Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,783 εγγεγραμμένα μέλη και 3,053,829 μηνύματα σε 93,193 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 521 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες 2017

lazos95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lazos95
Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O lazos95 έγραψε στις 21:09, 05-11-16:

Πέρυσι ήταν αν δε κάνω λάθος.
Μιλάμε για πολλή λίγη ύλη τότε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 10:54, 06-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από lazos95
Και περυσι ιδια ηταν με φετος.Γιατην ακριβεια απο το 2009, ετσι οπως τροποποιηθηκε τοτε, δεν αλλαξε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 12:46, 06-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από lazos95
Ούτε πέρυσι ήταν μέσα στην ύλη αυτά.
Λίγη, αλλά θαυματουργή παρόλα αυτά

BTW
είχαμε ενημέρωση στο φροντ χθες,
απορώ πως η μαμά μου ζει ή μάλλον πως ζω ακόμη εγώ με αυτά που άκουσε στο άγνωστο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 13:40, 06-11-16:

Κουβέντα να γίνεται,που θα πάτε εκδρομή και για πόσες μέρες;

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover

BTW
είχαμε ενημέρωση στο φροντ χθες,
απορώ πως η μαμά μου ζει ή μάλλον πως ζω ακόμη εγώ με αυτά που άκουσε στο άγνωστο
Μην κοροιδεύεις τον κόσμο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Δανάη Ελίνα
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 13:57, 06-11-16:

Βιολογια κατευθυνσης

Ενα mRNA μεταφραζεται απο πολλα ριβοσωματα και καθε ριβοσωμα απεχει απο το αλλο 90 νουκλεοτιδια.Το mRNA αποτελειται απο 3000 νουκλεοτιδια και απο αυτα το 50% αντιστοιχουν σε αμινοξεα.
Πόσα ριβοσωματα μπορουν να μεταφραζουν ταυτοχρονα αυτο το mRNA?

Δεα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεα
Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O Δεα έγραψε στις 17:44, 06-11-16:

Παιδιά εγραψα μαθηματικά 83 στην εξης ύλη. Απο την αρχή εως και συνέπειες bolzano. Ειναι καλο?
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 17:54, 06-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Δεα
Παιδιά εγραψα μαθηματικά 83 στην εξης ύλη. Απο την αρχή εως και συνέπειες bolzano. Ειναι καλο?
Μια χαρά είναι.
Παράθεση

nestgeor99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 18:17, 06-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη Ελίνα
Βιολογια κατευθυνσης

Ενα mRNA μεταφραζεται απο πολλα ριβοσωματα και καθε ριβοσωμα απεχει απο το αλλο 90 νουκλεοτιδια.Το mRNA αποτελειται απο 3000 νουκλεοτιδια και απο αυτα το 50% αντιστοιχουν σε αμινοξεα.
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 21:33, 06-11-16:

πώς το έβγαλες;
Παράθεση

nestgeor99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 21:46, 06-11-16:

3000 νουκλεοτίδια με το 50% να αντιστοιχούν σε αμινοξέα ==> ώριμο mRNA χωρίς κωδικ. λήξης 1500 νουκλεοτίδια.

Αφου στο πολύσωμα τα ριβοσωματα που το μεταφράζουν απέχουν 90 νουκλεοτιδια το ένα απο το άλλο, τότε 1500/90=16,66666...
Αρα ταυτόχρονα μπορούνα να προσδεθούν στο mRNA 16 ριβοσώματα!

Μία σκέψη έκανα , δεν ξέρω εάν είναι σωστό... Με προβληματίζει στην εκφώνηση που λέει πως το 50% αντιστοιχουν σε αμινοξέα (ενδεχομένως να εννοεί 3000/3 =1000 (κωδικας τριπλετας) το 50% αυτών 500 αρα 500/90 = 5 ριβοσώματα)
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 22:00, 06-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από nestgeor99
3000 νουκλεοτίδια με το 50% να αντιστοιχούν σε αμινοξέα ==> ώριμο mRNA χωρίς κωδικ. λήξης 1500 νουκλεοτίδια.

Αφου στο πολύσωμα τα ριβοσωματα που το μεταφράζουν απέχουν 90 νουκλεοτιδια το ένα απο το άλλο, τότε 1500/90=16,66666...
Αρα ταυτόχρονα μπορούνα να προσδεθούν στο mRNA 16 ριβοσώματα!

Μία σκέψη έκανα , δεν ξέρω εάν είναι σωστό... Με προβληματίζει στην εκφώνηση που λέει πως το 50% αντιστοιχουν σε αμινοξέα (ενδεχομένως να εννοεί 3000/3 =1000 (κωδικας τριπλετας) το 50% αυτών 500 αρα 500/90 = 5 ριβοσώματα)
Μου επεσε σημερα σε διαγωνισμα και εχω σπασει το κεφαλι μου να δω πως βγαινει.Βεβαια εγω το εβγαλα αλλιως.
Το 50%--->1500 νουκλεοτιδια άρα 500 κωδικόνια.
90 νουκλεοτιδια--->30 κωδικονια
Το ριβοσωμα καθε στιγμη καταλαμβάνει 6 νουκλεοτιδια του mRNA αρα δυο κωδικονια.
Αν χ ο αριθμος των ριβοσωματων,ισχυει

500=2χ+(χ-1)30=> 530=32χ => χ περιπου 16.

Εν παση περιπτωσει θα δουμε οσονουπω.Σε ευχαριστω ταμαλα που ασχοληθηκες
Παράθεση

Καθηγητής

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 22:49, 06-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Soleado Febrero ~
Κουβέντα να γίνεται,που θα πάτε εκδρομή και για πόσες μέρες;

Μην κοροιδεύεις τον κόσμο
Δεν τον κοροιδευω. Αφου γραμματική δεν δεν δεν δεν

Εμείς λέμε για Κρήτη, αν όλα πάνε καλά. 6 ημέρες ( 5 βράδια)
Παράθεση

Ctavrouliniii

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ctavrouliniii
H Ctavrouliniii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H Ctavrouliniii έγραψε στις 02:58, 07-11-16:

Μου επεσε σημερα σε διαγωνισμα και εχω σπασει το κεφαλι μου να δω πως βγαινει.Βεβαια εγω το εβγαλα αλλιως.
Το 50%--->1500 νουκλεοτιδια άρα 500 κωδικόνια.
90 νουκλεοτιδια--->30 κωδικονια
Το ριβοσωμα καθε στιγμη καταλαμβάνει 6 νουκλεοτιδια του mRNA αρα δυο κωδικονια.
Αν χ ο αριθμος των ριβοσωματων,ισχυει

500=2χ+(χ-1)30=> 530=32χ => χ περιπου 16.

Εν παση περιπτωσει θα δουμε οσονουπω.Σε ευχαριστω ταμαλα που ασχοληθηκες
Είναι αυτο ακριβώς που έγραψες, εχω λύσει την άσκηση αυτη ! Και μάλιστα το υπόλοιπο της διαίρεσης 520/32 είναι το 18 και εκφράζει τα κωδικόνια που ''περισσεύουν'' απο τα δυο άκρα του mRNA ενω βρίσκονται πάνω ταυτόχρονα τα 16 ριβοσώματα
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 11:57, 07-11-16:

Δεν τον κοροιδευω. Αφου γραμματική δεν δεν δεν δεν

Εμείς λέμε για Κρήτη, αν όλα πάνε καλά. 6 ημέρες ( 5 βράδια)
Στο επόμενο άγνωστο θα τα πας καλύτερα, αυτό να σκέφτεσαι για να μη σε παίρνει από κάτω. Πολύ βαρετά τα άγνωστα, ειδικά αν είναι μεγάλο κείμενο και απ όλες τις λέξεις εσύ γνωρίζεις τι σημαίνουν μόνο οι δυο.
Και τα δικά μας αγιόπαιδα Κρήτη είχαν πάει, εγώ δεν πήγα, είδα πόσο ωραία είχα περάσει στην τριήμερη οπότε είπα να μη διασκεδάσω ξανά τόσο πολύ.
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 22:41, 07-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Στο επόμενο άγνωστο θα τα πας καλύτερα, αυτό να σκέφτεσαι για να μη σε παίρνει από κάτω. Πολύ βαρετά τα άγνωστα, ειδικά αν είναι μεγάλο κείμενο και απ όλες τις λέξεις εσύ γνωρίζεις τι σημαίνουν μόνο οι δυο.
Και τα δικά μας αγιόπαιδα Κρήτη είχαν πάει, εγώ δεν πήγα, είδα πόσο ωραία είχα περάσει στην τριήμερη οπότε είπα να μη διασκεδάσω ξανά τόσο πολύ.
Θα δοκιμάσω το ''κολπάκι'' με την σκέψη και θα σου πω....
Με την μετάφραση δεν έχω θέμα σχεδόν ποτέ μου βγαίνει τις περισσότερες φορές πολύ ''φυσικά'' γιατί έχω και ικανοποιητικό λεξιλόγιο και με την σύνταξη είμαστε αρκετά καλές φίλες ( λάθη γίνονται βέβαια, αρκετά και αυτό πολλές φορές με οδηγεί και σε λάθος μετάφραση) αλλά με την γραμματική δεν. Δεν ξέρω ΓΙΑΤΙ δεν μπορώ να την μάθω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Να την λεω από έξω, να την γράφω, να την γράφω και να την λεω ταυτόχρονα κλπ. ΤΙΠΟΤΑ.

Εγώ σε όλες τις πολυήμερες ωραία έχω περάσει, γι αυτό δεν πρόκειται θα θυσιάσω την τελευταία μου
Πάντως συμφωνώ πως όλα είναι θέμα παρέας...
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 23:06, 07-11-16:

Θα δοκιμάσω το ''κολπάκι'' με την σκέψη και θα σου πω....
Με την μετάφραση δεν έχω θέμα σχεδόν ποτέ μου βγαίνει τις περισσότερες φορές πολύ ''φυσικά'' γιατί έχω και ικανοποιητικό λεξιλόγιο και με την σύνταξη είμαστε αρκετά καλές φίλες ( λάθη γίνονται βέβαια, αρκετά και αυτό πολλές φορές με οδηγεί και σε λάθος μετάφραση) αλλά με την γραμματική δεν. Δεν ξέρω ΓΙΑΤΙ δεν μπορώ να την μάθω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Να την λεω από έξω, να την γράφω, να την γράφω και να την λεω ταυτόχρονα κλπ. ΤΙΠΟΤΑ.

Εγώ σε όλες τις πολυήμερες ωραία έχω περάσει, γι αυτό δεν πρόκειται θα θυσιάσω την τελευταία μου
Πάντως συμφωνώ πως όλα είναι θέμα παρέας...
Θα σου προτεινα να ψαξεις εναν αλλον τροπο για να την μαθεις.Εγω πχ οταν εδινα αρχαια(ενδοσχολικες) μαθαινα την γραμματικη τραγουδιστα και μετα μου φαινοταν παιχνιδακι βεβαια θα μου πεις εσενα μπορει να μην σε βολευει,αλλα ολο και καποιος τροπος θα υπαρχει
Παράθεση

ultraviolence

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,452 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 12:10, 10-11-16:

Γιατί μόνο 4 σελίδες ρε παιδιά; Όταν έδινα το 15 το αντίστοιχο θέμα είχε πάρει φωτιά. Aαχ..τι εποχές!
Άντε, πείτε μας, πως τα πάτε με το διάβασμα; Καλό κουράγιο να έχετε.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 20:33, 10-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Γιατί μόνο 4 σελίδες ρε παιδιά; Όταν έδινα το 15 το αντίστοιχο θέμα είχε πάρει φωτιά. Aαχ..τι εποχές!
Άντε, πείτε μας, πως τα πάτε με το διάβασμα; Καλό κουράγιο να έχετε.
Μα δεν ειναι προφανες σκοτωνομαστε με το διαβασμα
Αν εξαιρεσεις την φυσικη ολα τα αλλα παλευονται
Παράθεση

fotisapple (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη fotisapple
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 22:10, 10-11-16:

καλη δυναμη παιδια εγω ειμαι β λυκειου ακομα
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:21, 11-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
καλη δυναμη παιδια εγω ειμαι β λυκειου ακομα
Ευχαριστουμε επισης εχεις ακομα να περασεις καλα
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 23:03, 11-11-16:

ευχαριστω αν και μου αρεσει το σχολειο
α γυμνασιου 19.9/13
β γυμνασιου 19.12/13
γ γυμνασιου 19.9/13
α λυκειου 19.5/10
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 02:36, 12-11-16:

ευχαριστω αν και μου αρεσει το σχολειο
α γυμνασιου 19.9/13
β γυμνασιου 19.12/13
γ γυμνασιου 19.9/13
α λυκειου 19.5/10
Η αληθεια ειναι οτι ο βαθμος του σχολειου δεν λεει και πολλα(δεν στο λεω για κακο)
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 08:12, 12-11-16:

ναι το ξερω φιλε μου περσι η σημαιοφορος του σχολειου μου που ειχε βγαλει 19.6 εγραψε 15.100 και ενα παιδι που εβγαλε 18.3 εγραψε 18.700 απιστευτο
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 10:29, 12-11-16:

ειναι τοσο κακο που μου αρεσουν οι βαθμοι
Παράθεση

VASSO22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VASSO22
H VASSO22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H VASSO22 έγραψε στις 10:46, 12-11-16:

Γεια σας παιδιά, μήπως μπορείτε να μου πείτε που βρίσκεστε στην ύλη στα αρχαία, στην ιστορία και στα λατινικά; (συγνώμη αν το έχει ξανά ρωτήσει κάποιος).
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,357 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 10:54, 12-11-16:

ειναι τοσο κακο που μου αρεσουν οι βαθμοι
Δεν ξέρω τι να πω...απλά ασχολείσαι συνέχεια με αυτό, λες και δεν υπάρχουν σημαντικότερα θέματα...Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν να πούμε πόσα threads και εσύ γράφεις μόνο στους βαθμούς...παρεπιπτόντως, συνεχώς επαναλαμβάνεσαι, διότι αν ανατρέξει κανείς στην προηγούμενη σελίδα θα βρει σίγουρα ένα παλαιότερο δικό σου μήνυμα που ΞΑΝΑλες τους βαθμούς σου από την Α' γυμνασίου μέχρι και σήμερα, καθώς και τα κατορθώματά σου (σημαιοφόρος, απουσιολόγος)...Τέλος, το γεγονός ότι έκανες 2ο λογαριασμό «φίλου» για να γράψεις ΞΑΝΑ τους βαθμούς σου, αποδεικνύει την ψύχωση που έχεις με τους βαθμούς. Αν είναι καλό ή κακό δεν θα το κρίνω εγώ, απλώς λέω ότι είναι κάπως ανούσιο όλο αυτό με τους βαθμούς, γιατί όπως σου έχουν πει και πιο πάνω και συμφώνησες, ΔΕΝ ΠΑΊΖΟΥΝ ΚΑΝΈΝΑ ΡΌΛΟ. Είναι απλά ενδεικτικοί. Από τη στιγμή που το καταλαβαίνεις αυτό, γιατί συνεχίζεις και παραθέτεις ξανά και ξανά τους βαθμούς σου; Μπορεί, όντως, να θέλεις να μοιραστείς τους βαθμούς σου, αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός του θέματος, όταν έχεις γράψει κάτι ΉΔΗ όμως, γιατί πάλι;

Τώρα θα μου πεις, αν δε σε ενδιαφέρει γιατί κάθεσαι και το παρακολουθείς και ναι έχεις δίκιο..πρέπει να σταματήσω να παρακολουθώ αυτό το θέμα απλά αναρωτήθηκα..
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 14:30, 12-11-16:

Εγώ δεν το λέω για κακό απλά λέω τους βαθμούς μου. Συγγνώμη αν έγινα υπερβολικός δεν θα ξαναγίνει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 13-11-16 στις 00:44. Αιτία: κεφαλαία.
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 14:56, 12-11-16:

να πω και γω τους βαθμούς μου; Ζήλεψα .
Α' λυκειου 16.5
Β λυκειου 15.9
και όμως στην γ λυκειου το χαμηλοτερο που γραφω ειναι 85/100 . Οποτε και οι βαθμοι του σχολειου φιλτατε δεν σημαινουν τιποτα.Γραφεις σε ασχετο θεμα και αυτοπροβάλεσαι τίνι λόγο; Για να εξυψωσεις το εγω σου; Τόση αναγκη έχεις να δειχτεις; 40 μηνυματα εχεις γραψει και τα 50 ξεχειλιζουν ναρκισσισμο.Κατσε και απολαυσε την ζωη σου και τους βαθμους σου και μην τερπεσαι απο την "κατωτεροτητα" των αλλων.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

srpres678

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη srpres678
Ο srpres678 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O srpres678 έγραψε στις 15:21, 12-11-16:

Παιδια ξερει κανεις τι βαθμους εβγαλε ο fotisapple?
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,357 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 15:26, 12-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από srpres678
Παιδια ξερει κανεις τι βαθμους εβγαλε ο fotisapple?
Αν θέλει, θα σου το πει ο ίδιος...εδώ δεν πρόκειται να βρεις τίποτα!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 15:33, 12-11-16:

παιδια σας ειπα συγνωμη .Με το να κοροιδευετε δεν κερδιζετε τιποτα

srpres ειναι κριμα το πρωτο σου μηνυμα στο φορουμ ειναι κοροιδευτικο
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 15:35, 12-11-16:

Ρε παλικαρι μου,εδω εγραφες σε θεμα για καταληψεις ότι εισαι απουσιολογος κτλ.Η συμπεριφορα σου ειναι αξια κραξιμου. Αποδεξου τις συνεπειες και μην το επαναλαβεις στο μελλον.
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 15:39, 12-11-16:

ναι και εσεις βρηκατε την ευκαιρια να σχολιασετε τι σας ενοχλει τοσο πολυ δεν το καταλαβαινω
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 15:44, 12-11-16:

Προσωπικα δε με ενοχλει κατι.Μια απλη παρατηρηση εκανα πως πιθανως εισαι φουλ του ναρκισσισμου και της εγωπαθειας.Συμβουλευτικα τωρα για την εκθεση που θα εξεταστεις του χρονου, όταν ενα θεμα εχει ζητουμενο το α μην πας να απαντησεις πως ησουν απουσιολογος και σημαιοφορος μπλα μπλα. θα εισαι off topic
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δανάη Ελίνα : 12-11-16 στις 15:47.
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 15:46, 12-11-16:

ok μην φοβασε
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 16:23, 12-11-16:

Παιδια λιγη ηρεμια νταξει...Καλα κανει που κοκορευεται για τους βαθμους του ολοι το καναμε εστω και 1 φορα...Τωρα το αν το κανει συνεχεια νταξει απλα μην δινεται σημασια δεν πειραζει...Πρεπει επισης να σεβαστουμε το γεγονος οτι ειναι μικροτερος μας και φυσικα σε μια λογομαχια θα αναγκαστει να κανει πισω...Προτεινω να το ληξουμε εδω σαν αντρες/γυναικες ηρεμα και ωριμα
Παράθεση

srpres678

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη srpres678
Ο srpres678 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O srpres678 έγραψε στις 17:08, 12-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Παιδια λιγη ηρεμια νταξει...Καλα κανει που κοκορευεται για τους βαθμους του ολοι το καναμε εστω και 1 φορα...Τωρα το αν το κανει συνεχεια νταξει απλα μην δινεται σημασια δεν πειραζει...Πρεπει επισης να σεβαστουμε το γεγονος οτι ειναι μικροτερος μας και φυσικα σε μια λογομαχια θα αναγκαστει να κανει πισω...Προτεινω να το ληξουμε εδω σαν αντρες/γυναικες ηρεμα και ωριμα
Ενταξει και σιγα την λογομαχια, λιγο χιουμορ καναμε, ακομα και ο ιδιος ο fotisapple το ειδε ευθυμα στο τελος.
Παράθεση

Ria99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ria99
H Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Ria99 έγραψε στις 22:22, 12-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από VASSO22
Γεια σας παιδιά, μήπως μπορείτε να μου πείτε που βρίσκεστε στην ύλη στα αρχαία, στην ιστορία και στα λατινικά; (συγνώμη αν το έχει ξανά ρωτήσει κάποιος).
γνωστο στη ενοτητα 3 του αριστοτελη
ιστορια τωρα μπηκα κομματα
λατινικα στο 31

μηπως ειμαι λιγο πισω;
Παράθεση

Akratitos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akratitos
Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Akratitos sometimes i find myself in Nowher έγραψε στις 15:15, 13-11-16:

Fotisapple συμβουλες για καλους βαθμους;
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 20:26, 13-11-16:

Λοιπόν θα σου πω αυτά που κάνω εγώ από την πρώτη γυμνασίου και μετά
1 παρακολουθείς προσεκτικά τον καθηγητή σου στην παράδοση
2 υπογραμμίσεις με ένα stabilo τα ποιο σημαντικά
3 διαβάζεις το υπογραμμισμένα δυο τρεις φορές και μετα μπορείς να γράψεις το μάθημα σε ένα χαρτί ώστε να δεις τι θυμάσε και τι όχι
4 συμμετέχεις πολύ ακόμη και αν δεν ξέρεις κάτι κάνε ερωτήσεις που συνήθως αρέσει στους καθηγητές
5 γράφεις καλά στα τεστ δηλαδή από 16 και πάνω
6 κανείς όλες τις ασκήσεις
7 μπορείς να πάρεις και κάποιο λυσάριο για να διαβάζεις θεωρεία
Π.χ στην χημεία πάρε του σαλτερη ,στα μαθηματικά πάρε του παπαδάκη
8 διάβαζε λογοτεχνικά βιβλία που διευρύνουν τους πνευματικούς μας ορίζοντες και μας δίνουν ιδέες στην έκθεση αλλα βελτιώνουν και την ορθογραφία μας
Αν κανείς όλα αυτά θα έχεις στο τετράμηνο τουλάχιστον 18.7
Ελπίζω να βοήθησα γράψε μου αν σε βοήθησαν η συμβουλές μου
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 22:57, 13-11-16:

Διαβάζοντας την τελευταία σελίδα του θέματος, μια σκέψη μου ήρθε στο μυαλό...

Καλύ δύναμη στη νέα βδομάδα που έρχεται!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 23:24, 13-11-16:

Διαβάζοντας την τελευταία σελίδα του θέματος, μια σκέψη μου ήρθε στο μυαλό...

Καλύ δύναμη στη νέα βδομάδα που έρχεται!
Ω ΡΕ ΝΑ ΖΗΣΕΙ Η ΜΕΣΣΗΝΙΑ
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 07:21, 14-11-16:

δεν καταλαβα το τραγουδι
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 22:39, 14-11-16:

Ω ΡΕ ΝΑ ΖΗΣΕΙ Η ΜΕΣΣΗΝΙΑ

Να ζήσει να ζήσει!
δεν καταλαβα το τραγουδι
Δεν πειράζει, άλλη φορά
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:47, 15-11-16:

παιδες δικιο εχει εχουμε ξεφυγει απτο θεμα
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 07:13, 15-11-16:

ναι οντως
Παράθεση

Δανάη Ελίνα (Δανάη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δανάη Ελίνα στο κορμι μου σαν μπλουζακι έγραψε στις 19:22, 15-11-16:

Βιολογια κατευθυνσης

Το ριβοσωμα καταλαμβανει καθε στιγμη 6 νουκλεοτιδια αρα εχουμε την εξισωση αυτη αν πουμε πως ο αριθμος των ριβοσωματων ειναι ν :

1503=(ν-1)90 + 6ν => ν=1593/96

Το ιδιο βγαινει αν αντικαταστησουμε τα νουκλεοτιδια με κωδικονια αλλα μη ξεχνατε το ΚΛ
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 00:34, 16-11-16:

Υπαρχει κανεις που να βολευεται με κανονα αλυσιδας(μαθηματικα κατευθυνσης);
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 10:40, 16-11-16:

Όταν λες "βολεύεται" τι εννοείς? Είναι μερικές ασκήσεις που από πλευράς κατανόησης και μόνο βολεύει ο κανόνας Leibniz. Αλλά πουθενά δεν είναι απαραίτητος. Πχ:

f(x)=x^1+1+cos(x+^2+1)
Έστω u=x^2+1
f(u)=u+cosu

df/du=1-sinu
du/dx=2x
Άρα df/dx=(df/du)*(du/dx)=2x-2xsin(x^2+1). Το οποίο βγαίνει αν απλά παραγωγίσεις ως προς χ εξ' αρχής.

Γενικά, ο κανόνας της αλυσιδωτής παραγώγισης έχει νόημα στα μαθηματικά που διδάσκεσαι στο πανεπιστήμιο και όχι στα Λυκειακά.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 15:02, 16-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Όταν λες "βολεύεται" τι εννοείς? Είναι μερικές ασκήσεις που από πλευράς κατανόησης και μόνο βολεύει ο κανόνας Leibniz. Αλλά πουθενά δεν είναι απαραίτητος. Πχ:

f(x)=x^1+1+cos(x+^2+1)
Έστω u=x^2+1
f(u)=u+cosu

df/du=1-sinu
du/dx=2x
Άρα df/dx=(df/du)*(du/dx)=2x-2xsin(x^2+1). Το οποίο βγαίνει αν απλά παραγωγίσεις ως προς χ εξ' αρχής.

Γενικά, ο κανόνας της αλυσιδωτής παραγώγισης έχει νόημα στα μαθηματικά που διδάσκεσαι στο πανεπιστήμιο και όχι στα Λυκειακά.
Πιστευω αυτο που εγραψες στην τελευταια προταση με καλυψε πληρως ευχαριστω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους