Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,017 εγγεγραμμένα μέλη και 3,061,974 μηνύματα σε 93,683 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 831 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προετοιμασία για Γ' Λυκείου

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Resistance
Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Resistance έγραψε στις 14:18, 14-08-15:

Όσοι έχετε τελειώσει το Λύκειο και έχετε δώσει Μαθηματικά στις Πανελλήνιες παρακαλώ αν θέλετε να προτείνετε κάποια επαναληπτικά βοηθήματα για την Γ' Λυκείου στο άλλο topic που έχω γράψει.Cygnus.e συμφωνώ απολύτως μόνο με τέτοια φιλοσοφία όχι κατευθείαν στα βαθιά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 14:22, 14-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Resistance
Σεπτέμβρη 15 και Γενάρη 16 εννοείς έτσι;
Nαι αυτο ακριβως.Ιδιαιτερα ομως αν εχεις ηψυλα το πηχη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Resistance έγραψε στις 14:25, 14-08-15:

Ιδιαίτερα ναι.Το βρίσκω λίγο τραβηγμένο από από Σεπτέμβρη βέβαια γιατί άλλο να ξεκινήσεις την Γ' Λυκείου 6 μήνες πριν και άλλο 12 αλλά οκ.Και λογικά θα χρειάζονται και γνώσεις από την Άλγεβρα της Β' από ότι ξέρω τις οποίες δεν θα διαθέτω από τον Σεπτέμβρη για τα μαθήματα της Γ'.
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 691 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 14:56, 14-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από cygnus.e
Κοιτα, αν εννοεις μονο μαθηματικα. Και φανταζομαι πως θα σου αρεσουν κιολας. Εφοσον εχεις τη διαθεση (και μπραβο γι'αυτο) δεν θα ηταν κακο να λυνεις ασκησεις για να εξοικειωθεις. Καθε αλλο μαλιστα!! Απλα να το κρατησεις χαλαρο για το πρωτο διαστημα, σαν χομπι.
Ακριβώς!!Δεν έχει σημασία πιστεύω πως αυτό χρειάζεσαι την τρίτη θα το μάθω αυτό τέλεια,αυτό όχι δεν θα το διαβάσω σε μαθήματα όπως τα μαθηματικά και γενικότερα τα θετικά.Όλα χρειάζονται αλλά πάνω από όλα χρειάζεται η συνεχής τριβή και η εξάσκηση.

Αρχική Δημοσίευση από Resistance
Ναι Α' εσύ θα πας Γ' ή Β';
Δευτέρα και εγώ το 2017 δίνω στην θετική με μαθηματικά.
Παράθεση

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

O Resistance έγραψε στις 15:39, 14-08-15:

Είτε προσωπικό διάβασμα είτε μάθημα με τον καθηγητή χρειάζεται πιστεύω σωστή στρατηγική και πιστή εφαρμογή ενός λογικού προγράμματος από την Β' Λυκείου για επιτυχία στις Πανελλήνιες και φυσικά γερές βάσεις από προηγούμενες τάξεις με λίγα έως ελάχιστα κενά.Πάντως σίγουρα όχι υπερβολή ειδικά σε Θετικά μαθήματα που θέλουν ψυχραιμία και νηφαλιότητα.
Παράθεση

Μεγας Μαγιστρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μεγας Μαγιστρος
Ο Μεγας Μαγιστρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Μεγας Μαγιστρος έγραψε στις 21:17, 19-09-15:

Καλησπέρα
Εγώ κατά την γνώμη μου αλλά και την εμπειρία μου φυσικά πιστεύω πως τα ιδιαίτερα είναι ποιο χρήσιμα,ανάλογα βέβαια την κατάσταση σου.ΑΝ έχεις κενά από προηγούμενες τάξεις (γυμανσιο,Α'λυκειου)τότε είναι καλό να ξεκινήσεις ιδιαίτερα από 2α λυκείου και το καλοκαίρι να ξεκινήσεις προετοιμασία για 3η λυκείου,κάτι που κάνω εγώ.Το φροντιστήριο προσωπικά ναι μεν με βοήθησε αλλά όχι τόσο πολύ όσο περίμενα αλλά όταν έκανα ιδιαίτερα το καλοκαίρι πριν την 2α λυκείου,τον αυγουστο δηλαδή μέσα σε ένα μήνα έβγαλα όλη την γραμματική(α,β,γ κλήσεις ουσ,επιθετα μετοχες,λυω-λυομαι,τιμω,ποιω,δηλω,παραθετικα,αντωνυμιες,ανωμαλα ρηματα,συντακτικο δευτερευουσες με υποθετικες)και τωρα εμεινε να μαθω αρχικους χρονους,που πιστευω οτι μεχρι το καλοκαιρι θα τα εχω βγαλει.Εχω στοχο μεγαλες σχολες αλλα εχω αμφιβολιες διοτι ποτε μου στο γυμνασιο δεν ειχα διαβασει αλλα τωρα καθομαι και διαβαζω αρκετες ωρες την ημερα!Ειμαι αναμεσα σε Αστυνομικη σχολη,κυριως αξιωματικος και Νομικη.Ευχομαι να εχεις βρει μια λυση στο προβλημα σου και να μπορεσεις να περασεις στην σχολη που θελεις,παντα μα παντα ομως το διαβασμα θα ειναι το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι,κανενας δεν θα σε βοηθησει παρα μονο ο εαυτος σου!Ξεφυγα λιγο οπως παντα αλλα δεν πειραζει!
Παράθεση

AlexGoingYolo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlexGoingYolo
Ο AlexGoingYolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O AlexGoingYolo έγραψε στις 22:27, 25-08-16:

Φτάσαμε λοιπόν στη Β' Λυκείου...
Λοιπόν ,για να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα και να διευκολύνω τη θέση σας ,ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για μια ικανοποιητική σχόλη που έχει να κάνει με υπολογιστές.(πληροφορική,ηλεκτρολόγος μηχανικός κτλπ) Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω φροντιστήριο και κατά πάσα πιθανότητα ,θα κάνω Μαθηματικά Κ.Τ + Γ.Π ,Φυσική Κ.Τ ,Χημεία καθώς και μαθήματα προετοιμασίας (!)(Μαθηματικά,Φυσική) για την Γ' ΄Λυκείου. Εδώ λοιπόν έρχεται ο προβληματισμός μου...Αξίζει πραγματικά να παρακολουθήσω αυτά τα προπαρασκευαστικά μαθήματα; Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα θα γίνουν πολύ ευκολότερα ,αν του χρόνου επιλέξω το 5ο επιστημονικό πεδίο,και βγάλω απο τη μέση Χημεία και Φυσική.Παρ'όλα αυτά ,όπως ανέφερε ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο, υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες στο 2ο επιστημονικό πεδίο. Και τώρα, βρίσκομαι σε δίλημμα...Τι πρέπει να κάνω;;
Ποια είναι η συμβουλή σας;
Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 22:35, 25-08-16:

Είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται φροντιστήριο ούτε προπαρασκευαστικά στη Β Λυκείου ούτε στη Γ Λυκείου. Το καλύτερο είναι να προμηθευτεί ο μαθητής τα βιβλία από την Α Λυκείου και να αρχίζει την προετοιμασία μόνος του.

Αν ήταν να διαλέξω ένα μάθημα να κάνω φροντιστήριο αυτό θα ήταν η Έκθεση.
Παράθεση

alexia888Girl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexia888Girl
H alexia888Girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H alexia888Girl Τελικός δρόμος έγραψε στις 23:22, 17-04-17:

Καλησπέρα !! Χρόνια Πολλά! Εσεις απο πότε ξεκινήσατε την υλη της γ λυκειου απο την β λυκειου?
Παράθεση

fotisapple (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη fotisapple
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 1,020 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 08:57, 18-04-17:

Κοιτα εμεις στο φροντιστηριο εχουμε ξεκινησει τα μαθηματικα απο τον μαρτιο.
Παράθεση

alexia888Girl

Νεοφερμένος

H alexia888Girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H alexia888Girl Τελικός δρόμος έγραψε στις 10:06, 18-04-17:

Και φυσική και χημεία;
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 1,020 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 10:29, 18-04-17:

Εγω δεν κανω φυσικη χημεια αλλα μαλλον θα εχουν ξεκινησει.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 11:39, 18-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από alexia888Girl
Καλησπέρα !! Χρόνια Πολλά! Εσεις απο πότε ξεκινήσατε την υλη της γ λυκειου απο την β λυκειου?
Απ'τις αρχες της Β λυκειου
Παράθεση

alexia888Girl

Νεοφερμένος

H alexia888Girl Τελικός δρόμος έγραψε στις 12:25, 18-04-17:

Τι εννοείς απο τις αρχές της Β λυκείου και τώρα την έχεις τελειώσει? Πόσο καιρό σου πήρε ? Γιατρός θες να γίνεις? Χωρίς ειρωνεία το λέω.

Δεν σε κούρασε ?
Παράθεση

stefaniat

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefaniat
H stefaniat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H stefaniat έγραψε στις 12:44, 18-04-17:

Τι εννοείς απο τις αρχές της Β λυκείου και τώρα την έχεις τελειώσει? Πόσο καιρό σου πήρε ? Γιατρός θες να γίνεις? Χωρίς ειρωνεία το λέω.

Δεν σε κούρασε ?
Κι εγώ που είμαι θεωρητική τότε ξεκίνησα. Εγώ κουράστηκα επειδή πέρυσι διάβαζα πάρα πολύ. Αν το πας πιο χαλαρά όμως είναι καλό, την ύλη την τελείωσα Χριστούγεννα.
Παράθεση

alexia888Girl

Νεοφερμένος

H alexia888Girl Τελικός δρόμος έγραψε στις 12:55, 18-04-17:

ΠΩ ΠΩ εχω αγχωθει !! Εμεις την ξεκινησαμε τον Μαρτιο φετος απο δευτερα λυκειου ... ΔΕΝ δινω φετος πανελληνιες ειμαι ακομη δευτερα λυκειου αχ εχω αγχωθει οτι θα αργησουμε να την βγαλουμε...
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:00, 18-04-17:

Από δευτέρα λυκείου διαβάζετε την ύλη της τρίτης και αγχώνεστε ότι δεν θα βγει κιόλας?

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 386 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 13:00, 18-04-17:

ΠΩ ΠΩ εχω αγχωθει !! Εμεις την ξεκινησαμε τον Μαρτιο φετος απο δευτερα λυκειου ... ΔΕΝ δινω φετος πανελληνιες ειμαι ακομη δευτερα λυκειου αχ εχω αγχωθει οτι θα αργησουμε να την βγαλουμε...
Χαλάρωσε λίγο, εγώ δεν την έχω αρχίσει ακόμα και δεν είμαι αδιάφορος μαθητής. Σημασία δεν έχει τόσο πόσο καιρό θα διαβάσεις (δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις όμως) αλλά πώς θα διαβάσεις. Η αποδοτικότητα έχει σημασία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefaniat

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefaniat
H stefaniat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H stefaniat έγραψε στις 13:01, 18-04-17:

Κάθε φροντιστήριο έχει διαφορετικούς ρυθμούς και κάποιοι ξεκινάνε ύλη Γ Λυκείου στο καλοκαιρινό.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 13:02, 18-04-17:

Παιδια η υλη βγαινει ανετα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexia888Girl

Νεοφερμένος

H alexia888Girl Τελικός δρόμος έγραψε στις 13:18, 18-04-17:

οταν λες ακραιες περιπτωσεις τι εννοεις
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 386 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 13:27, 18-04-17:

οταν λες ακραιες περιπτωσεις τι εννοεις
Να αρχίσεις πολύ αργά την ύλη πχ. Οκτώβριο με Νοέμβριο, περίπου μαζί με τα σχολεία.
Παράθεση

VforVendetta (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VforVendetta
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O VforVendetta έγραψε στις 13:38, 18-04-17:

Και εγώ δίνω του χρόνου θετική κατεύθυνση 5 μαθήματα, το φροντιστήριο που πάω δεν μας έχει κάνει καθόλου προετοιμασία αλλά έχω πάρει εδώ και 2 μήνες την βιολογία και φυσική Γ λυκείου κατεύθυνσης και 2 βοηθήματα και κάνω μόνος μου (επειδή μου αρέσουν κυρίως αυτά τα μαθήματα και για να διευκολυνθώ κάπως αργότερα). Πάντως στο φροντιστήριο μας λέει ο καθηγητής της φυσικής πως όχι μόνο δεν χρειάζεται προετοιμασία και η ύλη βγαίνει αλλά ούτε και κάποιο βοήθημα στη φυσική τουλάχιστον.. με αυτή την άποψη του βοηθήματος δεν συμφωνώ, δεν αρκούν αυτά που κάνουμε μόνο εκεί πιστεύω.
Παράθεση

alexia888Girl

Νεοφερμένος

H alexia888Girl Τελικός δρόμος έγραψε στις 14:15, 18-04-17:

Μπράβο σου!! Και εγω την ιδια ακριβώς μεθοδολογία ακολουθώ γιατί και εμένα μου αρέσει εγω εδω και περιπου ενα μηνα εχω ξεκινήσει βιολογία και έχω μάθει δύο κεφάλαια, χημεία μου έχουν μείνει 2 με 3 κεφάλαια στην ανοόργανη και φυσική προσπαθώ μόνη μου τις ταλντώσεις... Εσυ που βρίσκεσαι?
Παράθεση

VforVendetta (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VforVendetta
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O VforVendetta έγραψε στις 14:32, 18-04-17:

Βιολογία έχω τελειώσει ολόκληρο το 1ο κεφάλαιο με τις ασκήσεις του βιβλίου και όλες τις ασκήσεις από ένα βοήθημα που έχω και τώρα μπαίνω στο 2ο, φυσική έχω πάρει το βοήθημα του Παναγιωτακόπουλου- Μαθιουδάκη και το συγκεκριμένο έχει ως εισαγωγική έννοια την έννοια του ελατηρίου, με θεωρία και ασκήσεις και έχω τελειώσει αυτή την εισαγωγή ας πούμε, χημεία επειδή μεγάλο μέρος του χρόνου είναι οργανική προσπαθώ να μαθαίνω πολύ καλά τις αντιδράσεις της οργανικής, έχω και εκεί 2 βοηθήματα Α και Β λυκείου του Σαλτερή τα οποία έχουν και κάποιες σελίδες με θέματα προετοιμασίας για του χρόνου και λύνω κανένα τέτοιο αν έχω χρονο
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 548 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 14:39, 18-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Απ'τις αρχες της Β λυκειου
Φεβρουάριο της Β Λυκείου ξεκινησα τα Μαθηματικά με πολλά κενά και το ΑΕΠΠ.
Ιούνιο της Β Λυκείου ξεκινησα το ΑΟΘ και την ύλη της Γ Λυκείου της Έκθεσης.

Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 19:47, 18-04-17:

Δεν σε κούρασε ?
Οχι απλα με κουρασε...Η παναγια μου βγηκε Φυσικα και την εχω τελειωσει τωρα,δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να μην την εχει τελειωσει.Ακομα και στα σχολεια την τελειωνουν τετοια εποχη.
Οχι χημικος μηχανικος θελω 18κ μορια,αλλα ειτε γιατρος ειτε νηπιαγωγος(αυτο μου ηρθε τωρα),καλο ειναι να διαβαζεις και να εισαι προετοιμασμενος
Παράθεση

alexia888Girl

Νεοφερμένος

H alexia888Girl Τελικός δρόμος έγραψε στις 12:17, 19-04-17:

Μπράβο σου σου εύχομαι οι κόποι σου να ανταμειφθούν!! Απλώς εννοούσα αν την τελείωσες το καλοκαίρι πριν πας Γ λυκείου η ξερω γω στις αρχες ?
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 12:24, 19-04-17:

Μπράβο σου σου εύχομαι οι κόποι σου να ανταμειφθούν!! Απλώς εννοούσα αν την τελείωσες το καλοκαίρι πριν πας Γ λυκείου η ξερω γω στις αρχες ?
Σε ευχαριστω πολυ Δεκεμβριο περιπου
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 18:43, 10-06-17:

19 Ιουνίου ξεκινάω μέχρι 20 Ιουλίου.
Παράθεση

Jean

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jean
Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O Jean έγραψε στις 21:33, 10-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Διώνη
Αυτό είναι ένα μεγάλο άγχος και για εμένα. Διαβάζω για παιδιά που καλύπτουν μεγάλο μέρος της ύλης για τη Γ από τη Β Λυκείου. Δεν έχω κάνει καμιά προετοιμασία για Γ. Θα πιεστώ πολύ? Και πώς θα ανταγωνιστώ παιδιά που έχουν βγάλει τη μισή ύλη μια χρονιά πριν??????
Αυτες ειναι ακραιες περιπτωσεις,για μενα να τις αποφευγετε.Ενας τυπος ειχε βγαλει την υλη των μαθηματικων και της φυσικης των πανελληνιων απο το Μαρτιο της Α λυκειου,ειχε ξεκινησει απο το καλοκαιρι πριν παει λυκειο,εγραψε καλα αλλα και παλι...για αυτον 3 ολοκληρα χρονια η ζωη του ηταν μονο πανελληνιες και τιποτα αλλο,δεν εκανε ουτε καλοκαιρι ουτε τιποτα αλλο,αν αυτο θελετε καντε το ....απλα σκεφτειτε οτι μετα τις πανελληνιες δε θα εχετε τιποτα να κανετε,γιατι πολυ απλα το μονο που μαθατε να κανετε επιμονα επι τοσα χρονια ειναι να διαβαζετε και τιποτα αλλο...και θα μου πεις οτι εχουν προβαδισμα στις πανελληνιες αυτοι οι τυποι...φυσικα και εχουν αλλα εχουν μεινει πισω αλλου και αυτο ειναι χειροτερο ...γ αυτο και θελουμε λογικα θεματα στις πανελληνιες και οχι θεματα για καμμενους ....ας καθιερωσουν το τελευταιο ερωτημα στο τελευταιο θεμα ως το ερωτημα των καμμενων,να σας το πουν και επισημα να το ξερετε να ασχοληθειτε με ολα τα υπολοιπα ερωτηματα, και μεχρι εκει ,να παρουν κατι και αυτοι με την εμμονη τους ,τοσα εχουν χασει αυτα τα καμμενα παιδια...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SweetGirl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SweetGirl
H SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H SweetGirl έγραψε στις 21:11, 13-06-17:

Καλησπέρα αγαπητή κοινότητα. Καταρχάς, να πω ότι τελείωσα τη Β λυκείου και είμαι θεωρητική κατεύθυνση. Δεν ξέρω ακόμα αν θα κάνω θερινά ( μάλλον όχι ) και θα ήθελα να ξεκινήσω διάβασμα μόνη μου! Το θέμα είναι ότι τα έχω χαμένα και δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω... Να "λιώσω" γραμματικές, συντακτικά σε αρχαία-λατινικά ή να πάρω το βιβλίο ιστορίας και να ξεκινήσω μόνη μου (χωρίς υπερβολές εννοείται, καλοκαίρι έχουμε)? Με την ιστορία όμως, φοβάμαι ότι αν ξεκινήσω από τώρα θα τα έχω ξεχάσει μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία... Από την άλλη έχουμε και το γνωστό-άγνωστο στα αρχαία που φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να βγάλω την ύλη αν ξεκινήσω Σεπτέμβριο (γνωστό). Έκθεση δεν την φοβάμαι. Λατινικά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό βοήθημα να κάνω μόνη μου τα κείμενα?
Παράθεση

fenia00

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fenia00
H fenia00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H fenia00 έγραψε στις 21:53, 15-06-17:

Καλησπέρα ξανά!Επειδή δε θέλω να πολυλογώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα!Χτες ξεκίνησα θερινά στη φυσική.Η αλήθεια είναι πως η θεωρία που κάναμε χτες και σήμερα είναι απλή ΑΛΛΑ:επιχείρησα χτες να κάνω κάποιες ασκήσεις στηριγμένες στη θεωρία και δυστυχώς όπως φοβόμουν δε τα κατάφερα!Καθόμουν σε κάθε άσκηση περισσότερο από μισή ώρα ενώ τα ερωτήματα ήταν πανεύκολα!έτσι νιώθοντας τεράστια απογοήτευση τα παράτησα και έπεισα τον εαυτό μου πως ίσως απλά να μην ήταν η μέρα μου.Σήμερα ξανά αποφάσισα να προσπαθήσω να λύσω κάποιες ασκήσεις.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: δε μπόρεσα να λύσω πάλι τίποτα και είμαι πολύ στεναχωρημένη.Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με αυτό το μάθημα πραγματικά,σαν το μυαλό μου να μη θέλει να χωνέψει όσα μαθαίνει.Δε μπορεί να τα δεχτεί και δε ξέρω γιατί.Ανησυχώ πάρα πολύ πάντως αφού βλέπω όλους μου τους συμμαθητές να λύνουν ασκήσεις κι εγώ δε μπορώ να κάνω ούτε τα απλοϊκά πράγματα.Τι θα κάνω;Νιώθω πως δε θα προλάβω,κι ας είναι ακόμα αρχές.Αν δε μπορώ να λύσω ούτε τις απλοϊκές ασκήσεις πως θα καταφέρω να λύσω εκείνες των πανελληνίων;Φοβάμαι ήδη από τώρα και από ότι βλέπω θα είναι μια πολύ σκληρή χρονιά για την ψυχολογία μου(ήδη έχω άγχος για άλλα ζητήματα τα οποία με βασανίζουν καιρό τώρα).Σκέφτομαι πως με αυτήν την ψυχολογία δε θα καταφέρω να συγκεντρωθώ και να καταλάβω επιτέλους τη φυσική.Ειλικρινά όλο αυτό είναι ένα τεράστιο βάρος,νιώθω πολύ άσχημα για το τι έρχεται..Τέλος πάντων γιατί αρκετά σας μαύρισα τη ψυχή,τι εμπειρίες έχετε από τη φυσική;Πώς καταφέρατε να την κατανοήσετε και να λύσετε ασκήσεις;Επίσης όσοι έχετε άγχος τι κάνατε για το καταπολεμήσετε;(βασανίζομαι όπως είπα καιρό με αυτό και με σκοτώνει!).Συγγνώμη και πάλι για το τόσο απαισιόδοξο μήνυμα αλλά δεν νιώθω καθόλου καλά.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 21:59, 15-06-17:

Καλησπέρα,μην φοβάσαι είναι ακόμη η αρχή προσπάθησε να παρακολουθείς τον καθηγητή σου προσεκτικά και ρωτά τον απορίες.Και εγώ στην Β λυκειου στην φυσική γενικής έγραψα 20 και στην κατεύθυνση 15.
Παράθεση

fenia00

Νεοφερμένος

H fenia00 έγραψε στις 22:38, 15-06-17:

Φώτη αρχικά ευχαριστώ.Παρακολουθώ τον καθηγητή όμως και πάλι ασκήσεις δεν μπορώ να λύσω.Είμαι πολύ απογοητευμένη και γενικότερα με πολύ κατεβασμένη ψυχολογία.Αν συμβαίνει αυτό όλο το καλοκαίρι,πολύ φοβάμαι δε θα τα καταφέρω
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 22:40, 15-06-17:

Μην το ξαναπείς αυτο προσπάθησε οσο μπορείς είναι κρίμα να τα παρατήσεις,ξεκινά από απλές ασκήσεις και προχωρά σε δυσκολότερες.
Παράθεση

fenia00

Νεοφερμένος

H fenia00 έγραψε στις 22:51, 15-06-17:

Αυτό κάνω.Προσπαθώ να λύσω τις πιο απλές,αλλά ούτε εκείνες μπορώ τελικά.Είμαι με χάλια ψυχολογία από χτες όχι μονο για τη φυσική βέβαια αλλά και για άλλα ζητήματα και δε ξέρω τι να κάνω πλέον με αυτό το μάθημα.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 22:58, 15-06-17:

Άκου θα πας μια βόλτα για να καθαρίσει το μυαλό σου,θα τρως πολλά φρούτα και θα έχεις αυτοπεποίθηση.Αν θες βοήθεια πες μου.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 548 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 22:58, 15-06-17:

Η αρχή είναι πάντα δύσκολη.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 23:13, 15-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από fenia00
Καλησπέρα ξανά!Επειδή δε θέλω να πολυλογώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα!Χτες ξεκίνησα θερινά στη φυσική.Η αλήθεια είναι πως η θεωρία που κάναμε χτες και σήμερα είναι απλή ΑΛΛΑ:επιχείρησα χτες να κάνω κάποιες ασκήσεις στηριγμένες στη θεωρία και δυστυχώς όπως φοβόμουν δε τα κατάφερα!Καθόμουν σε κάθε άσκηση περισσότερο από μισή ώρα ενώ τα ερωτήματα ήταν πανεύκολα!έτσι νιώθοντας τεράστια απογοήτευση τα παράτησα και έπεισα τον εαυτό μου πως ίσως απλά να μην ήταν η μέρα μου.Σήμερα ξανά αποφάσισα να προσπαθήσω να λύσω κάποιες ασκήσεις.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: δε μπόρεσα να λύσω πάλι τίποτα και είμαι πολύ στεναχωρημένη.Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με αυτό το μάθημα πραγματικά,σαν το μυαλό μου να μη θέλει να χωνέψει όσα μαθαίνει.Δε μπορεί να τα δεχτεί και δε ξέρω γιατί.Ανησυχώ πάρα πολύ πάντως αφού βλέπω όλους μου τους συμμαθητές να λύνουν ασκήσεις κι εγώ δε μπορώ να κάνω ούτε τα απλοϊκά πράγματα.Τι θα κάνω;Νιώθω πως δε θα προλάβω,κι ας είναι ακόμα αρχές.Αν δε μπορώ να λύσω ούτε τις απλοϊκές ασκήσεις πως θα καταφέρω να λύσω εκείνες των πανελληνίων;Φοβάμαι ήδη από τώρα και από ότι βλέπω θα είναι μια πολύ σκληρή χρονιά για την ψυχολογία μου(ήδη έχω άγχος για άλλα ζητήματα τα οποία με βασανίζουν καιρό τώρα).Σκέφτομαι πως με αυτήν την ψυχολογία δε θα καταφέρω να συγκεντρωθώ και να καταλάβω επιτέλους τη φυσική.Ειλικρινά όλο αυτό είναι ένα τεράστιο βάρος,νιώθω πολύ άσχημα για το τι έρχεται..Τέλος πάντων γιατί αρκετά σας μαύρισα τη ψυχή,τι εμπειρίες έχετε από τη φυσική;Πώς καταφέρατε να την κατανοήσετε και να λύσετε ασκήσεις;Επίσης όσοι έχετε άγχος τι κάνατε για το καταπολεμήσετε;(βασανίζομαι όπως είπα καιρό με αυτό και με σκοτώνει!).Συγγνώμη και πάλι για το τόσο απαισιόδοξο μήνυμα αλλά δεν νιώθω καθόλου καλά.
Η φυσικη ισως εινια το πιο δυσκολο μαθημα για να κανεις την αρχη.Δυστυχως θα περασει πολυς καιρος για να εξοικειωθεις με αυτην και αυτο επειδη κανεις αλλα θεματα τελειως ασχετα με ο,τι εχεις διδαχτει μεχρι τωρα.Μην τα παρατας ομως προσπαθησε και θα δεις οτι σε λιγο καιρο το 70% των ασκησεων θα σου βγαινει
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 23:14, 15-06-17:

Και μην ξεχνάς πτι τα θέματα φέτος στην φυσική ήταν πανεύκολα.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Emilonop (Ευαγγελία Μ.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Emilonop
H Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 231 μηνύματα.

H Emilonop Τ Ε Λ Ο Σ έγραψε στις 23:15, 15-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Και μην ξεχνας οτι δεν εχεις δικαιωμα να κρινεις τα θεματα χωρις να εχεις τις αντιστοιχες γνωσεις
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 23:20, 15-06-17:

Ναι έχεις πολύ δίκιο για αυτο όλοι οι καθηγητές το λένε.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 23:42, 15-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Και που κολλαει αυτο; Επειδη 2 χρονιες τα θεματα της φυσικης δεν ηταν δυσκολα ισως σημαινει οτι την 3η καιρος ειναι να βαλουν δυσκολα.Φωτη εσυ εισαι καλος μαθητης επρεπε να ξερεις απο αυτα :/
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fenia00

Νεοφερμένος

H fenia00 έγραψε στις 00:46, 16-06-17:

Αγγελε αλήθεια δε θέλω να τα παρατήσω αλλά με τέτοια ψυχολογία δε μπορώ ούτε από το σπίτι να βγω.Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει.Όλη η απαισιοδοξία έχει πέσει καταπάνω μου αυτές τις μέρες και δε ξέρω τι φταίει.Δε ξέρω κατά πόσο θα εξοικειωθώ με τη φυσική,αλλά οι ασκήσεις όσο απλές κι αν είναι δεν μπορώ να τις προσεγγίσω λες και έχουν λέπρα ρε γαμώτο.Κάτι μου λέει οτι δε θα περάσω καθόλου καλά φέτος.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:51, 16-06-17:

Αγγελε αλήθεια δε θέλω να τα παρατήσω αλλά με τέτοια ψυχολογία δε μπορώ ούτε από το σπίτι να βγω.Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει.Όλη η απαισιοδοξία έχει πέσει καταπάνω μου αυτές τις μέρες και δε ξέρω τι φταίει.Δε ξέρω κατά πόσο θα εξοικειωθώ με τη φυσική,αλλά οι ασκήσεις όσο απλές κι αν είναι δεν μπορώ να τις προσεγγίσω λες και έχουν λέπρα ρε γαμώτο.Κάτι μου λέει οτι δε θα περάσω καθόλου καλά φέτος.
Λογικο ειναι η αρχη και εχεις αγχος...Κι εγω ετσι ημουν μην νομιζεις αλλα στην τελικη καταλαβα οτι ειχα αδικο.Δεν εχει σχεση το αν ειναι δυσκολη η ευκολη αλλα σιγα σιγα να αρχιζεις να καταλαβαινεις την λογικη των ασκησεων.Εξασκηση θελει θα δεις με τον καιρο θα γινεις πολυ καλυτερη
Παράθεση

fenia00

Νεοφερμένος

H fenia00 έγραψε στις 01:56, 16-06-17:

Αυτό το άγχος είναι που με σκοτώνει.Δε με αφήνει να ηρεμήσω το ρημάδι.Μακάρι να γίνω καλύτερη αλλά πλέον δε ξέρω βιώνω τρομερή αποθάρρυνση.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 02:12, 16-06-17:

Αυτό το άγχος είναι που με σκοτώνει.Δε με αφήνει να ηρεμήσω το ρημάδι.Μακάρι να γίνω καλύτερη αλλά πλέον δε ξέρω βιώνω τρομερή αποθάρρυνση.
Μην απελπιζεσαι θα δεις που του χρονου τετοια εποχη θα τα σκεφτεσαι και θα γελας
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 06:27, 16-06-17:

Μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε.
Παράθεση

sofia10

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sofia10
H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H sofia10 έγραψε στις 12:50, 16-06-17:

φενια λοιπον κι εγω γενικα με την φυσικη νιωθω ανασφαλης και παθαινα συχνα αυτο που περιγραφεις στην πρωτη λυκειου ...οποτε θα προσπαθησω να σε βοηθησω με βαση τις δικες μου εμπειριες ..ενα λαθος που εκανα ειναι οτι δεν εδινα ιδιατερη σημασια στην θεωρια ..εννοω την διαβαζα , την ακουγα στην ταξη και αυτο ειναι ολο..το θεμα ειναι να την κατανοησεις ..να την βαλεις μεσα σου ..πως θα γινει αυτο? με τις αποριες , τις μικρες , τις μεγαλες , τις απλες, τις περιπλοκες..δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις...να ρωτας τον εαυτο σου ξανα και ξανα γιατι να γινεται αυτο .να ρωτας τον καθηγητη σου ..οταν προσπαθεις να λυσεις μια ασκηση ή μελετάς μια λυμμενη συχνα κολλας γιατι κατι σου λειπει απο την θεωρια ..οχι επειδη δεν το εχεις διαβασει αλλα επειδη δεν το εχεις καταλαβει πληρως..ακομα να εστιαζεςι εκει που νιωθεις πιο αδυναμη..να λυνεις ξανα και ξανα τις ασκησεις που σε δυσκολευουν ...μην απογοητευεσαι θα βρεις την ακρη ..υπομονη και με διαβασμα ολα θα τα ξεμπλεξεις ..
οσο για το αγχος να σκεφτεσαι οτι στο χέρι σου ειναι ολα..διαβασε εσυ οσο μπορεις κι ασε γυρω σου να γιενται οτι θελει..μην κοιτας τους αλλλους ..εισαι μοναδικη ..στον τροπο που σεκφτεσαι, σε βολευει να διαβαζεις κλπ
να ασχολεισαι και με πραγματα που σε αποφορτιζουν οτα νιωθεις οτι το αγχος σε καταβαλλει π.χ μουσικη , τρεξιμο
και προς θεου μην κλεινεσαι σπιτι ..βγες εξω μια βολτα με φιλους ..πηγαινε ενα περιπατο
καλη δυναμη

φενια λοιπον κι εγω γενικα με την φυσικη νιωθω ανασφαλης και παθαινα συχνα αυτο που περιγραφεις στην πρωτη λυκειου ...οποτε θα προσπαθησω να σε βοηθησω με βαση τις δικες μου εμπειριες ..ενα λαθος που εκανα ειναι οτι δεν εδινα ιδιατερη σημασια στην θεωρια ..εννοω την διαβαζα , την ακουγα στην ταξη και αυτο ειναι ολο..το θεμα ειναι να την κατανοησεις ..να την βαλεις μεσα σου ..πως θα γινει αυτο? με τις αποριες , τις μικρες , τις μεγαλες , τις απλες, τις περιπλοκες..δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις...να ρωτας τον εαυτο σου ξανα και ξανα γιατι να γινεται αυτο .να ρωτας τον καθηγητη σου ..οταν προσπαθεις να λυσεις μια ασκηση ή μελετάς μια λυμμενη συχνα κολλας γιατι κατι σου λειπει απο την θεωρια ..οχι επειδη δεν το εχεις διαβασει αλλα επειδη δεν το εχεις καταλαβει πληρως..ακομα να εστιαζεςι εκει που νιωθεις πιο αδυναμη..να λυνεις ξανα και ξανα τις ασκησεις που σε δυσκολευουν ...μην απογοητευεσαι θα βρεις την ακρη ..υπομονη και με διαβασμα ολα θα τα ξεμπλεξεις ..
οσο για το αγχος να σκεφτεσαι οτι στο χέρι σου ειναι ολα..διαβασε εσυ οσο μπορεις κι ασε γυρω σου να γινεται οτι θελει..μην κοιτας τους αλλλους ..εισαι μοναδικη ..στον τροπο που σκεφτεσαι, σε βολευει να διαβαζεις κλπ
να ασχολεισαι και με πραγματα που σε αποφορτιζουν οτα νιωθεις οτι το αγχος σε καταβαλλει π.χ μουσικη , τρεξιμο
και προς θεου μην κλεινεσαι σπιτι ..βγες εξω μια βολτα με φιλους ..πηγαινε ενα περιπατο
Υ.Γ ρωτα και δω στο ischool αν θες κατι , κι εγω θερινα κανω τωρα , ολο και καποιος θα μπορει να σε βοηθησει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους