Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,312 εγγεγραμμένα μέλη και 3,041,015 μηνύματα σε 92,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 858 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

hakuna matata23

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη hakuna matata23
H hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hakuna matata23 έγραψε στις 12:13, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από christina.kstr
μην αγχωνεσαι...και εγω αυτο νομιζα..αλλα θα τα διαβασεις τοσες μα τοσες πολλες φορες(γιατι πρεπει να τα διαβαζεις συνεχως τα θεωρητικα μαθηματα ειδικα γνωστο ιστορια και βιολογια,αν παρεις βιολογια) που μετα θα τα λες απεξω με πολυ ευκολια!!!!!
αχ μακαρι!

μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε και ενα καλο βοηθημα με ασκησεις συντακτικου και γραμματικης για τα αρχαια?
και ενα με αγνωστα κειμενα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 03-06-12 στις 12:51. Αιτία: Merge συνεχομενων posts :)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Queen of Hearts

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 742 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 12:22, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από hakuna matata23
μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε και ενα καλο βοηθημα με ασκησεις συντακτικου και γραμματικης για τα αρχαια?
και ενα με αγνωστα κειμενα?

απο οσο ξερω ενα καλο βοηθημα για το συντακτικο ειναι του Μπαχαρακη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hakuna matata23

Μαθητής Γ' λυκείου

H hakuna matata23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hakuna matata23 έγραψε στις 12:24, 03-06-12:

απο οσο ξερω ενα καλο βοηθημα για το συντακτικο ειναι του Μπαχαρακη!
μονο για το συντακτικο?για γραμματικη μηπως ξερεις καποιο?

Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 12:28, 03-06-12:

Εγώ παιδιά έδωσα φέτος 2η χρονιά πανελλαδικές με φροντιστήριο επειδή την προηγούμενη χρονιά πήγα φροντ μονο για 4 μήνες ,χωρίς να έχω πάει ποτέ φροντ στη 1η και 2α λυκείου ούτε στο γυμνάσιο ....χωρίς να έχω βοηθητικά και τα συναφή...ομολογώ οτι ήταν πολύ δύσκολα αν σκεφτείτε οτι πήγαινα σε δημόσιο σχολείο το οποίο πρόσφερε 0 γνώσεις ..........αλλά όταν θες κάτι πολύ όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το αποοκτήσεις ,λέω..

Παράθεση

Queen of Hearts

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 742 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 12:28, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από hakuna matata23
μονο για το συντακτικο?για γραμματικη μηπως ξερεις καποιο?
οι εκδοσεις του εχουν απο ολα.....στο λεω γιατι κατι γνωστοι μου ειχαν συντακτικο-λατινικα-λογοτεχνια!

Παράθεση

hakuna matata23

Μαθητής Γ' λυκείου

H hakuna matata23 έγραψε στις 12:47, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Polymnia
Εγώ παιδιά έδωσα φέτος 2η χρονιά πανελλαδικές με φροντιστήριο επειδή την προηγούμενη χρονιά πήγα φροντ μονο για 4 μήνες ,χωρίς να έχω πάει ποτέ φροντ στη 1η και 2α λυκείου ούτε στο γυμνάσιο ....χωρίς να έχω βοηθητικά και τα συναφή...ομολογώ οτι ήταν πολύ δύσκολα αν σκεφτείτε οτι πήγαινα σε δημόσιο σχολείο το οποίο πρόσφερε 0 γνώσεις ..........αλλά όταν θες κάτι πολύ όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το αποοκτήσεις ,λέω..
το ξερω οτι το σχολειο δεν προσφερει γνωσεις ρε..φετος εκαναν μαθημα απλα για να βγαλουμε την υλη..φαντασου του χρονου..και σε μας πανε σχεδον ολοι φροντ.
Παντως εγω τους ρωταγα απτην αρχη της χρονιας συνεχεια μεχρι να καταλαβω.. αν και στην αρχη δεν
ημουν και η καλυτερη τους υστερα αρχισαν να με ρωτανε και να μου εξηγουν...
και του χρονου το ιδιο θα κανω αλλα θα τους ρωτησω αμα πορουν να μου βαζουν ασκησεις η να μου δινουν περισσοτερες σημειωσεις...

οι εκδοσεις του εχουν απο ολα.....στο λεω γιατι κατι γνωστοι μου ειχαν συντακτικο-λατινικα-λογοτεχνια!
ααχ σε ευχαριστωω πολυ!!
το βρηκα ηδη στ google!θα το παρω αυριο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 03-06-12 στις 12:52. Αιτία: Merge συνεχομενων posts :)
Παράθεση

lemOnbush (Λεμονιά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη lemOnbush
H Λεμονιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H lemOnbush Back in track έγραψε στις 22:10, 23-06-12:

Γεια σας κι απο μενα...
Κι εγώ σκοπεύω να δώσω Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο, με στόχο την αρχιτεκτονική.
Επειδή έχω αγχωθεί αρκετά ακούγοντας τις ώρες καλοκαιρινών που θα κάνουν οι συμμαθητές μου, θα ήθελα τη βοηθειά σας.
Είμαι Τεχνολογική κατεύθυνση, Κ2.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει βοηθήματα για τα μαθήματα που θα δώσω Πανελλήνιες;
Ακόμη, από πού (ποιο μάθημα) είναι καλύτερο να αρχίσω τώρα το καλοκαίρι; Τι να προσέξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 22:12, 23-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από lemOnbush
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει βοηθήματα για τα μαθήματα που θα δώσω Πανελλήνιες;
Ακόμη, από πού (ποιο μάθημα) είναι καλύτερο να αρχίσω τώρα το καλοκαίρι; Τι να προσέξω;
Μαθηματικά του Μπάρλα σίγουράκι και το καλοκαίρι ΑΟΔΕ κάνουν όλοι οι τεχνολογικοί...

Παράθεση

Χαρουλιτα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,702 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 22:15, 23-06-12:

Προσωπικα σου προτεινω να ξεκινησεις οπωσδηποτε την υλη στα μαθηματικα και στην φυσικη...
Μπορεις να αγορασεις το βοηθημα του Μπαρλα που ειναι πολυ καλο (μπορω να στο στειλω σε ηλεκτρονικη μορφη αν θες για ν αμην ξοδευεσαι) και να σου προτεινω καποιες ασκησεις! Οταν τα τελειωσεις, βλεπουμε! Παντως εχουν ωραιες ασκησεις!
Για φυσικη σου προτεινω των αδερφων Σαββαλα! Εχει πολλες ασκησεις και εκει μπορω να σου πω ποιες να κανεις...
Παντως θεωρια να διαβαζεις απο το βιλβιο...

Αν εχεις ορεξη, μπορω να σε καθοδηγησω λιγο στο διαβασμα σου...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 22:19, 23-06-12:

Εμένα το βοήθημα των αδερφών Σαββάλα δεν μου άρεσε. Θα σου πρότεινα Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο και Κατσίκα. Ο πρώτος έχει καλές ασκήσεις, ορισμένες δύσκολες αλλά στα πλαίσια των πανελληνίων, ο δεύτερος τονίζει πάρα πολύ καλά τα λεπτά σημεία της θεωρίας.

Παράθεση

drosos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη drosos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,144 μηνύματα.

O drosos έγραψε στις 22:25, 23-06-12:

Για μαθηματικα εμενα με βοηθησε πολυ Στεργιου Νακη και το επαναληπτικο του Παπαδακη(αλλα αυτο θα το παρεις το πασχα).
Φυσικη δουλεψα μονο απο φροντιστιριακα(εκδοσεις πουκαμισας τα χει στο βιβλιοπωλεια) και αν πας για ψηλα παρε περιπου χριστουγεννα με πασχα το επανληπτικο του παναγιωτακοπουλου.
Μαθηματικα γενικης αν δινεις προτεινω παλι στεργιου νακη.
Το καλοκαιρι ξεκινας οπωσδηποτε αοδε και βγαζεις πρωτο κεφαλαιο, το δευτερο ειναι μικρο οποτε θα βγει ευκολα και ετσι σου μενει μονο το 3ο που ειναι σχετικα μεγαλο και πολυ σημαντικο.
Αεππ μπορεις να του δωσεις σημασια απο σεπτεμβρη.
Καλη επιτυχια

Παράθεση

Vicky13 (Βίκυ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vicky13
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

H Vicky13 έγραψε στις 22:36, 23-06-12:

Λοιπόν, να πω και εγώ την γνώμη μου.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι σχεδόν απίθανο να περάσεις σε μια καλή σχολή χωρίς βοήθεια, βέβαια δεν είναι ακατόρθωτο.Με προσωπικό διάβασμα και βοήθεια απο τους καθηγητές άτι μπορεί να γίνει.Βέβαια άλλο να έχεις βοήθεια να μην χάνεις ούτε ώρα μαθήματος και άλλο στο σχολείο που γίνονται καταλήψεις, αργίες , γιορτές κτλ. Τα βοηθήματα που προτείνω είναι: 1.Μαθηματικά γεν. Σαββάλας - Παπαδάκης 2.Μαθηματικά κατ.Σαββάλα-Παπαδάκης (γενικά του σαββάλα είναι πάρα πολύ καλά) 3.Φυσική κατ.-Σαββάλας 4.ΑΕΠΠ -Σαββάλας -Τσιωτάκης

Καλή Προετοιμασία

Παράθεση

Νηρηίς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 22:44, 23-06-12:

νομίζω οτι όσον αφορά το σχέδιο , δεν διδάσκεται στο σχολείο.. Γιατι και μια συμμαθήτριά μου πήγαινε σε άλλη περιοχή για να κάνει σχέδιο..

Παράθεση

hakuna matata23

Μαθητής Γ' λυκείου

H hakuna matata23 έγραψε στις 22:56, 23-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από lemOnbush
Γεια σας κι απο μενα...
Κι εγώ σκοπεύω να δώσω Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο, με στόχο την αρχιτεκτονική.
Επειδή έχω αγχωθεί αρκετά ακούγοντας τις ώρες καλοκαιρινών που θα κάνουν οι συμμαθητές μου, θα ήθελα τη βοηθειά σας.
Είμαι Τεχνολογική κατεύθυνση, Κ2.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
ουτε σχεδιο θα πας?

Παράθεση

soteri0s

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη soteri0s
Ο soteri0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O soteri0s έγραψε στις 23:06, 23-06-12:

Όλα γίνονται αν υπάρχει θέληση, ακόμα και να περάσεις σε πολύ καλή σχολή χωρίς φροντιστήριο.

Θα σας πω την δική μου ιστορία:

Εγώ έδωσα εξετάσεις το 2000. 12 μαθήματα, πιο πολύ ύλη ανά μάθημα, αλλά ομολογουμένως πιο εύκολα θέματα σε σχέση με σήμερα.
Ξεκίνησα να διαβάζω μόνος μου ουσιαστικά από τέλος Σεπτεμβρίου χωρίς κανένα φροντιστήριο και από δημόσιο σχολείο.
Για Μαθηματικά κατεύθυνσης διάβασα από το παλιό βιβλίο Στεργίου-Νάκη όλες τις ασκήσεις (που ήταν ασκήσεις επιπέδου Δεσμών), για Φυσική και Χημεία κατεύθυνσης από κάτι βιβλία του "Όμιλου εκδόσεων συγγραφέων καθηγητών" (δεν θυμάμαι τώρα ονόματα). Σε όλα τα άλλα μόνο το σχολικό βιβλίο.

Έβγαλα 19.7 βαθμό πρόσβασης, και το μόνο μάθημα που έγραψα κάτω από 19.5 ήταν η έκθεση. Πέρασα με πολύ καλή σειρά ΣΗΜΜΥ ΕΜΠ. Άρα, η δική μου περίπτωση αποδεικνύει πως όλα γίνονται...

Φυσικά, ξεσκίστηκα στο διάβασμα (κοινοτυπία) και είχα πολύ καλό υπόβαθρο από τις παλιές τάξεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lemOnbush (Λεμονιά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη lemOnbush
H Λεμονιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H lemOnbush Back in track έγραψε στις 09:29, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Χαρουλιτα
Προσωπικα σου προτεινω να ξεκινησεις οπωσδηποτε την υλη στα μαθηματικα και στην φυσικη...
Μπορεις να αγορασεις το βοηθημα του Μπαρλα που ειναι πολυ καλο (μπορω να στο στειλω σε ηλεκτρονικη μορφη αν θες για ν αμην ξοδευεσαι) και να σου προτεινω καποιες ασκησεις! Οταν τα τελειωσεις, βλεπουμε! Παντως εχουν ωραιες ασκησεις!
Για φυσικη σου προτεινω των αδερφων Σαββαλα! Εχει πολλες ασκησεις και εκει μπορω να σου πω ποιες να κανεις...
Παντως θεωρια να διαβαζεις απο το βιλβιο...

Αν εχεις ορεξη, μπορω να σε καθοδηγησω λιγο στο διαβασμα σου...
Ευχαριστώ πάρα πολύ Χαρουλιτα για την προθυμία σου.. Αν μπορείς να μου το στείλεις θα με διευκολύνεις πολύ. Για Φυσική σίγουρα Σαββάλα θα αγοράσω. Οι περισσότεροι αυτό προτείνουν.

Αρχική Δημοσίευση από drosos
Για μαθηματικα εμενα με βοηθησε πολυ Στεργιου Νακη και το επαναληπτικο του Παπαδακη(αλλα αυτο θα το παρεις το πασχα).
Φυσικη δουλεψα μονο απο φροντιστιριακα(εκδοσεις πουκαμισας τα χει στο βιβλιοπωλεια) και αν πας για ψηλα παρε περιπου χριστουγεννα με πασχα το επανληπτικο του παναγιωτακοπουλου.
Μαθηματικα γενικης αν δινεις προτεινω παλι στεργιου νακη.
Το καλοκαιρι ξεκινας οπωσδηποτε αοδε και βγαζεις πρωτο κεφαλαιο, το δευτερο ειναι μικρο οποτε θα βγει ευκολα και ετσι σου μενει μονο το 3ο που ειναι σχετικα μεγαλο και πολυ σημαντικο.
Αεππ μπορεις να του δωσεις σημασια απο σεπτεμβρη.
Καλη επιτυχια
Ευχαριστώ... Τα έχω πάρει λίγο ανάποδα μου φαίνεται. Θα κάνω κάποια μαθήματα ΑΕΠΠ τώρα το καλοκαίρι, για να εξοικειωθώ και να μη χρειάζεται να ρίξω εκεί το βάρος το Σεπτέμβρη. ΑΟΔΕ θα πάρω το σχολικό βιβλίο και θα αρχίσω σιγά σιγά...

Αρχική Δημοσίευση από Vicky13
Λοιπόν, να πω και εγώ την γνώμη μου.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι σχεδόν απίθανο να περάσεις σε μια καλή σχολή χωρίς βοήθεια, βέβαια δεν είναι ακατόρθωτο.Με προσωπικό διάβασμα και βοήθεια απο τους καθηγητές άτι μπορεί να γίνει.Βέβαια άλλο να έχεις βοήθεια να μην χάνεις ούτε ώρα μαθήματος και άλλο στο σχολείο που γίνονται καταλήψεις, αργίες , γιορτές κτλ. Τα βοηθήματα που προτείνω είναι: 1.Μαθηματικά γεν. Σαββάλας - Παπαδάκης 2.Μαθηματικά κατ.Σαββάλα-Παπαδάκης (γενικά του σαββάλα είναι πάρα πολύ καλά) 3.Φυσική κατ.-Σαββάλας 4.ΑΕΠΠ -Σαββάλας -Τσιωτάκης

Καλή Προετοιμασία
Βοήθεια θα έχω από εσάς, τώρα που σας βρήκα πρόθυμους
Ευχαριστώ πολύ για τα βοηθήματα που μου προτείνεις. Καλή μου προετοιμασία

Σχέδιο έκανα και φέτος όλη τη χρονιά, και θα κάνω σίγουρα και του χρόνου

Αρχική Δημοσίευση από soteri0s
Όλα γίνονται αν υπάρχει θέληση, ακόμα και να περάσεις σε πολύ καλή σχολή χωρίς φροντιστήριο.
....
Έβγαλα 19.7 βαθμό πρόσβασης, και το μόνο μάθημα που έγραψα κάτω από 19.5 ήταν η έκθεση. Πέρασα με πολύ καλή σειρά ΣΗΜΜΥ ΕΜΠ. Άρα, η δική μου περίπτωση αποδεικνύει πως όλα γίνονται...
Να 'σαι καλά s0teri0s. Μου έφτιαξες τη μέρα με το παράδειγμά σου...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,594 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 09:48, 24-06-12:

Πανελληνιες χωρις φροντιστηριο ε;

ΓΙΝΕΤΑΙ αρκει να πιστεψεις . Αν εχεις κοτσια τοτε ξεφευγεις απο τη μαλακια που λεγεται φροντιστηριο και αποδεικνυεις ..... στον εαυτο σου τι ενα δειγμα το τι μπορεις να κανεις.

Goooooooooooooooooooo...
ΠΡοτεινω και σε αλλα ατομα να βοηθησουν με τον τροπο που αυτοι θα σκεφτουν

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katerina16
H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 658 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 10:05, 24-06-12:

Εγώ θα δώσω Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο! Τώρα τη χρονιά που θα μας έρθει ...Θεωρητική παρακαλώ...
Σε πολλούς φαίνεται ακατόρθωτο να περάσει κανείς σε μία καλή σχολή!
Για μένα είναι δυνατόν! Και φέτος δεν είχα καμία βοήθεια..ξεκίνησα από το 0 ..δεν ήξερα σχεδόν τίποτα ..αλλά πίστεψα στον εαυτό μου και διάβασα ..διάβασα πολύ και έβγαλα έναν βαθμό που δεν τον είχα ξαναβγάλει ποτέ στη ζωή μου και ούτε πίστευα ότι μπορούσα να φτάσω μέχρι εκεί..βέβαια βοήθησαν πολύ και οι καθηγήτριες που είχα στο σχολείο ..είναι κορυφή..
Με θέληση όλα γίνονται ..και γι αυτούς που ακόμη δεν έχουν πειστεί υπάρχουν ζωντανά παραδείγματα από πάνω!
Από αύριο ξεκινώ μόνη μου διάβασμα ...έχω μάθει να διαβάζω μόνη,να βάζω όρια στον εαυτό μου και όταν πρόκειται για διάβασμα να μην τεμπελιάζω ..στην ουσία αυτό κάνουμε όλοι ..με τη διαφορά που στο φροντιστήριο σε βάζουν σε ένα πρόγραμμα και σε βοηθάνε περισσότερο ..αυτό εννοείται ..αλλά δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα τους βοηθούσαν τα ομαδικά ή ιδιαίτερα μαθήματα ..θα μπερδευόμουν περισσότερο ..
Όπως τα έβγαλα πέρα φέτος ..μία αρκετά απαιτητική χρονιά,γιατί να μην μπορέσω και του χρόνου ;;
Με θέληση και πίστη στον εαυτό του μπορεί να καταφέρει πολλά κάποιος..η δύναμη βγαίνει από την ψυχή...
Είμαι αποφασισμένη να περάσω στη σχολή που θέλω και να κάνω τα όνειρα μου πραγματικότητα και κανείς δεν πρόκειται να με σταματήσει ..λίγοι είναι αυτοί που πιστεύουν σε μένα...οι περισσότεροι με αποθαρρύνουν ..απλά δεν με νοιάζει ...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 10:11, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από katerina16
..λίγοι είναι αυτοί που πιστεύουν σε μένα...οι περισσότεροι με αποθαρρύνουν ..απλά δεν με νοιάζει ...
Νομιζω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις κατι τεοιο γινεται. Ειτε πηγαινει καποιος ειτε δεν πηγαινει σε φροντιστηριο.

Το μονο που θα ηθελα να σας κανει αυτο, αν σας επιρεαζει αναγκαστικα , ειναι να σας πεισμωνει παραπανω.

Παράθεση

katerina16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katerina16
H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 658 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 10:17, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Νομιζω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις κατι τεοιο γινεται. Ειτε πηγαινει καποιος ειτε δεν πηγαινει σε φροντιστηριο.

Το μονο που θα ηθελα να σας κανει αυτο, αν σας επιρεαζει αναγκαστικα , ειναι να σας πεισμωνει παραπανω.
Στην ουσία αυτό πετυχαίνουν ..να με πεισμώσουν παραπάνω ..εγώ μόνη μου τα καταφέρνω καλύτερα ..δεν μπορούν να το καταλάβουν ..πιστεύουν ότι πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο = αποτυχία ..ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ..ξέρω πολλά άτομα που τα έχουν καταφέρει έτσι ..να περάσουν σε πολύ καλές σχολές ..πάρα πολύ καλές ..

Παράθεση

spy-ak

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,716 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 10:19, 24-06-12:

Όσοι διαβάζετε μόνοι σας (και όχι μόνο) να τσεκάρετε και αυτό το site του υπουργείου και αν γίνεται να κάνετε όλες τις ασκήσεις! (ειδικά φυσική κατεύθυνσης έχει καλές ασκήσεις και στις αρχικές και στις επαναληπτικές)
http://www.study4exams.gr/

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 10:24, 24-06-12:

Οντως το παραπανω site αρκετοι το σνομπαρουν αλλα ειναι οτι πρεπει για εσας.
Επισης επιτυχια δεν ειναι να περασεις σε μια καλη σχολη . Επιτυχια για μενα θεωρειται να περασει καποιος εκει που ΘΕΛΕΙ να περασει και αυτο εχει διαφορα.

Με αλλα λογια επιτυχια δεν ειναι για μενα να περασει Ιατρικη (π.χ ετσι ) με ή χωρις φροντιστηρια αλλα να περασει στον στοχο ΤΟΥ.
Οταν βρω χρονο θα προσθεσω κι εγω καποια πραγματα που εχω υποψη μου για βοηθεια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stýx

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Stýx
Ο Stýx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Stýx έγραψε στις 22:48, 08-07-12:

Έτσι είναι..δεν μπορεί σε αυτή τη βασανισμένη χώρα να γίνουμε όλοι μεγαλοδικηγόροι ή αστροναύτες ή οι καλήτεροι γιατροί του κόσμου.Για να περάσουμε όμορφα στη ζωή μας χρειάζεται να επιλέξουμε το επάγγελμα που μας ταιριάζει και που πραγματικά εμείς θέλουμε!Ακόμη και αν έγραφα προσωπικά 19+ στις πανελλήνιες θα επέλεγα αυτό που μου άρεζε και όχι αυτό που η κοινωνία θεωρεί κορυφαίο,για να αποκτήσω κοινωνικό κύρος και υψηλό εισόδημα.Σήμερα όμως στην ελλάδα πολλοί νέοι επιλέγουν επάγγελμα με γνώμονα τα παραπάνω, και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε..στον κορεσμό πολλών επαγγελμάτων.

Όσον αφορά τις πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο,θεωρώ ότι ένα παιδί μπορεί να πετύχει το στόχο του!Όλα βρίσκονται στο μυαλό μας!Θέληση να υπάρχει και όλα τα άλλα γίνονται!Με τη χρήση βοηθημάτων,με τη βοήθεια καθηγητών από το σχολείο,με αναζήτηση απο το διαδίκτυο νομίζω πως μπορεί κανείς να γράψει έναν "αξιοπρεπές" βαθμό.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos_T

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos_T
Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

O Nikos_T έγραψε στις 23:13, 08-07-12:

Το πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να προετοιμαστεί καλά μόνος. Αλλά παίζει μεγάλο ρόλο οι καθηγητές του σχολείου να είναι καλοί. Καλοί και στο μάθημα που κάνουν αλλά και γενικότερα πρόθυμοι να βοηθήσουν και παραπάνω με έξτρα σημειώσεις, απορίες, τηλέφωνα κλπ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stýx

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Stýx
Ο Stýx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Stýx έγραψε στις 14:06, 09-07-12:

ναι συμφωνω..είναι ανάλογα το τι ποιον καθηγητη θα τυχει στον καθενα μας.Μακαρι να κανανε ολοι σωστα την δουλεια τους.

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 04:05, 10-07-12:

Μία φίλη μου από θεωρητική έβγαλε χωρίς φροντιστήριο 17600 μόρια περιπου.... είχε βέβαια άπειρα βοήθηματα και στο σχολείο της έτυχαν 2-3 καλοί καθηγητές στην κατεύθυνση...

Παράθεση

christina123 (Χριστίνα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη christina123
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 683 μηνύματα.

H christina123 έγραψε στις 19:37, 12-07-12:

με αφορμη το ποστ της evio7larissa ηξερα και εγω μια κοπελα φετος που εδινε πανελληνιες(πηγαιναμε μαζι εκθεση)που δεν εκανε καθολου φροντ. εκτος απο εκεθση.και ομως μπορει να μην συγκεντρωσε πολλα πολλα μορια(γυρω στο 15500) αλλα φυσικη κατ.εγραψε 16,8!!!!!!!!!!και μαθ.κατ 17,2!!!!!!!!!!!
με αλλα λογια με θεληση ολα γινονται.απλα το χωρις φροντιστηριο ισως να σε τρελανει στο τελος.η εν λογω κοπελα (πηγαινε τεχνολογικη)δεν εγραψε καθολου καλα αοδευ και ενα 11 αν θυμαμαι καλα αεππ.δηλαδη θα μπορουσε να βγαλει και αλλο παραπανω απλα τη θυμαμαι ολη τη χρονια να λεει πως δεν προλαβαινει να τα διαβασει ολα και θα δωσει βαρυτητα μονο στα μαθηματα βαρητυτας(μαθ και φυσικη).
αλλος ομως ισως να τα καταφερνει πιο ευκολα.εξαρταται απο τη θεληση και απο ενα σημειο και μετα τις αντοχες που εχει καθε ανθρωπος και τη στηριξη που λαμβανει.

Παράθεση

violina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη violina
H violina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H violina έγραψε στις 14:08, 14-07-12:

Είναι πολύ δύσκολες οι εποχές! πλέον οι γονείς δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν φροντιστήρια και τα παιδιά αναγκάζονται να διάβάζουν μόνοι! Όπως εγω... Μήπως ξέρετε κανένα καλό site που να παρέχει βοηθήματα θετικής κατεύθυνσης?

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 14:12, 14-07-12:

Τη βοηθεια που παρεχει ο ιστοτοπος του υπουργειου την ξερεις; Αν οχι ριξε μια ματια...
Αρχική Δημοσίευση από violina;
αναγκαζονται

Παράθεση

Samaritan

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Samaritan
Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Samaritan έγραψε στις 15:30, 19-07-12:

Καλησπέρα. Από Σεπτέμβρη αρχίζω το τελικό survival year. Τρίτη Λυκείου. Από ότι έχω ακούσει είναι ζόρικα, και το έχω ακούσει από παιδιά που πάνε καθημερινά φροντιστήριο. Εγώ,που σίγουρα δεν θα μπορέσω να πάω φροντιστήριο λόγω της οικονομικής κατάστασης που όλοι βιώνουμε, θα καταφέρω να τελειώσω την τάξη με από πολύ καλό έως άριστα βαθμό; Βέβαια θα πάρω βοηθήματα για 2-3 μαθήματα αλλά φτάνουν; Στο γυμνάσιο σαν μαθητής ήμουν αστέρι, το λέω χωρίς να ψωνίζομαι, αφού έβγαζα 18+. Από την Α'Λυκείου όμως πήρα την κατηφορά, -βίαιη κατηφόρα- αφού στην Β' Λυκείου πήρα 12 Γ.Μ.Ο!
Το ξέρω πρέπει διαβάζω κ.τ.λ., αλλά είμαι απελπισμένος. Αυτό το καλοκαίρι στρώθηκα στο διάβασμα. Τα μαθηματικά για μένα πλέον είναι κινέζικα, και έτσι ξαναπήρα στα χέρια μου τα βιβλία της Α'Λυκείου, να χτίσω βάσεις, αλλά φαίνεται πως δεν θα προλάβω και την ύλη της Β'Λυκείου. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω. Ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε ψυχολογικά. Ελπίζω το "nothing is impossible" να ισχύει στην περίπτωση μου.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 15:37, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Samaritan
Καλησπέρα. Από Σεπτέμβρη αρχίζω το τελικό survival year. Τρίτη Λυκείου. Από ότι έχω ακούσει είναι ζόρικα, και το έχω ακούσει από παιδιά που πάνε καθημερινά φροντιστήριο. Εγώ,που σίγουρα δεν θα μπορέσω να πάω φροντιστήριο λόγω της οικονομικής κατάστασης που όλοι βιώνουμε, θα καταφέρω να τελειώσω την τάξη με από πολύ καλό έως άριστα βαθμό; Βέβαια θα πάρω βοηθήματα για 2-3 μαθήματα αλλά φτάνουν; Στο γυμνάσιο σαν μαθητής ήμουν αστέρι, το λέω χωρίς να ψωνίζομαι, αφού έβγαζα 18+. Από την Α'Λυκείου όμως πήρα την κατηφορά, -βίαιη κατηφόρα- αφού στην Β' Λυκείου πήρα 12 Γ.Μ.Ο!
Το ξέρω πρέπει διαβάζω κ.τ.λ., αλλά είμαι απελπισμένος. Αυτό το καλοκαίρι στρώθηκα στο διάβασμα. Τα μαθηματικά για μένα πλέον είναι κινέζικα, και έτσι ξαναπήρα στα χέρια μου τα βιβλία της Α'Λυκείου, να χτίσω βάσεις, αλλά φαίνεται πως δεν θα προλάβω και την ύλη της Β'Λυκείου. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω. Ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε ψυχολογικά. Ελπίζω το "nothing is impossible" να ισχύει στην περίπτωση μου.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
Αν είσαι θεωρητική, κάτι κάνεις. Αν είσαι θετικο/τεχνολογική no way.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LYDIAG

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη LYDIAG
H LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H LYDIAG έγραψε στις 15:43, 19-07-12:

και θεωρητικη. στο αγνωστο τουλαχιστον

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilakos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 483 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 15:44, 19-07-12:

Εγω να σου πω την αληθεια πιστευω σε αυτο που λεει ο λαος..."Λιγη καλη θεληση να υπάρχει και ΟΟΟΟΟΛΑ γινονται...".....Πιστεψε με κατι ξερει και ο λαός που τα λέει.....Φετος ΚΑΙ εγω που εδωσα δεν εκανα φροντιστηρια....εκανα βεβαια κατι λιγα ιδιαιτερα Μαθηματικα Κατευθηνσης/Γενικης....(και στο προτεινω !!!! ) τουλάχιστον σε αυτα γιατι οι φυσικες χημειες,βιολογιες,ηλεκτρολογιες κ.α πολλα βασιζονται πολυ στα Μαθηματικα σε γενικες γραμμες!!!Αν κανεις μια ειληκρινη/αξιοπρεπει και ΟΣΟ γινεται ποιο εντα τικη (οχι εξαντλητικη,προσ θεου) δουλεια μπορεις και 17,000+ μορια να βγαλεις.....Εγω εβγαλα 16,852 και δεν μπορω να πω οτι ΠΕΘΑΝΑ στο διαβασμα οπως αλλοι που ετρεχαν απο το πρωι εως το βραδυ στα φροντιστηρια....ειχα και ελευθερο χρονο ΑΛΛΑ προσπαθουσα να καλυψω Ο,ΤΙ κενα εβλεπα οτι ειχα...!!!Μην φοβασε αυτο σου το εγχειρημα....κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο....Ομως δεν ειναι και ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ....θελει α*****α...και ΜΠΡΑΒΟ σου....προσωπικη συμβουλη...(οπως εκανα και εγω το προηγουμενο καλοκαιρι)....ξεκινα να διαβαζεις ολο το καλοκαιρι .....χαλαρα ομως μην σε παρει απο κατω........και ξενυχτας και εξαντηθεις..."Μετρον Αριστον..!!!"..

Παράθεση

aggressive

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggressive
H aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H aggressive έγραψε στις 15:44, 19-07-12:

απαπαπα

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dhmh
H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 15:46, 19-07-12:

πες μας τι κατευθυνση εισαι

Παράθεση

Νηρηίς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 15:47, 19-07-12:

Αφου αναφέρθηκε στα μαθηματικά, φαντάζομαι πως είναι θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση!

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 483 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 15:48, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Αν είσαι θεωρητική, κάτι κάνεις. Αν είσαι θετικο/τεχνολογική no way.
Αυτο δεν ισχυει......Εγω ειμαι ζωντανο παραδειγμα ...και ξερω και πολλους αλλους που τα καταφεραν...Μην λεμε Ο,ΤΙ μας κατεβει στο κεφαλι!!!!ΕΛΕΟΣ...Το παιδι εμψυχωση θελει και οχι το μπιστολι για να αυτοκτονήσει!!!!!

Αρχική Δημοσίευση από AggelikiAngy
Αφου αναφέρθηκε στα μαθηματικά, φαντάζομαι πως είναι θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση!
Ημουν θετικη....ναι...ναι καλα διαβασατε....και περασα και εκει που ηθελα...Χημικο Αθηνας....!!!!ΧΩΡΙΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 14-08-12 στις 00:08. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Samaritan

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Samaritan έγραψε στις 15:49, 19-07-12:

Hahahaha δύσκολα εεε aggresive;
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παίδες. Από κατεύθυνση επέλεξα Τεχνολογική με ΑΟΘ. Θέλουν μαθηματικά. Βλέπω τα μαθηματικά κατεύθυνσης και φρικάρω. :O
Το θέμα είναι ότι θέλω να περάσω εξωτερικό προπτυχιακά, όνειρο μεν, αλλά και στην Ελλάδα λίγο δύσκολο το βλέπω. Δεν θα έχω οικονομική στήριξη, και με τέτοια ανεργία που να βρείς δουλειά να σπουδάζεις και να δουλεύεις παράλληλα. :/

Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pupilloscope
Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 15:50, 19-07-12:

Ε,συγνωμη που θα στο πω αλλα στο γυμνασιο τα 3/4 του πληθυσμου εχουν πανω απο 18.
Δεν ξερω ποια σχολη εχεις ως στοχο αλλα πρεπει να σε προβληματιζει το περσινο 12.Σιγουρα,δεν ειναι αποδειξη οτι θα αποτυχεις του χρονου και δεν σε καταδικαζει αλλα αποτελει ενδειξη οτι τα χες παρατησει σε μεγαλο βαθμο.

απο κει και περα,το θεμα για μενα δεν ειναι το φροντιστηριο ή μη αλλα το ποσο εισαι εσυ διατεθειμενος να διαβασεις.Γιατι και στο φροντιστηριο δεν σου ανοιγουν το κεφαλι να στα βαλουν μεσα αλλα κυρια και θεμελιωδης προυποθεση ειναι οτι κατα 70% διαβαζεις μονος σου.(μην πω 80-90%)

Σιγουρα,ομως,μαθηματικα και φυσικη θες βοηθεια απο οπου μπορεις να βρεις (ιντερνετ,σχολειο) γιατι υπαρχουν κενα σε προηγουμενες γνωσεις.

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 15:51, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Samaritan
Hahahaha δύσκολα εεε;
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παίδες. Από κατεύθυνση επέλεξα Τεχνολογική με ΑΟΘ. Θέλουν μαθηματικά. Βλέπω τα μαθηματικά κατεύθυνσης και φρικάρω. :O
Μην ΜΑΣΑΣ...ειναι δυσκολουτσικα οταν τα πρωτο βλεπεις...αλλα αν λυσεις 150 (λεμε τωρα!!!) ασκησεις θα σου φαινονται παιχνιδάκι!!!!Επισης οπως λεει και ο Pupilloscope...βρες και αλλες πηγες να διαβασεις...Να ζητας και απο τους καθηγητες σου στο σχολειο παραπανω ασκησεις και ΝΑ ΡΩΤΑΣ ...μην φοβασε οπως ειχε πει και ο Αινσταιν"Οποιος ρωταει ειναι μια φορα χαζος αλλα οποιος δεν ρωταει ειναι για μια ζωη χαζος..".......Θα ειναι παραπανο απο προθυμοι να σε βοηθησουν....Εμενα ολοι με βοηθησαν αλλα πιο πολυυυ απ΄ ολους(και τον ευχαριστω!!!!) ο Χημικος!!!

Παράθεση

Samaritan

Μαθητής Γ' λυκείου

O Samaritan έγραψε στις 15:58, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pupilloscope
Ε,συγνωμη που θα στο πω αλλα στο γυμνασιο τα 3/4 του πληθυσμου εχουν πανω απο 18.
Δεν ξερω ποια σχολη εχεις ως στοχο αλλα πρεπει να σε προβληματιζει το περσινο 12.Σιγουρα,δεν ειναι αποδειξη οτι θα αποτυχεις του χρονου και δεν σε καταδικαζει αλλα αποτελει ενδειξη οτι τα χες παρατησει σε μεγαλο βαθμο.

απο κει και περα,το θεμα για μενα δεν ειναι το φροντιστηριο ή μη αλλα το ποσο εισαι εσυ διατεθειμενος να διαβασεις.Γιατι και στο φροντιστηριο δεν σου ανοιγουν το κεφαλι να στα βαλουν μεσα αλλα κυρια και θεμελιωδης προυποθεση ειναι οτι κατα 70% διαβαζεις μονος σου.(μην πω 80-90%)

Σιγουρα,ομως,μαθηματικα και φυσικη θες βοηθεια απο οπου μπορεις να βρεις (ιντερνετ,σχολειο) γιατι υπαρχουν κενα σε προηγουμενες γνωσεις.
Ναι το θέμα είναι ο φόβος. Με μένα τουλάχιστον, γιατί όταν στρώνομαι στο διάβασμα, σκέφτομαι "ποιος θα κάτσει να τα διαβάσει τώρα;" ή "δεν βαριέσαι" γιατί δεν τα καταλαβαίνω τα περισσότερα και "βαριέμαι" να τα ξαναμάθω από την αρχή. Αλλά το ξέρω, πρέπει να το καταπιώ και να στρωθώ. Και όταν διαβάζω, το νιώθω σαν αγγαρεία και κάθομαι το πολύ 2 ώρες κάθε δύο μέρες. :/

Δεν ξέρω για σένα, αλλά στο 1η Γυμνάσιο Ελευσίνας στο τμήμα μου έβλεπα βαθμούς >15.
Αρχική Δημοσίευση από vassilakos
Μην ΜΑΣΑΣ...ειναι δυσκολουτσικα οταν τα πρωτο βλεπεις...αλλα αν λυσεις 150 (λεμε τωρα!!!) ασκησεις θα σου φαινονται παιχνιδάκι!!!! Επισης οπως λεει και ο Pupilloscope...βρες και αλλες πηγες να διαβασεις...Να ζητας και απο τους καθηγητες σου στο σχολειο παραπανω ασκησεις και ΝΑ ΡΩΤΑΣ ...μην φοβασε οπως ειχε πει και ο Αινσταιν"Οποιος ρωταει ειναι μια φορα χαζος αλλα οποιος δεν ρωταει ειναι για μια ζωη χαζος..".......Θα ειναι παραπανο απο προθυμοι να σε βοηθησουν....Εμενα ολοι με βοηθησαν αλλα πιο πολυυυ απ΄ ολους(και τον ευχαριστω!!!!) ο Χημικος!!!
Ναι πάντα έτσι είναι. Όταν σου 'ρθει η επιφοίτηση και καταλάβεις κάτι, τότε γίνεται ενδιαφέρον. Μέχρι εκείνη την στιγμή όμως... μαθαίνεις αργά και βασανιστικά. Στο PC όταν μου έρθει η όρεξη κάθομαι και ψάχνομαι. Το e-steki έχει μπόλικο χρήσιμο πράγμα, αλλά δεν μπορώ να κάθομαι πάντα, αυτό είναι το μειονέκτημα.
Έχεις δίκιο. Έχετε δίκιο. Δύο μήνες (περίπου) έμειναν!

Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 645 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 16:02, 19-07-12:

Φίλε ψάξε λίγο στο internet το tutorpool. Eίναι μια οργάνωση καθηγητών που προσφέρουν εθελοντικά μαθήματα σε παιδιά γυμνασίου/λυκείου. Αν βρεις κάτι στη περιοχή σου θα μπορέσεις τουλάχιστον να καλύψεις τα κενά σου(υπάρχει ακόμα και η δυνατότητα μέσω internet σε ορισμένα μαθήματα).

Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pupilloscope
Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 16:03, 19-07-12:

Για αυτο σου ειπα εξ'αρχης.Η πραγματικη ερωτηση που πρεπει να υποβαλλεις ειναι στον εαυτο σου αν μπορεις να διαβασεις.

Δυσκολα δεν θα ειναι;σαφως.Και μαλιστα πολυ,ιδιως κατα τη διαρκεια της χρονιας.

Ακατορθωτο ομως οχι,αρκετοι το εχουν καταφερει.

Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr.Blonde
Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 838 μηνύματα.

O Mr.Blonde έγραψε στις 16:05, 19-07-12:

Θα τα καταφερεις εαν
1.Εκμεταλλευτεις στο επακρο τους καθηγητες στο σχολειο.Θα τους ρωτας τα παντα και θα εχεις την απαιτηση να σε βοηθανε σε καθε απορια σου,ακομα και την πιο χαζη.
2.Ψαχτεις λιγο στο διαδικτυο σε μαθηματα οπως φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης.Πρεπει να βρεις υλικο με ασκησεις θεωρια παλια θεματα κτλ.Σε αυτο μπορω να σε βοηθησω.
3.Λιωσεις στο διαβασμα.Θα σου προτεινα απο 10 Αυγουστου και μετα να το πας σερι μεχρι το τελος.
Καλη επιτυχια!

Παράθεση

Samaritan

Μαθητής Γ' λυκείου

O Samaritan έγραψε στις 16:05, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Φίλε ψάξε λίγο στο internet το tutorpool. Eίναι μια οργάνωση καθηγητών που προσφέρουν εθελοντικά μαθήματα σε παιδιά γυμνασίου/λυκείου. Αν βρεις κάτι στη περιοχή σου θα μπορέσεις τουλάχιστον να καλύψεις τα κενά σου(υπάρχει ακόμα και η δυνατότητα μέσω internet σε ορισμένα μαθήματα).
Πολύ χρήσιμο. Θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ.

Αρχική Δημοσίευση από Mr.Blonde
Θα τα καταφερεις εαν
1.Εκμεταλλευτεις στο επακρο τους καθηγητες στο σχολειο.Θα τους ρωτας τα παντα και θα εχεις την απαιτηση να σε βοηθανε σε καθε απορια σου,ακομα και την πιο χαζη.
2.Ψαχτεις λιγο στο διαδικτυο σε μαθηματα οπως φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης.Πρεπει να βρεις υλικο με ασκησεις θεωρια παλια θεματα κτλ.Σε αυτο μπορω να σε βοηθησω.
3.Λιωσεις στο διαβασμα.Θα σου προτεινα απο 10 Αυγουστου και μετα να το πας σερι μεχρι το τελος.
Καλη επιτυχια!
Πως μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 14-08-12 στις 00:07. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Παράθεση

aggressive

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggressive
H aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 953 μηνύματα.

H aggressive έγραψε στις 16:08, 19-07-12:

Πρέπει πρώτα να καλύψεις ΟΟΟΟΟΛΑ τα κενά σου, όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 16:10, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mr.Blonde
Θα τα καταφερεις εαν
Καλη επιτυχια!
Αμα το κανεις αυτο θα εισαι ως επι το πλείστον καλλημενος!!!

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dhmh
H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 16:43, 19-07-12:

Με ολο τον σεβασμο....δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηρια αλλα υπαρχει για σπουδες στο εξωτερικο?

Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thinkpad560z
Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 17:10, 19-07-12:

"Είναι πολύ δύσκολες οι εποχές! πλέον οι γονείς δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν φροντιστήρια και τα παιδιά αναγκάζονται να διάβάζουν μόνοι! Όπως εγω... Μήπως ξέρετε κανένα καλό site που να παρέχει βοηθήματα θετικής κατεύθυνσης?"

Ακριβώς αυτό περίμενα να ακούσω για να επιστρέψω και πάλι κοντά σας... Όταν 2 χρόνια πριν ενοχληθήκατε από τα όσα σας έγγραψα και τα βρήκατε "Παραμύθια και μαλακίες", πως δηλαδή ο καθένας σας μπορεί και πρέπει να κατακτήσει τη γνώση μόνος του και να αφοσιωθεί με όλη του την δύναμη σε ό,τι ο ίδιος επιθυμεί!!!
Ξέρω πως ακόμα κάποιοι θα ενοχληθούν από την παρουσία μου εδώ, αλλά επέστρεψα όχι για αυτούς, αλλά για όσα παιδιά με χρειαστούν για να τα βοηθήσω , να τους δώσω κουράγιο και να τα πείσω πως κάθε "καθηγητάρα " στο πλευρό τους είναι διακοσμητικό στοιχείο!!! Και αυτό, απλούστατα καθώς η πλειοψηφία των μαθητών ποτέ δεν κατάλαβε πως κάθε επιτυχία και αποτυχία τους πηγάζει από το άτομο που κοιτάνε στον καθρέφτη και μόνο!!!
Στα παιδιά εκείνα τα οποία θέλουν να μάθουν, να μορφωθούν να γνωρίσουν την διαδικασία της έρευνας και της μάθησης και όχι να την παρακάμψουν (π.χ. μέσω έτοιμων απαντήσεων και βοηθειών ώστε μόνο και μόνο να περάσουν) τους λέω συγχαρητήρια ,επιβεβαιώνω την επιτυχία τους, και είμαι πρόθυμος να τους στηρίξω με κάθε μέσο που διαθέτω , αρκεί να μη με θεωρήσουν τίποτα περισσότερο από "διακοσμητικό στοιχείο" στην όλη πορεία τους ...
Όπως λοιπόν όλοι καταλάβατε σιγά σιγά (όχι ακόμα βέβαια) ο αριθμός τον ατόμων που θα μορφώνονται πραγματικά θα περιορίζεται , και όχι μόνο λόγω της κρίσης, αλλά κυρίως λόγω της έλλειψης θέλησης, (απλώς η πρώτη καθιστά πλέον φανερή τη δεύτερη)... Και προσέξτε , μην πέσετε στην παγίδα και πιστέψετε πως μετά τις πανελλήνιες τελείωσε και γίνατε κάτι!!! Προσοχή, οι πανελλήνιες είναι απλώς το νησί της Καλυψώς στο ταξίδι σας για την Ιθάκη, και μην ξεχνάτε πως ούτε η Ιθάκη (Δόξα, πλούτη, θέσεις, μεταπτυχιακά , πτυχία) δεν είναι η ουσία στην αναζήτηση σας για γνώση!!!
Τελευταία φορά θα σας θυμίσω τον τρόπο που εργάστηκα (όχι για μόστρα) (δείτε παραπάνω αν δε μου τα σβήσανε σε προηγούμενες σελίδες)ώστε να δείτε πως έχετε ο καθένας σας τη δυνατότητα όχι μόνο να φτάσετε στην Καλυψώ, αλλά και να την ξεγελάσετε και να φύγετε ξανά για την Ιθάκη. Εγώ συνεχίζω την πορεία μου, με την ίδια μέθοδο, ολομόναχος και στο πανεπιστήμιο και ως τώρα έχω αριστεύσει σε όλα τα μαθήματα... (αλλά δεν δουλεύω για αυτό, αλλά για τη γνώση αυτή καθ' αυτή"

Τελειώνοντας θα ήθελα παρακαλέσω θερμώς όσους με αποστρέφονται όταν γράφω να σεβαστούν τη δημοκρατία που φανερώς δεν έχουμε στη ζωή μας ούτε πουθενά (την αντικατέστησε πλέον μια "οχλοκρατούμενη ολιγαρχία") ως θεσμό και να μη λειτουργήσουν διαγράφοντας η υπονομεύοντας τη δραστηριότητά μου εδώ...
Επίσης θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν σέβονταν το λόγο που ξανάφτιαξα λογαριασμό (συμμετέχω και σε συζητήσεις σχετικές με άλλες ανάγκες που έχω π.χ. ζώα και συμβουλές) στον ιστότοπο αυτό . Τέλος οποιαδήποτε επεξεργασία των λεγομένων μου αν κι εσείς επιθυμείτε να συνεχίσω να γράφω κοντά σας θα ήθελα να ακολουθεί σχετικής ενημέρωσης. Νομίζω αυτά!!!

Δεν χρειάζεται πλέον ο μαθητής βοήθεια στα μαθήματα,
αλλά βοήθεια στο να πιστέψει στον εαυτό του, εξ' άλλου,
όπως είπε κι ο Γαλιλαίος "Κανείς δεν δίδαξε ποτέ κανέναν τίποτε, απλώς τον βοήθησε να το μάθει μόνος του"
Τέτοια βοήθεια αν μου το επιτρέψετε είμαι πρόθυμος να σας προσφέρω,
με αγάπη κοντά σας,
thinkpad

κάποιο λάθος έγινε και πήγε να γίνει διπλό post, ζητώ συγγνώμη,παρακάτω σας δίνω το site με μερικές ασκήσεις, συγγνώμη...

Να για παράδειγμα μιας που το αναφέρατε και το θυμήθηκα, εδώ έχω μερικές ασκήσεις δικές μου φυσικής, που θα σας βοηθήσουν όσοι πάτε κατεύθυνση θετική ή τεχνολογική για της πανελλήνιες,σε αυτό το site ανεβάζω συχνά ασκήσεις ...[/QUOTE]

http://sciencefabrique.blogspot.gr/2...g-post_12.html

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηίς : 28-08-12 στις 22:32. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Samaritan

Μαθητής Γ' λυκείου

O Samaritan έγραψε στις 13:28, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dhmh
Με ολο τον σεβασμο....δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηρια αλλα υπαρχει για σπουδες στο εξωτερικο?
Όνειρο μεν. Κάτι θα βρεθεί. Εξάλλου δεν θα γίνει σύντομα.
Στο εξωτερικό είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά από ότι εδώ κατά την διάρκεια τον σπουδών.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Guru5ουΠεδίου, Just1n, Ria..., VforVendetta

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους