Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,446 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,232 μηνύματα σε 92,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 484 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

akiroskirios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη akiroskirios
Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 21:59, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από paris_2
.θα ηθελα κ εγω να ξερω αν υπαρχουν εδω παιδια που εχουν την ορεξη και διαθεση να βοηθησουν τετοια ατομα οπωσ κ εμενα με διαφορεσ αποριες που θα μασ δημιουργουνται μελλοντικα στο διαβασμα μας!ευχαριστω πολυ!!
είμαι διαθέσιμος σε κάθε ερώτηση και απορροία σου (στείλε προσωπικό μήνυμα) όποτε εισέρχομαι στο φόρουμ...όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι απόφοιτοι (ή και μη)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paris_2

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη paris_2
Ο paris_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O paris_2 έγραψε στις 22:44, 19-07-10:

ευχαριστω πολυ!θα σ στειλω σχετικα μ κατι αποριες μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

atimoulis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη atimoulis
Ο atimoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O atimoulis έγραψε στις 23:29, 19-07-10:

Τι ερωτηση ειναι αυτη ρε παιδια?
Ειναι σαν να τρεχεις σε αγωνα αυτοκινητων με ποδηλατο!!!
Μπορει να εχεις τις οδηγικες ικανοτητες αλλα ειναι σχεδον απιθανο να καταλαβεις την pole position(μια θεση στην τριτοβαθμεια εκπαιδευση)
Δυστυχως τα πραγματα ετσι ειναι.
Ξευτιλυσμενη εκπαιδευση....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:59, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από atimoulis
Τι ερωτηση ειναι αυτη ρε παιδια? Ειναι σαν να τρεχεις σε αγωνα αυτοκινητων με ποδηλατο!!! Μπορει να εχεις τις οδηγικες ικανοτητες αλλα ειναι σχεδον απιθανο να καταλαβεις την pole position (μια θεση στην τριτοβαθμεια εκπαιδευση) Δυστυχως τα πραγματα ετσι ειναι. Ξευτιλυσμενη εκπαιδευση...
Μήπως μας μάθανε να σκεφτόμαστε έτσι αυτοί που έχουν συμφέροντα?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,783 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 00:12, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Μήπως μας μάθανε να σκεφτόμαστε έτσι αυτοί που έχουν συμφέροντα?
Όπως τον μάθεις τον άλλον χορεύει. Η φάση αποτοξίνωσης από την φροντιστηριοποιημένη μάθηση αρχίζει μετά στο Πανεπιστήμιο...

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:24, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Όπως τον μάθεις τον άλλον χορεύει. Η φάση αποτοξίνωσης από την φροντιστηριοποιημένη μάθηση αρχίζει μετά στο Πανεπιστήμιο...
Είσαι σίγουρος? Δεν υπάρχουν και φροντιστήρια για φοιτητές? Τα οποία μάλιστα, εκτός από την κλασική δουλειά να περνάς μαθήματα, σου γράφουν και τις εργασίες και τις πτυχιακές? Ακόμα και για μεταπτυχιακά ετοιμάζουν. Μια αναζήτηση "πανεπιστημιακά φροντιστήρια" βγάζει μπόλικα που διαφημίζουν τις υπηρεσίες τους. Αυτό που δεν ξέρω (και θέλω εσύ να μου το πεις) ποιο ποσοστό φοιτητών πάει σ' αυτά.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,783 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 00:29, 20-07-10:

Προσωπικά δεν έχω κάποια ιδέα για ύπαρξη φοιτητικών φροντιστηρίων. Και καλύτερα από ότι φαίνεται. Αγωνίστηκα περισσότερο και ότι έκανα μέχρι ώρας καλώς ή κακώς, ανήκει σε μένα και όχι σε χρυσοπληρωμένες ενέσεις άλλων...

Αν και το ρημάδι το πτυχίο είναι να το πάρουμε με φροντιστηριακή ένεση...Για μια αξιοπρέπεια του Επιστήμονα ζούμε. Αλλιώς δίπλα στο μηχανογραφικό ας συμπληρώναμε "ανίκανοι" προς εργασίαν ή "πνευματικώς" ανάπηροι.

Στο Καποδιστριακό έχω ακούσει ότι κάτι παίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό φοιτητών. Για την Πάτρα δεν ξέρω, γι' αυτό και η προσωπική άγνοια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 00:50, 20-07-10:

Αν και το ρημάδι το πτυχίο είναι να το πάρουμε με φροντιστηριακή ένεση...Για μια αξιοπρέπεια του Επιστήμονα ζούμε. Αλλιώς δίπλα στο μηχανογραφικό ας συμπληρώναμε "ανίκανοι" προς εργασίαν ή "πνευματικώς" ανάπηροι.
Συμφωνώ.
Στο Καποδιστριακό έχω ακούσει ότι κάτι παίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό φοιτητών. Για την Πάτρα δεν ξέρω, γι' αυτό και η προσωπική άγνοια.
Έχει και στην Πάτρα. Βάλε αναζήτηση "πανεπιστημιακά φροντιστήρια Πάτρα" και θα δεις.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Brie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Brie
H Brie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Brie έγραψε στις 00:51, 20-07-10:

Προσωπικά δεν έχω κάποια ιδέα για ύπαρξη φοιτητικών φροντιστηρίων.

Στο Καποδιστριακό έχω ακούσει ότι κάτι παίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό φοιτητών .

Η δεύτερη πρόταση αναιρεί την πρώτη.

Παράθεση

paris_2

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη paris_2
Ο paris_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O paris_2 έγραψε στις 10:34, 02-08-10:

καλημερ παιδια!!απο σημερα αρχιζω το διαβασμα!λεω να ξεκινησω με τα μαθηματικα.απο οτι εχω ψαξει η υλη πρεπει να ειναι η ιδια με περθσι.ξερει κανεις αν ειναι σιγουρο αυτο?

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 11:35, 02-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από paris_2
παιδια κ εγω θελω φετος να ξαναδωσω εξετασεις.τα μαθηματα δεν τα εχω παρακολουθησει λογω του οτι ειμαι απο επαλ.θελω να το προσπαθησω μονος μου και οτι καταφερω.το ξερω πωσ θα ειναι δυσκολο αλλα αν υπαρχει θεληση ολα γινονται.μου αρεσαν αρκετες αποψεις εδω για το συγκεκριμενο θεμα.θα ηθελα κ εγω να ξερω αν υπαρχουν εδω παιδια που εχουν την ορεξη και διαθεση να βοηθησουν τετοια ατομα οπωσ κ εμενα με διαοφορεσ αποριες που θα μασ δημιουργουνται μελλοντικα στο διαβασμα μας!ευχαριστω πολυ!!
Ωραιος! Κι εγω αν δεν ειχα πατερα καθηγητη φυσικομαθηματικων δεν θα εκανα καθολου.
Να ξερεις οτι ολα γινονται, φιλος μου εχει περασει 2ος ιατρικη αθηνας μονο με ΠΔΣ και προσωπικο του διαβασμα.
Απλα το παν ειναι να εχεις ενα προγραμμα και να το τηρεις. Τα φροντιστηρια κυριως αυτο κανουν, σε βαζουν σε ενα προγραμμα και εσυ δεν μπορεις να πεις "α βαριεμαι δεν θα κανω αυτο". Πραγματικα ο,τι θες να μου λες, αν δωσεις απο τεχνολογικη 2 κι ολας μπορω να σε βοηθησω σε ολα τα μαθηματα. Αλλα και θετικη/τεχνολογικη 1 να πας μπορω να σε βοηθησω σε φυσικη και μαθηματικα. Αν θες στειλε μου πμ να σου δωσω το μσν μου.

Η υλη των μαθηματικων λενε οτι θα αλλαξει, αλλα το πρωτο κεφαλαιο απ'οτι θυμαμαι (οι μιγαδικοι) θα μεινει ως εχει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχαλης Κα (Μιχαλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχαλης Κα
Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Πάτρας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O Μιχαλης Κα έγραψε στις 12:02, 02-08-10:

πραγματικα.η παρομειωση σου ηταν πολυ ευστοχη. παιδια χωρις φροντιστηριο δυσκολα τα πραγματα(γιατι εμεις θελαμε να πληρωνουμε φροντιστηρια;;...αλλα οποιος εχει αντιθετη αποψη ας το δοκιμασει και καλη επιτυχια!!!!!!!

Παράθεση

onoffon

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη onoffon
Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αστυφυλάκων Γενική Σειρά . Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O onoffon έγραψε στις 15:39, 02-08-10:

Παιδια χωρις να διαβασω κανενα ποστ απο το τοπικ ( αν και ειναι αρκετα παλιο θα απαντησω) ... Δεν γινετε να μην πας φροντιστηριο πραγματικα...μονο σκεφτητε πως συναγωνιζεστε παιδια που πανε φροντηστηριο , κανουν ιδιαιτερα κτλπ...

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 15:44, 02-08-10:

Εγω πιστευω οτι ολα στο μυαλο ειναι. Οπως ειπα και πριν εχω δει παιδια να περνανε ιατρικες και ΕΜΠ και αλλα υψηλοβαθμα τετοια χωρις φροντιστηρια και ιδιαιτερα. Απλα εχουμε πειστει ολοι οτι χωρις φροντιστηρια δεν γινεται.
Στα μαθηματα που δεν εκανα φροντιστηριο και διαβαζα μονη μου εγραψα αριστα.

Παράθεση

mpakmak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpakmak
Ο mpakmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpakmak έγραψε στις 16:05, 02-08-10:

φίλε συγχαρητήρια που περασες χωρίς φροντηστηριο αλλα εγω πιστεύω πως δεν ειναι όλοι οι μαθητές ίδιοι ωστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν χωρις καμία βοηθεια
Ομολογώ πως ο τρόπος με τον οποιο περασες είναι μεθοδικος.....

Παράθεση

onoffon

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη onoffon
Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αστυφυλάκων Γενική Σειρά . Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O onoffon έγραψε στις 17:25, 02-08-10:

Πιο πολυ σε βαζει σε μια ταξη .. σε μια σειρα το φροντηστιριο...Δηλαδη ενταξη αμα εχεις ενα καλο βοηθημα και το διαβασεις τελεια θα πας στις εξετασεις και θα σκισεις..

Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zaraki
Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Zaraki έγραψε στις 17:50, 02-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
Εγω πιστευω οτι ολα στο μυαλο ειναι. Οπως ειπα και πριν εχω δει παιδια να περνανε ιατρικες και ΕΜΠ και αλλα υψηλοβαθμα τετοια χωρις φροντιστηρια και ιδιαιτερα. Απλα εχουμε πειστει ολοι οτι χωρις φροντιστηρια δεν γινεται.
Στα μαθηματα που δεν εκανα φροντιστηριο και διαβαζα μονη μου εγραψα αριστα.
Μεταξυ μας τωρα, γινεται να μην παει καποιος φροντιστηριο η να μην κανει ιδιαιτερο σε Μαθηματικα, Φυσικη και Εκθεση;Τα αλλα οντως βγαινουν με ενα βοηθημα, ορεξη για δουλεια,μεθοδικοτητα και εναν νορμαλ ανθρωπο που να τα διδασκει στο σχολειο.Εξαρταται βεβαια και απο το ατομο.Πολλοι αν δεν εχουν καποιον πανω απο το κεφαλι τους δεν διαβαζουν οσο πρεπει.Αλλοι χρειαζονται και την εξεταση απο καποιον για να νιωσουν οτι διαβαζουν κατι καλα.

Παράθεση

mariza_93

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mariza_93
H mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 17:54, 02-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Zaraki
Μεταξυ μας τωρα, γινεται να μην παει καποιος φροντιστηριο η να μην κανει ιδιαιτερο σε Μαθηματικα, Φυσικη και Εκθεση;.
Ναι! αμα το θες πολύ πολύ όλα γίνονται!

Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Zaraki έγραψε στις 17:57, 02-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mariza_93
Ναι! αμα το θες πολύ πολύ όλα γίνονται!
Μιλαμε για το μεσο μαθητη παντα.Και διανοια να εισαι παντως ενα ιδιαιτερο στην εκθεση το θες.Δεν μπορεις να διορθωσεις μονος σου το γραπτο σου!

Παράθεση

mariza_93

Μαθητής Γ' λυκείου

H mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 18:02, 02-08-10:

Μιλαμε για το μεσο μαθητη παντα.Και διανοια να εισαι παντως ενα ιδιαιτερο στην εκθεση το θες.Δεν μπορεις να διορθωσεις μονος σου το γραπτο σου!
χμ για εναν μαθητή ο οποίος όλες τις προηγούμενες χρόνιες διάβαζε δηλαδή να ξέρει κάποια πράγματα....ναι σιγουρα μπορει χωρίς φροντιστήρια! και για την εκθεση μπορει να ζητήσει από το καθηγητή του σχολείου να κάνουν πιο πολλες εκθέσεις!
η έκθεση το μόνο που χρειάζεται είναι κάποιον να διορθώνει εκθέσεις......και ένα καλό βοήθημα τίποτα παραπάνω!

Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

O Zaraki έγραψε στις 18:09, 02-08-10:

χμ για εναν μαθητή ο οποίος όλες τις προηγούμενες χρόνιες διάβαζε δηλαδή να ξέρει κάποια πράγματα....ναι σιγουρα μπορει χωρίς φροντιστήρια! και για την εκθεση μπορει να ζητήσει από το καθηγητή του σχολείου να κάνουν πιο πολλες εκθέσεις!
η έκθεση το μόνο που χρειάζεται είναι κάποιον να διορθώνει εκθέσεις......και ένα καλό βοήθημα τίποτα παραπάνω!
Διαφωνω.Ειδικα για την εκθεση δεν το συζητω καν.Γενικοτερα διαφωνω με οτι προυποθετει να στηριχτεις απολυτα στο δημοσιο σχολειοΔυστυχως το επιπεδο των καθηγητων (παρα)πολλες φορες ειναι εξαιρετικα χαμηλο...

Παράθεση

mariza_93

Μαθητής Γ' λυκείου

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 18:16, 02-08-10:

Διαφωνω.Ειδικα για την εκθεση δεν το συζητω καν.Γενικοτερα διαφωνω με οτι προυποθετει να στηριχτεις απολυτα στο δημοσιο σχολειοΔυστυχως το επιπεδο των καθηγητων (παρα)πολλες φορες ειναι εξαιρετικα χαμηλο...
με αυτον τον τρόπο όμως απαξιώνουμε όλοι μας το δημόσιο σχολείο....και οσο το κάνουμε τόσο θα χειροτερεύει η κατάσταση....οσον αφορα το επίπεδο μπορεί ένα μεγάλο ποσοστό να μην είναι άξιοι να ναι καθηγητές αλλά υπάρχουν και χίλιοι δυο που μπορούν να βοηθήσουν! ...

Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

O Zaraki έγραψε στις 18:30, 02-08-10:

με αυτον τον τρόπο όμως απαξιώνουμε όλοι μας το δημόσιο σχολείο....και οσο το κάνουμε τόσο θα χειροτερεύει η κατάσταση....οσον αφορα το επίπεδο μπορεί ένα μεγάλο ποσοστό να μην είναι άξιοι να ναι καθηγητές αλλά υπάρχουν και χίλιοι δυο που μπορούν να βοηθήσουν! ...
Το σχολειο απαξιωνεται μονο του λογω της ανικανοτητας του να προετοιμασει τους μαθητες επαρκως.Ναι μεν υπαρχουν αρκετοι που μπορουν να βοηθησουν αλλα κανεις δεν σου εγγυαται οτι το τμημα σου θα το παρει η ελιτ του σχολειου.Σε καποιο μαθημα(1 το λιγοτερο) θα πεσεις σε ανικανο να διδαξει 3η Λυκειου.Τι θα κανεις τοτε;

Παράθεση

mariza_93

Μαθητής Γ' λυκείου

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 19:18, 02-08-10:

Το σχολειο απαξιωνεται μονο του λογω της ανικανοτητας του να προετοιμασει τους μαθητες επαρκως.Ναι μεν υπαρχουν αρκετοι που μπορουν να βοηθησουν αλλα κανεις δεν σου εγγυαται οτι το τμημα σου θα το παρει η ελιτ του σχολειου.Σε καποιο μαθημα(1 το λιγοτερο) θα πεσεις σε ανικανο να διδαξει 3η Λυκειου.Τι θα κανεις τοτε;
υπομονή!
πραγματικά και γω δεν ξέρω! Ναι μεν λέω ότι όλα γίνονται αλλά από την άλλη πηγενω και γω στα φροντιστήρια αλλά λογικα ολα γινονται αφου υπαρχουν μαθητες που εχουν περασει σε σχολές μόνο με δικό τους διάβασμα.....
οπότε μάλλον είναι ανάλογα τον μαθητη!

Παράθεση

timekeeper

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη timekeeper
Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O timekeeper έγραψε στις 19:37, 02-08-10:

Δηλαδή ρε παιδιά, όλοι αυτοί οι "άχρηστοι" που διδάσκουν στα λύκεια, αποκλείεται να υπάρχουν και στα πανεπιστήμια; Τότε τι θα κάνετε; Μην πέφτετε στο τρυπάκι. Εγώ διάβασα μόνος μου από Γενάρη και μετά, και έβγαλα 14.606 μόρια, με δουλειά και οικογένεια... Μην τρελαίνεστε και μην κάνετε κάποιους μάγκες. Δεν σας περνάν αυτοί. Εσείς είστε και όλα είναι στο χέρι σας.

Παράθεση

Empristis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Empristis
Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O Empristis έγραψε στις 19:50, 02-08-10:

Εχεις απολυτο δικιο.

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 16:59, 03-08-10:

Zaraki μην σκεφτεσαι ετσι. Κατ'αρχας δεν στηριζεσαι μονο στο δημοσιο σχολειο αλλα στον ιδιο σου τον εαυτο. Αν εχεις ορεξη, αν εχεις στοχο τοτε προσπαθεις μονος σου και μπορεις να κανεις θαυματα χωρις καμια βοηθεια.
Κι εγω που εκανα ιδιαιτερα στην εκθεση τι να σου πω, αριστευσα. 12,8.
Το πολυ πολυ να πηγαινεις σε ολα τα ΠΔΣ οπου πηγαινουν λιγοι γιατι οι περισσοτεροι κανουν ιδιαιτερα/φροντιστηρια αρα κατα καποιο τροπο εχεις εναν καθηγητη στη διαθεση σου. Ε τωρα σε ποσο στοκο καθηγητη να πεσεις πια. Μια βοηθεια θα την εχεις απο το σχολειο, δεν ειναι δα και στολιδι στην τριτη λυκειου. Οι περισσοτεροι συμμαθητες μου ισως να το εβλεπαν ετσι επειδη εκαναν σε ολα τα μαθηματα ιδιαιτερα, αλλα εγω αρκεστηκα μονο στο σχολειο για να περασω την υλη στις ΑΟΘ πχ ή τα μαθηματικα γενικης.

Παράθεση

avenger92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη avenger92
H avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 17:14, 03-08-10:

Πιστευω οτι πανελλαδικες χωρις φροντιστηριο δεν γινεται ειδικα αν θελεις να βγαλεις πανω απο 18.000 μορια..Χανονται ωρες μαθηματων,οι μαθητες που κανουν φροντιστηρια κανουν φασαρια στην ταξη,οι καθηγητες ακολουθουν οτι ρυθμο θελουν(ειτε πολυ γρηγορο ειτε πολυ αργο) και ο μαθητης πρεπει να εχει τελειωσει(και να εχει κατανοησει πληρως) την υλη μεχρι το Φεβρουαριο,το πολυ..Δεν χρειαζεται να αναφερω την περιπτωση των καθηγητων χωρις εμπειρια ή των καθηγητων που δεν τους νοιαζει η προοδος των μαθητων της ταξης τους παρα μονο ο μισθος τους..

Παράθεση

hvairline

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη hvairline
Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O hvairline έγραψε στις 17:23, 03-08-10:

^λαθος γινεται και παραγινεται να βγαλεις >18,000 χωρις φροντ.

Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

O Zaraki έγραψε στις 17:38, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από timekeeper
Δηλαδή ρε παιδιά, όλοι αυτοί οι "άχρηστοι" που διδάσκουν στα λύκεια, αποκλείεται να υπάρχουν και στα πανεπιστήμια; Τότε τι θα κάνετε; Μην πέφτετε στο τρυπάκι. Εγώ διάβασα μόνος μου από Γενάρη και μετά, και έβγαλα 14.606 μόρια, με δουλειά και οικογένεια... Μην τρελαίνεστε και μην κάνετε κάποιους μάγκες. Δεν σας περνάν αυτοί. Εσείς είστε και όλα είναι στο χέρι σας.
Φυσικα και θα υπαρχουν και στο πανεπιστημιο.Αυτο δεν σημαινει οτι θα αφησω το ποσα μορια θα βγαλω στην τυχη.Αν περιμενα απο το σχολειο, δεν θα εβγαζα ουτε τα μισα.Δυστυχως.Εμεινα αναυδος με το επιπεδο μερικων καθηγητων...Μπραβο παντως για την προσπαθεια σου, δεν ειναι ευκολο αυτο που καταφερες.Ελπιζω να πετυχες το στοχο σου.Αν ομως ηθελες να βγαλεις πανω απο 17.000 μορια πιστευεις οτι θα το καταφερνες μονος σου;
Κι εγω που εκανα ιδιαιτερα στην εκθεση τι να σου πω, αριστευσα. 12,8.
Φαντασου να μην εκανες.Κατω απο τη βαση θα επαιρνες χαλαρα
Το πολυ πολυ να πηγαινεις σε ολα τα ΠΔΣ οπου πηγαινουν λιγοι γιατι οι περισσοτεροι κανουν ιδιαιτερα/φροντιστηρια αρα κατα καποιο τροπο εχεις εναν καθηγητη στη διαθεση σου. Ε τωρα σε ποσο στοκο καθηγητη να πεσεις πια. Μια βοηθεια θα την εχεις απο το σχολειο, δεν ειναι δα και στολιδι στην τριτη λυκειου. Οι περισσοτεροι συμμαθητες μου ισως να το εβλεπαν ετσι επειδη εκαναν σε ολα τα μαθηματα ιδιαιτερα, αλλα εγω αρκεστηκα μονο στο σχολειο για να περασω την υλη στις ΑΟΘ πχ ή τα μαθηματικα γενικης.
Μα δεν αναφερομαι σε ΑΟΔΕ,ΑΟΘ και το μαθηματα επιλογης.Αυτα συμφωνω απολυτα οτι βγαινουν χωρις εξτρα μαθηματα σε φροντιστηριο η ιδιαιτερα.Μιλησα συγκεκριμενα για τα Μαθηματικα κατευθυνσης, τη Φυσικη και την Εκθεση.Θεωρεις οτι δεν χρειαζεται φροντιστηριο ουτε σε αυτα;

Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 17:39, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από avenger92
και ο μαθητης πρεπει να εχει τελειωσει(και να εχει κατανοησει πληρως) την υλη μεχρι το Φεβρουαριο,το πολυ..
χαλάρωσε..μέχρι μέσα Φεβρουαρίου είναι ιδανικό να έχεις τελειώσει τις ύλες στα μαθήματα...αλλά και Μάρτιο να σου πάρει δν τρέχει τπτ....Τα επιπλέον μαθήματα όντως επιταχύνουν την ολοκλήρωση της ύλης παρ' όλα αυτά δν εγγυόνται για την πλήρη μεταβίβασή της στο μαθητή...

ΥΓ: Το σημαντικότερο ρόλο παίζουν τα θέματα που θα πέσουν στις πανελλαδικές...

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 17:59, 03-08-10:

Φυσικα και θα υπαρχουν και στο πανεπιστημιο.Αυτο δεν σημαινει οτι θα αφησω το ποσα μορια θα βγαλω στην τυχη.Αν περιμενα απο το σχολειο, δεν θα εβγαζα ουτε τα μισα.Δυστυχως.Εμεινα αναυδος με το επιπεδο μερικων καθηγητων...Μπραβο παντως για την προσπαθεια σου, δεν ειναι ευκολο αυτο που καταφερες.Ελπιζω να πετυχες το στοχο σου.Αν ομως ηθελες να βγαλεις πανω απο 17.000 μορια πιστευεις οτι θα το καταφερνες μονος σου;

Φαντασου να μην εκανες.Κατω απο τη βαση θα επαιρνες χαλαρα

Μα δεν αναφερομαι σε ΑΟΔΕ,ΑΟΘ και το μαθηματα επιλογης.Αυτα συμφωνω απολυτα οτι βγαινουν χωρις εξτρα μαθηματα σε φροντιστηριο η ιδιαιτερα.Μιλησα συγκεκριμενα για τα Μαθηματικα κατευθυνσης, τη Φυσικη και την Εκθεση.Θεωρεις οτι δεν χρειαζεται φροντιστηριο ουτε σε αυτα;
Εκθεση πιστευω οτι χωρις βοηθεια θα ειχα γραψει πολυ παραπανω. Με εκαναν να σκεφτω με νορμες και ειδα τα αποτελεσματα. Πιστευω οτι αν ειχα γραψει χωρις ιδιαιτερα κλπ θα ειχα γραψει τουλαχιστον ενα 14αρι.
Φροντιστηριο σε κανενα απο αυτα δεν χρειαζεται. Το ειπα και πριν. Εγω το φροντιστηριο το ειχα για να με βαζει σε ενα προγραμμα πανω απ'ολα. Τις αποριες που κατα καιρους ειχα τις ελυνα μονη μου μεσα απο το διαβασμα. Σπανια στρεφομουν στον καθηγητη να του πω "ξερεις, δεν καταλαβα αυτο".
Και μια χαρα βγαινουν >18000 μορια χωρις φροντιστηρια, δεν ειναι και η συνταγη της επιτυχιας τα φροντιστηρια, χαλαρωστε. Ειπα και πριν οτι εχω δει πολλα παιδια να αριστευουν χωρις την παραμικρη βοηθεια.

Παράθεση

Gina54 (Γεωργία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gina54
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

H Gina54 έγραψε στις 18:02, 03-08-10:

Νομίζω ότι αν έχεις υψηλούς στόχους (σχολές με 18000 μορια και πάνω) είναι πάρα πολύ δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο να πετύχεις χωρίς φροντηστήριο.Στο Γυμνάσιο μέχρι και τη δευτέρα Λυκείου νομίζω δεν είναι απαραίτητα τα φροντηστήρια αν κάνεις συστηματικό διάβασμα αλλά στην τρίτη Λυκείου τα θεωρώ απαραίτητα για μια ολοκληρωμένη προετοιμασία .
Συμφωνώ με την avenger ότι επειδή στο σχολείο χάνονται ώρες και πολλοί καθηγητές δεν κάνουν τόσο καλό μάθημα δεν μπορείς να βασιστείς σαυτό μόνο.Επιπλέον από τη στιγμή που τα τμήματα είναι πολυάριθμα και ανομοιογενή ο καθηγητής είναι δύσκολο να εστιάσει στις απαιτήσεις του κάθε μαθητή και να τον βοηθήσει ανάλογα με τις ανάγκες του.Στο φροντηστήριο ο καθηγητής αφιερώνει το χρόνο του σε σένα ,μπορεί να σου λύσει απορίες και να σε καθοδηγήσει στην προετοιμασία σου.Επίσης έχει τη δυνατότητα να διαβάσει αρκετά βοηθήματα και να σου επιλέγει τις καλές ασκήσεις και αυτό μεταφράζεται για σενα ωσ οικονομία χρόνου. Ουσιαστικά τα φροντηστήρια σε βάζουν σε ένα πρόγραμμα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.Από αυτή την άποψη το σχολείο υστερεί.Βέβαια το φροντηστήριο δεν μπορεί να σου βάλει γνώσεις στο μυαλό χωρίς δικό σου μόχθο και γι'αυτό η τελική επιτυχία εξαρτάται κυρίως από τις ικανότητες και την προσωπική προσπάθεια του καθενός!
Πάντως θεωρώ αξιέπαινους όσους καταφέρνουν να μπουν στο Παν/μιο και μάλιστα σε υψηλόβαθμα τμήματα χωρίς φροντηστήριο!Αλήθεια θεωρώ ότι χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια και ισχυρή θέληση και ότι δεν είναι καθόλου εύκολο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

O Zaraki έγραψε στις 18:14, 03-08-10:

Εκθεση πιστευω οτι χωρις βοηθεια θα ειχα γραψει πολυ παραπανω. Με εκαναν να σκεφτω με νορμες και ειδα τα αποτελεσματα. Πιστευω οτι αν ειχα γραψει χωρις ιδιαιτερα κλπ θα ειχα γραψει τουλαχιστον ενα 14αρι.
Φροντιστηριο σε κανενα απο αυτα δεν χρειαζεται. Το ειπα και πριν. Εγω το φροντιστηριο το ειχα για να με βαζει σε ενα προγραμμα πανω απ'ολα. Τις αποριες που κατα καιρους ειχα τις ελυνα μονη μου μεσα απο το διαβασμα. Σπανια στρεφομουν στον καθηγητη να του πω "ξερεις, δεν καταλαβα αυτο".
Και μια χαρα βγαινουν >18000 μορια χωρις φροντιστηρια, δεν ειναι και η συνταγη της επιτυχιας τα φροντιστηρια, χαλαρωστε. Ειπα και πριν οτι εχω δει πολλα παιδια να αριστευουν χωρις την παραμικρη βοηθεια.
Προσωπικα δεν θα το ρισκαρα ποτε να μην παω φροντηστηριο στα μαθηματα βαρυτητας...Και αυτο για το προγραμμα που λες δεν ειναι λιγο, ο σωστος προγραμματισμος παιζει μεγαλο ρολο για την επιτυχια στις πανελλαδικες.

Τεσπα, οποιος θεωρει οτι μπορει να τα καταφερει μονος του, ας το προσπαθησει.Δεν το θεωρω αδυνατο.Πιστευω ομως οτι πηγαινοντας φροντιστηριο η κανοντας ιδιαιτερο αυξανονται οι πιθανοτητες επιτυχιας

Παράθεση

avenger92

Φοιτητής

H avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 18:19, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Gina54
Ουσιαστικά τα φροντηστήρια σε βάζουν σε ένα πρόγραμμα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.Από αυτή την άποψη το σχολείο υστερεί.Βέβαια το φροντηστήριο δεν μπορεί να σου βάλει γνώσεις στο μυαλό χωρίς δικό σου μόχθο και γι'αυτό η τελική επιτυχία εξαρτάται κυρίως από τις ικανότητες και την προσωπική προσπάθεια του καθενός!
Πάντως θεωρώ αξιέπαινους όσους καταφέρνουν να μπουν στο Παν/μιο και μάλιστα σε υψηλόβαθμα τμήματα χωρίς φροντηστήριο!Αλήθεια θεωρώ ότι χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια και ισχυρή θέληση και ότι δεν είναι καθόλου εύκολο.
Συμφωνω απολυτα!Επισης,δεν εχω δει κανενα παιδι στις μερες μας να μην κανει φροντιστηριο και να βγαζει πανω απο 18.000.Στο σχολειο δεν γινεται κανονικη παραδοση των μαθηματων.Δεν γινεται επισημανση των "λεπτων" σημειων της θεωριας και των παγιδων που περιεχει.Δεν σου υποδεικνυει ο καθηγητης ουτε εναν τροπο επιλυσης των ασκησεων.Δεν σου αναφερει καν τις διαφορες κατηγοριες ασκησεων που υπαρχουν.Ουτε οι ασκησεις του σχολικου δεν λυνονται στην ταξη(που και να λυνονται,αν πας μονο μ'αυτες να δωσεις πανελληνιες δεν γραφεις ουτε 14).Οσον αφορα τα θεωρητικα μαθηματα,ο καθηγητης απλα διαβαζει το σχολικο βιβλιο και με την φασαρια που επικρατει στην ταξη των 25 παιδιων δεν μπορεις να ρωτησεις κατι επιπλεον στο οποιο εχεις απορια ή χρειαζεσαι διευκρινηση.

Παράθεση

Konstans29185 (Ναντίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Konstans29185
H Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Konstans29185 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:25, 03-08-10:

Συμφωνω απολυτα!Επισης,δεν εχω δει κανενα παιδι στις μερες μας να μην κανει φροντιστηριο και να βγαζει πανω απο 18.000.Στο σχολειο δεν γινεται κανονικη παραδοση των μαθηματων.Δεν γινεται επισημανση των "λεπτων" σημειων της θεωριας και των παγιδων που περιεχει.Δεν σου υποδεικνυει ο καθηγητης ουτε εναν τροπο επιλυσης των ασκησεων.Δεν σου αναφερει καν τις διαφορες κατηγοριες ασκησεων που υπαρχουν.Ουτε οι ασκησεις του σχολικου δεν λυνονται στην ταξη(που και να λυνονται,αν πας μονο μ'αυτες να δωσεις πανελληνιες δεν γραφεις ουτε 14).Οσον αφορα τα θεωρητικα μαθηματα,ο καθηγητης απλα διαβαζει το σχολικο βιβλιο και με την φασαρια που επικρατει στην ταξη των 25 παιδιων δεν μπορεις να ρωτησεις κατι επιπλεον στο οποιο εχεις απορια ή χρειαζεσαι διευκρινηση.
Συμφωνώ απόλυτα.Όμως έχω επίσης την άποψη ότι και τα βοηθήματα μπορεί να βοηθήσουν στο να προετοιμαστεί κανείς μόνος του χωρίς φροντιστήρια

Παράθεση

avenger92

Φοιτητής

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 18:33, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Konstans29185
Συμφωνώ απόλυτα.Όμως έχω επίσης την άποψη ότι και τα βοηθήματα μπορεί να βοηθήσουν στο να προετοιμαστεί κανείς μόνος του χωρίς φροντιστήρια
(που 'σαι γιατρουλα μου!!) Εννοειται οτι στα θεωρητικα μαθηματα μπορεις να γραψεις καλα με βοηθηματα και χωρις φροντιστηριο.Αλλα οπως και να εχει το φροντιστηριο αυξανει τις πιθανοτητες επιτυχιας!

Παράθεση

Konstans29185 (Ναντίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Konstans29185
H Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Konstans29185 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:42, 03-08-10:

(που 'σαι γιατρουλα μου!!) Εννοειται οτι στα θεωρητικα μαθηματα μπορεις να γραψεις καλα με βοηθηματα και χωρις φροντιστηριο.Αλλα οπως και να εχει το φροντιστηριο αυξανει τις πιθανοτητες επιτυχιας!
εγώ πάλι ούτε βοηθήματα,ούτε φροντιστήρια.ιδιαίτερα γιατί είμαι και αργοκίνητη (εδώ είμαι επιστημονάκι μου ) άσε που τα φροντιστήρια εδώ είναι τόσο πολυπληθή που είναι σα να είσαι στο σχολείο!

Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 20:07, 03-08-10:

Στο σχολειο δεν γινεται κανονικη παραδοση των μαθηματων.Δεν γινεται επισημανση των "λεπτων" σημειων της θεωριας και των παγιδων που περιεχει.Δεν σου υποδεικνυει ο καθηγητης ουτε εναν τροπο επιλυσης των ασκησεων.Δεν σου αναφερει καν τις διαφορες κατηγοριες ασκησεων που υπαρχουν.Ουτε οι ασκησεις του σχολικου δεν λυνονται στην ταξη(που και να λυνονται,αν πας μονο μ'αυτες να δωσεις πανελληνιες δεν γραφεις ουτε 14).Οσον αφορα τα θεωρητικα μαθηματα,ο καθηγητης απλα διαβαζει το σχολικο βιβλιο και με την φασαρια που επικρατει στην ταξη των 25 παιδιων δεν μπορεις να ρωτησεις κατι επιπλεον στο οποιο εχεις απορια ή χρειαζεσαι διευκρινηση.
Στο δικό μου το σχολείο πάντως μια χαρά δουλειά γινόταν...Ερχόταν να επικυρώσει τη δουλειά που γινόταν έξω από αυτό και πολλές φορές μάλιστα να την ενισχύσει ακόμα περισσότερο...

Παράθεση

avenger92

Φοιτητής

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 20:41, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από akiroskirios
Στο δικό μου το σχολείο πάντως μια χαρά δουλειά γινόταν...Ερχόταν να επικυρώσει τη δουλειά που γινόταν έξω από αυτό και πολλές φορές μάλιστα να την ενισχύσει ακόμα περισσότερο...
Εισαι πολυ τυχερος που το σχολειο συμπληρωνε την προσπαθεια σου.Μακαρι να συνεβαινε και στο δικο μου σχολειο αυτο.Θα με ειχε βοηθησει πολυ.Οι ωρες μου στο σχολειο φετος ηταν χασιμο χρονου(με εξαιρεση τις ωρες των μαθηματικων κατευθυνσης μιας και εκει γινοταν καλη δουλεια αλλα με καποια μοιραια λαθη)

Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 20:47, 03-08-10:

Εισαι πολυ τυχερος που το σχολειο συμπληρωνε την προσπαθεια σου.Μακαρι να συνεβαινε και στο δικο μου σχολειο αυτο.Θα με ειχε βοηθησει πολυ.Οι ωρες μου στο σχολειο φετος ηταν χασιμο χρονου(με εξαιρεση τις ωρες των μαθηματικων κατευθυνσης μιας και εκει γινοταν καλη δουλεια αλλα με καποια μοιραια λαθη)
Επιπλέον το σχολείο με βοήθησε στο θέμα "διασκέδαση"..ρίχναμε τρελό γέλιο στα μη πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα..ειδικά στα αγγλικά (αν και το πλήρωσα με δύο 17άρια στα τετράμηνα) ..τι εννοείς "μοιραία" ?

ΥΓ: σορρυ για το οφφ

Παράθεση

avenger92

Φοιτητής

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 21:09, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από akiroskirios
Επιπλέον το σχολείο με βοήθησε στο θέμα "διασκέδαση"..ρίχναμε τρελό γέλιο στα μη πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα..ειδικά στα αγγλικά (αν και το πλήρωσα με δύο 17άρια στα τετράμηνα) ..τι εννοείς "μοιραία" ?
Και μενα με βοηθησε στο θεμα "διασκεδαση-ψυχαγωγια" μιας και εκανα εναν νεο φιλο κατα τη διαρκεια των μαθηματων που δεν με πολυενδιεφεραν! Ο μαθηματικος εκανε το εξης λαθος->Μας ελεγε αναλυτικα την θεωρια αλλα δεν ξεκινουσαμε απο απλες ασκησεις,μας εβαζε κατευθειαν στα βαθια! Δηλαδη,δεν μας εβαζε θεματα κλιμακουμενης δυσκολιας αλλα κατευθειαν θεματα δυσκολοτερα απο των πανελληνιων.Σου φαινεται εντελως σωστο αυτο?Γενικα ο συγκεκριμενος καθηγητης ακολουθει αυτη την τακτικη καθε χρονο.Εγω δεν ειχα προβλημα μιας και τα ειχα δουλεψει στο φροντιστηριο(ισα ισα που ελυνα επιπλεον ασκησεις) αλλα σε καποια αλλα παιδια που ηταν πιο πισω στην υλη με το φροντιστηριο τους τους εβγαινε η παναγια!Και μια μερα μας λεει ο καθηγητης->Οποιος εχει προβλημα με τον τροπο που διδασκω να μου το πει.Οι αλλοι που τον εβριζαν μερα-νυχτα επειδη τους εκανε τη ζωη ακομα πιο δυσκολη δεν μιλησαν.Ε,εν ολιγοις,ξεκινησα να μιλω εγω για το προβλημα,συμφωνησαν και οι αλλοι,το παραδεχτηκε και ο ιδιος και ειπε οτι θα προσπαθησει να διορθωθει οσο μπορει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 21:19, 03-08-10:

Και μενα με βοηθησε στο θεμα "διασκεδαση-ψυχαγωγια" μιας και εκανα εναν νεο φιλο κατα τη διαρκεια των μαθηματων που δεν με πολυενδιεφεραν! Ο μαθηματικος εκανε το εξης λαθος->Μας ελεγε αναλυτικα την θεωρια αλλα δεν ξεκινουσαμε απο απλες ασκησεις,μας εβαζε κατευθειαν στα βαθια! Δηλαδη,δεν μας εβαζε θεματα κλιμακουμενης δυσκολιας αλλα κατευθειαν θεματα δυσκολοτερα απο των πανελληνιων.Σου φαινεται εντελως σωστο αυτο?Γενικα ο συγκεκριμενος καθηγητης ακολουθει αυτη την τακτικη καθε χρονο.Εγω δεν ειχα προβλημα μιας και τα ειχα δουλεψει στο φροντιστηριο(ισα ισα που ελυνα επιπλεον ασκησεις) αλλα σε καποια αλλα παιδια που ηταν πιο πισω στην υλη με το φροντιστηριο τους τους εβγαινε η παναγια!Και μια μερα μας λεει ο καθηγητης->Οποιος εχει προβλημα με τον τροπο που διδασκω να μου το πει.Οι αλλοι που τον εβριζαν μερα-νυχτα επειδη τους εκανε τη ζωη ακομα πιο δυσκολη δεν μιλησαν.Ε,εν ολιγοις,ξεκινησα να μιλω εγω για το προβλημα,συμφωνησαν και οι αλλοι,το παραδεχτηκε και ο ιδιος και ειπε οτι θα προσπαθησει να διορθωθει οσο μπορει.
Πολλη λαθος τακτικη αν δεν εξασκηθης με απλες ασκησης να μπεις σο νοημα πιος ο λογος να πεδεβαισε αλλα τουλαχιστον αναγνωρισε το λαθος του και πρωσπαθησε να το διωρθωση απο οτι καταλαβα.

Παράθεση

avenger92

Φοιτητής

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 21:33, 03-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Thoba19
Πολυ λαθος τακτικη αν δεν εξασκηθεις με απλες ασκησεις να μπεις στο νοημα ποιος ο λογος να παιδευεσαι αλλα τουλαχιστον αναγνωρισε το λαθος του και προσπαθησε να το διορθωσει απο οτι καταλαβα.
Οχι δεν διορθωθηκε..Ολα ιδια παρεμειναν..Ακολουθει αυτη την τακτικη τοσα χρονια,σιγα μην αλλαξει επειδη του το ειπα εγω και συμφωνησαν και οι υπολοιποι..

Παράθεση

s@pph

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη s@pph
H s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H s@pph έγραψε στις 20:59, 18-08-10:

Γεια σας!Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας ως πιο εμπειροι για το ειναι δυνατον να πετυχουμε στις πανελληνιες χωρις ιδιαιτερα και φροντιστηρια.....υψηλους στοχους παντα και ειδικα στη θεωρητικη!!Προσωπικα εχω επογοητευτει ακουγοντας -πως αν δεν κανεις φροντιστηριο, μην περιμενεις υψηλη σχολη..- ¨ Περιμενω τα μηνυματα σας..Ευχαριστω!

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 21:02, 18-08-10:

Μην τους ακούς. Γίνεται και παραγίνεται.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:05, 18-08-10:

Το φροντιστήριο ουσιαστικά σου βάζει ένα πρόγραμμα διαβάσματος. Αυτό μπορείς να το κάνεις και μόνη σου παρέα με βοηθήματα και κριτήρια αξιολόγησης.

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 21:16, 18-08-10:

ειναι δυσκολο φιλε. απ οτι ακουω μεσα στο σκαρτο εκπαιδευτικο μας συστημα η υλη βγαινει λιγες μερες-βδομαδες πριν τις πανελληνιες.
Οποτε, η αρχιζεις και διαβαζεις με συστημα ,ωστε να εχεις βγαλει μονος σ την υλη αρκετο καιρο πριν για να κανεις τις επαναληψεις σου,
ειτε πας σε φροντηστηριο...
Το σημαντικοτερο ειναι να λυνεις ολες σου τις αποριες , ρωτα κι εμας εδω !
Και θα βοηθησει αν ρι3εις καμια ματια σε παλια θεματα ε3ετασεων.

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 07:26, 19-08-10:

Φυσικα και γινεται. Οι ελαχιστες περιπτωσεις παιδιων που το εκαναν μας εδειξαν οτι δεν ειναι κατι αδυνατο. Ομως, ακριβως επειδη αυτες οι περιπτωσεις ηταν τοσο λιγες μας εδειξαν οτι ειναι και δυσκολο.

Εξηγουμαι:

Κατα την γνωμη μου, αυτοι ειναι οι παραγοντες που θα μπορουσαν να συντελεσουν ωστε ενας μαθητης να πετυχει στις πανελληνιες χωρις φροντιστηριο (Καποιοι απο αυτους τους παραγοντες φυσικα υπαρχουν ακομη και στο ενδεχομενο ΜΕ το φροντιστηριο. Ομως θεωρω πως για την περιπτωση που συζηταμε, ειναι ολοι τους αναγκαιοι και οχι απλα ικανοι):

1) Ατσαλινη θεληση: Το Α και το Ω, η αρχη και το τελος για αυτο που συζηταμε, για ευνοητους, νομιζω, λογους.
2) Οργανωση: Δεν μπορει ενας μαθητης που δεν ξερει να διαχειριζεται τον χρονο του να καταφερει κατι τετοιο.
3) Αυτοπειθαρχια: Το πιο πιθανο ειναι οτι καποια στιγμη ο μαθητης θα "σπασει". Εκει πρεπει να μπορεσει να κρατησει τον εαυτο του.
4) Υψηλο IQ: Ή εν πασει περιπτωσει, το ειδος αυτο του IQ που απαιτειται ουτως η αλλως να εχεις για να καταλαβεις αυτα που διδασκονται.
5) Να μην εχεις πολλα κενα απο την πορεια σου ως την Β' Λυκειου.
6) Την στηριξη του οικογενειακου περιβαλλοντος και την γαληνη αυτου.
7) Τυχη: Να εχεις καλους καθηγητες στο σχολειο ετσι ωστε να ρωτας σε αυτους τυχον αποριες.
Τυχη νο.2: Να μην συμβουν πολλες απεργιες/καταληψεις στην χρονια σου.
9) Συνδεση στο internet: Για να μπορεις να βρισκεις διαφορα θεματα, ασκησεις, κτλ.

Παράθεση

s@pph

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη s@pph
H s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H s@pph έγραψε στις 15:59, 19-08-10:

πολυ ευστοχο πιστευω το μηνυμα σου....για την στηριξη του οικ περιβαλλοντος και για τα κενα......δεν ξερω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους