Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,469 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,911 μηνύματα σε 92,677 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 444 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

Vasilis99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasilis99
Ο Vasilis99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Vasilis99 έγραψε στις 20:16, 17-08-16:

Γεια σε ολους!!Ειμαι σε μια δυσκολη φαση εχοντας διαλεξει θετικη κατευθυνση ενω τωρα εχω αμφιβολιες εαν πρεπει τον Σεπτεμβρη να παω στα Οικονομικα.Να σημειωθει οτι μου θα ηθελα να ασχοληθω με υπολογιστες στο μελλον αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχουν και στην θετικη σχολες πληροφορικης.Μου αρεσει η φυσικη και η χημεια(πιο πολυ) ΟΜΩΣ δεν μπορω να καταλαβω τιποτα στην Φυσικη παρολο που μ'αρεσει...Ευχαριστω οποιον μου δωσει καποια απαντηση για να με διευκολυνει !!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σταυρούλα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σταυρούλα
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ικάρων . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Σταυρούλα έγραψε στις 22:51, 17-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis99
Γεια σε ολους!!Ειμαι σε μια δυσκολη φαση εχοντας διαλεξει θετικη κατευθυνση ενω τωρα εχω αμφιβολιες εαν πρεπει τον Σεπτεμβρη να παω στα Οικονομικα.Να σημειωθει οτι μου θα ηθελα να ασχοληθω με υπολογιστες στο μελλον αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχουν και στην θετικη σχολες πληροφορικης.Μου αρεσει η φυσικη και η χημεια(πιο πολυ) ΟΜΩΣ δεν μπορω να καταλαβω τιποτα στην Φυσικη παρολο που μ'αρεσει...Ευχαριστω οποιον μου δωσει καποια απαντηση για να με διευκολυνει !!!

Είναι πολύ λιγότερες οι σχολές καθαρά πληροφορικής στο 2ο πεδίο. Κοίτα σε ποιο από τα 2 πεδία (2ο ή 5ο) βρίσκονται τα περισσότερα τμήματα που σε ενδιαφέρουν και κάνε την επιλογή σου Επίσης καλό θα ήταν να ψάξεις οδηγούς σπουδών και γενικότερα πληροφορίες σε σχέση με την εξέλιξη που μπορεί να έχεις από την κάθε σχολή.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sophia<3 (Σοφία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sophia<3
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H sophia<3 έγραψε στις 23:23, 17-08-16:

Να σημειωσω οτι η φυσικη της γ λυκειου ειναι τελειως διαφορετικο κομματι (μοιαζει πιο πολυ με την α)και με το σωστο καθηγητη μπορεις να καταλαβεις τα παντα ...
Παράθεση

Vasilis99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasilis99
Ο Vasilis99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Vasilis99 έγραψε στις 13:52, 18-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Σταυρούλα
Είναι πολύ λιγότερες οι σχολές καθαρά πληροφορικής στο 2ο πεδίο. Κοίτα σε ποιο από τα 2 πεδία (2ο ή 5ο) βρίσκονται τα περισσότερα τμήματα που σε ενδιαφέρουν και κάνε την επιλογή σου Επίσης καλό θα ήταν να ψάξεις οδηγούς σπουδών και γενικότερα πληροφορίες σε σχέση με την εξέλιξη που μπορεί να έχεις από την κάθε σχολή.
Και στα 2 πεδια υπαρχουν σχολες που με ενδιαφερουν ομως πιστευω οτι δεν θα τα παω πολυ καλα στην Φυσικη και δεν ξερω αν θα την καταλαβω και ποτε ομως εχω ενα βασικο ερωτημα που ισως να με βοηθησει παρα πολυ!.....Αν αλλαξω την κατευθυνση μου στα οικονομικα θα μπορεσω να ανταπεξελθω απο τον Σεπτεμβρη και μετα;
Ευχαριστω ολους σας για την ανταποκριση το εκτιμω ιδιαιτερα!!!

Αρχική Δημοσίευση από sophia<3
Να σημειωσω οτι η φυσικη της γ λυκειου ειναι τελειως διαφορετικο κομματι (μοιαζει πιο πολυ με την α)και με το σωστο καθηγητη μπορεις να καταλαβεις τα παντα ...
Ελπιζω να βοηθησει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vasilis99 : 18-08-16 στις 13:52. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 719 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 14:10, 18-08-16:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  p.txt.png
Εμφανίσεις:  59
Μέγεθος:  25,0 KB
Συγκεντρωτικά
Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 17:20, 19-08-16:

Το κλασσικό δίλημμα στο οποίο μπαίνουν αρκετοί μαθητές... Κοντέυει Σεπτέμβρης και δεν ξέρω πραγματικά ποια κατεύθυνση να διαλέξω... Να σημειώσω πως δήλωσα θετική σε μια δήλωση που μας έδωσαν στο σχολείο, αλλά έγραφε πως μπορούσες να αλλάξεις κατεύθυνση εφόσον το επιθυμείς μέσω νέας δήλωσης που θα μας παραδοθεί τον Σεπτέμβρη! Εμένα μου αρέσουν και τα δύο 'βασικά' μαθηματα των δύο κατευθύνσεων: και τα μαθηματικά και τα αρχαία! Έχω ακούσει όμως ότι τα μαθηματικά είναι πολύ δύσκολα (και η φυσική επίσης). Επίσης να σημειώσω πως στο τέλος των ενδοσχολικών εξετάσεων της Α' λυκείου επειδή είμαι πολύ βιαστικός, έγραψα 7 άλγεβρα και 11 σε φυσική και γεωμετρία! Χημεία έγραψα 17,6, η οποία δεν με δυσκόλευε ιδιαίτερα! Τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα με δυσκολεύουν αρκετά όχι σε θέμα θεωρίας αλλά σε θέμα συνδυασμού όπως για παράδειγμα στην φυσική που, για να βρεις το σωστό αποτέλεσμα πρέπει να συνδυάσεις δέκα διαφορετικά πράγματα και αν κάνεις το παραμικρό λαθάκι, χάνεις την άσκηση! Αυτό με την λεπτομέρεια παίζει και στην άλγεβρα που για μία παρένθεση ή πρόσημο, το 20 γίνεται χαλαρά 10! (τρόπος του λέγειν). Απο την άλλη τα αρχαία με δυσκόλευαν κι αυτά λίγο, ειναι αρκετά απαιτητικό μάθημα. Στα αρχαία είχα ένα μικρό θεματάκι με την μετάφραση μόνο. Στις εξετάσεις έγραψα αρχαία 14, έκθεση 16 και κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας 18! Σκεφτόμουν να πάω θεωρητική παρόλο που έχω δηλώσει θετική αλλά με φοβίζει το άγνωστο αρκετά! Παρόλ' αυτά σκέφτομαι όμως ότι στα αρχαία με λίγο διάβασμα καταφέρνεις να γράψεις αρκετά καλά ενώ μαθηματικά-φυσική όσο και να έχεις διαβάσει αν κάνεις λάθος βιασύνης=λάθους χάνεις την άσκηση ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος της! Είμαι σε δίλημμα πραγματικά!Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν γνωρίζω πως (με ποια μαθήματα) και ποια παιδία ξεκλειδώνονται απο κάθε κατεύθυνση! Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotis849 : 19-08-16 στις 17:42.
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 18:10, 19-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis849
Το κλασσικό δίλημμα στο οποίο μπαίνουν αρκετοί μαθητές... Κοντέυει Σεπτέμβρης και δεν ξέρω πραγματικά ποια κατεύθυνση να διαλέξω... Να σημειώσω πως δήλωσα θετική σε μια δήλωση που μας έδωσαν στο σχολείο, αλλά έγραφε πως μπορούσες να αλλάξεις κατεύθυνση εφόσον το επιθυμείς μέσω νέας δήλωσης που θα μας παραδοθεί τον Σεπτέμβρη! Εμένα μου αρέσουν και τα δύο 'βασικά' μαθηματα των δύο κατευθύνσεων: και τα μαθηματικά και τα αρχαία! Έχω ακούσει όμως ότι τα μαθηματικά είναι πολύ δύσκολα (και η φυσική επίσης). Επίσης να σημειώσω πως στο τέλος των ενδοσχολικών εξετάσεων της Α' λυκείου επειδή είμαι πολύ βιαστικός, έγραψα 7 άλγεβρα και 11 σε φυσική και γεωμετρία! Χημεία έγραψα 17,6, η οποία δεν με δυσκόλευε ιδιαίτερα! Τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα με δυσκολεύουν αρκετά όχι σε θέμα θεωρίας αλλά σε θέμα συνδυασμού όπως για παράδειγμα στην φυσική που, για να βρεις το σωστό αποτέλεσμα πρέπει να συνδυάσεις δέκα διαφορετικά πράγματα και αν κάνεις το παραμικρό λαθάκι, χάνεις την άσκηση! Αυτό με την λεπτομέρεια παίζει και στην άλγεβρα που για μία παρένθεση ή πρόσημο, το 20 γίνεται χαλαρά 10! (τρόπος του λέγειν). Απο την άλλη τα αρχαία με δυσκόλευαν κι αυτά λίγο, ειναι αρκετά απαιτητικό μάθημα. Στα αρχαία είχα ένα μικρό θεματάκι με την μετάφραση μόνο. Στις εξετάσεις έγραψα αρχαία 14, έκθεση 16 και κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας 18! Σκεφτόμουν να πάω θεωρητική παρόλο που έχω δηλώσει θετική αλλά με φοβίζει το άγνωστο αρκετά! Παρόλ' αυτά σκέφτομαι όμως ότι στα αρχαία με λίγο διάβασμα καταφέρνεις να γράψεις αρκετά καλά ενώ μαθηματικά-φυσική όσο και να έχεις διαβάσει αν κάνεις λάθος βιασύνης=λάθους χάνεις την άσκηση ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος της! Είμαι σε δίλημμα πραγματικά!Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν γνωρίζω πως (με ποια μαθήματα) και ποια παιδία ξεκλειδώνονται απο κάθε κατεύθυνση! Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει
Από θετική βασικά μαθήματα είναι φυσική, χημεία και έκθεση. Με μαθηματικά ανοίγεις το 2ο πεδίο (πολυτεχνεία, φυσικομαθηματικά, χημείες κτλ). Με βιολογία κατ. ανοίγεις το 3ο ( ιατρικές, παραϊατρικά κτλ). Με ιστορία γεν. το 4ο (παιδαγωγικά).
Από θεωρητική βασικά αρχαία, ιστορία κι έκθεση. Με λατινικά 1ο (φιλολογίες, νομικές). Με βιολογία γεν. 3ο ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΟΡΙΩΝ (το άριστα νομίζω γύρω στο 18,5). Με μαθηματικά γεν. 4ο.
Εσύ να επιλέξεις με βάση τα μαθήματα και τις σχολές που σε ενδιαφέρουν.
Ελπίζω να βοήθησα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 11:16, 20-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Από θεωρητική βασικά αρχαία, ιστορία κι έκθεση. Με λατινικά 1ο (φιλολογίες, νομικές). Με βιολογία γεν. 3ο ΜΕ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΟΡΙΩΝ (το άριστα νομίζω γύρω στο 18,5). Με μαθηματικά γεν. 4ο.
To 5o μέσω θεωρητικής δεν ανοίγει; Δυστυχώς στο σχολείο δεν μας έχουν μιλήσει για τίποτα απο αυτά με αποτέλεσμα στην παρόμοια θέση να βρισκονται αρκετοί συμμαθητές μου...
Παράθεση

guitaramateur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guitaramateur
H guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H guitaramateur έγραψε στις 11:22, 20-08-16:

To 5o μέσω θεωρητικής δεν ανοίγει; Δυστυχώς στο σχολείο δεν μας έχουν μιλήσει για τίποτα απο αυτά με αποτέλεσμα στην παρόμοια θέση να βρισκονται αρκετοί συμμαθητές μου...
Το 5ο πεδίο πλέον έχει δική του κατεύθυνση:Οικονομίας και Πληροφορικής
Οπότε σε σχολές 5ου πεδίου μπορείς να πας ΜΟΝΟ εάν επιλέξεις αυτή την κατεύθυνση.
Τα μαθήματα είναι:ΕΚΘΕΣΗ,ΑΕΠΠ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ,ΑΟΘ

Πολύ καλά έκαναν που δεν δίνουν πλέον το δικαίωμα στους θεωρητικής κατεύθυνσης να μπαίνουν σε οικονομικές σχολές.
Ήταν ντροπή!Έμπαιναν σε σχολές οικονομικές δίχως να έχουν διδαχθεί ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ!!
Σαν να μπαίνει κάποιος ιατρική δίχως να έχει κάνει ποτέ βιολογία.
Συν τοις άλλοις ότι βρίσκονταν σε αβαντάζ σε σχέση με τους θετικούς-τεχνολογικούς λόγω των πιο εύκολων θεμάτων(στατιστικά) της θεωρητικής και τους έπαιρναν τις θέσεις.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 12:52, 20-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από guitaramateur
Το 5ο πεδίο πλέον έχει δική του κατεύθυνση:Οικονομίας και Πληροφορικής
Οπότε σε σχολές 5ου πεδίου μπορείς να πας ΜΟΝΟ εάν επιλέξεις αυτή την κατεύθυνση.
Τα μαθήματα είναι:ΕΚΘΕΣΗ,ΑΕΠΠ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ,ΑΟΘ

Πολύ καλά έκαναν που δεν δίνουν πλέον το δικαίωμα στους θεωρητικής κατεύθυνσης να μπαίνουν σε οικονομικές σχολές.
Ήταν ντροπή!Έμπαιναν σε σχολές οικονομικές δίχως να έχουν διδαχθεί ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ!!
Σαν να μπαίνει κάποιος ιατρική δίχως να έχει κάνει ποτέ βιολογία.
Συν τοις άλλοις ότι βρίσκονταν σε αβαντάζ σε σχέση με τους θετικούς-τεχνολογικούς λόγω των πιο εύκολων θεμάτων(στατιστικά) της θεωρητικής και τους έπαιρναν τις θέσεις.
Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να πω την αλήθεια, με έλκυ το 5ο επιστημονικό πεδίο πιο πολύ αλλά εντάξει. Β' Λυκείου θα πάω και σκεφτόμουν, αν πάω θεωρητική φέτος και του χρόνου Οικονομίας και Πληροφορικής (για να ξεκλειδώσω το 5ο πεδίο) θα έχω κάποιο πρόβλημα πιστεύετε;
Παράθεση

guitaramateur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guitaramateur
H guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H guitaramateur έγραψε στις 13:12, 20-08-16:

Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να πω την αλήθεια, με έλκυ το 5ο επιστημονικό πεδίο πιο πολύ αλλά εντάξει. Β' Λυκείου θα πάω και σκεφτόμουν, αν πάω θεωρητική φέτος και του χρόνου Οικονομίας και Πληροφορικής (για να ξεκλειδώσω το 5ο πεδίο) θα έχω κάποιο πρόβλημα πιστεύετε;
Αν σε έλκει το 5ο πεδίο καλό θα είναι να μην αποφύγεις την επαφή με τα μαθηματικά.Όχι ότι τα μαθηματικα κατεύθυνσης Β λυκείου έχουν σχέση με αυτά της Γ αλλά όσο να ναι μετράει και η επαφή.Επίσης(συμβουλή εκ πείρας) να προσέχεις φέτος στο μάθημα της Πληροφορικής!Εάν καταλάβεις από τώρα την λογική του χρόνου θα πετάς!(στο λέω αυτό επειδή εγώ την "πάτησα").
Αν είναι όμως φέτος να πας θεωρητική επειδή δεν έχεις καλή σχέση με ΑΛΓΕΒΡΑ και γενικώς τα μαθηματικά τα βλέπεις σαν "βάρος" τότε να μην διανοηθείς να διαλέξεις την κατεύθυνση Οικονομία/Πληροφορική του χρόνου.Τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης της Γ είναι μεν ξεχωριστό κομμάτι(που δεν έχει διδαχθεί ποτέ στις προηγούμενες τάξεις) αλλά ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΟΥΝ να είσαι άριστος και να μην έχεις κενά.Εφόσον θέλεις μια αξιοπρεπή σχολή του 5ου πεδίου εννοείται.Αυτές οι συμβουλές από εμένα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 13:45, 20-08-16:

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι αν θέλεις οικονομικά, καλύτερα να διαλέξεις θετική στη β για να έχεις επαφή με τα μαθηματικά. Όχι ότι αν διαλέξεις θεωρητική θα είναι ακατόρθωτο, αλλά σαφώς πιο δύσκολο.
Παράθεση

Panellhnies2017

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panellhnies2017
H Panellhnies2017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Panellhnies2017 έγραψε στις 10:01, 31-08-16:

Καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, γνωριζει κανεις αν η σχολη μηχανικων πληροφορικης ανηκει στο 5ο πεδιο; Καποιοι μου λενε ναι και καποιοι πως οχι.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 719 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 10:33, 31-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Panellhnies2017
Καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, γνωριζει κανεις αν η σχολη μηχανικων πληροφορικης ανηκει στο 5ο πεδιο; Καποιοι μου λενε ναι και καποιοι πως οχι.
Αν αναφέρεσαι στο ΤΕΙ ,ανήκει στο 2ο&5ο
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 08:12, 01-09-16:

Αλλαγές τμημάτων ΑΕΙ στα επιστημονικά πεδία
Συνοπτικά
πληροφορικές,στατιστικές~>+2ο
μηχανικών παραγωγής&διοίκησης,επιστήμης υπολογιστών,ΔΕΣ~>+5ο
χημικά~>+3ο
ΦΕΚ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis_98 : 01-09-16 στις 08:31.
Παράθεση

sofia10

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofia10
H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H sofia10 never stop learning έγραψε στις 23:08, 01-09-16:

καλησπερα , ειναι πρωτη φορα που γραφω στο στεκι.
λοιπον για να μην πολυλογω, θα παω β λυκειου φετος και τελευταια σκεφτομαι οτι θα με ενδιεφερε η ιατρικη, γενικα ειχα σοτν νου μου το 2ο πεδιο μαθηματικα-χημεια-φυσικη-εκθεση αλλα βλεπετε θελω να βρω αυτο που πραγματικα θελω να κανω στην ζωη μου οποτε πλεον σκεφτομαι πολλα. Θα ηθελα την συμβουλη κυριως παιδιων που εδωσαν φετος με το καινουργιο συστημα η τουλαχιστον που θα δωσουν φετος σε αυτο: η βιολογια της β λυκειου ειναι συνδεδεμενη μ αυτη της κατ της γ λυκειου?ποτε θα πρπει να αρχισω φροντιστηριο πρετοιμασιας για την βιολγια γ λυκ αν τελικα επιλεξω αυτο το πεδιο, φετος η απο τριτη λυκ??
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 10:20, 04-09-16:

Ρε παιδιά, έχω μια απορία που θα ήθελα να μου λύσετε. Έστω ότι παίρνω στις πανελλήνιες και μαθηματικά και βιολογία κατ. και βγάζω x μόρια στο 2ο πεδίο και y στο 3ο. Αν δηλώσω σχολές κοινές και στα 2 πεδία πχ βιολογικά, χημικά, ποιος βαθμός θα μετράει, ο x ή ο y;
Ευχαριστώ.
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 10:34, 04-09-16:

Αυτό εξαρτάται από το πεδίο που θα τα δηλώσεις στο σύστημα νομίζω.
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 10:44, 04-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Αυτό εξαρτάται από το πεδίο που θα τα δηλώσεις στο σύστημα νομίζω.
Δηλαδή στην ουσία τα δηλώνω από το πεδίο που έχω τα περισσότερα μόρια;
Παράθεση

MariaBu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MariaBu
H MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H MariaBu έγραψε στις 13:28, 09-09-16:

Καλησπέρα , είμαι μαθήτρια γ λυκείου γενικού λυκείου και αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες. Δεν είμαι καλή στα μαθηματικά και αποφάσισα να διαβάζω με βοήθεια καθηγητή την θεωρία για να πάρω τουλάχιστον ένα 5 στο τέλος!
Σκέφτηκα να πάρω βιολογια να κάνω δηλαδή βιολογια και να ανοίξω το 3ο πεδίο αφού είμαι στο 5ο και να εκείνες τις σχολές που με ενδιαφέρουν.
Θέλω την γνώμη σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε , είναι δύσκολη χρονιά και θέλω να τα πάω όσο καλύτερα μπορώ!
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 13:42, 09-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από MariaBu
Καλησπέρα , είμαι μαθήτρια γ λυκείου γενικού λυκείου και αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες. Δεν είμαι καλή στα μαθηματικά και αποφάσισα να διαβάζω με βοήθεια καθηγητή την θεωρία για να πάρω τουλάχιστον ένα 5 στο τέλος!
Σκέφτηκα να πάρω βιολογια να κάνω δηλαδή βιολογια και να ανοίξω το 3ο πεδίο αφού είμαι στο 5ο και να εκείνες τις σχολές που με ενδιαφέρουν.
Θέλω την γνώμη σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε , είναι δύσκολη χρονιά και θέλω να τα πάω όσο καλύτερα μπορώ!
Γιατί δε διάλεξες την θετική κατεύθυνση με 4ο μάθημα τη βιολογία κατ.; Να φανταστώ ότι δε σου αρέσουν η φυσική και η χημεία;Μόνο έτσι δε θα έχεις απώλεια μορίων στο 3ο πεδίο.
Βασικά δεν κατάλαβα αν ενδιαφέρεσαι για σχολές του 3ου ή του 5ου πεδίου. Αν θες το 5ο, δώσε τον καλύτερο σου εαυτό και με έναν καλό βαθμό στο αοθ μπορείς να πιάσεις κάμποσες σχολές.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 13:45, 09-09-16:

γιατί να πας για ένα 5άρι στα μαθηματικά;
θεωρία->διαβάζεις -γράφεις [μον. 5]
β θέμα->συνήθως βατό(άντε 1 ερώτημα να είναι πονηρό)[max 5 min 3-4]
γ θέμα->2 τουλάχιστον θα λύνονται [1-2+]
υπόλοιπο γ &δ ->κάνεις ό,τι μπορείς[-]
σύνολο(χειρότερη περίπτωση):9-10
Παράθεση

semi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη semi
H semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H semi έγραψε στις 14:36, 09-09-16:

Δεν ξέρω αν η καλύτερη επιλογή για σένα είναι το 3ο. Κατά πρώτον ανταγωνίζεσαι παιδιά που έχουν προβάδισμα λόγω της "απώλειας μορίων" που θα έχεις. Σαν να μην έφτανε αυτό θα τα ανταγωνιστείς δίνοντας μαθηματικά, στα οποία λες ότι δεν είσαι καλή και αντικειμενικά δεν είναι εύκολη υπόθεση. Αν στοχεύεις συγκεκριμένα σχολές 3ου θα σου πρότεινα να πας στην ομάδα προσανατολισμού των θετικών σπουδών. Αν όμως οι κύριες επιλογές σου είναι στο 5ο κάνε ό,τι μπορείς και πήγαινε yolo και στο 3ο. Αυτή είναι η δική μου συμβουλή, δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει για σένα γι αυτό κρίνε με βάση τις δικές σου επιθυμίες και δυνατότητες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 15:03, 09-09-16:

Μην ξεκινας με τη λογικη οτι θα γραψεις 5 στα μαθηματικα! Ειμαι σιγουρη οτι μπορεις παραπανω!! Μελετη τις αποδειξεις καθε βραδυ τους τελευταιους μηνες και κατι που θα πιασεις απο το 2ο θεμα. Απο 'κει και περα απο 5ο πεδιο να πας ιατρικα-παραιατρικα δεν ειναι πολυ καλη ιδεα λογω των μειωμενων μοριων. Θες καποια συγκεκριμενη σχολη στο πεδιο υγειας; Να ξερεις παντως οτι Βιολογια γενικης παιδειας μπορεις να γραψεις πολυ καλα αν ασχοληθεις εξαρχης.
Παράθεση

MariaBu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MariaBu έγραψε στις 16:20, 09-09-16:

Cygnus.e σκέφτομαι από το 3ο για φυσικοθεραπευτικές πιο πολύ και λογοθεραπεια

Manolis_98 Γιατί δεν θα κάνω ασκήσεις αφού δεν μπορώ αν μπορούσα θα είχα πιο ψηλούς στόχους :/
Harry aktritas πόσο περίπου θα χάσω ; θέλω σχολές και από τα 2 πεδία
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MariaBu : 09-09-16 στις 16:23.
Παράθεση

Παν16

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Παν16
H Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H Παν16 έγραψε στις 16:25, 09-09-16:

Cygnus.e σκέφτομαι από το 3ο για φυσικοθεραπευτικές πιο πολύ και λογοθεραπεια

Γιατί δεν θα κάνω ασκήσεις αφού δεν μπορώ αν μπορούσα θα είχα πιο ψηλούς στόχους :/
Αν δεν μπορεις να λυσεις ασκησεις, τοτε- για να μιλησουμε σοβαρα -ειναι πιστευω ακατορθωτο να περασεις φυσικοθεραπεια η λογοθεραπεια ειδικα κ με τα μειωμενα μορια απο το 5ο πεδιο!! Μηπως ομως υπερβαλλεις; Εχεις πολυ χρονο να καταφερεις να μαθεις να λυνεις ασκησεις...
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 17:40, 09-09-16:

Harry aktritas πόσο περίπου θα χάσω ; θέλω σχολές και από τα 2 πεδία
Το άριστα (να γράψεις δηλαδή 20 σε όλα μαζί με την έκθεση...) είναι γύρω στο 18.600. Αν θες για φυσικοθεραπείες κτλ με χαμηλό βαθμό στα μαθηματικά είναι δύσκολο (το καλό είναι ότι δεν είναι μάθημα βαρύτητας και επηρεάζει μόνο τον ΓΒΠ). Πάλεψέ το στο 5ο, με καλό βαθμό αοθ και αεππ πιάνεις πολλές σχολές.
Πάντως δεν καταλαβαίνω αυτή την απαισιοδοξία στα μαθηματικά. Δεν γίνεται να πας στις εξετάσεις με αυτήν την ψυχολογία. Πάλεψε, εξασκήσου με έναν καλό καθηγητή και θα δεις ότι ένας αξιοπρεπής βαθμός δεν είναι ακατόρθωτος.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 18:15, 09-09-16:

Manolis_98 Γιατί δεν θα κάνω ασκήσεις αφού δεν μπορώ αν μπορούσα θα είχα πιο ψηλούς στόχους :/
Μαρία έχεις ξεκινήσει φροντιστήριο/ιδιαίτερα;
Παράθεση

AngelosDd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AngelosDd
Ο AngelosDd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O AngelosDd έγραψε στις 17:33, 11-09-16:

Χαίρεται,
Φετος δινω πανελλήνιες με το νεο σύστημα και ειμαι σε διλλημα αν θα πρεπει να δωσω 4 ή 5 μαθηματα. Στοχος μου ειναι η Ιατρικη Ιωαννινων ομως με ενδιαφερουν και οι υπολοιπες σχολες υγειας(φαρμακευτικη,κτηνιατρικη). Ομως ο πατερας μου, όντας μαθηματικος,
επιμενει να δωσω και μαθηματικα(κατευθυνσης) για να μπορω να ξεκλειδώσω τις πολυτεχνικες σχολες σε περιπτωση αποτυχιας. Το προβλημα ειναι πως οι περισσοτερες πολυτεχνικες σχολες δεν μου κινούν το ενδιαφερον ενω εχω τρελο παθος για τις επιστημες υγειας. Ακομα, θεωρω πως τα μαθηματικα θα με κρατησουν πισω αφου στο σχολειο μου (πειραματικο πατρα) 10 αριστουχοι εχουν το ιδιο στοχο με εμενα και δεν θα παρουν μαθηματικα... Εσυ τι πιστευετε πως πρεπει να κανω??
Παράθεση

Stickerbush

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Stickerbush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 460 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 17:44, 11-09-16:

Πάρε Μαθηματικά για καλό και για κακό, και μάθε τη θεωρία (το Α θέμα).
Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 17:52, 11-09-16:

Ακομα κι αν ειναι τεσσερα μαθηματα η υλη ειναι ογκωδης. Τα μαθηματικα κατευθυνσης ειναι απαιτητικο μαθημα, (οχι οτι δεν ειναι τα υπολοιπα). Θεωρω οτι αφου εχεις εναν συγκεκριμενο στοχο και εχεις αποφασισει τι θελεις να κανεις, δεν υπαρχει λογος να παρεις και πεμπτο μαθημα και να βασανιζεσαι. Και να το κανεις, αν δεν ειναι αυτο που θες, οταν θα εντεινουν τα πραγματα θα αναγκαστεις να το βαλεις στην ακρη γιατι θα πρεπει να ασχοληθεις πιο πολυ με τα αλλα.
Αν παλι θελεις να κανεις το χατιρι του πατερα σου μπορεις να δωσεις το πεμπτο μαθημα και απο αυτο να μαθεις να βασικα, δηλαδη οσα θες για να λυσεις τα πρωτα θεματα. Αυτο βεβαια δεν θα σε φερει κοντα στις πολυτεχνικες, αλλα θα εχεις συγκεντρωσει μορια απο τα υπολοιπα μαθηματα και θα πιανεις αξιολογα τμηματα του 2ου πεδιου.
Για να ανακεφαλαιωσω, αν πιστευεις οτι μπορεις να τα καταφερεις παρε 5 μαθηματα αλλα φαινεσαι αποφασισμενος οτι σε τραβαει το πεδιο υγειας. Αυτη ειναι η γνωμη μου, καλη τυχη!!!
Παράθεση

Παν16

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Παν16 έγραψε στις 17:55, 11-09-16:

Αν γινει μια στραβη και δεν καταφερεις να πιασεις καποια απο τις επιλογες σου στις επιστημες υγειας (φετος την ''πατησαν'' ετσι πολλοι αριστοι μαθητες) εισαι διατεθειμενος να ξαναδωσεις πανελληνιες ή να περασεις σε καποια σχολη του 2ου πεδιου; Αν δεν σε ενδιαφερουν καθολου οι σχολες του 2ου πεδιου, τοτε μη δωσεις μαθηματικα!Αλλιως, σου προτεινω να επιλεξεις κ τα 5 μαθηματα, ετσι ωστε να εχεις περισσοτερες εναλλακτικες!
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 18:02, 11-09-16:

Μάλιστα, από Ιατρική συνεχίζουμε σε Μαθηματικά και καταλήγουμε σε Πολυτεχνείο...
Παράθεση

AngelosDd

Νεοφερμένος

Ο AngelosDd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O AngelosDd έγραψε στις 18:11, 11-09-16:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Σε περιπτωση αποτυχιας δεν ξερω τι θα κανω γιατι ως τωρα προσπαθοθσα να μην θεωρω την αποτυχια ως επιλογη... Για καλη μου τυχη εχω επισκευτει τα τμηματα Μηχανολογων Μηχανικων, Ηλεκτρολογων Μηχανικων καθως και την Ιατρικη στην πατρα και μπορω να πω οτι το πολυτεχνιο δεν μου τράβηξε την προσοχη... Οποτε φοβαμαι πως αν μπω μαλλον θα καταλήξω αιωνιος φοιτητης....
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 18:11, 11-09-16:

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να πάρεις μαθηματικά από τη στιγμή που τρελαίνεσαι για τις επιστήμες υγείας.
Ίσως θα ήταν καλό να μας πεις πόσες και ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν από το 2ο πεδίο.
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,126 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 18:15, 11-09-16:

Eισαι σιγουρος για την επιλογή σου; Μην χανεις χρόνο διαβάζοντας ενα επιπλέον μάθημα ενώ δεν σε ενδιαφέρει καν. Η ιατρική είναι ήδη ένας υψηλός στόχος,συγκεντρώσου σε αυτά τα τέσσερα μαθήματα για να γράψεις όσο πιο καλά γίνεται
Παράθεση

AngelosDd

Νεοφερμένος

O AngelosDd έγραψε στις 18:18, 11-09-16:

Γιατι φετος εγιναν τρελες αναποδιες και φιλοι μου με 18.200 εμπαιναν μονο βιολογικο... Αυτο βρηκε σαν αφορμη ο πατερας μου και με εχει "πριξει"... Και το αλλο κακο ειναι οτι ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα οποτε ο μαθηματικος μου θεωρουσε οτι κανω βλακεια αν δεν τα παρω
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 18:28, 11-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από AngelosDd
Γιατι φετος εγιναν τρελες αναποδιες και φιλοι μου με 18.200 εμπαιναν μονο βιολογικο... Αυτο βρηκε σαν αφορμη ο πατερας μου και με εχει "πριξει"... Και το αλλο κακο ειναι οτι ειμαι πολυ καλος στα μαθηματικα οποτε ο μαθηματικος μου θεωρουσε οτι κανω βλακεια αν δεν τα παρω
Από τη στιγμή που δε σε ενδιαφέρουν όμως οι σχολές αυτού του πεδίου, γιατί να κάνεις βλακεία; Για να καταλήξεις σε μία σχολή που δεν σου αρέσει;
Παράθεση

AngelosDd

Νεοφερμένος

O AngelosDd έγραψε στις 18:35, 11-09-16:

Αυτα λεω και εγω αλλα φωνή βοώντος εν τη ερήμω
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 18:44, 11-09-16:

Αν δεν δε ενδιαφέρει πραγματικά καμία σχολή του 2ου πεδίου, δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι. Τώρα που το σκέφτομαι, η μόνη σχολή που έχει κάποια μικρή (έως ανύπαρκτη θα έλεγα εγώ) σχέση με τις σχολές του 3ου πεδίου είναι οι χημικοί μηχανικοί μόνο και μόνο λόγω χημείας (αν και είναι φουλ στη φυσική και τα μαθηματικά) και της δυνατότητας να ασχοληθεις με τρόφιμα-βιοτεχνολογία. Όλες οι άλλες είναι παντελώς άσχετες με το αντικείμενο που θέλεις να ασχοληθείς.
Αν ήμουν στη θέση σου, η απόφαση θα ήταν ήδη ειλημμένη.
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,126 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 19:38, 11-09-16:

Eσύ δινεις πανελλήνιες,όχι ο πατέρας σου! Εσυ θα πάρεις την απόφαση, και από τη στιγμή που έχεις ήδη στόχο, καλύτερα να αφιερώσεις όλο σου τον χρόνο να διαβάζεις τα μαθήματα βαρύτητας παρά τα μαθηματικά.
Παράθεση

AngelosDd

Νεοφερμένος

O AngelosDd έγραψε στις 19:56, 11-09-16:

Μαλλον αυτο θα κανω Κατι αλλο, ξέρετε ή εχετε ακουσει κανενα παιδι που περασε ιατρικη ενω ειχε επιλεξει και μαθηματικά? Γιατι εγω οχι
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 19:58, 11-09-16:

Μαλλον αυτο θα κανω Κατι αλλο, ξέρετε ή εχετε ακουσει κανενα παιδι που περασε ιατρικη ενω ειχε επιλεξει και μαθηματικά? Γιατι εγω οχι
ένα κορίτσι από το σχολείο μου (ιατρική αθηνών)
Παράθεση

Παν16

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Παν16 έγραψε στις 20:04, 11-09-16:

Eναν συμμαθητη μου
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 20:17, 11-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Δηλαδή στην ουσία τα δηλώνω από το πεδίο που έχω τα περισσότερα μόρια;
Εννοείται!!
Παράθεση

MariaBu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MariaBu έγραψε στις 16:38, 13-09-16:

Έχω σκοπό να περάσω σε ναυτιλιακή σχολή που ζητάει μάθημα τα αγγλικά.. να πάρω το αοδε ή τα αγγλικά ;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,609 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 16:49, 13-09-16:

2 ερωτήσεις:

α) Για να ανοίξεις κάποιο νέο πεδίο δίνεις επιπλέον μάθημα. Πες είσαι θεωρητική (έχεις ανοίξει το 1ο πεδίο), αλλά θες να ανοίξεις και παιδαγωγικά οπότε αν δεν κάνω λάθος παίρνεις και μαθηματικά γενικής. Αυτά τα μαθηματικά μετράνε και στον μέσο όρο του πρώτου πεδίου (ότι δηλαδή έδωσες παραπάνω μαθήματα) ή μόνο στο πεδίο των παιδαγωγικών; Με άλλα λόγια, μπορείς να δηλώσεις κάποιο μάθημα-μπαλαντέρ χωρίς να φοβάσαι ότι θα χάσεις μόρια, αν δεν γράψεις καλά σε αυτό, στο κύριο πεδίο σου;

β) για τεφαα βοηθάνε αν κάνεις κάποιο άθλημα; Ή μπαίνεις κλασσικά όπως σε όλες τις σχολές δηλαδή μόνο με τον βαθμό που έγραψες;
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

O manolis_98 έγραψε στις 17:06, 13-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
2 ερωτήσεις:

α) Για να ανοίξεις κάποιο νέο πεδίο δίνεις επιπλέον μάθημα. Πες είσαι θεωρητική (έχεις ανοίξει το 1ο πεδίο), αλλά θες να ανοίξεις και παιδαγωγικά οπότε αν δεν κάνω λάθος παίρνεις και μαθηματικά γενικής. Αυτά τα μαθηματικά μετράνε και στον μέσο όρο του πρώτου πεδίου (ότι δηλαδή έδωσες παραπάνω μαθήματα) ή μόνο στο πεδίο των παιδαγωγικών; Με άλλα λόγια, μπορείς να δηλώσεις κάποιο μάθημα-μπαλαντέρ χωρίς να φοβάσαι ότι θα χάσεις μόρια, αν δεν γράψεις καλά σε αυτό, στο κύριο πεδίο σου;

β) για τεφαα βοηθάνε αν κάνεις κάποιο άθλημα; Ή μπαίνεις κλασσικά όπως σε όλες τις σχολές δηλαδή μόνο με τον βαθμό που έγραψες;
α)μετράει μόνο στο πεδίο των παιδαγωγικών
β)στα τεφαα μπαίνει με τον γραπτό+αθλήματα(μετράνε οι επιδόσεις σε αντίθεση με τις στρατιωτικές που απαιτείται ο υποψήφιος απλώς να πιάσει τα όρια)
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 21:40, 13-09-16:

Έχω σκοπό να περάσω σε ναυτιλιακή σχολή που ζητάει μάθημα τα αγγλικά.. να πάρω το αοδε ή τα αγγλικά ;
Αν σκοπεύεις να μην κάνεις επιπλέον μαθήματα αγγλικών για προετοιμασία, πάρε ως επιλογή τα Αγγλικά.

Παράθεση

F4e

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη F4e
Ο F4e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O F4e έγραψε στις 00:55, 09-10-16:

Καλησπέρα,

Για κάποιον που θέλει να δώσει πανελληνίες για να εισαχθεί στην τριτοβάθμια εκπαίδευση,ποιά κατεύθυνση-ομάδα προσανατολισμού είναι η κατάλληλη,αν υποθέσουμε πως ξεκινά από το 0;

Ας πούμε πως η επιθυμητή σχολή υπάρχει και στο πρώτο αλλά και στο δεύτερο πεδίο. Επίσης,να αναφέρω πως υπάρχει η δυνατότητα διάθεσης χρόνου και χρημάτων για ιδιαίτερα μαθήματα.

Θεωριτική ή θετική λοιπόν;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    annam098, harry akritas

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους