Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,319 εγγεγραμμένα μέλη και 3,041,219 μηνύματα σε 92,486 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 929 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Μαθητικά Συντονιστικά Συμβούλια (15μελή-5μελή)

ntinaki (Ντινα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ntinaki
H Ντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H ntinaki is confused!!! έγραψε στις 14:28, 21-10-09:

Εγώ που ήμουν πρόεδρος του πενταμελούς μπορώ να πω ότι έριξα πολύ τρέξιμο. Έπρεπε να ακούω και τους συμμαθητές μου αλλά και να πηγαίνω και με τα νερά των καθηγητών.Το θέμα είναι να μπορείς να καλύπτεις όλες τις ανάγκες της τάξης γενικώς. Να βλέπεις που υπάρχουν ελλείμματα και να βοηθάς όσο μπορείς. Αυτές τις δυο χρονιές πήγαμε τριήμεριη στο Βόλο και μια διήμερη στην Καστοριά.Μπορώ να πω ότι ήταν υπέροχα. Έψαξα πολύ στο ίντερνετ για να προτείνω ξενοδοχεία αλλά και διάφορους ιστορικούς τόπους(από πλευρά καθηγητών) ενώ να σκεφτώ (από τη μεριά των παιδιών) ένα μέρος για βραδινή έξοδο. Φέτος λέω να προτείνω Μεσολογγι.Ξέρω είναι αρκετά μακριά από Θεσσαλονίκη αλλά το αξίζει. Είναι ένα μέρος με ιστορική σημασία που πρέπει να επισκεφτεί κανείς(Αρχαιολογικά μερη: κήπος των ηρώων,Πλευρώνα,Καλυδώνα,αρχαία Αλίκυρνα κ.ά) (Μουσεία:Ιστορίας και Τέχνης , του Παλαμά,Πινακοθήκη Σύγχρονης Τέχνης Χρήστου και Σοφίας Μοσχανδρέου,Το Λαογραφικό Μουσείο κ.ά). Ελπίζω να βοήθησα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KristieSwan

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη KristieSwan
H KristieSwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H KristieSwan έγραψε στις 18:06, 21-10-09:

Ναι βοήθησες! Σήμερα που έγινε η συνέλευση ψηφίσαμε ανάμεσα σε Βόλο, Καστοριά, Ξάνθη, Ιωάννινα, Φλώρινα, Καβάλα και Αλεξανδρούπολη.
Οι τρεις πρώτες επιλογές ήταν Ιωάννινα, Φλώρινα και Καστοριά. Προσωπικά η Φλώρινα για 3ήμερη δεν μου αρέσει και πολύ, όπως και για τα Γιάννενα έχω ακούσει ότι είναι λίγο βαρετά. Στην Καστοριά έχει την λίμνη και τον παραλίμνιο οικισμό, δεν είναι ανάγκη να περιοριστούμε στα μουσεία που μας ξινίζουν κι όλας σαν μαθητές. Επιπλέον από 3ημερες στην Καστοριά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 21:37, 21-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
Έχω να προσθέσω και το αποτελειωτικό..."Ψηφίστε με γιατί είμαι σκεφτικό άτομο, αλλά και λάθη να κάνω, ουδείς άσφαλτος."

Σοβαρά, μην παίρνετε τόσο στα σοβαρά τις εκλογές του δεκαπενταμελούς -και δη γυμνασίου-, γιατί κατά 99% μια φάρσα είναι. Ούτε σημασία έχει, ούτε τίποτα.

Η συγκεκριμένη φράση ειναι απόλυτα σωστή, με τον όρο "άσφαλτος" χαρακτηρίστηκε η ρευστη πίσσα "που δεν σφάλλει", δηλαδή δεν έχει κενά ή λακούβες και στρώνεται ομοιόμορφα. Οχι οτι ολα αυτα τα γνωριζει η Lady, απλά FYI.

Παράθεση

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Μαρουλάκι
H Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H Μαρουλάκι Ζουγανέλης - Η Κυβέρνηση έγραψε στις 22:53, 21-10-09:

Εγώ έβαλα φέτος 15μελές ίσα ίσα για να δω ψήφους πάνω κάτω πόσους έχω. Δε βγήκα εννοείται. Πάντως ο πρόεδρος είναι ο μεγαλύτερος ψευτονταής του σχολείου.

Παράθεση

roseberry

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη roseberry
H roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H roseberry έγραψε στις 23:45, 21-10-09:

συνη8ωσ αυτοι βγαινουν!!!!!!!!!

Παράθεση

skatetensor

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη skatetensor
Ο skatetensor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O skatetensor έγραψε στις 21:29, 22-10-09:

ασκοποι θεσμοι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Οδυσσέας
Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,338 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 21:32, 22-10-09:

Eμείς τους κάναμε έτσι.Εχεις κάνει κάτι για να σταματήσει να είναι άσκοπος;Ούτε κιεγώ.Οπότε δε μας παίρνει να μιλάμε,εμείς είμαστε υπεύθυνοι.

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 21:45, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από cris@tos
Eμείς τους κάναμε έτσι.Εχεις κάνει κάτι για να σταματήσει να είναι άσκοπος;Ούτε κιεγώ.Οπότε δε μας παίρνει να μιλάμε,εμείς είμαστε υπεύθυνοι.
Μα ούτως ή άλλως οι αρμοδιότητες του συμβουλίου είναι περιορισμένες.Δεν είναι σκοπός να κάνουν κάποια τρομακτική αλλαγή στην εκπαίδευση,αλλά να μπουν οι μαθητές στη διαδικασία του εκλέγειν και εκλέγεσθαι.

Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,338 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 13:43, 23-10-09:

Να μπουν από μικροί σε αυτή τη διαδικασία;Ρίχνουμε μια ψήφο δηλαδή,δεν ξανα ασχολούμαστε και μετά γκρινιάζουμε για ό,τι δε μας πηγαίνει καλά τη στιγμή που δεν κάνουμε τίποτα για αυτό.
Πάντως σίγουρα δεν είναι διακοσμιτικά στοιχεία.Μ ετη συμμετοχή των κατάλληλων ατόμων έχουν αξία.Δε θα αλλάξει το 15μελές ολόκληρο το εκπαιδευτικό σύστημα αλλά μπορεί να επέμβει στα κακως κείμενα του κάθε σχολείου.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,637 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 13:53, 23-10-09:

εμεις καναμε χτες 15μελες, και ειχαν βαλει 5 παιδια υποψιφιοτητα απο την 2α λυυκειου και ολοι οι αλλοι ηταν απο την 3η.
Χτες (συφνωνα με μια φιλη μου που ηταν στην εφοευτικη) ενα παιδι απο την ταξη μου ειχε κανονικα 32 ψηφους και σημερα ειπανε οτι ειχε 17 δια μαγειας!!(φυσικα και δεν ηταν μονο αυτο το παιδι αλλα τα περισσοτερα πα ιδια απο την 2α)

ετσι καναμε εγγραφη καταγγελια το 5μελες του τμηματος μου και το μελος απο την εφορευτικη, την πηγαμε στην διευθυνση του σχολειου, ζητωντας να γινει παλι καταμερτηση των ψηφων με καποιον καθηηγητη μπροστα, ωστε να γινουν ολα δικαια.
επισης ειδαμε τον πρακτικο το οποιο ηταν γεματο βλανκο.
Και αυτοι τι κανανε???? μπηκανε στο γραφειο δηθεν να το συζητησουν και τελικα μας ειπαν να βρουμε μονοι μας λυση, κ οτι αυτοι δεν ανακατευονται.

Να σημειωθει οτι αν κατι τετοιο γινει στις κανονικες εκλογες που γινονται καθε 4χρονια, αυτοματα γινεται καταμετριση των ψηφων με παρουσια μιας αλλης ομαδας ωστε να μην γινουν παλι τα ιδια.

Ολα αυτα τα λεω, πλυ απλα, επειδη οι καθηγητες υποτιθεται πρεπει να βαζουν την ταξη στο σχολειο οταν διαπιστωθει καποιο πρβλημα, και αυτοι το μονο που κανουν ειναι να πινουν το καφεδακι τους στο γραφειο να κανουν κουτσομπολιο κτλ...

Καλα ισως ειναι ακυρα ολα αυτα, αλλα πραγματικα ειναι για κλαμματα ολα

Παράθεση

HOOLIGAN13 (Dhmhtrhs)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη HOOLIGAN13
Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 186 μηνύματα.

O HOOLIGAN13 έγραψε στις 21:01, 26-10-09:

5 μελες μονο...αλλα και αυτο ετσι για πλακα το εβαλα κ τελικα βγηκα μελος

Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 21:57, 26-10-09:

Δεν εβαλα. Δεν τα μπορω εγω αυτα. Εξαλλου βγηκε η κολλητη μου. Το ιδιο κανει, σαν να εβγαινα εγω.

Παράθεση

VAGOSftw

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη VAGOSftw
Ο VAGOSftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O VAGOSftw έγραψε στις 17:19, 05-11-09:

Φιλαράκια γειά σας ..... θέλω να κάνω μια ερώτηση .... είμαι μαθητής της τρίτης γυμνασίου και σήμερα κάναμε εκλογές για 15μελές .... βγήκα δεύτερος με διαφορά ενός βαθμού...πρώτος βγήκε μαθητής της πρώτης γυμνασίου...

Μπορεί να είναι πρόεδρος του 15μελές ένα πρωτάκι....

please απάντηση

VAGOS:thanks:

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 17:21, 05-11-09:

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Ναι..όλοι έχουν αυτό το δικαίωμα

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,457 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 18:08, 05-11-09:

Συνήθως τα μέλη που βγήκαν έχουν συνεννοηθεί για το ποιον θα ψηφίσουν Toυλάχιστον έτσι κάναμε εμείς

Παράθεση

roseberry

Πολύ δραστήριο μέλος

H roseberry έγραψε στις 17:47, 06-11-09:

βγηκα 2η στο 15μελεσ!!!!!!

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,366 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 17:51, 06-11-09:

ουάου. Πωρώθηκα.

Παράθεση

roseberry

Πολύ δραστήριο μέλος

H roseberry έγραψε στις 17:53, 06-11-09:

προσεχε μην πα8εισ τιποτα..........-.-

Παράθεση

hantzos (Ανδρέας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη hantzos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O hantzos έγραψε στις 10:39, 07-11-09:

τους εχουμε ξεφτιλισει αυτους τους θεσμους

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,457 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 11:39, 07-11-09:

Πάντως το 15μελές εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθεί.Δεν προσφέρει κάτι.Αν χρειαστεί κάτι αναλαμβάνει το 5 μελές:iagree:

Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 12:01, 07-11-09:

Γενικά, και οι δύο ''θεσμοί'' για κατάργηση είναι έτσι όπως έχουν καταντήσει. Δε θέλω μαθητικά συμβούλια για parties και εκδρομές, όχι ευχαριστώ.

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 12:08, 07-11-09:

Παντως να πω μια καλη τακτικη που αποδειχτηκε αψογη σε μας προς ολους οσους θα πανε τριτη λυκειου (του χρονου, του παραχρονου κλπ):
Μην ψηφισετε τον φιλο σας ή τον κολλητο σας. Ολο και καποιον ανεπαφο θα εχετε στην ταξη σας που δεν διαβαζει και γενικα ειναι μαθητης του 7-8.
Αυτον σταυρωστε στο ψηφοδελτιο. Θα τρεχει αυτος σαν μαλακας για την 5μερη ενω εσεις θα ειστε στο διαβασμα σας και θα κανετε ελαχιστα πραγματα.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 12:10, 07-11-09:

:no1:

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 12:12, 07-11-09:

Καλά άμα δε θες να τρέξεις δεν τρέχεις...Συνηθως τρεχουν κάποια πολυ συγκεκριμενα άτομα για να τσεπώνουν και τις προμήθειες απ'τα πρακτορεία...

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 12:13, 07-11-09:

Μπα, οι δικοι μας δεν εχουν ιδεα απο μιζες κλπ. Δεν παιζουν τετοιες φασεις στο δικο μας σχολειο. Κανεις δεν τσεπωνει ευρω, αντιθετως βαζει :p

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 12:21, 07-11-09:

Α, δηλαδή δε λαδώνει ο Πειρουνάκης travel.
Γιατι εδώ στην Αθηνα η μικρότερη προμήθεια ξεκινάει από τσάμπα εισητήριο για την εκδρομή, συνεχίζει με δωρεάν διήμερο στη Μύκονο για 2 άτομα και κορυφώνει με παπί yamaha 60αρακι.

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 12:29, 07-11-09:

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧ δεν πηραμε προσφορα απο τον Πειρουνακη! :p

Παράθεση

Fedde le Grand

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Fedde le Grand
Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 18:52, 16-11-09:

Εγώ είμαι Ταμίας..Κανονικά Γραμματέας αλλά δεν μου άρεσε και μπήκα Ταμίας

Παράθεση

Fata Morgana

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fata Morgana
H Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 377 μηνύματα.

H Fata Morgana έγραψε στις 11:41, 21-11-09:

Πω ρε. Οταν βλεπεις διαλογους σαν τον παραπανω..νταξει.. τι να πω..

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,402 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 20:44, 13-01-10:

ποια ειν η γνωμη σας για το 5μελες της ταξης σας κ το 15μελες του σχολειου σας?
εγω πιστευω οτι δν ειν κ σημαντικη υποθεση κ οτι το εχουν παρατραβηξει...ειτε υπαρχει ειτε δν υπαρχει πρωσοπικα πιστευω οτι το ιδιο θα ηταν...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,637 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 20:59, 13-01-10:

υπαρχει παρομοιο θεμα στα γενικαι και αοριστα θυμαμαι.

Παράθεση

Bloody Μaria^^ (Mαρία ρε)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Bloody Μaria^^
H Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H Bloody Μaria^^ έγραψε στις 22:23, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Εννοω οτι οι καθηγητες δεν εχουν δικαιωμα να λαμβανουν μονοι τους αποφαση για το σχολειο, δεν ειναι κτημα τους. Αποτελουν ενα απο τα τρια συστατικα του μερη και τα υπολοιπα δυο δικαιουνται επισης να εχουν ιση αποψη στις αποφασεις.

Σωστά!
Τα μαθητικά συμβούλια ειναι για να υποστηρίζουν και να εκφράζουν τη γνώμη των μαθητών.!Τους αντιπροσωπεύουν!!

Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

O Οδυσσέας έγραψε στις 15:40, 14-01-10:

Είναι ένας τρόπος ώστε να εισαχθούμε από μικρή ηλικία στον τρόπο λειτουργείας της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας.Να μάθουμε,δηλαδή,πως η συμμετοχή μας στα κοινά αρχίζει και τελειώνει κάθε 4 χρόνια,όπου θα ρίξουμε μια ψήφο και θα έχουμε κάνει το καθήκον μας,χωρίς να είναι ανάγκη να ασχοληθούμε περαιτέρω αλλά απλά να γκρινιάζουμε για την ανικανότητα των εκπροσώπων μας τη στιγμή που εμείς δε δρούμε για να αλλάξει αυτό.Εκμεταλεόμενη λοιπόν το σχολείο η πολιτεία επιδιώκει να εντάξει τους νέους ως ουσιαστικά ανενεργούς πολίτες στην κοινωνία,ενώ κατά πρώτη άποψη φαίνεται να κάνει το αντίθετο.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:58, 14-01-10:

Αν θέλεις, πάντως, ν'ασχοληθείς και παραπάνω απ'την ψήφο με τα πολιτικά μπορείς να το κάνεις κατ'επιλογήν, ασχέτως με το τι κάνει η πολιτεία...

Παράθεση

Emilonop

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Emilonop
H Emilonop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H Emilonop Δεν μπορώ να διαβάσω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. έγραψε στις 15:19, 12-01-14:

Μπορώ να πω πως μου έκανε εντύπωση το ότι δεν υπήρχε αντίστοιχο thread στο forum, γι' αυτό και αποφάσισα να ανοίξω ένα. Εκλέγομαι στο 15μελές και στο 5μελές της τάξης μου εδώ και 3 χρόνια, σε όλο το γυμνάσιο, κ μάλιστα πέρυσι ήμουν πρόεδρος του τμήματος μου και 3η στο 15μελές, ενώ φέτος πρόεδρος κ στα δύο. Μάλιστα μπορώ να πω πως ενώ δεν είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι το να είσαι στο 15μελές σημαίνει μόνο να φαίνεσαι ως ''πρώτη φίρμα'' του σχολείου (όχι πως δεν είμαι )και να ζητάς εκδρομές , δεν βλέπω να υπάρχει και κάτι άλλο που μπορώ ή που πρέπει να κάνω...

Ο κύριος λόγος που με έκανε να ανοίξω το thread είναι για να μάθω πως λειτουργούν τα μαθητικά συμβούλια των σχολείων σας, και φυσικά να μου προτείνετε όσοι γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω για να γίνω καλύτερη ή να κάνω όλο το ''σώμα'' μας να λειτουργεί καλύτερα

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

ΥΓ: Ναι, θα μου πείτε "νωρίς το θυμήθηκες ρε, εκλογές γίνονται τον Οκτώβρη, τώρα έχουμε Ιανουάριο, τόσους μήνες κ@λοβαράς; τι φάση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

araxtos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη araxtos
Ο araxtos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O araxtos έγραψε στις 17:56, 13-01-14:

Εδώ που τα λέμε, όντως τα δεκαπενταμελή δεν κάνουν και πολλά πράγματα, ειδικά στο Γυμνάσιο. Μεγάλη εξαίρεση οι καταλήψεις. Αν και όταν αποφασίσετε να κάνετε κατάληψη, κάντε την σωστά. Οργανωθείτε και έχετε συγκεκριμένα αιτήματα. Ενημερώστε τους τοπικούς φορείς για τα αιτήματα σας: πάτε στον Δήμαρχο, σε τοπικά ΜΜΕ, στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, σε άλλα σχολεία. Μην κάνετε ζημιές. Κοιτάξτε να περάσετε και καλά, αλλά προπάντων μην μπλέξετε και τρέχετε στα δικαστήρια.

Οργανώστε καλά την πολυήμερη εκδρομή σας. Εσείς διαλέγετε το που θα πάτε, όχι οι καθηγητές σας. Μην σας κάνουν ό,τι θέλουν.

Προσπαθείστε να είστε ενεργά μέλη της ευρύτερης κοινότητας σας. Συμμετέχετε σε φιλανθρωπικές δράσεις.

Εμείς αυτά κάναμε μέχρι στιγμής.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Italian dream... (Corteaurian)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 20:55, 13-01-14:

Εμας πάλι το 15μελές κανει πολλά πραγματα.. Δεν είναι μονο το "ζηταω εκδρομη", είναι να την οργανώσουν μεχρι και την πιο μικρη λεπτομερια (ο διευθυντης δεν συμμετεχει σε τετοια), να διαχειριστουν τα οικονομικά, το πρόγραμμα, τις διάφορες δράσεις του σχολείου, και τα κάνουν όλα μονοι τους.. Βρήκαν χορηγούς για την actionaid, οργανωσαν το μπαζαρ, οργανωσαν την δράση για τα αυτιστικά άτομα, και όλα αυτα μονοι τους χωρίς έστω την φιλική συμμετοχη ενός καθηγητή. Ο διευθυντης απλά υπέγραφε αυτα πυ ήταν να υπογράψει, έκανε ότι τηλεφωνήματα του έλεγαν να κανει και end of the story.
Γενικα το 15μελες αν θελει να κανει την δουλειά του σωστά έχει μεγάλη ευθυνη...

Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimiou13
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 345 μηνύματα.

O dimiou13 Μέμνησο ότι άνθρωπος εί. έγραψε στις 16:38, 30-09-14:

Καλησπέρα σας,

φέτος θα ήθελα να συμμετέχω στις σχολικές εκλογές. Δεν ξέρω όμως πώς θα το χειριστώ το θέμα. Στις εκλογές για πενταμελή δεν βγάζουμε λόγους και γενικότερα δεν παρουσιάζουμε τους υποψηφίους, οπότε η τύχη του καθενός κρίνεται στους φίλους και γνωστούς του. Τι θα μπορούσα να κάνω για να έχω περισσότερες πιθανότητες να βγώ μέλος του πενταμελούς, μιας και δεν είμαι παιδί που έχει πολλούς φίλους(βασικά έχω 2 καλούς φίλους και είμαι σε μια παρέα περίπου 6-7 άτομα το πολύ), ούτε και ο πιο διάσημος του σχολείου.

Στις εκλογές του δεκαπενταμελούς πάλι έχω άλλο πρόβλημα. Εκεί βγαίνουμε και μιλούμε σε όλο το σχολείο. Εγώ πάλι, αν και δεν το θέλω, τρέμω όταν πάω να μιλήσω σε μεγάλο κοινό(σε γιορτές, που απήγγειλα ποιήματα και μου έλεγε η υπεύθυνη καθηγήτρια ότι απήγγειλα πολύ ωραία, βγήκα στη γιορτή και έτρεμα από πάνω ως κάτω, χωρίς να νοιώθω εσωτερικά κάποιο άγχος, ούτε να μπορώ να το σταματήσω). Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Επίσης, μιας και εκεί χρειάζεσαι πολλά παιδιά για να βγεις, πώς μπορείς να βρείς αυτές τις ψήφους;

Εάν, σε περίπτωση που κατορθώσω να γίνω μέλος του δεκαπενταμελούς, στις εσωτερικές αρχαιρεσίες για το προεδρείο, πώς μπορώ να το περάσω αυτό το εμπόδιο; Βασικά, τι ακριβώς γίνεται εκεί γιατί δεν ξέρω καθόλου.

Θα προτιμούσα απαντήσεις από άτομα που έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις(όχι μόνον από συμμετέχοντες σε εκλογές). Επίσης, θα ήθελα κάπως γρήγορες απαντήσεις, καθώς οι εκλογές για πενταμελή είναι την Παρασκευή και για το δεκαπενταμελές την επόμενη εβδομάδα(δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη η ημέρα).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Βαγγέλης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimiou13 : 30-09-14 στις 16:38. Αιτία: Ορθογραφικό λάθος.
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,526 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 17:22, 30-09-14:

Βασικα εγω δεν εχω πηρα σε αυτα αλλα οταν εβαλα ειπα σε ολους να με ψηφισουν (δε τα πηγα καλα και δε βγηκα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 345 μηνύματα.

O dimiou13 Μέμνησο ότι άνθρωπος εί. έγραψε στις 17:39, 30-09-14:

Ε λογικό είναι, άμα λες έτσι ότι θέλω να με ψηφίσετε... δεν πιστεύω ότι έχεις πιθανότητες. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για το χρόνο σου. Άλλος κανείς;;

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 17:51, 30-09-14:

Η ψηφοθηρια ειναι βρωμικη γενικα.Σκεφτηκες να παρεις τιποτα δωρα,καμια σοκολατα η να τους βγαλεις εξω πολλους?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

O dimiou13 Μέμνησο ότι άνθρωπος εί. έγραψε στις 19:20, 01-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Η ψηφοθηρια ειναι βρωμικη γενικα.Σκεφτηκες να παρεις τιποτα δωρα,καμια σοκολατα η να τους βγαλεις εξω πολλους?
Δεν θα ήθελα να εφαρμόσω αυτό το σύστημα για 2 λόγους.
Α) Είναι πολύ αμερικάνικο(αυτό με τα δώρα εννοώ), που σημαίνει ότι μάλλον δεν θα πετύχει·
Β) Γενικά η ψηφοθηρία είναι κάτι που δεν θα ήθελα να κάνω. Θα ήθελα να τους δείξω ότι αξίζω να με ψηφίσουν.

Βασικά θα ήθελα μερικά τρικ για να μην αγχώνομαι μπροστά σε κοινό και πώς μπορώ να προσελκύσω άτομα για να τους μιλήσω σχετικά με τους σκοπούς μου. Γιατί, όπως είπα, δεν είμαι δημοφιλής στο σχολείο.
Και στην τελική, αν δεν βγώ, ε, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Απλά δεν έχω υπάρξει ποτέ τακτικό μέλος πενταμελούς η δεκαπενταμελούς, μόνον 1ος αναπληρωματικός στο δημοτικό ήταν η πιο μεγάλη μου θέση. Το μόνο που ζητώ είναι κάποιες συμβουλές από άτομα που έχουν περάσει, ή έχουν εμπειρία σε αυτά που κυρίως ζητώ παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης

Παράθεση

Φοιτητής

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,526 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 19:38, 01-10-14:

Πεστους θα τους δεσμευσεις γκομενακια.
Επισης θα φερεις θαλασσα και βουνο (με χιονονδρομικο) :p

Παράθεση

PAOAND

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PAOAND
Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O PAOAND έγραψε στις 19:41, 01-10-14:

τα 5μελες και τα 15μελες δεν κανουν τιποτα ουσιαστικο. αν θελεις να βγεις για να αλλαξεις πραγματα τοτε δεν αξιζει να βαλεις υποψηφιοτητα. μπορεις να παιξεις σημαντικο ρολο στην ζωη και στην πορεια του σχολειου και χωρις να εισαι μελος στο 15μελες - 5μελες. Αν θες να βγεις για μοστρα ή για να χανεις μαθημα μαλλον κατσε ξανασκεψου το μονος σου

Παράθεση

nikolascy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolascy
Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O nikolascy έγραψε στις 19:46, 01-10-14:

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις και κατι για να σε ψηφισουν. Αν ειναι να το κανουν θα το κανουν. Ως επι το πλειστον οι ψηφοι πανε στους φιλους και αντε και καμια ψηφος για καποιον που βλεπεις οτι πραγματικα το θελει και αξιζει! Επισης ψηφιζονται και ατομα με χαμηλο προφιλ που φανταζουν καλοι φιλοι και εχεμυθοι. Οσο για το δεκαπενταμελες σχεδον παντα βγαινουν οι διασημοι του σχολειου γιαυτο αν δεν εισαι, εχεις ελαχιστες εως καθολου πιθανοτητες

Παράθεση

dimiou13 (Βαγγέλης)

Φοιτητής

O dimiou13 Μέμνησο ότι άνθρωπος εί. έγραψε στις 16:04, 03-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτηρης13
Πεστους θα τους δεσμευσεις γκομενακια.
Επισης θα φερεις θαλασσα και βουνο (με χιονονδρομικο) :p

Αρχική Δημοσίευση από PAOAND
τα 5μελες και τα 15μελες δεν κανουν τιποτα ουσιαστικο. αν θελεις να βγεις για να αλλαξεις πραγματα τοτε δεν αξιζει να βαλεις υποψηφιοτητα. μπορεις να παιξεις σημαντικο ρολο στην ζωη και στην πορεια του σχολειου και χωρις να εισαι μελος στο 15μελες - 5μελες. Αν θες να βγεις για μοστρα ή για να χανεις μαθημα μαλλον κατσε ξανασκεψου το μονος σου
Φυσικά και το γνωρίζω αυτό. Είναι συμβουλευτικά σώματα, και μάλιστα είναι πολύς αυτός ο χαρακτηρισμός. Απλά θέλω να σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή συμμετείχα και εγώ σε αυτό. Γι' αυτό θέλω να συμμετέχω.
Εγώ, να σου πω την αλήθεια, ενδιαφέρομαι περισσότερο για το euroschola και τη Βουλή των Εφήβων, καθώς τα θεωρώ πολύ πιο ωραία από τη συμμετοχή σε πενταμελή και δεκαπενταμελή.

Αρχική Δημοσίευση από nikolascy
Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις και κατι για να σε ψηφισουν. Αν ειναι να το κανουν θα το κανουν. Ως επι το πλειστον οι ψηφοι πανε στους φιλους και αντε και καμια ψηφος για καποιον που βλεπεις οτι πραγματικα το θελει και αξιζει! Επισης ψηφιζονται και ατομα με χαμηλο προφιλ που φανταζουν καλοι φιλοι και εχεμυθοι. Οσο για το δεκαπενταμελες σχεδον παντα βγαινουν οι διασημοι του σχολειου γιαυτο αν δεν εισαι, εχεις ελαχιστες εως καθολου πιθανοτητες
Αν επιστρατεύσω άτομα να βγουν για να πείσουν, μπα εε;;

Πάντως, τελικά οι εκλογές για πενταμελή έγιναν εχθές. Βγήκα 1ος αναπληρωματικός(βασικά προτελευταίος), με 7 ψήφους. Ήθελα ακόμη 2-3 ψήφους για να μπω. Όμως είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα για 2 λόγους· 1ον γιατί παλαιότερα είχα 2 ή 3 ψήφους, ενώ τώρα είχα 7/21(για σύγκριση η πρόεδρος είχε 17, η γραμματέας είχε 11, ο ταμίας είχε 10 και τα άλλα 2 μέλη από 9), μεγάλη βελτίωση, κατά την γνώμη μου· 2ον, γιατί ένας, ο οποίος πίστευε τόσο πολύ ότι θα γίνει πρόεδρος, που είχε καβαλήσει και το καλάμι. Μόλις έβαλα εγώ υποψηφιότητα, λέει, να και το φαβορί, ειρωνικά. Του λέω, ναι ρε, είμαι το φαβορί, έχεις πρόβλημα; Δεν μίλησε. Τελικά ήταν ένας από τα 2 άτομα με 9 ψήφους, δηλαδή 2 παραπάνω από εμένα. Ε, δεν μίλησε μετά...

Επιπλέον, θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κάποιος γνωρίζω, πώς εγώ αναπληρώνω κάποιον που λείπει στο πενταμελές. Έστω ότι λείπει η πρόεδρος, λόγω ασθενείας. Τότε, εγώ, ως πρώτος αναπληρωματικός θα την αναπληρώσω για όσο διάστημα χρειαστεί και όταν χρειαστεί, θα την αναπληρώσει ένα από τα 2 μέλη και μετά εγώ αυτόν που αναπληρώνει την πρόεδρο ή αναπληρώνω μόνον σε περίπτωση που κάποιο μέλος παραιτηθεί;

Τέλος, μπορεί κάποιος να μου πει για το δεκαπενταμελές, πώς θα βγω να μιλήσω χωρίς να φαίνομαι τόσο αγχωμένος, εάν τελικά δηλώσω υποψηφιότητα; Ξέρετε τίποτε γι΄αυτό;

Βαγγέλης

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimiou13 : 03-10-14 στις 16:07. Αιτία: Συμπλήρωση.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:42, 03-10-14:

Βασικα ο αναπληρωματικος ειναι για μονο οταν 1 απτους 5 παραιτηθει.
Νομιζω δλδ

Παράθεση

Sara123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sara123
H Sara123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Sara123 έγραψε στις 21:13, 31-10-14:

Λοιπόν παιδιά είμαι καινούργια και στο site και στο 15μελές βγήκα 2η και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. Θα μου πείτε "και γιατί έβαλες υποψιφιότητα;"... Ντάξει δεν ξέρω μερικά πράγματα τα οποία θα ήθελα να μάθω. Γι'αυτό όποιος ήταν/είναι στο 15μελές ή ξέρει απ'αυτά ας με βοηθήσει παρακαλώ πολύ..

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:17, 31-10-14:

Ακομα απορω γιατι υπαρχουν 5μελη και 15μελη. Οι ταξεις ειναι η καλυτερη ευκαιρια αμεσης δημοκρατιας. Εκλογες κι εκει;

Οσοι δεν ξερετε ποιον να ψηφιζετε, ψηφιστε την γκομενα που σας αρεσει. Οχι σαφως και δεν θα πεσει στα πατωματα, αλλα καντε μια καλη πραξη.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,742 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:10, 31-10-14:

H γκόμενα όμως θα το εκτιμήσει;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους