Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,309 εγγεγραμμένα μέλη και 3,069,989 μηνύματα σε 94,298 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 455 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βελτίωση επιπέδου στην Έκθεση

Mitsocc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mitsocc
Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Mitsocc έγραψε στις 17:14, 27-03-15:

Εχω σοβαρο προβλημα δεν μπορω να καταλαβω ποτε μια παραγραφος αναπτυσσεται με αιτιολογηση και ποτε με αιτια αποτελεσματα
ειναι παρα πολλες οι φορες που εχω μπερδευτει πως τα ξεχωριζω ; thx

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 16:36, 28-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsocc
Εχω σοβαρο προβλημα δεν μπορω να καταλαβω ποτε μια παραγραφος αναπτυσσεται με αιτιολογηση και ποτε με αιτια αποτελεσματα
ειναι παρα πολλες οι φορες που εχω μπερδευτει πως τα ξεχωριζω ; thx
Παράγραφος με Αιτιολόγηση:

Θεματική περίοδος = Θέση /Απόφανση συγγραφέα
Λεπτομέρειες = Επεξήγηση θέσης συγγραφέα + Αιτιολόγηση / Επιχειρηματολογία
Κατακλείδα = Συμπέρασμα

Συνήθως θα μας βοηθήσει η παρουσία χαρακτηριστικών διαρθρωτικών λέξεων ή φράσεων που δηλώνουν αιτιολόγηση, όπως: γιατί, διότι, επειδή, αφού, καθώς, αιτία αποτελεί..., για το φαινόμενο αυτό ευθύνονται..., υπαίτιοι για... είναι..., παράγοντες που ευνοούν την ύπαρξη.... κ.α.
Επίσης, αμέσως μετά τη διατύπωση της θέσης του συγγραφέα, στην Αιτιολόγηση δημιουργείται/προκύπτει νοητά το ερώτημα "γιατί".

Παράγραφος με Αίτιο – Αποτέλεσμα:

Θεματική περίοδος = Προβολή της θέσης/αιτίας/φαινομένου του οποίου θα εξεταστούν τα αποτελέσματα.
Λεπτομέρειες = Παράθεση συνεπειών/ επιπτώσεων/ αποτελεσμάτων της έννοιας που επισημάνθηκε στην θεματική πρόταση.
Κατακλείδα = Γενικό συμπέρασμα - επαναδιατύπωση της νομοτελειακής σχέσης.

Στην αναγνώριση αυτής της παραγράφου είναι πιθανό να μας βοηθήσει η παρουσία λέξεων/φράσεων που δηλώνουν αποτέλεσμα/συμπέρασμα όπως: συνέπειες του φαινομένου..., επιπτώσεις..., αποτέλεσμα αυτού/απόρροια..., επομένως, άρα, συνεπώς, γι’ αυτό, λόγω, εξαιτίας κ.α.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Με λίγα λόγια, υπάρχουν λέξεις "κράχτες" παραγράφου () ! Με το που τις συναντάς και έχεις δίλημμα, σε βγάζουν συνήθως από τη δύσκολη θέση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 16:20, 12-08-15:

Γεια σε ολους.. ελπιζω να ειστε καλα!

Αυτο το Σεπτεμβρη θα παω Γ'λυκειου και ηδη εχω ξεκινησει να μελεταω φυσικη και καποια μαθηματικα. Κανω καποια ιδιαιτερα τωρα και θα συνεχισω μεσα στη χρονια. Το θεμα ειναι οτι παλαιοτερα δεν εκανα μαθηματα και δεν ειμαι συνηθισμενη. Ετσι δεν ειμαι σιγουρη αν θα χρειαστω μαθηματα εκθεσης.
Στα τετραμηνα βγαζω ενα 17, σε διαγωνισματα εχω γραψει μεχρι 19 και στις εξετασεις του Ιουνιου εγραψα 17 χωρις πολλη μελετη. Απο ορθογραφια ειμαι καλη και δεν εχω κανενα μεγαλο προβλημα σε εκθεσεις-περιληψεις. (Ολα αυτα για να σας κατατοπισω). Ακομα δεν εχω κανενα προβλημα μεσα στη χρονια να δουλευω εκθεσεις και περιληψεις και να εμπλουτισω το λεξιλογιο μου...
Θα παρω και ενα βοηθημα και νομιζω πως αυτα αρκουν. Αλλα επειδη μια φορα ειναι οι πανελληνιες και ακουω οτι ειναι δυσκολο μαθημα ειπα να σας ρωτησω. Τι προτεινετε;;

ΥΓ συγγνωμη για το ατονιστο κειμενο..
Παράθεση

niek

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 16:29, 12-08-15:

Αν αισθάνεσαι ότι δεν το χρειάζεσαι, δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μαθήματα ( με την προϋπόθεση ότι θα το δουλέψεις και μόνη σου). Αλλά αφού οι Πανελλήνιες είναι μια φορά όπως λες, θα μπορούσες να κάνεις μαθήματα προς το τέλος για περισσότερο υλικό και εξάσκηση.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 17:46, 12-08-15:

εγώ θα πρότεινα να αρχίσεις λίγα μαθήματα, μπορείς να κάνεις πχ μια φορά στις 2 εβδομάδες, την θεωρία θα την διαβάζεις μόνη σου και απλά ο καθηγητής θα σου επισημαίνει τα λάθη που έχεις σε τεχνικό επίπεδο. Το μάθημα της έκθεσης είναι πολύ πιο τεχνικό από ότι φαντάζεσαι. Σίγουρα την θεωρία μπορείς να την μάθεις μόνη σου αλλά τα τεχνικά ζητήματα όπως στην περίληψη ή και στην έκθεση πως θα γίνει η μετάβαση στην επόμενη παράγραφο, ή τι θα γράψεις στη θεματική κτλ. μπορεί να τα κάνεις λάθος ξανά και ξανά αν προσπαθήσεις μόνη σου χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Μια άλλη εναλλακτική θα ήταν να απευθυνθείς στην καθηγήτρια στο σχολείο για βοήθεια, αν σου δίνει δηλαδή παραπάνω υλικό-κείμενα για έκθεση-περίληψη. Η δικιά μας ήταν κάτι παραπάνω από πρόθυμη να βοηθήσει μιας και στην τάξη δεν κάναμε πολλά πράγματα, οι περισσότερες πιστεύω το ίδιο πρόθυμες θα είναι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilakis13 : 12-08-15 στις 17:50.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 17:51, 12-08-15:

Σας ευχαριστω πολυ για τις ανταποκρισεις!!! Αν ειναι ετσι ισως να δοκιμασω να κανω μερικα μαθηματα μεσα στη χρονια!!
Παράθεση

Nikos 7

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos 7
Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Nikos 7 έγραψε στις 20:56, 12-08-15:

Και εγω θα σου προτεινα να κανεις καποια μαθηματα διοτι η εκθεση ειναι τεχνικο μαθημα και οσο κανεις εξασκηση και σου επισημαινουν τα λαθη σου ( υποκειμενικα τουλαχιστον ) θα βελτιωνεσαι . Επιπλεον θα οργανωθεις περισσοτερο και αφομοιωνοντας το καταλληλο υλικο δεν θα εχεις θεμα ( απο οτι καταλαβα εισαι και καλη )
Παράθεση

dragneel

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dragneel
Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dragneel έγραψε στις 01:11, 13-08-15:

Σαν παλαίμαχος της προηγούμενης χρονιάς είδα πολλούς μαθητές με 18.000+ μόρια να σκοράρουν το χαμηλότερο στην έκθεση. Μην αναφέρω και κάποια ακραία παραδείγματα που ενώ υπήρχαν 18αρια+ στα υπόλοιπα μαθήματα, ερχόταν ένα 13 στην έκθεση. Άτιμο μάθημα θα έλεγα. Γι'αυτό καλό θα ήταν να μην την παραμελήσεις. Το νέο σύστημα θα έχει 4 μαθήματα, που σημαίνει ότι ο βαθμός της έκθεσης παίζει σημαντικότερο ρόλο(διαιρείται διά 4 ενώ στο προηγούμενο σύστημα δια 6). Εν ολίγοις δε θα σου συγχωρηθεί εύκολα ένας χαμηλός βαθμός.
Μια ώρα την εβδομάδα είναι αρκετή, με την προϋπόθεση βέβαια να είσαι πρόθυμη να παίρνεις δουλειά για το σπίτι. Θεωρώ απαραίτητη την εξωτερική βοήθεια γιατί τα λάθη που κάνεις στην έκθεση δεν μπορείς να τα δείς μόνη σου, όπως π.χ. συμβαίνει με τα μαθηματικά, τη φυσική η τα αρχαία. Χρειάζεται κάποιος να σου τα υποδεικνύει, για να μην βρεθείς σε δυσάρεστες εκπλήξεις.

Και μια συμβουλή που εμένα με βοήθησε: Γράψε ποοοολλες εκθέσεις, μόνο έτσι θα διορθώσεις το γράψιμο σου. Μην κάνεις το λάθος να μείνεις σε θεωρητικό επίπεδο και να νομίζεις ότι τα ξέρεις. (και μην επαναπαύεσαι από ένα καλό βαθμό που πήρες στο σχολείο, η καθηγήτρια σου μπορεί να βαθμολογεί προϊδεασμένη θετικά για το πρόσωπο σου, στις πανελλήνιες ένα 19 στην έκθεση είναι σχεδόν άπιαστο όνειρο)

Καλό κουράγιο και υπομονή!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αντώνιος 1

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αντώνιος 1
Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Αντώνιος 1 έγραψε στις 16:47, 09-10-15:

Γειά σας παιδιά. είμαι Β Λυκείου θεωρητική. Τα θεωρητικά μου αρέσουν πάρα πολύ, όμως τελευταια ανακάλυψα πως έχω πρόβλημα με την περίληψη. Και το παράξενο είναι πως μου προέκυψε τώρα. Μέχρι και την Α Λυκείου ήμουν απόλυτα βέβαιος για την έκθεση και για την περίληψη. Φέτος όμως που κάνω ιδιαίτερο στην έκθεση αισθάνομαι " μαγκωμένος". Θέλω να πω πως δεν γράφω με την ίδια ευκόλια που έγραφα πέντε μήνες πριν. Τι μπορώ να κάνω; Έχετε να προτείνετε κάτι, ειδικά για την περίληψη;
Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την πολυλογία...
Παράθεση

panspil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panspil
Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O panspil έγραψε στις 19:42, 09-10-15:

αρχικα θα πρεπει να μαθεις πως γινεται μια περιληψη ( ειτε απο καποιο βοηθημα ειτε απο τον δασκαλο σου)επειτα θα πρεπει να κανεις αρκετες περιληψεις κειμένων γιατι μονο ετσι θα βελτιωθεις...
Παράθεση

Nefeloula

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nefeloula
H Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Nefeloula αθήνα στέκια έγραψε στις 19:56, 09-10-15:

καλησπέρα, δείτε αυτά για την περίληψη
http://eranistria.blogspot.gr/2012/09/blog-post_19.html
http://blogs.sch.gr/dimkitsos/70/
http://users.otenet.gr/~aker/Perilipsi.htm
Παράθεση

Αντώνιος 1

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Αντώνιος 1 έγραψε στις 20:31, 09-10-15:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μήπως γνωρίζετε κάποιο βοήθημα για την περίληψη;
Παράθεση

Nefeloula

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nefeloula
H Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Nefeloula αθήνα στέκια έγραψε στις 21:08, 09-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνιος 1
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μήπως γνωρίζετε κάποιο βοήθημα για την περίληψη;
Αν και είναι παλιό το παρακάτω βοήθημα είναι αρκετά αναλυτικό και κατατοπιστικό! Είναι εξειδικευμένο για την περίληψη.
ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΖΗΤΗ ΔΗΜ.ΦΑΡΜΑΚΗ
http://www.nikolatos.eu/index.php?pa...hk=1&Itemid=58

πρόσφατο (αλλά δεν το έχω αγοράσει ακόμα) είναι αυτό δείτε και απόσπασμα του βιβλίου http://www.patakis.gr/images/files/18783/18783.html
http://www.patakis.gr/viewshopproduct.aspx?id=699563
Ακόμα δείτε την εξαιρετική δουλειά από το Υπουργείο Κύπρου που έχει ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα.
http://www.schools.ac.cy/eyliko/mesi...hodologia1.pdf
http://www.schools.ac.cy/eyliko/mesi...8perilipsi.pdf

Επειδή έχω διορθώσει στο παρελθόν στις πανελλήνιες το μάθημα της γλώσσα θα σας συμβούλευα μην ξεχνάτε ποτέ να αρχίζετε την περίληψή σας με το θεματικό κέντρο. Επίσης, μπορείτε να ξεπεράσετε το όριο το λέξεων π.χ αν είναι μέχρι 100 μπορείτε να γράψετε έως 120 περίπου όχι όμως παραπάνω. Να εστιάζετε στα κύρια σημεία και να μην κάνετε κατάχρηση των διαρθρωτικών φράσεων!!!

Μπορείτε να συμβουλευτείτε διάφορα βοηθήματα που κυκλοφορούν και εκτός από θέματα, δοκίμια περιλαμβάνουν και την τεχνική της περίληψης! (π.χ Κοινός Νους)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeloula : 09-10-15 στις 21:33.
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 21:44, 09-10-15:

Ποιο είναι το καλύτερο βοήθημα για την έκθεση;; κατά προτίμηση σε έναν τόμο.
Παράθεση

bekker

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bekker
Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O bekker έγραψε στις 22:11, 09-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από formio4
Ποιο είναι το καλύτερο βοήθημα για την έκθεση;; κατά προτίμηση σε έναν τόμο.
Κατά τη γνώμη μου των Α. & Σ. Μητσέλου, εκδ. Ελληνοεκδοτική. Δύο τόμοι είναι για την ακρίβεια, απλώς ο δεύτερος περιέχει τις λύσεις του πρώτου.
Παράθεση

Αντώνιος 1

Μαθητής Β' λυκείου

O Αντώνιος 1 έγραψε στις 10:58, 28-10-15:

Γειά σας. Αγόρασα τρια βιβλία με εκθέσεις για τις πανελλήνιες. Τις εκθέσεις αυτές να τις μάθω απ' έξω ή να τις κάνω ανάγνωση; Τι προτείνετε;
Παράθεση

panspil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panspil
Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O panspil έγραψε στις 14:36, 28-10-15:

αν επιτρεπετε ποια βιβλια ειναι αυτα και ποσο κοστίζουν;;;στο ερωτημα σου τωρα δεν θα ηταν καλο να τις μαθενεις απ εξω...
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

H formio4 έγραψε στις 16:04, 28-10-15:

Πολλές φορές ανάγνωση και σου μένουν ιδέες και λεξιλόγιο.
Παράθεση

manolis_98 (μανωλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο μανωλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 16:06, 28-10-15:

Γειά σας. Αγόρασα τρια βιβλία με εκθέσεις για τις πανελλήνιες. Τις εκθέσεις αυτές να τις μάθω απ' έξω ή να τις κάνω ανάγνωση; Τι προτείνετε;
Θα σου πρότεινα να μην αποστηθίζεις (παθητικά) το σχεδιάγραμμα κάθε θέματος έκθεσης.
Προσπάθησε ,πρώτα, να αναλύεις μόνος σου το θέμα και έπειτα συμβουλέψου τα βοηθήματα και αναλόγως εμπλούτισε/ανασκεύασε τις ιδέες σου .Έτσι θα αποκτήσεις συνδυαστικό ,πολυδιάστατο και ανεξάρτητο τρόπο σκέψης ,που θα σε βοηθήσει αρκετά στην έκθεση.
Καλό διάβασμα
Παράθεση

Αντώνιος 1

Μαθητής Β' λυκείου

O Αντώνιος 1 έγραψε στις 18:00, 30-10-15:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μια ερώτηση ακόμα. Πιστεύετε πως η κοινωνιολογία βοηθά στην έκθεση; Ααα, τα βιβλία λέγονται "Συμβολή στην έκθεση Λύκειο". Τιμή δεν ξέρω γιατί μου τα πήρε ο μπαμπάς μου.
Παράθεση

manolis_98 (μανωλης)

Φοιτητής

Ο μανωλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 18:47, 30-10-15:

Πιστεύετε πως η κοινωνιολογία βοηθά στην έκθεση;
Πολύ εύστοχη η ερώτηση σου.Λοιπόν,φέτος που έχω επιλέξει τον προσανατολισμό οικονομίας&πληροφορικής μου δόθηκε η δυνατότητα να κάνω μαθήματα τα οποία ανήκουν στη θεωρητική.Πιο συγκεκριμένα,στον προσανατολισμό μου εκτός από μαθηματικά,αεππ και αοθ έχουμε ιστορία κατεύθυνσης και κοινωνιολογία.
Όσον αφορά την κοινωνιολογία , το μάθημα είναι αρκετά ενδιαφέρον και χρήσιμο , καθώς περιέχει σημαντικά στοιχεία/γνώσεις/θεωρίες που βοηθούν στην ανάπτυξη της έκθεσης(Μαρξ,Ντυρκέμ,Κοντ,Βέμπερ κλπ).Προσωπικά,έχω χρησιμοποιήσει ,σε αρκετές εκθέσεις, γνώσεις από το συγκεκριμένο μάθημα.
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη GTR-890
Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 20:23, 27-08-16:

Παιδια εχω 1 προβλημα θα παω γ λυκειου , αλλα δεν ξερω τιποτα απο γλωσσα στα διαγωνισματα περνω απο 10-14(standart) σκεφτηκα να μη κανω ιδιεταιρα γλωσσα και να φορτωθώ full φυσικη χημεια ??? Ειναι καλη ιδεα?
Παράθεση

st2000 (Στεφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη st2000
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O st2000 έγραψε στις 20:38, 27-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από GTR-890
Παιδια εχω 1 προβλημα θα παω γ λυκειου , αλλα δεν ξερω τιποτα απο γλωσσα στα διαγωνισματα περνω απο 10-14(standart) σκεφτηκα να μη κανω ιδιεταιρα γλωσσα και να φορτωθώ full φυσικη χημεια ??? Ειναι καλη ιδεα?
να κανεις γλωσσα στις πανελληνιες πας προετοιμασμενος σε ολα τα μαθηματα για το καλυτερο γιατι αν καεις στη γλωσσα πχ 10-11 τι να κανεις τους καλους βαθμους σε φυσικη και χημεια για σκεψου το ειδικα αν στοχευεις μεγαλες σχολες με το νεο συστημα η εκθεση ειναι και αυτη καθοριστικο μαθημα
Παράθεση

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panosedessa
Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 459 μηνύματα.

O panosedessa έγραψε στις 20:41, 27-08-16:

ωραια ως αποφοιτος θα σου πω....εγω γενικα ειχα καλη σχεση με την εκθεση απο το γυμνασιο..οχι τιποτα ιδιαιτερο αλλα ειχα ενα καλο επιπεδο...ε το ιδιο και στο λυκειο μετα στρωθηκα στη γ λυκειου διαβασα και εγραψα 17,6 επισης διαβασα υπερβολικα φυσικη εγραψα 20 αλλα τα θεματα ηταν ΓΕΛΟΙΑ οποτε καταλαβαινεις τζαμπα διαβασμα...χημεια ημουν χαλαρουιτα μπροστα σε αυτα που διαβαζα μαθηματικα και φυσικη αλλα εγραψα 19,6 μαθηματικα δεν τα πηγα τοσο καλα 15,5 αλλα το διαβασμα που εκανα απο αποψη ωρων ξεπερναει το μετριο,οποτε προτεινο μιας και μπαινουν γελοια θεματα σε χημεια να μην κανεις υπερβολες.για φυσικη δεν ξερω αν θα ξανατολμησουν να βαλουν γελοια θεματα για αυτο κρατα ενα καλο επιπεδο....ΦΟΡΤΟΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ αλλα ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ εξαλλου οπως ειδες οι γιατροι με 20 σε ΟΛΑ και ενα 10-14 εκθεση την χαναν την ιατρικη
παρεπιπτωντως ο βαθμος προσβασης μου ηταν 250 μορια πανω απο τα μορια μου οποτε καλο ειναι να εξισσοροπησεις το διαβασμα
Παράθεση

Despina:)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Despina:)
H Despina:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Despina:) Just smile ;D έγραψε στις 20:45, 27-08-16:

Καλό θα ήταν,από τη στιγμή που η έκθεση αποτελεί μάθημα που θα εξεταστείς, να ασχοληθείς με εκείνην όσο θα ασχοληθείς και με τα άλλα μαθήματα της κατεύθυνσης σου!Δεν μπορείς να παραμελήσεις κάποιο μάθημα ,αφού θέλεις να συγκεντρώσεις όσο περισσότερα μόρια γίνεται!Προσπάθησε να ΄΄τελειοποιησεις΄΄ ή τελος πάντων να γίνεις όσο καλύτερος γίνεται στα μαθήματα που θεωρείς οτί μπορείς να τα πας καλά,αλλά ταυτοχρονα προσπάθησε να καλύψεις κάποιες αδυναμίες στην έκθεση!Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου, να διαβάσεις και να ΄΄κάνεις΄΄ το 11 στην εκθεση 16 αν το προσπαθήσεις!Καλή επιτυχία!!
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 21:21, 27-08-16:

Ευχάριστύ πολύ για της γνώμες σας με βοηθήσατε πολύ !!!!!
Παράθεση

ΚώσταςX.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΚώσταςX.
Ο ΚώσταςX. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ΚώσταςX. έγραψε στις 18:42, 07-10-16:

παιδιά πως μπορώ να εντοπίζω τον τρόπο ανάπτυξης παραγράφου; (παραδείγματα,ορισμός,αιτιολόγηση,σύγκριση-αντίθεση,διαίρεση,αναλογία,συνδυασμός μεθόδων).
και πως την συνοχή κείμενου!
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 611 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 08:36, 08-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΚώσταςX.
παιδιά πως μπορώ να εντοπίζω τον τρόπο ανάπτυξης παραγράφου; (παραδείγματα,ορισμός,αιτιολόγηση,σύγκριση-αντίθεση,διαίρεση,αναλογία,συνδυασμός μεθόδων).
και πως την συνοχή κείμενου!
Για να εντοπίζεις του τρόπους ανάπτυξης πρώτα θα καταλαβαίνεις το θέμα της παραγράφου και μετά θα κοιτάς προσεκτικά για λέξεις που συνδέονται με έναν τρόπο ανάπτυξης. Για παράδειγμα, συνήθως με το γιατί και το διότι υπάρχει αιτιολόγηση. Με το πχ, λόγου χάρη κλπ υπάρχουν παραδείγματα.

Η συνοχή του κειμένου επιτυγχάνεται με συνδετικές λέξεις: Ακόμα, επίσης, στη συνεχεια κλπ.
Επίσης, εξασφαλίζεται με επανάληψη ενός όρου, ερωταπόκριση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosGR : 08-10-16 στις 08:40.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 11:25, 08-10-16:

Αποψη μου ειναι περα απο το διαβασμα των βοηθηματων να ακους τον καθηγητη σου,να προσπαθεις να κανεις αυτα που σου λεει,οταν κανεις μια ασκηση ειτε ειναι περιληψη ειτε ειναι το κλασσικο β1 ειτε ειναι η εκθεση αφιερωσε αρκετο χρονο ωστε να την κανεις τελεια.Ετσι θα βελτιωθεις αρκετα και θα σου μεινουν πολλα πραγματα,και οταν θα ερθει η στιγμη που θα δωσεις θα εισαι καλα προετοιμασμενος... (Το μηνυμα απευθυνεται προς καθε ενδιαφερομενο)
Παράθεση

sofia10

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sofia10
H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H sofia10 έγραψε στις 16:40, 23-11-16:

Γεια σας παιδια, παω β λυκειου και η καθηγητρια μου στο σχολειο μου ειπε οτι οι εκθεσεις μου χρειαζονται περισσοτερα επιχειρηματα και με καλυτερη αιτιολογηση. μου ειπε οτι η εκφραση μου ειναι καλη αλλα υπαρχει το παραπανω προβλημα. Μπορειτε να μου προτεινετε βιβλια (δοκιμια που λενε και τετοια) τα οποια θα αναλυουν ιδεες και θα με βοηθησουν να "ξεκλειδωσω" τα επιχειρηματα μου? Υπάρχει κατι αλλο που θα προτεινατε να κανω?
Παράθεση

manolis_98 (μανωλης)

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 16:54, 23-11-16:

Διάβαζε άρθρα εφημερίδων.Προσωπικά δεν το έκανα αλλά λένε ότι πιάνει
Παράθεση

Ctavrouliniii

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ctavrouliniii
H Ctavrouliniii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H Ctavrouliniii έγραψε στις 17:52, 23-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από sofia10
Γεια σας παιδια, παω β λυκειου και η καθηγητρια μου στο σχολειο μου ειπε οτι οι εκθεσεις μου χρειαζονται περισσοτερα επιχειρηματα και με καλυτερη αιτιολογηση. μου ειπε οτι η εκφραση μου ειναι καλη αλλα υπαρχει το παραπανω προβλημα. Μπορειτε να μου προτεινετε βιβλια (δοκιμια που λενε και τετοια) τα οποια θα αναλυουν ιδεες και θα με βοηθησουν να "ξεκλειδωσω" τα επιχειρηματα μου? Υπάρχει κατι αλλο που θα προτεινατε να κανω?
Θα βοηθούσε πολύ να στραφείς προς δοκιμιογράφους όπως ο Σαράντος Καργάκος που ακόμη εκδίδει κείμενα και αρθρογραφεί αλλά και άλλους οπως Παπανούτσο, Τσάτσο ή Δελμούζο. Προσωπικά μου αρέσει πολύ και ο Γιανναράς αλλά γράφει κυρίως για πολιτική και συγκεκριμένα αρθρογραφεί στην Καθημερινή την οποία ,όμως, θα μπορούσες να ξεφυλλίσεις . Έπειτα , πέρα απ τα κλασικά εκεθεσιολόγια ,που αναμασούν τα πολύ τυπικά - τετριμένα, μπορείς να δείς και συλλογές δοκιμίων όπως τα τρια τέυχη του ''Λόγος Δοκιμιακός΄'' εκδ. Gutenberg, είναι πολύ καλά και θα σε κεντρίσουν. Υπάρχει πάντα βέβεια και ο Πειστικός Λόγος

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να μπεις σε ενα απ τα μεγάλα βιβλιοπωλεία της Ιπποκράτους ή Ακαδημίας και να βρείς θυσαυρούς. Εναλλακτικά μπορείς να googlάρεις τα πάντα και να παραγγείλεις με πολύ καλά deals Όλες σχεδόν οι εφημερίδες εχουν on line εκδόσεις οπότε μπορείς να διαβάσεις ανέξοδα πάρα πολλά άρθρα

http://www.sarantoskargakos.gr/
http://www.kathimerini.gr/
http://www.koutipandoras.gr/

Καλή συνέχεια
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fotisapple (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη fotisapple
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 1,216 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 23:01, 23-11-16:

Αν θέλετε να βελτιώθηκε στην έκθεση πάρτε το βήμα της Κυριακής έχει εξερετικα άρθρα που συχνά πευτουν και στις εξετάσεις
Παράθεση

sofia10

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sofia10
H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H sofia10 έγραψε στις 19:15, 27-11-16:

ευχαριστω πουλ φαινονται πολυ ενδιαφεροντα αυτα που προτεινες τα εψαξα λιγο ηλεκτρονικα και τα βιβλια του κυριου σαραντου καργακου φαινονται πολυ
ελκυστικα
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 20:14, 13-01-17:

Παιδιά πήρα μια καθηγήτρια για το σπίτι (8€/60min)αλλά δεν ξέρω αν κανει σωστα τη δουλειά της .Γενικός μου έχει δώσει τα θέματα της εκθεσης , κάνω της περιλήψεις των κειμένων αλλά δεν της διορθώνει με βαση το κείμενο αλλά με τη συνοχή και την έκφραση . Εσεις πως κάνετε το μαθημα ?
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 877 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 20:43, 13-01-17:

Ο τρόπος βαθμολόγησης της περίληψης στις Πανελλαδικές είναι συγκεκριμένος (περιεχόμενο-δομή-έκφραση, τουλάχιστον έτσι γινόταν σε μένα), τι εννοείς δεν τις διορθώνει με βάση το κείμενο; Πώς αλλιώς;

Ήμουν σε φροντιστήριο, δεν έκανα ιδιαίτερα και το μάθημα περιστρεφόταν κυρίως γύρω από διορθώσεις γραπτών και οδηγίες, ανάλυση και συζήτηση θεμάτων/ασκήσεων, ανάγνωση και συζήτηση κειμένων και θεματικών ενοτήτων και θεωρία κυρίως στην αρχή, αυτά χωρίς δομημένη σειρά. Δουλειά για την επόμενη φορά έμπαινε συνήθως μια περίληψη και μια έκθεση + ενίοτε κάποιες ασκήσεις.
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 20:51, 13-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από klean
Ο τρόπος βαθμολόγησης της περίληψης στις Πανελλαδικές είναι συγκεκριμένος (περιεχόμενο-δομή-έκφραση, τουλάχιστον έτσι γινόταν σε μένα), τι εννοείς δεν τις διορθώνει με βάση το κείμενο; Πώς αλλιώς;

Ήμουν σε φροντιστήριο, δεν έκανα ιδιαίτερα και το μάθημα περιστρεφόταν κυρίως γύρω από διορθώσεις γραπτών και οδηγίες, ανάλυση και συζήτηση θεμάτων/ασκήσεων, ανάγνωση και συζήτηση κειμένων και θεματικών ενοτήτων και θεωρία κυρίως στην αρχή, αυτά χωρίς δομημένη σειρά. Δουλειά για την επόμενη φορά έμπαινε συνήθως μια περίληψη και μια έκθεση + ενίοτε κάποιες ασκήσεις.
Δεν διαβάζει το κείμενο για να δει αν τα στοιχεια που έχω γράψει είναι ορθά ....
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

H formio4 έγραψε στις 21:10, 13-01-17:

Αυτό είναι τελείως λάθος.
Η διόρθωση της περίληψης πρέπει να γίνεται με βάση το κείμενο.
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 21:13, 13-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από formio4
Αυτό είναι τελείως λάθος.
Η διόρθωση της περίληψης πρέπει να γίνεται με βάση το κείμενο.
Να την αλλάξω ?
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,763 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:17, 13-01-17:

Οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιούνται δευτερεύουσες προτάσεις αιτιολογικές, τελικές (σκοπού) και συνέπειας. Επίσης επιρρήματα αλληλουχίας. Προσοχή στις αντιφάσεις, στις επαναλήψεις και στα συντακτικά και ορθογραφικά λάθη. Προσπάθησε να είσαι σχετικα συνοπτικος στις ιδεες για να γραψεις αρκετες αλλά όχι επιγραμματικος ουτε βέβαια να πλατιαζεις. Ένας τελευταίος έλεγχος περιορίζει τα λάθη. Παντα να ξεκινας με ενα πλάνο ιδεών το οποίο θα οργανώσεις στην συνέχεια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 13-01-17 στις 21:29.
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 21:26, 13-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιούνται δευτερεύουσες προτάσεις ακτινολογικές, τελικές και συνέπειας. Επίσης επιρρήματα αλληλουχίας. Προσοχή στις αντιφάσεις, στις επαναλήψεις και στα συντακτικά και ορθογραφικά λάθη. Προσπάθησε να είσαι σχετικα συνοπτική αλλά όχι επιγραμματική ουτε βέβαια να πλατιαζεις. Ένας τελευταίος έλεγχος περιορίζει τα λάθη. Παντα να ξεκινας με ενα πλάνο ιδεών το οποίο θα οργανώσεις στην συνέχεια...
Δεν κατάλαβα
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,763 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:28, 13-01-17:

Το διορθωσα το "ακτινολογικές". Εννοουσα αιτιολογικές προτάσεις.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 611 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 21:35, 13-01-17:

Η περίληψη πρέπει να βασίζεται στο κείμενο, αλλά να έχει νόημα και συνοχή.
Στο δίωρο που κάνω καθε εβδομάδα, γράφουμε 2-3 παραγράφους, 10 συνώνυμα/αντώνυμα, κι βγάζουμε από μία μέχρι και δυο περιλήψεις κειμένων. Για σπίτι έχω ενα κριτήριο αξιολόγησης που είναι είτε θέμα πανελληνίων ή κείμενα που της αρέσουν και σχετίζονται με την έννοια που κάνουμε.

Δεν ξέρω όμως αν αυτός ο τρόπος σου ταιριάζει.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:43, 13-01-17:

Για την έκθεση μιλούσα. Όχι για την περίληψη. Στην περίληψη πρεπει να είσαι συνοπτικός και να χρησιμοποιείς το ίδιο προσωπο με το αρχικό κείμενο. Αν είναι γραμμένο στο πρωτο ενικό η στο τρίτο ενικό η ακόμα και στο πρωτο πληθυντικό...
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 503 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 11:57, 14-01-17:

Ισχύει αυτό που λέει ο klean. Πες της να σου γράφει αναλυτικά τον βαθμό "Περιεχόμενο: x/12, Έκφραση: x/8, Δομή: x/5". Το να μη κοιτάζει το αρχικό κείμενο όταν διορθώνει δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν το γνωρίζει, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις...
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 11:29, 29-01-17:

<<Όσο περισσότερα αντικείμενα περιλαμβάνονται στο πλάτος μιας επιστήμης ,τόσο πιο δυσκολη γίνεται η έρευνα τους σε βάθος >> να αναπτυξεται αυτή τη παραγράφων με την μέθοδο τον παραδειγμάτων . Πως το κάνω αυτό βρε παιδιά ? Τι παραδείγματα να δώσω ?
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 503 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 22:52, 31-01-17:

Παραδείγματα από διεπιστημονικά ερευνητικά αντικείμενα που ακουμπάνε (σχετικά) επιφανειακά διάφορες θεματικές, χωρίς να δίνουν έμφαση σε έναν τομέα. Π.χ. σπουδές στην Επικοινωνία, ή στον Πολιτισμό, που εν ολίγοις πιάνουν "λίγο απ' όλα" και απαιτείται να υπάρξει επιπλέον εξειδίκευση στη συνέχεια.
Παράθεση

Ria...

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ria...
H Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H Ria... έγραψε στις 22:15, 25-02-17:

Καλησπέρα. Είχα μια συζήτηση σήμερα με μια φίλη μου που σπουδάζει σε φιλοσοφική σχολή, σχετικά με την Έκθεση και μου είπε πως στο τέλος ζητάνε συγκεκριμένα πράγματα και τρόπο γραφής και ότι αν ξεφεύγεις απο τον ''δρόμο'' που θέλουν αυτοί, σου κόβουν αρκετά μόρια! Και ρωτώ: αν γράψω μια καλή περίληψη και γλωσσολογικές ασκήσεις και έκθεση, με σωστή ορθογραφία, σωστό συντακτικό, να καταλαβαίνει ο άλλος τι εννοώ, χωρίς βέβαια να χρησιμοποιώ λέξεις δημοτικού αλλά ούτε και λέξεις που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς, αναπτύσω την έκθεσή μου με πρόλογο-κύριο θέμα-επίλογο, με παραδείγματα κλπ. (τρόποι ανάπτυξης παραγράφου), θα μου κόψουν μόρια; Και αν ναι, γιατί; Επειδή δεν θα χρησιμοποιήσω αυτές τις άγνωστες για μένα λέξεις;
Επίσης, διαβάζω άρθρα του Καργάκου και του Παπανούτσου ώστε να παίρνω ιδέες, αν και μερικά πρέπει να τα διαβάσω 2 και 3 φορές για να πιάσω το νόημα :-/
Τι θα κάνω; Αν ισχύει αυτό που λέει η φίλη μου, δεν θα πιάσω τίποτα. Απογοητεύτηκα...
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O PanosGR έγραψε στις 00:15, 26-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ria...
Καλησπέρα. Είχα μια συζήτηση σήμερα με μια φίλη μου που σπουδάζει σε φιλοσοφική σχολή, σχετικά με την Έκθεση και μου είπε πως στο τέλος ζητάνε συγκεκριμένα πράγματα και τρόπο γραφής και ότι αν ξεφεύγεις απο τον ''δρόμο'' που θέλουν αυτοί, σου κόβουν αρκετά μόρια! Και ρωτώ: αν γράψω μια καλή περίληψη και γλωσσολογικές ασκήσεις και έκθεση, με σωστή ορθογραφία, σωστό συντακτικό, να καταλαβαίνει ο άλλος τι εννοώ, χωρίς βέβαια να χρησιμοποιώ λέξεις δημοτικού αλλά ούτε και λέξεις που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς, αναπτύσω την έκθεσή μου με πρόλογο-κύριο θέμα-επίλογο, με παραδείγματα κλπ. (τρόποι ανάπτυξης παραγράφου), θα μου κόψουν μόρια; Και αν ναι, γιατί; Επειδή δεν θα χρησιμοποιήσω αυτές τις άγνωστες για μένα λέξεις;
Επίσης, διαβάζω άρθρα του Καργάκου και του Παπανούτσου ώστε να παίρνω ιδέες, αν και μερικά πρέπει να τα διαβάσω 2 και 3 φορές για να πιάσω το νόημα :-/
Τι θα κάνω; Αν ισχύει αυτό που λέει η φίλη μου, δεν θα πιάσω τίποτα. Απογοητεύτηκα...
Τι σου είπε δηλαδή; Ότι αν γράψεις πληθώρα αντί για πλειάδα ή επιτακτική αντί για αδήριτη σου κόβουν;
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:55, 26-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ria...
Απο οσο ξερω οποιος παει να κανει τον εξυπνο(εννοω με εξεζητημενες λεξεις) συνηθως την παταει ασχημα...οι περισσοτεροι καθηγητες λενε να εχουμε ενα νορμαλ λεξιλογιο(σαν να μιλας σε ενα ατομο)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Tasos Lightwood, Νίκοs

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους