Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,179 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,045 μηνύματα σε 96,057 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 818 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Χάθηκε το πρωτότυπο Απολυτήριο Λυκείου, τι μπορώ να κάνω;

Thanos+Karaha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Thanos+Karaha
Ο Thanos+Karaha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Thanos+Karaha έγραψε στις 10:24, 05-09-11:

Γεια σε όλους,
Έχω τελειώσει ΕΠΑ.Λ. και έχω περάσει σε μια σχολή, αλλά φέτος αποφάσισα να επανεγγραφτώ πάλι σε κάποιο απογευματινό ΕΠΑ.Λ συμμετέχοντας μόνο στα μαθήματα ειδικότητας. Για να μπορέσω να γραφτώ όμως μου ζητούν το γνήσιο απολυτήριο μου - το οποίο εγώ έχω χάσει εδώ και μισό χρόνο σε ένα περιστατικό. Ουσιαστικά τώρα δεν έχω ιδέα που να απευθυνθώ, δεν γνωρίζω αν είναι δουλειά του υπουργείου παιδείας ή αν πρέπει να απευθυνθώ στο ειρηνοδικείο να δηλώσω απώλεια και να κάνω αίτηση για καινούριο απολυτήριο. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο έχω, αλλά δεν κάνει. Αν κάποιος μπορεί να παρουσιάσει λύση στο πρόβλημα μου θα ήμουν πολύ ευγνώμων.

Θάνος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koaxis7 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koaxis7
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) . Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O koaxis7 έγραψε στις 10:35, 05-09-11:

Εγω θα δοκιμαζα να επικοινωνησω με το λυκειο που εξεδωσε το απολυτηριο μου, για αρχη.
Παντως σιγουρα θα υπαρχει λυση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,591 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 10:38, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από koaxis7
Εγω θα δοκιμαζα να επικοινωνησω με το λυκειο που εξεδωσε το απολυτηριο μου, για αρχη.
Παντως σιγουρα θα υπαρχει λυση
Ακριβως αυτο...Ολα φτιαχνουν!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hurricane (supergirl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη hurricane
H supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,151 μηνύματα.

H hurricane έγραψε στις 10:44, 05-09-11:

γίνεται να στο επανεκδόσουν. απλά θα πας και θα κάνεις υπεύθυνη δήλωση/ αίτηση δεν ξέρω τι. αλλά να σου πώ μην "ξεθαρρέψεις" γτ δεν πρέπει να το χάνεις συνέχεια...! :Ρ

Παράθεση

Loukritia

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Loukritia
H Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Loukritia έγραψε στις 10:51, 05-09-11:

Λογικά μπορείς να το ξαναπάρεις από το ΕΠΑ.Λ αποφοίτησής σου.

Παράθεση

Thanos+Karaha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Thanos+Karaha
Ο Thanos+Karaha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Thanos+Karaha έγραψε στις 11:05, 05-09-11:

Βεβαίως και έχω επικοινωνήσει με το Λύκειο μου αλλά δεν μου πρόσφεραν κάποια λύση. Επέμεναν ότι η σχολή μου έχει το απολυτήριο(πράγμα που επιβεβαίωσα ότι δεν ισχύει) και ότι μπορούν να μου δώσουν επικυρωμένο αντίγραφο μόνο. Θα πάρω και τη γνώμη του ΕΠΑΛ όπου σκοπεύω να γραφτώ, αφού εξάλλου σε αυτούς πρέπει να παραδώσω ότι είναι να παραδώσω. Ευχαριστώ για τις ανταποκρίσεις..

Παράθεση

Jeanjean (John)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Jeanjean
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 00:31, 08-09-11:

Εμάς μας είπαν πως σε περίπτωση που χαθεί το απολυτήριο δεν μπορεί να επανεκδοθεί.Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να σου δώσουν μια βεβαίωση η οποία πιστοποιεί την απόλυσή σου από το σχολείο.Τώρα για την διαδικασία αυτή δεν ξέρω να σου πω γιατί έφυγα όταν άρχισαν να την εξηγούν

Παράθεση

dimitsos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitsos
Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O dimitsos έγραψε στις 16:47, 18-01-15:

Γεια σας.

Σκοπεύω να εγγραφώ σε πανεπιστήμιο της Ιταλίας για ένα εξ αποστάσεως πτυχίο και μου ζητάνε το απολυτήριο λυκείου επικυρωμένο με σφραγίδα της Χάγης και μεταφρασμένο στα Ιταλικά.
Το πρόβλημα είναι ότι έχω χάσει το πρωτότυπο απολυτήριο λυκείου κι ψάχνω να το βρω. (Κάπου θα είναι χωμένο το άτιμο, που δεν το βλέπω!!)
Το σχολείο αποφοίτησής μου δεν υπάρχει πια λόγω συνένωσης. Οπότε όλα τα αρχεία έχουν μεταφερθεί αλλού.

Έχω μεν ακριβή και επικυρωμένα φωτοαντίγραφα του απολυτηρίου μου, αλλά σε αυτά δεν μπορεί να μπει η σφραγίδα της Χάγης που χρειάζομαι, γιατί αυτή μπαίνει μόνο στο πρωτότυπο.

Τι μπορώ να κάνω τώρα??
Να πάω και να ζητήσω από τα ΚΕΠ να μου δώσουν ένα καινούργιο και πρωτότυπο αποδεικτικό απόλυσης (και όχι καινούργιο απολυτήριο), το οποίο θα μπορεί άνετα να σφραγιστεί με τη σφραγίδα της Χάγης, ώστε να μπορώ να το δώσω στο πανεπιστήμιο της Ιταλίας, για να μπορέσω να εγγραφώ??

Μπήκα σε ένα site και είδα ότι μπορώ να υποβάλλω αίτηση έκδοσης αποδεικτικού απόλυσης σε ένα ΚΕΠ, μαζί με μία φωτογραφία και μία ένορκη βεβαίωση από ειρηνοδίκη ή συμβολαιογράφο ότι ''έχασα'' τον τίτλο μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:04, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από dimitsos
μου ζητάνε το απολυτήριο λυκείου ............ έχω χάσει το πρωτότυπο απολυτήριο λυκείου κι ψάχνω να το βρω. (Κάπου θα είναι χωμένο το άτιμο, που δεν το βλέπω!!)............... Το σχολείο αποφοίτησής μου δεν υπάρχει πια λόγω συνένωσης. Οπότε όλα τα αρχεία έχουν μεταφερθεί αλλού............Να πάω και να ζητήσω από τα ΚΕΠ να μου δώσουν ένα καινούργιο και πρωτότυπο αποδεικτικό απόλυσης (και όχι καινούργιο απολυτήριο), το οποίο θα μπορεί άνετα να σφραγιστεί με τη σφραγίδα της Χάγης, ώστε να μπορώ να το δώσω στο πανεπιστήμιο της Ιταλίας, για να μπορέσω να εγγραφώ?? Μπήκα σε ένα site και είδα ότι μπορώ να υποβάλλω αίτηση έκδοσης αποδεικτικού απόλυσης σε ένα ΚΕΠ, μαζί με μία φωτογραφία και μία ένορκη βεβαίωση από ειρηνοδίκη ή συμβολαιογράφο ότι ''έχασα'' τον τίτλο μου. .
1) Το απολυτήριο δεν ξαναβγαίνει εκτός αν υπάρχει ειδικός λόγος και απόφαση ειρηνοδικείου.
2) Το καλύτερο θα ήταν να ψάξεις καλά μήπως βρεις το πρωτότυπο απολυτήριο.
3) Αποδεικτικό απόλυσης βγαίνει πολύ εύκολα και έχει την ίδια ισχύ με το απολυτήριο.
4) Για το αποδεικτικό δεν χρειάζεται βεβαίωση από ειρηνοδίκη.
5) Το αποδεικτικό το βγάζει σε 1 μέρα το λύκειο που αποφοίτησες.
6) Το ότι το λύκειό σου συγχωνεύτηκε δεν είναι πρόβλημα. Τα αρχεία υπάρχουν στο λύκειο που προέκυψε.
7) Χρειάζεται μόνο μια φωτογραφία και φυσικά η ταυτότητά σου και κάνεις μια αίτηση.
8.) Στο ΚΕΠ θα καθυστερήσεις πολύ καθώς αυτό θα ζητήσει με αλληλογραφία το αποδεικτικό από το λύκειο.
9) Να πας στο λύκειο που τελείωσες ή αν είναι σε άλλη πόλη να στείλεις σε κάποιον εκεί εξουσιοδότηση από τα ΚΕΠ.
10) Καλή τύχη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 19:24, 18-01-15:

Πάντως και εγω ξέρω οτι το επίσημο απολυτήριο δεν βγαίνει ξανά,..

Παράθεση

NemuiNeko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NemuiNeko
Ο NemuiNeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O NemuiNeko έγραψε στις 19:21, 21-03-15:

Καλησπέρα,
Και εγώ έχασα το απολυτήριο μου, πήρα στο λύκειο μου και μου ζήτήσαν μια φωτογραφία και μια δήλωση για την απώλεια του αρχικού και να παω την δευτερα με αυτά τα 2 να τα πάρω. Κάτι θα υπογράψει και ο λυκειάρχης την αίτηση και είμαι οκ.

Ποιά αίτηση/δήλωση όμως? Επειδή δεν έχω ιδέα απο δημόσια εγγραφα κτλ , μήπως είναι κάποια απλή φόρμα που μπορώ να εκτυπώσω και να συμπληρώσω? 'Η πρέπει να τρέχω κάπου για να την πάρω?

Μπορώ να ρωτήσω και την δευτέρα ξανά το σχολείο , αλλά για να είμαι λιγο προετοιμασμένος , γιατί δεν βρήκα κάτι στο google, μήπως γλυτώσω το τρέξιμο την δευτέρα.

Ευχαριστώ.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:56, 21-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από NemuiNeko
Ποιά αίτηση/δήλωση όμως? Επειδή δεν έχω ιδέα απο δημόσια εγγραφα κτλ , μήπως είναι κάποια απλή φόρμα που μπορώ να εκτυπώσω και να συμπληρώσω? 'Η πρέπει να τρέχω κάπου για να την πάρω?
Λογικά θα σου δώσουν στο σχολείο, αλλά αν θέλεις να είσαι προετοιμασμένος:
Τη δήλωση μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ: http://www.entypa.info/genika/55-ypeyuynh-dhlvsh.html και θα γράψεις κάτω "έχω απωλέσει το απολυτήριο που μου χορήγησε το Χ ΓΕΛ Λιμνούπολης το έτος ΧΧΧΧ".
Η αίτηση είναι κάτι σαν αυτό: http://www.click-me.gr/xrisima-menu/...o-aitisis.html και θα γράψεις επάνω "Προς το Χ ΓΕΛ Λιμνούπολης" και κάτω "να μου χορηγήσετε αποδεικτικό απόλυσης του έτους ΧΧΧΧ".
Απλά τα πράγματα.

Παράθεση

NemuiNeko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NemuiNeko
Ο NemuiNeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O NemuiNeko έγραψε στις 20:06, 21-03-15:

Ευχαριστώ πολυ για τα links , είχα βρει το 3ο pdf κάπου αλλά δεν ήμουν σίγουρος!

Παράθεση

EvangelosP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EvangelosP
Ο EvangelosP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O EvangelosP έγραψε στις 17:25, 30-07-15:

Χαιρετώ,

Γνωρίζει κανείς το ακριβές ΦΕΚ που περιέχει αυτή τη διάταξη;

Παράθεση

EvangelosP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EvangelosP
Ο EvangelosP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O EvangelosP έγραψε στις 21:50, 30-07-15:

Ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση. Τη διαδικασία τη γνωρίζω αλλά ψάχνω κάτι άλλο. Βλέπουμε σε πολλές ιστοσελίδες τη διαδικασία αλλά καμμία (που να βρήκα) δε δίνει το ΦΕΚ στο οποίο τη βασίζεται ή το δίνει λάθος. Όσο καταλαβαίνω το ΦΕΚ είναι ο επίσημος κανόνας.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να επαναλαμβάνω την ερώτηση, αν και είναι βαρετά νομική και δικηγορίστικη: η διαδικασία αυτή από ποιό διάταγμα-νόμο πηγάζει (ΦΕΚ χρονιά κλπ);

Παράθεση

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GeorgeRns
Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O GeorgeRns έγραψε στις 10:49, 31-07-15:

Μα τι γραφείο κρατικές πιπες :@

Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,752 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 10:31, 01-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από EvangelosP
Ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση. Τη διαδικασία τη γνωρίζω αλλά ψάχνω κάτι άλλο. Βλέπουμε σε πολλές ιστοσελίδες τη διαδικασία αλλά καμμία (που να βρήκα) δε δίνει το ΦΕΚ στο οποίο τη βασίζεται ή το δίνει λάθος. Όσο καταλαβαίνω το ΦΕΚ είναι ο επίσημος κανόνας.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να επαναλαμβάνω την ερώτηση, αν και είναι βαρετά νομική και δικηγορίστικη: η διαδικασία αυτή από ποιό διάταγμα-νόμο πηγάζει (ΦΕΚ χρονιά κλπ);

Κοίταξε τις υπουργικές αποφάσεις 233.1/4/Γ2/1525/17-5-1984 και 233.1/13/Γ2/2355/12-7-1984.
Και http://www.minedu.gov.gr/epikoinonia...gymnasiolykeio

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 01-08-15 στις 11:32.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους