Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,031 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,478 μηνύματα σε 93,722 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 806 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

Naevan

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Naevan
Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Naevan enter the ninja έγραψε στις 12:34, 30-06-13:

Χωρις φροντ. κανεις δεν παει πουθενα,και οποιος το λεει αυτο το 2013 ειναι μεγαλος ψευταρας.

Τωρα για το θεμα φροντ vs ιδιαιτερα..εκανα και τα 2..εκανα μαθ γεν κ μαθ κατ ιδιαιτερα και τα αλλα ολα φροντ.

Αν εχεις ενα καλο τμημα στο φροντιστηριο,δηλαδη ολοι οι μαθητες του τμηματος ειναι δυνατοι,και ανταγωνιστικοι,δεν εχει σημασια αν θασε ιδιαιτερα ή οχι. Ελαχιστη διαφορα. Μηδαμινη. Ωστοσο,αν στο τμημα σου δεν εχεις πολυ καλους μαθητες,τρων την ωρα σου σε ανουσιες ερωτησεις επειδη δεν διαβαζουν και γενικα δεν κυλαει το τμημα,πολυ πιθανο να μην γραψεις καλα στο τελος.

Οποτε αν στοχευετε ψηλα,και δεν μπορειτε ιδιαιτερα,βρειτε ενα καλο τμημα. Απαιτηστε το απο τον φροντιστη..θα σας βοηθησει ΠΑΡΑ πολυ.

Και μην με χωσετε 800 δισλαικ επειδη ειπα οτι δεν μπορει καποιος να γραψει πολυ χωρις φροντ. Αν μου το λεγατε καποια χρονια πριν θαλεγα οκ,τωρα ομως,με τα φετινα αγγουροθεματα,μην τρελενομαστε.. Εκτος αν εχει καποιον καθηγητη σε νησι,που εχει 5 ατομα τμημα και κανει μαθημα σαν φροντιστηριο γιατι δεν εχει τιποτα αλλο να κανει εξαλου. Με τμημα 25 ατομα,και με τοσες λιγες ωρες,δουλεια δεν γινεται..Γνωμη μου φυσικα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:37, 30-06-13:

Δεν μπορώ να μην γράψω αυτό που σκέφτηκα:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 12:43, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ας μην το γενικεύουμε. Ένας "ιδιαιτεράς" δεν έχει την ίδια τιμή για όλους τους μαθητές του. Σε άλλους μπορεί να παίρνει 60€ την ώρα, σε άλλους 40 και σε άλλους 20. Αυτό εξαρτάται από την περιοχή, την απόσταση, τη γνωριμία και κυρίως από το πόσα έχει "κόψει" ότι μπορεί να πληρώσει ο πατέρας. Δεν νομίζω ότι η ποιότητα του μαθήματός του θα εξαρτάται από την τιμή.

Οι πολύ καλοί ιδιαιτεράδες συνήθως είναι σχετικά μεγάλοι σε ηλικία με εμπειρίες από μεγάλα φροντιστήρια κλπ. Αυτοί παίρνουν πολλά από όλους. Δυστυχώς τόσα χρόνια ούτε έχω ακούσει ούτε έχω δει κάποιον να γράψει καλά(δλδ να περάσει στη σχολή που θέλει) χωρίς να έχει βγάλει τα μαλλιοκέφαλα του στα ιδιαίτερα- αν έκανε ιδιαίτερα. Γι΄αυτό το λόγο θεωρώ την επιλογή ενός καθηγητή με ανθρώπινες τιμές ριψοκίνδυνη.

Αρχική Δημοσίευση από Naevan
Χωρις φροντ. κανεις δεν παει πουθενα,και οποιος το λεει αυτο το 2013 ειναι μεγαλος ψευταρας.

Τωρα για το θεμα φροντ vs ιδιαιτερα..εκανα και τα 2..εκανα μαθ γεν κ μαθ κατ ιδιαιτερα και τα αλλα ολα φροντ.

Αν εχεις ενα καλο τμημα στο φροντιστηριο,δηλαδη ολοι οι μαθητες του τμηματος ειναι δυνατοι,και ανταγωνιστικοι,δεν εχει σημασια αν θασε ιδιαιτερα ή οχι. Ελαχιστη διαφορα. Μηδαμινη. Ωστοσο,αν στο τμημα σου δεν εχεις πολυ καλους μαθητες,τρων την ωρα σου σε ανουσιες ερωτησεις επειδη δεν διαβαζουν και γενικα δεν κυλαει το τμημα,πολυ πιθανο να μην γραψεις καλα στο τελος.

Οποτε αν στοχευετε ψηλα,και δεν μπορειτε ιδιαιτερα,βρειτε ενα καλο τμημα. Απαιτηστε το απο τον φροντιστη..θα σας βοηθησει ΠΑΡΑ πολυ.

Και μην με χωσετε 800 δισλαικ επειδη ειπα οτι δεν μπορει καποιος να γραψει πολυ χωρις φροντ. Αν μου το λεγατε καποια χρονια πριν θαλεγα οκ,τωρα ομως,με τα φετινα αγγουροθεματα,μην τρελενομαστε.. Εκτος αν εχει καποιον καθηγητη σε νησι,που εχει 5 ατομα τμημα και κανει μαθημα σαν φροντιστηριο γιατι δεν εχει τιποτα αλλο να κανει εξαλου. Με τμημα 25 ατομα,και με τοσες λιγες ωρες,δουλεια δεν γινεται..Γνωμη μου φυσικα..
Έχεις δίκιο δεν είναι καθόλου περίεργο που δεν έχουμε ακούσει για κάποιον τεχνολογικάριο-θετικάριο που αρίστευσε χωρίς φροντιστήριο-ιδιαίτερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jonas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jonas
Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Jonas έγραψε στις 13:40, 30-06-13:

@Dias:
Εσύ πίσω στον Όλυμπο ! Την είδα πρώτος !

Δεν έχω πάει ποτέ φροντιστήριο ή ιδιαίτερο και δεν έχω συγγενείς ή οικογενειακούς φίλους "του χώρου".
Μέχρι στιγμής πάω παντού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonas : 30-06-13 στις 13:40. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 13:49, 30-06-13:

Μην δώσεις καθόλου σημασία σε όσους λένε ότι δεν μπορείς Jonas. Εσύ θα "μιλήσεις" τον Μάιο.

Αυτά από έναν ψευταρά, κατά τον Naevan.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jonas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jonas
Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Jonas έγραψε στις 14:01, 30-06-13:

@ Ιάσονα:

Thanks, man.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonas : 30-06-13 στις 14:14.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

andrespan12345

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη andrespan12345
Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O andrespan12345 έγραψε στις 19:17, 30-06-13:

θεωρω πως ενας λογος που βαζουν δυσκολα θεματα τα τελευταια χρονια ειναι για να ενισχυσουν την παραπαιδεια(χαρακτηριστικο παραδειγμα τα μαθηματικα γενικης,ενα σχετικα ευκολο μαθημα)και να καταστησουν αναγκαιο το φροντιστηριο οχι μονο στις ταξεις του λυκειου αλλα και του γυμνασιου.παντως,ενας μαθητης με ορεξη και ... φυσικα αρκετο μυαλο μπορει να γραψει 17.5-18 με φροντιστηριο μονο τον τελευταιο χρονο.αυτοι που τα καταφερνουν χωρις καθολου φροντηστηριο ειναι στην ελλαδα 3-4 και φυσικα δεν πρεπει οι μελλοντικοι υποψηφιοι να βλεπουν αυτους ως μετρο συγκρισης

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:51, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από andrespan12345
θεωρω πως ενας λογος που βαζουν δυσκολα θεματα τα τελευταια χρονια ειναι για να ενισχυσουν την παραπαιδεια(χαρακτηριστικο παραδειγμα τα μαθηματικα γενικης,ενα σχετικα ευκολο μαθημα)και να καταστησουν αναγκαιο το φροντιστηριο οχι μονο στις ταξεις του λυκειου αλλα και του γυμνασιου....
Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ότι κάτι στο Ελλαδιστάν μπορεί να γίνεται με βάση κάποιο πρόγραμμα, ακόμα και μια τέτοια ...συνομωσία. Θεωρώ πολύ πιο πιθανό ότι ο λόγος που δυσκόλεψαν τα θέματα είναι ο αρπακολισμός και η ξεπέτα. Κάνουν μια πρόταση οι πανεπιστημιακοί (οι οποίοι δεν έχουν ιδέα για τις γνώσεις και το επίπεδο των μαθητών) και οι υπόλοιποι λένε "ναι" για να τελειώνουν.

Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greekgohan
Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O greekgohan έγραψε στις 20:02, 30-06-13:

Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ότι κάτι στο Ελλαδιστάν μπορεί να γίνεται με βάση κάποιο πρόγραμμα, ακόμα και μια τέτοια ...συνομωσία. Θεωρώ πολύ πιο πιθανό ότι ο λόγος που δυσκόλεψαν τα θέματα είναι ο αρπακολισμός και η ξεπέτα. Κάνουν μια πρόταση οι πανεπιστημιακοί (οι οποίοι δεν έχουν ιδέα για τις γνώσεις και το επίπεδο των μαθητών) και οι υπόλοιποι λένε "ναι" για να τελειώνουν.

Μπορει να εχεις δικιο αλλα περσι ενας φιλος του ιδιοκτητη του φροντιστηριου μου,προταθηκε για να ειναι στην επιτροπη που θα εβαζε τα περσινα θεματα μαθηματικων κατευθυνσης.Μας ειπε πως πρεπει να πανε με ασκησεις δικες τους με διαφορετικο περιεχομενο η καθε μια και διαφορετικη δυσκολια(ο καθενας),ευκολο-μετριο-δυσκολο(υποθετω),απο εκει και περα δεν γνωριζω ποιος τα επιλεγει ή αν βγαινουν με κληρωση...Το αναφερω για το ενδεχομενο να μην ειναι παντα οι πανεπιστημιακοι η αιτια του κακου.
Ισως υπαρχει μια εντολη εξαρχης π.χ δυσκολα στα μαθηματικα κατευθυνσης ετσι ωστε να πεσουν οι βασεις εκει και εκει για τον ταδε λογο κλπ κλπ κλπ

Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 322 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 20:11, 30-06-13:

Πιστεύω οτι ενας μαθητής που πηγαίνει φροντιστήριο και ειναι συνεπής σε αυτα που εχει να κανει θα γραψει στο τελος πολυ πολυ καλα.Κανεις δε του απαγορευει να κανει ερωτησεις και δεν εχει καμια σημασια που ειναι ομαδα , ο καθηγητής θα απαντησει τα παντα απο ολους.

Δυστυχώς,μιλώντας εχοντας τελειωσει τη προσπαθεια μου για τις πανελληνιες με φροντιστήριο + ιδιαίτερα , παρατηρώ οτι τα ιδιαιτερα μπορουν να κουρασουν , να εξαντλησουν επισης ,και στο τελος να μην αποδωσετε.Αυτο επαθα κι εγω.Φυσικα, το μεγαλυτερο μειονεκτημα ειναι τα χρηματα.Αν προσέξετε τι ποσό εχει φύγει συνολικά , ενω το αποτελεσμα στις πανελληνιες ειναι μετριο , τοτε απλως εχετε τσακισει τα οικονομικα της οικογενειας.

Θα προτεινα φροντιστήριο και προσωπικη δουλεια.Η προσωπικη δουλεια εννοειται ο,τι κι αν διαλεξετε ...
φιλος με ιδιαιτερο σε ολα τα μαθηματα εγραψε κοντα στα 10.000 μορια.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 21:30, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από greekgohan
Μπορει να εχεις δικιο αλλα περσι ενας φιλος του ιδιοκτητη του φροντιστηριου μου,προταθηκε για να ειναι στην επιτροπη που θα εβαζε τα περσινα θεματα .......... Ισως υπαρχει μια εντολη εξαρχης π.χ δυσκολα στα μαθηματικα κατευθυνσης ετσι ωστε να πεσουν οι βασεις εκει και εκει για τον ταδε λογο κλπ κλπ κλπ
1) Τυχαίνει να γνωρίζω ότι το υπουργείο ποτέ δεν έχει δώσει σε επιτροπή θεμάτων εντολή για εύκολα ή δύσκολα.
2) Είναι πραγματικά εκπληκτικό το γεγονός ότι οι περισσότεροι καθηγητές φροντιστηρίων έχουν φίλο στην επιτροπή θεμάτων.

Παράθεση

schooliki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη schooliki
Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 592 μηνύματα.

O schooliki έγραψε στις 21:37, 30-06-13:

Όλοι σχεδόν πηγαίνουν σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερα ή και τα δυο.
Τι είναι λοιπόν αυτό που κάνει κάποιον να γράφει 19+ και κάποιον άλλο 10;
Ο πρώτος έχει γερές βάσεις από τα προηγούμενα χρόνια και κάνει σοβαρό προσωπικό διάβασμα.
Ο δεύτερος αλλού έβοσκε μέχρι τη Β' Λυκείου (δε μιλάω για βαθμούς, μιλάω για σοβαρή δουλειά) και στηρίζεται σχεδόν αποκλειστικά στην από καθ' έδρας διδασκαλία (είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο).

Προσοχή!
Φροντιστήριο + ιδιαίτερα = λίγος χρόνος για προσωπικό διάβασμα = πιθανή αποτυχία στον ορίζοντα.

Έχοντας γερές βάσεις από τις προηγούμενες τάξεις, ξεκίνησα την ετοιμασία για τις πανελλήνιες διαβάζοντας μόνος το καλοκαίρι μετά τη Β' Λυκείου τα σχολικά βιβλία μαθηματικών, φυσικής και χημείας.
Όπου έλεγα ότι το έκανα αυτό, με κοιτούσαν με απορία και ρωτούσαν. Μόνος;

Επιμένω! Όλοι σχεδόν κάνουν φροντιστήριο. Γιατί δε γράφουν όλοι το ίδιο;
Η απάντηση βρίσκεται στο σοβαρό και απαιτητικό προσωπικό διάβασμα.
Αυτό προϋποθέτει αγάπη γι' αυτό που κάνεις. Να αισθάνεσαι ότι δεν εκτελείς αγγαρεία.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mairou
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 00:01, 01-07-13:

Τα ιδιαίτερα κατά την άποψη μου είναι η καλύτερη λύση..αλλά και τα γκρουπάκια ατόμων με έναν καλό καθηγητή μπορούν να είναι εξίσου αποτελεσματικά..εγώ θα πρότεινα σε τεχνολογικούς ιδιαίτερα μαθηματικά κατ και φυσική κατ άντε και αεππ και το επιλογής και έκθεση φροντ..αοδέ εγώ δεν έκανα καν και δε νομίζω οτι χρειάζεται είναι χάσιμο χρόνου..

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,124 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 00:18, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από marinouri09
Τα ιδιαίτερα κατά την άποψη μου είναι η καλύτερη λύση..αλλά και τα γκρουπάκια ατόμων με έναν καλό καθηγητή μπορούν να είναι εξίσου αποτελεσματικά..εγώ θα πρότεινα σε τεχνολογικούς ιδιαίτερα μαθηματικά κατ και φυσική κατ άντε και αεππ και το επιλογής και έκθεση φροντ..αοδέ εγώ δεν έκανα καν και δε νομίζω οτι χρειάζεται είναι χάσιμο χρόνου..
Αοδε οντως δε χρειαζεται αλλα μονο αμα εισαι οργανωμενος και εχεις ενα σωστο προγραμμα...Δηλαδη να λες οτι θα βγαζω 2 σελιδες τη βδομαδα....Οποιος το κανει αυτο ειναι κομπλε....Εγω απο την αλλη, αμα δεν εκανα φροντιστηριο αοδε 1 ωρα τη βδομαδα το πιθανοτερο ηταν να μην το μαθαινα ποτε, αφου δεν ειχα κανενα σοβαρο προγραμμα φετος....Οποτε δεν ειναι για ολους χασιμο χρονου

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 00:23, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Φρεντος
Αοδε οντως δε χρειαζεται αλλα μονο αμα εισαι οργανωμενος και εχεις ενα σωστο προγραμμα...Δηλαδη να λες οτι θα βγαζω 2 σελιδες τη βδομαδα....Οποιος το κανει αυτο ειναι κομπλε....Εγω απο την αλλη, αμα δεν εκανα φροντιστηριο αοδε 1 ωρα τη βδομαδα το πιθανοτερο ηταν να μην το μαθαινα ποτε, αφου δεν ειχα κανενα σοβαρο προγραμμα φετος....Οποτε δεν ειναι για ολους χασιμο χρονου
Έχεις ένα δίκιο εγώ είχα την καθηγήτρια στο σχολείο να μας βάζει απαιτητικότατα διαγωνίσματα κάθε 4 σελίδες..αλλά μπορεί να μη το έχουν όλα τα παιδιά αυτό.πχ βιολογία γενικής που η καθηγήτρια ούτε καν εξέταζε,βρέθηκα να βγάζω όλο το βιβλίο στις τελευταίες 4 ημέρες..

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 469 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 00:41, 01-07-13:

Έχεις ένα δίκιο εγώ είχα την καθηγήτρια στο σχολείο να μας βάζει απαιτητικότατα διαγωνίσματα κάθε 4 σελίδες..αλλά μπορεί να μη το έχουν όλα τα παιδιά αυτό.πχ βιολογία γενικής που η καθηγήτρια ούτε καν εξέταζε,βρέθηκα να βγάζω όλο το βιβλίο στις τελευταίες 4 ημέρες..
Δυσκολο πολυ δυσκολο
Την βιολογια πρεπει να την κανεις απο τον Σεμπτεμβρη 2 ωρες το μεγιστο ωστε να καταλαβεις την υλη.Εχει πολλα σημεια τα οποια θελουν προσοχη,δεν ειναι μονο η παπαγαλια.
Με εναν καλο καθηγητη θα εβγαζες και την υλη θα προλαβαινες να κανεις και επαναληψεις στην θεωρια και στις ασκησεις και θα ησουν κομπλε.

Παράθεση

giorgos_pao

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη giorgos_pao
Ο giorgos_pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O giorgos_pao έγραψε στις 00:43, 01-07-13:

Εγω εκανα ιδιαιτερα στα περισσοτερα μαθηματα πλην εκθεσης, που πηγαινα σε μικρο γκρουπ. Νομιζω οτι ειναι καλυτερο το φροντιστηριο παντως, ακους και μια απορια που δεν ειχες σκεφθει εσυ, γραφεις και αρκετα διαγωνισματα. Νομιζω βοηθαει περισσοτερο

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mairou έγραψε στις 00:45, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από καποιος_καπου
Δυσκολο πολυ δυσκολο
Την βιολογια πρεπει να την κανεις απο τον Σεμπτεμβρη 2 ωρες το μεγιστο ωστε να καταλαβεις την υλη.Εχει πολλα σημεια τα οποια θελουν προσοχη,δεν ειναι μονο η παπαγαλια.
Με εναν καλο καθηγητη θα εβγαζες και την υλη θα προλαβαινες να κανεις και επαναληψεις στην θεωρια και στις ασκησεις και θα ησουν κομπλε.
Δεν νομίζω δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα.. γενικής βιολογία έτσι όχι κατεύθυνση!

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,124 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 01:05, 01-07-13:

Ειναι στον ανθρωπο πανω απ 'ολα.....Αμα εχεις καποιο στοχο και αποφασισεις να διαβαζεις μονη σου χωρις βοηθεια σε ορισμενα μαθηματα εννοειται πως με το καταλληλο προγραμμα θα τα καταφερεις.....Οντως δεν ειναι αναγκαια τα φροντιστηρια σε μαθηματα οπως αοδε, βιολογια γενικης, αοθ κ.τ.λ αλλα αυτο δεν ισχυει για ολους.....Εμενα για παραδειγμα το φροντιστηριο στο αοδε με βοηθησε στο οτι με εβαλε σε ενα προγραμμα για να το διαβαζω, αφου ποτε δεν ημουν καλος στην παπαγαλια και στην αποστηθιση.... Αλλα γενικα αυτο που λενε οτι χρειαζονται φροντιστηρια σε ολα τα μαθηματα ειναι μυθος....Για μενα, αναγκαια ειναι μονο μαθηματικα και φυσικη στις θετικοτεχνολογικες κατευθυνσεις....

Παράθεση

andrespan12345

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη andrespan12345
Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O andrespan12345 έγραψε στις 10:43, 01-07-13:

κανοντας σε αλλα μαθηματα φροντηστηριο,σε αλλα ιδιαιτερα και σε αλλα σε τμημα 4-5 ατομων, πιστευω πως το τελευταιο ειναι η καλυτερη λυση.δεν ειναι ακριβο οπως τα ιδιαιτερα αλλα ουτε υπαρχει η απωλεια χρονου που υπαρχει στο φροντιστηριο.ομως για να μπορεσει το τμημα να παει μπροστα πρεπει οι μαθητες να ειναι του ιδιου επιπεδου.οσο αφορα τα ιδιαιτερα,υπαρχεις μονο εσυ με τον καθηγητη και το μαθημα ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στις αναγκες σου,αλλα κοστιζει.σας προτεινω μαθηματικα κατευθ και φυσικη να ΜΗΝ πατε σε φροντιστηριο και να ακολυθησετε εναν απο τους αλλους 2 δρομους

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

O Φρεντος έγραψε στις 11:12, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από andrespan12345
κανοντας σε αλλα μαθηματα φροντηστηριο,σε αλλα ιδιαιτερα και σε αλλα σε τμημα 4-5 ατομων, πιστευω πως το τελευταιο ειναι η καλυτερη λυση.δεν ειναι ακριβο οπως τα ιδιαιτερα αλλα ουτε υπαρχει η απωλεια χρονου που υπαρχει στο φροντιστηριο.ομως για να μπορεσει το τμημα να παει μπροστα πρεπει οι μαθητες να ειναι του ιδιου επιπεδου.οσο αφορα τα ιδιαιτερα,υπαρχεις μονο εσυ με τον καθηγητη και το μαθημα ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στις αναγκες σου,αλλα κοστιζει.σας προτεινω μαθηματικα κατευθ και φυσικη να ΜΗΝ πατε σε φροντιστηριο και να ακολυθησετε εναν απο τους αλλους 2 δρομους
Οτι και να κανεις το ιδιο ειναι....Και στο φροντιστηριο ο καθηγητης θα σε προσεξει και θα σε βαλει στο καταλληλο τμημα.....
Το σημαντικο σε αυτα τα μαθηματα ειδικα ειναι η προσωπικη προσπαθεια

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greekgohan
Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O greekgohan έγραψε στις 11:54, 01-07-13:

1) Τυχαίνει να γνωρίζω ότι το υπουργείο ποτέ δεν έχει δώσει σε επιτροπή θεμάτων εντολή για εύκολα ή δύσκολα.
2) Είναι πραγματικά εκπληκτικό το γεγονός ότι οι περισσότεροι καθηγητές φροντιστηρίων έχουν φίλο στην επιτροπή θεμάτων.

Μαυριδης λεγεται,εχει βγαλει και βοηθηματα και περσι ηταν στην επιτροπη.Δεν ελεγε μπαρουφες,οντως ηταν καλος του φιλος.

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 469 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 14:33, 01-07-13:

Μεσα σε 4 μερες?

Παράθεση

Socrates ... 99 (Σωκράτης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Socrates ... 99
Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Socrates ... 99 έγραψε στις 17:34, 14-07-13:

Πιστευετε οτι ενας καθηγητης μπορει να διδαξει και μαθηματικα κατευθυνσης και φυσικη κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης ;

Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 20:37, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Socrates ... 99
Πιστευετε οτι ενας καθηγητης μπορει να διδαξει και μαθηματικα κατευθυνσης και φυσικη κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης ;
Φαινομενικά ίσως να μπορεί, αλλά σίγουρα σε κάποιο από τα τρία δεν θα είναι τόσο καλός Μαθηματικά κατεύθυνσης και γενικής, ίσως...

Παράθεση

_catalonia_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη _catalonia_
H _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 358 μηνύματα.

H _catalonia_ έγραψε στις 20:41, 14-07-13:

Το πιστευω γιατι εχω δει ατομα να διδασκουν και τα τρια μαθηματα. Απλα λογικο ειναι σε καποιο αυτα να υστερει εκτος αν εχει παρει πτυχιο και απο το φυσικο και απο το μαθηματικο(που το θεωρω λιγο σπανιο).

Παράθεση

Φοιτητής

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Socrates ... 99 έγραψε στις 21:15, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από catalonia
Το πιστευω γιατι εχω δει ατομα να διδασκουν και τα τρια μαθηματα. Απλα λογικο ειναι σε καποιο αυτα να υστερει εκτος αν εχει παρει πτυχιο και απο το φυσικο και απο το μαθηματικο(που το θεωρω λιγο σπανιο).
Αρχική Δημοσίευση από Alexl1996
Φαινομενικά ίσως να μπορεί, αλλά σίγουρα σε κάποιο από τα τρία δεν θα είναι τόσο καλός Μαθηματικά κατεύθυνσης και γενικής, ίσως...
Τωρα που το ξανασκεφτηκα, ενας αποφοιτος μαθηματικου τμηματος κατα την γνωμη μου μαθηματικα κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης μπορει ανετα να τα διδαξει. Ομως με μια ματια που εριξα στο Μαθηματικο Θεσσαλονικης (οχι οτι εχω κατι με τα αλλα τμηματα) παρατηρησα οτι διδασκονται ελαχιστη φυσικη (μπορει και να κανω λαθος δεν ξερω) η οποια δεν μπορει να καλυψει την υλη της φυσικης κατευθυνσης.

Παράθεση

_catalonia_

Φοιτητής

H _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 358 μηνύματα.

H _catalonia_ έγραψε στις 21:19, 14-07-13:

Τωρα που το ξανασκεφτηκα, ενας αποφοιτος μαθηματικου τμηματος κατα την γνωμη μου μαθηματικα κατευθυνσης και μαθηματικα-στοιχεια στατιστικης μπορει ανετα να τα διδαξει. Ομως με μια ματια που εριξα στο Μαθηματικο Θεσσαλονικης (οχι οτι εχω κατι με τα αλλα τμηματα) παρατηρησα οτι διδασκονται ελαχιστη φυσικη (μπορει και να κανω λαθος δεν ξερω) η οποια δεν μπορει να καλυψει την υλη της φυσικης κατευθυνσης.
Δεν ξερω! Και εγω το υπεθεσα,γνωριζοντας δυο-τρια ατομα που διαδασκαν και τα τρια μαθηματα. Απλα ειμαι απο θεωρητικη και δεν γνωριζω ακριβως την υλη των μαθηματων αυτων για να πω κατι με σιγουρια! Παντως καλο ειναι να υπαρχουν ξεχωριστοι καθηγητες για το καθε μαθημα! Με εξαιρεση εμας τους θεωρητικος που ενας φιλολογος επαρκει!

Παράθεση

Φοιτητής

O Socrates ... 99 έγραψε στις 21:26, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από catalonia
Παντως καλο ειναι να υπαρχουν ξεχωριστοι καθηγητες για το καθε μαθημα!
Ναι και εγω αυτο πιστευω ετσι ωστε ο καθενας να δινει τον καλυτερο του εαυτο μεσα στο μαθημα. Απλα εκανα την ερωτηση γιατι επειδη εδινα φετος συνεβει αυτο που ρωτησα και ηταν ψιλοτραγικη κατασταση. Οσο για την θεωρητικη (οπως εσυ) τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα, απλα δεν μπορεις να εισαι εντελως σιγουρη για την ποιοτητα των γνωσεων που διδασκεσε.

Παράθεση

_catalonia_

Φοιτητής

H _catalonia_ έγραψε στις 21:31, 14-07-13:

Ναι και εγω αυτο πιστευω ετσι ωστε ο καθενας να δινει τον καλυτερο του εαυτο μεσα στο μαθημα. Απλα εκανα την ερωτηση γιατι επειδη εδινα φετος συνεβει αυτο που ρωτησα και ηταν ψιλοτραγικη κατασταση. Οσο για την θεωρητικη (οπως εσυ) τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα, απλα δεν μπορεις να εισαι εντελως σιγουρη για την ποιοτητα των γνωσεων που διδασκεσε.
Πραγματι ,γιατι τωρα φιλολογοι γινονται και απο αλλες σχολες(ιστορικο-αρχαιολογικο,φπψ). Παντως ειμαι της αποψης οτι θα πρεπει να διαλεγουμε καθηγητη/-τρια οχι μονο με βαση τις γνωσεις αλλα θα πρεπει να υπαρχει και καποιου ειδους χημεια,γιατι αν ερχεται ο αλλος να κανει μαθημα και εσυ παρακαλας να φυγει τοτε νομιζω δεν θα εχεις και τα καλυτερα αποτελεσματα,και το λεω απο προσωπικη εμπειρια αυτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _catalonia_ : 15-07-13 στις 09:15.
Παράθεση

angelic_soul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angelic_soul
Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O angelic_soul έγραψε στις 22:20, 14-07-13:

Ρε παιδιά να σας πω κάτι να μου πείτε αν σας κάνουν το ίδιο... Τώρα στη θερινή στο φροντιστήριο που πηγαίνω μου κάνουν φυσική και ταλαντώσεις και μηχανική στερεού. Στα μαθηματικά μου κάνουνε και μιγαδικούς και διαφορικό λογισμό. 'Ετσι είναι κάνουνε και στα δικά σας φροντιστήρια; Και δεν προλαβαίνω να διαβάζω δύο πράγματα ταυτόχρονα και τρώω χρόνο από χημεία βιολογία για να τα προλάβω. Τι γίνεται έτσι δουλεύει το σύστημα;

Παράθεση

Φοιτητής

O Socrates ... 99 έγραψε στις 22:52, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από angelic_soul
Ρε παιδιά να σας πω κάτι να μου πείτε αν σας κάνουν το ίδιο... Τώρα στη θερινή στο φροντιστήριο που πηγαίνω μου κάνουν φυσική και ταλαντώσεις και μηχανική στερεού. Στα μαθηματικά μου κάνουνε και μιγαδικούς και διαφορικό λογισμό. 'Ετσι είναι κάνουνε και στα δικά σας φροντιστήρια; Και δεν προλαβαίνω να διαβάζω δύο πράγματα ταυτόχρονα και τρώω χρόνο από χημεία βιολογία για να τα προλάβω. Τι γίνεται έτσι δουλεύει το σύστημα;
Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια αλλα αυτη η μεθοδος πιστευω ειναι λαθος. Το καθε κεφαλαιο εχει την σειρα του δηλαδη στην φυσικη πρωτα ταλαντωσεις μετα κυματα και επειτα μηχανικη στερεου και κρουσεις (και στις ταλαντωσεις συναντας κρουσεις οποτε εχεις μια γνωση). Οσον αφορα τα μαθηματικα νομιζω λογικη ειναι η σειρα με την οποια πηγαινετε, αλλα καλο ειναι αφου τελειωσεις τους μιγαδικους, να συνεχισεις με το κεφαλαιο των οριων καθως εχει ορισμενα σημαντικα πραγματα (τα οποια μπορεις να τα κατανοησεις καλυτερα απο τον διαφορικο λογισμο).

Παράθεση

peggykast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peggykast
H peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H peggykast Sopenhaouer vs Coehlo... έγραψε στις 23:35, 30-05-14:

ξερει καποιος να μου πει εάν η υλη στη βιολογία γενικης της γ' μπορει να βγει σ ένα μηνα με 4 ωρες μαθηματων τη βδομαδα; ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 23:21, 01-04-15:

Αναφέρομαι σε όσους σε λίγες μέρες θα δώσετε πανελλήνιες. Όλοι πήγατε σε φροντιστήρια ή κάνατε ιδιαίτερα, καθώς το σχολείο δεν ήταν αρκετό να σας καλύψει. Λογικά, έχετε τελειώσει την ύλη σε όλα τα μαθήματα. Η ερώτησή μου είναι: Σε τι ωφελεί το φροντιστήριο από τώρα και μετά; Θα μου πείτε: "Κάνουμε επαναλήψεις". Η γνώμη μου είναι ότι αυτές οι "επαναλήψεις" των φροντιστηρίων, όχι μόνον δεν σας ωφελούν, αλλά αντίθετα σας βλάπτουν, καθώς αποτελούν άσκοπη σπατάλη χρόνου, ενέργειας και χρήματος. Πριν λίγα χρόνια ήμουν κι εγώ υποψήφιος. Το Μάρτιο σταμάτησα τα ιδιαίτερα που έκανα και συνέχισα μόνος μέχρι το τέλος. Πιστεύω ότι οι επαναλήψεις μπορούν άνετα να είναι καθαρά ατομική δουλειά του καθενός. Έχει κάνει τη "λήψη", έχει μπει στο σωστό δρόμο, βοηθήματα υπάρχουν πολλά και καθένας μπορεί να οργανώσει μόνος του την επανάληψή του. Δε βλέπω το λόγο να πληρώνουν οι γονείς σας, ούτε εσείς να χάνετε την ώρα σας, ειδικά όταν τα φροντιστήρια για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα εισπράξουν, σας "πλακώνουν" με πεντάωρα και εξάωρα καθημερινά μαθήματα μέχρι την παραμονή της εξέτασης κάθε μαθήματος. Θα ρωτήσετε "και αν έχουμε απορίες;". Είμαι σίγουρος ότι αν περνάτε κάπου - κάπου από το σχολείο σας, οι καθηγητές σας εκεί δεν θα αρνηθούν να σας εξηγήσουν ότι τους ζητήσετε. Άλλωστε, υπάρχει και το ischool...
(Αυτή δεν είναι παρά η άποψή μου. Ίσως να μην έχω δίκιο. Απλά σκεφτείτε το).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 23:37, 01-04-15:

Αναφέρομαι σε όσους σε λίγες μέρες θα δώσετε πανελλήνιες. Όλοι πήγατε σε φροντιστήρια ή κάνατε ιδιαίτερα, καθώς το σχολείο δεν ήταν αρκετό να σας καλύψει. Λογικά, έχετε τελειώσει την ύλη σε όλα τα μαθήματα. Η ερώτησή μου είναι: Σε τι ωφελεί το φροντιστήριο από τώρα και μετά; Θα μου πείτε: "Κάνουμε επαναλήψεις". Η γνώμη μου είναι ότι αυτές οι "επαναλήψεις" των φροντιστηρίων, όχι μόνον δεν σας ωφελούν, αλλά αντίθετα σας βλάπτουν, καθώς αποτελούν άσκοπη σπατάλη χρόνου, ενέργειας και χρήματος. Πριν λίγα χρόνια ήμουν κι εγώ υποψήφιος. Το Μάρτιο σταμάτησα τα ιδιαίτερα που έκανα και συνέχισα μόνος μέχρι το τέλος. Πιστεύω ότι οι επαναλήψεις μπορούν άνετα να είναι καθαρά ατομική δουλειά του καθενός. Έχει κάνει τη "λήψη", έχει μπει στο σωστό δρόμο, βοηθήματα υπάρχουν πολλά και καθένας μπορεί να οργανώσει μόνος του την επανάληψή του. Δε βλέπω το λόγο να πληρώνουν οι γονείς σας, ούτε εσείς να χάνετε την ώρα σας, ειδικά όταν τα φροντιστήρια για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα εισπράξουν, σας "πλακώνουν" με πεντάωρα και εξάωρα καθημερινά μαθήματα μέχρι την παραμονή της εξέτασης κάθε μαθήματος. Θα ρωτήσετε "και αν έχουμε απορίες;". Είμαι σίγουρος ότι αν περνάτε κάπου - κάπου από το σχολείο σας, οι καθηγητές σας εκεί δεν θα αρνηθούν να σας εξηγήσουν ότι τους ζητήσετε. Άλλωστε, υπάρχει και το ischool...
(Αυτή δεν είναι παρά η άποψή μου. Ίσως να μην έχω δίκιο. Απλά σκεφτείτε το).

Εμείς πάντως πέρσι που έδινα είχαμε σταματήσει τα μαθήματα λίγες βδομάδες πριν και απλά πηγαίναμε μερικές φορές για να λύσουμε 'παλούκια' ασκήσεις υπό την επίβλεψη (και βοήθεια, αν χρειαζόταν) των καθηγητών. Τις παραμονές κάθε μαθήματος περνούσαμε μία βόλτα από εκεί για τυχών απορίες (και για να βγάλουμε τα ψυχολογικά μας) και μετά βόλτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,046 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 09:06, 02-04-15:

Θα μιλήσω ως καθηγητής και φυσικά, μόνο για το δικό μου μάθημα, τις ΑΟΘ. Έχω τελειώσει την ύλη από τον Φεβρουάριο. Παρόλαυτα, στο πρώτο πέρασμα της ύλης δεν έκανα παρά ελάχιστα παλαιότερα θέματα πανελληνίων, αλλά δικές μου ασκήσεις.

Από τότε που ξεκίνησα την επανάληψη, αποκλειστικά και μόνο με θέματα πανελληνίων, οι μαθητές ανταποκρίνονται με μεγαλύτερη σιγουριά. Έχω χωρίσει τα θέματα ανά κεφάλαιο και ανά δυσκολία, και αφού ξεπετάξαμε τα εύκολα, ήρθε η ώρα που οι μαθητές κολλούσαν. Η καθηγήτρια στο σχολείο τους είναι κοινωνιολόγος και ενώ ασχολείται πολύ με το μάθημα, δεν "το έχει". Εκεί λοιπόν έδειξα στα παιδιά την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας, που κατά την γνώμη μου, δεν θα μπορούσαν να την βρουν μόνοι τους.

Αφού τελειώσω και αυτόν τον κύκλο θεμάτων, θα πιάσω κάποια από τα θέματα της ΟΕΦΕ. Δεδομένου ότι τα θέματα των πανελληνίων δυσκολεύουν με το πέρασμα των χρόνων, και δεδομένου ότι η ΟΕΦΕ βγάζει πάντα πιο δύσκολα θέματα, μόνο κέρδος θα έχουν οι μαθητές.

Δία, στο έχω ξαναπεί. Έχω καταλάβει ότι είσαι ένα πολύ έξυπνο παιδί, αλλά δεν είναι αυτό το χαρακτηριστικό σου που σε ξεχωρίζει. Κι άλλοι είναι έξυπνοι. Εσύ -φαίνεται να- είσαι αυτοπειθαρχημένος, που δεν το έχουν πολλοί.

Αλλά...

Κάνεις ένα λάθος, και στο λέω φιλικά: Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Δεν είναι όλοι τόσο έξυπνοι, ούτε τοσο πειθαρχημένοι. Ούτε τόσο διαβαστεροί, εργατικοί, κτλ. Η μέθοδος λοιπόν που χρησιμοποιείς εσύ, το πιο πιθανό είναι να μην ταιριάζει σε κάποιον άλλον. Και είναι κρίμα να αδικείς τον εαυτό σου, γιατί πολλές φορές παρουσιάζεις την εικόνα ενός εξυπνάκια μυαλοπώλη, που είμαι σίγουρος ότι δεν σε εκφράζει.

Αυτά, στο ξαναλέω, φιλικά, επειδή σε παρακαλουθώ χρόνια και σε εκτιμώ.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 14:12, 03-04-15:

Sourotiri
Εγραψα την αποψη μου, εγραψες τη δικη σου. Ομως μου "την ειπες" και σε προσωπικό επιπεδο (οφειλω να ομολογησω, πολυ ευγενικα και φιλικα). Θα μου ηταν πολυ ευκολο να απαντησω, αναλυοντας καποιον, (προφανη) λογο για τον οποιο ενας καθηγητης φροντιστηριου θα διαφωνουσε μαζι μου. Δεν θα το συνεχισω ομως, καθως εισαι απο τους χρηστες που παντα διαβαζω, εκτιμω, σεβομαι και συμφωνω με τις περισσοτερες απο τις αποψεις που διατυπωνεις.

Παράθεση

zodkos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη zodkos
Ο zodkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O zodkos έγραψε στις 15:42, 03-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Θα μιλήσω ως καθηγητής και φυσικά, μόνο για το δικό μου μάθημα, τις ΑΟΘ. Έχω τελειώσει την ύλη από τον Φεβρουάριο. Παρόλαυτα, στο πρώτο πέρασμα της ύλης δεν έκανα παρά ελάχιστα παλαιότερα θέματα πανελληνίων, αλλά δικές μου ασκήσεις.

Α
Sourotiri
Εγραψα την αποψη μου, εγραψες τη δικη σου. Ομως μου "την ειπες" και σε προσωπικό επιπεδο (οφειλω να ομολογησω, πολυ ευγενικα και φιλικα). Θα μου ηταν πολυ ευκολο να απαντησω, αναλυοντας καποιον, (προφανη) λογο για τον οποιο ενας καθηγητης φροντιστηριου θα διαφωνουσε μαζι μου. Δεν θα το συνεχισω ομως, καθως εισαι απο τους χρηστες που παντα διαβαζω, εκτιμω, σεβομαι και συμφωνω με τις περισσοτερες απο τις αποψεις που διατυπωνεις.

Με τέτοιες αντιπαραθέσεις το forum θα γινόταν πιο καλό.

Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου διαφωνώντας αλλά και συμφωνώντας και με τους δύο.

@Dias από την μία συμφωνώ με σένα. Αυτό που με ενόχλησε ιδιαίτερα στην προετοιμασία μου με τις πανελλαδικές ήταν οι καθηγητές οι οποίοι βάζανε ώρες μαθημάτων λίγες μέρες πριν τις πανελλαδικές και μάλιστα μερικοί και κατά την διάρκεια. Όπως είπες ήταν καθαρά για να δικαιολογήσουν τα λεφτά που έπαιρναν χωρίς φυσικά να το κατηγορήσω αυτό (ένας φροντιστής ζει από αυτό).

Από την άλλη όπως αναφέρει ο κύριος Sourotiri βάζεις τον εαυτό σου στην ίδια θέση με τους άλλους. Από ότι θυμάμαι είχες αρχίσει φροντιστήρια από Β Λυκείου και το Μάρτιο ουσιαστικά είχες πολύ χρόνο με φροντιστήρια και ήσουν έτοιμος ουσιαστικά να σταματήσεις πιο πριν. Επίσης πήγαινε σε ιδιωτικό σχολείο πολλά χρόνια με αποτέλεσμα να έχεις αποκτήσει πιο σωστές βάσεις (είχες μάθε να διαβάζεις) ενώ στην Γ Λυκείου πήγαινες σε δημόσιο αλλά από ότι θυμάμαι πειραματικό σχολείο. Στα περισσότερα δημόσια η κατάσταση είναι άθλια και πολλοί καθηγητές δεν κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις το φροντιστήριο ως το τέλος των εξετάσεων είναι αναγκαίο. Αρχίζοντας φροντιστήρια από το καλοκαίρι της Γ Λύκειου και με φοβερή ψυχολογική πίεση κατάλαβα ότι έχασα την μπάλα και δυστυχώς δεν είχα άλλη λύση ώστε να συνεχίσω φροντιστήριο ως το τέλος. Προφανώς έπρεπε να είχα αρχίσει από πολύ πριν.

Επίσης πιστεύω ότι ένας καθηγητής δε νοιάζεται τόσο για τους μαθητές του αλλά στο να διαφημιστούν οι ίδιοι. Πιέζουν αρκετά τους μαθητές να διαβάσον τα μαθήματα τους αφήνοντας τα άλλα. Ακόμα θυμάμαι την προσπάθεια μου να διαβάσω βιολογίας γενικής έχοντας από πίσω τους δράκουλες καθηγητές που με πίεζαν να διαβάσουν τα μαθήματα τους βάζοντας ενα σωρό ασκήσεις την φορά λέγοντας ότι η βιολογία γενικής είναι εύκολη. Μάλιστα όταν δεν έδινα ασκήσιες φωνάζανε κιόλας.

@Sourotiri Σίγουρα είστε ένας πολύ αξιόλογος καθηγητής και καθηγητές σαν και εσάς θα ήθελα να κάνω φροντιστήρια. (θα μιλάω στον ενικό από δω και πέρα γιατι΄έτι θεωρώ πως πρέπει να ειναι η γλώσσα στα forum)..

Θεωρώ λάθος αυτό που είπες το ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έξυπνοι (πειθαρχημένοι το θεωρώ σωστό). Οι περισσότερες καθηγητές ως μαθητές δεν ήταν οι καλύτεροι.... ο λόγος δεν ήταν η έλλειψη εξυπνάδας αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο. Επίσης θεωρώ λάθος να βγάζει ένας καθηγητής την ύλη από πολύ τα Χριστουγεννα, τον Φεβροάριο κοκ....

Τα παιδιά πρέπει να την καταλάβουν ..... αν την καταλαβανουν και η ύλη προχωράει αργά ας βγει και τον Μάιο και επίσης θεωρώ λάθος ότι η ύλη βγαίνει μέχρι τα μισά της χρονιάς. Θα θεωρούσα πιο σωστό να έλεγε κάποιος η ύλη βγαίνει σε 3 μήνες , 4 μήνες, 7 βδομάδες......

Ένας καθηγητής φαίνεται από τα αποτελέσματα των μαθητών του. Όταν το 100% των μαθητών του βγάζουν πάνω από 18000 τότε είναι πετυχημένος αλλιώς είναι αποτυχημένος. Επίσης δε μπορεί να ισχυρίζεται την τεμπελιά των μαθητών του για το αποτέλεσμα τους. Το ίδιο πράγμα φυσικά ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

Ένας παιδίατρος π.χ. μπορεί να χάσει ένα παιδάκι γιατί η μάνα του παιδιού ήταν ''ηλίθια' και δεν άκουγε τις εντολές του (απεύφυγε να δώσει φαρμακευτική αγωγή στο παιδί ούτε ενημέρωσε έγκαιρα το ιατρό όταν το παιδί άνεβασε πυρετό. Ένας ιατρός πρέει να είσαι σε πιφυλακή και να εμπνέει εμπιστοσύνη το ίδιο πράγμα και ο καθηγητής.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zodkos : 03-04-15 στις 15:51.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 16:40, 03-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από zodkos
Με τέτοιες αντιπαραθέσεις το forum θα γινόταν πιο καλό.

Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου διαφωνώντας αλλά και συμφωνώντας και με τους δύο.

@Dias από την μία συμφωνώ με σένα. Αυτό που με ενόχλησε ιδιαίτερα στην πρ7οετοιμασία μου με τις πανελλαδικές ήταν οι καθηγητές οι οποίοι βάζανε ώρες μαθημάτων λίγες μέρες πριν τις πανελλαδικές και μάλιστα μερικοί και κατά την διάρκεια. Όπως είπες ήταν καθαρά για να δικαιολογήσουν τα λεφτά που έπαιρναν χωρίς φυσικά να το κατηγορήσω αυτό (ένας φροντιστής ζει από αυτό).

Από την άλλη όπως αναφέρει ο κύριος Sourotiri βάζεις τον εαυτό σου στην ίδια θέση με τους άλλους. Από ότι θυμάμαι είχες αρχίσει φροντιστήρια από Β Λυκείου και το Μάρτιο ουσιαστικά είχες πολύ χρόνο με φροντιστήρια και ήσουν έτοιμος ουσιαστικά να σταματήσεις πιο πριν. Επίσης πήγαινε σε ιδιωτικό σχολείο πολλά χρόνια με αποτέλεσμα να έχεις αποκτήσει πιο σωστές βάσεις (είχες μάθε να διαβάζεις) ενώ στην Γ Λυκείου πήγαινες σε δημόσιο αλλά από ότι θυμάμαι πειραματικό σχολείο. Στα περισσότερα δημόσια η κατάσταση είναι άθλια και πολλοί καθηγητές δεν κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις το φροντιστήριο ως το τέλος των εξετάσεων είναι αναγκαίο. Αρχίζοντας φροντιστήρια από το καλοκαίρι της Γ Λύκειου και με φοβερή ψυχολογική πίεση κατάλαβα ότι έχασα την μπάλα και δυστυχώς δεν είχα άλλη λύση ώστε να συνεχίσω φροντιστήριο ως το τέλος. Προφανώς έπρεπε να είχα αρχίσει από πολύ πριν.

Επίσης πιστεύω ότι ένας καθηγητής δε νοιάζεται τόσο για τους μαθητές του αλλά στο να διαφημιστούν οι ίδιοι. Πιέζουν αρκετά τους μαθητές να διαβάσον τα μαθήματα τους αφήνοντας τα άλλα. Ακόμα θυμάμαι την προσπάθεια μου να διαβάσω βιολογίας γενικής έχοντας από πίσω τους δράκουλες καθηγητές που με πίεζαν να διαβάσουν τα μαθήματα τους βάζοντας ενα σωρό ασκήσεις την φορά λέγοντας ότι η βιολογία γενικής είναι εύκολη. Μάλιστα όταν δεν έδινα ασκήσιες φωνάζανε κιόλας.

@Sourotiri Σίγουρα είστε ένας πολύ αξιόλογος καθηγητής και καθηγητές σαν και εσάς θα ήθελα να κάνω φροντιστήρια. (θα μιλάω στον ενικό από δω και πέρα γιατι΄έτι θεωρώ πως πρέπει να ειναι η γλώσσα στα forum)..

Θεωρώ λάθος αυτό που είπες το ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έξυπνοι (πειθαρχημένοι το θεωρώ σωστό). Οι περισσότερες καθηγητές ως μαθητές δεν ήταν οι καλύτεροι.... ο λόγος δεν ήταν η έλλειψη εξυπνάδας αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο. Επίσης θεωρώ λάθος να βγάζει ένας καθηγητής την ύλη από πολύ τα Χριστουγεννα, τον Φεβροάριο κοκ....

Τα παιδιά πρέπει να την καταλάβουν ..... αν την καταλαβανουν και η ύλη προχωράει αργά ας βγει και τον Μάιο και επίσης θεωρώ λάθος ότι η ύλη βγαίνει μέχρι τα μισά της χρονιάς. Θα θεωρούσα πιο σωστό να έλεγε κάποιος η ύλη βγαίνει σε 3 μήνες , 4 μήνες, 7 βδομάδες......

Ένας καθηγητής φαίνεται από τα αποτελέσματα των μαθητών του. Όταν το 100% των μαθητών του βγάζουν πάνω από 18000 τότε είναι πετυχημένος αλλιώς είναι αποτυχημένος. Επίσης δε μπορεί να ισχυρίζεται την τεμπελιά των μαθητών του για το αποτέλεσμα τους. Το ίδιο πράγμα φυσικά ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

Ένας παιδίατρος π.χ. μπορεί να χάσει ένα παιδάκι γιατί η μάνα του παιδιού ήταν ''ηλίθια' και δεν άκουγε τις εντολές του (απεύφυγε να δώσει φαρμακευτική αγωγή στο παιδί ούτε ενημέρωσε έγκαιρα το ιατρό όταν το παιδί άνεβασε πυρετό. Ένας ιατρός πρέει να είσαι σε πιφυλακή και να εμπνέει εμπιστοσύνη το ίδιο πράγμα και ο καθηγητής.
1) Δεν θεωρω τη διαφωνια μου με τον Sourotiri αντιπαραθεση. Απλα δυο φιλοι πινοντας κρασι, ειπαμε κατι διαφορετικο.
2) Ιδιωτικο πηγα μονο στο δημοτικο. Γυμνασιο και λυκειο ημουν σε κοινο δημοσιο και οχι προτυπο. Ετυχε ομως να εχω καλους καθηγητες.
3) Προετοιμασια απο Β λυκειου εκανα απο το Μαρτιο 2 ωρες μαθηματικα και 2 φυσικη.
4) Το να βγει η υλη και πότε ειναι σχετικο. Το συστημα που ειχα ακολουθησει (παρα τις αντιρρησεις των καθηγητων μου) ηταν να ειχα κανει πολυ γρηγορα ενα πρωτο χερι σε ολα.
5) Ο καθηγητης δεν διαλεγει τους μαθητες του. Ετσι, ενας πολυ καλος καθηγητης που θα του τυχει τμημα με πολλους τουριστες, θα εχει ασκημα στατιστικα.
6) Για το παραδειγμα του παιδιατρου που ανεφερες. Αυτο ειναι το επαγγελμα της μητερας μου. Δεν ειναι λιγες οι φορες που σε σοβαρες περιπτωσεις τηλεφωνουσε ή επισκεπτοταν απροσκλητη αρρωστα παιδια για να επιβεβαιωσει αν οιγονεις ακολουθουσαν τις οδηγιες της.
7) Γραφεις οτι με διαβαζεις καιρο. Ειχες αλλο ονομα πριν:

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,046 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 22:46, 03-04-15:

Θα σταθώ σε δυο σημεία:

Θα μου ηταν πολυ ευκολο να απαντησω, αναλυοντας καποιον, (προφανη) λογο για τον οποιο ενας καθηγητης φροντιστηριου θα διαφωνουσε μαζι μου.
Μάλλον με παρεξήγησες. Πολλές φορές οι απόψεις που εκφέρει κάποιος διέπονται από τα συμφέροντα του, αλλά στην δική μου περίπτωση δεν θεωρώ ότι συμβαίνει. Θα μπορούσα να σου αντιπαραθέσω ως παράδειγμα το γεγονός ότι, όσο περνάει από το χέρι μου, αποφεύγω να διδάσκω π.χ. ΑΟΔΕ, γιατί είναι το πιο στείρο μάθημα που υπάρχει, και παρεμπιπτόντως, χαίρομαι πάρα πολύ στο ενδεχόμενο κατάργησής του από του χρόνου, πράγμα που είναι ενάντια στα συμφέροντα μου, φυσικά. Το σωστό πρέπει να λέγεται, αυτό που θεωρεί ο καθένας σωστό τέλος πάντων.

Αρχική Δημοσίευση από zodkos
@Sourotiri

1) Μιλάω για την μαθησιακή νοημοσύνη, όχι κάποιου άλλου είδους νοημοσύνη. Και εννοείται ότι δεν την έχω όλοι οι άνθρωποι το ίδιο μεγάλη ( :Ρ ).

2) Το ποια διδακτική προσέγγιση ακολουθεί κάποιος, παίζει πολύ ρόλο. Μπορείς να βγάλεις την ύλη σε διάφορα χρονικά διαστήματα. Το θέμα είναι πότε διαλέγεις να εμβαθύνεις. Εγω λοιπόν διαλέγω να εμβαθύνω το τελευταίο τρίμηνο. Και το έχω δει να δουλεύει.

3) Αν υπήρχε ένας καθηγητής που να είχε το 100% των μαθητών του πάνω από τα 18000 μόρια, σε παρακαλώ να μου τον συστήσεις. Είμαι πρόθυμος να του δώσω όσα λεφτά ζητήσει να μου πει το μυστικό του.

Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τυφών
Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 12:54, 12-12-15:

Πηγαινω δευτερα λυκειου και ξεκινησα για πρωτη φορα φροντιστηριο μαθηματικα φυσικη χημεια καθως ειμαι θετικη. Γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο το φροντιστηριο και τους καθηγητες, απλα σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα του χρονου στην Γ να κανω ιδιαιτερα με τον καθηγητη του φροντιστηριου και οχι σε τμημα..το θεμα ομως ειναι πως θα το εκλαβουν τα αλλα παιδια? γιατι φυσικη και χημεια θα κανω σιγουρα κανονικα στο τμημα..
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,727 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 13:27, 12-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Τυφών
Πηγαινω δευτερα λυκειου και ξεκινησα για πρωτη φορα φροντιστηριο μαθηματικα φυσικη χημεια καθως ειμαι θετικη. Γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο το φροντιστηριο και τους καθηγητες, απλα σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα του χρονου στην Γ να κανω ιδιαιτερα με τον καθηγητη του φροντιστηριου και οχι σε τμημα..το θεμα ομως ειναι πως θα το εκλαβουν τα αλλα παιδια? γιατι φυσικη και χημεια θα κανω σιγουρα κανονικα στο τμημα..
Πλάκα κάνεις; Τι σε νοιάζει πως θα το εκλάβουν τα άλλα τα παιδιά; Εσένα το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να πετύχεις τον στόχο σου (Πες μας και ποιος είναι αν θες). Αν εσύ πιστεύεις πως θα είσαι καλύτερα στα ιδιαίτερα και υπάρχει και η οικονομική ευχέρεια, off you go! Αν έχεις την εντύπωση πως τα παιδιά θα παρεξηγηθούν που έφυγες..απλά πες τους πως δυσκολεύεσαι αρκετά, οπότε αποφάσισες να κάνεις ιδιαίτερα. Παρ'όλα αυτά, δεν έχουν κανένα λόγο να σε παρεξηγήσουν..
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 18:50, 13-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Πλάκα κάνεις; Τι σε νοιάζει πως θα το εκλάβουν τα άλλα τα παιδιά; Εσένα το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να πετύχεις τον στόχο σου (Πες μας και ποιος είναι αν θες). Αν εσύ πιστεύεις πως θα είσαι καλύτερα στα ιδιαίτερα και υπάρχει και η οικονομική ευχέρεια, off you go! Αν έχεις την εντύπωση πως τα παιδιά θα παρεξηγηθούν που έφυγες..απλά πες τους πως δυσκολεύεσαι αρκετά, οπότε αποφάσισες να κάνεις ιδιαίτερα. Παρ'όλα αυτά, δεν έχουν κανένα λόγο να σε παρεξηγήσουν..
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω σκεφτεί κάτι συγκεκριμένο, αλλά στοχεύω σε υψηλόβαθμη σχολή, όχι για τα μάτια του κοσμού απλά εκεί είναι τα ενδιαφέροντά μου. Το θέμα είναι πως εμένα μου αρέσουν αυτά τα μαθήματα και δεν τα βλέπω απλά ως αγγαρεία για τις πανελλήνιες, αλλά αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει και στα άλλα παιδιά. Σίγουρα αυτό που μετράει είναι πως θα γράψεις και όχι τι θα πουν τα άλλα παιδιά απλά ίσως είναι λίγο άβολο το σκηνικό, δηλαδή φυσική χημεία μαζί και στα μαθηματικά όχι.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,727 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 19:53, 13-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Τυφών
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω σκεφτεί κάτι συγκεκριμένο, αλλά στοχεύω σε υψηλόβαθμη σχολή, όχι για τα μάτια του κοσμού απλά εκεί είναι τα ενδιαφέροντά μου. Το θέμα είναι πως εμένα μου αρέσουν αυτά τα μαθήματα και δεν τα βλέπω απλά ως αγγαρεία για τις πανελλήνιες, αλλά αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει και στα άλλα παιδιά. Σίγουρα αυτό που μετράει είναι πως θα γράψεις και όχι τι θα πουν τα άλλα παιδιά απλά ίσως είναι λίγο άβολο το σκηνικό, δηλαδή φυσική χημεία μαζί και στα μαθηματικά όχι.
Ο καθένας αποφασίζει και κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του. Αν είναι άβολο το σκηνικό..θα είναι στα πρώτα 5 μαθήματα..Μετά, πιστεύω, όχι..αλλά ακόμη και να είναι..εσύ εκεί πας για μάθημα, όχι για να πιάσεις συζήτηση (ναι ξέρω..όλο και κάτι θα πείτε για να περάσει η ώρα..). Και στην τελική..για μερικούς μήνες θα 'ναι μόνο..μετά δεν θα τους ξαναδεις στη ζωή σου..εκτός φυσικά κι αν είναι φίλοι (που κι αυτοί καμιά φορά χάνονται)
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 20:31, 13-12-15:

Μην αγχώνεσαι για αυτά, δεν θα υπάρχει κανένα θέμα. Κι εμείς είχαμε στο φροντιστήριο παιδιά που έκαναν και ιδιαίτερα και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, όλοι μαζί κάναμε παρέα. Προτεραιότητα έχει το τι θεωρείς εσύ ότι θα σε ωφελήσει περισσότερο. Από κει και πέρα, εκτός και αν οι συμμαθητές σου είναι ανταγωνιστικοί στο έπακρο, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Κάτα πάσα πιθανότητα θα γίνεις φίλος με τους περισσότερους και θα κρατήσετε και επαφή μετά, θα περάσετε μια βάρβαρη χρονιά μαζί, περισσότερο θα βλέπεστε μεταξύ σας παρά με τους γονείς σας
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 23:24, 13-12-15:

Ευχαριστω για τις γνωμες,θα συζητησω και με τους δικους μου και ειναι πιθανο με το τελοε της φετινης χρονιας να ζητησω να κανω ιδιαιτερα. Αλλα και παλι σκεφτομαι, για παραδειγμα οι ωρες θα ειναι οσες και στο τμημα της γ λυκειου; επισης μας δινουν κ δικα τους βιβλια θα παρω εγω;
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 23:57, 13-12-15:

Οι ώρες για τα μαθηματικά απ'ότι ξέρω είναι 5 στο φροντιστήριο συνήθως και 5 ή 4 (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι με το νέο σύστημα)
Δηλαδή οι ώρες που θα κάνεις στα ιδιαίτερα θα είναι όσες έκανες στο φροντιστήριο ή ελαφρώς λιγότερες. Το θετικό με τα ιδιαίτερα από θέμα χρόνου είναι ότι γλιτώνεις πολύ ώρα από τη διαδρομή αλλά έτσι κι αλλιώς θα πηγαίνεις στα υπόλοιπα μαθήματα οπότε από θέμα χρόνου μάλλον θα σου βγει το ίδιο. Μόνο κλείσε από νωρίς ιδιαίτερα ώστε να μπορέσεις να προσαρμόσεις τις ώρες κατάλληλα ώστε να σου μένει και αρκετός χρόνος για διάβασμα πριν ή μετά τα μαθήματα.
Τα θετικά που θα έχεις στα ιδιαίτερα είναι ότι ο καθηγητής απασχολείται αποκλειστικά μαζί σου και επικεντρώνει στις αδυναμίες σου. Στο φροντιστήριο από την άλλη έχεις και συναγωνισμό με τους υπόλοιπους και μπορεί να ακούσεις και κάποια απορία που δεν την ξέρεις κι εσύ αλλά δεν σου ρθε να τη ρωτήσεις. Είναι θέμα του τι προτιμάς εσύ. Ίσως μια ακόμα πολύ καλή λύση θα ήταν να κάνεις ιδιαίτερα μαζί με άλλα 1-2 άτομα αρκεί να είστε του ίδιου επιπέδου.
Όσον αφορά τα βιβλία, οι περισσότεροι σοβαροί καθηγητές δίνουν δικά τους φυλλάδια, αυτό όμως εξαρτάται από τον καθένα και θα πρέπει να ρωτήσεις τον καθηγητή.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 14:27, 14-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Οι ώρες για τα μαθηματικά απ'ότι ξέρω είναι 5 στο φροντιστήριο συνήθως και 5 ή 4 (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι με το νέο σύστημα)
Δηλαδή οι ώρες που θα κάνεις στα ιδιαίτερα θα είναι όσες έκανες στο φροντιστήριο ή ελαφρώς λιγότερες. Το θετικό με τα ιδιαίτερα από θέμα χρόνου είναι ότι γλιτώνεις πολύ ώρα από τη διαδρομή αλλά έτσι κι αλλιώς θα πηγαίνεις στα υπόλοιπα μαθήματα οπότε από θέμα χρόνου μάλλον θα σου βγει το ίδιο. Μόνο κλείσε από νωρίς ιδιαίτερα ώστε να μπορέσεις να προσαρμόσεις τις ώρες κατάλληλα ώστε να σου μένει και αρκετός χρόνος για διάβασμα πριν ή μετά τα μαθήματα.
Τα θετικά που θα έχεις στα ιδιαίτερα είναι ότι ο καθηγητής απασχολείται αποκλειστικά μαζί σου και επικεντρώνει στις αδυναμίες σου. Στο φροντιστήριο από την άλλη έχεις και συναγωνισμό με τους υπόλοιπους και μπορεί να ακούσεις και κάποια απορία που δεν την ξέρεις κι εσύ αλλά δεν σου ρθε να τη ρωτήσεις. Είναι θέμα του τι προτιμάς εσύ. Ίσως μια ακόμα πολύ καλή λύση θα ήταν να κάνεις ιδιαίτερα μαζί με άλλα 1-2 άτομα αρκεί να είστε του ίδιου επιπέδου.
Όσον αφορά τα βιβλία, οι περισσότεροι σοβαροί καθηγητές δίνουν δικά τους φυλλάδια, αυτό όμως εξαρτάται από τον καθένα και θα πρέπει να ρωτήσεις τον καθηγητή.
Οι ώρες στην των μαθηματικών της Γ Λυκείου στο φροντιστήριο είναι 5, όμως αν εγώ πω ότι θέλω ιδιαίτερα θα είναι τόσες; αν είναι ας πούμε 4 προσωπικά δεν θα είμαι ικανοποιημένος. Οι καθηγητές του φροντιστηρίου μας δίνουν δικά τους βιβλία που περιέχουν δικές τους ασκήσεις κτλ αλλά προβλέπεται αυτό να δοθεί και σε κάποιον ο οποίος κάνει ιδιαίτερο στο φροντιστήριο; Α και αν γίνει αυτό το πιο πιθανό είναι το ιδιαίτερο να γίνεται στο φροντιστήριο και όχι στο σπίτι, σίγουρα δηλαδή.
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,381 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 15:30, 14-12-15:

Αν πληρώσεις όσο πρέπει να πληρώσεις, μπορεί να είναι και 6

Εφόσον το ιδιαίτερο γίνεται στο φροντιστήριο, θα έχεις τις ίδιες παροχές που έχουν όλοι οι άλλοι μαθητές του φροντιστηρίου.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 19:53, 14-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Αν πληρώσεις όσο πρέπει να πληρώσεις, μπορεί να είναι και 6

Εφόσον το ιδιαίτερο γίνεται στο φροντιστήριο, θα έχεις τις ίδιες παροχές που έχουν όλοι οι άλλοι μαθητές του φροντιστηρίου.
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; συνήθως οι ώρες στο ιδιαίτερο είναι λιγότερες ή το πολύ ίδιες.

Αυτό αφορά και τα προγραμματισμένα διαγωνίσματα;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    seferhs2001

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους