Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,312 εγγεγραμμένα μέλη και 3,041,015 μηνύματα σε 92,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 858 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

niek

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 18:32, 09-04-16:

Δεν είναι αυτή η αλήθεια. Είναι μεν δύσκολο, αλλά όχι και ακατόρθωτο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 19:06, 09-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Γιατί πάτε να είστε ευγενικοί ρε παιδιά; Πείτε του καλύτερα ότι δεν πρόκειται με καμία δύναμη, μέσα σε μια χρονιά να διαβάσει και να γράψει 17000 μόρια (γιατί αυτή είναι η αλήθεια). Φίλε μου, ούτε θέμα πειθαρχίας ούτε θέμα διαβάσματος ούτε τίποτα. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γίνει αυτό που ελπίζεις, και αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Εδώ υπάρχουν παιδιά που διαβάζουν και διαβάζουν και διαβάζουν και δεν γράφουν 17.
Γιατί (τουλάχιστον εγώ) προσπαθώ να τονίσω τις μεγάλες δυσκολίες χωρίς να του κόψω τα φτερά. Αν έχει αποφασίσει να αφιερώσει τη ζωή του από τώρα μέχρι να δώσει πανελλαδικές στο διάβασμα ξεχνώντας ότι υπάρχει κόσμος γύρω του και με την προυπόθεση ότι θα έχει την ανάλογη βοήθεια από κάποιον καθηγητή που θα το δει "πατριωτικά" τότε μπορεί να τα καταφέρει.΄Ολα αυτά βέβαια με δεδομένο το γεγονός ότι ξεκινάει από το μηδέν. Αν είχε ήδη κάποιες γνώσεις τα πράγματα θα ήταν πιο βατά. Και βέβαια δεν μιλάμε για 17. Προσωπικά θα θεωρούσα άθλο στην περίπτωσή του να γράψει γύρω στο 11 με 12 οπότε Χ 1,3 να πάει γύρω στο 15. Μαζί όμως με τα μόρια που θα πάρει από τα άλλα μαθήματα, μπορεί να καταφέρει να πετύχει το στόχο του. Η σχολή αστυφυλάκων που τον ενδιαφέρει πέρσι ήταν κάπου γύρω στα 16000 μόρια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 09-04-16 στις 20:06.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 20:53, 09-04-16:

Αυτό που λέτε ρε παιδιά η ύλη π.χ.στην ιστορία είναι μόνο 50 σελ ή στη φυσική είναι μόνο 30 σελ είναι τελείως άκυρο. Για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στο επίπεδο των πανελληνίων πρέπει να έχεις διαβάσει επιπλέον βοηθήματα 500-600 σελ ο κάθε τόμος.
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 21:13, 09-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Γιατί (τουλάχιστον εγώ)

Αν έχει αποφασίσει να αφιερώσει τη ζωή του από τώρα μέχρι να δώσει πανελλαδικές στο διάβασμα
ξεχνώντας ότι υπάρχει κόσμος γύρω του και
με την προυπόθεση ότι θα έχει την ανάλογη βοήθεια από κάποιον καθηγητή που θα το δει "πατριωτικά" τότε
μπορεί να τα καταφέρει.΄
Ολα αυτά βέβαια με δεδομένο το γεγονός ότι ξεκινάει από το μηδέν.
Αν είχε ήδη κάποιες γνώσεις τα πράγματα θα ήταν πιο βατά.
Και βέβαια δεν μιλάμε για 17.
Προσωπικά θα θεωρούσα άθλο στην περίπτωσή του να γράψει γύρω στο 11 με 12 οπότε Χ 1,3 να πάει γύρω στο 15.
Μαζί όμως με τα μόρια που θα πάρει από τα άλλα μαθήματα, μπορεί να καταφέρει να πετύχει το στόχο του. Η σχολή αστυφυλάκων που τον ενδιαφέρει πέρσι ήταν κάπου γύρω στα 16000 μόρια.
I rest my case.

Αρχική Δημοσίευση από formio4
Αυτό που λέτε ρε παιδιά η ύλη π.χ.στην ιστορία είναι μόνο 50 σελ ή στη φυσική είναι μόνο 30 σελ είναι τελείως άκυρο. Για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στο επίπεδο των πανελληνίων πρέπει να έχεις διαβάσει επιπλέον βοηθήματα 500-600 σελ ο κάθε τόμος.
Μα γιατί το λες αυτό, αφού στην θεωρητική είναι μόνο παπαγαλία...
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:24, 10-04-16:

Εννοείται ότι η επιτυχία θα έρθει μετά από σκληρή προσπάθεια. Δεν είναι δυνατόν να πιστεύει ένας λογικός άνθρωπος ότι έχει τις ίδιες πιθανότητες επιτυχίας με κάποιον που έχει κάνει συστηματική μελέτη επί χρόνια. Αν καταφέρει και πάρει στα Αρχαία 13,5, στη Γλώσσα 16 και στην Ιστορία και τα Λατινικά από 18, μαζεύει 16115 μόρια και έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει το στόχο του http://www.methodiko-frontistirio.gr...xams/marks.htm. Από τον ίδιο εξαρτάται πόσο αποφασισμένος είναι να τα δώσει όλα. Καλό είναι να μην έχουμε φρούδες ελπίδες αλλά καλύτερο να μην παραιτούμαστε χωρίς να προσπαθήσουμε.
Παράθεση

JohnLegend-7-

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnLegend-7-
Ο JohnLegend-7- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O JohnLegend-7- έγραψε στις 21:35, 10-04-16:

Ωραία με κάποιο Φροντ. ή ιδιαίτερο ας πούμε τι θα μπορούσα να καταφέρω;
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 22:01, 10-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από JohnLegend-7-
Ωραία με κάποιο Φροντ. ή ιδιαίτερο ας πούμε τι θα μπορούσα να καταφέρω;
Θα σου μεταφέρω την άποψη έμπειρης φιλολόγου, συναδέλφου μου, όταν της παρουσιάστηκε ένας μαθητής αντίστοιχος με σένα:

Ας κάνουμε πρώτα έναν χρόνο να μάθουμε τα βασικά που δεν ξέρεις, και τον δεύτερο βλέπουμε...

Ο υποψήφιος δεν την προτίμησε.

Εκ των υστέρων μάθαμε ότι άλλη φιλόλογος, του φούσκωσε τα μυαλά, τον άρμεξε για έναν χρόνο και ο υποψήφιος έγραψε περίπου 8500.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,384 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 22:42, 10-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Panosgp
Μόνο που στις άλλες κατευθύνσεις όλα τα θέματα "Άγνωστα/Αδίδακτα" είναι.
Γι' αυτό και οι αριστούχοι στη χημεία είναι 30% και στα αρχαία 1%.

Θεματοθέτη, για μένα, ξέχνα το εγχείρημα. Στα αρχαία χωρίς βάσεις με το ζόρι θα γράψεις ένα 10, αν υποθέσουμε ότι έχεις το γνωστό σχεδόν άριστο (το οποίο χρειάζεται πάρα πάρα πολλές ώρες πάνω από το βιβλίο και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει ποτέ κάποιον χωρίς καθόλου άγνωστο να αριστεύει στο γνωστό). Ιστορία και λατινικά θα χρειαστούν λιώσιμο δεδομένης της αποτυχίας στα αρχαία, θα πρέπει δηλαδή να τα διαβάσεις με τη λεπτομέρεια που θα τα διαβάζει ο άριστος μαθητής. Και στα λατινικά οι 12/20 βαθμοί είναι γραμματική-συντακτικές ασκήσεις, οπότε αν δεν τα πήγαινες ποτέ ιδιαίτερα καλά με αυτά στα αρχαία, θα περάσεις ένα μαρτύριο. Κατά τη γνώμη μου χρειάζεσαι 2 χρόνια εντατικής προετοιμασίας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 22:54, 10-04-16:

Εγώ πιστεύω θα τα καταφέρεις αρκεί να ΛΙΩΣΕΙΣ από τώρα.
Προτείνω να κάνεις ιδιαίτερα, αλλά μην περιμένεις πολλά από αυτά.
Το 99% είναι δική σου δουλειά.
Δεν ήμουν θεωρητική για να σου πω τι ακριβώς να κάνεις.
Στη θέση πάντως θα έβγαζα παπαγαλία ό,τι μπορούσα.
Είναι τεράστιο + να ξέρεις πχ όλη την ύλη της ιστορίας απ'έξω μέχρι τον σεπτέμβρη, θα σε βοηθήσει από άποψη χρόνου κοκ.
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 07:35, 11-04-16:

΄Οσο το σκέφτομαι τόσο πείθομαι ότι θα ήταν καλύτερο να ξεκινούσες εντατική προετοιμασία για να δώσεις μετά από δύο χρόνια ώστε ο στόχος σου να είναι πιο εφικτός. Εκτός αν σε ενδιαφέρουν και άλλες πιο χαμηλόβαθμες σχολές. Τις σχολές τουριστικών επαγγελμάτων ΑΣΤΕΡ και ΑΣΤΕΚ τις έχεις σκεφτεί; Και εννοείται ότι την προετοιμασία σου πρέπει να την αναλάβει ένας πολύ καλός φιλόλογος με τον οποίο θα κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα. Το φροντιστήριο στην περίπτωσή σου δεν ενδείκνυται καθώς δεν θα μπορείς να παρακολουθήσεις αφού διδάσκεται η ύλη των πανελλαδικών η οποία θεωρεί σαν προαπαιτούμενο να έχεις πολύ γερές βάσεις τις οποίες εσύ δεν έχεις.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 09:28, 11-04-16:

Χαίρομαι που οι περισσότεροι έρχεστε στα λόγια μου.

Για μένα, το να γράψει κάποιος ανίδεος με τα αρχαία 17000 στην θεωρητική είναι κάτι που δεν γίνεται.

Το μόνο που *ίσως* μπορεί να γίνει, είναι να πάρεις έναν φιλόλογο που να εμπιστεύεσαι και να θέσετε μαζί ένα μακροχρόνιο πλάνο. Μπορεί να κρατήσει 2 χρόνια, μπορεί παραπάνω. Αλλά επιβάλλεται να ξεκινήσεις από τον ενεστώτα του λύω, που κάναμε στην Α' Γυμνασίου, πως το λένε, και όσο σου πάρει -και χρονικά αλλά και οικονομικά.

Τον πρώτο χρόνο, ταυτόχρονα με την επανάληψη των αρχαίων, μπορείς να διαβάζεις ιστορία κανονικά, λατινικά επίσης (όχι την ύλη των πανελληνίων, αλλά από την παλιά ύλη να ξεκινήσεις από την ύλη της Β') και φυσικά, έκθεση, έκθεση, έκθεση.

Μόνον έτσι έχεις *πιθανότητες* να μπεις στον 2ο χρόνο με όποιες αξιώσεις. Και αν δεις ότι ούτε στον 2ο χρόνο δεν βγαίνει, δώσε πανελλήνιες να δεις τι ψάρια πιάνεις, και ίσως χρειαστείς και 3ο.

Σε έναν χρόνο, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

(Παρεμπιπτόντως, ο σκοπός μου δεν είναι να σου κόψω τα φτερά και να σου κάνω κακό, όπως ίσως φαίνεται. Να σε προφυλάξω είναι ο σκοπός μου).
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 15:30, 11-04-16:

Χαίρομαι που οι περισσότεροι έρχεστε στα λόγια μου.

Για μένα, το να γράψει κάποιος ανίδεος με τα αρχαία 17000 στην θεωρητική είναι κάτι που δεν γίνεται.

Το μόνο που *ίσως* μπορεί να γίνει, είναι να πάρεις έναν φιλόλογο που να εμπιστεύεσαι και να θέσετε μαζί ένα μακροχρόνιο πλάνο. Μπορεί να κρατήσει 2 χρόνια, μπορεί παραπάνω. Αλλά επιβάλλεται να ξεκινήσεις από τον ενεστώτα του λύω, που κάναμε στην Α' Γυμνασίου, πως το λένε, και όσο σου πάρει -και χρονικά αλλά και οικονομικά.

Τον πρώτο χρόνο, ταυτόχρονα με την επανάληψη των αρχαίων, μπορείς να διαβάζεις ιστορία κανονικά, λατινικά επίσης (όχι την ύλη των πανελληνίων, αλλά από την παλιά ύλη να ξεκινήσεις από την ύλη της Β') και φυσικά, έκθεση, έκθεση, έκθεση.

Μόνον έτσι έχεις *πιθανότητες* να μπεις στον 2ο χρόνο με όποιες αξιώσεις. Και αν δεις ότι ούτε στον 2ο χρόνο δεν βγαίνει, δώσε πανελλήνιες να δεις τι ψάρια πιάνεις, και ίσως χρειαστείς και 3ο.

Σε έναν χρόνο, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

(Παρεμπιπτόντως, ο σκοπός μου δεν είναι να σου κόψω τα φτερά και να σου κάνω κακό, όπως ίσως φαίνεται. Να σε προφυλάξω είναι ο σκοπός μου).
Sourotiri δεν κάνεις την παλικαριά να τον αναλάβεις; Νομίζω ότι ένα τέτοιο εγχείρημα δεν δίνει ικανοποίηση μόνο στο μαθητή αλλά και στον καθηγητή. Να βγει και κάτι καλό από εδώ μέσα!
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 18:31, 11-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Sourotiri δεν κάνεις την παλικαριά να τον αναλάβεις; Νομίζω ότι ένα τέτοιο εγχείρημα δεν δίνει ικανοποίηση μόνο στο μαθητή αλλά και στον καθηγητή. Να βγει και κάτι καλό από εδώ μέσα!
Αν ήμουν φιλόλογος, θα το σκεφτόμουν Ως οικονομολόγος όμως, μάλλον θα ήταν ανεύθυνο
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,567 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:36, 11-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από formio4
Εγώ πιστεύω θα τα καταφέρεις αρκεί να ΛΙΩΣΕΙΣ από τώρα.
.
Aν και άσχετος με το θέμα .
Γνώμη μου είναι ότι να βάλεις ένα παιδί που είναι χύμα και δε διαβάζει (αλλά τα παίρνει όπως λένε οι γονείς του) είναι σαν να βάζει ένα άνθρωπο με αναλογίες μαραθωνοδρόμέα να τρέχει σε μαραθώνιο χωρίς καθόλου προπόνηση ή γυμναστήριο και η μοναδική προπόνηση που θα κάνει είναι λίγο πριν τον μεγάλο αγώνα.

Κοινώς δε μπορεί κάποιο παιδί να λιώσει στο διάβασμα αν δεν έχει μάθει να διαβάζει τόσα χρόνια τώρα. Μπορεί φυσικά να εξελιχθεί μελλοντικά σε έναν καλό επαγγελματία ή ακόμα και επιστήμονα εφόσον προπονηθεί για αυτό.

Επίσης ο φροντιστής δεν είναι μάγος να ανοίξει το κεφάλι κάποιου και να τα βάζει στο κεφάλι του, δουλειά του φροντιστή είναι να οργανώνει τον μαθητή και να τον ωθεί να διαβάσει.

Προσωπικά θεωρώ ότι καλός φροντιστής είναι αυτός που οι μαθητές του παίρνουν καλούς βαθμούς στις πανελλαδικές αν ένα παιδί δε διαβάζει το καλύτερο για αυτό αλλά και τους γονείς του που πληρώνουν είναι να αποδεσμεύεται το παιδί από το φροντιστήριο ώστε να μην σπαταλιούνται αδίκως τα χρήματα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 11-04-16 στις 19:43.
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 20:05, 11-04-16:

Αν ήμουν φιλόλογος, θα το σκεφτόμουν Ως οικονομολόγος όμως, μάλλον θα ήταν ανεύθυνο
Νάσαι καλά! Κλαίω!
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 21:23, 11-04-16:

;;;
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 22:37, 11-04-16:

Απλά μου φάνηκε αστείο 1) που υπέθεσα ότι ήσουν φιλόλογος και 2) η απάντησή σου ότι θα ήταν ανεύθυνο να τον αναλάβεις στα φιλολογικά αφού είσαι οικονομολόγος.
Παράθεση

1as0n

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 1as0n
Ο 1as0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O 1as0n έγραψε στις 11:12, 12-04-16:

Γεια σας,

Τελευταία φορά, έδωσα πανελλαδικές το 2003, ήμουν στην Τεχνολογική. Σκέφτομαι να ξαναδώσω εξετάσεις το 2017 κι ο στόχος μου είναι το Ιστορικό Κέρκυρας. Πόσα και ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω; Mπορώ μόνο με τέσσερα μαθήματα (Αρχαία, Ιστορία, Λατινικά, Νεοελληνική Γλώσσα) να δώσω πανελλαδικές;
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 11:47, 12-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από 1as0n
Γεια σας,

Τελευταία φορά, έδωσα πανελλαδικές το 2003, ήμουν στην Τεχνολογική. Σκέφτομαι να ξαναδώσω εξετάσεις το 2017 κι ο στόχος μου είναι το Ιστορικό Κέρκυρας. Πόσα και ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω; Mπορώ μόνο με τέσσερα μαθήματα (Αρχαία, Ιστορία, Λατινικά, Νεοελληνική Γλώσσα) να δώσω πανελλαδικές;
Ναι, αυτά ακριβώς είναι τα μαθήματα που θα δώσεις.
Παράθεση

Μαρια_1993

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρια_1993
H Μαρια_1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Μαρια_1993 έγραψε στις 13:09, 12-04-16:

καλησπερα.. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. θελω να ξανα δωσω παννεληνιες μετα απο 4χρονια..
θελω να περασω στο ΤΕΙ Φυσικοθεραπειας τωρα που εχουν αλλαξει τα πραγματα τι θα γινει?
να συμπληρωσω οτι ημουν επαλ σε ειδικοτητα δομικων
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 21:33, 12-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρια_1993
καλησπερα.. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. θελω να ξανα δωσω παννεληνιες μετα απο 4χρονια..
θελω να περασω στο ΤΕΙ Φυσικοθεραπειας τωρα που εχουν αλλαξει τα πραγματα τι θα γινει?
Θες να δώσεις με το σύστημα των ΕΠΑΛ ή με των ΓΕΛ;
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 22:57, 12-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρια_1993
Για να δώσεις από ΕΠΑΛ για παραιατρικά τμήματα πρέπει αναγκαστικά να πάρεις νέα ειδικότητα (Υγείας και Πρόνοιας), παρακολουθώντας αν δεν κάνω λάθος 2 έτη τα μαθήματα της ειδικότητας (από β λυκείου), σε όσα σχολεία ανοίγει ο τομέας υγείας και πρόνοιας, που στις αρχές είπαν ότι θα τη καταργήσουν, αλλά μετά την επανέφεραν. (είναι μπερδε-way).

@Sourotiri: Αν εξαιρέσεις την φετινή χρονιά (μεταβατικού σταδίου), πλέον οι μαθητές των ΕΠΑΛ, δεν μπορούν να περάσουν σε ΑΕΙ (η β ομάδα δεν υφίστανται).
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 07:48, 13-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
@Sourotiri: Αν εξαιρέσεις την φετινή χρονιά (μεταβατικού σταδίου), πλέον οι μαθητές των ΕΠΑΛ, δεν μπορούν να περάσουν σε ΑΕΙ (η β ομάδα δεν υφίστανται).
Δεν είναι μαθήτρια ΕΠΑΛ όμως, είναι απόφοιτη. Λογικά θα έχει δικαίωμα να δώσει πανελλήνιες με το ΓΕΛ.
Παράθεση

αγγελος1234545

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αγγελος1234545
Ο αγγελος1234545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O αγγελος1234545 έγραψε στις 09:10, 13-04-16:

καλημερα ειμαι αποφοιτος επαλ το 2014 ειχα δωσει πανεληνιες και δεν περασα και φετος μετα απο περιπλανησης σε ιεκ και οταν επισκεφτηκα την σχολη που ιθελα να περασω πηρα την αποφαση να ξαναδωσω εχω το δικαιωμα ετσι? η αποχη μ απο τα θρανια μ εχει αποσυντονισει απο ποτε να αρχισω φροντιστηριο ειναι ι γνωμη σας?
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 11:27, 13-04-16:

Δεν είναι μαθήτρια ΕΠΑΛ όμως, είναι απόφοιτη. Λογικά θα έχει δικαίωμα να δώσει πανελλήνιες με το ΓΕΛ.
Θα μπορούσε να δώσει μόνο μέσω ΕΠΑΛ Β'ομάδας που φέτος είναι η τελευταία χρονιά που υπάρχει. Ένας με απολυτήριο ΕΠΑΛ δεν μπορεί να δώσει εξετάσεις ΓΕΛ (γι'αυτό εξάλλου υπήρχε η Β'ομάδα ωστέ να δίνει 4 μαθήματα ΓΕΛ + 2 ειδικότητας και να περνάει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ). Αλλά επειδή είμαστε στο μεταβατικό στάδιο, θα πρέπει να περιμένουμε.

Αρχική Δημοσίευση από αγγελος1234545
καλημερα ειμαι αποφοιτος επαλ το 2014 ειχα δωσει πανεληνιες και δεν περασα και φετος μετα απο περιπλανησης σε ιεκ και οταν επισκεφτηκα την σχολη που ιθελα να περασω πηρα την αποφαση να ξαναδωσω εχω το δικαιωμα ετσι? η αποχη μ απο τα θρανια μ εχει αποσυντονισει απο ποτε να αρχισω φροντιστηριο ειναι ι γνωμη σας?
Έχεις το δικαίωμα, φυσικά, εφόσον κατέχεις απολυτήριο ΕΠΑΛ.
Σου προτείνω να αρχίζεις να διαβάζεις από τώρα μόνος σου (κυρίως της ειδικότητας και τα βασικά μαθηματικά) και τον Σεπτέμβριο αρχίζεις φροντιστήριο ώστε να δώσεις τον Ιούνιο του 2017. Επισημαίνω ότι αίτηση θα κάνεις τον Φεβρουάριο του 2017. (Να το παρακολουθείς)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 13-04-16 στις 11:34.
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 11:46, 13-04-16:

Θα μπορούσε να δώσει μόνο μέσω ΕΠΑΛ Β'ομάδας που φέτος είναι η τελευταία χρονιά που υπάρχει. Ένας με απολυτήριο ΕΠΑΛ δεν μπορεί να δώσει εξετάσεις ΓΕΛ (γι'αυτό εξάλλου υπήρχε η Β'ομάδα ωστέ να δίνει 4 μαθήματα ΓΕΛ + 2 ειδικότητας και να περνάει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ). Αλλά επειδή είμαστε στο μεταβατικό στάδιο, θα πρέπει να περιμένουμε.
Κάνεις λάθος:

http://www.esos.gr/sites/default/fil...653ps-1eth.pdf
(Είναι η εγκύκλιος που αναφέρεται σε υποψηφίους ΓΕΛ με το νέο σύστημα)

Συγκεκριμένα αναφέρεται:

Την Αίτηση – Δήλωση υποβάλλουν και οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή Ενιαίου Λυκείου ή
άλλου τύπου Λυκείου ή αντίστοιχου Σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ή δευτεροβάθμιου κύκλου
σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου, καθώς και οι κάτοχοι ισότιμου τίτλου Επαγγελματικού Λυκείου (πτυχίο Β΄
κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ, ΕΠΛ), εφόσον επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του Γενικού Λυκείου
με το νέο σύστημα οποιοδήποτε άλλο έτος από αυτό που απέκτησαν τον απολυτήριο τίτλο τους.

Και λίγο παρακάτω:

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ
Η Αίτηση-Δήλωση των αποφοίτων συνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου
απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Με απλά λόγια, οι απόφοιτοι μπορούν να δώσουν και με το ΓΕΛ.

Αρχική Δημοσίευση από αγγελος1234545
Ξεκινάς όσο πιο νωρίς γίνεται, αν γίνεται και από Αύγουστο, ξεκίνα. Ποια σχολή θέλεις αλήθεια;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sourotiri : 13-04-16 στις 11:46. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

αγγελος1234545

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αγγελος1234545
Ο αγγελος1234545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O αγγελος1234545 έγραψε στις 12:17, 13-04-16:

Δασοπονία Δράμας η οινοποιίας Δράμας γενικά μου αρέσει η Δράμα και η σχολες αυτές

Γενικός έχω αγχωθεί πολύ γιατί σκέφτομαι άμα δε τα καταφέρω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 17-04-16 στις 10:48. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 12:29, 13-04-16:

Κάνεις λάθος:

http://www.esos.gr/sites/default/fil...653ps-1eth.pdf
(Είναι η εγκύκλιος που αναφέρεται σε υποψηφίους ΓΕΛ με το νέο σύστημα)

Συγκεκριμένα αναφέρεται:

Την Αίτηση – Δήλωση υποβάλλουν και οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή Ενιαίου Λυκείου ή
άλλου τύπου Λυκείου ή αντίστοιχου Σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ή δευτεροβάθμιου κύκλου
σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου, καθώς και οι κάτοχοι ισότιμου τίτλου Επαγγελματικού Λυκείου (πτυχίο Β΄
κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ, ΕΠΛ), εφόσον επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του Γενικού Λυκείου
με το νέο σύστημα οποιοδήποτε άλλο έτος από αυτό που απέκτησαν τον απολυτήριο τίτλο τους.

Και λίγο παρακάτω:

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ
Η Αίτηση-Δήλωση των αποφοίτων συνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου
απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Με απλά λόγια, οι απόφοιτοι μπορούν να δώσουν και με το ΓΕΛ.
Ναι, ομολογώ ότι αυτό το είχα ψάξει στις αρχές της χρονιάς και όπως βλέπω ψηφίστηκε τον Νοέμβριο.
Ευχαριστώ για την διόρθωση.
Παράθεση

1as0n

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 1as0n
Ο 1as0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O 1as0n έγραψε στις 15:42, 15-04-16:

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη ανταπόκριση!
Παράθεση

marySHERlocked

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marySHERlocked
H marySHERlocked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H marySHERlocked All the world is a stage... έγραψε στις 19:16, 30-04-16:

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα να περασει καποιος σε σχολη Δημοσιογραφιας μεσω Θετικης κατευθηνσης. Αν ναι, τοτε ποιο μαθημα θα πρεπει επιπλεον να δωσω και θα χαθουν μορια απο αυτη την αλλαγη στο τελος ?
Παράθεση

Objectivism (Lüt)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Objectivism
Ο Lüt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 708 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε στις 19:19, 30-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από marySHERlocked
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα να περασει καποιος σε σχολη Δημοσιογραφιας μεσω Θετικης κατευθηνσης. Αν ναι, τοτε ποιο μαθημα θα πρεπει επιπλεον να δωσω και θα χαθουν μορια απο αυτη την αλλαγη στο τελος ?
http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...oy-pedioy.html
Εδώ μπορείς να βρεις τις σχολές στις οποίες μπορείς να περάσεις από το πεδίο σου
Παράθεση

marySHERlocked

Νεοφερμένος

H marySHERlocked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H marySHERlocked All the world is a stage... έγραψε στις 19:42, 30-04-16:

Το εκτιμώ αφάνταστα που απάντησες αλλά δεν μου έδειξες κάτι που δεν ήξερα ήδη. Μήπως ξέρεις κάτι συγκεκριμένο πάνω στην ερώτησή μου ;Αν όχι, και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 07-05-16 στις 10:32. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Objectivism (Lüt)

Μαθητής Α' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Objectivism
Ο Lüt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 708 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε στις 19:47, 30-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από marySHERlocked
Το εκτιμώ αφάνταστα που απάντησες αλλά δεν μου έδειξες κάτι που δεν ήξερα ήδη. Μήπως ξέρεις κάτι συγκεκριμένο πάνω στην ερώτησή μου ;Αν όχι, και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.
Δεν το έχω ψάξει. Λογικά δεν μπορείς. Οι σχολές από την θετική είναι αυτές που σου έστειλα. Άλλο μάθημα, ειδικά αυτη την χρονική στιγμή, δεν παιζει να μπορείς να δηλώσεις.
Ψάξε για κανένα ΙΕΚ Δεν γνωρίζω κάτι άλλο πάνω σε αυτό που ζητας

EDIT: με συγχωρείς, δεν είδα ότι είσαι Β λυκείου και όχι Γ.
Λοιπόν, αν σκέφτεσαι για δημοσιογραφία, στην καλύτερη σχολή που μπορώ να σκεφτώ και να σου πω οτι ΙΣΩΣ να έχει να κάνει με αυτό που θες, είναι τα οικονομικά. Αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην ακούς εμένα. Ψαξτο μόνη σου
Μετά έχεις επιλογή των ΙΕΚ (ψαξτο και αυτο) και φυσικά υπάρχει η επιλογή να αλλάξεις κατεύθυνση (αλλά θα είναι πολύ δύσκολα.)
Τέλος, τσέκαρε αν γίνεται να κάνεις κάτι με δημοσιογραφία παίρνοντας το μάθημα της Ιστορίας ως επιλογής, αλλά χλωμό :/
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 07-05-16 στις 10:32. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 23:42, 30-04-16:

Από Θετική Δημοσιογραφία Γιοκ. Η πας σε ΙΕΚ, η πηγαίνεις Θεωρητική η μπαίνεις σε μια άλλη σχολή που σου αρέσει, την τελειώνεις και δίνεις κατατακτηριες για να μπεις εκεί
Παράθεση

marySHERlocked

Νεοφερμένος

H marySHERlocked All the world is a stage... έγραψε στις 01:03, 01-05-16:

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου

Χαχαχα δεν πειράζει άλλωστε δεν το είχα προσέξει καν εκείνο το κομματι.Σίγουρα θα το ψάξω λίγο παραπάνω για κάποιο ΑΕΙ πιο πολυ από περιέργεια. Ευχαριστώ και...Χριστός Ανέστη

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Χριστός Ανέστη φίλε μου : )
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marySHERlocked : 01-05-16 στις 01:01. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

billaronis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη billaronis
Ο billaronis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O billaronis έγραψε στις 19:21, 04-05-16:

Καλησπέρα και καλή ανάσταση.

Είμαι μαθητής της Γ λυκείου και σε λίγες μέρες θα δώσω πανελλήνιες από την κατεύθυνση της Θετικής σε 4 μαθήματα (Έκθεση, Φυσική, Χημεία και Μαθηματικά). Θα ήθελα να μάθω εάν του χρόνου, ως απόφοιτος, γίνεται να ξανα-δώσω πανελλήνιες από την κατεύθυνση των Οικονομικών-Πληροφορικής (στα μαθήματα Έκθεση, Μαθηματικά, Αοθ και Αεπ). Ρώτησα πολλά άτομα και είτε μου έλεγαν δεν ξέρουν είτε μου έλεγαν ναι.. άλλα δεν είναι σίγουροι. Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει και να 'χει μια απάντηση στην ερώτηση μου. Σύμφωνα και με τα λεγόμενα ενός άρθρου του Υπουργείου Παιδείας λέει ξεκάθαρα ότι ο απόφοιτος απλά υποβάλει νέα αίτηση στο σχολείο που πήγαινε βάζοντας ΟΠΟΙΑ κατεύθυνση επιθυμεί, όμως και πάλι θέλω να είμαι σίγουρος!
Παράθεση

xristaras12345

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras12345
Ο xristaras12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,068 μηνύματα.

O xristaras12345 έγραψε στις 20:05, 04-05-16:

Μεγάλε αυτό γινόταν παλιά δηλαδή μπορούσες να δώσεις ως απόφοιτος με άλλη κατεύθυνση απο αυτην που ησουν το θέμα είναι πως του χρόνου καλός η κακός το σύστημα αλλάζει οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει άτομο να σου πει αν θα ισχύει αυτό και του χρόνου ούτε καν ο υπουργός παιδείας δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να σου απαντήσει κάτι τέτοιο
Παράθεση

billaronis

Νεοφερμένος

Ο billaronis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O billaronis έγραψε στις 20:12, 04-05-16:

Κατάλαβα, εντάξει πάντως από όσα έχω ακούσει πιστεύω να είναι εφικτό ακόμη και με τις νέες αλλαγές... Πότε λες να ξέρω στα σίγουρα; Μετά το τέλος του καλοκαιριού;
Παράθεση

xristaras12345

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras12345
Ο xristaras12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,068 μηνύματα.

O xristaras12345 έγραψε στις 23:17, 04-05-16:

Η πρώτη αλλαγή στο σύστημα θα ξεκινήσει τωρα στις αρχές Ιουνίου σύμφωνα με το υπουργείο φυσικά
Παράθεση

billaronis

Νεοφερμένος

O billaronis έγραψε στις 23:29, 04-05-16:

Ωραία! Ας ελπίσω να συνεχίσει να ισχύει αυτό που ίσχυε και τα προηγούμενα χρόνια για τους απόφοιτους από άλλη κατεύθυνση!Ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:30, 05-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από billaronis
Καλησπέρα και καλή ανάσταση.

Είμαι μαθητής της Γ λυκείου και σε λίγες μέρες θα δώσω πανελλήνιες από την κατεύθυνση της Θετικής σε 4 μαθήματα (Έκθεση, Φυσική, Χημεία και Μαθηματικά). Θα ήθελα να μάθω εάν του χρόνου, ως απόφοιτος, γίνεται να ξανα-δώσω πανελλήνιες από την κατεύθυνση των Οικονομικών-Πληροφορικής (στα μαθήματα Έκθεση, Μαθηματικά, Αοθ και Αεπ). Ρώτησα πολλά άτομα και είτε μου έλεγαν δεν ξέρουν είτε μου έλεγαν ναι.. άλλα δεν είναι σίγουροι. Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει και να 'χει μια απάντηση στην ερώτηση μου. Σύμφωνα και με τα λεγόμενα ενός άρθρου του Υπουργείου Παιδείας λέει ξεκάθαρα ότι ο απόφοιτος απλά υποβάλει νέα αίτηση στο σχολείο που πήγαινε βάζοντας ΟΠΟΙΑ κατεύθυνση επιθυμεί, όμως και πάλι θέλω να είμαι σίγουρος!
Στο άρθρο 1 της Υπουργικής Απόφασης Φ.253/193309/Α5/27-11-2015 σχετικής με την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αναφέρεται το εξής " Οι μαθητές δηλώνουν υποχρεωτικά την Ομάδα Προσανατολισμού που ήδη έχουν επιλέξει και παρακολουθούν ενώ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ μπορούν να επιλέξουν να εξεταστούν στα μαθήματα οποιασδήποτε Ομάδας Προσανατολισμού".
https://www.minedu.gov.gr/publicatio...5_fek_2647.pdf
Μα είναι δυνατόν να καταδικάσουν κάποιον να μην μπορεί να αλλάξει γνώμη; Ασφαλώς και μπορείς να ξαναδώσεις δηλώνοντας άλλη ομάδα κάνοντας τη σχετική αίτηση-δήλωση του χρόνου το Φεβρουάριο.
Παράθεση

billaronis

Νεοφερμένος

O billaronis έγραψε στις 09:51, 05-05-16:

Και εμένα η λογική μου, σύμφωνα και με αυτά που έχω διαβάσει, αυτό μου λέει. Σε υπερ ευχαριστώ για την απάντηση σου, να είσαι καλά!
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 10:18, 05-05-16:

Πέρα από τα παραπάνω, όσες αλλαγές και αν έγιναν, ποτέ κανένα σύστημα δεν απαγόρευε στους απόφοιτους να δώσουν ξανά εξετάσεις σε οποιαδήποτε κατεύθυνση ήθελαν.

Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 11:39, 05-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από billaronis
Και εμένα η λογική μου, σύμφωνα και με αυτά που έχω διαβάσει, αυτό μου λέει. Σε υπερ ευχαριστώ για την απάντηση σου, να είσαι καλά!
Ασφαλώς και είναι έτσι! Ακόμα και αν δεν υπήρχε πουθενά κάποια σχετική αναφορά, θεωρείται "ευκόλως εννοούμενο". Καλή επιτυχία!
Παράθεση

billaronis

Νεοφερμένος

O billaronis έγραψε στις 12:56, 05-05-16:

Τέλεια. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και επίσης καλή επιτυχία σε όσους δίνουν!
Παράθεση

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Resistance
Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Resistance έγραψε στις 16:25, 25-06-16:

Όσοι ακολουθήσουμε το 5ο επιστημονικό πεδίο(Επιστήμες Οικονομίας και Πληροφορικής)που δημιουργήθηκε με το νέο σύστημα ας μαζέψουμε εδώ τις απορίες και τις ανησυχίες μας.
Για όσους δεν γνωρίζουν το πεδίο αυτό περιλαμβάνει τα εξής 4 μαθήματα:
i)Αρχές Οικονομικής Θεωρίας(ΑΟΘ) με συντελεστή---->0,7
ii)Μαθηματικά Προσανατολισμού με συντελεστή---->1,3
iii)Αρχές Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον(ΑΕΠΠ) χωρίς συντελεστή
iv)Έκφραση-Έκθεση Γενικής Παιδείας χωρίς συντελεστή

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
Παράθεση

Δεα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δεα
Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Δεα έγραψε στις 08:58, 12-08-16:

Μονο εγω σιχαίνομαι το αεππ?
Ολα τ αλλα τα λατρεύω ομως
Παράθεση

ΓιωργοςM

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη ΓιωργοςM
Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος --- . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O ΓιωργοςM έγραψε στις 10:53, 12-08-16:

Ειναι αναλογα, καποιοι τα βρισκουν γελοία καποιοι αλλοι δυσκολεύονται.Κυριως γιατι δεν προσεχαν στο μαθημα της πληροφορικης στην β λυκειου και τωρα που τα βλεπουν πρωτη φορα δυσκολεύονται στην αλγοριθμικη λογικη.Ειναι ευκολα ομως καθως περνάει ο καιρος ,εχουν μια συγκεκριμένη τεχνικη με συγκεκριμένες εντολες που επαναλαμβάνονται συνεχώς,θα βαρεθεις να κανεις ασκήσεις επειδή τα ξερεις πολυ καλα.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 15:25, 12-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Δεα
Μονο εγω σιχαίνομαι το αεππ?
Ολα τ αλλα τα λατρεύω ομως
Πιστεύω ότι απλά δεν το έχεις πάρει με καλό μάτι και με την σωστή οπτική!
Παράθεση

Δεα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δεα
Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Δεα έγραψε στις 15:50, 12-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΓιωργοςM
Ειναι αναλογα, καποιοι τα βρισκουν γελοία καποιοι αλλοι δυσκολεύονται.Κυριως γιατι δεν προσεχαν στο μαθημα της πληροφορικης στην β λυκειου και τωρα που τα βλεπουν πρωτη φορα δυσκολεύονται στην αλγοριθμικη λογικη.Ειναι ευκολα ομως καθως περνάει ο καιρος ,εχουν μια συγκεκριμένη τεχνικη με συγκεκριμένες εντολες που επαναλαμβάνονται συνεχώς,θα βαρεθεις να κανεις ασκήσεις επειδή τα ξερεις πολυ καλα.
Το 2011 που ήμουν β λυκειου πάντως δεν κάναμε τιποτα σχετικο με το αεππ . ειχαμε μια γκουμουτσα για βιβλιο σαν τηλεφωνικος Κατάλογος ηταν.
Φέτος έγραψα 14.3 με το παλιο συστημα ομως που ήταν πιο δυσκολα απ οτι ειπαν

Πιστεύω ότι απλά δεν το έχεις πάρει με καλό μάτι και με την σωστή οπτική!
Αυτο πιστεύω κ γω γτ δν ειναι οτι δεν εχω θέληση ν το διαβάσω. Περισσότερο αισθάνομαι απαισιόδοξος γι αυτό το μαθημα κ οτι δν θ γραψω άριστα. Με τα 4 μαθηματα πλεον σ αυτο κ στο αοθ πρέπει ν γράψεις 20
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δεα : 12-08-16 στις 15:50. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    annam098, Guru5ουΠεδίου

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους