Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,298 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,407 μηνύματα σε 92,450 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 435 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 85)
Γενικό Λύκειο
62
72,94%
ΕΠΑΛ
23
27,06%

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΤΕΙ/Σέρρες) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 22:03, 30-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από panoslarissa
στο ΕΠΑΛ ο ανταγωνισμος απλα ειναι χαμηλοτερος.αν για παραδειγμα στο γελ διαβαζουν οι 20 απο τους 25 μαθητες στο ΕΠΑΛ διαβαζουν οι 5 στους 25.τουλαχιστον ετσι ειναι στην πολη μου.βεβαια οι μαθητες των ΕΠΑΛ που πραγματικα ενδιαφερονται και προσπαθουν συνεχιζουν να ειναι καλοι και τους βοηθανε και οι καθηγητες.
Να πω και κάτι για τα περί "ανταγωνισμού" και "καλύτερου/χειρότερου μαθήματος"!
Στο Τ.Ε.Ι. που σπουδάζω όλα είναι στην τρίχα...ο εξοπλισμός των εργαστηρίων σύγχρονος,μαθήματα από καταλήψεις δεν χάθηκαν ούτε για μια μέρα,οι καθηγητές ορεξάτοι και συνεργάσιμοι κ.λπ.!Έλα όμως που λόγω χαμηλής βάσης έχει μαζευτεί ο κάθε τεμπέλης κι ο κάθε βαριεστημένος!Κι έτσι κατά κανόνα γίνεται "κακό" μάθημα,όπως λέμε...
Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα παιδιά!Λόγω "ειδικού ενδιαφέροντος" αντικειμένου (Μηχανολογία) θα έρθουν πολλοί "τουρίστες",όπως ακριβώς γίνεται και στο ΕΠΑ.Λ. στους θερμοϋδραυλικούς π.χ.!Η γνώση όμως είναι εκεί,οι καθηγητές είναι εκεί και εφόσον το θέλεις,θα μάθεις!Και άσε τους άλλους στη λούφα να μπαίνουν στο facebook εν'ώρα εργαστηρίου,Heskey φοράδα Stallone!
Τι να το κάνω να είμαι στο Γενικό,να είναι όλοι ξεφτέρια (που δεν είναι,αλλά λέμε τώρα) και να διδάσκομαι...Κοινωνιολογία από έναν καθηγητή που'χει να "σπρώξει" από τότε που γεννήθηκε!

Αρχική Δημοσίευση από Giannis95P
Εγώ ήμουν μέχρι πρόσφατα μαθητής σε ΓΕ.Λ..Επειδή όμως μετάνιωσα που δεν πήγα επαλ και η προθεσμία έληξε τον Οκτώβρη,πριν απο λίγο καιρό επειδη έβλεπα οτι στο Γενικό δεν έκανα τίποτα και αν θες να πας επαλ ακόμα και αν τελειώσεις β τάξη στο γελ την ξανακάνεις στο επαλ,τα παράτησα..Μπορεί να έχασα μια χρονιά αλλά πιστεύω οτι είναι καλύτερα αν πάω σε επαλ.
Δεν πειράζει φίλε και μπράβο σου,θέλει κάκαλα τέτοια απόφαση...εμένα τότε οι δικοί μου ούτε να τ'ακούσουν για το Εσπερινό!
3 χρόνια χαμένα...κι 1 ακόμη από μια πρώην (παναθεμά την) σύνολο 4!Τα θέλω πίσω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mixalisbarca (Μιχάλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mixalisbarca
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O mixalisbarca έγραψε στις 22:07, 30-01-12:

Καμία σχέση το ένα με το άλλο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΤΕΙ/Σέρρες) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 22:27, 30-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
-Για μισό λεπτό ρε παιδιά τι λέτε;Δεν μπαίνουν σε Α.Ε.Ι. από ΕΠΑ.Λ.;;;Δηλαδή δεν δίνουν πλέον Πανελλήνιες τα παιδιά από ΕΠΑ.Λ.;!Δεν υπάρχουν πλέον οι ομάδες "Α" και "Β" τι έγινε καταργήθηκαν;Τόσα επεισόδια έχασα;
Δεν γνωρίζει κανείς;;;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panoslarissa

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 681 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 22:31, 30-01-12:

Δεν γνωρίζει κανείς;;;
υπαρχουν.απο την ομαδα Α μπαινεις μονο σε τει.απο τη β και σε αει.

Παράθεση

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Jack of Spades έγραψε στις 22:35, 30-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Θεωρώ λάθος της πολιτείας να μην μπορεί ένας μαθητής του ΕΠΑΛ να εισαχθεί σε ΑΕΙ της ειδικότητας του.
Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Το γενικό είναι "αναγκαίο κακό" αν θες να πας σε ΑΕΙ.
Τότε τα παιδιά γράφουν ανακρίβειες...

Παράθεση

panoslarissa

Μαθητής Β' λυκείου

Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 681 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 22:39, 30-01-12:

Τότε τα παιδιά γράφουν ανακρίβειες...
ναι.παω επαλ και το ψαξα παρα πολυ καλα το θεμα πριν παω

Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 22:44, 30-01-12:

Εγώ χωρίς να έχω πλήρη άποψη για τα ΕΠΑΛ, ξέρω-ακούω από καθηγητές μου να καλλιεργούν την νοοτροπία ότι ο καλός μαθητής είναι για ΓΕΛ και μόνο οι μαθητές που "δεν τα παίρνουν τα γράμματα" είναι για ΕΠΑΛ..
Φυσικά και δεν συμφωνώ και σίγουρα αυτές οι πλύσεις εγκεφάλου από καθηγητές γενικών λυκείων μόνο καλό δεν κάνουν..

Παράθεση

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Jack of Spades έγραψε στις 22:51, 30-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alexl1996
Εγώ χωρίς να έχω πλήρη άποψη για τα ΕΠΑΛ, ξέρω-ακούω από καθηγητές μου να καλλιεργούν την νοοτροπία ότι ο καλός μαθητής είναι για ΓΕΛ και μόνο οι μαθητές που "δεν τα παίρνουν τα γράμματα" είναι για ΕΠΑΛ..
Φυσικά και δεν συμφωνώ και σίγουρα αυτές οι πλύσεις εγκεφάλου από καθηγητές γενικών λυκείων μόνο καλό δεν κάνουν..
Απ'τη μια φταίνε αυτοί που ενώ δεν έχουν καμία επαφή με την αγορά εργασίας,τα Α.Ε.Ι. και τις εξελίξεις γενικότερα έχουν το θράσος να "συμβουλεύουν" και να δίνουν κατευθύνσεις στους μαθητές τους...
Αφετέρου φταίνε και οι γονείς που κάθονται και τους ακούνε αντί να ψαχτούν καλύτερα...
Θυμάμαι τον πατέρα μου με πόση προσοχή άκουγε καθηγητή του φροντιστηρίου μου να τον συμβουλεύει να μην πάω Σέρρες στο Τ.Ε.Ι. γιατί...έχει βάση 10 χιλιάδες μόρια!Για γέλια και για κλάματα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σεβαστή-Μαρία
H Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 10:35, 31-01-12:

Εγώ θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε ότι το κακό στο ΕΠΑΛ είναι ότι πάνε και οι τεμπέληδες.
Γενικά είναι πολύ άδικο για τα παιδιά που προσπαθούν είτε είναι στο ενιαίο είτε στο ΕΠΑΛ να υπάρχουν 5-10 βαρεμένοι που τους ενοχλούν .
Απλά στο ενιαίο έχει λιγότερους τέτοιους.

Παράθεση

DOINA

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 16:06, 31-01-12:

Ειμαι τελευταια χρονια στο ΕΠΑ.Λ κ ειμαι πολυ ικανοποιημενη !! Εχω διαλεξει οικονομιας και διοικησης και τα μαθηματα που κανουμε οπως π.χ λογιστικη , αοδε,αοθ μ'αρεσουν πολυ ! στην αρχη ηταν να παω γενικο λυκειο γιατι ημουν απο τ γυμνασιο καλη μαθητρια αλλα για διαφορους λογους αποφασισα να παω στο επαλ και δεν το μετανιωσα ποτε!! Ναι μεν υπαρχουν μερικα παιδια που ειναι αστα να πανε..αλλα αμα εχεις ενα στοχο στην ζωη σου δεν κοιτας τους αλλους καθολου...Οι καθηγητες πιστεψτε με ειναι πολυ πιο φιλικοι και καλοι απο τ γενικο γιατι δεν υπαρχουν τοσες διακρισεις και ειναι πιο κοντα στο μαθητη.. εγω που ημουν στο γυμνασιο ( γενικο) σπανια ειχαμε τετοιους καθηγητες !! Κα δεν υπαρχει τοσο συχνα αυτο το φαινομενο του "γλυψιματος" κ του "γιατι βαλατε στο παιδι μου 19 ενω στον αλλον 20" ειναι πιο αληθινοι ολοι τους και ειλικρινα το λεω κ στα 3 χρονια που ημουν στο επαλ γνωρισα μονο καλους καθηγητες...γιατι απο παιδια ενταξει ειναι ενα αλλο θεμα.. τελος , οσοι τελειωνουν το επαλ εχουν την δυνατοτητα να μπουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση οπως και αυτοι τ γενικου ..γι'αυτο δεν μπορω να καταλαβω ποια η διαφορα.. μην σας πω οτι εμεις ειμαστε καλυτερα γιατι μαθαινουμε νωριτερα πραγματα που εχουν αμεση σχεση με αυτο που θελουμε να ασχοληθουμε οπως λογιστικα,πραγματα που εχουν να κανουν με την νοσηλευτικη,μαιευτικη,πληροφορικη,δομικων εργων κλπ !

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dennispouka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dennispouka
Ο dennispouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O dennispouka έγραψε στις 16:33, 31-01-12:

Το γενικό είναι "αναγκαίο κακό" αν θες να πας σε ΑΕΙ. Το ΕΠΑΛ είναι συνήθως μια χαρά και από μόνο του...από γνωστούς μου, όσοι είναι από "μπας κλας" σχολές (ΕΠΑΛ, ΟΑΕΔ, ΙΕΚ, κλπ) βγάζουν καλύτερα λεφτά από πτυχιούχους ΑΕΙ/ΤΕΙ. Και βέβαια δεν "έχασαν" 4+ χρόνια σε θρανία, αλλά άρχισαν να έχουν εισόδημα στο εντικείμενό τους πολύ πιό γρήγορα. (για ηλικίες 25-40) Αν έκανα επιλογή σήμερα, θα διάλεγα ΕΠΑΛ σε κάτι με καλή απορρόφηση.
Δεν είναι μόνο μέτρο τα χρήματα. Ίσως για έναν φοιτητή μέτριο και μέλλοντα εργαζόμενο μέτριο θα ήταν γύρω από τα χρήματα καλύτερη επιλογή το ΕΠΑΛ. Δεν προσφέρει όμως καλλιέργεια πνευματική.

Παράθεση

challenger

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,577 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 17:21, 31-01-12:

Λοιπον, επειδη ειδα πως μαζευτηκε πολλη τροφη για σκεψη, και επειδη ο μαρτης απο τη σαρακοστη δεν λειπει,θα απαντησω οπου μπορω.

Καταρχας να συμφωνησουμε σε μερικα πραγματακια, επειδη η παραπληροφορηση ειναι καλο να μη γεννιεται, αλλαεξισου σημαντικο ειναι να μην διαδίδεται.

Ας τα παρουμε απο την αρχη:
Η εισαγωγη στην τριτοβαθμια στα ΕΠΑΛ στην ομαδα α γινεται μονο σε τμημα συναφη του τομεα του οποιου παρακολουθουσες σε β και γ ταξη λυκειου.
Συνηθως β ομαδα πηγαινουν τα παιδια που θελουν να μπουν σε καποιο Πανεπιστημιο(και υπαρχει και η περιπτωση των παιδιων που βρεθηκαν εκει λογω οτι ηθελαν να μπουν σε τει εκτος ειδικοτητας τους)

ΤΕΕ δεν υπαρχει πια, λεγεται ΕΠΑΛ
Αυτα που λετε ΑΕΙ ονομαζονται ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ουτε ενιαια υπαρχουν πια λεγονται ΓΕΝΙΚΑ

Συμφωνω με αυτο που λεει ο Φοκος, αλλα εχει επικρατησει, οπως σε καθε τομεα στην Ελλαδα, ετσι και δω επικρατει αυτη η βλακωδης αποψη που δινει στα παιδια μια αισθηση ανωτερωτητας και ως μικροι λεοναρντο περιφρονουν τους υπολοιπους

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Σίγουρα οι πιο πολύ θεωρούν το Ενιαίο πιο καλό (έτσι πίστευα και εγώ οταν ήμουν μικρούλης).

Το γενικό είναι "αναγκαίο κακό" αν θες να πας σε ΑΕΙ.
οχι δεν ειναι! υπαρχει η β ομαδα! (και προφανως εννοεις πανεπιστημιο)
Αρχική Δημοσίευση από katerina16
Αυτό ισχύει και στη Λαμία..!
δυστυχως παντου συμβαινει...
(Να σε ρωτησω, στην λαμια το ΣΕΚ του σχολειου που βρισκεται;
στην καποδιστριου μεσα στο σχολειο ή καπου αλλού

Έλα όμως που λόγω χαμηλής βάσης έχει μαζευτεί ο κάθε τεμπέλης κι ο κάθε βαριεστημένος!Κι έτσι κατά κανόνα γίνεται "κακό" μάθημα,όπως λέμε...
οι περισσοτεροι απο αυτους, πιστευω πως σιγα-σιγα θα φυγουν οι πιο πολλοι....

Δεν πειράζει φίλε και μπράβο σου,θέλει κάκαλα τέτοια απόφαση...εμένα τότε οι δικοί μου ούτε να τ'ακούσουν για το Εσπερινό!
εμενα να δεις οι δικοι μου, ομως μετα που ειδαν πως η επιλογη μου με δικαιωσε, δεν βγαλαν τσιμουδια....

Αρχική Δημοσίευση από Alexl1996
...καθηγητές μου να καλλιεργούν την νοοτροπία ότι ο καλός μαθητής είναι για ΓΕΛ και μόνο οι μαθητές που "δεν τα παίρνουν τα γράμματα" είναι για ΕΠΑΛ..... :
ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ!!!!

καθηγητή του φροντιστηρίου μου να τον συμβουλεύει να μην πάω Σέρρες στο Τ.Ε.Ι. γιατί...έχει βάση 10 χιλιάδες μόρια!Για γέλια και για κλάματα...
για τα τρενα και αυτος...

Αρχική Δημοσίευση από Σεβαστή-Μαρία
Εγώ θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε ότι το κακό στο ΕΠΑΛ είναι ότι πάνε και οι τεμπέληδες.
Γενικά είναι πολύ άδικο για τα παιδιά που προσπαθούν είτε είναι στο ενιαίο είτε στο ΕΠΑΛ να υπάρχουν 5-10 βαρεμένοι που τους ενοχλούν .
Απλά στο ενιαίο έχει λιγότερους τέτοιους.
μην ορκιζεσαι κιολας... εχω κανει μαθητης και στα δυο σχολεια, δεν παρατηρησα τραγικες διαφορές...

Απο τις λιγες δημοσιευσεις στο θεμα που εχουν να πουν κατι....
| | | | | | | | | | | | | | | | |
V V V V V V V V V V V V V V V V
Αρχική Δημοσίευση από DOINA
Ειμαι τελευταια χρονια στο ΕΠΑ.Λ κ ειμαι πολυ ικανοποιημενη !! Εχω διαλεξει οικονομιας και διοικησης και τα μαθηματα που κανουμε οπως π.χ λογιστικη , αοδε,αοθ μ'αρεσουν πολυ ! στην αρχη ηταν να παω γενικο λυκειο γιατι ημουν απο τ γυμνασιο καλη μαθητρια αλλα για διαφορους λογους αποφασισα να παω στο επαλ και δεν το μετανιωσα ποτε!! Ναι μεν υπαρχουν μερικα παιδια που ειναι αστα να πανε..αλλα αμα εχεις ενα στοχο στην ζωη σου δεν κοιτας τους αλλους καθολου...Οι καθηγητες πιστεψτε με ειναι πολυ πιο φιλικοι και καλοι απο τ γενικο γιατι δεν υπαρχουν τοσες διακρισεις και ειναι πιο κοντα στο μαθητη.. εγω που ημουν στο γυμνασιο ( γενικο) σπανια ειχαμε τετοιους καθηγητες !! Κα δεν υπαρχει τοσο συχνα αυτο το φαινομενο του "γλυψιματος" κ του "γιατι βαλατε στο παιδι μου 19 ενω στον αλλον 20" ειναι πιο αληθινοι ολοι τους και ειλικρινα το λεω κ στα 3 χρονια που ημουν στο επαλ γνωρισα μονο καλους καθηγητες...γιατι απο παιδια ενταξει ειναι ενα αλλο θεμα.. τελος , οσοι τελειωνουν το επαλ εχουν την δυνατοτητα να μπουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση οπως και αυτοι τ γενικου ..γι'αυτο δεν μπορω να καταλαβω ποια η διαφορα.. μην σας πω οτι εμεις ειμαστε καλυτερα γιατι μαθαινουμε νωριτερα πραγματα που εχουν αμεση σχεση με αυτο που θελουμε να ασχοληθουμε οπως λογιστικα,πραγματα που εχουν να κανουν με την νοσηλευτικη,μαιευτικη,πληροφορικη,δομικων εργων κλπ !
Αρχική Δημοσίευση από dennispouka
Δεν προσφέρει όμως καλλιέργεια πνευματική.
πες μας οτι προσφερει πνευματικη καλλιεργεια το λυκειο σα σχολειο κιολας....
αλλα μαλλον δεν εχεις δει τις δραστηριοτητες με τις οποιες καταπιανονται οι μαθητες με το που τελειωνουν τα μαθηματα σε πολλα ΕΠΑΛ της χωρας.... για αυτο το λες
ενδεικτικα θα σου πω τις ομαδες μαθητων που ειχαν δημιουργηθει στο δικο μου ΕΠΑΛ....

Ομαδα φωτογραφιας
ραδιοφωνικος σταθμος
Ομαδα θεατρου
Ομαδα πεζοποριας
Ομαδα θεατρικου σεναριου
μουσικο συγκροτημα
Ομαδα blog
Ομαδα εφημεριδας

αν θεωρεις ακομα οτι ολα αυτα δεν ειναι αρκετα για την πνευματικη καλλιεργεια, εγω παω πασο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dennispouka

Νεοφερμένος

Ο dennispouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O dennispouka έγραψε στις 02:43, 01-02-12:

Εκ της φύσεως των μαθημάτων στο ΓΕΛ υπάρχει προσφορότερο περιβάλλον μάθησης. Αν και θεωρώ ότι πολύς κόσμος των ΓΕΛ θα έπρεπε να πάει σε ΕΠΑΛ και ότι δεν πηγαίνει λόγω φαύλων κοινωνικών αντιλήψεων, σίγουρα η επαφή με την επιστήμη έστω και σε θεωρητικότερη μορφή είναι πιο αξιόλογη. Προς την πνευματική καλλιέργεια εξαρτάται και πώς καθένας θα αξιοποιήσει τα παρεχόμενα από το σχολείο. Οι παρά πάνω ομάδες είναι δείγματα αξιέπαινα και συμβάλλουν στην πνευματική ολοκλήρωση αλλά δεν αρκούν διότι δεν διδάσκουν τον τρόπο του σκέπτεσθαι, πράγμα το οποίο παιδείαν απαιτεί, δηλαδή παίδεμμα.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Jack of Spades έγραψε στις 12:08, 01-02-12:

Δεν είναι μόνο μέτρο τα χρήματα. Ίσως για έναν φοιτητή μέτριο και μέλλοντα εργαζόμενο μέτριο θα ήταν γύρω από τα χρήματα καλύτερη επιλογή το ΕΠΑΛ. Δεν προσφέρει όμως καλλιέργεια πνευματική.

Είσαι χορατατζής τελικά!

Αρχική Δημοσίευση από challenger
οι περισσοτεροι απο αυτους, πιστευω πως σιγα-σιγα θα φυγουν οι πιο πολλοι....
Μπααα,100 φορές να τους κόψουν πάλι εδώ θα είναι!

Παράθεση

Dr.John (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dr.John
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Dr.John έγραψε στις 17:38, 02-02-12:

Εγώ που τελειώσα το ΕΠΑΛ είμαι πολύ ευχαριστημένος,διότι εκεί ασχολήθηκα με το επάγγελμά μου (πήρα στοιχειώδης γνώσεις)και τώρα τα βλέπω μπροστά μου στο ΤΕΙ. (Οσο είμαι στο Α εξάμηνο ακόμα μετά εννοείτε θα αλλάξουν τα πράγματα )

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:35, 07-02-12:

Ενώ προσφέρει το ΑΕΙ? Κρατάτε με!
Οσο για τους μαθητές ΕΠΑΛ που μπαίνουν σε ΑΕΙ, πρέπει να έχει γίνει πολύ πρόσφατα αυτό. Εγώ έγραψα πριν σύμφωνα με ότι ήξερα από την εποχή μου (πρόσεχα και πολύ να μην τα πω "τεχνικά"). Από ότι βλέπω όμως, αλλάζουν νόμους και όνομα στα πάντα...συνέχεια. Πριν λίγες μέρες ρώτησα κάτι για το ΔΙΚΑΤΣΑ και με κοίταζαν λες και είμαι από άλλο πλανήτη. Αφού καταλάβατε ρε, γιατί δεν απαντάτε?
Α μα πιά, συγχίστηκα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Jack of Spades έγραψε στις 19:52, 07-02-12:

Τα ΕΠΑ.Λ. από την αρχή ιδρύθηκαν με σκοπό να προσφέρουν πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση...άσχετα που το "δικαίωμα αυτό" κατοχυρώθηκε αρκετό καιρό αργότερα και κάποιοι,λόγω ολιγωρίας μερικών εξυπνάκηδων,"έχασαν το τρένο"...

Παράθεση

challenger

Φοιτητής

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,577 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 22:15, 08-02-12:

Πριν λίγες μέρες ρώτησα κάτι για το ΔΙΚΑΤΣΑ και με κοίταζαν λες και είμαι από άλλο πλανήτη. Αφού καταλάβατε ρε, γιατί δεν απαντάτε?
Α μα πιά, συγχίστηκα.
λεγεται ΔΟΑΤΑΠ νομιζω (παρεπιπτωντος μονο εμενα μου θυμιζε το παλιο ονομα μπεκατσα?)

Τα ΕΠΑ.Λ. από την αρχή ιδρύθηκαν με σκοπό να προσφέρουν πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση...άσχετα που το "δικαίωμα αυτό" κατοχυρώθηκε αρκετό καιρό αργότερα και κάποιοι,λόγω ολιγωρίας μερικών εξυπνάκηδων,"έχασαν το τρένο"...
νομιζω και επι ΤΕ.Λ μπορουσες να μπεις σε πανεπιστημια...

Παράθεση

dennispouka

Νεοφερμένος

O dennispouka έγραψε στις 22:59, 08-02-12:

Ενώ προσφέρει το ΑΕΙ? Κρατάτε με!
Οσο για τους μαθητές ΕΠΑΛ που μπαίνουν σε ΑΕΙ, πρέπει να έχει γίνει πολύ πρόσφατα αυτό. Εγώ έγραψα πριν σύμφωνα με ότι ήξερα από την εποχή μου (πρόσεχα και πολύ να μην τα πω "τεχνικά"). Από ότι βλέπω όμως, αλλάζουν νόμους και όνομα στα πάντα...συνέχεια. Πριν λίγες μέρες ρώτησα κάτι για το ΔΙΚΑΤΣΑ και με κοίταζαν λες και είμαι από άλλο πλανήτη. Αφού καταλάβατε ρε, γιατί δεν απαντάτε?
Α μα πιά, συγχίστηκα.
Στο τμήμα όπου φοιτώ, προσφέρεται, όπως και σε αρκετά άλλα. Υπάρχουν βέβαια πολλά τμήματα ΑΕΙ πράγματι αχρείαστα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:01, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από challenger
λεγεται ΔΟΑΤΑΠ νομιζω (παρεπιπτωντος μονο εμενα μου θυμιζε το παλιο ονομα μπεκατσα?)
νομιζω και επι ΤΕ.Λ μπορουσες να μπεις σε πανεπιστημια...
Αφού είναι ΔΙΚΑΤΣ'Α όχι ΔΙΚ'ΑΤΣΑ. Που κολλάει η μπεκάτσα? Αλλος τόνος.
Με τα τεχνικά αν μπορούσες να πας, δεν θα μπορούσες παντού. Θέλει πολύ ψάξιμο, αφού τα μαγειρεύουν κάθε χρόνο. Σε λίγο τίποτα δεν θα έχει το ίδιο όνομα και όλοι οι νόμοι και κανονισμοί θα αλλάξουν πάλι. Δεν ξέρουν ούτε αυτοί τι τους γίνεται.

Παράθεση

challenger

Φοιτητής

O challenger έγραψε στις 12:32, 10-02-12:

δεν εχει σημασια ο τονος....
ξερω παντως πως μπορουσες να πας παιδαγωγικα....

Παράθεση

panoslarissa

Μαθητής Β' λυκείου

O panoslarissa έγραψε στις 13:17, 10-02-12:

Εκ της φύσεως των μαθημάτων στο ΓΕΛ υπάρχει προσφορότερο περιβάλλον μάθησης. Αν και θεωρώ ότι πολύς κόσμος των ΓΕΛ θα έπρεπε να πάει σε ΕΠΑΛ και ότι δεν πηγαίνει λόγω φαύλων κοινωνικών αντιλήψεων, σίγουρα η επαφή με την επιστήμη έστω και σε θεωρητικότερη μορφή είναι πιο αξιόλογη. Προς την πνευματική καλλιέργεια εξαρτάται και πώς καθένας θα αξιοποιήσει τα παρεχόμενα από το σχολείο. Οι παρά πάνω ομάδες είναι δείγματα αξιέπαινα και συμβάλλουν στην πνευματική ολοκλήρωση αλλά δεν αρκούν διότι δεν διδάσκουν τον τρόπο του σκέπτεσθαι, πράγμα το οποίο παιδείαν απαιτεί, δηλαδή παίδεμμα.
απο που κι ως που τα μαθηματα του ΓΕΛ εχουν προσφορετερο περιβαλλον μαθησης;σχεδον τα ιδια μαθηματα κανουμε..2ον πολύς κόσμος των ΓΕΛ θα έπρεπε να πάει σε ΕΠΑΛ ;;Πως το κρινεις αυτο;

Παράθεση

challenger

Φοιτητής

O challenger έγραψε στις 16:15, 10-02-12:

απο οτι καταλαβα εννοει πως υπαρχουν πολλα παιδια που καταστρεφουν τρια χρονια απο την ζωη τους πηγαινοντας γενικο, ενω θα μπορουσαν να εμβαθυνουν τις τεχνικες τους γνωσεις σε ενα ΕΠΑΛ και δεν πηγαινουν επειδη εχουν πολυ "κολλημενο" οικογενειακο περιβαλλον....

Οσο για το πρωτο διαφωνω! εχω κανει και σε ΕΠΑΛ και σε ΓΕΛ μαθητης... ειναι αναλογα που ταιριαζει ο καθενας ΚΑΙ σε τι καθηγητες θα πεσει....

Παράθεση

danaoula8

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη danaoula8
H danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H danaoula8 έγραψε στις 23:59, 10-06-12:

να κανω και εγω μια ερωτηση... τελειωσα φετος την δευτερα λυκειου εβγαλα μεσο ορο 19,6 απο θετικη κατευθυνση ... παρολα αυτα σκεφτομαι να ξανακανω τη δευτερα λυκειου σε επαλ γιατι δεν θελω οι γονεις μου να πληρωσουν πολλα χρηματα για τα φροντιστηρια... θελω να περασω στο τει φυσικοθεραπειας.... πιστευετε πως ειναι χασιμο χρονου??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SparklingGrey
Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,447 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 00:27, 11-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από danaoula8
να κανω και εγω μια ερωτηση... τελειωσα φετος την δευτερα λυκειου εβγαλα μεσο ορο 19,6 απο θετικη κατευθυνση ... παρολα αυτα σκεφτομαι να ξανακανω τη δευτερα λυκειου σε επαλ γιατι δεν θελω οι γονεις μου να πληρωσουν πολλα χρηματα για τα φροντιστηρια... θελω να περασω στο τει φυσικοθεραπειας.... πιστευετε πως ειναι χασιμο χρονου??
Από τη στιγμή που σύμφωνα με τα λεγόμενά σου είσαι άριστη μαθήτρια (μολονότι, από προσωπική εμπειρία, ο Μ.Ο. δε λέει και πολλά) και η βάση της σχολής που επιθυμείς κυμαίνεται στα 14.000 - 16.000 μόρια, δε χρειάζεται, νομίζω, να πλουτίσεις τα φροντιστήρια. Δηλαδή, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι τα 16ωρα την εβδομάδα. Ουκ ολίγοι ήταν εκείνοι που τη φετινή χρονιά προσπάθησαν μόνοι τους. Μην ξεχνάς ότι τα φροντιστήρια δε σου προσφέρουν γνώσεις. Το πρόγραμμά σου οργανώνουν.
δε νομίζω να σε βοήθησα πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

panoslarissa

Μαθητής Β' λυκείου

O panoslarissa έγραψε στις 00:31, 11-06-12:

Πιστευω πως σ αυτο το τει μπορεις να περσσεις και χωρις να κανεις φροντιστηρια.Αρα με προσωπικη προσπαθεια θα μπορουσες να περασεις και δε θα χρειαστει να ερθεις σε επαλ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 00:34, 11-06-12:

Όλα είναι θέμα θέλησης. Το πρόβλημα είναι πως επειδή οι περισσότεροι (κι εγώ μέσα) δεν έχουμε καθαρούς στόχους, νομίζουμε απλά πως θέλουμε την χ σχολή, μέσα μας ξέρουμε πως δεν έχουμε ιδέα αν πραγματικά θα μας αρέσει . Έτσι αν επιχειρήσουμε πανελλήνιες χωρίς τον μπαμπούλα (φροντ) παρασυρόμαστε εύκολα. Νομίζω αν είσαι έτοιμη να δώσεις τα πάντα για να περάσεις στην σχολή σου περνάς και χωρίς φροντιστήρια-ιδιαίτερα. Καλά βοηθήματα με ωραίες ασκήσεις να πάρεις και πολύ όρεξη

ΥΓ: Δεν έχω δώσει πανελλήνιες, το ποστ είναι προϊόν της φαντασίας μου. Για τυχόν παρεκλίσεις από την πραγματικότητα δεν φέρω καμία ευθύνη νομική ή ηθική

Παράθεση

danaoula8

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη danaoula8
H danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H danaoula8 έγραψε στις 07:31, 11-06-12:

πλεον τα θεματα παραειναι δυσκολα και αν δεν υπαρχει βοηθεια ειτε απο φροντιστηρια ειτε απο ιδιαιτερα ειναι αρκετα δυσκολο να περασεις εκει που θες ακομα και αν αυτο ειναι το τει φυσικοθεραπειας ...(για οικογενιακους λογους πρεπει να περασω μονο αθηνα) για αυτο κοιταξα για την λυση του επαλ....

Παράθεση

challenger

Φοιτητής

O challenger έγραψε στις 10:16, 11-06-12:

πλεον τα θεματα παραειναι δυσκολα και αν δεν υπαρχει βοηθεια ειτε απο φροντιστηρια ειτε απο ιδιαιτερα ειναι αρκετα δυσκολο να περασεις εκει που θες ακομα και αν αυτο ειναι το τει φυσικοθεραπειας ...(για οικογενιακους λογους πρεπει να περασω μονο αθηνα) για αυτο κοιταξα για την λυση του επαλ....
Σκεψου την λυση του ΕΠΑΛ καθως θα σε συνεφερε και οικονομικα
αλλα και θα εχεις περισσοτερες εμπρακτες γνωσεις στο αντικειμενο σου!

Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FRIENDLY GIRL
H FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H FRIENDLY GIRL έγραψε στις 12:04, 29-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΣΙΣΣΥ36300
Κοίτα αν πας σε ΕΠΑΛ να ξέρεις ότι θα είναι πιο ευκολα..... Απο την άλλη όμως οι σπουδές σου δεν θα είναι ολοκληρομένες άρα δεν θα είναι εύκολο να προχωρίσεις στην μετέπειτα ζωή σου....... Η γνώμη μου είναι να μην πας και να παραμείνεις εκεί που εισαι.........

Πραγματικα γιατι μιλατε ετσι γενικα και αοριστα χωρις να ξερετε;Και στα επαλ ειναι δυσκολα και στα επαλ μπορεις να περασεις σε καποιο ΤΕΙ η ΑΕΙ.Που τις ειδες τις ανολοκληροτες σπουδες;Ισα ισα εμεις μαθαινουμε το επαγγελμα που θελουμε μια ωρα αρχιτερα απο εσας και οχι επιφανιακα.Επισης το γενικο διδασκει μονο μαθηματα γενικης παιδειας που τις περισσοτερες φορες δεν θα σου χρειαστουν στην δουλεια σου.

Παράθεση

arxarios_17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arxarios_17
H arxarios_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H arxarios_17 έγραψε στις 17:35, 02-10-12:

δεν ξέρω τι έιναι καλύτερο αλλά εδώ διάβασα http://apofoitos.com/index.php/newsroom/entry/news_825 ότι τα επιλέγει όλο και περισσότερος κόσμος.

Παράθεση

kostastz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostastz
Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O kostastz έγραψε στις 01:59, 06-11-12:

Θα ήθελα να αναλύσουμε λίγο τι είναι προτιμότερο και πιο πρακτικό σχετικά με τις πανελλήνιες

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 09:40, 06-11-12:

Στπ γενικό λύκειο φυσικά γίνεται καλύτερη προετοιμασία. Δε θέλω καν να σχολιάσω την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα ΕΠΑ.Λ....

Παράθεση

challenger

Φοιτητής

O challenger έγραψε στις 20:54, 06-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Στπ γενικό λύκειο φυσικά γίνεται καλύτερη προετοιμασία. Δε θέλω καν να σχολιάσω την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα ΕΠΑ.Λ....
Έχεις πάει σε όλα και ξέρεις;;;

Επίσης αν η δευτεροβάθμια στην Ελλάδα είναι τόσο γαμάτη, γιατί υπάρχουν φροντιστήρια;;;

Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 21:08, 06-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Ώρες-ώρες νιώθω πολύ τυχερή. Σαν να πέτυχα το λαχείο με το ΕΠΑΛ μου, που τέτοιες "κατηγορίες" που του ρίχνετε εσείς του ΓΕΛ δεν το αντιπροσωπεύουν σε καμία περίπτωση!!!!

Και όχι στα γενικά λύκεια δε γίνεται καλύτερη προετοιμασία, στα φροντιστήρια γίνεται.
Πλην κάποιων εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν το κανόνα, παιδιά που έβγαλε ο κ@λος τους σπυριά από το διάβασμα (ΜΌΝΑ ΤΟΥΣ, χωρίς φροντ) και έβαλαν τα γυαλιά σε μερικούς "έξυπνους" της τάξης που ίδρωνε το αυτάκι στο σχολείο γιατί είχαν για μαξιλαράκι το φροντ.

Παράθεση

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O kostastz έγραψε στις 23:35, 06-11-12:

Παιδιά ακούστε να δείτε πως έχει η κατάσταση: Εγώ έχω τελειώσει γενικό λύκειο και φέτος τελειώνω ΕΠΑΣ απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι προτιμότερο να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να πάω ένα χρόνο επαλ και να δώσω από εκεί με μαθήματα ειδικότητας. τι προτείνετε;

Παράθεση

challenger

Φοιτητής

O challenger έγραψε στις 06:43, 07-11-12:

εξαρτάται τις δεξιότητες σου και τους στόχους σου!

πες μας σε τι μαθήματα έχεις δυνατότητες, και που θελεις να πας

Παράθεση

kostastz

Νεοφερμένος

O kostastz έγραψε στις 11:19, 07-11-12:

Βιολογία την οποία την λατρεύω χημεία φυσική αυτά. Τα μαθηματικά δεν τα πολύ πάω να σου πω την αλήθεια

Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 17:41, 07-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από kostastz
Παιδιά ακούστε να δείτε πως έχει η κατάσταση: Εγώ έχω τελειώσει γενικό λύκειο και φέτος τελειώνω ΕΠΑΣ απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι προτιμότερο να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να πάω ένα χρόνο επαλ και να δώσω από εκεί με μαθήματα ειδικότητας. τι προτείνετε;
Γιατί ένα χρόνο; Δύο δεν πρέπει;
Αν όντως οι δεξιότητες σου σε τραβάνε μη το σκέφτεσαι πάνε...
Όμως δε νομίζεις ότι έχεις χάσει ήδη χρόνο; Πήγες ΕΠΑΣ, τώρα σκέφτεσαι να πας ΕΠΑΛ..
δε ξέρω, εγώ μάλλον στη θέση σου θα επέλεγα να έδινα πανελλαδικές κατευθείαν και θα προσπαθούσα αρκετά.

Παράθεση

kostastz

Νεοφερμένος

O kostastz έγραψε στις 23:39, 07-11-12:

Λες να ξαναδώσω κανονικά πανελλήνιες; Απλά θέλω να περάσω σε σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου

Παράθεση

dimitris98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitris98
Ο dimitris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O dimitris98 έγραψε στις 17:42, 22-01-14:

HELP!!!Φέτος είμαι στην a' τάξη γενικού λυκείου και είμαστε η "άτυχοι χρονια"( 1998 ) που πέφτουμε πάνω σε ένα νέο σύστημα το οποιο για μαθητές/-τριες που δεν διαβάζουν και "ψιλοαδιαφορουν" είναι παρα μα παρα πολύ δύσκολο!Τέλος πάντων σκέφτομαι να πάω στο "επαλ" του χρόνου αλλα όλοι μα όλοι μου λένε να μην πάω (φίλοι,γονείς ίδιος η μαμά μου,καθηγητές k.a.)εσείς τι μου προτείνεται να κάνω?Είναι καλο σχολειό το "επαλ" η τζάμπα θα πάω?Κάποιοι λένε ότι είναι κάποιοι όχι εγώ είμαι σε δίλημμα.HELP PLEASE!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 22-01-14 στις 22:02. Αιτία: Greeklish.
Παράθεση

dimitris98

Νεοφερμένος

O dimitris98 έγραψε στις 17:06, 23-01-14:

Σας παρακαλω απαντηστε μου βοηθηστε με ειναι σημαντικο!! :-)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitris98

Νεοφερμένος

O dimitris98 έγραψε στις 12:19, 07-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris98
Σας παρακαλω απαντηστε μου βοηθηστε με ειναι σημαντικο!! :-)
Θελω βοηθια τι να κανω? Η σχολικη αυτη χρονια θα τελειωσει και δεν θα εχω αποφασισει με τιποτα τι θα κανω τελικα θελω γνωμη σας!

Παράθεση

tais

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tais
Ο tais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O tais έγραψε στις 20:19, 12-02-14:

Καλησπερα ειμαι μαθητης της Γ΄ γυμνασιου και στο πρωτο τριμηνο εβγαλα 14,7 και στο δευτερο πιστευω να πιασω το 15.Θελω να γινω αστυνομικος ή στρατιωτικος και ζηταω την γνωμη σας ως το προς ποια κατευθυνση(γενικο ή επαλ)να ακολουθησω για να γινω αυτο που θελω.Ευχαριστω

Παράθεση

merden

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη merden
Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O merden έγραψε στις 20:27, 12-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris98
Θελω βοηθια τι να κανω? Η σχολικη αυτη χρονια θα τελειωσει και δεν θα εχω αποφασισει με τιποτα τι θα κανω τελικα θελω γνωμη σας!
Εγώ πιστεύω οτί καλύτερα θα ήταν να μείνεις στο Γενικό Λύκειο.Η ποιότητα θεωρητικά είναι καλύτερη.Ως προς την εισαγωγή στις σχολές που ανέφερες δεν ξέρω αν γίνεται από Επαγγελματικό Λύκειο αλλά από Γε.Λ σίγουρα γίνεται.
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις

Παράθεση

tais

Νεοφερμένος

O tais έγραψε στις 17:43, 13-02-14:

κανεις;;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 18:01, 13-02-14:

Γενικό, και για αυτό που θες νομίζω μπορείς να βγεις από όλες τις κατευθύνσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη. Αν και πας αρχικά γενικό και τα βλέπεις δύσκολα μπορείς να αλλάξεις και μετά Β λυκείου να κάνεις στο επαλ.

Παράθεση

tais

Νεοφερμένος

O tais έγραψε στις 13:24, 14-02-14:

Ευχαριστω.Και εγω για γενικο σκεφτομουνα αλλα τωρα με το νεο συστημα οσοι μαθητες δεν τα πανε πολυ καλα δεν θα τα βγαλουν περα...ασε που ακουσα οτι μπορει να μην σε αφησουν να γραψεις και πανελληνιες

Παράθεση

PirgiotisThyra3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PirgiotisThyra3
Ο PirgiotisThyra3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O PirgiotisThyra3 έγραψε στις 15:16, 14-02-14:

Το Επαλ ειναι γενικα παρεξηγημενο. Ισως φταιει που ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους δικηγορους, γιατρους κλπ. Οποτε πιστευω οτι το προβλημα ξεκιναει απ την κοινωνια.

Σταματηστε να γραφετε τους βαθμους σας και να ρωτατε τι να ακολουθησετε και απλα σκεφτειτε τι θα θελατε να ακολουθησετε στο μελλον και απλα βαλτε τα δυνατα σας να το καταφερετε.
Στα χαρτια το Επαλ ειναι ανωτερο του Γελ, λογω του πτυχιου 3ου βαθμου που παιρνεις(νομιζω ειναι ισαξιο με αυτο του ΙΕΚ) Στην πραξη βεβαια κανενα απ τα δυο δεν λειτουργει οπως πρεπει.
Εγω παντως 3 χρονια σε Επαλ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος κ απ τους πιο πολλους καθηγητες και απ τα πιο πολλα παιδια και απ τα μαθηματα εννοειται. Το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει αυτο που ακολουθεις και να μην το κανεις απλα για να περναει η ωρα. Πιστευω οτι το Επαλ σου δινει πιο πρακτικες γνωσεις για τη συνεχεια αφου και να μην ακολουθησεις αυτο που εμαθες στο σχολειο καπου θα φανουν χρησιμες οι γνωσεις. Ειναι θεμα προτιμησης καθαρα δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. (Αν εξαιρεσεις οτι στο Επαλ δε θα δεις εκδρομη ουτε με αιτηση). Αυτα. Αν καποιος εχει αποριες ρωταει.

Καλη Επιτυχια σε οσους δινουμε Πανελληνιες!

Παράθεση

tais

Νεοφερμένος

O tais έγραψε στις 21:31, 18-02-14:

Αναφερθηκα στους βαθμους μου για να καταλαβετε λιγο πολυ το τι μαθητης ειμαι.τωρα απο κει και περα οπως αναφερθηκα και πιο πανω εγω θελω να μπω σε μια αστυνομικη/στρατιωτικη σχολη και εκτος του οτι οι βασεις ειναι εκτοξευμενες στο ΕΠΑ.Λ ειναι κι το οτι ακουσα οτι αμα δωσεις με την ομαδα Α τοτε μπορεις να μπεις μονο σε ΤΕΙ σχετικα με την ειδικοτητα σου αληθευει;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους