Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,321 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,405 μηνύματα σε 96,247 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 683 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 845)
Να καταργηθούν τελείως
252
29,82%
Να μείνουν ως έχουν
187
22,13%
Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες
387
45,80%
Δεν έχω άποψη επι του θέματος ακόμα
19
2,25%

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 14:35, 30-05-08:

Εγώ όπως έχω πει και παλιά πιστεύω ότι δεν πρέπει να διδάσκονται τα θρησκευτικά γενικά και στα λύκεια και στα γυμνάσια, όπως διδάσκονται τουλάχιστον. Πρέπει να αλλάξει ριζικά ο τρόπος διδασκαλίας και να μιλάνε φανατικά για τον χριστιανισμό αλλά γενικότερα για την θρησκεία ως ένοια. Επίσης να μην εξετάζεται αλλά είναι είναι μόνο για γνώσεις των μαθητών

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη 932df0a57b
Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 15:00, 30-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πιστεύω οτι το μάθημα θα έπρεπε να καταργηθεί.
Στην τωρινή του μορφή είναι παντελώς άχρηστο, καθώς ουσιαστικά αποτελεί προπαγάνδα υπέρ του χριστιανισμού και δημιουργεί ανθρώπους μισαλλόδοξους και φανατισμένους, που σοκάρονται όταν γνωρίζουν κάποιον πχ άθεο.
Ακόμα κι αν αυτό έπαυε, και γινόταν κάτι ανάμεσα σε φιλοσοφία και ιστορία, περιγράφοντας εξίσου όλες τις θρησκείες και αφήνοντας στην κρίση του μαθητή να αποφασίσει (κατ'εμε αν είναι να υπάρχει μάθημα θρησκευτικών έτσι θα έπρεπε να είναι), και πάλι θεωρώ οτι υπάρχουν πολλά άλλα γνωστικά αντικείμενα που είναι πολύ πιο χρήσιμα απο αυτό (πχ σεξουαλική διαπαιδαγώγηση; )
Συμφωνω 100000%

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας
Το να είσαι άθεος δηλώνει ναι μεν κάποια αμιφισβήτηση αλλά δεν νομίζω να σε τιμά.
Γιατί δεν με τιμά; Επειδή η σκέψη μου δε σκαλώνει πουθενά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

myrtob (Μυρτώ)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη myrtob
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H myrtob έγραψε στις 17:07, 30-05-08:

κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να καταργηθούν γιατί είτε φανατίζουν αυτούς που πιστεύουν είτε μπερδεύουν αυτούς που έχουν άλλα πιστεύω από την οικογένειά τους...και δε μιλάω για το λύκειο ίσως ούτε και για το γυμνάσιο!μιλάω για το δημοτικό και από προσωπική εμπειρία!οι γονείς μου άθεοι,δεν έμαθα ποτέ να πιστεύω,βαφτισμένη για τους τύπους(στο ελληνικό κράτος δε δέχονται οι άνθρωποι το διαφορετικό ειδικά σε αυτό το σημείο) πάω στο δημοτικό και πέφτω σε ένα σωρό θεούσους δασκάλους! εκεί μπερδεύτηκα! δεν ήξερα αν έπρεπε να πιστεψω και τι να πιστεψω...καταβάθος άρχισα να πιστεύω λίγο ότι ίσως να υπάρχει κάποιος θεούλης(σ'εκείνη την ηλικία τα βλέπεις όλα πολύ ρόδινα και στα παρουσιάζουν κι έτσι)ο οποίος θα μας βοηθάει όποτε τον χρειαζόμαστε με μόνο αντάλλαγμα να τον αγαπάμε(πολύ όμορφη σκέψη μπορώ να πω)!μετά στην 4η δημοτικού έγινε κατι στη ζωή μου που με επανέφερε απότομα και από τότε δεν πιστεύω...είμαι σίγουρη ότι και αυτό να μη συνέβαινε κάποια στιγμή μεγαλώνοντας θα πατούσα στη γη και θα έβλεπα τα πράγματα όπως είναι αλλα...
και δεν καταλαβαίνω γτ να μη με τιμάει το να είμαι άθεη!προτιμώ να πιστεύω στους ανθρώπους παρά στα πνεύματα...

εγινε και κατι προσφατα που με εκανε να γελασω...
καναμε σχεδιο και μιλουσαμε...οποτε παει η κουβεντα στην προσευχη και σχολιασα οτι εχω πολυ καιρο να κανω προσευχη...και μου λεει μια συμμαθητρια μου "μηπως δεν πιστευεις?" λεω "οντως δεν πιστευω" και τότε γυρίζει και μου λέει με ύφος σοκαρισμένο:
"ΤΙ ΕΙΣΑΙ?"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 26-06-11 στις 19:35. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

Leo Killer

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Leo Killer
Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Leo Killer έγραψε στις 17:14, 30-05-08:

Ο θεολογος μας ειναι και γαμω τους καθηγητες.Εχει αποψη για ολα και παντα ειναι προθυμος να απανταει στις ερωτησεις μας και πολλαααα αλλα...Απεριγραπτος!!!!!!

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 18:26, 30-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtob
κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να καταργηθούν γιατί είτε φανατίζουν αυτούς που πιστεύουν είτε μπερδεύουν αυτούς που έχουν άλλα πιστεύω από την οικογένειά τους...και δε μιλάω για το λύκειο ίσως ούτε και για το γυμνάσιο!μιλάω για το δημοτικό και από προσωπική εμπειρία!οι γονείς μου άθεοι,δεν έμαθα ποτέ να πιστεύω,βαφτισμένη για τους τύπους(στο ελληνικό κράτος δε δέχονται οι άνθρωποι το διαφορετικό ειδικά σε αυτό το σημείο) πάω στο δημοτικό και πέφτω σε ένα σωρό θεούσους δασκάλους! εκεί μπερδεύτηκα! δεν ήξερα αν έπρεπε να πιστεψω και τι να πιστεψω...καταβάθος άρχισα να πιστεύω λίγο ότι ίσως να υπάρχει κάποιος θεούλης(σ'εκείνη την ηλικία τα βλέπεις όλα πολύ ρόδινα και στα παρουσιάζουν κι έτσι)ο οποίος θα μας βοηθάει όποτε τον χρειαζόμαστε με μόνο αντάλλαγμα να τον αγαπάμε(πολύ όμορφη σκέψη μπορώ να πω)!μετά στην 4η δημοτικού έγινε κατι στη ζωή μου που με επανέφερε απότομα και από τότε δεν πιστεύω...είμαι σίγουρη ότι και αυτό να μη συνέβαινε κάποια στιγμή μεγαλώνοντας θα πατούσα στη γη και θα έβλεπα τα πράγματα όπως είναι αλλα...
και δεν καταλαβαίνω γτ να μη με τιμάει το να είμαι άθεη!προτιμώ να πιστεύω στους ανθρώπους παρά στα πνεύματα...
Κι εγώ άθεος. Από 1η Γυμνασίου. Δε με νοιάζει αν με τιμά ή όχι και δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην με τιμά. Έτσι είμαι, και έτσι ήμουν πάντα στην πραγματικότητα.

Έχω βρει την ταυτότητά μου μέσα από άλλα πράγματα.

Δε θέλω να επηρεάσω κανέναν ούτε με νοιάζουν οι άλλες γνώμες.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 18:52, 30-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από mmpf
Γιατί δεν με τιμά; Επειδή η σκέψη μου δε σκαλώνει πουθενά;
Το δικαίωμα στην ελευθερη βούληση το έχεις. Το δικαίωμα να το παίζεις προοδευτικός και σκεπτόμενος επειδή είσαι άθεος, κατηγορώντας εμμέσως τους θρήσκους ως συντηρητικούς και ηλίθιους δεν στο έδωσε κανένας κι ούτε πρόκειται να στο δώσει ποτέ. Η δική σου σκέψη, ως άθεος, μπορεί να μη σκαλώνει πουθενά. Για τους υπολοίπους όμως οφείλεις να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Όσους θρήσκους έχω δει να είναι άμυαλοι, άλλους τόσους έχω δει να είναι επίσης, όντας άθεοι. Γιατί τελικά ξέρεις κάτι; Δεν κάνει η ιδέα τον άνθρωπο, αλλά ο άνθρωπος την ιδέα. Και ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Ένας βλάκας θρήσκος, ομοίως βλάκας θα είναι και ως άθεος. Δεν ευθύνεται η Θρησκεία.

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 18:59, 30-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Το δικαίωμα στην ελευθερη βούληση το έχεις. Το δικαίωμα να το παίζεις προοδευτικός και σκεπτόμενος επειδή είσαι άθεος, κατηγορώντας εμμέσως τους θρήσκους ως συντηρητικούς και ηλίθιους δεν στο έδωσε κανένας κι ούτε πρόκειται να στο δώσει ποτέ. Η δική σου σκέψη, ως άθεος, μπορεί να μη σκαλώνει πουθενά. Για τους υπολοίπους όμως οφείλεις να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Όσους θρήσκους έχω δει να είναι άμυαλοι, άλλους τόσους έχω δει να είναι επίσης, όντας άθεοι. Γιατί τελικά ξέρεις κάτι; Δεν κάνει η ιδέα τον άνθρωπο, αλλά ο άνθρωπος την ιδέα. Και ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Ένας βλάκας θρήσκος, ομοίως βλάκας θα είναι και ως άθεος. Δεν ευθύνεται η Θρησκεία.
Παράξενο, εγώ έχω δει θρήσκους που είναι πάρα πολύ προσβλητικοί, υβριστικοί και με στερεότυπες αντιλήψεις.....................(τελίτσες, τελίτσες)

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 19:05, 30-05-08:

Τον άνθρωπο δεν τον κάνει η ιδέα. Ένας ηλίθιος θα είναι πάντα ηλίθιος και ως θρήσκος και ως άθεος/άθρησκος. Έχω δει ηλίθιους θρησκους και ηλίθιους άθεους σε όμοιες, περίπου, ποσότητες. Η συζήτηση για το ποιος από τους δύο έχει την..."καλύτερη" άποψη (αν ορίζεται κάτι τέτοιο...) είναι άστοχη, αθεμελίωτη και όφειλα να την καταδικάσω πριν καν αρχίσει. Δεν ειναι όμως αυτό το θέμα μας...Το θέμα μας είναι να συζητήσουμε τις απόψεις του καθενός αυτές καθ'εαυτές. Το να προσπαθεί ο ένας να το παίξει δήθεν πιο ψαγμένος από τον άλλον επειδή μονο και μονο αποδέχεται μια διαφορετική ιδέα είναι ο ορισμός του φανατισμού, της μισαλλοδοξίας και του κενού δογματισμού που το μόνο που κάνει συνεχώς και με επιτυχία είναι να αναδεικνύει την αστείρευτη ανθρώπινη βλακεία.

Παράθεση

dantez (Τερέζα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη dantez
H Τερέζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H dantez έγραψε στις 19:09, 30-05-08:

Παιδιά δικαίωμα του καθενός είναι να πιστεύει ό,τι θέλει.Μα ως άτομα που μορφωνόμαστε υποτίθεται ότι πρέπει να είμαστε πιό "ανοιχτά" μυαλά και να μελετάμε όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις.Προσωπικά πιστεύω πολύ και στην ύπαρξη του Θεού και σε όλα όσα μου φαίνονται ότι είναι απόρια της δύναμής Του.Στο σχολείο,μιας και η σελίδα αναφέρεται στα θρησκευτικά,έχουμε έναν εκπληκτικό θεολόγο,οπότε δε θα ήθελα να καταργηθεί ο τομέας αυτός από το σχολικό πρόγραμμα.Ακόμα κι αν κάποιος δεν πιστεύει,με τη μελέτη και την έρευνα οδηγείται στην αλήθεια.Δεν το θεωρώ μάθημα και πιστεύω είναι λάθος που το εξεταζόμαστε γραπτά.Είναι ένα καθαρό άγγιγμα ψυχής και δεν νομίζω πως ένας αριθμός τετραμήνου είναι ικανός να μας αξιολογεί την ψυχή!...

Παράθεση

nick29 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nick29
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O nick29 έγραψε στις 20:56, 30-05-08:

Κι εγώ πιστεύω ότι το μάθημα των Θρησκευτικών θα πρέπει να ενημερώνει τους μαθητές για όλες τις θρησκείες, κάτι παρόμοιο με τα θρησκευτικά της Β' Λυκείου.

Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zod
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 430 μηνύματα.

O Zod έγραψε στις 21:19, 30-05-08:

Τόσα χρόνια μας λένε τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια. Εντελώς χάσιμο χρόνου. Ο δικός μας ο θεολόγος μας λέει να κάνουμε ότι θέλουμε στο μάθημα των θρησκευτικών αρκεί να μην ενοχλούνται τα άλλα τμήματα από τη φασαρία. Βέβαια μας γράφει 5-6 πράγματα στον πίνακα το πρώτο δεκάλεπτο για να προχωράμε δήθεν. Η άποψη μου είναι το συγκεκριμένο μάθημα να διδάσκεται αλλά να μην βαθμολογείται. Περί περιεχομένου πρέπει να το αλλάξουν όλο. Αυτό σχετικά με όλες τις θρησκείες ακούγεται ενδιαφέρον.

Παράθεση

dantez (Τερέζα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη dantez
H Τερέζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H dantez έγραψε στις 23:18, 30-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zod
Τόσα χρόνια μας λένε τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια. Εντελώς χάσιμο χρόνου. Ο δικός μας ο θεολόγος μας λέει να κάνουμε ότι θέλουμε στο μάθημα των θρησκευτικών αρκεί να μην ενοχλούνται τα άλλα τμήματα από τη φασαρία. Βέβαια μας γράφει 5-6 πράγματα στον πίνακα το πρώτο δεκάλεπτο για να προχωράμε δήθεν. Η άποψη μου είναι το συγκεκριμένο μάθημα να διδάσκεται αλλά να μην βαθμολογείται. Περί περιεχομένου πρέπει να το αλλάξουν όλο. Αυτό σχετικά με όλες τις θρησκείες ακούγεται ενδιαφέρον.
Λάθος του καθηγητή να το βλέπει έτσι!Πρέπει να πάρει στα σοβαρά τη θέση του και να δείχνει όσα γνωρίζει!!!Το καλύτερο θα ήταν πρώτα να λειτουργεί ως εκμάθηση καλής συμπεριφοράς και αγάπης,αυτό άλλωστε αντιπρωσοπεύει βάση πίστης ο ίδιος ο Χριστός.Και σε δεύτερη φάση να μας φέρνουν σε επαφή και με άλλους πολιτισμούς,πιστεύω και θρησκείες.Αν δεν μάθουμε ό,τι βρίσκεται στο άμεσο περιβάλλον μας,πώς θα κατανοήσουμε τους άλλους και τη νοοτροπία τους?

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 10:10, 31-05-08:

Λέτε οτι πιστεύετε στο θεο κι όμως κάνετε αμαρτίες, γελάτε στην εκκλησία όταν πάτε με το σχολείο, βλαστημάτε, βρίζετε, κι όμως παρόλα αυτά νιώθετε χριστιανοί γιατί πάτε στην εκκλησία μια φορά το χρόνο και θυμάστε το θεο όταν πάθετε κάποια ζημιά (απώλεια κάποιου, οικονομική κτλ) ή όταν μάθετε πως είστε άρρωστοι, ή όταν έχετε κάνει τόσα πολλά που δεν μπορείτε το βάρος. Επίσης υπάρχουν "χριστιανοί" που κλέβουν, σκοτώνουν, βιάζουν και ζητάνε τη βοήθεια του παιδιού. Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ, όσο αυτά τα κάνουν οι χριστιανοί τα κάνουν και οι άθεοι, αλλά με τη μόνη διαφορά οτι δεν ζητούν βοήθεια και το παίζουν μετανιωμένοι, και δεν ορκίζονται σε άλλον, παραμόνο στην ίδια τους τη συνείδηση και όσες καλές πράξεις κάνουν τις κάνουν επειδή γουστάρουν να τα έχουν καλά με τη συνείδηση τους

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:08, 31-05-08:

Λέτε οτι πιστεύετε στο θεο κι όμως κάνετε αμαρτίες, γελάτε στην εκκλησία όταν πάτε με το σχολείο, βλαστημάτε, βρίζετε, κι όμως παρόλα αυτά νιώθετε χριστιανοί γιατί πάτε στην εκκλησία μια φορά το χρόνο και θυμάστε το θεο όταν πάθετε κάποια ζημιά (απώλεια κάποιου, οικονομική κτλ) ή όταν μάθετε πως είστε άρρωστοι, ή όταν έχετε κάνει τόσα πολλά που δεν μπορείτε το βάρος. Επίσης υπάρχουν "χριστιανοί" που κλέβουν, σκοτώνουν, βιάζουν και ζητάνε τη βοήθεια του παιδιού. Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ, όσο αυτά τα κάνουν οι χριστιανοί τα κάνουν και οι άθεοι, αλλά με τη μόνη διαφορά οτι δεν ζητούν βοήθεια και το παίζουν μετανιωμένοι, και δεν ορκίζονται σε άλλον, παραμόνο στην ίδια τους τη συνείδηση και όσες καλές πράξεις κάνουν τις κάνουν επειδή γουστάρουν να τα έχουν καλά με τη συνείδηση τους
Επιμένω οτι δεν έχεις καμιά δουλειά να κρίνεις τη συνείδηση των Χριστιανών βασισμένος σε υποθέσεις. Είναι τιμή σου να είσαι άθεος και να το υποστηρίζεις. Είναι κομπλεξ να είσαι άθεος και να προσπαθείς να μειώνεις τους θρήσκους.

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 14:55, 31-05-08:

Πονάει η αλήθεια; Γιατί δεν αφήνεις τα κόλπα και να απαντήσεις σε αυτά που λέω;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 14:56, 31-05-08:

Πονάει η αλήθεια; Γιατί δεν αφήνεις τα κόλπα και να απαντήσεις σε αυτά που λέω;
Γιατί το παίζεις ξερόλας και μου τη δίνεις αφάνταστα φίλε μου. Και τέλος πάντων, το θέμα μας εδώ ειναι τα Θρησκευτικά στα σχολεία. Αν θες απαντήσεις για οσα ρωτας, να πας στο Thread περι θρησκείας. Έχω απαντήσει σε πολλούς επικριτές-χωρίς-αιτία. Εκεί θα λάβεις τις απαντήσεις σου.

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 15:00, 31-05-08:

Γιατί τόση εμπάθεια φίλτατε;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:02, 31-05-08:

Γιατί τόση εμπάθεια φίλτατε;
Να αναζητήσεις τις ρίζες της στην ίδια σου τη συμπεριφορά. Δε μιλάω, δε μιλάω, αλλά στην ανοχή υπάρχει κι ένα όριο. Κι αυτό που πρέπει να το πω θα το πω.

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,286 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 15:06, 31-05-08:

Επιμένω οτι δεν έχεις καμιά δουλειά να κρίνεις τη συνείδηση των Χριστιανών βασισμένος σε υποθέσεις. Είναι τιμή σου να είσαι άθεος και να το υποστηρίζεις. Είναι κομπλεξ να είσαι άθεος και να προσπαθείς να μειώνεις τους θρήσκους
Συμφωνω.Κατι τετοιοι γινεστε πολυ εκνευριστικοι,μην πω ΧΧΧΧΧΧΧ

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 15:08, 31-05-08:

Εγώ σε αντίθεση με εσένα χαίρομαι που ανταλλάσσουμε ιδέες, φαντάσου να ήταν όλοι ίδιοι, κανένα ενδιαφέρον. Δες το έτσι λοιπόν και μην εκνευρίζεσαι, εκτός άμα θες να αρχίσω και εγώ να συμφωνώ μαζί σου και να λέω έχεις δίκαιο, προτιμότερο είναι; Γιατί λοιπόν δεν απαντάς χωρίς νεύρα σε αυτό που γράφω; Δεν χρειάζεται να παθιάζεσαι τόσο

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:10, 31-05-08:

Τις απαντήσεις σου να πας να τις λάβεις εδώ.
http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39393
http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39064

Αν δεν έχεις να πεις κάτι για το μάθημα των Θρησκευτικών στα σχολεία, τότε δεν έχουμε να πούμε τίποτα εδώ. Νομίζω στα δύο παραπάνω threads έχουμε αναλύσει διεξοδικά κάθε πτυχή του ζητήματος θρησκείας-αθρησκείας. 640 δημοσιεύσεις είναι υπεραρκετές για να λύσουν κάθε απορία σου.

Παράθεση

PIL (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PIL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 803 μηνύματα.

O PIL έγραψε στις 15:28, 31-05-08:

Θα επρεπε να καταργηθουν στο λυκειο(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ) ωστε να εξοικονομηθει χρονος για το διαβασμα των μαθητων και να γινει προσθηκη ωρων εκθεσης και γλωσσας που τοσο μεγαλο προβλημα υπαρχει....Στο γυμνασιο θα επρεπε να αλλαξει και στη 2α και 3η γυμνασιου τα παιδια να γνωριζουν και αλλες θρησκειες ή να γινεται συζητηση και επι αλλων θεματων που ενδιαφερουν τη θρησκεια(π.χ. βιοηθικη,αμβλωσεις) αλλα οχι με τον προσανατολισμο που υπαρχει αυτη στιγμη:Προσπαθουμε να καταρριψουμε ολες τις αντιθετες αποχεις και να δειξουμε οτι η θρησκεια ειναι οτι καλυτερο για τον ανθρωπο....Ετσι θα γινει και πιο ενδιαφερον το μαθημα για τους νεαρους μαθητες και τις μαθητριες

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:32, 31-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Aendil
Θα επρεπε να καταργηθουν στο λυκειο(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ) ωστε να εξοικονομηθει χρονος για το διαβασμα των μαθητων και να γινει προσθηκη ωρων εκθεσης και γλωσσας που τοσο μεγαλο προβλημα υπαρχει....Στο γυμνασιο θα επρεπε να αλλαξει και στη 2α και 3η γυμνασιου τα παιδια να γνωριζουν και αλλες θρησκειες ή να γινεται συζητηση και επι αλλων θεματων που ενδιαφερουν τη θρησκεια(π.χ. βιοηθικη,αμβλωσεις) αλλα οχι με τον προσανατολισμο που υπαρχει αυτη στιγμη:Προσπαθουμε να καταρριψουμε ολες τις αντιθετες αποχεις και να δειξουμε οτι η θρησκεια ειναι οτι καλυτερο για τον ανθρωπο....Ετσι θα γινει και πιο ενδιαφερον το μαθημα για τους νεαρους μαθητες και τις μαθητριες
Είναι αναλογα με τον καθηγητή. Το γεγονός όμως οτι πρέπει να προσανατολιστεί διαφορετικά το μάθημα ειναι αληθινό.

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 17:36, 31-05-08:

Επιμένω οτι δεν έχεις καμιά δουλειά να κρίνεις τη συνείδηση των Χριστιανών βασισμένος σε υποθέσεις. Είναι τιμή σου να είσαι άθεος και να το υποστηρίζεις. Είναι κομπλεξ να είσαι άθεος και να προσπαθείς να μειώνεις τους θρήσκους.
Δεν είναι απόλυτος όμως. Μιλά για κάποιες περιπτώσεις και μάλιστα δε απενοχοποιεί τους άθεους.

Και όταν αναφέρεσαι στους άθεους μη μιλάς για τον ίδιο, αλλά γενικότερα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 18:05, 31-05-08:

Εμένα από την έκφρασή του δε μου φαίνεται οτι μιλάει για μια μερίδα θρήσκων, αλλά για την πλειοψηφία. Το γεγονός οτι δεν απενοχοποιει τους άθεους δεν σημαίνει οτι ένα παράπτωμα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα για έναν θρήσκο απ'οση έχει για έναν άθρησκο. Το αν εσωτερικά ο θρήσκος νιώθει μεγαλύτερη συντριβή για τα δικά του παραπτώματα επειδή πιστεύει σε μια υπέρτατη δυναμη αφήστε να το ξέρει και να αφορά τον ίδιο. Δε μίλησα επι προσωπικού, η πεποιθησή μου πως αντι να υποστηρίξουμε την άποψη μας, κοιτάμε να αποθεμελιώσουμε του άλλου αναφέρεται σε όλους.
Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Δε με αφορά το πως βλέπει ο καθένας κάποια πράγματα. Απο τη στιγμή, όμως, που εγώ βλέπω κάτι που θεωρώ λάθος οφείλω να το πω. Απο κει και πέρα δεν θα κάτσω να αναλωθώ σε τέτοια ζητήματα.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 19:04, 31-05-08:

Οπωσδήποτε να καταργηθεί. Πέρα του οτι είναι κανονικη πλύση εγκεφάλου, αυτά με τις απαλλαγές είναι μασκαριλίκια. Όταν ανακοινωνόντουσαν οι έπαινοι θυμάμαι πάντα οτι όταν ακούγαν κάποιον με "και Χ δωδέκατα" πάντα αρχίζαν οι μουρμούρες. Θυμάμαι παιδιά που ενώ ήταν άθεοι δεν δηλώναν απαλλαγή για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 00:07, 01-06-08:

Έτσι ακριβώς είναι + του οτι μερικοί όπως εγώ δεν μπορούν να πουν καθαρά αυτά που πιστεύουν ούτε στην οικογένεια τους γιατί θα τη στεναχωρήσουν και επειδή θα αρχίσουν να του/της λένε χαζομάρες και βλακείες και παίζει να τον/την/με πηγαίνουν κάθε τρεις και λίγο στην εκκλησία για να ξαναμπει/ω στο σωστό δρόμο

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 01:43, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo Kashmir
Οπωσδήποτε να καταργηθεί. Πέρα του οτι είναι κανονικη πλύση εγκεφάλου, αυτά με τις απαλλαγές είναι μασκαριλίκια. Όταν ανακοινωνόντουσαν οι έπαινοι θυμάμαι πάντα οτι όταν ακούγαν κάποιον με "και Χ δωδέκατα" πάντα αρχίζαν οι μουρμούρες. Θυμάμαι παιδιά που ενώ ήταν άθεοι δεν δηλώναν απαλλαγή για αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Χωρίς να επικροτώ τέτοιου είδους κατινίστικες συμπεριφορές που γνωρίζω καλά οτι συμβαίνουν, δε νομίζω οτι η νομοθεσία θα ήταν σωστό να προστατεύει αυτόν που ντρέπεται να δηλώσει το ποιόν του. Αν ντρέπεται να δηλώσει σε τι πιστεύει, τότε κακό του κεφαλιού του. Μεγάλα παιδιά ειναι. Δεν μπορούμε να έχουμε και την πιτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Αν δε μπορεις να υποστείς τα λογικά σχόλια ως άτομο που ξεφεύγεις απο τα συνηθισμένα, τότε κάθεσαι στ'αυγά σου. Άλλωστε, καλώς ή κακώς, καμία ανατρεπτική προσωπικότητα δεν διέφυγε του κοινωνικού σχολιασμού. Δεν θεωρώ καθόλου παράλογο να σχολιάζεται μια στάση που ξεφεύγει από τα καθιερωμένα. Αν ο καθένας δεν εχει το θάρρος της αποψης του, είναι ξεκάθαρα δικό του το πρόβλημα.

Παράθεση

myrtob (Μυρτώ)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη myrtob
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H myrtob έγραψε στις 11:31, 01-06-08:

δεν έχεις πιάσει την ουσία:nono:...δεν είναι ότι ντρέπεσαι δηλώσεις το ποιόν σου!είναι θέμα ρατσισμού,το οποίο θα υποστείς σε ένα χώρο που περνάς τη μισή μερα σου!σε ποιον αρέσει να δηλώσει απαλλαγή σε ένα μάθημα,εάν ύστερα από αυτό οι μικρόμυαλοι καθηγητές και συμμαθητές θα τον αντιμετωπίζουν σαν τον αντίχριστο(συνδεδεμένες στην ελλαδα εννοιες-αν δεν πιστευεις στο θεό τότε είναι σατανιστής-μη γελατε,μου το εχουν πει και αυτο)??
δε μου αρέσει να πιστεύω σε έναν τόσο εκδικητικό θεό που θα τιμωρήσει όσους δεν τον τιμούν...στο κάτω κάτω αν υπήρχε ένας θεός άξιος,τότε θα έκρινε τους ανθρώπους για τη ζωή τους και για την καρδιά τους...(και δεν κινδυνεύουμεμόνο και μόνο γιατί δεν πιστεύουμε)
τα θρησκευτικά που διδασκόμαστε στο σχολείο είναι μια σκέτη προπαγάνδα και είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου για μια χώρα που θέλει να λέγεται πολιτισμένη!το κράτος έπρεπε να είναι χωρισμένο από την εκκλησία και συνεπώς να καταργηθούν οι εικόνες στα σχολεία(όποιος θέλει να φοράει το σταυρό του ή να έχει εικόνες σπίτι του),να καταργηθεί η προσευχή το πρωί(μια σκέτη κοροϊδία,ποιος προσέχει??αν για κάποιον είναι σημαντικό κάνει την προσευχή του πριν το σχολείο)...

ααα και το να γινεται μαθημα για ολες τις θρησκειες μου φαινεται δυσκολο...ποιος θα διδαξει αντικειμενικα τετοιο μαθημα?? ο παπας(ειχαμε παπα καθηγητη στο γυμνασιο)?εχω περασει απο τοσους θεουσους καθηγητες που ακομα αναρωτιεμαι πώς ζω!
ειχα 2 καθηγητριες-φαινομενα φιλολογους που εβαζαν κακο βαθμο σε οποιον δεν πηγαινε κατηχητικο,σε οποιον δεν αγοραζε "προς την νικην" (περιοδικα της εκκλησιας που εφερναν σχολειο κι εβαζαν τα παιδια να τα παρουν εξαγραζοντας τα με το βαθμο)τη μια την ειχα στο γυμνασιο και τη χειροτερη μορφη της στο λυκειο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 26-06-11 στις 19:37. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 12:21, 01-06-08:

Σε μία χώρα με συνταγματικά κατοχυρωμένη επικρατούσα θρησκεία η κατάργηση του θεολογικού μαθήματος (και όχι θρησκειολογικού) ειναι όνειρο θερινής νυκτός. Το ότι δεν διδάσκεται σωστά και πολλές φορές ουτε καν από σωστούς ανθρώπους δεν ειναι δικαιολογία για να καταργηθεί. Κανένα βιβλίο Θρησκευτικών δεν έχω δει πουθενα να κάνει προπαγάνδα πέρα από τη λογική ελαφρή θέση υπέρ της επικρατούσας θρησκείας που δεν μπορεί να επηρεάσει τη συνείδηση παιδιού πάνω από 12 ετών.
Πραγματικά όμως δε μπορώ να ακούω περί ρατσισμού και άλλες βλακείες. Δεν θα του κόψουν το κεφάλι. Στο κάτω κάτω οι περισσότεροι μαθητές ειναι σκεπτόμενοι. Νομίζω οτι κάποιοι θεωρούν οτι ειμαστε στη δεκαετία του '80. Δεν υπάρχει παιδί Λυκείου που να χαρακτήριζε αντίχριστο έναν ο οποίος δήλωνε απαλλαγή. Να υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα των ετεροδόξων χωρίς όμως να διαστρεβλώνουμε την πραγματικότητα. Και για μένα η συνήθης πραγματικότητα ειναι άτομα που δηλωνουν άθεοι για να φαίνονται "κουλ" και "προοδευτικοί", ενώ ταυτόχρονα θέλουν την κάλυψη για να το παίζουν κάτι άλλο. Για μένα εκείνοι που κοροιδεύουν τον εαυτό τους και την κοινωνία δεν αξίζουν τίποτα παραπάνω από τη συνταγματικά κατοχυρωμένη ανεξιθρησκία και ελευθερία της σκέψης. Στην τελική δεν θα αναγκάσουμε την κοινωνία να αλλάξει τον ρου της επειδή ορισμένοι θέλουν να δηλώσουν άθεοι. Δεν θεωρώ πραγματικά ουτε καν καταδικαστέο οτι άτομα που ξεφεύγουν απο την πεπατημένη γίνονται αντικείμενο σχολιασμού. Λογικό είναι και δε μπορεί να το απαγορεύσει κανένας.

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 14:49, 01-06-08:

Στο forum εδώ υπάρχει ένα 31% που δηλώνουν Άθεοι και ένα 17 που έχουν αμφιβολίες. Θεωρείς ότι αυτό το 31% πρέπει να δέχεται το ρατσισμό του καθενός;

Παράθεση

Katerinoula (Κατερίνα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Katerinoula
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Katerinoula έγραψε στις 15:28, 01-06-08:

Νομίζω πως κάπου πρέπει να μαθαίνουμε για τη θρησκεία αλλά όχι ρε παιδιά στο σχολείο. Ειδικά τώρα που πρέπει να ξέρουμε πολλές ξένες γλώσσες πρέπει να δώσουμε εκεί προσοχή. Ξέρετε ότι τα γαλλικά παλιά διδάσκονταν 3 ώρες; Α και τα γερμανικά αλλά δεν είμαι εκεί. Τώρα άντε να πάρεις πτυχίο με 2 ώρες την εβδομάδα και μετά λένε γιατί πάμε στα φροντιστήρια. Κανονικά έπρεπε να αυξήσουν τις ώρες κι όχι να τις μειώσουν. Με τα θρησκευτικά θα κάνουμε τι; Νομίζω στο δημοτικό κι αυτό ως την πέμπτη είναι καλά να γίνεται αυτό το μάθημα. Αλλά στο γυμνάσιο και το λύκειο πρέπει να προετοιμαστούμε για να βρούμε μετά δουλειά και φυσικά να σπουδάσουμε.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:39, 01-06-08:

Στο forum εδώ υπάρχει ένα 31% που δηλώνουν Άθεοι και ένα 17 που έχουν αμφιβολίες. Θεωρείς ότι αυτό το 31% πρέπει να δέχεται το ρατσισμό του καθενός;
Όταν ξεφεύγεις από τα συνηθισμένα δε μπορείς να απαιτήσεις να μη σε σχολιάζει η κοινωνία. Αν δε μπορείς να ανεχτείς τα σχόλια, απλώς συμβιβάζεσαι. Αν όμως πιστεύεις βαθιά στις ιδέες σου, συνήθως δεν σε απασχολεί τιποτα.

Αρχική Δημοσίευση από Katerinoula
Νομίζω πως κάπου πρέπει να μαθαίνουμε για τη θρησκεία αλλά όχι ρε παιδιά στο σχολείο. Ειδικά τώρα που πρέπει να ξέρουμε πολλές ξένες γλώσσες πρέπει να δώσουμε εκεί προσοχή. Ξέρετε ότι τα γαλλικά παλιά διδάσκονταν 3 ώρες; Α και τα γερμανικά αλλά δεν είμαι εκεί. Τώρα άντε να πάρεις πτυχίο με 2 ώρες την εβδομάδα και μετά λένε γιατί πάμε στα φροντιστήρια. Κανονικά έπρεπε να αυξήσουν τις ώρες κι όχι να τις μειώσουν. Με τα θρησκευτικά θα κάνουμε τι; Νομίζω στο δημοτικό κι αυτό ως την πέμπτη είναι καλά να γίνεται αυτό το μάθημα. Αλλά στο γυμνάσιο και το λύκειο πρέπει να προετοιμαστούμε για να βρούμε μετά δουλειά και φυσικά να σπουδάσουμε.

Το σχολείο έχει σαν κύριο στόχο την Παιδεία. Με το να μετατρέπεις το σχολείο σε Κέντρο Ειδίκευσης συμβάλλεις αποφασιστικά στα σοβαρά προβλήματα της εκπαίδευσης. Αυτά τα έχουμε ξαναπεί...

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 15:46, 01-06-08:

Το σχολείο έχει σαν κύριο στόχο την Παιδεία. Με το να μετατρέπεις το σχολείο σε Κέντρο Ειδίκευσης συμβάλλεις αποφασιστικά στα σοβαρά προβλήματα της εκπαίδευσης. Αυτά τα έχουμε ξαναπεί...
Για την θρησκεία πρέπει να μαθαίνουμε αλλά όχι να μετατρέπουμε τα θρησκευτικά σε χριστιανικά ορθόδοξα, κάτι που γίνεται

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:50, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από !Βάλια!
Για την θρησκεία πρέπει να μαθαίνουμε αλλά όχι να μετατρέπουμε τα θρησκευτικά σε χριστιανικά ορθόδοξα, κάτι που γίνεται

Δεν τα μετατρέπουμε, έτσι ειναι, διότι η Ελλάδα έχει συνταγματική επικρατούσα θρησκεία. Μέσα, λοιπόν, από τον Ορθοδοξο Χριστιανισμό δημιουργούμε γενικότερους προβληματισμούς. Αυτός ειναι ο στόχος του μαθήματος. Το οτι τις περισσότερες φορές, λόγω συγκυριας και καθηγητών, δεν διδάσκεται έτσι, το ξέρω. Ο στόχος πάντως του μαθήματος δεν ειναι μια γενική φιλοσοφική θεωρηση των θρησκευμάτων. Ο στόχος είναι μέσα από την επικρατούσα θρησκεία να δημιουργηθούν γενικότεροι προβληματισμοί για τον κόσμο, τις θρησκείες, το Θεό, την κοινωνία κλπ. Κι όταν το μάθημα διδάσκεται σωστά, αυτό επιτυγχανεται.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,924 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:11, 01-06-08:

Δεν τα μετατρέπουμε, έτσι ειναι, διότι η Ελλάδα έχει συνταγματική επικρατούσα θρησκεία. Μέσα, λοιπόν, από τον Ορθοδοξο Χριστιανισμό δημιουργούμε γενικότερους προβληματισμούς. Αυτός ειναι ο στόχος του μαθήματος. Το οτι τις περισσότερες φορές, λόγω συγκυριας και καθηγητών, δεν διδάσκεται έτσι, το ξέρω. Ο στόχος πάντως του μαθήματος δεν ειναι μια γενική φιλοσοφική θεωρηση των θρησκευμάτων. Ο στόχος είναι μέσα από την επικρατούσα θρησκεία να δημιουργηθούν γενικότεροι προβληματισμοί για τον κόσμο, τις θρησκείες, το Θεό, την κοινωνία κλπ. Κι όταν το μάθημα διδάσκεται σωστά, αυτό επιτυγχανεται.
Τότε δεν πρέπει να λέγεται "Θρησκευτικά", καθώς το "θρησκεία" δεν αναφέρεται αποκλειστικά στον Χριστιανισμό (ασχέτως της θέσης που κατέχει στην Ελλάδα και τέλοσπάντων στο Σύνταγμα).

Επίσης πιστεύω πως το μάθημα θα έπρεπε να ήταν μια γενική φιλοσοφική θεώρηση των θρησκευμάτων (έτσι θα κάλυπτε την έννοια "θρησκευτικά").

-petros

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 16:14, 01-06-08:

Τα βιβλία αναφέρονται ξεκάθαρα στη Χριστιανική Θεολογία. Ο όρος Θρησκευτικά ειναι καταχρηστικός.

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 16:43, 01-06-08:

Φίλε πάρε το χαμπάρι! 30%!!!!!!!!!!!!!!Δεν απέχει πολύ από το 40 ή το 50!!!
Δεν είναι το 5% ούτε το 10%, είναι το 30%

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 16:44, 01-06-08:

Φίλε πάρε το χαμπάρι! 30%!!!!!!!!!!!!!!Δεν απέχει πολύ από το 40 ή το 50!!!
Δεν είναι το 5% ούτε το 10%, είναι το 30%

Η επικρατούσα θρησκεία ειναι προνομιούχα. Όταν αλλάξει η συγκεκριμένη συνταγματική διάταξη τότε θα μπορούμε να κουβεντιάσουμε με πσοσοστά. Δεν ειναι καθαρά κοσμικό κράτος η Ελλάδα. Με την κείμενη νομοθεσία, τα θρησκευτικά θα συνεχίσουν να ειναι βασικα Χριστιανική Θεολογία.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,294 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 07:12, 31-07-08:

Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών χωρίς να αναφέρουν τον λόγο της συγκεκριμένης επιλογής, θα μπορούν να έχουν εφεξής οι μαθητές στα σχολεία της χώρας. Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας που εστάλη προς τις διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, επισημαίνεται ότι για την απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών, «απαιτείται υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα αν είναι ανήλικος ή του ιδίου αν είναι ενήλικος, στην οποία θα αναφέρεται η επιθυμία απαλλαγής, χωρίς να δηλώνεται ο λόγος της συγκεκριμένης επιλογής».

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=1364531

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 20:05, 05-08-08:

miv !!! νομιζω οτι το ονειρο θερινησ νυκτως ερχεται ενα βημα πο κοντα γιατι οποιος θελει τωρα ποια μπρει να παρει απαλαγη χωρισ να δηλωσει αθεος

αλλα οσον αφορα τα θρησκευτικα στα σχολεια γενικοτερα . στην Γαλλια απαγορευται ρητα να γινει οποιαδηποτε αναφορα σε θρησκεια και επισης να κανουν την εμφανισητους οποιουδηποτε ειδους συμβολα οσο για τα θρησκευτικα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ,οκ?

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:47, 05-08-08:

Γιατί αναφέρεσαι σε μένα; Είπα ποτέ οτι διαφωνώ με το μέτρο; Έλα Χριστέ και Παναγία...Για ειδικές περιπτώσεις που υπάρχει τόοοοοσο μεγάλο πρόβλημα να διδάσκονται θρησκευτικά, φυσικά η ατομική ελευθερία επιτρέπει απαλλαγές. Αυτό δεν συνιστά κατάργηση, οπότε ας μην ονειρεύεται κανένας. Πέρα από το θεολογικό του περιεχόμενο, το μάθημα των Θρησκευτικών είναι και γνωστικό και κυρίως ηθοπλαστικό. Στα Γενικά σχολεία θα υπάρχει όσο υπάρχουν και τα Μαθηματικά και για ένα λόγο παραπάνω.
Όσο για τη Γαλλία και το τρισάθλιο μέτρο της απαγόρευσης θρησκευτικών συμβόλων, σε πληροφορώ οτι όλοι οι σοβαροί διεθνείς θεσμοί το έχουν αναθεματίσει ως κατάφορη παραβίαση του θεμελιώδους δικαιώματος της ελευθερίας της έκφρασης, μεταξύ των οποίων ακόμη και η Αμερικάνικη Κυβέρνηση που σπανίως ενδιαφέρεται για τις θρησκείες.
Την απαγόρευση στους μαθητές να τυγχάνουν θρησκευτικής παιδείας σε ένα δημοκρατικό, ελεύθερο κράτος, την έχω καταδικάσει σε προηγουμενο μήνυμα. Κι εδώ, επίσης, θα επαναλάβω οτι η κατάργηση, για μένα, μεταφράζεται σε βαρεμάρα για αλλαγή. Οπότε όσοι κόβονται για τα χίλια άσχημα (που μπορεί να υπάρχουν, δεν ξέρω) του μαθήματος ας μην ονειρεύονται καταργήσεις. Ας προτείνουν εφαρμόσιμες λύσεις κι ας τις εφαρμόσουν στα μικροκλίματά τους χωρίς καν να μου τις πουν.

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 21:20, 05-08-08:

δεν ειπα οτι διαφονεισ αυτο που ενοουσα ειναι να μην λεσ μεγαλα λογια

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 21:21, 05-08-08:

Πίστεψέ με, ποτέ δε λέω. Άλλοι ονειρεύονται βλακώδη πράγματα...

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 22:44, 05-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών χωρίς να αναφέρουν τον λόγο της συγκεκριμένης επιλογής, θα μπορούν να έχουν εφεξής οι μαθητές στα σχολεία της χώρας. Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας που εστάλη προς τις διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, επισημαίνεται ότι για την απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών, «απαιτείται υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα αν είναι ανήλικος ή του ιδίου αν είναι ενήλικος, στην οποία θα αναφέρεται η επιθυμία απαλλαγής, χωρίς να δηλώνεται ο λόγος της συγκεκριμένης επιλογής».

http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=1364531
Αυτό δεν είναι καινούριο όμως. Από παλιά ισχύει, και το γνώριζα κατά λέξη

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 22:45, 05-08-08:

Παλιά έπρεπε να πεις κι αν είσαι άθεος ή ετερόδοξος για να μην το διδάσκεσαι.

Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη SCULLY
H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 22:50, 05-08-08:

συμπληρωνω οτι παλια χρειαζοσουνα και αιτιολογηση...τωρα δν χρειαζεται να μπεις στν κοπο ουτε να πεις αν εισαι αθεος ,ετεροδοξος ή απλα δν σου γεμιζει το ματι η διδασκαλια του μαθηματος

Παράθεση

Rock_Sugar (Μαριάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rock_Sugar
H Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πειραιά και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

H Rock_Sugar έγραψε στις 10:42, 07-08-08:

Ψήφισα κατάργηση. Ξέρω οτι ποτέ δε θα γίνει στην Ελλάδα γιατί η εκκλησία μια εξουσία είναι και δεν θα επιτρέψει για κανένα λόγο να χάσει την επιρροή της στους νέους ανθρώπους. Ας γίνει κάπου αλλού το μάθημα, στα κατηχητικά σχολεία, στην εκκλησία, να πηγαίνει όποιος ενδιαφέρεται.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 11:02, 07-08-08:

Όποιος θέλει να επηρεάζεται, επηρεάζεται. Σε ελεύθερη κοινωνία ζούμε...Οι υπόλοιποι ας το δουν απλά σαν ένα μάθημα για να μάθουν δυο παραπάνω πράγματα. Δεν συνεπάγεται οτι πρέπει να το δουν όλοι ως θεολογική κατήχηση...

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

O VAGGKALL1 έγραψε στις 11:33, 07-08-08:

θεωρω οτι ο miv εχει δικιο ακομα και αυτο που εγινε ειναι ενα θετικο βημα οχι οτι εχει εξαληφθει τελειως το προβλημα κανονικα θα πρεπει σιγα σιγα ητε να καταργηθει ητε να αλλαξει η προσευχη γιατι δεν ειναι υποχρεομενοι οι αθεοι και οι αλλοθρησκοι να ακουνε κατιπου δεν τους εκφραζει.
Αλλα ενταξι ακομα και αυτο που εγινε ειναι αρκετα σημαντικο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους