Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,463 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,769 μηνύματα σε 92,669 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 947 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Άγχος και Πανελλήνιες

meroula9

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη meroula9
H meroula9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H meroula9 έγραψε στις 22:45, 23-09-12:

γεια σου tzwrgia , ειδη απο τον τροπο που εκφραζεσαι μπορει να δει κανεις ποσο καλη θα εισαι στην εκθεση και στα θεωρητικά μαθήματα.. πιστευω πωσ εχεισ πολλες δυνατοτητες προσπαθησε να χαλαρωσεις , σιγουρα θα τα πας καλα !!! επισης προσπαθησε να μη σκεφτεσαι τοσο το οτι αλλα τοσα παιδιά θα δινουν το ιδιο μαθημα με εσενα και πως μπορει να γραψουν καλύτερα απλα προσπαθησε να το δεις σαν ενα σχολικο διαγωνισμα ... σου ευχομαι καλη επιτυχία !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

somebody!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη somebody!
H somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H somebody! έγραψε στις 17:53, 08-12-14:

Καλησπέρα σε όλους.
Κι εγώ Γ λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση, με στόχο Νομική.
Είμαι καλή μαθήτρια, προσπαθώ, διαβάζω...
Έχω όμως ένα βασικό ελάττωμα: το ότι αγχώνομαι πάρα πολύ. Μόλις τώρα συνήλθα από μια μικρή κρίση πανικού. Διαβαζα λατινικά (ενα μ΄θημα στο οποιο ναι μεν είμαι καλή όχι όμως όσο θα μπορούσα να είμαι). Ξαφνικά λοιπόν, εκεί που διάβαζα έβαλα τα κλάματα. Και δε ξέρω τίποτα, και δεν ειμαι καλή και θα πιάσω πάτο... Ευτυχώς ήταν στο σπίτι η μαμά μου και με έβαλε να της τα πω όλα για να μου αποδείξω ότι τα ξέρω... Και δεν έκανα ούτε μισό λαθάκι. Όμως είναι πραγματικά εξαιρετικά ψυχοφθόρο αυτό, φοβάμαι συνεχώς και δε ξέρω για πόσο θα αντέξω αυτήν την πίεση που η ίδια δμιουργώ στον εαυτό μου. Έχει περάσει κανείς από παρόμοια κατάσταση; Πώς το αντιμετωπίσατε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη art1
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 18:07, 08-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από somebody!
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω όμως ένα βασικό ελάττωμα: το ότι αγχώνομαι πάρα πολύ. Μόλις τώρα συνήλθα από μια μικρή κρίση πανικού. Διαβαζα λατινικά (ενα μ΄θημα στο οποιο ναι μεν είμαι καλή όχι όμως όσο θα μπορούσα να είμαι). Ξαφνικά λοιπόν, εκεί που διάβαζα έβαλα τα κλάματα. Και δε ξέρω τίποτα, και δεν ειμαι καλή και θα πιάσω πάτο... Ευτυχώς ήταν στο σπίτι η μαμά μου και με έβαλε να της τα πω όλα για να μου αποδείξω ότι τα ξέρω... Και δεν έκανα ούτε μισό λαθάκι. Όμως είναι πραγματικά εξαιρετικά ψυχοφθόρο αυτό, φοβάμαι συνεχώς και δε ξέρω για πόσο θα αντέξω αυτήν την πίεση που η ίδια δμιουργώ στον εαυτό μου. Έχει περάσει κανείς από παρόμοια κατάσταση; Πώς το αντιμετωπίσατε;
Καλησπερα! Διαβασα τυχαια αυτο που εφραψες κ ειπα ν σου απαντησω μια κ εγω παθαινα τ ιδιο κπς φορες οταν εδινα...τωρα ειμαι τριτο ετος στ πανεπιστημιο αλλα πιστεψε με ακομα θυμαμαι να με πιανουν ωρες ωρες κρισεις...υπηρχαν λπν φορες που κ εγω λυγιζα κ νομιζα οτι δν θ τ παω καλα, κ οτι δν τ ξερω οπως τ ξερουν αλλοι κ οτι στ τελος δν θ τ θυμαμαι οπως πρεπει κ αλλα τετοια ''αισιοδοξα''...ομως τπτ απ αυτα δν ηταν αληθεια...μια χαρα τ ηξερα, μια χαρα εγραφα σε καθε διαγωνισμα στ σχολειο κ στ φροντιστηριο κ τλκ εγραψα αριστα σε ολα τ μαθηματα στις πανελληνιες. εβγαλα πολλα μορια (πολυ περισσοτερα απο οσα ηθελε η σχολη της πρωτης επιλογης μου)...οποτε σου λεω ν μν αγχωνεσαι τοσο. δν υπαρχει στν κυριολεξια κανενεας λογος μα κανενας λογος. εσυ οπως λες κ οπως εχεις αποδειξει μεχρι τωρα στον ευατο σου κ στους καθηγητες εισαι καλη. ασε λπν τους αλλους ν αγχωνονται για τ αν πιασουν τν νονμικη κ τν χ σχολη που δν ειναι τοσο καλοι κ εχουν λογο ν φοβουνται...προχωρα...συνεχισε τ διαβασμα σου...καλη δυναμη...σου ευχομαι ειλικρινα καθε μα καθε επιτυχια!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

somebody!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη somebody!
H somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H somebody! έγραψε στις 20:23, 08-12-14:

Σ ευχαριστώ πολύ πολύ! Επίσης!

Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,421 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 22:03, 08-12-14:

μονο για θεματα υγειας δικαιολογειται αγχος

στις εξετασεις το μονο που χρειαζεται ειναι σοβαροτητα και πειθαρχια

Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 22:16, 08-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από somebody!
Καλησπέρα σε όλους.

εγώ έδωσα πέρσι πανελληνιες με στόχο την φιλολογια θεσσαλονικής.Είχα διαβάσει πάρα μα πάρα πολύ.Όλοι καθηγητες φροντηστηριου/σχολειο/συμμαθητες ελεγαν "θα τα παει πολυ καλα μονο το αγχος μην την φάει"
Στο τέλος έβγαλα 17.000 μόρια.Τελικά δεν επιασα την θεσσαλονικη ομως πηρα μεταγραφη.
Ναι εν τελει ολα καλα ,ειμαι την πρωτη μου επιλογη ,αγαπω την σχολη αλλά...μπορουσα να βγαλω πολυ μα πολυ παραπανω μορια.
Αν εξάλλου ήθελα νομική δεν θα ηταν πολύ κριμα να εχανα τη σχολη λόγω αγχους;
Πρωτον το αγχος αυτο καθευατο δεν ειναι η αιτια να γραψεις 14 εκει που ήσουνα μαθητηες του 20 πχ.
Αυτες είναι συνήθως οι δικαιολογιες όσως δεν διαβαζουν.
όμως καλλιστα ενας μαθητης του 18 μπορει να γραψει 16.
Εμενα το αγχος συνεπαγεται με κουραση( καθημερινα ξενυχτια κτλ) και με αυτομαστιγωμα εαυτου"δεν ξερω τιποτα,δεν αξιζω τιποτα,θα τα παω σκατα"
Αυτα τα δύο οδηγησαν εμενα να ξεχασω ασκησεις σε εκθεση και βιολογια και λατινικα(απο το αγχος σταματησα να μππρω να κοιμαμαι απο λιγο πριν τις διακοπες χριστουγενων)και να ειμαι εξαντλημενη στην ιστορια ωστε να μην θελω καν να γραψω(αρχισα να γραφω μετα απο μια ωρα και σεκφτομουνα οτι θα ξαναδωσω).ΑΑ και Οχι δεν ηταν οτι εβαζα ξυπνιτηρη να διαβασω.απλα δεν μπορουσα να κοιμηθω και στις 4:30 ξυπνουσα αν καταφερνα και κοιμομουν.
Το γεγονος επισης οτι μιλουσα με επισης απεσιοδοξους πριν γραψω δεν με βοηθησε καθολου.Καθομασταν ολοι μαζοι και λεγαμε οτι δεν θα τα καταφερουμε.Αν και ειναι λιγο νωρις λοιπον εχε υπ οψιν ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.θα λες βλακειες και χαζοαστεια ,με τετοια παιδια να εισαι πριν γραψεις παννεληνιες το πρωι.
Τωρα βεβαια ενταξει εγω ειμαι "τραβηγμενη"περιπτωση και ζω με τις επιπτωσεις του αγχους μου ακομα και τωρα.(περσι προκαλεσα προβλημα στο στομαχι μου καθως πονουσα πολυ απο το αγχος και δεν μπορουσα να φαω).Ομως το παλευω
Ολα αυτα που παρουσιαζεις εσυ ειναι φυσολογικα.Αν μιλησεις με τους συμμαθητες σου θα διαπιστωσεις οτι περνουν τα ιδια.
Χρειαζεται και το κλαμα που και που.Αυτη η χρονια εχει πολλα σκαμπανεβασματα και κουραση .
Μονο μην επιτρεπεις σε εσενα την ιδια να υποβιβαζεις τον εαυτο σου.Απο αρχη.Είναι ανρωπινο να βαζεις τα κλαματα που και που και να απογοητευεσαι ομως αυτο δεν σε κανει ¨"αχρηστη".
Ακομα μην ακους τους αλλους.ξερω δυσκολο...Σε πολλους το αγχους βγαινει ετσι.Προσπαθουν να αγχωσουν τους αλλους με αυτα που ξερουν,η πολλες φορες δεν καταλαβαινουν οτι τους αγχωνουν.
Μολις ακουσεις συζητησεις που σε αγχωνουν απομακρυσου.
Γενικα ..επειδη τα πιο πολλα στα χουν πει και οι αλλοι πανω κατω..οι πανελληνιες ειναι κατι πολυ δυσκολο αλλα ακουλουθουν πολυ πιο δυσκολες εξετασεις στη ζωη πασης φυσεως.
Δωσε τον καλυτερο σου εαυτο.Για εσενα.
Οι παννεληνιες θα δεις στο τελος εχουν πολλες ανατροπες ξαφνικα αν με το καλο μπεις στην νομικη θα δεις πχ παιδια που περασαν με πολυ λιγη προσπαθεια,θα δεις αλλους που ολοι τους πιστευαν για αριστους να μην τα πηγαινουν και τοσα καλα .
Ολα μες στη ζωη ειναι.
Κανε ο,τι καλυτερο μπορεις.
Εξαλλου αν το θες πολυ θα ξαναδωσεις.
Πραγματικα καλη εποτυχια μεσα απο την ψυχη μου <3

(ps και εγω μισουσα τα λατινικα!!18,1 εγραψα και ξεχασα και ασκηση.και εκανα και λαθος και την τελευταια..Ειναι ο "ευκολος βαθμος"¨)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,421 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 22:57, 08-12-14:

εξαλλου παιδια οι εξετασεις δεν τελειωνουν,θα υπαρξουν και αλλες ευκαιριες,πανελληνιες ξανα,κατατακτηριες

και πλεον αφου ολοι μπαινουν σε σχολες,μετραει και ο βαθμος πτυχιου κ.λπ
συνεπως εξετασεις για πολλα χρονια
πως θα γινει ?θα αγχωνομαστε εσαει; οχι βεβαια

Παράθεση

niek

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 00:37, 09-12-14:

Κι εγώ ακριβώς ίδια περίπτωση με την konstantinab199 παραπάνω,μόνο που δεν κατάφερα να κοιμηθώ καμία μέρα!Όσο και αν προσπαθούσα δεν μπορούσα να ηρεμήσω και κάθε φορά που έγραφα έτρεμα ολόκληρη. Σε μερικά μαθήματα ζαλιζόμουν και νόμιζα πως θα λιποθυμήσω. ( Είχα και λόγο βέβαια:επιχειρούσα να πιάσω υψηλόβαθμη σχολή από άλλη κατεύθυνση.)
Ίσως όμως πρέπει να σκεφτόμαστε ότι όλα γίνονται για κάποιο σκοπό για να μπορούμε να εκλογικεύσουμε κατά κάποιο τρόπο το άγχος μας.Πιστεύω πως αυτό έγινε και στην περίπτωσή μου. Πέρασα στη δεύτερη επιλογή μου και μετά από τόσο καιρό πιστεύω πως είναι καλύτερη από την πρώτη τελικά.
Το άγχος είναι κάτι που όλοι λίγο πολύ θα το έχουμε σχεδον σε καθημερινή βαση και αυτό δεν αλλάζει.Απλά άλλοι το έχουν σε μεγαλύτερο και άλλοι σε μικρότερο βαθμό( είναι και κληρονομικό), άλλοι επηρεάζονται θετικά (είναι σε εγρήγορση) και άλλοι αρνητικά (δυσκολεύονται να κοιμηθούν, να φάνε και κάνουν αρνητικές σκέψεις συνεχώς).
Σε κάθε περίπτωση λοιπόν πρέπει να προσπαθούμε μέχρι εκεί που φτάνουν οι δυνάμεις μας, να είμαστε ψύχραιμοι και όσο το δυνατόν νηφάλιοι την ώρα της εξέτασης.

Παράθεση

PanosFlo (Πάνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PanosFlo
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O PanosFlo έγραψε στις 14:10, 10-10-16:

Γεια σας παιδιά!Όπως καταλαβαίνετε η φετινή χρονιά είναι η τελευταία για εμένα.Είμαι θετική και στοχεύω για ΗΜΜΥ Θεσ/νίκης ή Ξανθης πιο πολύ..Παρ'όλα αυτά αγχόνομαι πάρα πολύ..Αρχικά τις προηγούμενες χρονιές δεν διάβαζα με πρόγραμμα αλλά δεν τα πήγαινα και άσχημα.Φέτος όμως ακούω από όλους οτι χρειάζεται σωστό πρόγραμμα...Να όμως που δεν ξέρω πως να κάνω ενα ή και να κάνω δεν θα το τηρίσω όπως πρέπει και γενικά συν αυτό δεν μπορω να συγκεντρωθώ πλήρως(είμαι βραδυνός τύπος αλλά νυστάζω μετά από λίγο :p).Επίσης θέλω να πέρασω τόσο πολυ σε αυτή την σχολή αλλα και να τελειώσω γενικά(λόγω οικονομικών παραγόντων)που δεν βγαίνω για διαβάσω το σ/κ.Μέχρι και τον υπολογιστή ξύλωσα για να μην τρώω χρόνο και όλα αυτά για να γράψω***** στα διαγωνίσματα των φροντηστιρίων(από τα νεύρα μου έφευγα και τα παρατούσα)..Τώρα πλέον ειμαι σε αδιέξοδο και πολλές φορές σκέφτομαι να τα παρατήσω και τα πέρνω όλα εγωϊστικά..Τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί έχω πεθάνει από το άγχος και με υποτιμάω χωρίς τελειωμό ώστε να γράψω τόσο ψηλά..Ο καιρός περνάει..
Ευχαριστώ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 244 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 14:35, 10-10-16:

Απλά διάβασε όσο πιο καλά μπορείς
Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι τα είχες δώσει όλα
Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα
Και εγώ αυτό κάνω
Γιατί να αγχώνεσαι από τώρα?
Εγώ δεν το σκεύτομαι ακόμα , τώρα αρχήσαμε ουσιαστικά
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 18:29, 10-10-16:

Aν εχεις εναν στοχο για τον οποιο δεν προσπαθεις αρκετα ολο θα αγχωνεσαι και θα εχεις χαλια ψυχολογια.Δεν αρκει να θελεις κατι .Θελει προσπαθεια και κοπο.
Σκεψου τον στοχο σου και προσπαθησε να επιβληθεις στον εαυτο σου ωστε να διαβασει.Σχολειο-φροντηστηριο-διαβασμα.Δεν χρειαζεται τρελο προγραμμα τρία πραγματα πρεπει να κανεις.Φυσικα σε νομραλ πλαισια .Να πηγαινεις και καμια βολτα το σκ.Οταν βλεπεις οτι το αγχος ξεφευγει βαλε στοπ στις αρνητικες σκεψεις και χαλαροσε με ενα μπανιο .Οταν κουραζεσαι πολυ σκεψου τη ζωη σου απο του χρονου στη θεσσαλονικη και παρε κουραγιο.
Ασε τους πεσιμισμους .Ολα στις πανελληνιες ειναι θεμα διαχειρησης χρονου/αγχους και..τυχης.Αυτοι που περασαν η θα περασουν στην ταδε σχολη δεν ηταν πιο εξυπνοι αλλα εκαναν καλυτερη διαχειρηση.Ποτε δεν ειναι αργα.Προσπαθησε και go for it
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 21:23, 10-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosFlo
Γεια σας παιδιά!Όπως καταλαβαίνετε η φετινή χρονιά είναι η τελευταία για εμένα.Είμαι θετική και στοχεύω για ΗΜΜΥ Θεσ/νίκης ή Ξανθης πιο πολύ..Παρ'όλα αυτά αγχόνομαι πάρα πολύ..Αρχικά τις προηγούμενες χρονιές δεν διάβαζα με πρόγραμμα αλλά δεν τα πήγαινα και άσχημα.Φέτος όμως ακούω από όλους οτι χρειάζεται σωστό πρόγραμμα...Να όμως που δεν ξέρω πως να κάνω ενα ή και να κάνω δεν θα το τηρίσω όπως πρέπει και γενικά συν αυτό δεν μπορω να συγκεντρωθώ πλήρως(είμαι βραδυνός τύπος αλλά νυστάζω μετά από λίγο :p).Επίσης θέλω να πέρασω τόσο πολυ σε αυτή την σχολή αλλα και να τελειώσω γενικά(λόγω οικονομικών παραγόντων)που δεν βγαίνω για διαβάσω το σ/κ.Μέχρι και τον υπολογιστή ξύλωσα για να μην τρώω χρόνο και όλα αυτά για να γράψω***** στα διαγωνίσματα των φροντηστιρίων(από τα νεύρα μου έφευγα και τα παρατούσα)..Τώρα πλέον ειμαι σε αδιέξοδο και πολλές φορές σκέφτομαι να τα παρατήσω και τα πέρνω όλα εγωϊστικά..Τι άλλο μπορώ να κάνω γιατί έχω πεθάνει από το άγχος και με υποτιμάω χωρίς τελειωμό ώστε να γράψω τόσο ψηλά..Ο καιρός περνάει..
Ευχαριστώ
Καταλαβαίνω...

Κοίτα, για αρχή μην υποτιμάς τον εαυτό σου. Το ότι δεν έγραψες καλά σε κάποια διαγωνίσματα όχι απλά δε σημαίνει κάτι, αλλά είναι και θετικότατο, γιατί μέσα από τα λάθη σου μπορείς να εντοπίσεις σε ποια σημεία δεν είσαι καλός και χρειάζεσαι βελτίωση.Αν κάπου δεις ότι χρειάζεσαι βελτίωση, επίμεινε! Λύσε κι άλλες ασκήσεις, κάνε επανάληψη, ρώτα απορίες, βρες κιάλλες ασκήσεις στο ίντερνετ.

Μην εξαντλείς τον εαυτό σου με ωράρια και εξοντωτικά προγράμματα. Δες το απλά: έχεις πχ για το φροντιστήριο να λύσεις 10 ασκήσεις. Μη μετράς το χρόνο που θα σου πάρουν, κάτσε να τις λύσεις ώσπου να τις μάθεις τέλεια, και μετά κάνε ότι θέλεις, χαλάρωσε κλπ κλπ. Να φροντίσεις, δηλαδή, να διαβάζεις αυτά που πρέπει να διαβάζεις καλά, χωρίς να χρονομετράς τον εαυτό σου.

Επίσης, μην κολλάς. Δε χρειάζεται να εξαλείψεις τελείως τον ελεύθερο χρόνο σου. Προλαβαίνεις και με τον υπολογιστή να ασχοληθείς και να βγεις και όλα. ίσως όχι όσο πέρσι, αλλά και πάλι υπάρχουν περιθώρια.

Βρες τον τρόπο που σε βολεύει να διαβάζεις! Σε βολεύει να διαβάζεις απόγευμα και το βράδυ να κοιμάσαι νωρίς, οκ. Σε βολεύει να γυρνάς άσκοπα όλο το απόγευμα και να διαβάζεις βράδυ, κι αυτό οκ. Βρες τους ρυθμούς σου.

Μη συγκρίνεσαι με τους άλλους! Σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι, υπάρχουν και χειρότεροι. Εσύ απλά προσπάθησε να βελτιώσεις τον εαυτό σου!

Τέλος, μη σκέφτεσαι τις πανελλήνιες σαν κάτι το τρομακτικό που θα καθορίσει το μέλλον σου, γιατί όσο κλισέ κι αν ακούγεται, δεν
είναι. Μακάρι να μπορούσες να δεις τα πράγματα από εδώ που είμαι τώρα να καταλάβαινες τι εννοώ... Απομυθοποίησέ τες!
Δες τες σαν ένα δύσκολο διαγώνισμα φροντιστήριου, στο οποίο πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου!!

Και τέλος, bonus hint, δύσκολο να γίνει, αλλά αν τα καταφέρεις σώθηκες: προσπάθησε να βρεις τι σου αρέσει σε κάθε μάθημα που διαβάζεις. Αν πχ βρεις τη μεθοδολογία του να λύνεις ασκήσεις, θα πορωθείς, δε θα καταλαβαίνεις πώς περνάει η ώρα. Προσπάθησε, δηλαδή, να μη το βλέπεις καταναγκαστικά το διάβασμα -ξέρω, δύσκολο-. Δες το σαν πρόκληση, πχ σκέψου σιγά που δε μπορώ να τις λύσω τις ασκήσεις...θα κάτσω να τις παιδέψω ώσπου να φτάσω ως το σημείο που μπορώ!

όλα θα πάνε καλά, θα τους βρεις τους ρυθμούς σου σταδιακά!!!
Παράθεση

PanosFlo (Πάνος)

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O PanosFlo έγραψε στις 22:42, 10-10-16:

Πρώτα απ'όλα σας ευχαριστώ όλους πραγματικά!!Όπως λέτε θα συνεχίσω να προσπαθώ αλλά γενικά σαν ΗΜΜΥ είναι υψηλόβαθμες σχολές και είναι πιο δύσκολο στην σκέψη για εμένα..και αυτό που με τρομάζει είναι τα οικονομικά..Πραγματικά φευγει ένας μισθος της μάνας μου κάθε μήνα και δεν θέλω να πάει για τζάμπα,ούτε όμως να πληρώνουν τόσα λεφτά και του χρόνου :/
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 244 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 23:03, 10-10-16:

Αυτό πρέπει να είναι ένα επιπλέον κίνητρο για εσένα και όχι να σε τρομάζει
Απλά στόχευε το 20 σε όλα τα μαθήματα και θα σου βγουν τα μόρια για ημμυ
Βασικά πες μου ,γιατί να μην είσαι μέσα στους 500 καλύτερους της ελλάδας?
Τι παραπάνω έχουν τα 500 άτομα από εσένα?
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 23:10, 10-10-16:

Πρώτα απ'όλα σας ευχαριστώ όλους πραγματικά!!Όπως λέτε θα συνεχίσω να προσπαθώ αλλά γενικά σαν ΗΜΜΥ είναι υψηλόβαθμες σχολές και είναι πιο δύσκολο στην σκέψη για εμένα..και αυτό που με τρομάζει είναι τα οικονομικά..Πραγματικά φευγει ένας μισθος της μάνας μου κάθε μήνα και δεν θέλω να πάει για τζάμπα,ούτε όμως να πληρώνουν τόσα λεφτά και του χρόνου :/
Δεν πάει τζάμπα...οι γονείς σου πληρώνουν για να κάνεις εσύ, με τη βοήθεια του φροντιστηρίου, ό,τι καλύτερο μπορείς! ό, τι κι αν γίνει δε θα πάει χαμένος ούτε ο κόπος ο δικός σου, ούτε οι θυσίες των γονιών σου, γιατί θα έχεις βάλει τα δυνατά σου! Εσύ απλά θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς, ότι περνάει από το χέρι σου, τα υπόλοιπα δεν περνάνε από το χέρι σου βρε, οπότε μην αγχώνεσαι!
Παράθεση

PanosFlo (Πάνος)

Νεοφερμένος

O PanosFlo έγραψε στις 23:12, 10-10-16:

Δεν ξέρω αλλά έχω έναν φίλο που σίγουρα είναι πιο μάχημος και με τρομάζει το σκέπτικο ότι ειμαι πίσω..Αλλά θα πάω για έναν καλό βαθμό σίγουρα και να περάσω εκεί που θέλω τόσο καιρό..
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

N.F

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 14:45, 11-10-16:

Ευχαριστώ
Αχ δεν ξέρεις πόσο σε νιώθω μπορεί να είμαι μεγαλύτερη σου και να έχω περάσει από τις παννελήνιες το 2012 αλλά το άγχος δυστυχώς δεν τελειώνει στις πανελλήνιες συνεχίζει και μετά. Θα σου δώσω μερικές συμβουλές μήπως και σε βοηθήσουν με την διαχείρηση του άγχους. 1.Προσπάθησε να σκεφτείς θετικά, πες στον εαυτό σου ότι είναι αρχή ακόμα- που όντως είναι έχουμε Οκτώμβρη- και έχεις περιθώριο μέχρι τον Μαίο να διορθώσεις τα λάθη σου 2. Προσπάθησε να αποξενώσεις οποιαδήποτε φωνή πίεσης εξωτερικής όπως του φροντιστηρίου (αυτά μας πιέζουν όλοι την χρονία όχι για δικό μας καλό αλλά για να περιφανεύονται για το ότι ο τάδε έγραψε τόσα μόρια και ήταν μαθητής μας. ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕ), και των γονίων σου σε περίπτωση που σε πίεζουν για να περάσεις σε υψηλόβαθμη σχολή, εξηγησέ τους τι θες πραγματικά 3. Με τον καιρό προσπάθησε να βρείς κάποια τρικ που θα σε βοηθήσουν να συγκεντώνεσαι περισσότερο (ας πούμε εμένα με συγκέντρωνε απίστευτα να διαβάζω βράδυ με χαμηλό φωτισμό) 4. Όταν αγχώνεσαι υπερβολικά πάρε βαθίες ανάσες και εκπνοές και προσπάθησε να ηρεμήσεις. Επίσης προσπάθησε να το εκτονώσεις όλο αυτό πχ. χτύπα το μαξιλάρι σου αλύπητα βοηθάει αρκετά. 5. Σε περίπτωση που ήσουν καλός μαθητής με επαίνους στο σχολείο από εδώ και πέρα ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ, επίσης αν οι καθηγητές στο σχολείο λένε καλά λόγια και σου υπόσχονται ότι θα τα πας τέλεια στις πανελλήνιες επίσης ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟΥΣ. Συνήθως όταν νίωθουμε σίγουρη για τις ικανοτητές μας χαλαρώνουμε την προσπαθειά μας 6. Δίαβασε πολύ αλλά μην ξενυχτάς ποτέ! Ο εγκεφαλός μας χρείαζεται ύπνο για να αφομοιώσει τις πληροφορίες που έχει δεχτεί κατά την διάρκεια της μέρας. 7. Προσπάθησε να μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους συμμαθητές σου ή φίλους σου όσο δύσκολο και να είναι ο ανταγωνισμός σου κάνει μεν καλό αλλά από την άλλη χάνεις το ηθικό σου. Σκέψου ότι ακόμα έχετε δρόμο μπροστά σας και στο τέλος θα δείς αποτελέσματα που θα σε εκπλήξουν!8. Στο θέμα απομόνωσης καλά τα έχεις καταφέρει, ξεφορτώσου τον υπολογιστή γιατί κάνει μεγάλη ζημία, στο λέω εγώ που έβγαλα πτυχίο 8 και θα μπορούσα άνετα περισσότερο αν δεν ήμουν εθισμένη στο ίντερνετ. Για τις εξόδους, ακόμα είναι νωρίς βγές και κανένα Σάββατο να ξεσκάσεις καλό θα κάνει μετά τα Χριστούγεννα όμως κομμένες. Και γενικά ζήτα από τους δικούς σου στο σπίτι να μην κάνουν φασαρία για να μην αποσπάσαι. Επίσης θα σου έλεγα να αποφεύγεις καβγάδες και άλλα προβλήματα με φίλους και συμμαθητές έτσι ώστε να μην επικεντρώνεσαι σε αυτά.9 Και τέλος ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, προσποιήσου ότι σου αρέσουν τα μαθήματα που διαβάζεις ότι είναι όλα τόσο μαγευτικά και το διασκεδάζεις. Μια χρονία είναι υπομονη θα περάσει και μετά έρχονται τα καλύτερα. Καλή δύναμη και καλή τύχη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N.F : 11-10-16 στις 14:55.
Παράθεση

nikit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikit
H nikit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H nikit έγραψε στις 15:16, 11-10-16:

Τελείωσα τη Σχολή αυτη πριν χρονια στο μετσοβιο.δε θα σου πω οτι δε θελει διαβασμα...θελει πολυ κ επισης παααρα πολυ για να την τελειωσεις.με το αγχος δεν καταφερνεις τπτ.η μονη μου συμβουλη ειναι διαβασμα διάβασμα...ποιοτικό διάβασμα.αξίζει όμως...πλέον δεν ξέρω για επαγγελματική αποκατάσταση αλλα σιγουρα είναι από τις σχολές που σου δινεται άπειρη γνώση κ ευκαιρία να συναναστραφεις με καλης ποιοτητας μυαλα.

Το αγχος αν το σκεφτεις...ειναι αποτελεσμα φοβου για την ανεπαρκεια μας μπροστα σε δυσκολες συνθηκες.εαν διαβασεις πολυ κ νιωθεις οτι πατας γερα κ πιστεψεις στον εαυτο σου...θα το ξεπερασεις.μονο ετσι....οκ...μπορουν να σε βοηθησουν λιγο οι καθηγητες να σε τονωσουν αλλα οι πανελληνιες θα είναι μια αναμετρηση με τον εαυτο σου πανω απο ολα.Καλή επιτυχία εύχομαι!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikit : 11-10-16 στις 15:16. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 16:36, 11-10-16:

Ευχαριστώ
Καταρχας να σου ευχηθω καλη επιτυχια για φετος
Κοιταξε θα ηθελα να σου πω το εξης καλο ειναι να διαβαζεις...αλλα με μετρο να προσπαθεις να μην το παρακανεις.Δεν ειναι αναγκαιο να διαβαζεις και ολη μερα θεωρω 2-3 ωρες στις καθημερινες αρκετες για διαβασμα ενω σ/κ θα σου προτεινα την μια μερα(καλυτερα σαββατο) να βγεις βολτα και να προσπαθεις να ξεχαστεις(οσο γινεται) και την αλλη μερα να διαβασεις 2-3 ωρες το μεσημερι η το πρωι και αλλες 2-3 το βραδυ.Εγω συγκεκεριμενα το ιδιο κανω και κυλανε ομαλα οι μερες και ισα ισα μου φτανει ο χρονος να κανω επαναληψη.
Επισης θα ηθελα να τονισω το εξης οτι η γυμναστικη ειναι πολυ καλη,διοτι ναι μεν σε κουραζει σωματικα,ομως σε ξεκουραζει ψυχικα.Εστω και 1 ωρα την ημερα προσπαθησε λιγο να γυμναστεις εκτος οτι κανει καλο λειτουργει και ως αγχολυτικο.
Κοιταξε δεν ξερω για σενα παντως εγω οταν παω να γραψω ενα τεστ δεν παω για να γραψω τελεια παω για να γραψω ο,τι ξερω.Αυτο με βοηθαει αρκετα και κατα την ωρα του διαγωνισματος/εξετασης δεν με πιανει πανικος.Ισως κι εσενα δοκιμασε το και σκεψου αν ειμαι καλα διαβασμενος τοτε θα γραψω καλα...Τωρα αν δεν ξερεις καποιο θεμα μην νευριασεις αυτο απο την μια ειναι καλο,γιατι οταν θα παρεις πισω τα θεματα ο καθηγητης θα σου εξηγησει τι δεν καταλαβες η ποιο ηταν το κολπο για την επιλυση της ασκησης.Ετσι μαθαινοντας και ξαναπαρατηρωντας την συγκεκριμενη ασκηση θα εισαι πιο σιγουρος για τον εαυτο σου και δεν θα την πατησεις παλι.
Οπως ανεφερε και καποιος προηγουμενος το ζεστο μπανιο ειναι χαλαρωτικο και θα σε ανακουφισει.Εγω πολλες φορες πινω ζεστο γαλα η ζεστο τσαι και αυτο βοηθαει πολυ...Εγω προτινω να βρεις κατι που να σε χαλαρωνει,ετσι ωστε οταν βγαινεις εκτος οριων(ολοι το παθαινουμε) να επανερχεσαι.
Αυτα δεν ξερω αν θες να ρωτησεις κατι αλλο παντως θα χαρω να σου απαντησω
Παράθεση

PanosFlo (Πάνος)

Νεοφερμένος

O PanosFlo έγραψε στις 17:19, 11-10-16:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους
Θα κάνω αυτά που μου προτείνατε και οτι γίνει έγινε :p
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    annam098

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άγχος - Από ΓΙΟΥΛΗ22136
      Το θέμα έχει λάβει 126 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-09 στις 22:43.
    • Άγχος προσέγγισης - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-12-07 στις 23:09.
    • Άγχος χωρίς λόγο τελικά - Από Demelene
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-07 στις 19:03.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους