Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,633 εγγεγραμμένα μέλη και 3,048,776 μηνύματα σε 92,906 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 866 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προφορική εξέταση στις πανελλήνιες

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 12:00, 09-07-13:

Σκέψου ότι, όταν δεν κάνεις ευανάγνωστα γράμματα, ελλοχεύει ο κίνδυνος να σου κόψουν πολλές μονάδες γιατί οι βαθμολογητές δεν θα ασχοληθούν ιδιαίτερα με ένα τέτοιο γραπτό.

Έκαναν ευανάγνωστα γράμματα ή όχι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BingoBingi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BingoBingi
Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 385 μηνύματα.

O BingoBingi έγραψε στις 12:08, 09-07-13:

εγώ έχω δυσλεξία και δυσγραφία, αυξημένη νοημοσύνη, υπέρ μαθηματικός, υπέρ προφορικός, υπέρ φαντασία και φτωχή αποκωδικοποίηση.
Όταν γράφω, γράφω με προγράμματα βοηθητικά. Μερικές φορές έχω ορθογραφικά στον υπολογιστή, αλλά φτενέ τα προγράμματα. Έκφραση πάντα έχω πρόβλημα.. αυτό δεν διορθώνει με προγράμματα.

εμένα μου έκοψαν όλα τα γραπτά και είχα 2900 μόρια το 2011. Αλλά περιττό να γράψω ότι οι εξεταστές είναι κάτι άσχετοι. Δεν ξέρουν πως να συμπεριφερθούν και πως να βαθμολογήσουν. Δεν έχουν ψυχολόγους η ειδικούς εξεταστές στα κέντρα.
εσύ που έχεις πρόβλημα με το χέρι σου, πιστεύω ότι αυτοί οι εξεταστές είναι στα δικά σου μέτρα, μιας και δεν κάνουν για ιδικής αγωγής.

Αλλά είναι πολύ καλυτέρα προφορικά από ότι γραπτά, καμία σχέση. Τουλάχιστον δεν φοβάμαι πως γράφω. Πχ, μπορώ να κάνω καλά γράμματα εάν τα κάνω ζωγραφιστά αντί με μέθοδο γραφής... Παίρνει όμως τετραπλάσια ώρα. Δηλαδή σαν να " ζωγραφίζεις " τα γράμματα αντί να γράφεις κανονικά και πολύ επίπονο. Τα ορθογραφικά είναι άλλο θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BingoBingi : 09-07-13 στις 12:20.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SsS28

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη SsS28
Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 237 μηνύματα.

O SsS28 έγραψε στις 12:09, 09-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dogie
Σκέψου ότι, όταν δεν κάνεις ευανάγνωστα γράμματα, ελλοχεύει ο κίνδυνος να σου κόψουν πολλές μονάδες γιατί οι βαθμολογητές δεν θα ασχοληθούν ιδιαίτερα με ένα τέτοιο γραπτό.

Έκαναν ευανάγνωστα γράμματα ή όχι;
Ολων τα γραμματα μου φαινονται δυσαναγνωστα εμενα Εχω ενα θεμα με αυτο, μονο τα δικα μου καταλαβαινω καλα. Ψιλοπαρομοια με του υπολοιπου κοσμου μου φαινοταν αυτων των παιδιων, ξερω γω.

Παράθεση

kparas7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kparas7
Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O kparas7 έγραψε στις 17:34, 21-08-13:

Το μεγαλύτερο + για τα παιδιά που δίνουν προφορικά είναι στο μάθημα της έκθεσης... Το 15 είναι σίγουρο!

Παράθεση

eleonora timber

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleonora timber
H eleonora timber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H eleonora timber hi έγραψε στις 20:34, 18-04-14:

μια κοπέλα στο σχολείο μου έχει πάρει χαρτι δυσλεξίας και είναι θεωριτική κατεύθυνση. Πόσο κάλα μπόρει να γράψει αυτή η κοπέλα?

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:49, 18-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από eleonora timber
μια κοπέλα στο σχολείο μου έχει πάρει χαρτι δυσλεξίας και είναι θεωριτική κατεύθυνση. Πόσο κάλα μπόρει να γράψει αυτή η κοπέλα?
Μην ανησυχείς καθόλου. Όταν θα μάθεις τους βαθμούς της, θα εκπλαγείς κι εσύ για το πόσο υψηλοί θα είναι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 21:07, 18-04-14:

Βρε δε πα να λες ό,τι θες!!

Νομίζεις ότι είναι εύκολο να βρεθείς μπροστά σε 3 καθηγητές και να πεις όσα πρέπει για να πάρεις ένα καλό βαθμό;
Πόσες φορές δεν κάνουμε λάθη όταν μιλάμε; Πόσες φορές κολλάμε; Πόσες φορές σταματάει το μυαλό μας;
Και σκέψου ότι ο χ μαθητής που εξετάζεται κατ' αυτό το τρόπο έχει το διπλό άγχος από όσους εξετάζονται γραπτώς - μπροστά σε 3 καθηγητές κρίνεται εκείνη τη στιγμή, μπορεί να ξεχάσει πράγματα, να μπερδευτεί, να κομπλάρει κλπ

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Paris7777

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Paris7777
Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Paris7777 έγραψε στις 21:12, 18-04-14:

Βρε δεν πα να λες και εσύ ο τι θες Είναι!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

H Dogie έγραψε στις 21:35, 18-04-14:

Θέλω επιχειρήματα που να υποστηρίζουν την άποψη σας.

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 21:45, 18-04-14:

Βρε δε πα να λες ό,τι θες!!

Νομίζεις ότι είναι εύκολο να βρεθείς μπροστά σε 3 καθηγητές και να πεις όσα πρέπει για να πάρεις ένα καλό βαθμό;
Πόσες φορές δεν κάνουμε λάθη όταν μιλάμε; Πόσες φορές κολλάμε; Πόσες φορές σταματάει το μυαλό μας;
Και σκέψου ότι ο χ μαθητής που εξετάζεται κατ' αυτό το τρόπο έχει το διπλό άγχος από όσους εξετάζονται γραπτώς - μπροστά σε 3 καθηγητές κρίνεται εκείνη τη στιγμή, μπορεί να ξεχάσει πράγματα, να μπερδευτεί, να κομπλάρει κλπ
Δεν ειναι ετσι!!! Πρωτα λυνουν κανονικα τα θεματα και μετα πανε στους καθηγητες και εξηγουν τι εχουν γραψει η γενικα την λυση που εχουν σκεφτει!!! Αν κανουν κανα λαθος μπορει να το καταλαβουν απο το βλεμμα των εξεταστων και να το μαζεψουν... Καμια σχεση με γραπτα

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:00, 18-04-14:

Θέλω επιχειρήματα που να υποστηρίζουν την άποψη σας.
Αφού επιμένεις...
1) Ζούμε σε ένα κράτος στο οποίο όποιος είναι "ξύπνιος" και έχει τα καταλληλα "κονέ" μπορεί να αποκτήσει όποιο "χαρτί' θέλει.
2) Οι 8 στους 10 "δυσλεκτικούς" των πανελληνίων, δεν έχουν καταλάβει το "πρόβλημά" τους πριν το Φεβρουάριο της Γ λυκείου (που λήγει η διορία), οπότε τότε παίρνουν (τελευταία στιγμή) το μαγικό "χαρτί".
3) Οι καθηγητές και οι συμμαθητές των παραπάνω όψιμων "δυσλεκτικών" δεν είχαν υποψιαστεί τίποτα πριν εμφανιστεί το "χαρτί". (Σε αντίθεση με τους τους 2 στους 10 που είναι καραμπινάτοι και τους ξέρουν όλοι από το δημοτικό).
4) Στην προφορική εξέταση οι βαθμολογητές πιέζονται χρονικά, καθώς τους έχουν αναθέσει αρκετούς υποψηφίους, οπότε η εξέταση γίνεται άρπα-κολλα, γιατί διαφορετικά θα τελείωναν αργά το απόγευμα. Επίσης και η βαρεμάρα τους είναι αρκετή. Προφανώς αυτά (για να ξεμπερδεύουν) είναι υπέρ του εξεταζόμενου.
5) Σε πολλούς βαθμολογητές η επιείκεια είναι δεδομένη, καθώς υπάρχει το συναισθηματικό στοιχείο (τσ, το καημένο το παιδάκι) και η άμεση επαφή περιορίζει την αντικειμενικότητα (π.χ. ποιος άντρας καθηγητής θα "θάψει" ένα όμορφο κορίτσι; ).
6) Στην προφορική εξέταση υπάρχει και (ηθελημένη ή όχι) βοήθεια, έστω και με την έκφραση του προσώπου. Στα θετικά μαθήματα πολλές φορές δεν δίνεται σημασία σε κάποια λεπτομέρεια, ενώ στα θεωρητικά το μπλα-μπλα είναι πιο εύκολο να βαθμολογηθεί παραπάνω. (Υπάρχουν και φιλολογίνες που κουνάνε το κεφάλι και κατευθύνουν τον εξεταζόμενο).
7) Από τα παραπάνω προκύπτει ότι οι προφορικά εξεταζόμενοι, είναι ευνοημένοι σε σχέση με τους "κανονικούς". Αυτό συμβαίνει κυρίως στις χαμηλές και τις μέσες βαθμολογίες και όχι στις πολύ υψηλές, καθώς εκεί η εξέταση γίνεται πιο προσεκτικά.
8 ) Το ότι οι "δυσλεκτικοί" ευνοούνται διαπιστώνεται πολύ εύκολα. Όλοι στο σχολείο, μαθητές και καθηγητές μπορούν να καταλάβουν από πριν πόσο πάνω-κάτω είναι το μέγιστο που θα μπορούσε να πετύχει ο μαθητής. Κι όμως, πάντα οι προφορικοί βαθμοί που έρχονται είναι παραπάνω προς έκπληξη όλων.
9) Αν η προφορική εξέταση δεν ευνοούσε τον εξεταζόμενο, γιατί να "σκίζονταν" όλοι να πάρουν το χαρτί;
10) Γιατί στο πανεπιστήμιο, σχεδόν κανένας φοιτητής, δεν επικαλείται δυσλεξία, ενώ έχει το δικαίωμα; Θεραπεύεται αμέσως μετά την εισαγωγή του;

Υ.Γ.1. Η (πραγματική) δυσλεξία δεν είναι αναπηρία, όπως (κακώς) χαρακτήρισε κάποιος παραπάνω.
Υ.Γ.2. Το ότι ...ο Einstein ήταν δυσλεκτικός, είναι απλά (όχι μόνο ελληνικός) αστικός μύθος.
Υ.Γ.3. Και το σύστημά μας δουλεύει τέλεια και ...δίκαια. Οι "δυσλεκτικοί μαϊμούδες" παίρνουν καλύτερες θέσεις στα ΑΕΙ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 18-04-14 στις 23:17. Αιτία: Διόρθωση για τον Einstein.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Paris7777

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Paris7777
Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Paris7777 έγραψε στις 23:07, 18-04-14:

Υ.Γ.2. Το ότι ...ο Einstein ήταν δυσλεκτικός, είναι απλά (ελληνικός) αστικός μύθος.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._with_dyslexia
Albert Einstein, scientist[7][8][22][39]

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 01:01, 19-04-14:

Ξέρω μια κοπελιά, πάνω απο 10 χρόνια. Λέει οτι είναι δυσλεκτική και μερικές φορές δυσκολεύεται να γράψει σε χαρτί αυτά που σκέφτεται. (Δεν την πιστεύω ) Πήρε χαρτί δυσλεξίας, και έδωσε προφορικά πανελλήνιες. Σε πολλά μαθήματα, τη βοήθησαν οι καθηγητές. Πχ στα ΣΛ, της έλεγαν «Σκέψου το καλύτερα» (άρα αν είχε πει σωστό, βάζει λάθος). Γενικότερα, στα προφορικά βοηθάνε αρκετά, ειδικότερα αν σε βλέπουν οτι κολλάς. Ακόμα και στα μαθηματικά, τον τρόπο σκέψης να τους πεις, σου δίνουν πολλές μονάδες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

buffon85

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη buffon85
H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 498 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 01:16, 19-04-14:

συμμαθητρια μου εμφανισε δυσλεξια στην τριτη λυκειου, μεχρι τοτε δεν ειχαμε παρατηρησει κατι. και ξαφνικα αρχισε να μην γραφει σωστα λεξεις στον πινακα. μαθητρια του 15-16 περασε τελικα φαρμακευτικη αθηνα.
εγω δεν εχω προβλημα να πιστεψω ολα αυτα. ας υποθεσουμε οτι δεν ειχαμε προσεξει τοσα χρονια ανορθογραφια και αναγραμματισμους στις λεξεις και ας υποθεσουμε οτι ξαφνικα τα εδωσε ολα και καταφερε το 15-16 του σχολειου να το κανει στις πανελληνιες 18-19.
το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχει πια προβλημα! καθως την εχω στο fb και κανει καθημερινα ολοσωστα ποστ! να υποθεσω πως τα περναει ολα απο ορθογραφο ε?

κατα τα αλλα φυσικα ειμαστε off topic..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:58, 19-04-14:

Αφού ξεκινήσαμε να λέμε περιπτώσεις...

Και μένα ξαφνικά μια συμμαθήτριά μου τον Γενάρη της Γ' Λυκείου "εμφάνισε" δυσλεξία. Και είμαι 99% σίγουρη ότι δεν ήταν δυσλεκτική γιατί επί 5,5 χρόνια έγραφε κανονικά μαζί μας διαγωνίσματα, ακόμα και εκθέσεις στην τάξη, και κάποια στιμή το μάτι μου είχε πάρει μια έκθεσή της 2 σελίδων, και δεν είχε ούτε αναγραμματισμούς ούτε τίποτα.

Η κοπέλα κανονικά στις Πανελλήνιες (και στην χρονιά μου), με το ζόρι να έγραφε 14, και έγραψε 16 και μισό μπαίνοντας στην πρώτη της επιλογή στην πόλη της.
Δεν ξέρω τι κάνει στο Πανεπιστήμιο τώρα γιατί χαθήκαμε, αλλά από ποστ της που βλέπω στο facebook, δεν υπάρχει ούτε μισός αναγραμματισμός. Αλλά μάλλον γίνομαι καχύποπτη και τα περνάει όλα από ορθογράφο, σωστά?

Πάντως αυτό το πρωτοφανές ιατρικό φαινόμενο στην Ελλάδα "δυσλεκτικός για 4 μήνες μέχρι το τέλος των Πανελληνίων και μετά αυτόματη ίαση", πρέπει να μελετηθεί

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jonas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jonas
Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Jonas έγραψε στις 14:41, 19-04-14:

Επιστήμονες φωνάζουν από το 2002 για την κομπίνα των δήθεν "δυσλεκτικών". Όπως μπορείτε να δείτε όμως και εδώ, το καλοκαίρι του 2012, μαθητές Γ τάξης Λυκείου της Ύδρας δεν δίστασαν να δηλώσουν ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 47% ότι είχαν όλοι πρoβλήματα δυσλεξίας και μάλιστα είχαν διαταχθεί τότε και ανακρίσεις για το ζήτημα. Πρέπει πάντως να επρόκειτο για βαθιά θρησκευόμενους νέους, αφού θεραπεύτηκαν απαξάπαντες, αμέσως μόλις μάθανε ότι πέρασαν. Φαίνεται πως κάνει θαύματα τελικά η Παναγιά η Μοριοδότρια... Μεγάλη η χάρη της.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleonora timber

Νεοφερμένος

H eleonora timber hi έγραψε στις 22:29, 19-04-14:

μπο΄ρεί δλδ αυτή η κοπέλα να βγάλει πάνω από 18?

Παράθεση

buffon85

Απόφοιτος

H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 498 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 22:37, 19-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από eleonora timber
μπο΄ρεί δλδ αυτή η κοπέλα να βγάλει πάνω από 18?
εσυ εισαι αυτη η κοπελα?
ειναι λιγο περιεργη η ερωτηση σου. αν εχει διαβασει μπορει να βγαλει πανω απο 18, αλλιως πως? αν παει κανεις τελειως αδιαβαστος οσο και να τον σπρωξουν δεν παει.. πως ειναι δυνατον εμεις να ξερουμε ποσο εχει διαβασει καποιος αγνωστος μας και ποια ειναι η αποδοση του σε εξετασεις?

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 23:48, 19-04-14:

Λοιπόν, χωρίς να υποστηρίξω πως δεν υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις ( που όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν στην Ελλάδα) διαγνώσεων της κακιάς ώρας ( με την έννοια του μέσου και του κονέ) που σκοπεύουν σε καποια διευκόλυνση, οφείλω να πω πως μέχρι τώρα στα όσα προηγούμενα ποστς έχει αναφερθεί ως μοναδικό παράδειγμα , αυτο της δυσλεξιας. Συγγνώμη αλλά δεν δικαιούσαι προφορική εξέταση μόνον αν έχεις μαθησιακές δυσκολίες . Γιατί δεν μιλά κανείς από εσάς για αυτισμό πχ; Δηλαδή πως μπορείς να προσποιηθείς οτι λόγου χάρη έχεις Σύνδρομο Asperger; Γιατί έχουμε την τάση να ισοπεδώνουμε εντελώς τα πράγματα ή να τα υπερ εξιδανικεύουμε; Πιστέψτε με, για έναν αυτιστικό η προφορική εξέταση δεν είναι τόσο εύκολη όσο πιστεύουν μερικοί. Ίσως λιγο πιο βατή από την γραπτή, με την έννοια πως ελαττώνεται η πιθανότητα εμφάνισης συμπτωματολογίας, συνεπώς είναι λιγότερο πιθανό να αντιμετωπίσεις εικονικές ιδεοληψίες, splitting του εγώ σου που θα επιφέρει σύγχυση και πιθανότατα σωματική αντίδραση πχ λιποθυμία, κριση πανικού, οφθαλμαπάτη κλπ. Δε σημαίνει οτι θα γράψεις καλύτερα ή θα επιτύχεις χωρίς να το αξίζεις. Και οποιος το λέει αυτό μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί πιθανότατα ειναι υγιής και στα μάτια του η προφορική εξέταση φαντάζει παιχνιδάκι. Πειτε μου, αν εισαι Asperger πως θα καταλάβεις από το βλέμμα ή κάποιο σχόλιο του εξεταστή ότι έχεις κανει λάθος; Πώς; Ξαφνικά δηλαδή θα αρχίσει να λειτουργεί κοινότυπα ο μετωπιαίος λοβός του εγκεφάλου σου; Και ναι, για όσους αποκτούν το χαρτί με πλαγίους τρόπους, ναι ίσως τους φανεί λιγότερο δύσκολη η προφορική εξέταση. Αλλα ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλοι οι συμμετεχοντες με προφορική εξέταση λαμόγια! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Είπαμε, το σύστημα μπάζει αλλά δεν είναι και πόρτα ορθάνοιχτη! Και αυτοί που έχουν πραγματικά καποια δυσκολία δεν "θεραπευονται" στο πανεπιστήμιο. Ίσα ίσα, που δίνουν μεγαλύτερο αγώνα για να τους αναγνωριστουν τα δικαιώματα τους πχ στον τρόπο εξέτασης. Και τα λέω όλα αυτά γιατί σαφώς και υπάρχουν οι κάλπικες περιπτώσεις συμμετεχοντων με δυσκολίες αλλά δεν είναι η πλειονότητα! Ας μην είμαστε απόλυτοι και ας μην καταλήγουμε σε βιαστικά συμπεράσματα και κατακλείδες.]

Παράθεση

buffon85

Απόφοιτος

H buffon85 . έγραψε στις 23:57, 19-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Λοιπόν, χωρίς να υποστηρίξω πως δεν υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις ( που όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν στην Ελλάδα) διαγνώσεων της κακιάς ώρας ( με την έννοια του μέσου και του κονέ) που σκοπεύουν σε καποια διευκόλυνση, οφείλω να πω πως μέχρι τώρα στα όσα προηγούμενα ποστς έχει αναφερθεί ως μοναδικό παράδειγμα , αυτο της δυσλεξιας. Συγγνώμη αλλά δεν δικαιούσαι προφορική εξέταση μόνον αν έχεις μαθησιακές δυσκολίες . Γιατί δεν μιλά κανείς από εσάς για αυτισμό πχ; Δηλαδή πως μπορείς να προσποιηθείς οτι λόγου χάρη έχεις Σύνδρομο Asperger; Γιατί έχουμε την τάση να ισοπεδώνουμε εντελώς τα πράγματα ή να τα υπερ εξιδανικεύουμε; Πιστέψτε με, για έναν αυτιστικό η προφορική εξέταση δεν είναι τόσο εύκολη όσο πιστεύουν μερικοί. Ίσως λιγο πιο βατή από την γραπτή, με την έννοια πως ελαττώνεται η πιθανότητα εμφάνισης συμπτωματολογίας, συνεπώς είναι λιγότερο πιθανό να αντιμετωπίσεις εικονικές ιδεοληψίες, splitting του εγώ σου που θα επιφέρει σύγχυση και πιθανότατα σωματική αντίδραση πχ λιποθυμία, κριση πανικού, οφθαλμαπάτη κλπ. Δε σημαίνει οτι θα γράψεις καλύτερα ή θα επιτύχεις χωρίς να το αξίζεις. Και οποιος το λέει αυτό μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί πιθανότατα ειναι υγιής και στα μάτια του η προφορική εξέταση φαντάζει παιχνιδάκι. Πειτε μου, αν εισαι Asperger πως θα καταλάβεις από το βλέμμα ή κάποιο σχόλιο του εξεταστή ότι έχεις κανει λάθος; Πώς; Ξαφνικά δηλαδή θα αρχίσει να λειτουργεί κοινότυπα ο μετωπιαίος λοβός του εγκεφάλου σου; Και ναι, για όσους αποκτούν το χαρτί με πλαγίους τρόπους, ναι ίσως τους φανεί λιγότερο δύσκολη η προφορική εξέταση. Αλλα ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλοι οι συμμετεχοντες με προφορική εξέταση λαμόγια! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Είπαμε, το σύστημα μπάζει αλλά δεν είναι και πόρτα ορθάνοιχτη! Και αυτοί που έχουν πραγματικά καποια δυσκολία δεν "θεραπευονται" στο πανεπιστήμιο. Ίσα ίσα, που δίνουν μεγαλύτερο αγώνα για να τους αναγνωριστουν τα δικαιώματα τους πχ στον τρόπο εξέτασης. Και τα λέω όλα αυτά γιατί σαφώς και υπάρχουν οι κάλπικες περιπτώσεις συμμετεχοντων με δυσκολίες αλλά δεν είναι η πλειονότητα! Ας μην είμαστε απόλυτοι και ας μην καταλήγουμε σε βιαστικά συμπεράσματα και κατακλείδες.]
δεν νομιζω πως μιλησε κανενας μας για ανθρωπους με πραγματικο προβλημα, ή πως ειπαμε πως ολοι πρεπει να εξεταζονται με τον ιδιο τροπο. αλλα για να κανουν καποιοι λαμογια για να αποκτησουν το χαρτι της δυσλεξιας σημαινει πως αυτη η λαμογια προσφερει σε αυτους (με το μαιμου προβλημα ) μια ευκολια, αλλιως θα προτιμουσαν να εξεταστουν γραπτα. κανεις δεν ειπε πως δεν υπαρχουν ανθρωποι με αληθινο προβλημα, κανεις δεν ηταν απολυτος, οταν βλεπεις ενα παιδι ξαφνικα στην γ λυκειου να μην μπορει να γραψει λεξη με τα γραμματα στην σειρα δεν θελει και πολυ για να καταλαβεις.
για το αν ειναι η πλειονοτητα ή οχι δεν μπορω να το ξερω και φανταζομαι ουτε εσυ εκτος και αν εχεις καποια στατιστικη με τις κανονικες περιπτωσεις και τις μαϊμου.

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 00:44, 20-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από buffon85
δεν νομιζω πως μιλησε κανενας μας για ανθρωπους με πραγματικο προβλημα, ή πως ειπαμε πως ολοι πρεπει να εξεταζονται με ίδιο τροπο. αλλα για προφορικά καποιοι λαμογια αποκτησουν το χαρτι της δυσλεξιας σημαινει πως αυτη η λαμογια προσφερει σε αυτους (με το μαιμου προβλημα ) μια ευκολια, αλλιως θα προτιμουσαν να εξεταστουν γραπτα. κανεις δεν ειπε πως δεν υπαρχουν ανθρωποι με αληθινο πρόβλημα, κανεις δεν ηταν απολυτος, οταν βλεπεις ενα παιδι ξαφνικα στην γ λυκειου να μην μπορει να γραψει λεξη με τα γραμματα στην σειρα δεν θελει και πολυ γι ν καταλαβεις.
για το αν ειναι η πλειονοτητα ή οχι δεν μπορω να το ξερω και φανταζομαι ουτε εσυ εκτος και αν εχεις καποια στατιστικη με τις κανονικες περιπτωσεις και τις μαϊμου.
Ίσως εγώ δεν εξέφρασα με απολυτα σωστο τρόπο αυτό που ηθελα να πω. Αυτό που ηθελα να πω ειναι πως βρισκω λανθασμένη την άποψη που παρουσιάστηκε πως το να εξεταστεις προφορικά είναι ευκολότερο. Ειναι ευκολότερο για όσους δεν εμφανίζουν μια πραγματική δυσκολία. Όσοι εχουν καποιο θέμα όχι μονο δεν εχουν αβαντάζ αλλα δυσκολεύονται και συνήθως περισσότερο γενικότερα με το θέμα της εξέτασης. Από αυτη την άποψη εννοω απόλυτη και βεβιασμενη κρίση. Από την άποψη του ότι προφορικά δεν συνεπάγεται και πλεονέκτημα. Είδες ας πούμε που μολις εκανε αυτην την ερωτηση η κοπέλα όλοι σχεδόν απάντησαν εμμέσως πλην σαφώς πως θα εγραφε περισσότερο απο ότι αν εξεταζοταν γραπτα; Αυτό δηλώνει οτι στο μυαλό των περισσότερων τα προφορικά εχουν ταυτιστεί με καποια ειδους ευκολία άδικη και λαμογιστικη που χρησιμοποιειται αποκλειστικά και μόνο σχεδόν για παγαποντια. Εκεί ειναι που διαφωνώ εγώ. Στο οτι υποσυνείδητα γενικευουμε μια θέση μας περί ευκολίας προφορικών. Ξεχνάμε όμως ότι τα προφορικά αφορούν κάποιες ορισμένες περιπτώσεις και όχι το σύνολο των εξεταζομενων.
Όσο για το αν έχω κάποιο τεκμήριο για την πλειοψηφία που είπα προηγουμένως, περιορίζομαι στην προσωπική εμπειρία μου και στα όσα εχω δει με τα ματια μου σε ανάλογες αίθουσες. Πίστεψε με οσοι επικαλούνται την σχεδόν αποκλειστική υπεροχή των καλπικων περιπτώσεων, προφανώς και δεν εχουν βρεθεί σε αναλογο χώρο για να αποκομισουν εντυπώσεις.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 12:31, 21-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
.... βρισκω λανθασμένη την άποψη που παρουσιάστηκε πως το να εξεταστεις προφορικά είναι ευκολότερο. Ειναι ευκολότερο για όσους δεν εμφανίζουν μια πραγματική δυσκολία. Όσοι εχουν καποιο θέμα όχι μονο δεν εχουν αβαντάζ αλλα δυσκολεύονται και συνήθως περισσότερο γενικότερα με το θέμα της εξέτασης. ...
Η όλη συζήτηση δεν αφορά αυτούς που έχουν κάποιο πραγματικό πρόβλημα και πράγματι τους χρειάζεται ειδική μεταχείρηση. Όσα γράψαμε αναφέρονται στους δυσλεκτικούς-μαϊμούδες που βρήκαν τρόπο και απόκτησαν το "χαρτί" και (δυστυχώς) ίσως ξεπερνούν και το 80% των προφορικά εξεταζόμενων.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 13:23, 21-04-14:

Ξέρει κανείς πόσο ισχύει ο κανονισμός περί χρώματος στυλό και 'σημαδιών' στα γραπτά για αυτούς που δίνουν προφορικά? Δίνω λόγω δυσγραφίας (ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω τα γράμματά μου όταν γράφω γρήγορα), και ο μόνος τρόπος να καταλάβω τι γράφω στην έκθεση και την βιολογία κατ. για να τα πω στους εξεταστές είναι να τα γράφω όλα κεφαλαία. Και στα σχήματα με βοηθάει πολύ να έχω άλλα χρώματα. Δεν είδα κάποιο νόμο που να διαφοροποιεί τα προφορικά σε αυτό το θέμα, αλλά αφού βλέπουν την φάτσα μου, το χρώμα του στυλό θα τους πει ποιός είμαι?

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,566 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 13:34, 21-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Ξέρει κανείς πόσο ισχύει ο κανονισμός περί χρώματος στυλό και 'σημαδιών' στα γραπτά για αυτούς που δίνουν προφορικά? Δίνω λόγω δυσγραφίας (ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω τα γράμματά μου όταν γράφω γρήγορα), και ο μόνος τρόπος να καταλάβω τι γράφω στην έκθεση και την βιολογία κατ. για να τα πω στους εξεταστές είναι να τα γράφω όλα κεφαλαία. Και στα σχήματα με βοηθάει πολύ να έχω άλλα χρώματα. Δεν είδα κάποιο νόμο που να διαφοροποιεί τα προφορικά σε αυτό το θέμα, αλλά αφού βλέπουν την φάτσα μου, το χρώμα του στυλό θα τους πει ποιός είμαι?
Σημασια εχει τι θα πεις προφορικα!! Αυτα που θα γραψεις δεν παιζουν ρολο στον βαθμο σου για τον απλο λογο του οτι θα σε βαθμολογισουν για ο,τι ΠΕΙΣ!!!

Παράθεση

Φοιτητής

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 13:39, 21-04-14:

Δηλαδή μπορώ να βάζω τις απαντήσεις σε κουτάκια κλπ ελεύθερα? Γιατί χάνομαι μέσα στο γραπτό μου!

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,566 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 13:52, 21-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Δηλαδή μπορώ να βάζω τις απαντήσεις σε κουτάκια κλπ ελεύθερα? Γιατί χάνομαι μέσα στο γραπτό μου!
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ Τι θα πεις μετραει!!

Παράθεση

Φοιτητής

O PeterTheGreat έγραψε στις 13:58, 21-04-14:

Εντάξει, χαλάρωσα τώρα λίγο. Στο φροντιστήριο πάντα κύκλωνα τις απαντήσεις και υπογράμμιζα κλπ για να μου είναι πιο εύκολο και με έπιασε ξαφνικά η αμφιβολία. Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

geokam

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη geokam
Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 583 μηνύματα.

O geokam έγραψε στις 15:06, 21-04-14:

ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ο βαθμολογητής να κοιτάξει το γραπτό του μαθητή χωρίς την άδειά του και ελέγχει μόνο όσα λέει προφορικά. Ωστόσο με προτροπή του μαθητή μπορεί να το κοιτάξει αλλά μόνο για περιορισμένο τμήμα του γραπτού και πρέπει να συνταχθεί σχετική βεβαίωση η οποία θα συνοδεύσει τη βαθμολογία του. Η βεβαίωση θα αναφέρει συγκεκριμένα το απόσπασμα που ελέγχθηκε και βαθμολογήθηκε γραπτά.

Παράθεση

eleonora timber

Νεοφερμένος

H eleonora timber hi έγραψε στις 19:31, 21-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από buffon85
εσυ εισαι αυτη η κοπελα?
ειναι λιγο περιεργη η ερωτηση σου. αν εχει διαβασει μπορει να βγαλει πανω απο 18, αλλιως πως? αν παει κανεις τελειως αδιαβαστος οσο και να τον σπρωξουν δεν παει.. πως ειναι δυνατον εμεις να ξερουμε ποσο εχει διαβασει καποιος αγνωστος μας και ποια ειναι η αποδοση του σε εξετασεις?
προτον δεν ειμαι εγω αυτη η κοπελα.εγω εχω παρει το χαρτι απο το δημοτικο. Αλλα θεωρω αδικο οτι αυτη η κοπελα ενω βγαζει υψηλους βαθμους (4η απουσιολογος στην ταξη ) να παιρνει το χαρτι και να "στερει"μια θεση απο καποιο αλλο παιδι με το να πει προφορικα. Εσυ δεν νομιζεις το ιδιο

Παράθεση

Φοιτητής

O PeterTheGreat έγραψε στις 14:00, 22-04-14:

Κάτσε, οι βαθμοί δεν έχουν τίποτα να κάνουν με την ανάγκη να δώσει κάποιος προφορικά. Μπορεί κάποιος να είναι άριστος και να διαβάζει αλλά να χρειάζεται προφορική εξέταση λόγω κάποιου προβλήματος. Εκτός αν παρανόησα.

Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,590 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:11, 22-04-14:

Παιδια 1 ερωτηση εγω που δινω προφορικα.
Εχω μερικες αποριες για τα προφορικα στις παννεληνιες
1ον σε ποιον καθηγητη τα λεω.
Σε αυτον που θα διορθωσει το γραπτο η στον δικο μου.
2ον μετραει περισσοτερο γραπτο η προφορικο

Παράθεση

Φοιτητής

O PeterTheGreat έγραψε στις 18:14, 22-04-14:

Μόνο προφορικά δίνεις, δεν έχει γραπτή εξέταση. Τα λες σε τριμελή (νομίζω, ας διορθώσει όποιος ξέρει σίγουρα) επιτροπή που δεν μπορούν να σε έιχαν φέτος μαθητή (πάλι νομίζω). Ο προφορικός βαθμός είναι αυτός που υποτίθεται έγραψες στις πανελλαδικές.

Παράθεση

geokam

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη geokam
Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 583 μηνύματα.

O geokam έγραψε στις 18:18, 22-04-14:

Φίλε Σωτήρη η διαδικασία έχει ως εξής:
Αρχικά σου δίνουν να γράψεις στο τετράδιό σου όποιες απαντήσεις θέλεις. Μόλις αισθανθείς ότι είσαι έτοιμος να πας στην επιτροπή (και αφού έχει παρέλθει η ώρα δυνατής αποχώρησης), ενημερώνεις τον επιτηρητή και σε οδηγεί στην πρώτη διαθέσιμη επιτροπή η οποία θα αποτελείται από τρεις καθηγητές (είναι παρών και ο τρίτος βαθμολογητής). Οι καθηγητές θα είναι από την ευρύτερη (γειτονική) περιοχή, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα είναι κάποιος καθηγητής σου. Σε εξετάζουν προφορικά και μόνο αν θέλεις μπορείς να υποδείξεις κάποια απάντηση από το γραπτό σου. Για κάθε απάντηση όμως που θα υποδείξεις, θα σημειωθεί σε μία βεβαίωση ότι το συγκεκριμένο απαντήθηκε γραπτά (για διαδικαστικούς λόγους, δεν έχει κάποια συνέπεια σε σένα).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geokam : 22-04-14 στις 18:26.
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,590 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:25, 22-04-14:

Ευχαριστω παιδα να ειστε καλα

Παράθεση

rikos96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rikos96
Ο rikos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O rikos96 έγραψε στις 01:22, 26-01-15:

Παιδα λογο δυσλεξια εχω το δικωμα να κανω ετοιση να δωσω προφορικα πανελληνιες και θελω να σας ρωτησω αν ειναι ποιο ευκολο απο το να δωσω καονικα, δηλαδη πειτε οτι αμα δωσω κανονικα θα παρω 2 μοναδες παραπανω απο κανα Σ-Λ μεσα στην ταξη, Στα προφορικα θα εχω μεγαλητερο οφελος???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

H Stavri_ έγραψε στις 03:27, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από rikos96
Παιδα λογο δυσλεξια εχω το δικωμα να κανω ετοιση να δωσω προφορικα πανελληνιες και θελω να σας ρωτησω αν ειναι ποιο ευκολο απο το να δωσω καονικα, δηλαδη πειτε οτι αμα δωσω κανονικα θα παρω 2 μοναδες παραπανω απο κανα Σ-Λ μεσα στην ταξη, Στα προφορικα θα εχω μεγαλητερο οφελος???
Οπα, στάκα φίλε, γιατί με μπέρδεψες!
Γιατί, τι θα αλλάξει στο θέμα των Σ-Λ μέσα στην τάξη, από το θέμα των Σ-Λ στα προφορικά;;; Επειδή το θέμα των προφορικών το ξέρω καλά λόγω του αδερφού μου (δυσλεξία-δυσορθογραφία), αλλά και λόγω εμού της ιδίας (είχα την δυνατότητα να δώσω προφορικά Πανελλαδικές λόγω συνδρόμου Asperger, αν και τελικά έδωσα γραπτά μόνη μου σε αίθουσα με επιτηρητές και παράταση χρόνου), μπορώ να σου πω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ το θέμα των Σ-Λ με τον τρόπο εξέτασης! Δεν έχει ανάπτυξη και καταγραφή σκέψης-συλλογιστικής πορείας, ούτε ορθογραφικά κριτήρια προφανώς, ούτε "διατύπωση στο χαρτί". Οπότε αν το ξέρεις το Σ/Λ, το γράφεις σωστά. Δεν το ξέρεις, το κάνεις λάθος και χάνεις τις 5 μονάδες. So simply. Η λογική "άμα δώσω κανονικά θα πάρω 2 μονάδες παραπάνω από κανά Σ-Λ μέσα στην τάξη" με παραπέμπει στη λογική "δε θα ξέρω την απάντηση και όλο και κάποιος θα βρεθεί μέσα στην τάξη να μου την σφυρίξει" ... Ελπίζω να μην έχεις αυτό στο μυαλό σου και να κατάλαβα λάθος. Αν όντως σκέφτεσαι κάτι τέτοιο, κάνε το DELETE άμεσα!!! Δε πρέπει ποτέ να περιμένεις από τους άλλους (άσε που εκείνη την ώρα όλοι θα αγνοούν την ύπαρξη σου - καμία σχέση με ενδοσχολικές προαγωγικές εξετάσεις όπως έχεις συνηθίσει προφανώς), βασίσου στον εαυτό σου και κάτσε διάβασε! Κανένας τρόπος εξέτασης (γραπτός, προφορικός, μικτός και δε ξέρω και εγώ τι άλλο) δε θα σου εξασφαλίσει μεγαλύτερη ευκολία και επιτυχία σε σύγκριση με κάποιον άλλον! Εσύ κάνε το "καθήκον" σου, διάβασε, και άσε κατά μέρους τις σκέψεις "ότι τσιμπήσω από το κάθε θέμα με αντιγραφή/πασάλειμμα/ευνοϊκή μεταχείρηση κλπ κλπ"

Επίσης, αυτό ότι τα προφορικά είναι ευκολότερα είναι ΜΕΓΑΣ ΜΥΘΟΣ!!! Και εξηγούμαι: Ευκολότερα θα ήταν γι αυτούς τους μαθητές με τις συνήθεις-φυσιολογικές ανάγκες (αν έδιναν με αυτόν τον τρόπο) . Για αυτό και οι μαθητές που δεν ανήκουν στη μερίδα αυτών με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες και ανάγκες, είναι λογικό να εκφράζουν την πεποίθηση πως όσοι εξετάζονται προφορικά έχουν αβαντάζ! Γιατί πολύ απλά βάζουν νοητά τον εαυτό τους στη θέση των προφορικά εξεταζόμενων, και διαπιστώνουν ότι θα είχαν ενδεχομένως καλύτερα αποτελέσματα. Που όντως ισχύει κατά γενική ομολογία. Αυτό που όμως ξεχνάνε/αγνοούν, είναι πως αυτοί που δικαιούνται προφορική εξέταση, σκέφτονται και αλληλεπιδρούν με διαφορετικό τρόπο, σε διαφορετικές συνθήκες! Αν λόγου χάρη, ο δυσλεκτικός έδινε "κανονικά" τότε είναι που θα είχε το απόλυτο ντεσαβαντάζ! Και αυτό γιατί σε αυτές τις "κανονικές" για τους άλλους συνθήκες, δε θα μπορούσε να αποδώσει σε καμία περίπτωση σε αντίστοιχο ποσοστό με τον μέσο μαθητή. Ακόμα και αν ήταν απολύτως μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων του.

Συνεπώς, ΝΑΙ η προφορική εξέταση ενδείκνυται για σένα, έτσι ώστε να μπορέσεις να συναγωνιστείς επί ίσοις όροις τους άλλους εξεταζόμενους-υποψηφίους, ΑΛΛΑ μην περιμένεις ότι αυτή είναι πανάκεια και λύση για την επιτυχία σου! Τα προφορικά δε θα σου δώσουν bonus (όπως πολλοί πιστεύουν), απλά θα σου δώσουν τη δυνατότητα να αρχίσεις τον "αγώνα" από το ίδιο σημείο εκκίνησης με τους υπόλοιπους συμμαθητές σου! Αν εσύ, δε διαβάσεις και δεν προσπαθήσεις, κανείς δεν πρόκειται να σου δώσει τις απαντήσεις! Ούτε η επιφοίτηση θα έρθει, ούτε η "από μηχανής" απάντηση κάποιου συμμαθητή στην τάξη, ούτε βέβαια και "το σπρώξιμο" από τους εξεταστές στα προφορικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rikos96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rikos96
Ο rikos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O rikos96 έγραψε στις 03:54, 26-01-15:

Aυτο που θελω να πω ειναι οτι δινοντας προφορικα θα ανακτησω αυτο που χανω λογο δυσλεξιας, αλλα δινοντας κανονικα "μπορυ" να κερδισω κατι απο αλλου. Αυτο που ρωταω ειναι το τι πιστευετε οτι ειναι βαθμολογικα πρως οφελος μου

Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

H Stavri_ έγραψε στις 05:31, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από rikos96
Aυτο που θελω να πω ειναι οτι δινοντας προφορικα θα ανακτησω αυτο που χανω λογο δυσλεξιας, αλλα δινοντας κανονικα "μπορυ" να κερδισω κατι απο αλλου. Αυτο που ρωταω ειναι το τι πιστευετε οτι ειναι βαθμολογικα πρως οφελος μου
Κοίτα. Πραγματικά αυτό που λες, ισχύει σε όλα τα πράγματα στη ζωή μας και για όλες τις επιλογές μας. Δηλαδή, πάντα όποια επιλογή και αν κάνουμε, όποιον δρόμο και αν διαλέξουμε σε οποιαδήποτε θέμα, κάτι διαφορετικό θα κερδίσουμε ή θα χάσουμε σε σχέση με αυτά που θα κερδίζαμε/χάναμε αν επιλέγαμε το αντίθετο πχ. Σίγουρα, δε μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα ότι αν λόγου χάρη δώσεις γραπτά θα βγεις "κερδισμένος" ή αν θα συμβεί το αντίθετο. Αν και εγώ, όπως σου είπα και πριν, θεωρώ ότι "κερδισμένος" βαθμολογικά, όπως το εννοείς εσύ, βγαίνεις μόνο όταν εξασφαλίσεις κατά το βέλτιστο δυνατό τρόπο, πως θα έχεις την ίδια "αφετηρία" με τους υπόλοιπους υποψηφίους. Ότι δηλαδή τουλάχιστον, δε θα έχεις μειονεκτική θέση σε σχέση με τους υπόλοιπους λόγω των ιδιαίτερων μαθησιακών σου αναγκών. Αυτό για μένα επιτυγχάνεται τρόπον τινά με την προφορική εξέταση. Τα γραπτά για τους μαθητές με "δυσκολίες" όπως δυσλεξία, αυτισμός κλπ, δεν αντικατοπτρίζουν τις δυνατότητες τους. Από τη στιγμή που εσύ είσαι γνώστης πχ των θεμάτων που θα πέσουν και μπορείς να προσεγγίσεις λόγου χάρη το 100, αν δώσεις γραπτά είναι λογικό επόμενο πως πολύ δύσκολα θα "πιάσεις" αυτό το βαθμό που μπορείς, γιατί προφανώς θα "κοστίσουν" τυχόν ορθογραφικά, τρόπος διατύπωσης απάντησης, συνοχής, δυσχέρεια στην έκφραση κλπ. Αντιθέτως, στα προφορικά, ανάλογα με την "πάθηση" οι εξεταστές (οι οποίοι είναι ενημερωμένοι για την διάγνωση του μαθητή-υποψηφίου) δεν λαμβάνουν υπόψη τους "λάθη" που οφείλονται στην πάθηση αυτή. (πχ στην περίπτωσή της δυσορθογραφίας, δεν κοιτούν τα ορθογραφικά/συντακτικό, εστιάζουν σε όσα θα τους πει ο μαθητής προφορικά κυρίως, προσέχουν πχ ο μαθητής να διαβάσει σωστά την εκφώνηση κλπ) Αυτό δε σημαίνει όμως, πως αν πχ απαντήσεις κάτι λανθασμένα (πχ ένα Σ-Λ) θα σε" καθοδηγήσουν" στη σωστή απάντηση. Δε θα παίξετε την κολοκυθιά την ώρα της εξέτασης. Και πίστεψέ με, οι εξεταστές καταλαβαίνουν πότε ο μαθητής που εξετάζουν είναι πραγματικά γνώστης, και πότε προσπαθεί να κερδίσει την εύνοιά τους.
Με λίγα λόγια, και προφορικά να δώσεις, αν δεν είσαι προετοιμασμένος, "βαθμολογικό όφελος" όπως το λες, δεν θα έχεις σε καμία περίπτωση! Το ίδιο ισχύει και με τα γραπτά. Έστω ότι είσαι τόσο τυχερός που καταφέρνεις με τον α ή β τρόπο να "τσιμπήσεις" κάποιες μονάδες στα πλαίσια της... τάξης. Και πάλι, χαμένος θα βγεις καθότι συν τοις άλλοις έχεις και το ντεσαβαντάζ της μαθησιακής δυσκολίας σου, που πιθανότατα θα σου στερήσει βαθμούς από πράγματα που στα προφορικά δε θα σου κόστιζαν.

All in all, όλα εξαρτώνται από το πόσο καλά προετοιμασμένος θα είσαι. Αν είσαι οκ με το θέμα της προετοιμασίας, σαφώς και τα προφορικά είναι προτιμητέα για τους λόγους που σου είπα στην πρώτη απάντηση στο θέμα! Αν δεν είσαι επαρκώς προετοιμασμένος, ούτε τα προφορικά, ούτε τα γραπτά θα έχουν θετικό συντελεστή στη βαθμολογία σου, και κανένα εκ των δύο δε θα μπορέσει να σου δώσει το κάτι παραπάνω που από ότι κατάλαβα περιμένεις!

Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 20:55, 26-01-15:

Από γνωστούς μου άλλοι τα πήγαν καλα άλλοι οχι... Ειναι σχετικό...

Παράθεση

Ria99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ria99
H Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Ria99 έγραψε στις 15:44, 17-10-16:

εχει εξεταστει κανεις προφορικα στις πανελληνιες;πως γινεται η διαδικασια;
και μια γενικη απορια τα αποτελεσματα των βαθμων η της σχολης επιλογης ανακοινωνονται την ιδια μερα με τους υπολοιπους;
Παράθεση

Φοιτητής

O PeterTheGreat έγραψε στις 16:10, 17-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ria99
εχει εξεταστει κανεις προφορικα στις πανελληνιες;πως γινεται η διαδικασια;
και μια γενικη απορια τα αποτελεσματα των βαθμων η της σχολης επιλογης ανακοινωνονται την ιδια μερα με τους υπολοιπους;
Όταν έδωσα εγώ το 2014 ήταν η εξής: πηγαίνεις στο εξεταστικό κέντρο που σου λένε από το σχολείο, μπαίνεις κανονικά σε αίθουσες μαζί με τα άλλα παιδιά που δίνουν προφορικά και σας μοιράζονται τα θέματα ακριβώς όπως στους υπόλοιπους, μαζί με τετράδια.

Η εξέταση σε σύνολο διαρκεί 3 ώρες. Σε αυτές τις 3 ώρες, λύνεις τα θέματα στο μυαλό σου ή στο τετράδιο (όπως θες εσύ) και όταν είσαι έτοιμος και έχει περάσει κάποιος χρόνος, ζητάς να πας στην επιτροπή (εφόσον σου έχει μείνει χρόνος, δηλαδή πρέπει να φροντίσεις να μην κάτσεις στην αίθουσα υπερβολικά πολύ). Είναι συνήθως σε διπλανή αίθουσα και αποτελείται από 3 βαθμολογητές, στους οποίους απαντάς τα θέματα προφορικά. Αυτοί δεν σε βοηθάνε (τουλάχιστον εμένα δεν με βοήθησαν, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι σε άλλα κέντρα), και επίσης μπορούν να δουν το γραπτό σου μόνο αν εσύ τους το επιτρέψεις, εγώ π.χ. τους είχα δείξει έτσι τα σχήματα στην φυσική. Όταν τελειώσεις φεύγεις κανονικά. Τα αποτελέσματα ανακοινώνονται ταυτόχρονα με όλων των άλλων, χωρίς καμία διαφορά.

Γενικά είναι πολύ αγχωτική διαδικασία, και δεν θα την συνιστούσα αν δεν έχεις όντως κάποια μαθησιακή δυσκολία. Αν όμως έχεις και βλέπεις ότι δεν μπορείς αλλιώς τότε μην το σκέφτεσαι καν. Οι εξεταστές είναι στην πλειοψηφία φιλικοί, και αν και δεν βοηθάνε στις λύσεις, σου δίνουν τον χρόνο σου, δεν σε πιέζουν και αν σε κάτι σκαλώσεις σε αφήνουν να το σκεφτείς (πάντα μέσα στις 3 ώρες). Εμένα μετά μου είχαν πιάσει και την κουβέντα στην φυσική, όταν περιμέναμε για να έρθει ο προϊστάμενος να επικυρώσει τους βαθμούς, για το τι θέλω να περάσω και τα λοιπά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους