Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,054 εγγεγραμμένα μέλη και 3,063,556 μηνύματα σε 93,771 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 818 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,650 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:14, 13-11-16:

Εξαρτάται ανα περίπτωση και από την σχολή που κάποιος θέλει να δώσει κανένας. Για σχολές υψηλόβαθμες πάνω του 18 θεωρώ τις κατατακτήριες την πιο σοφή επιλογή. Σε καμία περίπτωση μη θεωρείται τις πανελλήνιες πιο εύκολη υπόθεση στις υψηλόβαθμες σχολές γιατί εκεί αναταγωνίζεστε παιδιά που πολλά ασχλούνται κυριολεκτικά πολλά χρόνια για αυτές τις εξετάσεις. Γθα σχολές από 15 και κάτω ίσως οι πανελλήνιες είναι πιο εύκολη υπόθεση. Επίσης όποιος θέλει να δώσει κατατακτήριες μπορεί να περάσει με λίγο διάβασμα αλλά εγώ σας συμβουλεύω να κάνετε σταθερό διάβασμα τουλάχιστον 1 ετός και γιατί όχι σε εξειδικευμένο φροντιστήριο αν δυσκολεύεστε σε κάποιο από αυτά. Η επιλογή φροντιστήριου θέλει προσοχή μην εμπιστεύεστε τις διαφημίσεις. Φυσικά μπορεί να περάσετε και με παρακολούθηση των μαθημάτων απευθείας από την σχολή αλλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν να διαβάζουν μόνοι τους.

Όσο αφορά τις κατατακτήριες στα τμήματα της Κρήτης σας λέω μακριά γιατί γίνονται αρκετές βρωμιές σε αυτό το νησί.... (κλειστή κοινότητα). Γενικά τα τμήματα της Πάτρας είναι πολύ αντικενικά αν και ανταγωνιστηκά αρκετά τμήματα και σε μεγάλο βαθμό αντικειμενικά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 20:52, 13-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Για σχολές υψηλόβαθμες πάνω του 18 θεωρώ τις κατατακτήριες την πιο σοφή επιλογή.
Για τις υψηλόβαθμες νομίζω ότι είναι πιο safe επιλογή οι πανελλήνιες για τον απλούστατο λόγο ότι οι θέσεις είναι περισσότερες. Για παράδειγμα, εάν κάποιος θέλει νομική είναι προτιμότερο να δώσει πανελλήνιες διότι με πανελλήνιες οι θέσεις στη νομική π.χ. του εκπα είναι περίπου 400 ενώ με κατατακτήριες είναι μόνο 25 και άρα σαφώς υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,842 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 22:15, 13-11-16:

Πρόσφατα κοιτούσα αποτελέσματα κατακτηρίων ενός τμήματος που με ενδιαφέρει και η Γραμματεία τους είχε βγάλει ανακοίνωση ότι δεν δέχτηκαν κανέναν υποψήφιο από κατατακτήριες το προηγούμενο έτος. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο?
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,650 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:47, 13-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από aegloswen
Πρόσφατα κοιτούσα αποτελέσματα κατακτηρίων ενός τμήματος που με ενδιαφέρει και η Γραμματεία τους είχε βγάλει ανακοίνωση ότι δεν δέχτηκαν κανέναν υποψήφιο από κατατακτήριες το προηγούμενο έτος. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο?
παράνομο δεν είναι .. ανήθικο είναι για αυτό τον λόγο αν και πέρασα με κατατακτηριες θεωρώ άδικο το σύστημα αυτό προσωπικά θα το καργούσα και θα το έκανα όπως ήταν αρχικά (στυλ πανελλήνίων). Για αυτο το λόγο είμαι κατά να καταργηθούν οι πανελλήνιες.

θεωρητικά έχουν δικαιωμα να κοψουν όσους θελουν αν δε περάσουν τα μαθήματα. Προφανως βάζουν δύσκολα θέματα σε συνδιασμό με αυστηρή βαθμολόγηση και τους κόβουν όλους. .

Για αυτό θέλει πολύ προσοχή σε τι τμήμα να δώσετε ..... πχ στην Κρήτη έχω ακούσει απίθανα πράγματα και παρόλο που είναι κορυφαιό πανεπιστημιο υπάρχει μεγάλη λαμογιά εκεί μεσα.

Ενώ στα Ιωάννινα έζησα ένα που μου στέρησε και την θέση μου (αν και παιδια στα Ιωάννινα είναι αεκτά έυκολο να μπεις ιατρική) εγώ δεν ξαναδωσα εκεί.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 13-11-16 στις 22:51.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,881 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 00:41, 14-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
παράνομο δεν είναι .. ανήθικο είναι για αυτό τον λόγο αν και πέρασα με κατατακτηριες θεωρώ άδικο το σύστημα αυτό προσωπικά θα το καργούσα και θα το έκανα όπως ήταν αρχικά (στυλ πανελλήνίων). Για αυτο το λόγο είμαι κατά να καταργηθούν οι πανελλήνιες.

θεωρητικά έχουν δικαιωμα να κοψουν όσους θελουν αν δε περάσουν τα μαθήματα. Προφανως βάζουν δύσκολα θέματα σε συνδιασμό με αυστηρή βαθμολόγηση και τους κόβουν όλους. .

Για αυτό θέλει πολύ προσοχή σε τι τμήμα να δώσετε ..... πχ στην Κρήτη έχω ακούσει απίθανα πράγματα και παρόλο που είναι κορυφαιό πανεπιστημιο υπάρχει μεγάλη λαμογιά εκεί μεσα.
Σωστά. Όσο για το μαυρισμένο κομμάτι... έχεις να γράψεις εδώ κάτι συγκεκριμένο;
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 00:47, 14-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Σωστά. Όσο για το μαυρισμένο κομμάτι... έχεις να γράψεις εδώ κάτι συγκεκριμένο;
Στην ιατρική πριν 5 χρόνια αλλάξανε 2 μήνες οριν τις εξετάσεις την ύλη σε 1 εξεταζόμενο μαθήμα ενώ αλλάξανε τελείως το ένα μάθημα. Δε βγήκε ανακοίνωση στο σιτε της σχολής και προφανώς τα αποτελέσματα ήταν κατευθυνόμενα. Τότε περνούσαν 4% από ΑΕΙ δηλαδή 1 ή 2. Την επόμενη χρονιά βάλανε θέμα εκτός ύλης στην βιοχημεία.

Στα Ιωάννινα όταν έδωσα βάλανε στην φυσική ακριβως τα ίδια θέματα με την προηγούμενη χρονιά. Πράγμα όχι παράνομο αλλά ευνοούσε τα παιδιά που πηγαίναν φροντιστήριο. Τα θέματα των κατατκτηρίων δεν είναι προσβάσιμα εύκολα και τα ειχαν μόνο όσοι είχαν πρόσβαση από μέσα......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 14-11-16 στις 00:55.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,524 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 10:03, 14-11-16:

Ο μόνος λόγος που δεν πήραν κανέναν είναι ότι κανείς δεν κατάφερε να πιάσει τη βάση σε καθένα από τα 3 μαθήματα που εξετάστηκε. Αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο σε διάφορες σχολές. Δες στην προηγούμενη σελίδα τα posts 120 και 121. Τώρα αν αυτό οφείλεται στην υπερβολική δυσκολία των θεμάτων ή στο επίπεδο των υποψηφίων, δεν μπορώ να το ξέρω. Το σύνηθες πάντως είναι ότι ένας καλά διαβασμένος υποψήφιος που προέρχεται από κάποια σχετικά συναφή σχολή, δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να εισαχθεί.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,881 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 10:46, 14-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Ο μόνος λόγος που δεν πήραν κανέναν είναι ότι κανείς δεν κατάφερε να πιάσει τη βάση σε καθένα από τα 3 μαθήματα που εξετάστηκε. Αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο σε διάφορες σχολές. Δες στην προηγούμενη σελίδα τα posts 120 και 121. Τώρα αν αυτό οφείλεται στην υπερβολική δυσκολία των θεμάτων ή στο επίπεδο των υποψηφίων, δεν μπορώ να το ξέρω. Το σύνηθες πάντως είναι ότι ένας καλά διαβασμένος υποψήφιος που προέρχεται από κάποια σχετικά συναφή σχολή, δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να εισαχθεί.
Μην αποδίδεις τον μικρό αριθμό επιτυχόντων μόνο στους 2 αυτούς παράγοντες, πάντως. Ίσως ορισμένες φορές, τα πράγματα να μην είναι τόσο "αθώα".
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,524 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 13:20, 14-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Μην αποδίδεις τον μικρό αριθμό επιτυχόντων μόνο στους 2 αυτούς παράγοντες, πάντως. Ίσως ορισμένες φορές, τα πράγματα να μην είναι τόσο "αθώα".
Αν ξέρεις κάποιους άλλους λόγους για τους οποίους μπλοκάρεται η εισαγωγή των υποψηφίων, θα ήθελα πραγματικά πολύ να τους μάθω. Με την απλή λογική αν σε κάποιο τμήμα εισάγονται με πανελλαδικές πχ 170 φοιτητές δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο να μην εισαχθούν και 20 επιπλέον με κατατακτήριες. Η διαφορά είναι μικρή και δεν νομίζω ότι επιβαρύνεται σε κάποιον τομέα η λειτουργία της σχολής.
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,842 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 14:23, 14-11-16:

Λένω ευχαριστώ για την αναφορά, τσέκαρα τα μηνύματά που μου είπες.
Προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιο τμήμα δεν πήρε καθόλου εισακτέους από κατατακτήριες καθαρά λόγω της ανικανότητας των υποψηφίων να ανταποκριθούν στα θέματα. Αποκλείω το γεγονός ότι όλοι οι υποψήφιοι που έδωσαν ήταν τόσο ανάξιοι που δεν πέρασαν κανέναν.

Πιστεύω πως είναι ένας συνδυασμός πολύ δύσκολων θεμάτων και ίσως και ψώνιου των καθηγητών επειδή για την συγκεκριμένη σχολή δίνουν κάθε χρόνο πάρα πολλοί υποψήφιοι.

Ίσως θέλουν να περιορίσουν τον αριθμό υποψήφιων ας πούμε για να μην διορθώνουν κάθε χρόνο χιλιάδες γραπτά. Πανεπιστημιακοί είναι ,ότι γουστάρουν κάνουν και τους περισσότερους δεν τους έχω σε καμία εκτίμηση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 14-11-16 στις 14:40.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 22:12, 14-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Αν ξέρεις κάποιους άλλους λόγους για τους οποίους μπλοκάρεται η εισαγωγή των υποψηφίων, θα ήθελα πραγματικά πολύ να τους μάθω. Με την απλή λογική αν σε κάποιο τμήμα εισάγονται με πανελλαδικές πχ 170 φοιτητές δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο να μην εισαχθούν και 20 επιπλέον με κατατακτήριες. Η διαφορά είναι μικρή και δεν νομίζω ότι επιβαρύνεται σε κάποιον τομέα η λειτουργία της σχολής.
Κι όμως,(στην περίπτωση του τμήματος της Ψυχολογίας Κρήτης, όπου από τα 94 άτομα , τα οποία έδωσαν εξετάσεις, μόνο 1 κρίθηκε άξιο να περάσει), παραπάνω φοιτητές θα τοποθετούνται σε εργαστήρια και θα πρέπει να πάρουν σεμινάρια(ενώ υπάρχει ήδη μεγάλη δυσκολία να πάρουν τα απαιτούμενα σεμινάρια για τη λήψη πτυχίου και οι φοιτητές, οι οποίοι ήδη είναι εγγεγραμμένοι στο τμήμα). Συν τοις άλλοις, πάλι αναφερόμενος στις περυσινές κατατακτήριες εξετάσεις του τμήματος Ψυχολογίας Κρήτης, η ώρα εξέτασης για κάθε μάθημα μειώθηκε σε μόνο 1 από 3 που ήταν μέχρι πρόπερσι και στα 2 από τα 3 εξεταζόμενα μαθήματα, 1 θέμα υπήρχε προς εξέταση , (άρα η διαφορά από το 9 μέχρι το 10, δηλαδή από την αποτυχία μέχρι την επιτυχία αντιπροσώπευε στο γραπτό ένα μικρό-θεωρητικά κομμάτι της σωστής απάντησης). Επομένως, δε νομίζω ότι ευθύνεται (αποκλειστικά, τουλάχιστον) το επίπεδο των φοιτητών για την αποτυχία τους. Περισσότερες πληροφορίες για τις κατατακτήριες εξετάσεις της Ψυχολογίας Κρήτης, εδώ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 01:13, 15-11-16:

Ωραία η αναφορά σου Νίκο.
Γενικά παιδιά ένας θεσμός στον οποίο δεν υπάρχει διαφάνεια,θεωρείται αναξιόπιστος.
Και μερικές φορές μπορεί να υπάρχουν και τεχνικές δυσκολίες στα τμήματα και όντως να μην χωράνε πολλά άτομα. Κάτι τέτοιο παρατηρώ και στο τμήμα που με ενδιαφέρει να δώσω κατατακτήριες για να πώ την αλήθεια.
Τώρα γιατί όμως ο αριθμός αυτός θα πρέπει να περιοριστεί από τις θέσεις των εισακτέων από κατατακτήριες,ένας Θεός ξέρει.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 09:39, 15-11-16:

Ωραία η αναφορά σου Νίκο.
Γενικά παιδιά ένας θεσμός στον οποίο δεν υπάρχει διαφάνεια,θεωρείται αναξιόπιστος.
Και μερικές φορές μπορεί να υπάρχουν και τεχνικές δυσκολίες στα τμήματα και όντως να μην χωράνε πολλά άτομα. Κάτι τέτοιο παρατηρώ και στο τμήμα που με ενδιαφέρει να δώσω κατατακτήριες για να πώ την αλήθεια.
Τώρα γιατί όμως ο αριθμός αυτός θα πρέπει να περιοριστεί από τις θέσεις των εισακτέων από κατατακτήριες,ένας Θεός ξέρει.
Όλα αυτά που συζητάμε , δεν έχουν σκοπό να αποθαρρύνουν τον καθένα από το να διαβάσει και να δώσει εξετάσεις στο τμήμα που επιθυμεί. Αλλά, καλό είναι, προτού αποφασίσει κάποιος σε ποιο τμήμα θα δώσει, ας ενημερωθεί τουλάχιστον για το ιστορικό του αριθμού των συμμετεχόντων και των επιτυχόντων(πόσοι είναι οι επιτυχόντες τα τελευταία χρόνια), καθώς και τις προτιμήσεις των καθηγητών , ως προς τα θέματα που βάζουν(για παράδειγμα, σε ένα από τα τρία μαθήματα που έδωσα πέρυσι για κατατακτήριες-συγκεκριμένα τη Γνωστική Ψυχολογία, μου είπαν-αφού είχαμε εξεταστεί -ότι ο καθηγητής που το δίδασκε, του άρεσε πάντα να βάζει πειράματα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 13:22, 15-11-16:

Εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι οι κατατακτηριες είναι πιο εύκολες από τις Πανελλήνιες. Οι Πανελλήνιες είναι για 17 χρονών παιδιά, δεν είναι για 23+ χρονών με πτυχίο που έχουν μάθει να σκέπτονται, έχουν γνώσεις και θέλουν να ασχοληθούν με κάτι που έχει σχέση με το αντικείμενο τους η που μπορούν λόγω ενδιαφεροντος να δομήσουν τις βασεις και να φτάσουν σε ένα Α επίπεδο στο εν λόγω αντικείμενο. (Οι πανελληνιες ειναι συνηθως πιο ευκολη διοδος για χαμηλοβαθμες σχολες οι οποιες ειναι δυσκολες σε επιπδο) Όσο αφορά την Ψυχολογία Ρεθύμνου, πιστεύω ότι παίζει ρόλο ότι απευθύνεται και σε συγκεκριμένα άτομα ενώ τα κεντρικά τμήματα είναι ανοιχτά σε πολύ δυνατούς υποψήφιους. Δεν θα θελήσει ο άλλος εύκολα για 2ο πτυχίο να πάει στην Κρήτη, εκτός αν σπούδασε στην Κρήτη Η είναι από Κρήτη. + που κάποιοι πάνε με ελλειπή προετοιμασία, άτομα που πήγαν απλά για να δουν τι φάση η άτομα που δεν πήγαν καθόλου επειδή έδωσαν σε τμηματα Ψυχολογίας στην Αθήνα λχ και τα πήγαν καλά η επειδή το μετανιωσαν.

Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να παρακολουθησει κανονικά στο εξάμηνο, να συμβουλευτεί τους καθηγητές του,να πάρει σημειώσεις από παλαιά εξάμηνα διδασκαλίας και έχοντας προετοιμαστει κατάλληλα να πάει να δώσει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 15-11-16 στις 13:28.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 15:03, 15-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Όσο αφορά την Ψυχολογία Ρεθύμνου, πιστεύω ότι παίζει ρόλο ότι απευθύνεται και σε συγκεκριμένα άτομα ενώ τα κεντρικά τμήματα είναι ανοιχτά σε πολύ δυνατούς υποψήφιους. Δεν θα θελήσει ο άλλος εύκολα για 2ο πτυχίο να πάει στην Κρήτη, εκτός αν σπούδασε στην Κρήτη Η είναι από Κρήτη. + που κάποιοι πάνε με ελλειπή προετοιμασία, άτομα που πήγαν απλά για να δουν τι φάση η άτομα που δεν πήγαν καθόλου επειδή έδωσαν σε τμηματα Ψυχολογίας στην Αθήνα λχ και τα πήγαν καλά η επειδή το μετανιωσαν.
Υπήρχαν άτομα πέρυσι, τα οποία ήρθαν από Αθήνα να δώσουν στο Ρέθυμνο, άρα δε νομίζω ότι έχει καθολική ισχύ ο ισχυρισμός ότι τα περιφερειακά τμήματα προσελκύουν υποψηφίους μόνο με βάση το κριτήριο της εγγύτητας. Φυσικά, στα τμήματα της Αθήνας ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγαλύτερος από όσο στην Κρήτη, σε βαθμό μάλιστα που πολλοί καταφεύγουν σε φροντιστήρια, πληρώνοντας ένα ικανό ποσό για μαθήματα και σημειώσεις. Και πάλι τα παραπάνω δε δικαιολογούν για εμένα, την απόφαση να εισαχθεί ένα άτομο μόνο, ενώ "πάτημα" για υποψίες μπορεί να δώσει και η μείωση του χρόνου εξέτασης από 3 ώρες σε 1, και το 1 θέμα ανά μάθημα.
Παράθεση

Katia97

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katia97
H Katia97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Katia97 έγραψε στις 13:12, 09-05-17:

Καλησπέρα σας.
Είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στο φυσικό Αθήνας. Το 2015 έδωσα πανελλαδικές και το φυσικό ηταν η πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι μεχρι και το καλοκαίρι πριν την τρίτη λυκείου στόχος μου ηταν η ιατρική. Λόγω μιας έπεμβασης-ρουτίνας που επρεπε να κάνω , που τελικά κατέληξε επίπονη λόγω λάθους του γιατρού, άλλαξε η γνώμη μου για την ιατρική.Λίγο ο δικός μου ο φοβος λίγο τα λεγόμενα της μητέρας μου οτι δεν θα άντεχα στην ιατρική, κατέληξα στο φυσικό. Δεν ηταν όμως μια τυχαία η επιλογη ουτε συμβιβαστική λύση. Η φυσικη παντα μάρεσε..κυριως η μηχανικη..Βεβαια τωρα που ειμαι στο 2ο ετος καταλαβα οτι η μηχανική αποτελει μολις το 1% της φυσικής και τα περισσοτερα μαθήματα δεν με ενθουσιαζουν.Και πλεον αρχιζω και σκεφτομαι ΑΝ ειχα επιλεξει την ιατρικη τοτε τι θα γινοταν? Θα είχε δίκιο η μητερα μου ή ηταν αυτο που πραγματικά μου ταιριαζε? Το ανακουφιστικο ειναι οτι και να την δηλωνα δεν θα την επιανα για 200 μορια..Και δω θελω την γνωμη σας...να τελιωσω την σχολη και να δωσω κατατακτηριες? να δωσω πανελλαδικες του χρονου? και σε μια ενδεχομενη απορυχία? θα ειμαι πισω 4 ολοκληρα χρονια...και εδω μιλαμε για μια σχολι 6 χρονω +4 χρονια ειδικοτητας...Τέλος αν εκανα το 10% πιστευω οτι δυσκολα θα μπορουσα να καλυψω τετοια διαφορα και να περασωΘα εκτιμουσα πραγματικά την γνωμη σας.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 09-05-17 στις 16:48. Αιτία: Προσαρμογή μηνύματος
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H Helium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 14:56, 09-05-17:

Καλησπέρα. Καταρχας ποτέ δεν είναι αργά. Ξέρω επιτυχημενους επαγγελματίες (ακόμα και γιατρούς) που το πήραν απόφαση αργότερα. Το πρώτο ερώτημα που θα εθετα στον εαυτό μου αν ήμουν στη θέση σου είναι, εφόσον το πηρες απόφαση, το φυσικό υπάρχει περίπτωση να το ακολουθησεις? Ή μήπως θα θέλεις να κάνεις μαθήματα σε παιδιά όσο θα σπουδαζεις? (Τα πρώτα χρόνια, μετά δεν γίνεται.) Αν ναι, τότε εγώ στην θέση σου θα τελειωνα πρώτα το φυσικό και μετά θα εδινα κατατακτηριες. Θα τελειωσεις στα 32-33 αντί τα 28 που τελειώνει κάποιος. Το δύσκολο με τις πανελληνιες είναι ότι πλέον έχεις μάθει άλλο τρόπο να λυνεις τις ασκησεις. Δεν μπορείς πχ να πας να γράψεις μαθηματικά όπως θα εγραφες Μ1, θα σε κοψουν. Πάντως πάντα πρέπει να κυνηγαμε τα θέλω μας γιατί αλλιώς αυτό το ΑΝ θα σε στοιχειωσει. Θα σκεφτεσαι μια ζωή τι θα γινόταν αν. Τώρα, αν νιωθεις ότι αν μεινεις στο φυσικό, δεν θα πας ποτέ στην Ιατρική, τότε ίσως είναι καλύτερα να δωσεις πανελληνιες. Κι αν δεν περασεις, επιστρεφεις στη σχολή. Τουλάχιστον θα έχεις προσπαθήσει. Το τελευταίο που θα ρωτουσα είναι το εξής: υπάρχουν μεν ειδικότητες που είναι πιο ανεκτές στα άτομα που δεν θέλουν τον πόνο, όμως θα διαλέξεις ειδικότητα με βάση το τι μπορείς ή το τι θέλεις? Αυτό που μπορείς, το θέλεις ή θα είναι συμβιβασμος? Γιατί αν είναι να πας και μετά από 6 χρόνια, να συμβιβαστεις με μια ειδικότητα επειδή δεν θα αντεχεις τις άλλες, τότε πρέπει να ξανασκεφτεις τι πραγματικά θέλεις. (Φυσικά δεν λέω να αποφασισεις την ειδικότητα απο τώρα, λέω να μην αποκλεισεις καμιά από τώρα) εγώ σου ευχομαι να αποφασισεις το καλύτερο για σένα, χωρίς να επηρεαζεσαι από εξωτερικούς παράγοντες.
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 16:02, 09-05-17:

Νομιζως πως πρωτου παρεις μια βιαστικη αποφαση καλο θα ηταν να ψαξεις να βρεις την ομορφια της επιστημης που εχεις επιλεξει. Ισως η αποψη σου να ειναι biased λογω της δυσκολιας που πιθανως αντιμετωπιζεις σε καποια μαθηματα και σε κανουν να σκεφτεσαι μηπως τελικα αυτη η σχολη δεν ειναι για σενα.

Ξερεις, λένε πως δεν μας αρεσει κατι οταν μας δυσκολευει, οταν δεν το καταλαβαινουμε. Αλλα αυτο πολλες φορες μας οδηγει σε λαθος αποφασεις. Λες πως σου αρεσει η μηχανικη αλλα αυτη αποτελει μονο το 1%. Αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι επελεξες το φυσικο μονο λογω της μηχανικης. Ισως στη διαρκεια των σπουδων σου ανακαλυψεις πως υπαρχουν αλλοι τομεις οι οποιοι σε εξιταρουν πολυ περισσοτερο απο τη μηχανικη γι αυτο δωσε χρονο στον εαυτο σου. Πηγαινε παρακολουθησε αλλα μαθηματα, οχι μονο του ετους σου, σιγουρα θα υπαρχει κατι που θα σου αρεσει.

Κι εγω πριν καποια χρονια, οταν περασα στη σχολη ολα μου φαινονταν αδιαφορα και ειχα ξενερωσει απιστευτα, ειδικα τα 2 πρωτα ετη. Εδωσα ομως χρονο στον εαυτο μου, βρηκα αυτο που μου αρεσει και τωρα εχω φτασει σε σημειο να αναζηταω σε ποιο πανεπιστημιο θα κανω phd

Οποτε μη βιαζεσαι. Και να θυμασαι πως για τα ονειρα μας ποτε δεν ειναι αργα
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,010 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:00, 09-05-17:

Κοίτα το πρακτικά. Αν σου αρέσει η φυσική, τελείωσε φυσική και δώσε κατατακτήριες. Αν δώσεις πανελλήνιες θα χάσεις άλλον έναν χρόνο. Αν τελειώσεις τη σχολή σου θα χάσεις 2 χρόνια. Δεν έχει και τόση διαφορά. Για μένα θα ήταν κρίμα να παρατήσεις τη σχολή σου επειδή δε θες να χάσεις 1 χρόνο, το οποίο εμπεριέχει τον κίνδυνο να μην περάσεις καν ιατρική. Μόλις μπεις ιατρική θα είσαι ιατρός for life, δηλαδή ο ένας ή τα δυο χρόνια που έχασες δεν είναι τίποτα αν το δεις μακροπρόθεσμα.

Από την άλλη, αν δε σου αρέσει καθόλου η σχολή ή δεν μπορέσεις να τελειώσεις στα 4, θα σε καθυστερήσει περισσότερο. Ζύγισε τις επιλογές σου και προσπάθησε να βρεις μόνη σου αυτό που θες.
Παράθεση

spy-ak

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,728 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 18:48, 09-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Katia97
Καλησπέρα σας.
Είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στο φυσικό Αθήνας. Το 2015 έδωσα πανελλαδικές και το φυσικό ηταν η πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι μεχρι και το καλοκαίρι πριν την τρίτη λυκείου στόχος μου ηταν η ιατρική. Λόγω μιας έπεμβασης-ρουτίνας που επρεπε να κάνω , που τελικά κατέληξε επίπονη λόγω λάθους του γιατρού, άλλαξε η γνώμη μου για την ιατρική.Λίγο ο δικός μου ο φοβος λίγο τα λεγόμενα της μητέρας μου οτι δεν θα άντεχα στην ιατρική, κατέληξα στο φυσικό. Δεν ηταν όμως μια τυχαία η επιλογη ουτε συμβιβαστική λύση. Η φυσικη παντα μάρεσε..κυριως η μηχανικη..Βεβαια τωρα που ειμαι στο 2ο ετος καταλαβα οτι η μηχανική αποτελει μολις το 1% της φυσικής και τα περισσοτερα μαθήματα δεν με ενθουσιαζουν.Και πλεον αρχιζω και σκεφτομαι ΑΝ ειχα επιλεξει την ιατρικη τοτε τι θα γινοταν? Θα είχε δίκιο η μητερα μου ή ηταν αυτο που πραγματικά μου ταιριαζε? Το ανακουφιστικο ειναι οτι και να την δηλωνα δεν θα την επιανα για 200 μορια..Και δω θελω την γνωμη σας...να τελιωσω την σχολη και να δωσω κατατακτηριες? να δωσω πανελλαδικες του χρονου? και σε μια ενδεχομενη απορυχία? θα ειμαι πισω 4 ολοκληρα χρονια...και εδω μιλαμε για μια σχολι 6 χρονω +4 χρονια ειδικοτητας...Τέλος αν εκανα το 10% πιστευω οτι δυσκολα θα μπορουσα να καλυψω τετοια διαφορα και να περασωΘα εκτιμουσα πραγματικά την γνωμη σας.
Κάνε 10% για αρχή και βλέπεις. Μην τολμήσεις και δεν κάνεις, η διαφορά δεν είναι τόσο τραγική όσο νομίζεις. Δες και πού κυμαίνονταν οι διαφορές στις βάσεις κι άλλες φορές.
Παράθεση

Ryuzaki (Lost in Infinity)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ryuzaki
Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O Ryuzaki έγραψε στις 20:54, 09-05-17:

Καλησπέρα σας.
Συμφωνώ με την spy. 10 τοις εκατο για φέτος αρχικά.

Τώρα σχετικά με το δίλημμα κατατακτήριες vs πανελλήνιες....
Για εσένα πανελλήνιες 101%. Και τώρα, όχι να περιμένεις να τελειώσεις το φυσικό. Παραθέτω τους λόγους:

1) Κανείς δεν σου εγγυάται τις αντοχές σου μετά το φυσικό. Είναι μια παλούκι σχολή που θα σου γαμήσει το είναι (πιθανόν) μέχρι να την βγάλεις. Άσε που μπορεί να σκαλώσεις με κανέναν αλήτη καθηγητή και να σε πάει τρένο. Και τα χρόνια να αυξάνονται....
2)Στην τελική αν δεν περάσεις γυρνάς στο φυσικό, δεν χάνεις τη θέση σου.
3) Είσαι ακόμη 20, που σημαίνει ότι είσαι σχετικά κοντά στη λογική των σχολικών μαθημάτων.
4) Οι κατατακτήριες ιατρικής είναι απίστευτα σοβαρές εξετάσεις. Αν στις πανελλήνιες έδινες όλο σου τον εαυτό, εδώ χρειάζεται να δώσεις τη μάνα σου, τον πατέρα σου....
-Περίπου 3500 σελίδες ύλη που πρέπει να ξέρεις ΤΕΛΕΙΑ γιατί εξετάζουν το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ (και εκτός ύλης)
-Γιγαντιαίος ανταγωνισμός (για Αθήνα περίπου 250-300 υποψήφιοι για 20 θέσεις). Πολλά άτομα δίνουν ακόμη και 4 φορές.
-Για να αυξήσεις τις πιθανότητες εισαγωγής σου, πρέπει να δίνεις και σε άλλες σχολές. Που σημαίνει ότι πρέπει να κάτσουν οι ημερομηνίες και εάν κάτσουν, να ξαναδώσεις τα απαιτούμενα μαθήματα, έχοντας να πας πχ από Αθήνα-Αλεξανδρούπολη σε 1 ή μισή μέρα.
-Οι μόνες ιατρικές που έχουν ίδια μαθήματα (όχι όμως και απόλυτα επικαλυπτόμενη ύλη) είναι Αθήνα-Ιωάννινα-Αλεξανδρούπολη-Κρήτη. Η Αθήνα έχει στρωτή ύλη. Ιωάννινα & Κρήτη ελιτίζουν. Παράδειγμα στα Ιωάννινα, στη φυσική ξέρω ότι αλλάζουν το σύγγραμμα κάθε χρόνο και βάζουν κάθε φορά και άλλο κομμάτι (ώστε να αναγκάζονται οι υποψήφιοι να το αγοράσουν;;; ). Βιολογία το τερματίζει το ζήτημα στη δυσκολία. Κοιτάζοντας τα αποτελέσματα, μπορεί με μία πρώτη ματιά να θεωρήσεις ότι δεν γράφουν καλά και δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι δεν έχουν διαβάσει καλά οι υποψήφιοι. (Λάρισα, Πάτρα έχουν διαφορετικά μαθήματα).
-Οι εξετάσεις αυτές θέλουν τεράστια αποθέματα αντοχής. Αν βγήκες μόλις από μία παλούκι σχολή είναι πολύ δύσκολο να αντέξεις αυτό το δρόμο. Γι'αυτό τα καταφέρνουν κυρίως νοσηλευτές, φυσικοθεραπευτές κλπ.
-Τέλος, το φροντιστήριο είναι απαραίτητο για τις κατατακτήριες. Και μάλιστα για έναν ολόκληρο χρόνο. Όχι πως δεν υπάρχουν επιτυχόντες χωρίς, αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική γνώμη, όπως βίωσα το ζήτημα κατα την προετοιμασία μου για τις κατατακτήριες μέχρι τώρα. Αν επιλέξεις αυτό το δρόμο, φρόντισε να βρεις καλούς φροντιστές (και πράγματι υπάρχουν τόσο από θέμα γνώσεων όσο και παιδαγωγικό). Καλή τύχη σε ό,τι και αν κάνεις μαν!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ryuzaki : 09-05-17 στις 20:58.
Παράθεση

Katia97

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katia97
H Katia97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Katia97 έγραψε στις 21:47, 09-05-17:

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε.
Αν τελικά επιλέξω να δώσω Πανελλδικές ειναι μεγάλο ρίσκο γιατι τα μόρια είναι πολλά.Αν και έχοντας μια εμπειρία από τις προηγούμενες πανελλαδικές και απο τη σχολή,η εισαγωγών στην ιατρική κρίνεται στις λεπτομέρειες...
Δεν ξέρω πως θα διαχειριστώ μια πιθανή αποτυχία καθώς θα χω μείνει 3 ολόκληρα χρόνια πίσω (και λέω τόσα γιατι δεν εχω περάσει πολλά μαθήματα έως τωρα) και θα ειναι αρκετά δύσκολο να συνεχίσω την σχολή...Ακόμα, αν ξαναδωσω θα χρειαστεί να κανω ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα ή μπορω να τα διαβάσω και μονη μου; Βέβαια αυτο που πραγματικά με προβληματίζει τωρα ειναι αυτο που έθιξε πιο πάνω ο Παναγιώτης..μήπως επειδή δεν ασχολήθηκα όσο έπρεπε με τα μαθήματα της σχολής και σε συνδυασμό οτι είναι αρκετά απαιτητικά,με έκανα να χάσω το ενδιαφέρον μου..δεν επέλεξα το φυσικό ούτε για να γίνω Καθηγητρια ούτε για να δουλέψω σε κάποια εταιρία κτλ (χωρίς να θέλω να μειώσω αυτούς που ακολουθούν αυτο τον δρόμο) Όνειρο μου ήταν καθαρά η έρευνα...αλλα μπαίνοντας στη σχολή σχημάτισα την εξής γνώμη ...μπορει κάποιος να ειναι έξυπνος αλλα για να ασχοληθεί με την έρευνα στην φυσική (και σε κάποιες άλλες επιστήμες) χρειάζεται αυτο το κάτι παραπάνω..εγω με θεωρώ ικανή να βγάλω την σχολή με ένα ικανοποιητικό βαθμό αλλα δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να κανω έρευνα...και έτσι σκέφτηκα την παλιά μου επιλογή την ιατρική...τα μαθήματα ειναι μεν δύσκολα αλλα τα θεωρώ πιο εύκολα ως προς την κατανόηση.ειναι διαφορετικό να προσπαθείς να κατανοήσεις το ανθρώπινο σώμα και αλλιώς ολόκληρο το σύμπαν...ελπίζω να έγινα κατανοητή!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Katia97 : 09-05-17 στις 21:51.
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 23:46, 09-05-17:

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε.
Αν τελικά επιλέξω να δώσω Πανελλδικές ειναι μεγάλο ρίσκο γιατι τα μόρια είναι πολλά.Αν και έχοντας μια εμπειρία από τις προηγούμενες πανελλαδικές και απο τη σχολή,η εισαγωγών στην ιατρική κρίνεται στις λεπτομέρειες...
Δεν ξέρω πως θα διαχειριστώ μια πιθανή αποτυχία καθώς θα χω μείνει 3 ολόκληρα χρόνια πίσω (και λέω τόσα γιατι δεν εχω περάσει πολλά μαθήματα έως τωρα) και θα ειναι αρκετά δύσκολο να συνεχίσω την σχολή...Ακόμα, αν ξαναδωσω θα χρειαστεί να κανω ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα ή μπορω να τα διαβάσω και μονη μου; Βέβαια αυτο που πραγματικά με προβληματίζει τωρα ειναι αυτο που έθιξε πιο πάνω ο Παναγιώτης..μήπως επειδή δεν ασχολήθηκα όσο έπρεπε με τα μαθήματα της σχολής και σε συνδυασμό οτι είναι αρκετά απαιτητικά,με έκανα να χάσω το ενδιαφέρον μου..δεν επέλεξα το φυσικό ούτε για να γίνω Καθηγητρια ούτε για να δουλέψω σε κάποια εταιρία κτλ (χωρίς να θέλω να μειώσω αυτούς που ακολουθούν αυτο τον δρόμο) Όνειρο μου ήταν καθαρά η έρευνα...αλλα μπαίνοντας στη σχολή σχημάτισα την εξής γνώμη ...μπορει κάποιος να ειναι έξυπνος αλλα για να ασχοληθεί με την έρευνα στην φυσική (και σε κάποιες άλλες επιστήμες) χρειάζεται αυτο το κάτι παραπάνω..εγω με θεωρώ ικανή να βγάλω την σχολή με ένα ικανοποιητικό βαθμό αλλα δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να κανω έρευνα...και έτσι σκέφτηκα την παλιά μου επιλογή την ιατρική...τα μαθήματα ειναι μεν δύσκολα αλλα τα θεωρώ πιο εύκολα ως προς την κατανόηση.ειναι διαφορετικό να προσπαθείς να κατανοήσεις το ανθρώπινο σώμα και αλλιώς ολόκληρο το σύμπαν...ελπίζω να έγινα κατανοητή!
Ειναι λογικο να σε εχει παρει απο κατω αλλα μην τα παρατας. Πιστεψε με υπαρχουν περιπτωσεις παιδιων που ηταν στη θεση σου και τωρα κανουν ερευνα σε κορυφαια πανεπιστημια ( Cornell, Caltech etc). Σιγουρα δεν ειναι ο κανονας αλλα υπαρχουν. Δεν το λεω για να σε παρηγορησω καθως μονο εσυ ξερεις αν πραγματικα σου αρεσει αυτο που κανεις αλλα τουλαχιστον να σκεφτεις καλα πριν κανεις το οτιδηποτε.

Νομιζεις πως δεν εισαι ικανη να κανεις ερευνα γιατι δεν εχεις αυτο το κατι παραπανω. Ωστοσο, για να βγαλεις αυτη τη σχολη με ικανοποιητικο βαθμο πρεπει να εχεις το κατι παραπανω. Και για να κανεις ερευνα, αυτα τα skills που θα αποκτησεις κατα τη διαρκεια των σπουδων σου ειναι που θα σε βοηθησουν, μην νομιζεις οτι οσοι κανουν ερευνα εχουν καποιο μαγικο χαρισμα (εκτος απο καποιες εξαιρεσεις)

Τελος, βλεπω πως σκεφτεσαι την παλια σου επιλογη επειδη σε δυσκολευει η τωρινη. Το ξερεις πως δεν ειναι ορθολογικο ετσι?
Εισαι σε συγχηση, προσπαθησε να ηρεμησεις και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    MikeGR, Mαρία, Μηνάς.Γ, Χάρης 28

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους