Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,463 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,744 μηνύματα σε 92,669 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 884 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες 2017

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 01:26, 12-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Πόσο χαρούμενη είμαι
Στο 1ο διαγώνισμα της ιστορίας σε ολόκληρο το 1ο κεφάλαιο έγραψα 90%
Και στο τεστ του σχολείου μέχρι τα δημόσια έργα 20

Για την ιστορία είμαι πιο αισιόδοξη από ποτέ. Ποντάρω πολλά στο μάθημα αυτό.
συγχαρητηρια παντα επιτυχιες
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τυφών
Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 22:30, 15-10-16:

Μαθηματικά είμαι στον ρυθμό μεταβολής και αυτό που έχω να πω άσχετα με την δυσκολία είναι ότι κάθε δεύτερο μάθημα προχωράμε στην ύλη ενώ φυσική είμαστε 2μιση μήνες μαζί με τα καλοκαιρινά στις ταλαντώσεις και τώρα θα μπούμε κύματα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεα
Ο Δεα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Δεα έγραψε στις 22:37, 15-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Τυφών
Μαθηματικά είμαι στον ρυθμό μεταβολής και αυτό που έχω να πω άσχετα με την δυσκολία είναι ότι κάθε δεύτερο μάθημα προχωράμε στην ύλη ενώ φυσική είμαστε 2μιση μήνες μαζί με τα καλοκαιρινά στις ταλαντώσεις και τώρα θα μπούμε κύματα
Μαθηματικα ομως που πατε γρήγορα τα εχετε εμπεδώσει?
Το θεμα ειναι τα καταλαβεις όχι ν πας παρακάτω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,478 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 11:42, 16-10-16:

Για να θυμηθούν οι παλιότεροι και να ενημερωθούν οι νεώτεροι
http://eoe.minedu.gov.gr/images/hist...onal_exams.pdf
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεα
Ο Δεα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Δεα έγραψε στις 14:02, 16-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Για να θυμηθούν οι παλιότεροι και να ενημερωθούν οι νεώτεροι
http://eoe.minedu.gov.gr/images/hist...onal_exams.pdf
Ναι, τι?
Παράθεση

dp123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dp123
Ο dp123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dp123 έγραψε στις 17:51, 16-10-16:

ελπίζω να σας βοηθήσει για οσους δινουν πανελλήνιες
https://www.youtube.com/watch?v=ZE3LpsaP92M

https://www.youtube.com/watch?v=ZE3LpsaP92M
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dp123 : 16-10-16 στις 17:51. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

lazos95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lazos95
Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O lazos95 έγραψε στις 02:38, 17-10-16:

Σκέφτομαι σοβαρά αν γράψω καλά να δηλώσω αστυνομία. Είδα όμως αυτό:

Τι εννοεί μόνο για πολίτες και μόνο για αστυνομικούς;
Ποια είναι η πραγματική βάση για εμάς;
Παράθεση

Potentia

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Potentia
H Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Διεθνών, Ευρωπαϊκών & Περιφερειακών Σπουδών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Potentia έγραψε στις 02:54, 17-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από lazos95
Σκέφτομαι σοβαρά αν γράψω καλά να δηλώσω αστυνομία. Είδα όμως αυτό:

Τι εννοεί μόνο για πολίτες και μόνο για αστυνομικούς;
Ποια είναι η πραγματική βάση για εμάς;
Για τους μαθητές η βάση είναι αυτή που αναφέρεται ως "Μόνο για πολίτες". Η βάση "Μόνο για αστυνομικούς" είναι για όσους έχουν τελειώσει την Σχολή Αστυφυλάκων και επιθυμούν να εισαχθούν στην Αξιωματικών ώστε να ανελιχθούν στην ιεραρχία και να γίνουν αξιωματικοί. Ξαναδίνουν πανελλήνιες και έχουν διαφορετική βάση σε σχέση με τους μαθητές.
Παράθεση

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O lazos95 έγραψε στις 03:32, 17-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Lady~D
Για τους μαθητές η βάση είναι αυτή που αναφέρεται ως "Μόνο για πολίτες". Η βάση "Μόνο για αστυνομικούς" είναι για όσους έχουν τελειώσει την Σχολή Αστυφυλάκων και επιθυμούν να εισαχθούν στην Αξιωματικών ώστε να ανελιχθούν στην ιεραρχία και να γίνουν αξιωματικοί. Ξαναδίνουν πανελλήνιες και έχουν διαφορετική βάση σε σχέση με τους μαθητές.
Σε ευχαριστώ, το έψαξα λίγο καλύτερο και έτσι είναι.
Πολλά μόρια τότε, με βλέπω για αστυφυλλάκων καλύτερα.
Παράθεση

Δεα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεα

O Δεα έγραψε στις 08:30, 17-10-16:

Σε ευχαριστώ, το έψαξα λίγο καλύτερο και έτσι είναι.
Πολλά μόρια τότε, με βλέπω για αστυφυλλάκων καλύτερα.
1η φορα δινεις?
Απο θεωρητική πάντως ειναι πιο ευκολα γι αυτη τη σχολη.
Παράθεση

lazos95

Νεοφερμένος

O lazos95 έγραψε στις 12:23, 17-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Δεα
1η φορα δινεις?
Απο θεωρητική πάντως ειναι πιο ευκολα γι αυτη τη σχολη.
Όχι ξαναδίνω γιατί δεν την έπιασα με την πρώτη.
Πιο εύκολα με Έκθεση που συνήθως έχει απόκλιση ο ένας βαθμολογητής από τον άλλο;
Με Αρχαία και Ιστορία που ισχύει το ίδιο αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Μόνο τα Λατινικά είναι στάνταρ.
Παράθεση

Δεα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεα

O Δεα έγραψε στις 18:25, 17-10-16:

Όχι ξαναδίνω γιατί δεν την έπιασα με την πρώτη.
Πιο εύκολα με Έκθεση που συνήθως έχει απόκλιση ο ένας βαθμολογητής από τον άλλο;
Με Αρχαία και Ιστορία που ισχύει το ίδιο αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Μόνο τα Λατινικά είναι στάνταρ.
Η εκθεση ειναι παντού.
Αρχαια ομως γραφεις ανετα πιο καλα κ πολυ πιο καλα απο τα μαθηματικά κατεύθυνσης. Αν δεις τα στατιστικα θα το καταλάβεις. Κ εχουν κ το 1.3 συντελεστή.
Εγω εδωσα περσι με το παλιο όμως κ εβγαλα κοντα στα 17 αλλα δν πέρασα δυστυχώς. Καλη επιτυχία
Παράθεση

lazos95

Νεοφερμένος

O lazos95 έγραψε στις 21:49, 17-10-16:

Η εκθεση ειναι παντού.
Αρχαια ομως γραφεις ανετα πιο καλα κ πολυ πιο καλα απο τα μαθηματικά κατεύθυνσης. Αν δεις τα στατιστικα θα το καταλάβεις. Κ εχουν κ το 1.3 συντελεστή.
Εγω εδωσα περσι με το παλιο όμως κ εβγαλα κοντα στα 17 αλλα δν πέρασα δυστυχώς. Καλη επιτυχία
Καταρχήν καλή επιτυχία και σε 'σένα.
Θεωρητική είσαι;
Ποιος είναι ένας καλός βαθμός για 'σένα στα αρχαία;
Και τέλος έδωσες πέρυσι 2η φορά με το παλιό και θα δώσεις και 3η φέτος;
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 22:25, 17-10-16:

Καλά τι ήθελες να περάσεις και δεν τα κατάφερες; Ιατρική, Νομική ή Ψυχολογία; Μπορούσες να πας σε άλλο τμήμα που θα είχε κάποια σχέση με την πρώτη σου επιλογή.
Παράθεση

Δεα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεα

O Δεα έγραψε στις 09:10, 18-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Καλά τι ήθελες να περάσεις και δεν τα κατάφερες; Ιατρική, Νομική ή Ψυχολογία; Μπορούσες να πας σε άλλο τμήμα που θα είχε κάποια σχέση με την πρώτη σου επιλογή.
Ηθελα Αστυφυλάκων αλλά κατέληξα στους πολιτικούς μηχανικούς χωρις ν με νοιάζει αυτη η σχολή.
Παράθεση

lazos95

Νεοφερμένος

O lazos95 έγραψε στις 15:45, 18-10-16:

Πόσες ώρες διαβάζετε την ημέρα;
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 244 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 17:06, 18-10-16:

Όσο χρεαστεί
Μπορεί να τύχει να διαβάσω 6ώρες μία μέρα επειδή την επόμενη γράφω στο φροντ, μπορεί να διαβάσω και μία ώρα αν δεν έχω πολλά για την επόμενη μέρα
Ανάλογα με την όρεξη για διάβασμα.....
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Δανάη Ελίνα
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 18:07, 18-10-16:

Φίλοι μου θετικάριοι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20161018_184627.jpg
Εμφανίσεις:  129
Μέγεθος:  204,6 KB  
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,624 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 21:39, 19-10-16:

Παιδιά καλησπέρα!
Πως πάτε με το διάβασμα;
Μια ερώτηση προς τους ανθρωπιστές: Που είστε στην ύλη του γνωστού; Και ποια έργα έχετε ήδη βγάλει;
Ρωτάω γιατί ακούω τελείως διαφορετικά πράγματα από συμμαθητές μου που πηγαίνουν σε διαφορετικά φροντιστήρια από εμένα.
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 22:50, 19-10-16:

Εγώ τελείωσα Ηθικά και Πολιτικά και μπαίνω Πλάτωνα. Βέβαια εγώ δίνω δεύτερη φορά και συμφώνησα με την καθηγητριά μου να ξεκινήσουμε από τον Αριστοτέλη (γιατί παραδόξως μου φαίνεται πιο δύσκολος από τον Πλάτωνα και ήθελα να ξεμπερδεύω). Συνήθως τέτοια περίοδο τα περισσότερα φροντιστήρια έχουν ολοκληρώσει σίγουρα τον Πλάτωνα και έχουν μπει Αριστοτέλη. Οπότε εάν έχεις τελειώσει τον Πλάτωνα, επί της ουσίας έχεις βγάλει το 50% του γνωστού. Μην σε αγχώνει το γεγονός ότι κάποιοι είναι πιο μπροστά. Το ζήτημα είναι να τα περνάς αργά ώστε να τα εμπεδώνεις. Κατά τη γνώμη μου η ύλη πρέπει να βγει πριν τις γιορτές ή λίγο μετά τις γιορτές ώστε μετά να έχεις άπλετο χρόνο να κάνεις επαναλήψεις.
Παράθεση

Ria99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ria99
H Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Ria99 έγραψε στις 11:58, 20-10-16:

νωρις δεν ειναι να τα εχουμε τελειωσει ολα απο τα χριστουγεννα;;
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 244 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 14:15, 20-10-16:

Για κάποιον που έχει ξεκινήσει την ύλη γ λυκείου από τα θερινά
Μία φυσιολογική περίοδος για να έχει τελειώσει την ύλη είναι τέλη φεβρουαρίου
Παράθεση

Καθηγητής

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,624 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 21:46, 20-10-16:

Εμείς έχουμε βγάλει τον Πρωταγόρα και την Πολιτεία την κάνουμε τώρα επανάληψη γιατί την είχαμε κάνει και πέρυσι τον Φλεβάρη. Στην ουσία, την επόμενη βδομάδα τελειώνουμε με τον Πλάτωνα. Δύο φίλες μου που πηγαίνουν σε άλλο φροντιστήριο τελείωσαν Πρωταγόρα, Πολιτεία και σχεδόν τελειώνουν τα Ηθικά και έχω πάθει ένα μικρό σοκ. Κάνουν τις ενότητες 2-2 :O .
Εμείς, πολλές φορές βλ. πχ την ενότητα 6 του Πρωταγόρα , σπάμε στην μέση της ενότητες για καλύτερη κατανόηση.
Η φιλόλογος είπε, όπως είπε πιο πάνω ο kramer ότι την ύλη θα την έχουμε βγάλει μέσα-τέλη Φλεβάρη.
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 22:59, 20-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ria99
νωρις δεν ειναι να τα εχουμε τελειωσει ολα απο τα χριστουγεννα;;
Για έναν μαθητή ο οποίος κάνει προετοιμασία από τη β λυκείου (σε ύλη γ λυκείου), δεν είναι νωρίς.

Αρχική Δημοσίευση από kramer123
Για κάποιον που έχει ξεκινήσει την ύλη γ λυκείου από τα θερινά
Μία φυσιολογική περίοδος για να έχει τελειώσει την ύλη είναι τέλη φεβρουαρίου
Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Εμείς έχουμε βγάλει τον Πρωταγόρα και την Πολιτεία την κάνουμε τώρα επανάληψη γιατί την είχαμε κάνει και πέρυσι τον Φλεβάρη. Στην ουσία, την επόμενη βδομάδα τελειώνουμε με τον Πλάτωνα. Δύο φίλες μου που πηγαίνουν σε άλλο φροντιστήριο τελείωσαν Πρωταγόρα, Πολιτεία και σχεδόν τελειώνουν τα Ηθικά και έχω πάθει ένα μικρό σοκ. Κάνουν τις ενότητες 2-2 :O .
Εμείς, πολλές φορές βλ. πχ την ενότητα 6 του Πρωταγόρα , σπάμε στην μέση της ενότητες για καλύτερη κατανόηση.
Η φιλόλογος είπε, όπως είπε πιο πάνω ο kramer ότι την ύλη θα την έχουμε βγάλει μέσα-τέλη Φλεβάρη.
Τέλη Φλεβάρη είναι αργά, με δεδομένο ότι η προετοιμασία ξεκινάει από το καλοκαίρι. Το πολύ τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη πρέπει να αρχίσουν οι επαναλήψεις. Γι' αυτόν δε που έχει αρχίσει προετοιμασία από την β λυκείου, η επανάληψη πρέπει να αρχίσει, αν όχι στις γιορτές, αμέσως μετά τις γιορτές.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 23:21, 20-10-16:

Παιδιά, μην αγχώνεστε από τώρα και μη τα σκέφτεστε, υπάρχει χρόνος, αλήθεια!! Και μη συγκρίνετε με του άλλους!! Εντάξει, σίγουρα καλό είναι να βγει νωρίς η ύλη, να κάνετε επαναλήψεις, αλλά μην τρελαίνεστε, κι αν βγει 3 φορές η επανάληψη κι όχι 9 δε χάθηκε κι ο κόσμος!! Σας το λέω γιατί έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, έβγαλα την ύλη στα αρχαία Απρίλη (στο σχολείο, φροντ δεν έκανα) και στα λατινικά Μάρτη (στο φροντ) ..καλά σίγουρα δεν ήταν και το καλύτερο, βασικά χάλια ήταν , αρά πέρα από το άγχος που τράβηξα προσωπικά, τα πήγα και στα 2 πολύ καλά, πολύ καλύτερα από ό, τι περίμενα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Guru5ουΠεδίου

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Guru5ουΠεδίου
Ο Guru5ουΠεδίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Guru5ουΠεδίου έγραψε στις 12:28, 22-10-16:

Τι σημασια εχει αν ο ενας τελειωνει απο τον Γεναρη ο αλλος απο τον Φλεβαρη και ο τελευταιος απο τον Μαρτη,ουτε μεγαλη σημασια νομιζω οτι εχει αν ο ενας κανει 6 επαναληψεις στο Αοθ ας πουμε και ο αλλος 3 δεν πιστευω οτι ο αριθμος των επαναληψεων καθοριζει το ποσο καλα γραφει καποιος.Κατεμε δεν θα πρεπει να ασχολουμαστε καν με αυτα γι αυτα ειναι αρμοδιοι οι καθηγητες σας που επιλεξατε βασει εμπειριας,γνωσης κλπ επομενως αυτοι ξερουν καλυτερα απο μας ποτε πρεπει να τελειωσει ο καθενας
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jims

Φοιτητής

O jims έγραψε στις 17:28, 22-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Guru5ουΠεδίου
Τι σημασια εχει αν ο ενας τελειωνει απο τον Γεναρη ο αλλος απο τον Φλεβαρη και ο τελευταιος απο τον Μαρτη,ουτε μεγαλη σημασια νομιζω οτι εχει αν ο ενας κανει 6 επαναληψεις στο Αοθ ας πουμε και ο αλλος 3 δεν πιστευω οτι ο αριθμος των επαναληψεων καθοριζει το ποσο καλα γραφει καποιος.Κατεμε δεν θα πρεπει να ασχολουμαστε καν με αυτα γι αυτα ειναι αρμοδιοι οι καθηγητες σας που επιλεξατε βασει εμπειριας,γνωσης κλπ επομενως αυτοι ξερουν καλυτερα απο μας ποτε πρεπει να τελειωσει ο καθενας
Καλά δεν νομίζω να προλάβει να κάνει κανείς 6 επαναλήψεις. Για να χτυπήσεις όμως υψηλό βαθμό θέλει 4 -άντε 3 στη χείριστη-επαναλήψεις (άποψή μου πάντα γιατί κάποιος μπορεί να έχει αντίθετη γνώμη). Εννοείται πως μέσα σε αυτές τις επαναλήψεις δεν εντάσσω την τελική επανάληψη που κάνω πριν πάω να γράψω (άρα 5 επαναλήψεις, εάν και η 5η συνήθως δεν βγαίνει και τόσο καλά γιατί είμαστε αγχωμένοι και για αυτό το πόσο καλά θα βγει εξαρτάται από το πόσο καλές είναι οι προηγούμενες επαναλήψεις). Εγώ προσωπικά το λέω από εμπειρία μιας και έχω δώσει μία φορά και πάω δεύτερη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα ζοριστεί να κάνω την τελευταία επανάληψη, εν αντιθέσει με συμμαθητές μου που δεν ζορίστηκαν τόσο γιατί είχαν κάνει καλές και πολλές επαναλήψεις. Και βέβαια το αποτέλεσμα ήταν να μην γράψω τον βαθμό που ήθελα. Για να καταλήξω, λοιπόν, σε αυτό που θέλω, για να προλάβεις να κάνεις 3-4 επαναλήψεις πρέπει ο μαθητής να έχει τελειώσει την ύλη το maximum τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη. Για το Αοθ δεν ξέρω (γατί δεν είμαι σε αυτή την κατεύθυνση), αλλά στη δικιά μου κατεύθυνση, αλλιώς θα γράψει στα αρχαία, στα λατινικά και στην ιστορία αυτός που έκανε 4 επαναλήψεις και αλλιώς αυτός που έκανε 2.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 18:01, 22-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από jims
Καλά δεν νομίζω να προλάβει να κάνει κανείς 6 επαναλήψεις. Για να χτυπήσεις όμως υψηλό βαθμό θέλει 4 -άντε 3 στη χείριστη-επαναλήψεις (άποψή μου πάντα γιατί κάποιος μπορεί να έχει αντίθετη γνώμη). Εννοείται πως μέσα σε αυτές τις επαναλήψεις δεν εντάσσω την τελική επανάληψη που κάνω πριν πάω να γράψω (άρα 5 επαναλήψεις, εάν και η 5η συνήθως δεν βγαίνει και τόσο καλά γιατί είμαστε αγχωμένοι και για αυτό το πόσο καλά θα βγει εξαρτάται από το πόσο καλές είναι οι προηγούμενες επαναλήψεις). Εγώ προσωπικά το λέω από εμπειρία μιας και έχω δώσει μία φορά και πάω δεύτερη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα ζοριστεί να κάνω την τελευταία επανάληψη, εν αντιθέσει με συμμαθητές μου που δεν ζορίστηκαν τόσο γιατί είχαν κάνει καλές και πολλές επαναλήψεις. Και βέβαια το αποτέλεσμα ήταν να μην γράψω τον βαθμό που ήθελα. Για να καταλήξω, λοιπόν, σε αυτό που θέλω, για να προλάβεις να κάνεις 3-4 επαναλήψεις πρέπει ο μαθητής να έχει τελειώσει την ύλη το maximum τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη. Για το Αοθ δεν ξέρω (γατί δεν είμαι σε αυτή την κατεύθυνση), αλλά στη δικιά μου κατεύθυνση, αλλιώς θα γράψει στα αρχαία, στα λατινικά και στην ιστορία αυτός που έκανε 4 επαναλήψεις και αλλιώς αυτός που έκανε 2.
εγώ έκανα 2...συν την πρόχειρη μόνη μου πριν πάω να γράψω, πες 2,5...και μια χαρά έγραψα!! 97 αρχαία και 99,5 λατινικά!
Δε το λέω για να κάνω επίδειξη, απλά πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να βρει τον τρόπο που τον βολεύει στο διάβασμα. Άλλοι τα μαθαίνουν καλά με την πρώτη φορά και χρειάζονται επαναλήψεις για συντήρηση-βελτίωση της γνώσης, άλλοι τα μαθαίνουν με τις πολλές φορές, γιατί μόνο με μία τα ξεχνάνε...
Δεν υποτιμώ τη σημασία της επανάληψης, σίγουρα είναι απαραίτητη για να γράψει κάποιος καλά, απλά πιστεύω ότι δε χρειάζεται να το παρακάνουμε!!
Παράθεση

jims

Φοιτητής

O jims έγραψε στις 19:25, 22-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από miss marple
εγώ έκανα 2...συν την πρόχειρη μόνη μου πριν πάω να γράψω, πες 2,5...και μια χαρά έγραψα!! 97 αρχαία και 99,5 λατινικά!
Δε το λέω για να κάνω επίδειξη, απλά πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να βρει τον τρόπο που τον βολεύει στο διάβασμα. Άλλοι τα μαθαίνουν καλά με την πρώτη φορά και χρειάζονται επαναλήψεις για συντήρηση-βελτίωση της γνώσης, άλλοι τα μαθαίνουν με τις πολλές φορές, γιατί μόνο με μία τα ξεχνάνε...
Δεν υποτιμώ τη σημασία της επανάληψης, σίγουρα είναι απαραίτητη για να γράψει κάποιος καλά, απλά πιστεύω ότι δε χρειάζεται να το παρακάνουμε!!
Κοίταξε...είναι και θέμα ικανοτήτων. Εσύ κατάφερες να γράψεις 97 στα αρχαία με δύο επαναλήψεις, αλλά δεν είναι και γενικός κανόνας. Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι ότι αμφιβάλλω εάν η μάζα θα μπορούσε με 2,5 επαναλήψεις να γράψει 97 στα αρχαία ή 99,5 στα λατινικά. Φαντάζομαι βέβαια ότι οι 2 αυτές επαναλήψεις θα πρέπει να ήταν ποιοτικά καλές και δεν θα άφηνες κενά κατά την διάρκεια του πρώτου περάσματος της ύλης. Πάντως, μπράβο σου!!! Και βέβαια στο λέω αυτό γιατί ξέρω παιδιά που με περισσότερες επαναλήψεις έγραψαν χαμηλότερα. Θα σε έχω υπόψη μου σε περίπτωση που έχω κάποια απορία.
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 23:00, 22-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από jims
Κοίταξε...είναι και θέμα ικανοτήτων. Εσύ κατάφερες να γράψεις 97 στα αρχαία με δύο επαναλήψεις, αλλά δεν είναι και γενικός κανόνας. Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι ότι αμφιβάλλω εάν η μάζα θα μπορούσε με 2,5 επαναλήψεις να γράψει 97 στα αρχαία ή 99,5 στα λατινικά. Φαντάζομαι βέβαια ότι οι 2 αυτές επαναλήψεις θα πρέπει να ήταν ποιοτικά καλές και δεν θα άφηνες κενά κατά την διάρκεια του πρώτου περάσματος της ύλης. Πάντως, μπράβο σου!!! Και βέβαια στο λέω αυτό γιατί ξέρω παιδιά που με περισσότερες επαναλήψεις έγραψαν χαμηλότερα. Θα σε έχω υπόψη μου σε περίπτωση που έχω κάποια απορία.
Μωρέ δε νομίζω ότι είναι θέμα ικανοτήτων...νομίζω ότι κυρίως έχει να κάνει με το να βρεις τον τρόπο διαβάσματος που ταιριάζει σε εσένα....να ''εξατομικεύσεις'' το διάβασμα, να το φέρεις στα μέτρα σου! Αν τα καταφέρεις, μια χαρά θα γράψεις, είτε με 2 είτε με 12 επαναλήψεις!
-Προσοχή: όχι με καμία -
Ναι, εννοείται ότι θέλεις, αν μπορώ να βοηθήσω! Αν και νομίζω ότι εσείς οι του νέου συστήματος έχετε άλλη ύλη..
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 23:38, 22-10-16:

και 2 επαναληψεις να κανεις αν ειναι να τις εχεις κανει γερες αυτες τις 2 τοτε πιστευω οτι μπορεις να γραψεις καλυτερα απο εναν αλλον που εκανε και 3 και 4
Παράθεση

wonderfullife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfullife
H wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H wonderfullife Αγαπάτε γιατί χανόμαστε... έγραψε στις 18:55, 24-10-16:

1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8 )
Παράθεση

panspil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panspil
Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O panspil έγραψε στις 15:36, 27-10-16:

παιδιά πιστεύεται πως μονο ο μπαρλας αρκει στα μαθηματικα....γιατι με τα πολλα βοηθηματα χάνεσαι.....τι εχουν ν προτεινουν οι παλιοί;;
Παράθεση

paopaopao

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη paopaopao
Ο paopaopao αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O paopaopao Ι έγραψε στις 16:00, 27-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από panspil
παιδιά πιστεύεται πως μονο ο μπαρλας αρκει στα μαθηματικα....γιατι με τα πολλα βοηθηματα χάνεσαι.....τι εχουν ν προτεινουν οι παλιοί;;
Μπάρλα για ασκήσεις παπαδάκι θεωρία παραδείγματα και Νακης για κάτι πιο πικάντικο
Παράθεση

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panosedessa
Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 459 μηνύματα.

O panosedessa έγραψε στις 16:13, 27-10-16:

οι παλιοι εχουν ν προτεινουν ασκησεις του βιβλιου γτ απο περσι αλλαξε η φιλοσοφια των εξετασεων...τα πικαντικα περι στεργιου νακης ειναι να χαμε να λεγαμε
Παράθεση

yiwta13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη yiwta13
H yiwta13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H yiwta13 έγραψε στις 22:13, 29-10-16:

Γεια σας,εχω μια απορια..εσεις πως μαθαινετε τα σχολια του γνωστου;; Εγω πολλες φορες αλλαζω καποιες λεξεις ή βαζω δικιες μου χωρις ομως να παραποιω το νοημα και να ξεχναω λεπτομερειες. Ειναι λαθος ο τροπος μου;;;
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,482 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:01, 30-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από yiwta13
Γεια σας,εχω μια απορια..εσεις πως μαθαινετε τα σχολια του γνωστου;; Εγω πολλες φορες αλλαζω καποιες λεξεις ή βαζω δικιες μου χωρις ομως να παραποιω το νοημα και να ξεχναω λεπτομερειες. Ειναι λαθος ο τροπος μου;;;
διάβαζέ τα καλά και προσπάθησε να τα αναπαράγεις με δικά σου λόγια. δεν χρειάζεται και εκεί παπαγαλία.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη iakovosgreece
Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 14:17, 30-10-16:

Καλή επιτυχία σε όλους!Να δούμε τι θα γίνει όταν έρθει και η δική μου η σειρά!
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 16:20, 30-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από yiwta13
Έτσι δουλεύω και εγώ! Ρώτησα και τη φιλόλογο στο σχολείο που μου κάνει γνωστό και εκείνη στο φροντιστήριο και μου είπαν πως δεν υπάρχει νόημα αφού αναφέρω στην απάντηση όλα όσα χρειάζονται και δεν αλλάζω το νόημα!
Καλή δύναμη!!!
Παράθεση

Ria99

Νεοφερμένος

H Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Ria99 έγραψε στις 18:01, 30-10-16:

πως την παλευετε με την αποστηθιση οι θεωρητικοι;
Παράθεση

F4e

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη F4e
Ο F4e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O F4e έγραψε στις 20:51, 30-10-16:

Τα μαθηματικά προσανατολισμού πως τα εξασκείτε;
Κάνετε μόνο τις ασκήσεις του καθηγητή ή λύνετε και μόνοι σας άλλες;
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:14, 30-10-16:

Πρωτα απο ολα προτεινω να λυσεις ολες τις ασκησεις του σχολικου και να τις μαθεις καλα...αφου το κανεις αυτο και βρεις χρονο να λυσεις και μπαρλα (α και β τομο) ενταξει πιστευω οτι θα εισαι σε ενα καλο επιπεδο...καλυτερα να σκεφτεις για επαναληψεις η παρε κανενα αλλο βοηθημα (οχι παπαδακη εχει πολλες περιττες δεν αξιζει τον κοπο αν εχεις λυσει μπαρλα) με λιγο πιο εξηζητημενο επιπεδο η λυσε παλια θεματα πανελλαδικων...ο,τι και να κανεις τελος παντων απο αυτα χρησιμα θα σου φανουν

Αρχική Δημοσίευση από F4e
Τα μαθηματικά προσανατολισμού πως τα εξασκείτε;
Κάνετε μόνο τις ασκήσεις του καθηγητή ή λύνετε και μόνοι σας άλλες;
περαν απο τις ασκησεις του μαθηματικου καλο ειναι να λυνεις και μερικες μονος σου
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 22:38, 30-10-16:

Πρέπει να απαντήσει κάποιος σε αυτό;
Παράθεση

F4e

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη F4e
Ο F4e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O F4e έγραψε στις 01:00, 31-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Πρωτα απο ολα προτεινω να λυσεις ολες τις ασκησεις του σχολικου και να τις μαθεις καλα...αφου το κανεις αυτο και βρεις χρονο να λυσεις και μπαρλα (α και β τομο) ενταξει πιστευω οτι θα εισαι σε ενα καλο επιπεδο...καλυτερα να σκεφτεις για επαναληψεις η παρε κανενα αλλο βοηθημα (οχι παπαδακη εχει πολλες περιττες δεν αξιζει τον κοπο αν εχεις λυσει μπαρλα) με λιγο πιο εξηζητημενο επιπεδο η λυσε παλια θεματα πανελλαδικων...ο,τι και να κανεις τελος παντων απο αυτα χρησιμα θα σου φανουν

περαν απο τις ασκησεις του μαθηματικου καλο ειναι να λυνεις και μερικες μονος σου
1)Μπάρλα κάνουμε με τον καθηγητή.Να αρχίσω να λύνω από τώρα μόνος μου από άλλα βοηθήματα ή τις ίδιες(αφού κάνουμε Μπάρλα) ή μόλις τελειώσουμε την ύλη;

Γενικά,όταν δεν βγαίνει μία άσκηση,δεν έχω πολύ υπομονή στο να κάτσω και να την λύσω,ενώ γνωρίζω πως τουλάχιστον θα προσπαθήσω και ίσως βγάλω κάτι.
Περιμένω λοιπόν να τελειώσουμε την ύλη και να ξεκινήσει η επανάληψη, ή γυρνάω πίσω και ξανά λύνω ασκήσεις; (και όταν τις κάνω, συνεχίζω παράλληλα να λύνω από άλλο βοήθημα πάνω σε αυτά που κάνουμε; )

2) Για τον ίδιο σκοπό(εξάσκηση),είναι προτιμότερο ένα άλλο βοήθημα ή οι ασκήσεις και διαγωνίσματα του study4exams;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη F4e : 31-10-16 στις 01:04.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 01:34, 31-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από F4e
1)Μπάρλα κάνουμε με τον καθηγητή.Να αρχίσω να λύνω από τώρα μόνος μου από άλλα βοηθήματα ή τις ίδιες(αφού κάνουμε Μπάρλα) ή μόλις τελειώσουμε την ύλη;

Γενικά,όταν δεν βγαίνει μία άσκηση,δεν έχω πολύ υπομονή στο να κάτσω και να την λύσω,ενώ γνωρίζω πως τουλάχιστον θα προσπαθήσω και ίσως βγάλω κάτι.
Περιμένω λοιπόν να τελειώσουμε την ύλη και να ξεκινήσει η επανάληψη, ή γυρνάω πίσω και ξανά λύνω ασκήσεις; (και όταν τις κάνω, συνεχίζω παράλληλα να λύνω από άλλο βοήθημα πάνω σε αυτά που κάνουμε; )

2) Για τον ίδιο σκοπό(εξάσκηση),είναι προτιμότερο ένα άλλο βοήθημα ή οι ασκήσεις και διαγωνίσματα του study4exams;
καλο ειναι στον ελεθερο σου χρονο να λυνεις καμια 2-3 ασκησεις που δεν εχεις λυση με τον καθηγητη σου...τωρα ειτε ειναι μπαρλα ειτε ειναι απο διαδικτυο δικη σου επιλογη δεν εχει καποια διαφορα
Επισης στον ελευθερο σου χρονο αμα δεν εχεις χρονο να λυσεις ασκησεις(λογω υποχρεωσεων) δες τις ασκησεις που εχεις λυσει με τον μαθηματικο σου...διαβασε τες δες πως τις ελυσες και προσπαθησε να τις ξαναλυσεις με το μυαλο σου θεωρητικα(δεν σου λεω να σκεφτεσαι τις πραξεις αλλα την μεθοδολογια για τον τροπο επιλυσης της ασκησης),ετσι κανεις και μια μικρη επαναληψουλα και εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις αφησει κατι που δεν ξερεις τοσο καλα

αν και θετικη πιστευω ειναι να το εχεις...αλλοι διαβαζουν ενα κειμενο 2-3 φορες και το εχουν μαθει απ'εξω και ανακατωτα... αλλοι πρεπει να το διαβασουν 22 φορες για να το μαθουν...θεληση να υπαρχει,υπομονη να υπαρχει και ολα γινονται
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος Κοκ : 31-10-16 στις 01:34. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Ria99

Νεοφερμένος

H Ria99 έγραψε στις 20:00, 04-11-16:

οι παλιοι ποτε τελειωσατε την υλη σε γνωστο και ιστορια;
Παράθεση

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη _BetterFly_
H _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H _BetterFly_ Bonjour..! έγραψε στις 20:26, 04-11-16:

Γνωστό φεβρουάριο και ιστορία τέλη μαρτίου αν θυμάμαι καλά
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 01:30, 05-11-16:

γνωστό απρίλη- τέλη μάρτη και ιστορία αρχές φεβρουαρίου
Παράθεση

lazos95

Νεοφερμένος

O lazos95 έγραψε στις 20:13, 05-11-16:

Ρε παιδιά η εισαγωγή στα αρχαία είναι όλη μέσα στην ύλη;
Οι ιστορικές συνθήκες γέννησης της φιλοσοφίας.
Οι προσωκρατικοί.
Οι σοφιστές και το κίνημα του διαφωτισμού στην Αθήνα.

Όλα αυτά είναι μέσα στην ύλη?
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 21:04, 05-11-16:

Ρε παιδιά η εισαγωγή στα αρχαία είναι όλη μέσα στην ύλη;
Οι ιστορικές συνθήκες γέννησης της φιλοσοφίας.
Οι προσωκρατικοί.
Οι σοφιστές και το κίνημα του διαφωτισμού στην Αθήνα.

Όλα αυτά είναι μέσα στην ύλη?
Όχι!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους