Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,609 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,981 μηνύματα σε 94,895 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 360 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 17:56, 14-03-09:

το αρνητικό στο δικό μου σχολείο είναι ότι λείπει έντονα το αίσθημα της παρέας(είμαι από διαφορετικά μέρη όλοι) και ότι είμαστε 30 ακριβώς(!) στο τμήμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliana13 (Iliana)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliana13
H Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H Iliana13 έγραψε στις 17:30, 17-03-09:

κι εγω πηγαινω σε ιδιωτικο.μεχρι στιγμης δεν εχει χρειαστει να κανω καποιο μαθημα εκτος απο φυσικη και αλγεβρα που εκανα περισυ κι αυτο γιατι δεν προσεχα καθολου και ειχα χασει τα μαθηματα.εμεις παντως εχουμε πολυ καλους φιλολογους.τωρα για τους αλλους δεν ξερω να σας πω.ουτε φετος εχω κανει καθολου και τα πηγαινω μια χαρα.ομως την παρασκευη κανουμε φροντιστηριο στο σχολειο το απογευμα απο τις 5 μεχρι τις 8,τα μαθηματα της κατευθυνσης.ειμαι ευχαριστημενη.θα μπορουσαμε να ειχαμε και καλυτερους καθηγητες στα μαθηματα οπως φυσικη και τετοια.και δεν ισχυει οτι ολοι ειναι ψωνια και πλουσιοι.καθολου.υπαρχουν αρκετα παιδια που δεν ειναι επιχειρηματιες οι γονεις τους κι ουτε τα λεφτα τους τρεχουν απ τα μπατζακια.απλα οι γονεις τους εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να τους στειλουν εκει.δεν ειναι ολα βεβαια καλα τα ιδιωτικα.και η αληθεια ειναι οτι γλιτωνεις φροντιστηρια αν διαβαζεις απο μονος σου και αν δεν μπεις στο τρυπακι του να κανεις υποχρεωτικα μαθημα εξω.τα περισσοτερα παιδια κανουν εξω.κι ομως στην κατευθυνση γραφουν το ιδιο με μενα και αλλα παιδια που δεν εχουν κανει μαθηματα επιλεον.και μαλιστα εχουν προχωρησει πιο μπροστα.ολα ειναι θεμα διαβασματος και μυαλου.βεβαια μου εχουν πει παιδια του δημοσιου οτι δινουν πολλα περισσοτερα χρηματα απ οτι εμεις στο σχολειο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 17:32, 21-03-09:

Τελικά είτε δημόσιο πας είτε ιδιωτικό το φροντιστήριο υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 18:17, 21-03-09:

Στο μπροστινό.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 10:09, 30-04-09:

λοιπόν.. πηγαίνοντας σε ιδιωτικό πιστεύω οτι μπορώ να δώσω μια πολύ καλή εικόνα του τι γίνεται!!!
δεν υπάρχει σύγκριση ως προς την διδασκαλία!! οι καθηγητές είναι άψογοι!!! και η ύλη βγαίνει και γρήγορα και σωστά!! αυτήν την περίοδο έχουμε τελειώσει όλη την ύλη από Άλγεβρα Γεωμετρία Φυσική Οικονομία και από άλλα μαθήματα και κάνουμε επαναλήψεις!!!

όσων αφορά το θέμα των φροντηστηρίων...
το σχολείο στο οποίο φοιτώ εγώ είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό!! με αποτέλεσμα, ορισμένοι μαθητές να κάνουν και ιδιαίτερο για να είναι 100% σίγουροι για την επιτυχία τους!! αυτό το πράγμα είναι που μισώ!!!! οι γονείς πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλα τους, και το μικρό αντί να κάτσει να στρωθεί, πάει στον καθηγητή να του λύσει τις ασκήσεις!!!
΄
ωστόσο υπάρχουμε και εμείς οι φυσιολογικοί άνθρωποι, που τα καταφέρνουν πολύ πολύ καλά και μόνοι τους!!!
δεν μετάνιωσα δηλαδή που πήγα σε ιδιωτικό γιατί σαν Ζωή, έχω να πάρω πολλά περισσότερα!

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 10:58, 30-04-09:

Εγω πηγαινω στο δημοσιο και μπορω να πω οτι στο σχολειο μου κανουμε πολυ καλη δουλεια,αφου ειμαστε 19 παιδια στο τμημα μου και οι καθηγητες ειναι πολυ αναλυτικοι στην παραδοση.

Η μητερα μου σκεφτοταν φετος να με στειλει ιδιωτικο,αλλα τα διδακτρα ηταν μεγαλα και ετσι αποφασισε να με στειλει σε φροντιστηριο.Μπορω να πω οτι αυτο με ξαναπορωσε με τα μαθηματα που μισουσα παρα πολυ (φυσικη,χημεια,μαθηματικα).

Καλυτερα ειναι στο δημοσιο,γιατι εχεις τα κενα σου,τις απεργιες των καθηγητων,τις παρεες σου,δηλαδη,με αλλα λογια,εισαι πιο 'λασκα' απο οτι στο ιδιωτικο.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 11:10, 30-04-09:

ναι ε... τι ωραία που είναι να χάνεις συνέχεια μάθημα άμα είσαι γ λυκείου.. btw και στα ιδιωτικά υπάρχουν παρέες

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 11:19, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
ναι ε... τι ωραία που είναι να χάνεις συνέχεια μάθημα άμα είσαι γ λυκείου.. btw και στα ιδιωτικά υπάρχουν παρέες
Γ λυκειου θα ειμαι full time φροντ.,αρα ακομη και αν χανω μαθημα,ειναι σαν να κερδιζω χρονο για περισσοτερη μελετη.

Στο δικο σου ειπες οτι υπαρχει η απουσια της παρεας,αφου ειστε απο διαφορετικες περιοχες.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 11:25, 30-04-09:

Nαι λείπει αυτό το αίσθημα της γειτονιάς... αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν παρέες...(εγώ προσωπικά αυτό το αίσθημα το βρήκα συναντώντας παλιούς φίλους και έτσι στο γυμναστήριο)... α και όπως έχει τονιστεί και σε άλλα τόπικ το φροντιστήριο θα πρέπει να είναι πιο πολύ υποστηρικτό(οφφ τόπικ αλλά ήθελα να σου το πω λόγω της ιδιαίτερης σχέσης που έχουμε παπά)

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 11:28, 30-04-09:

Nαι λείπει αυτό το αίσθημα της γειτονιάς... αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν παρέες...(εγώ προσωπικά αυτό το αίσθημα το βρήκα συναντώντας παλιούς φίλους και έτσι στο γυμναστήριο)... α και όπως έχει τονιστεί και σε άλλα τόπικ το φροντιστήριο θα πρέπει να είναι πιο πολύ υποστηρικτό(οφφ τόπικ αλλά ήθελα να σου το πω λόγω της ιδιαίτερης σχέσης που έχουμε παπά)
Καλα εκανες και το ειπες Τακη.

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη kotsis1
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O kotsis1 έγραψε στις 11:30, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Γ λυκειου θα ειμαι full time φροντ.,αρα ακομη και αν χανω μαθημα,ειναι σαν να κερδιζω χρονο για περισσοτερη μελετη.
Τη βρισκω καπως λανθασμενη την αποψη σου.Αρκετα παιδια δεν πηγαινουν φροντιστηριο,οποτε εαν σεβεσαι τους συμμαθητες σου καλο θα ηταν να τους υποστηριζεις οσο περισσοτερο μπορεις ή τουλαχιστον να μην τους εμποδιζεις να προχωρησουν στην υλη.Επισης,εχουμε συνηθισει στην αποψη οτι τα φροντιστηρια θα μας σωσουν και υπονομευουμε το σχολειο με την καθε ευκαιρια.Σκεψου λιγο να πηγαινεις και φροντιστηριο και σχολειο,να κανεις την ιδια υλη και με καθηγητες που εχουν πειρα χρονων και δε μας φλομωνουν στα 20αρια των φροντιστηριων.Τοτε οι επιδοσεις σου θα ειναι ακομα καλυτερες.Εξαλλου,κατι που μας ειπαν στο σχολειο,ουτε εμεις καν πιεζουμε καταστασεις για να διεκδικησουμε καλυτερη διδασκαλια.Αν ειμαστε τριτη και εχουμε προβλημα με ενα καθηγητη παμε του τα χωνουμε,και με τους γονεις μας εν αναγκει,και να δουμε μετα ο καθηγητης αν θα κανει μαθημα ή οχι.Μπορουμε να ζητησουμε και να αλλαξει καθηγητης.Στο χερι μας ειναι να το κυνηγησουμε.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 11:32, 30-04-09:

και οι 2 είστε λίγο ακραίοι...

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 11:37, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από kotsis1
Τη βρισκω καπως λανθασμενη την αποψη σου.Αρκετα παιδια δεν πηγαινουν φροντιστηριο,οποτε εαν σεβεσαι τους συμμαθητες σου καλο θα ηταν να τους υποστηριζεις οσο περισσοτερο μπορεις ή τουλαχιστον να μην τους εμποδιζεις να προχωρησουν στην υλη.Επισης,εχουμε συνηθισει στην αποψη οτι τα φροντιστηρια θα μας σωσουν και υπονομευουμε το σχολειο με την καθε ευκαιρια.Σκεψου λιγο να πηγαινεις και φροντιστηριο και σχολειο,να κανεις την ιδια υλη και με καθηγητες που εχουν πειρα χρονων και δε μας φλομωνουν στα 20αρια των φροντιστηριων.Τοτε οι επιδοσεις σου θα ειναι ακομα καλυτερες.Εξαλλου,κατι που μας ειπαν στο σχολειο,ουτε εμεις καν πιεζουμε καταστασεις για να διεκδικησουμε καλυτερη διδασκαλια.Αν ειμαστε τριτη και εχουμε προβλημα με ενα καθηγητη παμε του τα χωνουμε,και με τους γονεις μας εν αναγκει,και να δουμε μετα ο καθηγητης αν θα κανει μαθημα ή οχι.Μπορουμε να ζητησουμε και να αλλαξει καθηγητης.Στο χερι μας ειναι να το κυνηγησουμε.
Sorry,αλλα θα τους εμποδισω πηγαινονταν φροντιστηριο?Θα πηγαινω για μενα,οχι για αυτους

Οι ανθρωποι το υπονομευουμε γτ ειναι ανοργανωτο μερικες φορες.

Ξερεις ποσα 13 και 12 εχω παρει σε διαγωνισματα αλγεβρας,φυσικης στο φροντ.?Δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο που λες,γτ στο φροντιστηριο μου υπαρχει αντικειμενικη βαθμολογιση (ευτυχως!).

Να ζητησεις να αλλαξει καθηγητης,λιγο ουτοπικο μου ακουγεται,γιατι θα λενε οτι 'ελα και εσυ,μια χρονια ειναι!Μην σκας για αυτο'.

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O kotsis1 έγραψε στις 11:38, 30-04-09:

και οι 2 είστε λίγο ακραίοι...
ακραιοι σε ποιο πραγμα?

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 11:45, 30-04-09:

ο παπάς στο full time αν και είναι πιο προσαρμοσμένο στην εποχή και εσύ στην αντίληψη καθόλου φροντιστήρια ή έστω μια βοήθεια...

Παράθεση

kotsis1 (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

O kotsis1 έγραψε στις 11:47, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Sorry,αλλα θα τους εμποδισω πηγαινονταν φροντιστηριο?Θα πηγαινω για μενα,οχι για αυτους

Οι ανθρωποι το υπονομευουμε γτ ειναι ανοργανωτο μερικες φορες.

Ξερεις ποσα 13 και 12 εχω παρει σε διαγωνισματα αλγεβρας,φυσικης στο φροντ.?Δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο που λες,γτ στο φροντιστηριο μου υπαρχει αντικειμενικη βαθμολογιση (ευτυχως!).

Να ζητησεις να αλλαξει καθηγητης,λιγο ουτοπικο μου ακουγεται,γιατι θα λενε οτι 'ελα και εσυ,μια χρονια ειναι!Μην σκας για αυτο'.
Ελεγα για τις καταληψεις και τους πρωρτοστατες αυτης οταν ειναι στην τριτη λυκειου.Λογικο ειναι αν γινεται καταληψη να συνεχιζεις εσυ τη δουλεια που κανεις στο φροντιστηριο.Αλλα οταν ερχεται η ωρα να ψηφισεις καλο ειναι να σκεφτεσαι και την κατασταση των παιδιων σε μεγαλυτερες ταξεις.(Δε μιλαω προσωπικα για σενα)

Το υπονομευουμε συγκριτικα με το φροντιστηριο.Και καταληγουμε να τρεχουμε στα φροντιστηρια και να γκρινιαζουμε μοναχα για το σχολειο.

Αυτο με τα φροντιστηρια ειναι γεγονος.Σε παρα μα παρα πολλα φροντιστηρια οι καθηγητες δινουν αβερτα τους βαθμους.Για τον απλουστατο λογο οτι πληρωνονται και δε μπορουν να ''απογοητευουν'' τους μαθητες τους.Εχουν και ενα καποιο prestige.

Ουτοπικο δεν ειναι.Αν μαζευτειτε και παραπονεθειτε να δεις ποσο θα αλλαξουν καποιοι καθηγητες.Και εμεις ειμαστε μερος του σχολειου οποτε και εμεις διαμορφωνουμε την αξια του.Εγω παω στοιχημα οτι αν διεκδικησουμε κατι αμεσα θα το πετυχουμε.Αν ακουσουν το βρισιδι τους το μονο που θα κανουν θα ειναι να το βουλωσουν και να δουλεψουν.
-----------------------------------------
ο παπάς στο full time αν και είναι πιο προσαρμοσμένο στην εποχή και εσύ στην αντίληψη καθόλου φροντιστήρια ή έστω μια βοήθεια...
Κοιτα δεν μπορω να πω καθολου στα φροντιστηρια.Αναγνωριζω οτι τα παιδια που εχουν υψηλους στοχους ισως τα χρειαζονται.Αλλα οχι τωρα φροντιστηριο υπερ του σχολειου.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 12:23, 30-04-09:

ακριβώς αυτό που λες τώρα

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 13:02, 30-04-09:

Τα σοβαρά φροντιστήρια, πάντως, σε ένα από τα οποία πάω εγώ, κάνουν ακριβώς το αντίθετο. Επιχειρηματική φήμη θα έχουν μόνο αν βγάλω όσο περισσότερα μόρια γίνεται, όχι αν μου βάλουν βαθμό σε ένα από τα 20-30 διαγωνίσματα που γράφουμε μέσα στο χρόνο.

Παράθεση

dreamer (xristos)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη dreamer
Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

O dreamer έγραψε στις 13:40, 30-04-09:

πιστεύω πάντως οτι και εμείς απο την πλευρά μας πρέπει να βοηθάμε το δημόσιο σχολείο όσο μπορούμε.Γιατί σε λίγο καιρόδέν θα έχουμε ούτε δωρεάν παιδεία...

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 13:45, 30-04-09:

Στα φροντιστηρια που εχω παει εγω παντως, ηταν αντικειμενικοι στη βαθμολογηση των διαγωνισματων. Επαιρνα ακριβως οσο εγραφα. Ειτε αυτο ηταν 9, ειτε 19 (ναι, ειχα μεγαλο ευρος ). Στα διαγωνισματα του σχολειου παλι (δημοσιο) το επιπεδο των θεματων ηταν κατα πολυ χαμηλοτερο απο τα αντιστοιχα του φροντιστηριου (ακομα και στα μαθηματα κατευθυνσης). Φετος που κανω ιδιαιτερα, εχω την απαιτηση να ειναι πολυ αυστηροι στη βαθμολογηση των διαγωνισματων που γραφω κατα καιρους για να ξερω που ειμαι. Δεν εχει νοημα να σου χαιδευουν τα αυτια και στις εξετασεις να τρως το χαστουκι, ειναι κοροιδια (μιλαω για πανελλαδικες κυριως).
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από dreamer
πιστεύω πάντως οτι και εμείς απο την πλευρά μας πρέπει να βοηθάμε το δημόσιο σχολείο όσο μπορούμε.Γιατί σε λίγο καιρόδέν θα έχουμε ούτε δωρεάν παιδεία...
Δεν ξερω τι γινεται στα ιδιωτικα, παντως στο δημοσιο Λυκειο που πηγαινα, υπηρχε αδιαφορια και απο τους μαθητες και απο τους καθηγητες. Οι μεν μαθητες αδιαφορουσαν στο μαθημα λεγοντας "τι νοημα εχει να παρακολουθησω, αφου τα κανω στο φροντιστηριο" αλλα και οι ιδιοι οι καθηγητες δεν ειχαν την απαιτουμενη ορεξη και μαλιστα εχω ακουσει πολλες φορες την ατακα "δε σας το 'χουν μαθει στο φροντιστηριο αυτο;". Δηλαδη θεωρουν πια αυτονοητο οτι οι μαθητες πηγαινουν φροντιστηριο...

Παράθεση

dreamer (xristos)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη dreamer
Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

O dreamer έγραψε στις 15:37, 30-04-09:

Χάλι μαύρο....Θα το πληρώνουμε και αυτό σε λίγο.....

Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 16:54, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Δεν ξερω τι γινεται στα ιδιωτικα, παντως στο δημοσιο Λυκειο που πηγαινα, υπηρχε αδιαφορια και απο τους μαθητες και απο τους καθηγητες. Οι μεν μαθητες αδιαφορουσαν στο μαθημα λεγοντας "τι νοημα εχει να παρακολουθησω, αφου τα κανω στο φροντιστηριο" αλλα και οι ιδιοι οι καθηγητες δεν ειχαν την απαιτουμενη ορεξη και μαλιστα εχω ακουσει πολλες φορες την ατακα "δε σας το 'χουν μαθει στο φροντιστηριο αυτο;". Δηλαδη θεωρουν πια αυτονοητο οτι οι μαθητες πηγαινουν φροντιστηριο...
Και αυτό είναι που με εκνευρίζει. Είδα κι έπαθα να πείσω την φιλόλογο πως ΔΕΝ πάω σε φροντιστήριο. Εκείνη εννοείται πως συνέχισε τα δικά της: "Όλοι εδώ μέσα κάνετε μάθημα κι έξω από το σχολείο ρε παιδιά, τι μου λέτε".
Αμάν.

Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ναυσικά
H Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

H Ναυσικά :D έγραψε στις 14:49, 01-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Astraxan
Κοιτάξτε..Για μένα έχει σημασία και το σχολείο..Εγώ ας πούμε πάω σε Δημόσιο και από τους 10-12 καθηγητές που είχα φέτος ήταν ''ΑΚΥΡΟΙ''..
Η μια είχε ψυχολογικά προβλήματα και ακόμη δίδασκε (μας έκανε Έκθεση και Κείμενα),ο δεύτερος που μας έκανε Χημεία έβαζε ασκήσεις και σήκωνε την απουσιολόγο διότι δεν ήξερε να λύσει την άσκηση και ο τελευταίος αυτός μας έκανε Οικονομία ήταν και αυτός μια από τα ίδια γιατί τον κάναμε ότι θέλαμε γιατί τα είχε και αυτός χαμμένα!
Από την άλλη θα προτειμούσα Ιδιωτικό γιατί θα ήταν πλουσιότατο σε σχέση με το δικό μας σε εξοπλισμό και γενικά θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο απ' ότι το δικό μας!
Αλλά από την άλλη είναι και τα χρήματα που πρέπει να δώσεις..Αν κάποιος (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) δεν τα έχουν??
Είναι ωραίο το θέμα και μπορούμε να το δούμε από πολλές πλευρές!
Πολύ είναι αυτοί που πανε σε ιδιωτικό κι ας μην έχουν την οικονομική άνεση. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι υποτροφίες!!!(ευτυχώς δηλαδή)

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 16:57, 05-05-09:

ναι αλλα πόσες υποτροφίες δίνει ένα σχολείο νομίζεις????

πολυ λίγες σε σχέση με τους ενδιαφερόμενους μαθητές....
όταν έχεις 150 παιδιά σε μια αίθουσα και δίνεις 5 υποτροφίες δεν κάνεις τπτ....

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 19:36, 05-05-09:

Παιδιά δεν είναι μόνο οι υποτροφίες.
Αλλά ας γίνουμε και λίγο ειλικρινείς...
Το δημόσιο είναι χαβαλέςτο ιδιώτικο βάσανο.
Γιατί?
Γιατί το δημόσιο όλοι εμείς το κάναμε έτσι απαξιώνοντας το και το ιδιωτικό είναι βάσανο καταρχάς για τα λεφτά,δηλαδή αν δεν πονάς τα λεφτά των δικών σου και απλά είσαι τουρίστας εκεί είσαι τουλάχιστον μακάκας και επιπλέον οι σχολικές απαιτήσεις είναι πολλές,τουλάχιστον στα ιδιωτικά που προπαθούν να κρατήσουν την ''ταμπέλα''.

Παράθεση

Angelica (Αγγελική)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Angelica
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H Angelica έγραψε στις 20:26, 05-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από dreamer
Χάλι μαύρο....Θα το πληρώνουμε και αυτό σε λίγο.....
Ήδη το πληρώνουμε Γιατί πληρώνουμε φόρους ??Όλα αυτά που βλέπεις στο δημόσιο είναι από λεφτά των γονιών μας !

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 16:59, 14-08-10:

Εγω θεωρω οτι στο ιδιωτικο σχολειο οι καθηγητες προσπαθουν να διδαξουν με τον καλυτερο τροπο για τον απλουστατο λογο επειδη ειναι ιδιωτικο.Σε αντιθεση ομως με το δημοσιο σχολιο που εκει μερικοι καθηγητες παραμελουν τα παιδια και δεν διδασκουν με τον καλυτερο τροπο.Ομως υπαρχουν και στο δημοσιο καλοι καθηγητες οι οποιοι ενδιαφερονται για τα παιδια και το μαθημα τους το κανουν σωστα ειτε βρισκονται σε ιδιωτικο ειτε σε δημοσιο.Ο λογος για τον οποιο πιθανως δεν διδασκουν σωστα στο δημοσιο ειναι γιατι ο μισθος τους δεν ειναι ο ιδιος με τον μισθο του ιδιωτικου αλλα λιγο κατωτερος.Κατα τη γνωμη μου οι καθηγητες στο δημοσιο πρεπει να διδασκουν κανονικα τα παιδια γιατι αυτα δεν φταινε σε κατι,πρεπει να διδασκουν με τον καλυτερο τροπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Lolarikos
H Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H Lolarikos έγραψε στις 13:35, 07-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Ναι με παράθυρα να αεριζόμαστε...Και στην αγορά εργασίας να βγαίνουμε πότε; Στα 90; Μήπως η φράση «μας λείπει ο καλός επαγγελματικός προσανατολισμός» μας βολεύει ως μια αποποίηση των προσωπικών ευθυνών των επιλογών μας; Εξάλλου γιατί το Πανεπιστήμιο να λειτουργεί λορόϊ, όταν το λύκειο είναι για κλάματα;
Πλακα πλακα μονο στα ιδιωτικα λυκεια απ΄οσο ξερω γινεται καλη σχετικα δουλεια. Αλλα θα μου πεις εκει υπαρχει το IB που πας κατευθιαν εξωτερικο για σπουδες. Τυχαιο ;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Σε σχολή από σπόντα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 21-02-12 στις 19:59. Αιτία: Σημείωση.
Παράθεση

Loukritia

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Loukritia
H Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Loukritia έγραψε στις 13:46, 07-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lolarikos
Πλακα πλακα μονο στα ιδιωτικα λυκεια απ΄οσο ξερω γινεται καλη σχετικα δουλεια. Αλλα θα μου πεις εκει υπαρχει το IB που πας κατευθιαν εξωτερικο για σπουδες. Τυχαιο ;
Τα ιδιωτικά λύκεια κοιτούν να "σπρώξουν" τους μαθητές προς μεγάλες σχολές για λόγους marketing, τί μου λες τώρα;

Εγώ πάντως έψαξα τα πάντα γύρω από τη σχολή μου, 2-3 χρόνια πριν τη δηλώσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 14:04, 07-12-11:

Kαλά εν διάρκεια ζωής, πάντα αναθεωρούμε. Άλλα τα κριτήρια επιλογής ενός 17χρονου και άλλα ενός ώριμου 25χρονου. Ώριμος και ο 17χρονος, ώριμος και ο 25χρονος. Αλλά η κάθε ωριμότητα είναι διαφορετική. Σήμερα βέβαια, όπου το εργασιακό μέλλον είναι γρίφος, το να σπουδάζουμε σε διάφορες ηλικιακές φάσεις ξεκινώντας με ένα Πανεπιστήμιο στα 18 και ξανασπουδάζοντας στα 35...δεν είναι όνειρο θερινής νυκτός. Προσωπικά θα ήθελα με το μυαλό το τωρινό να επέλεγα Πανεπιστήμιο έχοντας τις γνώσεις που έχω και όχι αυτές που μου έδωσε το λύκειο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loukritia

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Loukritia
H Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Loukritia έγραψε στις 14:18, 07-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Kαλά εν διάρκεια ζωής, πάντα αναθεωρούμε. Άλλα τα κριτήρια επιλογής ενός 17χρονου και άλλα ενός ώριμου 25χρονου. Ώριμος και ο 17χρονος, ώριμος και ο 25χρονος. Αλλά η κάθε ωριμότητα είναι διαφορετική. Σήμερα βέβαια, όπου το εργασιακό μέλλον είναι γρίφος, το να σπουδάζουμε σε διάφορες ηλικιακές φάσεις ξεκινώντας με ένα Πανεπιστήμιο στα 18 και ξανασπουδάζοντας στα 35...δεν είναι όνειρο θερινής νυκτός. Προσωπικά θα ήθελα με το μυαλό το τωρινό να επέλεγα Πανεπιστήμιο έχοντας τις γνώσεις που έχω και όχι αυτές που μου έδωσε το λύκειο.
Και στα γεράματα αναθεωρείς, και καταλαβαίνεις πως η ζωή σου ήταν ένα τίποτα.

Βράστα Χαράλαμπε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 14:30, 07-12-11:

Όντως. Βράστα Χαραλαμπία...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H Lolarikos έγραψε στις 13:31, 08-12-11:

Εγω σιγουρα θα θελα να επελεγα με το μυαλο που ειχα λιγους μονο μηνες μετα την καταθεση του μηχανογραφικου

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 14:05, 08-12-11:

Τι λε ρε;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Lolarikos έγραψε στις 19:16, 08-12-11:

κοιτα εχω κολλητο που παει στο κολλεγιο του ψυχικου και εχω ακουσει τα καλυτερα τωρα για το καθε ιδιωτικο δεν ξερω αλλα τα 4-5 καλυτερα τις Αθηνας κανουν καλη δουλεια γιατι εχω και εκει φιλους

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 19:42, 08-12-11:

Nαι τι ακριβώς τους κάνουν στον προσανατολισμό;Τους κάνουν το ηλίθιο το Άριστον Τεστ που στοιχίζει 80 ευρώ το κεφάλι;Ή κάνουν μέρα επαγγελμάτων όπως στις ΗΠΑ;

Παράθεση

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Lolarikos έγραψε στις 19:48, 08-12-11:

Καταρχην ειναι αλλο το συστημα. Σου δινετε η δυνατοτητα για διεθνεις σπουδες αλλιως εχεις την επιλογη να μεινεις εδω και να πας σε ενα δημοσιο πανεπηστημιο. Επειδη γενικα στη χωρα μας υπαρχει μια μεγαλη απεχθεια προς το ιδιωτικο οποιασδηποτε μορφης στην παιδεια πιστευω πως θα πρεπει να δουμε πως και εκει γινεται καλη δουλεια αλλα και στο δημοσιο απλα αλλου ειναι καλυτερη και αλλου χειροτερη.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 00:24, 09-12-11:

Koίτα,αυτό για άλλο σύστημα ισχύει σε πολύ λίγα σχολεία της χώρας.(το σύστημα λέγεται international Baccaleureat ή κάπως έτσι;p)Στη Θεσσαλονίκη το χει το Ανατόλια ενώ στην Αθήνα το χουν 2 ή 3.Όλα τα υπόλοιπα σχολεία ακολουθούμε το συστημα των πανελλαδικών.Από εκεί και πέρα ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάει εξωτερικό αν κάνει αιτήσεις.Απλά αυτοί που κάνουν IB μπορούν με λιγότερη γραφειοκρατία.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 02:21, 21-02-12:

Επειδη γενικα στη χωρα μας υπαρχει μια μεγαλη απεχθεια προς το ιδιωτικο οποιασδηποτε μορφης στην παιδεια .
μα πωσ γινεται να ειναι παιδεια και ιδιωτικη? δεν θα ειναι ποτε παιδεια... αλλο βεβαια τι λενε οι επιχειρησεισ για να βγαλουν φραγκα

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 08:53, 21-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σαρα3701
μα πωσ γινεται να ειναι παιδεια και ιδιωτικη? δεν θα ειναι ποτε παιδεια... αλλο βεβαια τι λενε οι επιχειρησεισ για να βγαλουν φραγκα
Σίγουρα πολλοί δεν συμφωνούν μαζί σου, αφού φεύγουν με όποιο τρόπο βρουν στο εξωτερικό...

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 11:11, 21-02-12:

Όντως. Αν δεν πας δημόσιο παρέα με τους αδιάφορους, αλλοδαπούς κτλ, να έχεις ξύστες καθηγητές που περιμένουν να πάει 12 για να επιστρέψουν σπιτάκι τους και να προετοιμαστούν για τα ιδιαίτερα, οι εκπαιδευτικές ώρες να χάνονται για πλάκα, η σναγκαιότητα των φροντιστηρίων καθώς αλλιώς δεν, να διαβάζεις βιβλία κατάλληλα για προσάναμμα στο τζάκι- άσε που φέτος δε δώσανε κιόλας- και φυσικά κούτσουρο πας τούβλο επιστρέφεις. Ναι έχεις δίκιο, μόνο από Δημόσιο λαμβάνεις την ενδεδειγμένη παιδεία και άσε τους χαζούς να τρέχουν στα ιδιωτικά.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 12:51, 21-02-12:

υπαρχει και δημοσια και ιδιωτικη.τα πραγματα ειναι απλα.
Δεν εντοπιζω ομως απαντηση σχετικη με topic (προσωπικα εψαχνα 2 χρονια τς εναλλακτικες μου και στ τελευταιο αναζητουσα προγραμματα- μαθημ-κλπ)
να πω την αληθεια απο σποντα....πλεον ποσο συχνα συμβαινει μονο απο σποντα.
απο την αλλη ισως εκπλαγω

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 13:03, 21-02-12:

μα βεβαια εχεισ απολυτο δικιο! μα πωσ δεν το χα σκεφτει . αφου ειναι ετσι τα πραγματα ειμαστε καταδικασμενοι να τα δεχτουμε και να ζησουμε με αυτα τα δεδομενα που μασ πλασαρανε...αλλωστε τι μππορει να κανει κανεισ ε....πο κριμα γιατι οντωσ στα δημοσια εχει αλλοδαπουσ (ασχετο που αυτοι δυσκολευονται χιλιεσ φορεσ περισσοτερο απο εναν ελληνα) και ναι εχει και αδιαφορουσ (ασχετο που ο τροποσ που γινεται το μαθημα δεν γινεται να ειναι ενδιαφερον) οποτε εμεισ οι ελληναρεσ μονο δυο λυσεισ μπορουμε να βρουμε ...τισ οποιεσ και σκεφτηκα μετα την πολυ διαφωτιστικη σου απαντησH
ΛΥΣΗ 1 .να πηγαινουμε ολοι σε ιδιωτικα ...αλλωστε τι μασ νοιαζει που συντηρουμε τισ ταξικεσ διαφορεσ..τη νεοπλουτη κουλτουρα ..ποιοσ τα γαμαει αυτα τη σημερον ημερα ...να πηγαινουμε και σε ιδιωτικα πανεπιστημια γιατι εκει γινεται το σωστο μαθημα ! ασχετα που στοχοσ ειναι το κερδοσ γιατι ειναι επιχειρησεισ !
ΛΥΣΗ 2. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΡΑΓΚΑ επειδη ειναι εργαζομενοι και παιρνουν 500 ευρω μισθοο οποτε ειναι αχρηστοι και ανικανοι να στειλουν τα παιδια τουσ σε ιδιωτικα για να αποκτησουν τη σωστη παιδεια ,τοτε προβλημα τουσ . Επισησ,πορουμε να δημιουργησουμε ενα γκετο . εκει θα πηγαινουν αλλοδαποι και αδιαφοροι μαθητεσ . Κατα προτιμηση οσο πιο μακρια γινεται απο ιδιωτικα σχολεια και πανεπιστημια για να μην μας χαλανε και την αισθητικη...

κλεινοντασ ενα θελω να πω ... venividivici43946 ευτυχωσ που εχουμε και σενα !!!

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 13:36, 21-02-12:

μα βεβαια εχεισ απολυτο δικιο! μα πωσ δεν το χα σκεφτει . αφου ειναι ετσι τα πραγματα ειμαστε καταδικασμενοι να τα δεχτουμε και να ζησουμε με αυτα τα δεδομενα που μασ πλασαρανε...
χαχαχα αστειο
σοβαρα τωρα.......
εαν σε ενοχλει η ποιοτητα των δημοσιων αλλαξε την-γινε πρωθυπουργος ή καλυτερα υπουργος παιδειας,αν και χωρις να γινεις αυτα μπορεις να βρεις τροπο αν το θες τοσο πολυ που κανεις του κ.... χιουμορ
εαν σε ενοχλει η υπαρξη των ιδιωτικων καψ τα.ω ελα σε κοβω να το θες μεταξυ μας .
δεν ειπα οτι ολα ροδινα και ωραια.ομως ιδιωτικη εκπαιδευση υπαρχει.παντα υπηρχε.τωρα αν καποιοι εχουν συμφεροντα π.χ να ειναι χαλια το δημοσιο για να τρεχουν στα ιδιωτικα και να υποβαθμιζεται εσκεμμενως τ δημοσιο βεβαιως και ειμαι αντιθετη και θελω να αλλαξει.κανενας δεν ειπε οτι τ ιδιωτικα δεν ειναι επιχειρηση-γι αυτο ανηλθαν γι αυτο πετυχαν.κι εσυ τι θα κανεις γι αυτο, θα πας να τους φιμωσεις επειδη υπαρχουν;
για αλλη μια φορα ειμαστε off topic βεβαιως

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 14:14, 21-02-12:

@ Σάρα3701
Να σου θυμίσω ότι η ελληνική γλώσσα είναι δύσκολη και στην εκπαίδευση δεν υπάρχει πρόνοια για ξενόγλωσσους μαθητές; Να σου θυμίσω ότι οι υπέροχοι καθηγητές του Δημοσίου χέστηκαν αν οι μαθητές κατάλαβαν; Να σου θυμίσω τις ευαισθησίες του Έλληνα που περιθωριοποιεί με περισσή ευκολία; Να σου θυμίσω την αναγκαιότητα πλέον του φροντιστηρίου, καθώς στο Δημόσιο δεν γίνεται δουλεια; Για όλα αυτά οι αδύναμοι τελικά παρατάνε το σχολείο ενώ θα είχαν δυνατότητες αν είχαν τις ευκαιρίες.
Κατά τα λοιπά συνέχισε να γελάς και να εξυμνείς το θεϊκό Δημόσιο που δίνει ισότητα ευκαιριών.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 14:28, 21-02-12:

venividivici43946

εχεισ παρανοησει αν απο ολα αυτα καταλαβεσ οτι το δημοσιο ειναι θεικο !

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 14:38, 21-02-12:

Μία χαρά κατάλαβα.
Καλώς ή κακώς και το Δημόσιο ουσιαστικά Ιδιωτικό είναι. Βλέπε φροντιστήρια.Απλώς εσύ αρπάχτηκες από μέρος της απάντησης μου, νομίζοντας ότι μιλώ απαξιωτικά για τους μειονεκτούντες μαθητές. Το αντίθετο, καθώς τα έχω ζήσει και είναι τραγικό να βλέπεις νέους να εγκαταλείπουν και να προχωρούν οι, έχοντες μαρούλι, στούρνοι. Κάνε τις αναγωγές σου.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 14:40, 21-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
χαχαχα αστειο
σοβαρα τωρα.......
εαν σε ενοχλει η ποιοτητα των δημοσιων αλλαξε την-γινε πρωθυπουργος ή καλυτερα υπουργος παιδειας,αν και χωρις να γινεις αυτα μπορεις να βρεις τροπο αν το θες τοσο πολυ που κανεις του κ.... χιουμορ
σου φαινεται οτι κανω χιουμορ??!!!
εαν σε ενοχλει η υπαρξη των ιδιωτικων καψ τα.ω ελα σε κοβω να το θες μεταξυ μασ .
οχ με καταλαβε γρηγορα στην ασφαλεια!!
δεν ειπα οτι ολα ροδινα και ωραια.ομως ιδιωτικη εκπαιδευση υπαρχει.παντα υπηρχε.τωρα αν καποιοι εχουν συμφεροντα π.χ να ειναι χαλια το δημοσιο για να τρεχουν στα ιδιωτικα και να υποβαθμιζεται εσκεμμενως τ δημοσιο βεβαιως και ειμαι αντιθετη και θελω να αλλαξει.
αφου θεσ να αλλαξει τωρα ησυχασα !
κανενας δεν ειπε οτι τ ιδιωτικα δεν ειναι επιχειρηση-γι αυτο ανηλθαν γι αυτο πετυχαν.
το θαυμαζεισ ε?! ... μιλασ σαν επιχειρηματιασ( δεν ειναι κοπλιμεντο)
κι εσυ τι θα κανεις γι αυτο, θα πας να τους φιμωσεις επειδη υπαρχουν;
για αλλη μια φορα ειμαστε off topic βεβαιως
να τουσ φιμωσω ?χαχαχα λεω καλυτερα να τουσ γλυψω τα ποδια και να πω και ενα μεγαλο ευχαριστω. οσο για την αντιληψη σου οτι τα πραγματα αλλαζουν μονο αν γινει καποιοσ πρωθυπουργοσ η υπουργοσ παιδειασ προτιμω να μην την σχολιασω γτ θα λασπωσουν τα μακαρονια που βραζω και θα συνεχισω να γελαω...

παλι εκανα καποια λαθη στισ παραθεσεισ σορρυ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 21-02-12 στις 19:55. Αιτία: merge
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 15:49, 21-02-12:

sara3701
ποιο ειναι το προβλημα σου;σε πειραζει π καποιοι πηγαν σε ιδιωτικα; σε πειραζει που καποιοι επειδη το δημοσιο δεν αντεχει να πληρωνει ολους δουλευουν σε ιδιωτικα;σε πειραζει που βγαζουν τα ιδιωτικα κερδος;εαν δεν ησυχασες τραβα να ανατιναξεις κανενα-ισως δουμε και πυροτεχνηματα επιτελους.
και το δημοσιο θα ειχε κερδος αν εκανε σωστα τη δουλεια του εαν δεν εβαζε μεσα τη σαρα και τη μαρα, θα ειχε κερδος τη πολυπλευρη εκπαιδευση. στα ιδιωτικα Απολυουν τους χαζομερηδες-ναι κανουν αυτο που τους εξυπηρετει εξυπηρετωντας και τους μαθητες τους-πελατες τους που απαιτουν να γινεται δουλεια.Αυτη ειναι μια διαφορα:αυτους τους ακουνε, εμας το δημοσιο μας γραφει.Αφου λοιπον το καταφεραν εκεινοι με γεια τους και χαρα τους.Θα τους κρεμασουμε επειδη κανουν τη δουλεια που τους ζητανε(εαν δεν ζητηση δεν θα υπηρχαν);
1)δεν ειπα πως μονο ετσι αλλαζουν τα πραγματα,παραδειγμα τρανταχτο να εννοησεις εβαλα,βαλε γυαλια δες και το υπολοιπο
2)Μιλω σαν επιχειρηματιας; ε, εισαι psycho πως το καταλαβες;
3)εαν εντοπιζεις θαυμασμο στον τροπο γραφης της φρασης κι οχι εκνευρισμο ε,τι να πω;περα απο psycho εχεις και τρομερη αντιληπτικη ικανοτητα
Ελπιζω τα μακαρονια να μη λασπωσαν

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 16:29, 21-02-12:

sara3701
ποιο ειναι το προβλημα σου;σε πειραζει π καποιοι πηγαν σε ιδιωτικα; σε πειραζει που καποιοι επειδη το δημοσιο δεν αντεχει να πληρωνει ολους δουλευουν σε ιδιωτικα;σε πειραζει που βγαζουν τα ιδιωτικα κερδος;εαν δεν ησυχασες τραβα να ανατιναξεις κανενα-ισως δουμε και πυροτεχνηματα επιτελους.
Ναι με πειραζει οταν υπαρχουν ατομα σαν εσενα που πιστευουν οτι η παιδεια ειναι επιχειρηση , που συντηρουν και επικροτουν τισ ταξικες διαφορες και που βλεπουν την παιδεια σαν καταναλωτικο προιον...που προφανωσ πουλιεται και αγοραζεται. Ατομα σαν εσενα που δεχονται να τουσ καθοριζουν αλλοι μεχρι και την ερευνα που θα κανουν μιασ και τα συμφεροντα αποφασιζουν γι αυτουσ. Αν η παιδεια ειναι μια επιχειρηση, τοτε οι μαθητες ειναι πελατες, (δλδ οικονομικες μοναδες) κ οι καθηγητες κανουν απλως μια μπιζνα. οχι ενα λειτουργημα. σου φαινεται αυτο φυσιολογικο?

Και αν ολοι συνεχιζαν να αντιμετωπιζουν την παιδεια ακομα σαν δημοσιο αγαθο οπωσ ο αερασ που αναπνεεισ τοτε θα ειχαν ολοι προσβαση σε αυτο και οχι μια ελιτ οπωσ τωρα με τα ιδιωτικα...
Λυση δεν ειναι να στηριζεισ τα ιδιωτικα. αλλοι αγωνιζονται για Δημοσια Δωρεαν Παιδεια και αλλοι αγοραζουν τα πτυχια τουσ.

Ελπιζω τα μακαρονια να μη λασπωσαν
Υ.Γ δεν λασπωσαν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 21-02-12 στις 19:57. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους