Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,490 μηνύματα σε 96,218 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 407 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

nikos01

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikos01
Ο nikos01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O nikos01 έγραψε στις 16:40, 19-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Φυσικα και γινεται. Οι ελαχιστες περιπτωσεις παιδιων που το εκαναν μας εδειξαν οτι δεν ειναι κατι αδυνατο. Ομως, ακριβως επειδη αυτες οι περιπτωσεις ηταν τοσο λιγες μας εδειξαν οτι ειναι και δυσκολο.
Εξηγουμαι:
Κατα την γνωμη μου, αυτοι ειναι οι παραγοντες που θα μπορουσαν να συντελεσουν ωστε ενας μαθητης να πετυχει στις πανελληνιες χωρις φροντιστηριο (Καποιοι απο αυτους τους παραγοντες φυσικα υπαρχουν ακομη και στο ενδεχομενο ΜΕ το φροντιστηριο. Ομως θεωρω πως για την περιπτωση που συζηταμε, ειναι ολοι τους αναγκαιοι και οχι απλα ικανοι):
1) Ατσαλινη θεληση: Το Α και το Ω, η αρχη και το τελος για αυτο που συζηταμε, για ευνοητους, νομιζω, λογους.
2) Οργανωση: Δεν μπορει ενας μαθητης που δεν ξερει να διαχειριζεται τον χρονο του να καταφερει κατι τετοιο.
3) Αυτοπειθαρχια: Το πιο πιθανο ειναι οτι καποια στιγμη ο μαθητης θα "σπασει". Εκει πρεπει να μπορεσει να κρατησει τον εαυτο του.
4) Υψηλο IQ: Ή εν πασει περιπτωσει, το ειδος αυτο του IQ που απαιτειται ουτως η αλλως να εχεις για να καταλαβεις αυτα που διδασκονται.
5) Να μην εχεις πολλα κενα απο την πορεια σου ως την Β' Λυκειου.
6) Την στηριξη του οικογενειακου περιβαλλοντος και την γαληνη αυτου.
7) Τυχη: Να εχεις καλους καθηγητες στο σχολειο ετσι ωστε να ρωτας σε αυτους τυχον αποριες.
Τυχη νο.2: Να μην συμβουν πολλες απεργιες/καταληψεις στην χρονια σου.
9) Συνδεση στο internet: Για να μπορεις να βρισκεις διαφορα θεματα, ασκησεις, κτλ.
Σε γενικές γραμμές τα περιέγραψες όλα (αν και διαφωνώ στο κομμάτι με το IQ που πρέπει απλά να είναι αυτό του "μέσου μαθητή"). Δύσκολο είναι αλλά ...όχι ακατόρθωτο. Έχω πετύχει παιδιά μεταναστών που το κατάφεραν (και σε σχολές με μεγάλες βάσεις) .Σίγουρα δεν είχαν το περιβάλλον και τα εφόδια που έχει το "μέσο ελληνόπουλο".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σοφιστής (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σοφιστής
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 739 μηνύματα.

O Σοφιστής έγραψε στις 17:18, 19-08-10:

Ναι όμως επειδή είναι δύσκολο να αριστεύσεις (για τις πανελλήνιες εννοώ φυσικά..) χωρίς βοήθεια ιδιαιτέρων ή φροντιστηρίου τις περισσότερες φορές η επίτευξη υψηλής βαθμολογίας καθίσταται μεγάλη 'πρόκληση'. Ας το παραδεκτούμε ότι όσο θέληση να έχει ο ψ,χ,γ δεν είναι εφικτό να πετύχει να 'κρούσει' το κουδούνι των υψηλόβαθμων σχολών (βλ. Ιατρική,Νομική,ΗΜΜΥ,Πολιτικοί Μηχ, κτλ) αν δεν έχει βάσεις δηλαδή ισχυρό υπόβαθρο ( που σημαίνει όχι κενά, πολλή όρεξη, ακούραστο πνεύμα , πολύ καλές επιδόσεις κ.ο.κ). Κατά τη γνώμη μου η βοήθεια στην Γ Λυκείου αποτελεί (για μένα τουλάχιστον) ένα ατού που μαζί με αυτό και φυσικά και με τις δυνατότητες του καθενός ικανοποείται ο εκάστοτε στόχος. Δεν μπορώ να παραβλέψω ( και να συγχαρώ συγχρόνως) ότι λόγω οικονομικών δυνατοτήτων( συνήθως όμως έχω δει και αλαζονικές συμπεριφορές δυστυχώς) πολλά παιδιά οδηγούνται στην επιτυχία εντελώς από μόνα τους.
Πάντως δεν είναι το κλειδί μόνο η θέληση.Είναι ένας 'παράγοντας'.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos01

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikos01
Ο nikos01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O nikos01 έγραψε στις 20:16, 20-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Σοφιστής
Ναι όμως επειδή είναι δύσκολο να αριστεύσεις (για τις πανελλήνιες εννοώ φυσικά..) χωρίς βοήθεια ιδιαιτέρων ή φροντιστηρίου τις περισσότερες φορές η επίτευξη υψηλής βαθμολογίας καθίσταται μεγάλη 'πρόκληση'. Ας το παραδεκτούμε ότι όσο θέληση να έχει ο ψ,χ,γ δεν είναι εφικτό να πετύχει να 'κρούσει' το κουδούνι των υψηλόβαθμων σχολών (βλ. Ιατρική,Νομική,ΗΜΜΥ,Πολιτικοί Μηχ, κτλ) αν δεν έχει βάσεις δηλαδή ισχυρό υπόβαθρο ( που σημαίνει όχι κενά, πολλή όρεξη, ακούραστο πνεύμα , πολύ καλές επιδόσεις κ.ο.κ). Κατά τη γνώμη μου η βοήθεια στην Γ Λυκείου αποτελεί (για μένα τουλάχιστον) ένα ατού που μαζί με αυτό και φυσικά και με τις δυνατότητες του καθενός ικανοποείται ο εκάστοτε στόχος. Δεν μπορώ να παραβλέψω ( και να συγχαρώ συγχρόνως) ότι λόγω οικονομικών δυνατοτήτων( συνήθως όμως έχω δει και αλαζονικές συμπεριφορές δυστυχώς) πολλά παιδιά οδηγούνται στην επιτυχία εντελώς από μόνα τους.
Πάντως δεν είναι το κλειδί μόνο η θέληση.Είναι ένας 'παράγοντας'.
To θέμα όμως είναι ότι δεν υπάρχει και "κλειδί". Γιατί όταν έδινα και εγώ έβλεπα μαθητές που είχαν πάει στα πιο καλά ιδιωτικά σχολεία,σε φροντιστήρια,σε άπειρα ιδιαίτερα και είχαν ένα καλό περιβάλλον γύρω τους ...που τελικά δεν απέδωσαν. Όπως θυμάμαι χαρακτηριστικά και αριστούχο μαθητή να καταρρέει κυριολεκτικά και να έχει κάνει τρελή προετοιμασία*. Ποτέ δεν ξέρεις πώς θα πάνε τα πράγματα.Απλά εγώ από την πλευρά μου λέω να κάνουν όλοι την προετοιμασία τους όσο καλύτερα μπορούν και να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους. Όσο για αυτούς που προσπαθούν χωρίς βοήθεια απλά πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.

* Έδωσε και 2η φορά και πέρασε σε σχολή του ΕΜΠ που ήθελε 3ος!!!

Παράθεση

frizstyler

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frizstyler
Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O frizstyler έγραψε στις 00:50, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από thinkpad
Εγώ φοίτησα στη δευτέρα λυκείου ακλουθώντας θετική κατεύθυνση... έβγαλα γενικό μέσο όρο 19,5 "δεκαεννέα και 5 δέκατα" χωρίς απολύτως καμία βοήθεια ιδιαίτερα η φροντιστήρια. αρχικά όλοι με θεωρούσαν παλαβό!!! έπειτα όταν είδαν ότι δεν είμαι με είπαν ιδιοφυΐα!!! τελικά μου κάνει εντύπωση ότι και οι δυο παραπάνω υποθέσεις ήταν λανθασμένες... είναι δύσκολο μάλλον να αντιλήφθη κάνεις ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε μόνο με προσωπική ενασχόληση και ουσιώδη εργασία να πτυχή οτιδήποτε θέλει!!!(εννοώ πάνω στον τομέα της μάθησης). προσωπικά έμαθα μαθηματικά γεμίζοντας όλο μου το δωμάτιο με σκισμένα φύλλα από ασκήσεις λυμένες η από απόπειρες λύσεων. "έγινα ο καλύτερος πελάτης του βιβλιοπωλείου " μέχρι που χρησιμοποιούσα χαρτιά εκτυπωτή για οικονομία!!! πιστεύω πως ο μονός τρόπος - εγγύηση για την επιτυχία είναι η προσωπική ενασχόληση, καθώς ακόμη και όσοι φοιτούν σε φροντιστήριο δεν είχαν τη δική μου απόδοση, όχι επειδή δεν μπορούσαν αλλά επειδή θεωρούσαν ότι είναι καλυμμένοι και δεν προσπαθούσαν όσο εγώ!!! [...}. τώρα (καλοκαίρι δευτέρας προς τρίτη λυκείου) έχω αγοράσει τα βιβλία της τρίτης στα μαθήματα της κατεύθυνσης μου και έχω αρχίσει κατά την ιδία μέθοδο την προετοιμασία μου... πιστεύω πως έχω την ικανότητα να πτυχή τους στόχους μου. όσο για τους γονείς μου!!! αρχικά με είχαν αποπάρει για τον κατ 'αυτούς "ρίσκο" που έπαιρνα και πραγματικά ευχαριστήθηκα που τους έδειξα ότι είχαν άδικο... τέλος κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα του Έλληνα είναι ότι τα περιμένει όλα από τους άλλους (γονείς - καθηγητές - φροντιστήριο - πολιτικά κόμματα ) και αυτό οδήγησε τη χωρά αυτή στην ανεπίσημη αυτοί "πτώχευση" .
ελπίζω κάποιος από εσάς να με καταλάβει και μόλις διαβάσει αυτό το μήνυμα να κλείσει τον η/υ και να αποδείξει στον εαυτό του α η επιτυχία δεν εξαγοράζεται αλλά κατακτάται...
ένας από εσάς αγαπητοί μαθητές,
"thinkpad"
αγαπητε φιλε thinkpad, σωστα ειναι αυτα που λες αλλα καλο θα ηταν να εισαι πιο ρεαλιστης.δεν εχουν ολοι οι μαθητες τις ιδιες ικανοτητες.γιατι νομιζεις οτι τοσα πολλα παιδια κανουν φροντιστηριο?επειδη βαριουνται να διαβασουν μονοι τους?οχι,επειδη το σχολειο ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ για να σου μεταδωσει ουσιωδη μαθηση και να σου λυσει ολες τις αποριες.μαλιστα εγω μαθηματικα μπορω μονο ιδιαιτερο γιατι με το τμημα χανομαι.λοιπον ειτε εισαι το λεγομενο "whiz-kid"(ο επιστημονικος ορος για το ξεφτερι),ειτε εισαι καλος στην παπαγαλια,θα 'πρεπε να προσεχεις περισσοτερο αυτα τα λεπτα θεματα.πολλους μπερδεψες

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

amaryllis1gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη amaryllis1gr
H amaryllis1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H amaryllis1gr έγραψε στις 19:31, 24-11-10:

Σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες φέτος... Γνωρίζεται κάποια καλά βοηθήματα για θεωρητική κατεύθυνση?
Χωρίς φροντιστήρια κι εγώ, διότι δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε χρήμα... (δουλεύω κ είμαι σπουδάστρια ιεκ)

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,237 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 20:02, 24-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από amaryllis1gr
Σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες φέτος... Γνωρίζεται κάποια καλά βοηθήματα για θεωρητική κατεύθυνση?
Χωρίς φροντιστήρια κι εγώ, διότι δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε χρήμα... (δουλεύω κ είμαι σπουδάστρια ιεκ)
Πάτα με!

Παράθεση

thinkpad2

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη thinkpad2
Ο thinkpad2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O thinkpad2 έγραψε στις 13:31, 01-06-11:

Αγαπητά μου μέλη του i school, είμαι το ίδιο μέλος με το " thinkpad " που έγραψα πέρισι σχόλια σε αρκετές σελίδες με το παραπάνω θέμα... Λοιπάμαι για τα κεφλαία μου ... Κατάλαβα πόσο δυσανάγνωστα ήταν.. όπως κι ό,τι γραφω.. Ωστόσο ένα χρόνο μετά από τότε, έχω να δηλώσω τα εξής:

Φοίτησα κι εγώ στην γ λυκείου φέτος κατά το σχολικό έτος 2010 - 2011. Σε όλη τη σχολική πορεία μου ποτέ δεν έκανα φροντηστίριο ή ιδιαίτερα... Δεν ενίσχυσα την παραπαιδεία... Πάντοτε η "μέθοδός" μου βασιζόταν στην απόλυτη κατανόηση των σχολικών εγχειριδίων, τα οποία παρεπιπτόντως θεωρώ σχετικώς καλογραμμένα, καθώς σε αντίθεση με βοηθήματα που μου έδειχναν οι συμμαθητές μου, έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα παρουσίασης των εννοιών, συνοχη και στοχοθετημένο υλικό που συνίσταται από παραδείγματα, ασκήσεις εμπέδωσης, και συνδυαστικά θέματα. Επιπλέον την απόφασή μου να μελετώ μόνος μου, συνόδευε η επιμονή μου στην επίλυση ασκήσεων που εγώ επέλεγα. Έμαθα μαθηματικά γεμίζοντας όλο μου το δωμάτιο από σκισμένα φύλλα εκτυπωτή... Κατά την άποψή μου, η μάθηση συνιστά διαδικασία, από την οποία απαιτείται να διέλθει ο καθένας ώστε να μάθει να εργάζεται , να είναι αυτάρκης, να συνδυάζει, να δημιουργεί και να ανακαλύπτει... Επιστήμονα κατα την άποψή μου είναι αδύνατο να σε καταστήσει κάθε επιμορφωτικό ίδρυμα. Έπιστήμονας γίνεσαι... Όπως εξάλλου είπε ο διάσμος Ελβετός μαθηματικός Bernoulli, "Κανένας δεν δίδαξε ποτέ κανέναν τίποτα!, Απλώς τον βοήθησε να το μάθει μόνος του!". Ακόμα κι όσοι παιρνούν σε υψηλόβαθμες σχολές με τη χρήση της παραπαιδείας, και με λίγη τύχη βέβαια, καθώς οι μαθητές αυτοί απλώς "παπαγαλίζουν" έτοιμες φροντηστιριακές γνώσεις, δίχως να έχουν μάθει να σκέφτονται αυτόνομα, στη συνέχεια στο πανεπιστήμιο "τα φτήνουν", καθώς υπερβολικά κουρασμένοι και άμαθοι στην αυτόνομη επεξεργασία αδυνατούν να ανταποκριθούν από μόνοι τους...

Αρκετά νομίζω με τις απόψεις αυτές ... Ας σας μιλήσω τώρα για εμένα:
Εγώ στην α λυκείου έβγαλα 19,3
στην β λυκείου 19,5
στην γ λυκειου μέχρι στιγμής έχω σε όλα 20

στις πανελλήνιες έγραψα όπως υπολογίζω για τα μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης τα εξης:
χημεία: 19.2 - 20 (πιθανών να χάσω μονάδες λόγω κακού γραφικού χαρακτήρα)
φυσική :18.2 - 19.6 (σωστά όλα τα θέματα , στο δ του 4ου θέματος απλώς λόγω χρόνου δεν έβαλα νούμερα στους τύπους, + κακός γραφικός χαρακτήρας)
μαθηματικα κατεύθυνσης: 16 - 18.6 ( πολυπλοκότητα λύσεων, θεμα 3ο το γ απλώς περιέγραψα τον τρόπο λύσης , χωρίς να τον ολοκληρώσω, θέμα 4ο σωστά λημμένο)
έκθεση - έκφραση: 16- 17 (γνωρίζεται περι υποκειμενικότητας στην αξιολόγηση του μαθήματος αυτού)
βιολογία κατεύθυνσης: 18.6 - 19.4 (θέμα 4ο σε μερικά σημεία ενδέχεται λανθασμένη αντιγραφή βάσεων)
βιολογία γενικής παιδείας:20.

Με βάση τα χειρότερα από τα παραπάνω δεδομένα βγάζω περίπου 18.600 μόρια, που σημαίνει πως εισάγομαι σε σχολές της επιθυμίας μου , αποκλειστικά χάρη στην προσωπική μου μελέτη!!!

Φυσικά, όλα τα παραπάνω δεν τα γράφω για φιγούρα, αλλά για να αποτελέσουν παράδειγμα για όσους με αμφισβητουν, δηλαδή αμφισβητουν τον εαυτό τους... Φυσικά μόλις πάρω ατα αποτελέσματα θα ενημερώσω την ιστοσελίδα για τα "τελικά δεδομένα" , αλλά είμαι σίγουρος για αυτά καθώς μ μέθοδος που εργάστηκα μου έδωσε κι άλλο ένα προσόν... Αφού δεν αξιολογοούμουν από κανέναν σε προσωπικό επίπεδο εργασίας, έμαθα να αξιολογώ άριστα τον εαυτό μου... Έτσι σε προσεγγιστικό πάντα επίπεδο, καθώς δεν είναι δυνατόν να υπολογίσω τις διαθέσεις των βαθμολογητών καθώς δεν με βαθμολόγησαν παρα μόνο καθηγητές του σχολείου στο παρελθόν σας παραθέτω τα παραπάνω στοιχεία...

Επιπλέον η επικράτηση της παραπαιδείας στη χώρα μας θεωρώ πως συνιστά καθαρά ένα αποτέλεσμα της γενικότερης νοοτροπίας του Έλληνα για αποπομπη των ευθυνών, τεμπελιά , φυγοπονία και κυρίως της ανάγκης του κάθε ατόμου να τα περιμένει όλα από τους άλλους (πολιτικά κόμματα, θρησκευτικές οργανώσεις, γονείς, επιμορφωτικά ιδρύματα , κι άλλους τρίτους "μεσσίες"). Όλοι κατηγορόυν τα σχολικά βιβλία, τους καθηγητές , το σύστημα βρίσκοντας έτσι την "κάθαρση" που αναζητούν δικαιολογόντας την έλλειψη προσπάθειας από μεριάς τους. Βάσει της σχολικής μου εμπειρίας, όποτε έιχαμε να αντιμετωπίσουμε ένα διαγώνισμα , τουλάχιστον το 75% των συμμαθητών μου σπαταλούσαν χρόνο γκρινιάζοντας για τη δυσκολία των θεμάτων, δίχως ωστόσο να επιχειρήσουν κάποια λύση... Επιπροσθέτως, δίχως να θέλω να θεωρηθώ ανώτερος, όταν μόνο εγώ τελικά εξασφάλιζα αποτελέσματα, οι συμμαθητές μου με αντιμετώπιζαν με ειρωνία και χλευασμό(φυτό π.χ.) ή προσπαθούσαν να με κατηγορήσουν για άλλες πτυχές της ζωής μου (π.χ. πορωμένος, άθεος κ.τ.λ.), ή με θεωρόυσαν κάποιοι λιγότερο ενοχήτικόι , αλλά εξίσου τεμπέληδες ή απράγμονες απλώς ανώτερο... Ωστόσο η αλήθεια νομίζω μως ήταν η ακόλουθη.. εξασφάλιζα αποτελέσματα επειδή προσπαθούσα.. Δεν υπάρχει περισσότερη εξυπνάδα , αλλά περισσότερη θέληση κι αποφασιστικότητα... Λυπάμαι που κάποιοι δεν το κατάλαβαν ποτέ αυτό, αλλά περισσότερο που κάποιοι άλλοι το κατάλαβαν αλλά αρνούνται να αλλάξουν , γιατί έτσι θα διαφέρουν από τους πολλούς... Ωστόσο κατά την άποψή μου μόνο με την προσωπική αντίληψη των σφαλμάτων μας και την ατομική προσπάθεια αλλάζει ένα σύστημα, κι όχι με τις συνηθισμένες άσκοπες κι ανευ λόγου διαμαρτυρίες ( καταλήψεις σε σχολεία, πορείες, γιαουρτώματα καθηγητών κ.τ.λ.).

Ζητώ συγγνώμη για την υπερβολική μου στάση αλλά νομίζω πως πηγάζει από την έμφυτη ανάγκη μου να εκφραστώ... Φυσικά θα σας ενημερώσω όποτε μπορέσω για τις τελικές μου επιδόσεις στις πανελλήνιες εξετάσεις...
Ευχαριστώ για την προσοχή σας με αγάπη , ένας από εσάς,
thinkpad

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 14:01, 01-06-11:

@thinkpad αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι αφ'ενός μπράβο για την δύναμη που είχες να κάνεις κάτι τέτοιο μόνος σου και αφ'ετέρου καλά αποτελέσματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη natasoula...
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 14:09, 01-06-11:

@Thinhpad2 Τι να πω,συγχαρητήρια...Αρκετά ενθαρρυντικά πάντως τα όσα λες για όσους ξεκινάμε αυτό τον αγώνα χωρίς φροντιστήρια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 15:02, 01-06-11:

ουτε εγω πηγα ποτε φροντιστηριο

πιστευω πως το αν θα πετυχει καποιος μαθητης ειναι αποκλειστικα στο χερι του, στη δικη του προσπαθεια, διοτι αν καποιος δεν διαβαζει τι να το κανει το φροντιστηριο; ενω αυτος που πραγματικα ασχολειται και εχει στοχους μπορει να καταφερει πολλα, ακομα και μονος του. Αυτη ειναι η αποψη μου.

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 16:12, 01-06-11:

Χα, μόλις έγραψα σε ένα παρόμοιο θέμα, οπότε το επαναλαμβάνω και εδώ:

Συχνά κάνουμε το λάθος (που πιστεύω ότι έχεις κάνει και εσύ στο μυαλό σου), να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια. ΔΕΝ είναι όλοι οι μαθητές ίδιοι, ΔΕΝ έχουν όλοι τις ίδιες κλίσεις, ΔΕΝ έχουν όλοι την ίδια ευκολία στην μάθηση, ΔΕΝ έχουν όλοι το ίδιο μυαλό ή την ίδια εξυπνάδα, ΔΕΝ έχουν όλοι την ίδια πειθαρχία στο διάβασμα, ΔΕΝ έχουν όλοι το ίδιο ενδιαφέρον για διάβασμα, ΔΕΝ έχουν όλοι τους ίδιους ρυθμούς, και χίλια δυο άλλα "ΔΕΝ". Φυσικά, αυτό που μου περιγράφεις, ΔΕΝ είναι ο μέσος όρος, όπως καταλαβαίνεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,788 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 16:17, 01-06-11:

Χα, μόλις έγραψα σε ένα παρόμοιο θέμα, οπότε το επαναλαμβάνω και εδώ:

Συχνά κάνουμε το λάθος (που πιστεύω ότι έχεις κάνει και εσύ στο μυαλό σου), να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια. ΔΕΝ είναι όλοι οι μαθητές ίδιοι, ΔΕΝ έχουν όλοι τις ίδιες κλίσεις, ΔΕΝ έχουν όλοι την ίδια ευκολία στην μάθηση, ΔΕΝ έχουν όλοι το ίδιο μυαλό ή την ίδια εξυπνάδα, ΔΕΝ έχουν όλοι την ίδια πειθαρχία στο διάβασμα, ΔΕΝ έχουν όλοι το ίδιο ενδιαφέρον για διάβασμα, ΔΕΝ έχουν όλοι τους ίδιους ρυθμούς, και χίλια δυο άλλα "ΔΕΝ". Φυσικά, αυτό που μου περιγράφεις, ΔΕΝ είναι ο μέσος όρος, όπως καταλαβαίνεις.
Συμφωνώ, αν κάποιος μπορεί να βάλει την καθημερινότητά του σε ένα πρόγραμμα και έχει τη διάθεση να το ψάξει το θέμα και του κόβει και λίγο μια χαρά μπορεί και χωρίς φροντιστήριο, αλλιώς καλύτερα να το ξανασκεφτούμε.

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 16:20, 01-06-11:

Είπες τρια βασικά αν:

1) ΑΝ κάποιος μπορεί να βάλει την καθημερινότητα του σε ένα πρόγραμμα,
2) ΑΝ έχει την διάθεση να το ψάξει,
3) ΑΝ του κόβει και λίγο.

Να προσθέσω και εγώ ένα;

ΑΝ η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήτανε πατίνι.

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,788 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 16:23, 01-06-11:

Είπες τρια βασικά αν:

1) ΑΝ κάποιος μπορεί να βάλει την καθημερινότητα του σε ένα πρόγραμμα,
2) ΑΝ έχει την διάθεση να το ψάξει,
3) ΑΝ του κόβει και λίγο.

Να προσθέσω και εγώ ένα;

ΑΝ η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήτανε πατίνι.
πού κάνω λάθος;
δεν είναι δύσκολο να διαπιστώσεις κάποια πράγματα.

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 16:24, 01-06-11:

Το λάθος είναι ότι αυτά τα τρια "ΑΝ" (και άλλα, θα έλεγα) δεν ισχύουν πάντα για τον μέσο όρο. Και έτσι, βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα.

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 16:43, 01-06-11:

Το λάθος είναι ότι αυτά τα τρια "ΑΝ" (και άλλα, θα έλεγα) δεν ισχύουν πάντα για τον μέσο όρο. Και έτσι, βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα.
Κοιτάξτε, δεν μπορώ να γνωρίζω τον καθένα ξεχωριστά, σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και εξαιρέσεις άλλωστε, δεν είναι απόλυτα αυτά που είπα. Δεν τα έβγαλα όμως από το μυαλό μου. Υπάρχουν υποψήφιοι,( και πρόκειται για πολλούς όπως μπορώ να κρίνω από το σχολείο μου) που όλη τη μαθητική ζωή, έχουν μάθει να τους λένε τι να κάνουν και πώς να κινηθούν. Δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό, και εγώ έτσι ΄χω μάθει να λειτουργώ άλλωστε, αλλά συμβαίνει.
Για αυτό το λόγο, πιστεύω πως αν κάποιος επιλέξει να μην κάνει φροντιστήριο στην τρίτη λυκείου, υπάρχουν κάποια πράγματα που καλείται να έχει σκεφτεί από πριν. Οι πανελλήνιες όσο και αν θέλουμε να τις απομυθοποιήσουμε, δεν είναι κάτι απλό. Παίζονται πολλά πράγματα, για αυτό και πρέπει ο καθένας να κάνει τις όποιες επιλογές του με πολλή προσοχή, αλλιώς αργότερα θα βρίζει. Για αυτό και τα "αν". Φυσικά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά η φάση δεν είναι αέρα πατέρα να πηγαίνουμε έτσι για λόγους που εξήγησα.

Παράθεση

Ψηλά το κεφάλι (μανος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ψηλά το κεφάλι
Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Ψηλά το κεφάλι Ο στόχος στη ζωή μας, είναι να ξεπεράσουμε τους ίδιους μας τους εαυτούς! έγραψε στις 18:21, 01-06-11:

Εγώ παω 2α λυκείου θετική κατεύθυνση και στο πρώτο έβγαλα 16.7 μέσο όρο και στο 2ο έβγαλα 17.8. Αυτα χωρίς να εχω πάει πότε φροντιστήριο ούτε ένα βοήθημα και χωρίς να σκοτώνομαι στο διάβασμα. Φέτος βέβαια μόλις τελειώσω τις εξετάσεις θα αρχίσω καρφί τις ασκήσεις για τις πανελλαδικές και ελπίζω από μόνος μου μέχρι τις αρχές απριλίου να εχω τελειώσει και να κάνω επαναλήψεις. Τί λέτε; θα πετύχω; και κάτι άλλο. Αφού πατέ που πατέ φροντιστήρια, γιατί δεν πατέ σε ιδιωτικά σχολεία που και πιο όργανομένα είναι και κερδίζεις χρόνο για το απόγευμα να διαβάσεις και πάνω από όλα θα σ περισσεύει και ελεύθερος χρονος να ξεσκάς που και που.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψηλά το κεφάλι : 01-06-11 στις 18:26. Αιτία: Ήθελα να γράψω ότι παω θετική
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 18:23, 01-06-11:

Αν έχεις την εντύπωση ότι κανένα παιδί του ιδιωτικού σχολείου δεν πάει φροντιστήριο, κάνεις λάθος.

(Συμφωνώ βέβαια ότι είναι παραλογισμός απίστευτος, έτσι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,697 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 18:31, 01-06-11:

Εγώ ξέρω παιδιά που πάνε σε ιδιωτικό , σε πρωτοκλασάτα φροντιστήρια και κάνουν + ιδιαίτερα

Παράθεση

Ψηλά το κεφάλι (μανος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ψηλά το κεφάλι
Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Ψηλά το κεφάλι Ο στόχος στη ζωή μας, είναι να ξεπεράσουμε τους ίδιους μας τους εαυτούς! έγραψε στις 18:34, 01-06-11:

Αν έχεις την εντύπωση ότι κανένα παιδί του ιδιωτικού σχολείου δεν πάει φροντιστήριο, κάνεις λάθος.

(Συμφωνώ βέβαια ότι είναι παραλογισμός απίστευτος, έτσι
ε άμα είναι να πηγαίνουν σε ιδιωτικά και να κάνουν και φροντιστήρια είναι άξιοι της τύχης τους. Τουλάχιστον αυτοί της γενικής έχουν ένα λόγο ότι δηλαδή είναι ανεπαρκής το δημόσιο σχολείο. Αυτοί τί θα λένε; ( εκτός θέματος: επειδή είδα ότι μου είχες στείλει προσωπικό μήνυμα ότι γράφω τα κάνω από το κινητό γι'αυτό θα σου απαντήσω μόλις τελειώσω τις εξετάσεις.)

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 18:34, 01-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Εγώ ξέρω παιδιά που πάνε σε ιδιωτικό , σε πρωτοκλασάτα φροντιστήρια και κάνουν + ιδιαίτερα
και μετά στις πανελλήνιες παίρνουν τα τρία τους. ανασφάλεια λέγεται

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,472 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 18:40, 01-06-11:

Ναι βασικά πρέπει να σταματήσει η καραμέλα με τα ιδιωτικά και τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα.Το δικό μου σχολείο με κράτησε αξιοπρεπώς μέχρι τη δευτέρα λυκείου, ίσως να μπορούσα να βγάλω έναν αξιοπρεπή βαθμό χωρίς βοήθεια στη γ αλλά ως εκεί.Δε συγκρίνεται το ιδιαίτερο ή το μάθημα στο φροντιστήριο με τις 5 ώρες μαθηματικών κατεύθυνσης σε ΟΠΟΙΟ σχολείο και αν είσαι εφόσον μέσα στην τάξη υπάρχουν 10+ παιδιά.

Παρόλα αυτά όπως προείπα ίσως να μπορεί να σε στηρίξει το σχολείο αν αφοσοιωθείς μόνο σε αυτό βέβαια.Ειδάλλως υπάρχει σύγχυση(το έπαθα εγώ αυτό φέτος)

Και κάτι ακόμα.Για το κακό μάθημα που λέγεται στα δημόσια (ή στα ιδιωτικά σχολεία) δε φταίνε κατά πλειοψηφία οι καθηγητές αλλά οι μαθητές που τους απαξιώνουμε.

Σημείωση:Eϊμαι και γω άξιος της τύχης μου

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:57, 01-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ψηλά το κεφάλι
γιατί δεν πατέ σε ιδιωτικά σχολεία που και πιο όργανομένα είναι και κερδίζεις χρόνο για το απόγευμα να διαβάσεις και πάνω από όλα θα σ περισσεύει και ελεύθερος χρονος να ξεσκάς που και που.
Αυτό και αν είναι μύθος. Τα παιδιά των ιδιωτικών και των δημοσίων, τα ίδια φροντιστήρια - ιδιαίτερα κάνουν.
Αρχική Δημοσίευση από Econ
.Για το κακό μάθημα που λέγεται στα δημόσια (ή στα ιδιωτικά σχολεία) δε φταίνε κατά πλειοψηφία οι καθηγητές αλλά οι μαθητές που τους απαξιώνουμε.
Πέστα χρυσόστομε.
Αρχική Δημοσίευση από vassilis497
ανασφάλεια λέγεται
Να μιλήσω για μένα? Τώρα κρίνοντας εκ των υστέρων, πιστεύω ότι θα μπορούσα να τα είχα καταφέρει το ίδιο καλά στις πανελλήνιες χωρίς πρόσθετη βοήθεια, καθώς είχα συνηθίσει όλα τα χρόνια να δουλεύω μόνος μου. Όμως, αισθάνθηκα ανασφάλεια και δεν το έκανα. Έτσι ακολούθησα μια μέση λύση: διάβαζα με το δικό μου πρόγραμμα και έκανα λίγες ώρες ιδιαίτερα για συμπλήρωμα. (Η νεκροψία θα δείξει...)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

frizstyler

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frizstyler
Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O frizstyler έγραψε στις 14:06, 08-06-11:

@thinkpad2 ενταξει,τωρα μη μου πεις οτι οντως εισαι πεπεισμενος πως το ελληνικο σχολειο και τα βιβλια του σου προσφερουν ουσιωδη γνωση.τι μετρο συγκρισης χρησιμοποιεις?τα φροντιστηρια?για ψαξε πως ειναι τα σχολεια στο εξωτερικο.
καλο το εγκωμιο για το εκπ συστημα.ξεχασες να αναφερεις τον αμετρητο χρονο που μας αφηνει για κοινωνικη συναναστροφη και σωματικη ασκηση(ΣΑΡΚΑΣΜΟΣ ΗΤΑΝΕ ΑΥΤΟ,ΗΡΕΜΑ)
δηλαδη στο δικο σου σχολειο σας εξηγουν τι ειναι το ολοκληρωμα στην πραγματικη ζωη,και τι σχεση εχει ο διαφορικος λογισμος με το διαφορικο στ' αυτοκινητα?γιατι σ' εμας ουτε καν ξερουν τι σημαινει αυτο.μην αγγιξω και τις ΑΟΔΕ που σου δινουν την τελειωτικη ενεσαρα ΟΥΣΙΩΔΟΥΣ ΜΑΘΗΣΗΣ.(ΣΑΡΚΑΣΜΟΣ ΠΑΛΙ)

Παράθεση

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrhstoszzn
Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O xrhstoszzn έγραψε στις 18:23, 13-09-11:

ειμαι αποφοιτος γενικου λυκειου και φετος στις πανελληνιες δεν εγραψα καθολου καλα δεν διαβαζα και δεν πηγαινα και φροντηστηριο γιατι ηθελα να περασω σε μια ιδιωτικη σχολη τελικα το μετανιωσα και τωρα θελω να ξαναδωσω για να περασω στο τει κοινωνικης εργασιας που εχει περιπου 14,5 για να γινω κοινωνικος λειτουργος (οτι ξερετε για την συγκεκριμενη σχολη και επαγγελματικη αποκατασταση κτλ θα με βοηθουσε πολυ αν λεγατε κατι) το μεγαλυτερο ομως προβλημα ειναι οτι οι γονεις μου δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να με βοηθησουν δυστυχως για να παω φροντηστηριο οποτε εχω δυο επιλογες 1)να πιασω μια δουλεια μερικης απασχολησης ετσι ωστε να ξεπληρωνω το φροντηστηριο 2)να κατσω να δωσω χωρις φροντηστηριο απο σημειωσεις-φωτοτυπιες φιλων ιντερνετ κτλ
τωρα βεβαια οσον αφορα την 1η επιλογη δεν ξερω αν μπορω να συνδυασω δουλεια και φροντηστηριο (γινεται???)και οσον αφορα την 2η επιλογη γινεται να δωσω χωρις φροντηστηριο και να τα καταφερω να περασω στη σχολη που θελω???
γνωριζετε ατομα που να τα χουνε καταφερει με εναν απο τους δυο τροπους που ανεφερα???να σημειωσω κιολας οτι ποτε δεν ημουν αριστος μαθητης αλλα ημουν του 14-15. Οποιαδηποτε βοηθεια και γνωμη ευπροσδεκτη γιατι βρισκομαι σε αδιεξοδο...

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:05, 13-09-11:

Η θέση σου είναι πραγματικά δύσκολη η αλήθεια είναι...

Η πρώτη επιλογή δεν είναι καλή... Γιατί στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου τρώει 4 ώρες την μέρα(συν την μεταφορά, που ανάλογα με το μέρος που είσαι παίζει σημαντικό ρόλο), θα σου προσθέτει επιπλέον κούραση (ό,τι δουλειά κι αν είναι, ακόμη και δοκιμαστής κρεβατιών ) και βέβαια δεν είναι καν σίγουρο ότι θα μπορέσεις να βρεις μία δουλειά(δεν είναι ό,τι πιο εύκολο στις μέρες μας)... Nα μπορείς να δουλεύεις και να προλαβαίνεις και το φροντιστήριο λογικά γίνεται, θα πρέπει κάπως να τα βολέψεις και με τον εργοδότη σου, αλλά και με το φροντιστήριο, δεν είναι αδύνατο όμως... Το ζήτημα είναι, τι χρόνος και τι κουράγιο θα σου μένει για διάβασμα;

Ούτε η δεύτερη επιλογή είναι αρκετά καλή... Τα φροντιστήρια αυτό που κυρίως σου δίνουν είναι η μεθοδολογία που σου παρέχουν, σου λένε τι είναι αυτό που θέλει να δει γραμμένο ο βαθμολογητής και σου λύνουν μερικές απορίες, που δεν μπορούν να σου λύσουν τα βοηθήματα(ή οι καθηγητές στο σχολείο)... Αλλά κακά τα ψέματα, είναι σημαντικό πλέον... Αλλά όχι και απολύτως απαραίτητο...

Η δικιά μου πρόταση θα ήταν να κάνεις το δεύτερο... Πάρε και βοηθήματα για το κάθε μάθημα, που σου δίνουν κι αυτά την μεθοδολογία και για τις απορίες σου, μπορείς να πάρεις βοήθεια κι από εδώ, όπου υπάρχουν θρεντς αποριών για όλα τα μαθήματα των πανελληνίων... Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά την βοήθεια του φροντιστηρίου, αλλά αν έχεις πραγματική θέληση να πετύχεις τον στόχο σου, αξίζει να προσπαθήσεις και μπορείς να τα καταφέρεις!!

Καλή τύχη σ' ότι κι αν επιλέξεις

Παράθεση

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη drosos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,144 μηνύματα.

O drosos έγραψε στις 11:12, 14-09-11:

Παντως αυτο για δουλεια και φροντιστηριο μαζι ξεχασε το. Δεν θα προλαβαινεις να διαβαζεις. Τωρα αν θα τ καταφερεις χωρις φροντιστηριο ειναι καθαρα δικο σου θεμα, αν θα διαβαζεις ή οχι. Σου προτεινω να μπεις σε αυτη την ιστιοσελιδα Study for exams Το οποιο πιστευω θα σε βοηθησει αρκετα στα κυρια μαθηματα της κατευθυνσης σου. Πες μας και τι κατεθυνση εισαι να σε βοηθησουμε περισσοτερο.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,591 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 11:16, 14-09-11:

Συμφωνω με τον drosso και τονιζω οτι ο καθενας λεει την αποψη του. Η αποφαση ειναι δικια σου. Την βοηθεια του i-school την εχεις οτι και να επιλεξεις. Αν κοιτας οντως για δουλεια τοτε τρεχα να βρεις αμεσα γιατι θεωρω πως ηδη εχεις αργησει λιγο...

Παράθεση

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrhstoszzn
Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O xrhstoszzn έγραψε στις 13:44, 14-09-11:

θεωρητικη ειμαι και εχω αρκετα κενα σε αρχαια σε θεμα αγνωστου-γραμματικης και λατινικα δεν διαβαζα καθολου και απο γραμματικη δεν ξερω τιποτα, στην λογοτεχνια προσεχα και κρατουσα σημειωσεις και πιστευω μπορω να τα καταφερω και χωρις φροντιστηριο αρκει να βελτιωσω τον λογο μου και να γραφω καλυτερα(σαν συγγραφεας ενα πραγμα γιατι τετοια ζητανε!!!),στην εκθεση πιστευω το ιδιο αμα διαβασω αρκετα θεματα και βρω πληροφοριες μπορω να πιασω ενα 14-15(εγραψα ενα 8.5 χωρις να διαβασω αλλα μπορω και καλυτερα),στην βιολογια που δηλωσα ως μαθημα επιλογης παπαγαλια ειναι το μαθαινω οποτε οκ ..ιστορια ψιλοδιαβαζα γιατι φοβομουν μην με ελεγξει ο καθηγητης και εκει πιστευω θελει παπαγαλια αλλα με δυσκολευουν λιγο τα παραθεματα...πιο πολυ φοβαμαι τα αρχαια και τα λατινικα γιατι εχω πολλα κενα (δεν ξερω βεβαια ποσο θα εβγαζα αμα διαβαζα μονο ιστορια,λογοτεχνια,βιολογια,εκθεση χωρις λατινικα και αρχαια)....οσον αφορα την δουλεια ψαχνω και δεν βρισκω αλλα τι δουλεια να βρεις πρωι για 4-5ωρες???ευχαριστω για την βοηθεια!!

Παράθεση

catherine.#

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη catherine.#
H catherine.# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H catherine.# έγραψε στις 09:53, 07-04-12:

Παιδια κατι ασχετο,να φανταστω οτι ολοι τελειωσατε την υλη σε ολα τα μαθηματα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 10:24, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από catherine.#
Παιδια κατι ασχετο,να φανταστω οτι ολοι τελειωσατε την υλη σε ολα τα μαθηματα???
Not yet.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catherine.#

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H catherine.# έγραψε στις 11:35, 07-04-12:

ποσοι ξαναδινετε φετος χωρις φροντιστηρια???πως τα πατε με το διαβασμα?

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,673 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:41, 07-04-12:

Δεν έχει σημασία να βγει η ύλη αλλά σημασία έχει πως θα βγει.

Παράθεση

catherine.#

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H catherine.# έγραψε στις 11:45, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Δεν έχει σημασία να βγει η ύλη αλλά σημασία έχει πως θα βγει.
καλα ναι εννοειται αυτο,απλως εγω δεν την εχω βγαλει και ειπα να δω τι γινεται γενικα..

Παράθεση

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,144 μηνύματα.

O drosos έγραψε στις 12:05, 07-04-12:

Αν δεν την εχεις βγαλει ακομα σημαινει (λογικα) οτι εχετε κανει μεγαλυτερη εμβαθυνση οποτε δεν χρειαζεται και πολλυ επαναληψη

Παράθεση

catherine.#

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H catherine.# έγραψε στις 12:19, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από drosos
Αν δεν την εχεις βγαλει ακομα σημαινει (λογικα) οτι εχετε κανει μεγαλυτερη εμβαθυνση οποτε δεν χρειαζεται και πολλυ επαναληψη
οχι,δεν παω φροντιστηριο και ξαναδινω(μην νομιζεις οτι εχω πλεονεκτημα οσον αφορα την υλη περσυ εγραψα χαλια ) και γενικα ξερεις ελεγα εχω καιρο θα προλαβω,και οι μερες περασαν πολυ γρηγορα τελικα..παντως ναι οποιος παει φρο και δεν την εχει βγαλει παει να πει οτι την κανουν πολυ καλα,εμβαθυνουν κλπ ..συμφωνω μαζι σου

Παράθεση

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

O drosos έγραψε στις 12:21, 07-04-12:

Α δεν ηξερα οτι εισαι αποφοιτη. Τι κατευθυνση εισαι;

Παράθεση

catherine.#

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H catherine.# έγραψε στις 12:23, 07-04-12:

θετικη...εσυ??

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,673 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:25, 07-04-12:

συμβουλέ για τις πανελλαδικες δείτε το οι υποψήφιοι

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,472 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 14:30, 07-04-12:

Bέβαια δεν έχει σημασία πότε θα βγει η ύλη....Αν τη βγάλεις και 15 μάη δεν τρέχει κάτι.

Παράθεση

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

O drosos έγραψε στις 14:43, 07-04-12:

Τεχνολογικη ειμαι εγω... Που εισαι μαθηματικα και φυσικη;;

Παράθεση

catherine.#

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H catherine.# έγραψε στις 15:54, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από drosos
Τεχνολογικη ειμαι εγω... Που εισαι μαθηματικα και φυσικη;;
μαθηματικα πρεπει να μπω ολοκληρωματα,φυσικη μπορω να πω οτι δεν εχω κανει τιποτα(κατι βασικα μονο)

Παράθεση

George perk

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη George perk
Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O George perk έγραψε στις 22:10, 03-05-12:

καλησπερα..και εγω χωρις φροντιστηριο ειμαι....δυστυχως και αν δεν περασω...θα ξαναδωσω....προσπαθω όσο μπορώ...έχω και αυτή την αλλεργία και δε με αφήνει...

Παράθεση

hakuna matata23

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη hakuna matata23
H hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hakuna matata23 έγραψε στις 11:23, 03-06-12:

και εγω μια απτα ιδια περιπου..
θα παω 3 λυκειου και το μονο μαθημα που θα κανω ειναι αγνωστο αρχαια.
θα ξεκινησω απο τωρα να διαβαζω ιστορια,αρχαια γνωστο κ εκθεση.
θελω το καλοκαιρι να καλυψω οσα περισσοτερα μπορω.
μηπως μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες γιατι ειμαι λιγο πελαγομενη..δεν ξερω απο που να αρχισω,τι να προσεξω κτλ

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 808 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 11:38, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από hakuna matata23
και εγω μια απτα ιδια περιπου..
θα παω 3 λυκειου και το μονο μαθημα που θα κανω ειναι αγνωστο αρχαια.
θα ξεκινησω απο τωρα να διαβαζω ιστορια,αρχαια γνωστο κ εκθεση.
θελω το καλοκαιρι να καλυψω οσα περισσοτερα μπορω.
μηπως μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες γιατι ειμαι λιγο πελαγομενη..δεν ξερω απο που να αρχισω,τι να προσεξω κτλ
Γεια σου....Έδωσα 2 φορές πανελλήνιες και τη δευτερη φορά χωρίς φροντιστήριο. Αν θες να ξεκινήσεις με ιστορία προσπάθησε να οργανώσεις την επανάληψεις σου ανά εβδομάδα.Δηλαδή αυτήν την εβδομάδα διαβάζω μόνο ιστορία ή μόνο γνωστό. Έτσι δεν θα μπερδεύεσαι. Η ιστορία θα σου φανεί λίγο δύσκολη στην αρχή αλλά όπως κάθε θεωρητικό μάθημα θέλει επαναλήψεις. Στο γνωστό άρχισε με εισαγωγές, μετάφρασεις αν τις έχεις. Πάρε κάποια βοήθηματα που κυκλοφορούν και αργότερα λογικά στο σχολείο θα σου δώσουν κάποια σχόλια. Μεταφράσεις-εισαγωγές δώσε μεγάλη προσοχή δίνουν στάνταρ μονάδες...

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 11:44, 03-06-12:

Του χρόνου κι εγώ 3η θα πάω, επειδή έχω γονείς φιλολόγους θα κάνω αρχαία και έκθεση με αυτούς μέσα στο καλοκαίρι (ο καθένας το ατού του) αλλά από λατινικά δεν έχουν και πολλές γνώσεις, οπότε θα αναγκαστώ να τα διαβάσω μόνος μου. Τί προτείνετε; Αυτοκαθοδηγούμενος ή με βοήθημα; Επανάληψη της ύλης της Β ή εισχώρηση σε αυτήν της Γ;

Περιττό να πω ότι στοχεύω τουλάχιστον τα 18.000 μόρια στο τέλος, μέχρι στιγμής είμαι στο επίπεδο 20 για ιστορία και κείμενα, στο 37-38/40 στην έκθεση και στο 16-17 στα λατινικά, δίχως καμία βοήθεια. Στα αρχαία που έκανα φέτος 2-3 ώρες άγνωστο τη βδομάδα, είμαι γύρω στο 18 +- 1.

Τι λέτε;

Παράθεση

hakuna matata23

Μαθητής Γ' λυκείου

H hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hakuna matata23 έγραψε στις 11:46, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Γεια σου....Έδωσα 2 φορές πανελλήνιες και τη δευτερη φορά χωρίς φροντιστήριο. Αν θες να ξεκινήσεις με ιστορία προσπάθησε να οργανώσεις την επανάληψεις σου ανά εβδομάδα.Δηλαδή αυτήν την εβδομάδα διαβάζω μόνο ιστορία ή μόνο γνωστό. Έτσι δεν θα μπερδεύεσαι. Η ιστορία θα σου φανεί λίγο δύσκολη στην αρχή αλλά όπως κάθε θεωρητικό μάθημα θέλει επαναλήψεις. Στο γνωστό άρχισε με εισαγωγές, μετάφρασεις αν τις έχεις. Πάρε κάποια βοήθηματα που κυκλοφορούν και αργότερα λογικά στο σχολείο θα σου δώσουν κάποια σχόλια. Μεταφράσεις-εισαγωγές δώσε μεγάλη προσοχή δίνουν στάνταρ μονάδες...
ρε ξερεις τι φοβαμαι..οτι μπορει να τα ξεχασω ολα αυτα σε εναν χρονο απο τωρα..δεν ξερω..
(σευχαριστω πολυ για την απαντηση )

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 808 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 11:50, 03-06-12:

ρε ξερεις τι φοβαμαι..οτι μπορει να τα ξεχασω ολα αυτα σε εναν χρονο απο τωρα..δεν ξερω..
Λογικό είναι να φοβάσαι είσαι ακόμα στην αρχή. Αν έχεις θέληση και υπομονή όλα θα γίνουν. Βασικά εγώ πιστεύω πως η σχολή που θες θα καθορίζει το διάβασμα σου. Σου εύχομαι καλή τύχη και αν θέλεις κάτι πές μου...

Παράθεση

Queen of Hearts

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 741 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 11:54, 03-06-12:

μην αγχωνεσαι...και εγω αυτο νομιζα..αλλα θα τα διαβασεις τοσες μα τοσες πολλες φορες(γιατι πρεπει να τα διαβαζεις συνεχως τα θεωρητικα μαθηματα ειδικα γνωστο ιστορια και βιολογια,αν παρεις βιολογια) που μετα θα τα λες απεξω με πολυ ευκολια!!!!!

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop
Του χρόνου κι εγώ 3η θα πάω, επειδή έχω γονείς φιλολόγους θα κάνω αρχαία και έκθεση με αυτούς μέσα στο καλοκαίρι (ο καθένας το ατού του) αλλά από λατινικά δεν έχουν και πολλές γνώσεις, οπότε θα αναγκαστώ να τα διαβάσω μόνος μου. Τί προτείνετε; Αυτοκαθοδηγούμενος ή με βοήθημα; Επανάληψη της ύλης της Β ή εισχώρηση σε αυτήν της Γ;

Περιττό να πω ότι στοχεύω τουλάχιστον τα 18.000 μόρια στο τέλος, μέχρι στιγμής είμαι στο επίπεδο 20 για ιστορία και κείμενα, στο 37-38/40 στην έκθεση και στο 16-17 στα λατινικά, δίχως καμία βοήθεια. Στα αρχαία που έκανα φέτος 2-3 ώρες άγνωστο τη βδομάδα, είμαι γύρω στο 18 +- 1.

Τι λέτε;
εγω πιστευω στα λατινικα οτι θες βοηθημα.γιατι απο την β λυκειου χρειαζονται μονο τα ρηματα τα ουσιαστικα και τα επιθετα...εννοω η κλιση τους....αλλα στη γ εχει πολλα νεα συντακτικα φαινομενα και γενικα προστιθενται πολλα νεα πραγματα που πιστευω χωρις καποια βοηθεια θα δυσκολευτεις!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 03-06-12 στις 12:46. Αιτία: Merge συνεχομενων posts :)
Παράθεση

hakuna matata23

Μαθητής Γ' λυκείου

H hakuna matata23 έγραψε στις 12:11, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Λογικό είναι να φοβάσαι είσαι ακόμα στην αρχή. Αν έχεις θέληση και υπομονή όλα θα γίνουν. Βασικά εγώ πιστεύω πως η σχολή που θες θα καθορίζει το διάβασμα σου. Σου εύχομαι καλή τύχη και αν θέλεις κάτι πές μου...
η σχολη που θελω ειναι στο 4 επιστημονικο πεδιο..οποτε θα παρω μαθηματικα γενικης!
σευχαριστω πολυυ!
αμα χρειαστω κατι θα σου στειλω pm!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους