Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,609 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,981 μηνύματα σε 94,895 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 352 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

mariats98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariats98
H mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H mariats98 έγραψε στις 10:09, 25-05-16:

Παιδιά για ψυχολογία τι λέτε?εγω γράψει ένα 17 περίπου σε έκθεση και αρχαία και ιστορία λογικά πάνω από 18,5.λατινικα πάω για 19,5-20!υπάρχουν ελπίδες?(θα προτιμούσα Θεσσαλονίκη αλλά εννοείται πως αν περάσω θα πάω και στα αλλα τμήματα)

Σημείωμα ΟΔ: Όλες οι εκτιμήσεις να γίνονται στο παρόν θέμα για να μην φορτώνεται το Πανελλήνιες 2016
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 02-06-16 στις 14:13.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,409 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 10:55, 25-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από mariats98
Παιδιά για ψυχολογία τι λέτε?εγω γράψει ένα 17 περίπου σε έκθεση και αρχαία και ιστορία λογικά πάνω από 18,5.λατινικα πάω για 19,5-20!υπάρχουν ελπίδες?(θα προτιμούσα Θεσσαλονίκη αλλά εννοείται πως αν περάσω θα πάω και στα αλλα τμήματα)
Περνάς άνετα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

aye

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 12:47, 25-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από mariats98
Κι εγώ για ψυχολογία ενδιαφέρομαι αλλά δεν τα έχω πάει τόσο καλά.
Έκθεση γύρω στο 17, Αρχαία 15, Ιστορία πάνω κάτω 18 και για τα λατινικά πάω για γύρω στο 18,5 με 19
Μακάρι να πέσουν οι βάσεις
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nicknikolaras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nicknikolaras
Ο Nicknikolaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Nicknikolaras έγραψε στις 12:49, 25-05-16:

Μεχρι τωρα : Εκθεση : 15-17
Μαθηματικα : 11-12
Φυσικη :19+
Με ενα 19+ χημεια πιστευετε εχω ουσιαστικες πιθανοτητες για πολυτεχνειο Σαλονικα;Η τουλαχιστον καμια Ξανθη,Βολο,Κοζανη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ryuzaki (Lost in Infinity)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ryuzaki
Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O Ryuzaki έγραψε στις 13:30, 25-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nicknikolaras
Μεχρι τωρα : Εκθεση : 15-17
Μαθηματικα : 11-12
Φυσικη :19+
Με ενα 19+ χημεια πιστευετε εχω ουσιαστικες πιθανοτητες για πολυτεχνειο Σαλονικα;Η τουλαχιστον καμια Ξανθη,Βολο,Κοζανη
Αν δεν παιχτεί μαλακία στην έκθεση είσαι μέσα σίγουρα για Ξάνθη. Μπορεί και Θεσσαλονίκη πολιτικός/τοπογράφος.

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη ΑndrewChatz
Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O ΑndrewChatz έγραψε στις 16:21, 25-05-16:

Καλησπέρα!Παιδιά εγώ θέλω νομική (Θεσσαλονίκης κατά προτίμηση) και έχω αγχωθεί με τις βάσεις.Γενικά έχω γράψει καλά..
17-18 έκθεση, 17,5-18 αρχαία ,19-20 ιστορία και για λατινικά πάω για 20 ! Το θέμα είναι ότι μπορούσα να γράψω άνετα 19 στα αρχαία αλλά έχασα από βλακείες και φοβάμαι μήπως η βάση φτάσει 18.700+ και δεν περάσω για ελάχιστα μόρια!Εννοείται ότι αν περάσω Κομοτηνή θα πάω αλλά θέλω διακαώς Θεσσαλονίκη!!!

Εύα κι εγώ νομική θέλω και οι βαθμοί μου (θέλω να ελπίζω) κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο με τους δικούς σου!Αν και εύκολα τα θέματα ,μπορούσε κανείς να κάνει χαζά λάθη.Υπολογίζω ότι θα βγάλω περίπου 18500-18600.Μακάρι να μην ανέβει πολύ η Νομική!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 25-05-16 στις 19:27. Αιτία: merge

frosoas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frosoas
H frosoas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H frosoas έγραψε στις 17:56, 25-05-16:

και γω πανω κατω τα ιδια εγραψα απλα η εκθεση με φοβιζει μπορει να περιμενω κανενα 17 και να μου ρθει 15 απ το πουθενα κι αγχωνομαι :/

Eva097

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eva097
H Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Eva097 έγραψε στις 18:10, 25-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΑndrewChatz
Εύα κι εγώ νομική θέλω και οι βαθμοί μου (θέλω να ελπίζω) κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο με τους δικούς σου!Αν και εύκολα τα θέματα ,μπορούσε κανείς να κάνει χαζά λάθη.Υπολογίζω ότι θα βγάλω περίπου 18500-18600.Μακάρι να μην ανέβει πολύ η Νομική!
Και εγώ ελπίζω να μην ανέβει πολύ . Πάντως , από τα λεγόμενα των καθηγητών μου που διορθώνουν οι βαθμοί είναι άθλιοι ( ιστορία μέχρι 75 και αρχαία μέχρι 69 στο βαθμολογικό που διορθώνουν ) . Πιστεύω ότι η Νομική δεν θα ξεπερασει τα 18.400-18.500 , καθώς δεν υπάρχουν ούτε οι προφορικοί βαθμοί , ούτε οι βαθμολογίες είναι οι αναμενόμενες για τόσο βατά θέματα . Καλή επιτυχία και στα λατινικά και ελπίζω να τα καταφέρουμε

Mairi98

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mairi98
H Mairi98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Mairi98 έγραψε στις 18:10, 25-05-16:

Κι εγώ επίσης θέλω νομική Αθήνας βεβαια ή θεσσαλονικης.. Αρχαία έχω γράψει 18-19 ιστορια 19 περίπου και έκθεση ελπίζω για 16,6-8 , λατινικα πάω για 20
Ενώ Νοιώθω σίγουρη για τους βαθμούς μου ακούω διαφορά για αύξηση βάσεων και έχω ψιλό αγχωθεί Καλη μας τύχη anyway

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O ΑndrewChatz έγραψε στις 18:18, 25-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Eva097
Και εγώ ελπίζω να μην ανέβει πολύ . Πάντως , από τα λεγόμενα των καθηγητών μου που διορθώνουν οι βαθμοί είναι άθλιοι ( ιστορία μέχρι 75 και αρχαία μέχρι 69 στο βαθμολογικό που διορθώνουν ) . Πιστεύω ότι η Νομική δεν θα ξεπερασει τα 18.400-18.500 , καθώς δεν υπάρχουν ούτε οι προφορικοί βαθμοί , ούτε οι βαθμολογίες είναι οι αναμενόμενες για τόσο βατά θέματα . Καλή επιτυχία και στα λατινικά και ελπίζω να τα καταφέρουμε
Oι βάσεις θα καθοριστούν από τα δικά μας αποτελέσματα,οπότε περιμένουμε μέχρι τέλη Ιουνίου οπότε θα μπορούμε να κάνουμε ακριβέστερες εκτιμήσεις!Καλή συνέχεια και εύχομαι τόσο διάβασμα να δικαιωθεί

Eva097

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eva097
H Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Eva097 έγραψε στις 18:18, 25-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mairi98
Κι εγώ επίσης θέλω νομική Αθήνας βεβαια ή θεσσαλονικης.. Αρχαία έχω γράψει 18-19 ιστορια 19 περίπου και έκθεση ελπίζω για 16,6-8 , λατινικα πάω για 20
Ενώ Νοιώθω σίγουρη για τους βαθμούς μου ακούω διαφορά για αύξηση βάσεων και έχω ψιλό αγχωθεί Καλη μας τύχη anyway
Και εγώ ελπίζω να μην ανέβει πολύ . Ευτυχώς οι καθηγητές μου μου λένε ότι θα παραμείνουν στα ίδια επίπεδα ή θα ανέβουν ελάχιστα ( πχ 100-150 μόρια ) . Καλή επιτυχία !!!!

presvis

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη presvis
Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O presvis έγραψε στις 18:22, 25-05-16:

Από που κι ως που να ανεβούν οι βάσεις ρε παιδιά; Προφορικοί δεν υπάρχουν πια, επίσης για θεωρητική τα θέματα ήταν ελάχιστα ευκολότερα από πέρυσι και επίσης μέχρι στιγμής οι καθηγητές που έχω επαφή μου λένε ότι οι βαθμοί είναι κακοί. Γιατί να ανεβούν ; Σιγά μην πάει η νομική και στο 19500, ήμαρτον. Γράψτε λατινικά και έχετε ένα ολόκληρο καλοκαίρι να ασχοληθείτε με τις βάσεις.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

valantis21

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 18:47, 25-05-16:

σταματηστε να αγχωνετε τον κοσμο ρε..οι βασεις δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβουν γτ οι βαθμοι μας στα αρχαια και στην ιστορια ειναι αρκετα κακοι..επισης εκθεση ειναι υποκειμενικο κανεις δεν ξερει πως θα βαθμολογησουν

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,409 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 18:52, 25-05-16:

Κυρίως προς εσάς που θέλετε νομική & ψυχολία: δεν είναι μόνο η κατάργηση των προφορικών βαθμών που de facto ρίχνουν τις βάσεις. Σκεφτείτε τι ρόλο αποκτούν τα αρχαία και η έκθεση ως σύνολο 4 μαθημάτων αντί 6. Έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα στον υπολογισμό των μορίων και εκτός αυτού, δεν έχετε βιολογία και λογοτεχνία που θα μπορούσαν να βελτιώσουν τον βαθμό σας. Βλέπω ότι πολλοί έχετε γράψει καλά, χωρίς να βγαίνουν όμως τα εντυπωσιακά μόρια που έβγαιναν με το παλιό σύστημα και παρόμοιους βαθμός. Γι' αυτούς τους λόγους θα μου φαινόταν πολύ περίεργο να ανέβουν οι βάσεις, αντιθέτως θα έλεγα ότι θα πέσουν. Για την ώρα, κάντε μια καλή επανάληψη τα λατινικά και μην ακούτε για ευκολία θεμάτων και μην αγχώνεστε βλέποντας τις περσινές βάσεις.

sophie226

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophie226
H sophie226 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H sophie226 έγραψε στις 19:37, 25-05-16:

Λετε η μαιευτικη να πεσει 2.000?:\

μιχαηλ1

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μιχαηλ1
Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O μιχαηλ1 έγραψε στις 20:17, 25-05-16:

Μονο νομικες,ιατρικες,ψυχολογιες θελετε ολοι βλεπω φετος.......

Χαχαχα ακαλυπτε,θυμαμαι και περσι που ελεγες οτι ειναι σχεδον αδυνατο να πεσουν οι νομικες κατω απο 17
Ρε γαμω,γιατι μιλατε για τις βασεις πριν καλα καλα τελειωσουν οι γαμωπανελληνιες;Καθηστε να τελειωσουν,να βγουν οι βαθμοι και βλεπουμε

Επισης,και το 14 ειχαν πεσει σχετικα ευκολα,αλλα δεν καναν ετσι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μιχαηλ1 : 25-05-16 στις 20:21.

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

O ΑndrewChatz έγραψε στις 20:28, 25-05-16:

[QUOTE=
Επισης,και το 14 ειχαν πεσει σχετικα ευκολα,αλλα δεν καναν ετσι[/QUOTE]

Το 14 πολλοί λέγαν ότι η βάση π.χ νομικής θα φτάσει 18.900 και τελικά δεν ξεπέρασε τα 18.700 Ο καθένας μέχρι την επίσημη ανακοίνωση μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 08:19, 26-05-16:

Καλά, περιμένετε να δείτε τι βαθμούς θα πάρετε Έκθεση και τι μορια θα μαζεύετε και μετά να γκρινιάζετε περί αναβαθμολογησης. Γίνομαι κακός, αλλά πραγματικά είστε το κάτι άλλο φέτος. Οι βασεις έχουμε ξαναπεί ότι πέφτουν διότι 1.έχουν φύγει οι προφορικό βαθμοί, 2. ανέβηκε η βαρύτητα κατά 6,67% τόσο της Έκθεσης οσο και των Αρχαίων-Μαθηματικών.Που σημαίνει ότι Έκθεση επειδή η πιθανότητα να πάρεις 16+ είναι μικρή, τοτε η πλειοψηφία των μαθητών, δεν μπορούν να συγκεντρωσουν τα υψηλά μορια που όλοι ξέρουμε. (Και ειδικά αν βάλεις φέτος τα δύσκολα θέματα στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης).

Στόχος σας είναι να βγάλετε όσα μορια παραπάνω μπορείτε. Από εκεί και πέρα, θα αλλάξουν πολλά πράγματα, αλλά η ουσία μένει η ίδια, οι καλύτεροι θα περάσουν.

ΥΓ. Περσυ με τα δυσκολότερα θέματα της δεκαετίας στα μαθηματικά, 61,1% κάτω από τη βάση, φέτος με τα ,κατά εσάς, βατα με λίγα δύσκολα ερωτήματα δείχνει να ξεπερνάει αυτό το ποσό. Μόνο με αυτό το δεδομένο οι βασεις γκρεμοτσακίζονται, ειδικά στα Οικονομικά.

Ο αδερφός μου υπολογίζει:

Έκθεση 13
Μαθηματικά Κατεύθυνσης 13
ΑΟΘ 18,5
Και ΑΕΠΠ λογικά πάνω από 18.

Με αυτούς τους βαθμούς συν τους προφορικούς συν το ΑΟΔΕ και τα Μαθηματικά Γενικής και με ένα μέτριο βαθμό Φυσική τύπου 13, θα έβγαζε στο 5ο πεδιο 17.000.

Φέτος με αυτούς τους βαθμούς, Βγάζει κάτι παραπάνω από 15.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 26-05-16 στις 08:33.

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δημητρης Αγν
Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Δημητρης Αγν έγραψε στις 09:40, 26-05-16:

Το κακό της υπόθεσης ειναι οι προβλέψεις.Ολοι,ειδικά στο ischool ή την στιγμή μετα τις εξετάσεις,ισχυρίζονται πως πηραν πανω απο 16.Πιστέψε με ειδικα στο σχολείο μου κάποιοι οραματίζονται πως θα πάρουν 20 σε ολα!Θα μου πείς εαν προσπαθησε κάποιος,για ποιον λόγο να μην παρει αυτόν τον βαθμό;Δεν το λές όμως τόσο απροκάλυπτα πριν καν βγούν οι βαθμολογίες!!Πιστεύω πως αυτο το φαινόμενο είναι τελικα μια φούσκα.Ο καλός μαθητής θα έγραψε καλά ,ο μέτριος μέτρια κλπ.Οι εκπλήξεις θα γίνουν τελικά στις βαθμολογίες οπου το 17 θα πάει στο 14 χωρίς να το πάρουμε πρέφα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης Αγν : 26-05-16 στις 09:45.

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,671 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:04, 26-05-16:

- Μεγάλη άνοδος των βάσεων στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2016 αναμένεται στις σχολές που πέρυσι κινήθηκαν πάνω από 18.000 μονάδες
- Στις 12.000 μονάδες το όριο των βάσεων για την είσοδο σε σχολές με χαμηλή ζήτηση
- Αρίστευσαν χιλιάδες μαθητές στα πρώτα μαθήματα των εξετάσεων
- Δεν αναμένονται εκπλήξεις και ιδιαίτερη δυσκολία στα μαθήματα που απομένουν
- Δείτε την εκτίμηση των βάσεων για τις πανελλαδικές εξετάσεις του 2016
Τα βατά θέματα και ο σχετικά μικρός βαθμός δυσκολίας στα πρώτα μαθήματα φέρνουν πληθώρα αριστούχων στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2016. Τα πρώτα γραπτά δείχνουν ότι εφέτος οι βαθμοί θα είναι αρκετά υψηλότεροι σε σχέση με πέρυσι, κάτι που θα συμπαρασύρει και τις βάσεις με αποτέλεσμα να υπάρξει μεγάλη αύξηση στις σχολές με μεγάλη ζήτηση, ενώ και στις σχολές με μικρή ζήτηση να αυξηθεί το όριο εισαγωγής.
Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις για τις βάσεις οι σχολές που πέρυσι κινήθηκαν μεταξύ 18.000 και 18.500 μονάδων θα κινηθούν πιο ψηλά από τις 19.000 μονάδες, ενώ για τις σχολές που πέρυσι η είσοδος μπορούσε να επιτευχθεί με 10.000 μονάδες η προσέγγισή τους μάλλον θα εκτιναχθεί στις 12.000 μονάδες.
Πολλά βέβαια θα εξαρτηθούν και από τον βαθμό δυσκολίας των επόμενων μαθημάτων στα οποία θα εξεταστούν οι μαθητές, όμως εάν ο βαθμός δυσκολίας μείνει απλά στα περυσινά επίπεδα ή είναι χαμηλότερος, τότε θα πρέπει να θεωρείται βέβαιη η εκτίναξη των βάσεων σε όλα τα επιστημονικά πεδία.
Πολλά θα εξαρτηθούν και από τη σειρά προτίμησης, όμως και εδώ δεν αναμένονται πολλές αλλαγές, ούτε και λόγο της απόστασης της σχολής από τον μόνιμο τόπο κατοικίας του υποψηφίου.
Όλα τα στοιχεία προς το παρόν δείχνουν αύξηση και μάλιστα μεγάλη των βάσεων. Πιο ασφαλείς θα είναι οι προβλέψεις στα μέσα Ιουνίου οπότε και θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και θα υπάρχουν τα πρώτα μαζικά στατιστικά στοιχεία για την απόδοση των μαθητών.

1ο επιστημονικό πεδίο
Ευνοούνται οι υποψήφιοι που επέλεξαν να εξεταστούν και στα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής Γενικής Παιδείας που θα ανοίξουν την πόρτα για τις Παιδαγωγικές σχολές. Οι βάσεις σε αυτές αναμένεται να πέσουν καθώς δεν τις επέλεξαν πολλοί μαθητές.

2ο επιστημονικό πεδίο
Οι σχολές υψηλής ζήτησης αναμένεται να ανέβουν. Αντίθετα με τα έως τώρα δεδομένα οι μαθητές φαίνεται ότι εύκολα πιάνουν τη βάση των περισσότερων σχολών χαμηλής ζήτησης, αλλά και στα ΤΕΘΙ δεν αναμένονται αλλαγές στις βάσεις. Το γεγονός ότι εφέτος πολλοί υποψήφιοι επέλεξαν να μην εξεταστούν στο μάθημα Μαθηματικά Προσανατολισμού που οδηγεί στο 2ο επιστημονικό πεδίο, θα συγκρατήσει κάπως την άνοδο.

3ο επιστημονικό πεδίο
Με βάση τα έως τώρα γραπτά δεν θα υπάρξουν ιατρικές σχολές κάτω από 18.000 μονάδες, αντιθέτως, το εισιτήριο θα κινηθεί κοντά στις 19.000 μονάδες. Η κατάργηση της υποχρεωτικής εξέτασης των μαθηματικών προσανατολισμού ανεβάζει τις βάσεις, οι οποίες αναμένεται να ανέβουν και στις σχολές των παραϊατρικών επαγγελμάτων.

4ο επιστημονικό πεδίο
Δύσκολα τα πράγματα καθώς ευνοούνται στις παιδαγωγικές σχολές οι υποψήφιοι του του 1ου πεδίου και όσοι εξετάστηκαν και στο 5ο μάθημα. Η Ιστορία Γενικής Παιδείας δεν είναι το ... αγαπημένο μάθημα των υποψηφίων του 4ου πεδίου και έτσι η είσοδος σε ανάλογες σχολές θα είναι δύσκολη.

5ο επιστημονικό πεδίο
Οι περιφερειακές Οικονομικές Σχολές αναμένεται να έχουν πτώση στις βάσεις καθώς από φέτος έχουν αποκλειστεί οι μαθητές θεωρητικής κατεύθυνσης. Οι υποψήφιοι πάντως θα πρέπει να δώσουν ... μάχη και με τους περυσινούς υποψήφιους που είχαν ως δεύτερο μάθημα βαρύτητας τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας και ευνοούνται.
πηγή newsit.gr

Σχόλιο fockos

Οι δημοσιογράφοι πέρα από άσχετοι είναι και κουτοί. Οι περισσότεροι δεν έχουν δώσει καν πανελλαδικές και δεν ξέρουν καν πως να σκέφτονται και πετάνε αρλούμπες κάθε χρόνο για να τους διαβάζουν τα μικρά παιδάκια και οι μαμαδες τους που δίνουν πανελλαδικές.

Τον Αυγουστο που βγαίνουν τα αποτελέσματα όλοι καταλαβαίνουν την μεγάλη απάτη αλλά δε τους νοιαζει γιατι είναι πλέον φοιτητές.

Του χρονου αρχίζει ένας νέος κύκλος απάτης.

Αυτό το πράγμα συνχίζει εδώ και 15 χρόνια ....

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 10:17, 26-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Οι δημοσιογράφοι πέρα από άσχετοι είναι και κουτοί. Οι περισσότεροι δεν έχουν δώσει καν πανελλαδικές και δεν ξέρουν καν πως να σκέφτονται και πετάνε αρλούμπες κάθε χρόνο για να τους διαβάζουν τα μικρά παιδάκια και οι μαμαδες τους που δίνουν πανελλαδικές.

Τον Αυγουστο που βγαίνουν τα αποτελέσματα όλοι καταλαβαίνουν την μεγάλη απάτη αλλά δε τους νοιαζει γιατι είναι πλέον φοιτητές.

Του χρονου αρχίζει ένας νέος κύκλος απάτης.

Αυτό το πράγμα συνχίζει εδώ και 15 χρόνια ....
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο!! Περα απο το οτι το ιδιο ακριβως αρθρο εχουν δημοσιευσει ολα τα ειδησεογραφικα απλα λιγο αλλαγμενο, χθες απο τις ιδιες σελιδες διαβαζα εντελως διαφορετικα πραγματα, σχεδον αντιθετα!! Προφανως δεν εχουν καμια σιγουρη πηγη και κανουν κακο σε ολους διαδιδοντας ο,τι να 'ναι... Δεν εχουν καμια δουλεια να ασχολουνται με τις πανελληνιες.

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 10:22, 26-05-16:

Ναι είναι οι ίδιοι που έλεγαν το 2011 μέχρι και 400 μορια πτώση και είδαμε να γκρεμοτσακίζονται. Δεν ξέρω σε ποιο κόσμο ζουν. Ανίδεοι δημοσιογραφισκοι.

presvis

Αποκλεισμένος χρήστης

O presvis έγραψε στις 10:23, 26-05-16:

Σε 6 ημέρες ολοκληρώνονται οι Πανελλήνιες Εξετάσεις και όπως είναι λογικό οι πρώτες εκτιμήσεις για τις Βάσεις 2016, είναι γεγονός.

Αξίζει να αναφερθεί ότι μεγάλο μέρος των γραπτών έχουν διορθωθεί και πλέον μπορούν να βγουν αρκετά συμπεράσματα για τις επιδόσεις των μαθητών αλλά και τις τάσεις των βάσεων. Στις εκτιμήσεις των ειδικών αναφέρεται ότι η πορεία των βάσεων θα είναι πτωτική στις Πολυτεχνικές και Οικονομικές σχολές και ανοδική στις Ανθρωπιστικές και στα Παραιατρικά Επαγγέλματα, ενώ τονίζουν ότι πρόκειται για ένα νέο σύστημα που οι κανόνες μπαίνουν από την αρχή.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες από τα βαθμολογικά κέντρα, στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης το 70% των γραπτών βρίσκεται κάτω από τη βάση. Η λογική λέει ότι οι βάσεις θα «πέσουν» καθώς δεν υπάρχουν πλέον εύκολα μαθήματα που να ανεβάζουν την απόδοση των μαθητών, ενώ παράλληλα δεν υπολογίζεται στην βαθμολογία των μαθητών ο προφορικός βαθμός που έδινε κατά μέσο όρο ένα πριμ 600 μόρια.

Επιπλέον, με το νέο τρόπο υπολογισμού των Μορίων έχει αποδυναμωθεί σε μεγάλο βαθμό η βαρύτητα των δύο Μαθημάτων Αυξημένης Βαρύτητας.

Τα αποτελέσματα των Βάσεων, αναμένεται να βγουν το τελευταίο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου.

neopolis

aye

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 12:37, 26-05-16:

Θα ανέβουν στις ανθρωπιστικές; Με ποια λογική;

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

O ΑndrewChatz έγραψε στις 13:31, 26-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από aye
Θα ανέβουν στις ανθρωπιστικές; Με ποια λογική;
Aυτό αναρωτιέμαι κι εγώ

presvis

Αποκλεισμένος χρήστης

O presvis έγραψε στις 13:41, 26-05-16:

Είναι αρκετά τραβηγμένο το άρθρο. Απλά το σίγουρο που λέει είναι ότι οι αριστούχοι φέτος είναι περισσότεροι και οι επιδόσεις καλύτερες από πέρυσι. Και για αυτό λέει θα ανεβούν οι βάσεις.

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 13:46, 26-05-16:

Στις Οικονομικές και Παιδαγωγικές πολύ μεγάλη πτώση.
Πολυτεχνικές αρκετα μεγάλη πτώση , Υγείας και Ανθρωπιστικές μικρή με μέτρια πτώση σε σχέση με περσυ.

Μπορεί να είναι σε γενικές γραμμές καλύτερες από περσυ αλλά ήδη οι βασεις πέφτουν από τους προφορικούς τις βαρύτητες και την Έκθεση περίπου 800-1.000 μορια και τα θέματα δεν είναι τόσο πιο εύκολα για να το αντισταθμισουν αυτό.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

presvis

Αποκλεισμένος χρήστης

O presvis έγραψε στις 13:48, 26-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Στις Οικονομικές και Παιδαγωγικές πολύ μεγάλη πτώση.
Πολυτεχνικές αρκετα μεγάλη πτώση , Υγείας και Ανθρωπιστικές μικρή με μέτρια πτώση σε σχέση με περσυ.
Δηλαδή όποιος έχει γράψει 17 χιλιάδες μόρια φέτος είναι σαν να έγραψε πέρυσι 18+ ?

ΑndrewChatz

Μαθητής Γ' λυκείου

O ΑndrewChatz έγραψε στις 13:55, 26-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από presvis
Δηλαδή όποιος έχει γράψει 17 χιλιάδες μόρια φέτος είναι σαν να έγραψε πέρυσι 18+ ?
Εγώ με τους βαθμούς που υπολογίζω ίσως βγάλω 18400 ενώ πέρισυ (εφόσον έγραφα καλά βιολογία γ.π και λογοτεχνία) θα έβγαζα 18900!!!

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 13:56, 26-05-16:

Στις ανθρωπιστικές λένε ότι θα υπάρξει τεράστια άνοδος. Σχολές που πέρσι ήταν από 18.000 θα εκτιναχτούν στο 19.000 φετος. Θα μου πεις με τέτοιο άγνωστο στα αρχαία και χωρίς λογοτεχνία είναι λογικό να ανεβούν τόσο.
http://www.dikaiologitika.gr/eidhsei...prota-stoixeia

thodoris kn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris kn
Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O thodoris kn έγραψε στις 13:56, 26-05-16:

Δεν ειναι συγκρισιμες οι βασεις του 15 με το 16,οι βασεις του 16 ξεκιναν απο το 0.Επισης τα θεματα του 15 ηταν πολυ πιο δυσκολα απο φετος,αρα πως γινεται να κατεβουν κιολας οι βασεις?

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 13:58, 26-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από presvis
Θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα, εγώ είχα περάσει στην ΑΣΟΕΕ συγκεντρώνοντας 17408 μόρια.

Μαθηματικά είχα γράψει 13,8
ΑΟΘ 18,5
ΑΕΠΠ 19,2
Έκθεση 13,3

Με αυτούς τους βαθμούς, για υπολόγισε πόσο θα έβγαζα με το νέο σύστημα, ceteris Paribus. Μεγάλη η διαφορά ε?

Έπειτα, ένας μαθητής που στοχεύει για Ιατρική αν και ακόμα δεν έχουν μπει τα θέματα Βιολογίας και Χημείας οπότε μην λέμε πολλά.

Ένας μαθητής για Ιατρική Αθηνών γραφει:

Βιολογία 19
Φυσική Κατεύθυνσης 19,2
Χημεία 19,3
Έκθεση 16,8

Με αυτούς τους βαθμούς που είναι άψογοι ένα παιδί δεν ξεπερνάει τα 18700

Στις Πολυτεχνικές που πάει ένα παιδί για ΗΜΜΥ.

Μαθηματικά 18,2
Φυσική 19,7
Χημεία 19,4
Έκθεση 16,5

Με αυτούς τους άψογους βαθμούς είναι στα 18.500.
Οπότε που ακριβώς είναι η άνοδος?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 26-05-16 στις 14:04.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

presvis

Αποκλεισμένος χρήστης

O presvis έγραψε στις 14:02, 26-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από thodoris kn
Δεν ειναι συγκρισιμες οι βασεις του 15 με το 16,οι βασεις του 16 ξεκιναν απο το 0.Επισης τα θεματα του 15 ηταν πολυ πιο δυσκολα απο φετος,αρα πως γινεται να κατεβουν κιολας οι βασεις?
Πέρυσι έδινες 6 μαθήματα. Άρα εάν σε ένα δεν έγραφες καλά τότε καλύπτοταν εάν τα πήγαινες καλά στα άλλα. Τώρα εάν ένα μάθημα σε πετάξει έξω, πάει τελείωσε. Επίσης πέρυσι, πες ήσουν τεχνολογική, έδινες μαθηματικά γενικής και αοδε επιπλέον. Και τα 2 μαθήματα αυτά προσφέρονται για μεγάλους βαθμούς. Φέτος δεν υπάρχει αυτό! Επίσης δεν υπάρχουν ούτε προφορικοί βαθμοί που σου χάριζαν 600 μόρια. Για αυτό οι βάσεις θα πέσουν, εάν όχι πολύ, έστω και λίγο. Την καραμέλα με τα εύκολα θέμα, μην την μασάτε άλλο. Εάν έβαζαν θέματα όπως του 15 η μεγαλύτερη βάση σχολής θα ήταν 16-17 χιλιάδες. Έβαλαν θέματα νορμάλ, ούτε εύκολα ούτε δύσκολα ώστε η πτώση να μην είναι πολύ μεγάλη. Φτάνει πια η καραμέλα με τα γελοία θέματα φέτος, ας βγουν οι βαθμοί και θα κλαίνε μανούλες με τα ''εύκολα''.

nihil.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nihil.
Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O nihil. έγραψε στις 15:06, 26-05-16:

Βασικά για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του ανάλογα με το πως είδε τα θέματα μπορεί να σκεφτεί ως εξής:

Αρχικά πρέπει να υπολογίσει ότι σε πολύ υψηλές βαθμολογίες οι βάσεις ΠΡΙΝ ξεκινήσουν οι φετινές εξετάσεις πέφτουν κατά περίπου 300-400 μόρια ενώ στις υπόλοιπες κατά 600-700 (περίπου γιατί εξαρτάται και από την κατεύθυνση). Αυτό επειδή κάποιος που έγραφε 19 από τα προφορικά έπαιρνε μόνο 1 μονάδα και όχι 2 όπως κάποιος που έγραφε 16.

Στην συνέχεια ρωτάς τον εαυτό σου για κάθε μάθημα με όσο πιο αντικειμενικό τρόπο μπορείς, τι θα έγραφαν στα περσυνά θέματα μαθητές σαν και σένα και τι γράψαν φέτος. Ένας βαθμός παραπάνω στο πρώτο μάθημα βαρύτητας αξίζει 330 μόρια, στο δεύτερο 270 και στα άλλα 200.

Οπότε αν εγώ ήμουν θετική και στόχευα σε σχολή με 13000 μόρια θα έλεγα:
Ξεκινάμε με πτώση 600 μόρια.
Στην έκθεση πάνω κάτω το ίδιο θα γράφαν άρα καμιά μεταβολή.
Και στα μαθηματικά το ίδιο.
Στην φυσική νομίζω ότι ήταν πιο εύκολα και το σύνολο των μαθητών του επιπέδου μου πρέπει να έγραψε γύρω στις 2 μονάδες παραπάνω άρα 540 μόρια πάνω.
Οπότε μέχρι τώρα προβλέπω μείωση 60 μορίων.

Konstantinos98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Konstantinos98
Ο Konstantinos98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Konstantinos98 έγραψε στις 21:38, 26-05-16:

Καλησπέρα,
Έχω γράψει περίπου 15,5 έκθεση 17 μαθηματικά 20 αοθ και αύριο δίνω ΑΕΠΠ. Τι λέτε για τη βάση της λογιστικής και χρηματοοικονομικής στην ΑΣΟΕΕ; Είχε 17200 πέρισυ. ΑΕΠΠ φροντιστήριο έγραφα 18-5 με 19. Την πιάνω; Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα σε όλους!!

d@NTE

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη d@NTE
Ο d@NTE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O d@NTE έγραψε στις 00:08, 29-05-16:

Γεια σας.Παρακολουθω κι εγω τις εκτιμησεις που ξεπεταγονται ηδη και πραγματικα με χει πιασει πανικος.Δηλαδη, στις αστυνομικες σχολες που ειναι πλεον απο δυο πεδία τι θα γινει θα πιασει η αστυφυλακων 18αρι οπως τα παιδαγωγικα καποτε?

George_HPFR

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη George_HPFR
Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O George_HPFR έγραψε στις 00:15, 29-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από d@NTE
Γεια σας.Παρακολουθω κι εγω τις εκτιμησεις που ξεπεταγονται ηδη και πραγματικα με χει πιασει πανικος.Δηλαδη, στις αστυνομικες σχολες που ειναι πλεον απο δυο πεδία τι θα γινει θα πιασει η αστυφυλακων 18αρι οπως τα παιδαγωγικα καποτε?
Γεια σου φίλε μου. Η Αστυφυλάκων είναι σε 3 πεδία αλλά ευτυχώς δεν θα φτάσει στο 18 όπως λες...ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια Σχολή...μην αγχώνεσαι...Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα φτάσει 16,450-16,690..μακάρι να έχουμε γράψει καλά να μπούμε με το καλό (όταν βγει η προκήρυξη)!

SirJohn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη SirJohn
Ο SirJohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O SirJohn έγραψε στις 00:39, 29-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από George_HPFR
Γεια σου φίλε μου. Η Αστυφυλάκων είναι σε 3 πεδία αλλά ευτυχώς δεν θα φτάσει στο 18 όπως λες...ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια Σχολή...μην αγχώνεσαι...Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα φτάσει 16,450-16,690..μακάρι να έχουμε γράψει καλά να μπούμε με το καλό (όταν βγει η προκήρυξη)!
Επειδη νομιζω δεν εχεις τελιωσει ακομα αν βγαλεις τα λατινικα ποσα περιπου μορια υπολογιζεις?
Εγω στη χειροτερη γυρω στα 17 χιλιαδες και στη καλυτερη(που ειναι καθαρα του τι θα παρω στην εκθεση) μπορει να φτασει αρκετα μορια παραπανω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 02-06-16 στις 13:57. Αιτία: Split.

presvis

Αποκλεισμένος χρήστης

O presvis έγραψε στις 16:00, 29-05-16:

ΒΑΣΕΙΣ 2016: Μεγάλες ανατροπές στις βάσεις εισαγωγής

Παρά το γεγονός ότι, έως τώρα, τα θέματα των πανελλαδικών εξετάσεων ήταν ευκολότερα εκείνων των προηγουμένων ετών, στα Μαθηματικά φαίνεται πως η πλειονότητα των διαγωνιζομένων δεν κατάφερε να ανταποκριθεί με επιτυχία.Σύμφωνα με ρεπορτάζ της "Ημερήσιας", εκτιμάται, μάλιστα, ότι το ποσοστό των υποψηφίων που έγραψε κάτω από τη βάση παραμένει στα περσινά υψηλά επίπεδα και κυμαίνεται περί το 75%, πιέζοντας έτσι προς τα κάτω τις βάσεις εισαγωγής στις σχολές του 2ου και του 5ου επιστημονικού πεδίου.

«Σκληρή μάχη»

Στον αντίποδα, «σκληρή μάχη» θα δοθεί για μια θέση στις υψηλόβαθμες Ιατρικές Σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου, καθώς τα ευκολότερα θέματα αναμένεται να αυξήσουν τον αριθμό των αριστούχων, αλλά και στα παραϊατρικά τμήματα του ίδιου πεδίου.

Επίσης, ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος για την εισαγωγή σε δημοφιλή τμήματα του 1ου επιστημονικού πεδίου, π.χ. Νομικής, Ψυχολογίας, ενώ άνοδο εκτιμάται ότι θα παρουσιάσουν οι βάσεις και στα «υπόγεια» του ίδιου πεδίου με το βαθμολογικό «κατώφλι» εισαγωγής να ανεβαίνει στο 14.

Έκθεση: Το 2015, το 15,61% έγραψε κάτω από τη βάση, ποσοστό που αναμένεται ότι θα μειωθεί φέτος, ενώ το 0,99% αρίστευσε με 18 και πάνω. Η πλειονότητα (41,24%) των υποψηφίων βαθμολογήθηκε από 12-14,9, το 24,23% έγραψε από 15-17,9 και το 17,93% από 10-11,9.

Φυσική: Την ίδια ώρα, καλύτερες εκτιμάται ότι θα είναι οι επιδόσεις των υποψηφίων στη Φυσική Προσανατολισμού που είναι μάθημα αυξημένης βαρύτητας για το 2ο επιστημονικό πεδίο και, μαζί με τα Μαθηματικά, παίζει παίξει καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση των βάσεων εισαγωγής στις σχολές Θετικών Επιστημών, πλην των σχολών Υγείας.

Τα θέματα χαρακτηρίστηκαν από τα ευκολότερα των τελευταίων ετών και, ως εκ τούτου, αναμένονται υψηλότερες βαθμολογίες, χωρίς ωστόσο να αποτραπεί ένα σημαντικό ποσοστό υποψηφίων, της τάξεως του 50%, το οποίο εκτιμάται ότι θα κινηθεί κάτω από τη βάση του 10.

Αρχαία: Aρκετά απαιτητικό λόγω του ειδικού λεξιλογίου του ήταν το αδίδακτο κείμενο από τον «Ευθύδημο» του Πλάτωνα στα Αρχαία Προσανατολισμού τα οποία είναι μάθημα αυξημένης βαρύτητας για την εισαγωγή στις σχολές των Ανθρωπιστικών Επιστημών.

Ενδεικτικό είναι ότι για πρώτη φορά εδόθη στους υποψηφίους επεξηγηματικό σχόλιο του περιεχομένου του κειμένου, το οποίο είχε και σπάνιες λέξεις που δεν εξηγήθηκαν, προκαλώντας την αντίδραση της Πανελλήνιας Ενωσης Φιλολόγων. Πέρυσι, στα Αρχαία Ελληνικά το 49,66% των υποψηφίων είχε γράψει κάτω από τη βάση.

Εντυπωσιακή «βουτιά» στα Παιδαγωγικά

Η εφαρμογή, για πρώτη φορά φέτος, του νέου συστήματος εξετάσεων των 4+1 μαθημάτων δείχνει και τις αδυναμίες του. Είναι ενδεικτικό ότι στα Παιδαγωγικά τμήματα, είναι πολύ πιθανό υποψήφιοι, οι οποίοι στη συνέχεια θα έχουν ως επαγγελματική διέξοδο τον χώρο της εκπαίδευσης, να εισαχθούν με εξαιρετικά χαμηλές βαθμολογίες. Οι βάσεις αναμένεται να κάνουν «βουτιά», η οποία θα είναι εντυπωσιακή στην περιφέρεια όπου θα αρκούν για την εισαγωγή μερικά χιλιάδες μόρια μόνο. Σημειώνεται ότι τα παιδαγωγικά τμήματα έχουν πλέον απομονωθεί στο 4ο επιστημονικό πεδίο, το οποίο παρουσιάζει εξαιρετικά χαμηλή ζήτηση, καθώς η πρόσβαση σε αυτό εξασφαλίζεται με την επιλογή πέμπτου μαθήματος, των Μαθηματικών γενικής παιδείας για τους υποψηφίους των Ανθρωπιστικών Σπουδών και της Ιστορίας γενικής παιδείας για τους υποψηφίους των άλλων προσανατολισμών.

Κλείνοντας

Ανταγωνισμός: Ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος για τα τμήματα Νομικής, Ψυχολογίας
Μείωση ποσοστού: Το 2015, το 15,61% έγραψε κάτω από τη βάση, ποσοστό που αναμένεται ότι θα μειωθεί φέτος, ενώ το 0,99% αρίστευσε με 18 και πάνω.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

a(po)tyxia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη a(po)tyxia
Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O a(po)tyxia έγραψε στις 20:46, 29-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Σε ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να εισαχθείς σε μία από τις σχολές ΗΜΜΥ ανά την Ελλάδα που επιθυμείς!
Αν η άνοδος των βάσεων δεν επηρεάσει τόσο πολύ εμάς του παλαιού, το εύχομαι…
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη a(po)tyxia : 29-05-16 στις 21:02.

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη allall1
Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 2 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 20:50, 29-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από a(po)tyxia
Αν η άνοδος των βάςεων δεν επηρέασει τόσο πολύ εμάς του παλαιού, το εύχομαι…
Κάτσε ρε φίλε , στην ίδια βάρκα δεν είμαστε ;

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 20:50, 29-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από a(po)tyxia
Αν η άνοδος των βάςεων δεν επηρέασει τόσο πολύ εμάς του παλαιού, το εύχομαι…
1) Δεν θα υπάρχει καμία άνοδος σε κανένα πεδίο, παρά μόνο εξαιρέσεων, λόγω αυξημένης ζήτησης.
2) Απ'ότι ακούω από καθηγητές, δεν είναι καλό το επίπεδο των υποψηφίων με το παλαιό σύστημα, οπότε υπάρχουν αρκετές πιθανότητες.
Αλλά όλα είναι θέμα ζήτησης, όταν κάθε σχολή δέχεται από 2 μέχρι 20 άτομα το πολύ με τις περισσότερες να δέχονται 7-12 άτομα.
Αρχική Δημοσίευση από allall1
Κάτσε ρε φίλε , στην ίδια βάρκα δεν είμαστε ;
Όχι, είμαστε 3385 υποψήφιοι που διαγωνιζόμαστε για το 4% των θέσεων. Άρα, δεν είμαστε στην ίδια βάρκα.

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 11:32, 30-05-16:

Τα -600 μόρια είναι δεδομένα λόγω κατάργησης των προφορικών;

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη allall1
Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 2 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 11:45, 30-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από manolis_98
Τα -600 μόρια είναι δεδομένα λόγω κατάργησης των προφορικών;
Αν η σχολή ειναι 5ο πεδίο μπορει να πέσει και παραπάνω , και τα παιδαγωγικά που δεν εχουν ζήτηση θα πέσουν , τωρα όσον αφορά τις σχολές τρίτου και πολυτεχνικές λογικά θα ανέβουν πολυ δυστυχώς , οπως και φιλολογικές. Εγω πάντως την Τετάρτη θα παω να γράψω το εικοσαρακι μου και ας παν να γαμηθουν όλες οι προβλέψεις των βάσεων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη allall1 : 30-05-16 στις 11:53.

CEO

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CEO
Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O CEO έγραψε στις 12:20, 30-05-16:

Να πούμε βέβαια ότι αν κάποιος είχε γράψει 19 πέρσι και είχε 20 στα προφορικά δεν έπερνε 600 μόρια μπόνους αλλά 300, έτσι; Άρα σε σχολές με πολύ υψηλές βάσεις η μείωση απ' τα προφορικά δεν θα είναι τόσο μεγάλη.

valantis21

Φοιτητής

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 12:23, 30-05-16:

μετα τα παλουκια στα λατινικα και στα ανθρωπιστικα θα πεσουν οι βασεις

penelope97

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη penelope97
H penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H penelope97 έγραψε στις 13:28, 30-05-16:

Να ρωτησω κατι.?Οι βάσεις για αυτους που δίνουν με το παλιό συστημα θα είναι ίδιες με αυτές του νέου?

a(po)tyxia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη a(po)tyxia
Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O a(po)tyxia έγραψε στις 13:32, 30-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από penelope97
Να ρωτησω κατι.?Οι βάσεις για αυτους που δίνουν με το παλιό συστημα θα είναι ίδιες με αυτές του νέου?
Όχι, οι υποψήφιοι με το παλαιό σύστημα διεκδικούν σημαντικά λιγότερο ποσοστό θέσεων (4%) σε σχέση με τους υποψήφιους του νέου.

valantis21

Φοιτητής

O valantis21 έγραψε στις 18:18, 30-05-16:

παιδια σχολες χαμηλης ζητησης θεωρητικης 10-12.000 θα μεινουν στα ιδια επιπεδα με αποκλιση +-100-300 ΜΟΡΙΑ

George_HPFR

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη George_HPFR
Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O George_HPFR έγραψε στις 18:29, 30-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Eva097
Όταν λες ανοδικά πόσο υπολογίζεις ; Εγώ θεωρώ ότι είτε θα παραμεινουν στα ίδια ή θα έχουν ελάχιστη άνοδο ( 100-200 μόρια ) . Θα δούμε .
Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω,προσωπικά πιστεύω πως θα αυξηθούν παραπάνω από 200...αλλά μην ξεχνάς ότι πολλοί Θεωρητικοί ενδιαφέρονται για τις σχολές του 4ου πεδίου,οπότε θα υπάρχει έτσι ένα αντίβαρο...

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • [Εκτιμήσεις] Βάσεις 2015 - Από Dr.K
      Το θέμα έχει λάβει 2601 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σχολές-Τμήματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-08-15 στις 15:28.
    • [Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014 - Από vaswtre
      Το θέμα έχει λάβει 2490 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλήνιες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-08-14 στις 22:44.
    • [Εκτιμήσεις] Βάσεις 2012 - Από Catalyst
      Το θέμα έχει λάβει 3839 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλήνιες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-08-12 στις 08:32.
    • [Εκτιμήσεις] Βάσεις 2011 - Από aggeliki_kk
      Το θέμα έχει λάβει 2622 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλήνιες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-11 στις 06:55.
    • [Εκτιμήσεις] Βάσεις 2010 - Από kostas (agia)
      Το θέμα έχει λάβει 3073 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλήνιες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-10 στις 08:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους