Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,944 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,557 μηνύματα σε 95,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 492 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Συγκέντρωση στο διάβασμα και σύστημα

Maria Bluemind

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 22:33, 24-04-13:

Εγώ αισθάνομαι ότι δεν θα καταφέρω ποτέ να διαβάσω για πάνω από 20 λεπτά την μέρα. Διαβάζω μόνο τα θετικά μαθήματα και αυτά πολύ στο πόδι και άμα το θυμηθώ. Το πρόβλημα όμως είναι του χρόνου και παρ' όλα αυτά νομίζω πως και πάλι έτσι θα είμαι.. Με κάποιο τρόπο πρέπει να συνηθίσω στο διάβασμα γιατί δεν με βλέπω καλά.

Πάντως όπως προαναφέρθηκε η μουσική βοηθάει πάρα πολύ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maria Bluemind : 24-04-13 στις 22:48.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria Bluemind

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 22:41, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jimaraz97
Γεια σας παιδια.
Δεν ξερω τι μου συμβαινει και ποτε μεχρι τωρα δεν διαβαζα πολυ. Φετος ομως ειπα να μαθω καλυτερα να διαβαζω, αλλα δεν ξερω δεν μπορω να βαλω προγραμμα στον εαυτο μου. Επισης με το που καθομαι και ξεκιναω την ασκηση στα μαθηματικα συνηθως τη λυν σωστα αλλα δεν αισθανομαι συγκεντρωμενος.
Ειμαι καλος μαθητης αλλα γενικα παντα αισθανομαι αδιαβαστος και με απασχολουν ολοι μερα οι ασκησεις των μαθηματικων και τις φυσικης τις οποιες σκευτομαι συνεχεια και μεσα μου λεω ωχ δεν μπορω να τη λυσω ανχωνομαι και κολλα τελειως χανομαι..

Τι μπορω να κανω για αυτο γιατι κατανταει αηδια...
Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, όμως εάν σε απασχολεί όλη την ημέρα πιστεύω πως θα σε βοηθούσε να τις λύνεις όσο πιο νωρίς γίνεται, πχ. μόλις γυρνάς από το σχολείο. Με αυτόν τον τρόπο, τουλάχιστον στην αρχή, θα το σκέφτεσαι και πάλι, αλλά μετά θα θυμάσαι πως τις έχεις ήδη λύσει οπότε δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Έπειτα από λίγο καιρό θα το συνηθίσεις και θα δεις πως σου έχει φύγει ένα βάρος.
Μετά από αυτό (και εφόσων θα έχεις συνηθίσει λίγο το πρόγραμμα διαβάσματος) εάν αισθάνεσαι και πάλι πως δεν συγκεντρώνεσαι και είσαι αδιάβαστος, θα μπορούσες να κοιτάξεις τις ασκήσεις σου για άλλη μία φορά για να θυμηθείς τα δεδομένα και τα στάδια που πέρασες για να φτάσεις στην λύση. Έτσι θα καταλαβαίνεις πως όντως είχες συγκεντρωθεί.

Μην ξεχνάς πως τα θετικά μαθήματα έχουν περισσότερες ασκήσεις πράγμα που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται και τόσο πολύ η συγκέντρωση. Όταν θα χρειαστεί να μάθεις θεωρία θα πρέπει να συγκεντρωθεις λίγο παραπάνω, αλλά προσωπικά πιστεύω πως ακόμα και η θεωρία των συγκεκριμένων μαθημάτων χρειάζεται ελάχιστη ώρα για να την μάθεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,121 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 00:26, 07-09-14:

Και ναι ηρθε και η δικη μου γενια να δωσει πανελληνιες!! Το θέμα είναι ότι δε μπορώ με τίποτα να συγκεντρωθώ. Περισσότερο ενδιαφέρον βρίσκω το να κατσω λιγο στο pc παρα να κατσω να διαβασω. Είναι κακό βεβαια, γιατι θέλω να συγκεντρώσω πολλά μόρια αλλά η όρεξη μου για διάβασμα μέχρι στιγμής δεν εχει "ενεργοποιηθεί"! Ίσως είναι νωρίς ακομα δεν ξερω...ίσως φταίει το γεγονός οτι δεν έχω αρχίσει σχολείο ακομα ώστε να μπω σε ένα πρόγραμμα...πραγματικά δεν ξέρω!Με κάποιο τρόπο πρεπει να συνηθισω το διαβασμα γιατι αλλιως δε με βλεπω καλα!!! '97αρηδες σας συμβαινει και σας αυτο; Αν ναι πως το αντιμετωπιζεται;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 901 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 00:29, 07-09-14:

Αμα σ αρεσανε τα μαθηματα θα τα διαβαζες απο μονος σου, χωρις αλλες πιεσεις. Αμα μπεις σε μια σχολη τι θα κανεις? Που εκει σε πανε μαμιοντας? Οτι κανεις στο σχολειο σ ενα μηνα θα τα κανεις σε μια μερα. Αμα βαριεσαι χαμηλωσε τους στοχους σου. Το διαβασμα το κανεις γτ γουσταρεις, δε το κανεις για το πρεπει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Φοιτητής

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,121 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 00:33, 07-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Αμα σ αρεσανε τα μαθηματα θα τα διαβαζες απο μονος σου, χωρις αλλες πιεσεις. Αμα μπεις σε μια σχολη τι θα κανεις? Που εκει σε πανε μαμιοντας? Οτι κανεις στο σχολειο σ ενα μηνα θα τα κανεις σε μια μερα. Αμα βαριεσαι χαμηλωσε τους στοχους σου. Το διαβασμα το κανεις γτ γουσταρεις, δε το κανεις για το πρεπει.
Μα δεν το κανω επειδη πρέπει! Το κανω επειδη το θέλω!! Απλα δεν ξερω τι εχει παιχτει..ενω στην καλοκαιρινη προετοιμασια ημουν πολυ ενθουσιασμενος και με ορεξη για διαβασμα τωρα δεν ξερω τι εγινε..Οταν λεω οτι δε μπορω να συγκεντρωθω δεν εννοω οτι δεν διαβαζω καθολου, αν αυτο καταλαβες..

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 901 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 00:39, 07-09-14:

Τι εννοεις ακριβως?

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Φοιτητής

O ultraviolence έγραψε στις 00:41, 07-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Τι εννοεις ακριβως?
Εννοώ οτι εκει που διαβαζω, μπορεί να απορροφηθω απο κατι αλλο εύκολα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 07-09-14 στις 00:49.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,607 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 00:48, 07-09-14:

Σκέψου τον στοχο σου, σκέψου την ικανοποίηση που θα νιώσεις οταν δεις τους (καλους) βαθμους σου και την χαρά σου οταν ανακοινωθούν οι βασεις και μάθεις οτι πέρασες εκει που ήθελες!! Εμενα αυτο με βοηθούσε παρα πολυ. Aν και δεν ειχα προβλημα με το να συγκεντρωθω (διάβαζα στο σαλόνι με τηλεόραση ή με τους γονείς μου να μιλανε,βαριομουν αν ήμουν κλεισμένη στο δωμάτιο και τότε οι μολυβοθήκες και τα διαφορα χαρτάκια μου φαινοντουσαν περισσότερο ενδιαφέροντα απο το βιβλίο μπροστά μου ), ειχα προβλημα εξαιτίας της κούρασης Ειναι νωρις ακομα, σιγα σιγα θα βρεις τον τροπο σου. Μπορει να βαρεθηκες, δοκίμασε να κανεις κατι διαφορετικό μια μέρα και ασε λιγο το διάβασμα, ώστε να επιστρέψεις με περισσότερη όρεξη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Φοιτητής

O ultraviolence έγραψε στις 00:53, 07-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Σκέψου τον στοχο σου, σκέψου την ικανοποίηση που θα νιώσεις οταν δεις τους (καλους) βαθμους σου και την χαρά σου οταν ανακοινωθούν οι βασεις και μάθεις οτι πέρασες εκει που ήθελες!! Εμενα αυτο με βοηθούσε παρα πολυ. Aν και δεν ειχα προβλημα με το να συγκεντρωθω (διάβαζα στο σαλόνι με τηλεόραση ή με τους γονείς μου να μιλανε,βαριομουν αν ήμουν κλεισμένη στο δωμάτιο και τότε οι μολυβοθήκες και τα διαφορα χαρτάκια μου φαινοντουσαν περισσότερο ενδιαφέροντα απο το βιβλίο μπροστά μου ), ειχα προβλημα εξαιτίας της κούρασης Ειναι νωρις ακομα, σιγα σιγα θα βρεις τον τροπο σου. Μπορει να βαρεθηκες, δοκίμασε να κανεις κατι διαφορετικό μια μέρα και ασε λιγο το διάβασμα, ώστε να επιστρέψεις με περισσότερη όρεξη.
Νομίζω οτι οι πρωτες δυο γραμμες μου εδωσαν κινητρα Αυτο με τα χαρτακια το παθαινω συνεχεια Ισως φταιει και η μουσικη που βαζω συνεχως

Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,607 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 01:03, 07-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Νομίζω οτι οι πρωτες δυο γραμμες μου εδωσαν κινητρα Αυτο με τα χαρτακια το παθαινω συνεχεια Ισως φταιει και η μουσικη που βαζω συνεχως
Και εγω το πάθαινα αυτο με τη μουσική... Ειδικα οταν με παρεσερνε το τραγούδι και άρχιζα να χαζοτραγουδαω, πού να συγκεντρωθω μετα Γι'αυτο την εκλεινα, μόνο τις επαναλήψεις στο τέλος τις εκανα μετα μουσικής

Παράθεση

filomathis

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη filomathis
Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O filomathis Που ειναι η θαλασσααααααααα έγραψε στις 02:30, 07-09-14:

Προσωπικα για να βρω ορεξη για αυτο που κανω προσπαθω να μαθω σε τι θα μου χρησιμευση αυτο που διαβαζω,το να διαβαζω κατι επειδη πρεπει και επειδη αλλιως δεν θα παω εκει που θελω μου φαινεται αδιαφορο,προσπαθω ψαχνοντας στο ιντερνετ γιατι τα μαθαινω αυτα που διδασκομαι και ετσι πλεον λεω ωχ αυτα ακομα και να μην παω στην σχολη που θελω ειναι ενδιαφερον να το ξερω και μπορω να το χρησιμοποιησω και στην "καθημερινοτητα" μου,δεν μαθαινουμε μονο νουμερα αν και αυτο θελουνε ψαξτε λιγο γιατι το μαθαινετε αυτο σε τι θα σας χρησιμευσει ακομα και να μην σπουδασετε δεν εχει σημασια,το συστημα ειναι αθλιο δεν ωθει τους μαθητες στο να μαθουν να μαθαινουν,αλλα μονο να μασανε αυτα που τους δινουνε.Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και πορεια ως μαθητης

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Andypro
Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 14 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O Andypro έγραψε στις 17:58, 18-02-15:

Υπάρχουν πολλά συστήματα για διάβασμα, εγώ θα πω μερικά που υπήρχουν, αν θέλετε να πείτε στο δικό σας γράψτε στα σχόλια.
  1. Ξεκινάμε με τα δύσκολα και τελειώνουμε με τα εύκολα. Καλό σύστημα, επεισή για τα δύσκολα θες περισσότερη ενέργεια.
  2. Ξεκινάμε με τα εύκολα και τελειώνουμε με τα δύσκολα. Χμμ.. Καλό σύστημα, επειδή τελειώνεις γρήγορα και μαζεμένα με πολλά μαθήματα κι έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου.
  3. Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Ξεκινάμε με τις ασκήσεις και τελειώνουμε με το διάβασμα. Έπειτα κάνουμε και του φροντιστηρίου. Απλά θέλω να έχω όλο το χρόνο για το διάβασμα.
  4. Κάνουμε μερικά για να δείξουμε πώς κάναμε κάτι και παραλείπουμε τα υπόλοιπα. Διαβάζουμε μόνο αν μας καπνίσει. Το καλύτερο σύστημα για τους τεμπέληδες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 627 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 14:58, 07-09-15:

Γενικα σπανια ειχα ορεξη να διαβασω . Δεν ειναι οτι ειμαι ηλιθειος η τπτ τετοιο απλα δεν τα βλεπω ενδιαφεροντα τα πιο πολλα. Σαν ανθρωπος ειμαι απαισιοδοξος και τα παραταω πολυ ευκολα σχεδον σε ολους του τομεις της ζωης μου. Αλλα φετος πανελληνιες πρεπει να προσπαθω λιγο να μπω σε καμια καλη σχολη(12000-14000μορια). Ειμαι 5ο πεδιο και εχω αρχισει ηδη να κανω ιδιαιτερα. Μεσα στο μαθημα ομως καποιες φορες αφαιρουμε τελειως ομως για κανα 5λεπτο. Τις ασκησεις που εχω τις κανω σχεδον παντα(αν ειναι λογικες οι ασκησεις) αλλα δεν αφιερώνω και πολυ χρονο βασικα ειμαι της τελευταιας στιγμνης. Εχω μαθημα δευτερα στις 8 το απογευμα ας πουμε. Θα κανω τις ασκησεις στις 6(2 ωρες πριν) ενω ειχα 2 μερες ενδιαμεσα να τις κανω. Εχω πολυ γερες βασεις απο περσι(μαθηματικα δλδ) και πιστευω μπορω να τα καταφερω αν βρω το κουραγιο και διαβασω λιγο παραπανω. Εχετε καμια προταση λοιπον στο τι να κανω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 15:18, 07-09-15:

Αναλογίσου τα χρήματα που δίνουν οι γονείς για τα ιδιαίτερα και θα στρωθείς στο διάβασμα.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,853 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 15:18, 07-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από CaneSenpai
(αν ειναι λογικες οι ασκησεις)
Μισό επειδή είσαι 5ο πεδίο ναι στο αεπ μπορεί οι 2 στις 10 να σε δυσκολέψουν (γενικά) στα μαθηματικά κάποια στιγμή μπορεί και όλες αλλά στο αοθ πρέπει να τις λυνεις όλες

Παράθεση

Dr.Quantum

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dr.Quantum
Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O Dr.Quantum έγραψε στις 15:28, 07-09-15:

Αμφεταμίνες.

Παράθεση

john_doe

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη john_doe
Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O john_doe έγραψε στις 15:35, 07-09-15:

Αν ξέρεις το γιατί, θα βρεις και το πώς, που έλεγε και ο Νίτσε. Αναλογίσου αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να σπουδάσεις κάτι ή απλώς θέλεις να περάσεις κάπου επειδή αυτό κάνουν όλοι.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,166 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:36, 07-09-15:

Γενικα σπανια ειχα ορεξη να διαβασω . Δεν ειναι οτι ειμαι ηλιθειος η τπτ τετοιο απλα δεν τα βλεπω ενδιαφεροντα τα πιο πολλα. Σαν ανθρωπος ειμαι απαισιοδοξος και τα παραταω πολυ ευκολα σχεδον σε ολους του τομεις της ζωης μου. Αλλα φετος πανελληνιες πρεπει να προσπαθω λιγο να μπω σε καμια καλη σχολη(12000-14000μορια). Ειμαι 5ο πεδιο και εχω αρχισει ηδη να κανω ιδιαιτερα. Μεσα στο μαθημα ομως καποιες φορες αφαιρουμε τελειως ομως για κανα 5λεπτο. Τις ασκησεις που εχω τις κανω σχεδον παντα(αν ειναι λογικες οι ασκησεις) αλλα δεν αφιερώνω και πολυ χρονο βασικα ειμαι της τελευταιας στιγμνης. Εχω μαθημα δευτερα στις 8 το απογευμα ας πουμε. Θα κανω τις ασκησεις στις 6(2 ωρες πριν) ενω ειχα 2 μερες ενδιαμεσα να τις κανω. Εχω πολυ γερες βασεις απο περσι(μαθηματικα δλδ) και πιστευω μπορω να τα καταφερω αν βρω το κουραγιο και διαβασω λιγο παραπανω. Εχετε καμια προταση λοιπον στο τι να κανω?
Εάν σου είναι τόσο δύσκολο να στρωθείς να διαβάσεις και βλέπεις ότι δεν μπορείς να επιβληθείς στον εαυτό σου
Εάν δεν έχεις κάποιον σοβαρό στόχο για να περάσεις σε κάποια σχολή (βλέπω μιλάς για σχολές με κριτήριο τις βάσεις, χωρίς να προσδιορίζεις τι σε ενδιαφέρει, αν σε ενδιαφέρει, τι εναλλακτικές έχεις)
Εάν δεν πολυγουστάρεις την φάση "βάζω το κεφάλι κάτω για 9 μήνες" (και αυτό κανείς δεν το γουστάρει, αλλά ο έχων στόχο έχει κίνητρο)

...τότε μίλα με τους γονείς σου μια ώρα αρχύτερα να σταματήσεις τα ιδιαίτερα σε τακτική βάση, και να κάνεις κάποια συμπληρωματικά αν και όποτε τα χρειαστείς. Τα λεφτά που δίνουν στα ιδιαίτερα είναι πεταμένα χιλιάρικα, και όπως γράφτηκε πιο πάνω, αν δεν είναι αυτό ένας λόγος να στρωθείς, είναι σαν να απομυζείς χρόνο και χρήμα για το τίποτα.
Είμαι της άποψης, όσο σκληρό και να ακουστεί, ότι η αναβλητικότητα είναι κάτι που καλλιεργείται με τα χρόνια και δύσκολα αναστρέφεται, πόσο μάλλον μέσα σε 8 καίριους μήνες. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή, απλά ατσαλώνεσαι με υπομονή και θέληση,σφίγγεις τα δόντια και το κάνεις. Τις πρώτες φορές θα τα παρατήσεις μετά από λίγο, αλλά αυτό το "λίγο" θα παίρνει να αυξάνεται. Πρέπει να είσαι όμως διατεθειμένος να το προσπαθήσεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 627 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 15:52, 07-09-15:

Δεν εχω οικονομικο προβλημα αλλα πιστευω οτι ειμαι ανωριμος ακομα για να καταλαβω ποσα λεφτα δινουν. Επισης δεν εχω αποφασισει ακομα τι μου αρεσει γιατι ειναι νωρις.. Ξερω τις δυνανοτητες μου ομως και ειναι πολυ υψηλες αλλα δυστηχως δεν μπορω να δωσω το 100% . Νιωθω σαν παιδι ακομα και σωματικαι και ψυχικα ..Οι πιο πολλοι λενε ομως οτι στην εφηβεια ενας χρονος ειναι παρα πολυ για να αλλαξεις. Θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο μπορω. Δινω 4 μαθηματα αλλοι που διναμε 7-8 τι να πουνε.. Και δινω και μαθηματα σκουπιδια ΑΟΘ ΚΑΙ ΑΕΠΠ που και κακος να εισαι γραφεις.. Λιγο αξιοπρεπεια να εχω θα τα παω καλα.

Παράθεση

nestgeor99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 16:06, 07-09-15:

Δεν εχω οικονομικο προβλημα αλλα πιστευω οτι ειμαι ανωριμος ακομα για να καταλαβω ποσα λεφτα δινουν. Επισης δεν εχω αποφασισει ακομα τι μου αρεσει γιατι ειναι νωρις.. Ξερω τις δυνανοτητες μου ομως και ειναι πολυ υψηλες αλλα δυστηχως δεν μπορω να δωσω το 100% . Νιωθω σαν παιδι ακομα και σωματικαι και ψυχικα ..Οι πιο πολλοι λενε ομως οτι στην εφηβεια ενας χρονος ειναι παρα πολυ για να αλλαξεις. Θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο μπορω. Δινω 4 μαθηματα αλλοι που διναμε 7-8 τι να πουνε.. Και δινω και μαθηματα σκουπιδια ΑΟΘ ΚΑΙ ΑΕΠΠ που και κακος να εισαι γραφεις.. Λιγο αξιοπρεπεια να εχω θα τα παω καλα.
Σου προτεινω να καθισεις πρωτα να σκεφτεις τι σε ενδιαφερει να κανεις , που θα ησουν καλος κλπ! Μετα αφου βαλεις μια σχολη ως στοχο σου , κατα προτιμηση μια σχολη με ψηλα μορια ( γιατι οσο πιο μεγαλοι στοχοι τοσο μεγαλυτερα αποτελεσματα ) τοτε κατσε και διαβασε! Οταν βλεπεις πως δεν αντεχεις κουραζεσαι η οτιδηποτε σκεψου ξανα την σχολη αυτη! Σκεψου πως εχεις βαλει καποιον στοχο και ποσο χαζο και ανουσιο ειναι να τα παρατησεις! Δεν πιστευω πως ειναι αργα ! Μπορεις να αλλαξεις , εχουν αλλαξει τοσοι και μπορεις και εσυ! Κανε μια νεα αρχη ! Μην σκεφτεσαι πως θα ειναι ευκολα , σκεψου πως θα ειναι δυσκολα ωστε να πειστεις πως πρεπει να διαβαζεις συστηματικα για να πετυχεις! Οταν βλεπεις πως θες να τα παρατηςεις , απλα σκεψου το χρονο που χαραμιςες τοςο καιρο , μην το βαλεις κατω! Κανε μια νεα αρχη , προλαβαινεις! Καλο ξεκινημα , λοιπον!

Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:12, 07-09-15:

Γενικα σπανια ειχα ορεξη να διαβασω . Δεν ειναι οτι ειμαι ηλιθειος η τπτ τετοιο απλα δεν τα βλεπω ενδιαφεροντα τα πιο πολλα.
Όπως το 'πες, δεν τα βλέπεις ενδιαφέροντα. Δεν σου λείπει η εξυπνάδα, αλλά motivation. Αν δεν είσαι motivated, το να ωθήσεις τον εαυτό σου να διαβάσει με το ζόρι, δεν θα βγει πουθενά. Απλώς αποδέξου ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή.

Μήπως τώρα είσαι motivated;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niek

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 16:45, 07-09-15:

Πρώτα πρέπει να βρεις κάτι που να σου αρέσει. Πάρε τη λίστα με τις σχολές και άρχισε να σημειώνεις αυτές που ίσως σε ενδιαφέρουν. Μη σκέφτεσαι με μόρια, αφού με το νέο σύστημα δε θα είναι το ίδιο. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι που σου κινεί έστω και λίγο το ενδιαφέρον.
Και εκτός από αυτές τις σχολές υπάρχουν και διάφορα άλλα τεχνικά επαγγέλματα που δε χρειάζεται να δώσεις Πανελλήνιες. Σκέψου πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε μερικά χρόνια και αν θα σου άρεσε να κάνεις κάποιο επάγγελμα.
Η αναβλητικότητα είναι όντως κάτι που δύσκολα διορθώνεται, αλλά δεν είναι εμπόδιο κατ' ανάγκη. Π.χ. κι εγώ τελευταία στιγμή τα κάνω πάντα, αλλά δε με ενοχλεί γιατί εκείνη τη στιγμή είμαι απόλυτα συγκεντρωμένη σε αυτό και το τελειώνω πιο γρήγορα απ'ο,τι αν το έκανα με την ησυχία μου κάποια άλλη στιγμή.
Τέλος πρέπει αν βρεις κάτι που να σου αρέσει, ένα κίνητρο, για να μη βαριέσαι. Μπορεί αυτό να είναι μουσική, σχέδιο, αθλητισμός και έστω και μισή ώρα να σε ξεκουράζει από τα μαθήματα και αν σου δίνει δύναμη αν συνεχίσεις.
Μη φοβάσαι, απλά ξεκαθάρισε τι σου αρέσει και θέσε στόχους!
Καλή δύναμη.

Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,363 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 16:54, 07-09-15:

Αν θυμάμαι καλά, την τελευταία φορά που κοίταξα, τα Super Market δεν πουλούσαν όρεξη.
Πολλοί είναι οι μαθητές, μαζι κι εγώ, που ενώ στο σχολείο ήταν μέτριοι και κάνανε χαλαρό διάβασμα, στην Γ Λυκειου ξεκίνησαν σοβαρό και με επιτυχία διάβασμα. Οταν έχεις στόχους, φιλοδοξίες και όνειρα εστιάσεις σε αυτά κι όχι στο πως θα ρίξεις την γκόμενά του πρώτου. Γιατί καλώς ή κακώς ή υποχρέωση του μαθητή είναι αυτή.
Προσωπικά το έβρισκα βαρετό το διάβασμα αλλά στην Γ Λυκείου όχι μόνο άλλαξα γνώμη, αλλά ευχαριστήθηκα κιόλας την όλη προετοιμασία που έκανα, κι ας ήταν κουραστική.

Επισης, το ότι δεν έχουμε οικονομικό πρόβλημα δεν σημαίνει ότι πρέπει να σκορπαμε τα χρήματα από δω κι από κει. Αν σου περισσεύουν δώστα εκεί που θα έχουν σίγουρο αποτέλεσμα και θα φανούν χρήσιμα.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 8,989 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 17:05, 07-09-15:

αχ, σαν την αδερφή μου κι εσύ... μόνο που η αδερφή μου δε ανοίγει βιβλίο ούτε για να το ξεσκονίσει
λοιπόν, ρώτα τον εαυτό σου: τι μου αρέσει να κάνω? ξέχνα τα μαθήματα. σου αρέσει να χορεύεις, να τραγουδάς, να μαγειρεύεις, να πετάς? βρες τι σου αρέσει και ψάξε γι' αυτό. γκούγκλαρέ το, ρώτα κάποιον που να ξέρει. μετά, αφού σιγουρευτείς ότι βρήκες τι θες να κάνεις, ψάξε να δεις αν υπάρχει αντίστοιχη σχολή (είτε είναι ΑΕΙ/ΤΕΙ, είτε ΙΕΚ, είτε κάποιo ιδιωτικό). μετά, συζήτησέ το με τους γονείς σου και απλά κάνε το σταυρό σου να πουν ναι

Παράθεση

Yelawolf

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Yelawolf
Ο Yelawolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Yelawolf έγραψε στις 17:05, 07-09-15:

1.Δεν χρειαζεται να παρεις βιταμινες συμπληρωματα κτλπ.Αυτα ειναι μπουρδες.Κατα την γνωμη μου ''τονωνουν το πνευμα'' επειδη το ατομο νομιζει οτι ειναι αποτελεσματικα. Αν ομως κανεις πολυ κακη διατροφη θα κανουν δουλεια..
2.Εχεις μαθηματικα και φυσικη.Πρεπει να κανεις μια προσπαθεια να τα κατανοησεις οσο πιο πολυ γινεται και μετα θα ειναι διασκεδαση να λυνεις θεματα.(που να δεις στο τελος ).
3.Μην κλαιγεσαι (βασικο )
4.Να βγαινεις μονο Κυριακες αφου τελειωσεις τα διαβασματα.(εκμεταλευσου το Σαββατοκυριακο για ολα τα μαθηματα της εβδομαδας)
5.Το σχολειο οσο και αν σου φαινεται παραξενο μπορει να σε βοηθησει αρκετα.Αρκει να εχεις καλους καθηγητες και να μην τους ''παιρνεις με κακο ματι''...

Δεν υπαρχουν μάγια για να αποκτησεις ορεξη....

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 17:32, 07-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Όπως το 'πες, δεν τα βλέπεις ενδιαφέροντα. Δεν σου λείπει η εξυπνάδα, αλλά motivation. Αν δεν είσαι motivated, το να ωθήσεις τον εαυτό σου να διαβάσει με το ζόρι, δεν θα βγει πουθενά. Απλώς αποδέξου ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή.

Μήπως τώρα είσαι motivated;
Καλα και εμεις που σπουδαζουμε εκει θα καταληξουμε στο τελος!!

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 18:14, 07-09-15:

Ευτηχως δεν εχω φυσικη στο 5ο πεδιο φετος. Τι σχεση ειχε με τα οικονομικα και τους υπολογιστες ουτε η παναγια δεν ξερει. Αυτες οι βιταμινες και αυτα πραγματικα ειναι οτι χειροτερο εχω ακουσει ουτε καν θα αγγιξω τετοια πραγματα. Θα κοιταξω τι μου αρεσει σαν δουλεια και βλεπουμε. Ακομα εχουμε ουυυ.

Παράθεση

Yelawolf

Φοιτητής

Ο Yelawolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O Yelawolf έγραψε στις 18:34, 07-09-15:

Εγω παντως να ξερεις δεν ειχα μεγαλο κινητρο οσο αφορα την σχολη...βαλε τα δυνατα σου και μετα εχεις χρονο για να αποφασησεις.

Παράθεση

thodoris kn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris kn
Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O thodoris kn έγραψε στις 18:55, 07-09-15:

δεν χρειαζεται να βρεις κινητρο.Πιστεψε με ετρωγα ολη τη μερα να βλεπω αυτα τα βιντεο με τα motivational messages τελικα διαβαζα εκεινη τη μερα αλλα την επομενη παλι απτην αρχη.Το καλυτερο ειναι να κανεις το διαβασμα συνηθεια,οπως π.χ το βουρτσισμα δοντιων,αν δεν πλυνεις τα δοντια σου για 1-2 μερες λογικα θα νιωθεις καπως ασχημα(το ελπιζω ).Εγω αυτο εκανα κ με το διαβασμα κ εχω μπει σε μια καλη πορεια.Το κινητρο φευγει απτη μια μερα στην αλλη,ενω η συνηθεια μενει για ολο τον χρονο.

Παράθεση

Yelawolf

Φοιτητής

O Yelawolf έγραψε στις 18:58, 07-09-15:

Aυτα τα motivational messages ποσο μου την σπανε!

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 19:05, 07-09-15:

Είμαι η τελευταία που θα σου κάνω υπόδειξη σ'αυτό το θέμα (πάσχω από τρελή αναβλητικότητα) αλλά να θυμάσαι ότι την επιτυχία μόνο με κόπο την κατακτάς. Κανείς δεν θα σου χαριστεί ποτέ. Δούλευε πάντα με βάση τις δυνατότητές σου, απέκτησε σωστό πρόγραμμα & πειθαρχία και θα βρεις το ρυθμό σου.

Παράθεση

Number

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Number
Ο Number αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Number έγραψε στις 19:33, 07-09-15:

Πρέπει να βάλεις στόχους, ώστε να κινητοποιηθείς. Βρες ένα πεδίο σπουδών που να σε ενθουσιάζει, και βάλε στόχο να σπουδάσεις κάτι σχετικό με αυτό. Έτσι θα έχεις ένα κίνητρο.

Ακόμη, σκέψου λογικά: θέλεις να περάσεις σε μία σχολή με 12000-14000 μόρια, και 2 από τα μαθήματα που θα δώσεις είναι, όπως είπες και εσύ, εύκολα (ΑΟΘ, ΑΕΠΠ). Άρα, γιατί να μην προσπαθήσεις, αφού δεν είναι και τόόόσο δύσκολο. Αξίζει τον κόπο!

Αρχικά, θέσε μερικούς εύκολους βραχυπρόθεσμους στόχους, π.χ. "αύριο θα κάνω 5 ασκήσεις Μαθηματικών, 3 ασκήσεις ΑΕΠΠ, θα διαβάσω 1 σελίδα ΑΟΘ, και θα ρίξω και μία ματιά στις σημειώσεις για την έκθεση". <----Αυτοί είναι μικροί στόχοι, εύκολο να τους πετύχεις.
Μετά, θέσε όλο και πιο δύσκολους βραχυπρόθεσμους στόχους κάθε εβδομάδα, π.χ. "αύριο θα διαβάσω 7 ασκήσεις μαθηματικών, 5 ασκήσεις ΑΕΠΠ, 1.5 σελίδες ΑΟΘ και θα κάνω και καμιά λεξιλογική άσκηση". <----Αυτοί είναι λίγο πιο δύσκολοι στόχοι.
Σταδιακά, θα διαβάζεις όλο και περισσότερο.

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ σκέφτηκα και εγώ στην αρχή.
Αν διαγνωστεί με ADD, θα του χορηγηθεί μεθυλοφαινυδάτη, και τότε θα έχει όρεξη.

Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 22:27, 07-09-15:

μην εχεις στο νου σου οτι πρεπει να βγαλεις 12.000-14.000 γιατι τοτε δεν θα βγαλεις ουτε αυτα.Προσπαθησε για το καλυτερο που μπορεις και ας εχει και η σχολη που θες 10.000 μορια.Ειναι μια χροννια κουραση αλλα αξιζει πολυ για το παρακατω.Θα ασχολεισαι με κατι που γουσταρεις ζησεις την εμπειρια του να εισαι φοιτητης και αλλα πολλα
παλεψε το ,αξιζει.

Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,853 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:35, 07-09-15:

Ευτηχως δεν εχω φυσικη στο 5ο πεδιο φετος. Τι σχεση ειχε με τα οικονομικα και τους υπολογιστες ουτε η παναγια δεν ξερει. Αυτες οι βιταμινες και αυτα πραγματικα ειναι οτι χειροτερο εχω ακουσει ουτε καν θα αγγιξω τετοια πραγματα. Θα κοιταξω τι μου αρεσει σαν δουλεια και βλεπουμε. Ακομα εχουμε ουυυ.
Επειδή ήμουν και εγώ 5ο έλα ντε τι σχέση έχει η φυσική με τα οικονομικά.
Αλλά σου λέω επειδή έχεις 4α μαθήματα διαβάσετε όλα μα όλα όμως

Παράθεση

Alan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alan
Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 554 μηνύματα.

O Alan έγραψε στις 23:01, 07-09-15:

Με τους υπολογιστές (ή καλύτερα Επιστήμη Υπολογιστών/Πληροφορική), μια χαρά σχέση έχει.

Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,363 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 08:13, 08-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Harken
Με τους υπολογιστές (ή καλύτερα Επιστήμη Υπολογιστών/Πληροφορική), μια χαρά σχέση έχει.
Ναι, αλλά ο τρόπος με τον οποίο διδάσκετε δεν εξυπηρετεί σε τίποτα.
Δεν ξέρω αν σε άλλα τμήματα γίνεται σωστά, αλλά στο δικό μας, είναι ένα μάθημα για να έχουμε κάτι να χρωστάμε

Παράθεση

kleop

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 08:20, 08-09-15:

Αρχικα θεσε εναν υψηλοβαθμο στοχο.Αν πχ η βαση της σχολης που επιθυμεις εχει 18.000+ θα μοχθησεις παραπανω για να βγαλεις αυτα τα μορια παρα οταν εχεις στοχο μια σχολη με 12.000 μορια γιατι θα επαναυτεις και θα ακυρωνεις ολο και πιο συχνα το διαβασμα σου.Οργανωσε τον χρονο σου.Απο την εμπειρια μου τα καλοκαιρινα μαθηματα και κυριως τα ιδιαιτερα ειναι καπως πιο χαλαρα και τελευταια στιγμη να λυσεις ασκησεις σου βγαινει το προγραμμα.Ομως τωρα που θα αρχισουν τα σχολεια δεν θα τα προλαβαινεις τοσο και θα διαβαζεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Για αυτο προσεχε οπωσδηποτε πρεπει να φτιαξεις ενα προγραμμα και να το τηρησεις φυσικα.Αν δυσκολευεσαι με την επιλογη της σχολης μπορεις να επισκεφτεις ενα κεσυπ της πολης σου και να σου κανουν ενα τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου.Βοηθα αρκετα οσα ατομα δεν εχουν καταληξει ακομα.
Για το τελος οπλισου με υπομονη και αρκετη ανοχη προς ολα τα πραγματα γιατι σε περιμενει μια βαρβατη χρονια με αγχος,νευρα και τρεξιμο.9 μηνες ειναι ολοι και ολοι θα περασουν!

Παράθεση

Stark21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stark21
Ο Stark21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Stark21 Ος έγραψε στις 21:04, 02-03-17:

Υο!
Ειμαι μαθητής 2ας και παω σε ενα απο αυτά τα φροντ.,στο κεντρο,τα οποιο,οπως σαν ολα τα αλλα, τελειωνει σε 5-6μηνες την υλη της 2ας.Ωστοσο εχω το εξης προβλημα:Χάνω την συγκέντρωση μου πολλες φορές.Ειμαι μαθητης που ανταποδίδει πολυ καλα στα γραπτα,αλλα κριμα ειναι να χανω μοναδες μονο και μονο απο απο αποροσεξεια,καθως δεν ειμαι συγκεντωμενος.Θελω βοηθεια puliz
Παράθεση

KamilGR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KamilGR
Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O KamilGR έγραψε στις 22:15, 02-03-17:

Δεν υπαρχει πιστευω καποια συμβουλη για το προβλημα αυτο , εκτος του οτι προσπαθησε αυτο το 3ωρο που γραφεις να εισαι 100% εκει και να μην χαζευεις γυρω σου..Αμα εισαι απροσεκτος στην εκφωνηση της ασκησεις και στα δεδομενα που δινει το μονο που μπορεις ειναι να διαβαζεις ×2 την εκφωνηση , να υπογραμμιζεις τα δεδομενα και να τα καταγραφεις σε ενα πινακακι
Παράθεση

Imagine01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imagine01
H Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Imagine01 έγραψε στις 00:22, 04-03-17:

Κατα την γνωμη πιστεω οτι για να παραμεινεις συγκεντρωμενος θα πρεπει να εχεις υποψην σου τους στοχους σου! Οποτε προτου αρχισεις να γραφεις οτιδηποτε αρχικα δωσε θαρρος στον εαυτο σου, σκεψου τους στοχους σου και φαντασου για το που θα σε οδηγησουν οι στοχοι αυτοι, αν τους εκπληρωσεις ενω επειτα αφιερωσε τον υπολοιπο σου χρονο στο να γραψεις καλα. Μια αλλη εξισου καλη συμβουλη και πολυ σημαντικη ειναι να κρατας ενα στυλο και να διαβαζεις τις εκφωνησεις συροντας το στυλο κατω απο καθε λεξη δλδ καθως διαβαζεις να περνας το στυλο κατω απο καθε λεξη που διαβαζεις οπου αυτος ο τροπος βοηθαει στο να συγκεντρωθεις,να γραψεις το τεστ πιο γρηγορα αλλα και στο να τελιωσεις πιο νωρις ετσι ωστε να εχεις και λιγο επιπλεον χρονο στο να ελεγξεις τις απαντησεις σου μην τυχον εχεις κανει καποιο λαθος.

Ελπιζω να σε βοηθησα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imagine01 : 04-03-17 στις 11:08.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 18:27, 04-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Stark21
Υο!
Ειμαι μαθητής 2ας και παω σε ενα απο αυτά τα φροντ.,στο κεντρο,τα οποιο,οπως σαν ολα τα αλλα, τελειωνει σε 5-6μηνες την υλη της 2ας.Ωστοσο εχω το εξης προβλημα:Χάνω την συγκέντρωση μου πολλες φορές.Ειμαι μαθητης που ανταποδίδει πολυ καλα στα γραπτα,αλλα κριμα ειναι να χανω μοναδες μονο και μονο απο απο αποροσεξεια,καθως δεν ειμαι συγκεντωμενος.Θελω βοηθεια puliz
Πιστευω ο kamilGR πιστευω σε καλυψε πληρως παντως αν θες να εισαι 1000% σιγουρος και εχεις χρονο ξαναλυσε απο την αρχη τα θεματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους