Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,046 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,906 μηνύματα σε 93,745 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 921 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενδιαφέρουσες σχολές της Θεωρητικής

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 23:13, 06-04-09:

Όντως...Πολλοί ζητάνε τα παιδαγωγικά. Τι σχολές υπάρχουν με σίγουρο μέλλον στα παιδαγωγικά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,303 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 23:21, 06-04-09:

δημοτικης εκπαιδευσης μονο, η νηπιαγωγων εχω ακουσει δεν εχει καλη αποκατασταση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,465 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 23:23, 06-04-09:

οι δημοτικής μετράνε αντίστροφα και έρχεται η σειρά των φιλολόγων και βρεφονηπιοκόμων...

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 22:42, 07-04-09:

Α καλά θα περάσουμε...

Παράθεση

iwanna

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη iwanna
H iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

H iwanna έγραψε στις 12:16, 08-04-09:

Απαντώντας σε παλιότερα post περί φιλοσοφίας,για την Αθήνα τουλάχιστον υπάρχει ο τομέας φιλοσοφίας του τμήματος ΦΠΨ(φιλοσοφίας-παιδαγωγικής-ψυχολογίας),το οποίο τμήμα υπάγεται στη φιλοσοφική σχολή.Όντας δηλαδή στη συγκεκριμένο τμήμα,καλείσαι να επιλέξεις μία απο τις 3 κατευθύνσεις.Όσο για αποκατάσταση,από την εμειρία μου σας λέω ότι όλοι φιλόλογοι βγαίνουν.Η μόνη πρακτική διαφορά από το φιλολογικό είναι ότι τα μαθήματα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον και μεγαλύτερη ποικιλία καθώς δεν είναι μόνο αρχαιά-λατινικά-ιστορίες όπως είναι κατά το πλείστον το φιλολογικό.

Παράθεση

nikos45

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη nikos45
Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O nikos45 έγραψε στις 15:44, 14-04-09:

Παιδια και για εμας τους μαθητες του 15 που δν ειμαστε τελοιοι γιατι απο οτι βλεπω εδω πηξαμε στις σχολες του 18 και του 19 και στα παιδαγωγικα,στη νομικη,στη ψυχολογια,στη φιλοσοφια και στα φιλολογικα καλες σχολες στο 1ο πεδιο με οχι ιδιαιτερα υψηλες βασεις και καλες προοπτικες για επαγγελματικη αποκατασταση τις οποιες και θα επιλεξω ως πρωτες μου επιλογες ειναι οι εξης.1.Πολιτικων Επιστημων στο Παντειο Πανεπιστημιο με βαση 15000 μορια.2.Ιστοριας και Αρχαιολογιας με βαση 16200 στην Αθηνα(παρα μα παρα πολυ καλη σχολη για μενα με λιγο υψηλη βαση για την Αθηνα για μενα παντα)Μπορω βεβαια να περασω στην ιδια σχολη στην Καλαματα που εχει βαση 14600 που ειναι και κοντα και πιστευω οτι την πιανω κιολας.Μακαρι παντως να πεσει η βαση για την Αθηνα αλλιως θα παω Καλαματα.3.Μεθοδολογιας και Επιστημης με βαση 13700.4.Δημοσιας Διοικησης με βαση γυρω στο 15 αν δν κανω λαθος και 5.Κοινωνικης Πολιτικης με 14000 περιπου.Και ολες οι σχολες με αυτες βασεις ειναι για την Αθηνα παντα.Αυτα κατα βαση για μενα που ειμαι ενας μαθητης του 15.Διοτι αν ημουν του 18-19 σιγουρα θα επελεγα σιγουρα ως πρωτη επιλογη παιδαγωγικα και υστερα φιλολογος αν και παρατηρειται μεγαλη ανεργια σε αυτο το επαγγελμα.Αλλα και αυτες οι σχολες που εχω γραψει για μενα ειναι πολυ καλες και ευχομαι να μην ανεβουν οι βασεις του χρονου γιατι αλλιως την βαψαμε.Επιπλεον το καλο με τις σχολες ειναι οτι ειναι ολα ΑΕΙ και επιπλεον εχουν οχι ιδιαιτερα υψηλη βασγ για την Αθηνα.1η μου επιλογη ομως ειναι η Πολιτικων Επιστημων αλλα και το Ιστορικο και Αρχαιολογικο.Και οι αλλες ομως δν ειναι καθολου ασχημες αν αναλογιστουμε τη βαση που εχουν σε σχεση με καιτι αλλες σχολες που ειναι πολυ χειροτερες κατ εμε.

Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 19:58, 14-04-09:

Και το Ιστορικο-Αρχαιολογικο φιλολογικο τμημα ειναι καθως οι αποφοιτοι του δινουν ασεπ και εργαζονται ως φιλολογοι....οπως και του φπψ αν και αυτοι δεν κανουν αρχαια-λατινικα-ιστορια και δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να διδαξουν σε σχολειο φιλολογικα μαθηματα

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 15:02, 20-04-09:

Nα ρωτήσω..η Κοινωνιολογία πως είναι σαν σχολή; Έχει μέλλον; Και με τι ασχολείται γενικά; Δίνει φέτος μια ξαδέλφη μου και θα την ενδιέφερε, αλλά δεν ξέρει πολλές πληροφορίες..

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,465 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 08:29, 21-04-09:

Εγώ ξέρω ότι η ξαδέλφη μου που τελείωσε το αντίστοιχο τμήμα στην Κομοτηνή δεν προτιμάται σε σχέση με αυτές των ΤΕΙ..

Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 'Ερικα
H Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογοθεραπείας ΤΕΙ Πάτρας και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 11:30, 21-04-09:

θα σου πω εκει που προσπαθω να μπω φετος(ως γ λυκειου):ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ!πολυ καλη σχολη παιδια και το εχω ψαξει πολυ!

Παράθεση

βιλλαρασ (βασιλης (ειμαι απο τους καλους)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη βιλλαρασ
Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O βιλλαρασ έγραψε στις 12:21, 21-04-09:

εγω ειμουν φανατικος της θεωρητικης δεν εχει πολλα ενδιαφεροντα επαγγελματα

για την ακριβεια εχει πολλες ωραιες σχολες...αλλα δεν πιανεις δουλεια ας πουμε διεθνων ευρωπαικων σπουδων....(τι ειναι τουτο)

Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,842 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 20:24, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από 'Ερικα
θα σου πω εκει που προσπαθω να μπω φετος(ως γ λυκειου):ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ!πολυ καλη σχολη παιδια και το εχω ψαξει πολυ!
Aπο τις ελαχιστες σχολες που αξιζουν στη θεωρητικη..
Εχει κατι βασεις βεβαια :fss:
Αρχική Δημοσίευση από DESPOINA
Nα ρωτήσω..η Κοινωνιολογία πως είναι σαν σχολή; Έχει μέλλον; Και με τι ασχολείται γενικά; Δίνει φέτος μια ξαδέλφη μου και θα την ενδιέφερε, αλλά δεν ξέρει πολλές πληροφορίες..
Σαν σχολη
Χμ δεν το εχω ψαξει και πολυ το θεμα ειναι η αληθεια αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 21:12, 22-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_

Σαν σχολη
Χμ δεν το εχω ψαξει και πολυ το θεμα ειναι η αληθεια αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση
Ξέρεις με τι ασχολείται σαν σχολή; Δηλαδή ποιό είναι το αντικείμενο της;

Παράθεση

apostolis15 (Αποστόλης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη apostolis15
Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O apostolis15 έγραψε στις 03:37, 23-04-09:

Η κοινωνιολογία στoχεύει στη συστηματική μελέτη της κoινωνίας, της κoινωνικής συμπεριφoράς στις ατoμικές και συλλoγικές της μoρφές, των κoινωνικών θεσμών, της διαδικασίας συγκρότησης και μεταβoλής της δoμής της ανθρώπινης κoινωνίας, των πρoβλημάτων πoυ αντιμετωπίζει o σημερινός άνθρωπoς.
-----------------------------------------
Το έγραψα για τυχόν απορίες..Αν θέλετε μπορώ να σας επιλύσω τις απορίες σας για όλες τις σχολές της θεωρητικής κατεύθυνσης...Εδώ και και καιρό έχω εγληματιστεί ψάχνοντας την κατάλληλη σχολή για μένα και έτσι έχω μάθει πάρα πολλά...

Παράθεση

anast

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη anast
H anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H anast έγραψε στις 12:33, 23-04-09:

ναι αλλά τα παιδαγωγικά για πόσο θα έχουν επάγγελματική αποκατάσταση? θεωρώ ότι οι στρατιωτικές σχολές είναι οι καλύτερες όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. στις επιλογές που έχεις βέβαια από τη θεωρητική κατεύθυνση...

Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογοθεραπείας ΤΕΙ Πάτρας και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 09:31, 24-04-09:

Anast στις επιλογες που εχω απο θεωρητικη κατευθυνση,τι??Μπορεις να παρεις στρατολογικο ΣΑΣΣ ψυχολογων,Καθως και γενικα στρατολογικο(για οσους δεν το ξερουν),στα οποια και κανω προετοιμασια απο θεωρητικη να παω....Και η γνωμη μου ειναι πως αν κατσει και ψαξει κανεις να δει σχολες α'πεδιου,εχει πολλες ενδιαφερουσες και οχι τα ιδια και τα ιδια..
Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Aπο τις ελαχιστες σχολες που αξιζουν στη θεωρητικη..
Εχει κατι βασεις βεβαια :fss:
..Ελενακι οι βασεις ειναι εκει πανω γιατι τοσο πολυ πιανουν οι ξενες γλωσσες...Παιρνουν επι 2 αυτο που θα γραψεις η καθε μια...και μετα προσθετονται στα μορια σου...θα τα μαθεις του χρονου με το καλο...!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 11-08-11 στις 00:55. Αιτία: Διόρθωση quote.
Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,842 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 09:47, 24-04-09:

..Ελενακι οι βασεις ειναι εκει πανω γιατι τοσο πολυ πιανουν οι ξενες γλωσσες...Παιρνουν επι 2 αυτο που θα γραψεις η καθε μια...και μετα προσθετονται στα μορια σου...θα τα μαθεις του χρονου με το καλο...!
Ναι βρε, το ξερω αυτο,αλλα και παλι μου φαινεται αρκετα δυσκολο. :emm:

Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 10:10, 24-04-09:

peut-etre...Ισως...ασε και ειμαι αγχωμενη πολυ..!Απλα προσπαθω να λεω πραγματα για να παρηγορηθω..

Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

H aegloswen έγραψε στις 10:18, 24-04-09:

peut-etre...Ισως...ασε και ειμαι αγχωμενη πολυ..!Απλα προσπαθω να λεω πραγματα για να παρηγορηθω..
Αχ οχι βρε.
Κοιτα βασικα λιγο αγχος ειναι φυσιολογικο να υπαρχει αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο.
Σιγουρα ειναι αρκετα δυσκολο,αλλα αμα κανεις τη προσπαθεια σου τοτε θα πανε ολα μια χαρα.
Εδω θα 'μαστε και θα σε δουμε.

Παράθεση

semnotis (niki)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη semnotis
H niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H semnotis παίζουν αόρατα βιολιά έγραψε στις 01:14, 25-04-09:

παιδιά σε όλα τα επαγγέλματα έχει επέλθει κορεσμός..το θέμα στις μέρες είναι η εξειδίκευση που διαλλέγεις..πολύ μεγάλη ζήτηση θεωρώ πως θα έχουν οι λογοθεραπευτές και επείσης οι ψυχολόγοι..αν σκεφτείτε πως τα ποσά κατάθλιψης αυξάνονται καθημερινά..κ γενικά η ζωή μας θα μας κάνει στην τελικά ν έχουμε τον οικογενειακό μας ψυχολόγο όλοι όπως τους δικηγόρους

Παράθεση

xrysa2912 (Χρύσα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη xrysa2912
H Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H xrysa2912 έγραψε στις 00:45, 27-04-09:

γεια σασ!αναμεσα στα πολλα επαγγελματα που εχω σκεφτεί μου ήρθε στο μυαλό και η λογοθεραπεία.οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τη σχολή και γενικώς το κλάδο αυτό θα με βοηθούσε ιδιαίτερα!επίσης υπάρχει στα γιάννενα και στη πάτρα!πειτε μου και ποια θα ήταν καλύτερα!ευχαριστώ εκ των προτέρων!βοηθήστε!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αρχική Δημοσίευση από μαρια-νεφελη
η αλη8εια ειναι οτι υπαρχουν σχολες αρκει να 3ερεις τι 8ελεις να κανεις.εγω π.χ 8ελω ψυχολογια ..εχω τεραστια αγαπη σε αυτον τον κλαδο..3ερω οτι στην Α8ηνα μονο παντειο μπορω να παω που εχει αρκετα ψιλη βαση αλλα και φ.π.ψ ....δν 3ερω ομως αν απο εκει μπορει κανεισ να κανει μεταπτυχιακο στην βιομηχανικη ψυχολογια...αν 3ερει καποιος παρακαλω ας μου πει ..:thanks:
επειδή ρωτησα απ'ο ΦΠΨ μπορείσ να βγεισ καθαρά ψυχολόγος πέρνοντασ απλά αυτη τη κατεύθυνση!ωραίο επάγγελμα αλλα κορεσμένο δυστυχώσ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 11-08-11 στις 00:56. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

semnotis (niki)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη semnotis
H niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H semnotis παίζουν αόρατα βιολιά έγραψε στις 16:35, 27-04-09:

θα διαφωνίσω..είναι πολύ καλή σχολή αλλα νομίζω δεν είχει ΑΕΙ κ επίσης την βάλλανε στο 5ο παιδείο??κλάδος ιατρικής δλδ..τώρα με τα παιδεία θα σε γελάσω γιατί δεν τα πολυξέρω..πάντως δεν πας απο το πρωτο που είναι θεωρητικης..
καλυτερα είναι ν κάνεις μια εξειδίκευση πάνωστη λογοθεραπεία..

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 16:55, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από xrysa2912
επειδή ρωτησα απ'ο ΦΠΨ μπορείσ να βγεισ καθαρά ψυχολόγος πέρνοντασ απλά αυτη τη κατεύθυνση!ωραίο επάγγελμα αλλα κορεσμένο δυστυχώσ!
Δεν γίνεται να βγεις ψυχολόγος. Απλώς υπάρχει η κατευθυνση και κάνεις περισσότερα μαθηματα ψυχολογίας σε σχέση με τις υπόλοιπες κατευθυνσεις.
Εκπαιδευτικός βγαίνεις, σε καμια περίπτωση δεν αποκτάς δικαιώματα ψυχολόγου
Αρχική Δημοσίευση από semnotis
θα διαφωνίσω..είναι πολύ καλή σχολή αλλα νομίζω δεν είχει ΑΕΙ κ επίσης την βάλλανε στο 5ο παιδείο??κλάδος ιατρικής δλδ..τώρα με τα παιδεία θα σε γελάσω γιατί δεν τα πολυξέρω..πάντως δεν πας απο το πρωτο που είναι θεωρητικης..
καλυτερα είναι ν κάνεις μια εξειδίκευση πάνωστη λογοθεραπεία..
Υποθέτω πως αναφέρεσαισ τη λογοθεραπεία.
Δεν είναι στο 5ο (οικονομικά) αλλά στο 3ο πεδίο (επιστημες υγείας).
Απλώς πολλοί από τη θεωρητική επιλέγουν βιολογία γενικής παιδιας κι έτσι "ανοιγουν" και το τρίτο πεδίο. Επιπλέον η λογοθεραπεία είναι σχετικά χαμηλόβαθμη σχολή, δηλαδή δεν είναι δυσκολη η πρόβαση σ αυτη παρά τα μειωμενα μορια. Ετσι το δηλώνουν αρκετοι και από τη θεωρητική παρ όλο που δεν ανηκει στα πεδια τους.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 22:59, 27-04-09:

για τη λογοθεραπεία υπάρχει κατεύθυνση στο μεσογειακών σπουδών στη Ρόδο

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 23:22, 27-04-09:

Μηπως εννοείς γλωσσολογία?
Λογοθεραπεία λιγο κουφο μου φαινεται, είναι εντελώς ασχετο με το αντικειμενο της σχολής
Και κατεύθυνση να έχει όμως, σιγουρα δεν βγαινεις λογοθεραπευτης

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 23:34, 27-04-09:

όχι δίκιο έχω... είναι εντελώς κουλό όντως αλλά οι κατευθύνσεις εκεί είναι 3..διεθνείς σχέσεις, αρχαιολογία και λογοθεραπεία...

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 23:43, 27-04-09:

Γλωσσολογία είναι

http://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grase...sxoles/181.htm

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 23:46, 27-04-09:

δίκιο έχεις... πριν από κανένα 2άρι χρόνια που δήλωσε η ξαδέλφη μου κατεύθυνση πρέπει να ήταν αλλιώς...

Παράθεση

xrysa2912 (Χρύσα)

Απόφοιτος

H Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H xrysa2912 έγραψε στις 15:33, 28-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από aleka
Δεν γίνεται να βγεις ψυχολόγος. Απλώς υπάρχει η κατευθυνση και κάνεις περισσότερα μαθηματα ψυχολογίας σε σχέση με τις υπόλοιπες κατευθυνσεις.
Εκπαιδευτικός βγαίνεις, σε καμια περίπτωση δεν αποκτάς δικαιώματα ψυχολόγου

Υποθέτω πως αναφέρεσαισ τη λογοθεραπεία.
Δεν είναι στο 5ο (οικονομικά) αλλά στο 3ο πεδίο (επιστημες υγείας).
Απλώς πολλοί από τη θεωρητική επιλέγουν βιολογία γενικής παιδιας κι έτσι "ανοιγουν" και το τρίτο πεδίο. Επιπλέον η λογοθεραπεία είναι σχετικά χαμηλόβαθμη σχολή, δηλαδή δεν είναι δυσκολη η πρόβαση σ αυτη παρά τα μειωμενα μορια. Ετσι το δηλώνουν αρκετοι και από τη θεωρητική παρ όλο που δεν ανηκει στα πεδια τους.
Λοιπόν μπηκα σε σαιτ ΦΠΨ και ελεγε πωσ έχεισ δικαιώματα!διάβαζα την επίσημη σελίδα και έλεγε ότι είναι ισότιμοι....ψάχνω να τη βρω αλλα δε τη βρίσκω!θα τη βρω και θα σασ τη δείξω...όσον αφορα το πεδίο,είναι λογικό να πηγαίνουν τησ θεωρητικής 3 πεδίο παρα το 5 εξαιτίασ των μαθηματικών που τρομάζουν τουσ περισσότερους απο μασ...το σύστημα μια χαρά έχει καταφέρει να μασ ρίξει αλλα δε λέω περισότερα γιατι θα βγω εκτός θέματοσ....για τη λογοθεραπεία τώρα!μίλησα στον καθηγητή μου και είπε ότι είναι πολύ ωραία επιστήμη αλλα δύσκολα καπως τα πράγματα γιατί δεν πηγαίνουνε πολλοί τα παιδιά τους,και ιδίως στην πάτρα όπου μένω εγώ είναι πιο δύσκολα....εγώ καλύτερα άκουσα...πειτε ότι γνωρίζετε και σεισ,θα'ταν χρήσιμο

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 17:36, 29-04-09:

Κοιτα, αν μιλάς για το ΦΠΨ(πρόγραμμα ψυχολογίας) - είναι ξεχωριστό τμήμα, τότε ναι βγαίνεις ψυχολόγος. Αυτο είναι όμως μόνο στην Αθηνα.
Αν πας στο ΦΠΨ σκέτο (χωρις την παρένθεση) βγαίνεις απλώς φιλόλογος

Παράθεση

Frances (Χρηστος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Frances
Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Frances έγραψε στις 17:48, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nancy
Ναι ρε παιδια και έγω έχω ακούσει ότι είναι πολλοί αυτοί!Τελικά οι καλύτερες σχολές της θεωρητικής έχουν πολύ υψηλές βάσεις!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
ισχυει αυτο που λες ολες οι καλες ειναι 16κ+ ενω μια που αξιζει ειναι η βιβλιοθηκονομια η οποια ειναι στα 13.5-14κ μορια..

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

H Kotatsuneko έγραψε στις 23:38, 29-04-09:

Δυστυχώς η θεωρητική είναι η μόνη κατεύθυνση που το πεδίο της είναι αποκλειστικά και μόνο υψηλόβαθμες σχολές.
Δεν υπάρχει δηλαδή η εναλλακτική του Τ.Ε.Ι.

Παράθεση

xrysa2912 (Χρύσα)

Απόφοιτος

H xrysa2912 έγραψε στις 00:11, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Frances
ισχυει αυτο που λες ολες οι καλες ειναι 16κ+ ενω μια που αξιζει ειναι η βιβλιοθηκονομια η οποια ειναι στα 13.5-14κ μορια..
βιβλιοθηκονομια?την εχω ακούσει αλλα δε το χω ψάξει καθόλου καπως μου φαίνεται!τι ακριβώς κάνεις?πες καμια πληροφορία!

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε στις 13:49, 30-04-09:

Ειναι το μοναδικό ΑΕΙ στην Ελλάδα και βρίσκεται στην Κέρκυρα.
Ουσιαστικά οργανώνεις μία βιβλιοθηκη, αυτό είναι το αντικείμενο. Αμα σου αρέσει πολύ η λογοτεχνία και το βιβλίο γενικότερα, είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 13:51, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kotatsuneko
Δυστυχώς η θεωρητική είναι η μόνη κατεύθυνση που το πεδίο της είναι αποκλειστικά και μόνο υψηλόβαθμες σχολές.
Δεν υπάρχει δηλαδή η εναλλακτική του Τ.Ε.Ι.
Υπαρχουν ομως χαμηλοβαθμα ΑΕΙ (της ταξης των 13.000-14.000 μοριων). Και με 15.000+ μπαινεις σε ΑΕΙ της Αθηνας.

Τα ΤΕΙ ειναι Τεχνολογικα Εκπαιδευτικα Ιδρυματα. Ποσο συμβατο ειναι αυτο με τα μαθηματα της Θεωρητικης;

Παράθεση

Olga Aotl

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Olga Aotl
H Olga Aotl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Olga Aotl έγραψε στις 11:21, 06-05-09:

γεια σε ολους ! μιας κ ειμαι λιγο μεγαλυτερη στα 25 κ εχω περασει απο αυτη τη διαδικασια να πω κ εγω τη γνωμη μου!οταν εδωσα πανελληνιες ηθελα τοσο ν γινω φιλολογος!!αλλα ως αριστουχος με επηρεασε το περιβαλλον μου λεγοντας μου αυτα π συζητατε κ εσεις περι επαγγελματικης αποκαταστασης κ ετσι εβαλα νομικη θεσνικης οπου κ περασα κ τελειωσα.αλλα επειδη ο καημος παραμενει με το 10% περασα φιλολογια κ θα βγαλω κ αυτη τη σχολη.οσον αφορα την αποκατασταση απο νομικη που ειναι στα υψη αν δ εχει ο μπαμπας γραφειο ειναι δυσκολα τα πραγματα υπαρχουν χρονια πεινας μεχρι ν καταξιωθεις,ειδικα για γυναικες,κ οταν εισαι μικρη στα 25 δ σ εμπιστευονται κιολας για υποθεση!κ θελω ν καταληξω στο να μην ακουτε κανεναν να βαλετε πρωτη επιλογη αυτο που πραγματικα θελετε κ αν το αγαπατε θα βρειτε την ακρη κ χρηματα ν βγαλετε κ να στε και καλα!τι νομικη τι φιλολογια τι ψυχολογια?ολα ελευθερα επαγγελματα ειναι!το δημοσιο κ τα 1200ε ειναι σιγουρα μονο για στρατιωτικες αστυνομικες παιδαγωγικα.ολα τ αλλα ειναι ρευστα!

παιδαγωγικα-φιλολογια-στρατιωτικες κ αστυνομικες σχολες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 11-08-11 στις 01:03. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

CHE* Billio

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη CHE* Billio
Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O CHE* Billio έγραψε στις 10:58, 12-05-09:

Τί λετε για το "Τεχνών ήχου και εικόνας Ιονίου"?Είναι χαμηλά τα μόρια και σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλή σχολή....αλλά μου αρέσει το θέμα της.... Για πείτε γνωμες οσοι έχετε ακούσει κατι...

Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

H aegloswen έγραψε στις 16:19, 14-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από CHE* Billio
Τί λετε για το "Τεχνών ήχου και εικόνας Ιονίου"?Είναι χαμηλά τα μόρια και σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλή σχολή....αλλά μου αρέσει το θέμα της.... Για πείτε γνωμες οσοι έχετε ακούσει κατι...
Δεν εχω ακουσει κατι για τη συγκεκριμενη σχολη δυστυχως.

Λοιπον,γνωριζω οτι υπαρχει ηδη θεμα για την Εγκληματολογια,ωστοσο το ερωτημα μου επικεντρωνεται αλλου.

Γνωριζω οτι δεν υπαρχει σχολη Εγκληματολογιας στην Ελλαδα και οτι οποιος θελει να ασχοληθει με το συγκεκριμενο επαγγελμα ειναι απαραιτητο να κανει καποιο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο.
Ως εδω οκ,θα ηθελα να ρωτησω ομως ποιας σχολης το πτυχιο χρειαζεται να εχει καποιος ετσι ωστε να μπορεσει να κανει μεταπτυχιακο στην Εγκληματολογια?

Μεχρι τωρα εχω σκεφτει οτι λογικα,κατι τετοιο θα ειναι εφικτο εαν τελειωσει καποιος Νομικη,Ψυχολογια η Κοινωνιολογια,ωστοσο δεν ειμαι απολυτα σιγουρη,εαν καποιος ξερει ας με διαφωτισει plz.

Παράθεση

sno0pitsa (Μαρία Σταθοπούλου)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη sno0pitsa
H Μαρία Σταθοπούλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H sno0pitsa έγραψε στις 17:40, 14-05-09:

εγω εχω ακουσει οτι για 6-7 χρονια ακομα θα αποκαθιστανται αμεσως οι δασκαλοι..

Παράθεση

Στελιος[Vini V.] (Στέλιος Μαυρομάτης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Στελιος[Vini V.]
Ο Στέλιος Μαυρομάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Στελιος[Vini V.] Εν οιδα, οτι ουδεν οιδα έγραψε στις 17:40, 14-05-09:

Νομικη παιδες...8 εξαμηνα η σχολη κλασικα...οι αποφοιτοι της σχολης πρεπει να κανουν 18 μηνες πρακτικη ασκηση σε καποιο δικηγορικο γραφειο και να πετυχουν στη συνεχεια στις εξετασεις στον Αριο Παγο για την αδεια ασκησης του επαγγελματος του δικηγορου. 3 χρονια μετα τη ληψη της αδειας εξασκησης της δικηγοριας μπορεις να δωσεις τις σχετικες εξετασεις του υπυργειου για να μπεις στον δικαστικο κλαδο...ΟΝΕΙΡΟΟΟΟΟΟΟ

Παράθεση

Iliana13 (Iliana)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliana13
H Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H Iliana13 έγραψε στις 22:50, 17-05-09:

καμια...εκτος της ψυχολογιας

Παράθεση

Στελιος[Vini V.] (Στέλιος Μαυρομάτης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Στελιος[Vini V.]
Ο Στέλιος Μαυρομάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Στελιος[Vini V.] Εν οιδα, οτι ουδεν οιδα έγραψε στις 14:36, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliana13
καμια...εκτος της ψυχολογιας

ελεος....

Παράθεση

Iliana13 (Iliana)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H Iliana13 έγραψε στις 14:57, 18-05-09:

ο καθενας την αποψη του εκφραζει

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

H Kotatsuneko έγραψε στις 18:41, 18-05-09:

Όντως.
Εμένα δεν μου αρέσει ούτε η Νομική ούτε η ψυχολογία.
Αρχαιολογία και Ιστορία.
Αν και Στέλιο μυρίζομαι ότι εσύ θες σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.

Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ραφαέλα33847
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,501 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 20:12, 18-05-09:

Μήπωσ ξέρει κανείς πόσω φτάνει η βαση της κατευθυνσης της Ιστορίας

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 20:28, 18-05-09:

pardon?:what:

Παράθεση

Iliana13 (Iliana)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Iliana13 έγραψε στις 21:54, 18-05-09:

τι εννοεις ποσο φτανει η βαση της κατευθυνσης ιστοριας?

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

H Kotatsuneko έγραψε στις 00:18, 19-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ραφαέλα
Μήπωσ ξέρει κανείς πόσω φτάνει η βαση της κατευθυνσης της Ιστορίας
Εννοείς την βάση γενικα?

Παράθεση

kambana

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kambana
H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H kambana έγραψε στις 14:11, 20-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Κατάλαβα, μόνη μου θα δίνω για το μεταφραστικό εξετάσεις σε 2 χρόνια 9 σελίδες και κανείς δεν έκανε αναφορά γιαυτήν την σχολή (Μετάφραση και Διερμηνεία στο Ιόνιο παν/μιο).

Ένας καλός δημοσιογράφος θα πρέπει να χειρίζεται πολύ καλά την ελληνική γλώσσα, οπότε και μια φιλολογία δεν θα ήταν άσχημη επιλογή.

Εγώ πάντως θα πάω θεωρητική για το Μεταφραστικό που προανέφερα, Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών ή φιλοσοφία.

Επειδή πρώτη φορά άκουσα για τη συγκεκριμένη σχολή (θα μου πείτε μικρή είμαι ακόμη, αλλά...) ήθελα να ρωτήσω. Πρέπει να ξέρεις κάποιες ξένες γλώσσες, πλην των αγγλικών; Και στα πόσα μόρια κυμαίνεται;Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα οφείλω να πω!:iagree:

Παράθεση

Iliana13 (Iliana)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Iliana13 έγραψε στις 13:36, 21-05-09:

πρεπει να ξερεις αγγλικα και μια αλλη ξενη γλωσσα γαλλικα ή γερμανικα νομιζω σε επιπεδο proficiency.και στο πανεπιστημιο μαθαινεις αλλες 5 γλωσσες νομιζω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους