Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,298 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,407 μηνύματα σε 92,450 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 437 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 85)
Γενικό Λύκειο
62
72,94%
ΕΠΑΛ
23
27,06%

PirgiotisThyra3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PirgiotisThyra3
Ο PirgiotisThyra3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O PirgiotisThyra3 έγραψε στις 21:40, 18-02-14:

απο ομαδα Α δινεις για τα ΤΕΙ που ειναι σχετικα με την ειδικοτητα σου (τα χει το μηχανογραφικο). Εκτος των ΤΕΙ μπαινεις σε στρατιωτικες σχολες, ναυτικο, μπατσοσχολες που ειναι κοινες για ολες τις ειδικοτητες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitris98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitris98
Ο dimitris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O dimitris98 έγραψε στις 13:28, 22-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από PirgiotisThyra3
Το Επαλ ειναι γενικα παρεξηγημενο. Ισως φταιει που ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους δικηγορους, γιατρους κλπ. Οποτε πιστευω οτι το προβλημα ξεκιναει απ την κοινωνια.

Σταματηστε να γραφετε τους βαθμους σας και να ρωτατε τι να ακολουθησετε και απλα σκεφτειτε τι θα θελατε να ακολουθησετε στο μελλον και απλα βαλτε τα δυνατα σας να το καταφερετε.
Στα χαρτια το Επαλ ειναι ανωτερο του Γελ, λογω του πτυχιου 3ου βαθμου που παιρνεις(νομιζω ειναι ισαξιο με αυτο του ΙΕΚ) Στην πραξη βεβαια κανενα απ τα δυο δεν λειτουργει οπως πρεπει.
Εγω παντως 3 χρονια σε Επαλ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος κ απ τους πιο πολλους καθηγητες και απ τα πιο πολλα παιδια και απ τα μαθηματα εννοειται. Το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει αυτο που ακολουθεις και να μην το κανεις απλα για να περναει η ωρα. Πιστευω οτι το Επαλ σου δινει πιο πρακτικες γνωσεις για τη συνεχεια αφου και να μην ακολουθησεις αυτο που εμαθες στο σχολειο καπου θα φανουν χρησιμες οι γνωσεις. Ειναι θεμα προτιμησης καθαρα δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. (Αν εξαιρεσεις οτι στο Επαλ δε θα δεις εκδρομη ουτε με αιτηση). Αυτα. Αν καποιος εχει αποριες ρωταει.

Καλη Επιτυχια σε οσους δινουμε Πανελληνιες!
Σωστα τα λες μπραβω!

Αρχική Δημοσίευση από tais
Αναφερθηκα στους βαθμους μου για να καταλαβετε λιγο πολυ το τι μαθητης ειμαι.τωρα απο κει και περα οπως αναφερθηκα και πιο πανω εγω θελω να μπω σε μια αστυνομικη/στρατιωτικη σχολη και εκτος του οτι οι βασεις ειναι εκτοξευμενες στο ΕΠΑ.Λ ειναι κι το οτι ακουσα οτι αμα δωσεις με την ομαδα Α τοτε μπορεις να μπεις μονο σε ΤΕΙ σχετικα με την ειδικοτητα σου αληθευει;
Ναι αλιθεια ειναι ομαδα α' μονο τει ομαδα β' τα παντα δηλαδη οτι μπορεις να περασεις απο Γε.Λ μπορεις και απο εκει.

Αρχική Δημοσίευση από tais
Ευχαριστω.Και εγω για γενικο σκεφτομουνα αλλα τωρα με το νεο συστημα οσοι μαθητες δεν τα πανε πολυ καλα δεν θα τα βγαλουν περα...ασε που ακουσα οτι μπορει να μην σε αφησουν να γραψεις και πανελληνιες
Ασε ασε δεν ξερεις τι τραβαμε καθε μερα...Ειναι πολυ δυσκολο για αδυναμους και μετριους μαθητες οπως ειμαι εγω.Δηλαδη και για να βγαλεις μονο το λυκειο και μετα να πας σε καποιο ιεκ/οαεδ κ.τ.λ πρεπει να στρωθεις αλλιως δεν προκειται να το βγαλεις.Αυτο που ειπες για τις πανελληνιες δεν ειναι ακριβως ετσι απλα με το "παλιο" συστημα 1α εδεινες πανελληνιες και μετα ενδοσχολεικες ενω τωρα το αντιθετο.Και αν τυχον στις ενδοσχολεικες μεινεις σε καποιο μαθημα δεν μπορεις να δωσεις πανελληνιες.Και ετσι το/τα μαθημα/μαθηματα που εμεινες τα δινεις τον σεπτεμβριο,οσο αναφορα τις πανελληνιες αν πραγματικα ενδοιαφερεσε ξανα δινεις του χρονου. Αν και δεν προκειται να μεινεις στις ενδοσχολεικες γιατι παντα παντα παντα στην Γ' Λυκειου βαζουν πολυ μα παρα πολυ φουσκομενεους βαθμους στα γενικης (τα προαναφερθεντα ενδοσχολεικα μαθηματα) και ετσι περνας και απο τα τριμηνα εεε...και λιγο αμα διαβασεις θα σε μια χαρα. Το θεμα ειναι η τραπεζα θεματων και το οτι αλλαζουν η κατευθηνσεις...

Αρχική Δημοσίευση από merden
Εγώ πιστεύω οτί καλύτερα θα ήταν να μείνεις στο Γενικό Λύκειο.Η ποιότητα θεωρητικά είναι καλύτερη.Ως προς την εισαγωγή στις σχολές που ανέφερες δεν ξέρω αν γίνεται από Επαγγελματικό Λύκειο αλλά από Γε.Λ σίγουρα γίνεται.
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις
Ευχαριστω πολυ. Τις τελευταιες μερες το σκεφτικα λιγο και κατα 99% θα συνεχισω Γε.Λ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 23-02-14 στις 13:48. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lisa96
H lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lisa96 έγραψε στις 16:48, 09-03-14:

HELP!!!!!!!!!
Καλησπερα. Είμαι μαθήτρια της πρώτης λυκείου και ενώ από το γυμνάσιο σκευτόμουν να πάω επαλ είπα να μου δώσω μία ευκαιρία στο γενικό μιας και όλοι στον οικογενειακό μου κύκλο είναι ενάντιας της γνώμης μου. Η χρονιά όμως τελειώνει και δεν νομίζω πως θα μεινω στο γενικό.Οι βαθμοι μου σε φυσικη,μαθηματικα,βιολογια και τελος παντος σε μαθήματα θετικής ειναι από 15 μέχρι 18,πράγμα που θεωρώ καλό, ενώ στα θεωρητικής (ειδικά αρχαία) χάλια.Το θέμα μου δεν είναι κατά πόσο είναι ίσας αξίας η οχι τα απολυτήρια του επαλ με του γενικού, αλλά το ότι αυτό που θέλω να σπουδάσω (βιομηχανική πληροφορική) αν και περναει από επαλ,στο επαλ της περιοχης μου,καπιοι φίλοι μου ειπαν ''δεν φενεται να διμιουργήθηκε τμημα τα προηγουμενα χρόνια'' Τι συμαίνει αυτό??? Γίνεται να περνάς σε μία ειδικότητα μόνο απο μερικά επαλ???

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 902 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 18:10, 09-03-14:

Λιζα γεια. Βιομηχανικη πληροφορικη που θες να σπουδασεις εννοεις μετα σαν σχολη ή ειδικοτητα στο επαλ μεσα σαν τομεα πληροφορικης?

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lisa96 έγραψε στις 18:29, 09-03-14:

aladdin για να ειμαι ηληκρινής δεν καταλαβαινω την διαφορά ... Εγώ ενοώ ότι όταν δώσω πανελληνιες θέλω να περάσω σε βιομηχανικη πληροφορική.

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 902 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 18:39, 09-03-14:

Αρα εννοεις τη σχολη που θες να περασεις μετα το σχολειο. Στην Καβαλα νομιζω ειναι, εκει θες?

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 18:53, 09-03-14:

Ναι στην καβάλα είναι. Ξέρεις αν μπορώ να περάσω αν δεν υπάρχει σαν ειδικότητα στο επάλ?? Επίσης γνωρίζεις μήπως γιατί σε μερικά υπάρχη και σε άλλα οχι??

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 19:07, 09-03-14:

Λισα στο επαλ εκτος απο τα γενικης παιδειας που ειναι ιδια με το γελ, εχει και καποιους τομεις με μαθηματα ειδικοτητας πχ τομεα πληροφορικης. Οταν σου λενε οτι δε σχηματιστηκε τμημα εννοουν οτι μπορει να μην υπηρχαν πολλα παιδια σε καποιο επαλ που να θελαν αυτη την ειδικοτητα οποτε αν τη θες πρεπει να πας σε αλλο επαλ. Αλλα για την πληροφορικη ειναι σπανιο να μη σχηματιζεται τμημα γτ ειναι η πιο δημοφιλης.

Αλλο ειναι το προβλημα ομως, οτι εφοσον θες να περασεις στο τει βιομ.πληροφορικης στην καβαλα δεν υπαρχει λογος να πας μεσω επαλ. Δεν κερδιζεις κατι. Δε νομιζω οτι εχει τοσο μεγαλη βαση η σχολη αυτη, επομενως θα δωσεις πανελλαδικες κ μπαινεις. Γιατι να μπλεξεις με το επαλ? Τσεκαρε τι βαση εχει στο περιπου.

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 19:17, 09-03-14:

Οι λόγοι που θέλω να πάω επαλ ειναι :
1) Κοντεύω να μείνω από αρχαία
2) Οι καθηγητές που εχουμε γενικό τουλαχιστον στην κατευθηνση που θέλω είναι πιο τουρίστες από εμάς. Στο επάλ που θέλω ξέρω από φίλο ότι γίνεται μάθημα
Νόμιζα ότι αλλος τομέας είναι η πληροφορικά και αλλος η βιομηχανική πληροφορική..

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 19:24, 09-03-14:

Εννοειται οτι αλλο πληροφορικη αλλο βιομηχανικη πληροφορικη. Αν λοιπον ειναι τοσο χαλια οι καθηγητες και θες να αποφυγεις αρχαι τοτε οκ. Πανε και παρε μια ειδικοτητα στον τομεα πληροφορικης.

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 19:29, 09-03-14:

Δεν κατάλαβα!!??!!.. Αν πάρω μία τυχία ειδικότητα μετά θα μπορώ να περάσω στην σχολη βιομηχανικης πληροφορικης στο τέλος??

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 19:47, 09-03-14:

Τι δεν καταλαβες για να σου πω.

Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 19:54, 09-03-14:

Δεν κατάλαβα πως θα μπορέσω να περάσω στην σχολή αν δεν το έχω πάρει σαν ειδικότητα..γινεται??

Δηλαδη... γίνεται να μην πάρω σαν ειδικότητα την βιομηχανικη πληροφορικη και μετά να περάσω στην σχολή βιομηχανικής πληροφορικής???

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 20:05, 09-03-14:

Οχι δε γινεται, πρεπει να παρεις ειδικοτητα απο σχετικο τομεα, δε μπορει να παρεις νοσηλευτικη για να πας μετα σε σχολη πληροφορικης. Ειδικοτητα βιομηχανικη πληροφορικη δεν υπαρχει, οι τομεις που μπορεις να διαλεξεις εσυ που εχουν σχεση ειναι πληροφορικης και ηλεκτρονικης και ο καθε τομεας εχει ειδικοτητες. Εχει και αλλους τομεις αλλα δε σε ενδιαφερουν ουτε και οδηγουν στις σχολες που θες. Νομιζω με το νεο συστημα εχουν βγει και νεες ειδικοτητες. Αφου λοιπον θες να αποφυγεις αρχαια κ οι καθηγητες σας ειναι μακακες να πας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aladdin : 09-03-14 στις 20:18.
Παράθεση

lisa96

Νεοφερμένος

H lisa96 έγραψε στις 20:20, 09-03-14:

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ aladdin !!! Το είχα μεγάλο ανχος !!!
Σου ευχομαι ένα καλό βράδυ και μία υπέροχη και ξεκούραστη εβδομάδα!!

Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 21:07, 07-06-14:

Θα πω γενικό γιατί εδώ στο τεχνικό είναι πολύ χάλια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimoskon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimoskon
Ο dimoskon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O dimoskon Καλύτερη Χρονιά! έγραψε στις 09:05, 16-03-15:

Στο άμεσο μέλλον, θα υπάρχει ζήτηση για πληροφορικούς στην βιομηχανία, δεδομένου ότι:

α) η νέα ελληνική βιομηχανία βρίσκεται ακόμα σε νηπιακό στάδιο

β) η ελληνική αγορά σταδιακά απορροφά τις τεχνολογίες πληροφοριών(IT)

Όσο για τα ΕΠΑ.Λ., προσφέρουν τη δυνατότητα άμεσης εξειδίκευσης εφόσον ο απαιτητικός μαθητής:

α) συνεργαστεί άμεσα με τον υπεύθυνο καθηγητή στον τομέα του

β) αναζητήσει ειδική βιβλιογραφία στα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 17:10, 17-03-15:

Το θέμα είναι, οι μαθητές που επιλέγουν να φοιτήσουν σε ΕΠΑ.Λ να ξέρουν τι ζητούν από 'κει, να είναι συνειδητοποιημένη και να έχουν και έναν συγκεκριμένο στόχο! Όπως και σε πολλές άλλες περιοχές στην Ελλάδα, ισχύει το ίδιο και στη δική μου! Υπάρχουν διάφορα πλέον στερεότυπα για το Επα.λ! Γενικά εδώ πια ισχύει ότι: Σοβαρός και καλός μαθητής=> ΓΕΛ, Τεμπέλης και τούβλο=> ΕΠΑΛ! Δεν είναι έτσι όμως! Κι όταν οι ίδιοι οι μαθητές είναι πεπεισμένοι πώς αφού δεν τα καταφέρνουν στα μαθήματα τότε αξίζουν να πάνε στο ΕΠΑΛ ή απλά επειδή είναι οι αλήτες ποτέ δεν θα σταματήσει αυτή η υποτίμηση! Γιατί όταν οι ίδιοι οι μαθητές υποβαθμίζουν το σχολείο τους λέγοντας πως είναι για τους "βλάκες" και τους "μάγκες", τι περιμένουν από τις επόμενες γενιές να πιστεύουν για αυτό το σχολείο; Είμαι Γ' γυμνασίου και σήμερα κάναμε επίσκεψη στο ΕΠΑΛ της πόλης μου (εν τω μεταξύ εγώ είχα ήδη δώσει τη δήλωση που έλεγε ότι θα φοιτήσω στο γενικό). Η εντύπωση που σχημάτισα ήταν από τη μία εξαιρετικά θετική (δεν το περίμενα) και από την άλλη απογοήτευση. Τα εργαστήρια φαινόταν εξαιρετικά ενδιαφέροντα, το ίδιο και οι αίθουσες και γενικά η ιδέα ότι δεν θα τρως στη μάπα το μουντό θεωρητικό μάθημα του ΓΕΛ αλλά θα προχωράς και στις εφαρμογές διαφόρων τομέων. Θερμοκήπια για γεωπονική, μηχανήματα και καλώδια για ηλεκτρολόγους, υπολογιστές και τα πάντα για όλες τις ειδικότητες. Έμεινα άφωνος, μέχρι που άλλαζα γνώμη..μέχρι που είδα τους μαθητές. Όλοι έξω, οι περισσότεροι κάπνιζαν σαν τα κοπρόσκυλα, με κουκούλες και γυαλιά ηλίου να κάνουν μαγκιές στο προαύλιο αλλά και τους μαθητές στα εργαστήρια να είναι κυριολεκτικά στη λούφα. Στο εργαστήριο πληροφορικής, όλοι ήταν στο fb και ένας μαθητής μάλιστα έπαιζε counter strike! Μετά από αυτό, αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να πάω εκεί λόγω της κατάστασης των μαθητών (όλοι παγερά αδιάφοροι, φήμες για χρήση ναρκωτικών από το μεγαλύτερο μέρος των μαθητών). Θα το καταλάβαινα αν αυτό συνέβαινε στο ΓΕΛ αλλά στο ΕΠΑΛ? ΌΧΙ. εκεί υποτίθεται ότι είναι πιο ενδιαφέρον το μάθημα. Τι να πώ; Έλεος, πραγματικά!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria.Nik

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Maria.Nik
H Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Maria.Nik έγραψε στις 17:44, 29-03-15:

Εγω προσωπικα ειμαι καλη μαθητρια (16, παω Β Γυμνασιου και θα παω ΕΠΑΛ, συγκεκριμενα σε Ναυτικο Λυκειο γτ εχω ονειρο ζωης να γινω πλοιαρχος, και στο ΕΠΑΛ που θα παω δεν υπαρχουν αλητιες και μαγκες, δεν ειναι ολα τα ΕΠΑΛ το ιδιο παιδια!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jucticeee

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jucticeee
H jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H jucticeee έγραψε στις 18:24, 29-03-15:

κοιταξτε να δειτε παιδια τα πραγματα ειναι απλα. αν εχεις σκοπο να πας αει και μπορεις να τα βγαλεις περα στο γενικο τοτε πας γενικο. αν εισαι μετριος μαθητης χωρις πολυ διαθεση για διαβασμα και θες τει καλυτερο ειναι το επαλ.
προσωπικα πηγα επαλ και ειναι η καλυτερη αποφαση που πηρα ποτε!
συμφωνω οτι καποια επαλ ειναι τελειως ανοργανωτα οπως να ναι και πανε μονο παιδια για να κανουν τη πλακα τους αλλα υπαρχουν και επαλ που γινεται μια χαρα κανονικοτατο μαθημα! ειναι αναλογα τη πολη πιστευω
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 19:29, 29-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Maria.Nik
Εγω προσωπικα ειμαι καλη μαθητρια (16, παω Β Γυμνασιου και θα παω ΕΠΑΛ, συγκεκριμενα σε Ναυτικο Λυκειο γτ εχω ονειρο ζωης να γινω πλοιαρχος, και στο ΕΠΑΛ που θα παω δεν υπαρχουν αλητιες και μαγκες, δεν ειναι ολα τα ΕΠΑΛ το ιδιο παιδια!
Ενταξει τωρα, το 16, στο γυμνασιο τουλαχιστον, δε θεωρειται και ιδιαιτερα καλο.(για μενα! Για αλλους ισως να ναι καλο)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PolGR1509 : 29-03-15 στις 19:33.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 7,369 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 21:29, 29-03-15:

αν το έχεις αποφασίσει από τώρα μπράβο σου το ΕΠΑΛ είναι καλή επιλογή για τα συνειδητοποιημένα παιδιά με στόχους.

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Ενταξει τωρα, το 16, στο γυμνασιο τουλαχιστον, δε θεωρειται και ιδιαιτερα καλο.(για μενα! Για αλλους ισως να ναι καλο)
μια χαρά είναι. πρέπει δηλαδή να χτυπάει 20άρια? ο καθένας ο,τι μπορεί κάνει και όσο θέλει προσπαθεί.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 22:51, 29-03-15:

Δεν ειπα αυτο, απλα στο γυμνασιο, το 16 δεν νομιζω οτι ειναι η καλυτερη προσπαθεια που καταβαλλει κανεις. Φυσικα δικαιωμα του καθενος ειναι οπως ειπες να κανει οση προσπαθεια θελει. Μπραβο της που εχει στοχο παντως γιατι στην πολη μου ισχυει επαλ=τουβλο,σκυλι,χαλαρα,τσιγαρο,χορτα. Χαιρομαι που δεν ειναι παντου ετσι
Παράθεση

vagsan2001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vagsan2001
Ο vagsan2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O vagsan2001 έγραψε στις 22:26, 28-04-15:

Καλισπερα , ειμαι ενας μαθητης δευτερας γυμνασιου , και ανισιχω για το τι θα κανω μετα την τριτη . Εχω ακουσει οτι οι ειδικότιτες στο επαλ ειναι περιορισμενες ειναι αλιθια ? Εγο ενδιαφερωμαι να κανω κατι με υπλολογιστες (δεν ειμαι σιγουρος αν θελλο να επισκευαζω hardware ή να μαθω κατι αλλο.)
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 15:26, 30-05-15:

Παιδια, θελω τη γνωμη σας, εγω ειμαι αναμεσα σε Ναυτικο Λυκειο και σε Γενικο (δεν ειμαι καλη και δεν μου αρεσουν τα μαθηματα της θετικης) τι γνωμη εχετε?
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 10:16, 02-06-15:

Βασικα και εγω μια χαρα το βλεπω το 16 μιας και τελειωνω Β Γυμνασιου και πρωτο τριμηνο πειρα 16.1 και δευτερο 16.8 εε, πιστευω για ενα 17 στο τριτο που θα παρουμε! Αλλα δεν εχω ανοιξει σχεδον καθουλου τα βιβλια μου και τα περνω αυτα, οποτε και εσυ αν δεν πολυδιαβαζεις καντω, για να εχεις καλυτερη επιδοση σε οποιο Λυκειο και αν πας και για να εχεις καλυτερο βαθμο, απολυτηριου στο Γυμνασιο!
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 20:12, 15-06-15:

Γεια σας! Τελειωσα τη Β Γυμνασιου και ενδιαφερομαι για το 9ο ΕΠΑΛ Πειραια, στην ειδικοτητα του Πλοιαρχου, αλλα, σαν αρχη, η μητερα μου, με αφησε να επιλεξω, αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι οπως το κυρος και τις δυνατοτητες που θα εχω απο Γενικο Λυκειο. Εγω απο την αλλη επειδη ειμαι πολυ αδυναμη στα θετικα μαθηματα (Μαθηματικα, Χημεια, Φυσικη) φοβαμαι οτι δε θα μπορεσω να αντεξω στο ΕΠΑΛ και οτι αν αντεξω εκει, δεν προκειται με τιποτα να βγαλω τη σχολη στη συνεχεια (Περσυ, εγραψα 5 στα μαθηματικα, και φετος καπου εκει με κοβω ) Βεβαια, ουτε στα Αρχαια ειμαι και τοσο καλη (13 με 14 γραφω) αλλα αυτο ξερω οτι γινεται γιατι δεν εχω δωσει ιδιαιτερη βαση και τα ψηλοβαριεμαι, (Εκθεση και Λογοτεχνια ολο 18 γραφω! ) θα κατσω ομως να διαβασω Αρχαια το καλοκαιρι, και πισετυω να καλυψω τα κενα μου! Λοιπον, η απορρια μου ειναι και αλλη μια, αν παω και βγαλω το ΕΠΑΛ, θα εχω δικαιωμα να δηλωσω σχολες του 1ου Επιστημονικου πεδιου, γιατι νομιζω οτι μονο απο Γενικο μπορεις! Ξερω οτι εχω ενα χρονο μπροστα μου, αλλα θελω να εχω μερικες αποψεις απο τωρα! Αυτα, και αν γινεται απο εγκυρες πηγες να μου πειτε!
Παράθεση

Emilonop

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Emilonop
H Emilonop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H Emilonop Δεν μπορώ να διαβάσω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. έγραψε στις 21:48, 15-06-15:

Βασικά, σε πόσα Λύκεια θες να πας;
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 03:43, 16-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Emilonop
Βασικά, σε πόσα Λύκεια θες να πας;
Είμαι ανάμεσα στο ΕΠΑΛ για την ειδικότητα του Πλοίαρχου και το Γενικό! Γιατί νομίζω πως δε θα τα πάω καλά στα θετικά, αλλά και για το αν αξίζει το ΕΠΑΛ και σε περίπτωση που το μετανιώσω αν πάω και δε θέλω να γίνω πλοίαρχος αν μπορώ να πάω σε κάποια άλλη σχολή, κυρίως από το 1ο πεδίο! Λίγο σαλάτα, το ξέρω...!
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 14:53, 28-06-15:

Γεια σας παιδια! Εχω δυο ερωτησεις 1) Για εναν μαθητη ο οποιος δεν ειναι και τοσο καλος στα θετικα, θα μπορουσε να ανταπεξελθει σε ενα ΕΠΑ.Λ και 2) αληθευει οτι επιστρεφουν οι ειδικοτητες που ειχαν καταργηθει το 2013?
http://www.neolaia.gr/2015/04/06/epa...ou-epanerxode/
Παράθεση

Italiano..Lover

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Italiano..Lover
H Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Italiano..Lover έγραψε στις 19:07, 05-07-15:

Γεια σας παιδια, γραφτηκα στο φορουμ για να ρωτησω μια απορια που με τρωει! Ειμαι μαθητρια του 15, τελειωσα το Γυμνασιο και δεν ξερω που να παω ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ, πιστευεται οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στο ΓΕΛ με φροντιστηριο & ιδιαιτερα?
Και, αν παω και τελειωσω ΕΠΑΛ ειμαι υποχρεωμενη να παω ΙΕΚ με την ειδικοτητα που θα εχω απο το ΕΠΑΛ ή μπορω να παρω και αλλη ειδικοτητα?
Σας παρακαλω βοηθηστε με απο εγκυρες πηγες, ειμαι πολυ αγχομενη!
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 674 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 21:13, 29-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Italiano..Lover
Γεια σας παιδια, γραφτηκα στο φορουμ για να ρωτησω μια απορια που με τρωει! Ειμαι μαθητρια του 15, τελειωσα το Γυμνασιο και δεν ξερω που να παω ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ, πιστευεται οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στο ΓΕΛ με φροντιστηριο & ιδιαιτερα?
Και, αν παω και τελειωσω ΕΠΑΛ ειμαι υποχρεωμενη να παω ΙΕΚ με την ειδικοτητα που θα εχω απο το ΕΠΑΛ ή μπορω να παρω και αλλη ειδικοτητα?
Σας παρακαλω βοηθηστε με απο εγκυρες πηγες, ειμαι πολυ αγχομενη!
Πολύ αργά σε είδαμε...
Και από ΓΕΛ και από ΕΠΑΛ περνάς όπου θέλεις, αλλά προτιμούμε το Γενικό Λύκειο!
Παράθεση

vera123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vera123
H vera123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H vera123 έγραψε στις 14:58, 27-01-16:

γεια σας...πηγαίνω πρώτη Λυκείου άλλα μου φαίνονται πολύ δύσκολα τα μαθήματα και δεν μπορώ να συνεχίσω...λέτε είναι σωστή επιλογή να πάω σε επαλ στη διοίκησή και οικονομία...??γιατί έχω δει τα μαθήματα και μου φαίνονται εύκολα...κ να πάρω στο τέλος ένα χαρτί και να μην γράψω πανελλήνιες..γιατί θέλω να μπω σε σχολή κομμωτικής..κ το επαλ το θέλω για ένα κάλο απολυτήριο...γιατί στο γενικό θα μείνω έτσι όπως πάω!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 27-01-16 στις 18:52. Αιτία: greeklish
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 15:47, 27-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από vera123
γεια σας...πηγαίνω πρώτη Λυκείου άλλα μου φαίνονται πολύ δύσκολα τα μαθήματα και δεν μπορώ να συνεχίσω...λέτε είναι σωστή επιλογή να πάω σε επαλ στη διοίκησή και οικονομία...??γιατί έχω δει τα μαθήματα και μου φαίνονται εύκολα...κ να πάρω στο τέλος ένα χαρτί και να μην γράψω πανελλήνιες..γιατί θέλω να μπω σε σχολή κομμωτικής..κ το επαλ το θέλω για ένα κάλο απολυτήριο...γιατί στο γενικό θα μείνω έτσι όπως πάω!
Από τη στιγμή που θέλεις να γίνεις κομμώτρια..γιατί δεν πας ΕΠΑ.Λ στον τομέα υγείας πρόνοιας και αισθητικής-κομμωτικής; Μπορείς να πάρεις ειδικότητα κομμωτικής τέχνης απευθείας από 'κει και να μην ταλαιπωρείσαι με ό,τι να 'ναι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 27-01-16 στις 18:52. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

GP369 (Γιώργος Μάριος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη GP369
Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O GP369 έγραψε στις 17:50, 27-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από vera123
Out: Καλό θα ήταν να μη γράφεις με greeklish γιατί απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ.

In: Για εμένα, αν θες κομμωτική, να επιλέξεις αυτή την ειδικότητα. Αν δεν έχει, καλώς. Πιστεύω πως αν θες να προχωρήσεις, καλό θα ήταν να πας στο Γενικό. Να διαβάζεις περισσότερο και να το προσπαθήσεις. Σε όλους φαίνονται τα μαθήματα δύσκολα αλλά προσπαθούν.
Από εκεί και πέρα, κάνε αυτό που θες για το επάγγελμά σου κλπ.

Αυτά από εμένα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 27-01-16 στις 18:53. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

chrysta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chrysta
H chrysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H chrysta έγραψε στις 00:28, 09-03-16:

πλησιάζει και αυτή η στιγμή που άπλα πρέπει να διαλέξεις τι θα ακολουθήσεις,που σκέφτεσαι το μέλλον σου.. και πάντα υπάρχει κάποιος αναποφάσιστος,στην προκείμενη περίπτωση είμαι εγώ. δεν είμαι μαθητής του 20 ούτε του 10 είμαι μέτρια ως μαθήτρια άλλα αν βάλω κάτι στο μυαλό μου το καταφέρνω.μονό που τώρα έχω τόσα πολλά πράγματα που Θέλω να κάνω,που δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να τα κάνω όλα.. σκέφτομαι βοηθός νοσηλεύτριας από επαλ,μαρεσει να βοηθάω ανθρώπους να είμαι με ανθωπους που με χρειάζονται και επίσης με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος να βοηθήσουν τον άλλον με έμενα.άπλα φοβάμαι πως κάποια μέρα θα την βαρεθώ και θα κουραστώ με αποτέλεσμα να τα παρατήσω ..χρήματα..χώρος δουλείας..κ άλλα με βάζουν σε σκέψεις επίσης. 2η σκέψη,δασκάλα δημοτικού πραγματικά μαρεσει το ίδιο με το παραπάνω εππαγελμα. λατρεύω να βλέπω στα μάτια τους αυτήν την απορία για το τι άλλο θα μάθουν,την εξέλιξη της προσωπικότητας τους και γενικά εκείνη η ηλικία είναι περίεργη με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, έχω όρεξη και κατανοση και νομίζω πως θα ταιριαξω.βεβαίως και ήρθαν να μας κάνουν σεπ άλλα υπήρχε λιγοστός χρόνος και λεπτομέρειές δεν δοθήκαν ούτε ευκαιρία να ρωτήσουμε . σκέφτομαι εάν τελικά αλλάξω γνώμη για νοσηλευτική να πάω 2ο έτος στο γενικό απευθείας ανθρωπιστικές άλλα θα είναι δύσκολα; θα χάσω πολλή ύλη; τι γνώμη έχετε για νοσηλευτική και παιδαγωγική; τι λέτε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 09-03-16 στις 14:00. Αιτία: κεφαλαία
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,514 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 09:30, 09-03-16:

Όταν λες ότι έχεις τόσα πράγματα που θες να κάνεις; Πίστεψέ με στα 14 σου έχεις περισσότερο από άπειρο χρόνο για οτιδήποτε.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 15:54, 09-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από chrysta
πλησιάζει και αυτή η στιγμή που άπλα πρέπει να διαλέξεις τι θα ακολουθήσεις,που σκέφτεσαι το μέλλον σου.. και πάντα υπάρχει κάποιος αναποφάσιστος,στην προκείμενη περίπτωση είμαι εγώ. δεν είμαι μαθητής του 20 ούτε του 10 είμαι μέτρια ως μαθήτρια άλλα αν βάλω κάτι στο μυαλό μου το καταφέρνω.μονό που τώρα έχω τόσα πολλά πράγματα που Θέλω να κάνω,που δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να τα κάνω όλα.. σκέφτομαι βοηθός νοσηλεύτριας από επαλ,μαρεσει να βοηθάω ανθρώπους να είμαι με ανθωπους που με χρειάζονται και επίσης με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος να βοηθήσουν τον άλλον με έμενα.άπλα φοβάμαι πως κάποια μέρα θα την βαρεθώ και θα κουραστώ με αποτέλεσμα να τα παρατήσω ..χρήματα..χώρος δουλείας..κ άλλα με βάζουν σε σκέψεις επίσης. 2η σκέψη,δασκάλα δημοτικού πραγματικά μαρεσει το ίδιο με το παραπάνω εππαγελμα. λατρεύω να βλέπω στα μάτια τους αυτήν την απορία για το τι άλλο θα μάθουν,την εξέλιξη της προσωπικότητας τους και γενικά εκείνη η ηλικία είναι περίεργη με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, έχω όρεξη και κατανοση και νομίζω πως θα ταιριαξω.βεβαίως και ήρθαν να μας κάνουν σεπ άλλα υπήρχε λιγοστός χρόνος και λεπτομέρειές δεν δοθήκαν ούτε ευκαιρία να ρωτήσουμε . σκέφτομαι εάν τελικά αλλάξω γνώμη για νοσηλευτική να πάω 2ο έτος στο γενικό απευθείας ανθρωπιστικές άλλα θα είναι δύσκολα; θα χάσω πολλή ύλη; τι γνώμη έχετε για νοσηλευτική και παιδαγωγική; τι λέτε;
Αν και θα αλλάξεις γνώμη άλλες 40 φορές μέχρι την στιγμή που θα πρέπει να καταθέσεις το μηχανογραφικό σου..θα έλεγα ΓΕ.Λ για έναν και μοναδικό λόγο. Αν πας ΓΕ.Λ και τελικά αποφασίσεις πως δεν σου ταιριάζει θα μπορέσεις εύκολα να μεταβείς στο ΕΠΑ.Λ...θα έλεγα όμως ότι το αντίστροφο δεν ισχύει...Από ΕΠΑ.Λ σε ΓΕ.Λ θα δυσκολευτείς πολύ να προσαρμοστείς και γενικά θα τα βρεις σκούρα. Μιας και οι επιλογές σου μπορούν να επιτευχθούν και οι δύο από ΓΕ.Λ δεν βλέπω τον λόγο να πας ΕΠΑ.Λ! Επίσης, γιατί να θέλεις να γίνεις βοηθός νοσηλεύτριας και όχι νοσηλεύτρια; Γι'αυτό που μου περιγράφεις η νοσηλευτική είναι αυτή που ψάχνεις. Οι γνώσεις που θα πάρεις θα είναι αμέτρητες καθώς θα καταλαβαίνεις τι γίνεται με την κάθε ασθένεια και γιατί πρέπει ο τάδε ασθενής να πάρει το τάδε φάρμακο. Ως βοηθός νοσηλεύτριας, αυτό που θα κάνεις κυρίως θα είναι οι αγγαρείες των νοσηλευτών. Δεν θα πολυαγγίζεις ασθενείς, μόνο θα βοηθάς. Και εννοείται δεν θα παίρνεις πρωτοβουλίες. Και από άποψη χρημάτων, η νοσηλευτική υπερτερεί.
Συμπερασματικά, σου προτείνω να πας ΓΕ.Λ, να πάρεις ομάδα ανθρωπιστικών σπουδών (θεωρητική κατεύθυνση) απ'όπου μπορείς να περάσεις παιδαγωγικά. Σε περίπτωση που τα θες εξίσου πολύ και τα δύο μπορείς να δώσεις και μαθηματικά και βιολογία γεν. για να έχεις πρόσβαση και στα δύο πεδία. Αυτά!
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χαρης σαλβανος
Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 23:15, 05-07-16:

εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 23:36, 05-07-16:

εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια πιστευεται οτι ειχα κανει μαλακια θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο λυκειο εγω γενικα θελω πολυ χρονο για να κατασταλαξω σε καποιο επαγγελμα οποτε το επαλ πιστευο οτι δεν ηταν για εμενα εσεις τι πιστευεται ?
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:37, 05-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από χαρης σαλβανος
εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια
Καταρχήν..ΚΑΚΏΣ άφησες τη θεία σου να σε επηρεάσει..ουσιαστικά έκανες αυτό που ήθελε εκείνη και όχι αυτό που ήθελες εσύ. Τώρα εδώ έγραψες για να πεις την ιστορία σου ή για να διορθώσεις το "λάθος"; Η Γεωπονία γενικά είναι ένας καλός κλάδος..διότι μπορείς να ασχοληθείς με πολλά πράγματα πέρα από τα κλασικά φυτά. Μπορείς να ασχοληθείς με έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία κ.α. Εαν σε ενδιαφέρει κάτι από αυτά και θέλεις να το ακολουθήσεις, προτείνω να στρωθείς στο διάβασμα και να δώσεις πανελλήνιες από ΕΠΑ.Λ ομάδας Β'. Εαν δε σε ενδιαφέρει καθόλου η Γεωπονία, πάλι το ίδιο θα κάνεις απλά θα βάλεις άλλες σχολές. Εσύ με τι θα ήθελες να ασχοληθείς;;;
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 23:57, 05-07-16:

εγω τοτε που ειμουν δευτερα λυκειου δεν ειμουν σε φαση να αποφασισω τι θα κανω σε ολη μου την ζωη
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:59, 05-07-16:

εγω τοτε που ειμουν δευτερα λυκειου δεν ειμουν σε φαση να αποφασισω τι θα κανω σε ολη μου την ζωη
Ναι, αλλά καλώς ή κακώς έπρεπε να αποφασίσεις. Όλοι το κάνουμε. Ενδιαφέρεσαι να δώσεις Πανελλήνιες ή απλά είπες την ιστορία σου;
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 00:06, 06-07-16:

εμενα οχι δεν ενδιαφερομαι για έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία δεν μου αρεσει καθολου η γεωπονια
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 00:12, 06-07-16:

εμενα οχι δεν ενδιαφερομαι για έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία δεν μου αρεσει καθολου η γεωπονια
Αυτό που ρώτησα ήταν αν ενδιαφέρεσαι να δώσεις Πανελλήνιες ή αν απλά μοιράστηκες την ιστορία σου...αλλά ντάξει
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 00:24, 06-07-16:

οχι δεν θα δοσω πανελλινιες απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ

οχι δεν θελω να δοσω πανελλινιες απλα ειθελα να μιραστω να ιστορια μου με καποιον
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 00:35, 06-07-16:

οχι δεν θα δοσω πανελλινιες απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ

οχι δεν θελω να δοσω πανελλινιες απλα ειθελα να μιραστω να ιστορια μου με καποιον
Αα εντάξει, καλά έκανες!!
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 00:38, 06-07-16:

απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ
Παράθεση

Sofia Chrl (Σοφία)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Sofia Chrl
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Sofia Chrl Μου αρ έγραψε στις 22:11, 16-12-16:

Καταρχήν γεια σας . Είμαι μαθήτρια της Α' Γενικού Λυκείου αλλά τον τελευταίο καιρό έχω μπει σε σκέψεις . Ενώ από την αρχή της χρονιάς ξεκίνησα το συστηματικό διάβασμα και σκεφτόμουν να ακολουθήσω την τεχνολογική κατεύθυνση, μετά από τους χαμηλούς μου βαθμούς στα διαγωνίσματα άλγεβρας και γεωμετρίας , άρχισα να αναθεωρώ την απόφασή μου. Αυτό συνέβη επειδή άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως στη θεωρητική κατεύθυνση να είχα μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας , λόγω του ότι θα μπορούσε να με βοηθήσει η μητέρα μου που είναι φιλόλογος με τα μαθήματα. Όμως και στα αρχαία δεν έγραψα καλά, παρότι πέρυσι ήμουν άριστη μαθήτρια. Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι να κάνω. Οι συμμαθητές μου έχουν ξεκινήσει τα μαθήματα εκτός σχολείου , αλλά εγώ δε θέλω να επιβαρύνω οικονομικά την οικογένειά μου. Αυτός είναι ένας παράγοντας που σκέφτομαι τη φοίτηση στο ΕΠΑΛ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 28-12-16 στις 14:59. Αιτία: split
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους