Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,454 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,510 μηνύματα σε 92,665 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 733 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προετοιμασία για Γ' Λυκείου

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Resistance
Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Resistance έγραψε στις 14:18, 14-08-15:

Όσοι έχετε τελειώσει το Λύκειο και έχετε δώσει Μαθηματικά στις Πανελλήνιες παρακαλώ αν θέλετε να προτείνετε κάποια επαναληπτικά βοηθήματα για την Γ' Λυκείου στο άλλο topic που έχω γράψει.Cygnus.e συμφωνώ απολύτως μόνο με τέτοια φιλοσοφία όχι κατευθείαν στα βαθιά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,285 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 14:22, 14-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Resistance
Σεπτέμβρη 15 και Γενάρη 16 εννοείς έτσι;
Nαι αυτο ακριβως.Ιδιαιτερα ομως αν εχεις ηψυλα το πηχη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Resistance έγραψε στις 14:25, 14-08-15:

Ιδιαίτερα ναι.Το βρίσκω λίγο τραβηγμένο από από Σεπτέμβρη βέβαια γιατί άλλο να ξεκινήσεις την Γ' Λυκείου 6 μήνες πριν και άλλο 12 αλλά οκ.Και λογικά θα χρειάζονται και γνώσεις από την Άλγεβρα της Β' από ότι ξέρω τις οποίες δεν θα διαθέτω από τον Σεπτέμβρη για τα μαθήματα της Γ'.
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 14:56, 14-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από cygnus.e
Κοιτα, αν εννοεις μονο μαθηματικα. Και φανταζομαι πως θα σου αρεσουν κιολας. Εφοσον εχεις τη διαθεση (και μπραβο γι'αυτο) δεν θα ηταν κακο να λυνεις ασκησεις για να εξοικειωθεις. Καθε αλλο μαλιστα!! Απλα να το κρατησεις χαλαρο για το πρωτο διαστημα, σαν χομπι.
Ακριβώς!!Δεν έχει σημασία πιστεύω πως αυτό χρειάζεσαι την τρίτη θα το μάθω αυτό τέλεια,αυτό όχι δεν θα το διαβάσω σε μαθήματα όπως τα μαθηματικά και γενικότερα τα θετικά.Όλα χρειάζονται αλλά πάνω από όλα χρειάζεται η συνεχής τριβή και η εξάσκηση.

Αρχική Δημοσίευση από Resistance
Ναι Α' εσύ θα πας Γ' ή Β';
Δευτέρα και εγώ το 2017 δίνω στην θετική με μαθηματικά.
Παράθεση

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

O Resistance έγραψε στις 15:39, 14-08-15:

Είτε προσωπικό διάβασμα είτε μάθημα με τον καθηγητή χρειάζεται πιστεύω σωστή στρατηγική και πιστή εφαρμογή ενός λογικού προγράμματος από την Β' Λυκείου για επιτυχία στις Πανελλήνιες και φυσικά γερές βάσεις από προηγούμενες τάξεις με λίγα έως ελάχιστα κενά.Πάντως σίγουρα όχι υπερβολή ειδικά σε Θετικά μαθήματα που θέλουν ψυχραιμία και νηφαλιότητα.
Παράθεση

Μεγας Μαγιστρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μεγας Μαγιστρος
Ο Μεγας Μαγιστρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Μεγας Μαγιστρος έγραψε στις 21:17, 19-09-15:

Καλησπέρα
Εγώ κατά την γνώμη μου αλλά και την εμπειρία μου φυσικά πιστεύω πως τα ιδιαίτερα είναι ποιο χρήσιμα,ανάλογα βέβαια την κατάσταση σου.ΑΝ έχεις κενά από προηγούμενες τάξεις (γυμανσιο,Α'λυκειου)τότε είναι καλό να ξεκινήσεις ιδιαίτερα από 2α λυκείου και το καλοκαίρι να ξεκινήσεις προετοιμασία για 3η λυκείου,κάτι που κάνω εγώ.Το φροντιστήριο προσωπικά ναι μεν με βοήθησε αλλά όχι τόσο πολύ όσο περίμενα αλλά όταν έκανα ιδιαίτερα το καλοκαίρι πριν την 2α λυκείου,τον αυγουστο δηλαδή μέσα σε ένα μήνα έβγαλα όλη την γραμματική(α,β,γ κλήσεις ουσ,επιθετα μετοχες,λυω-λυομαι,τιμω,ποιω,δηλω,παραθετικα,αντωνυμιες,ανωμαλα ρηματα,συντακτικο δευτερευουσες με υποθετικες)και τωρα εμεινε να μαθω αρχικους χρονους,που πιστευω οτι μεχρι το καλοκαιρι θα τα εχω βγαλει.Εχω στοχο μεγαλες σχολες αλλα εχω αμφιβολιες διοτι ποτε μου στο γυμνασιο δεν ειχα διαβασει αλλα τωρα καθομαι και διαβαζω αρκετες ωρες την ημερα!Ειμαι αναμεσα σε Αστυνομικη σχολη,κυριως αξιωματικος και Νομικη.Ευχομαι να εχεις βρει μια λυση στο προβλημα σου και να μπορεσεις να περασεις στην σχολη που θελεις,παντα μα παντα ομως το διαβασμα θα ειναι το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι,κανενας δεν θα σε βοηθησει παρα μονο ο εαυτος σου!Ξεφυγα λιγο οπως παντα αλλα δεν πειραζει!
Παράθεση

AlexGoingYolo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlexGoingYolo
Ο AlexGoingYolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O AlexGoingYolo έγραψε στις 22:27, 25-08-16:

Φτάσαμε λοιπόν στη Β' Λυκείου...
Λοιπόν ,για να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα και να διευκολύνω τη θέση σας ,ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για μια ικανοποιητική σχόλη που έχει να κάνει με υπολογιστές.(πληροφορική,ηλεκτρολόγος μηχανικός κτλπ) Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω φροντιστήριο και κατά πάσα πιθανότητα ,θα κάνω Μαθηματικά Κ.Τ + Γ.Π ,Φυσική Κ.Τ ,Χημεία καθώς και μαθήματα προετοιμασίας (!)(Μαθηματικά,Φυσική) για την Γ' ΄Λυκείου. Εδώ λοιπόν έρχεται ο προβληματισμός μου...Αξίζει πραγματικά να παρακολουθήσω αυτά τα προπαρασκευαστικά μαθήματα; Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα θα γίνουν πολύ ευκολότερα ,αν του χρόνου επιλέξω το 5ο επιστημονικό πεδίο,και βγάλω απο τη μέση Χημεία και Φυσική.Παρ'όλα αυτά ,όπως ανέφερε ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο, υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες στο 2ο επιστημονικό πεδίο. Και τώρα, βρίσκομαι σε δίλημμα...Τι πρέπει να κάνω;;
Ποια είναι η συμβουλή σας;
Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,899 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 22:35, 25-08-16:

Είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται φροντιστήριο ούτε προπαρασκευαστικά στη Β Λυκείου ούτε στη Γ Λυκείου. Το καλύτερο είναι να προμηθευτεί ο μαθητής τα βιβλία από την Α Λυκείου και να αρχίζει την προετοιμασία μόνος του.

Αν ήταν να διαλέξω ένα μάθημα να κάνω φροντιστήριο αυτό θα ήταν η Έκθεση.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    iakovosgreece

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους