Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,028 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,379 μηνύματα σε 93,715 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 733 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθημα στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας;

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,845 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:04, 17-09-07:

Ποιο βοήθημα προτείνετε στο μάθημα των Αρχών Οικονομικής Θεωρία;

Ακόμα και αν θεωρούν μερικοί ότι δεν χρειάζεται, σκέφτομαι καλού κακού να αγοράσω μιας που το έχω βαρύτητας φέτος.

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κάγκουρας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Κάγκουρας
Ο Κάγκουρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Κάγκουρας έγραψε στις 15:56, 17-09-07:

Και εγώ το έχω βαρύτητας αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται βοήθιμα γιατί είναι θέμα παπαγαλίας....κάνω λάθος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,845 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:00, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κάγκουρας
Και εγώ το έχω βαρύτητας αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται βοήθιμα γιατί είναι θέμα παπαγαλίας....κάνω λάθος?
Έχω ακούσει ότι έχει και ασκήσεις.
(εύκολες λένε.. )

-petros

Παράθεση

Κάγκουρας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Κάγκουρας
Ο Κάγκουρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Κάγκουρας έγραψε στις 21:17, 25-09-07:

Εμάς στο φροντιστήριο μας είπαν του Σαββάλα...

Παράθεση

EpaRon (Νώντας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη EpaRon
Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O EpaRon έγραψε στις 09:42, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Έχω ακούσει ότι έχει και ασκήσεις.
(εύκολες λένε.. )

-petros
Απ' όσο ξέρω οι ασκήσεις που έχει είναι εφαρμογή τύπων

Παράθεση

philosophos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη philosophos
Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O philosophos έγραψε στις 10:34, 07-11-07:

εννοειται οτι χρειαζεται βοηθημα παιδια...εγω έχω εκδοσεις σαββαλα(λαζανης-τεντεσ κ.τ.λ) αλλα δεν ξέρω κατά ποσο καλό είναι..έχει και πολλές ασκήσεις που ξεφεύγουν από το πνεύμα των εξετάσεων από τι ξέρω..

Παράθεση

Skylos20 (Maloftis giannis)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Skylos20
Ο Maloftis giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Skylos20 έγραψε στις 18:56, 07-11-07:

Σιγουρα χρειαζομαστε βοηθημα... αυτο που μου εχει πει ενας δασκαλος μου που μου κανει ιδιαιτερα ειναι '' Γιαννη να διαβαζεις και να παιρνεις στοιχεια απο οσο πιο πολλα βιβλια μπορεις... να λυνεις ασκησεις''... και εγω εχω του σαββαλα... πιστευω πως ειναι καλο αναλυει ''ωραια'' την θεωρια. Τωρα αν καποιος ακομα ξερει κανενα καλο βιβλιο ας το πει . Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα!

Παράθεση

HearTEyeD

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη HearTEyeD
Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O HearTEyeD έγραψε στις 00:42, 08-11-07:

Η ΑΟΘ είναι σίγουρα ένα μάθημα που είναι σχετικά εύκολο να χτυπήσεις μεγάλο βαθμό.
Παπαγαλία δεν είναι σε καμια περίπτωση, μην την μπερδεύουμε με την ΑΟΔΕ. Ακόμα και η θεωρία του δεν θέλει παπαγαλία κατα γράμμα όπως η ΑΟΔΕ, μόνο κανα ορισμο και τέτοιες βλακείες.
Όσον αφορά τις ασκήσεις, πράγματι έχει και μάλιστα πολλές γι' αυτό κατα την γνώμη μου είναι αναγκαίο το βοήθημα. Εγώ χρησιμοποιώ του Σαββάλα, μιας και μου κάνει μάθημα ένας από του συγγραφείς του, και μου φαίνεται πολύ καλό...

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 01:43, 08-11-07:

Ενταξει ναι, ακομη κι εγω δεν το βλεπω δυσκολο, που ειμαι και Β' ακομα. Λιγο μυαλο και προσοχη θελει.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

O Scandal έγραψε στις 18:07, 08-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Ενταξει ναι, ακομη κι εγω δεν το βλεπω δυσκολο, που ειμαι και Β' ακομα. Λιγο μυαλο και προσοχη θελει.
Γιατί, ποιος σου είπε ότι το ΑΟΘ χρειάζεται γνώσεις προηγούμενων τάξεων;

-petros

Παράθεση

philosophos

Φοιτητής

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O philosophos έγραψε στις 20:32, 08-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από HearTEyeD
Εγώ χρησιμοποιώ του Σαββάλα, μιας και μου κάνει μάθημα ένας από του συγγραφείς του, και μου φαίνεται πολύ καλό...
Ο τεντες σου κανει?

Παράθεση

HearTEyeD

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη HearTEyeD
Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O HearTEyeD έγραψε στις 01:42, 09-11-07:

nope, Λαζάνης

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

O Scandal έγραψε στις 23:46, 13-11-07:

Τελικά αγόρασα πριν από 3-4 μέρες το βοήθημα του Πάρι Μηλίτση (εκδόσεις Πατάκης) και το βρίσκω πάρα πολύ καλό! :no1:

Αν και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τη θεωρία του, έχει πολύ καλές ασκήσεις. :iagree:
(θεωρητικές που βοηθούν στην κατανόηση της θεωρίας + προβλήματα με πράξεις)

-petros

Παράθεση

philosophos

Φοιτητής

O philosophos έγραψε στις 21:04, 14-11-07:

παντως του μηλιτση το βοηθημα στην διοικηση επιχειρησεων δεν μου αρεσε ιδιαιτερα...

Παράθεση

Orlando (Αποστολης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orlando
Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας . Έχει γράψει 607 μηνύματα.

O Orlando έγραψε στις 04:06, 20-11-07:

Το καλυτερο βοηθημα για το ΑΟΘ ειναι το <<Γιωργος Λαζανης, Παντελης Τεντες, Γιωργος Τζηρος, Ανδρεας Χατζηανδρεου - Εκδοσεις Σαββαλας>> ενοειται για ασκησεις. Θεωρια διαβαζεις ΜΟΝΟ απο το σχολικο. Ειναι καλο γιατι εχει απειρους τυπους ασκησεων και κατι καλα τεστακια στο τελος καθε κεφαλαιου που πιστευω οτι σε βοηθανε παρα πολυ αν διαβαζεις και λυνεις ασκησεις μεθοδικα.
Δεν σ'τα λεω ετσι, το'χω ψαξει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isnogood

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη isnogood
Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O isnogood έγραψε στις 22:03, 14-02-08:

Εγώ με τις ασκήσεις είμαι εντάξει.Με την θεωρία μπερδεύομαι,τι πρέπει να γέρω για να γράψω και το δεύτερο θέμα.Βοήθεια...

Παράθεση

alex_st

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη alex_st
H alex_st αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H alex_st έγραψε στις 16:15, 15-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από isnogood
Εγώ με τις ασκήσεις είμαι εντάξει.Με την θεωρία μπερδεύομαι,τι πρέπει να γέρω για να γράψω και το δεύτερο θέμα.Βοήθεια...

Συνήθως το πρώτο θεμα είναι Σ-Λ ή πολλαπλής επιλογής
Το δεύτερο είναι 1-2 ερωτησεις από την θεωρία του αοθ που εκεί καλύτερα είναι να γράψεις οσα περισσότερα θυμάσαι και να είναι όσο γίνεται πιο πιστά στο βιβλίο
3ο και 4ο θέμα: ασκήσεις

Παράθεση

isnogood

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη isnogood
Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O isnogood έγραψε στις 16:06, 29-02-08:

Τελικά θα πάρω και έγω ένα βοήθημα σε αυτό το μάθημα...
θέλω να έχει λυμένες τις ασκήσεις του βιβλίου...και γενικά να είναι παρέχει οργανωμένο τρόπο διαβάσματος...
Ποιο μου προτείνετε????asap

Παράθεση

gregoire (Γρηγόρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregoire
Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gregoire έγραψε στις 19:30, 08-03-08:

Πάρης Μηλίτσης,Πατάκης.Το καλύτερο αυτή τη στιγμή που κυκλοφορεί

Παράθεση

48sirap (Πάρης)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη 48sirap
Ο Πάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O 48sirap έγραψε στις 01:07, 28-05-08:

Ακούστε και έναν διδάσκοντα!
Θα συμφωνήσω με τον gregoire : Πάρης Μηλίτσης για Α.Ο.Θ (εκδ. Πατάκη):no1:
Για Α.Ο.Δ.Ε. προτείνω Λαζάνη-Τέντε-Τζήρο-Γιαλέρη-Χ''ανδρέου (εκδ. Σαββάλα).

Παράθεση

xalastras

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη xalastras
Ο xalastras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O xalastras έγραψε στις 18:20, 28-05-08:

το ΑΟΔΕ παει περασε :-Ρ

Παράθεση

scrapa5

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη scrapa5
Ο scrapa5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O scrapa5 έγραψε στις 14:49, 01-06-08:

ο λαζανης που ειπε πιο πριν το παλικαρι ειναι καθιγητης μου......!!!

Παράθεση

moya190881

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη moya190881
Ο moya190881 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O moya190881 έγραψε στις 20:50, 04-11-08:

μπορεί κάποιος να βοηθήσει εν συντομία???

"Να αναπτύξετε συνοπτικά τη μορφή της καμπύλης του μέσου κόστους μιας επιχείρησης η οποία λειτουργεί σε καθεστώς τέλειου ανταγωνισμού"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gntina

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη gntina
H gntina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H gntina έγραψε στις 20:00, 23-11-08:

Εκδοσεις ΖΗΤΗ Γρηγοριαδου Κωνσταντια
Πολλες ασκησεις με μεθοδολογια
Καλο Ψαξιμο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

reaction (Ηλιάνα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη reaction
H Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H reaction έγραψε στις 20:15, 23-11-08:

Τζιαμιχας Εκδοσεις Ολυμπος...Πολυ καλο εμενα με βοηθησε οταν εδινα αυτα δν αλλαζουν πολυ βελτιωνονται μονο..
Εχει μεσα μεθοδολογια και χωρισμενες σε κατηγοριες ασκησεις αξιζει τον κοπο

Παράθεση

paraskevas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paraskevas
Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O paraskevas έγραψε στις 14:41, 22-02-09:

Εκδοσεις Κωστογιαννος, Οδηγος επαναληψης στις αρχες οικονομικης θεωριας. Πολυ καλο..! :no1:

Παράθεση

Arhos

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Arhos
Ο Arhos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Arhos έγραψε στις 15:53, 21-03-09:

παιδια γνωμη μου ειναι οτι το βοηθημα περιτευει.στα φροντιστηρια δινουν πολυ καλες ασκησεις.αφηστε που πολλες φορες υπερβαλλουν και περισσοτερο αγχωνουν παρα βοηθανε

Παράθεση

reaction (Ηλιάνα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H reaction έγραψε στις 21:56, 21-03-09:

παντως οι καθηγητες εχουν ενστικτο τουλαχιστον η δικη ηταν απιστευτο και το πιο γελοιο οτι δν την ακουσα μου λεγε οταν εδινα θα μπει ερωτηση με τις ανεργιες τπτ εγω σιγα ειναι μεγαλη κλπ...ε μονο αυτη την ερωτηση εχασα 25 μοναδες!να τους ακουτε ξερουν που να κατευθυνουν

Παράθεση

Arhos

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Arhos
Ο Arhos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Arhos έγραψε στις 12:33, 23-03-09:

εδινες το 2003 ε? μαζι με τν αδερφο μου σφαγη στη θεωρια αστα!!! παντως η αληθεια ειναι πω οι καθηγητες του φροντηστηριου ξερουν καλυτερα και πρεπει να τς ακουμε...

Παράθεση

paraskevas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paraskevas
Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O paraskevas έγραψε στις 12:43, 23-03-09:

Και γω τοτε εδωσα(2003) πρωτη φορα.Ειχα διαβασει τα παντα παπαγαλια εκτος απο μια αναγνωση στην ανεργια.Αποτελεσμα? 17.4..Φετος εχει λυσσαξει η καθηγητρια μας με το καταμερισμο και τους προσδιοριστικους παραγοντες της προσφορας.Για να δουμε..Βεβαια ολα τα διαβαζουμε, μια φορα τη πατησαμε, δε λεει και δευτερη..!

Παράθεση

reaction (Ηλιάνα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H reaction έγραψε στις 15:30, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Arhos
εδινες το 2003 ε? μαζι με τν αδερφο μου σφαγη στη θεωρια αστα!!! παντως η αληθεια ειναι πω οι καθηγητες του φροντηστηριου ξερουν καλυτερα και πρεπει να τς ακουμε...
ναι τοτε αστα να πανε εκεινη τη χρονια μας ειχανε λιγο....αλλα οντως οι καθηγητες λογω εμπειριας ξερουν που κινουνται τα θεματα

Παράθεση

DennisTheMenace (Διονύσης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη DennisTheMenace
Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O DennisTheMenace έγραψε στις 21:38, 26-03-09:

Δεν σου προτείνω κάποιο βοήθημα επειδή πιστεψέ με δεν χρειάζεται. Το ΑΟΘ αν το πάρεις από την αρχή έχει απλή θεωρεία και εύκολες ασκήσεις. Το θέμα είναι να μην αφήσεις κενά επειδή τα περισσότερα κεφάλαια συνδυάζονται ( ειδικά το 2ο ).

Παράθεση

antonia9

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antonia9
H antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H antonia9 έγραψε στις 21:53, 22-04-09:

εχει κανεις βοηθημα σε pdf για το αο8 απο το εθνος ισως...

Παράθεση

andreask (Αντρέας)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη andreask
Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος --- και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O andreask έγραψε στις 22:01, 22-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από antonia9
εχει κανεις βοηθημα σε pdf για το αο8 απο το εθνος ισως...
Για δες εδώ http://www.poukamisas.gr/index2.php?...eis_ethnos.htm

Παράθεση

antonia9

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antonia9
H antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H antonia9 έγραψε στις 09:15, 23-04-09:

ειναι παλια θεματα πανελληνιων κ δημοσιευσεις απο το εθνος

Παράθεση

biousra

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη biousra
H biousra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

H biousra έγραψε στις 15:19, 21-05-09:

παιδια λεω να παρω ενα βοηθημα για το αοθ και να λυσω καποιες επιπλεον ασκησεις για να εξασκηθω!!ποιο μου προτεινετε??

Παράθεση

anna_md (αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη anna_md
H αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H anna_md έγραψε στις 22:10, 21-05-09:

θα σου προτεινα του σαββαλα. εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει πολυ. περιλαμβανει μεθοδολογια για λυση ασκησεων και αρκετες ασκησεις

Παράθεση

Procomenos (Μενέλαος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Procomenos
Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O Procomenos έγραψε στις 21:30, 22-05-09:

σορρυ κιολας αλλα ειναι λιγο αργά δε νομίζεις ;

Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pepper ann
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H pepper ann έγραψε στις 20:15, 16-08-09:

μα είναι απαραίτητο να κάνεις φροντιστήριο σε αυτό το μάθημα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,046 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 14:59, 17-08-09:

Το ΑΟΘ σαν μαθημα δεν ειναι κατι φοβερα δυσκολο. Σιγουρα δεν εχει ουτε την ποσοτητα, ουτε την δυσκολια της υλης που εχουν ας πουμε τα μαθηματικα ή η φυσικη κατευθυνσης. Ομως, ως διδασκων αυτο το μαθημα, ξερω πολυ καλα οτι εχει και αυτο τις παγιδες του. Και αν καποιος μαθητης δεν δωσει την απαιτουμενη σημασια σε ολη την υλη, ειναι πιθανο να παγιδευτει, με "πανηγυρικο" μαλιστα τροπο.

Ας ξεκινησουμε απο την θεωρια: Δεν ειναι πολλη, αλλα απαιτειται να την ξερεις ολη, απ'εξω και ανακατωτα. Αυτο ειναι κατι που οι περισσοτεροι μαθητες μπορουν να το κανουν. Ομως, καποια σημεια της θεωριας χρειαζονται καλη επεξηγηση για να γινουν κατανοητα.

Οσον αφορα τις ασκησεις, πολλοι λενε οτι ειναι εφαρμογη των τυπων. Ναι, καπως ετσι ειναι. Φροντιστε λοιπον να εχετε λυσει οσες περισσοτερες ασκησεις μπορειτε, για να ειστε εξοικοιωμενοι με ολους τους τυπους [που ειναι αρκετοι], αλλα και για να αποκτησετε την ευχερεια να χρησιμοποιειτε τον σωστο τυπο χωρις ιδιαιτερη σκεψη.

Τα μαθηματικα που σας χρειαζονται για αυτο το μαθημα ειναι ελαχιστα: Αν ξερετε να κανετε χιαστι γινομενα και συνθετα κλασματα απλα, αντε να λυνετε και καμια πρωτοβαθμια εξισωση, ειστε οκ.

Η ερωτηση βεβαια ειναι αν χρειαζεται φροντιστηριο σε αυτο το μαθημα...

Αν ειχα μπροστα μου εναν μαθητη επιμονο, με διαθεση να δουλεψει, να μην υποτιμησει αυτο το μαθημα, και ηξερα οτι ετσι θα ειναι σε ολη την χρονια θα του ελεγα οτι θα μπορουσε να τα βγαλει περα και χωρις βοηθεια. Επειδη ομως αυτος ο μαθητης ανηκει λιγο στην σφαιρα της φαντασιας [τουλαχιστον οπως τον εχω εγω στο μυαλο μου], θα ελεγα οτι καλο ειναι να κανεις φροντιστηριο. Ειδικα αν σκεφτουμε οτι ειναι μαθημα βαρυτητας για το 5ο πεδιο, πραγμα που κανει την καλη επιδοση στις εξετασεις ακομη πιο σημαντικη.

Ενας καθηγητης [ειτε στο φροντιστηριο ή ιδιαιτερας] θα μπορει να σας συμβουλεψει καλυτερα, να βρει τις αδυναμιες σας και να σας βαλει στον δρομο που χρειαζεται. Συνηθιζεται οι μαθητες να μην μπορουν να κανουν ολα τα παραπανω σε ολη την διαρκεια της χρονιας, οποτε καλο ειναι να υπαρχει καθοδηγηση απο καποιον πιο εμπειρο.

Αυτα εν ολιγοις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Φοιτητής

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H pepper ann έγραψε στις 15:11, 17-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Το ΑΟΘ σαν μαθημα δεν ειναι κατι φοβερα δυσκολο. Σιγουρα δεν εχει ουτε την ποσοτητα, ουτε την δυσκολια της υλης που εχουν ας πουμε τα μαθηματικα ή η φυσικη κατευθυνσης. Ομως, ως διδασκων αυτο το μαθημα, ξερω πολυ καλα οτι εχει και αυτο τις παγιδες του. Και αν καποιος μαθητης δεν δωσει την απαιτουμενη σημασια σε ολη την υλη, ειναι πιθανο να παγιδευτει, με "πανηγυρικο" μαλιστα τροπο.

Ας ξεκινησουμε απο την θεωρια: Δεν ειναι πολλη, αλλα απαιτειται να την ξερεις ολη, απ'εξω και ανακατωτα. Αυτο ειναι κατι που οι περισσοτεροι μαθητες μπορουν να το κανουν. Ομως, καποια σημεια της θεωριας χρειαζονται καλη επεξηγηση για να γινουν κατανοητα.

Οσον αφορα τις ασκησεις, πολλοι λενε οτι ειναι εφαρμογη των τυπων. Ναι, καπως ετσι ειναι. Φροντιστε λοιπον να εχετε λυσει οσες περισσοτερες ασκησεις μπορειτε, για να ειστε εξοικοιωμενοι με ολους τους τυπους [που ειναι αρκετοι], αλλα και για να αποκτησετε την ευχερεια να χρησιμοποιειτε τον σωστο τυπο χωρις ιδιαιτερη σκεψη.

Τα μαθηματικα που σας χρειαζονται για αυτο το μαθημα ειναι ελαχιστα: Αν ξερετε να κανετε χιαστι γινομενα και συνθετα κλασματα απλα, αντε να λυνετε και καμια πρωτοβαθμια εξισωση, ειστε οκ.

Η ερωτηση βεβαια ειναι αν χρειαζεται φροντιστηριο σε αυτο το μαθημα...

Αν ειχα μπροστα μου εναν μαθητη επιμονο, με διαθεση να δουλεψει, να μην υποτιμησει αυτο το μαθημα, και ηξερα οτι ετσι θα ειναι σε ολη την χρονια θα του ελεγα οτι θα μπορουσε να τα βγαλει περα και χωρις βοηθεια. Επειδη ομως αυτος ο μαθητης ανηκει λιγο στην σφαιρα της φαντασιας [τουλαχιστον οπως τον εχω εγω στο μυαλο μου], θα ελεγα οτι καλο ειναι να κανεις φροντιστηριο. Ειδικα αν σκεφτουμε οτι ειναι μαθημα βαρυτητας για το 5ο πεδιο, πραγμα που κανει την καλη επιδοση στις εξετασεις ακομη πιο σημαντικη.

Ενας καθηγητης [ειτε στο φροντιστηριο ή ιδιαιτερας] θα μπορει να σας συμβουλεψει καλυτερα, να βρει τις αδυναμιες σας και να σας βαλει στον δρομο που χρειαζεται. Συνηθιζεται οι μαθητες να μην μπορουν να κανουν ολα τα παραπανω σε ολη την διαρκεια της χρονιας, οποτε καλο ειναι να υπαρχει καθοδηγηση απο καποιον πιο εμπειρο.

Αυτα εν ολιγοις
Ευχαριστώ πολυ Αν κάποιος κάνει για αρχή μόνος του προετοιμασία και κατά τον Ιανουάριο ας πουμε αρχίσει τίποτα ιδιαίτερα; Υπαρχει καποιος που το έχει κάνει έτσι;

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,046 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 16:31, 17-08-09:

Μου φαινεται καπως...μιση σαν λυση. Αυτο που λες εχει τις δυσκολιες του:

1. Δεν ξερω στην Κρητη πως εχουν τα πραγματα, αλλα στην Θεσσαλονικη το να ψαξεις για καθηγητη τον Ιανουαριο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο. Οι περισσοτεροι εχουν ηδη "κλεισει" το προγραμμα τους.

2. Το "φορτε" ενος μαθητη, οπως εχω δει εγω τα πραγματα, ειναι μεχρι τις διακοπες των Χριστουγεννων. Λιγο οτι εχει περισσοτερη ενεργεια συσσωρευμενη απο το καλοκαιρι, λιγο οτι μετα ανοιγει σιγα σιγα ο καιρος, πλησιαζουν πενταημερες, κτλ, ολα συνεισφερουν σε αυτο. Μεχρι τα τελη Δεκεμβριου αλλωστε, βγαινει το μεγαλυτερο ποσοστο της υλης, δεν ειναι τυχαιο αυτο.

3. Ας μην ξεχναμε βεβαια πως ολα αυτα δεν αφορουν μονο τις ΑΟΘ, αλλα και τα υπολοιπα μαθηματα. Αμφιβαλλω αν ενας μαθητης που απο πανω του εχει μαθηματικους, φυσικους, φιλολογους και παει λεγοντας, μπορει να ξεκλεψει οντως χρονο για να κανει μονος του την δουλεια που θελουν -και- οι ΑΟΘ. Οπως και να το κανουμε, ειναι αλλιως να εχεις καποιον απο πανω σου και για τις ΑΟΘ, ωστε να εισαι "υποχρεωμενη" να διαβασεις και για αυτο.

4. Ολα αυτα βεβαια, απο την σκοπια ενος καθηγητη, ετσι; Και εγω ο ιδιος, με αλλη ευκολια θα δουλευα αν ξεκινουσα απο την αρχη της χρονιας, αλλιως θα δουλευα αν ξεκινουσα Ιανουαριο. Πιο ολοκληρωμενη δουλεια θα ενιωθα οτι εκανα στην πρωτη περιπτωση.

Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Φοιτητής

H pepper ann έγραψε στις 09:32, 18-08-09:

Ναι,δίκιο έχετε,από τον Ιανουάριο κ μετά μάλλον θα σερνόμαστε
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,ήταν πολύτιμη

Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη petran_r21
Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 618 μηνύματα.

O petran_r21 έγραψε στις 20:02, 11-10-09:

τωρα που αλλαξε η υλη στην οικονομια τι θα γινει με τα βοηθηματα?θα βγουν καινουργια?

Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

O petran_r21 έγραψε στις 21:03, 26-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από petran_r21
τωρα που αλλαξε η υλη στην οικονομια τι θα γινει με τα βοηθηματα?θα βγουν καινουργια?
Κανεις δεν ξερει?

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

O Sourotiri έγραψε στις 11:42, 29-10-09:

Δεν υπαρχει λογος να βγουν καινουργια βοηθηματα, αφου δεν προστεθηκε καινουργια υλη. Απλα στα βοηθηματα που ηδη υπαρχουν, δεν θα πιασεις καθολου το 7ο και το 9ο κεφαλαιο.

Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

O petran_r21 έγραψε στις 22:04, 30-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Δεν υπαρχει λογος να βγουν καινουργια βοηθηματα, αφου δεν προστεθηκε καινουργια υλη. Απλα στα βοηθηματα που ηδη υπαρχουν, δεν θα πιασεις καθολου το 7ο και το 9ο κεφαλαιο.
καλα αφου δεν βγαζουν καινουργια θα σκισω το 7ο και το 9ο

Παράθεση

marialena:p (marialena)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη marialena:p
H marialena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H marialena:p έγραψε στις 11:19, 31-10-09:

στο βοηθημα σαββαλασ στην σελιδα 131 εχει την ασκηση 10.55 οποιοσ μπορει ας με βοηθησει

Παράθεση

marios88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marios88
Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O marios88 έγραψε στις 15:59, 28-08-10:

παιδια πριν λιγο που ειδα την υλη παρατηρησα πως στην οικονομια ειναι μονο τα κεφαλαια 1-5 στην υλη...δηλ απο 5-10 κεφ. ειναι εκτος;;;
πως γινεται να βγαζουν τοσα πολλα;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SOFIA19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SOFIA19
H SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H SOFIA19 έγραψε στις 16:48, 28-08-10:

Ισχύει πράγματι,εγω που έδινα πέρυσι πανελλήνιες είχαμε και τα κεφ.7 και 9,αλλά φέτος διαπίστωσαν πως είναι περιττά(στην πραγματικότητα ήταν τα πιο χρήσιμα).
Δεν χαίρεσαι;Η ύλη όλο και λιγοστεύει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    an1234, undead2033

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους