Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,489 μηνύματα σε 96,218 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 415 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με το 10%

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη _BetterFly_
H _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H _BetterFly_ Bonjour..! έγραψε στις 19:35, 15-06-16:

Παιδιά καλησπέρα...Να ρωτήσω κάτι.. Οι υποψήφιοι του 10%των θέσεων που επιθυμούν να εισαχθούν στις στρατιωτικές σχολές πρέπει αναγκαστικά να έχουν κοπεί την προηγούμενη χρονιά στα αθλήματα (ώστε να μπορούν να είναι υποψήφιοι για αυτές με το 10%) ή κάτι τέτοιο δεν ισχύει;

Σκέφτομαι του χρόνου να κάνω 10% για στρατιωτικές σχολές. Πρέπει να δώσω και να κοπώ φέτος στα αθλήματα για να μπορώ είμαι υποψήφια του χρόνου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina athina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina athina
H katerina athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H katerina athina έγραψε στις 19:42, 15-06-16:

τα δικαιολογητικα ποια ειναι ?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tweetyslvstr
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 502 μηνύματα.

O tweetyslvstr έγραψε στις 19:58, 15-06-16:

οχι δεν χρειάζεται να κοπεις στα αθληματα, δωσε τα αθληματα προσπαθησε να τα περασεις για να μπεις φετος, διαφορετικα πας του χρόνου και κανεις 10% και ξαναδινεις αθληματα.
Καλή επιτυχία
Παράθεση

ofoumarikaponos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ofoumarikaponos
H ofoumarikaponos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H ofoumarikaponos ο e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες έγραψε στις 10:36, 16-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από katerina athina
τα δικαιολογητικα ποια ειναι ?
τα δικαιολογητικά είναι το απολυτήριο του λυκείου, το καρτελάκι των πανελληνίων, η βεβαίωση πρόσβασης.
Παράθεση

katerina athina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina athina
H katerina athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H katerina athina έγραψε στις 16:52, 16-06-16:

η βεβαιωση προσβασης ποια ειναι? εγω εχω το καρτελακι που περναμε μαζι στις παννελινιες και το απολυτηριο. μπορω να κανω το 10 τοις εκατο ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katerina athina : 16-06-16 στις 17:12.
Παράθεση

marios123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marios123
Ο marios123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O marios123 έγραψε στις 17:33, 16-06-16:

στην βεβαιωση προσβασης γραφει πανω ποια χρονια εδωσες πανελληνιες και γραφει ανλυτικα τι εγραψες και τι βαθμο εχεις στο καθε μαθημα που εξεταστηκες πανελλαδικως μου φαίνεται πως πρεπει να την εχεις και αυτην μαζι σου για το 10%
Παράθεση

kpap12

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kpap12
Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O kpap12 civil engineer upatras έγραψε στις 21:34, 16-06-16:

Να κανω μια ερωτηση...Αν καποιος εδωσε πανελληνιες το 2014 κι το 2015 μπορει να επιλεξει αναμεσα σε 4% και 6%?
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,792 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 21:47, 16-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από kpap12
Να κανω μια ερωτηση...Αν καποιος εδωσε πανελληνιες το 2014 κι το 2015 μπορει να επιλεξει αναμεσα σε 4% και 6%?
Η τελευταία φορά που έδωσες πανελλαδικές πιάνεται.
Παράθεση

ofoumarikaponos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ofoumarikaponos
H ofoumarikaponos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H ofoumarikaponos ο e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες έγραψε στις 16:00, 18-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από marios123
στην βεβαιωση προσβασης γραφει πανω ποια χρονια εδωσες πανελληνιες και γραφει ανλυτικα τι εγραψες και τι βαθμο εχεις στο καθε μαθημα που εξεταστηκες πανελλαδικως μου φαίνεται πως πρεπει να την εχεις και αυτην μαζι σου για το 10%
πολύ σωστά, πρέπει να καταθέσεις την βεβαίωση πρόσβασης, και μάλιστα όχι αντίγραφο αλλά την πρωτότυπη.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimis20
Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Dimis20 έγραψε στις 20:50, 30-06-16:

Γνωρίζω ότι υπάρχει ήδη θέμα σχετικά με την εισαγωγή σύμφωνα με το 10 τοις εκατό αλλά επειδή επικρατεί μια σύγχυση (σε μένα κυρίως ) είπα να κάνω νέο.

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει περιληπτικά τι παίζει με το 10 τοις εκατό φέτος και γενικότερα σε τι αποσκοπεί και πως λειτουργεί;

Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 2015 και πέρασα Κεφαλλονιά. Πριν λίγες μέρες, ένας γνωστός μου με ενημέρωσε ότι μπορώ να δηλώσω για το φετινό 10 τοις εκατό χωρίς να δώσω πανελλήνιες. Εγώ, προφανώς, δεν έδωσα πανελλήνιες φέτος και με χαροποίησε το γεγονός ότι μπορώ να συμπεριληφθώ για εισαγωγή σε σχολή χωρίς να έχω συμμετάσχει στις εξετάσεις.

Ισχύει, λοιπόν; Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω για να δηλώσω σχολή στο μηχανογραφικό;

Έχω το δικαίωμα να πάρω καινούργιο κωδικό ή μπορώ να μπω στη σελίδα με το παλιό μου;

Χρειάζεται να ξαναδώσω στοιχεία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

FayBeliebe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FayBeliebe
H FayBeliebe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H FayBeliebe Believe in yourself. έγραψε στις 01:37, 01-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Dimis20
Γνωρίζω ότι υπάρχει ήδη θέμα σχετικά με την εισαγωγή σύμφωνα με το 10 τοις εκατό αλλά επειδή επικρατεί μια σύγχυση (σε μένα κυρίως ) είπα να κάνω νέο.

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει περιληπτικά τι παίζει με το 10 τοις εκατό φέτος και γενικότερα σε τι αποσκοπεί και πως λειτουργεί;

Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 2015 και πέρασα Κεφαλλονιά. Πριν λίγες μέρες, ένας γνωστός μου με ενημέρωσε ότι μπορώ να δηλώσω για το φετινό 10 τοις εκατό χωρίς να δώσω πανελλήνιες. Εγώ, προφανώς, δεν έδωσα πανελλήνιες φέτος και με χαροποίησε το γεγονός ότι μπορώ να συμπεριληφθώ για εισαγωγή σε σχολή χωρίς να έχω συμμετάσχει στις εξετάσεις.

Ισχύει, λοιπόν; Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω για να δηλώσω σχολή στο μηχανογραφικό;

Έχω το δικαίωμα να πάρω καινούργιο κωδικό ή μπορώ να μπω στη σελίδα με το παλιό μου;

Χρειάζεται να ξαναδώσω στοιχεία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νομίζω οτι απλα πρεπει να παρεις ενα νέο κωδικό απο το σχολείο σου τον οποιο θα χρησιμοποιήσεις για να εισέλθεις στην ιστοσελίδα του υπουργείου για το μηχανογραφικό, έπειτα θα κανεις το μηχανογραφικό όπως το θέλεις, θα το οριστικοποιήσεις και θα περιμένεις μεχρι τελη Αυγούστου για να δεις αν ή σε ποια σχολή πέρασες
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 07:45, 01-07-16:

Πήγαινε στο Λύκειο που αποφοίτησες με την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης και την ταυτότητά σου για να πάρεις καινούριο κωδικό. Εκεί θα σου τα εξηγήσουν όλα. Βιάσου όμως γιατί τα μηχανογραφικά πρέπει να κατατεθούν μέχρι 7 Ιουλίου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 01-07-16 στις 07:49.
Παράθεση

Dimis20

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimis20
Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Dimis20 έγραψε στις 09:08, 01-07-16:

Ευχαριστώ παιδιά.
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tweetyslvstr
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 502 μηνύματα.

O tweetyslvstr έγραψε στις 18:55, 01-07-16:

Καλησπέρα και πάλι. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Γίνεται εάν κάποιος έδωσε φέτος πανελλήνιες και κάνει μηχανογραφικό να κάνει για 10% με τα μόρια που είχε πριν δώσει πανελλήνιες?
Μπορεί να μην ισχύει ή δεν ξέρω εάν ισχύει , αλλά εάν γνωρίζει κανείς παρακαλώ ας απαντήσει..
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,085 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 19:52, 01-07-16:

Όχι δεν γίνεται. Το μηχανογραφικό θα γίνει με βάση τα φετινά σου μόρια.
Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,309 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 22:52, 25-08-16:

Ειδικά για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 δίνεται κατ’ εξαίρεση το δικαίωμα συμμετοχής στο 10% των θέσεων εισακτέων και σε όσους είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων Λυκείων το έτος 2014.

Οι θέσεις που αντιστοιχούν στο 10% του αριθμού εισακτέων κατανέμονται στους υποψηφίους του έτους 2014 σε ποσοστό 40% και στους υποψηφίους του έτους 2015 σε ποσοστό 60%.

Οι υποψήφιοι θα διεκδικήσουν τα συγκεκριμένα ποσοστά θέσεων χωρίς νέα εξέταση και με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Επίσης σύμφωνα με τις διατάξεις του ανωτέρω άρθρου ορίζεται ότι οι απόφοιτοι εσπερινού ΕΠΑΛ σχολικού έτους 2015-2016 θα εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 με βάση το σύστημα που ίσχυσε το σχολικό έτος 2014-2015.
http://www.neolaia.gr/2016/01/12/pan...ka-tois-ekato/
Ας μου εξηγησει καποιος σχετικα με το 10% που λεει το αρθρο οτι την ακαδημαικη περιοδο 2016-2017 θα ισχυει το 10% και για εκεινους που εδωσαν το 2014
Δηλαδη θα μοιραστει το ποσοστο σε 6%(αυτοι που εδωσαν με το νεο συστημα) και 4%(αυτοι που εδωσαν παννεηλινες το 2014&2015) η 2% +2% σε εκεινους που εδωσαν το 2014&2015?Ασ μου απαντησει καποια/καποιος
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:15, 26-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos199666
Ειδικά για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 δίνεται κατ’ εξαίρεση το δικαίωμα συμμετοχής στο 10% των θέσεων εισακτέων και σε όσους είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων Λυκείων το έτος 2014.

Οι θέσεις που αντιστοιχούν στο 10% του αριθμού εισακτέων κατανέμονται στους υποψηφίους του έτους 2014 σε ποσοστό 40% και στους υποψηφίους του έτους 2015 σε ποσοστό 60%.

Οι υποψήφιοι θα διεκδικήσουν τα συγκεκριμένα ποσοστά θέσεων χωρίς νέα εξέταση και με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Επίσης σύμφωνα με τις διατάξεις του ανωτέρω άρθρου ορίζεται ότι οι απόφοιτοι εσπερινού ΕΠΑΛ σχολικού έτους 2015-2016 θα εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 με βάση το σύστημα που ίσχυσε το σχολικό έτος 2014-2015.
http://www.neolaia.gr/2016/01/12/pan...ka-tois-ekato/
Ας μου εξηγησει καποιος σχετικα με το 10% που λεει το αρθρο οτι την ακαδημαικη περιοδο 2016-2017 θα ισχυει το 10% και για εκεινους που εδωσαν το 2014
Δηλαδη θα μοιραστει το ποσοστο σε 6%(αυτοι που εδωσαν με το νεο συστημα) και 4%(αυτοι που εδωσαν παννεηλινες το 2014&2015) η 2% +2% σε εκεινους που εδωσαν το 2014&2015?Ασ μου απαντησει καποια/καποιος
Τα παραπάνω αναφέρονται σε αυτούς που έκαναν για το 10% φέτος (για το ακαδημαικό έτος 2016-17 που ξεκινάει τώρα). Το ΑΝ και ΤΙ θα ισχύσει του χρόνου (για το ακαδημαικό έτος 2017-2018 ) δεν το ξέρει κανένας ακόμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 26-08-16 στις 08:21.
Παράθεση

Andrew23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Andrew23
Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Andrew23 έγραψε στις 09:36, 26-08-16:

Παιδια ήθελα να ρωτησω κάτι γιατί είναι μίαιααπορία που δεν μπορω να βρω κάποιον να μου την εξήγησει.Οι βάσεις του 10% προκύπτουν από τις βασεις του 90% των δύο προηγούμενων ετών και είναι συνήθως μεγαλύτερες κατά λίγο από τη χρόνια με τη μεγαλύτερη βάση;Το διάβασα στο edu αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ευσταθεί.
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange23
H orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H orange23 έγραψε στις 13:39, 06-09-16:

με 18120 μορια εχω πιθανοτητες για αγγλικη φιλολογια με 10% δεδομενου οτι η φετινη βαση ηταν 17.900
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H orange23 έγραψε στις 21:08, 06-09-16:

?
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H orange23 έγραψε στις 01:50, 11-09-16:

Τι νομίζετε έχω πιθανότητες είναι επειγον
Παράθεση

Next........

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Next........
Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O Next........ έγραψε στις 03:57, 11-09-16:

πότε έδωσες πανελλήνιες το 2015 ή το 2016 ;
Παράθεση

Pantelas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pantelas
Ο Pantelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Pantelas έγραψε στις 12:54, 11-09-16:

παιδια καλησπερα σας..ηθελα να σας ρωτησω επειδη εχω αγωθει πολυ εαν θα ισχυσει το 10% (4%) για δευτερη χρονια για τους αποφοιτους του 2015..οποιαδηποτε πληροφορια για αυτο το θεμα θα ηταν πολυ χρησιμη..εχω επικοινωνησει με το υπουργειο αλλα δεν γνωριζουν ακομα..μηπως εχετε λαβεικαποια αλλη απαντηση απο το υπουργειο?σας ευχαριστω πολυ
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H orange23 έγραψε στις 13:05, 11-09-16:

Το 2016
Παράθεση

Next........

Φοιτητής

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O Next........ έγραψε στις 15:16, 11-09-16:

Οι βάσεις του 6% το 2017 εξαρτώνται μόνο από ποσά άτομα θα δηλώσουν την σχολή που θες και ποσά μόρια θα έχουν αυτοί, δεν εξαρτώνται από τις βάσεις του 2017 για το 90% ούτε από τις βάσεις του 2016, παρόλο οι βάσεις του 6% στις περισσότερες σχόλες ανεβαίνουν λίγο ενώ σε κάποιες λίγες πέφτουν λίγο σε σχέση με τις βάσεις που είχαν στο 90%.

Είσαι σίγουρη οτι η βάση για αγγλική φιλολογία είναι 17900 ;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Next........ : 11-09-16 στις 15:44.
Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,309 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 15:47, 11-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Next........
Οι βάσεις του 6% το 2017 εξαρτώνται μόνο από ποσά άτομα θα δηλώσουν την σχολή που θες και ποσά μόρια θα έχουν αυτοί, δεν εξαρτώνται από τις βάσεις του 2017 για το 90% ούτε από τις βάσεις του 2016, παρόλο οι βάσεις του 6% στις περισσότερες σχόλες ανεβαίνουν λίγο ενώ σε κάποιες λίγες πέφτουν λίγο σε σχέση με τις βάσεις που είχαν στο 90%.

Είσαι σίγουρη οτι η βάση για αγγλική φιλολογία είναι 17900 ;
τλκ θα ισχυει το 4% για εκεινους που εδωσαν το 2015 .Ενδιαφερεται ενας φιλος μου γι αυτο ρωταω
Παράθεση

Next........

Φοιτητής

O Next........ έγραψε στις 15:55, 11-09-16:

Λογικά για το αν θα ισχύσει το 4% θα το αναφέρει η εγκύκλιος που θα βγει από το υπουργείο παιδείας.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 16:32, 11-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Pantelas
παιδια καλησπερα σας..ηθελα να σας ρωτησω επειδη εχω αγωθει πολυ εαν θα ισχυσει το 10% (4%) για δευτερη χρονια για τους αποφοιτους του 2015..οποιαδηποτε πληροφορια για αυτο το θεμα θα ηταν πολυ χρησιμη..εχω επικοινωνησει με το υπουργειο αλλα δεν γνωριζουν ακομα..μηπως εχετε λαβεικαποια αλλη απαντηση απο το υπουργειο?σας ευχαριστω πολυ
Σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 2, περίπτωση β της υπουργικής απόφασης αριθμ.Φ.253/193309/Α5/27-11-2015 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 2647 τ.Β΄/9-12-2015 (http://www.minedu.gov.gr/publication...5_fek_2647.pdf) αναφέρεται ότι το δικαίωμα για το 10% ασκείται εντός ενός (1) έτους, αυτού που έπεται της τελευταίας εξέτασης. Καλύτερα όμως να περιμένετε την εγκύκλιο που βγαίνει κάθε χρόνο και θα τα αναφέρει αναλυτικά.
Παράθεση

frelou18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frelou18
H frelou18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H frelou18 έγραψε στις 16:52, 11-09-16:

Γνωριζουμε με σιγουρια εαν θα ισχυσει το 2017 για τους μαθητες που εδωσαν το 2016?
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H orange23 έγραψε στις 17:33, 11-09-16:

λαθος μου ηταν 19.400
Παράθεση

Pantelas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pantelas
Ο Pantelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Pantelas έγραψε στις 17:55, 11-09-16:

αυτο το φεκ δεν αναφερεται για τα παιδια με το νεο συστημα ?εμεις το 2015 ειχαμε αλλο συστημα.και δεν ευθυνομαστε για την αλλαγη του συστηματος θα ημασταν ετσι και αλλιως υποψηφιοι..
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 18:38, 11-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 2, περίπτωση β της υπουργικής απόφασης αριθμ.Φ.253/193309/Α5/27-11-2015 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 2647 τ.Β΄/9-12-2015 (http://www.minedu.gov.gr/publication...5_fek_2647.pdf) αναφέρεται ότι το δικαίωμα για το 10% ασκείται εντός ενός (1) έτους, αυτού που έπεται της τελευταίας εξέτασης. Καλύτερα όμως να περιμένετε την εγκύκλιο που βγαίνει κάθε χρόνο και θα τα αναφέρει αναλυτικά.
Αρχική Δημοσίευση από frelou18
Γνωριζουμε με σιγουρια εαν θα ισχυσει το 2017 για τους μαθητες που εδωσαν το 2016?
Ακριβώς αυτό αναφέρεται στην παραπάνω υπουργική απόφαση.

Αρχική Δημοσίευση από Pantelas
αυτο το φεκ δεν αναφερεται για τα παιδια με το νεο συστημα ?εμεις το 2015 ειχαμε αλλο συστημα.και δεν ευθυνομαστε για την αλλαγη του συστηματος θα ημασταν ετσι και αλλιως υποψηφιοι..
Γι΄αυτό έγραψα παραπάνω ότι είναι καλύτερα να περιμένετε τη σχετική ενημερωτική εγκύκλιο που βγαίνει κάθε χρόνο. Εκεί θα αναφέρεται τι θα ισχύσει και για την περίπτωσή σας. Κοίτα δίκιο έχεις που θεωρείς τον εαυτό σου αδικημένο αλλά σκέψου ότι τώρα που με το νέο σύστημα θα έχουν το δικαίωμα για το 10% μόνο τον επόμενο χρόνο, αυτοί που θα κάνουν αίτηση θα διεκδικούν ολόκληρο το ποσοστό. Αν δώσουν σ΄εσάς του χρόνου το 4% τότε οι φετινοί υποψήφιοι θα διεκδικήσουν μόνο το 6% και θα είναι άδικο γι΄αυτούς. Πάντα στις μεταβατικές περιόδους κάποιοι την πληρώνουν. Τέλος πάντων λίγη υπομονή και θα δούμε τι θα γίνει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 11-09-16 στις 19:01. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

frelou18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frelou18
H frelou18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H frelou18 έγραψε στις 16:54, 12-09-16:

..συνεπως θα ισχυσει..!! με τα τωρινα δεδομενα και την πιο ενημερωμενη εγκυλιο μεχρι στιγμης..
Παράθεση

aprosarmosti

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aprosarmosti
H aprosarmosti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H aprosarmosti έγραψε στις 18:55, 12-09-16:

νομιζω το σωστο ειναι να υπαρχει 10% και στο νεο συστημα. αν και για το 17' τουλαχιστον για 3ο πεδιο θα παιζονται ολα στο μοριο για τις υψηλοβαθμες. :/
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 07:33, 15-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από aprosarmosti
νομιζω το σωστο ειναι να υπαρχει 10% και στο νεο συστημα. αν και για το 17' τουλαχιστον για 3ο πεδιο θα παιζονται ολα στο μοριο για τις υψηλοβαθμες. :/

Μα θα υπάρχει! Δες την παραπάνω ανάρτηση που έχω κάνει.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 19:40, 20-09-16:

το παραπανω φεκ αφορα τους υποψηφιους του 2016(νεο συστημα) ;
υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι για το 10%;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 20:25, 20-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από manolis_98
το παραπανω φεκ αφορα τους υποψηφιους του 2016(νεο συστημα) ;
υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι για το 10%;
Ναι, αφορά τους υποψήφιους του νέου συστήματος.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 20:26, 20-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Ναι, αφορά τους υποψήφιους του νέου συστήματος.
Σε ευχαριστω πολυ!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mrfreddy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mrfreddy
Ο mrfreddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O mrfreddy έγραψε στις 17:18, 22-10-16:

Καλησπερα σε ολους !

Εδωσα φετος πανελληνιες και περασα πολιτικες επιστημες απθ. Παρολα αυτα περασα σε θεση 37 στις πολ επ και θελω να κανω 10% για νομικη απθ. Αυτο το θελω επειδη οι πολιτικες επιστημες ειναι μεν ενδιαφερουσες και μαρεσουν πολυ αλλα θεωρω οτι ειναι που γενικο πτυχιο που δεν προσφερει ευκαιριες στον ηηδη περιορισμενο αριθμο ευκαιριων για επαγγελματικη αποκατασταση. ΤΙ λετε θα μπορεσω?
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 17:21, 22-10-16:

Απο την στιγμη που δεν το θεωρεις'' καλο πτυχειο '' γιατι το εβαλες στο μηχανογραφικο σου ;

Τωρα σε αυτο που ρωτας δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις με 10%. Κυριος σε 10% που ειναι ποιο ρευστα τα πραγματα .
Παράθεση

mrfreddy

Νεοφερμένος

Ο mrfreddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O mrfreddy έγραψε στις 17:27, 22-10-16:

το εβαλα επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ και μαρεσει η επιστημη αλλα το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι μονο η μια πλευρα..Καθως καποτε θα χρειαστει να δουλεψω
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 17:29, 22-10-16:

Κανείς δεν ξέρει μάτια μου, μόνο ο Θεός. Κάντο εσύ το 10% και που ξέρεις, βέβαια αν έχεις όρεξη για διάβασμα ξανά δώσε για να είσαι πιο σίγουρος.
Παράθεση

mrfreddy

Νεοφερμένος

O mrfreddy έγραψε στις 19:08, 22-10-16:

Δεν υπαρχει θεος η τυχη ειναι πιο πιθανο να ξερει βεβαια
Δεν θα ξαναδωσω δυστυχως δεν εχω τον χρονο ουτε την οικονομικη δυνατοτητα πλεον
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 21:03, 22-10-16:

κανε τοτε το 10% και βλεπεις τι θα κανεις απο κει και επειτα
Παράθεση

paopaopao

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη paopaopao
Ο paopaopao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

O paopaopao έγραψε στις 21:10, 22-10-16:

Πιστεύεται πως αξίζει να αφήσω σχολή ημμυ(Ξάνθης/ΔΠΘ) για φυσικό ή μάθηματικο ΑΠΘ;
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,284 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:01, 22-10-16:

Ενώ από την Νομική θα ξεσκιστείς στις επαγγελματικές προτάσεις πιστεύεις;
Οι περισσότεροι συνήθως τελειώνουν την σχολή και δίνουν κατατακτήριες για νομική. Αν σε ενδιαφέρουν οι πολιτικές επιστήμες και δεν μπήκες από σπόντα, θα πρότεινα να κάνεις το ίδιο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 02:02, 23-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από paopaopao
Πιστεύεται πως αξίζει να αφήσω σχολή ημμυ(Ξάνθης/ΔΠΘ) για φυσικό ή μάθηματικο ΑΠΘ;
Ο λογος που θες να το κανεις ;
Παράθεση

argimal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη argimal
Ο argimal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O argimal έγραψε στις 03:47, 23-10-16:

Να σου πω την αληθεια μαρεσει πολυ ο τομέας αλλα ειναι ρευστός.η νομική ειναι θεωρητικά σταθερότερη. Απο την άλλη θα μαρεσε ενα μεταπτυχιακό στα οικονομικά με πολιτικές επιστήμες αλλα δεν γνωρίσω κατα ποσο ειναι σχετικό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 04:48, 23-10-16:

Εχεις μπερδέψει τα μπούτια σου, αποφάσισε τι ακριβώς θες να σπουδάσεις.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,555 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 10:48, 23-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από mrfreddy
Καλησπερα σε ολους
Εδωσα πανελληνιες φετος και περασα πολιτικεσ επιστημες απθ. Παρολο μου αρεσει πολυ η σχολη θελω να κανω 10% για να μπω νομικη απθ, καθως δεν γνωριζω τι σου προσφερει το πτυχιο των πολ επ οσον αφορα την αγορα εργασιας. Ειναι πολυ γενικο πτυχιο και κατα την γνωμη καπως ανουσιο. Περασα εκει στην θεση 37 πιστευετε με 10% θα πιασω την νομικη;
Το πτυχίο πολιτικών επιστημών θα σου προσφέρει ότι ακριβώς και η νομική στην αγορά εργασίας. A big fat greek nothing. Αφού είσαι καλό μαθητής κάνε 10% για θετικές σχολές, ηλεκτρολόγος μηχανικός, πληροφορική, λογιστική κτλ και αν δεν μπορείς ξανάδωσε εξετάσεις. Εκτός και αν θες μετά από 4 χρόνια και πολύ διάβασμα να παρακαλάς για μια θέση πρακτικής άσκησης σε δικηγορικό γραφείο. Η νομική δεν έχει δουλειά στην Ελλάδα γιατί και το νομικό μας σύστημα είναι άθλιο αλλά και διότι δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας και εταιρίες για να έχουν και νομικές διενέξεις. Καλά για πολιτικές επιστήμες δεν το συζητάμε, ο ορισμός του άχρηστου πτυχίου.

Αρχική Δημοσίευση από paopaopao
Όχι να κάτσεις εκεί που είσαι. Η ΗΜΜΥ είναι πολύ καλύτερη σχολή από το φυσικό και το μαθηματικό καθώς με το που τελειώσεις έχεις ένα trade το οποίο μπορείς να αξιοποιήσεις για να βγάλεις αρκετά χρήματα, ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Το φυσικό και το μαθηματικό είναι θεωρητικές σχολές και όταν θα τελειώσεις δεν μπορείς να πεις πως τώρα εγώ ξέρω κάτι χειροπιαστό το οποίο έχει ανάγκη η αγορά. Είναι καλύτερες επιλογές βέβαια από φιλολογίες και άλλες μπούρδες αλλά καμία σχέση με ΗΜΜΥ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους