Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,054 εγγεγραμμένα μέλη και 3,063,556 μηνύματα σε 93,771 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 809 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 21:56, 18-05-09:

Αμα θες ολα τα συνδυαζεις... Και διαβασμα,και εξοδο,και αισθημα,και ξεκουραση... Απλα μην ελπιζεις οτι θα εισαι οπως στην β λυκειου.Οχι κατι το τραγικο,απλα και μονο η ιδεα των πανελληνιων θα σε στρωνει λιγο παραπανω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikas Spyros (Σπύρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Nikas Spyros
Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Nikas Spyros έγραψε στις 23:33, 18-05-09:

Φέτος εγώ δεν στερήθηκα τίποτα απολύτως.. Και βόλτες (συχνές μπορώ να πω) και συναυλία με το συγκρότημα και φυσικά το αμόρε.. Διάβασα ικανοποιητικά αρκετά και τώρα απλά περιμένω από τον εαυτό μου να γράψει όπως έγραφε στα τεστ προσομοίωσης όλη την χρονιά, δηλαδή άριστα, ώστε να μπω ιατρική.. Περιμένω το καλοκαιράκι πως και πως..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 10:27, 19-05-09:

Ναι ρε παιδες,απλα χρειαζεται προγραμμα!!! Δηλαδη τι περιμενεις,οτι θα πας γ λυκειου και θα σταματησει η ζωη σου??? Η οτι θα ξυπνας,θα πας σχολειο,θα πας φροντιστηριο,θα διαβαζεις,θα κοιμασαι και ξανα απο την αρχη?? Ολα ενα προγραμμα χρειαζονται!!

Παράθεση

Chrysa32485 (Χρύσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Chrysa32485
H Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H Chrysa32485 έγραψε στις 08:32, 23-05-09:

Εγώ τελειώνοντας τη Γ Λυκείου Μπορώ να σας πω ότι και γω και οι περισσότεροι φίλοι μου άντε να μείναμε μέσα 5 Σαββατοκύριακα όλη τη χρονιά. Την εκτόνωση την έχει ανάγκη ο οργανισμός σου, αλλιώς χαζεύεις και τα παίζεις πριν καν έρθουν τα Χριστούγεννα. Επίσης το πόσες ώρες διαβάζει κανείς τη μέρα είναι κάτι που προσαρμόζεται στο στυλ του καθενός. Δεν υπάρχει χρυσή συνταγή, αρκεί να μην αφήνεις κενά γιατί δεν υπάρχει χρόνος να καλυφθούν.
Εγώ πάντως όλη τη χρονιά περίμενα πως κάποια στιγμή θα αγχωθώ. Τελικά αυτή η στιγμή δεν ήρθε με εξαίρεση την ώρα αναμονής για να γράψω τα δύο πρώτα μαθήματα στις πανελλήνιες. Οπότε μην τρελαίνεστε γιατι κυκλοφορούν πολλοί μύθοι. πρόγραμμα όπως είπαν και οι προηγούμενοι!
Α, και να πάτε πενθήμερη!
Καλή δύναμη!
:no1:

Παράθεση

nikos_sp

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη nikos_sp
Ο nikos_sp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O nikos_sp έγραψε στις 08:59, 23-05-09:

το καλό με την 3 λυκείου είναι ότι δεν αγχώνεσε για τα διαγωνίσματα που γράφεις πχ στα τετράμηνα κτλ, τα οποία δηθεν θα σου καθορίσουν το βαθμό, προσωπικά σε μερικά μαθήματα πχ γενικής όπως κοινωνιολογία έγραφα 10 και περνα 20. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον καθηγητή, μερικοί μας λένε να μη διαβάζουμε πολύ τα της γενικής, μερικοί μας πρήζουν τα παπάρια να διαβάσουμε για να γίνουμε δήθεν καλύτεροι άνθρωποι. Παρόλα αυτά τον βαθμό τον βάζουνε όλοι ασχέτως τι θα γράψεις, εγώ προσωπικά διαβάζωντας μονο τα της κατεύθυνσης, ΚΑΘΟΛΟΥ τα της γενικής είχα βγάλει στο πρώτο 19.3 αν θυμάμαι καλά, πάντως ήταν πάνω από 19. Όχι πως έχει σημασία, απλά δεν αξίζει να αρχίσουν να αγχώνονται τα παιδιά από νωρίς. Θέλει καθαρό μυαλό στην αρχή για να θέσεις γερές βάσεις, γιατί 2-3 μήνες πρίν τις εξετάσεις έρχονται τα δύσκολα. Προσωπικά όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, δεν αγχώθηκα ποτέ, εκτός από την αναμονή για τα θέματα όπου με πιάνει συνήθως πανικός, αλλά το καλό με μένα είναι πως με το που τα παίρνω, νιώθω σαν ένα κύμα άγχους να φεύγει από μέσα μου μιας και σκέφτομαι "Ωράια, είμαι εγώ και το γραπτό, γάμα το άγχος, ότι γράψω γράψω", πολλά παιδιά την πάτησαν με το άγχος ενώ έγραφαν, είναι κρίμα πιστεύω να γίνει κάτι τέτοιο γιατί έτσι πάνε όλες οι προσπάθειές χαμένες.

τέλος πάντων για να μη τα πολυλογώ, ΜΗΝ έχετε άγχος, όλα θα πάνε καλά αρκεί να το θέλετε, συστηματικό διάβασμα όπωσδήποτε, ΑΠΟ έξω τα μαθήματα όπως αοδε, ιστορία, από την αρχή γιατί εγώ έκανα το λάθος να μη τα μαθαίνω από την αρχή από έξω μιας και δε μας είχε προετοιμάσει κανείς για αυτό, με αποτέλεσμα μετά τον γενάρη να κάθομαι να πήζω όλη μέρα χωρίς να βγαίνω έξω για να μάθω από έξω όλο το βιβλίο. Για αυτό μη κάνετε το λάθος να αφήσετε ότιδήποτε για το τέλος, γιατί πραγματικά η κούραση που θα περάσετε αν το κάνετε αυτό μετά, μπορεί να σας φέρει σε απόγνωση, όχι και ότι καλύτερο.

καλή επιτυχία

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 19:37, 24-05-09:

Εγώ πάντως έβγαινα κάθε Σάββατο, μέχρι το τελευταίο πριν αρχίσουν οι Πανελλήνιες.

Παράθεση

musicrain1 (Φάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη musicrain1
Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών Αθήνας . Έχει γράψει 218 μηνύματα.

O musicrain1 έγραψε στις 20:48, 24-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από halvas
Εγώ πάντως έβγαινα κάθε Σάββατο, μέχρι το τελευταίο πριν αρχίσουν οι Πανελλήνιες.
Επίσης! Λες και θα διάβαζα Σάββατο βράδυ

Παράθεση

Niwerio

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Niwerio
H Niwerio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Niwerio έγραψε στις 15:28, 25-05-09:

αρα αυτη τη στιγμη ειμαστε στην πιο δυσκολη κατασταση!! τελειωσαμε προτελευταιο μαθημα κ μενουν τα λατινικα κ τελος!!!!

πραγματι το πιο σημαντικο ειναι να εχεις προγραμμα..κ να διασκεδαζεις κ να διαβαζεις!!ενας χρονος ειναι..σιγα!!

Παράθεση

orestisps (Ορέστης Ψωμόπουλος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη orestisps
Ο Ορέστης Ψωμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O orestisps έγραψε στις 01:29, 11-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από halvas
Αρχική Δημοσίευση από musicrain1
Επίσης! Λες και θα διάβαζα Σάββατο βράδυ

+1 , και έβγαλα και καλούς βαθμόυς.

Απομυθοποιήστε τις μαμη-μενες πανελλήνιες , όσο είστε ψύχραιμοι και διαβάζετε με όρεξη μπορείτε να τα καταφέρετε.

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 10:27, 11-07-09:

Αυτός ο ένας χρόνος περνάει γρήγορα?

Παράθεση

leniw!!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη leniw!!
H leniw!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H leniw!! έγραψε στις 11:00, 11-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Περναει παρα πολυ γρηγορα!!μπορει στην αρχη να σου φαινεται βουνο αλλα θα δεις!!!το καλοκαιρι θα διαβαζεις αλλα και θα βγαινεις και θα περασει γρηγορα!!!αο τον σεπτεμβρη και μετα θα δεις οτι τα πραγματα ζοριζουν γιατι θα χεις σχολειο και φροντιστηρια και τα ζορια θα τα δεις γυρω στον οκτωβρη με νοεμβρη που θα χεις τα διαγωνισματα τοθ σχολειου αλλα οταν θα ρθουν τα χριστουγεννα δεν θα πιστευεις οτι ηρθαν!!θα σκεφτεσαι πως σαν εχτες ηταν που περασες την πορτα του σχολειου!!!μετα θα εχεις ενα αγχος με την υλη αλλα θα περασει κι αυτο ρηγορα!!!καταλαβαινω πως νοιωθεις αλλα πιστεψε με ο χρονος περναει παρα πολυ γρηγορα αλλα μην σκεφτεσαι ποτε και ποτε θα περασει γιατι αγχωνεσαι και αποσπαται η προσοχη σου!!!δωσε το απαιτουμενο διαβασμα γιατι μονο εσυ ξερεις ποσο χρειαζεται και κανενας γονιος ή καθηγητης και ζησε το!!!!ειναι και αυτο αλλη μια εμπειρια!!
και κατι τελευταιο: μπορει να σκεφτεστε πως μια αποτυχια στις πανελληνιες σηματοδοτει το ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...........πιστεψτε με ομως δεν ειναι!!!ειναι αλλ μια εμπειρια και πανω απο ολα φροντιστε να ειστε καλα και υγιεις!!πανω απ'ολα αυτο!!κι αν δεν περασετε φετος θα περασετε του χρονου και αν δεν θελετε να ξαναδωσετε υπαρχουν χιλιες λυσεις(ιεκ,εξωτερικο, ιδιωτικες,και πολλες αλλες)δεν καταξιωνει τον ανθρωπο η εσαγωγηστις πανελληνιες αλλα το ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟς ΕΙΝΑΙ!!!κοιταξτε την υγεια σας και τον εαυτο σας!!!!ενας φιλος μου σκοτωθηκε πριν να δωσει,και ενους αλλου πεθανε η μητερα του λετε να νοιαζεται για το τι θα γραψει!!!!σκεφτειτε το καλα και προπαντως μην ξεχνατε να ΖΕΙΤΕ!!!!!!!!@

Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 14:08, 11-07-09:

Εμενα ολοι αυτο μου λενε, και ελπιζω να το καταλαβω κι εγω

Παράθεση

mourkos (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mourkos
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O mourkos έγραψε στις 14:12, 11-07-09:

πολύ γρήγορα, γιατί ουσιαστικά κατά βάθος δε θες να ρθουν οι πανελλήνιες, με άλλα λόγια δε θες να περνάνε οι μέρες γρήγορα και όταν το θες αυτό γίνεται το αντίθετο

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 18:41, 11-07-09:

Παιδιά άκουσα όλα αυτά που είπατε εδώ αλλά δεν μπορώ να πω οτι με παρηγόρησαν. Οκ ρε παιδί μου δεν τελειώνει η ζωή εδώ και ξεχνιέσαι στην διάρκεια του χρόνου και κάποιες στιγμές είσαι λιγότερο αγχωμένος και άλλες περισσότερο. Όμως φέτος έβγαλα 17 και στις εξετάσεις σε πράγματα που ήξερα (πρώτη χρονιά) δεν απέδωσα. Θέλω να περάσω ΣΤΥΑ που δεν έχει τρελούς βαθμούς αλλά το έχω πάρει με φόβο και βιάζομαι να ξεκινήσουν τα φροντιστήρια ώστε να αποδείξω στο εαυτό μου οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά(?)

Παράθεση

grigoris91 (γρηγορησ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη grigoris91
Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O grigoris91 έγραψε στις 18:46, 11-07-09:

αρωστια =τραγικο φαινομενα .τριτη λυκειου =απλοσ μια δυσκολη χρονια. σκεψου οτι αφου την παλεψαν τοσοι θα την παλεψεισ και εσυ .

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 11:50, 12-07-09:

ειναι δυσκολη χρονια,αλλα υπομινη και επιμονη θελει...

Παράθεση

mourkos (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mourkos
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O mourkos έγραψε στις 14:32, 12-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eftychialou
Παιδιά άκουσα όλα αυτά που είπατε εδώ αλλά δεν μπορώ να πω οτι με παρηγόρησαν. Οκ ρε παιδί μου δεν τελειώνει η ζωή εδώ και ξεχνιέσαι στην διάρκεια του χρόνου και κάποιες στιγμές είσαι λιγότερο αγχωμένος και άλλες περισσότερο. Όμως φέτος έβγαλα 17 και στις εξετάσεις σε πράγματα που ήξερα (πρώτη χρονιά) δεν απέδωσα. Θέλω να περάσω ΣΤΥΑ που δεν έχει τρελούς βαθμούς αλλά το έχω πάρει με φόβο και βιάζομαι να ξεκινήσουν τα φροντιστήρια ώστε να αποδείξω στο εαυτό μου οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά(?)
δεν είναι καθόλου τραγικά,

τα μαθήματα βγαίνουν με κανονικό διάβασμα όλη τη χρονιά,

γενικά αν διαβάζεις από την αρχή της χρονιάς με πάθος και όρεξη, χωρίς να αφήνεις κενά, και νιώθεις αυτά που διαβάζεις, το 18 το χεις απλά σίγουρο.

εγώ πχ, διάβαζα 3-4 ώρες κάθε μέρα ΜΟΝΟ κατεύθυνση ( γούσταρα πολύ το γράψιμο που ριχνα στα μαθήματα της γενικής )

στο τέλος, όταν έκανα τις επαναλήψεις, όχι μόνο κουρασμένος δεν ήμουν, αλλά τα 15 ωρα που ριχνα τα ευχαριστιόμουν κι όλας ( εκτός από τις ώρες που ριχνα στον αοδέ :s )

τέσπα, μην αγχώνεστε srsly, η 3 λυκείου δεν είναι και τόσο τραγική, μια απλή τάξη είναι όπως όλες οι άλλες

Παράθεση

annapav.kal (αννα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη annapav.kal
H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H annapav.kal έγραψε στις 14:38, 12-07-09:

το παν θεωρω πως ειναι να διαβαζεις αυτα που πρεπει στην ωρα τους και να μην τα αφηνεις για...αργοτερα.αν κανεις αυτο δε θα πελαγωνεις και θα μαθαινεις και καλυτερα τα μαθηματα..

Παράθεση

Nickname (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nickname
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 868 μηνύματα.

O Nickname έγραψε στις 09:01, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από annapav.kal
το παν θεωρω πως ειναι να διαβαζεις αυτα που πρεπει στην ωρα τους και να μην τα αφηνεις για...αργοτερα.αν κανεις αυτο δε θα πελαγωνεις και θα μαθαινεις και καλυτερα τα μαθηματα..
Συμφωνώ... Αν διάβαζες όλα τα χρόνια, δε θα αλλάξει τίποτα τόσο σημαντικό. Φυσικά δε θα έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο (εγώ δεν είχα καθόλου), αλλά...μια χρονιά είναι, θα περάσει! Καλή επιτυχία!

Παράθεση

dafnousaki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dafnousaki
Ο dafnousaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O dafnousaki έγραψε στις 13:06, 13-07-09:

Συμπερασματα απο καποιον ποθ μολις τελειωσε και εβγαλε 16,3:
1)Οι Παννεληνιες ειναι θεμα ψυχολογιας και οποιος θελει μπορω να του δωσω παραδειγματα
2)Το καλοκαιρι περναει χαλαρα μεχρι τον Δεκεμβρη δεν ειχα τοση πιεση απο εκει και περα αρχισε το παλουκι μετα τον Απριλη επαθα ανοσια απο το διαβασμα
3)Βγαινετε για βολτες ξυπνατε νωρισς τις Κυριακες και διαβαζετε
Πανω απο ολα ψυχραιμια αυτοπεποιθηση

Παράθεση

annapav.kal (αννα)

Απόφοιτος

H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H annapav.kal έγραψε στις 16:28, 13-07-09:

ρε παιδια εγω γιατι ειχα ελευθερο χρονο???δε θυμαμαι να πιεστικα καθολου...

Παράθεση

Alexia91 (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alexia91
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Alexia91 έγραψε στις 18:26, 13-07-09:

Κ γω μια απ'τα ιδια.νταξει δεν εβγαινα βεβαια οπως παλιοτερα που γυρνουσα πολυυυ αργα(παρασκευοσαββατα)ουτε πηγαινα καθημενρινα για καφε με την παρεα,κ κουραζομουν καποιες φορες αλλα δεν ηταν με τπτ τοσο...τραγικα οσο νομιζα κ τα περιεγραφαν.ηταν απλα λιγο πιο δυσκολη μαθητικη χρονια.

Παράθεση

annapav.kal (αννα)

Απόφοιτος

H annapav.kal έγραψε στις 18:42, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Alexia91
Κ γω μια απ'τα ιδια.νταξει δεν εβγαινα βεβαια οπως παλιοτερα που γυρνουσα πολυυυ αργα(παρασκευοσαββατα)ουτε πηγαινα καθημενρινα για καφε με την παρεα,κ κουραζομουν καποιες φορες αλλα δεν ηταν με τπτ τοσο...τραγικα οσο νομιζα κ τα περιεγραφαν.ηταν απλα λιγο πιο δυσκολη μαθητικη χρονια.
βασικα δεν αντεχες να βγαινεις μεχρι αργα γιατι κουραζοσουν μονο και μονο απ το φροντιστηριο και το σχολειο...δεν ειναι τραγικη η κατασταση!!!γιατι πανικοβαλουν καποιοι τοσο πολυ τους μαθητες??

Παράθεση

Alexia91 (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alexia91
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Alexia91 έγραψε στις 18:46, 13-07-09:

βασικα δεν αντεχες να βγαινεις μεχρι αργα γιατι κουραζοσουν μονο και μονο απ το φροντιστηριο και το σχολειο...δεν ειναι τραγικη η κατασταση!!!γιατι πανικοβαλουν καποιοι τοσο πολυ τους μαθητες??
Α μπραβο...πολλες φορες ηθελα να κατσω τα σαββατοβραδα πιο πολυ αλλα δεν γινοταν,εκλειναν τα ματια μου απο την κουραση!!!ελα μου ντε γιατι τους τρομοκρατουν?κ αυτοι που το κανουν ειναι κυριως καθηγητες κ οχι ατομα που εδωσαν προσφατα.εμενα πχ μου ελεγαν δεν θα προλαβαινεις να ανοιγεις pc ή τηλεοραση.ε,φετος ειδα οσο τηλεοραση δεν εχω δει σε ολη μου τη ζωη(παρολο που γενικα δεν εβλεπα πολυ παλιοτερα)κ δεν υπηρξε μερα που δεν μπηκα στο internet!

Παράθεση

annapav.kal (αννα)

Απόφοιτος

H annapav.kal έγραψε στις 18:54, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Alexia91
Α μπραβο...πολλες φορες ηθελα να κατσω τα σαββατοβραδα πιο πολυ αλλα δεν γινοταν,εκλειναν τα ματια μου απο την κουραση!!!ελα μου ντε γιατι τους τρομοκρατουν?κ αυτοι που το κανουν ειναι κυριως καθηγητες κ οχι ατομα που εδωσαν προσφατα.εμενα πχ μου ελεγαν δεν θα προλαβαινεις να ανοιγεις pc ή τηλεοραση.ε,φετος ειδα οσο τηλεοραση δεν εχω δει σε ολη μου τη ζωη(παρολο που γενικα δεν εβλεπα πολυ παλιοτερα)κ δεν υπηρξε μερα που δεν μπηκα στο internet!
ελα ντε?κι εγω εβλεπα καθε μερα τηλεοραση παρολο που μου ειχαν πει οτι δε θα προλαβαινα...βεβαια στην κατευθυνση μου (θεωρητικη) ηταν περισσοτερο ψυχολογικος ο πολεμος...μα να σε βαζουν να αποστηθιζεις ολη την υλη στην ιστορια την εισαγωγη στα αρχαια και τη βιολογια???και μονο που τα σκεφτοσουν κουραζοσουν και αγχωνοσουν...

Παράθεση

annmary

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annmary
H annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H annmary έγραψε στις 21:25, 16-07-09:

εγω γενικα δεν πολυεβγαινα..ελευθερο χρονο ειχα αλλα επειδη ημουν κουρασμενη και βαριομουν να ετοιμαστω και να ξε-ετοιμαστω..προτιμουσα να κατσω σπιτι και να δω καμια ταινιουλα..:xixi:

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 11:56, 19-07-09:

Ναι αλλά έχει να κάνει και με τους στόχους που έχει κανείς....
Τα βγάζεις εύκολα τα 17 χιλιάρικα?

Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zod
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 431 μηνύματα.

O Zod έγραψε στις 15:49, 22-07-09:

Εγώ τολμώ να πω πως είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο, πριν το Πάσχα τουλάχιστον. Κάθε βράδυ παρασκευοσαββατοκύριακο έξω => club/καφέ/βόλτες/σινεμά κτλ. Όσο για το πρόγραμμα:

Κατ' αρχήν ήμουν θετική. Φροντιστήρια(13 ώρες όλα ιδιαίτερα) έβαλα Δευτέρα-Παρασκευή και όχι Σάββατο και Κυριακή. Διάβαζα 10-2 και 3-7 το Σάββατο και την Κυριακή κατά μέσο όρο. Μέσα στη βδομάδα(Δευτέρα-Παρασκευή) διάβαζα ΜΑΞ 8-9 ώρες. Επιβαλόταν καμιά βόλτα σε καφετέρια/νετ-καφέ κάνα 2-3 μέρες το βράδυ μετά το φροντιστήριο. Για γκέιμινγκ δεν το συζητώ έπαιζα κάθε μέρα, κάνα 2ωρο μιας και κοιμάμαι ελάχιστα 4-5 ώρες. Οπότε μετά τις 12 καθιερωμένο το πισι. Μερικές φορές αν δεν προλάβαινα έκανα καμιά άσκηση μαθηματικά/φυσική στο σχολείο στην ώρα των θρησκευτικών π.χ.

Βέβαια ντάξει μέχρι τα Χριστούγεννα ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα. Το ζόρι αρχίζει από το Πάσχα και μετά που συνειδητοποιείς ότι δίνεις Πανελλαδικές.

Το κλειδί είναι να μην χαραμίζεις άδικα το σαββατοκύριακο και το συστηματικό διάβασμα, καθώς και οι γερές επαναλήψεις Χριστούγεννα-Πάσχα.

Έχοντας δώσει Πανελλαδικές πλέον δεν είναι και τόσο τρομερά τα πράγματα και ΠΟΤΕ δεν πρέπει να αγχωθείς, ειδικά στο τέλος.

Δατς ολ!

Παράθεση

musicrain1 (Φάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη musicrain1
Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών Αθήνας . Έχει γράψει 218 μηνύματα.

O musicrain1 έγραψε στις 16:12, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zod
Εγώ τολμώ να πω πως είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο, πριν το Πάσχα τουλάχιστον. Κάθε βράδυ παρασκευοσαββατοκύριακο έξω => club/καφέ/βόλτες/σινεμά κτλ. Όσο για το πρόγραμμα:

Κατ' αρχήν ήμουν θετική. Φροντιστήρια(13 ώρες όλα ιδιαίτερα) έβαλα Δευτέρα-Παρασκευή και όχι Σάββατο και Κυριακή. Διάβαζα 10-2 και 3-7 το Σάββατο και την Κυριακή κατά μέσο όρο. Μέσα στη βδομάδα(Δευτέρα-Παρασκευή) διάβαζα ΜΑΞ 8-9 ώρες. Επιβαλόταν καμιά βόλτα σε καφετέρια/νετ-καφέ κάνα 2-3 μέρες το βράδυ μετά το φροντιστήριο. Για γκέιμινγκ δεν το συζητώ έπαιζα κάθε μέρα, κάνα 2ωρο μιας και κοιμάμαι ελάχιστα 4-5 ώρες. Οπότε μετά τις 12 καθιερωμένο το πισι. Μερικές φορές αν δεν προλάβαινα έκανα καμιά άσκηση μαθηματικά/φυσική στο σχολείο στην ώρα των θρησκευτικών π.χ.

Βέβαια ντάξει μέχρι τα Χριστούγεννα ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα. Το ζόρι αρχίζει από το Πάσχα και μετά που συνειδητοποιείς ότι δίνεις Πανελλαδικές.

Το κλειδί είναι να μην χαραμίζεις άδικα το σαββατοκύριακο και το συστηματικό διάβασμα, καθώς και οι γερές επαναλήψεις Χριστούγεννα-Πάσχα.

Έχοντας δώσει Πανελλαδικές πλέον δεν είναι και τόσο τρομερά τα πράγματα και ΠΟΤΕ δεν πρέπει να αγχωθείς, ειδικά στο τέλος.

Δατς ολ!
Δεν ξέρεις πόσο τυχερός είσαι που σου φτάνουν 4-5 ώρες ύπνου! Εγώ αν δεν κοιμηθώ 7-8 ώρες την επόμενη μέρα είμαι σα ζόμπι. Έτσι ο χρυσός μου κανόνας στο διάβασμα ήταν "ό'τι κάνω μέχρι τις 9". Μετά οπωσδήποτε τρεις ωρίτσες χαλάρωση-βόλτα-καφέ και ύπνος. Το ζήτημα είναι να αξιοποιείς σωστά κάθε λεπτό που διαβάζεις. Εμένα ειδικά με βοήθησε φοβερά το να κρατάω σημειώσεις ενώ διάβαζα, ουσιαστικά δηλαδή να ξαναγράφω κάθε βιβλίο χωρίς τα περιτά παραδείγματα και με κουκίδες/βελάκια κλπ. ώστε να διαβάζεται ευκολότερα. Η δυσκολότερη εποχή ήταν από τις διακοπές του Πάσχα και μέχρι τις εξετάσεις, που διάβαζα κάθε μέρα 10-1/2 το μεσημέρι και 5-8/9 το βράδυ. Μετά από αυτό, οι πανελλήνιες μου φάνηκαν σαν λύτρωση!

Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,245 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 16:25, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από musicrain1
Δεν ξέρεις πόσο τυχερός είσαι που σου φτάνουν 4-5 ώρες ύπνου! Εγώ αν δεν κοιμηθώ 7-8 ώρες την επόμενη μέρα είμαι σα ζόμπι
Και εγω ετσι ειμαι ρε γαμωτο.Αν με αφησεις παιζει να κοιμηθω και 12ωρο...

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 16:54, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από tebelis13
Και εγω ετσι ειμαι ρε γαμωτο.Αν με αφησεις παιζει να κοιμηθω και 12ωρο...
Μια απ' τα ιδια. Για να αποδωσω πρεπει να εχω κοιμηθει τουλαχιστον 9-10 ωρες...

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 17:04, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
+10000:no1:

Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 984 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 17:08, 22-07-09:

Ok, πολλά θα αλλάξουν, πολύωρο διάβασμα, με το οποίο δεν έχω πρόβλημα, προφανώς θα είναι περισσότερο απ'ότι στη β'... Και με τις βόλτες εντάξει, θα βγαίνω πιο αργά, ή θα νοικιάζω ταινίες κλπ. Μπορώ όμως να πηγαίνω για τρέξιμο κλπ για να εκτονώνομαι? Μία ώρα κάθε μέρα ξέρω 'γω? Ή θα κουράζομαι πιο πολύ?

Παράθεση

grigoris91 (γρηγορησ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη grigoris91
Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O grigoris91 έγραψε στις 17:58, 22-07-09:

μπορω να σου πω κανσασ οτι εγω φετοσ εκανα ενα χομπι [αρκετα απαιτητηκο ]6ωρεσ την εβδομαδα
ΟΛΑ ΚΑΛΑ
ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ[σε εμενα τουλαχιστον]

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 19:25, 22-07-09:

Πολύ ανησυχώ για το πώς θα είναι οι ώρες,για το πότε θα διαβάζω,γενικά για το πώς θα διαμορφωθεί το πρόγραμμά μου

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,842 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 19:36, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kansas Rocks!
Ok, πολλά θα αλλάξουν, πολύωρο διάβασμα, με το οποίο δεν έχω πρόβλημα, προφανώς θα είναι περισσότερο απ'ότι στη β'... Και με τις βόλτες εντάξει, θα βγαίνω πιο αργά, ή θα νοικιάζω ταινίες κλπ. Μπορώ όμως να πηγαίνω για τρέξιμο κλπ για να εκτονώνομαι? Μία ώρα κάθε μέρα ξέρω 'γω? Ή θα κουράζομαι πιο πολύ?
Κι εγω το σκεφτομουν αυτο ειναι η αληθεια και αν οχι καθε μερα εστω 3-4 φορες την εβδομαδα για εκτονωση ρε παιδι μου.

Ενταξει δεν ξερω ας μας πουν και οι μεγαλυτεροι,απλα δεν θελω μεσα σε αυτο το χρονο να αφησω ολες μου τις συνηθειες η πραγματα που με κανουν να νιωθω καλα.

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

H Eftychialou έγραψε στις 15:26, 31-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Ειδικά ο μεσημεριανός ύπνος μου χρειάζεται απαραίτητα διότι μετά δεν την παλεύω....δεν ξέρω αν είναι θέμα συνήθειας αλλά θέλω τουλάχιστον 1,5 ώρες μεσημεριανού ύπνου.

Πολύ ανησυχώ για το πώς θα είναι οι ώρες,για το πότε θα διαβάζω,γενικά για το πώς θα διαμορφωθεί το πρόγραμμά μου
:no1:
Θα τα καταφέρουμε...μην αγχώνεσαι...

Παράθεση

!GeoRge!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !GeoRge!
Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 641 μηνύματα.

O !GeoRge! έγραψε στις 19:49, 01-08-09:

ωραια ολα αυτα....αλλα...για καποιον που θελει να πιασει 19.000 μορια...(για οδοντιατρικη) τι εχετε να πειτε??? πχ αλλο δν ισχυει για καποιον π θελει 15.000μ αλλο για καποιον π θελει 17.000μ κ αλλο γ καποιον π θελει 19.000μ?????????????? αν μπορειτε αναφερετε κ παραδειγματα! (παιδιων π εβγαλαν 19.000+ μορια...)

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,465 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 10:33, 02-08-09:

Oι ώρες δεν πάνε με τα μόρια

Παράθεση

annapav.kal (αννα)

Απόφοιτος

H annapav.kal έγραψε στις 10:50, 02-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Oι ώρες δεν πάνε με τα μόρια
βασικα ναι...το οτι διαβαζεις πολλες ωρες δε σημαινει απαραιτητα οτι θα βγαλεις 19000 μορια...αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες...ξερω παιδια που διαβαζαν περισσοτερες ωρες απο εμενα και τελικα δεν εγραψαν τοσο καλα οσο εγω...

Παράθεση

Bkid (Bkid)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Bkid
Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Bkid έγραψε στις 16:10, 02-08-09:

Ο καθενας εχει τον ρυθμο του,ετσι ειναι οι ανθρωποι απο τη φυση τους,οποτε αυτοι που θα πανε τωρα γ λυκειου δεν πρεπει να επηρεαζονται απο το τι κανανε οι αλλοι η τι κανουν οι φιλοι τους...Εγω δυο εχω να πω οτι αν αγαπησεις τα μαθηματα θα σε αγαπησουν και αυτα,δεν πρεπει να τα φοβασαι γιατι θα σε φοβηθουν και αυτα ειναι σαν ανθρωποι και δευτερον πρεπει ο καθενας να πιστεψει στον ευατο του,σαν ειδος εχουμε αφανταστες δυναμεις ψαξτε βρειτε τις αξιοποιηστε τις και θα πετυχετε τα παντα....Καλη δυναμη:no1:
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Έρχονται οι Αρειανοί να σας πάρουν.

Συγχαρητήρια, φτάσατε πλέον στην Γ' Λυκείου, στα πρόθυρα των Πανελληνίων. Άλλοι τις βλέπουν σαν ένα party, άλλοι τις αντιμετωπίζουν πιο ψύχραιμα κι άλλοι σκέφτονται "your worst nightmare is here".

Όπως και να 'χει, είναι μία χρονιά... ιδιαίτερη. Δεν είναι κι η δυσκολότερη περίοδος της ζωής σας... απλά μία ιδιαίτερη περίοδος. Και γιατί ιδιαίτερη; Γιατί το διάβασμα είναι πολύ πιο απαιτητικό από αυτό των προηγούμενων ετών (σώωωωωπα ρε μεγάλε ).

Να απομυθοποιήσουμε κάποια πραγματάκια έτσι;
Κατ' αρχάς δεν είναι το τέλος του κόσμου, ούτε το τέλος της ξένοιαστης σας ούτε διάφορα τέτοια αγχωτικά που ακούγονται. Η διαφορά των Πανελληνίων από τις εξετάσεις που έχουμε συνηθίσει είναι ότι τα άτομα από τα οποία θα περάσει το γραπτό μας (επιτηρητές / βαθμολογητές) είναι παντελώς άγνωστα σε μας κι εμείς σ' αυτούς, δεν θα τους δούμε ποτέ πιθανώς στη ζωή μας, αλλά κι αν τους δούμε δεν θα ξέρουμε ότι μας συνδέει ένα γραπτό Πανελληνίων.

Το κλειδί σ' αυτή τη χρονιά είναι υπευθυνότητα. Δηλαδή και θα κάνεις τις εξόδους σου κανονικά αλλά και όταν πρέπει να ρίξεις το απαιτούμενο διάβασμα, θα το ρίξεις.
Πλέον είμαστε σε μία ηλικία που μπορούμε πια να κανονίζουμε εμείς το πρόγραμμά μας.

Δηλαδή... αρχές Σεπτέμβρη, τα πράγματα είναι πιο χαλαρά. Θα κάνουμε τις κλασικές εξόδους μας τα Σαββατοκύριακα, φυσικά. Με τη διαφορά ότι θα αρχίσουμε να βάζουμε μόνοι μας ένα μέτρο. Δηλαδή για παράδειγμα... θα φροντίζουμε να γυρίζουμε 11 κι όχι 3 το πρωί. Υπομονή, μία χρονιά είναι. Μία ιδιαίτερη χρονιά, αλλά δεν θα ξεχάσουμε να είμαστε άνθρωποι σ' αυτή τη χρονιά.

Έτσι και τις εξόδους μας θα κάνουμε, αλλά και τα πρωινά του Σαββατοκύριακου θα ρίχνουμε το απαραίτητο διαβασματάκι.
Το πώς πρέπει να καθορίζουμε το πρόγραμμά μας θα το δει ο καθένας μόνος του, όπως τον βολεύει. Όσο πλησιάζει η ώρα των Πανελληνίων θα δείτε ότι από μόνοι σας θα ρίχνετε περισσότερο βάρος στο διάβασμα.

Έχοντας μία μέθοδο - όποια μας βολεύει - μπορούμε άνετα να συνδιάζουμε αυτά που ξέραμε ως τώρα (σε μικρότερο βαθμό) με το διάβασμα. Αρκεί να το θέλουμε εμείς βέβαια; Αν δεν το προσπαθήσουμε δεν θα το πετύχουμε.

Άρα λοιπόν δεν θέλει άγχος αυτή η χρονιά, αλλά καλό πρόγραμμα. Το οποίο θα περιλαμβάνει και την πενθήμερη. :thanks:

Η μοναδική δύσκολη στιγμή κατά τη γνώμη μου είναι μόλις βγείτε από το προτελευταίο μάθημα. Εκεί μετράς αντίστροφα τις ώρες για ν' αρχίσει η φοιτητική σου ζωή.

Α και το κειμενο του Γιωργαρα,νταξει.......................εσκισε πραγματικα,μου θυμισε αυτα που μου ειπε ο πατερας μου...Γιωργος=Ο μπαμπας του ischool

Παράθεση

Marcos2177

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Marcos2177
Ο Marcos2177 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Marcos2177 έγραψε στις 01:01, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΛΕΚΟΣ
Εντάξει φίλε,το κειμενάκι σου απλά θεϊκο και πιστέυω θα βοηθήσει πολλούς που αγχώνονται υπερβολικά.Εγώ σκέφτομαι απο τώρα την τρίτη λυκείου και αγχώνομαι.Είμαι ένας μαθητής του 15 που όμως διαβάζει μισή ωρα κάθε μέρα και χωρίς αυτοπεποίθηση..Τι να κάνω ρε παιδιά?
εσύ είσαι θεός μην αγχωνεσε...αμα ειχα και εγω τους ιδιους βαθμους με το ιδιο διαβασμα θα ημουν ενταξει...
απλα στην τριτη λυκειου θα πρεπει να στρωθείς λιγο παραπανω...αλλα δεν θα δυσκολευτείς πιστεψε με.
στο μόνο που διαφωνω με τον συγγραφέα ειναι οι ώρες διαβάσματος και διασκέδασης.
εγω διαβάζω ενα δυωρακι τη μερα (συν αλλες δυο ωρες φροντιστηριο σε μαθηματικα και φυσική) και βγαίνω απο τις 9 μεχρι τη 1 ή 2...και είμαι ενταξει προς το παρόν

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,465 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 02:46, 03-08-09:

Προφανώς ο Γιώργος μιλάει για συνθήκες σχολείου

Παράθεση

constantinekots (Κωστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη constantinekots
Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.

O constantinekots έγραψε στις 11:18, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από !GeoRge!
ωραια ολα αυτα....αλλα...για καποιον που θελει να πιασει 19.000 μορια...(για οδοντιατρικη) τι εχετε να πειτε??? πχ αλλο δν ισχυει για καποιον π θελει 15.000μ αλλο για καποιον π θελει 17.000μ κ αλλο γ καποιον π θελει 19.000μ?????????????? αν μπορειτε αναφερετε κ παραδειγματα! (παιδιων π εβγαλαν 19.000+ μορια...)
Οχι, δεν ισχυουν άλλα. Η διαφοροποίηση τις περισσότερες φορές ειναι στην ποιότητα του μαθητή, οχι στο πόσο καλά προετοιμάστηκε. Σαφως παιζει κι αυτο καθοριστικό ρόλο, αλλά συνηθως η διαφοροποίηση δεν έχει να κάνει μ'αυτο στα τελικά αποτελέσματα. Αν θεωρησουμε ως δεδομένο οτι θα πέσει σοβαρο διαβασμα (κατι που ισχυει για τους περισσότερους, ο καθενας με τα δικά του μέτρα), τοτε δεν ειναι δυσκολο να ξέρεις απο πριν οτι ο Α' θα βγαλει 18-19 χιλιαδες μορια και ο Β' δεν θα καταφέρει να περάσει τις 15. Ασφαλως υπάρχουν κι εκπλήξεις, δυσαρεστες ή ευχάριστες, που ομως ειναι η εξαιρεση.

Παράθεση

aepp-forum

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη aepp-forum
Ο aepp-forum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O aepp-forum έγραψε στις 12:13, 03-08-09:

Παιδιά μια χρονιά είναι και θα περάσει όπως πάντα

Παράθεση

dimiper

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimiper
H dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H dimiper έγραψε στις 11:21, 07-08-09:

Όποιος θέλει να βγάλει 19+, πρέπει να ρίξει πολύ διάβασμα! Πιστεύω όμως πως και πάλι ένα παιδί της Γ' Λυκείου έχει το χρόνο να βγει και να ξεκουραστεί. Εγώ επειδή ήθελα να περάσω σε στρατιωτική σχολή πήγαινα τρεις φορές την εβδομάδα στο γυμναστήριο (ακόμα και κατά τη διάρκεια των Πανελλαδικών) και έβγαλα 19.330.
Αν θέλετε τη συμβουλή μου, μην αγχώνεστε! Να έχετε αυτοπεποίθηση! Ένας μαθητής που εχει διαβάσει καλά δεν έχει τίποτα να φοβηθεί. Ακόμα και αν δεν πάει καλά σε ένα μάθημα δεν χάθηκε ο κόσμος. Και εγώ έγραψα 16,5 στη λογοτεχνία, αλλά έβγαλα πολλά μόρια γιατί πήγα καλά στα υπόλοιπα μαθήματα.
Γενικά, όσοι θα πάτε τώρα στη Γ' Λυκείου, κουλάρετε, βάλτε έναν στόχο και παλέψτε. Σίγουρα θα χρειαστεί να θυσιάσετε κάποια πράγματα για χάρη του διαβάσματος, όμως και πάλι δε χρειάζεται να κλειστείτε μες στο σπίτι όλη τη χρονιά! Θα τρελαθείτε!!!
Καλή δύναμη και καλή τύχη σε όλα τα τριτάκια!!!

Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη antigrafakias
Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 14:26, 07-08-09:

Εγώ πάντως σε αυτό το οποίο εμμένω είναι πως δεν μπορείς από τη μία μέρα στην άλλη να γίνεις μαθητής και δη στις θετικές κατευθύνσεις. Προσωπικά είμαι στη θεωρητική κυρίως διότι οι σχολές που με ενδιαφέρουν βρίσκονται σε αυτή την κατεύθυνση και διότι προέρχομαι από οικογένεια φιλολόγων. Ποτέ δεν ήμουν ο "διαβαστερός" μαθητής και ας έβγαζα μεγάλους βαθμούς, ειδικά στο γυμνάσιο. Στο λύκειο αποφάσισα πως εφόσον ο στόχος μου μπορεί να επιτευχθεί μέσω της θεωρητικής κατεύθυνσης δε θα δίνω σημασία στα υπόλοιπα μαθήματα, όπερ και εγένετο. Στην πρώτη λυκείου και δη στη δευτέρα ούτε άνοιξα βιβλίο θετικών μαθημάτων. Σωστό ή λανθασμένο, αυτό το κρίνει ο καθένας από τη σκοπιά του. Όμως εφόσον το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι αυτό, εγώ δεν το μετανοιώνω καθόλου και θεωρώ πως ήταν η καλύτερη επένδυση. Πλέον, με μια βάση μέτρια ως καλή στα θεωρητικά μαθήματα πηγαίνω ξεκούραστος για μια χρονιά που θα έχει στρες, άγχος, νεύρα...σεξ και ναρκωτικά! (ουπς άκυρο το τελευταίο!)
Από το Πάσχα και μετά άρχισα να διαβάζω πολύ συστηματικά, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στις ενδοσχολικές μολονότι έγραψα πολύ καλά για το διάβασμα το οποίο έριξα, και έκτοτε είμαι καλά με τον εαυτό μου και διαβάζω συνειδητά. Δε θα αφήσω κάτι που μπορώ να κάνω σήμερα για αύριο, δεν κάνω πασαλείματα και προσπαθώ να είμαι μέσα σε κάποια πλαίσια ούτως ώστε να μπορέσω να ανταπεξέλθω στις δύσκολες φάσεις αυτής της χρονιάς που θα είναι από Φεβρουάριο-Μάρτιο και μετά.

Κατά τη δική μου άποψη, το όλο θέμα των Πανελλαδικών για τη δυσκολία και μπλαμπλαμπλα φανφάρες, είναι ένας μύθος που πλάσθηκε κυρίως από μαθητές οι οποίοι μπορεί και να μην άνοιξαν σελίδα στη ζωή τους. Δε λέω να είμαστε φυτά εσωτερικού χώρου, αλλά η ραδιοαρβύλα που ακούμε σε όλη μας τη ζωή για τις Πανελλήνιες μας επηρεάζει συνειδητά ή μη. Μια γνωστή μου είπε ένα πολύ πετυχημένο για τις πανελλήνιες, ότι αυτές οι εξετάσεις είναι για καθυστερημένους. Εγώ θα σας πω ότι είναι ακόμη κατώτερου επιπέδου, δίχως να θέλω να θίξω τους καθυστερημένους.

Αυτό το οποίο αλλάζει στη ζωή μας στη Γ' λυκείου είναι οι προτεραιότητές μας και τα θέλω μας. Όχι, δε θα πάω για δύο μήνες θάλασσα θα πάω για δύο βδομάδες. Όχι δε θα βγω πέντε φορές για καφέ την εβδομάδα μέσα στο καλοκαίρι θα πάω δύο για να χαλαρώσω. Βλέπω διάφορους φίλους μου οι οποίοι έχουν να κάνουν τρελή ύλη, δεν έχουν ανοίξει βιβλίο όχι στο λύκειο αλλά στη ζωή τους ολόκληρη, είναι πέρα βρέχει άμα τους πεις για διάβασμα και όταν αρχίζει η χρονιά πανικοβάλλονται. Σταθείτε βε που λένε και στα Σέρρας. Εμ, μας το παίζατε άνετοι και ωραίοι και τώρα που σας ήρθε το αυγό να μην πω που, δυσκολευτήκατε; Ε, λογικό είναι ρε φίλε. Τα αβγά με... ξέρετε τι δε βάφονται. Για μια χρονιά θα κάνουμε κάποιες θυσίες και είναι λογικό σε τελική ανάλυση.

Γι' αυτό λέω, μαθητής δε μπορείς να γίνεις στο άψε-σβήσε. Η μεταβατική περίοδος είναι πολύ μεγαλύτερη και αυτό βγαίνει σε κάκο σε πολλούς. Και για να τα καταφέρει κάποιος "άσχετος" τρόπον τινά με τα μαθήματα στην τρίτη λυκείου να τα πάει περίφημα, όπως αυτό ορίζεται από τον καθένα, πρέπει να ρίξει πολύ περισσότερο διάβασμα και πολύ περισσότερο ιδρώτα από άλλους που κάνουν συστηματική δουλειά. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως ντε και σόνι όσοι έχουν ένα πρόγραμμα, γράφουν καλύτερα από τους άλλους. Απλά θεωρώ πως αυτός είναι ο κανόνας και όπως κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του.

Αυτά από εμένα!

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,842 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 14:32, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από antigrafakias
Εγώ πάντως σε αυτό το οποίο εμμένω είναι πως δεν μπορείς από τη μία μέρα στην άλλη να γίνεις μαθητής και δη στις θετικές κατευθύνσεις. Προσωπικά είμαι στη θεωρητική κυρίως διότι οι σχολές που με ενδιαφέρουν βρίσκονται σε αυτή την κατεύθυνση και διότι προέρχομαι από οικογένεια φιλολόγων. Ποτέ δεν ήμουν ο "διαβαστερός" μαθητής και ας έβγαζα μεγάλους βαθμούς, ειδικά στο γυμνάσιο. Στο λύκειο αποφάσισα πως εφόσον ο στόχος μου μπορεί να επιτευχθεί μέσω της θεωρητικής κατεύθυνσης δε θα δίνω σημασία στα υπόλοιπα μαθήματα, όπερ και εγένετο. Στην πρώτη λυκείου και δη στη δευτέρα ούτε άνοιξα βιβλίο θετικών μαθημάτων. Σωστό ή λανθασμένο, αυτό το κρίνει ο καθένας από τη σκοπιά του. Όμως εφόσον το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι αυτό, εγώ δεν το μετανοιώνω καθόλου και θεωρώ πως ήταν η καλύτερη επένδυση. Πλέον, με μια βάση μέτρια ως καλή στα θεωρητικά μαθήματα πηγαίνω ξεκούραστος για μια χρονιά που θα έχει στρες, άγχος, νεύρα...σεξ και ναρκωτικά! (ουπς άκυρο το τελευταίο!)
Από το Πάσχα και μετά άρχισα να διαβάζω πολύ συστηματικά, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στις ενδοσχολικές μολονότι έγραψα πολύ καλά για το διάβασμα το οποίο έριξα, και έκτοτε είμαι καλά με τον εαυτό μου και διαβάζω συνειδητά. Δε θα αφήσω κάτι που μπορώ να κάνω σήμερα για αύριο, δεν κάνω πασαλείματα και προσπαθώ να είμαι μέσα σε κάποια πλαίσια ούτως ώστε να μπορέσω να ανταπεξέλθω στις δύσκολες φάσεις αυτής της χρονιάς που θα είναι από Φεβρουάριο-Μάρτιο και μετά.

Κατά τη δική μου άποψη, το όλο θέμα των Πανελλαδικών για τη δυσκολία και μπλαμπλαμπλα φανφάρες, είναι ένας μύθος που πλάσθηκε κυρίως από μαθητές οι οποίοι μπορεί και να μην άνοιξαν σελίδα στη ζωή τους. Δε λέω να είμαστε φυτά εσωτερικού χώρου, αλλά η ραδιοαρβύλα που ακούμε σε όλη μας τη ζωή για τις Πανελλήνιες μας επηρεάζει συνειδητά ή μη. Μια γνωστή μου είπε ένα πολύ πετυχημένο για τις πανελλήνιες, ότι αυτές οι εξετάσεις είναι για καθυστερημένους. Εγώ θα σας πω ότι είναι ακόμη κατώτερου επιπέδου, δίχως να θέλω να θίξω τους καθυστερημένους.

Αυτό το οποίο αλλάζει στη ζωή μας στη Γ' λυκείου είναι οι προτεραιότητές μας και τα θέλω μας. Όχι, δε θα πάω για δύο μήνες θάλασσα θα πάω για δύο βδομάδες. Όχι δε θα βγω πέντε φορές για καφέ την εβδομάδα μέσα στο καλοκαίρι θα πάω δύο για να χαλαρώσω. Βλέπω διάφορους φίλους μου οι οποίοι έχουν να κάνουν τρελή ύλη, δεν έχουν ανοίξει βιβλίο όχι στο λύκειο αλλά στη ζωή τους ολόκληρη, είναι πέρα βρέχει άμα τους πεις για διάβασμα και όταν αρχίζει η χρονιά πανικοβάλλονται. Σταθείτε βε που λένε και στα Σέρρας. Εμ, μας το παίζατε άνετοι και ωραίοι και τώρα που σας ήρθε το αυγό να μην πω που, δυσκολευτήκατε; Ε, λογικό είναι ρε φίλε. Τα αβγά με... ξέρετε τι δε βάφονται. Για μια χρονιά θα κάνουμε κάποιες θυσίες και είναι λογικό σε τελική ανάλυση.

Γι' αυτό λέω, μαθητής δε μπορείς να γίνεις στο άψε-σβήσε. Η μεταβατική περίοδος είναι πολύ μεγαλύτερη και αυτό βγαίνει σε κάκο σε πολλούς. Και για να τα καταφέρει κάποιος "άσχετος" τρόπον τινά με τα μαθήματα στην τρίτη λυκείου να τα πάει περίφημα, όπως αυτό ορίζεται από τον καθένα, πρέπει να ρίξει πολύ περισσότερο διάβασμα και πολύ περισσότερο ιδρώτα από άλλους που κάνουν συστηματική δουλειά. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως ντε και σόνι όσοι έχουν ένα πρόγραμμα, γράφουν καλύτερα από τους άλλους. Απλά θεωρώ πως αυτός είναι ο κανόνας και όπως κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του.

Αυτά από εμένα!
++++++
:no1::no1:

Πολυ ωραιο ποστ,δεν εχω να προσθετω κατι παραπανω,ειμαι ακριβως της ιδιας αποψης κι εγω.

Παράθεση

eleni pontia (eleni)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη eleni pontia
H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H eleni pontia έγραψε στις 18:22, 07-08-09:

Η αλήθεια είναι ότι η ιδέα για τους Αρειανούς ακούγεται πολύ καλύτερη μπροστά σε αυτό...

Παράθεση

christina141 (Χριστινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη christina141
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H christina141 έγραψε στις 12:12, 11-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από !GeoRge!

λοιπον,επειδη και εγω οδοντιατρικη ηθελα και δυστυχως δεν τα καταφερα διοτι κατα καποιον τροπο σκεφτομουν σαν εσενα,δηλαδη ποσο πρεπει να διαβασω?ποσο πρεπει να γραψω εκει?δεν πειραζει και αν γραψω ενα 16-17 ε??και τετοια χαζα......
λοιπον εγω σου λεω.....ΔΙΑΒΑΣΜΑ,ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟ....αν δεις οτι κουραστηκες αφησε λιγο το βιβλιο,ασχολησου με κατι αλλο και ξανααρχισε,μην κανεις την βλακεια σαν εμενα,να παλευω με ασκησεις μεχρι 3 το πρωι επειδη δεν προλαβαινω,καλυτερα να κοιμηθεις να ηρεμησεις και με καθαρο μυαλο να συνεχισεις,αλλιως την ασκηση θα τη λυσεις...απλα την επομενη μερα δεν θα θυμασε καν τον τροπο με τον οποιο την ελυσες...(ασε που μου εχει τυχει να παιδευομαι 2 ωρες να λυσω μια ασκηση το βραδυ,κ τελικα το πρωι να την λυνω μεσα ενα 5λεπτο)
διαβαζε λες και ο στοχος σου ειναι να γραψεις σε ολα 20....(δεν θελω να σε αγχωσω,απλα ετσι ειναι τα πραγματα κατα την γνωμη μου)
επισης μην υποτιμας το σχολειο,εμεις για παραδειγμα ειχαμε πολυ καλους καθηγητες,πολλες φορες μεσα στη χρονια ζητουσα τη γνωμη τους και την βοηθεια τους πανω σε ασκησεις (τις οποιες ειχα για το φροντιστηριο)
και μην αγχωνεσε,η χρονια θα περασει Παρα πολυ γρηγορα,εσυ φροντισε να κανεις το καθηκον σου απλα,και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα...
Καλο κουραγιο,καλη επιτυχια κ καλη τυχη!!!

**αντε και του χρονου μακαρι να ειμαστε συμφοιτητες :no1αν περασουμε φυσικα,διοτι μαλλον θα ξαναδωσω κ εγω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chanyeol, Evcathy, fenia00, GohanDGeo, Margaret2001, marlo

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους