Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,354 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,113 μηνύματα σε 96,237 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 883 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

DaBro21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DaBro21
Ο DaBro21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O DaBro21 έγραψε στις 16:26, 16-07-16:

Καλησπερα Χρηστο και συγχαρητηρια για την δουλεια που εκανες φετος . Μια ερωτηση στο 5ο πεδιο διοικησης επιχειρησεων στο τει αθηνας με 12.947 και επισης στο λογιστικης στο τει πειραια που εχει 13.167 με περιπου 12200 μορια που εβγαλα υπαρχει περιπτωση να πιανω ενα απο τα δυο?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,697 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 17:45, 16-07-16:

Θαρρω ότι είσαι και στα 2 μέσα εκτός απροόπτου. Σε ευχαριστώ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panosedessa
Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 459 μηνύματα.

O panosedessa έγραψε στις 17:48, 16-07-16:

για κανε μια προβλεψη για ημμυ κρητης

George-98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George-98
Ο George-98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O George-98 έγραψε στις 17:51, 16-07-16:

Kαλησπέρα Χρήστο,
Αρχικά συγχαρητήρια για το έργο σου και τις αναλύσεις σου, βοήθησες πολύ κόσμο.

Εγώ συγκέντρωσα φέτος στο 5ο πεδίο 14.057 μόρια και στόχος μου ειναι Οικονομικών Επιστημών-ΕΚΠΑ, βλέπω στις εκτιμήσεις σου το δίνεις απο 13.400-13.800, που σημαίνει οτι είμαι μέσα...είχα δει προχθές εκτίμηση Στρατηγάκη, που το έδινε 14.080-14.160, που σημαίνει οτι δεν το πιάνω. Σε παρακαλώ , θα ηθελα να μου δώσεις μια ξεκάθαρη απάντηση, διότι έχω αγχωθεί αρκετά. Πόσες πιθανότητες δίνεις, να εισαχθώ στο συγκεκριμένο τμήμα;
Ευχαριστώ!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 724 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 20:04, 16-07-16:

Αυτό που λένε μόνο για το νέο σύστημα και για το παλιό ούτε λέξη, με τρελένει...
Δηλαδή εμείς οι παλιοί, τι, στο κατούρι πηγαδήσαμε?! :S

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,697 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 20:10, 16-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Αυτό που λένε μόνο για το νέο σύστημα και για το παλιό ούτε λέξη, με τρελένει...
Δηλαδή εμείς οι παλιοί, τι, στο κατούρι πηγαδήσαμε?! :S
Εγώ μια χαρά είπα πάντως στις εκτιμήσεις μου. Έστω και κάποια σχόλια.

Αρχική Δημοσίευση από George-98
Kαλησπέρα Χρήστο,
Αρχικά συγχαρητήρια για το έργο σου και τις αναλύσεις σου, βοήθησες πολύ κόσμο.

Εγώ συγκέντρωσα φέτος στο 5ο πεδίο 14.057 μόρια και στόχος μου ειναι Οικονομικών Επιστημών-ΕΚΠΑ, βλέπω στις εκτιμήσεις σου το δίνεις απο 13.400-13.800, που σημαίνει οτι είμαι μέσα...είχα δει προχθές εκτίμηση Στρατηγάκη, που το έδινε 14.080-14.160, που σημαίνει οτι δεν το πιάνω. Σε παρακαλώ , θα ηθελα να μου δώσεις μια ξεκάθαρη απάντηση, διότι έχω αγχωθεί αρκετά. Πόσες πιθανότητες δίνεις, να εισαχθώ στο συγκεκριμένο τμήμα;
Ευχαριστώ!
Συμφωνα με την μελέτη μου περνάς στο τμήμα που θέλεις. Γιατί ο Στρατηγάκης κάνει αυτή την εκτίμηση είναι δικό του θέμα. Κατ'εμε οι πιθανότητες είναι πάνω από 95% για να μην είμαι υπερβολικός.

InfamousT

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη InfamousT
Ο InfamousT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O InfamousT έγραψε στις 17:27, 17-07-16:

Εκτιμήσεις από τον master.

Πατήστε εδώ.

Δεν είμαι ο alanakos.

Το είδα από το ed4u.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Frodo and Sam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Frodo and Sam
Ο Frodo and Sam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Frodo and Sam έγραψε στις 19:32, 17-07-16:

Καλησπέρα. Με 15287 φυσικό ΑΠΘ μπαίνω;

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

O panosedessa έγραψε στις 20:08, 17-07-16:

Μπααα

panelele

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panelele
Ο panelele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O panelele έγραψε στις 23:03, 17-07-16:

με 18880 μπαινω ηλεκτρολογους ΕΜΠ?

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 23:04, 17-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από panelele
με 18880 μπαινω ηλεκτρολογους ΕΜΠ?
Ασυζητητί.

Ramlam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ramlam
H Ramlam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ramlam έγραψε στις 23:38, 17-07-16:

Εχω 18.483 μόρια, το θεωρείς πιθανό για Οδοντιατρική ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ; Γιατί με βάση τις εκτιμήσεις σου είναι οριακό και με βάση εκτιμήσεις άλλων δεν ειναι καν εφικτό.. Ευχαριστούμε παρά πολύ πάντως για τη δουλειά σου, βοήθησες πολύ κόσμο!

thanoskatss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanoskatss
Ο thanoskatss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O thanoskatss έγραψε στις 23:47, 17-07-16:

Με 18442 μπαίνω ηλεκτρολογους ΕΜΠ ή Μηχανολογους ΕΜΠ;

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 23:53, 17-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από thanoskatss
Με 18442 μπαίνω ηλεκτρολογους ΕΜΠ ή Μηχανολογους ΕΜΠ;
Μηχανολόγους ΕΜΠ είσαι μέσα.
ΗΜΜΥ ΕΜΠ έχεις κάποιες πιθανότητες.

Αρχική Δημοσίευση από Ramlam
Εχω 18.483 μόρια, το θεωρείς πιθανό για Οδοντιατρική ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ; Γιατί με βάση τις εκτιμήσεις σου είναι οριακό και με βάση εκτιμήσεις άλλων δεν ειναι καν εφικτό.. Ευχαριστούμε παρά πολύ πάντως για τη δουλειά σου, βοήθησες πολύ κόσμο!
Αθήνα έχεις κάποιες πιθανότητες αλλά είσαι στο κάτω άκρο, οπότε όχι πολλές.
Θεσσαλονίκη είσαι 13 μόρια πάνω από το κέντρο εκτίμησής μου, οπότε σε έχω για οριακά μέσα. Δηλαδή οι πιθανότητες είναι υπέρ του να περάσεις!

panelele

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panelele
Ο panelele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O panelele έγραψε στις 02:34, 18-07-16:

πως προκυπτει αυτο?

evapar123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evapar123
H evapar123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H evapar123 έγραψε στις 17:32, 18-07-16:

Γεια σου Χρηστο πολυ ωραια τοποθετηση μπορεις σε παρακαλω να μου πεις για ημμυ Βολου

Γεια σου Χρηστο σε παρακαλω πες μου για ημμυ Βολου
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evapar123 : 18-07-16 στις 17:32. Αιτία: AutoMerge

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

O panosedessa έγραψε στις 17:38, 18-07-16:

Νδιαφερουσες οι βασεις κουτρουμπελη κρις κανε ενασχολιο

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 17:54, 18-07-16:

Κανένας σχολιασμός και χάσιμο χρόνου για εκτιμήσεις άλλων.

petmak97

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη petmak97
Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 211 μηνύματα.

O petmak97 έγραψε στις 18:24, 18-07-16:

Παντως χρηστο το ονομα σ αναφερεται συχνα.....
http://www.#####.gr/Comments.aspx?qId=90430

marietaki22

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marietaki22
H marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H marietaki22 ...... έγραψε στις 18:42, 18-07-16:

xrhsto me 17444 pernawsigoura hmty?

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 19:59, 18-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από marietaki22
xrhsto me 17444 pernawsigoura hmty?
Όπως σου είπα και στο e d u 4 u αλλά και εδώ:

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Όμως, τα +500 που έχεις καθιστούν σχεδόν ακατόρθωτο να μην περάσεις.

μπακα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μπακα
H μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H μπακα κ έγραψε στις 20:09, 18-07-16:

Κυριε Chris, καλησπερα σας
Εχω μια απορια. Ο κ. Κ. Μιλαει για ανοδικη πορεια στα Αγγλικα, αλλα δινει τις Αγγλικες περιπου 200 μορια κατω. Στη δικαιολογηση στο βιντεο δεν καταλαβα τιποτε
Μηπως εσεις μπορειτε να με βοηθησετε;

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 20:11, 18-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από μπακα
Κυριε Chris, καλησπερα σας
Εχω μια απορια. Ο κ. Κ. Μιλαει για ανοδικη πορεια στα Αγγλικα, αλλα δινει τις Αγγλικες περιπου 200 μορια κατω. Στη δικαιολογηση στο βιντεο δεν καταλαβα τιποτε
Μηπως εσεις μπορειτε να με βοηθησετε;
Η πτώση ισχύει. Απλά, μπερδεύεται.
Όπως σου είχα πει οι Αγγλικές κατεβαίνουν πάνω από 200-300 μόρια!

marietaki22

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H marietaki22 ...... έγραψε στις 20:59, 18-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Όπως σου είπα και στο e d u 4 u αλλά και εδώ:

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Όμως, τα +500 που έχεις καθιστούν σχεδόν ακατόρθωτο να μην περάσεις.
ευχαριστώ πολυ χρηστο μ.μακαρι.

evapar123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evapar123
H evapar123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H evapar123 έγραψε στις 23:23, 18-07-16:

με 16190 μπαινουμε στο ημμυ βολου΄΄΄΄

JonSnow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JonSnow
Ο JonSnow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O JonSnow έγραψε στις 00:45, 19-07-16:

Καλησπέρα κι από μένα!Συγκέντρωσα 16.050 μόρια και στόχος μου είναι η σχολή ΗΜΜΥ στα Χανιά.Επειδή δεν είδα να έχετε κάνει κάποια πρόβλεψη,εσείς πόσο αναμένετε την βάση;Με δεδομένο οτί η σχολή φέτος μετονομάστηκε από ηλεκτρονικούς σε ηλεκτρολόγους μηχανικούς περιμένω κάποια αύξηση σε σχέση με τα 15.040 μόρια που ήταν πέρσυ.Υπάρχει περίπτωση αυτή η αύξηση να είναι 1000+ μόρια;

gvenos79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gvenos79
Ο gvenos79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O gvenos79 Μ έγραψε στις 07:59, 19-07-16:

Χρήστο, δώσε καμία εκτιμηση και για τα ΤΕΙ σε παρακαλώ.

cpap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cpap
Ο cpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O cpap έγραψε στις 10:04, 19-07-16:

Αγαπητέ Χρήστο,

Στην ανάλυση σου για το 3ο πεδίο λες:
"Βάσει της κατανομής μόλις 200 άτομα (ισως και ελάχιστα λιγότερα) βρίσκονται πάνω από τα 19150 μόρια..."

Επειδή το νούμερο αυτό είναι κρίσιμο για τις βάσεις Ιατρικής σε Αθήνα και Θεσ/νίκη (και κατ΄επέκταση σε όλες τις Ιατρικές), εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς προκύπτει αυτή η κατανομή? Είναι από στοιχεία που έχει δώσει το Υπουργείο ή δική σου στατιστική εκτίμηση και αν ναι πως βγαίνει?

Ευχαριστώ.

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 10:51, 19-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από cpap
Αγαπητέ Χρήστο,

Στην ανάλυση σου για το 3ο πεδίο λες:
"Βάσει της κατανομής μόλις 200 άτομα (ισως και ελάχιστα λιγότερα) βρίσκονται πάνω από τα 19150 μόρια..."

Επειδή το νούμερο αυτό είναι κρίσιμο για τις βάσεις Ιατρικής σε Αθήνα και Θεσ/νίκη (και κατ΄επέκταση σε όλες τις Ιατρικές), εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς προκύπτει αυτή η κατανομή? Είναι από στοιχεία που έχει δώσει το Υπουργείο ή δική σου στατιστική εκτίμηση και αν ναι πως βγαίνει?

Ευχαριστώ.
Αφού είδες την ανάλυσή μου δεν θα έπρεπε να σου γεννιούνται αμφιβολίες για τις Ιατρικές.
Οι βάσεις με αυτά τα ευρήματα και τις υποθέσεις δεν πρόκειται να ξεπεράσουν τα άνω όρια που έχω θέσει.

Δεν έχω καμία πληροφόρηση για κάτι. Όλα αυτά εξήχθην με έρευνα, γνώσεις και την εμπειρία μου με τον θεσμό των πανελληνίων, τη δομή και τα στατιστικά.

Η κατανομή, όπως έχω πει πολλές φορές, είναι αρνητικά συμμετρική με την επικρατούσα κλάση 18.000-18.500 (φαίνεται με σχετικό διάγραμμα απόλυτων συχνοτήτων)

Με ένα διάγραμμα αθροιστικών απόλυτων συχνοτήτων, θα παρατηρήσεις ότι όσο ανεβαίνουμε πάνω από τα 19.000 μόρια αρχίζει να φθίνει ο αριθμός των υποψηφίων, καταλήγοντας στην κλάση 19.500+ να είναι μόλις 32 άτομα. Δεν γίνεται να πάρουμε ως δεδομένο πχ. ότι σταθερά σε όλη την κλάση έχουμε 0,86 υποψηφίους σε κάθε μόριο και συνεπώς να έχουμε 400 άτομα πάνω από 19.150 μόρια. διότι είναι κάτι το οποίο αντιβαίνει τη κατανομή της βαθμολογίας. Όπως κατεβαίνουμε ξεκινάμε με 0,3 υποψηφίους ανά μόριο το οποίο αυξάνεται στη μέση της κλάσης περίπου στους 0,5-0,6 υποψηφίους ανά μόριο και καταλήγει περίπου στους 1,5 υποψηφίους ανά μόριο. Αυτό σημαίνει ότι στα 150 μόρια της κλάσης είναι 180-230 υποψήφιοι. Άρα, στο 19.150-19.500, δεν μπορεί να είναι πάνω από 250 υποψήφιοι και κλίνω προς το 200 (αυτό που αναφέρω). Παίρνοντας, έστω το μέσο των 220 υποψηφίων, αφού στο 19.500 + είναι 32 υποψήφιοι, κατά μέσο όρο 250 υποψήφιοι είναι πάνω από 19.150 μόρια. Ως εκ τούτου η Ιατρική Αθήνας, δεν μπορεί να υπερβεί τα 19.100. Αυτό το στοιχείο επιβεβαιώνεται μιας και:

Πέρσυ για να περνούσε κάποιος Ιατρική Αθηνών, έπρεπε να έχει ΓΒΠ 18,7.
Πάνω από 19 είχαν 223 άτομα
18-19 1138 άτομα άρα βάσει της κατανομής προσεγγιστικά είχαμε στην κλίμακα 18,5-19 γύρω στα 450-500 άτομα άρα 18,7-19 έχουμε περίπου στα 200-250 άτομα.

Σύνολο 420-470 άτομα με μόρια Ιατρικής Αθηνών. Και η βάση της Ιατρικής Αθηνών στα 18.924
Φέτος, 462 άτομα πάνω από 19.000 μόρια. Συνεπώς, η βάση δεν γίνεται να είναι πάνω από 19.100.
Τόσο απλά.

ΑΚΟΜΑ και στο πιό κακό σενάριο το οποίο έχει 0% σχεδόν πιθανότητα πραγματοποίησης, με 400 άτομα πάνω από 19.150. Η Ιατρική Αθήνας δεν βγαίνει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 19-07-16 στις 11:01.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

μπακα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μπακα
H μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H μπακα κ έγραψε στις 11:09, 19-07-16:

Καλημέρα, Chris. Συγχαρητήρια που συνεχίζετε να απαντάτε στις απορίες μας. Μια καλημέρα ηθελα απλά να πω.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dimlef

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimlef
Ο Dimlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Dimlef έγραψε στις 11:10, 19-07-16:

Αγαπητε Chris μπορείς να ανεβάζεις τις αξιολογότατες εκτιμήσεις σου στο you tube και να έχεις πολλες διαφημισεις και αντιστοιχα εσοδα.
Η ικανοτητά σου και η εργατικότητα πρέπει να αμοιβονται.

PantelKalo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PantelKalo
Ο PantelKalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O PantelKalo έγραψε στις 11:42, 19-07-16:

Οι πυροσβεστικές σχολές με τι κριτήρια θα είναι κάτω από τις αστυνομικές ; Αφού έχουν 93 εισακτέους (πυροσβεστών) και 250 (αστυφυλάκων) .
Εγώ έχω 17064 και πιστεύω πως είμαι μέσα στην πυροσβεστών ..

marietaki22

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H marietaki22 ...... έγραψε στις 11:51, 19-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Dimlef
Αγαπητε Chris μπορείς να ανεβάζεις τις αξιολογότατες εκτιμήσεις σου στο you tube και να έχεις πολλες διαφημισεις και αντιστοιχα εσοδα.
μπραβοναι!!καλαταλες!

dragon2097

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dragon2097
Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O dragon2097 έγραψε στις 12:14, 19-07-16:

Θεωρω απαραδεκτο να μην εχουν δωθει καποιες εκτιμήσεις από διασημους αναλυτες για το παλιο συστημα .Ολοι αναφερουν ότι οι υποψήφιοι ηταν λιγοι και είναι αρκετα δυσκολο να κανουν καποια προβλεψη. Οσοι όμως εδωσαν με αυτό το συστημα δεν τους ενδιαφερει αν οι αναλυτες πεσουν ακριβως μεσα, απλα στο περιπου να γνωριζουν ποσο θα κυμανθουν οι βασεις εστω και με μικρο βαθμο εμπιστοσύνης. Βλέπουμε διαρκως να ανεβαινουν βιντεο, pdf αρχεια για το νέο συστημα, ενώ για το παλιο δεν ενδιαφέρονται καθολου σαν να μην δωσαμε εμεις εξετασεις, λες και ειμαστε με το 10% .Αυτο λοιπον σημαινει ισοτιμια;

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 12:40, 19-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από PantelKalo
Οι πυροσβεστικές σχολές με τι κριτήρια θα είναι κάτω από τις αστυνομικές ; Αφού έχουν 93 εισακτέους (πυροσβεστών) και 250 (αστυφυλάκων) .
Εγώ έχω 17064 και πιστεύω πως είμαι μέσα στην πυροσβεστών ..
Αυτή είναι η εκτίμησή μου, από εκεί και πέρα θα δείξει. Το λέω χωρίς να έχω κάποιο στοιχείο.
Το μόνο που ξέρω είναι τεράστια η ζήτηση για Αστυφυλάκων (ειδικά τα τελευταία χρόνια) + ότι είναι η πρώτη χρονιά της πυροσβεστικής στο μηχανογραφικό. Η Αξιωματικών θα είναι πάνω από την Ανθυποπυραγών και η Αστυφυλάκων πάνω από την Πυροσβεστών έτσι όπως τα βλέπω, η το πολύ στα ίδια επίπεδα.

Αυτές βέβαια είναι υποθέσεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσεις στην Πυροσβεστών.

Αρχική Δημοσίευση από Dimlef
Τι διαφημίσεις να έχω?
Εγώ αφιλοκερδώς το κάνω και θα χαρώ περισσότερο αν το δω κοινοποιημένο παντού και σε ενδεχόμενη επιτυχία με όλες τις συνοδευόμενες ευχαριστίες. παρά με 30 και 50 ευρώ.
Σε ευχαριστώ πάντως για τα πολύ όμορφα λόγια σου αλλά και την καλή σου πρόθεση.

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

O panosedessa έγραψε στις 12:51, 19-07-16:

Μια πρόβλεψη για ημμυ κρητηε

Περίανδρος (Περίανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Περίανδρος
Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Περίανδρος έγραψε στις 13:00, 19-07-16:

παντως την πατησανε πολλοι με τις ιατρικες.απεφυγαν τα μαθηματικα για καλυτερη τυχη και τωρα δεν θα μπορουν να πιασουν τιποτα της προκοπης παρα μονο νοσηλευτικη που για μενα για καποιονε που στοχευει ιατρικη ειναι ξεπεσμος να παει νοσηλευτικη οσο ακραιο και αν ακουγεται.ενω αν ειχανε και μαθηματικα θα ειχανε τη δυνατοτητα για περισσοτερες επιλογες.

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

O panosedessa έγραψε στις 13:25, 19-07-16:

Ποποτα εδώ έγραψαν 13 κ 14 τι μου λες;;;;ουτε εξω απο τη νοσηλευτική δε περνανε

petmak97

Δραστήριο Μέλος

O petmak97 έγραψε στις 13:32, 19-07-16:

Νταξει δεν ειναι σωστο να λεμε οτι ειναι και ξεπεσμενος οποιος παει νοσηλευτικη ενω ηθελε ιατρικη....γιατι με την ιδια λογικη και εγω που για παραδειγμα θα παω φαρμακευτικη ή κτηνιατρικη ξεπεσμενος ειμαι... Συμφωνω ομως οτι αν ειχανε παρει μαθηματικα θα ειχανε πιο πολλες επιλογες...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Περίανδρος (Περίανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Περίανδρος
Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Περίανδρος έγραψε στις 14:46, 19-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από petmak97
Νταξει δεν ειναι σωστο να λεμε οτι ειναι και ξεπεσμενος οποιος παει νοσηλευτικη ενω ηθελε ιατρικη....γιατι με την ιδια λογικη και εγω που για παραδειγμα θα παω φαρμακευτικη ή κτηνιατρικη ξεπεσμενος ειμαι... Συμφωνω ομως οτι αν ειχανε παρει μαθηματικα θα ειχανε πιο πολλες επιλογες...
φιλε μου δε μιλησα για φαρμακευτικη και κτηνιατρικη μιλησα για νοσηλευτικη και αντιστοιχες σχολες.απλα δεν καταλαβαινω επειδη το ακουγα μεσα στη χρονια το σκεπτικο αυτων των υποψηφιων οτι πιο κουτο μπορει να κανει καποιος.

Αρχική Δημοσίευση από panosedessa
Ποποτα εδώ έγραψαν 13 κ 14 τι μου λες;;;;ουτε εξω απο τη νοσηλευτική δε περνανε
φαντασου σε τει θα μπουν μαλλον ενω στο αλλο πεδιο χτυπαγανε φυσικο,μαθηματικο κτλπ.αυτο για να δειτε οτι πρεπει να λειτουργεις με βαση τη λογικη και οχι με βαση αν γουσταρω ή οχι ενα μαθημα.και σιγα τα θεματα που βαλανε φετος μαθηματικα.της πλακας εντελως ητανε για μενα.απλα ειδανε α θα γραψουμε εικοσαρια βιολογια θα μπουμε ιατρικη.την πατησανε ομως.γτ τα παντα κριθηκανε στην εκθεση που ειναι βαση τυχης.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

petmak97

Δραστήριο Μέλος

O petmak97 έγραψε στις 14:52, 19-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Περίανδρος
φιλε μου δε μιλησα για φαρμακευτικη και κτηνιατρικη μιλησα για νοσηλευτικη και αντιστοιχες σχολες.απλα δεν καταλαβαινω επειδη το ακουγα μεσα στη χρονια το σκεπτικο αυτων των υποψηφιων οτι πιο κουτο μπορει να κανει καποιος.
Ναι ενταξει ισως το καλυτερο θα ηταν να ξανα δωσουνε ωστε να προσπαθησουν για ιατρικη ή αλλη σχολη της αρεσκειας τους... Υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος...ατομα δηλαδη που ολο τον χρονο λενε εγω θελω πχ Βιολογικο ή φαρμακευτικη....γραφουνε ομως παρα πολλα μορια και μαντεψε ποια βαζουνε πρωτη σχολη...! το Βιολογικο που λεγανε?! δεν το νομιζω....δυο ειναι τα ενδεχομενα
α)δεν ηξερε απο την αρχη ποια σχολη ηθελε και επηρεαζομενος απο τους οικειους του ή απο το γεγονος οτι συγκεντρωσε πολλα μορια βαζει την υψηλοτερη σχολη...πχ ιατρικη
β) ηξερε ακριβως τι ηθελε...απλα δεν το ελεγε ανοιχτα ωστε σε περιπτωση που αποτυγχανε να ελεγε αα δεν ειχα ως στοχο ετσι και αλλιως αυτην την σχολη...
ειμαι εντελως off topic

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 16:45, 19-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από petmak97
Ναι ενταξει ισως το καλυτερο θα ηταν να ξανα δωσουνε ωστε να προσπαθησουν για ιατρικη ή αλλη σχολη της αρεσκειας τους... Υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος...ατομα δηλαδη που ολο τον χρονο λενε εγω θελω πχ Βιολογικο ή φαρμακευτικη....γραφουνε ομως παρα πολλα μορια και μαντεψε ποια βαζουνε πρωτη σχολη...! το Βιολογικο που λεγανε?! δεν το νομιζω....δυο ειναι τα ενδεχομενα
α)δεν ηξερε απο την αρχη ποια σχολη ηθελε και επηρεαζομενος απο τους οικειους του ή απο το γεγονος οτι συγκεντρωσε πολλα μορια βαζει την υψηλοτερη σχολη...πχ ιατρικη
β) ηξερε ακριβως τι ηθελε...απλα δεν το ελεγε ανοιχτα ωστε σε περιπτωση που αποτυγχανε να ελεγε αα δεν ειχα ως στοχο ετσι και αλλιως αυτην την σχολη...
ειμαι εντελως off topic
η είναι σίγουρος για το βιολογικό αλλά επηρεάζεται από τον κοινωνικό περίγυρο
-συνεχίζω το

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

O panosedessa έγραψε στις 16:52, 19-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Περίανδρος

φαντασου σε τει θα μπουν μαλλον ενω στο αλλο πεδιο χτυπαγανε φυσικο,μαθηματικο κτλπ.αυτο για να δειτε οτι πρεπει να λειτουργεις με βαση τη λογικη και οχι με βαση αν γουσταρω ή οχι ενα μαθημα.και σιγα τα θεματα που βαλανε φετος μαθηματικα.της πλακας εντελως ητανε για μενα.απλα ειδανε α θα γραψουμε εικοσαρια βιολογια θα μπουμε ιατρικη.την πατησανε ομως.γτ τα παντα κριθηκανε στην εκθεση που ειναι βαση τυχης.
Κοιτά τα μαθηματικά ηταν αιφνίδια φέτος έβαλαν απο το σχολικό και την Πατησαμε τζάμπα καναμε ασκίσεις υπερπαραγωγές όλη τη χρόνια..δηλαδη ενα κλικ ποιο δύσκολα να έβαζαν είναι πιθανό να ειχαμε καλύτερες βαθμολογιες
Επισεις κυρίως αυτοι με 13-14 ΣτΑ βιολογίας δεν είχαν καμια ελπίδα με μαθηματικά παλιά θυμάμαι πήγαιναν θεωρητική γτ δε του γουσταραν μαθηματικά τωρα δίνουν βιολογία εξαιτίας αυτου εντούτοις οι άριστες στα μαθηματικά φέτος δηλαδή που έδωσαν μονο βιολογία καθαρά λόγω στόχων και πραγματικής αφωσιοσης έγραψαν πανω απο 19 θέλω να πω πάρεις δεν πάρεις μαθηματικά παλι θα φανεί αν αξίζει για γιατρος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosedessa : 19-07-16 στις 16:58.

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 16:57, 19-07-16:

Ας μη γελιόμαστε. Τα θέματα δεν ήταν εύκολα. Ακόμα και τα εύκολα ερωτήματα για να πάρεις όλα τα μόρια ήθελε μπόλικη αιτιολόγηση.

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

O panosedessa έγραψε στις 17:04, 19-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Ας μη γελιόμαστε. Τα θέματα δεν ήταν εύκολα. Ακόμα και τα εύκολα ερωτήματα για να πάρεις όλα τα μόρια ήθελε μπόλικη αιτιολόγηση.
Συμφωνώ αρκετοί έχασαν λογο αιτιολόγηση αν και ηταν σίγουροι οτι αριστεύσας νομίζω η καλύτερη ανακοίνωση είναι της ΕΜΕ

thanoskatss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanoskatss
Ο thanoskatss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O thanoskatss έγραψε στις 18:14, 19-07-16:

Καλησπερα!εχω ρωτησει αλλες δυο φορες και εχω δει και αλλους να ρωτανε για τους ημμυ στα χανια και δεν εχουμε παρει καποια προβλεψη.Εχω συγκεντρωσει 15700 πιστευεις μπορω να περασω?

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε στις 18:50, 19-07-16:

Δηλαδή θέλετε να πω ένα νούμερο στην τύχη?

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 772 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 19:00, 19-07-16:

16277 παιδιά... Πληροφόρηση "από μέσα"

petmak97

Δραστήριο Μέλος

O petmak97 έγραψε στις 19:12, 19-07-16:

Τα θεματα των μαθηματικων περυσι δεν ηταν μεν ευκολα αλλα μπορουσε καποιος να τα παλεψει....δεν ηταν οπως περυσι ή οπως το '13 π ξεκιναγες με αριστα το 92....ηταν στο ιδιο επιπεδο με το '14 και ισως λεω ισως λιγοοοο πιο κατω...γνωμη μου παντα

myrto 18676

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrto 18676
H myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H myrto 18676 έγραψε στις 19:16, 19-07-16:

Αξιοποιώντας την ευκαιρία που μου δίνεται μέσα από αυτό το forum και αφού πρώτα ευχαριστήσω όλα τα παιδιά (και ιδιαίτερα τον Chris1993) για την προσπάθεια άμβλυνσης της αγωνίας μας μέσα σ' αυτήν την ψυχοφθόρα διαδικασία, θα ήθελα κι εγώ να διατυπώσω κάποιες σκέψεις σχετικά με την δυνατότητα προσέγγισης της βάσης εισαγωγής στην τελευταία ιατρική σχολή του Δ.Π.Θ. με το νέο σύστημα.
Ξεκινώντας να θυμηθούμε τα δεδομένα α) & β) που έχουμε:
α) Οι εισακτέοι στις ιατρικές σχολές (στο 90%) θα καλύψουν συνολικά 950 θέσεις: 164 Αθήνα + 156 θεσ/νίκη + 147 Πάτρα + 121 Ιωάννινα + 86 Λάρισα + 108 Ηράκλειο + 130 Αλεξ/πολη πλέον 38 θέσεις ΣΣΑΣ (30 ιατρικής + 3 οδοντ/κής + 3 φαρμ/κής + 2 κτην/κής).
β) Σύμφωνα με στατιστικά της κλίμακας μορίων οι υποψήφιοι που συγκέντρωσαν πάνω από 18500μ ανέρχονται σε 1.422 (και θα καταλάβουν μάλλον όλες τις θέσεις των ΣΣΑΣ, ιατρικών, οδοντ/κών, φαρμ/κών όπου ανέρχονται σε 1.42 και το πλήθος επιμερίζεται ως εξής: 32 (από 19500μ έως 20000μ) + 430 (από 19000μ έως 19500μ) + 960 (από 18500μ έως 19000μ).
Θεωρώ λοιπόν σκόπιμο να προσεγγίσουμε πρώτα την βάση του Δ.Π.Θ. χωρίς να λάβουμε υπόψη μας τυχόν διαρροές, και με τις κάτωθι (2) & (3) παραδοχές:
1) Οι πρώτες 462 θέσεις θα καλυφθούν από το πλήθος της κλίμακας 19000μ έως 20000μ, και οι υπόλοιπες 488 από την κλίμακα 18500μ έως 19000μ
2) Παρατηρούμε ότι στο πλήθος των 960 της επίμαχης κλίμακας θα επιμεριστούν τα 500μ της απόκλισης, που σημαίνει ότι π960/500μ=1,92. Δηλαδή περίπου ανά 2 οι υποψήφιοι θα έχουν τον ίδιο αριθμό μορίων. (Γνωρίζω ότι είναι μια συντηρητική παραδοχή γιατί δεν είναι πιο εύκολο να συγκεντρώσει κάποιος 18999μ από 18501μ και συνήθως όσο ανεβαίνουμε στην κλίμακα τόσο αραιώνει το πλήθος. Ωστόσο επειδή πολλοί μιλάνε για πύκνωση πάνω από τα 18700μ έως 18800μ καλό θα ήταν για τις ανάγκες της άσκησης να αποδεχτούμε τον συντελεστή πύκνωσης της εν λόγω κλίμακας στο 1,92).
3) Έτσι επιμερίζουμε τις εναπομείνασες 488 θέσεις ισόποσα κατά 192 υποψηφίους σε κάθε μία από τις 5 εκατοντάδες (192χ5=960):
950-462 (32+430)=488
488-192 (από την κλάση 18900μ - 19000μ)=296
296-192 (από την κλάση 18800μ - 18900μ)=104
104-96 (192/2 από την υπό κλάση 18750μ - 18800μ)=8 που θα κλειδώσουν την ιατρική Δ.Π.Θ. κάτω από τα 18750μ
Ο συντελεστής πύκνωσης στην άσκηση που έχουμε ορίσει είναι 960:500=1,92 άρα 8/1,92=4μ
Και ξεκινάει η βάση του Δ.Π.Θ. (χωρίς τις διαρροές) από τα 18750μ-4μ=18746μ
Στο σημείο αυτό να θυμηθούμε τα 14 τμήματα των πιθανών διαρροών (όπως ίσχυαν το 2015): 2 Οδοντ/κές + 3 Φαρμ/κές + 4 Βιολογικά + 1 Κτηνιατρική (μόνο της Θεσ/νίκης) + 1 Μορ. Βιολογίας + 1 Βιοτεχνολογίας + 1 Βιολογικών Εφαρμ. +1 Φυσικ/πείας. Πλέον των Πολυτεχνείων.
Με 10% διαρροή ήτοι 950χ10%=95υποψήφιοι /1,92=49μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-49μ=18697μ. (ακραίο σενάριο)
Με 15% διαρροή ήτοι 950χ15%=142υποψήφιοι /1,92=74μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-74μ=18672μ
Με 20% διαρροή ήτοι 950χ20%=190υποψήφιοι /1,92=99μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-99μ=18647μ (Chris σε πλησιάζω)
Με 25% διαρροή ήτοι 950χ25%=237υποψήφιοι /1,92=124μ η βάση διαμορφώνεται στα 18745μ-124μ=18622μ (Chris σε έφτασα αν και είναι αισιόδοξη εκδοχή)
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση μεταξύ του 2ου και του 3ου σεναρίου θα κλείσει η βάση του Δ.Π.Θ. δηλαδή στα 18660μ
Ευχαριστώ για τον χώρο και το χρόνο όλους σας,
Chris1993 περιμένω τις δικές σου διορθώσεις/σχόλια/παρατηρήσεις
Να είστε καλά. Καλή επιτυχία στα μελλοντικά γιατράκια.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους