Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,796 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,254 μηνύματα σε 93,217 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 387 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προετοιμασία για αρχιτεκτονική

ilianaaa (Ηλιανα Κ.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ilianaaa
H Ηλιανα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ilianaaa έγραψε στις 20:33, 23-06-09:

Με ενδιαφερει η αρχιτεκτονικη, και συγκεκριμενα για Αθηνα. Αυτο τον καιρο ψαχνω για ενα καλο φροντιστηριο για σχεδιο. Γενικα απο σχεδιο δεν εχω προβλημα ... απο μικρη εκανα ζωγραφικη και φετος που εκανα στο σχολειο πηγα πολυ καλα και στο γραμμικο και στο ελευθερο. Μου ειπαν οτι πολυ καλος ειναι ο Πλακας στο κεντρο ... αν καποιος εχει παρει μαθηματα εκει ή καπου αλλου και ειναι ευχαριστημενος, please να μου στειλει γιατι εχω τρελαθει στο ψαξιμο και δεν μπορω να αποφασισω ...
Επισης, αν καποιος γνωριζει, θα ηθελα να μαθω περιπου τις τιμες για γραμμικο και ελευθερο...
Καθε βοηθεια απαραιτητη!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:44, 23-06-09:

Κάνε κλικ εδώ

ο Πλάκας είναι πολύ καλός , αλλά μην τον θεωρήσεις σαν μοναδική επιλογή , θα υπάρχουνε καθηγητές στην περιοχή σου που ή σε ιδιαίτερο ή σε γκρουπάκι θα σου κάνουνε μάθημα περισσότερο προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου - στον πλάκα είναι πολλά τα άτομα στην τάξη και όσο και αν οι καθηγητές έχουνε εκπαιδευτεί να το αντιμετωπίζουνε , μερικές φορές είναι σπαστικό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 21:02, 23-06-09:

Αν θες τη γνώμη μου, μην πας στον Πλάκα

Δεν έχω πάει η ίδια, αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Κι όταν έψαχνα κι εγώ, και μόνο που πέρασα από 'κει κατάλαβα ότι δεν ήταν αυτό που έψαχνα.

Με τη διαφήμιση, έχει γίνει γνωστός, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν όλο και περισσότερα άτομα, πολλοί για την πλάκα τους, επειδή είναι εκεί οι φίλοι τους. Έτσι, και πολλά παιδιά είναι στο μάθημα και ίσως το επίπεδο δεν είναι και το καλύτερο.

Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο "μικρότερο", πιο συγκροτημένο φροντιστήριο, που δε θα'ναι "αλυσίδα". Για να είσαι με παιδιά που δεν έχουν μάθει γι'αυτό από μια αφίσα ή ένα φυλλάδιο, αλλά τους το έχουνε προτείνει ευχαριστημένοι μαθητές. Στην Αθήνα δεν ξέρω να σου πω. Εγώ μένω Πειραιά. Αν έχεις κανέναν γνωστό που να έχει μείνει ικανοποιημένος από κάπου, πήγαινε να ρωτήσεις η ίδια εκεί. Να δεις αν σ'αρέσει και το περιβάλλον και οι άνθρωποι.

*** Για τιμές: Eγώ πλήρωνα 160 ευρώ το μήνα (για γραμμικό & ελεύθερο), αλλά επειδή ο πατέρας μου είναι δάσκαλος μου έκαναν κάποια έκπτωση. Υπολόγιζε λίγο παραπάνω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ilianaaa (Ηλιανα Κ.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ilianaaa
H Ηλιανα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ilianaaa έγραψε στις 14:56, 25-06-09:

Πηγα σημερα στον Πλακα στο κεντρο και μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε ... Μου τον ειχαν προτινει αρκετοι, αναμεσα τους ο κολλητος μου που περασε περσι αρχιτεκτονικη Αθηνας, η καθηγητρια μου στο σχολειο και οι δασκαλοι μου στη ζωγραφικη που πηγαινα παλια ... Ιδιαιτερα σε σχεση με τα δυο φροντιστηρια που κοιταξα στη γειτονια μου ο Πλακας ηταν πολυ καλυτερος, πιο οργανωμενος ... και τα εργα των μαθητων ηταν πραγματικα πολυ καλα ... Δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη αλλα απο οσες εχω δει μεχρι τωρα νομιζω, οτι ειναι η καλυτερη ... Εσυ σε ποιο πηγαινες ? Με ενδιαφερει και ο Πειραιας γιατι ενδεχεται να μετακομισω του χρονου με τον πατερα μου ...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:09, 25-06-09:

Σπουδάζω στην Αρχιτεκτονική Αθήνας (έκανα μαθήματα σχεδίου στην επαρχία όμως) και οι περισσότεροι από τους Αθηναίους συμφοιτητές μου δεν προτίμησαν τον Πλάκα.
Για την ακρίβεια ξέρω αρκετούς που ξεκίνησαν μαθήματα (επειδή είχαν ακούσει τόσα πολλά) στον συγκεκριμένο στη δευτέρα λυκείου και έφυγαν απογοητευμένοι στην τρίτη.

Μπορώ να μάθω και θα σου πω.
Εξάλλου απ΄όσο ξέρω δε σου κάνει μαθήματα ο ίδιος ο Πλάκας, έχει στο δυναμικό του πολλούς σχεδιαστές και είναι μάλλον σε όποιον ..πέσεις.
Μεγαλύτερη σημασία κατά τη γνώμη μου είναι ο δάσκαλος να ενδιαφέρεται πραγματικά για την πρόοδό σου και να είναι έμπειρος.

Εγώ έκανα σχέδιο σε ένα πατάρι των 30 τμ και καθόλου δε με ενόχλησε, που το περιβάλλον δεν ήταν ό,τι πιο σύγχρονο, γιατί η ατμόσφαιρα ήταν ζεστή, όλοι είμασταν μια παρέα και μαθαίναμε ο ένας από τον άλλον.

edit: Η "λόξα" με τον Πλάκα πάντως υπάρχει και στην επαρχία.
Μια συμμαθήτριά μου ερχόταν επί 2 χρόνια μια φορά το μήνα στην Αθήνα από την πόλη μας (400χλμ μακριά) για να κάνει σχέδιο στην .. αυθεντία και περνούσε όλο της το καλοκαίρι εδώ.
Το αποτέλεσμα ήταν να κοπεί στο ελεύθερο και να μη γράψει όπως περίμενε στο γραμμικό.
Ξαναέδωσε για δεύτερη χρονιά και πήγε σε αυτόν που της πρότεινα.
Πέρασε και αυτή τελικά στην Αθήνα και μάλιστα με πολύ καλούς βαθμούς και η ίδια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 25-06-09 στις 15:22.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:13, 25-06-09:

Πήγαινα σε ένα συνοικιακό στο Μαρούσι, το είχα εντοπίσει περνώντας με το λεωφορείο.
Έκανα μαθήματα δέκα μήνες, χωρίς εντατικά και υστερίες, δύο δύωρα την εβδομάδα νομίζω. (ή και ένα; )
Μπήκα στη σχολή με πολύ συμπαθητικό βαθμό στα δύο σχέδια!

Συνεπώς; Καμία υστερία, μεθοδικότητα, κι όλα καλά να σου πάνε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

TheBattleOfEvermore (Dirty Eleni)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη TheBattleOfEvermore
H Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H TheBattleOfEvermore Loves Innuendo έγραψε στις 00:04, 26-06-09:

Για να δώσεις αρχιτεκτονική πρέπει να δώσεις και τα δύο σχέδια? Μήπως τυχαίνει να γνωρίζετε κάποιο φροντστήριο στην Θεσσαλονίκη? Και για την προετοιμασία, πρέπει να αρχίσεις μαθήματα σχεδίου από την Β' Λυκείου; Ή αρκεί ένας χρόνος προετοιμασίας;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 01:07, 26-06-09:

Δυο διωρα;;; Πως τα καταφερες ρε γιδι;! Εγω θυμαμαι οτι οι Παρασκευες μου ηταν κλεισμενες.. ενα εξαωρακι σερι :X

Επισης ναι, για οσες σχολες χρειαζεται σχεδιο δινεις και γραμμικο και ελευθερο.
Για φροντιστηριο στη Θεσσαλονικη ξεκινησα στον Παπιωτη, μου φανηκαν αδιαφοροι τελειως οι καθηγητες, και την εκανα ευτυχως εγκαιρως για το εργαστηρι. Τωρα δεν ξερω τι παιζει βεβαια, πανε και καποια χρονια απο τοτε..

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 10:44, 26-06-09:

Αχ τι καλά αρχιτεκτονική ε;

Να πας και να μάθεις καλό σχέδιο ε;

Και όταν γίνεις αρχιτεκτονας και θέλεις υπάλληλο εδώ είμαι εγώ η καλύτερη σχεδιάστρια....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:15, 27-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από TheBattleOfEvermore
Για να δώσεις αρχιτεκτονική πρέπει να δώσεις και τα δύο σχέδια? Μήπως τυχαίνει να γνωρίζετε κάποιο φροντστήριο στην Θεσσαλονίκη? Και για την προετοιμασία, πρέπει να αρχίσεις μαθήματα σχεδίου από την Β' Λυκείου; Ή αρκεί ένας χρόνος προετοιμασίας;
Και τα δύο δίνεις, η εξέταση είναι δύο εξάωρα... Τι αναμνήσεις, να ξυπνάω 6 για να είμαι Αργυρούπολη εγκαίρως... κι αυτό ενώ έμπαινε Ιούλης κι οι συμμαθητές μου ήταν στις παραλίες!!
Τώρα το πόση προετοιμασία θα κάνεις, εξαρτάται από σένα. Πχ εγώ ήξερα γραμμικό ήδη...

Παράθεση

alkyonii

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη alkyonii
H alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H alkyonii έγραψε στις 11:28, 09-03-10:

Ξεθάβω λιγάκι το θέμα αλλά θα ήθελα κ εγώ ορισμένες συμβουλές.
Αφού τελείωσα τη σχολή μου κ το μετ/κο μου αποφάσισα ότι θέλω να δώσω ξανά πανελλήνιες για αρχιτεκτονική Φυσικά δεν σκέφτομαι για φέτος αλλά για τις επόμενες εξετάσεις.
Από σχέδιο δεν γνωρίζω τπτ. Για να μπορέσω να αντεπέλθω στις εξετάσεις περίπου πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να κάνω μαθήματα? Ζω στην επαρχία όπου φυσικά δεν υπάρχει κάποιο ειδικό φροντιστήριο. Οι αρχιτέκτονες ενδίκνυνται για την προετοιμασία? Με αγχώνει λιγάκι αυτό το θέμα γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ για μαθήματα.Το μηνιαίο κόστος των μαθημάτων περίπου που κυμαίνεται?
Η αρχιτεκτονική μου αρέσει πάρα πολύ αλλά χάζεψα λίγο το πρόγραμμα σπουδών μου φαίνεται αρκετά θεωρητική σχολή. Η σχολή των πολιτικών μηχανικών μου φαίνεται πολύ πιο πρακτική αλλά καθόλου δημιουργική. Ποια από τις δύο σχολές είναι πιο εύκολο να παρακολουθώ γιατί παράλληλα θα δουλεύω - σε περίπτωση πάντα που τα καταφέρω-?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:46, 09-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από alkyonii
Ξεθάβω λιγάκι το θέμα αλλά θα ήθελα κ εγώ ορισμένες συμβουλές.
Αφού τελείωσα τη σχολή μου κ το μετ/κο μου αποφάσισα ότι θέλω να δώσω ξανά πανελλήνιες για αρχιτεκτονική Φυσικά δεν σκέφτομαι για φέτος αλλά για τις επόμενες εξετάσεις.
Από σχέδιο δεν γνωρίζω τπτ. Για να μπορέσω να αντεπέλθω στις εξετάσεις περίπου πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να κάνω μαθήματα? Ζω στην επαρχία όπου φυσικά δεν υπάρχει κάποιο ειδικό φροντιστήριο. Οι αρχιτέκτονες ενδίκνυνται για την προετοιμασία? Με αγχώνει λιγάκι αυτό το θέμα γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ για μαθήματα.Το μηνιαίο κόστος των μαθημάτων περίπου που κυμαίνεται?
Η αρχιτεκτονική μου αρέσει πάρα πολύ αλλά χάζεψα λίγο το πρόγραμμα σπουδών μου φαίνεται αρκετά θεωρητική σχολή. Η σχολή των πολιτικών μηχανικών μου φαίνεται πολύ πιο πρακτική αλλά καθόλου δημιουργική. Ποια από τις δύο σχολές είναι πιο εύκολο να παρακολουθώ γιατί παράλληλα θα δουλεύω - σε περίπτωση πάντα που τα καταφέρω-?
Για κατατακτήριες δεν το σκέφτεσαι;
Εξετάζεσαι στο ελεύθερο, Ιστορία 1-2, Αρχιτεκτονική Σύνθεση. Από ΑΕΙ παίρνουν 2 στο ΕΜΠ και από ΤΕΙ 4.
Γνωρίζω μια κοπέλα που πέρασε φέτος. Θέλει πολύ διάβασμα και πολύ καλή προετοιμασία, αλλά το καλό είναι ότι σου αναγνωρίζονται αυτά τα μαθήματα και κάποια επιπλέον κοινά, που μπορεί να έχεις από τη σχολή σου.

Θεωρητικά μπορούν να διδάξουν όλοι οι αρχιτέκτονες ελεύθερο και γραμμικό, αλλά στην πράξη έχουν διαφορά. Ψάξ΄το λίγο, σίγουρα υπάρχει στην περιοχή σου κάποιος σχεδιαστής/αρχιτέκτονας που αναλαμβάνει ιδιαίτερα.
Ο ελάχιστος χρόνος προετοιμασίας θα έλεγα ότι είναι το 8μηνο. Προσωπικά έκανα επί ένα 10μηνο ένα 6ωρο τη βδομάδα, αλλά ξέρω άτομα τα οποία έκαναν 2 και 3 χρόνια.

Η αρχιτεκτονική σα σχολή θέλει πολλή παρακολούθηση και τα θεωρητικά μαθήματα που αναφέρεις είναι ελάχιστα!
Όλη η σχολή είναι ένα εργαστήριο!
Δουλειά και ταυτόχρονη φοίτηση στη συγκεκριμένη σχολή δε συνδυάζονται. Η 4ωρη απασχόληση κουτσά στραβά ίσως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 09-03-10 στις 15:42. Αιτία: μου διέφυγε μια τελεία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:07, 09-03-10:

Εξετάζεσαι στο ελεύθερο, Ιστορία 1-2, Αρχιτεκτονική Σύνθεση από ΑΕΙ παίρνουν 2 στο ΕΜΠ και από ΤΕΙ 4
Τι ζήτηση υπάρχει όμως; Μου ακούγονται λίγες οι θέσεις

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:41, 09-03-10:

Aπό ΑΕΙ φέτος έδωσαν 40 άτομα και κάπου εκεί δίνουν περίπου κάθε χρόνο. Κάποιος που τελείωσε μαθηματικό λόγου χάρη είναι δύσκολο ξαφνικά να του ΄ρθει για αρχιτεκτονική.
1/20 πιθανότητα δηλαδή.
Από ΤΕΙ δίνουν περισσότεροι κατατακτήριες γιατί υπάρχουν σχολές όπως γραφιστική/διακοσμητική/συντήρηση και αποκάτασταση έργων τέχνης κ.ά.

Τους περνούν από κόσκινο η αλήθεια είναι, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα προτιμούσα να αφιερωθώ για 1 χρόνο στο διάβασμα για τις κατατακτήριες και να πάρω απαλλαγή από κάποια μαθήματα, παρά να ξεκινήσω δίνοντας πανελλήνιες από την αρχή.

Παράθεση

alkyonii

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη alkyonii
H alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H alkyonii έγραψε στις 19:06, 09-03-10:

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Όχι για κατατακτήριες δεν ενδιαφέρομαι σίγουρα. Μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο κ φυσικά οι θέσεις είναι πολύ λίγες.
Ξέχασα να αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι για την αρχιτεκτονική Ξάνθης. Υπάρχει περίπτωση εκεί τα πράγματα να είναι πιο ελαστικά δλδ να μπορώ κ χωρίς όλες τις παρακολουθήσεις να τα καταφέρω παράλληλα με τη δουλειά?
Απ' όσα έχω ακούσει πάντως δεν πρέπει να πρόκειται κ για ιδιαίτερα δύσκολη σχολή. Μπορεί να έχει λίγο τρέξιμο με μακέτες κλπ αλλά δεν πρέπει να είναι κ τραγική από άπψη δυσκολίας.

Παράθεση

eleana33

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη eleana33
H eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H eleana33 Ηζωή έχει ανηφόρα,αλλάηθέαδενσυγκρίνεται έγραψε στις 03:30, 05-04-10:

παιδιά στόχος μου είναι και μένα η αρχιτεκτονική. Όμως ξέρω πως δεν θέλω να σχεδιάζω κτήρια σε όλη μου τη ζωή, θέλω γενικότερα να ασχοληθώ με την τέχνη. η αρχιτεκτονική είναι το μόνο πανεπιστημιο που μου αρεσει, όμως έχω ακούσει πως δεν σου αφήνει ελεύθερο χρόνο και είναι αρκετα πιεστική σχολή... επειδή παράλληλα θα ήθελα να ασχοληθώ και με άλλα πράγματα μπορεί κάποιος φοιτητής ή οποιοσδήποτε να αναφέρει περιληπτικά το πρόγραμμα, την δυσκολία και τις συνθήκες; ισχύουν οι παραπανω φήμες... ? θα ήθελα να ξέρω πριν δηλώσω ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Παράθεση

kiyapupu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kiyapupu
H kiyapupu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kiyapupu έγραψε στις 14:14, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Σπουδάζω στην Αρχιτεκτονική Αθήνας (έκανα μαθήματα σχεδίου στην επαρχία όμως) και οι περισσότεροι από τους Αθηναίους συμφοιτητές μου δεν προτίμησαν τον Πλάκα.
Για την ακρίβεια ξέρω αρκετούς που ξεκίνησαν μαθήματα (επειδή είχαν ακούσει τόσα πολλά) στον συγκεκριμένο στη δευτέρα λυκείου και έφυγαν απογοητευμένοι στην τρίτη.

Μπορώ να μάθω και θα σου πω.
Εξάλλου απ΄όσο ξέρω δε σου κάνει μαθήματα ο ίδιος ο Πλάκας, έχει στο δυναμικό του πολλούς σχεδιαστές και είναι μάλλον σε όποιον ..πέσεις.
Μεγαλύτερη σημασία κατά τη γνώμη μου είναι ο δάσκαλος να ενδιαφέρεται πραγματικά για την πρόοδό σου και να είναι έμπειρος.

Εγώ έκανα σχέδιο σε ένα πατάρι των 30 τμ και καθόλου δε με ενόχλησε, που το περιβάλλον δεν ήταν ό,τι πιο σύγχρονο, γιατί η ατμόσφαιρα ήταν ζεστή, όλοι είμασταν μια παρέα και μαθαίναμε ο ένας από τον άλλον.

edit: Η "λόξα" με τον Πλάκα πάντως υπάρχει και στην επαρχία.
Μια συμμαθήτριά μου ερχόταν επί 2 χρόνια μια φορά το μήνα στην Αθήνα από την πόλη μας (400χλμ μακριά) για να κάνει σχέδιο στην .. αυθεντία και περνούσε όλο της το καλοκαίρι εδώ.
Το αποτέλεσμα ήταν να κοπεί στο ελεύθερο και να μη γράψει όπως περίμενε στο γραμμικό.
Ξαναέδωσε για δεύτερη χρονιά και πήγε σε αυτόν που της πρότεινα.
Πέρασε και αυτή τελικά στην Αθήνα και μάλιστα με πολύ καλούς βαθμούς και η ίδια.
Επειδή ανησύχησα λίγο μ΄αυτά που διάβασα, και κάνω δύο χρόνια σχεδόν σχέδιο στον Πλάκα και όλα πάνε καλά, θα ήθελα να μου πεις πού πήγες τελικά για σχέδιο και αν στην Αρχιτεκτονική που είσαι τώρα περνάς καλά, πώς είναι γενικά, πληροφορίες κλπ. Pls . thx

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dhmh
H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 18:26, 01-06-12:

παιδια ενδιαφερομαι πολυ για αρχιτεκτονικη και θα ηθελα να μαθω πως συνδιαζατε -εσεις που περασατε- το σχεδιο, με το πολυωρο διαβασμα για τα αλλα 6 μαθηματα...
ειμαι απο νησι και καθε σαββατο φετος (οπως και του χρονου) πηγαινα πειραια για 6ωρο σχεδιο και παρατηρησα οτι εκτος απο μια ωρα που προσπαθουσα να διαβαζω στο πηγαινε-ελα δεν διαβαζα αλλο γιατι ημουν κουρασμενη..του χρονου πως θα γινεται αυτο ομως?να μην διαβαζω καθολου μια μερα?:/
ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !w@Nn4
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 19:25, 19-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dhmh
παιδια ενδιαφερομαι πολυ για αρχιτεκτονικη και θα ηθελα να μαθω πως συνδιαζατε -εσεις που περασατε- το σχεδιο, με το πολυωρο διαβασμα για τα αλλα 6 μαθηματα...
ειμαι απο νησι και καθε σαββατο φετος (οπως και του χρονου) πηγαινα πειραια για 6ωρο σχεδιο και παρατηρησα οτι εκτος απο μια ωρα που προσπαθουσα να διαβαζω στο πηγαινε-ελα δεν διαβαζα αλλο γιατι ημουν κουρασμενη..του χρονου πως θα γινεται αυτο ομως?να μην διαβαζω καθολου μια μερα?:/
ευχαριστω
Εγώ,αν και το πήγαινε-έλα μου ήταν σχεδόν 3 ώρες, μετά το 6ωρο δεν έκανα και πολλά την συγκεκριμένη μέρα...Για το λόγο αυτό τα Σάββατα (η μέρα που πήγαινα σχέδιο) είχα βάλει το απόγευμα, μετά το πέρασμα τουλάχιστον 2 ωρών από την επιστροφή μου μαθηματικά, τα οποία και μου ήταν ευχάριστα (αγαπημένο μάθημα γαρ) αλλά και δεν χρειαζόταν να διαβάσω υπερβολικά, μιας και τις περισσότερες φορές είχα τελειώσει την μελέτη μου τις προηγούμενες μέρες...
Βέβαια δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ κάθε Σάββατο σηκωνόμουν στις 6 και μου φαινόταν κάπως, αλλά θα δεις πως ο καιρός θα περάσει γρήγορα! Άσε που είναι και μία ευκαιρία για μια μικρή βόλτα
Συνεπώς, νομίζω πως το μόνο που χρειάζεται είναι: αντοχή και πρόγραμμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 20:06, 19-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από !w@Nn4
Εγώ,αν και το πήγαινε-έλα μου ήταν σχεδόν 3 ώρες, μετά το 6ωρο δεν έκανα και πολλά την συγκεκριμένη μέρα...Για το λόγο αυτό τα Σάββατα (η μέρα που πήγαινα σχέδιο) είχα βάλει το απόγευμα, μετά το πέρασμα τουλάχιστον 2 ωρών από την επιστροφή μου μαθηματικά, τα οποία και μου ήταν ευχάριστα (αγαπημένο μάθημα γαρ) αλλά και δεν χρειαζόταν να διαβάσω υπερβολικά, μιας και τις περισσότερες φορές είχα τελειώσει την μελέτη μου τις προηγούμενες μέρες...
Βέβαια δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ κάθε Σάββατο σηκωνόμουν στις 6 και μου φαινόταν κάπως, αλλά θα δεις πως ο καιρός θα περάσει γρήγορα! Άσε που είναι και μία ευκαιρία για μια μικρή βόλτα
Συνεπώς, νομίζω πως το μόνο που χρειάζεται είναι: αντοχή και πρόγραμμα.
μαλιστα...σε ευχαριστω πολυ ιωαννα μου! ναι, το προγραμμα πιστευω ειναι το ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ!
απλα για αυτο που ανησυχω περισσοτερο ειναι πως αλλα παιδια(που δεν πανε για αρχιτεκτονικη)εχουν και το σαββατο και την κυριακη για διαβασμα!ενω ουσιαστικα εμεις τα αρχιτεκτονακια εχουμε μονο την κυριακη!

Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !w@Nn4
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 08:39, 20-06-12:

μαλιστα...σε ευχαριστω πολυ ιωαννα μου! ναι, το προγραμμα πιστευω ειναι το ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ!
απλα για αυτο που ανησυχω περισσοτερο ειναι πως αλλα παιδια(που δεν πανε για αρχιτεκτονικη)εχουν και το σαββατο και την κυριακη για διαβασμα!ενω ουσιαστικα εμεις τα αρχιτεκτονακια εχουμε μονο την κυριακη!
Είναι και πάλι ανάλογα με το πρόγραμμά τους...Μπορεί οι καθημερινές τους να είναι πολύ φορτωμένες (aka 3ωρο/4ωρο λιώσιμο στο φροντιστήριο) και αναγκαστικά να βάζουν το διάβασμα τους τις κενές ή πιο ελεύθερες μέρες, που συνήθως είναι το Σ/Κ...
Εγώ τις καθημερινές είχα κανονικές -προσωπικά- ώρες στο φροντιστήριο, οπότε υπήρχε περισσότερος χρόνος για να διαβάσω..
Γενικά μην ανησυχείς, η σωστή αξιοποίηση του χρόνου είναι το πρωταρχικό μέλημα φέτος (και πιστεύω ότι θα το καταφέρεις). Κάποιοι λουφάρουν τις ώρες που άλλοι διαβάζουν και το αντίστροφο βέβαια... Έγκειται στον καθένα η επιλογή του χρόνου διαβάσματος...
Α! Και μην σε τρομάζουν κάτι ηλιθιότητες τύπου "Πόσες ώρες διαβάζεις;"-"3-4"-"Αααα τι λες τώρα εγώ κλείνω τουλάχιστον 8ωρο", σημασία είχε και πάντα θα έχει το ποιοτικό διάβασμα κι όχι το ποσοτικό...

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 11:41, 20-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από !w@Nn4
Είναι και πάλι ανάλογα με το πρόγραμμά τους...Μπορεί οι καθημερινές τους να είναι πολύ φορτωμένες (aka 3ωρο/4ωρο λιώσιμο στο φροντιστήριο) και αναγκαστικά να βάζουν το διάβασμα τους τις κενές ή πιο ελεύθερες μέρες, που συνήθως είναι το Σ/Κ...
Εγώ τις καθημερινές είχα κανονικές -προσωπικά- ώρες στο φροντιστήριο, οπότε υπήρχε περισσότερος χρόνος για να διαβάσω..
Γενικά μην ανησυχείς, η σωστή αξιοποίηση του χρόνου είναι το πρωταρχικό μέλημα φέτος (και πιστεύω ότι θα το καταφέρεις). Κάποιοι λουφάρουν τις ώρες που άλλοι διαβάζουν και το αντίστροφο βέβαια... Έγκειται στον καθένα η επιλογή του χρόνου διαβάσματος...
Α! Και μην σε τρομάζουν κάτι ηλιθιότητες τύπου "Πόσες ώρες διαβάζεις;"-"3-4"-"Αααα τι λες τώρα εγώ κλείνω τουλάχιστον 8ωρο", σημασία είχε και πάντα θα έχει το ποιοτικό διάβασμα κι όχι το ποσοτικό...
καλα ναι σιγουρα αυτο παιζει ρολο! εγω μαλλον θα εχω καθημερινα ενα 3ωρο-4ωρο φροντιστηριο και καθε σαββατο 6ωρο σχεδιο. απλα εμεις εχουμε και να κανουμε και γραμμικο στο σπιτι...(προσωπικα ομως φετος το εβλεπα σαν ξεκουραση απο τα μαθηματα! )
απλα ισως με το δικο μας προγραμμα να μην υπαρχουν τοσα περιθωρια να μην διαβασεις μια μερα...

Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Vivian.
H Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H Vivian. έγραψε στις 13:42, 10-02-13:

Ξερω οτι ειναι νωρις ακομα αλλα σκεφτομαι σοβαρα για αρχιτεκτονικη συγκεκριμενα Πατρα ή Θεσσαλονικη. Με το που βλεπω ομως τα μορια που χρειαζονται για να μπεις στην σχολη σκεφτομαι πως ειναι πααρα πολλα και οτι ισως να μην τα καταφερω.....Θελω λοιπον να μου πει καποιος αν σε κατι 20.000 μορια που εβλεπα σε ενα site συμπεριλαμβανεται και το γραμμικο και ελευθερο σχεδιο ως μαθημα επιλογης..Επισης ποσο καιρο πρεπει να κανεις σχεδιο πριν δωσεις και γινεται να δωσεις το συγκεκριμενο μαθημα επιλογης χωρις να υπαρχει καθηγητης στο σχολειο; Βλεπετε στο λυκειο που παω δεν φερνουν καθηγητη για σχεδιο και αναγκαστικα πρεπει να πας φροντιστηριο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 13:49, 10-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Vivian.
Ξερω οτι ειναι νωρις ακομα αλλα σκεφτομαι σοβαρα για αρχιτεκτονικη συγκεκριμενα Πατρα ή Θεσσαλονικη. Με το που βλεπω ομως τα μορια που χρειαζονται για να μπεις στην σχολη σκεφτομαι πως ειναι πααρα πολλα και οτι ισως να μην τα καταφερω.....Θελω λοιπον να μου πει καποιος αν σε κατι 20.000 μορια που εβλεπα σε ενα site συμπεριλαμβανεται και το γραμμικο και ελευθερο σχεδιο ως μαθημα επιλογης..Επισης ποσο καιρο πρεπει να κανεις σχεδιο πριν δωσεις και γινεται να δωσεις το συγκεκριμενο μαθημα επιλογης χωρις να υπαρχει καθηγητης στο σχολειο; Βλεπετε στο λυκειο που παω δεν φερνουν καθηγητη για σχεδιο και αναγκαστικα πρεπει να πας φροντιστηριο...
1. Ναι, στα μόρια που βλέπεις συμπεριλαμβάνεται τόσο το γραμμικό όσο και το ελεύθερο σχέδιο (2,000 μόρια το καθένα)
2. Κάποιοι ξεκινούν την προετοιμασία από την Β λυκείου... υπάρχουν όμως και περιπτώσεις μαθητών που ξεκίνησαν μετά την Β' (δηλ το καλοκαίρι που προετοιμάζονται ταυτόχρονα για την Γ λυκείου)
3. Φυσικά και γίνεται να δώσεις σχέδιο χωρίς να υπάρχει καθηγητής στο σχολείο! Και όπως λες και εσύ, καλό θα ήταν να πας σε κάποιο φροντιστήριο αν μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

H Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H Vivian. έγραψε στις 16:34, 10-02-13:

Α τέλεια!σε ευχαριστώ πολύ Σκέφτομαι να αρχίσω απο τα μέσα της χρονιάς της Β' Λυκείου (αν γίνεται δηλαδή) γιατί το φετινό καλοκαίρι μέχρι τον Δεκέμβρη του '13 προβλέπεται πολύ δύσκολος λόγο αγγλικών...Άρε άτιμο Proficiency! Θα σε πάρω που θα μου πάς?!χεχε.. Και κάτι άλλο..Μήπως ξέρεις πόσο περίπου κοστίζουν τα δίδακτρα για σχέδιο και πόσες ώρες την εβδομάδα θα κάνουμε μάθημα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vivian. : 10-02-13 στις 16:47.
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 17:17, 10-02-13:

Α τέλεια!σε ευχαριστώ πολύΣκέφτομαι να αρχίσω απο τα μέσα της χρονιάς της Β' Λυκείου (αν γίνεται δηλαδή) γιατί το φετινό καλοκαίρι μέχρι τον Δεκέμβρη του '13 προβλέπεται πολύ δύσκολο λόγο αγγλικών...Άρε άτιμο Proficiency! Θα σε πάρω που θα μου πάς?!χεχε.. Και κάτι άλλο..Μήπως ξέρεις πόσο περίπου κοστίζουν τα δίδακτρα για σχέδιο και πόσες ώρες την εβδομάδα θα κάνουμε μάθημα;
Παρακαλώ. Πάντως, μη σε αγχώνει και τόσο το σχέδιο... Θέλω να πω ότι και το καλοκαίρι να ξεκινήσεις, δε νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.... Εμένα η αδερφή μου τότε ξεκίνησε και τα πήγε μια χαρά στο τέλος!
Θα σου πω για τον ΠΛΑΚΑ που γνωρίζω, γιατί ίσως διαφέρουν από φροντιστήριο σε φροντιστήριο . Λοιπόν, τα δίδακτρα κυμαίνονται γύρω στα 200€ το μήνα --> 6 ώρες την εβδομάδα στο σύνολο: 3 ώρες γραμμικό και 3 ώρες ελεύθερο σχέδιο.
Να ξέρεις, όμως, ότι στο τέλος γίνονται κάποια εντατικά μαθήματα. Σε αυτά τα μαθήματα είναι (όπως είναι λογικό) παραπάνω τα δίδακτρα, (επειδή επιλέγεις να κάνεις παραπάνω ώρες από το 6ωρο/εβδομάδα...) Και πάλι, όμως, ο καθένας πληρώνει ανάλογα με τις ώρες που θέλει να κάνει.
Κέντρο Τεχνών Πλάκα: http://www.plakas.gr/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natalia Secret : 10-02-13 στις 17:35.
Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:23, 10-02-13:

Αυτο με το 200 δεν το καταλαβα, 200 το μηνα, το χρονο...?

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 17:25, 10-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Το διόρθωσα! Πάλι καλά που το παρατήρησες...

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 17:27, 10-02-13:

μηνα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

O timonierhs έγραψε στις 17:27, 10-02-13:

α τωρα μαλιστα, γιατι ετσι οπως το ειχες γραψει ηταν σαν 200 την εβδομαδα. Ε οσο να ναι η ενα ψιλοεμφργματακι το παθαινεις

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 17:29, 10-02-13:

α τωρα μαλιστα, γιατι ετσι οπως το ειχες γραψει ηταν σαν 200 την εβδομαδα. Ε οσο να ναι η ενα ψιλοεμφργματακι το παθαινεις
Δες το και λογικά: Δηλαδή τον μήνα θα ήταν 800€ συνολικά; Λίγο πολλά δε νομίζεις για ένα 6ωρο/εβδομάδα;

Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

O timonierhs έγραψε στις 17:32, 10-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Δες το και λογικά: Δηλαδή τον μήνα θα ήταν 800€ συνολικά; Λίγο πολλά δε νομίζεις για ένα 6ωρο/εβδομάδα;
Απο τη σημερινη κατασταση ολα τα περιμενω Αλλα και παλι 200/μηνα δεν ειναι και λιγα

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 17:38, 10-02-13:

Απο τη σημερινη κατασταση ολα τα περιμενω Αλλα και παλι 200/μηνα δεν ειναι και λιγα
Βγαίνει περίπου 8.5€/ώρα, οπότε εγώ δεν θα τα έλεγα και ακριβά.

Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

H Vivian. έγραψε στις 17:38, 10-02-13:

Παρακαλώ. Πάντως, μη σε αγχώνει και τόσο το σχέδιο... Θέλω να πω ότι και το καλοκαίρι να ξεκινήσεις, δε νομίζω να έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.... Εμένα η αδερφή μου τότε ξεκίνησε και τα πήγε μια χαρά στο τέλος!
Θα σου πω για τον ΠΛΑΚΑ που γνωρίζω, γιατί ίσως διαφέρουν από φροντιστήριο σε φροντιστήριο . Λοιπόν, τα δίδακτρα κυμαίνονται γύρω στα 200€ το μήνα --> 6 ώρες την εβδομάδα στο σύνολο: 3 ώρες γραμμικό και 3 ώρες ελεύθερο σχέδιο.
Να ξέρεις, όμως, ότι στο τέλος γίνονται κάποια εντατικά μαθήματα. Σε αυτά τα μαθήματα είναι (όπως είναι λογικό) παραπάνω τα δίδακτρα, (επειδή επιλέγεις να κάνεις παραπάνω ώρες από το 6ωρο/εβδομάδα...) Και πάλι, όμως, ο καθένας πληρώνει ανάλογα με τις ώρες που θέλει να κάνει.
Κατάλαβα...Τα χρήματα είναι δηλαδή πάνω κάτω όσο και τα δίδακτρα για ένα μήνα στα αγγλικά που πάω εγώ...Τα μαθήματα γίνονται το Σ/Κ ή καθημερινές?P.S Η αδερφή σου πέρασε αρχιτεκτονική; Αν ναι πού;;

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 17:43, 10-02-13:

Κατάλαβα...Τα χρήματα είναι δηλαδή πάνω κάτω όσο και τα δίδακτρα για ένα μήνα στα αγγλικά που πάω εγώ...Τα μαθήματα γίνονται το Σ/Κ ή καθημερινές?P.S Η αδερφή σου πέρασε αρχιτεκτονική; Αν ναι πού;;
Μου φαίνεται πως υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες και επιλέγεις ανάλογα. Η αδερφή μου πήγαινε το Σ/Κ, γιατί την βόλευε περισσότερο με βάση το πρόγραμμά της. Ναι, πέρασε αρχιτεκτονική στο πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά).

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 17:45, 10-02-13:

Βγαίνει περίπου 8.5€/ώρα, οπότε εγώ δεν θα τα έλεγα και ακριβά.
πανάκριβα είναι. Βάλε άλλα 400-450 περίπου για τα άλλα μαθήματα των πανελλαδικών, περίπου 600 ευρώ το μήνα βγαίνει. Λίγα ε;

Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

H Vivian. έγραψε στις 17:46, 10-02-13:

Μου φαίνεται πως υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες και επιλέγεις ανάλογα. Η αδερφή μου πήγαινε το Σ/Κ, γιατί την βόλευε περισσότερο με βάση το πρόγραμμά της. Ναι, πέρασε αρχιτεκτονική στο πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά).
Μπράβο της! Πραγματικά θέλω πολύ αρχιτεκτονική!Σκεφτόμουν και κάποια περίοδο Καλών Τεχνών αλλά τελικά η αρχιτεκτονική μου έκλεψε την καρδιά!!

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 17:50, 10-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
πανάκριβα είναι. Βάλε άλλα 400-450 περίπου για τα άλλα μαθήματα των πανελλαδικών, περίπου 600 ευρώ το μήνα βγαίνει. Λίγα ε;
Chaos, λέγαμε αποκλειστικά και μόνο για το ΣΧΕΔΙΟ!!! Όχι για το μηνιαίο κόστος της προετοιμασίας των πανελλαδικών εξετάσεων!!

Μπράβο της! Πραγματικά θέλω πολύ αρχιτεκτονική!Σκεφτόμουν και κάποια περίοδο Καλών Τεχνών αλλά τελικά η αρχιτεκτονική μου έκλεψε την καρδιά!!
Αργείς βέβαια ακόμη, αλλά καλή επιτυχία στην όλη προσπάθειά σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 11-02-13 στις 16:35. Αιτία: Merge.
Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

H Vivian. έγραψε στις 13:38, 11-02-13:

Αργείς βέβαια ακόμη, αλλά καλή επιτυχία στην όλη προσπάθειά σου!
Ευχαριστώ πολύυυ Έχω όντως μπόλικο καιρό ακόμα αλλά πραγματικά όσο περίεργο και αν ακούγεται ανυπομονώ να έρθει η Γ' Λυκείου..

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 19:04, 13-02-13:

οντως να μην το φοβασαι το σχεδιο. εφοσον το αγαπησεις απο την αρχη, θα ειναι μια ευχαριστη νοτα στο ολο προγραμμα σου. εφοσον εχεις και καποιο ταλεντο(ειδικα στο ελευθερο) τα μορια ειναι σχεδον δωρο
κι εγω στον πλακα παω και ειναι 185 το μηνα το 6ωρο...

Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

H Vivian. έγραψε στις 20:12, 13-02-13:

οντως να μην το φοβασαι το σχεδιο. εφοσον το αγαπησεις απο την αρχη, θα ειναι μια ευχαριστη νοτα στο ολο προγραμμα σου. εφοσον εχεις και καποιο ταλεντο(ειδικα στο ελευθερο) τα μορια ειναι σχεδον δωρο
κι εγω στον πλακα παω και ειναι 185 το μηνα το 6ωρο...
Είναι σχετικά εύκολο να γράψεις τέλεια στο γραμμικό και στο ελεύθερο στις Πανελλήνιες;;

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 22:16, 13-02-13:

Είναι σχετικά εύκολο να γράψεις τέλεια στο γραμμικό και στο ελεύθερο στις Πανελλήνιες;;
φετος δινω οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια
ελευθερο πρεπει 'να το εχεις' κι ολας!προσωπικα φοβαμαι οτι μπορει και να γραψω κατω απο την βαση, καθως δεεεεν γραμμικο πας για βαθμο! ειδικα με 2 χρονια προετοιμασιας δυσκολα δεν πας για πανω απο 17. οπως χαρακτηριστικα μας λεει η καθηγητρια, το γραμμικο ειναι αντιγραφη ετοιμου σχεδιου. το μονο που εχεις ουσιαστικα να κανεις ειναι να κατανοεις

Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

H Vivian. έγραψε στις 13:59, 14-02-13:

φετος δινω οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια
ελευθερο πρεπει 'να το εχεις' κι ολας!προσωπικα φοβαμαι οτι μπορει και να γραψω κατω απο την βαση, καθως δεεεεν γραμμικο πας για βαθμο! ειδικα με 2 χρονια προετοιμασιας δυσκολα δεν πας για πανω απο 17. οπως χαρακτηριστικα μας λεει η καθηγητρια, το γραμμικο ειναι αντιγραφη ετοιμου σχεδιου. το μονο που εχεις ουσιαστικα να κανεις ειναι να κατανοεις
Αααα τέλειαα!!Χιχι.. μην ανησυχείς!!Σου εύχομαι να γράψεις τέεελια!

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 17:31, 14-02-13:

Αααα τέλειαα!!Χιχι.. μην ανησυχείς!!Σου εύχομαι να γράψεις τέεελια!
σε ευχαριστω το ελπιζω
αν θελησεις οτιδηποτε, μην διστασεις να μου στειλεις μηνυμα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

morfoulaisd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη morfoulaisd
H morfoulaisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H morfoulaisd έγραψε στις 22:14, 12-04-13:

Γεια χαρα!Ειμαι η Μορφουλα και παω Α'Λυκειου.Πριν λιγες μερες,μας εδωσαν ενα χαρτι για να διαλεξουμε κατευθυνση και μαθημα επιλογης..Η κατευθυνση που θα ακολουθησω ειναι σιγουρα θετικη,μιας και εχω τρελλα με τα μαθηματικα (ειδικα γεωμετρια) και με τη φυσικη.Οσο αναφορα το μαθημα επιλογης,θα παρω το γραμμικο σχεδιο ,γιατι το σκεφτομαι σοβαρα για αρχιτεκτονικη. γενικα ειμαι καλη στο ελευθερο και μαρεσει πολυ να ζωγραφιζω,παρολ'αυτα ,απο γραμμικο δεν ξερω τιποτα και εχω αγχωθει πααααααρα πολυ!.Ειμαι καλη μαθητρια,βγαζω 19.5 και για τα μαθηματα δεν πολυανησυχω..μεχρι στιγμης,δε χρειαστηκε να γραφτω σε καποιο φροντηστηριο...αλλα του χρονου πιστευω πως σιγουρα θα χρειαστει για τα μαθηματα..απο την αλλη σκεφτομαι οτι για να παω αρχιτεκτονικη,θελει να κανω επιπλεον μαθηματα γραμμικου και ελευθερου σχεδιου...και δεν ξερω αν θα τα προλαβαινω ολα.,αφηστε που οικονομικα θα ειναι δυσκολα.. για την ωρα,λεω να αγορασω ενα βιβλιο για το γραμμικο και να ασχοληθω το καλοκαιρι που θα εχω χρονο..εχετε κατι να μου προτεινετε?τι με συμβουλευετε να κανω?

Παράθεση

Εχέμυθη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,363 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 22:24, 12-04-13:

Αφου θελεις Πολυτεχνιο γιατι δε πας Τεχνολογικη;;Νομιζω πιο πολυ "συμφερει" απο τη στιγμη που γλυτωνεις τη Χημεια

Παράθεση

morfoulaisd

Νεοφερμένος

H morfoulaisd έγραψε στις 22:28, 12-04-13:

λες ε;;;;...ναι το σκεφτομαι,απο τη στιγμη που δεν με ενδιαφερει το 3ο πεδιο...απλα οι καθηγητες μου με συμβουλεψαν να παω του χρονου θετικη και στην τριτη να το αλλαξω σε τεχνολογικη..

Παράθεση

Εχέμυθη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,363 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 22:56, 12-04-13:

Ναι πολλοι ειναι αυτοι που θα το κανουν..Κι εγω σκεφτομουν να παω Τεχνολογικη...αλλα θελω σχολες κυριως 3ου πεδιου....και αν ηταν να γλυτωσω ενα απο τα μαθηματα κατευθυνσης αυτο θα ηταν η φυσικη..

Παράθεση

morfoulaisd

Νεοφερμένος

H morfoulaisd έγραψε στις 23:03, 12-04-13:

αληθεια;;;;;; εγω λατρευω φυσικη!ενω χημεια..ουτε να την δω

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 22:08, 15-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από morfoulaisd
Γεια χαρα!Ειμαι η Μορφουλα και παω Α'Λυκειου.Πριν λιγες μερες,μας εδωσαν ενα χαρτι για να διαλεξουμε κατευθυνση και μαθημα επιλογης..Η κατευθυνση που θα ακολουθησω ειναι σιγουρα θετικη,μιας και εχω τρελλα με τα μαθηματικα (ειδικα γεωμετρια) και με τη φυσικη.Οσο αναφορα το μαθημα επιλογης,θα παρω το γραμμικο σχεδιο ,γιατι το σκεφτομαι σοβαρα για αρχιτεκτονικη. γενικα ειμαι καλη στο ελευθερο και μαρεσει πολυ να ζωγραφιζω,παρολ'αυτα ,απο γραμμικο δεν ξερω τιποτα και εχω αγχωθει πααααααρα πολυ!.Ειμαι καλη μαθητρια,βγαζω 19.5 και για τα μαθηματα δεν πολυανησυχω..μεχρι στιγμης,δε χρειαστηκε να γραφτω σε καποιο φροντηστηριο...αλλα του χρονου πιστευω πως σιγουρα θα χρειαστει για τα μαθηματα..απο την αλλη σκεφτομαι οτι για να παω αρχιτεκτονικη,θελει να κανω επιπλεον μαθηματα γραμμικου και ελευθερου σχεδιου...και δεν ξερω αν θα τα προλαβαινω ολα.,αφηστε που οικονομικα θα ειναι δυσκολα.. για την ωρα,λεω να αγορασω ενα βιβλιο για το γραμμικο και να ασχοληθω το καλοκαιρι που θα εχω χρονο..εχετε κατι να μου προτεινετε?τι με συμβουλευετε να κανω?
Αρχική Δημοσίευση από morfoulaisd
αληθεια;;;;;; εγω λατρευω φυσικη!ενω χημεια..ουτε να την δω
καταρχην νομιζω καλυτερα να πας τεχνολογικη εφοσον δεν ενδιαφερεσαι καθολου για 3ο(εγω που πηγα θετικη το ψηλομετανιιωσα:/) αν εχει το σχολειο σου τεχνολογικη Α(με φυσικη,μαθηματικα,ηλεκτρολογια και βιοχημεια)θα ηταν ιδανικο! οσον αφορα το σχεδιο...μην σε αγχωνει το γραμμικο καθολου!κανενας δεν γεννηθηκε να ξερει γραμμικο! εφοσον το εχεις με το ελευθερο τοτε εισαι μια χαρα! γνωμη μου να μην ασχοληθεις μονη σου(δεν ξερω καν αν γινεται), γιατι μπορει να μαθεις κατι λαθος και μετα αντε να σου ξεκολλησει(ωραιο επιχειρημα ε?). ειναι απαραιτητο να κανεις ομως σχεδιο σε φροντιστηριο. ¨+Γ εφοσον δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για 2 χρονια(Β+Γ λυκεου), τοτε κανε μονο στην Γ. αν οντως κανεις στ σχολειο(γιατι συνηθως δεν φερνουν καθηγητη) τοτε θα ειναι ενα σιγουρα ενα +. αυταα νομιζω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους