Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,339 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,077 μηνύματα σε 94,364 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 744 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Το 5ο Μάθημα

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 21:40, 27-07-15:

Έχοντας υπόψιν μας πλέον το Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, το οποίο και διαμορφώνεται από την πρόσφατη τροπολογία του Υπουργείου Παιδείας [ΝΟΜΟΣ: 4327/2015 (ΦΕΚ 50/Α΄, 14/05/2015), τροποποίηση του Ν. 4186/2013], καλούμαστε να 'εξοικειωθούμε' (υποψήφιοι Πανελλαδικών και μη) με κάποια καινούρια δεδομένα που αφορούν τις Πανελλήνιες Εξετάσεις από το 2016 και έπειτα. Αλλαγές και διαφοροποιήσεις συναντάμε ουκ ολίγες στο νέο σύστημα εξέτασης. Κάποιες από αυτές είναι περισσότερο 'Ποιοτικές' (πχ βλ. σύστημα Ομάδων Προσανατολισμού - αντικατάσταση σημερινών Κατευθύνσεων), ενώ κάποιες άλλες είναι περισσότερο 'Ποσοτικές' (βλ. αριθμός Πενελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων).

Αυτό το thread, με τίτλο " Το 5ο Μάθημα", αφορά ακριβώς αυτή τη τελευταία "μεταρρύθμιση", όπου πλέον μεταβάλλεται ο αριθμός των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων από έξι (6) σε τέσσερα (4), ή και πέντε (5). Το 5ο λοιπόν, μάθημα, ή αλλιώς το μάθημα 'Πασπαρτού' (όπως ίσως ταιριάζει να το πούμε), είναι προαιρετικό και είναι αυτό που δίνει στον υποψήφιο τη δυνατότητα πρόσβασης σε ένα δεύτερο επιστημονικό πεδίο εξειδίκευσης (πέραν του βασικού πρώτου που καθορίζει εν μέρει η ΟΠ που έχει επιλέξει).
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε σε αυτό το νήμα του ischool, όπου έγινε προσπάθεια μιας δομημένης παρουσίασης των σημαντικότερων αλλαγών του συστήματος των Πανελλαδικών Εξετάσεων, που βρίσκεται προ των πυλών!

Σε αυτό το νήμα, οι υποψήφιοι μπορούν να συζητούν για την επιλογή του 5ου μαθήματος και να μοιράζονται απορίες σχετιζόμενες με αυτό.

Σημείωση: Για γενική συζήτηση περί των Ομάδων Προσανατολισμού και των Πεδίων Εξειδίκευσης (δηλαδή απορίες σχετικές με την επιλογή της κατάλληλης ΟΠ, τις εκάστοτε δυνατότητες που προσφέρει αυτή και πως μπορεί να αξιοποιηθεί η κάθε επιλογή για πρόσβαση σε συγκεκριμένες σχολές κλπ) προσφέρεται το παρακάτω thread:
"Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία"

Ελπίζω τα νέα νήματα να είναι βοηθητικά προς όλα τα μέλη του φόρουμ μας!

Καλή Αρχή!

Εκ μέρους της ΟΔ,

Stavri_

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 17:35, 29-07-15:

Βλέποντας το νέο σύστημα, θα έλεγα ότι τα στάνταρ "τέταρτα" μαθήματα είναι:

Για τον ανθρωπιστικό προσανατολισμό, τα λατινικά.
Για τον θετικό προσανατολισμό, τα μαθηματικά.
Για τον οικονομικό προσανατολισμό, οι ΑΟΘ.

Αναφορικά με τα πέμπτα μαθήματα, θεωρώ ότι οι υποψήφιοι θα καταδικάσουν στην πλειοψηφία τους τα μαθήματα που οδηγούν στο 4ο πεδίο (Ιστορία ΓΠ και Μαθηματικά ΓΠ), πράγμα που όμως θα σημάνει την πτώση του ανταγωνισμού στα παιδαγωγικά και κατά συνέπεια την κατακόρυφη πτώση των βάσεων! Οπότε ίσως, ένας πονηρός υποψήφιος να διάλεγε αυτά τα μαθήματα και να περνούσε σε κάποιο από τα παιδαγωγικά με μεγαλύτερη ευκολία. Δεν αποκλείω ακόμη και οι θέσεις των εισακτέων να είναι περισσότερες από τους υποψήφιους, πράγμα που στην ουσία θα σημαίνει... μηδενική βάση. Μέχρι να... κλείσουν οι σχολές;

Όσον αφορά το τρίτο πεδίο, με τις βιολογίες, θεωρώ ότι θα κρατηθεί αρκετά καλά η Βιολογία προσανατολισμού, αλλά αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν πολλοί μαθητές που θα πάρουν Βιολογία ΓΠ.

Ούτως ή άλλως, η τάση που βλέπω είναι προς τα 4 μαθήματα και όχι τα 5.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 627 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 17:42, 29-07-15:

Εγω που ειμαι θετικη κατευθυνση μπορω να παρω ως 5ο μαθημα το ΑΟΘ και να εχω προσβαση σε οικονομικες σχολες? Γιατι απο θετικη δεν μου αρεσει καμια σχολη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,058 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 17:47, 29-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από catloverGG
Εγω που ειμαι θετικη κατευθυνση μπορω να παρω ως 5ο μαθημα το ΑΟΘ και να εχω προσβαση σε οικονομικες σχολες? Γιατι απο θετικη δεν μου αρεσει καμια σχολη.
Όχι, θα πρέπει να πας στην κατεύθυνση Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.
http://ischool.e-steki.gr/showthread...72#post4198772

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 17:47, 29-07-15:

ΟΧΙ. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις κατεύθυνση.

Παράθεση

manolis_98 (μανωλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο μανωλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 896 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 17:52, 29-07-15:

Δεν γίνεται

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 627 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 19:01, 29-07-15:

Αυτο το συστημα ειναι αστειο.. Ουτε να δηλωσω οικονομικες σχολες δεν μπορω ετσι? Και τοτε πως μπορω να ανοιξω 5ο πεδιο?

Η θετικη που και καλα ειναι 150 φορες πιο δυσκολο απο τεχνολογικη και δεν μπορω να εχω προσβαση και σε αυτο το πεδιο μου φαινεται ενα ανεκδοτο.

Παράθεση

manolis_98 (μανωλης)

Φοιτητής

Ο μανωλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 896 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 19:43, 29-07-15:

Αυτο το συστημα ειναι αστειο.. Ουτε να δηλωσω οικονομικες σχολες δεν μπορω ετσι? Και τοτε πως μπορω να ανοιξω 5ο πεδιο?
Το 5ο πεδίο ανοίγει μόνο με την επιλογή του αντίστοιχου προσανατολισμού .

Η θετικη που και καλα ειναι 150 φορες πιο δυσκολο απο τεχνολογικη και δεν μπορω να εχω προσβαση και σε αυτο το πεδιο μου φαινεται ενα ανεκδοτο.
Η πρόσβαση στο εκάστοτε επιστημονικό πεδίο δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με τον βαθμό δυσκολίας του.Επιπλέον, το πεδίο Οικονομίας& Πληροφορικής δεν έχει (παρά ελάχιστη και συγκεκριμένα όσον αφορά τις σχολές πληροφορικής) συνάφεια με την Τεχνολογική, καθώς οι κυριότερες σχολές της Τεχνολογικής ήταν τα Πολυτεχνεία,τα οποία πλέον ανήκουν στο 2ο πεδίο(θετική) .Επομένως,δεν νοείται πεδίο σύγκρισης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 20:10, 29-07-15:

Πάντως να πω εδώ, πως, αυτή η άποψη ότι η θετική κατεύθυνση είναι πολύ πιο δύσκολη από την κατεύθυνση οικονομίας-πληροφορικής, θα "τιγκάρει" την τελευταία, αφήνοντας στην θετική τους πιο... "καθαρόαιμους" μαθητές.

Και αυτό, ίσως είναι το βασικότερο κοινό της οικονομικής κατεύθυνσης με την παλιά τεχνολογική.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,058 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 01:08, 30-07-15:

Αφού δε σου αρέσει κανένα τμήμα από τη θετική κατεύθυνση, ποιο είναι το πρόβλημά σου;
Πήγαινε στην κατεύθυνση Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής και θα έχεις πρόσβαση στα τμήματα που επιθυμείς.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 10:34, 30-07-15:

Τι μαθηματα εχει αυτο το πεδιο? Δεν πηγα απο την αρχη γτ μου τη σπαει το μαθημα των υπολογιστων που ειναι τελειως ακυρο. Υπερβολικα βαρετο ... Στην β λυκειου σιχαθηκα την ζωη μου με αυτο το μαθημα.

Κανω 3 χρονια ιδιαιτερα φυσικη χημεια μαθηματικα αυτο ειναι το προβλημα μου.

Παράθεση

manolis_98 (μανωλης)

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 11:14, 30-07-15:

Τι μαθηματα εχει αυτο το πεδιο?
Μαθηματικά
Αεππ
Αοθ
Ν.Γλώσσα
Δεν πηγα απο την αρχη γτ μου τη σπαει το μαθημα των υπολογιστων που ειναι τελειως ακυρο. Υπερβολικα βαρετο ... Στην β λυκειου σιχαθηκα την ζωη μου με αυτο το μαθημα.
Οι περισσότεροι στην Β' Λυκείου το Αεππ το είχαν παρατήσει εξ΄ αρχής με αποτέλεσμα να τους φαίνεται δυσνόητο,βαρετό κλπ. στο μέλλον.Μη σε ανησυχεί αυτό.Στη Γ' τα παίρνεις όλα από την αρχή.Γενικά,αν ασχοληθείς είναι ενδιαφέρον μάθημα.

Κανω 3 χρονια ιδιαιτερα φυσικη χημεια μαθηματικα αυτο ειναι το προβλημα μου.
Όλοι ξεκινήσαμε με την προαναφερθείσα τριπλέτα μαθημάτων (Α',Β' Λυκείου) για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο καθώς όλα ήταν ρευστά,σχετικά με το σύστημα, εκείνο τον καιρό.
Τώρα τι να σου πω ρε φίλε ,αξιολόγησε την κατάσταση(προετοιμασία,επιθυμίες κ.ά) και πράξε αναλόγως.
Στην τελική ,αν επιλέξεις να μείνεις στην θετική,και τα πολυτεχνεία/φυσικομαθηματικές καλά είναι μωρέ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis_98 : 30-07-15 στις 11:46.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 12:11, 30-07-15:

Θα αλλαξω πεδιο κατα 99%. Πολυ καλυτερο το 5ο διοτι τα μαθηματα μου φαινοντε αρκετα ευκολα.

Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,306 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 12:43, 30-07-15:

Θα αλλαξω πεδιο κατα 99%. Πολυ καλυτερο το 5ο διοτι τα μαθηματα μου φαινοντε αρκετα ευκολα.
Μην κοιτας την δυσκολια αλλα τι σου αρεσει.Τωρα ομως εχεις προχωρησει και στην χημεια και στην βιολογια.Θα αρχισεις αοθ και αεεπ απο σεπτεμβρη.θα παει χαμενο τοσο καλοκαιρινο διαβασμα σε βιολογια και χημεια?Σκεψου το φιλε.Εκτος και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να κανεις ιδαιτερα σε αεεπ και αοθ γιατι τα φροοντιστηρθα τα περισσοτερα εχουν αρχιει και εχουν προσωρησει.Σκεψου το.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 17:28, 30-07-15:

Δεν εχω αρχισει καν τα φροντιστηρια και ποιος σου ειπε οτι εχω διαβασει βιολογια ποτε μου? Επισης ΑΟΘ ποιος κανει φροντ?

Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

O Giorgos216 έγραψε στις 17:29, 30-07-15:

Επισης ΑΟΘ ποιος κανει φροντ?
Όποιος θέλει να γράψει καλά και δεν έχει εξαιρετικά ικανό καθηγητή στο σχολείο (δυστυχώς).

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 17:45, 30-07-15:

Μα ειναι ενα βιβλιαρακι που απλα το μαθαινεις απεξω. Ουτε καν ασκησεις.. Και ξερω απο πολλους οτι ειναι γελοιο.

Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

O Giorgos216 έγραψε στις 17:47, 30-07-15:

Μα ειναι ενα βιβλιαρακι που απλα το μαθαινεις απεξω. Ουτε καν ασκησεις.. Και ξερω απο πολλους οτι ειναι γελοιο.
Το ΑΟΔΕ είναι αυτό, το ΑΟΘ έχει ασκήσεις κανονικά, το 50% των θεμάτων ασκήσεις είναι (και στο φροντιστήριο θα κάνεις κυρίως ασκήσεις).

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 17:50, 30-07-15:

Δεν πηγαινα φροντ ποτε μου μονο ιδιαιτερα εκανα μια ζωη(εκτος αγγλικων). Το ΑΟΔΕ εγω δεν το δινω ετσι? Καλως τοτε θα το κοιταξω..

Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

O Giorgos216 έγραψε στις 17:52, 30-07-15:

Δεν πηγαινα φροντ ποτε μου μονο ιδιαιτερα εκανα μια ζωη(εκτος αγγλικων). Το ΑΟΔΕ εγω δεν το δινω ετσι? Καλως τοτε θα το κοιταξω..
Ναι, τέλος το ΑΟΔΕ. Να το κοιτάξεις, το ΑΟΘ μπορεί να σε ανεβάσει σημαντικά αν το προσέξεις.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 17:53, 30-07-15:

Ειναι γενικα ευκολο μαθημα? Δλδ δεν εχει καμια σχεση με μαθηματικα ετσι?

Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

O Giorgos216 έγραψε στις 17:56, 30-07-15:

Ειναι γενικα ευκολο μαθημα? Δλδ δεν εχει καμια σχεση με μαθηματικα ετσι?
Είναι γενικά βατό μάθημα αν το προσέχεις, ναι! Μαθηματικά όχι κάτι ιδιαίτερο, μόνο αριθμητική και αρκετές πράξεις, καθόλου προχωρημένα μαθηματικά.

Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,306 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 18:04, 30-07-15:

Δεν εχω αρχισει καν τα φροντιστηρια και ποιος σου ειπε οτι εχω διαβασει βιολογια ποτε μου? Επισης ΑΟΘ ποιος κανει φροντ?
A ενταξει τοτε ακι εγω μαζι σου ακολουθησε την κατεθυνση πληροφορικης και οικνομιας.Παντως αν δεν εχεις σκοπο να κανεις φροντιστηριο αοθ θα σου προτεινα να παρεις το βοηθημα του σαββαλα με τους 4 συγγραφεις γιατι ειναι <<ευαγγελιο>>.ΤΩΡΑ ΑΕΕΠ θα σου ρποτεινα να πας φροντιστηριο αλλα μαζικο οχι ιδιαιτερο ειναι καλυτερα.Το μαθημα αεεπ ειναι μετριας δυσκολιας και πρεπει να μελετας την θεωρια πολυ καλα ππου εχει και στα φυλλαδια που σας δινει τις ασκησοθεωριες δηλαδη πινακα τιμων και αλλα θα δεις.Ειναι 40 μορια το 1οθεμα στο αεεπ ειναι αδικο να το χασεις.Ποτε εχεις σκοπο να ξεκινησεις προετιμασια?Οριστε το βοηθημα στο αοθ http://savalas.gr/wordpress/arxes-oi...CE%84-lukeiou/

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 18:12, 30-07-15:

Απο βδομαδα ξεκιναω μαθηματικα..Τα αλλα βλεπουμε γτ πρεπει να βρω και καθηγητες.

Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

O Giorgos199666 έγραψε στις 18:13, 30-07-15:

Απο βδομαδα ξεκιναω μαθηματικα..Τα αλλα βλεπουμε γτ πρεπει να βρω και καθηγητες.
Ιδιαιτερα θα κανεις?Αληθεια βορεια ελλαδα μενεις?Γιατι εκει ξεκινουν προετιμασια τον αυγουστο γι αυτο ρωταω.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 18:23, 30-07-15:

Αθηνα μενω τι βορεια ελλαδα Ηθελα ενα μηνα να ξεκουραστω απλα και νομιζω εγω διαλεγω ποτε θα κανω διοτι ειναι ιδιαιτερα!

Ειναι κατι αρρωστοι που ξεκινανε μετα απο μια βδομαδα που τελειωνουν οι εξετασεις της Β. Πλακα κανω αλλα ενταξει χρειαζομουν λιγο διακοπες ας πουμε. Και ολος ο αυγουστος ειναι υπεραρκετος πιστευω.

Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

O Giorgos199666 έγραψε στις 18:30, 30-07-15:

Αθηνα μενω τι βορεια ελλαδα Ηθελα ενα μηνα να ξεκουραστω απλα και νομιζω εγω διαλεγω ποτε θα κανω διοτι ειναι ιδιαιτερα!

Ειναι κατι αρρωστοι που ξεκινανε μετα απο μια βδομαδα που τελειωνουν οι εξετασεις της Β. Πλακα κανω αλλα ενταξει χρειαζομουν λιγο διακοπες ας πουμε. Και ολος ο αυγουστος ειναι υπεραρκετος πιστευω.
Παντως ντροπη που δεν ξεκινησεις το ιουνιο θα καεις στην πυρρα αμαρτωλε.πλακα κανω ετσι.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 18:33, 30-07-15:

Χαχαχα το καταλαβα

Παράθεση

whatsoever16 (Χριστίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη whatsoever16
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων & Γεωργικής Μηχανικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H whatsoever16 έγραψε στις 13:16, 17-10-15:

Γειά σας! Είμαι θετική κατεύθυνση και δίνω φέτος με το καινούργιο σύστημα..έχω αποφασίσει να δώσω Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Βιολογία Κατέυθυνσης ώστε να "ανοίξω" και το πεδίο των θετικών επιστημών και το υγείας αφού μου αρέσουν σχολές και απο τα δύο πεδία (θα έδινα μόνο βιολογία αν στο πεδίο υγείας υπήρχε το Χημικό...δίνουμε υποχρεωτικά Χημεία αλλα η σχολή υπάρχει μόνο στο πεδίο των θετικών επιστημών (!) )
Ξέρει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση των 5 μαθημάτων? Γιατί άκουσα απο πολλούς να λένε οτι μπορεί να με "ρίξει" ένα απο τα δύο μαθήματα αυτά εάν δεν γράψω καλά..
Θα υπολογίζονται τα μόρια όπως και τα προηγούμενα χρόνια (διαφορετικά μόρια στο κάθε πεδίο) ? Μόνο εγώ και νομίζω άλλο ένα παιδί θα δώσουμε 5 μαθήματα γι'αυτό δεν γνωρίζω τι θα γίνει..αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει! Ευχαριστώ!
Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimiou13
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O dimiou13 Μέμνησο ότι άνθρωπος εί. έγραψε στις 23:08, 17-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από whatsoever16
Γειά σας! Είμαι θετική κατεύθυνση και δίνω φέτος με το καινούργιο σύστημα..έχω αποφασίσει να δώσω Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Βιολογία Κατέυθυνσης ώστε να "ανοίξω" και το πεδίο των θετικών επιστημών και το υγείας αφού μου αρέσουν σχολές και απο τα δύο πεδία (θα έδινα μόνο βιολογία αν στο πεδίο υγείας υπήρχε το Χημικό...δίνουμε υποχρεωτικά Χημεία αλλα η σχολή υπάρχει μόνο στο πεδίο των θετικών επιστημών (!) )
Ξέρει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση των 5 μαθημάτων? Γιατί άκουσα απο πολλούς να λένε οτι μπορεί να με "ρίξει" ένα απο τα δύο μαθήματα αυτά εάν δεν γράψω καλά..
Θα υπολογίζονται τα μόρια όπως και τα προηγούμενα χρόνια (διαφορετικά μόρια στο κάθε πεδίο) ? Μόνο εγώ και νομίζω άλλο ένα παιδί θα δώσουμε 5 μαθήματα γι'αυτό δεν γνωρίζω τι θα γίνει..αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει! Ευχαριστώ!
Τα μόρια-μάλλον- θα υπολογίζονται ξεχωριστά για κάθε πεδίο και δεν θα επηρεάζεται το άλλο.
Παράθεση

whatsoever16 (Χριστίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη whatsoever16
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων & Γεωργικής Μηχανικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H whatsoever16 έγραψε στις 19:27, 21-10-15:

ελπίζω να γίνει αυτό..ευχαριστώ !
Παράθεση

PolGR1509

Supervisor

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,040 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 13:22, 18-06-16:

Μαθηματικά Προσανατολισμού + Βιολογία Προσανατολισμού είναι αυτοκτονία; Το έχει κάνει κανείς;
Παράθεση

Ria99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ria99
H Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Ria99 έγραψε στις 13:25, 19-08-16:

γεια σας.θα παω γ λυκειου απο θεωρητικη κατευθυνση με 4ο μαθημα τα λατινικα και θελω να παρω και 5ο μαθημα.απο τη μια η βιολογια ειναι ενα αγαπημενο μου μαθημα και η φετινη υλη φαινεται ενδιαφερουσα ομως δεν με ενδιαφερει κανενα τει του τριτου πεδιου περα της λογοθεραπειας αλλα απο την αλλη θα μου αρεσε να εισαχθω πολυ σε παιδαγωγικο τμημα αλλα εχω προβλημα με τα μαθηματικα.τι λετε να κανω;δεδομενου οτι δεν εχω ξεκινησει προετοιμασια για το 5ο μαθημα ακομα
Παράθεση

manolis_98 (μανωλης)

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 14:09, 19-08-16:

Με το σκεπτικό ότι πάλι και φέτος θα υπάρχουν παιδιά που θα ''εγκλωβιστούν'' στο 3ο ,δίχως να επιλέξουν μαθηματικά κατ,με αποτέλεσμα να υπάρχει υψηλή ζήτηση και μεγάλος ανταγωνισμός(άρα η εισαγωγή σου σε σχολή του 3ου θα απαιτεί αρκετά καλή βαθμολογία ,καθώς θα υπάρχει (+)απώλεια μοριων),θα σου πρότεινα να επιλέξεις μαθηματικά γενικής και να κατευθυνθείς προς τα παιδαγωγικά,που φαίνεται πιο εύκολη η πρόσβαση.Εκτός αν έχεις αποφασίσει ότι θέλεις να ασχοληθείς με τη λογοθεραπεία ,οπότε η βιολογία γενικής είναι μονόδρομος.
Παράθεση

st2000 (Στεφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη st2000
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O st2000 έγραψε στις 14:28, 19-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ria99
γεια σας.θα παω γ λυκειου απο θεωρητικη κατευθυνση με 4ο μαθημα τα λατινικα και θελω να παρω και 5ο μαθημα.απο τη μια η βιολογια ειναι ενα αγαπημενο μου μαθημα και η φετινη υλη φαινεται ενδιαφερουσα ομως δεν με ενδιαφερει κανενα τει του τριτου πεδιου περα της λογοθεραπειας αλλα απο την αλλη θα μου αρεσε να εισαχθω πολυ σε παιδαγωγικο τμημα αλλα εχω προβλημα με τα μαθηματικα.τι λετε να κανω;δεδομενου οτι δεν εχω ξεκινησει προετοιμασια για το 5ο μαθημα ακομα
θα σου προτεινα την αλγεβρα καθως αν το παλεψεις με εναν μετριο βαθμο στα μαθηματικα και καλους στα υπολοιπα μαθηματα εξασφαλιζεις παιδαγωγικο .με το νεο συστημα εισαγωγης η εξασφαλιση μετριας και υψηλοβαθμης σχολης στο 3 πεδιο εχει γινει εξαιρετικα δυσκολη υποθεση τα παιδια της θεωρητικης φετος πχ στην πλειονοτητα τους δεν θα καταφερουν να εξασφαλισουν σχολη οπως η λογοθεραπεια λογω της τεραστιας ανοδου που αναμενεται να εχουν οι παραιατρικες σχολες ετσι κατε με η βιολογια αποτελει χασιμο χρονου αφου εξαλου στοχευεις μονο μια σχολη απο το 3. βεβεια η αποφαση ειναι δικη σου καλη πορεια και καλη τυχη
Παράθεση

guitaramateur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guitaramateur
H guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H guitaramateur έγραψε στις 20:54, 19-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από st2000
θα σου προτεινα την αλγεβρα καθως αν το παλεψεις με εναν μετριο βαθμο στα μαθηματικα και καλους στα υπολοιπα μαθηματα εξασφαλιζεις παιδαγωγικο .με το νεο συστημα εισαγωγης η εξασφαλιση μετριας και υψηλοβαθμης σχολης στο 3 πεδιο εχει γινει εξαιρετικα δυσκολη υποθεση τα παιδια της θεωρητικης φετος πχ στην πλειονοτητα τους δεν θα καταφερουν να εξασφαλισουν σχολη οπως η λογοθεραπεια λογω της τεραστιας ανοδου που αναμενεται να εχουν οι παραιατρικες σχολες ετσι κατε με η βιολογια αποτελει χασιμο χρονου αφου εξαλου στοχευεις μονο μια σχολη απο το 3. βεβεια η αποφαση ειναι δικη σου καλη πορεια και καλη τυχη
Ποια άλγεβρα;;
Παράθεση

st2000 (Στεφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη st2000
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O st2000 έγραψε στις 21:01, 19-08-16:

μαθηματικα γενικης παιδειας δεν νομιζω να ειναι εκει το θεμα
Παράθεση

guitaramateur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guitaramateur
H guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H guitaramateur έγραψε στις 21:13, 19-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από st2000
μαθηματικα γενικης παιδειας δεν νομιζω να ειναι εκει το θεμα
Είπα κι εγώ μην ζούσα σε μια πλάνη για έναν χρόνο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γενικό Το αγαπημένο σας μάθημα! - Από aggel A4 forever
      Το θέμα έχει λάβει 229 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Α' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-15 στις 17:06.
    • Το χειρότερο μάθημα - Από Philip007
      Το θέμα έχει λάβει 353 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γυμνάσιο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-02-15 στις 18:45.
    • 6ο μάθημα για Πανελλήνιες - Από Lady_Of_Carnage
      Το θέμα έχει λάβει 900 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-08-14 στις 12:45.
    • Μάθημα Στατιστικής - Από GreenEve
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-11 στις 18:07.
    • Γενικό Μάθημα επιλογής - Από angelina001
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετική & Τεχνολογική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-08 στις 13:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους