Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,057 εγγεγραμμένα μέλη και 3,063,658 μηνύματα σε 93,779 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 417 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πλήρης Κατάργηση Πανελλαδικών από το 2016;

dimitsos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitsos
Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O dimitsos έγραψε στις 16:39, 29-01-15:

Καλησπέρα σας.

Επειδή πολλοί απόφοιτοι προηγούμενων ετών δεν κατάφεραν να περάσουν στη σχολή που επιθυμούσαν, έχουν θέσει μερικά ερωτήματα.

Καθότι αφορά κι εμένα αυτό, όντας εργαζόμενος πια σε μία δουλειά, που δεν είναι και η καλύτερη, θα ήθελα όποιος γνωρίζει, να μας απαντήσει στα εξής κρίσιμα:

1. Διάβασα κάπου ότι ο Κος Κουράκης και η Κα Καλαμαρά έκαναν από μία δηλωση, εννοώντας εμμέσως πλην σαφώς ότι από το Σεπτέμβριο του 2016, θα καταργηθούν εντελώς οι εισαγωγικές εξετάσεις στα πανεπιστήμια. Οι απόφοιτοι λυκείων θα μπαίνουν δηλαδή μόνο με το απολυτήριό τους και θα καθορίζονται οι εισακτέοι αποκλειστικά από τα ΑΕΙ. Ισχύει όντως αυτό??
2. Για τις φετινές πανελλαδικές του 2015, θα μπορούσε να επαναφερθεί τουλάχιστον το 10% (δηλαδή εισαγωγή χωρίς νέα εξέταση) για αποφοίτους αρκετά προηγούμενων ετών, πολύ πριν το 2013,όπως γίνοταν παλιά?? (π.χ. 2007 που είμαι εγώ)??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 16:45, 29-01-15:

Τι ?Μονο απο το απολυτηριο τους?Αυτο συνεπαγεται οτι οι καθηγητες θα βαζουν τους βαθμους εισαγωγης των μαθητων?Λαδακι λαδακι

Αυτο που ρωτας Μονο ο μπαλντας μπορει να στο πει αυτο απο το υπουργειο.Δεν εχει ανακοινωθει κατι σαν δελτιο τυπου στην εφημεριδα της κυβερνησεως.Οποτε οτι και να πουμε θα ειναι ενδεχομενικα ακυρο.Παντως εαν εχεις κανενα στο υπουργειο παιδειας πες και σε μας.Ρωτηστε ολοι τους γνωστους σας στο υπουργειο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,145 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 17:16, 29-01-15:

Μην κάνετε όνειρα.... Αν καταργηθούν οι Πανελλήνιες, θα γίνει της Πόπης.
Το πολύ-πολύ να αναιρέσουν το σύστημα Αρβανίτοπουλου. Αλλά ως εκεί.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 18:27, 29-01-15:

Δεν πρόκειται να γίνει κατι τετοιο. Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως Ένας πετάει μια κοτσανα σε καποιο Blog κι οι υπόλοιποι καθόμαστε και το σχολιάζουμε. Αν είναι να καταργηθούν οι πανελλαδικές στο πλαίσιο του λυκείου η εναλλακτική θα ήταν για τις εισαγωγικές να ορίζουν οι ίδιες οι σχολές τα θέματα σε συγκεκριμένα μαθήματα, ενώ ο βαθμός απολυτηρίου θα παίζει έστω κι ένα μικρό ρόλο. Κατι τέτοιο όμως αν γίνει, θα είναι μετα απο πολλά χρόνια κι επειτα απο πολλες διαβουλευσεις και συγκρουσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστίνα!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστίνα!
H Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Χριστίνα! έγραψε στις 18:50, 29-01-15:

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!
Αποκλείεται να καταργηθούν οι πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια, χωρίς να υπάρχει κάποιο άλλο σύστημα, μια στοιχειώδη εξέταση να τις αντικαταστήσει!

Δεν θα ήταν και δίκαιο, άλλωστε..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostasbistas (Κωνσταντίνος Μπίστας)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη kostasbistas
Ο Κωνσταντίνος Μπίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καρπενήσι (Ευρυτανία). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O kostasbistas hallo έγραψε στις 19:27, 29-01-15:

Φυσικά και δεν θα καταργηθούν οι πανελλαδικες!!! Δεν πρέπει να καταργηθούν, ούτε και η τράπεζα θεμάτων!! Είμαι 15 χρονών, πάω στην Α λυκείου, και είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια. Αν θέλει κάποιος τα προηγούμενα πρέπει 1 Να Κουραστεί 2 Να Διαβάσει και 3 Να Κουραστεί Διαβάζοντας.
(Τουλάχιστον να περιμένει να δώσω εγώ και μετά ας κάνει ό,τι θέλει.)

-15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antis

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη antis
Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,727 μηνύματα.

O antis έγραψε στις 19:32, 29-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από kostasbistas
είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια.
Και επειδή είσαι μαθητής του 19 σε κάνει ανώτερο άτομο από τους συμμαθητές σου ? Κάθε άτομο έχει δικαίωμα εάν θέλει να σπουδάσει και τα μαθήματα του σχολείου ουδεμία σχέση δεν έχουν

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 19:34, 29-01-15:

απιστευτη σαχλαμαρα αν γινει,γιατι να σκοτωσεις ενα αξιοκρατικο συστημα και να δωσεις τοση εξουσια στους καθηγητες των ΑΕΙ;
καθηγητης και ο ιδιος αν δεν κανω λαθος.

παλι αξιολογηση πρεπει να γινει,ετσι δεν ειναι; με ποιους ορους; ποια κριτηρια;!
μια συζητηση εντελως αχρειαστη, ανευ λογου κουβεντες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostasbistas (Κωνσταντίνος Μπίστας)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη kostasbistas
Ο Κωνσταντίνος Μπίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καρπενήσι (Ευρυτανία). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O kostasbistas hallo έγραψε στις 19:42, 29-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από antis
Και επειδή είσαι μαθητής του 19 σε κάνει ανώτερο άτομο από τους συμμαθητές σου ? Κάθε άτομο έχει δικαίωμα εάν θέλει να σπουδάσει και τα μαθήματα του σχολείου ουδεμία σχέση δεν έχουν
Οχι δεν με κανει ανώτερο κύριε. Υπάρχουν εξισου καλοι μαθητεσ και μου φαίνεται μεγαλη υποκρισια απο μέρουσ αυτου που έρχεται τουριστασ στο σχολειο και παραπονιεται πως δεν πέρασε ουτε σε ΤΕΙ με βάση 7-8

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,145 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 20:31, 29-01-15:

Φυσικά και δεν θα καταργηθούν οι πανελλαδικες!!! Δεν πρέπει να καταργηθούν, ούτε και η τράπεζα θεμάτων!! Είμαι 15 χρονών, πάω στην Α λυκείου, και είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια. Αν θέλει κάποιος τα προηγούμενα πρέπει 1 Να Κουραστεί 2 Να Διαβάσει και 3 Να Κουραστεί Διαβάζοντας.
Όσοι περάσουν στα ΤΕΙ-ΑΕΙ-Πανεπιστήμια για τουρισμό, θα συνεχίσουν την ξενάγηση τους κι εκεί. ΔΕΝ πρόκειται να δεις κάποιον που δεν έχει διαβάσει μια μέρα της ζωής του να το ξεκινήσει στα 18. Και αυτά περί "το όνειρο της ζωής μου, θα έχω ενδιαφέρον και θα διαβάσω" είναι μπαρούφες κοπανιστές.

Τρανό παράδειγμα? Όλοι αυτοί που πήραν ελεύθερη πολυτεκνική μετεγγραφή. 'Ντάξει, όχι όλοι, οι πλειονότητα εξ αυτών. Ξεκίνησε η εξεταστική, έχουμε γράψει 2 μαθήματα και είναι θέμα να έχουν γράψει ένα 5.... αθροιστικά.... στα δύο αυτά μαθήματα....

Άλλο παράδειγμα? Ένας γνωστός πήρε μετεγγραφή για την Εφ.Πληρ. ΠΑΜΑΚ. Ξεκίνησε δυναμικά την πρώτη βδομάδα των μαθημάτων (σίγουρος ότι θα πάρει μετεγγραφή) και μετά δεν ξαναπάτησε στη σχολή. Τώρα νοίκιασε σπίτι και ξεκίνησε δυναμικά.... οργανώνοντας 2 πάρτυ (ένα για τους "κολλητούς", ένα για τα "αλάνια" της σχολής). Λέει, βέβαια, ότι από το 2ο εξάμηνο θα αρχίσει να λιώνει στο διάβασμα... Πιστεύω έχει προοπτικές.... (ούτε καν?)

Οπότε μην σκιάζεσαι τόσο για την τράπεζα. Το Απολυτήριο Λυκείου έχει καντατήσει κατώτερο από το κωλο-paper. Αυτός που μελετά, ενδιαφέρεται και ασχολείται προκόβει. Γιατί δεν αποκτά μόνο τυπικά, αλλά και ουσιαστικά προσόντα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitsos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitsos
Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O dimitsos έγραψε στις 21:08, 29-01-15:

Εγώ πάντως σκεφτόμουν και μία άλλη εναλλακτική και σχετικά συμφέρουσα λύση.

Να σπουδάσω εξ αποστάσεως, στο αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ Ανοιχτό Πανεπιστήμιο ''Γουλιέλμο Μαρκόνι'' της Ιταλίας, σε ένα αγγλόφωνο πρόγραμμα. (π.χ. Οικονομικά, Πολιτικές Επιστήμες, Πληροφορική, Ψυχολογία κλπ.)
Οι εξεταστικές πραγματοποιούνται στην Αθήνα ή στην Πάτρα και δε χρειάζεται να μεταβείς Ιταλία.

Το πρόβλημα είναι ότι τα δίδακτρα του είναι 2000 ευρώ το χρόνο για τα 3 χρόνια του προπτυχιακού, συν το μεταπτυχιακό που στοιχίζει 2900 ευρώ για 1 χρόνο.
Οπότε, για τα 4 χρόνια στο ''Μαρκόνι'', το σύνολο είναι 4900 ευρώ.

Σχετικά φθηνό θα μου πει κάποιος.
Αν είχα καλύτερες απολαβές από τη δουλειά μου, θα είχα ''φύγει'' ήδη για Ιταλία!!!

Αλλά πού ξέρεις??
Κάτι μπορεί να γίνει, αμά τα μαζεύω σιγά σιγα.

Παράθεση

Χριστίνα!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστίνα!
H Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Χριστίνα! έγραψε στις 21:08, 29-01-15:

Είσαι άδικος μικρέ. Όπως είπε και o antis, όλοι έχουμε δικαίωμα στην εκπαίδευση, πρώτον, και δεύτερον, δεν μπορούμε όλοι να κατακτήσουμε το 19 και το 20. Το καινούργιο σύστημα που είχε υποβάλει ο Αρβανιτόπουλος για το λύκειο παρά ήταν αυστηρό και στριφνό. Με το παραμικρό ακόμα και ένας μαθητής του 15-16 μπορούσε να μείνει μετεξεταστέος για Σεπτέμβρη.

Πέρσυ, αντικρίζοντας την πρώτη εφαρμογή του συστήματος αυτού, είχα πάθει σοκ, βλέποντας 19 από τα 22 παιδιά ενός τμήματος να έχουν μείνει σε ένα τουλάχιστον μάθημα.
Ήμαρτον..
Με τι ψυχολογία συνεχίζει ένας μαθητής μένοντας σε μάθημα με το καλημέρα σας;

Και κάτι τελευταίο, και το πιο σημαντικό. Στην σημερινή Ελλάδα της κρίσης, ένας μαθητής ενώ θέλει να βγάλει το Λύκειο, δεν το βγάζει. Γιατί; Γιατί χρειάζεται βοήθεια φροντιστηρίου,με το τόσο δύσκολο σύστημα, την οποία οι γονείς του ενώ θέλουν, δεν μπορούν να του την παρέχουν γιατί είναι ΑΝΕΡΓΟΙ.

Αυτά από μένα, τα συμπεράσματα δικά σου. Φιλικά πάντα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστίνα! : 29-01-15 στις 21:17.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 21:09, 29-01-15:

Αποκλειεται να καταργηθουν οι εισαγωγικες. H καταργηση των πανελλαδικων μου φαινεται οτι ειναι ανεφικτο και ταυτοχρονως απαραδεκτο. Αφενος γιατι θα ειναι αναξιοκρατικος ο τροπος εισαγωγης στα πανεπιστημια (εαν μετρουν οι βαθμοι των τετραμηνων και των απολυτηριων εξετασεων η εαν οι εισακτεοι καθοριζονται απο τα πανεπιστημια) και αφετερου γιατι υποτιθεται οτι ο μαθητης που εισαγεται στο πανεπιστημιο πρεπει να εχει ως ενα βαθμο καποιο ακαδημαικο επιπεδο. Φανταστειτε τι θα γινοταν σε περιπτωση που υπηρχε ελευθερη προσβαση στα πανεπιστημια. Εχει που εχει υποβαθμιστει το επιπεδο των φοιτητων στα ελληνικα πανεπιστημια τα τελευταια χρονια, εαν καταργηθουν και οι εισαγωγικες το προβλημα θα οξυνθει περισσοτερο.

Παράθεση

buffon85

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη buffon85
H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 498 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 21:14, 29-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από dimitsos
Εγώ πάντως σκεφτόμουν και μία άλλη εναλλακτική και σχετικά συμφέρουσα λύση.

Να σπουδάσω εξ αποστάσεως, στο αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ Ανοιχτό Πανεπιστήμιο ''Γουλιέλμο Μαρκόνι'' της Ιταλίας, σε ένα αγγλόφωνο πρόγραμμα. (π.χ. Οικονομικά, Πολιτικές Επιστήμες, Πληροφορική, Ψυχολογία κλπ.)
Οι εξεταστικές πραγματοποιούνται στην Αθήνα ή στην Πάτρα και δε χρειάζεται να μεταβείς Ιταλία.

Το πρόβλημα είναι ότι τα δίδακτρα του είναι 2000 ευρώ το χρόνο για τα 3 χρόνια του προπτυχιακού, συν το μεταπτυχιακό που στοιχίζει 2900 ευρώ για 1 χρόνο.
Οπότε, για τα 4 χρόνια στο ''Μαρκόνι'', το σύνολο είναι 4900 ευρώ.

Σχετικά φθηνό θα μου πει κάποιος.
Αν είχα καλύτερες απολαβές από τη δουλειά μου, θα είχα ''φύγει'' ήδη για Ιταλία!!!

Αλλά πού ξέρεις??
Κάτι μπορεί να γίνει, αμά τα μαζεύω σιγά σιγα.
το προβλημα ειναι οτι δεν ξερεις τι θελεις. βαλε εναν στοχο, διαλεξε κατι και πες αυτο το θελω. και μετα δωσε τον αγωνα σου να πετυχεις τον στοχο σου, ακομα και αν αυτος ο αγωνας ειναι οι πανελληνιες, δεν ειναι πια τοσο δυσκολες. σκοπος δεν ειναι να σπουδασεις οτιδηποτε αρκει να το σπουδασεις και να εχεις μια διεξοδο γιατι μπορει να εχει την ιδια τυχη με την χημεια.
φιλικα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 01:09, 30-01-15:

Θα τις καταργήσει στο μέλλον και πρεπει να υπάρξει ένα διαφορετικό μοντέλο εξέτασης όπως σε χώρες της Ευρώπης και την αμερικη.

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,248 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 03:38, 30-01-15:

σ δινω θετικη.
σε αυτην την ''κομουνιστικη'' πλέων χώρα, για να προοδεύσεις θα πρέπει πρώτα απ όλα, να νικήσεις τους κομπλεξικούς που μισούν τον ανταγωνισμό γιατί απλά είναι ζηλιάρηδες δειλοί και τον φοβούνται.

αρνητικές θα φάς πάρα πολλές στην ζωή σ να ξέρεις. οι κομπλεξικοί ανίκανοι είναι πολλοί

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 03:51, 30-01-15:

Άλλο πράγμα ο ανταγωνισμός, κι άλλο το κόμπλεξ, να μη τα μπερδεύουμε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 12:54, 30-01-15:

Ψιτ;
φιλική συμβουλή.
Μην εχεις τοσο μεγαλη ιδεα για τα 19 της Α λυκειου.
Αυτό.
τα λέμε σε δύο χρόννια.

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,852 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 14:46, 30-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από antis
Βασικα ,ναι σε κανει(σε ακαδημαικο επιπεδο τουλαχιστον) .Και οποιος θελει να σπουδασει ,να κατσει να διαβασει για να το αξιζει .

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 15:23, 30-01-15:

Edit:Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη ομως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα βλεπεις,και εαν θελεις να εισαι ο καλυτερος ,τοτε θα πρεπει να βρεις τα αρνητικα και να τα βελτιωσεις στο εκπαιδευτικο συστημα με γνωμονα οχι μονο το προσωπικο σου συμφερον αλλα και εκει που το συμφερον σου συνανταει το συμφερον ολων.Δεν ηρθαμε στην παιδεια για να διαφυλαξουμε προσωπικες επωμιδες και γαλονια

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 19:56, 30-01-15:

Ναι δε ξέραμε να χαιδεύουμε αυτιά σε καθε 15χρονο που νομίζει ότι έχει πιάσει τον παπά απ' τα αρχίδια επειδή έβγαλε ένα 19. Φίλε σου έχω ένα μυστικό: Δεν είσαι ο μόνος. Και ο "μόχθος" που έριξες στην Α λυκείο δεν είναι τίποτα μπροστά στη δουλειά που θα χεις να κάνεις στο μέλλον. Να ευχαριστείς το υποτιθέμενο θεό που είσαι σε αυτή τη θέση και μπορείς να είσαι τόσο εντάξει όπως λες, σε αντίθεση με άλλους που δεν είχαν την ίδια τύχη με εσένα, και να επικεντρώνεσαι όπου αυτό είναι απαραίτητο στη δική σου δουλειά. Ποτέ κανείς δεν πέτυχε κοιτώντας τι κάνουν οι άλλοι.
Ο ανταγωνισμός που σε κάνει να θες να γίνεις καλύτερος είναι ωφέλιμος σε βελτιώνει. Ο ανταγωνισμός που σε θέλει να εύχεσαι τη δυστυχία των άλλων για να αναδειχθείς εσύ το μόνο που σε κάνει είναι μίζερο και μικρόψυχο.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,789 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 20:03, 30-01-15:

Άποψή μου είναι να καταργηθούν οι Πανελλήνιες και εξηγώ γιατί. Το σύστημα των Πανελλαδικών εξετάσεων δεν μπορεί να θεωρηθεί ως ένα εντελώς αξιόπιστο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση κι αυτό γιατί:

1) Δεν μπορεί να «γεφυρώσει» το κενό μεταξύ των γνώσεων ενός μαθητή και την ικανότητά του να απαντάει στα ερωτήματα που του δίδονται
Για παράδειγμα πολλοί είναι οι μαθητές που ναι μεν έχουν γνώση αλλά υπό συνθήκες εξετάσεων πελαγώνουν και δεν μπορούν να απαντήσουν. Επίσης, οι γνώσεις που μπορεί να έχει ένας μαθητής (που ίσως να είναι και περισσότερες ή ευρύτερες εκείνων που εξετάζονται πανελληνίως) μπορεί να μη χρειαστούν στην εξέτασή του αλλά μέσα στο Πανεπιστήμιο να του φανούν πολύ χρήσιμες.

2) Δεν μπορεί να βεβαιώσει τις εργαστηριακές/αναλυτικές ικανότητες ενός μαθητή
Παρ'όλο που στις Πανελλήνιες εξετάσεις ως Θέμα Δ μπορεί να πέσει εργαστηριακή άσκηση (για παραδείγματα βλέπε Διαγωνισμοί Φυσικής των τελευταίων ετών) εν τουτοις δε γίνεται. Αλλά και να γινόταν δεν είναι σωστό. Δεν μπορεί με κάποιο τρόπο να αξιολογηθεί ο μαθητής ως προς τον τρόπο εκτέλεσης εργαστηριακών ασκήσεων αλλά και ως προς τον τρόπο ανάλυσης των δεδομένων που του έχουν δοθεί.

3) Σε καμμία περίπτωση οι βαθμοί των Πανελληνίων δεν μπορούν να θεωρηθούν η ακριβής εικόνα του μαθητή
Ή με άλλα λόγια δεν μπορεί μια εβδομάδα να κρίνει το μέλλον σου. Ναι θα μου πείτε ένας άριστος μαθητής θα γράψει άριστα, αλλά γιατί είστε τόσο σίγουροι; Μπαίνουν πολλοί παράγοντες στη μέση που επηρεάζουν.

4) Δε γίνεται με κανένα τρόπο να δειχθεί η ποιότητα του μαθητή
Κάποιοι μαθητές είναι άριστοι αλλά κυριολεκτικά τούβλα (έχω συναντήσει πάρα πολλά τέτοια) και άλλοι μαθητές μέτριοι ξεφτέρια. Στις Πανελλαδικές όμως θα φανεί εκείνος που είναι περισσότερο προσαρμοσμένος στο σύστημα εξετάσεων. Δε θα αξιολογηθεί η φαντασία ή τρόπος προσέγγισης του ζητήματος.

Τέλος, σε πολλές σχολές (πχ Ιατρική) δε θα σου χρειαστεί τίποτε άλλο παρά η Βιολογία της Α Λυκείου. Χημεία ίσως χρειαστεί αλλά και πάλι οι δόσεις είναι βάσει guidelines.

Βέβαια με την κατάργηση των Πανελληνίων θα δείτε ένα αυστηρότερο Λύκειο με βαθμούς που δε θα μπαίνουν τόσο εύκολα και ίσως πιο απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών.

Οπότε λοιπόν γιατί χρειαζόμαστε τις Πανελλήνιες; Σωστότερο θεωρώ να καταργηθούν οι Πανελλήνιες. Δε μιλώ για κατάργηση δεσμών/κατευθύνσεων όμως. Μετά το πέρας της 3ετούς φοιτήσεως στο εκάστοτε Λύκειο της χώρας (οποιουδήποτε είδους) οι μαθητές να λαμβάνουν το απολυτήριό τους και με αυτό ο κάθε μαθητής να πηγαίνει στη Σχολή της επιθυμίας του. Με άλλα λόγια "Θες καμάρι μου να γίνεις φυσικός/χημικός/δικηγόρος/γιατρός/μηχανολόγος; Μαζί σου. Πήγαινε στη Σχολή που θες και απέδειξε ότι αυτό είναι που θες" Εν ολίγοις να σου γίνει λίγο ο πάτος να να αξιολογηθείς σωστά και από εκεί να κριθεί η μελλοντική παρουσία σου στη Σχολή. Κάθε Σχολή όμως θα έχει ορίσει τα κριτήρια εισαγωγής της (πχ οκ ειπαμε δε θα πας και μαθηματικό χωρίς να ξέρεις ότι η y= 5x + 3 παριστάνει ευθεία ή άλλα βασικά πράγματα). Απλά στη Σχολή θα έχεις την ευκαιρία να διαβάσεις και να συνεχίσεις σε αυτό που αγαπάς. Δε θα χρειάζονται Πανελλήνιες για να αποδείξει κάποιος ότι έβγαλε 19000 και μπήκε στην Ιατρική παρόλο που γ@μούσε και έδερνε στα Μαθηματικά και αυτό ήταν εκείνο που τον συνέπαιρνε. Νομίζω πως οι Πανελλήνιες συμβάλλουν λίγο περισσότερο στην καταστροφή των παιδιών αφού ακούμε συνεχώς "Η αξία κάποιοιυ στο τέλος θα φανεί", "Σιγά μην έγραφε αυτός αφού τίποτα δεν ήξερε(κι ας ήξερε αυτά κι άλλα πολλά αλλά έτυχε η κακή στιγμή)".
Κανείς δε χρειάζεται μια ηλίθια εξέταση για να αποδείξει στα 18 τι αξίζει για τα 18 χρόνια που ζει. Κι αν περιμένει τις Πανελλήνιες να του επιβεβαιώσουν την αξία του στη ζωή του θα τα βρει μπαστούνια. Διότι αυτοί που συνεχίζουν να θεωρούν επιτυχία τις σχολικές επιδόσεις, τις πανελλήνιες και την επιτυχία στις εξετάσεις του μάλλον ακόμα δεν έφαγε 2-3 αγγουράκια στον ποπό να ισιώσει λίγο. Απλά η ελληνική κοινωνία (στα πλαίσια του κοινωνικού ελέγχου) επιβραβεύει υπερβολικά πράξεις όπως αυτές αλλά ξεχνά να υποστηρίξει ιδέες και μυαλά.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 21:41, 30-01-15:

Συμφωνώ με κάποια που προανέφερες, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο αξιόπιστο σύστημα από τις πανελλήνιες. Σίγουρα μπορεί αρκετές φορές να καθίσταται άδικο (καθώς πολύ μαθητές δεν δύνανται να αποδείξουν την πραγματική τους αξία λόγω τους άγχους), αλλά πως τα κριτήρια εισαγωγής θα είναι αντικειμενικά. Λόγου χάρη ανέφερες ότι δεν μπορεί να εισάγεται κάποιος στο μαθηματικό χωρίς να διαθέτει τις απαιτούμενες γνώσεις για αυτή τη σχολή. Πως αυτό όμως διασφαλίζεται από τη στιγμή που οι βαθμοί των τετραμήνων και των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων εμπεριέχουν αναμφισβήτητα μια δόση υποκειμενικότητας; Η κατάργηση των πανελληνίων δεν συνεπάγεται και με το ότι η βαθμολόγηση θα είναι πιο αυστηρή, αντιθέτως αυτό μπορεί να οδηγήσει τους καθηγητές να βάζουν ακόμη πιο υψηλές βαθμολογίες.

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,789 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 21:43, 30-01-15:

Πιστεψε με αν εφαμορστε κατι τετοιο το να πας στο πανεπιστημιο καλα θα ειναι το να συνεχισεις να βρίσκεσαι εκει μέσα θα είναι πιο δύσκολο ομως.

Παράθεση

ZETAXA

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ZETAXA
H ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 667 μηνύματα.

H ZETAXA έγραψε στις 23:04, 30-01-15:

Περα απο το οτι δε μπορουν να καταργηθουν οι πανελλαδικες, ακομη και να γινει ομως, θα μπαινουν οι εισακτεοι στα πανεπιστημια και δε θα μπορουν να προχωρησουν. Εδω ενας μαθητης που τυχαινει να γραψει στις πανελληνιες για παραδειγμα 18.000 μορια μπανει σε υψηλοβαθμη σχολη και τοτε καταλαβαινει οτι δεν ηταν για εκει γιατι δε μπορει να τα βγαλει περα.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,063 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:05, 30-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από jims
Συμφωνώ με κάποια που προανέφερες, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο αξιόπιστο σύστημα από τις πανελλήνιες. Σίγουρα μπορεί αρκετές φορές να καθίσταται άδικο (καθώς πολύ μαθητές δεν δύνανται να αποδείξουν την πραγματική τους αξία λόγω τους άγχους), αλλά πως τα κριτήρια εισαγωγής θα είναι αντικειμενικά. Λόγου χάρη ανέφερες ότι δεν μπορεί να εισάγεται κάποιος στο μαθηματικό χωρίς να διαθέτει τις απαιτούμενες γνώσεις για αυτή τη σχολή. Πως αυτό όμως διασφαλίζεται από τη στιγμή που οι βαθμοί των τετραμήνων και των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων εμπεριέχουν αναμφισβήτητα μια δόση υποκειμενικότητας; Η κατάργηση των πανελληνίων δεν συνεπάγεται και με το ότι η βαθμολόγηση θα είναι πιο αυστηρή, αντιθέτως αυτό μπορεί να οδηγήσει τους καθηγητές να βάζουν ακόμη πιο υψηλές βαθμολογίες.
Όμως οι πανελλήνιες με τον τρόπο που εφαρμόζονται πέραν του "αδιάβλητου", δεν εξετάζουν δεξιότητες του μαθητή ούτε δίνουν έμφαση στη γενική παιδεία που πρέπει να έχει ένας αυριανός πολίτης, και δευτερόντως επιστήμονα. Με ποια λογική κάποιοι βαθμοί κρίνουν κάποιο μαθητή ικανό για Ιατρική, για Μαθηματικά, για Φυσική,...για Επιστήμη Υλικών; Δεν βλέπω την συνεισφορά του συγκεκριμένου συστήματος εκπαίδευσης στην κοινωνία αφού κάθε χρόνο η Ελληνική οικογένεια ξεπουλιέται στα φροντιστήρια. Κάτι δεν κολλάει σε όλο αυτό δεν νομίζεις;

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,903 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:30, 30-01-15:

Αν η επιλογή των μελλοντικών φοιτητών ξεφύγει από τα χέρια της Δευτεροβάθμιας και περάσει πλέον στα χέρια των καθηγητάδων, πιστεύω ότι θα χάσουμε την μπάλα. Ήδη μπαίνουμε στο εκάστοτε πανεπιστήμιο περισσότεροι απ' όσους μπορεί να αντέξει ένα τμήμα (μιλώντας για τα τμήματα υψηλής και μέσης ζήτησης που θα πάνε όλοι ούτως ή άλλως να πέσουν σαν τα κοράκια, όχι για το τμήμα στο Αργοστόλι ). Ας πούμε ότι θα μπει όριο από το πανεπιστήμιο οι 100 φοιτητές. Θα αρχίσουν μετά τα ρουσφέτια -πάρε το γιο μου, πάρε την κόρη μου, βόλεψε την ανιψιά μου, κάνε κάτι για την τρίτη ξαδέρφη της κουμπάρας του παππού της θείας του εγγονού μου. Η δική μου ταπεινή άποψη είναι ότι θα αρχίσουν να κόβουν και να ράβουν κατά βούληση σ' αυτούς που θα θεωρήσουν με τα Χ κριτήρια επιτυχόντες για να συνεχίσουν.

Σε ένα ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα που δεν θα ήθελαν κάθε χρόνο 50.000 μαθητές να γίνουν γιατροί και άλλοι 50.000 δικηγόροι, που δεν θα χρειαζόταν να μπει αυστηρό αριθμητικό κριτήριο για να μην φουλάρουν οι σχολές, παρά κριτήριο απόδοσης μόνο για να συνεχίσει κάποιος βάσει αυτού που επέλεξε- τότε ναι, ίσως θα μπορούσε να λειτουργήσει η επιλογή των φοιτητών από την Τριτοβάθμια. Δεν θεωρώ ότι με τις Πανελλήνιες ανταποκρίνεται ο βαθμός των γνώσεών σου με την σχολή που στοχεύεις -γιατί δεν είναι γνώσεις αλλά παπαγαλία και λυμένες ασκήσεις- αλλά παραμένει αξιοκρατικό σύστημα χωρίς παραθυράκια και κενά.

Παράθεση

jims

Φοιτητής

O jims έγραψε στις 00:17, 31-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Όμως οι πανελλήνιες με τον τρόπο που εφαρμόζονται πέραν του "αδιάβλητου", δεν εξετάζουν δεξιότητες του μαθητή ούτε δίνουν έμφαση στη γενική παιδεία που πρέπει να έχει ένας αυριανός πολίτης, και δευτερόντως επιστήμονα. Με ποια λογική κάποιοι βαθμοί κρίνουν κάποιο μαθητή ικανό για Ιατρική, για Μαθηματικά, για Φυσική,...για Επιστήμη Υλικών; Δεν βλέπω την συνεισφορά του συγκεκριμένου συστήματος εκπαίδευσης στην κοινωνία αφού κάθε χρόνο η Ελληνική οικογένεια ξεπουλιέται στα φροντιστήρια. Κάτι δεν κολλάει σε όλο αυτό δεν νομίζεις;
Πράγματι, οι πανελλαδικές καταστρέφουν τη γενική παιδεία του μαθητή, καθώς αναγκάζεται να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στα μαθήματα που θα δώσει για την εισαγωγή του στο πανεπιστήμιο. Ήδη από το γυμνάσιο παρατηρείται από τους μαθητές το φαινόμενο να δίνεται περισσότερο σημασία σε κάποια μαθήματα, ενώ σε κάποια άλλα λιγότερο. Αλλά από την άλλη δεν είναι λύση να βάζουμε πανελλήνιες (όταν λέω πανελλήνιες εννοώ κανονικές πανελλήνιες, όχι με τράπεζα θεμάτων και τέτοιες μπαρούφες) σε όλα τα μαθήματα και στις τρεις τάξεις του λυκείου (δεν έχουν όλοι χρήματα να πληρώνουν διαρκώς φροντιστήρια επί τρία χρόνια για όλα τα μαθήματα). Γιατί άλλος τρόπος ώστε να δώσει ο μαθητής την πρέπουσα σημασία στα μαθήματα γενικής παιδείας δεν υπάρχει ή τουλάχιστον νομίζω ότι δεν υπάρχει. Σίγουρα μερικές ώρες εξέτασης δεν μπορούν να κρίνουν με απόλυτη αντικειμενικότητα έναν μαθητή για το αν εισάγεται ή δεν εισάγεται στη σχολή που θέλει αλλά κατ' εμέ δεν μπορεί να υπάρξει καλύτερο εξεταστικό μοντέλο (και καλό εξεταστικό μοντέλο δεν εννοώ βέβαια τον υπολογισμό των τετραμήνων και των ενδοσχολικών εξετάσεων για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια, μιας και αυτοί οι βαθμοί αναμφισβήτητα εμπεριέχουν μία δόση υποκειμενικότητας). Επομένως δεν μπορεί να καταστεί δυνατή η κατάργηση των πανελληνίων, καθώς δεν υπάρχει καλύτερη λύση.

Παράθεση

dean32

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dean32
Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O dean32 έγραψε στις 04:24, 31-01-15:

χμμμ για να δούμε...
Πας στην σχολή που θέλεις, στην πόλη που σου αρέσει.
Αν κατά την διάρκεια τον σπουδών σου θέλεις, αλλάξεις σχολή, πόλη ή και τα δύο.
Χωρίς να χρειάζεται να παρακαλάς βουλευτές για μεταγραφή, ούτε να τους ψηφίζεις για να σου επαναφέρουν το 10%(και μπλα, μπλα, μπλα).
Τέλος να σας θυμίσω ο,τι

«Αιώνιος» ένας στους δύο φοιτητές
Εγκαταλείπουν τα πανεπιστήμια 7.000 σπουδαστές κάθε χρόνο
http://www.tanea.gr/news/greece/article/4557170/?iid=2

Μόνο ένας στους έξι υποψηφίους σπουδάζει αυτό που επιλέγει
http://tvxs.gr/news/paideia/mono-ena...o-poy-epilegei

Εγκαταλείπουν τις σπουδές τους οι φοιτητές για το μεροκάματο!!
http://ksipnistere.blogspot.gr/2013/...post_4914.html

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dean32 : 31-01-15 στις 04:33.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 8,386 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 11:37, 31-01-15:

Φίλε μου, οι πανελλήνιες να μην καταργηθούν, οκ. Η τράπεζα θεμάτων όμως, γιατί? Με ή χωρίς αυτήν, η εισαγωγή σας στα πανεπιστήμια είναι ήδη δύσκολη, την αξία σου θα την αποδείξεις έτσι κι αλλιώς. Το 19 στην Α' λυκείου δεν σημαίνει κάτι. Είναι αρκετοί που το 19 το κάνουν 15 στις πανελλήνιες είναι όμως και αρκετοί που το διατηρούν (μην σε απογοητεύσω και τελείως ). Και "η σάρα και η μάρα" δεν μπαίνει στα πανεπιστήμια... κι αν μπει, δεν θα καταφέρει να βγει (να πάρει πτυχίο) εύκολα. Συνεπώς, κοιτά να κάνεις την προσπάθειά σου και μη σε νοιάζει για τους υπόλοιπους

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,063 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:41, 31-01-15:

Το 15, το 19...με φροντιστήρια στη Γ'Λυκείου τι αξία έχει; Αν οι ίδιοι μαθητές όλων των βαθμολογικών επιπέδων δεν έκαναν φροντιστήριο προετοιμασίας στις τάξεις του Λυκείου ποια θα ήταν η πραγματική επίδοση στις τελικές εξετάσεις; Πρέπει κάποτε σε αυτή τη χώρα να έχουμε μια πραγματική εικόνα για κάθε μαθητή όπως συμβαίνει και στη Δυτική Ευρώπη. Το απολυτήριο για έναν μαθητή αν αναγράφει βαθμό 14 σημαίνει ότι ο μαθητής αυτός απέδωσε μέχρι το 14. Στη χώρα μας ακόμη και ένας μαθητής που έγραψε 19 στις πανελλήνιες μπορεί να έχει πραγματική αξία το 16 ή και πιο κάτω. Γιατί ρε παιδιά να δουλευόμαστε τόσο άσχημα;

Παράθεση

GP369 (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη GP369
Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

O GP369 έγραψε στις 12:41, 31-01-15:

Δεν νομίζω να καταργηθούν οι πανελλήνιες, αλλά θα το ήθελα πολύ... Όσον αφορά την τράπεζα θεμάτων, καταργήθηκε και είμαι χαρούμενος..

Παράθεση

dean32

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O dean32 έγραψε στις 12:44, 31-01-15:

Η «φούσκα» της παραπαιδείας έσκασε. Το σύστημα προπογκόλ έφτασε στο τέλος του.

Αν οι ίδιοι μαθητές όλων των βαθμολογικών επιπέδων δεν έκαναν φροντιστήριο προετοιμασίας στις τάξεις του Λυκείου ποια θα ήταν η πραγματική επίδοση στις τελικές εξετάσεις;
Το πρόβλημα είναι ότι μαθητές με υψηλές βαθμολογίες στο Λύκειο δυσκολεύονται να συνεχίσουν στο Πανεπιστήμιο, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα 65-70% που παρατάει τις σπουδές του.
Οι μόνοι που ευνοούνται από το υπάρχον σύστημα είναι τα φροντιστήρια.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:06, 31-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από dean32
...δυσκολεύονται να συνεχίσουν στο Πανεπιστήμιο, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα 65-70% που παρατάει τις σπουδές του....
Μήπως το ποσοστό που γράφεις είναι "λιγάκι" υπερβολικό;

Παράθεση

dean32

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dean32 έγραψε στις 13:45, 31-01-15:

23 Ιανουαρίου 2011
1 στους 10 φοιτητες παιρνει πτυχιο.!
http://anwnimo.blogspot.gr/2011/01/blog-post_2986.html

Δραματικά στοιχεία που φέρνει στο φως η «Κ», ένας στους τρείς εγγεγραμμένους φοιτητές σε ΑΕΙ είναι «αιώνιος» ενώ ένας στους δέκα παίρνει πτυχίο κάθε χρόνο!

22.01.2011
Μόλις το 7,5% αγγίζει το ποσοστό αποφοίτησης στα ΤΕΙ μέσα στην εξαετία
http://www.kathimerini.gr/416532/art...a-sthn-e3aetia

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 13:58, 31-01-15:

23 Ιανουαρίου 2011
1 στους 10 φοιτητες παιρνει πτυχιο.!
http://anwnimo.blogspot.gr/2011/01/blog-post_2986.html

Δραματικά στοιχεία που φέρνει στο φως η «Κ», ένας στους τρείς εγγεγραμμένους φοιτητές σε ΑΕΙ είναι «αιώνιος» ενώ ένας στους δέκα παίρνει πτυχίο κάθε χρόνο!

22.01.2011
Μόλις το 7,5% αγγίζει το ποσοστό αποφοίτησης στα ΤΕΙ μέσα στην εξαετία
http://www.kathimerini.gr/416532/art...a-sthn-e3aetia
Θα βρεθούν εδώ στο φόρουμ αντίλογοι και θα σου απαντήσουν ότι από το 2011 μέχρι σήμερα, οι φοιτητές ξαφνικά είπαν να διαβάσουν και όλοι τους βγάζουν βαθμούς πτυχίου από 8 και πάνω, δεν καθυστερεί κανείς τις σπουδές του, και κάνουν όλοι από 2,3 μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Περίμενε και θα δεις...

Παράθεση

dean32

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dean32 έγραψε στις 14:13, 31-01-15:

--

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dean32 : 31-01-15 στις 14:30.
Παράθεση

Dr. No

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 14:13, 31-01-15:

Θα βρεθούν εδώ στο φόρουμ αντίλογοι και θα σου απαντήσουν ότι από το 2011 μέχρι σήμερα, οι φοιτητές ξαφνικά είπαν να διαβάσουν και όλοι τους βγάζουν βαθμούς πτυχίου από 8 και πάνω, δεν καθυστερεί κανείς τις σπουδές του, και κάνουν όλοι από 2,3 μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Περίμενε και θα δεις...
Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στη συζήτηση, την οποία βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα. Στην ιατρική της Πάτρας, στο έτος μου ήμασταν 226 άτομα. Οι 138 εξ'αυτών ακόμα συνεχίζουν μετά το πέρας της 6ετούς φοίτησης. Δηλαδή όλες οι απόψεις που παρατίθενται μέχρι τώρα για το πόσοι τελειώνουν, έχουν μία βάση, στα όρια της υπερβολής βέβαια. Προσωπική μου άποψη είναι πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Ενα μεγάλο ποσοστό καθυστερεί κάποια χρόνια για πολλούς και διάφορους λόγους και στο πλείστο των περιπτώσεων δικαιολογημένα, αλλά αυτοί που εγκαταλείπουν και δεν παίρνουν ποτέ πτυχίο δεν μπορεί να είναι πάνω από ένα 20,άντε 30%.

Παράθεση

dean32

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dean32 έγραψε στις 14:14, 31-01-15:

Στατιστική ανάλυση δεδομένων της διάρκειας φοίτησης
του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης

https://docs.google.com/viewer?a=v&p...Y0N2FmMTQ5YjNi

Φαίνεται καθαρά, το πρόβλημα άρχισε όταν ξεκίνησε το σύστημα προπογκολ του Αρσένη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dean32 : 31-01-15 στις 14:19.
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 15:06, 31-01-15:

Παιζει και κατι αλλο ρολο, αν καποιος τα περναει επιφανειακα τοτε καταγραφεται σαν επιτυχων αλλα δεν ξερει που του παν τα 4. Καλυτερα να αργησει καποιος κ να ξερει 5 πραματα παρα να τα περναει ετσι κ απλως να εχει το χαρτι.

Παράθεση

faeton

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη faeton
Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O faeton έγραψε στις 13:11, 02-02-15:

Στην ελλάδα όλα γίνονται για να βολεύονται οι μετριοι.

Παράθεση

dean32

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dean32 έγραψε στις 15:14, 02-02-15:

Αν εννοείς με το μέτριοι τους καθηγητές της παραπαιδείας που απέτυχαν
στον ΑΣΕΠ και προσδοκούν να αρμέγουν την ελληνική οικογένεια επ άπειρον, θα συμφωνήσω
μαζί σου.

Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 12:58, 06-02-15:

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%8...6.Τελικα
θα δώσουν με 6 μαθήματα του χρόνου οι μαθητές διαβάστε το άρθρο.

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%8...84%CE%BF-2016. Τελικά
θα δώσουν με 6 μαθήματα του χρόνου οι μαθητές διαβάστε το άρθρο.

Παράθεση

SnowLover

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη SnowLover
Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O SnowLover έγραψε στις 20:53, 06-02-15:

Αν εννοείς με το μέτριοι τους καθηγητές της παραπαιδείας που απέτυχαν
στον ΑΣΕΠ και προσδοκούν να αρμέγουν την ελληνική οικογένεια επ άπειρον, θα συμφωνήσω
μαζί σου.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις αρμέγουν....Εξήγησε το λιγο.Αν εννοείς τους καθηγητές που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα νομιζω κανεις λαθος γιατι οι περισσότεροι δεν θελησαν να πανε να δωσουν ασεπ αλλα ηθελαν να δουλεψουν στον ιδιωτικό τομεα..Οι καθηγητες δημοσίου ουτε 20 ωρες την εβδομάδα δεν δουλευουν και μιλανε;;;Εχουν και σιγουρο μισθο και καθονται και κοροιδεύουν.Ετσι θα παει η ελλαδα μπροστα;;;Αν καταργηθουν οι Πανελληνιες εξετάσεις θα περναει και η κουτση μαρια εκει που θελει χωρις να κουραστεί..Πρεπει να ανταμείβεται ο κόπος αυτου που προσπαθει και να μην εξισώνεται με τον τεμπέλη και δεν ξερω και εγω ποιον αλλο.ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ.Δυσκολεψαν λιγο το συστημα και εμειναν πολλοί περυσι και προσπαθησαν να τα μπαλωσουν μετα.Πηγαν να αξιολογήσουν τους καθηγητες αρνηθηκαν.Γιατι αραγε;;Αν υπαρχει καποιος που αξιζει δεν πρεπει να ανταμειφθεί;;Αλλα δεν υπαρχει κανενας..Οι μισοι εχουν περασει και χωρις ασεπ για παραδειγμα πολύτεχνοι.Αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια και πιστευω πως ετσι είναι.

Παράθεση

dean32

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dean32 έγραψε στις 00:34, 02-03-15:

Σώστε τους επόμενους υποψηφίους από τη μέγγενη των πανελλαδικών εξετάσεων

Γράφει ο Άννα Δεληγιάννη-Τσιουλπά
Εκπαιδευτικός, συγγραφέας, κριτικός

Με αφορμή την επίπονη, μετά από τόσα χρόνια, προσπάθεια να... βοηθήσω όσο γίνεται περισσότερο τους υποψήφιους ,ευθαρσώς δηλώνω ότι δεν είμαι βεβαία για το αποτέλεσμα !

Σαλπίζω προσκλητήριο καλώντας τους κυρίους υπουργούς της παιδείας και όλους τους συναρμόδιους, να φροντίσουν ώστε να εκλείψει το μαρτύριο ,κάτι σαν «καυδιανά δίκρανα», των πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων ,με τον τρόπο τουλάχιστον που διενεργούνται μέχρι σήμερα!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ταλαιπωρία για τις οικογένειες-εν καιρώ κρίσης, από το να προσπαθούν ,επί ματαίω ,να καλύψουν τις εξεταστικές ανάγκες των παιδιών τους με ποικίλα φροντιστήρια ,στερούμενοι ακόμη και τον επιούσιον!

Γιατί ,τι να πρωτοδιαβάσει ο υποψήφιος της θεωρητικής πχ κατεύθυνσης ως παράλληλο κείμενο στη λογοτεχνία ή ως πηγή στην ιστορία!

Ένα δίωρο την εβδομάδα δεν είναι αρκετό για την έρευνα που ουσιαστικά απαιτείται προκειμένου να προετοιμαστεί επί τα βελτίω .

Απορώ, οι γενικόλογες θέσεις που αφορούν στις πηγές ,πού περιορίζονται, έως πού φτάνουν όταν περιλαμβάνουν κείμενα, χάρτες, εικόνες πάσης φύσεως κλπ!

Η διδακτική της αξιοποίησης των πηγών στο μάθημα της ιστορίας είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο, ενδιαφέρον ,αλλά δεν μπορεί να καλυφθεί επαρκώς ,απλά «καλύπτεται»ως πρόβλημα!

Η αοριστία δεν είναι κατάσταση που σερβίρεται σε εφήβους έναντι αδράς αμοιβής!

Μπορεί τα ίδια ή περίπου τα ίδια να τα είπα και πριν δέκα χρόνια! Έπεα πτερόεντα!
Αναρτήθηκε στις 9:02:00 μ.μ.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.ca/2015...-post_911.html

Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη allall1
Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 2 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 23:51, 02-10-16:

https://www.alfavita.gr/arthron/ekpa...ta-aei-ethniko. Νταξει πλέον ειναι θέμα χρόνου η κατάργηση των πανελλαδικών , πάντως έχω τη περιέργεια να δω πως θα αποφύγουν τις δωροδοκίες των εκπαιδευτικών ,οι οποίες σίγουρα θα είπα ι άπειρες , αλλα και τον συνωστισμό που θα δημιουργηθεί σε σχολές της Αθήνας και Θεσσαλονίκης οπως και την παρακμή των επαρχιακών σχολών , για να δουμε
Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 10:03, 03-10-16:

Δεν υπάρχουν οι υποδομές για να γίνει αυτό το πράγμα. Τι, δηλαδή, αν 10.000 παιδιά δηλώσουν Ιατρική Αθηνών, θα μπουν όλοι μέσα και θα αρχίσουν να σπουδάζουν; Ποιοι θα τους διδάξουν; Σε ποια έδρανα θα καθήσουν; Τι θα κερδίσει η πανεπιστημιακή κοινότητα και η χώρα αν βάλει στα πανεπιστήμια τον κάθε άσχετο που τον ζορίζουν οι πανελλήνιες; Μήπως να μην έχουμε εξετάσεις ούτε στο πανεπιστήμιο; Μήπως απλά να στέλνουμε τα πτυχία στους ενδιαφερόμενους;

Όσο για τους βαθμούς, δεν το συζητώ. Θα πέφτει το 20 σύννεφο. Ήδη δύσκολα βρίσκεις μαθητή που με ελάχιστη προσπάθεια δεν πιάνει τουλάχιστον 17 στο σχολείο. Ή τα παιδιά σήμερα είναι πανέξυπνα ή κάποιος μας δουλεύει...
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 10:49, 03-10-16:

Δεν θέλει πολύ σκέψη....

Πρέπει να απουνδεθεί η διδασκαλία από την αξιολόγηση. Η εξέταση πρέπει γινει με πολλαπλής επιλογής από τράπεζα θεμάτων που γίνεται γνωστή 1 εβδομάδα πριν την εξεταστική περίοδο.

Όποιος γράφει κάτω από 10 σε οποιοδήποτε μάθημα μένει στην ίδια τάξη από Α Γυμνασίου - Γ Λυκείου.

Το ζήτημα πλέον δεν είναι η πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά ο περιορισμός στην απόκτηση απολυτηρίου Λυκείου. Aυτή τη στιγμή παίρνουν απολυτήριο παιδιά που δεν το αξίζουν και έχουν πρόσβαση σε πανεπιστήμια της Κύπρου, Αγγλίας, Βουλγαρίας κ.λπ.

To χειρότερο από όλη αυτή την ιστορία είναι τα παιδιά κολοβαράνε όλο το Γυμνάσιο και το Λύκειο και διαβάζουν τη χρονιά των πανελλαδικών και αν.

Οι σημερινοί έφηβοι είναι ψηφιακά, ιστορικά, θρησκευτικά αναλφάβητοι και έχουν μειωμένη αντιληπτική ικανότητα. Κάποιοι καλά καλά δεν ξέρουν ορθογραφία και στην Γ Λυκείου το παρουσιάζουν ως δυσλεξία....
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 15:12, 03-10-16:

Θετικό είναι να ισχυροποιηθεί το απολυτήριο και οι όποιες παραπάνω διαδικασίες εισαγωγής να γίνουν από τα τμήματα. Λάθος είναι ο χωρισμός των μαθημάτων σε βασικό και υψηλό επίπεδο, καθώς εγκαθιδρύει μια διάκριση, η οποία λειτουργεί αρνητικά παιδαγωγικά και για τις 2 κατηγορίες μαθητών. Επίσης δυσεφάρμοστη και χωρίς πρακτικά οφέλη είναι η μετακίνηση ενός έτους από το Λύκειο στο Γυμνάσιο. Παρεμβάςεις που θα έλυναν προβλήματα θα ήταν η κατάργηση της αριθμητικής αξιολόγησης στα τετράμηνα προς όφελος της περιγραφικής και η κατάργηση όλων των εξετάσεων πλην των απολυτήριων Λυκείου, που για να ισχυροποιηθεί το απολυτήριο, καλό θα ήταν να είναι πανελλαδικές, όχι με τράπεζα. Και σε μια μορφή multiple choice πχ. Νομίζω μόνο έτσι θα δοθεί ο χώρος για να αναπτυχθεί μια υγιής στάση απέναντι στη μάθηση και τη γνώση. Και η αξιολόγηση που εκ πρώτης όψης φαίνεται να υποχωρεί, θα είναι πιο στοχευμένη και θα έχει μεγαλύτερη επίδραση στους μαθητές, απ' ότι έχει σήμερα ένα απλό νούμερο.

Κατά τα άλλα, γενικούρες λέει το άρθρο, πρέπει να περιμένουμε το υπουργείο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klean : 03-10-16 στις 15:21.
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη serte
Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O serte έγραψε στις 17:33, 03-10-16:

Οι οποίες αλλαγές (αν γίνουν τελικά) θα γίνουν σε βάθος τριετιας, τουλάχιστον.
Εχουν πολύ δρόμο να διανυσουν ακόμη οι "μεταρρυθμιστες" της κυβέρνησης και πολλά ζητήματα να λύσουν.
Παράδειγμα :τι θα γίνει με κάποιον που θα θελήσει να δοκιμάσει να πετύχει την είσοδο του σε κάποια σχολή και έχει τελειώσει το λυκείο πριν 6-7 χρόνια;
Τι θα ισχύει σε αυτή την περίπτωση; Εξέτασεις δεν θα υπάρχουν, οπότε με ποιο κριτηριο θα αποφασιστεί η είσοδος του ή οχι σε κάποιο πανεπιστήμιο; μήπως θα πρέπει να πάει ξανά στο Λύκειο;
Και αυτό είναι ενα μόνο απο τα πολλά θέματα που πρέπει να λύσει το Υπουργείο. Αν και για να είμαι ειλικρινής πολύ αμφιβάλλω κατά πόσο θα προλάβει η τωρινή κυβέρνηση να εφάρμοσει το σχέδιο της.
Θα έρθει μια άλλη κυβέρνηση η οποία θα απορρίψει της αλλαγές αυτές και θα πρότεινε τις δικές και ούτω καθ εξής.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους