Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,358 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,234 μηνύματα σε 96,248 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 729 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βελτίωση επιπέδου στην Έκθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:17, 13-01-17:

Οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιούνται δευτερεύουσες προτάσεις αιτιολογικές, τελικές (σκοπού) και συνέπειας. Επίσης επιρρήματα αλληλουχίας. Προσοχή στις αντιφάσεις, στις επαναλήψεις και στα συντακτικά και ορθογραφικά λάθη. Προσπάθησε να είσαι σχετικα συνοπτικος στις ιδεες για να γραψεις αρκετες αλλά όχι επιγραμματικος ουτε βέβαια να πλατιαζεις. Ένας τελευταίος έλεγχος περιορίζει τα λάθη. Παντα να ξεκινας με ενα πλάνο ιδεών το οποίο θα οργανώσεις στην συνέχεια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 13-01-17 στις 21:29.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη GTR-890
Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 250 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 21:26, 13-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιούνται δευτερεύουσες προτάσεις ακτινολογικές, τελικές και συνέπειας. Επίσης επιρρήματα αλληλουχίας. Προσοχή στις αντιφάσεις, στις επαναλήψεις και στα συντακτικά και ορθογραφικά λάθη. Προσπάθησε να είσαι σχετικα συνοπτική αλλά όχι επιγραμματική ουτε βέβαια να πλατιαζεις. Ένας τελευταίος έλεγχος περιορίζει τα λάθη. Παντα να ξεκινας με ενα πλάνο ιδεών το οποίο θα οργανώσεις στην συνέχεια...
Δεν κατάλαβα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:28, 13-01-17:

Το διορθωσα το "ακτινολογικές". Εννοουσα αιτιολογικές προτάσεις.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 21:35, 13-01-17:

Η περίληψη πρέπει να βασίζεται στο κείμενο, αλλά να έχει νόημα και συνοχή.
Στο δίωρο που κάνω καθε εβδομάδα, γράφουμε 2-3 παραγράφους, 10 συνώνυμα/αντώνυμα, κι βγάζουμε από μία μέχρι και δυο περιλήψεις κειμένων. Για σπίτι έχω ενα κριτήριο αξιολόγησης που είναι είτε θέμα πανελληνίων ή κείμενα που της αρέσουν και σχετίζονται με την έννοια που κάνουμε.

Δεν ξέρω όμως αν αυτός ο τρόπος σου ταιριάζει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:43, 13-01-17:

Για την έκθεση μιλούσα. Όχι για την περίληψη. Στην περίληψη πρεπει να είσαι συνοπτικός και να χρησιμοποιείς το ίδιο προσωπο με το αρχικό κείμενο. Αν είναι γραμμένο στο πρωτο ενικό η στο τρίτο ενικό η ακόμα και στο πρωτο πληθυντικό...
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 547 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 11:57, 14-01-17:

Ισχύει αυτό που λέει ο klean. Πες της να σου γράφει αναλυτικά τον βαθμό "Περιεχόμενο: x/12, Έκφραση: x/8, Δομή: x/5". Το να μη κοιτάζει το αρχικό κείμενο όταν διορθώνει δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν το γνωρίζει, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις...
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη GTR-890
Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 250 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 11:29, 29-01-17:

<<Όσο περισσότερα αντικείμενα περιλαμβάνονται στο πλάτος μιας επιστήμης ,τόσο πιο δυσκολη γίνεται η έρευνα τους σε βάθος >> να αναπτυξεται αυτή τη παραγράφων με την μέθοδο τον παραδειγμάτων . Πως το κάνω αυτό βρε παιδιά ? Τι παραδείγματα να δώσω ?
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 547 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 22:52, 31-01-17:

Παραδείγματα από διεπιστημονικά ερευνητικά αντικείμενα που ακουμπάνε (σχετικά) επιφανειακά διάφορες θεματικές, χωρίς να δίνουν έμφαση σε έναν τομέα. Π.χ. σπουδές στην Επικοινωνία, ή στον Πολιτισμό, που εν ολίγοις πιάνουν "λίγο απ' όλα" και απαιτείται να υπάρξει επιπλέον εξειδίκευση στη συνέχεια.
Παράθεση

Ria...

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ria...
H Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H Ria... έγραψε στις 22:15, 25-02-17:

Καλησπέρα. Είχα μια συζήτηση σήμερα με μια φίλη μου που σπουδάζει σε φιλοσοφική σχολή, σχετικά με την Έκθεση και μου είπε πως στο τέλος ζητάνε συγκεκριμένα πράγματα και τρόπο γραφής και ότι αν ξεφεύγεις απο τον ''δρόμο'' που θέλουν αυτοί, σου κόβουν αρκετά μόρια! Και ρωτώ: αν γράψω μια καλή περίληψη και γλωσσολογικές ασκήσεις και έκθεση, με σωστή ορθογραφία, σωστό συντακτικό, να καταλαβαίνει ο άλλος τι εννοώ, χωρίς βέβαια να χρησιμοποιώ λέξεις δημοτικού αλλά ούτε και λέξεις που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς, αναπτύσω την έκθεσή μου με πρόλογο-κύριο θέμα-επίλογο, με παραδείγματα κλπ. (τρόποι ανάπτυξης παραγράφου), θα μου κόψουν μόρια; Και αν ναι, γιατί; Επειδή δεν θα χρησιμοποιήσω αυτές τις άγνωστες για μένα λέξεις;
Επίσης, διαβάζω άρθρα του Καργάκου και του Παπανούτσου ώστε να παίρνω ιδέες, αν και μερικά πρέπει να τα διαβάσω 2 και 3 φορές για να πιάσω το νόημα :-/
Τι θα κάνω; Αν ισχύει αυτό που λέει η φίλη μου, δεν θα πιάσω τίποτα. Απογοητεύτηκα...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 00:15, 26-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ria...
Καλησπέρα. Είχα μια συζήτηση σήμερα με μια φίλη μου που σπουδάζει σε φιλοσοφική σχολή, σχετικά με την Έκθεση και μου είπε πως στο τέλος ζητάνε συγκεκριμένα πράγματα και τρόπο γραφής και ότι αν ξεφεύγεις απο τον ''δρόμο'' που θέλουν αυτοί, σου κόβουν αρκετά μόρια! Και ρωτώ: αν γράψω μια καλή περίληψη και γλωσσολογικές ασκήσεις και έκθεση, με σωστή ορθογραφία, σωστό συντακτικό, να καταλαβαίνει ο άλλος τι εννοώ, χωρίς βέβαια να χρησιμοποιώ λέξεις δημοτικού αλλά ούτε και λέξεις που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς, αναπτύσω την έκθεσή μου με πρόλογο-κύριο θέμα-επίλογο, με παραδείγματα κλπ. (τρόποι ανάπτυξης παραγράφου), θα μου κόψουν μόρια; Και αν ναι, γιατί; Επειδή δεν θα χρησιμοποιήσω αυτές τις άγνωστες για μένα λέξεις;
Επίσης, διαβάζω άρθρα του Καργάκου και του Παπανούτσου ώστε να παίρνω ιδέες, αν και μερικά πρέπει να τα διαβάσω 2 και 3 φορές για να πιάσω το νόημα :-/
Τι θα κάνω; Αν ισχύει αυτό που λέει η φίλη μου, δεν θα πιάσω τίποτα. Απογοητεύτηκα...
Τι σου είπε δηλαδή; Ότι αν γράψεις πληθώρα αντί για πλειάδα ή επιτακτική αντί για αδήριτη σου κόβουν;
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:55, 26-02-17:

Απο οσο ξερω οποιος παει να κανει τον εξυπνο(εννοω με εξεζητημενες λεξεις) συνηθως την παταει ασχημα...οι περισσοτεροι καθηγητες λενε να εχουμε ενα νορμαλ λεξιλογιο(σαν να μιλας σε ενα ατομο)
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 01:06, 26-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Απο οσο ξερω οποιος παει να κανει τον εξυπνο(εννοω με εξεζητημενες λεξεις) συνηθως την παταει ασχημα...οι περισσοτεροι καθηγητες λενε να εχουμε ενα νορμαλ λεξιλογιο(σαν να μιλας σε ενα ατομο)
Αν κάποιος έχει πλούσιο και ποιοτικό λεξιλόγιο εκτιμάται. Και αυτό γινεται αντιληπτό από τους βαθμολογητές μιας και όλο το γραπτό είναι ανεβασμένο. Την ίδια στιγμη, όμως, καταλαβαίνουν και τον εξεταζόμενο ο οποιος πετάει ορισμένες εξεζητημένες λεξεις που εχει μαθει παπαγαλία.
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,119 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 10:07, 26-02-17:

Ε όχι δα που ζητάνε και καθημερινο λεξιλόγιο. Το λεξιλόγιο πρέπει να είναι εμπλουτισμένο, αλλά εννοείται ότι ένα έμπειρο μάτι καταλαβαίνει πότε τις ξέρεις και ποτε τις έχεις μάθει απ' έξω. Όταν σε κάθε πρόταση κοτσάρεις και μια τέτοια λέξη..ε σου λέει..όχι!
Και εννοείται κάτι κοινότυπες φράσεις του τύπου "Στο κατώφλι του 21ου αιώνα, επιτακτική ανάγκη προβάλλει το αίτημα, αβίαστα λοιπόν συμπεραίνουμε" και γενικά τέτοιες έτοιμες φράσεις που μαθαίναμε απ' έξω στα αγγλικά για να εντυπωσιάσουμε..απλά μακριά!
Οι εξεταστές τα διαβάζουν κάθε χρόνο σε άλλα τόσα γραπτά. Το κάτι παραπάνω θα δοθεί από την πρωτοτυπία της έκθεσης.
Παράθεση

Ria...

Δραστήριο Μέλος

H Ria... έγραψε στις 20:45, 26-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Τι σου είπε δηλαδή; Ότι αν γράψεις πληθώρα αντί για πλειάδα ή επιτακτική αντί για αδήριτη σου κόβουν;
Δεν μου είπε ξεκάθαρα τι, αλλά με παρέμπεψε να διαβάσω κάποια κείμενα για να δω τον τρόπο γραφής που θέλουν και πραγματικά φρίκαρα!

Αυτό βλέπω και εγω, και επίσης οτι η έκθεση είναι ένα μάθημα που ο κάθε ένας δείχνει τον τρόπο που μιλάει, και για αυτό λένε απλά να είσαι ο εαυτός σου όταν την γράφεις.

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Ε όχι δα που ζητάνε και καθημερινο λεξιλόγιο. Το λεξιλόγιο πρέπει να είναι εμπλουτισμένο, αλλά εννοείται ότι ένα έμπειρο μάτι καταλαβαίνει πότε τις ξέρεις και ποτε τις έχεις μάθει απ' έξω. Όταν σε κάθε πρόταση κοτσάρεις και μια τέτοια λέξη..ε σου λέει..όχι!
Οι εξεταστές τα διαβάζουν κάθε χρόνο σε άλλα τόσα γραπτά. Το κάτι παραπάνω θα δοθεί από την πρωτοτυπία της έκθεσης.
Απο την πρωτοτυπία δλδ. την σκέψη ή απο τις ''παράξενες'' και ''συγγραφικές'' λέξεις που χρησιμοποιεί κάποιος; Αν είναι έτσι, τότε την έχω χάσει ήδη την έκθεση και ελπίζω να πιάσω περίληψη και ασκήσεις...
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 21:10, 26-02-17:

Απο την πρωτοτυπία δλδ. την σκέψη ή απο τις ''παράξενες'' και ''συγγραφικές'' λέξεις που χρησιμοποιεί κάποιος; Αν είναι έτσι, τότε την έχω χάσει ήδη την έκθεση και ελπίζω να πιάσω περίληψη και ασκήσεις...
Γενικά δεν αρέσει στους εξεταστές να βλέπουν τα ίδια και τα ίδια από όλους. Είναι καλό να έχεις τον δικό σου τρόπο γραφής, να μην εντάσσεις έτοιμες φρασεις που έχεις μάθει απ' έξω και ο πρόλογος-επίλογος να μην είναι κοινότυποι με φράσεις που ανέφερα ήδη. Δεν είπα ότι θα βαθμολογηθεί αρνητικά κάποιος μαθητής που το κάνει, αλλά το κάτι παραπάνω θα πάρει αυτός που πρωτοτυπεί σε περιεχόμενο και ιδέες. Βέβαια είναι παρακινδυνευμένο να αφήσεις τη φαντασία σου να δουλέψει, αλλά καλώς η κακώς το γραπτό θα ξεχωρισει ανάμεσα στα άλλα που έχουν τα ίδια επιχειρήματα, με την ίδια δομή, ίδιες φράσεις κλπ. Αυτή είναι η άποψη μου.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 20:21, 27-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Αν κάποιος έχει πλούσιο και ποιοτικό λεξιλόγιο εκτιμάται. Και αυτό γινεται αντιληπτό από τους βαθμολογητές μιας και όλο το γραπτό είναι ανεβασμένο. Την ίδια στιγμη, όμως, καταλαβαίνουν και τον εξεταζόμενο ο οποιος πετάει ορισμένες εξεζητημένες λεξεις που εχει μαθει παπαγαλία.
Δεν ξερω ειναι και αναλογως τον φιλολογο που διορθωνει...
Παράθεση

Νασια Τ.

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Νασια Τ.
H Νασια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Νασια Τ. έγραψε στις 11:40, 01-03-17:

Ρε παιδια να ρωτησω κατι σε σχεση με αυτα που ειπατε.. Ακουω συνεχως αυτο το πρωτοτυπο και πρωτοτυπο...Τα θεματα ειναι τυποποιημενα..Σου ζητανε π.χ αιτιες ανεργιας. Δεν θα γραψουν ολοι τα ιδια; αιτιες ανεργιας θα γραψουν ολοι, οχι την ιστορια της ζωης τους. Βεβαια ο καθενας γραφει με διαφορετικο τροπο , λεξιλογιο..Το καταλαβαινω αυτο. Αλλα οι πρωτοτυπες ιδεες που αναζητουν οι διορθωτες ποιες ακριβως ειναι; Αν σου εβαζαν ενα ελευθερο σχετικα θεμα οπως γινοταν με τις δεσμες να γραψεις διαφορετικα. Εδω πως;
Απλα θα ηθελα να ακουσω αποψεις
Παράθεση

sofia10

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sofia10
H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H sofia10 έγραψε στις 12:52, 01-03-17:

συμφωνω μαζι σου , τα πλαισια ειναι στενα και μαλιστα πολυ απο αυτους δεν ειναι καθολου ελαστικοι μ άυτα . Να προσθεσω οτι ακομα και στον τροπο εκφρασης ειμαστε πολυ περιορισμενοι καθως για να πρωτοτυπησει καποιος δεν τους αρκει να εχει μια καλη χρηση της γλωσσας π.χ κοβουν για λεξεις αρχαιοπρεπεις , μεταφορικες κλπ
Αγαπουσα πολυ την εκθεση παλιοτερα κι ακομα αγαπαω το γραψιμο αλλα ολο αυτο το στυλ των πανελληνιων με εχει κουρασει.. δεν ξερω τι θα γραψω εκθεση του χρονου ..
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 18:51, 01-03-17:

Και εννοείται κάτι κοινότυπες φράσεις του τύπου "Στο κατώφλι του 21ου αιώνα, επιτακτική ανάγκη προβάλλει το αίτημα, αβίαστα λοιπόν συμπεραίνουμε" και γενικά τέτοιες έτοιμες φράσεις που μαθαίναμε απ' έξω στα αγγλικά για να εντυπωσιάσουμε..απλά μακριά!
οταν λεω ενα νορμαλ λεξιλογιο προφανως δεν εννοω να γραψεις επ ρε μαγκα ξερεις εχουμε αυτο και αυτο το προβλημα...
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 20:11, 01-03-17:

οταν λεω ενα νορμαλ λεξιλογιο προφανως δεν εννοω να γραψεις επ ρε μαγκα ξερεις εχουμε αυτο και αυτο το προβλημα...
Χαχαχαχαχαχα..τώρα που μου το θύμισες, ένα παιδί στην τάξη είχε ολοκληρώσει μία επιστολή διαμαρτυρίας σε αρχισυντάκτη εφημερίδας γράφοντας: «Εγώ αυτά είχα να σας πω...»
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 169 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 10:14, 02-03-17:

Με δυσκολευει και μενα η εκθεση δεδομενου οτι δεν εχω καθολου πλουσιο λεξιολογιο και εχω να γραψω εκθεσεις (στις οποιες ποτε δεν ημουν καλη) εδω και πολλα χρονια , τι μπορω να κανω;Μονο αν μαθαινω καποιες τυποποιημενες απαντησεις και σχεδιαγραμματα πανω στα διαφορα θεματα μπορω κουτσα στραβα να γραψω κατι διαφορετικα κολλαει το μυαλο μου και δεν κατεβαινουν ιδεες.Δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω.

Να ρωτησω δυο πραγματα,αρχικα υπαρχει περιπτωση να ζητηθει ορισμος στην εκθεση;η απλα με βαση τη θεωρια μπαινουν μονο ερωτησεις τυπου ποια συλλογιστικη πορεια ακολουθησε ο συγγραφεας;
Και σχετικα με αντωνυμα-συνωνυμα υπαρχει καποιο βιβλιο ασκησεων με τις απαντησεις που μπορω να αγορασω για να εξασκηθω;Γιατι των πανελληνιων τα εχω κανει και δεν βρισκω πολλα απο αλλου
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 18:26, 04-03-17:

Χαχαχαχαχαχα..τώρα που μου το θύμισες, ένα παιδί στην τάξη είχε ολοκληρώσει μία επιστολή διαμαρτυρίας σε αρχισυντάκτη εφημερίδας γράφοντας: «Εγώ αυτά είχα να σας πω...»
Χαχαχαχαχα καλο ειναι να μην ξεφευγουμε οσο γινεται...φυσικα κι εμενα μου βγαινουν αυθορμητα μερικες φορες αλλα τα ξανακοιταζω και τα σβηνω

Αρχική Δημοσίευση από shadow
Με δυσκολευει και μενα η εκθεση δεδομενου οτι δεν εχω καθολου πλουσιο λεξιολογιο και εχω να γραψω εκθεσεις (στις οποιες ποτε δεν ημουν καλη) εδω και πολλα χρονια , τι μπορω να κανω;Μονο αν μαθαινω καποιες τυποποιημενες απαντησεις και σχεδιαγραμματα πανω στα διαφορα θεματα μπορω κουτσα στραβα να γραψω κατι διαφορετικα κολλαει το μυαλο μου και δεν κατεβαινουν ιδεες.Δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω.

Να ρωτησω δυο πραγματα,αρχικα υπαρχει περιπτωση να ζητηθει ορισμος στην εκθεση;η απλα με βαση τη θεωρια μπαινουν μονο ερωτησεις τυπου ποια συλλογιστικη πορεια ακολουθησε ο συγγραφεας;
Και σχετικα με αντωνυμα-συνωνυμα υπαρχει καποιο βιβλιο ασκησεων με τις απαντησεις που μπορω να αγορασω για να εξασκηθω;Γιατι των πανελληνιων τα εχω κανει και δεν βρισκω πολλα απο αλλου
Ε ορισμους και τετοια δεν νομιζω να βαζουν(τουλαχιστον εγω δεν εχω δει σε καποιο θεμα πανελληνιων)...εμμεσα τους χρειαζεσαι για να λυσεις ασκησεις οπως για παραδειγμα να αποδειξετε οτι ειναι στοχαστικο δοκιμιο κλπ.Τωρα καποιο βιβλιο φουλ με συνωνυμα και αντωνυμα δυστυχως δεν γνωριζω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος Κοκ : 04-03-17 στις 18:26. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 169 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 21:25, 04-03-17:

Ευχαριστω!Αν γνωριζει καποιος ας μου πει!
Παράθεση

Ria...

Δραστήριο Μέλος

H Ria... έγραψε στις 14:43, 09-03-17:

Πάλι εγω και πάλι για την έκθεση!
Λοιπόν, η έκθεση παίρνει 40 μόρια, και αυτά τα μόρια δεν συνδέονται με τα υπόλοιπα 60 απο περίληψη-ασκήσεις, σωστά;. Εννοώ οτι αν γράψω χάλια έκθεση, δεν θα επηρρεάσει τα μόρια των υπολοίπων, ε;;... Επίσης, αν ζητάει 500-600 λέξεις, πρέπει το όριο να είναι συν-πλην 10%;
Μου φαίνεται οτι θα αφήσω ελεύθερο το μυαλό μου και θα γράψω οτι νομίζω οτι είναι καλύτερο, οτι σκέφτομαι εγω σαν άνθρωπος, όποια είναι η άποψή μου. Το πολύ-πολύ να χάσω όλη την έκθεση και ας πάρω μόνο 10 στα 20.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 17:50, 09-03-17:

Πάλι εγω και πάλι για την έκθεση!
Λοιπόν, η έκθεση παίρνει 40 μόρια, και αυτά τα μόρια δεν συνδέονται με τα υπόλοιπα 60 απο περίληψη-ασκήσεις, σωστά;. Εννοώ οτι αν γράψω χάλια έκθεση, δεν θα επηρρεάσει τα μόρια των υπολοίπων, ε;;... Επίσης, αν ζητάει 500-600 λέξεις, πρέπει το όριο να είναι συν-πλην 10%;
Μου φαίνεται οτι θα αφήσω ελεύθερο το μυαλό μου και θα γράψω οτι νομίζω οτι είναι καλύτερο, οτι σκέφτομαι εγω σαν άνθρωπος, όποια είναι η άποψή μου. Το πολύ-πολύ να χάσω όλη την έκθεση και ας πάρω μόνο 10 στα 20.
Οχι δεν συνδεονται με τα παραπανω εκτος κι αν σπασεις τα νευρα του διορθωτη η τον θιξεις πχ αν ειναι φανατικος χριστιανος να γραφεις οτι η θρησκεια δεν μπορει να βοηθησει στα σημερινα προβληματα που αντιμετωπιζουμε...τοτε ισως να το διορθωσει με αλλο ματι
Οσον αφορα το οριο δεν εχω ιδεα
Επισης αν οι ιδεες σου ειναι αρκετα καλες(η τουλαχιστον κατα μεσο ορο να ειναι) δεν υπαρχει περιπτωση να σε τσακισει ο αλλος...οποτε δες και την θετικη πλευρα
Παράθεση

Ria...

Δραστήριο Μέλος

H Ria... έγραψε στις 19:00, 09-03-17:

Επισης αν οι ιδεες σου ειναι αρκετα καλες(η τουλαχιστον κατα μεσο ορο να ειναι) δεν υπαρχει περιπτωση να σε τσακισει ο αλλος...οποτε δες και την θετικη πλευρα
Χμ, θα είναι όμως καλές;;;;
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,700 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 21:50, 09-03-17:

Η έκθεση δεν είναι κάτι φοβερό. Αυτό που ζητείται είναι ένα απλό κείμενο 500-600 λέξεις (450-650 ναι οκ) το οποίο να έχει αρχή, μέση και τέλος, να ρέει φυσικά και να αποφεύγει λογικά ή εκφραστικά σφάλματα. Δεν χρειάζεται όυτε πολύ εκλεπτυσμένο λεξιλόγιο, ούτε φοβερές πρωτάκουστες ιδέες. Σημαντική είναι η δομή: Πρόλογος, κυρίως, επίλογος, θεματικές περίοδοι, συνδετικές εκφράσεις, επικοινωνιακό πλαίσιο, ανταπόκριση στα θέματα που ρωτούνται (μη βγεις εκτός θέματος δλδ).
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 16:43, 10-03-17:

Χμ, θα είναι όμως καλές;;;;
Και να μην ειναι υποτιθεται οτι δεν διορθωνουν τις ιδεες σου (αντε να σου κοψουν λιγο) αν εισαι στα αλλα πλαισια μια χαρα πιστεψε με κατω απο 28 δεν θα παρεις
Παράθεση

Ria...

Δραστήριο Μέλος

H Ria... έγραψε στις 22:00, 10-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από klean
Η έκθεση δεν είναι κάτι φοβερό. Αυτό που ζητείται είναι ένα απλό κείμενο 500-600 λέξεις (450-650 ναι οκ) το οποίο να έχει αρχή, μέση και τέλος, να ρέει φυσικά και να αποφεύγει λογικά ή εκφραστικά σφάλματα. Δεν χρειάζεται όυτε πολύ εκλεπτυσμένο λεξιλόγιο, ούτε φοβερές πρωτάκουστες ιδέες. Σημαντική είναι η δομή: Πρόλογος, κυρίως, επίλογος, θεματικές περίοδοι, συνδετικές εκφράσεις, επικοινωνιακό πλαίσιο, ανταπόκριση στα θέματα που ρωτούνται (μη βγεις εκτός θέματος δλδ).
Ίσως και να έχεις δίκιο, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα παω χαλαρά να γράψω επειδή δεν είναι κάτι δύσκολο...

Και να μην ειναι υποτιθεται οτι δεν διορθωνουν τις ιδεες σου (αντε να σου κοψουν λιγο) αν εισαι στα αλλα πλαισια μια χαρα πιστεψε με κατω απο 28 δεν θα παρεις
Εδώ θα είμαστε και θα τα ξαναπούμε, πόσο θα πάρω...
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:28, 10-03-17:

Ίσως και να έχεις δίκιο, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα παω χαλαρά να γράψω επειδή δεν είναι κάτι δύσκολο...

Εδώ θα είμαστε και θα τα ξαναπούμε, πόσο θα πάρω...
χεχε καλως το μονο που μπορω να σου πω ειναι καλη επιτυχια
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,700 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 00:51, 11-03-17:

Δεν είπα ότι δεν είναι δύσκολο. Δεν είναι όμως έξω από τις δυνατότητες των υποψηφίων. Απλά χρειάζεται η σωστή καθοδήγηση. Καλή επιτυχία
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,625 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 14:15, 11-03-17:

Παιδια η εκθεση ειναι πολυ σημαντικο μαθημα , αν και νομιζω οτι το ποιο δυσκολο ειναι τα ορθογραφικα λαθη.
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 595 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 14:21, 11-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Παιδια η εκθεση ειναι πολυ σημαντικο μαθημα , αν και νομιζω οτι το ποιο δυσκολο ειναι τα ορθογραφικα λαθη.
Μακάρι να ήταν αυτό το πιο δύσκολο...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,625 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 14:28, 11-03-17:

Κοιτα η εκθεση μου ειναι πολυ ευκολο μαθημα τα ορθογραφικα ειναι που με δυσκολευουν ομως υπαρχει αιτια και για αυτο καθως η γλωσσα μου ειναι τα Γαλλικα καθως η μητερα μου ειναι Γαλλιδα και μαλιστα ειμαι γεννημενος εκει
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 15:58, 11-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Κοιτα η εκθεση μου ειναι πολυ ευκολο μαθημα τα ορθογραφικα ειναι που με δυσκολευουν ομως υπαρχει αιτια και για αυτο καθως η γλωσσα μου ειναι τα Γαλλικα καθως η μητερα μου ειναι Γαλλιδα και μαλιστα ειμαι γεννημενος εκει
Κοιταξε συμφωνω η εκθεση ειναι πολυ ευκολο μαθημα...το θεμα ειναι τι διορθωτη θα πετυχεις,γιατι πιστεψε με αν θελει ο αλλος σου κοβει
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 17:02, 11-03-17:

Ναι αυτο ειναι αληθεια.
Παράθεση

Ria...

Δραστήριο Μέλος

H Ria... έγραψε στις 19:30, 11-03-17:

χεχε καλως το μονο που μπορω να σου πω ειναι καλη επιτυχια
Ευχαριστώ για την καλή επιτυχία, επίσης!
Αρχική Δημοσίευση από klean
Δεν είπα ότι δεν είναι δύσκολο. Δεν είναι όμως έξω από τις δυνατότητες των υποψηφίων. Απλά χρειάζεται η σωστή καθοδήγηση. Καλή επιτυχία
Κοίτα να δεις, γενικώς υπάρχει μια σειρά στον λόγο μου και δεν είμαι σαν μερικούς που δεν καταλαβαίνεις τι λένε. Έχω διαβάσει αρκετές εκθέσεις και βλέπω πως και με τι στυλ είναι γραμμένες, ξέρω για θεματικές περιόδους, τρόπους ανάπτυξης κλπ. κλπ., αλλά μου έχει κολλήσει οτι εκείνη την ώρα θα γράφω άλλα αντί άλλων! Θα ξεκινάω κάτι και θα καταλήγω αλλού...
Να γράψω 5 παραγράφους, απο 100 λέξεις περίπου η κάθε παράγραφος, να γράφω θ.π. και να αναλύω την σκέψη μου με επιχειρήματα, τεκμήρια και λοιπά αλλά και πάλι... . Άσε που αγχώνομαι πλέον και για την περίληψη! Μόνο για τις ασκήσεις είμαι σίγουρη για τον εαυτό μου.
Παράθεση

sofia10

Δραστήριο Μέλος

H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H sofia10 έγραψε στις 15:07, 18-07-17:

παιδια επειδη απο οτι λενε στην μαμα μου οι καθηγητες εχω αρκετα σοβαρο προβλημα στην εκθεση (εγω δεν ξερω αν θα πρεπει να το πιστεψω , μπερδεμενη αισθανομαι περισσοτερο στο γυμνασιο δεν ειχαν καποιο προβλημα σε κανενα φιλολογικο μαθημα..αλλα ενταξει δουλεια τους ειναι..)
εχει χρησιμοποιησει κανεις ενα βιβλιο "αλφαβηταρι της εκθεσης" καπως ετσι το λενε εκδοσεις ελληνοκδοτικη ;
απότι καταλαβα εχει ορισμους και εξηγει εννοιες της εκθεσης οχι απλα διαγραμματα και bullet οπως τα βοηθηματα και σεκφτηκα μηπως με βοηθουσε κατι τετοιο να μαζεψω τα πραγματα στο κεφαλι μου ..εγω ουτως ή αλλως θεωρω τα μαθηματα του δευτερου πεδιου πολυ απαιτητικα οποτε δεν θελω να αφιερωνω και υπερβολικο χρονο στην εκθεσδη απλα ειναι ακομα καλοκαιρακι οποτε προσπαθω να βρω μια λυση
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PolGR1509 : 18-07-17 στις 16:31. Αιτία: διπλό μήνυμα
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 15:20, 18-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από sofia10
παιδια επειδη απο οτι λενε στην μαμα μου οι καθηγητες εχω αρκετα σοβαρο προβλημα στην εκθεση (εγω δεν ξερω αν θα πρεπει να το πιστεψω , μπερδεμενη αισθανομαι περισσοτερο στο γυμνασιο δεν ειχαν καποιο προβλημα σε κανενα φιλολογικο μαθημα..αλλα ενταξει δουλεια τους ειναι..)
εχει χρησιμοποιησει κανεις ενα βιβλιο "αλφαβηταρι της εκθεσης" καπως ετσι το λενε εκδοσεις ελληνοκδοτικη ;
απότι καταλαβα εχει ορισμους και εξηγει εννοιες της εκθεσης οχι απλα διαγραμματα και bullet οπως τα βοηθηματα και σεκφτηκα μηπως με βοηθουσε κατι τετοιο να μαζεψω τα πραγματα στο κεφαλι μου ..εγω ουτως ή αλλως θεωρω τα μαθηματα του δευτερου πεδιου πολυ απαιτητικα οποτε δεν θελω να αφιερωνω και υπερβολικο χρονο στην εκθεσδη απλα ειναι ακομα καλοκαιρακι οποτε προσπαθω να βρω μια λυση
Δεν έχω το συγκεκριμένο βοήθημα, αλλά θεωρώ πως τα βοηθήματα που έχουν τις ιδέες ως ενιαίο κείμενο και όχι σε μορφή bullets είναι καλύτερα, γιατί βλέπεις και πώς ο συγγραφέας εντάσσει τις ιδέες μέσα στο κείμενο, και και το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν είναι ανεβασμένο, οπότε θα κάνουν καλό και από αυτήν την πλευρά.

Αλλά μήπως είναι λάθος να μη δώσεις σημασία στην έκθεση; Θέλω να πω, πως είναι μέσα στα τέσσερα μαθήματα που θα δώσεις οπότε θα μετρήσει το ίδιο με τη χημεία για παράδειγμα. Η έκθεση μπορεί να σε βάλει μέσα αλλά και να σε κρατήσει μακριά από τη σχολή που θέλεις, είναι κρίμα να την παραμελήσεις νομίζω. Σίγουρα δεν απαιτεί τον ίδιο χρόνο με τα μαθηματικά, αλλά απαιτεί σίγουρα ένα μέρος του χρόνου και της προσοχής σου.
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 01:45, 30-07-17:

Ως άτομο που έχει δώσει πανελλήνιες και την έχει πατήσει στην Έκθεση,σου προτείνω να αφιερώσεις πολύύύύ χρόνο σε αυτό το μάθημα.Το απαραίτητο είναι στην Έκθεση να πάρεις αρχικά όλες τις μονάδες από τις ερωτήσεις β ομάδος οι οποίες είναι 35,που για να γίνει πέραν του διαβάσματος της θεωρίας απ'έξω πρέπει να εξασκείσαι στους τρόπους ανάπτυξης κλπ κλπ.Μετά όσον αφορά περίληψη και έκθεση πρέπει να κάνεις τουλάχιστον ένα από το καθένα μία φορά την εβδομάδα για να εξασκηθείς στην παραγωγή λόγου.Ξέρω ακούγονται πάρα πολλά όμως ως παθών μπορώ να σε διαβεβαιώσω όπως ανέφερε ο Άλεξ ότι η Έκθεση μπορεί και θα σε κρατήσει μακριά απ την σχολή σου όπως έκανε με εμένα
Παράθεση

sofia10

Δραστήριο Μέλος

H sofia10 έγραψε στις 10:54, 30-07-17:

ευχαριστω για τις συμβουλες
Alex_t

Αλλά μήπως είναι λάθος να μη δώσεις σημασία στην έκθεση;
δεν εννούσα να μην δίνω καθόλου σημασία απλά αρκετά λιγότερη σε σχέση με τα μαθηματικά και την φυσική
ωραία οπότε θα φροντίσω να μάθω καλά την θεωρία και να λύσω πολλές ασκήσεις , τώρα το αν θα γράφω μια φορά την εβδομάδα έκθεση και περιλιψη εξαρτάται απο την καθηγήτρια μου αλλά αν δεν μας βάζει πάντα ισως να εχω απο το σχολειο για να συμπληρώνω αν ο καθηγητης μου ειναι καλος γιατι μονη να γραφω το θεωρω λιγο ασκοπο καθως πρεπει καποιος να μου το διορθωσει..απο κει και περα θα αφιερωνω και καποιο χρονο στην ανανγωση και στην μελετη του βιλβιου του φροντ οπως μα το αναθετουν..αντε και μακαρι να βελτιωθω
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 12:01, 30-07-17:

Κάνε περίληψη ένα κείμενο του σχολικού κανείς καθηγητής δεν θα είχε πρόβλημα να διορθώνει μία παραπάνω περίληψη την εβδομάδα
Παράθεση

arnold

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη arnold
Ο arnold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 371 μηνύματα.

O arnold έγραψε στις 02:29, 15-09-17:

να ρωτησω ποιοι απ αυτους αξιζει να διαβαζω?
Παπανούτσο, Τσάτσο,Καμύ,Δελμούζο,Γιανναράς,Καργάκος,Πλωρίτη

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    aristea_2000, Nefeloula, TigerHunt, Νίκοs

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους