Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,321 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,405 μηνύματα σε 96,247 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 677 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κατάλληλος φωτισμός για διάβασμα;

Nio21

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Nio21
Ο Nio21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Nio21 έγραψε στις 19:25, 18-06-09:

Ποιος είναι ο κατάλληλος φωτισμός για διάβασμα?
Πόση πρέπει να είναι η απόσταση μεταξύ του βιβλίου και των ματιών μας?
Είναι καλύτερα να έχουμε το βιβλίο στο γραφείο και να διαβάζουμε με σκυμμένο το κεφάλι ή να το σηκώνουμε σχεδόν κάθετα με το γραφείο και να μην σκύβουμε το κεφάλι?
Γενικότερα ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος για να διαβάζεις πολλές ώρες χωρίς να κουράζεσαι σωματικά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,294 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 19:27, 18-06-09:

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι κανονικα πρεπει το βιβλιο να ειναι μπροστα μας και να μη σκυβουμε γιατι παραμορφωνεται η σπονδυλικη στηλη λιγο κατω απο τον αυχενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Falcon (-)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Falcon
Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 319 μηνύματα.

O Falcon έγραψε στις 19:35, 18-06-09:

Συμφωνώ με αυτό που είπε η Krou. Η πλάτη πρέπει να είναι ίσια όταν κάθεσαι στην καρέκλα για να διαβάσεις στο γραφείο.

Όσο για το φωτισμό, εξαρτάται από τον άνθρωπο. Εγώ πχ διάβαζα έτσι:

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhorse

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη deadhorse
Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O deadhorse έγραψε στις 19:36, 18-06-09:

Αρκετός φωτισμός ώστε να βλέπεις τα πάντα. Αν ο φωτισμός δεν είναι αρκετός θα χαλάσεις τα μάτια σου.

Παράθεση

Nio21

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Nio21
Ο Nio21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Nio21 έγραψε στις 20:36, 18-06-09:

Υπάρχουν ειδικές λάμπες για διάβασμα?

Παράθεση

οΟοNantiAoOo (ναντια-βασουλα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη οΟοNantiAoOo
H ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H οΟοNantiAoOo Μπουκλεεεεες♥ έγραψε στις 20:46, 18-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Falcon
Συμφωνώ με αυτό που είπε η Krou. Η πλάτη πρέπει να είναι ίσια όταν κάθεσαι στην καρέκλα για να διαβάσεις στο γραφείο.

Όσο για το φωτισμό, εξαρτάται από τον άνθρωπο. Εγώ πχ διάβαζα έτσι:

και τι καταλαβεσ απο οσα διαβασεσ????

εγω θελω πολυ φωσ για να διαβασω και τη λαμπα και το πορτατιφ......αλλα το γραφειο δεν ειναι αναγκαιω τισ περισσοτερεσ φορεσ διαβαζω στο κρεβατι.....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Falcon (-)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Falcon
Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 319 μηνύματα.

O Falcon έγραψε στις 20:50, 18-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από οΟοNantiAoOo
και τι καταλαβεσ απο οσα διαβασεσ????

εγω θελω πολυ φωσ για να διαβασω και τη λαμπα και το πορτατιφ......αλλα το γραφειο δεν ειναι αναγκαιω τισ περισσοτερεσ φορεσ διαβαζω στο κρεβατι.....
Κατάλαβα αυτό: Μπλε, ροζ, πράσινο, μπλε, ροζ, πράσινο, μπλε, ροζ, πράσινο, επιληψία...

Βασικά όντως χρειάζεται δυνατός φωτισμός στο χώρο για να μη κουράζονται τα μάτια και αποκοιμηθείς...

Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 16:58, 19-06-09:

Εγω δυστηχως διαβαζω παντου εκτος του γραφειου μου. Κυριως ομως στο κρεββατι και στο πατωμα.

Παράθεση

myrto.s

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη myrto.s
H myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H myrto.s έγραψε στις 17:02, 19-06-09:

πρέπει να υπάρχει αρκετή αποσταση γιατί κι εγώ επειδή διάβαζα απο πολύ κοντα και κάτι έπαθα και δεν έβλεπα καλά. Όταν πήγα γιατρό μου είπε πως έπαθα κάτι σαν μυοπία που όμως κρατά πολύ λιγο... ευτυχώς πέρασε τώρα αλλά ήταν πολύ ασχημο

Παράθεση

themos!!!

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη themos!!!
Ο themos!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O themos!!! έγραψε στις 17:21, 19-06-09:

Αν και ξέρω καλά πως πρέπει να κρατάς μια απόσταση απο το βιβλίο, οτι ο φωτισμός πρέπει να είναι μπλε προς κίτρινος και πως πρέπει να κάθεσαι σε γραφείο χωρίς να λιγύζεις εγώ δεν τηρώ από τα παραπάνω σχεδόν τίποτα

Παράθεση

Fata Morgana

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fata Morgana
H Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 377 μηνύματα.

H Fata Morgana έγραψε στις 13:02, 20-06-09:

Μα ειναι δυνατον να καθεσαι χωρις να λυγιζεις;;; Ελεος! Μεγαλυτερο κακο γινεται αν καθεσαι στητος νομιζω...

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 18:19, 20-06-09:

Εγω δυστυχως διαβαζω με λαθος σταση σωματος (σκυμμενος) με αποτελεσμα να εχω φοβερους πονους στον αυχενα κατα καιρους. Επισης τα θεωρητικα μαθηματα (βλεπε Βιολογια) τα διαβαζα στο κρεβατι. Απο φωτισμο... ηθελα να διαβαζω στο μισοσκοταδο μονο με το φωτιστικο γραφειου (και παντα νυχτα).

Τα παραπανω τα εκανα τις 2 χρονιες που εδωσα πανελλαδικες. Για πιο παλια δε θυμαμαι.

Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 23:17, 20-06-09:

με ένα πορτατίφ και τις λάμπες δωματίου διαβάζω.

με νυστάζουν και κουράζουν οι λάμπες φθορίου σαν αυτές που υπάρχουν στα σχολεία.

Παράθεση

alchemia

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη alchemia
H alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H alchemia έγραψε στις 10:23, 21-06-09:

Ξαπλωσε αναπαυτικα στο κρεβατι σου, φτιαξε το μαξιλαρι ωστε να μην στραβωνει η σπονδυλικη σου στηλη, κλεισε καθε φως και ονειρα γλυκα

Παράθεση

explorer

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη explorer
Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 259 μηνύματα.

O explorer έγραψε στις 11:11, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nio21
Ποιος είναι ο κατάλληλος φωτισμός για διάβασμα?
Πόση πρέπει να είναι η απόσταση μεταξύ του βιβλίου και των ματιών μας?
Είναι καλύτερα να έχουμε το βιβλίο στο γραφείο και να διαβάζουμε με σκυμμένο το κεφάλι ή να το σηκώνουμε σχεδόν κάθετα με το γραφείο και να μην σκύβουμε το κεφάλι?
Γενικότερα ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος για να διαβάζεις πολλές ώρες χωρίς να κουράζεσαι σωματικά?
Σημαντική είναι η θέση της λάμπας.Αν είσαι δεξιόχειρας,θα πρέπει να φωτίζει από αριστερά,και αν είσαι αριστερόχειρας από τα δεξιά.Τα υπόλοιπα τα είπαν τα παιδιά.

Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 12:52, 21-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Απο φωτισμο... ηθελα να διαβαζω στο μισοσκοταδο μονο με το φωτιστικο γραφειου (και παντα νυχτα).
Και εγώ! Δεν μου αρέσει το πολύ φως! :xixi:

Παράθεση

the mage (Μάνος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη the mage
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O the mage έγραψε στις 03:56, 24-06-09:

Ειδικα για φετος (αν και γενικα ειμαι φαν του καλου φωτισμου) (μιας και επιτελους μπηκαμε σε ιδιοκτητο σπιτι) επελεξα την τοποθετηση 2 x 54W φθορισμου (σαν αυτους που ειναι στα γραφεια? σωληνες-style οχι bulbs)
που δινουν περιπου 6-7 χιλιαδες lumen (δν ξερω πως το λενε στα ελληνικα...).
Σαν να λεμε δηλαδη περιπου 6 συμβατικες λαμπες βολφραμιου σε εναν χωρο κατω των 9 τετραγωνικων.
Γενικα και ειδικα στο διαβασμα με βοηθαει ο λευκος/ψυχρος φωτισμος και προτιμω τους λ. φθορ.
Βεβαια με βοηθαει και το χρωμα που εχω βαψει το δωματιο μου (οι 2 απεναντι τοιχοι σιελ και οι αλλοι 2 λιλα, δενουν μεταξυ τους και το μεν κανει το περιβαλλον πιο study-friendly και το δε πιο φιλικο και ζεστο)
Επισεις κατι αναλογο θα μπορουσε να γινει και με αλλους συνδιασμους (φυσικα και δεν ειναι ασχετο το χρωμα του τοιχοι με τον φωτισμο, αλλωστε η πλειοψηφια του που φτανει στα ματια μας εχει διαχυθει μεσω του τοιχου επιρεαζοντας το ετσι αρκετα) οπως το ελαφρο-χρυσο-πορτοκαλι με ενα ωραιο πρασινο ελαφρυ (της μεντας σαν αυτο που βλεπετε εδω στο ischool)

Παράθεση

skarman

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη skarman
Ο skarman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O skarman έγραψε στις 12:09, 06-01-10:

Πολυ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα, αφού έριξα μια ματιά παρατήρησα ότι αντιμετωπίζω κ γω κάποια από τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν...
Δεν μπορώ να διαβάσω στο γραφείο μου για πολύ ώρα συνέχεια καθότι αισθάνομαι ενοχλήσεις στην πλάτη κ στον αυχένα αφού αναγκάζομαι να σκύψω προς τα μπροστά...
Ακόμα, δεν μπορώ να κρατάω το βιβλίο συνέχεια στα χέρια γιατί είναι μεγάλο και βαρύ και κουράζομαι γρήγορα και έκτος αυτού δεν μπορώ να διαβάσω άνετα πλέον.....
Υπάρχει τίποτα σχετικό που να στηρίζει βιβλία ώστε να βρίσκονται στο ύψος των ματιών???
Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roseberry

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη roseberry
H roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H roseberry έγραψε στις 15:33, 06-01-10:

με το πορτατιφ και την λαμοα του δωματιου μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,788 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 15:44, 06-01-10:

Blacklight :mad2:

Για μένα το καλύτερο είναι καλός φωτισμός και να με καθιστός σε ένα μεγάλο τραπέζι. Έχω δοκιμάσει και άλλους τρόπους, όπως στο κρεβάτι, με λιγότερο φως αλλά αν και είναι έτσι πιο in δεν αποδίδουν...για τα γραπτά μιλάω πάντα, αν είναι να διαβάσω εννοείται ξαπλωμένος.

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 16:02, 06-01-10:

Των 11w στο γραφειο. (πορτατιφ-like)
Ασπρο φως κατευθειαν πανω απο τα χαρτια-βιβλια μου, βοηθαει πολυ.

Παράθεση

maraki362

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη maraki362
H maraki362 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H maraki362 έγραψε στις 18:47, 23-01-10:

Συνηθως εγω διαβαζω με μουσικη γιατι με χαλαρωνει

Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη garch
Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

O garch έγραψε στις 20:05, 23-01-10:

Βορεινό παράθυρο από πάνω σου ή από τη μεριά του χεριού που δεν γράφεις. Αυτό και τίποτα περισσότερο.
Άντε και για τη νύχτα ένα φωτιστικό γραφείου σαν αυτό που δείχνει η Ράνια (11watt, να είμαστε και οικολόγοι).

Παράθεση

makisr91

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη makisr91
Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O makisr91 έγραψε στις 00:14, 24-01-10:

Συνήθως, όταν είναι μέρα με το φως του ήλιου!

Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 00:18, 24-01-10:

Λαμπα 11w εξοικονομησης ενεργειας παρακαλω

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:52, 22-02-10:

Ποτέ δεν μπορούσα να διαβάσω με πρόσθετω φως, όπως λόγου χάρη λάμπα γρεφείου...
Είχα που είχα έλλειψη ύπνου η θερμότητα που εξέπεμπε η λάμπα με αποτελείωνε..
Οπότε προτιμώ μόνο την λάμπα του δωματίου!

Παράθεση

Αμπελοφιλόσοφος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αμπελοφιλόσοφος
Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O Αμπελοφιλόσοφος δεν έγραψε στις 03:33, 04-11-10:

Η καρεκλα με τα ροδακια τελειως χαμηλωμενη (ξερω, δεν κανει καλο, με αναγκαζει να καθομαι στραβα και οταν τεντωνομαι ακουγονται κρακ κρακ απο παντου), μουσικη (ειδικα αν προκειται για γραψιμο) χωρις γυαλια μυωπιας (τα βγαζω οταν ειναι να διαβασω, τελευταια κουραζονται ευκολα τα ματια μου οταν διαβαζω με γυαλια) και ενα χαμηλο, ζεστο, κιτρινο φως (κανονικα το πορτατιφ μου βγαζει ενα ασπρο δυνατο φως που κανει το δωματιο να μοιαζει με θαλαμο ψυχιατρικης κλινικης, αλλα πηρα ενα κιτρινο σκληρο χαρτι και το τυλιξα γυρω απο τη λαμπα, οποτε το αποτελεσμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο μπορω να πω ).

Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,597 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 22:14, 06-11-10:

Ο κατάλληλος φωτισμός είναι ανάλογα με το γράψιμο. Π.χ. αν κάποιος είναι δεξιόχειρας, καλό θα είναι να βάζει τη λάμπα στα αριστερά, ώστε να μην κάνει σκιά με το χέρι του στο γραπτό του ή το αντίθετο, αν είναι αριστερόχειρας.

(Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε πιο πριν)

Παράθεση

nikolaos p.

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 198 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 16:35, 01-10-15:

Παλιά υπήρχαν οι λεγόμενες "λάμπες ηλίου", ειδικές για διάβασμα με πορτατίφ. Ήταν ίδιες με τις απλές λάμπες (Phillips, Osram κλπ) αλλα το γυαλί τους ήταν μπλε - λουλακί και έβγαζαν άσπρο χρώμα, πιο ψυχρό από τις απλές λάμπες. Αυτές υπάρχουν τώρα ή έχουν καταργηθεί?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δεν σε λέω
Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Δεν σε λέω έγραψε στις 21:42, 29-07-16:

Χρησιμοποίησε κάποιο λευκο ζεστο φως για να μην σε πονανε τα ματια.
Η θερκοκρασια δωματιου να ειναι καλη για να μην ζεσατινεσαι,ιδρωνεις,σκουπιζεσαι χανεις χρονο και προσοχη.
Η αποσταση ειναι αναλογα με τα ματια σου,αν εχεις μυωπια,πως σε βολευει αλλα μην εισαι και πολυ κονταα και στραβωθεις..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους