Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,619 εγγεγραμμένα μέλη και 3,048,495 μηνύματα σε 92,896 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 361 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

never give up (Παναγιώτης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη never give up
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O never give up έγραψε στις 14:26, 25-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από thanos98
Θελω να κανετε πληρη συνταξη:
1) Εστράτευσαν επ αυτούς ουδεμιας διαφορας ούσης.

2) Ο δέ Φαρνάβαζος ηκεν έχων στολήν πολλου χρυσου αξίαν.
1. Ἐστράτευσαν ἐπ' αὐτοὺς οὐδεμιᾶς διαφορᾶς οὔσης.
Κύρια πρόταση κρίσεως
Ἐστράτευσαν
ρήμα
(οὗτοι)
υποκείμενο στο «Ἐστράτευσαν»
ἐπ' ἀυτοὺς
εμπρόθετος προσδιορισμός εχθρικής κατεύθυνσης στο «Ἐστράτευσαν»
οὔσης
γενική απόλυτη εναντιωματική μετοχή
διαφορᾶς
υποκείμενο στο «οὔσης»
οὐδεμιᾶς
επιθετικός προσδιορισμός στο «διαφορᾶς»

Μετάφραση: Εξεστράτευσαν εναντίον τους αν και δεν υπήρχε καμμία διαφορά (ή διαφωνία) (ενν. μεταξύ τους).

2. Ὁ δὲ Φαρνάβαζος ἧκεν ἔχων στολὴν πολλοῦ χρυσοῦ ἀξίαν.
Κύρια πρόταση κρίσεως
ἧκεν
ρήμα
Ὁ Φαρνάβαζος
υποκείμενο στο «ἧκεν»
ἔχων
τροπική μετοχή, συνημμένη στο «Ὁ Φαρνάβαζος»
στολὴν
αντικείμενο στο «ἔχων»
ἀξίαν
επιθετικός προσδιορισμός στο «στολὴν»
χρυσοῦ
γενική της αξίας στο «ἀξίαν»
πολλοῦ
επιθετικός προσδιορισμός στο «χρυσοῦ»

Μετάφραση: Ο Φαρνάβαζος έφτασε έχοντας (ή φορώντας) στολή που άξιζε πολύ χρυσάφι (ή πολύτιμη, βαρύτιμη).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη morfomenos
Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O morfomenos έγραψε στις 12:03, 13-04-15:

υπαρχει καποιο συνολο απο κειμενα απο τα οποια καποιο πεφτει ως αγνωστο η μπορει να ειναι οποιοδηποτε αρχαιο κειμενο υπαρχει? Δηλαδη ρωταω πως διαβαζετε αγνωστο κειμενο, συνεχιζετε να μαθενετε διαφορες μεταφρασεις περα των γνωστων, που ειναι πιθανο να πεσουν ή πραγματικα μαθαινετε να καταλαβαινετε αρχαια ελληνικα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Go_for_it!
Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 518 μηνύματα.

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 15:12, 13-04-15:

B. ΑΔΙΔΑΚΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

1. ΚΕΙΜΕΝΟ
Αδίδακτο πεζό κείμενο αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων της αττικής διαλέκτου.

2. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ - ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ
α. Η ύλη που περιλαμβάνεται στα βιβλία του Γυμνασίου «Αρχαία Ελληνική Γλώσσα» Α΄, Β΄, Γ΄
Γυμνασίου, έκδοση 2014.
β. Ολόκληρη η ύλη που περιλαμβάνεται στο βιβλίο της Α΄ τάξης Γενικού Λυκείου «Εγχειρίδιο
Γλωσσικής Διδασκαλίας», έκδοση 2014 (ενότητες 1 - 21).
ΠΗΓΗ

Μπορεί να πέσει οποιοδήποτε απόσπασμα αρχαίου ελληνικού πεζού κειμένου σε αττική διάλεκτο. Ελπίζω αυτό να απαντά κάπως στην ερώτησή σου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 16:37, 13-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Go_for_it!
ΠΗΓΗ

Μπορεί να πέσει οποιοδήποτε απόσπασμα αρχαίου ελληνικού πεζού κειμένου σε αττική διάλεκτο. Ελπίζω αυτό να απαντά κάπως στην ερώτησή σου.
καλο αυτο, να επιβραβευεται η γνωση της γλωσσας και οχι το οτι καποιος εμαθε τις μεταφρασεις 200 κειμενων… απο οσο εχω διαβασει αρχαια τον τελευταιο μηνα, αισθανομαι οτι εχω μια πιθανοτητα να καταλαβω για τι πραγμα μιλαει το κειμενο και γνωριζοντας το θεμα να υποθεσω και τις αγνωστες λεξεις που θα εχω και τελικα να γραψω και το αγνωστο… εχω μια μικρη πιθανοτητα, δεν προλαβαινω πολλα φετος

Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 518 μηνύματα.

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 17:08, 13-04-15:

Εξασκήσου με πολλά άγνωστα. Αν έχεις κάποια απορία ή θελήσεις να σε βοηθήσουμε σε κάτι, εδώ είμαστε.

Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 18:32, 13-04-15:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morfomenos : 13-04-15 στις 18:45.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,696 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 22:17, 13-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από morfomenos
υπαρχει καποιο συνολο απο κειμενα απο τα οποια καποιο πεφτει ως αγνωστο η μπορει να ειναι οποιοδηποτε αρχαιο κειμενο υπαρχει? Δηλαδη ρωταω πως διαβαζετε αγνωστο κειμενο, συνεχιζετε να μαθενετε διαφορες μεταφρασεις περα των γνωστων, που ειναι πιθανο να πεσουν ή πραγματικα μαθαινετε να καταλαβαινετε αρχαια ελληνικα?
το άγνωστο δεν "διαβάζεται". θα πρέπει να έχεις αφομοιώσει γραμματική και συντακτικό και φυσικά να μπορείς να αξιοποιήσεις αυτές τις γνώσεις πάνω σ' ένα άγνωστο κείμενο και στις ασκήσεις με τις οποίες συνοδεύεται. δυστυχώς αυτό παίρνει πολύυυυ χρόνο. θέλει πολύ διάβασμα και εξάσκηση. δεν σου λέω να μην προσπαθήσεις, απλά αν θες να γράψεις έναν καλό βαθμό στ' αρχαία, επικεντρώσου στο γνωστό (μπορείς να πιάσεις έως και 12 μονάδες, αν τα απαντήσεις όλα σωστά).

Παράθεση

somebody!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη somebody!
H somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H somebody! έγραψε στις 22:45, 13-04-15:

όχι βρε παιδιά!! Γνωστό πρέπει να επικεντρωθείς. Το γνωστό πιάνει 12 μονάδες, το άγνωστο 8!
Λεξιλόγιο, γραμματική, συντακτικό, υπομονή, κουράγιο, εξάσκηση ξανά και ξανά!!!
Στο γνωστό ΤΕΛΕΙΑ λεξιλόγιο, μετάφραση, εισαγωγή και από εκεί και πέρα ό, τι μπορείς!
Καλό βράδυ!

Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 22:59, 13-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από somebody!
όχι βρε παιδιά!! Γνωστό πρέπει να επικεντρωθείς. Το γνωστό πιάνει 12 μονάδες, το άγνωστο 8!
Λεξιλόγιο, γραμματική, συντακτικό, υπομονή, κουράγιο, εξάσκηση ξανά και ξανά!!!
Στο γνωστό ΤΕΛΕΙΑ λεξιλόγιο, μετάφραση, εισαγωγή και από εκεί και πέρα ό, τι μπορείς!
Καλό βράδυ!
Το θέμα είναι ότι μας ρώτησε για το άγνωστο. Για το γνωστό φαντάζομαι ότι το προσπαθεί ήδη.

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
το άγνωστο δεν "διαβάζεται". θα πρέπει να έχεις αφομοιώσει γραμματική και συντακτικό και φυσικά να μπορείς να αξιοποιήσεις αυτές τις γνώσεις πάνω σ' ένα άγνωστο κείμενο και στις ασκήσεις με τις οποίες συνοδεύεται. δυστυχώς αυτό παίρνει πολύυυυ χρόνο. θέλει πολύ διάβασμα και εξάσκηση. δεν σου λέω να μην προσπαθήσεις, απλά αν θες να γράψεις έναν καλό βαθμό στ' αρχαία, επικεντρώσου στο γνωστό (μπορείς να πιάσεις έως και 12 μονάδες, αν τα απαντήσεις όλα σωστά).
Συμφωνώ!

Παράθεση

morfomenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O morfomenos έγραψε στις 22:05, 14-04-15:

Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 22:29, 14-04-15:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

valantis21

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής (ΑΕΙ/Λήμνος) . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 11:30, 13-09-15:

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια..θα δωσω φετος πανελληνιες 2η φορα..ημουν τεχνολογικη και φετος θα δωσω με μαθηματα θεωρητικης.μπορειτε να μου προτεινετε ενα τροπο να μελεταω το αγνωστο στα Αρχαια??
Παράθεση

chrispap1997

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chrispap1997
Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O chrispap1997 ο αγων δια το δικαιο έγραψε στις 11:47, 13-09-15:

να παιρνεις αγνωστα κειμενα και να αναλυεις καθε τους λεξη γραμματικα και συντακτικα και βεβαια να μελετας οτι ανελυσες ...ειναι αρκετα αποτελεσματικο
Παράθεση

valantis21

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής (ΑΕΙ/Λήμνος) . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 11:52, 13-09-15:

εχεις να μου προτεινεις κανα καλο βοηθημα?? και επισης εγω που θελω να μπω στα τεφαα..συμεφερει να δωσω με το παλιο η το νεο συστημα??
Παράθεση

chrispap1997

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chrispap1997
Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O chrispap1997 ο αγων δια το δικαιο έγραψε στις 13:41, 13-09-15:

για αγνωστο προτεινω του Ορφεα Μυτιληναιου εκδοσεις "ελληνικα γραμματα" ..οσον αφορα το δευτερο ερωτημα αμα τα εχεις ετοιμα απο περσυ δωσε με το παλιο αλλα αμα δεν τα ξερεις και τοσο καλα πηγαινε με το καινουριο
Παράθεση

vasia95

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasia95
H vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H vasia95 έγραψε στις 13:55, 13-09-15:

γεια σου !!! η καλυτερη λυση για εξασκηση στο αγνωστο ειναι να παρεις θεματογραφιες και να λυσεις οσα περισσοτερα μπορεις !!!ε Εγω αυτο εκανα.. μαλιστα εχω κρατησει τα βοηθηματα και τα πουλαω στη μιση τιμη ( εχω βαλει και αγγελια στην αντιστοιχη ενοτητα).
Το βοηθημα που σου συστησε ο chris απο τα ελληνικα γραμματα το εχω !! Επισης, για αγνωστο εχω και απο τους εκδοτικους : μεταιχμιο, πατακης, ελληνοεκδοτικη, ζητη,σαββαλας ... ειναι σχεδον αχρησιμοποιητα ολα τους !! στειλε μου προσωπικο μηνυμα αν ενδιαφερεσαι για περισσοτερες πληροφοριες
-ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 10ΕΥΡΩ
-ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧ.ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ, ΣΑΒΒΑΛΑΣ 10ΕΥΡΩ
-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ,ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ 11 ΕΥΡΩ
-ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ 9 ΕΥΡΩ
-ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΧΑΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΠΑΤΑΚΗΣ 14 ΕΥΡΩ
-ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΖΗΤΗ ( ΜΕ DVD-ROM) 10EYRW
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasia95 : 13-09-15 στις 14:00.
Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ο πεταλουδας
Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O ο πεταλουδας έγραψε στις 22:50, 09-10-15:

παιδιά καλημέρα/καλησπέρα σας γράφω με μεγάλο προβληματισμο .Είμαι κακός προς μέτριος στα αρχαία αλλά θέλω να βελτιωθώ κάνοντας ότι μπορώ.Στο φροντιστήριο λοιπόν κάνουμε μεμονωμένα σύνταξη κατηγορουμενου απαρεμφάτου κλπ.το θέμα είναι πως δεν έχω πρόβλημα θυμάμαι τους κανόνες αλλα οι πινάκες με τα λεκτικά ειδικά κλπ με δυσκολεύουν πάρα πολύ για να τα μάθω. έχω προσπαθήσει και γραπτά και προφορικά άλλα τίποτα και αρχίζω να απογοητευ ομαι ολο και πιο πολυ.Ολες οι συμβουλες δεκτες
ευχαριστώ εκ το προτέρων
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,696 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 07:34, 10-10-15:

μήπως τα μαθαίνεις λάθος? ο καθηγητής τι σου λέει γι' αυτό? δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό, ίσως όμως θα ήταν καλό να έχει στο μυαλό σου παραδείγματα. π.χ. ένα παράδειγμα για κάθε είδους μετοχή, ένα παράδειγμα για κάθε κατηγορία απαρεμφάτου και ούτω καθεξής.
Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O ο πεταλουδας έγραψε στις 08:35, 10-10-15:

τι εννοείς τα μαθαίνω λάθος ?
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 09:16, 10-10-15:

μαθαίνω λάθος= παπαγαλίζω. όταν μαθαίνεις μια γλώσσα, δεν αποστηθίζεις κάτι, προσπαθείς να κατανοήσεις και ν' αφομοιώσεις. ότι τα διαβάζεις απέξω, τα ξεχνάς και παιδεύεσαι χωρίς λόγο.
Παράθεση

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

O ο πεταλουδας έγραψε στις 10:37, 10-10-15:

εσυ πως τα μαθαινες χωρις να τα ξεχνας ?
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 284 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 11:59, 10-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από ο πεταλουδας
παιδιά καλημέρα/καλησπέρα σας γράφω με μεγάλο προβληματισμο .Είμαι κακός προς μέτριος στα αρχαία αλλά θέλω να βελτιωθώ κάνοντας ότι μπορώ.Στο φροντιστήριο λοιπόν κάνουμε μεμονωμένα σύνταξη κατηγορουμενου απαρεμφάτου κλπ.το θέμα είναι πως δεν έχω πρόβλημα θυμάμαι τους κανόνες αλλα οι πινάκες με τα λεκτικά ειδικά κλπ με δυσκολεύουν πάρα πολύ για να τα μάθω. έχω προσπαθήσει και γραπτά και προφορικά άλλα τίποτα και αρχίζω να απογοητευ ομαι ολο και πιο πολυ.Ολες οι συμβουλες δεκτες
ευχαριστώ εκ το προτέρων
βρε, δε χρειάζεται να τα μαθαίνεις όλα τα λεκτικά ρήματα απέξω, όλα τα γνωστικά απέξω κλπ....μαθαίνεις απλά πχ ότι τα λεκτικά συνδυάζονται με ειδική πρόταση, ειδικό απαρέμφατο και κατηγορηματική μετοχή.... τα λεκτικά ρήματα απλά τα διαβάζεις καλά, ώστε να καταλαβαίνεις ποια είναι...πχ να ξέρεις ότι το λέγω είναι γνωστικό, δεν είναι δύσκολο! Και μην αγχώνεσαι, είναι και θέμα συνήθειας, όσο πιο πολύ εξασκείσαι, τόσο πιο εύκολα θα σου βγαίνουν!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 13:08, 10-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από ο πεταλουδας
εσυ πως τα μαθαινες χωρις να τα ξεχνας ?
δεν ξέρω τι διάβασμα είχες κάνει, πάντως εγώ διάβαζα καλά από β' λυκείου. δηλαδή όλη η γραμματική και το συντακτικό είχαν τελειοποιηθεί τότε, στη γ' λυκείου έκανα απλά 3-4 επαναλήψεις (εφ' όλης της γραμματικής/συντακτικού βέβαια). και διάβαζα γράφοντας. έκλινα ρήματα/ουσιαστικά/επίθετα κλπ., έκανα κείμενα και πολλές επαναλήψεις. δυστυχώς ή ευτυχώς, θέλει πολύ δουλειά.
Παράθεση

topapoutsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη topapoutsi
H topapoutsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H topapoutsi έγραψε στις 22:23, 10-02-16:

Ρε παιδιά, εχω σοβαρό πρόβλημα με τους αρχικούς χρόνους των αρχαίων. Προσπαθώ σαν τρελή να τους μάθω αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 284 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 00:00, 11-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από topapoutsi
Ρε παιδιά, εχω σοβαρό πρόβλημα με τους αρχικούς χρόνους των αρχαίων. Προσπαθώ σαν τρελή να τους μάθω αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα;
θα σου πρότεινα, για να μην πελαγώσεις, να αρχίσεις από τα πιο στάνταρ ρήματα, αυτά που συναντάς συχνότερα κλπ
επίσης, αν δε μπορείς να τα μαθαίνεις, δοκίμαζε να τα γράφεις
σημαντικό είναι να μη τα μαθαίνεις παπαγαλία, μάθαινε μόνο πώς αλλάζει το θέμα και τα υπόλοιπα -αυξήσεις, καταλήξεις κλπ- τα θυμάσαι από τους κανόνες..πχ λέω έγω το λανθάνω
τον παρατατικό το βγάζεις, δε χρειάζεται να τον ξέρεις
ντάξει μέλλοντα μαθαίνεις
και αόριστο
παρακείμενο μαθαίνεις
και υπερσυντέλικο τον βγάζεις από παρακείμενο

και επίσης, τον πιο σημαντικό ρόλο τον παίζουν οι ασκήσεις...μία, δύο, τρεις θα τα μάθεις!!
Παράθεση

BeHappy34

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BeHappy34
H BeHappy34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H BeHappy34 έγραψε στις 21:27, 28-02-16:

Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να ζητήσω τη βοήθειά σας σε μία άσκηση μετατροπής του πλαγίου λόγου σε ευθύ. Τα έχω κάνει αλλά θέλω να τα ελέγξω

1. Οι στρατηγοί εώρων τοῖς τε επιχειρήμασιν ου κατορθοῦντες και τους στρατιώτας αχθομένους τῆ μονῆ

2. Και πολλάκις μεν προηγόρευε τοῖς στρατιώταις τούς αλισκομένους μή ως αδίκους τιμωρεῖσθαι

3. Λέγουσι τόν Σωκράτην αδικεῖν

4. Έφη Αρετή πρός Ηρακλέα, ει τήν πρός αυτήν οδόν τράποιτο, σφόδρ, άν αυτόν τῶν καλῶν καγαθῶν εργάτην αν γενέσθαι

5. Οῖδα ταῦτα ουκ αν αληθῆ όντα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

BeHappy34

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BeHappy34
H BeHappy34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H BeHappy34 έγραψε στις 13:22, 29-02-16:

Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να ζητήσω τη βοήθειά σας σε μία άσκηση μετατροπής του πλαγίου λόγου σε ευθύ. Τα έχω κάνει αλλά θέλω να τα ελέγξω

1. Οι στρατηγοί εώρων τοῖς τε επιχειρήμασιν ου κατορθοῦντες και τους στρατιώτας αχθομένους τῆ μονῆ

2. Και πολλάκις μεν προηγόρευε τοῖς στρατιώταις τούς αλισκομένους μή ως αδίκους τιμωρεῖσθαι

3. Λέγουσι τόν Σωκράτην αδικεῖν

4. Έφη Αρετή πρός Ηρακλέα, ει τήν πρός αυτήν οδόν τράποιτο, σφόδρ, άν αυτόν τῶν καλῶν καγαθῶν εργάτην αν γενέσθαι

5. Οῖδα ταῦτα ουκ αν αληθῆ όντα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 14:01, 17-02-17:

Θελω μια βοηθεια με τα αρχαια.Διαβαζω πρωτη φορα τα ρηματα και με εχουν μπερδεψει αρκετα.Ποια ειναι η υλη επιγραμματικα που πρεπει να μαθω για να ξερω να κλινω ρηματα;; Επισης αρχικοι χρονοι και ανωμαλα ρηματα που τα βρισκω και πρεπει να τα ξερω ολα??

εχω μια απορια..ξεκινησα με το λυω και βλεπω στο σχολικο οτι οπως το λυω κλινεται πχ και το παιδευω,ξεκιναω να το κλινω λοιπον και μετα το βρισκω στο ιντερνετ για να το ελεγξω και βλεπω οτι ο παρακειμενος πχ ειναι τελειως διαφορετικος με του λυω.αρα πως κλινονται με τον ιδιο τροπο?δε βλεπω πως με βοηθαει να ξερω το λυω αν το καθενα τελικα κλινεται διαφορετικα.Καμια βοηθεια;;
Παράθεση

shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H shadow έγραψε στις 23:53, 19-02-17:

κανεις/καμια??
Παράθεση

stefaniat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefaniat
H stefaniat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H stefaniat έγραψε στις 23:59, 19-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από shadow
Θελω μια βοηθεια με τα αρχαια.Διαβαζω πρωτη φορα τα ρηματα και με εχουν μπερδεψει αρκετα.Ποια ειναι η υλη επιγραμματικα που πρεπει να μαθω για να ξερω να κλινω ρηματα;; Επισης αρχικοι χρονοι και ανωμαλα ρηματα που τα βρισκω και πρεπει να τα ξερω ολα??

εχω μια απορια..ξεκινησα με το λυω και βλεπω στο σχολικο οτι οπως το λυω κλινεται πχ και το παιδευω,ξεκιναω να το κλινω λοιπον και μετα το βρισκω στο ιντερνετ για να το ελεγξω και βλεπω οτι ο παρακειμενος πχ ειναι τελειως διαφορετικος με του λυω.αρα πως κλινονται με τον ιδιο τροπο?δε βλεπω πως με βοηθαει να ξερω το λυω αν το καθενα τελικα κλινεται διαφορετικα.Καμια βοηθεια;;
Τι τάξη είσαι; πάρε τα σχολικά βιβλία από την Α γυμνασίου με τη σειρά αν τα έχεις. Αλλιώς τη σχολική γραμματική. Αλλιώς ρώτα για ένα καλό βοήθημα; Και οι αρχικοί και τα ανώμαλα υπάρχουν πάντα σ ένα καλό βοήθημα, όπως και όλοι οι κανόνες για να καταλάβεις γιατί υπάρχουν διαφορές μεταξύ του λυω και του παιδευω. Αλλά μου φαίνεται περίεργο που τα ρωτάς από τη μια αν είσαι γυμνάσιο, γιατί να έχεις από τώρα τόσο άγχος γι αυτά, από την άλλη αν είσαι Λύκειο θα έπρεπε ήδη να τα ξέρεις
Παράθεση

shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H shadow έγραψε στις 12:30, 21-02-17:

Εχω το βιβλιο γραμματικης των αρχαιων.Καταλαβα που εκανα λαθος.Ευχαριστω!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Mhtrogoal

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Είναι αντιεπιστημονική η πίστη στο Θεό; - Από steve74
      Το θέμα έχει λάβει 360 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-05-14 στις 21:49.
    • Στο γκαράζ... - Από Νιαου!
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-07 στις 13:50.
    • Στο διάστημα με ...ασανσέρ! - Από paris
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-10-05 στις 16:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους