Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,467 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,806 μηνύματα σε 92,671 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 704 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 12:13, 11-08-09:

Τα ξενύχτια να φάνε σουτ δηλαδής?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panos123>>>>>

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη panos123>>>>>
Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O panos123>>>>> έγραψε στις 12:17, 11-08-09:

ναι
-----------------------------------------
δεν χρειαζεται να χανεις τζαμπα υπνο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christina141 (Χριστινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη christina141
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H christina141 έγραψε στις 12:20, 11-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi

τα ξενυχτια να φανε σουτ οταν βλεπεις οτι δεν αντεχεις αλλο,δεν λεω...δεν θα προλαβαινεις με τιποτα να διαβαζεις για ολα τα μαθηματα αν δεν ξενυχτησεις...απλα δεν χρειαζετε να υπερβαλλεις...μπορεις πχ να διαβασεις μεχρι 1-2,αν δεις οτι αντεχεις εκεινο το βραδυ συνεχισε το λιγο ακομα,απλα σε καμια περιπτωση μην μενεις ξυπνια μεχρι 3-4 καθε βραδυ,φροντισε να υπαρχουν μερες που να ξεκουραζεσε και λιγο,τι κατευθυνση εισαι?

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 12:24, 11-08-09:

Θετική.

Παράθεση

christina141 (Χριστινα)

Φοιτητής

H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H christina141 έγραψε στις 12:27, 11-08-09:

να διαβαζεις καλα βιολογια κατευθυνσης απο τωρα,κοιτα να μην εχεις κενα και να καταλαβαινεις καλα την υλη...τωρα που εχεις χρονο δηλαδη,κοιτα να λιωσεις τα πρωτα κεφαλαια...μαθημα επιλογης τι θα παρεις?

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε στις 12:28, 11-08-09:

Μαθηματικά

Παράθεση

christina141 (Χριστινα)

Φοιτητής

H christina141 έγραψε στις 12:30, 11-08-09:

ωραια,επειδη εγω ειχα βιολογια γενικης και με ζορισε πραγματικα πολυ αυτο το απεξω συνεχεια,διοτι ειχα στο κεφαλι μου την βιολογια κατευθυνσης η οποια εχει ποσα κεφαλαια,ορισμους,ασκησεις και ενα σωρο πραγματα,ειχα και την βιολογια γενικης,και ηταν πολυ ζορι για μενα,καλυτερα που πηρες μαθηματικα...

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε στις 12:33, 11-08-09:

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτηκα γιατί δεν έχω πάντα την όρεξη να μάθω κατεβατά.

Παράθεση

Fata Morgana

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fata Morgana
H Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 377 μηνύματα.

H Fata Morgana έγραψε στις 12:34, 11-08-09:

Εμενα με φοβιζει λιγο ολο αυτο το ''πρεπει να κανετε θυσιες''. Νομιζω οτι εχω κανει αρκετες θυσιες απο την πρωτη δημοτικου για να φτασω εδω που ειμαι τωρα και δε μ αρεσει να μου λενε οτι ειμαι υποχρεωμενη να προσπαθησω περισσοτερο και περισσοτερο γιατι η τριτη λυκειου ειναι πολυ δυσκολη..
Δεν ξερω, ισως ψιλοαγχωνομαι και αντιδραω υπερβολικα, αλλα οταν ακουω καθε ειδους συμβουλες για το πως πρεπει να οργανωσω τη ζωη μου για να περασω στις εξετασεις, τρεχω μακρια.. Ευτυχως, οι γονεις μου μου λενε συνεχεια οτι οπως και να ρθουν τα πραγματα, αυτο που εχει σημασια ειναι να περναω καλα και να μπορω να συνεχιζω..
Παντως μου αρεσε πολυ το αρχικο μηνυμα του Γιωργου, μακαρι ολοι να τα βλεπανε ετσι τα πραγματα.. :xixi:

Παράθεση

mourkos (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mourkos
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O mourkos έγραψε στις 12:41, 11-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
ξενύχτια τα σάββατα έξω σε κανα κλαμπάκι, για κανά ποτό κτλ

καθημερινές όχι, εγώ κοιμόμουν πάντα στις 12 η ώρα, δε βοηθάει να διαβάζεις μετά τις 12 γιατί είσαι τόσο κουρασμένος που ακόμα και να καταλάβεις και να μάθεις κάτι εκείνες τις ώρες, μετά δε θα θυμάσε τίποτα. Μία κοπέλα από τη τάξη μου έκανε κάτι τέτοια χαζά και στο τέλος δε πέρασε εκεί που ήθελε (ιατρική).

προτιμότερο είναι να κοιμηθείς 2 ώρες ποιο νωρίς και να ξυπνήσεις 2 ώρες νωρίτερα το πρωί για να διαβάσεις με καθαρό μυαλό, είναι πραγματικά πιο αποτελεσματικό.

Παράθεση

xrhstoss (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xrhstoss
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

O xrhstoss έγραψε στις 12:52, 11-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Fata Morgana
Εμενα με φοβιζει λιγο ολο αυτο το ''πρεπει να κανετε θυσιες''. Νομιζω οτι εχω κανει αρκετες θυσιες απο την πρωτη δημοτικου για να φτασω εδω που ειμαι τωρα και δε μ αρεσει να μου λενε οτι ειμαι υποχρεωμενη να προσπαθησω περισσοτερο και περισσοτερο γιατι η τριτη λυκειου ειναι πολυ δυσκολη..
Δεν ξερω, ισως ψιλοαγχωνομαι και αντιδραω υπερβολικα, αλλα οταν ακουω καθε ειδους συμβουλες για το πως πρεπει να οργανωσω τη ζωη μου για να περασω στις εξετασεις, τρεχω μακρια.. Ευτυχως, οι γονεις μου μου λενε συνεχεια οτι οπως και να ρθουν τα πραγματα, αυτο που εχει σημασια ειναι να περναω καλα και να μπορω να συνεχιζω..
Παντως μου αρεσε πολυ το αρχικο μηνυμα του Γιωργου, μακαρι ολοι να τα βλεπανε ετσι τα πραγματα.. :xixi:
Μα δε σου λεει κανεις οτι εισαι υποχρεωμενη να προσπαθησεις περισσοτερο,οσο διαβασμα και αν κανεις θα το κανεις επειδη κρινεις εσυ οτι τοσο ειναι αρκετο για σενα και για να ακολουθησεις αυτο που γεμιζει εσενα στη ζωη σου.

Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος για τιποτα.

Παράθεση

Fata Morgana

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fata Morgana
H Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 377 μηνύματα.

H Fata Morgana έγραψε στις 20:58, 11-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από xrhstoss
Μα δε σου λεει κανεις οτι εισαι υποχρεωμενη να προσπαθησεις περισσοτερο,οσο διαβασμα και αν κανεις θα το κανεις επειδη κρινεις εσυ οτι τοσο ειναι αρκετο για σενα και για να ακολουθησεις αυτο που γεμιζει εσενα στη ζωη σου.

Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος για τιποτα.
Το ξερα οτι καποιος θα εμενε στη συγκεκριμενη λεξη.. Μηπως προτιμας το ''πρεπει'';
Φυσικα και ειμαι η μονη που μπορει να κρινει ποσο διαβασμα χρειαζομαι και πως πρεπει να διαβαζω για να αποδιδω καλυτερα, και γι αυτο ακριβως δεν ακουω συμβουλες..

Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Οδυσσέας
Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,338 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 21:00, 11-08-09:

Γιατί πρέπει να αγχωθούν τα παιδιά με το ζόρι;Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Σταματήστε να τρομάζετε τον κόσμο.

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 18:53, 12-08-09:

καποια ειναι λογικο να αγχωθεις.εκτος αν εισαι pokemon.

Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,338 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 18:56, 12-08-09:

Δεν είπα να μην υπάρχει άγχος σε λογικά πλαίσια,αλλά όχι αυτός ο εκφοβισμός ''αν βγεις από το σπίτι σου θα πατώσεις'',''δε θα σηκώσεις κεφάλι''και άλλα τέτοια.Δε βοηθά.

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 18:59, 12-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από cris@tos
Δεν είπα να μην υπάρχει άγχος σε λογικά πλαίσια,αλλά όχι αυτός ο εκφοβισμός ''αν βγεις από το σπίτι σου θα πατώσεις'',''δε θα σηκώσεις κεφάλι''και άλλα τέτοια.Δε βοηθά.
παν μετρον αριστον.διαχρονικη παροιμια.

Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 19:31, 12-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Fata Morgana

Έχεις απόλυτο δίκιο...Η τρίτη Λυκείου είναι μια χρονιά απλά πιο απαιτητική από τις άλλες.Χρειάζεται συστηματικό και οργανωμένο διάβασμα,αλλά δεν πρέπει να γίνει αυτοσκοπός η είσοδος στο Πανεπιστήμιο.Ναι,είναι απόλυτα σεβαστό και αξιοθαύμαστο να παλεύει κανείς για την κατάκτηση και υλοποίηση των στόχων του,αλλά δεν πρέπει να παραμελεί τα μικρά πράγματα που τον χαροποιούν,γενικά να μην αποκόβεται από τη ζωή...Κατά τη γνώμη μου η ουσία είναι να βρεις τη χρυσή τομή.Και επιτέλους,καλό θα ήταν να απομυθοποιηθούν οι Πανελλήνιες.Είναι οπωσδήποτε μια επίπονη διαδικασία,αλλά δε συνεπάγεται και το τέλος της ζωής,ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τη ζωή ενός 17χρονου.Και σε καμιά περίπτωση υστερίες και κρίσεις πανικού δε βοηθούν.Μόνο το στοιχειώδες-δημιουργικό-άγχος,είναι κατάλληλος σύμβουλος.

Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη antigrafakias
Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 01:36, 13-08-09:

Αρκεί όλα αυτά που λέτε να μην αποβαίνουν εις βάρος των μαθημάτων, διότι πολλούς ξέρω που μόνο τέτοιες φανφάρες λένε περί αυτοσκοπού και άγχους και θυσιών με ουσιαστικό... σκοπό να γλυτώσουν μερικές ώρες διάβασμα και εν τέλει να απορούνε γιατί απέτυχαν...

Παράθεση

Stef

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stef
H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 22:23, 14-08-09:

Εμένα οι πανελλήνιες με διαλύσανε κύριως απο άποψη ψυχολογίας . Sorry candidates.

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 22:36, 14-08-09:

Και μένα το ίδιο....Μια ήμουν τέλεια και την μια χάλια...:iagree:

Παράθεση

Nickname (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nickname
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 868 μηνύματα.

O Nickname έγραψε στις 12:37, 15-08-09:

Ναι αυτό είναι αλήθεια. Όταν τα πήγαινα καλά στα μαθήματα ήμουν μες στην καλή χαρα. οταν αποτύγχανα... άσε καλύτερα....

Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 20:51, 16-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από antigrafakias
Αρκεί όλα αυτά που λέτε να μην αποβαίνουν εις βάρος των μαθημάτων, διότι πολλούς ξέρω που μόνο τέτοιες φανφάρες λένε περί αυτοσκοπού και άγχους και θυσιών με ουσιαστικό... σκοπό να γλυτώσουν μερικές ώρες διάβασμα και εν τέλει να απορούνε γιατί απέτυχαν...

Εν μέρει έχεις δίκιο,αλλά διευκρίνισα ότι απαιτούνται σε λογικά πλαίσια "θυσίες" και οργανωμένο διάβασμα.Απλά να μην εξωθούμαστε στα άκρα και τις υπερβολές...

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 17:51, 17-08-09:

Εγώ πλέον που έχω μπει σχεδόν στο κλίμα μπορώ να πω οτι αν έχεις μάθει να κάθεσαι να διαβάζεις με σύστημα τότε όλα μπορείς να τα πετύχεις...

Τουλάχιστον στο ΑΟΔΕ, βιολογία και υπολογιστές μπορείς να γράψεις πολύ καλά τι στο καλό 47 σελίδες αποστήθιση δεν μπορείς να κάνεις σε 7μήνες? Το ίδιο και στη βιολογία. Εαν είσαι συγκεντρωμένος στον στόχο σου μπορείς να πηγαίνεις και τον καφέ σου και όλα να τα έχεις. Δεν ξέρω αν τα πράγματα αλλάξουν το χειμώνα πάντως μέχρι τώρα καλά πάμε...

Παράθεση

ellaki

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη ellaki
H ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H ellaki έγραψε στις 13:35, 26-08-09:

καλοκαίρι είναι ακόμα κοπελιά....τα καλά δν έχουν έρθει ακόμα! μετά τα Χριστούγεννα ειδικά να δεις χαρές....όταν θα νιώθεις ότι έχεις κουραστεί υπερβολικά κι ότι όλο αυτό δν τελειώνει! για μένα αυτό που θυμάμαι με απέχθεια από τις πανελλήνιες είναι ο τελευταίος μήνας στο σχολείο: οι αίθουσες μισοάδειες, να κυκλοφορούν οι εναπομείναντες που δν έχουν περιθώριο απουσιών σαν τα ζόμπι και να συζητάμε με τους καθηγητές γιατί φτάσαμε σ' αυτήν την εξαθλίωση και να παζαρεύουμε τις απουσίες μας....θυμάμαι χαρακτηριστικά ''αν κάποιος φέρει χαρτί ότι είναι βαριά άρρωστος, δν μπορεί να βγαίνει από το σπίτι , διαφορετικά έτσι και τν δούμε έξω από κανένα φροντιστήριο, συγκαλείται συμβούλιο και ο μαθητής κινδυνεύει να χάσει τη χρονιά''
....στιγμές απείρου κάλλους....σιχαίνομαι την ελληνική εκπαίδευση...είμ αστε για τα μπάζα!!!!!

Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 18:19, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ellaki
καλοκαίρι είναι ακόμα κοπελιά....τα καλά δν έχουν έρθει ακόμα! μετά τα Χριστούγεννα ειδικά να δεις χαρές....όταν θα νιώθεις ότι έχεις κουραστεί υπερβολικά κι ότι όλο αυτό δν τελειώνει! για μένα αυτό που θυμάμαι με απέχθεια από τις πανελλήνιες είναι ο τελευταίος μήνας στο σχολείο: οι αίθουσες μισοάδειες, να κυκλοφορούν οι εναπομείναντες που δν έχουν περιθώριο απουσιών σαν τα ζόμπι και να συζητάμε με τους καθηγητές γιατί φτάσαμε σ' αυτήν την εξαθλίωση και να παζαρεύουμε τις απουσίες μας....θυμάμαι χαρακτηριστικά ''αν κάποιος φέρει χαρτί ότι είναι βαριά άρρωστος, δν μπορεί να βγαίνει από το σπίτι , διαφορετικά έτσι και τν δούμε έξω από κανένα φροντιστήριο, συγκαλείται συμβούλιο και ο μαθητής κινδυνεύει να χάσει τη χρονιά''
....στιγμές απείρου κάλλους....σιχαίνομαι την ελληνική εκπαίδευση...είμ αστε για τα μπάζα!!!!!
:thanks::iagree:

Παράθεση

greggr (Γρηγόρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greggr
Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O greggr έγραψε στις 11:20, 27-08-09:

Περίπου έτσι όπως τα λέει ο προηγούμενος....

Ωστόσο δεν υπάρχει θέμα τυποποίησης της συμπεριφοράς. Κάθε άτομο αντιμετωπίζει τις Πανελλήνιες διαφορετικά. Εγώ για παρτάδειγμα εκτόςαπό κάποιες στιγμές απελπισίας και βαρεμάρας (βλέπε προηγούμενο ποστ) τις αντιμετώπισα σαν πρόκληση.

Πολλοί καθηγητές μάλιστα το λένε από την αρχή ότι αυτή η χρονιά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη απλά είναι πολύ δύσκολη από πλευράς ψυχολογίας. Ειδικά αν σε πιέζει το περιβάλλον σου (μπορεί να να είναι από σχολείο μεχρι κάποια σχέση ή κάποιος συγγενής ή ίσως ακόμα και ο εαυτός σου)

Ρίξε μια ματιά σε μερικές συμβουλές που ίσως βοηθήσουνε http://gregsopinion.wordpress.com/20...F%CE%BF%CF%85/

Παράθεση

christina141 (Χριστινα)

Φοιτητής

H christina141 έγραψε στις 11:25, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ellaki
ποσο δικιο εχει....:iagree:τα ιδια και σε εμας,εγω ευτυχως επειδη ημουν η δευτερη καλυτερη μαθητρια στο σχολειο ηταν πολυ ελαστικοι μαζι μου και με τις απουσιες και ολα
οσο για την κουραση και την ψυχολογια θα σας πω 2 χαρακτηριστικα γεγονοτα....
γυρω στο φεβρουαριο με μαρτιο οπου ενιωθα πια οτι δεν την παλευω αλλο ξυπναω ενα πρωι και με βλεπω στον καθρευτη...τρομαξα μολις με αντικρυσα διοτι συνειδητοποιησα πως μεσα στον ανησυχο υπνο μου ειχα κανει μια τεραστια γρατσουνια στο αριστερο μαγουλο μου(πρεπει να ηταν το βραδυ που ειδα πως γραφω εκθεση,και μου ειχε μεινει μιση ωρα για να γραψω εκθεση)
και επισης...μια μερα παω στο σχολειο,με βλεπει ο μαθηματικος μου και το πρωτο που κανει ειναι να με ρωτησει αν ειμαι καλα...λεγοντας μου οτι δεν με εχει ξαναδει τοσο κουρασμενη.

ευτυχως που ειχα τη μητερα μου να με ηρεμει οταν δεν εγραφα καλα σε καποιο σημαντικο διαγωνισμα ή οταν γενικα απογοητευομουν απο τον ευατο μου και αντεχε τα υστερικα μου κλαματα,αλλα και να χαιρεται μαζι μου καθε φορα που γυρνουσα σπιτι με ενα χαμογελο ως τα αυτια εχοντας μερικα χαρτια που να λενε 100%...τι να πω....ενας αριθμος ηταν τελικα...

Παράθεση

Petunia (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Petunia
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O Petunia έγραψε στις 11:27, 27-08-09:

Τπτ δεν ειναι,προσηλωση στο στοχο σου,καλη διαθεση,και με ενα χαμογελο στα χειλη,δεν πανε να λενε οτι θελουν,9 μηνες ειναι θα περασουν.Τελευταια χρονια σαν μαθητης ειναι και παρολη την πιεση και τις δυσκολιες δεν πτωουμαστε

Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

O antigrafakias έγραψε στις 12:46, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Petunia
Τπτ δεν ειναι,προσηλωση στο στοχο σου,καλη διαθεση,και με ενα χαμογελο στα χειλη,δεν πανε να λενε οτι θελουν,9 μηνες ειναι θα περασουν.Τελευταια χρονια σαν μαθητης ειναι και παρολη την πιεση και τις δυσκολιες δεν πτωουμαστε
:no1:

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 19:33, 27-08-09:

Δεν χρειάζεται απλά να κοιτάζεις μακροπρόθεσμα γιατί τότε είναι που απογοητεύεσαι...να προσπαθείς χωρίς να κοιτάς οτι σου έχουν μείνει ας πούμε 3 μήνες και είσαι ήδη πολύ κουρασμένος...αυτό ρίχνει την ψυχολογία πάρα πολύ...
Και εγώ προς το παρόν σαν πρόκληση το βλέπω...προσπαθώ πολύ να μην αφήνω κανένα κενό και είμαι τόσο προσηλωμένη που είναι σαν ένας αγώνας...ειδικά αν μου φέρει και αποτελέσματα τότε δεν με νοιάζει όσο κόπο και να δώσω....αρκεί το αποτέλεσμα να με ανταμείβει...

Παράθεση

Sally

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Sally
H Sally αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Sally έγραψε στις 11:04, 28-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eftychialou
Δεν χρειάζεται απλά να κοιτάζεις μακροπρόθεσμα γιατί τότε είναι που απογοητεύεσαι...να προσπαθείς χωρίς να κοιτάς οτι σου έχουν μείνει ας πούμε 3 μήνες και είσαι ήδη πολύ κουρασμένος...αυτό ρίχνει την ψυχολογία πάρα πολύ...
Και εγώ προς το παρόν σαν πρόκληση το βλέπω...προσπαθώ πολύ να μην αφήνω κανένα κενό και είμαι τόσο προσηλωμένη που είναι σαν ένας αγώνας...ειδικά αν μου φέρει και αποτελέσματα τότε δεν με νοιάζει όσο κόπο και να δώσω....αρκεί το αποτέλεσμα να με ανταμείβει...
:no1:σωστη σκεψη! χωρις κενα και υπομονη ολα ειναι κατορθωτά

Παράθεση

spacejam

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη spacejam
Ο spacejam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O spacejam έγραψε στις 11:25, 31-08-09:

εγω νομιζ οτι οι πανελληνιες αποτελουν μια μαχη επιβιωσης...οπως αλλωστε και στη ζωη.ολα ειναι σχετικα και καποιοι ξεχωριζουν.........

Παράθεση

WeskerS

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη WeskerS
Ο WeskerS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O WeskerS έγραψε στις 11:40, 31-08-09:

Μαχη επιβιωσης ?Τι λες ρε φιλε τωρα..Ετσι θελησανε να σε κανουνε να πιστευεις.Οι πανελλαδικες δεν ειναι ΟΥΤΕ ζωη και πολυ παραπανω ΟΥΤΕ θανατος.Οι πανελλαδικες ειναι ενα σταδιο που περνας στην ζωη σου , οπου αναλογα με το ποσο σοβαρος εισαι και τι προσπαθεια κανεις , περνας σε ενα ιδρυμα η οχι.Απο εκει και περα ,ξερεις ποσοι ειναι αυτοι που δεν περασανε με τις πανελλαδικες πουθενα η περασανε καπου που δεν θελανε , και σημερα εχουνε μια ΠΟΛΥ καλη ζωη ?Χιλιαδες.
Ηρεμησε φιλε , δεν ειναι ζωη η θανατος ουτε αποτελει θεμα επιβιωσης.Οσο εχεις την υγεια σου και δυνατα τα χερια σου , δεν εχεις αναγκη.

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 11:41, 31-08-09:

δεν ειναι ακριβως ετσι,τουλαχιστον οπως τα βλεπω εγω,ειναι μεν διαγωνισμος,αλλα σε καμια περιπτωση μαχη επιβιωσης...

διαγωνιζεσσαι με αλλα 90.000 παιδια και για πρωτη φορα νιωθεις πιεση σε μεγαλο βαθμο!

εγω θα συνειστουσα σε οσους δινουν να κανουν ο,τι καλυτερο μπορουν χωρις να σκεφτονται τον αναταγωνισμο,διοτι στην προετοιμασια αλλα και στο σχολειο καποια παιδια φτανουν σε ακροτητες χωρις αποτελεσμα καποιες φορες.

Παράθεση

spacejam

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη spacejam
Ο spacejam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O spacejam έγραψε στις 11:47, 31-08-09:

ναι αλλα καποιος αποκλειει καποιον αλλον απο μια σχολη.αυτο δεν ειναι μαχη?
στην πραγματικοτητα ολοι γινονται αντιπαλοι μεταξυ τους.μπορει ν ακουγεται απανθρωπο αλλα ετσι ειναι.οπως ακριβως και στην πραγματικη ζωη κανεις δεν προκειται να σου χαριστει......

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 12:30, 31-08-09:

Είναι η πρώτη μεγάλη δοκιμασία που περνάει κανείς στη ζωή του. Δεν θα το καταλάβουν πολλοί σε αυτήν στην ηλικία των 17-18 ετών (όπως άλλωστε ούτε κι εγώ) αλλά αυτή η δοκιμασία κάνει καλό. Παιδιά, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα συναντήσετε στη ζωή σας μετά το πανεπιστήμιο. Έτσι λοιπόν οι πανελλήνιες σε προετοιμάζουν κατά μία έννοια γι αυτά που θα συναντήσει κάποιος στη ζωή του. Όμως δεν γίνεται κι αλλιώς. Σε κάθε τομέα του δημόσιου τομέα, όταν η ζήτηση υπερκαλύπτει την προσφορά γίνεται διαγωνισμός και αυτό είναι το δίκαιο. Οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι από τους λίγους διαγωνισμούς (ίσως ο μόνος που δεν υπάρχει μέσο) που είναι αδιάβλητοι.

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 12:38, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από spacejam
στην πραγματικοτητα ολοι γινονται αντιπαλοι μεταξυ τους.μπορει ν ακουγεται απανθρωπο αλλα ετσι ειναι.οπως ακριβως και στην πραγματικη ζωη κανεις δεν προκειται να σου χαριστει......

φιλε η η επιδοση του καθενος τον αποκλειει απο την σχολη,ειναι ανατγωνιστικες οι πανελληνιες δεν λεω,αλλα εξαρταται κυριως απο σενα!

Παράθεση

sosat (Διαβασε το username αναποδα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sosat
Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O sosat έγραψε στις 13:06, 31-08-09:

εγω νομιζ οτι οι πανελληνιες αποτελουν μια μαχη επιβιωσης...οπως αλλωστε και στη ζωη.ολα ειναι σχετικα και καποιοι ξεχωριζουν.........
Welcome to the jungle of life!!

Παράθεση

dimiper

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimiper
H dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H dimiper έγραψε στις 15:58, 31-08-09:

Νομίζω ότι οι Πανελλήνιες είναι μια μεγάλη ευκαιρία, γιατί σου δίνουν τη δυνατότητα να γίνεις ό,τι θες, να διαλέξεις τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου. Για να πετύχει όμως κάποιος αυτό που θέλει πρέπει σίγουρα να παλέψει, να κάνει κάποιες θυσίες. Οι Πανελλήνιες είναι σίγουρα μια μάχη εναντίον του εαυτού μας κυρίως, όχι εναντίον των άλλων. Δεν έχει νόημα να σκέφτεται κάποιος τους 90.000 υποψηφίους των Πανελληνίων, γιατί έτσι αγχώνεται περισσότερο. Το σημαντικότερο είναι να ακολουθεί ένας υποψήφιος το δικό του πρόγραμμα και να μην τα παρατήσει μέχρι το τέλος.

Παράθεση

Pangeos (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pangeos
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O Pangeos έγραψε στις 19:43, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Είναι η πρώτη μεγάλη δοκιμασία που περνάει κανείς στη ζωή του. Δεν θα το καταλάβουν πολλοί σε αυτήν στην ηλικία των 17-18 ετών (όπως άλλωστε ούτε κι εγώ) αλλά αυτή η δοκιμασία κάνει καλό. Παιδιά, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θα συναντήσετε στη ζωή σας μετά το πανεπιστήμιο. Έτσι λοιπόν οι πανελλήνιες σε προετοιμάζουν κατά μία έννοια γι αυτά που θα συναντήσει κάποιος στη ζωή του. Όμως δεν γίνεται κι αλλιώς. Σε κάθε τομέα του δημόσιου τομέα, όταν η ζήτηση υπερκαλύπτει την προσφορά γίνεται διαγωνισμός και αυτό είναι το δίκαιο. Οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι από τους λίγους διαγωνισμούς (ίσως ο μόνος που δεν υπάρχει μέσο) που είναι αδιάβλητοι.
Συμφωνώ απολύτως. Είναι πράγματι μια μεγάλη δοκιμασία, έχει πολύ ανταγωνισμό και χρειάζεται γερά νεύρα. Αναμφίβολα οι πανελλήνιες σκληραγωγούν. Τα κακά νέα είναι ότι στην ηλικία των 17-18 δεν το αντέχουν κάποιοι αυτό το βάρος. Και εγώ όταν ήμουν 17, γιατί τότε έδωσα πρώτη φορά, ανυπομονούσα να τελειώσουν και δε μπορούσα να πιέζομαι άλλο. Οι πανελλήνιες είναι μια καλή ευκαιρία να δει κανείς ποιες είναι οι δυνάμεις του και οι αντοχές του, γιατί είναι αλήθεια ότι μετά τα πράγματα είναι επίσης δύσκολα. Τα καλά νέα είναι οτι με το καιρό ωριμάζουμε και το κάθε πράγμα το βλέπουμε με άλλο μάτι. Όπως π.χ. οτι τώρα, στα 24 μου κοντεύοντας στο πτυχίο, έδωσα ξανά πανελλήνιες θεωρώντας τες όμως ένα παιχνιδάκι γνώσεων και τίποτε άλλο. Και το κυριότερο, πέτυχα τον στόχο μου.

Επίσης ήθελα να πω κάτι στα παιδιά που έδωσαν και δε πέτυχαν την πρώτη τους επιλογή. Έπαθα το ίδιο στα 17 και αυτό που έχω να πω είναι "Ποτέ δεν είναι αργά". Μην ακούτε τους άλλους, κάντε τα σχέδια για το μέλλον σας και όλα θα πάνε καλά. Όλα είναι μια χαρά, όλα είναι στο δρόμο αρκεί να τα ακολουθούμε. Να' στε καλά.

Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 984 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 21:14, 31-08-09:

Γιατί πρέπει να με αγχώσεις κι άλλο????

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,994 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 21:17, 31-08-09:

η κοινωνια ειναι ενας τοπος επιβιωσης, οχι ενας τοπος πολεμου

ειναι ηλιθιο να θεωρουμε οτι πρεπει να ανταγωνιστουμε τον αλλον, για να επιβιωσουμε, ενω αρκει να προσπαθησουμε μαζι να ζησουμε, παιρνοντας ο ενας απο τον αλλο
Αρχική Δημοσίευση από Civilara
ΔΕΝ ειναι αδιαβλητοι, ας μη λεμε οτι θελουμε

Παράθεση

grigoris91 (γρηγορησ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη grigoris91
Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O grigoris91 έγραψε στις 21:22, 31-08-09:

συφωνω με το αρχικο μυνημα

πανελληνιεσ ισον[ποσουσ θα φασ ποσοι θα σε φανε]

Παράθεση

BE16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BE16
H BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H BE16 kai tha xathw tha xathw tha xathwwwwwww έγραψε στις 21:25, 31-08-09:

σιγα ρε παιδια μην ειναι και η συντελεια του κοσμου οι πανελληνιες !! ελεοσ !!! μια δοκιμασια ειναι !! αν τα καταφερεις τα καταφερες αλλιως υπαρχουν και αλλα μονοπατια που μπορεις να ακολουθησεις και να βρεις τον δρομο σου....

Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

O antigrafakias έγραψε στις 21:28, 31-08-09:

Γι' αυτούς που έχουν φάει έστω και μία σφαλιάρα από τη ζωή, οι πανελλήνιες είναι ένα φυσικό επακόλουθο. Γι' αυτούς που ακόμη δε βγήκαν απ' το αυγό τους, οι πανελλήνιες είναι "γολγοθάς"...

Παράθεση

BE16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BE16
H BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H BE16 kai tha xathw tha xathw tha xathwwwwwww έγραψε στις 21:31, 31-08-09:

μα δεν μπορουμε να αντιμετωπιζουμε τις πανελληνιες ως γολγοθα απτην στιγμη που εκει εξω υπαρχουν πιο σοβαρα θεματα που θα πρεπει να μας απασχολησουν! ...

Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 984 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 21:31, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από BE16
σιγα ρε παιδια μην ειναι και η συντελεια του κοσμου οι πανελληνιες !! ελεοσ !!! μια δοκιμασια ειναι !! αν τα καταφερεις τα καταφερες αλλιως υπαρχουν και αλλα μονοπατια που μπορεις να ακολουθησεις και να βρεις τον δρομο σου....

Δεν είναι και συντέλεια του κόσμου, αλλά αν τα πας καλά, μπορείς να επιτύχεις, κατά κάποιο τρόπο... Κρίνεται, ίσως το επαγγελματικό μέλλον, και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να επιτύχεις, αλλά αν μπορείς να εκμεταλλευτείς και αυτόν, γιατί όχι?

Εμένα με αγχώνει ο ανταγωνισμός. Δεν ξέρετε τι ανταγωνισμός και βαθμοθηρία επικρατεί στο σχολείο μου, ο ένας θελει να φάει τον άλλον, φανταστείτε τι θα επικρατεί σε επίπεδο πανελληνίων...

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 21:32, 31-08-09:

Εγω πιστευω οτι λετε ολοι μπουρδες. Η μονη μαχη που δινει ενας μαθητης στις πανελληνιες ειναι αυτη με τον εαυτο του. Δεν υπαρχει αλλος μαθητης, μονο ο εαυτος του.

Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

O Οδυσσέας έγραψε στις 21:32, 31-08-09:

Λυσάξατε.Μια χρονιά όπως τις άλλες είναι,διαβάστε και γράψτε.Έλεος με τα αγχωτικά θέματα.

Παράθεση

g!orgos (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη g!orgos
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O g!orgos έγραψε στις 21:35, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
η κοινωνια ειναι ενας τοπος επιβιωσης, οχι ενας τοπος πολεμου

ειναι ηλιθιο να θεωρουμε οτι πρεπει να ανταγωνιστουμε τον αλλον, για να επιβιωσουμε, ενω αρκει να προσπαθησουμε μαζι να ζησουμε, παιρνοντας ο ενας απο τον αλλο

ΔΕΝ ειναι αδιαβλητοι, ας μη λεμε οτι θελουμε
Σωστός!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    iakovosgreece, KamilGR, Margaret2001, SweetGirl

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους