Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,303 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,619 μηνύματα σε 92,456 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 706 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 01:11, 09-10-16:

Που πιστεύεις πως θα τα πήγαινες καλύτερα και θα διάβαζες με περισσότερη όρεξη; Και στις δυο κατευθύνσεις χρειάζεται μια βασική βάση, αρχαία να γνωρίζεις όσο πιο καλά μπορείς την γραμματική, να μην την βλέπεις για πρώτη φορά και στα μαθηματικά τις βασικές πράξεις κτλ. Αν μπορείς να τα καταφέρεις με την αποστήθιση να πας θεωρητική, αν είσαι καλός με τις πράξεις θετική.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 708 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 01:43, 09-10-16:

Αν όντως είναι ξεκίνημα από το 0 τότε ούτε θετική ούτε θεωρητική ,θα χάσεις την μπάλα πριν το καταλάβεις .Προσανατολισου στο Οικονομίας &Πληροφορικής και πάλεψε το με τα μαθηματικά ,τα άλλα βγαίνουν .
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 08:30, 09-10-16:

Αν ξεκινάς από το 0, πήγαινε στην κατεύθυνση που σου ξεκλειδώνει σχολές που σε ενδιαφέρουν. Μην πας σε κάποιο πεδίο, επειδή κάποιος σου είπε ότι είναι πιο εύκολο από κάποιο άλλο. Από τη στιγμή που δεν έχεις κλίση προς κάπου (δεν είσαι ιδιαίτερα καλός στα μαθηματικά, για να έχεις προβάδισμα σε αυτό το μάθημα και, άρα, να είναι καλύτερη η επιλογή της θετικής κατεύθυνσης με μαθηματικά) μπορείς να διαλέξεις όποια κατεύθυνση θέλεις, αφού θα χρειαστεί να καταβάλλεις τον ίδιο κόπο. Άρα, επέλεξε αυτό που αρέσει σε εσένα.
Αν ο στόχος σου είναι απλά να μπεις σε ένα τμήμα Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, απλώς για να λες ότι σπουδάζεις, τότε α) έχεις μεγάλη πιθανότητα να παρατήσεις την προσπάθεια των Πανελληνίων στο μέσω της χρονιάς και β) να μην καταφέρεις ποτέ να τελειώσεις τη σχολή σου. Βρες ποια είναι τα ενδιαφέροντά σου και διάλεξε μια αντίστοιχη σχολή. Υπάρχουν βιβλία που αναλύουν τα τμήματα κάθε πεδίου και τις επαγγελματικές τους δυνατότητες, προμηθεύσου ένα και μελέτησε το.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 09:49, 09-10-16:

Κοιταξε η θεωρητικη παλευεται αν ξεκινας απ'το μηδεν αυτο οφειλεται στην αποστηθιση βιβλιων...Τα οικονομικα μια απτα ιδια και μην σου πω ακομα πιο ευκολα και απο τις 3 κατευθυνσεις...Οσον αφορα την θετικη αν στοχευεις για μια υψηλη σχολη το πιθανοτερο ειναι να χασεις την πρωτη χρονια(αμα ξεκινας απτο 0)...Οπως λεει και ο DumeNuke να πας να ξεκλειδωσεις σχολες που σε ενδιαφερουν γιατι στο κατω κατω αυτο το επαγγελμα θα ακολουθησεις μια ζωη
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη iakovosgreece
Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 18:58, 28-10-16:

Είμαι μαθητής της Α Λυκείου και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το θέμα της κατεύθυνσης.Είμαι καλός σε όλα τα μαθήματα αλλά έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για τα θεωρητικά!Έχω όνειρο από πέρσι το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Όλοι όμως μου λένε ότι η θεωρητική είναι χάσιμο χρόνου,δεν έχεις πολλές επιλογές ούτε αποκατάσταση και ότι στη θετική έχει πολύ περισσότερα πράγματα να κάνεις.Μου αρέσει πολύ η Βιολογία και επίσης η Χημεία αλλά δεν τρελαίνομαι για Φυσική και Μαθηματικά.Ποιά είναι η δική σας άποψη;
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 236 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 19:18, 28-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από iakovosgreece
Είμαι μαθητής της Α Λυκείου και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το θέμα της κατεύθυνσης.Είμαι καλός σε όλα τα μαθήματα αλλά έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για τα θεωρητικά!Έχω όνειρο από πέρσι το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Όλοι όμως μου λένε ότι η θεωρητική είναι χάσιμο χρόνου,δεν έχεις πολλές επιλογές ούτε αποκατάσταση και ότι στη θετική έχει πολύ περισσότερα πράγματα να κάνεις.Μου αρέσει πολύ η Βιολογία και επίσης η Χημεία αλλά δεν τρελαίνομαι για Φυσική και Μαθηματικά.Ποιά είναι η δική σας άποψη;
Από τη στιγμή που σου αρέσουν περισσότερο τα θεωρητικά, πήγαινε εκεί. Η θετική έχει όντως περισσότερες διεξόδους, αλλά αν δεν έχεις όρεξη και αντοχή σε αυτά τα μαθήματα, δεν θα κάνεις τίποτα. Σκέψου ότι στη γ λυκείου θα διαβάζεις συνεχώς 4-5 μαθήματα, αν δε σου αρέσουν τι θα κάνεις;
Από σχολές της θετικής σε ενδιαφέρει κάποια;
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 19:29, 28-10-16:

Ευχαριστώ πολύ που απάντησες!Βασικά,μου αρέσει το Τμήμα Βιολογίας και συγκεκριμένα ο τομέας Ζωολογίας.Αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας γι'αυτό.Όπως ανέφερα πριν είμαι καλός σε όλα αλλά έχω έναν πολύ συγκεκριμένο στόχο και μάλλον δεν είναι σωστό να μην έχω εναλλακτικές για άλλες κατευθύνσεις.Εσύ ποια κατεύθυνση έχεις επιλέξει;
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,965 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:31, 28-10-16:

Άσε την θεωρητική και πήγαινε θετική. Από το Ιστορίας και Αρχαιολογίας θα βγεις ένας πτυχιούχος άνεργος. Αυτό θες? Αυτά τα πήγαινε οπού σ' αρέσει και πήγαινε θεωρητική γιατί είσαι καλός είναι όλα μπούρδες. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί λίγο στην αρχή της ζωής του θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στην υπόλοιπη ζωή του. Αφού σου αρέσει η Χημεία πήγαινε θετική και σπούδασε Χημικός Μηχανικός. Έχει καλές προοπτικές απασχόλησης και στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο στο εξωτερικό. Και ναι πρέπει να διαβάσεις Μαθηματικά και Φυσική. Ούτε εμένα μου αρέσανε αλλά έστρωσα κώλο και διάβασα. Στην ζωή δεν κάνουμε ότι μας αρέσει. Επιλέγουμε ένα στόχο που πιστεύουμε ότι αξίζει και μετά κάνουμε τα πάντα για να το πετύχουμε.
Θα με ευχαριστήσεις σε 10 χρόνια που θα έχεις δουλειά και δε θα περιμένεις στην ουρά του ΟΑΕΔ για καμιά εποχιακή θέση εργασίας.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,514 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 19:35, 28-10-16:

Κοίτα άφησα τον αδερφό μου να πάει θεωρητική επειδή ήξερα ότι από τεχνολογική δεν θα περνούσε πουθενά. Αλλά είναι αθλητικό παιδί, το gazzetta ειναι το πιο συχνό σάιτ που μπαίνει, έχει ασχοληθεί με αρκετά αθλήματα και η συμβουλή μου ήταν να πάει τεφαα. Φαίνεται να του αρέσει αυτή η επιλογή, και επίσης δεν είναι αναγκαίο να δουλέψει στο δημόσιο και να περιμένει διορισμό που δεν θα έρθει ποτέ καθώς υπάρχουν τόσες ομάδες/γυμναστήρια κλπ και μπορεί να ασχοληθεί και με personal training που είναι πολύ της μόδας.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 19:35, 28-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Άσε την θεωρητική και πήγαινε θετική. Από το Ιστορίας και Αρχαιολογίας θα βγεις ένας πτυχιούχος άνεργος. Αυτό θες? Αυτά τα πήγαινε οπού σ' αρέσει και πήγαινε θεωρητική γιατί είσαι καλός είναι όλα μπούρδες. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί λίγο στην αρχή της ζωής του θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στην υπόλοιπη ζωή του. Αφού σου αρέσει η Χημεία πήγαινε θετική και σπούδασε Χημικός Μηχανικός. Έχει καλές προοπτικές απασχόλησης και στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο στο εξωτερικό. Και ναι πρέπει να διαβάσεις Μαθηματικά και Φυσική. Ούτε εμένα μου αρέσανε αλλά έστρωσα κώλο και διάβασα. Στην ζωή δεν κάνουμε ότι μας αρέσει. Επιλέγουμε ένα στόχο που πιστεύουμε ότι αξίζει και μετά κάνουμε τα πάντα για να το πετύχουμε.
Θα με ευχαριστήσεις σε 10 χρόνια που θα έχεις δουλειά και δε θα περιμένεις στην ουρά του ΟΑΕΔ για καμιά εποχιακή θέση εργασίας.
Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά πού ξέρεις τι θα γίνει σε 10 χρόνια;Πιστεύω πως παίζει ρόλο αν σου αρέσει ή όχι ένα επάγγελμα.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,965 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:37, 28-10-16:

Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά πού ξέρεις τι θα γίνει σε 10 χρόνια;Πιστεύω πως παίζει ρόλο αν σου αρέσει ή όχι ένα επάγγελμα.
Σε δέκα χρόνια δηλαδή οι χημικοί μηχανικοί δεν θα έχουν δουλειά? Επειδή ας πούμε θα σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πετρέλαιο, φάρμακα, συνθετικά ή οποιαδήποτε άλλη χημική ουσία?
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 236 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 19:37, 28-10-16:

Ευχαριστώ πολύ που απάντησες!Βασικά,μου αρέσει το Τμήμα Βιολογίας και συγκεκριμένα ο τομέας Ζωολογίας.Αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας γι'αυτό.Όπως ανέφερα πριν είμαι καλός σε όλα αλλά έχω έναν πολύ συγκεκριμένο στόχο και μάλλον δεν είναι σωστό να μην έχω εναλλακτικές για άλλες κατευθύνσεις.Εσύ ποια κατεύθυνση έχεις επιλέξει;
Όταν λες ότι δεν έχεις εναλλακτικές, εννοείς γενικα ποσοτικά ή για σχολές που σε ενδιαφέρουν; Πέρα από το ιστορικό δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο;

Υ.Γ. Εγώ θετική είμαι και του χρόνου(είμαι β λυκείου) θα πάρω σίγουρα μαθηματικά και το σκέφτομαι για βιολογία (αλλά μάλλον χλωμό...).
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 19:40, 28-10-16:

Σε δέκα χρόνια δηλαδή οι χημικοί μηχανικοί δεν θα έχουν δουλειά? Επειδή ας πούμε θα σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πετρέλαιο, φάρμακα, συνθετικά ή οποιαδήποτε άλλη χημική ουσία?
Μιλούσα για το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλώς θεωρώ κάπως απόλυτη την άποψη σου ότι δεν θα υπάρχει δουλειά από το Ιστορίας & Αρχαιολογίας στο μέλλον.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iakovosgreece : 28-10-16 στις 19:45.
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 19:41, 28-10-16:

Κι αν επιλέξει κάτι που δεν του αρέσει και δεν έχει όρεξη να κοπιάσει γι αυτό, θα μείνει αιώνιος φοιτητής και πολύ πιθανόν άνεργος αν καταφέρει να βγάλει τη σχολή.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 19:43, 28-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Όταν λες ότι δεν έχεις εναλλακτικές, εννοείς γενικα ποσοτικά ή για σχολές που σε ενδιαφέρουν; Πέρα από το ιστορικό δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο;

Υ.Γ. Εγώ θετική είμαι και του χρόνου(είμαι β λυκείου) θα πάρω σίγουρα μαθηματικά και το σκέφτομαι για βιολογία (αλλά μάλλον χλωμό...).
Μου αρέσουν πολλά επαγγέλματα από θεωρητική.Εννοούσα επαγγέλματα από άλλες κατευθύνσεις.
Υ.Γ.Συγχαρητήρια.Καλή επιτυχία σε ότι και αν θες να κάνεις.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,514 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 19:43, 28-10-16:

Κι αν επιλέξει κάτι που δεν του αρέσει και δεν έχει όρεξη να κοπιάσει γι αυτό, θα μείνει αιώνιος φοιτητής και πολύ πιθανόν άνεργος αν καταφέρει να βγάλει τη σχολή.
Οι σχολές της θεωρητικές είναι πανεύκολες και βγαίνουν σε 4 χρόνια άνετα (οι περισσότερες).
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 19:46, 28-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Οι σχολές της θεωρητικές είναι πανεύκολες και βγαίνουν σε 4 χρόνια άνετα (οι περισσότερες).
Μιλούσα για τις σχολές της θετικής μιας και σε αυτές αναφερόταν ο hack3r.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 19:51, 28-10-16:

Πιστεύω πως παντού θέλει κόπο και χρόνο,ακόμη και αν σου αρέσει ένα επάγγελμα.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 19:52, 28-10-16:

Μιλούσα για το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Δεν λέω ότι έχει άδικο απλώς θεωρώ κάπως απόλυτη την άποψη σου ότι δεν θα υπάρχει δουλειά από το Ιστορίας & Αρχαιολογίας στο μέλλον.
Ποτέ δεν θα έχε δουλειά το συγκεκριμένο τμήμα, εκτός και αν ο μπαμπάς σου έχει κανένα γερό βύσμα για να σε βάλει σε κανένα μουσείο, πολιτικό γραφείο ή να γίνεις καθηγητής, αλλιώς ξέχνα το. Απλά κάτσε και σκέψου λίγο, ποια επιχείρηση ακριβώς θέλει να προλάβει ένας απόφοιτο ιστορίας? Τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις με αυτό το πτυχίο. Και αν καταφέρεις και σκεφτείς μια τέτοια επιχείρηση μετά πήγαινε δες πόσες τέτοιες υπάρχουν στην Ελλάδα και μετά πάρε τον αριθμό την αποφοίτων που βγαίνουν κάθε χρόνο από τις θεωρητικές σχολές και κάνε την διαίρεση για να δεις τι πιθανότητα έχεις να βρεις δουλειά.

Είπε ήδη ότι του αρέσει η χημεία. Και στην τελική αν δεν έχει όρεξη να κοπιάσει δεν θα κάνει ποτέ τίποτα στη ζωή του. Και μπογιατζής να θες να γίνεις πρέπει να κοπιάσεις. Το να πάει σε μια σχολή που δεν έχει μέλλον απλά επειδή του αρέσει λέγεται χόμπι. Και αν δεν κάνω λάθος θέλει να πάει σε σχολή για να βρει δουλειά.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 19:57, 28-10-16:

Ποτέ δεν θα έχε δουλειά το συγκεκριμένο τμήμα, εκτός και αν ο μπαμπάς σου έχει κανένα γερό βύσμα για να σε βάλει σε κανένα μουσείο, πολιτικό γραφείο ή να γίνεις καθηγητής, αλλιώς ξέχνα το. Απλά κάτσε και σκέψου λίγο, ποια επιχείρηση ακριβώς θέλει να προλάβει ένας απόφοιτο ιστορίας? Τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις με αυτό το πτυχίο. Και αν καταφέρεις και σκεφτείς μια τέτοια επιχείρηση μετά πήγαινε δες πόσες τέτοιες υπάρχουν στην Ελλάδα και μετά πάρε τον αριθμό την αποφοίτων που βγαίνουν κάθε χρόνο από τις θεωρητικές σχολές και κάνε την διαίρεση για να δεις τι πιθανότητα έχεις να βρεις δουλειά.

Είπε ήδη ότι του αρέσει η χημεία. Και στην τελική αν δεν έχει όρεξη να κοπιάσει δεν θα κάνει ποτέ τίποτα στη ζωή του. Και μπογιατζής να θες να γίνεις πρέπει να κοπιάσεις. Το να πάει σε μια σχολή που δεν έχει μέλλον απλά επειδή του αρέσει λέγεται χόμπι. Και αν δεν κάνω λάθος θέλει να πάει σε σχολή για να βρει δουλειά.
Όμως εάν σου αρέσει κάτι,μπορείς να τα καταφέρεις καλύτερα παρά τις δυσκολίες.Μου αρέσει η Χημεία αλλά όχι ότι τρελαίνομαι κιόλας όπως με την Ιστορία και τα Αρχαία.Πάντως το όνειρο μου είναι αυτό.Όποια δουλειά και αν είναι αυτή,δεν είναι ντροπή.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 20:01, 28-10-16:

Όμως εάν σου αρέσει κάτι,μπορείς να τα καταφέρεις καλύτερα παρά τις δυσκολίες.Μου αρέσει η Χημεία αλλά όχι ότι τρελαίνομαι κιόλας όπως με την Ιστορία και τα Αρχαία.Πάντως το όνειρο μου είναι αυτό.Όποια δουλειά και αν είναι αυτή,δεν είναι ντροπή.
Πιθανό να μην έχει σχέση καν με Ιστορία και Αρχαία πάντως
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 20:04, 28-10-16:

Σόρρυ αλλά αυτές είναι ανόητες νοοτροπίες που σας τις βάζουν στο κεφάλι οι καθηγητές σας στο σχολείο, οι οποίοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι, δηλαδή δεν έχουν δουλέψει ούτε μια μέρα στη ζωή τους στον πραγματικό κόσμο και ούτε επίσης δίνουν δεκάρα για σας ουσιαστικά. Νομίζεις η φιλόλογος που στα λέει αυτά πως θα σκοτιστεί ιδιαίτερα αν εσύ δεν έχεις μετά στον ήλιο μοίρα? Όχι, το μισθουλάκο της θα τον πάρει όπως και τη σύνταξή της και θα συνεχίσει να λέει τα ίδια και σε άλλα παιδιά.

Και πίστεψέ με, υπάρχουν αρκετές δουλειές που είναι ντροπή αν έχεις τσίπα πάνω σου.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 20:04, 28-10-16:

Πιθανό να μην έχει σχέση καν με Ιστορία και Αρχαία πάντως
Λές;
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 20:07, 28-10-16:

Αν του αρέσει το επάγγελμα του χημικού μηχανικού, τότε πάω πάσο γιατί έχει όντως καλύτερες προοπτικές από το ιστορικό, αν και χημικός μηχανικός δεν είναι μόνο χημεία, είναι και φυσική και μαθηματικά που ανέφερε ότι δεν του αρέσουν.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 20:16, 28-10-16:

Αν του αρέσει το επάγγελμα του χημικού μηχανικού, τότε πάω πάσο γιατί έχει όντως καλύτερες προοπτικές από το ιστορικό, αν και χημικός μηχανικός δεν είναι μόνο χημεία, είναι και φυσική και μαθηματικά που ανέφερε ότι δεν του αρέσουν.
Εμένα ο προγραμματισμός μ'αρέσει όχι τα μαθηματικά. Δεν τα μισώ δηλαδή, αλλά δεν θα κάτσω να τα διαβάσω για την πλάκα μου. Όμως πρέπει να ξέρω κάποια μαθηματικά για να είμαι καλός προγραμματιστής οπότε θα αφιερώσω χρόνο για να τα διαβάσω. Σε ότι και να κάνεις στην ζωή σου θα βρεις πράγματα που δε σου αρέσουν. Η απάντηση είναι πάντα η ίδια. Suck it up and do it.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 20:39, 28-10-16:

Δεν φαντάζομαι τον εαυτό μου να κάνει αυτό το επάγγελμα.Τελικά να πάω εκεί που έχω κλίση ή όχι;
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 20:41, 28-10-16:

Πήγαινε όπου θες ρε Ιάκωβε. Δική σου είναι η ζωή. Δικές σου οι αποφάσεις, δικές σου και οι συνέπειές τους. Εγώ απλά σου λέω τι λέει η λογική και η σημερινή πραγματικότητα.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 20:44, 28-10-16:

Δεν φαντάζομαι τον εαυτό μου να κάνει αυτό το επάγγελμα.Τελικά να πάω εκεί που έχω κλίση ή όχι;
Όπου θες πήγαινε και θεωρητική θα έχει πολλές κοπέλες η σχολή θα περάσεις ωραία και μπορεί να είσαι τυχερός και να βρεις και δουλειά.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 20:46, 28-10-16:

Πήγαινε όπου θες ρε Ιάκωβε. Δική σου είναι η ζωή. Δικές σου οι αποφάσεις, δικές σου και οι συνέπειές τους. Εγώ απλά σου λέω τι λέει η λογική και η σημερινή πραγματικότητα.
Ευτυχώς συμφωνούμε σε κάτι.
Πάντως για τη σημερινή πραγματικότητα έχεις δίκιο.Σε μια χώρα σαν την Ελλάδα δεν είναι τίποτα σίγουρο.
Το σίγουρο είναι να κάνεις αυτό που σε κάνει ευτυχισμένο.

Όπου θες πήγαινε και θεωρητική θα έχει πολλές κοπέλες η σχολή θα περάσεις ωραία και μπορεί να είσαι τυχερός και να βρεις και δουλειά.
Χαχα,συμφωνώ απολύτως!
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 20:57, 28-10-16:

Το σίγουρο είναι να κάνεις αυτό που σε κάνει ευτυχισμένο.
Εμένα αυτό που με κάνει ευτυχισμένο είναι να πίνω μπίρες, να τρώω πίτσες και να είμαι όλη μέρα στο PC. Δεν σημαίνει πως κάνω αυτό όμως.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 21:06, 28-10-16:

Εμένα αυτό που με κάνει ευτυχισμένο είναι να πίνω μπίρες, να τρώω πίτσες και να είμαι όλη μέρα στο PC. Δεν σημαίνει πως κάνω αυτό όμως.
Το πλάνο είναι να βγάλεις πολλά λεφτά νωρίς για να μπορείς να το κάνεις μετά με άνεση.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 21:20, 28-10-16:

Το πλάνο είναι να βγάλεις πολλά λεφτά νωρίς για να μπορείς να το κάνεις μετά με άνεση.
Ακριβώς και τι καλύτερο για να το πετύχεις από ένα πτυχίο φιλολογίας/ιστορίας.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 17:45, 29-10-16:

Ακριβώς και τι καλύτερο για να το πετύχεις από ένα πτυχίο φιλολογίας/ιστορίας.
Συγγνώμη,δηλαδή πρέπει να κοιτάμε μόνο το χρήμα;Δεν έχει τίποτα άλλο αξία;Όλοι κυνηγάνε τα λεφτά και βλέπεις ότι είναι μίζεροι σε όλοι τους τη ζωή επειδή κάνουν ένα επάγγελμα που ναι μεν τους δίνει πολλά χρήματα αλλά δεν τους αρέσει καθόλου.Είναι κρίμα να ασκείς ένα επάγγελμα που δεν σου αρέσει μόνο για τα λεφτά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 18:59, 29-10-16:

Συγγνώμη,δηλαδή πρέπει να κοιτάμε μόνο το χρήμα;Δεν έχει τίποτα άλλο αξία;Όλοι κυνηγάνε τα λεφτά και βλέπεις ότι είναι μίζεροι σε όλοι τους τη ζωή επειδή κάνουν ένα επάγγελμα που ναι μεν τους δίνει πολλά χρήματα αλλά δεν τους αρέσει καθόλου.Είναι κρίμα να ασκείς ένα επάγγελμα που δεν σου αρέσει μόνο για τα λεφτά.
Ιάκωβε κάνεις ότι θες πραγματικά, ακολούθα αυτό που θες, δεν είμαστε εμείς να σου πούμε τι θα κάνεις στη ζωή σου. Αλλά καλό είναι να ξέρεις τι σε περιμένει ανάλογα την επιλογή σου. Δηλαδή προφανώς κάνεις ότι θες αλλά δεν είναι κακό να κοιτάς και λιγάκι πιο μετά Και οι χημικοί μηχανικοί στην Ελλάδα δεν ξέρω τι μέλλον έχουν, πιθανό να μην έχουν, για να μην σου λέμε ψέμματα. Δηλαδή κατά 99% να να βρεις δουλειά θα χρειαζόταν να φύγεις.
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 19:48, 29-10-16:

Γιάννη, δεν είναι οι σχολές της θεωρητικής εύκολες. Μπορεί να απουσιάζει το "ποσοτικό" κομμάτι αλλά η δυσκολία υπάρχει σε άλλα κομμάτια.

Πέρα από την άτοπη, και βουτηγμένη στη τεχνοκρατική αντίληψη-ισοπέδωση, επιχειρηματολογία του hack3r εγώ προτείνω να διαλέξεις τον δρόμο που εσύ θέλεις να χαράξεις, μόνο έτσι θα είσαι ευτυχισμένος και θα έχεις ένα λόγο παραπάνω να είσαι επιτυχημένος.

Ζούμε πολύ λίγα χρόνια για να τα αναλώνουμε σε αντικείμενα που μας είναι αδιάφορα καθώς και στα υλικά πράγματα. Κρύβεται αλλού η ευτυχία όσο και να θέλουμε να μην το πιστέψουμε. Άσε τον hack3r και τον καθε hack3r να γίνει ο επόμενος ζαμπλουτος χλεχλες του οποίου η μοναδική του ευτυχία είναι ότι έχει μια καλή θέση με καλά λεφτά (η να φαντάζεται ότι μπορεί να το καταφέρει με τις επιλογές που έκανε)! Χάραξε τον δρόμο σου ακολουθώντας την καρδιά σου.

Απλά, να έχεις στο νου σου το εξωτερικό διότι αυτή η χώρα δίνει ασφάλεια μόνο στους ένστολους και στους υπάρχοντες λοιπους δημόσιους υπαλλήλους.

Hack3r, χωρίς την Ιστορία, την Φιλοσοφία είσαι ένα ΤΙΠΟΤΑ περιτυλιγμένο με τεχνοκρατικές χλέπες. Και σταματάω να αναφέρομαι σε εσένα σαν άτομο αλλά και σε ομοίους σου, οι οποίοι είναι πολλοί εδώ μέσα και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ για την ανθρωπότητα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 29-10-16 στις 19:53.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

O iakovosgreece έγραψε στις 20:18, 29-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Γιάννη, δεν είναι οι σχολές της θεωρητικής εύκολες. Μπορεί να απουσιάζει το "ποσοτικό" κομμάτι αλλά η δυσκολία υπάρχει σε άλλα κομμάτια.

Πέρα από την άτοπη, και βουτηγμένη στη τεχνοκρατική αντίληψη-ισοπέδωση, επιχειρηματολογία του hack3r εγώ προτείνω να διαλέξεις τον δρόμο που εσύ θέλεις να χαράξεις, μόνο έτσι θα είσαι ευτυχισμένος και θα έχεις ένα λόγο παραπάνω να είσαι επιτυχημένος.

Ζούμε πολύ λίγα χρόνια για να τα αναλώνουμε σε αντικείμενα που μας είναι αδιάφορα καθώς και στα υλικά πράγματα. Κρύβεται αλλού η ευτυχία όσο και να θέλουμε να μην το πιστέψουμε. Άσε τον hack3r και τον καθε hack3r να γίνει ο επόμενος ζαμπλουτος χλεχλες του οποίου η μοναδική του ευτυχία είναι ότι έχει μια καλή θέση με καλά λεφτά (η να φαντάζεται ότι μπορεί να το καταφέρει με τις επιλογές που έκανε)! Χάραξε τον δρόμο σου ακολουθώντας την καρδιά σου.

Απλά, να έχεις στο νου σου το εξωτερικό διότι αυτή η χώρα δίνει ασφάλεια μόνο στους ένστολους και στους υπάρχοντες λοιπους δημόσιους υπαλλήλους.

Hack3r, χωρίς την Ιστορία, την Φιλοσοφία είσαι ένα ΤΙΠΟΤΑ περιτυλιγμένο με τεχνοκρατικές χλέπες. Και σταματάω να αναφέρομαι σε εσένα σαν άτομο αλλά και σε ομοίους σου, οι οποίοι είναι πολλοί εδώ μέσα και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ για την ανθρωπότητα.
+1 Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου!Συμφωνώ απολύτως!
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

O harry akritas έγραψε στις 10:55, 30-10-16:

Ακριβώς αυτό. Μία ζωή την έχουμε, είναι κρίμα να θυσιάσεις τις κλίσεις σου και τις επιθυμίες σου για να αυξήσεις τις πιθανότητες να βγάλεις πολλά χρήματα. Εξάλλου τα χρήματα έχουν ως στόχο να ικανοποιήσουν κάποιες επιθυμίες σου για να σε κάνουν ευτυχισμένο. Αν όμως δεν σου αρέσει η ίδια σου η δουλειά, θα περιμένεις να πάρεις σύνταξη στα 60 σου για να γίνεις ευτυχισμένος; Σίγουρα θα συναντήσεις δυσκολίες στην αποκατάσταση, αλλά για να δανειστώ και την πρόταση του hack3r():" η απάντηση είναι πάντα μία: Suck it up and do it".
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    annam098, Guru5ουΠεδίου, Kougami

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους