Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,054 εγγεγραμμένα μέλη και 3,063,556 μηνύματα σε 93,771 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 803 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

manpap97

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manpap97
Ο manpap97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O manpap97 έγραψε στις 16:17, 22-01-15:

Πως διαβάζετε τα ερμηνευτικά του Γνωστού; Εγώ τα διάβαζα αρκετές φορές από μέσα μου, αλλά συνειδητοποίησα πως δεν με βοηθάει στο να τα θυμάμαι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 8,383 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 11:05, 26-01-15:

ίσως είναι ακόμη φρέσκα στο μυαλό σου και χρειάζεσαι πολλές επαναλήψεις για να τα αφομοιώσεις. κι εγώ που τα μάθαινα απέξω τι κατάλαβα? δεν χρειάστηκε γιατί ο κάθε μαθητής και ο κάθε βαθμολογητής χρησιμοποιεί διαφορετικό εγχειρίδιο οπότε don't worry, απλά να προσπαθείς να πιάσεις το νόημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dum spiro spero
H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 11:26, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από manpap97
Πως διαβάζετε τα ερμηνευτικά του Γνωστού; Εγώ τα διάβαζα αρκετές φορές από μέσα μου, αλλά συνειδητοποίησα πως δεν με βοηθάει στο να τα θυμάμαι..
Εγω διαβαζω τα ερμηνευτικα της καθε ενοτητας αρκετες φορες και μολις τα κατανοησω πληρως τα αναδιατυπωνω

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 354 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 14:52, 26-01-15:

εμένα με βοηθούσε να διαβάζω ερωτήσεις και απαντήσεις στο γνωστό..
τις ερωτήσεις του υπουργείου, π.χ. και προσπαθούσα να απαντήσω πρώτα μόνη μου και μετά τσέκαρα την απάντησή μου..

Παράθεση

mania84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mania84
H mania84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mania84 έγραψε στις 19:04, 30-01-15:

παιδια μια ερωτηση... εχω την προταση υποσχομενος αν τουτους λαβη παραδωσειν αυτω τους ελληνας... ειναι εξαρτημενος υποθετικος λογος.. πως θα μετατραπει στον ευθυ λογο? η υποθεση προφανως θα παραμεινει αν τουτους λαβω η αποδοση ομως? σε τι χρονο και εγκλιση?

Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 354 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 22:55, 30-01-15:

Εφόσον η υπόθεση μένει ίδια, για την απόδοση έχουμε 2 επιλογες: είτε προσδωόκώμενο είτε αόριστη επανάληψη σε παρόν - μέλλον...το δεύτερο λόγω νοήματος δεν κολλάει, άρα προσδοκώμενο...μέλλοντας...δηλαδή: παραδώσω..
επιπλέον αλλαγή: το έμμεσο αντικείμενο αυτώ στον ευθύ θα γίνει σοι..
επομένως: αν τούτους λάβω→ παραδώσω σοι τους έλληνας!

Παράθεση

mania84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mania84
H mania84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mania84 έγραψε στις 10:17, 31-01-15:

ευχαριστω πολυ.

Παράθεση

topapoutsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη topapoutsi
H topapoutsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H topapoutsi έγραψε στις 11:12, 18-02-16:

Παιδιά, τα ερμηνευτικά του γνωστού εσεις τα μαθαίνετε απέξω, παπαγαλία;
Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Merendaki
H Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε στις 12:30, 18-02-16:

Εγω που εδινα περυσι τα μαθαινα με δικα μου λογια...βεβαια κρατουσα οσο ποιο πολλες λέξεις μπορουσα γιατί ειναι σημαντικό το λεξιλόγιο αλλα οπως μου εβγαιναν...με απλα λογια..μονο η εισαγωγή χρειάζεται οπως ειναι μεσα
Παράθεση

topapoutsi

Νεοφερμένος

H topapoutsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H topapoutsi έγραψε στις 12:45, 18-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Merendaki
Εγω που εδινα περυσι τα μαθαινα με δικα μου λογια...βεβαια κρατουσα οσο ποιο πολλες λέξεις μπορουσα γιατί σημαντικό το λεξιλόγιο αλλα οπως μου εβγαιναν...με απλα λογια..μονο η εισαγωγή χρειάζεται οπως ειναι
Αντιμετωπισες πρόβλημα τελικά στις πανελλήνιες;
Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

H Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε στις 13:02, 18-02-16:

Με την εισαγωγή οχι γιατι για καλη μας τυχη εβαλαν για πρώτη φορα σ/λ...τα ερμηνευτικα εντάξει δεν τα πήγα ασχημα...το μεγαλο παλουκι ήταν το άγνωστο για μένα...καλη επιτυχία εύχομαι
Παράθεση

Cupid

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Cupid
Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (ΑΕΙ/Τρίπολη) . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Cupid έγραψε στις 15:12, 18-02-16:

Εγώ έδωσα το 2013 και τα μαθαίναμε απ έξω και μάλιστα παπαγαλία... Δεν ήταν το καλύτερο μου ομολογώ
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 19:56, 18-02-16:

Με δικά σου λογια εννοείται. Εχω ρωτήσει μαθητές που έγραψαν 18 και 19 στα αρχαία και όλοι μου έλεγαν οτι τα κατανοείς και κατοπιν τα λες με δικά σου λογια. Υπάρχουν βέβαια ορισμένα σημεία τα οποία πρέπει να τα μάθεις απεξω , αλλά θα ρωτήσεις τον καθηγητή σου στο σχολείο ή τον φροντιστή σου γι' αυτό.
Παράθεση

topapoutsi

Νεοφερμένος

H topapoutsi έγραψε στις 21:51, 18-02-16:

Η καθηγήτρια στο σχολειο μας λεει απεξω αλλα ειναι βλαμμενη αυτη...
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 22:17, 18-02-16:

Προφανως οταν λεει απεξω, εννοει πολυ καλα, οχι παπαγαλε. Δηλαδη να μην παραλειψεις κατι απο το βασικο νοημα. Κανενας καθηγητής δεν θα σε βαθμολογησει στα ερμηνευτικα με το κομμα, ουτε καν στις πανελλαδικες, εκτος κι αν ειναι σχολιο του σχολικου που εκει συνηθως πρεπει να τα ξερεις σχεδον ακριβως.
Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε στις 09:05, 19-02-16:

Εμας στο φροντιστήριο μας ελεγαν την εισαγωγή οπως είναι μεσα αν και ποτε δεν μπορούσα να τη μάθω απ έξω...μονο του Αριστοτέλη που ηταν εύκολη..και στο σχολείο με δικα μας λογια...ευτυχως για καλη μας τυχη επεσε σ/λ
Παράθεση

topapoutsi

Νεοφερμένος

H topapoutsi έγραψε στις 16:10, 19-02-16:

Μα κι εγω για τα σχολια του σχολικου βιβλιου μιλαω :/
Παράθεση

melpw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη melpw
H melpw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H melpw έγραψε στις 12:26, 18-09-16:

καλημερα σας...θα ηθελα να ρωτησω.για την διδασκαλια του γνωστου στην τριτη λυκειου σε ιδιαιτερο μαθημα ειναι απαραιτητη και η συνταξη του κειμενου?
Παράθεση

jims

Φοιτητής

O jims έγραψε στις 12:39, 18-09-16:

Δεν ζητούνται συντακτικά φαινόμενα στο γνωστό. Βέβαια η σύνταξη βοηθά τον μαθητή να βγάλει πιο σωστή μτφρ και φυσικά εξασκείται και για το άγνωστο. Είναι στο χέρι του κάθε διδάσκοντος. Εμένα για παράδειγμα η καθηγήτρια μου μου έκανε και λίγο σύνταξη του γνωστού.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους