Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,586 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,569 μηνύματα σε 94,874 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 589 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

μιχαηλ1

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μιχαηλ1
Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O μιχαηλ1 έγραψε στις 21:01, 29-06-16:

shadow,οι γενικες και οι δοτικες λειτουργουν συνηθως ως προσδιορισμοι,που ειτε προσδιοριζουν ουσιαστικα,ειτε επιθετα και σπανια ως αντικειμενα,ειδικα αμεσα,εμμεσα ομως ναι και κυριως οι δοτικες.Για αντικειμενα να ψαχνεις αιτιατικες,οι οποιες ομως μπορει να λειτουργουν και ως προσδιορισμοι που δηλωνουν κινηση σε τοπο,π.χ Roma,αλλα μπορει να δηλωνουν και αλλες σχεσεις,απλα αυτη που ανεφερα ειναι η επικρατεστερη στα κειμενα,απαρεμφατα και ουσιαστικες προτασεις(με μια εξαιρεση που θα σε αφησω να την ανακαλυψεις)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 301 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 17:15, 30-06-16:

f,g 1-1 συναρτησεις
Να βρω τα λ για τα οποια να ισχυει
(gog)(4+ e^(λ-2))=g(4+ e^(-χ^2))+f((4+e^(-x^2))^3)

Λιγη βοηθεις με αυτο ....?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τυφών
Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 19:38, 30-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από George_2099
Και εγώ με οξειδοαναγωγή ξεκίνησα και μου φάνηκε δύσκολη αλλά πιστεύω με πολλές ασκήσεις θα τα κατανοήσω πιο πολύ!!!!!! Εσένα πως σου φάνηκαν????????????

Καλή αρχή και σε εσένα!!!!!!!
Και εμείς από οξειδοαναγωγή ξεκινήσαμε. Έχουμε κάνει μέχρι στιγμής πως προκύπτει ο αριθμός οξείδωσης και μάθαμε να βάζουμε συντελεστές σε οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις. Σήμερα είπαμε και λίγο από Θερμοχημεία. Μέχρι στιγμής δεν μου έχουν φανεί ιδιαίτερα δύσκολα αλλά περίεργα θα έλεγα. Μου είπαν και καθηγητές ότι δεν είναι έτσι η υπόλοιπη χημεία αλλά στην αρχή είναι κάπως περίεργη επειδή είναι ουσιαστικά η ύλη της Β' Κατεύθυνσης που καταργήθηκε. Το θέμα είναι όμως ότι ας πούμε δεν είναι στην ύλη μας να ξέρουμε απέξω τις αντιδράσεις οξειδοαναγωγής αλλά στα βοηθήματα θεωρείται ότι πρέπει να τις ξέρεις άρα δεν μπορείς να δουλέψεις ασκήσεις με στοιχειομετρικούς υπολογισμούς αν δεν σου γράψει ο καθηγητής την αντίδραση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Hlias17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hlias17
Ο Hlias17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O Hlias17 έγραψε στις 20:01, 30-06-16:

αρχικα θα ηθελα να ευχηθω σε ολους εσας που ξεκινατε τωρα την προετοιμασια σας καλη δυναμη, καλο κουραγιο και πανω απο ολα θεληση!! φετος τελειωσα εγω!! ημουν στον κλαδο των θετικων σπουδων εχοντας επιλεξει μονο μαθηματικα!!
θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μην τρελενεστε και να μην αγχωνεστε τωρα.. να χαρειτε τις διακοπες που θα κανετε μετα τα θερινα και απο τελη αυγουστου-αρχες σεπτεμβρη να επανελθετε!! θα ηθελα να σας συμβουλεψω να μην κανετε υπερβολες στο διαβασμα σας και να κανονιζετε μονοι σας το προγραμμα σας χωρις να σας το επιβαλλουν αλλοι.. εγω προσωπικα , με εξαιρεση 2-3 ημερων, καμια μερα δεν συνεχισα το διαβασμα μετα τις 22.00 το βραδυ.. δεν σας λεω να κανετε το ιδιο αλλα να μην υπερβαλλετε γιατι μονο κουραση και κοπωση θα σας προσφερει.. γνωρισα πολλα παιδια που ειναι νυχτερινοι τυποι και συγκεντρωνονται καλυτερα το βραδυ αλλα δεν διαβαζαν πολυ την μερα.. επομενως αναλογα με το τι μπορειτε εσεις καλυτερα αυτο να κανετε..!! εγω μονο με μερα μπορουσα να διαβαζω..!!
οσον αφορα τα βοηθηματα επειδη βλεπω οτι πολυ ενδιαφερεστε απο τωρα εγω θα σας ελεγα να κανετε μια ερευνα αγορας!
προσωπικα χρησιμοποιησα :
μαθηματικα : τα 2 τευχη του Παπαδακη και τα 2 τευχη του Μπαρλα.. εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο Παπαδακη αφου ειδικα τα καινουργια του βιβλια ειναι φοβερα.! Μπαρλα δεν χρειαστηκε να ανοιξω πολλες φορες αλλα εχει και αυτος μια μεθοδικοτητα στις ασκησεις του αν και πιο ευκολος!
φυσικη : τα 2 τευχη του Παπαθεοδωρου και το επαναληπτικο τευχος του Μαθιουδακη!
χημεια : τα 2 τευχη του Παπαζηση-Θεοδωροπουλου και τα 2 τευχη του Σαλτερη (τα οποια δεν ανοιχτηκαν και αρκετα)
και αυτοι ειναι οι τελικοι μου βαθμοι :
Εκθεση : 16,7
Φυσικη : 20
Μαθηματικα : 19,9
Χημεια : 19,8

θα ηθελα να σας συμβουλεψω να δωσετε μεγαλη σημασια στην προσωπικη σας προσπαθεια και δουλεια! ολο τον χρονο δουλευα πολλες φορες μονος μου περα απο τις εργασιες που μου ανεθεταν στο φροντιστηριο ή στο σχολειο και με μερακι ελυνα ασκησεις απο διαφορες πηγες (βοηθηματα που ανεφερα και ασκησεις που κυκλοφορουν ελευθερα στο διαδικτυο)!! αυτο το σημειο θεωρω ιδιαιτερα σημαντικο για το οτι εγραψα αρκετα καλα στις πανελληνιες!!
οι ασκησεις που υπαρχουν στο διαδικτυο ειναι πραγματικα απειρες και οσοι δεν μπορουν ή δεν εχουν να δουλεψουν απο βοηθηματα τους συνιστω ανεπιφυλακτα την αναζητηση στο ιντερνετ! οι πηγες ειναι απεριοριστες και ειναι σαν να εχεις στα χερια σου πανω απο 5 βοηθηματα στο καθε μαθημα!!

οσον αφορα το αγχος, εγω ειχα παρα πολυ αγχος ηδη απο τα θερινα και μεχρι τον Δεκεμβρη (γιαυτο και σας ειπα στην αρχη να μην αγχωθειτε απο τωρα γιατι ειναι λαθος).. μετα τον Δεκεμβρη και οσο προχωρουσαμε προς το τελος των υλων στα μαθηματα το αγχος αρχισε να εξαφανιζεται.. ενιωθα πλεον σιγουρια και αυτοπεποιθηση οτι μπορω να γραψω καλα!! πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχετε αυτοπεποιθηση απο νωρις και να μην τα παρατησετε οταν θα δειτε την πρωτη δυσκολια!!

σας ευχομαι καλη δυναμη και θα ηθελα να σας πω οτι αυτη η χρονια θα χρειαστει πολυ πεισμα.. ελπιζω να εχετε!!

καλες διακοπες

φιλικα,
Ηλιας
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hlias17 : 30-06-16 στις 20:04.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

nestgeor99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 20:32, 30-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Hlias17
αρχικα θα ηθελα να ευχηθω σε ολους εσας που ξεκινατε τωρα την προετοιμασια σας καλη δυναμη, καλο κουραγιο και πανω απο ολα θεληση!! φετος τελειωσα εγω!! ημουν στον κλαδο των θετικων σπουδων εχοντας επιλεξει μονο μαθηματικα!!
θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μην τρελενεστε και να μην αγχωνεστε τωρα.. να χαρειτε τις διακοπες που θα κανετε μετα τα θερινα και απο τελη αυγουστου-αρχες σεπτεμβρη να επανελθετε!! θα ηθελα να σας συμβουλεψω να μην κανετε υπερβολες στο διαβασμα σας και να κανονιζετε μονοι σας το προγραμμα σας χωρις να σας το επιβαλλουν αλλοι.. εγω προσωπικα , με εξαιρεση 2-3 ημερων, καμια μερα δεν συνεχισα το διαβασμα μετα τις 22.00 το βραδυ.. δεν σας λεω να κανετε το ιδιο αλλα να μην υπερβαλλετε γιατι μονο κουραση και κοπωση θα σας προσφερει.. γνωρισα πολλα παιδια που ειναι νυχτερινοι τυποι και συγκεντρωνονται καλυτερα το βραδυ αλλα δεν διαβαζαν πολυ την μερα.. επομενως αναλογα με το τι μπορειτε εσεις καλυτερα αυτο να κανετε..!! εγω μονο με μερα μπορουσα να διαβαζω..!!
οσον αφορα τα βοηθηματα επειδη βλεπω οτι πολυ ενδιαφερεστε απο τωρα εγω θα σας ελεγα να κανετε μια ερευνα αγορας!
προσωπικα χρησιμοποιησα :
μαθηματικα : τα 2 τευχη του Παπαδακη και τα 2 τευχη του Μπαρλα.. εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο Παπαδακη αφου ειδικα τα καινουργια του βιβλια ειναι φοβερα.! Μπαρλα δεν χρειαστηκε να ανοιξω πολλες φορες αλλα εχει και αυτος μια μεθοδικοτητα στις ασκησεις του αν και πιο ευκολος!
φυσικη : τα 2 τευχη του Παπαθεοδωρου και το επαναληπτικο τευχος του Μαθιουδακη!
χημεια : τα 2 τευχη του Παπαζηση-Θεοδωροπουλου και τα 2 τευχη του Σαλτερη (τα οποια δεν ανοιχτηκαν και αρκετα)
και αυτοι ειναι οι τελικοι μου βαθμοι :
Εκθεση : 16,7
Φυσικη : 20
Μαθηματικα : 19,9
Χημεια : 19,8

θα ηθελα να σας συμβουλεψω να δωσετε μεγαλη σημασια στην προσωπικη σας προσπαθεια και δουλεια! ολο τον χρονο δουλευα πολλες φορες μονος μου περα απο τις εργασιες που μου ανεθεταν στο φροντιστηριο ή στο σχολειο και με μερακι ελυνα ασκησεις απο διαφορες πηγες (βοηθηματα που ανεφερα και ασκησεις που κυκλοφορουν ελευθερα στο διαδικτυο)!! αυτο το σημειο θεωρω ιδιαιτερα σημαντικο για το οτι εγραψα αρκετα καλα στις πανελληνιες!!
οι ασκησεις που υπαρχουν στο διαδικτυο ειναι πραγματικα απειρες και οσοι δεν μπορουν ή δεν εχουν να δουλεψουν απο βοηθηματα τους συνιστω ανεπιφυλακτα την αναζητηση στο ιντερνετ! οι πηγες ειναι απεριοριστες και ειναι σαν να εχεις στα χερια σου πανω απο 5 βοηθηματα στο καθε μαθημα!!

οσον αφορα το αγχος, εγω ειχα παρα πολυ αγχος ηδη απο τα θερινα και μεχρι τον Δεκεμβρη (γιαυτο και σας ειπα στην αρχη να μην αγχωθειτε απο τωρα γιατι ειναι λαθος).. μετα τον Δεκεμβρη και οσο προχωρουσαμε προς το τελος των υλων στα μαθηματα το αγχος αρχισε να εξαφανιζεται.. ενιωθα πλεον σιγουρια και αυτοπεποιθηση οτι μπορω να γραψω καλα!! πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχετε αυτοπεποιθηση απο νωρις και να μην τα παρατησετε οταν θα δειτε την πρωτη δυσκολια!!

σας ευχομαι καλη δυναμη και θα ηθελα να σας πω οτι αυτη η χρονια θα χρειαστει πολυ πεισμα.. ελπιζω να εχετε!!

καλες διακοπες

φιλικα,
Ηλιας
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις αμέτρητες συμβουλές σου ! Επειδή πραγματικά έχω αγχωθεί για την έκθεση, μπορείς να μου πεις πως εργαζοσουν σε αυτό το μάθημα; Ποία βιβλία χρησιμοποιούσες ; Πως διάβαζες τα σχεδιαγράμματα; Είμαι πράγματικα αναστατωμένος διότι τον τελευταίο καιρό έχω ακούσει απο συμμαθητές μου αρκετές υπερβολές του τύπου πως έχουν μάθει τους 3 τόμους του Κοινού νου απ'έξω κ.α.... Δεν μπορώ να καταλαβώ πως το έχουν καταφέρει αυτό...

Hlias17

Νεοφερμένος

O Hlias17 έγραψε στις 20:45, 30-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από nestgeor99
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις αμέτρητες συμβουλές σου ! Επειδή πραγματικά έχω αγχωθεί για την έκθεση, μπορείς να μου πεις πως εργαζοσουν σε αυτό το μάθημα; Ποία βιβλία χρησιμοποιούσες ; Πως διάβαζες τα σχεδιαγράμματα; Είμαι πράγματικα αναστατωμένος διότι τον τελευταίο καιρό έχω ακούσει απο συμμαθητές μου αρκετές υπερβολές του τύπου πως έχουν μάθει τους 3 τόμους του Κοινού νου απ'έξω κ.α.... Δεν μπορώ να καταλαβώ πως το έχουν καταφέρει αυτό...
λοιπον οπως θα εχεις ακουσει απο πολλους η εκθεση ειναι ενα πολυ αμφιρροπο μαθημα.. η εκθεση ομολογω πως ηταν το μαθημα που με αγχωνε και μενα πιο πολυ απο ολα.. ημουν μαθητης του 15-16 στην εκθεση και τελικα εγραψα 16,7! η διαφορα ειναι πολυ μικρη βεβαια σε σχεση με αλλες διαφορες που ισως να εχεις ακουσει (μαθητες του 19 να γραφουν 12 ή και το αντιστροφο)!
ωστοσο η μονη δουλεια μου στην εκθεση ηταν η εξασκηση.. δεν αφησα καμια εκθεση ή περιληψη που μου ανεθεταν χωρις να την κανω..
υπερβολες σαν αυτες που μου ειπες εχεις πολλες ακομα να ακουσεις.. πραγματικα αυτα πλεον ηταν ρουτινα στο σχολειο.. ακουγα μαθητες καθημερινα να λενε ποσο πολυ εχουν διαβασει εκθεση.. μα εκει ειναι το κακο.. η εκθεση δεν θελει πολυ διαβασμα.. αν απομνημονευεις πραγματα δεν θα μπορεσεις να αποδωσεις ποτε σε ενα αφηρημενο θεμα ή σε ενα θεμα οπως το φετινο που ζητουσε προσωπικη αποψη.. ειδα μαθητη που σε εκθεσεις που οι απαντησεις ειναι ετοιμες καθόλη την διαρκεια της χρονιας να γραφει 17-18 (πολυ απλα επειδη ειχε ετοιμες ιδεες) και πανελληνιες εγραψε 15,3..

εκανα το λαθος να αγχωθω πολυ νωρις για την εκθεση και σε συμβουλευω να μην κανεις το ιδιο!!
θα σε συμβουλευα μονο να εισαι ενας συνεπης μαθητης.. να μην παραλειψεις ποτε οποιαδηποτε ασκηση σου αναθετουν στο μαθημα της εκθεσης και να επιδιωκεις αντικειμενικη βαθμολογηση, δηλαδη να εισαι σιγουρος οτι δεν πηρες εναν βαθμο επειδη ο καθηγητης σε συμπαθει (φαινομενο που γινεται αρκετα στα σχολεια αφου οι καθηγητες μπορουν να βαλουν εναν βαθμο παραπανω στην εκθεση σε εναν μαθητη που εχουν στο μυαλο τους οτι ειναι γενικα καλος με αποτελεσμα να μην ειναι αντικειμενικοι σε μια πιθανα ασχημη εκθεση του και να του φουσκωνουν ετσι τα μυαλα)..
να γραφεις εκθεσεις καθε φορα ακομα και αν δεν εχεις ορεξη ή εισαι κουρασμενος γιατι αλλωστε εκεινο το πρωινο στις πανελληνιες δεν ξερεις πως θα αισθανεσαι.. αρα θα πρεπει να ξερεις και τις δυνατοτητες σου υπο τετοιες συνθηκες..
πανω απο ολα ομως χρειαζεται αυτοπεποιθηση! πιστεψε στον εαυτο σου, νιωσε ασφαλεια και θα γραψεις καλα!

μην αγχωνεσαι απο τωρα, ειναι πολυ νωρις!!

shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 21:01, 30-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Δεν κάνει τίποτα
Εύχομαι να καταφέρεις να μπεις στο παιδαγωγικό!
Σε ευχαριστω πολυ!!Καλη επιτυχια και σε σενα!!

Αρχική Δημοσίευση από μιχαηλ1
shadow,οι γενικες και οι δοτικες λειτουργουν συνηθως ως προσδιορισμοι,που ειτε προσδιοριζουν ουσιαστικα,ειτε επιθετα και σπανια ως αντικειμενα,ειδικα αμεσα,εμμεσα ομως ναι και κυριως οι δοτικες.Για αντικειμενα να ψαχνεις αιτιατικες,οι οποιες ομως μπορει να λειτουργουν και ως προσδιορισμοι που δηλωνουν κινηση σε τοπο,π.χ Roma,αλλα μπορει να δηλωνουν και αλλες σχεσεις,απλα αυτη που ανεφερα ειναι η επικρατεστερη στα κειμενα,απαρεμφατα και ουσιαστικες προτασεις(με μια εξαιρεση που θα σε αφησω να την ανακαλυψεις)
χμ ,μαλιστα ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!Ελπιζω να το καταφερω το συντακτικο και να ανακαλυψω και την εξαιρεση

μιχαηλ1

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μιχαηλ1
Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O μιχαηλ1 έγραψε στις 21:47, 30-06-16:

και ρηματα επισης,ενταξει,αυτα και απο τα αρχαια τα ξερεις
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μιχαηλ1 : 30-06-16 στις 21:51.

nestgeor99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 21:53, 30-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Hlias17
λοιπον οπως θα εχεις ακουσει απο πολλους η εκθεση ειναι ενα πολυ αμφιρροπο μαθημα.. η εκθεση ομολογω πως ηταν το μαθημα που με αγχωνε και μενα πιο πολυ απο ολα.. ημουν μαθητης του 15-16 στην εκθεση και τελικα εγραψα 16,7! η διαφορα ειναι πολυ μικρη βεβαια σε σχεση με αλλες διαφορες που ισως να εχεις ακουσει (μαθητες του 19 να γραφουν 12 ή και το αντιστροφο)!
ωστοσο η μονη δουλεια μου στην εκθεση ηταν η εξασκηση.. δεν αφησα καμια εκθεση ή περιληψη που μου ανεθεταν χωρις να την κανω..
υπερβολες σαν αυτες που μου ειπες εχεις πολλες ακομα να ακουσεις.. πραγματικα αυτα πλεον ηταν ρουτινα στο σχολειο.. ακουγα μαθητες καθημερινα να λενε ποσο πολυ εχουν διαβασει εκθεση.. μα εκει ειναι το κακο.. η εκθεση δεν θελει πολυ διαβασμα.. αν απομνημονευεις πραγματα δεν θα μπορεσεις να αποδωσεις ποτε σε ενα αφηρημενο θεμα ή σε ενα θεμα οπως το φετινο που ζητουσε προσωπικη αποψη.. ειδα μαθητη που σε εκθεσεις που οι απαντησεις ειναι ετοιμες καθόλη την διαρκεια της χρονιας να γραφει 17-18 (πολυ απλα επειδη ειχε ετοιμες ιδεες) και πανελληνιες εγραψε 15,3..

εκανα το λαθος να αγχωθω πολυ νωρις για την εκθεση και σε συμβουλευω να μην κανεις το ιδιο!!
θα σε συμβουλευα μονο να εισαι ενας συνεπης μαθητης.. να μην παραλειψεις ποτε οποιαδηποτε ασκηση σου αναθετουν στο μαθημα της εκθεσης και να επιδιωκεις αντικειμενικη βαθμολογηση, δηλαδη να εισαι σιγουρος οτι δεν πηρες εναν βαθμο επειδη ο καθηγητης σε συμπαθει (φαινομενο που γινεται αρκετα στα σχολεια αφου οι καθηγητες μπορουν να βαλουν εναν βαθμο παραπανω στην εκθεση σε εναν μαθητη που εχουν στο μυαλο τους οτι ειναι γενικα καλος με αποτελεσμα να μην ειναι αντικειμενικοι σε μια πιθανα ασχημη εκθεση του και να του φουσκωνουν ετσι τα μυαλα)..
να γραφεις εκθεσεις καθε φορα ακομα και αν δεν εχεις ορεξη ή εισαι κουρασμενος γιατι αλλωστε εκεινο το πρωινο στις πανελληνιες δεν ξερεις πως θα αισθανεσαι.. αρα θα πρεπει να ξερεις και τις δυνατοτητες σου υπο τετοιες συνθηκες..
πανω απο ολα ομως χρειαζεται αυτοπεποιθηση! πιστεψε στον εαυτο σου, νιωσε ασφαλεια και θα γραψεις καλα!

μην αγχωνεσαι απο τωρα, ειναι πολυ νωρις!!
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, το εκτιμώ πραγματικά!

Hlias17

Νεοφερμένος

O Hlias17 έγραψε στις 22:56, 30-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από nestgeor99
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, το εκτιμώ πραγματικά!
να εισαι καλα! καλη δυναμη και κουραγιο χωρις αγχος απο τωρα..
και πανω απο ολα :

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

shadow

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 20:57, 03-07-16:

Για τα μαθηματικα της γ λυκειου ποιο ειναι καλυτερο βοηθημα;Μπαρλα η Παπαδακη;ΓΙα καποιον που δεν ξερει καλα μαθηματικα,ποιο τα εξηγει καλυτερα;;

fanouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fanouris
Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O fanouris έγραψε στις 21:20, 03-07-16:

Αν δε στα έχει εξηγήσει πρώτα κάποιος είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο πιστεύω θα δυσκολευτείς με Μπάρλα και Παπαδάκη γιατί δεν αναλύουν ιδιαίτερα τη θεωρία, απλώς λύνουν ασκήσεις χωρίς πολλές επεξηγήσεις. Ο Στεργίου, αντιθέτως (εκδόσεις Σαββάλα), έχει αναλυτικότατη παρουσίαση της θεωρίας πριν προχωρήσει στη λύση ασκήσεων και είναι και απόλαυση να τον διαβάζεις. Έχε όμως υπόψη ότι οι ασκήσεις του, τόσο οι λυμένες όσο και οι άλυτες, είναι πιο δύσκολες από των άλλων δύο. Αλλά για πλήρη κατανόηση της θεωρίας είναι ασυναγώνιστος.

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Resistance
Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Resistance έγραψε στις 23:15, 03-07-16:

Είναι απλό για να μην μπουρδουκλωθείς με τους τόμους των Παπαδάκη και Νάκη-Στεργίου που είναι 700-800 σελίδες ο καθένας και επειδή χρόνος δεν υπάρχει πάρε Μπάρλα με σαφώς λιγότερες και ταυτόχρονα ποιοτικότερες ασκήσεις.Για εξάσκηση και εμβάθυνση να πάρεις αργότερα περίπου Ιανουάριο-Φεβρουάριο επαναληπτικά βοηθήματα και φυσικά κάνε τις ασκήσεις του σχολικού.Και θεωρία μόνο από σχολικό και κάποιες παρατηρήσεις-σχόλια από Μπάρλα που θα ρωτήσεις τον καθηγητή σου για αυτές.Τα ανανεωμένα του Μπάρλα πάντως έχουν φουλ μεθοδολογίες και παρατηρήσεις σε πλαίσια όπως και των Παπαδάκη και Στεργίου-Νάκη βέβαια.

fanouris

Αποκλεισμένος χρήστης

O fanouris έγραψε στις 23:23, 03-07-16:

Να σημειώσουμε επίσης ότι το θέμα Γ2 των φετινών μαθηματικών, που δυσκόλεψε αρκετούς, ο Στεργίου το είχε στα λυμένα! Νά 'ναι καλά ο άνθρωπος, με έσωσε!

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Resistance έγραψε στις 23:33, 03-07-16:

Είχα και εγώ Παπαδάκη στη Α' Λυκειού(περίπου ίδιο στυλ με Στεργίου-Νάκη)αλλά δεν έβγαινε με τίποτα...15 ασκήσεις σε μια σελίδα με τόσα υποερωτήματα...

fanouris

Αποκλεισμένος χρήστης

O fanouris έγραψε στις 23:47, 03-07-16:

Κι εγώ Παπαδάκη είχα Α και Β Λυκείου και με ικανοποίησε απόλυτα. Εντάξει είναι και θέμα γούστου.

GiorgosBusbis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GiorgosBusbis
Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O GiorgosBusbis έγραψε στις 00:01, 04-07-16:

το γ2 ρε παιδια υπηρχε ως λυμενη και στον μπαρλα και στον παπαδακη και στον μαυριδη.

fanouris

Αποκλεισμένος χρήστης

O fanouris έγραψε στις 00:08, 04-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosBusbis
το γ2 ρε παιδια υπηρχε ως λυμενη και στον μπαρλα και στον παπαδακη και στον μαυριδη.
Είσαι σίγουρος; Παπαδάκη δε θυμάμαι να το είδα.

GiorgosBusbis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GiorgosBusbis
Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O GiorgosBusbis έγραψε στις 00:53, 04-07-16:

σαν σχολιο το εχει σε μια λυμενη του οπου η συναρτηση ειχε μονο εναν τυπο.Γενικα δεν ειχε παραδειγμα αλλα το ανεφερε γενικα και αοριστα.

Μαριασερ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαριασερ
H Μαριασερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μαριασερ έγραψε στις 19:00, 04-07-16:

Καλησπερα παιδια και καλη επιτυχία φετος! Εχω καποια βοηθηματα χημειας και βιολογιας κυριως τα οποια θα ηθελα να τα δωσω σε καποιον που τα χρειαζεται. Αν ενδιαφέρεται κάποιος να μου στειλει

PolGR1509

Supervisor

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 19:13, 04-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Μαριασερ
Καλησπερα παιδια και καλη επιτυχία φετος! Εχω καποια βοηθηματα χημειας και βιολογιας κυριως τα οποια θα ηθελα να τα δωσω σε καποιον που τα χρειαζεται. Αν ενδιαφέρεται κάποιος να μου στειλει
Μμ υπάρχουν ένα σωρό topic με τίτλο "πωλούνται/χαρίζονται". Ίσως θα ήταν καλύτερα να γράψεις εκεί, για να είσαι σίγουρη ότι αυτοί που ενδιαφέρονται θα διαβάσουν το μήνυμά σου.

Μαριασερ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαριασερ
H Μαριασερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μαριασερ έγραψε στις 19:29, 04-07-16:

Ευχαριστώ θα το ψαξω

Soleado Febrero ~

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 699 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 11:02, 05-07-16:

Μόνο εγώ κάνω θερινά τα απογεύματα;
Με βλέπω τον Αύγουστο να καίγομαι μόνη αλλά δεν πειράζει,κάθε φροντιστήριο έχει το δικό του πρόγραμμα.

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

O Resistance έγραψε στις 15:21, 05-07-16:

Για ποιο λόγο Αύγουστο;O Ιούλιος είναι υπέρ-αρκετός αν δώσεις το 100%...

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,726 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:55, 05-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Soleado Febrero ~
Μόνο εγώ κάνω θερινά τα απογεύματα;
Με βλέπω τον Αύγουστο να καίγομαι μόνη αλλά δεν πειράζει,κάθε φροντιστήριο έχει το δικό του πρόγραμμα.
Εγώ τον Αύγουστο πάντως θα κάνω παραθέριση
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 20:33, 05-07-16:

Εγώ τον Αύγουστο πάντως θα κάνω παραθέριση
Συνήθως βάζουμε μαθήματα είτε τέλη Ιουνίου και διακόπτουμε τον Αύγουστο είτε ξεκουραζόμαστε τον Ιούλιο και ξεκινάμε τον Αύγουστο (αν και το δεύτερο δεν προτιμάται τόσο). Γενικά αυτόν τον 1 μήνα του καλοκαιριού ξεκουραζόμαστε γιατί μας περιμένει ένας δύσκολος και ανηφορικός δρόμος τον Σεπτέμβρη που λήγει τον Μάιο ή τον Ιουνίου. Γι'αυτό είναι απαραίτητο να γεμίσεις μπαταρίες. Εγώ την πάτησα πέρσι γιατί παράκουσα την καθηγήτρια μου, η οποία με συμβούλεψε να μην διαβάσω τίποτα τον Αύγουστο, γιατί τον Σεπτέμβρη θα με περίμενε γολγοθάς. Το αποτέλεσμα ήταν να γυρίσω στα μαθήματα τον Σεπτέμβρη πτώμα από την κούραση. Το χειρότερο, βέβαια, ήταν ότι τον Σεπτέμβρη πηγαίναμε με πιο γρήγορους ρυθμούς και κάπου το έχασα. Εγώ το ίδιο λάθος δεν κάνω. Γι΄αυτό έναν μήνα του καλοκαιριού θα τον αφήσω εντελώς κενό, χωρίς διαβάσματα και μαθήματα, και θα επιστρέψω στα μαθήματα ξεκούραστος τον Σεπτέμβρη. Το ίδιο σε συμβουλεύω να κάνεις και εσύ. Σου το λέω αυτό γιατί έχω δώσει μία φορά και έχω εμπειρία. Συνεπώς καλό είναι να μην βάλεις μαθήματα τον Αύγουστο, εφόσον κάνεις τον Ιούλιο.

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,726 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 20:40, 05-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από jims
Συνήθως βάζουμε μαθήματα είτε τέλη Ιουνίου και διακόπτουμε τον Αύγουστο είτε ξεκουραζόμαστε τον Ιούλιο και ξεκινάμε τον Αύγουστο (αν και το δεύτερο δεν προτιμάται τόσο). Γενικά αυτόν τον 1 μήνα του καλοκαιριού ξεκουραζόμαστε γιατί μας περιμένει ένας δύσκολος και ανηφορικός δρόμος τον Σεπτέμβρη που λήγει τον Μάιο ή τον Ιουνίου. Γι'αυτό είναι απαραίτητο να γεμίσεις μπαταρίες. Εγώ την πάτησα πέρσι γιατί παράκουσα την καθηγήτρια μου, η οποία με συμβούλεψε να μην διαβάσω τίποτα τον Αύγουστο, γιατί τον Σεπτέμβρη θα με περίμενε γολγοθάς. Το αποτέλεσμα ήταν να γυρίσω στα μαθήματα τον Σεπτέμβρη πτώμα από την κούραση. Το χειρότερο, βέβαια, ήταν ότι τον Σεπτέμβρη πηγαίναμε με πιο γρήγορους ρυθμούς και κάπου το έχασα. Εγώ το ίδιο λάθος δεν κάνω. Γι΄αυτό έναν μήνα του καλοκαιριού θα τον αφήσω εντελώς κενό, χωρίς διαβάσματα και μαθήματα, και θα επιστρέψω στα μαθήματα ξεκούραστος τον Σεπτέμβρη. Το ίδιο σε συμβουλεύω να κάνεις και εσύ. Σου το λέω αυτό γιατί έχω δώσει μία φορά και έχω εμπειρία. Συνεπώς καλό είναι να μην βάλεις μαθήματα τον Αύγουστο, εφόσον κάνεις τον Ιούλιο.
Το φροντιστήριο μας είπε πως την τελευταία βδομάδα του Αυγούστου θα γράψουμε διαγωνίσματα σε ότι έχουμε κάνει το καλοκαίρι αλλά βέβαια εγώ εκείνη τη βδομάδα κατά 99% θα είμαι διακοπές
Επίσης κλείνουμε στο φρόντ ή 22 ή 25 ( δεν έχει βγει ακόμα οριστικά) και την επόμενη μέρα arrivederci για Άθενς
Συμφωνώ απόλυτα ότι χρειάζεται κάποιος καιρός για να ξεκουραστείς σωματικά και ψυχικά

panspil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panspil
Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O panspil έγραψε στις 20:43, 05-07-16:

για τους θετικους: παιδιά ειμαι ο μονος που βαριέμαι τα ορια γιατι εχουν πολυ γραψιμο ;;

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 20:48, 05-07-16:

Το φροντιστήριο μας είπε πως την τελευταία βδομάδα του Αυγούστου θα γράψουμε διαγωνίσματα σε ότι έχουμε κάνει το καλοκαίρι αλλά βέβαια εγώ εκείνη τη βδομάδα κατά 99% θα είμαι διακοπές
Επίσης κλείνουμε στο φρόντ ή 22 ή 25 ( δεν έχει βγει ακόμα οριστικά) και την επόμενη μέρα arrivederci για Άθενς
Συμφωνώ απόλυτα ότι χρειάζεται κάποιος καιρός για να ξεκουραστείς σωματικά και ψυχικά
Ναι, αν και βέβαια δεν πήγαινε για σένα αλλά για Soleado Febrero. Απλά κατά λάθος πάτησα παράθεση στο δικό σου μήνυμα. Πάντως τα διαγωνίσματα καλό θα ήταν να σας τα έβαζαν ή αρχές Σεπτέμβρη ή τέλη Ιουλίου ώστε να ξεκινήσεις το διάβασμα τέλη Αυγούστου και όχι στα μέσα Αυγούστου (φαντάζομαι τότε θα ξεκινήσεις)

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

O Resistance έγραψε στις 22:14, 05-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από panspil
για τους θετικους: παιδιά ειμαι ο μονος που βαριέμαι τα ορια γιατι εχουν πολυ γραψιμο ;;
Όντως αν και είμαι στις ιδιότητες είναι αρκετά βαρετά αλλά είναι νωρίς βέβαια γιατί είναι μεγάλο κομμάτι της ύλης ακόμα να βγει από το κεφάλαιο αυτό.

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 301 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 22:29, 05-07-16:

Για μαθηματικα κυριως ,πιστευετε οι ασκησεις του φροντ. αρκουν ή να λυνω και αλλες ασκησεις?

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 631 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 22:36, 05-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από panspil

Τσέκαρε τι γράφω στα διαστήματα μονοτονίας...

Emilonop (Ευαγγελία Μ.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Emilonop
H Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H Emilonop Τ Ε Λ Ο Σ έγραψε στις 22:39, 05-07-16:

Εγώ πάντως ξεκίνησα σήμερα με Έκθεση και έχω παραδόξως πάααρα πολύ καλή ψυχολογία!
Θα κάνω μαθήματα όλο το καλοκαίρι, με διάλειμμα μιας βδομάδας τον 15Αύγουστο και θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε και άλλη μια βδομάδα διάλειμμα όποτε θέλουμε εμείς

Hlias17

Νεοφερμένος

O Hlias17 έγραψε στις 23:03, 05-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από kramer123
Για μαθηματικα κυριως ,πιστευετε οι ασκησεις του φροντ. αρκουν ή να λυνω και αλλες ασκησεις?
θεωρω πως αυτο το κρινεις εσυ!! παντως εγω θα προτεινα να λυνεις και αλλες για να εχεις την δυνατοτητα να βλεπεις ασκησεις απο οσο το δυνατο πιο πολλες πηγες.. και φυσικα δεν εννοω μονο να πας να αγορασεις βοηθηματα αλλα με μια καλη αναζητηση στο ιντερνετ θα βρεις παρα πολλες πηγες ασκησεων με παρα πολυ πλουσιο υλικο!

καλη συνεχεια και....

καλες διακοπες!!

PolGR1509

Supervisor

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 02:45, 06-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR

Τσέκαρε τι γράφω στα διαστήματα μονοτονίας...
Τέλειες οι μονοτονίες και τα ακρότατα

Soleado Febrero ~

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 699 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 12:23, 06-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Emilonop
Εγώ πάντως ξεκίνησα σήμερα με Έκθεση και έχω παραδόξως πάααρα πολύ καλή ψυχολογία!
Θα κάνω μαθήματα όλο το καλοκαίρι, με διάλειμμα μιας βδομάδας τον 15Αύγουστο και θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε και άλλη μια βδομάδα διάλειμμα όποτε θέλουμε εμείς
Και εγώ έχω πολύ καλή ψυχολογία και μου κάνει εντύπωση Μακάρι να κρατήσει όλο το χρόνο!!Ωραίο αυτό πάντως με το κενό όποτε θέλετε εσείς!!

Αρχική Δημοσίευση από jims

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα όμως.Αν ξεκινούσα κατευθείαν μετά το πέρας των ενδοσχολικών και έκανα μέχρι τον Αύγουστο,τότε ναι το καταλαβαίνω θα ήταν υπερβολικό και θα κουραζόμουν πολύ χωρίς λόγο,αρά δεν ισχύει αυτό τώρα.

aprosarmosti

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aprosarmosti
H aprosarmosti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H aprosarmosti έγραψε στις 14:52, 06-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από wannabeconomist
Φίλε chris2799 καλή σου επιτυχία και μπράβο σου για την απόφαση σου να "παλέψεις" μόνο σου.
Με μια συντονισμένη προετοιμασία και με θάρρος νομίζω μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλει.(επειδή είσαι στην κατεύθυνση οικονομίας /πληροφορικής θα σου πω το εξής :έκθεση, ΑΟΘ,ΑΕΠΠ δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα, τα μαθηματικά που είναι το "βαρίδι" να προσέξεις. Ξεκίνα συντονισμένα (πάρε τετράδιο, γράψε αρχικα θεωρία,μετα ασκήσεις κλπ με ΤΑΞΗ) και ασχολήσου όσο περισσότερο μπορείς. Τα εξωσχολικα βοηθήματα είναι απαραιτητα δυστυχώς (Παπαδάκης -Μπαρλας) οπότε προσπάθησε να διαθέσεις εκεί κάποια χρήματα. Ειδικά προτίμησε Μπαρλα εάν δεν έχεις την δυνατότητα και των δύο.Βεβαια τώρα με το διαδίκτυο υπάρχουν άπειρες πηγες αλλά εγώ συνιστώ τα παραπάνω εάν μπορείς να δώσεις κάποια χρήματα)

Αυτά απο μένα,καλη επιτυχια ξανα παιδες!!!
Επισης να προσθεσω πως καποια λυσαρια υπαρχουν pdf στο διαδικτυο και πως σιγουρα αμα ζητησεις βοηθεια απο καθηγητες στο σχολειο θα σου δωσουν εκατο τοις εκατο υλικο.
Γενικα, οι πανελληνιες ειναι ενας μαραθωνιος δεν κερδιζει ουτε αυτος που εχει καλυτερα παπουτσια ουτε τιποτα , κερδιζει αυτος που κανει σωστες κινησεις (προγραμμα στο διαβασμα, διατροφη και ΥΠΝΟ) και αυτος που μπορει να κρατησει μια καλη ψυχολογια μεχρι το τελος. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Μελινα Σπλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μελινα Σπλ
H Μελινα Σπλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μελινα Σπλ έγραψε στις 01:10, 07-07-16:

Παιδιά βοηθήστε λίγο γιατί θα τρελαθώ!
Έδωσα πανελλαδικές το 2013-2014 και φέτος θα ξαναδώσω !
Θα δώσω με το παλαιό η με το νέο σύστημα?
Δηλαδή το παλαιό θα ισχύσει και τις πανελλήνιες του 2017?

PolGR1509

Supervisor

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 01:16, 07-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Μελινα Σπλ
Παιδιά βοηθήστε λίγο γιατί θα τρελαθώ!
Έδωσα πανελλαδικές το 2013-2014 και φέτος θα ξαναδώσω !
Θα δώσω με το παλαιό η με το νέο σύστημα?
Δηλαδή το παλαιό θα ισχύσει και τις πανελλήνιες του 2017?
Όχι, το παλιό ίσχυε μέχρι και φέτος. Θα δώσεις με το νέο

Μελινα Σπλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μελινα Σπλ
H Μελινα Σπλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Μελινα Σπλ έγραψε στις 01:24, 07-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Όχι, το παλιό ίσχυε μέχρι και φέτος. Θα δώσεις με το νέο
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση !

Tinaikl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tinaikl
H Tinaikl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Tinaikl έγραψε στις 03:02, 07-07-16:

Γεια σασς! Θετική εδω! Καλη μας επιτυχία και ελπιζω να περάσουμε όλοι εκει που θελουμε. Ενδιαφέρομαι προσωπικά για ιατρική μονο, κάποιος άλλος τρίτο πεδίο;

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη the-stockbroker
Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O the-stockbroker έγραψε στις 07:19, 07-07-16:

Από Δευτέρα μπαίνω στην 4η εβδομάδα των θερινών από τις 6 που έχουμε. Γενικότερα δεν έχω αγχωθεί τόσο πολύ αν και επειδή έχω υψηλούς στόχους (Νομική) θέλω να διαβάζω όσο μπορώ . Γενικότερα η ιστορία μου φαίνεται σχετικά εύκολη μόνο στις πηγές θέλει προσοχή και τα λατινικά μόνο το συντακτικό είναι λίγο κάπως (βέβαια από πέρυσι είχαμε βγάλει 8 κείμενα ) . Το γνωστό επίσης δεν έχει κάτι τόσο αξιόλογο . Γενικά το γνωστό και η έκθεση θέλουν εξάσκηση....

Ελπίζω να πάμε καλά

paraskevibar

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη paraskevibar
H paraskevibar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H paraskevibar έγραψε στις 22:46, 07-07-16:

Θετικη εδω, μεχρι στιγμης στα θερινα, δεν μπορω να πω οτι εχω λιωσει στο διαβασμα, αλλα διαβαζω ολα αυτα που μας βαζουν, και μερικες φορες προσπαθω και λιγα εξτρα, αν και θελω να ξεκουραζομαι και λιγο. Γενικα η μεγαλυτερη μου ανυσηχια ειναι η εκθεση, στην οποια δεν ξερω που παν τα τεσσερα (σε ολη την β λυκειου ειχα γραψει 2 εκθεσεις συνολο, μια στο διαγωνισμα τριμηνου και μια στις εξετασεις) και επισης εχει πεσει πολυ το επιπεδο μου οσον αφορα το λεξιλογιο, καθως διαβαζα τα τελευταια χρονια μονο αγγλικα βιβλια, επειδη εδινα για πτυχια. Γραψαμε και το θεμα της φιλιας που επεσε φετος στο φροντιστηριο, και στην περιληψη πηρα 14/25, στην εκθεση δεν θελω να ξερω... Οποτε προφανως αγχωνομαι αρκετα, γιατι ειναι και η βαθμολογηση υποκειμενικη, και θα ηθελα να ζητησω συμβουλες, τι να διαβαζω, καποιο βιβλιο, ειτε βοηθημα ή και εξωσχολικο με πιο εκλεπτυσμενο λεξιλογιο, για να μπω λιγο περισσοτερο στο κλιμα. Συν οτι εχω θεμα με τις μουτζουρες και τα γραμματα μου...

Ακομα, μπορει να φανει λιγο χαζη η ερωτηση, αλλα γενικα πιστευετε οτι η επιτυχια στις πανελληνιες βασιζεται και στο νοητικο επιπεδο του καθε παιδιου? Βλεπω στην ταξη μου 1-2 παιδια, τα οποια θεωρουνται διανοιες, καταλαβαινουν κατι πριν καν τελειωσει την εξηγηση ο καθηγητης. Προσωπικα στοχευω σε πολυτεχνικες σχολες, οπως και αυτοι, και μπροστα τους νιωθω οτι δεν εχω καμια πιθανοτητα, ναι μεν τα καταλαβαινω ολα, και δεν δυσκολευομαι καπου ιδιαιτερα (εκτος απο εκθεση οπως ειπαμε) αλλα αφου τα διαβασω σπιτι και κανω εξασκηση, αυτοι και χωρις να σκιζονται ειναι παντα πρωτοι. Οποτε σκεφτομαι οτι αν υπαρχουν 100-200-500 τετοιοι σε ολη την Ελλαδα, ειμαι χαμενη... Παιζουν ρολο μονο το διαβασμα και η ψυχολογια, ή πρεπει να εισαι και ΑΪνσταιν για να περασεις σε μια υψηλοβαθμη σχολη?

JayTheKing

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JayTheKing
Ο JayTheKing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O JayTheKing My darkness is darker than yours. έγραψε στις 00:21, 08-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από paraskevibar
Θετικη εδω, μεχρι στιγμης στα θερινα, δεν μπορω να πω οτι εχω λιωσει στο διαβασμα, αλλα διαβαζω ολα αυτα που μας βαζουν, και μερικες φορες προσπαθω και λιγα εξτρα, αν και θελω να ξεκουραζομαι και λιγο. Γενικα η μεγαλυτερη μου ανυσηχια ειναι η εκθεση, στην οποια δεν ξερω που παν τα τεσσερα (σε ολη την β λυκειου ειχα γραψει 2 εκθεσεις συνολο, μια στο διαγωνισμα τριμηνου και μια στις εξετασεις) και επισης εχει πεσει πολυ το επιπεδο μου οσον αφορα το λεξιλογιο, καθως διαβαζα τα τελευταια χρονια μονο αγγλικα βιβλια, επειδη εδινα για πτυχια. Γραψαμε και το θεμα της φιλιας που επεσε φετος στο φροντιστηριο, και στην περιληψη πηρα 14/25, στην εκθεση δεν θελω να ξερω... Οποτε προφανως αγχωνομαι αρκετα, γιατι ειναι και η βαθμολογηση υποκειμενικη, και θα ηθελα να ζητησω συμβουλες, τι να διαβαζω, καποιο βιβλιο, ειτε βοηθημα ή και εξωσχολικο με πιο εκλεπτυσμενο λεξιλογιο, για να μπω λιγο περισσοτερο στο κλιμα. Συν οτι εχω θεμα με τις μουτζουρες και τα γραμματα μου...

Ακομα, μπορει να φανει λιγο χαζη η ερωτηση, αλλα γενικα πιστευετε οτι η επιτυχια στις πανελληνιες βασιζεται και στο νοητικο επιπεδο του καθε παιδιου? Βλεπω στην ταξη μου 1-2 παιδια, τα οποια θεωρουνται διανοιες, καταλαβαινουν κατι πριν καν τελειωσει την εξηγηση ο καθηγητης. Προσωπικα στοχευω σε πολυτεχνικες σχολες, οπως και αυτοι, και μπροστα τους νιωθω οτι δεν εχω καμια πιθανοτητα, ναι μεν τα καταλαβαινω ολα, και δεν δυσκολευομαι καπου ιδιαιτερα (εκτος απο εκθεση οπως ειπαμε) αλλα αφου τα διαβασω σπιτι και κανω εξασκηση, αυτοι και χωρις να σκιζονται ειναι παντα πρωτοι. Οποτε σκεφτομαι οτι αν υπαρχουν 100-200-500 τετοιοι σε ολη την Ελλαδα, ειμαι χαμενη... Παιζουν ρολο μονο το διαβασμα και η ψυχολογια, ή πρεπει να εισαι και ΑΪνσταιν για να περασεις σε μια υψηλοβαθμη σχολη?
Κατ'αρχας δε χρειαζεται να εισαι Αινσταιν για να βγαλεις μεγαλη βαθμολογια.Δεν ειναι θεμα εξυπναδας.Φετος ειχαμε καποια παιδια στο σχολειο που θεουρουνταν διανοια σε φαση''Θα περασω 1ος ή 10ος ιατρικη Αθηνας?΄΄ Εφερναν βιβλια ιατρικης σχολειο,αποκαλουσαν ο ενας τον αλλον γιατρο κτλπ.Τωρα αμα περασουν βιολογικο τυχεροι θα ειναι.Βεβαια τους εδιναν αερα και οι καθηγητες επειδη οντως ελυναν γρηγορα οσα τους εδιναν.Και που ξερεις εσυ οτι δεν τα εχουν ηδη διαβασει σπιτι(με βοηθηματα μπορεις να καταλαβεις αρκετα και μονος σου χωρις καθοδηγηση) ή αν εκαναν ιδιαιτερα/φροντιστηριο ή και να διαβαζαν μονοι τους απο περυσι για γ'λυκειου?Α και δεν υπαρχουν πανω απο 50 για ΟΛΕΣ τις κατευθηνσεις που ειναι πραγματικά διανοιες dont you worry!

Και ναι μονο το διαβασμα και η ψυχολογια μετραει.Αυτα που ζητανε δεν ειναι εξωπραγματικα.Και τα ατομα με μεση ευφυια μπορουν να τα καταλαβουν το ιδιο καλα με τις ''διανοιες'' απλα θα χρειαστουν περισσοτερο χρονο(Και ο χρονος αρκει με 4 μαθηματα)

μερικες φορες προσπαθω και λιγα εξτρα, αν και θελω να ξεκουραζομαι και λιγο Οχι μερικες φορες!ΠΑΝΤΑ!Κανε ολες τις λυμενες απο Μαθιουδακη και Μπαρλα και αυτες που λει ''Για μεγακυτερη εμπεδωση''Και μη λες ας ξεκουραστω και λιγο!Δε χρειαζεται, εχεις καιρο του χρονου.Το πολυ μια βρομαδα ξεκουραση και ολες τις αλλες μερες 15 ωρες τουλαχιστον διαβασμα.Μετα θα αυξηθουν στις 20.

Τωρα για την εκθεση....Χρειαζεσαι σιγουρα ιδιαιετερο καθε βδομαδα(Γενικα ολοι χειαζονται ιδιατερο σε αυτο το μαθημα) και καθε βδομαδα κανε απο ενα κριτηριο αξιολογησης που θα στο διορθωνει ο ιδιαιτερας.Επισης να μαθεις απεξω την τεχνικη
Επισης καθε 15 μερες(αν μπορεις) κανε ιδιαιτερο 2 ωρες σε καθε μαθημα απο ταλλα 3(Φυσικη,Μαθ,Χημ)για μια επαναληψη σε οσα εκανες φροντιστηριο.Βοηθαει πιστεψε με.

Τελος,να κανεις αυτοκριτικη στον εαυτο σου γιατι τα φροντιστηρια/ιδιαιτερα πολλες φορες δεν αναφερουν ολες τις αδυναμιες ενος μαθητη για να μη χασουν πελατεια.Και μην υποτιμας το σχολειο.Οι καθηγητες επισημαναν πολλα που τα ειχαν παραληψει οι καθηγητες μου και φυσικα θεωρω πως συνεβαλαν παρα πολυ σην βαθμολογια μου.

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη the-stockbroker
Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O the-stockbroker έγραψε στις 07:03, 08-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από paraskevibar

Γενικά η έκθεση θέλει πολύ εξάσκηση , διάβασμα και γενικά πορσπάθεια να μπεις στην λογική να κατασκευάζεις λογικά επιχειρήματα (έκθεση + β1) και να συμπυκνώνεις το κείμενο που έχεις κρατώντας τα σημαντικά στοιχεία. Λεξιλόγιο και τεχνική είναι κάτι που θέλει δουλειά....

fanouris

Αποκλεισμένος χρήστης

O fanouris έγραψε στις 07:12, 08-07-16:

Ένα 15 στην Έκθεση μπορεί να το γράψει και ο πιο ανεπίδεκτος αν δουλέψει σωστά. Από 17 και πάνω γράφει μόνο όποιος διάβαζε σε τακτική βάση εξωσχολικά βιβλία (και δοκίμια, όχι μόνο λογοτεχνία) και/ή εφημερίδες από το δημοτικό κιόλας.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 10:29, 08-07-16:

Τίποτα από αυτά δεν έκανα και έγραψα 18,5.
Φτάνει με τις ηλίθιες γενικεύσεις.
Σιγά μην διάβαζε και από την κούνια δοκίμια, να πούμε.

fanouris

Αποκλεισμένος χρήστης

O fanouris έγραψε στις 10:31, 08-07-16:

Σε κάθε κανόνα υπάρχουν οι εξαιρέσεις.

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 10:50, 08-07-16:

Απλά οι φιλόλογοι δεν ξέρουν να βαθμολογούν.
Έχω δει πολλούς άριστους μαθητές να γράφουν 15.
Προσωπικά είχα τρέλα με την έκθεση και ίσως γι'αυτό έγραψα τόσο καλά.
Μέχρι την β' λυκείου δεν διάβαζα καθόλου αυτό το μάθημα, μετά παθιάστηκα λόγω καθηγητή/καθηγήτριας και έγραψα τόσο.

fanouris

Αποκλεισμένος χρήστης

O fanouris έγραψε στις 11:01, 08-07-16:

Εγώ έγραψα 17,3 φέτος χωρίς ποτέ να έχω ασχοληθεί σοβαρά με το μάθημα (βαριόμουν απίστευτα να γράφω εκθέσεις και περιλήψεις, όσο για τη θεωρία, δεν ήξερα πού παν τα τέσσερα- ευτυχώς βάλαν εύκολη θεωρία φέτος), αλλά διάβαζα από μικρός εξωσχολικά και εφημερίδες και πιστεύω αυτό βοήθησε.

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους