Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,589 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,585 μηνύματα σε 94,875 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 615 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 87)
Γενικό Λύκειο
64
73,56%
ΕΠΑΛ
23
26,44%

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostas (agia)
Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O kostas (agia) έγραψε στις 23:49, 24-04-10:

Τι τα θες τα Λατινικα....????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kodo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kodo
Ο Kodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Kodo Γεια σας ειμαι ο Γιαννης!!! έγραψε στις 11:46, 25-04-10:

Βασικα τα Λατινικα και τα Αρχαια τα θελω καταρχας μακρια απο εμενα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O kostas (agia) έγραψε στις 17:28, 25-04-10:

Θεωρητικο Μαθημα.... Στα ΕΠΑ.Λ δεν διδασκονται!

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη mathitisp
Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O mathitisp έγραψε στις 13:54, 18-05-10:

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα
Είμαι στην β Επαγγελματικού λυκείου
αλλα την πρωτη την τελειωσα στο γενικο
Θελετε την γνωμη μου?
Και τα δυο σχολεια τα ιδια σκ@τ@ ειναι....
Εχει νοημα να εχεις ορεξη να φτασεις σε ενα σκοπο(οποιος και να ειναι αυτος)
Θελω να περασω ηλεκτρονικος και ολη την χρονια ασχολουμαι με τις κατασκευες
Τωρα διαβαζω γιατι αυριο γραφω....
Στο γενικο τα πηγαινα καλα με ολα τα μαθηματα (παρολο που δεν μου αρεσε κανενα)και ειχα βγαλει εναν αξιοπρεπη βαθμο(13,7)
Στο Επαλ επελεξα τομέα ηλεκτρολογιας(δεδομενου οτι στη συρο δεν εχει ηλεκτρονικους)
Εβγαλα 17,9 και του χρονου θα παρω κατευθυνση για να περασω ηλεκτρονικος

Παράθεση

Kodo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kodo
Ο Kodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Kodo Γεια σας ειμαι ο Γιαννης!!! έγραψε στις 18:28, 18-05-10:

Γεια σου φιλε μου!Καλη επιτυχεια στισ εξαιτασεις σου! Γεια την ΣΤΥΑ στο ΕΠΑ.Λ τι τομεα διαλέγεις????????????

(Προς Ολους)

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 20:47, 18-05-10:

Οποιον θες.....Ολοι οι τομεις την Εχουν στο Μηχανογραφικο

Αρχική Δημοσίευση από mathitisp
Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα
Είμαι στην β Επαγγελματικού λυκείου
αλλα την πρωτη την τελειωσα στο γενικο
Θελετε την γνωμη μου?
Και τα δυο σχολεια τα ιδια σκ@τ@ ειναι....
Εχει νοημα να εχεις ορεξη να φτασεις σε ενα σκοπο(οποιος και να ειναι αυτος)
Θελω να περασω ηλεκτρονικος και ολη την χρονια ασχολουμαι με τις κατασκευες
Τωρα διαβαζω γιατι αυριο γραφω....
Στο γενικο τα πηγαινα καλα με ολα τα μαθηματα (παρολο που δεν μου αρεσε κανενα)και ειχα βγαλει εναν αξιοπρεπη βαθμο(13,7)
Στο Επαλ επελεξα τομέα ηλεκτρολογιας(δεδομενου οτι στη συρο δεν εχει ηλεκτρονικους)
Εβγαλα 17,9 και του χρονου θα παρω κατευθυνση για να περασω ηλεκτρονικος
Καλωσηρθες βρε...! Γιατι ειναι και τα 2 σκατα?! Ολα καλα ειναι,το καθενα για το σκοπο του!
Ποια ομαδα σκεφτεσαι να διαλεξεις του χρονου και Γενικα τι θες να περασεις??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 18-05-10 στις 20:52. Αιτία: merging
Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O mathitisp έγραψε στις 12:41, 19-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από kostas (agia)
Γιατι ειναι και τα 2 σκατα?!
Γιατι στο μεν ΓΕΛ οι καθηγητες, μπαινουν στην ταξη, λενε το μαθημα και αν τους ρωτησεις κατι σου απαντανε:
"Ας προσεχες! μια φορα το λεω!" (τι τους νοιαζει.... αφου το απογευμα στα ιδιαιτερα τα τσεπωνουν χοντρα)
Και οι μαθητες ειναι αναγκασμενοι να κανουν φροντιστηρια προκειμενου να καταλαβουν το μαθημα
Ενω στο δε ΕΠΑΛ εχει παει καθε καρυδιας καρυδι (οσο αφορα τους μαθητες)και κανει οτι θελει μες την ταξη,
δηλαδη επιλεγουν υποτιθεται ενα καθαρα επαγγελματικο σχολειο για να μαθουν κατι αλλα το μονο που κανουνε ειναι χαμος.
Αν πραγματι θελουν να λεγονται ανθρωποι πρεπει να συμπεριφερονται και σαν ανθρωποι
(δεν νομιζω να θελετε να δωσω παραδειγμα το τι κανουν)
Συγγνωμη αν τα λεω χοντρα....αλλα στην ταξη μου(μαθηματα τομεα) απο τους 16 μαθητες, ο καθηγητης εκανε μαθημα μονο με τους 4 και οι αλλοι λεγαν τα δικα τους.
Αλλα απο καθηγητες το ΕΠΑΛ στα αληθεια σκιζει και ειναι ενας απο τους λόγους που πήγα ΕΠΑΛ
Εχουμε στα αληθεια τους καλυτερους καθηγητες, ετσι οπως θα επρεπε να ειναι σε καθε σχολειο:
δίπλα μας και όχι απεναντι μας.

Ολα καλα ειναι,το καθενα για το σκοπο του!
δεν αμφιβαλλω... αλλα στην πραξη τα βλεπω αλλιως απο οτι λενε
Ποια ομαδα σκεφτεσαι να διαλεξεις του χρονου και Γενικα τι θες να περασεις??
Του χρονου θα παω Β ομάδα μαζι με αλλο ενα παιδι απο την ειδικοτητα μου
και θελω να περασω ή ΑΣΠΑΙΤΕ ή ΤΕΙ ηλεκτρονικης,
QUIZ (συνέβη στα αληθεια στην ταξη μας)
δείχνει σε εξεταση εργαστηρίου ο καθηγητης μια ηλεκτρικη κλειδαρια
(αυτη που βαζουμε στις πόρτες -που ανοιγει η πορτα με μπουτον)
και τον ρωταει τι ειναι,
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!!!
δεν προκειται να φανταστείτε το τι απαντησε εκείνος

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 14:37, 19-05-10:

Δικιο εχεις το ξερω αλλα πρεπει να τα υποστουμε.....Σε καταλαβαινω και στην δικη μου ταξη οταν καναμε τα μαθηματα Γενικης χαμος! Αλλα ο καθηγητης δεν εδινε σημασια η τους πετουσε εξω και συνεχιζε το μαθημα με αυτα τα 5-6 παιδια.
Για πες τι απαντησε

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

O mathitisp έγραψε στις 21:45, 19-05-10:

ΑΝΤΙΚΕΡΑΥΝΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!

Εγω παντως αν ημουνα καθηγητης του
και μου ελεγε αυτο το πραγμα δεν θα τον περνουσα στο μαθημα
Ειναι δυνατον???? μια χρονια ολοκληρη να μην εκανε τιποτα???????
Το ρευμα δεν ειναι παιξε γελασε....
ενα λαθος να κανεις και παει...μπορει να σκοτωθει και ανθρωπος ακομα
Για φανταστείτε να βγει αυτος μεθαυριο και να κανει εγκαταστασεις σε σπίτι
Ο αλλος παλι τον εβαλαν να κανει σχεδιο
με δυο αλλερετουρ ακραιους και εστειλε στον διακοπτη
ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ
Εχω βαρεθει το σκεπτικο που εχουν πολλοι: παω στο ΕΠΑΛ γιατι δεν
ειμαι καλος σε.....μαθηματικα ...φυσικη...εκθεση ...χημεια...δεν ξερω και εγω που
Συμφωνοι κανεις δεν ειναι τελειος...αλλα ολα παλευονται!!!!!
(και αν παλεψεις μπορεις να φτασεις τα παντα)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 21:10, 20-05-10:

Τι "αλλερετουρ ακραιους " μου λες βρε....?? Τι ειναι αυτα Παντως το θεμα με τα ΕΠΑ.Λ εχει ξεφτυλιστει.Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

O mathitisp έγραψε στις 09:56, 21-05-10:

Να σου εξηγησω
Οι αλλερετουρ ειναι διακοπτες που εχουν δυο θεσεις ΟΝ
ετσι μπορεις να αναβοσβησεις τα φωτα δυο η περισσοτερα σημεια
υπαρχουν αλλερετουρ μεσαιοι
(τους τοποθετουμε οταν θελουμε να κανουμε χειρισμο απο τρια και πανω σημεια)
και οι ακραιοι που μπαινουν στα ακρα και χρησιμοποιούνται σε ολα τα κυλωματα αλλερετουρ.
Ετσι αν τοποθετησεις φαση και ουδετερο στις δυο επαφες του διακοπτη
εχεις το απολυτο βραχυκυκλωμα
αυτα για τους αλλερετουρ.......
Ειναι δυνατον όμως να τελειωνει την δευτερα
και να μην ξερει οτι στους διακοπτες φωτισμου δεν βαζουμε ποτε ουδετερο?
αφου εστω οτι παει να δουλεψει θα κανει ρεζιλι οχι μονο τον εαυτο του αλλα και τον καθηγητη που εχουμε
και ειναι ο καλυτερος!

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 12:37, 21-05-10:

Ε ενταξει ειναι αισχος αν ειναι κατι το τοσο σοβαρο...Αλλα οταν παει να δουλεψει και αμα δν νομιζω να τον αφησουν καν να αρχισει τη δουλεια

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

O mathitisp έγραψε στις 12:53, 21-05-10:

Ε ενταξει ειναι αισχος αν ειναι κατι το τοσο σοβαρο...Αλλα οταν παει να δουλεψει και αμα δν νομιζω να τον αφησουν καν να αρχισει τη δουλεια
στην περιπτωση μας εχει γνωστο ηλεκτρολογο και θα παει εκει να δουλεψει
θα φοβασαι να αναψεις το διακοπτη.....
χαχαχα
ανατριχιλα !!!!

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 21:07, 21-05-10:

Ωχ την εβαψε η Συρος....... Απο την Συρο απο τ βλεπω εισαι!! Αστα ν πανε!

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

O mathitisp έγραψε στις 21:20, 21-05-10:

χαχαχα!!!!
Σε λιγα χρονια να δεις γελια!!!!!!

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 12:35, 22-05-10:

Λες να επεκταθει το φαινομενο........ ???

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

O mathitisp έγραψε στις 17:12, 22-05-10:

Πιστευω ναι (αν δεν γινει κατι)
Ελπιζω ομως να μην επεκταθει!!!!
Αλλιως με τετοιες εγκαταστασεις θα καει και η λαρισα και το ποταμι της!!!!!!

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sxetlant
Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O sxetlant έγραψε στις 17:18, 22-05-10:

Πιστευω ναι (αν δεν γινει κατι)
Ελπιζω ομως να μην επεκταθει!!!!
Αλλιως με τετοιες εγκαταστασεις θα καει και η λαρισα και το ποταμια της!!!!!!
Black out όλη η Ευρώπη!!

Χρόνια πολλα Κώστα για χτες!

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 12:01, 23-05-10:

Θα επεκταθει και παραπερα σου λεω!!! Ευχαριστω ρε Αποστολη

Παράθεση

melody92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη melody92
H melody92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Πειραιά . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H melody92 έγραψε στις 20:54, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Γιατί από το Γενικό Λύκειο προέρχεται το 90% των εισακτέων στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας. Εντελώς αντικειμενικά, ένας 18αρης απόφοιτος Γενικού όχι μόνο δεν είναι ισάξιος με έναν απόφοιτο Τεχνικού, αλλά είναι και κατώτερος. Διότι ο δεύτερος, εκτός από Απολυτήριο Λυκείου (το οποίο είναι universal για κάθε τύπο Λυκείου) έχει επιπλέον δίπλωμα ειδικότητας και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Το Γενικό Λύκειο απευθύνεται σε όσους θέλουν πανεπιστήμιο και μόνο σ'αυτούς θα έπρεπε να απευθύνεται. Στην αγορά εργασίας εννοείται ότι σε πολύ καλύτερη θέση είναι ο κάτοχος απολυτηρίου τεχνικού, παρά γενικού, εκτός αν κάποιος από τους δύο έχει πτυχίο από ανώτερη βαθμίδα.
Πρακτικά, αν μιλήσουμε για πανεπιστήμιο, δεν υπάρχουν οι ίδιες ευκαιρίες. Χωρίς καμία διάθεση ελιτισμού, το να ανταγωνιστεί ένας μαθητής ΕΠΑΛ έναν μαθητή ΓΕΛ του ίδιου μαθητικού επιπέδου, είναι ανέφικτο. Τουλάχιστον de facto, γιατί στα χαρτιά όλα γίνονται. Ξέρω και την ύλη και το στυλάκι στο ΕΠΑΛ, έχω συγγενείς και ξαδέρφια εκεί κι ακόμη και φέτος, 4 χρόνια νομίζω μετά τη μεταρρύθμιση Γιαννάκου, η διαφορά στο επίπεδο είναι χαώδης.
Τι λέτε ρε παιδιά?Δηλαδή εμείς του ΓΕΛ είμαστε κορόιδα που μας βγαίνει ο κ****ς τρία χρόνια για να πάρουμε ένα απολυτήριο και να περάσουμε στη σχολή που θέλουμε?Δεν διαφωνώ ότι αντιμετωπίζονται ισάξια αλλά όχι να μας λες και κατώτερους.Και αν ήταν έτσι τότε γτ η πλειοψηφία των μαθητών επιλέγει το Γελ?Να είμαστε λίγο αντικειμενικοί παιδιά στην τελική με την πραγματική έννοια όμως του όρου...

Ειπε ΜΕΓΑΛΗ μ@λ@κι@ το στοματακι σου τωρα αγορι μου.....:ntomata:
Αυτο εχω να πω.Οτι να ειναι λες,Και αμα δεν ξερεις μην μιλας.
-----------------------------------------

Πηγαινε στα προβατα......
Απ'οτι βλέπω κοιτάς να σχολιάζεις την γνώμη του παιδιού και ταυτόχρονα λες και βλακείες στο παιδί που ζητάει για γνώμες/απόψεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 19-07-10 στις 21:11. Αιτία: merge
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 23:04, 20-07-10:

Κοπελια δεν βγαινει μονο εσας ο πατος 3 χρονια για να γραψετε καλα στις πανελληνιες και να παρετε το Απολυτηριο Λυκειου.......Αυτο ειναι ομως το θεμα,εσεις νομιζετε πως εσεις ειστε ανωτεροι και καλα σαν Σχολειο και σαν μαθητες και μας αντιμετωπιζεται με κατωτεροτητα.Δεν μιλαω μονο για σενα αλλα γενικα. Και το σχολιο μου,ξερω δεν ειναι και απο τα καλυτερα αλλα με ειχε βγαλει απο τα ρουχα εκεινη την μερα και ετσι και εγω του απαντησα αναλογα.Δεν ανοιγουμε απλως το στομα μας (στην προκειμενη περιπτωση γραφουμε) και λεμε ολο χαζομαρες.
Οσον αφορα το σχολιο με τα Προβατα ητανε απλως χιουμορ..Και το ειχε καταλαβει.
Μην εισαι τοσο ψυχρη,χαλαρωσε και λιγο.

Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη akiroskirios
Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 00:01, 21-07-10:

δν ξέρω για εσάς αλλά στην περιοχή μου η διαφορά (σε επίπεδο μαθητών πάντα μιλάω) μεταξύ γε.λ. και επα.λ. είναι (τουλάχιστον) χαώδης...όποιος μαθητής θέλει να διαβάσει (ασχέτως αν το πράττει) πάει στο γενικό ενώ ο μαθητής που δν δίνει πολύ σημασία στο σχολείο πάει στο επα.λ. Εκτός του ό,τι εκεί (νομίζω πως) έχουν δικαίωμα να κάνουν περισσότερες απουσίες.Οπότε όπως καταλαβαίνετε δν γίνεται μάθημα (της προκοπής τουλάχιστον)..Εκτός του ότι δν έχω ακούσει ποτέ μαθητή να πηγαίνει καλά στις πανελλήνιες από το επα.λ.

ΥΓ: αναφέρομαι πάντα για τα δεδομένα της πόλης μου και φυσικά (για τους κακοπροαίρετους) δν θέλω να προσβάλω κανέναν επαλίτη

Παράθεση

melody92

Φοιτητής

H melody92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Πειραιά . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H melody92 έγραψε στις 01:10, 21-07-10:

Κοπελια δεν βγαινει μονο εσας ο πατος 3 χρονια για να γραψετε καλα στις πανελληνιες και να παρετε το Απολυτηριο Λυκειου.......Αυτο ειναι ομως το θεμα,εσεις νομιζετε πως εσεις ειστε ανωτεροι και καλα σαν Σχολειο και σαν μαθητες και μας αντιμετωπιζεται με κατωτεροτητα.Δεν μιλαω μονο για σενα αλλα γενικα. Και το σχολιο μου,ξερω δεν ειναι και απο τα καλυτερα αλλα με ειχε βγαλει απο τα ρουχα εκεινη την μερα και ετσι και εγω του απαντησα αναλογα.Δεν ανοιγουμε απλως το στομα μας (στην προκειμενη περιπτωση γραφουμε) και λεμε ολο χαζομαρες.
Οσον αφορα το σχολιο με τα Προβατα ητανε απλως χιουμορ..Και το ειχε καταλαβει.
Μην εισαι τοσο ψυχρη,χαλαρωσε και λιγο.
Σε καμία περίπτωση δεν είπα πως εμείς νομίζουμε ότι είμαστε ανώτεροι.Αν πρόσεξες λέω ότι αντιμετωπίζονται ισάξια και δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή κάποιο άλλο παιδί που μας χαρακτηρίζει ως ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ εμένα αυτό ήταν που με πείραξε.Δεν είπα ποτέ πως εσείς δεν κουράζεστε να διαβάσετε και καλό θα ήταν να κοιτάς τις απαντήσεις προτού προβείς σε κάποια συμπεράσματα, όπως και το γεγονός που με αποκαλείς ψυχρή μη καταλαβαίνοντας το λόγο.Όσο για το χιούμορ επειδή έχεις πει και άλλα τέτοια καλό θα ήταν να όταν κάποιο άτομο ζητά συμβουλές να τις δίνουμε απλόχερα και να μην πολυλογούμε με περιττά πράγματα

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 11:28, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από akiroskirios
δν ξέρω για εσάς αλλά στην περιοχή μου η διαφορά (σε επίπεδο μαθητών πάντα μιλάω) μεταξύ γε.λ. και επα.λ. είναι (τουλάχιστον) χαώδης...όποιος μαθητής θέλει να διαβάσει (ασχέτως αν το πράττει) πάει στο γενικό ενώ ο μαθητής που δν δίνει πολύ σημασία στο σχολείο πάει στο επα.λ. Εκτός του ό,τι εκεί (νομίζω πως) έχουν δικαίωμα να κάνουν περισσότερες απουσίες.Οπότε όπως καταλαβαίνετε δν γίνεται μάθημα (της προκοπής τουλάχιστον)..Εκτός του ότι δν έχω ακούσει ποτέ μαθητή να πηγαίνει καλά στις πανελλήνιες από το επα.λ.

ΥΓ: αναφέρομαι πάντα για τα δεδομένα της πόλης μου και φυσικά (για τους κακοπροαίρετους) δν θέλω να προσβάλω κανέναν επαλίτη

Αυτό είναι το θέμα...Συνήθως οι "κατώτερου" επιπέδου μαθητές διαλεγουν το ΕΠΑΛ επειδή νομίζουν πώς δέν γίνεται μάθημα και ότι είναι χαλαρά τα πράγματα κτλπ..Υποβαθμίζοντας έτσι το ίδιο το σχολείο αλλά και τους άλλους μαθητές! Δεν αμφιβάλω για το επίπεδο των μαθητών ΓΕΛ-ΕΠΑΛ και δεν είναι μόνο η πόλη σου αλλά και σε άλλες πόλεις κ χωρία αλλα εγ'ω πιστεύω πώς το ΕΠΑΛ είναί παρεξηγμένο.

Αν δεν ήξερες ότι στο ΕΠΑλ πηγαίνουν και καλά όλοι οι άσχετοι αλλά πηγαίναν καλοι μαθητές θα πήγαινες η οχι?????

Αρχική Δημοσίευση από melody92
Σε καμία περίπτωση δεν είπα πως εμείς νομίζουμε ότι είμαστε ανώτεροι.Αν πρόσεξες λέω ότι αντιμετωπίζονται ισάξια και δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή κάποιο άλλο παιδί που μας χαρακτηρίζει ως ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ εμένα αυτό ήταν που με πείραξε.Δεν είπα ποτέ πως εσείς δεν κουράζεστε να διαβάσετε και καλό θα ήταν να κοιτάς τις απαντήσεις προτού προβείς σε κάποια συμπεράσματα, όπως και το γεγονός που με αποκαλείς ψυχρή μη καταλαβαίνοντας το λόγο.Όσο για το χιούμορ επειδή έχεις πει και άλλα τέτοια καλό θα ήταν να όταν κάποιο άτομο ζητά συμβουλές να τις δίνουμε απλόχερα και να μην πολυλογούμε με περιττά πράγματα
Δεν είπα εγώ οτι είστε κατώτεροι..Αντιθέτως τα παιδία των ΓΕΛ μας αντιμετωπίζουν ως κατώτερους και αυτή είναι η αλήθεια.
Αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει 1000 φόρες απο την στιγμή που πήγα ΕΠΑΛ. . Δεν υπαρχει λογος να καθομαστε και να συζηταμε και να λεμε γιατι το ενα σχολειο δεν ειναι καλυτερο απο το αλλο κτλπ. Εχει καταντησει κουραστικο νομιζω.

Υ.Γ 1ον εχει περασει λιγος καιρος απο τοτε που του απαντησα για το προβατο και 2ον εγω παντα ετσι μιλαω (γενικα ειμαι ατομο που κανει και δεχεται το χιουμορ και αν καποιος παρεξηγηθηκε μπορει απλα να μου το πει).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas (agia) : 21-07-10 στις 12:58. Αιτία: Merge
Παράθεση

melody92

Φοιτητής

H melody92 έγραψε στις 11:35, 21-07-10:

Αυτό είναι το θέμα...Συνήθως οι "κατώτερου" επιπέδου μαθητές διαλεγουν το ΕΠΑΛ επειδή νομίζουν πώς δέν γίνεται μάθημα και ότι είναι χαλαρά τα πράγματα κτλπ..Υποβαθμίζοντας έτσι το ίδιο το σχολείο αλλά και τους άλλους μαθητές! Δεν αμφιβάλω για το επίπεδο των μαθητών ΓΕΛ-ΕΠΑΛ και δεν είναι μόνο η πόλη σου αλλά και σε άλλες πόλεις κ χωρία αλλα εγ'ω πιστεύω πώς το ΕΠΑΛ είναί παρεξηγμένο.

Αν δεν ήξερες ότι στο ΕΠΑλ πηγαίνουν και καλά όλοι οι άσχετοι αλλά πηγαίναν καλοι μαθητές θα πήγαινες η οχι?????

Δεν είπα εγώ οτι είστε κατώτεροι..Αντιθέτως τα παιδία των ΓΕΛ μας αντιμετωπίζουν ως κατώτερους και αυτή είναι η αλήθεια.
Αυτή τη συζήτηση την έχω κάνει 1000 φόρες απο την στιγμή που πήγα ΕΠΑΛ. Δεν υπαρχει λογος να καθομαστε και να συζηταμε και να λεμε γιατι το ενα σχολειο δεν ειναι καλυτερο απο το αλλο κτλπ. Εχει καταντησει κουραστικο νομιζω.

Υ.Γ 1ον εχει περασει λιγος καιρος απο τοτε που του απαντησα για το προβατο και 2ον εγω παντα ετσι μιλαω (γενικα ειμαι ατομο που κανει και δεχεται το χιουμορ και αν καποιος παρεξηγηθηκε μπορει απλα να μου το πει).
Προσωπικά ανέφερα πως τουλάχιστον εγώ τα θεωρώ ισάξια και ο λόγος που απάντησα φαίνεται στο παραπάνω μήνυμα.Και ναι καλό θα ήταν να κλείσει σαν θέμα γιατί από μόνος του ο τίτλος παραπέμπει αλλού ή έστω να αλλάξει ο τίτλος του θέματος.Όσο αφορά αυτό με τα πρόβατα οκ αφού έτσι είναι ο τρόπος σου σορρυ που σε κατέκρινα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas (agia) : 21-07-10 στις 12:59.
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 11:42, 21-07-10:

Το θεμα μετονομαστηκε σε Διαφορές ΕΠΑ.Λ και Γ.Ε.Λ για να φυγει ο εχθρικος τονος που ειχε. Προφανως τα θεματα δεν κλειδωνονται οποτε μας ερθει, υπαρχουν ατομα που μπορουν να βοηθηθουν πολυ απο αυτες τις συζητησεις, ακομα και εσεις οι ιδιοι να αλλαξετε γνωμη και σταση απεναντι στα ΕΠΑ.Λ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 13:03, 21-07-10:

Κακώς που δεν το σκεφτηκα Αλεξανδρα να αλλαξω τον τιτλο... ΕΠΑΛ vs ΓΕΛ δεν ηταν και οτι το καλυτερο. Γιαυτο τον λογο γινονται αυτες οι συζητησεις ομως και καλο ειναι να υπαρχει κ η φιλικη "αντιπαρθεση" και να ανταλασουμε γνωμες.
Προσωπικα εγω δεν εχω τιποτα με την melody92,απλως υποστηριζω την γνωμη μου,

Παράθεση

melody92

Φοιτητής

H melody92 έγραψε στις 13:44, 21-07-10:

Κακώς που δεν το σκεφτηκα Αλεξανδρα να αλλαξω τον τιτλο... ΕΠΑΛ vs ΓΕΛ δεν ηταν και οτι το καλυτερο. Γιαυτο τον λογο γινονται αυτες οι συζητησεις ομως και καλο ειναι να υπαρχει κ η φιλικη "αντιπαρθεση" και να ανταλασουμε γνωμες.
Προσωπικα εγω δεν εχω τιποτα με την melody92,απλως υποστηριζω την γνωμη μου,
Ακριβώς ούτε εγώ έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και απλά ανταλλάσουμε γνώμες και απόοψεις

Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 02:55, 25-07-10:

δν μπορώ να σου απαντήσω διότι δν έχω ψάξει καθόλου τις διαφορές μεταξύ των δύο λυκείων αφού ποτέ δν είχα τέτοιο δίλλημα...Μην νομίζεις ότι οι αριστούχοι (μόνο) πάνε στα γε.λ. ...Είμαι 1000% (όχι δν μου ξέφυγε μηδενικό) πως κάποια παιδιά που φοιτούν σε επα.λ. είναι πολύ καλύτερα (μαθητικά πάντα) από κάποια άλλα που φοιτούν σε γε.λ...Αλλά "κάποια" και σίγουρα αυτά τα "κάποια" είναι η εξαίρεση στον κανόνα...

ΥΓ: εσύ Κώστα, γτ αποφάσισες να φοιτήσεις σε επα.λ. ?

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 07:37, 25-07-10:

Τα ΕΠΑΛ έχουν αναβαθμιστεί καθώς πλέον οι υποψήφιοι των ΕΠΑΛ μπορούν να εισαχθούν και σε ΑΕΙ και σε ΤΕΙ με τους ίδιους όρους που ισχύουν για τους υποψηφίους ΓΕΛ. Όμως σε σχολές του 1ου και του 3ου πεδίου υφίστανται μείωση των μορίων τους με αποτέλεσμα να υφίστανται μείωση των μορίων τους. Αν θυμάμαι καλά το απόλυτο άριστα για τους υποψηφίους ΕΠΑΛ Β στο 1ο πεδίο ειναι 18600 και στο 3ο πεδίο 19200 αντί 20000 με αποτέλεσμα να αποκλείονται εκ των πραγμάτων από τις υψηλόβαθμες σχολές αυτών των πεδίων. Για παράδειγμα αν κάποιος υποψήφιος θέλει να δηλώσει πρώτη επιλογή ιατρική η επιλογή είναι μονόδρομος, ΓΕΛ και μάλιστα θετική κατεύθυνση.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 16:58, 25-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από akiroskirios
δν μπορώ να σου απαντήσω διότι δν έχω ψάξει καθόλου τις διαφορές μεταξύ των δύο λυκείων αφού ποτέ δν είχα τέτοιο δίλλημα...Μην νομίζεις ότι οι αριστούχοι (μόνο) πάνε στα γε.λ. ...Είμαι 1000% (όχι δν μου ξέφυγε μηδενικό) πως κάποια παιδιά που φοιτούν σε επα.λ. είναι πολύ καλύτερα (μαθητικά πάντα) από κάποια άλλα που φοιτούν σε γε.λ...Αλλά "κάποια" και σίγουρα αυτά τα "κάποια" είναι η εξαίρεση στον κανόνα...

ΥΓ: εσύ Κώστα, γτ αποφάσισες να φοιτήσεις σε επα.λ. ?
Σε πληροφορω πως στο Γεν Λυκειο της περιοχης μου τα περισσοτερα παιδια δεν τα πηγαν καλα.Μερικοι ειναι αυτοι οι οποιοι γραψανε καλα και θα περασουν.Και στο ΕΠΑΛ χαμος εγινε με τις βαθμολογιες δεν λεω,αλλα μην λεμε οτι οι καλοι πανε ΓΕΝ και οι αχρηστοι πανε ΕΠΑΛ.
Τελοςπαντων,εγω πηρα την αποφαση να παω ΕΠΑΛ απο την Γ Γυμνασιου οπου ο Διευθυντης του ΕΠΑΛ στην περιοχη μου ηρθε και μας εκανε μια αναλυτικη περιγραφη για το ΕΠΑΛ,τις ειδικοτητες,για την Α κ Β ομαδα,τα απολυτηρια,τα πτυχια κτλπ. Εκατσα και ειδα που ειναι καλυτερα να παω ΓΕΝ η ΕΠΑΛ?????
Μου αρεσε η πληροφορικη αρχικα ειδα οτι υπηρχε ο τομεας πληροφορικης και ετσι πηγα. ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ!!!

Υ.Γ Εσυ γιατι πηγες ΓΕΝ?

Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 20:01, 01-08-10:

Υ.Γ Εσυ γιατι πηγες ΓΕΝ?
διότι στο επα.λ. της περιοχής μου πάνε αυτοί που έχουν αποφασίσει πως δν θα δώσουν ιδιαίτερη σημασία στο σχολείο (εργαζόμενοι περιστασιακά σε διάφορα επαγγέλματα).. όχι πως στο γε.λ. έχουμε λίγους τέτοιους

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 22:11, 01-08-10:

Αυτο ακριβως...... Δεκτη η απαντηση σου. Πρεπει να αλλαξει αυτο ομως. Γενικα το ΕΠΑΛ πρεπει να αλλαξει χαρακτηρα....

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

O mathitisp έγραψε στις 20:36, 12-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΣΙΣΣΥ36300
Κοίτα αν πας σε ΕΠΑΛ να ξέρεις ότι θα είναι πιο ευκολα..... Απο την άλλη όμως οι σπουδές σου δεν θα είναι ολοκληρομένες άρα δεν θα είναι εύκολο να προχωρίσεις στην μετέπειτα ζωή σου....... Η γνώμη μου είναι να μην πας και να παραμείνεις εκεί που εισαι.........
Εχει ενδιαφερον το σκεπτικο σου αλλα δεν μπορω να το ακολουθησω
Ειμαι μαθητης Γ λυκ. Β! ομαδας με ειδικοτητα ηλεκτρολογιας
Εχω αποκτησει παρα πολλες θεωρητικες και πρακτικες γνωσεις στον τομεα της ηλεκτρολογιας αυτα τα δυο χρονια
και θελω να προχωρησω τις σπουδες μου ως ηλεκτρονικος
που βλεπεις την μη ολοκληρωμενη πλευρα των σπουδων μου
Τελος θα ηθελα να σου πω να μην προτεινεις πραγματα που δεν ξερεις χωρις επιφυλαξη
Εχω τελειωσει την Αλυκ. σε ΓΕΛ
και την Βλυκ. στο ΕΠΑΛ και τωρα ειμαι Γλυκ.
και στο γενικο ειχα καθηγητες που δεν τος πολυενοιαζε να καταλαβουμε και τοσο
υποστηριζαν τα παιδια των συναδελφων τους καθηγητων, ενω οι υπολοιποι παιρναμε κατω απο 14
δεν ειχα σκοπο μετα απο τετοια αντιμετωπιση, σε καμια περιπτωση να συνεχισω στο ΓΕΛ
τωρα ενω εγω κανω μαθηματα σε τμημα των δυο ατομων,
οι φιλοι μου απο το γενικο, εχουν στα μαθηματικα ΚΑΤ ενα καθηγητη που δεν τον νοιαζει για τους μαθητες, παρα μονο να υπογραψει για να πληρωθει
και οπως καταλαβαινεις αυτο ουτε θα τους οφελησει στις σπουδες τους ουτε στην ολοκληρωση της προσωπικοτητας τους....
μονο τα φροντηστηρια οφελει κατι τετοιο
Θελω να καταληξω οτι ενα σχολειο δεν χαρακτηριζεται ως καλο η κακο απο το αν ειναι ΓΕΛ η ΕΠΑΛ
αλλα απο τους καθηγητες και τους μαθητες(σε μικροτερο βαθμο αλλα εχουν και αυτοι ευθυνη)

Αρχική Δημοσίευση από sxetlant
Μια χαρα ολοκληρομένες γνώσεις πέρνεις απο το ΕΠΑΛ!Α και Β Λυκείου κάνουμε όλα τα μαθήματα του ΓΕΛ (εκτος Αρχαία)!Στην Γ Λυκείου έχουμε όλα τα μαθήματα γενικής παιδίας (φυσική Ι, μαθηματικα Ι,έκθεση)!Και αν κάποιο παιδί θέλει να δώσει για ΑΕΙ μπορεί να επιλέξει Β Ομάδα!Η διαφορά της Α και Β Ομάδας είναι οτι στην Β Ομάδα μπορείς να περάσεις ΑΕΙ(σύστημα ΓΕΛ) ενο στην Α Ομάδα δίνεις 4 μαθήματα(2 ειδικότητας, Μαθηματικα Ι, Έκθεση(ΓΕΛ)) και περνάς μονο ΤΕΙ που έχουν σχέση με την ειδικότητά σου!Επικρατεί δυστυχώς ακόμη η άποψη του οτι ΤΕΕ=ΕΠΑΛ!!ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!
και τα ΤΕΕ ηταν πολυ καλα σαν σχολεια
επειδη επαιρναν ειδικοτητα απο την πρωτη
ειχαν περισσοτερο χρονο
και τα εργαστηρια που εκαναν απο οσο ειχα μαθει(τουλαχιστον στον ηλεκτρολογικο τομεα )
πολλες φορες εφταναν τα επιπεδα των ΤΕΙ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mathitisp : 12-12-10 στις 20:48.
Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sxetlant
Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O sxetlant έγραψε στις 22:19, 17-12-10:

και τα ΤΕΕ ηταν πολυ καλα σαν σχολεια
επειδη επαιρναν ειδικοτητα απο την πρωτη
ειχαν περισσοτερο χρονο
και τα εργαστηρια που εκαναν απο οσο ειχα μαθει(τουλαχιστον στον ηλεκτρολογικο τομεα )
πολλες φορες εφταναν τα επιπεδα των ΤΕΙ
Δεν αντιλέγω...απλά το ΕΠΑ.Λ έχει εξελιχθεί σε σχέση με το ΤΕΕ!Το ΕΠΑ.Λ είναι λίγο περισσότερο γενικών γνώσεων σε σχέση με το ΤΕΕ!Και τα 2 πάντως (ΕΠΑ.Λ, ΤΕΕ) έχουν(είχαν) αδυναμίες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FRIENDLY GIRL
H FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 14:16, 19-12-10:

Τα επαλ δεν ειναι σχολεια για τους κακους μαθητες !Απλα εχει επικρατησει αυτη η αποψη οτι στα επαλ παει ο καθε αλητης η το καθε παιδι που δεν διαβαζει η που δεν παιρνει πολυ υψηλους βαθμους,Η αποψη που επικρατει παω επαλ ,δεν διαβαζω και περναω τις ταξεις δεν ισχυει.Πολυ καιρο πριν επεσε το ματι μου σε κατι αποτελεσματα που λενε ποιοι εμειναν και ποιοι περασαν την ταξη και ειδα εναν μεσο ορο 5.Οποτε οτι μπαινουν βαθμοι χωρις να διαβαζεις ξεχαστε το.Ακομα και οι ιδιοι οι μαθητες πανε επαλ γιατι νομιζουν οτι εκει ειναι ευκολα τα πραγματα.Στο δικο μου αμα μαθουν τα παιδια οτι καποιος εβγαλε το γυμνασιο με μεσο ορο πανω απο 16 αναρωτιουνται γιατι δεν πηγε γενικο.Οσο για τα κολοπαιδα που λένε τα κολοπαιδα υπαρχουν και στο γενικο λυκειο και στο επαλ.

Παράθεση

aina

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη aina
H aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H aina έγραψε στις 15:32, 04-01-11:

Και τα δύο λύκεια είναι καλά, αρκεί να ξέρει γιατί πηγαίνει κάποιος στο καθένα απο αυτά. Αν πχ θέλει ένας να γίνει φαρμακοποιός τότε θα κάτσει στα γελ γιατί απλά, τα μόρια προσμετρούνται διαφορετικά και δε τον συμφέρει (όχι ότι θα ήταν αδύνατο κι απο επαλ ίσως ανάλογα τις βάσεις). Όμως ο δρόμος είναι να πάει γελ και θα πρέπει να γράψει 19αρια ++ σε όλα, αλλιώς αν δεν είναι αποφασισμένος να διαβάσει δε θα περάσει κι απλά θα χάσει χρονιά. Καλό είναι βέβαια να προσπαθεί κανείς και με θέληση θα τα καταφέρει. Αν όμως θέλει κάποιος να περάσει πχ σε σχολές με χαμηλότερα μόρια γιατί θέλει να ασκήσει μια συγκεκριμένη εργασία τότε να μη το σκεφτεί καθόλου, τα επαλ προσφέρουν μάθηση κι όποιος θέλει να μάθει θα μάθει και θα περάσει κι απο εκεί. Δεν είναι καθόλου υποβαθμισμένα. Απλά πάνε μαθητές οι οποίοι μια μερίδα απο αυτούς, θέλει ένα απολυτήριο μόνο.

Παράθεση

koum

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 884 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 15:38, 04-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από aina
Αν πχ θέλει ένας να γίνει φαρμακοποιός τότε θα κάτσει στα γελ γιατί απλά, τα μόρια προσμετρούνται διαφορετικά και δε τον συμφέρει (όχι ότι θα ήταν αδύνατο κι απο επαλ ίσως ανάλογα τις βάσεις).
Και γω που νόμιζα ότι η φαρμακευτική δεν ήταν ΚΑΝ διαθέσιμη στους απόφοιτους ΕΠΑΛ...

Παράθεση

aina

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη aina
H aina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H aina έγραψε στις 17:10, 04-01-11:

ΕΠΑΛ ομάδα β..
http://##############/grasy-epal-elven/omasa_b.html

http://www.minedu.gov.gr/index.php?o...id=806&lang=el

Πρέπει να δημιουργηθει όμως ομάδα β, πολλοί πάνε στην α ομάδα. ΄Πολύ σπανια δε γίνεται και μεταφέρονται σε άλλο λύκειο, όμως εαν κάποιος έχει τετοιες βλέψεις για ιατρικες κτλ δεν ειναι επακριβώς το ίδιο απο επαλ λόγω μορίων και κάτι τέτοια.Καλό είναι να ρωτήσει όποιος ενδιαφέρεται όλα τα σχετικά, πριν την εγγραφή του σε ένα λύκειο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aina : 04-01-11 στις 17:33.
Παράθεση

koum

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 884 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 17:21, 04-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από minedu
Οι υποψήφιοι της ομάδας Βʼ ημερήσιου ή εσπερινού ΕΠΑ.Λ. μετέχουν στη διαδικασία επιλογής για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τον ίδιο τρόπο και διεκδικώντας το ίδιο ποσοστό θέσεων με τους υποψηφίους του ημερήσιου ή εσπερινού Γενικού Λυκείου αντίστοιχα.
Right, my fault.

Παράθεση

mathitisp

Απόφοιτος

O mathitisp έγραψε στις 19:31, 04-01-11:

Για να μπορεσει καποιος να παει στο 3ο πεδιο
Θα πρεπει να ειναι απο τομεα υγειας και προνειας
και β! ομαδα καθως επισης να δινει βιολογια ως επιλογη
εφοσον πληρουνται τα παραπανω, μεγιστος βαθμος συγκεντρωσης ειναι τα 20000 μορια

Εγω ειμαι στη Β!ομαδα ανκαποιος θελει πληροφοριες ευχαριστως να τον βοηθησω!!!

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 19:47, 24-01-11:

Γιατι τα επαλ να ειναι τοσο παρεξηγημενα σχολεια?Τιποτα απο ολα οσα λενε δεν ισχυει και ομως υπαρχουν ακομα κακες φημες.Για να ξεκαθαρησω κατι ειδικα για αυτα που λενε οτι εκει πανε τα παιδια που δεν εχουν ψυχη και που δεν διαβαζουν και οτι δεν εχεις μελλον απο τα επαλ.Ειδικα αυτο με τα παιδια δεν ισχυει.Εχω γνωρισει παιδια στο επαλ που εχουν πολυ καλο χαρακτηρα και κανουν τα παντα για τον αλλον.Στα αλλα σχολικα μου χρονια δεν συναντησα ποτε τετια παιδια.Αυτο για οσους πιστευουν οτι στα επαλ πανε αλητακια.Επισης ας μου εξηγησει καποιος τι παραπανω εχει το γενικο απο το επαλ?Αφου τα ιδια μαθηματα κανουμε εκτος απο τα αρχαια.Τα απολυτηρια ειναι ισα.Επισης δεν σημαινει οτι επειδη πας επαλ εισαι ανικανος η οτι δεν διαβαζεις.Και γινεται κανονικο μαθημα.Συγγνωμη που εκανα ξεχωριστω θεμα για να τα πω αυτα αλλα θα τα λεω οσες φορες χρειαστει!

Παράθεση

Agahnim

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Agahnim
Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Agahnim έγραψε στις 21:05, 24-01-11:

ειναι παρεξηγημενα σχολεια εδω και πολλα χρονια. απο τοτε που ηταν ΤΕΕ (ισως και εποχες ΤΕΛ) επειδη ηταν η ευκολη λυση.μπορουσες να περνας τις ταξεις με μηδενικη προσπαθεια.αυτος πιστευω πως ηταν ο βασικοτερος λογος που ωθουσε τα παιδια του γυμνασιου που δεν ηταν τοσο καλοι μαθητες να επιλεξουν τεχνικο λυκειο αντι γενικο.και επειδη συνηθως οι κακοι μαθητες ειναι και πιο ...ατιθασοι ..ισως χωρις στοχους .. ισως και λιγο παραμελιμενοι..σιγουρα οχι αλητες ομως.δεν θελω να πιστευω πως ακουγετε τετοιο πραγμα για τα επαλ.. ουτε εμας του ΤΕΕ δεν ελεγαν αλητες (που ειμασταν πολυ χειροτεροι πιστεψε με ). σιγουρα θα γνωρισεις καλα ατομα σε ενα σχολειο αλλα και κακα.. ατομα που διαβαζουν και ατομα που δεν διαβαζουν. μην κανεις το λαθος να βαζεις ομαδες ανθρωπων σε ενα τσουβαλι κρινοντας απ οποιονδιποτε αλλον παραγοντα εκτος απ τον χαρακτηρα τους.καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ειναι λαθος να του βαζεις την ταμπελα "αλητης" επειδη διαλεξε τον ευκολο δρωμο στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση του.. γνωρισε τον πρωτα και μετα κρινε αν ειναι αλητης η οχι καποιος.

οσο για διαφορες ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Α..ειναι πολυ περισσοτερες απο τα αρχαια..
1) συγκρινεις τα μαθηματικα κατευθινσης Γ λυκειου με τα μαθηματικα του ΕΠΑΛ ομαδας Α?? στο ΓΕΛ ειναι γνωστο οτι διδασκουν περισσοτερα πραγματα.
2) το συστημα πανελληνιων ειναι διαφορετικο: απο ΓΕΛ εχεις προσβαση σε καθε ΑΕΙ και ΤΕΙ, απο ΕΠΑΛ ομαδα Α ομως εχεις προσβαση μονο σε ΤΕΙ.

τα απολυτηρια του ΕΠΑΛ ομαδα Α ειναι καλυτερα απ του ΓΕΛ μπορω να πω.. το θεμα ειναι οτι θα μινεις με αυτο? δεν θες να σπουδασεις? αν ναι τοτε το απολυτιριο ειναι αχρηστο..

το καλυτερο που χει να κανει καποιος πιτσιρικας μετα το γυμνασιο ειναι να αποφασισει τι θελει να σπουδασει..μετα να δει πιο απ ολα τα συστηματα πανελληνιων τον συμφερει να δωσει. με λιγα λογια το σχολειο μετα το γυμνασιο ειναι απλα το μονοπατι που οδηγει στις σπουδες.. το καλυτερο λοιπον ειναι να παρεις το μονοπατι που θα σε οδηγησει πιο ευκολα στις σπουδες που θες.

τα ειπα λίγο μπερδεμενα και ανορθογραφα.. ελπιζω να βγαλεις νοημα

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 09:21, 25-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Agahnim
ειναι παρεξηγημενα σχολεια εδω και πολλα χρονια. απο τοτε που ηταν ΤΕΕ (ισως και εποχες ΤΕΛ) επειδη ηταν η ευκολη λυση.μπορουσες να περνας τις ταξεις με μηδενικη προσπαθεια.αυτος πιστευω πως ηταν ο βασικοτερος λογος που ωθουσε τα παιδια του γυμνασιου που δεν ηταν τοσο καλοι μαθητες να επιλεξουν τεχνικο λυκειο αντι γενικο.και επειδη συνηθως οι κακοι μαθητες ειναι και πιο ...ατιθασοι ..ισως χωρις στοχους .. ισως και λιγο παραμελιμενοι..σιγουρα οχι αλητες ομως.δεν θελω να πιστευω πως ακουγετε τετοιο πραγμα για τα επαλ.. ουτε εμας του ΤΕΕ δεν ελεγαν αλητες (που ειμασταν πολυ χειροτεροι πιστεψε με ). σιγουρα θα γνωρισεις καλα ατομα σε ενα σχολειο αλλα και κακα.. ατομα που διαβαζουν και ατομα που δεν διαβαζουν. μην κανεις το λαθος να βαζεις ομαδες ανθρωπων σε ενα τσουβαλι κρινοντας απ οποιονδιποτε αλλον παραγοντα εκτος απ τον χαρακτηρα τους.καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ειναι λαθος να του βαζεις την ταμπελα "αλητης" επειδη διαλεξε τον ευκολο δρωμο στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση του.. γνωρισε τον πρωτα και μετα κρινε αν ειναι αλητης η οχι καποιος.

οσο για διαφορες ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Α..ειναι πολυ περισσοτερες απο τα αρχαια..
1) συγκρινεις τα μαθηματικα κατευθινσης Γ λυκειου με τα μαθηματικα του ΕΠΑΛ ομαδας Α?? στο ΓΕΛ ειναι γνωστο οτι διδασκουν περισσοτερα πραγματα.
2) το συστημα πανελληνιων ειναι διαφορετικο: απο ΓΕΛ εχεις προσβαση σε καθε ΑΕΙ και ΤΕΙ, απο ΕΠΑΛ ομαδα Α ομως εχεις προσβαση μονο σε ΤΕΙ.

τα απολυτηρια του ΕΠΑΛ ομαδα Α ειναι καλυτερα απ του ΓΕΛ μπορω να πω.. το θεμα ειναι οτι θα μινεις με αυτο? δεν θες να σπουδασεις? αν ναι τοτε το απολυτιριο ειναι αχρηστο..

το καλυτερο που χει να κανει καποιος πιτσιρικας μετα το γυμνασιο ειναι να αποφασισει τι θελει να σπουδασει..μετα να δει πιο απ ολα τα συστηματα πανελληνιων τον συμφερει να δωσει. με λιγα λογια το σχολειο μετα το γυμνασιο ειναι απλα το μονοπατι που οδηγει στις σπουδες.. το καλυτερο λοιπον ειναι να παρεις το μονοπατι που θα σε οδηγησει πιο ευκολα στις σπουδες που θες.

τα ειπα λίγο μπερδεμενα και ανορθογραφα.. ελπιζω να βγαλεις νοημα
Καταλαβα τι θες να πεις.Ομως τωρα ποια και τα επαλ εχουν προσβαση σε ΑΕΙ!Φυσικα και το γενικο ειναι ποιο δυσκολο απο αποψη των κατευθυνσεων.Αυτο οτι περνας τις ταξεις χωρις να διαβαζεις δεν ισχυει.Στο δικο μου ακομα και πεντε βαζουν.

Παράθεση

Agahnim

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Agahnim
Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Agahnim έγραψε στις 10:38, 25-01-11:

συνηθως οταν λεμε ΕΠΑΛ εννοουμε την Α ομάδα.το να συγκρινεις την ομαδα Β με το ΓΕΛ δεν εχει νοημα αφου 4/6 μαθηματα ειναι κοινα.

Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη babisgr
Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 810 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 19:58, 30-03-11:

Θελω να ρωτήσω σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση των τμημάτων Πληροφορικής..
Μπορεί να φανεί παράξενο που το ρωτάω, μιας που οι περισσότεροι λένε ότι έχει πολλές δυνατότητες.. Δε λέω έχει, αλλά θέλω να μου πείτε κάπως πιο συγκεκριμένα...

Δηλαδή άντε να βγώ σαν προγραμματιστής από ΑΕΙ, αλλά μετά τί; Σε ανάλογες δουλειές θα έχω τις γνώσεις για αυτά που θα μου ζητάει; Προφανώς οι πανεπιστημιακές γνώσεις δεν θα φτάνουν..
Και γενικότερα για τις προοπτικές δουλειάς..

Κατατοπίστε με λίγο αν θέλετε, θα με βοηθούσατε..

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:36, 30-03-11:

η δουλειά θέλει άλλα προσόντα που δεν καλύπτονται μόνο με πτυχία και διπλώματα...
και ειδικά στην Ελλάδα όπου το Πανεπιστήμιο δεν προορίζει για την αγορά εργασίας αλλά για την αγορά ανεργίας χωρίς καμία διασύνδεση και ειδικά projects με βιομηχανίες, υπηρεσίες,...κτλ
πτυχιούχοι οικονομολόγοι μου έλεγαν ότι στην τράπεζα, χρειάζονται ένα 2% των γνώσεων από το πτυχίο τους

το Πανεπιστήμιο στην χώρα μας έρχεται κυρίως να καλύψει εσωτερικές ανησυχίες περί πνευματικής καλλιέργειας και άλλων ρομαντικών λέξεων και όχι ανησυχίες για εργασία...

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Avalonlll (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Avalonlll
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής (ΑΕΙ/Πειραιάς) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O Avalonlll έγραψε στις 20:54, 18-01-12:

Καλησπερα σας!
Ειμαι καινουριος στο φορουμ!
Λοιπον, παω Γ' Γυμνασιου και καθε μερα με βασανιζει ενα ερωτημα.
Βλεπω τα μαθηματικα σαν κινεζικα πλεον (απο 17 στη πρωτη γυμνασιου εχω 10 τωρα και αυτο χαριστικο)...
Θελω να γινω προγραμματιστης ή τεχνικος η/υ οποτε πρεπει ειτε να παω σε ΕΠΑΛ (για το επαλ στη περιοχη μου εχω ακουσει τα χειροτερα.οτι οι μαθητες ακουνε μουσικη, οτι καπνιζουν, οτι δε γινεται μαθημα...ειτε να παω σε ΓΕΛ, να ακολουθησω θεωρητικη κατευθυνση, αλλα δε ξερω...εχω ελπιδες να περασω οταν μαθηματικα πανω απο 10 δε παει;;;Φυσικη δυσκολευομαι λιγο σε ασκησεις με μαθηματικες πραξεις και αυτο με ριχνει ακομα περισσοτερο
Οσο για βαθμους...οτι να ναι ειναι, αναλογως...
α γυμνασιου εβγαζα 15,15μισο,16
β γυμνασιου 14,14,15
φετος ξεκινησα με 15
Αν μπορει καποιος να με διαφωτησει, να ακουσω κι αλλες γνωμες...το μονο που εχω ακουσει ειναι το κλασσικο 'μη πας σε επαλ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 20-01-12 στις 20:42. Αιτία: Αφαίρεση ρατσιστικών εκφράσεων.
Παράθεση

delirium (Βασιλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη delirium
Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O delirium I was blessed to be cursed έγραψε στις 21:19, 18-01-12:

Για αρχή, να ξέρεις ότι δεν είναι όλοι για όλα.
Εν συνεχεία και στο ΕΠΑΛ να πας αμα θες εσύ να διαβάσεις θα διαβάσεις. Απλά το θέμα είναι με 10 μαθηματικά στη Γ γυμνασίου πως θα τα πας με τα ολοκληρώματα στη Γ Λυκείου. Πως θα τα βγάλεις πέρα με τον προγραμματισμό που απαιτεί δύσκολα μαθηματικά;
Κάτσε μίλα με τους δικούς σου κάνε την 1η λυκείου σε ΓΕΛ και αμα δεν τα βγάζεις πέρα πήγαινε σε ΕΠΑΛ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Avalonlll (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Avalonlll
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής (ΑΕΙ/Πειραιάς) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O Avalonlll έγραψε στις 21:25, 18-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από delirium
Για αρχή, να ξέρεις ότι δεν είναι όλοι για όλα.
Εν συνεχεία και στο ΕΠΑΛ να πας αμα θες εσύ να διαβάσεις θα διαβάσεις. Απλά το θέμα είναι με 10 μαθηματικά στη Γ γυμνασίου πως θα τα πας με τα ολοκληρώματα στη Γ Λυκείου. Πως θα τα βγάλεις πέρα με τον προγραμματισμό που απαιτεί δύσκολα μαθηματικά;
Κάτσε μίλα με τους δικούς σου κάνε την 1η λυκείου σε ΓΕΛ και αμα δεν τα βγάζεις πέρα πήγαινε σε ΕΠΑΛ...
Βλεπω τα ονειρα μου να πηγαινουνε χαμμενα.......
Για τεχνικος χρειαζομαι και εκει καλα μαθηματικα;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους