Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,329 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,582 μηνύματα σε 96,211 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 948 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 87)
Γενικό Λύκειο
64
73,56%
ΕΠΑΛ
23
26,44%

kostastz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostastz
Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O kostastz έγραψε στις 01:59, 06-11-12:

Θα ήθελα να αναλύσουμε λίγο τι είναι προτιμότερο και πιο πρακτικό σχετικά με τις πανελλήνιες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,649 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 09:40, 06-11-12:

Στπ γενικό λύκειο φυσικά γίνεται καλύτερη προετοιμασία. Δε θέλω καν να σχολιάσω την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα ΕΠΑ.Λ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

challenger

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 20:54, 06-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Στπ γενικό λύκειο φυσικά γίνεται καλύτερη προετοιμασία. Δε θέλω καν να σχολιάσω την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα ΕΠΑ.Λ....
Έχεις πάει σε όλα και ξέρεις;;;

Επίσης αν η δευτεροβάθμια στην Ελλάδα είναι τόσο γαμάτη, γιατί υπάρχουν φροντιστήρια;;;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 21:08, 06-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Ώρες-ώρες νιώθω πολύ τυχερή. Σαν να πέτυχα το λαχείο με το ΕΠΑΛ μου, που τέτοιες "κατηγορίες" που του ρίχνετε εσείς του ΓΕΛ δεν το αντιπροσωπεύουν σε καμία περίπτωση!!!!

Και όχι στα γενικά λύκεια δε γίνεται καλύτερη προετοιμασία, στα φροντιστήρια γίνεται.
Πλην κάποιων εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν το κανόνα, παιδιά που έβγαλε ο κ@λος τους σπυριά από το διάβασμα (ΜΌΝΑ ΤΟΥΣ, χωρίς φροντ) και έβαλαν τα γυαλιά σε μερικούς "έξυπνους" της τάξης που ίδρωνε το αυτάκι στο σχολείο γιατί είχαν για μαξιλαράκι το φροντ.

Παράθεση

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O kostastz έγραψε στις 23:35, 06-11-12:

Παιδιά ακούστε να δείτε πως έχει η κατάσταση: Εγώ έχω τελειώσει γενικό λύκειο και φέτος τελειώνω ΕΠΑΣ απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι προτιμότερο να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να πάω ένα χρόνο επαλ και να δώσω από εκεί με μαθήματα ειδικότητας. τι προτείνετε;

Παράθεση

challenger

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 06:43, 07-11-12:

εξαρτάται τις δεξιότητες σου και τους στόχους σου!

πες μας σε τι μαθήματα έχεις δυνατότητες, και που θελεις να πας

Παράθεση

kostastz

Νεοφερμένος

O kostastz έγραψε στις 11:19, 07-11-12:

Βιολογία την οποία την λατρεύω χημεία φυσική αυτά. Τα μαθηματικά δεν τα πολύ πάω να σου πω την αλήθεια

Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 17:41, 07-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από kostastz
Παιδιά ακούστε να δείτε πως έχει η κατάσταση: Εγώ έχω τελειώσει γενικό λύκειο και φέτος τελειώνω ΕΠΑΣ απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι προτιμότερο να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να πάω ένα χρόνο επαλ και να δώσω από εκεί με μαθήματα ειδικότητας. τι προτείνετε;
Γιατί ένα χρόνο; Δύο δεν πρέπει;
Αν όντως οι δεξιότητες σου σε τραβάνε μη το σκέφτεσαι πάνε...
Όμως δε νομίζεις ότι έχεις χάσει ήδη χρόνο; Πήγες ΕΠΑΣ, τώρα σκέφτεσαι να πας ΕΠΑΛ..
δε ξέρω, εγώ μάλλον στη θέση σου θα επέλεγα να έδινα πανελλαδικές κατευθείαν και θα προσπαθούσα αρκετά.

Παράθεση

kostastz

Νεοφερμένος

O kostastz έγραψε στις 23:39, 07-11-12:

Λες να ξαναδώσω κανονικά πανελλήνιες; Απλά θέλω να περάσω σε σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου

Παράθεση

dimitris98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitris98
Ο dimitris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O dimitris98 έγραψε στις 17:42, 22-01-14:

HELP!!!Φέτος είμαι στην a' τάξη γενικού λυκείου και είμαστε η "άτυχοι χρονια"( 1998 ) που πέφτουμε πάνω σε ένα νέο σύστημα το οποιο για μαθητές/-τριες που δεν διαβάζουν και "ψιλοαδιαφορουν" είναι παρα μα παρα πολύ δύσκολο!Τέλος πάντων σκέφτομαι να πάω στο "επαλ" του χρόνου αλλα όλοι μα όλοι μου λένε να μην πάω (φίλοι,γονείς ίδιος η μαμά μου,καθηγητές k.a.)εσείς τι μου προτείνεται να κάνω?Είναι καλο σχολειό το "επαλ" η τζάμπα θα πάω?Κάποιοι λένε ότι είναι κάποιοι όχι εγώ είμαι σε δίλημμα.HELP PLEASE!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 22-01-14 στις 22:02. Αιτία: Greeklish.
Παράθεση

dimitris98

Νεοφερμένος

O dimitris98 έγραψε στις 17:06, 23-01-14:

Σας παρακαλω απαντηστε μου βοηθηστε με ειναι σημαντικο!! :-)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitris98

Νεοφερμένος

O dimitris98 έγραψε στις 12:19, 07-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris98
Σας παρακαλω απαντηστε μου βοηθηστε με ειναι σημαντικο!! :-)
Θελω βοηθια τι να κανω? Η σχολικη αυτη χρονια θα τελειωσει και δεν θα εχω αποφασισει με τιποτα τι θα κανω τελικα θελω γνωμη σας!

Παράθεση

tais

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tais
Ο tais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O tais έγραψε στις 20:19, 12-02-14:

Καλησπερα ειμαι μαθητης της Γ΄ γυμνασιου και στο πρωτο τριμηνο εβγαλα 14,7 και στο δευτερο πιστευω να πιασω το 15.Θελω να γινω αστυνομικος ή στρατιωτικος και ζηταω την γνωμη σας ως το προς ποια κατευθυνση(γενικο ή επαλ)να ακολουθησω για να γινω αυτο που θελω.Ευχαριστω

Παράθεση

merden

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη merden
Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O merden έγραψε στις 20:27, 12-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris98
Θελω βοηθια τι να κανω? Η σχολικη αυτη χρονια θα τελειωσει και δεν θα εχω αποφασισει με τιποτα τι θα κανω τελικα θελω γνωμη σας!
Εγώ πιστεύω οτί καλύτερα θα ήταν να μείνεις στο Γενικό Λύκειο.Η ποιότητα θεωρητικά είναι καλύτερη.Ως προς την εισαγωγή στις σχολές που ανέφερες δεν ξέρω αν γίνεται από Επαγγελματικό Λύκειο αλλά από Γε.Λ σίγουρα γίνεται.
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις

Παράθεση

tais

Νεοφερμένος

O tais έγραψε στις 17:43, 13-02-14:

κανεις;;

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 18:01, 13-02-14:

Γενικό, και για αυτό που θες νομίζω μπορείς να βγεις από όλες τις κατευθύνσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη. Αν και πας αρχικά γενικό και τα βλέπεις δύσκολα μπορείς να αλλάξεις και μετά Β λυκείου να κάνεις στο επαλ.

Παράθεση

tais

Νεοφερμένος

O tais έγραψε στις 13:24, 14-02-14:

Ευχαριστω.Και εγω για γενικο σκεφτομουνα αλλα τωρα με το νεο συστημα οσοι μαθητες δεν τα πανε πολυ καλα δεν θα τα βγαλουν περα...ασε που ακουσα οτι μπορει να μην σε αφησουν να γραψεις και πανελληνιες

Παράθεση

PirgiotisThyra3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PirgiotisThyra3
Ο PirgiotisThyra3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O PirgiotisThyra3 έγραψε στις 15:16, 14-02-14:

Το Επαλ ειναι γενικα παρεξηγημενο. Ισως φταιει που ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους δικηγορους, γιατρους κλπ. Οποτε πιστευω οτι το προβλημα ξεκιναει απ την κοινωνια.

Σταματηστε να γραφετε τους βαθμους σας και να ρωτατε τι να ακολουθησετε και απλα σκεφτειτε τι θα θελατε να ακολουθησετε στο μελλον και απλα βαλτε τα δυνατα σας να το καταφερετε.
Στα χαρτια το Επαλ ειναι ανωτερο του Γελ, λογω του πτυχιου 3ου βαθμου που παιρνεις(νομιζω ειναι ισαξιο με αυτο του ΙΕΚ) Στην πραξη βεβαια κανενα απ τα δυο δεν λειτουργει οπως πρεπει.
Εγω παντως 3 χρονια σε Επαλ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος κ απ τους πιο πολλους καθηγητες και απ τα πιο πολλα παιδια και απ τα μαθηματα εννοειται. Το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει αυτο που ακολουθεις και να μην το κανεις απλα για να περναει η ωρα. Πιστευω οτι το Επαλ σου δινει πιο πρακτικες γνωσεις για τη συνεχεια αφου και να μην ακολουθησεις αυτο που εμαθες στο σχολειο καπου θα φανουν χρησιμες οι γνωσεις. Ειναι θεμα προτιμησης καθαρα δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. (Αν εξαιρεσεις οτι στο Επαλ δε θα δεις εκδρομη ουτε με αιτηση). Αυτα. Αν καποιος εχει αποριες ρωταει.

Καλη Επιτυχια σε οσους δινουμε Πανελληνιες!

Παράθεση

tais

Νεοφερμένος

O tais έγραψε στις 21:31, 18-02-14:

Αναφερθηκα στους βαθμους μου για να καταλαβετε λιγο πολυ το τι μαθητης ειμαι.τωρα απο κει και περα οπως αναφερθηκα και πιο πανω εγω θελω να μπω σε μια αστυνομικη/στρατιωτικη σχολη και εκτος του οτι οι βασεις ειναι εκτοξευμενες στο ΕΠΑ.Λ ειναι κι το οτι ακουσα οτι αμα δωσεις με την ομαδα Α τοτε μπορεις να μπεις μονο σε ΤΕΙ σχετικα με την ειδικοτητα σου αληθευει;

Παράθεση

PirgiotisThyra3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PirgiotisThyra3
Ο PirgiotisThyra3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O PirgiotisThyra3 έγραψε στις 21:40, 18-02-14:

απο ομαδα Α δινεις για τα ΤΕΙ που ειναι σχετικα με την ειδικοτητα σου (τα χει το μηχανογραφικο). Εκτος των ΤΕΙ μπαινεις σε στρατιωτικες σχολες, ναυτικο, μπατσοσχολες που ειναι κοινες για ολες τις ειδικοτητες

Παράθεση

dimitris98

Νεοφερμένος

O dimitris98 έγραψε στις 13:28, 22-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από PirgiotisThyra3
Το Επαλ ειναι γενικα παρεξηγημενο. Ισως φταιει που ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους δικηγορους, γιατρους κλπ. Οποτε πιστευω οτι το προβλημα ξεκιναει απ την κοινωνια.

Σταματηστε να γραφετε τους βαθμους σας και να ρωτατε τι να ακολουθησετε και απλα σκεφτειτε τι θα θελατε να ακολουθησετε στο μελλον και απλα βαλτε τα δυνατα σας να το καταφερετε.
Στα χαρτια το Επαλ ειναι ανωτερο του Γελ, λογω του πτυχιου 3ου βαθμου που παιρνεις(νομιζω ειναι ισαξιο με αυτο του ΙΕΚ) Στην πραξη βεβαια κανενα απ τα δυο δεν λειτουργει οπως πρεπει.
Εγω παντως 3 χρονια σε Επαλ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος κ απ τους πιο πολλους καθηγητες και απ τα πιο πολλα παιδια και απ τα μαθηματα εννοειται. Το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει αυτο που ακολουθεις και να μην το κανεις απλα για να περναει η ωρα. Πιστευω οτι το Επαλ σου δινει πιο πρακτικες γνωσεις για τη συνεχεια αφου και να μην ακολουθησεις αυτο που εμαθες στο σχολειο καπου θα φανουν χρησιμες οι γνωσεις. Ειναι θεμα προτιμησης καθαρα δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. (Αν εξαιρεσεις οτι στο Επαλ δε θα δεις εκδρομη ουτε με αιτηση). Αυτα. Αν καποιος εχει αποριες ρωταει.

Καλη Επιτυχια σε οσους δινουμε Πανελληνιες!
Σωστα τα λες μπραβω!

Αρχική Δημοσίευση από tais
Αναφερθηκα στους βαθμους μου για να καταλαβετε λιγο πολυ το τι μαθητης ειμαι.τωρα απο κει και περα οπως αναφερθηκα και πιο πανω εγω θελω να μπω σε μια αστυνομικη/στρατιωτικη σχολη και εκτος του οτι οι βασεις ειναι εκτοξευμενες στο ΕΠΑ.Λ ειναι κι το οτι ακουσα οτι αμα δωσεις με την ομαδα Α τοτε μπορεις να μπεις μονο σε ΤΕΙ σχετικα με την ειδικοτητα σου αληθευει;
Ναι αλιθεια ειναι ομαδα α' μονο τει ομαδα β' τα παντα δηλαδη οτι μπορεις να περασεις απο Γε.Λ μπορεις και απο εκει.

Αρχική Δημοσίευση από tais
Ευχαριστω.Και εγω για γενικο σκεφτομουνα αλλα τωρα με το νεο συστημα οσοι μαθητες δεν τα πανε πολυ καλα δεν θα τα βγαλουν περα...ασε που ακουσα οτι μπορει να μην σε αφησουν να γραψεις και πανελληνιες
Ασε ασε δεν ξερεις τι τραβαμε καθε μερα...Ειναι πολυ δυσκολο για αδυναμους και μετριους μαθητες οπως ειμαι εγω.Δηλαδη και για να βγαλεις μονο το λυκειο και μετα να πας σε καποιο ιεκ/οαεδ κ.τ.λ πρεπει να στρωθεις αλλιως δεν προκειται να το βγαλεις.Αυτο που ειπες για τις πανελληνιες δεν ειναι ακριβως ετσι απλα με το "παλιο" συστημα 1α εδεινες πανελληνιες και μετα ενδοσχολεικες ενω τωρα το αντιθετο.Και αν τυχον στις ενδοσχολεικες μεινεις σε καποιο μαθημα δεν μπορεις να δωσεις πανελληνιες.Και ετσι το/τα μαθημα/μαθηματα που εμεινες τα δινεις τον σεπτεμβριο,οσο αναφορα τις πανελληνιες αν πραγματικα ενδοιαφερεσε ξανα δινεις του χρονου. Αν και δεν προκειται να μεινεις στις ενδοσχολεικες γιατι παντα παντα παντα στην Γ' Λυκειου βαζουν πολυ μα παρα πολυ φουσκομενεους βαθμους στα γενικης (τα προαναφερθεντα ενδοσχολεικα μαθηματα) και ετσι περνας και απο τα τριμηνα εεε...και λιγο αμα διαβασεις θα σε μια χαρα. Το θεμα ειναι η τραπεζα θεματων και το οτι αλλαζουν η κατευθηνσεις...

Αρχική Δημοσίευση από merden
Εγώ πιστεύω οτί καλύτερα θα ήταν να μείνεις στο Γενικό Λύκειο.Η ποιότητα θεωρητικά είναι καλύτερη.Ως προς την εισαγωγή στις σχολές που ανέφερες δεν ξέρω αν γίνεται από Επαγγελματικό Λύκειο αλλά από Γε.Λ σίγουρα γίνεται.
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις
Ευχαριστω πολυ. Τις τελευταιες μερες το σκεφτικα λιγο και κατα 99% θα συνεχισω Γε.Λ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 23-02-14 στις 13:48. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων.
Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lisa96
H lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lisa96 έγραψε στις 16:48, 09-03-14:

HELP!!!!!!!!!
Καλησπερα. Είμαι μαθήτρια της πρώτης λυκείου και ενώ από το γυμνάσιο σκευτόμουν να πάω επαλ είπα να μου δώσω μία ευκαιρία στο γενικό μιας και όλοι στον οικογενειακό μου κύκλο είναι ενάντιας της γνώμης μου. Η χρονιά όμως τελειώνει και δεν νομίζω πως θα μεινω στο γενικό.Οι βαθμοι μου σε φυσικη,μαθηματικα,βιολογια και τελος παντος σε μαθήματα θετικής ειναι από 15 μέχρι 18,πράγμα που θεωρώ καλό, ενώ στα θεωρητικής (ειδικά αρχαία) χάλια.Το θέμα μου δεν είναι κατά πόσο είναι ίσας αξίας η οχι τα απολυτήρια του επαλ με του γενικού, αλλά το ότι αυτό που θέλω να σπουδάσω (βιομηχανική πληροφορική) αν και περναει από επαλ,στο επαλ της περιοχης μου,καπιοι φίλοι μου ειπαν ''δεν φενεται να διμιουργήθηκε τμημα τα προηγουμενα χρόνια'' Τι συμαίνει αυτό??? Γίνεται να περνάς σε μία ειδικότητα μόνο απο μερικά επαλ???

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 907 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 18:10, 09-03-14:

Λιζα γεια. Βιομηχανικη πληροφορικη που θες να σπουδασεις εννοεις μετα σαν σχολη ή ειδικοτητα στο επαλ μεσα σαν τομεα πληροφορικης?

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lisa96 έγραψε στις 18:29, 09-03-14:

aladdin για να ειμαι ηληκρινής δεν καταλαβαινω την διαφορά ... Εγώ ενοώ ότι όταν δώσω πανελληνιες θέλω να περάσω σε βιομηχανικη πληροφορική.

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 907 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 18:39, 09-03-14:

Αρα εννοεις τη σχολη που θες να περασεις μετα το σχολειο. Στην Καβαλα νομιζω ειναι, εκει θες?

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 18:53, 09-03-14:

Ναι στην καβάλα είναι. Ξέρεις αν μπορώ να περάσω αν δεν υπάρχει σαν ειδικότητα στο επάλ?? Επίσης γνωρίζεις μήπως γιατί σε μερικά υπάρχη και σε άλλα οχι??

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 19:07, 09-03-14:

Λισα στο επαλ εκτος απο τα γενικης παιδειας που ειναι ιδια με το γελ, εχει και καποιους τομεις με μαθηματα ειδικοτητας πχ τομεα πληροφορικης. Οταν σου λενε οτι δε σχηματιστηκε τμημα εννοουν οτι μπορει να μην υπηρχαν πολλα παιδια σε καποιο επαλ που να θελαν αυτη την ειδικοτητα οποτε αν τη θες πρεπει να πας σε αλλο επαλ. Αλλα για την πληροφορικη ειναι σπανιο να μη σχηματιζεται τμημα γτ ειναι η πιο δημοφιλης.

Αλλο ειναι το προβλημα ομως, οτι εφοσον θες να περασεις στο τει βιομ.πληροφορικης στην καβαλα δεν υπαρχει λογος να πας μεσω επαλ. Δεν κερδιζεις κατι. Δε νομιζω οτι εχει τοσο μεγαλη βαση η σχολη αυτη, επομενως θα δωσεις πανελλαδικες κ μπαινεις. Γιατι να μπλεξεις με το επαλ? Τσεκαρε τι βαση εχει στο περιπου.

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 19:17, 09-03-14:

Οι λόγοι που θέλω να πάω επαλ ειναι :
1) Κοντεύω να μείνω από αρχαία
2) Οι καθηγητές που εχουμε γενικό τουλαχιστον στην κατευθηνση που θέλω είναι πιο τουρίστες από εμάς. Στο επάλ που θέλω ξέρω από φίλο ότι γίνεται μάθημα
Νόμιζα ότι αλλος τομέας είναι η πληροφορικά και αλλος η βιομηχανική πληροφορική..

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 19:24, 09-03-14:

Εννοειται οτι αλλο πληροφορικη αλλο βιομηχανικη πληροφορικη. Αν λοιπον ειναι τοσο χαλια οι καθηγητες και θες να αποφυγεις αρχαι τοτε οκ. Πανε και παρε μια ειδικοτητα στον τομεα πληροφορικης.

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 19:29, 09-03-14:

Δεν κατάλαβα!!??!!.. Αν πάρω μία τυχία ειδικότητα μετά θα μπορώ να περάσω στην σχολη βιομηχανικης πληροφορικης στο τέλος??

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 19:47, 09-03-14:

Τι δεν καταλαβες για να σου πω.

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 19:54, 09-03-14:

Δεν κατάλαβα πως θα μπορέσω να περάσω στην σχολή αν δεν το έχω πάρει σαν ειδικότητα..γινεται??

Δηλαδη... γίνεται να μην πάρω σαν ειδικότητα την βιομηχανικη πληροφορικη και μετά να περάσω στην σχολή βιομηχανικής πληροφορικής???

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 20:05, 09-03-14:

Οχι δε γινεται, πρεπει να παρεις ειδικοτητα απο σχετικο τομεα, δε μπορει να παρεις νοσηλευτικη για να πας μετα σε σχολη πληροφορικης. Ειδικοτητα βιομηχανικη πληροφορικη δεν υπαρχει, οι τομεις που μπορεις να διαλεξεις εσυ που εχουν σχεση ειναι πληροφορικης και ηλεκτρονικης και ο καθε τομεας εχει ειδικοτητες. Εχει και αλλους τομεις αλλα δε σε ενδιαφερουν ουτε και οδηγουν στις σχολες που θες. Νομιζω με το νεο συστημα εχουν βγει και νεες ειδικοτητες. Αφου λοιπον θες να αποφυγεις αρχαια κ οι καθηγητες σας ειναι μακακες να πας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aladdin : 09-03-14 στις 20:18.
Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 20:20, 09-03-14:

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ aladdin !!! Το είχα μεγάλο ανχος !!!
Σου ευχομαι ένα καλό βράδυ και μία υπέροχη και ξεκούραστη εβδομάδα!!

Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 21:07, 07-06-14:

Θα πω γενικό γιατί εδώ στο τεχνικό είναι πολύ χάλια

Παράθεση

dimoskon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimoskon
Ο dimoskon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O dimoskon Καλύτερη Χρονιά! έγραψε στις 09:05, 16-03-15:

Στο άμεσο μέλλον, θα υπάρχει ζήτηση για πληροφορικούς στην βιομηχανία, δεδομένου ότι:

α) η νέα ελληνική βιομηχανία βρίσκεται ακόμα σε νηπιακό στάδιο

β) η ελληνική αγορά σταδιακά απορροφά τις τεχνολογίες πληροφοριών(IT)

Όσο για τα ΕΠΑ.Λ., προσφέρουν τη δυνατότητα άμεσης εξειδίκευσης εφόσον ο απαιτητικός μαθητής:

α) συνεργαστεί άμεσα με τον υπεύθυνο καθηγητή στον τομέα του

β) αναζητήσει ειδική βιβλιογραφία στα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,119 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 17:10, 17-03-15:

Το θέμα είναι, οι μαθητές που επιλέγουν να φοιτήσουν σε ΕΠΑ.Λ να ξέρουν τι ζητούν από 'κει, να είναι συνειδητοποιημένη και να έχουν και έναν συγκεκριμένο στόχο! Όπως και σε πολλές άλλες περιοχές στην Ελλάδα, ισχύει το ίδιο και στη δική μου! Υπάρχουν διάφορα πλέον στερεότυπα για το Επα.λ! Γενικά εδώ πια ισχύει ότι: Σοβαρός και καλός μαθητής=> ΓΕΛ, Τεμπέλης και τούβλο=> ΕΠΑΛ! Δεν είναι έτσι όμως! Κι όταν οι ίδιοι οι μαθητές είναι πεπεισμένοι πώς αφού δεν τα καταφέρνουν στα μαθήματα τότε αξίζουν να πάνε στο ΕΠΑΛ ή απλά επειδή είναι οι αλήτες ποτέ δεν θα σταματήσει αυτή η υποτίμηση! Γιατί όταν οι ίδιοι οι μαθητές υποβαθμίζουν το σχολείο τους λέγοντας πως είναι για τους "βλάκες" και τους "μάγκες", τι περιμένουν από τις επόμενες γενιές να πιστεύουν για αυτό το σχολείο; Είμαι Γ' γυμνασίου και σήμερα κάναμε επίσκεψη στο ΕΠΑΛ της πόλης μου (εν τω μεταξύ εγώ είχα ήδη δώσει τη δήλωση που έλεγε ότι θα φοιτήσω στο γενικό). Η εντύπωση που σχημάτισα ήταν από τη μία εξαιρετικά θετική (δεν το περίμενα) και από την άλλη απογοήτευση. Τα εργαστήρια φαινόταν εξαιρετικά ενδιαφέροντα, το ίδιο και οι αίθουσες και γενικά η ιδέα ότι δεν θα τρως στη μάπα το μουντό θεωρητικό μάθημα του ΓΕΛ αλλά θα προχωράς και στις εφαρμογές διαφόρων τομέων. Θερμοκήπια για γεωπονική, μηχανήματα και καλώδια για ηλεκτρολόγους, υπολογιστές και τα πάντα για όλες τις ειδικότητες. Έμεινα άφωνος, μέχρι που άλλαζα γνώμη..μέχρι που είδα τους μαθητές. Όλοι έξω, οι περισσότεροι κάπνιζαν σαν τα κοπρόσκυλα, με κουκούλες και γυαλιά ηλίου να κάνουν μαγκιές στο προαύλιο αλλά και τους μαθητές στα εργαστήρια να είναι κυριολεκτικά στη λούφα. Στο εργαστήριο πληροφορικής, όλοι ήταν στο fb και ένας μαθητής μάλιστα έπαιζε counter strike! Μετά από αυτό, αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να πάω εκεί λόγω της κατάστασης των μαθητών (όλοι παγερά αδιάφοροι, φήμες για χρήση ναρκωτικών από το μεγαλύτερο μέρος των μαθητών). Θα το καταλάβαινα αν αυτό συνέβαινε στο ΓΕΛ αλλά στο ΕΠΑΛ? ΌΧΙ. εκεί υποτίθεται ότι είναι πιο ενδιαφέρον το μάθημα. Τι να πώ; Έλεος, πραγματικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria.Nik

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Maria.Nik
H Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Maria.Nik έγραψε στις 17:44, 29-03-15:

Εγω προσωπικα ειμαι καλη μαθητρια (16, παω Β Γυμνασιου και θα παω ΕΠΑΛ, συγκεκριμενα σε Ναυτικο Λυκειο γτ εχω ονειρο ζωης να γινω πλοιαρχος, και στο ΕΠΑΛ που θα παω δεν υπαρχουν αλητιες και μαγκες, δεν ειναι ολα τα ΕΠΑΛ το ιδιο παιδια!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jucticeee

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jucticeee
H jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H jucticeee έγραψε στις 18:24, 29-03-15:

κοιταξτε να δειτε παιδια τα πραγματα ειναι απλα. αν εχεις σκοπο να πας αει και μπορεις να τα βγαλεις περα στο γενικο τοτε πας γενικο. αν εισαι μετριος μαθητης χωρις πολυ διαθεση για διαβασμα και θες τει καλυτερο ειναι το επαλ.
προσωπικα πηγα επαλ και ειναι η καλυτερη αποφαση που πηρα ποτε!
συμφωνω οτι καποια επαλ ειναι τελειως ανοργανωτα οπως να ναι και πανε μονο παιδια για να κανουν τη πλακα τους αλλα υπαρχουν και επαλ που γινεται μια χαρα κανονικοτατο μαθημα! ειναι αναλογα τη πολη πιστευω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 19:29, 29-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Maria.Nik
Εγω προσωπικα ειμαι καλη μαθητρια (16, παω Β Γυμνασιου και θα παω ΕΠΑΛ, συγκεκριμενα σε Ναυτικο Λυκειο γτ εχω ονειρο ζωης να γινω πλοιαρχος, και στο ΕΠΑΛ που θα παω δεν υπαρχουν αλητιες και μαγκες, δεν ειναι ολα τα ΕΠΑΛ το ιδιο παιδια!
Ενταξει τωρα, το 16, στο γυμνασιο τουλαχιστον, δε θεωρειται και ιδιαιτερα καλο.(για μενα! Για αλλους ισως να ναι καλο)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PolGR1509 : 29-03-15 στις 19:33.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,070 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 21:29, 29-03-15:

αν το έχεις αποφασίσει από τώρα μπράβο σου το ΕΠΑΛ είναι καλή επιλογή για τα συνειδητοποιημένα παιδιά με στόχους.

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Ενταξει τωρα, το 16, στο γυμνασιο τουλαχιστον, δε θεωρειται και ιδιαιτερα καλο.(για μενα! Για αλλους ισως να ναι καλο)
μια χαρά είναι. πρέπει δηλαδή να χτυπάει 20άρια? ο καθένας ο,τι μπορεί κάνει και όσο θέλει προσπαθεί.

Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 22:51, 29-03-15:

Δεν ειπα αυτο, απλα στο γυμνασιο, το 16 δεν νομιζω οτι ειναι η καλυτερη προσπαθεια που καταβαλλει κανεις. Φυσικα δικαιωμα του καθενος ειναι οπως ειπες να κανει οση προσπαθεια θελει. Μπραβο της που εχει στοχο παντως γιατι στην πολη μου ισχυει επαλ=τουβλο,σκυλι,χαλαρα,τσιγαρο,χορτα. Χαιρομαι που δεν ειναι παντου ετσι

Παράθεση

vagsan2001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vagsan2001
Ο vagsan2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O vagsan2001 έγραψε στις 22:26, 28-04-15:

Καλισπερα , ειμαι ενας μαθητης δευτερας γυμνασιου , και ανισιχω για το τι θα κανω μετα την τριτη . Εχω ακουσει οτι οι ειδικότιτες στο επαλ ειναι περιορισμενες ειναι αλιθια ? Εγο ενδιαφερωμαι να κανω κατι με υπλολογιστες (δεν ειμαι σιγουρος αν θελλο να επισκευαζω hardware ή να μαθω κατι αλλο.)

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 15:26, 30-05-15:

Παιδια, θελω τη γνωμη σας, εγω ειμαι αναμεσα σε Ναυτικο Λυκειο και σε Γενικο (δεν ειμαι καλη και δεν μου αρεσουν τα μαθηματα της θετικης) τι γνωμη εχετε?

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 10:16, 02-06-15:

Βασικα και εγω μια χαρα το βλεπω το 16 μιας και τελειωνω Β Γυμνασιου και πρωτο τριμηνο πειρα 16.1 και δευτερο 16.8 εε, πιστευω για ενα 17 στο τριτο που θα παρουμε! Αλλα δεν εχω ανοιξει σχεδον καθουλου τα βιβλια μου και τα περνω αυτα, οποτε και εσυ αν δεν πολυδιαβαζεις καντω, για να εχεις καλυτερη επιδοση σε οποιο Λυκειο και αν πας και για να εχεις καλυτερο βαθμο, απολυτηριου στο Γυμνασιο!

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 20:12, 15-06-15:

Γεια σας! Τελειωσα τη Β Γυμνασιου και ενδιαφερομαι για το 9ο ΕΠΑΛ Πειραια, στην ειδικοτητα του Πλοιαρχου, αλλα, σαν αρχη, η μητερα μου, με αφησε να επιλεξω, αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι οπως το κυρος και τις δυνατοτητες που θα εχω απο Γενικο Λυκειο. Εγω απο την αλλη επειδη ειμαι πολυ αδυναμη στα θετικα μαθηματα (Μαθηματικα, Χημεια, Φυσικη) φοβαμαι οτι δε θα μπορεσω να αντεξω στο ΕΠΑΛ και οτι αν αντεξω εκει, δεν προκειται με τιποτα να βγαλω τη σχολη στη συνεχεια (Περσυ, εγραψα 5 στα μαθηματικα, και φετος καπου εκει με κοβω ) Βεβαια, ουτε στα Αρχαια ειμαι και τοσο καλη (13 με 14 γραφω) αλλα αυτο ξερω οτι γινεται γιατι δεν εχω δωσει ιδιαιτερη βαση και τα ψηλοβαριεμαι, (Εκθεση και Λογοτεχνια ολο 18 γραφω! ) θα κατσω ομως να διαβασω Αρχαια το καλοκαιρι, και πισετυω να καλυψω τα κενα μου! Λοιπον, η απορρια μου ειναι και αλλη μια, αν παω και βγαλω το ΕΠΑΛ, θα εχω δικαιωμα να δηλωσω σχολες του 1ου Επιστημονικου πεδιου, γιατι νομιζω οτι μονο απο Γενικο μπορεις! Ξερω οτι εχω ενα χρονο μπροστα μου, αλλα θελω να εχω μερικες αποψεις απο τωρα! Αυτα, και αν γινεται απο εγκυρες πηγες να μου πειτε!

Παράθεση

Emilonop (Ευαγγελία Μ.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilonop
H Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H Emilonop Τ Ε Λ Ο Σ έγραψε στις 21:48, 15-06-15:

Βασικά, σε πόσα Λύκεια θες να πας;

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 03:43, 16-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Emilonop
Βασικά, σε πόσα Λύκεια θες να πας;
Είμαι ανάμεσα στο ΕΠΑΛ για την ειδικότητα του Πλοίαρχου και το Γενικό! Γιατί νομίζω πως δε θα τα πάω καλά στα θετικά, αλλά και για το αν αξίζει το ΕΠΑΛ και σε περίπτωση που το μετανιώσω αν πάω και δε θέλω να γίνω πλοίαρχος αν μπορώ να πάω σε κάποια άλλη σχολή, κυρίως από το 1ο πεδίο! Λίγο σαλάτα, το ξέρω...!

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 14:53, 28-06-15:

Γεια σας παιδια! Εχω δυο ερωτησεις 1) Για εναν μαθητη ο οποιος δεν ειναι και τοσο καλος στα θετικα, θα μπορουσε να ανταπεξελθει σε ενα ΕΠΑ.Λ και 2) αληθευει οτι επιστρεφουν οι ειδικοτητες που ειχαν καταργηθει το 2013?
http://www.neolaia.gr/2015/04/06/epa...ou-epanerxode/

Παράθεση

Italiano..Lover

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Italiano..Lover
H Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Italiano..Lover έγραψε στις 19:07, 05-07-15:

Γεια σας παιδια, γραφτηκα στο φορουμ για να ρωτησω μια απορια που με τρωει! Ειμαι μαθητρια του 15, τελειωσα το Γυμνασιο και δεν ξερω που να παω ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ, πιστευεται οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στο ΓΕΛ με φροντιστηριο & ιδιαιτερα?
Και, αν παω και τελειωσω ΕΠΑΛ ειμαι υποχρεωμενη να παω ΙΕΚ με την ειδικοτητα που θα εχω απο το ΕΠΑΛ ή μπορω να παρω και αλλη ειδικοτητα?
Σας παρακαλω βοηθηστε με απο εγκυρες πηγες, ειμαι πολυ αγχομενη!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους