Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,349 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,739 μηνύματα σε 94,385 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 850 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 20:08, 14-12-15:

Παραπάνω χρήματα του δίνεις, και 25 ώρες να του έλεγες μόνο στα μαθηματικά δεν νομίζω να σου έλεγε όχι
Υπάρχουν βέβαια κάποιοι ευσυνείδητοι που θα στο πουν αν θεωρούν ότι οι ώρες αυτές δεν θα σε ωφελήσουν, κάποιοι αρνούνται κι όλας, αλλά οι περισσότεροι θα κάνουν τα στραβά μάτια.
Μην νομίζεις ότι οι περισσότερες ώρες είναι πάντα καλύτερες, είναι εξίσου σημαντικό να έχεις αρκετό χρόνο σπίτι ώστε να λύνεις τις ασκήσεις, κάποιες από τις οποίες θα είναι πολύ δύσκολες και θα απαιτούν πολύ ώρα, αλλά και να ξεκουράζεσαι. Αν ο καθηγητής σου πει 4 ώρες μάθημα ενώ οι άλλοι κάνουν 5 τότε εκμεταλλεύσου το.
Επειδή είναι φροντιστήριο επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι πρόθυμοι να το κάνουν αυτό, εξαρτάται από τη πελατεία τους κι όλας. Καλύτερα θα ήταν ίσως να μιλήσεις με τον καθηγητή προσωπικά. Σκέψου ότι το φροντιστήριο για να το συμφέρει να το κάνει αυτό θα πρέπει να βγάζει όσα χρήματα θα έβγαζε από ένα ολόκληρο τμήμα...
Αν κάνεις τα μαθήματα στο φροντιστήριο εννοείται ότι θα ισχύει και για τα διαγωνίσματα, θα είσαι σαν κανονικός μαθητής του φροντιστηρίου απλά θα κάνεις ιδιαίτερα στο φροντιστήριο.
Ιδιαίτερα στο σπίτι δεν θέλεις?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τυφών
Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 20:24, 14-12-15:

Σε αυτό έχεις δίκιο δηλαδή παιδιά τα οποία λένε ότι κάνουν κάθε μέρα 3 ώρες φροντιστήριο στα θεωρητικά εύκολα διαγωνίσματα του σχολείου γράφουν πολύ χαμηλά επειδή ακριβώς δεν έχουν κάτσει κάτω μόνοι τους να διαβάσουν. Σίγουρα το προσωπικό διάβασμα είναι πάνω απο αναγκαίο, αν όχι το σημαντικότερο, αλλά για παράδειγμα αν μου πει ο καθηγητής οτι οι ώρες ειναι π.χ. 4 ενδεχομένως εγώ να μην τις θεωρώ αρκετές και να νιώθω ανασφάλεια.
Δεν το έχω σκεφτεί, αλλά ο συγκεκριμένος καθηγητής κάνει μαθήματα στο φροντιστήριο, το θεωρώ χαζό να αλλάξει κάποιος στην Γ Λυκείου καθηγητή μόνο και μόνο για να κάνει σπίτι του μάθημα, άσε που έτσι μπουχτίζεις κιόλας σπίτι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,376 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:35, 14-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Τυφών
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; συνήθως οι ώρες στο ιδιαίτερο είναι λιγότερες ή το πολύ ίδιες.
Αυτό αφορά και τα προγραμματισμένα διαγωνίσματα;
1) Αν αποφασίσεις τελικά ιδιαίτερα, καλό είναι να τα κάνεις στο σπίτι και όχι στο φροντιστήριο. Ίσως κοστίζει κάτι παραπάνω, όμως έτσι αποφεύγεις το χάσιμο χρόνου και ενέργειας για να πηγαίνεις στο φροντιστήριο.
2) Στο φροντιστήριο η ώρα είναι 45 min, ενώ στο ιδιαίτερο στο σπίτι 60 min και πολλές φορές ο καθηγητής ίσως κάθεται περισσότερο.
3) Λογικά οι ώρες που χρειάζονται για κάθε μάθημα είναι στο (σπιτικό) ιδιαίτερο σαφώς λιγότερες από όσες στο φροντιστήριο.
4) Σχετικά με τα διαγωνίσματα, αν ο καθηγητής είναι σε φροντιστήριο θα μπορείς να πηγαίνεις εκεί να γράφεις. Διαφορετικά, οι επαγγελματίες ιδιαιτεράδες θα σου δίνουν διαγωνίσματα σε κλειστό φάκελο για να γράφεις μόνος σου.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,667 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:37, 14-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
1)
4) Σχετικά με τα διαγωνίσματα, αν ο καθηγητής είναι σε φροντιστήριο θα μπορείς να πηγαίνεις εκεί να γράφεις. Διαφορετικά, οι επαγγελματίες ιδιαιτεράδες θα σου δίνουν διαγωνίσματα σε κλειστό φάκελο για να γράφεις μόνος σου.
Αυτό το πράγμα έχει και αρνητικά όμως με τα διαγωνίσματα στο σπίτι όμως δεν μπαίνεις σε mood εξετάσεων. Κάθε παιδί θα μπορεί να surfaρει και να βρει την σωστή απάντησή ή να ρωτήσει στο ischool και να του λύσουν τις ασκήσεις τα παιδιά του forum και ο ιδιαιτεράς δε θα καταλάβει πολλά πράγματα.

Γνώμη μου είναι ΝΑΙ ιδιαίτερα στο σπίτι αλλά με έμπειρους καθηγητές και συνειδητοποιημενους μαθητές (οι οποιοι θα ανοίγουν τον κλειστό φάκελο και θα τον ξανακλείνουν με το γραπτό τους μετά από τρεις ώρες.

Απο την άλλη είμαι της θεωρίας πως το χειρότερο ιδιαίτερο ειναι ίδιο το καλύτερο ομαδικό.

Η καλύτερη συνταγή είναι δημόσιο σχολείο + ιδιαίτερα στο σπίτι και η χειρότερη συνταγή είναι ιδιωτικό σχολείο + ομαδικά φροντιστήρια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 14-12-15 στις 22:40.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 23:34, 14-12-15:

Η ποιότητα της συνταγής πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με την ποιότητα του καθηγητή. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι το χειρότερο ιδιαίτερο είναι το καλύτερο ομαδικό. Υπάρχουν ιδιαιτεράδες που απλά κοροϊδεύουν τους μαθητές καθώς περνάει η χρονιά, τους βάζουν εύκολα θέματα και ασκήσεις κτλ. και τελικά αποδίδουν την αποτυχία στις πανελλήνιες στο άγχος και υπάρχουν καθηγητές σε φροντιστίρια που ξεσκίζονται και ασχολούνται με τον κάθε μαθητή ξεχωριστά.
Το κακό με τα φροντιστήρια είναι ότι χάνεις πολύ χρόνο και ενέργεια κάθε μέρα (1-2 ώρες έχανα κάθε μέρα σε νεκρό χρόνο) και ότι ο καθηγητής δεν ασχολείται αποκλειστικά μαζί σου. Βέβαια αν το επίπεδο είναι καλό αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί όλοι πάνε με τους ίδιους ρυθμούς. Επίσης στα φροντιστήρια δυστυχώς δεν δουλεύουν οι καλοί καθηγητές συνήθως... αυτοί δεν δυσκολεύονται να βρουν ιδιαίτερα (για την ακρίβεια πολλοί δεν έχουν αρκετές ώρες για να κάνουν ιδιαίτερα και απορρίπτουν μαθητές ) οπότε προτιμούν τα ιδιαίτερα από την εκμετάλλευση των φροντιστηρίων.
Από την άλλη στα ιδιαίτερα δεν υπάρχει καθόλου συναγωνισμός και αυτό εμένα τουλάχιστον με δυσκολεύει πολύ. Δεν είμαι αρκετά προσηλωμένος ώστε να δουλεύω στο 100% από μόνος μου. Αν ο καθηγητής είναι και αδιάφορος, εύκολα γίνεται η ζημιά... Αν όμως ο μαθητής είναι αρκετά συνειδητοποιημένος τότε θα ωφεληθεί πολύ περισσότερο από τα ιδιαίτερα, τόσο σε επίπεδο ξεκούρασης όσο και σε επίπεδο κατανόησης.
Με λίγα λόγια, ένας αδιάφορος καθηγητής σε ιδιαίτερα πιστεύω ότι μπορεί να αποδειχθεί πολύ χειρότερος από ένα φροντιστήριο.
Όμως αν μιλάμε για ίδια ποιότητα καθηγητή, τα ιδιαίτερα (ανάλογα και με τον μαθητή) είναι όντως πολύ καλύτερα

Τα διαγωνίσματα δεν είναι τόσο θέμα, πολλοί καθηγητές κι όλας μαζεύουν όλα τα παιδιά στο σπίτι ή στο γραφείο τους κάποια κυριακή για να γράψουν το διαγώνισμα. Διαφορετικά βάλτε τη μάνα σας να σας φυλάει αν πιστεύετε ότι θα αντιγράψετε Ίσως να ισχύει όμως ότι δεν μπαίνεις τόσο στο mood εξετάσεων όταν γράφεις διαγώνισμα σπίτι γιατί δεν αγχώνεσαι καθόλου, ενώ όταν γράφεις στο φροντιστήριο μαζί με άλλα παιδιά αγχώνεσαι και βλέπεις ότι καθώς περνάει ο καιρός το συνηθίζεις και μαθαίνεις να το ελέγχεις.
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,381 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:35, 14-12-15:

Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; συνήθως οι ώρες στο ιδιαίτερο είναι λιγότερες ή το πολύ ίδιες.
Οι ώρες στα ιδιαίτερα μπορούν να είναι όσες θέλεις εσύ (και αντέχει η τσέπη σου). Δεν νομίζω ότι υπάρχει καθηγητής που θα του πεις να κάνετε περισσότερες ώρες και θα σου πει όχι.

Μεταξύ σπιτιού και φροντιστηρίου είμαι της γνώμης πως υπερτερεί το φροντιστήριο. Είναι χώρος μάθησης και όχι υπνοδωμάτιο ή σαλόνι και γενικά θα σου κάνει καλό να βγαίνεις από το σπίτι.

Σίγουρα τα ιδιαίτερα δεν είναι για όλους τους μαθητές, όπως δεν είναι για όλους τους καθηγητές. Το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο είναι μια καλή μέση λύση, αλλά ακόμα καλύτερο ίσως είναι το γκρουπάκι.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 23:46, 14-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Οι ώρες στα ιδιαίτερα μπορούν να είναι όσες θέλεις εσύ (και αντέχει η τσέπη σου). Δεν νομίζω ότι υπάρχει καθηγητής που θα του πεις να κάνετε περισσότερες ώρες και θα σου πει όχι.

Μεταξύ σπιτιού και φροντιστηρίου είμαι της γνώμης πως υπερτερεί το φροντιστήριο. Είναι χώρος μάθησης και όχι υπνοδωμάτιο ή σαλόνι και γενικά θα σου κάνει καλό να βγαίνεις από το σπίτι.

Σίγουρα τα ιδιαίτερα δεν είναι για όλους τους μαθητές, όπως δεν είναι για όλους τους καθηγητές. Το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο είναι μια καλή μέση λύση, αλλά ακόμα καλύτερο ίσως είναι το γκρουπάκι.
Συμφωνώ, άλλο να είσαι όλη μέρα σπίτι και άλλο να πηγαίνεις μέχρι το φροντιστήριο να αλλάζεις λίγο παραστάσεις. Πιστεύω από πρακτικής πλευράς δεν είναι ότι καλύτερο να κάνεις μάθημα στο δωμάτιο που διαβάζεις όλη μέρα, άσε που στο φροντιστήριο υπάρχει πίνακας, πιο πολλές εγκαταστάσεις, άσε που είσαι και δίπλα με τα βιβλία/βοηθήματα του καθηγητή.
Το τελευταίο πως το εννοείς; Εγώ πιστεύω η αποτελεσματικότητα του ιδιαιτέρου κρίνεται σε τεράστιο βαθμό από τον μαθητή, ενώ το ομαδικό μάθημα από την νοοτροπία του καθηγητή..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

Supervisor

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,048 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:47, 14-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana

Ναι και γω θεωρώ πως το καλύτερο είναι το γκρουπ σε οικοδιδασκαλείο. Έτσι, είσαι με φίλους και δεν ντρέπεσαι να μιλήσεις και να πεις ό,τι σε προβληματίζει (για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό), ο καθηγητής έχει χρόνο να εστιάσει σε όλους...και μοιράζονται και τα έξοδα..
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,381 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 00:22, 15-12-15:

Το τελευταίο πως το εννοείς; Εγώ πιστεύω η αποτελεσματικότητα του ιδιαιτέρου κρίνεται σε τεράστιο βαθμό από τον μαθητή, ενώ το ομαδικό μάθημα από την νοοτροπία του καθηγητή..
Όσον αφορά στον καθηγητή, το μειονέκτημα του ιδιαίτερου είναι ότι ο καθηγητής λειτουργεί μόνος (χωρίς έλεγχο ή υποστήριξη) και συνεπώς μπορεί είτε από απροσεξία είτε από αδιαφορία είτε από έλλειψη εμπειρίας να μην κάνει καλό μάθημα. Όσον αφορά στο μαθητή, το μειονέκτημα του ιδιαίτερου είναι ότι δεν έχει ανταγωνισμό, δεν έχει μέτρο σύγκρισης και δεν "σπρώχνεται" από την ομάδα: δεν οφελείται από την ερώτηση του συμμαθητή, δεν έρχεται σε επαφή με διαφορετικούς τρόπους σκέψης κλπ. Προσωπικά πιστεύω πως το ιδιαίτερο ταιριάζει περισσότερο στους μαθητές που είναι πολύ πάνω ή πολύ κάτω από το μέσο όρο, αυτούς που δεν μπορούν να συμβαδίσουν με την ομάδα. Οι υπόλοιποι λειτουργούν καλύτερα και οφελούνται περισσότερο στο κλασικό σχολικό περιβάλλον (τάξη, καθηγητής, συμμαθητές).

Στο ιδιαίτερο είναι επίσης σημαντικό ο μαθητής να έχει ισχυρό εσωτερικό κίνητρο, γιατί αν δεν έχει, τότε το μεγάλο πλεονέκτημα του ιδιαίτερου (η προσαρμογή του μαθήματος στον μαθητή) γίνεται μπούμερανγκ, καθώς ο καθηγητής προσαρμόζεται σιγά-σιγά στην αδιαβασιά και την αδιαφορία του μαθητή.

Πιστεύω επίσης πως δεν είναι φτιαγμένοι όλοι οι καθηγητές για ιδιαίτερα και ότι πολλοί καθηγητές αποδίδουν περισσότερο στην τάξη, παρά στο ιδιαίτερο μάθημα, ειδικά αν και ο μαθητής είναι αδιάφορος. Ακόμα χειρότερα αν η αμοιβή είναι μέτρια και ο μαθητής ή οι γονείς του έχουν υπερβολικές απαιτήσεις.

Γενικά θέλει προσοχή και από τις δύο πλευρές ώστε να γίνει σωστή επιλογή.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 00:33, 15-12-15:

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ στο φροντιστήριο. Δηλαδή αναπόφευκτα σε ενα τμήμα έστω και των 5-6 παιδιών (δεν μιλάω καν για τμήματα 10 μαθητών) κάποιοι θα είναι σε καλύτερο επίπεδο από τους υπόλοιπους, εκεί έρχεται η θέση του καθηγητή, τι να κάνει; να προχωρήσει κανονικά την ύλη ή να επιμείνει στα ίδια πράγματα ξανά και ξανά; Ζήτημα το οποίο δεν τίθεται στο ιδιαίτερο, και εκεί όμως αν ο μαθητής είναι επιεικώς μέτριος δεν κερδίζει κάτι όντας μόνος του. Για εμένα π.χ. αν ο καθηγητής βάλει 5 ασκησεις για το σπιτί και εγώ θέλω να δω πως λύνονται μόνο 1-2 απο τις 5 γιατί να τις δω όλες;
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana έγραψε στις 01:16, 15-12-15:

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ στο φροντιστήριο. Δηλαδή αναπόφευκτα σε ενα τμήμα έστω και των 5-6 παιδιών (δεν μιλάω καν για τμήματα 10 μαθητών) κάποιοι θα είναι σε καλύτερο επίπεδο από τους υπόλοιπους, εκεί έρχεται η θέση του καθηγητή, τι να κάνει; να προχωρήσει κανονικά την ύλη ή να επιμείνει στα ίδια πράγματα ξανά και ξανά;
Σίγουρα γίνεται καλύτερη δουλειά αν οι μαθητές είναι λίγο-πολύ στο ίδιο επίπεδο, αλλά ακόμα περισσότερο αν έχουν το ίδιο ενδιαφέρον να ασχοληθούν με το αντικείμενο. Το να εξηγήσεις πάλι κάποιο φαινόμενο δεν είναι χάσιμο χρόνου, πιθανότατα όλοι θα επωφεληθούν, και επιπλέον στο τμήμα υπάρχει συνήθως μια σχετική ευελιξία από πλευράς χρόνου (που συχνά δεν την έχεις στο ιδιαίτερο). Το πρόβλημα είναι όταν έχεις στην τάξη παραπάνω από 1 άτομο που δεν διαβάζει, δεν λύνει ασκήσεις, κάνει πολλές απουσίες κλπ. Και λέω παραπάνω από ένα, γιατί τον ένα μπορείς να τον αγνοήσεις και να κάνεις μάθημα με τους υπόλοιπους, αλλά αν έχεις π.χ. 6 μαθητές και οι 2 είναι αδιάφοροι τότε υπάρχει πρόβλημα.

Προσωπικά είμαι κατά του ξανά και ξανά. Αν σου εξηγήσω κάτι μια φορά και δεν το κατάλαβες, δεύτερη φορά και δεν το έμαθες, τρίτη και δεν το εφάρμοσες, τότε δεν θα υπάρξει τέταρτη φορά. Ή εγώ δεν σου κάνω ως καθηγήτρια ή εσύ κάνεις χαβαλέ. Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση, ακόμα και στο τμήμα, προχωράω παρακάτω κι ας μείνουν κάποιοι πίσω.
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,530 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 09:30, 15-12-15:

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ στο φροντιστήριο. Δηλαδή αναπόφευκτα σε ενα τμήμα έστω και των 5-6 παιδιών (δεν μιλάω καν για τμήματα 10 μαθητών) κάποιοι θα είναι σε καλύτερο επίπεδο από τους υπόλοιπους, εκεί έρχεται η θέση του καθηγητή, τι να κάνει; να προχωρήσει κανονικά την ύλη ή να επιμείνει στα ίδια πράγματα ξανά και ξανά; Ζήτημα το οποίο δεν τίθεται στο ιδιαίτερο, και εκεί όμως αν ο μαθητής είναι επιεικώς μέτριος δεν κερδίζει κάτι όντας μόνος του. Για εμένα π.χ. αν ο καθηγητής βάλει 5 ασκησεις για το σπιτί και εγώ θέλω να δω πως λύνονται μόνο 1-2 απο τις 5 γιατί να τις δω όλες;

Στο φροντιστήριο οι καθηγητές βάζουν στο ίδιο τμήμα άτομα που ειναι στο ίδιο επίπεδο,όποτε δεν υπάρχει το πρόβλημα αυτο. Οκ,μπορεί να υπάρχουν 2 άτομα που να ξεχωρίζουν ξερωγω και οι υπόλοιποι να έχουν περισσότερες απορίες αλλα δεν σημαίνει οτι δεν καταλαβαίνουν τιποτα ή οτι θα καθυστερησετε να βγάλετε την ύλη. Γενικά το φροντιστήριο έχει πολλά περισσότερα πλεονεκτήματα,αρκεί να είσαι σε μικρό τμήμα των 6-7 ατόμων το πολυ. Οι άλλοι θα ρωτάνε απορίες που πιθανόν να έχεις και εσύ/να μην είχες σκεφτεί και έτσι θα μαθαίνεις και εσύ περισσότερα πράγματα, στα διαγωνίσματα θα μπαίνεις περισσότερο στο κλίμα των εξετάσεων απο το αν ήσουν σπίτι,θα βλέπεις φίλους... Άσε που στα ιδιαίτερα δεν μπορείς να συγκρίνεις και να ξέρεις αν ο καθηγητής σου κάνει καλή δουλειά. Ξέρω περιπτώσεις ατόμων που έκαναν ιδιαίτερα με καθηγητές που κάποια πράγματα δεν τους τα είχαν πει καν. Και όσο γι'αυτο που λες για τις ασκήσεις, όσο περισσότερες λύνεις τόσο καλύτερα, άσχετα αν νομίζεις οτι τις ξέρεις. Γενικά λοιπόν συμφωνώ με ο,τι έχει γραφτεί παραπάνω για τα ιδιαίτερα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 21:10, 16-12-15:

Πιστεύετε μπορεί ένας μαθητής που έχει πολύ καλό υπόβαθρο στην έκθεση, γενικά ξέρει να γράφει και να εκφράζεται και είναι αυτό που λέμε στα σχολικά πλαίσια ''άριστος'', να γράψει καλά στην έκθεση χωρίς φροντιστήριο μόνο με σχολείο; Όταν λέω καλά εννοώ πάνω από 17 και με την προϋπόθεση ότι στο σχολείο γίνεται σοβαρή δουλειά;
Παράθεση

PolGR1509

Supervisor

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,048 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 21:23, 16-12-15:

Πιστεύετε μπορεί ένας μαθητής που έχει πολύ καλό υπόβαθρο στην έκθεση, γενικά ξέρει να γράφει και να εκφράζεται και είναι αυτό που λέμε στα σχολικά πλαίσια ''άριστος'', να γράψει καλά στην έκθεση χωρίς φροντιστήριο μόνο με σχολείο; Όταν λέω καλά εννοώ πάνω από 17 και με την προϋπόθεση ότι στο σχολείο γίνεται σοβαρή δουλειά;
Ένας μαθητής ο οποίος είναι σοβαρός, ώριμος, αφιερώνει χρόνο σε προσωπικό διάβασμα σε συνδυασμό με καλή δουλειά στο σχολείο==>φροντιστήριο=προεραιτικό(σε οποιοδήποτε μάθημα)
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 21:53, 16-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Ένας μαθητής ο οποίος είναι σοβαρός, ώριμος, αφιερώνει χρόνο σε προσωπικό διάβασμα σε συνδυασμό με καλή δουλειά στο σχολείο==>φροντιστήριο=προεραιτικό(σε οποιοδήποτε μάθημα)
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά θα πω κάτι που έχει ξαναειπωθεί εδώ μέσα.
Τον καλύτερο καθηγητή του πλανήτη να έχεις στο σχολείο δεν μπορείς να μπεις στην διαδικασία να σκέφτεσαι '' α έχει απεργία σήμερα, α είναι παραμονή σήμερα, α έχουν συνέλευση οι καθηγητές'' και πάει λέγοντας. Ή ας πούμε έστω ότι κάποιος πάει φροντιστήριο εκτός από ένα μάθημα..αν τις τελευταίες μέρες δεν πηγαίνει σχολείο επειδή θα διαβάζει όλη μέρα τι δεν θα διδάσκεται αυτό το μάθημα; οι ώρες που χάνονται είναι πάάάάρα πολλές.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 21:41, 17-12-15:

Σε φροντιστήριο για Γ Λυκείου απ'ότι ξέρω η φυσική είναι 4 ώρες; η χημεία είναι 2 ή 3; επίσης η έκθεση είναι ένα 2ωρο την εβδομάδα;
Παράθεση

ΑmyC

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΑmyC
H ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H ΑmyC έγραψε στις 12:50, 24-12-15:

Στο δικο μου παντως φροντιστηριο η εκθεση ειναι 3 ωρες, η φυσικη 4 και η χημεια 3. Το θεμα με τα φροντιστηρια ειναι οτι πολλες φορες το μαθημα δεν εστιαζει στην ουσιαστικη κατανοηση αλλα επικεντρωνεται στη ποσοτητα. Προσωπικα δε θελω να λυνω ασκησεις χωρις να καταλαβαινω γιατι κανω το καθε τι με βαση μια προτυπη μεθοδολογια που μου εχουν δωσει και ενα λυμενο παραδειγμα. Θελω να μπω στο τροπο σκεψης, να μαθω φυσικη, να αναλυω δυναμεις, να βρισκω ποιες αρχες ισχυουν, να λυνω ασκησεις οχι βασει παπαγαλιας αλλα γνωσης πανω στο τι συμβαινει σε ενα φυσικο φαινομενο.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

O vasilakis13 έγραψε στις 13:11, 24-12-15:

αυτό δεν είναι γενικά θέμα των φροντιστηρίων, είναι κυρίως θέμα των καθηγητών. Ίσως στα φροντιστήρια συμβαίνει συχνότερα λόγω της ποιότητας των καθηγητών. Για να φτάσεις όμως σε ικανοποιητικό επίπεδο κατανόησης, ειδικά στο φροντιστήριο που δεν θα έχεις τον καθηγητή πάνω από το κεφάλι σου, πρέπει να λιώσεις και λίγο μόνος σου στο σπίτι με κάποιο βοήθημα. Και τις απορίες που έχεις πάνω στον τρόπο που λειτουργεί το φυσικό φαινόμενο τις ρωτάς στον καθηγητή, έτσι θα αποκτήσεις πλήρη κατανόηση. Αν δείξεις ενδιαφέρον για βαθύτερη κατανόηση λογικά και ο καθηγητής θα προσανατολιστεί αναλόγως, χαρά θα είναι για τους περισσότερους καθηγητές αν δεν θες απλά να μάθεις παπαγαλία τις ασκήσεις.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 14:50, 24-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από AmandaC
Στο δικο μου παντως φροντιστηριο η εκθεση ειναι 3 ωρες, η φυσικη 4 και η χημεια 3. Το θεμα με τα φροντιστηρια ειναι οτι πολλες φορες το μαθημα δεν εστιαζει στην ουσιαστικη κατανοηση αλλα επικεντρωνεται στη ποσοτητα. Προσωπικα δε θελω να λυνω ασκησεις χωρις να καταλαβαινω γιατι κανω το καθε τι με βαση μια προτυπη μεθοδολογια που μου εχουν δωσει και ενα λυμενο παραδειγμα. Θελω να μπω στο τροπο σκεψης, να μαθω φυσικη, να αναλυω δυναμεις, να βρισκω ποιες αρχες ισχυουν, να λυνω ασκησεις οχι βασει παπαγαλιας αλλα γνωσης πανω στο τι συμβαινει σε ενα φυσικο φαινομενο.
Δίκιο έχεις σ'αυτό που λες αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο. Είχα πέρσι έναν καθηγητή στο σχολείο που σου μάθαινε φυσική, όχι να λύνεις ασκήσεις. Ωστόσο πέρα από το ότι δεν είναι και το πιο απλό για έναν καθηγητή, στις πανελλήνιες παίζει και μεγάλο ρόλο το πως θα καταφέρεις να αυτοματοποιήσεις τις κινήσεις σου όταν λύνεις μια άσκηση, σίγουρα αν έχεις κατανοήσει τα φαινόμενα και όχι απλά να τα έχεις αποστηθίσει είναι πολύ καλύτερα, αλλά οι πανελλήνιες δεν προσφέρονται και για τόσο ελεύθερη σκέψη, το καλύτερο είναι να ψαχτείς μόνος/η σου για ό,τι σε αφορά.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,376 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:03, 24-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από AmandaC
Το θεμα με τα φροντιστηρια ειναι οτι πολλες φορες το μαθημα δεν εστιαζει στην ουσιαστικη κατανοηση αλλα επικεντρωνεται στη ποσοτητα. Προσωπικα δε θελω να λυνω ασκησεις χωρις να καταλαβαινω γιατι κανω το καθε τι με βαση μια προτυπη μεθοδολογια που μου εχουν δωσει και ενα λυμενο παραδειγμα. Θελω να μπω στο τροπο σκεψης, να μαθω φυσικη, να αναλυω δυναμεις, να βρισκω ποιες αρχες ισχυουν, να λυνω ασκησεις οχι βασει παπαγαλιας αλλα γνωσης πανω στο τι συμβαινει σε ενα φυσικο φαινομενο.
Αυτό που ζητάς είναι το ιδανικό. Όμως πάρα πολύ δύσκολα μπορείς να το βρεις στα φροντιστήρια. Εκεί κυριαρχεί η λογική του παπαγαλισμού μεθοδολογιών. Το φροντιστήριο δεν παρέχει γνώση και παιδεία, αλλά απλά δίνει κατάρτιση. Έχουμε δει κάποιες φορές που τα θέματα ξέφευγαν από τα τυποποιημένα, το πόσο αυξήθηκε το ποσοστό αποτυχίας.

Παράθεση

ΑmyC

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΑmyC
H ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H ΑmyC έγραψε στις 21:24, 24-12-15:

Δυστυχως ετσι διαμορφωνεται η κατασταση.
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 22:21, 24-12-15:

Έχω κάνει τέσσερα χρόνια ιδιαίτερα και τρία χρόνια φροντιστήρια. Αυτό που κατάλαβα είναι το ίδιο. Εάν δεν προσπαθήσεις και εσύ από μεριάς σου, δουλειά δεν γίνετε. Το ότι στο ιδιαίτερο ο καθηγητής είναι μόνο με εσένα, δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάτσει πέντε μήνες στο κεφάλαιο το οποίο δεν κατάλαβες.

Οι γονείς βέβαια τα τελευταία χρόνια προτιμούν φροντιστήρια, μιας και είναι πιο οικονομικά, εάν σκεφτούμε ότι ένας καθηγητής ζητά 14 και 16 ευρώ το μάθημα. Όπου και να βολευτείς, προσπάθησε !
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 02:16, 25-12-15:

Έχει συμβεί σε κανέναν να θέλει να πάει φροντιστήριο σε κάποιο μάθημα αλλά οι γονείς του να μη συμφωνούν; δεν μιλάω σε περιπτώση που υπάρχει στην μέση το οικονομικό, αλλά απλά για κάποιους λόγους να ειναι αρνητικοί για το φροντιστήριο σε αυτό το μάθημα. Αν σας συνέβαινε τι θα κανατε;
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 03:10, 25-12-15:

Έχει συμβεί σε κανέναν να θέλει να πάει φροντιστήριο σε κάποιο μάθημα αλλά οι γονείς του να μη συμφωνούν; δεν μιλάω σε περιπτώση που υπάρχει στην μέση το οικονομικό, αλλά απλά για κάποιους λόγους να ειναι αρνητικοί για το φροντιστήριο σε αυτό το μάθημα. Αν σας συνέβαινε τι θα κανατε;
Μπορεί να έχουν θέμα με τον καθηγητή, να έχουν ακούσει κάτι, μπορεί να θεωρούν ότι αυτό το μάθημα είναι πολύ εύκολο για να χρειαστεί φροντιστήριο.
Όμως, το παιδί πάει στο φροντιστήριο και το παιδί θα διαβάσει το μάθημα, όχι ο γονιός. Εγώ θα τους έλεγα ότι το χρειάζομαι και θέλω να πάω.
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 15:52, 25-12-15:

Κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο για έναν μαθητή που διαβάζει (!) είναι το ιδιαίτερο και μάλιστα σε φροντιστήριο, ώστε να γράφει τα κυριακάτικα διαγωνίσματα που αποτελούν πολύ σημαντικό μέρος της προετοιμασίας. Φροντιστήριο μόνο για τα εύκολα μαθήματα, όπως αοθ, μαθηματικά γενικής, βιολογία γενικής για να υπάρχει επαφή με το μάθημα και να ακολουθείται συγκεκριμένο πρόγραμμα σχετικά με την ύλη.

Εννοείται πως οι ώρες του ιδιαίτερου θα είναι λιγότερες απ'ότι οι ώρες που γίνονται κανονικά σε φροντιστήριο και το υλικό του φροντιστηρίου (βοηθήματα, corpus, σημειώσεις) παρέχεται δωρεάν.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 03:30, 26-12-15:

Εγώ αυτό που κατά πάσα πιθανότητα θα κάνω (δεν το έχω συζητήσει με τους δικούς μου) είναι:
Στα μαθηματικά, ιδιαίτερο με τον καθηγητή του φροντιστηρίου στο φροντιστήριο
Στην φυσική και στην χημεία στο φροντιστήριο με τους άλλους κανονικά.
Αυτό κυρίως αφορά τον τρόπο που κάνει κάθε καθηγητής το μάθημα, δηλαδή ο μαθηματικός λέει θα έχετε τάδε αακήσεις και την επόμενη φορά λέει ποιες δεν σας βγήκαν ώστε να τις κάνει και έτσι συχνά βλέπω ασκήσεις που εγώ έχω κάνει, όχι πως είναι κακό αλλά δεν υπάρχει λόγος. Ενώ φυσική χημεία λέει με αυτά που έχουμε πει μπορούν να γίνουν οι τάδε ασκήσεις σχολικές και οι τάδε από το βιβλίο του φροντιστηρίου και μας λέει όποιος θέλει ασχολείται και όποια θέλει την κάνουμε εδώ, συνήθως στην αρχή τις κάνουμε όλες αλλά φανταστείτε μπορεί σε κάθε κεφάλαιο να έχει καμιά 100αριά ασκήσεις και για εμένα που ασχολούμαι πολύ στο σπίτι αυτό είναι το καλύτερο. Επίσης ο συγκεκριμένος καθηγητής δεν κάνει ιδιαίτερα, και είναι και το οικονομικό στην μέση. Και απ'ότι ξέρω βάζει τα παιδιά της Γ Λυκείου ανά 2 να γράφουν καθε βδομάδα στο φροντιστήριο ένα διαγώνισμα μια ώρα έξτρα εκτός του προγράμματος.
Έκθεση δεν πάω φροντιστήριο φέτος και δεν ξέρω αν θα πάω και του χρόνου γιατί πάντα ήμουν καλός και το να αποστηθίζω φυλλάδια είναι ό,τι χειρότερο για μένα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι νιώθω ανασφάλεια μόνο με το σχολείο, όσο και αν προσπαθεί ο καθηγητής.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 03:18, 05-06-16:

Πιστεύετε 4 ώρες ιδιαίτερο στην Γ'Λυκείου είναι αρκετές; Αρκετές εννοώ για να βγει η ύλη σχετικά γρήγορα και να μείνουν οι τελευταίοι μήνες για επανάληψη, με καλοκαιρινά μαθήματα. Γιατί στο φροντιστήριο μας είπαν για τα μαθηματικά 6 ώρες για το καλοκαίρι και 5 μες στην χρονιά ενώ στο ιδιαίτερο 4.
Παράθεση

Resistance

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Resistance
Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O Resistance έγραψε στις 08:39, 05-06-16:

4 ωρες το καλοκαιρι ή γενικα ολη τη χρονια ιδιαιτερα;
Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 09:21, 05-06-16:

Πιστεύετε 4 ώρες ιδιαίτερο στην Γ'Λυκείου είναι αρκετές; Αρκετές εννοώ για να βγει η ύλη σχετικά γρήγορα και να μείνουν οι τελευταίοι μήνες για επανάληψη, με καλοκαιρινά μαθήματα. Γιατί στο φροντιστήριο μας είπαν για τα μαθηματικά 6 ώρες για το καλοκαίρι και 5 μες στην χρονιά ενώ στο ιδιαίτερο 4.

Οι ωρες που επιλεξεις να κανεις και αν θα επιλεξεις φροντιστηριο ή ιδιαιτερο εχουν καθαρα να κανουν με εσενα. Δηλαδη το ποση ορεξη εχεις να πεσεις με τα μουτρα στο διαβασμα. Αν εισαι θετικη, γιατι δεν ξερω αν ειναι το ιδιο για τη θεωρητικη, 4 ωρες ιδιαιτερο το καλοκαιρι ειναι αρκετες. Το ιδιαιτερο ειναι λογικο να ειναι λιγοτερες ωρες γιατι εκει εχεις τον καθηγητη δικο σου και καλυπτει μονο τις δικες σου αναγκες.
Αν αρχισεις απο νωρις το καλοκαιρι (το οποιο δεν το λεω σαν προυποθεση, καλυτερα να ξεκουραστεις οσο μπορεις τωρα ) θα εχεις αφθονο χρονο για επαναληψεις. Ακομα κι αν αρχισεις μαζι με τα σχολεια αν εισαι τυπος που διαβαζει θα σου μεινει καιρος για επαναληψη. Αλλα να ξερεις οι ωρες που κανεις δεν εχουν τοση σημασια οση η διαθεση σου για μαθηση. Εγω φερος σε καποια μαθηματα εκανα λιγοτερες ωρες απο αλλους και εγραψα ιδιο βαθμο με αυτους.
Καλο κουραγιο!!
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

H Nina-nana έγραψε στις 11:16, 05-06-16:

Εξαρτάται από τους ρυθμούς σου. Το φροντιστήριο έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται να τρέχεις (αν είσαι μέσης ικανότητας) αλλά δεν μένεις και πίσω (αν είσαι αδύναμος μαθητής). Αν είσαι πολύ καλός, τότε κάνεις ή ιδιαίτερο ή μπαίνεις σε γκρουπάκι με άλλους μαθητές ίδιας ικανότητας.
Παράθεση

Secret Life (Μαρία)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Secret Life
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Secret Life έγραψε στις 18:48, 05-06-16:

Και να μην κάνεις καλοκαιρι μαθημα, θα προλαβεις νακανεις επαναληψεις στο τελος (τουλαχιστον για θετικη που ξερω κι εγω) και με 5 ωρες την εβδομαδα στα μαθηματικα πχ. Οποτε οσες ωρες και να κανεις το καλοκαιρι ειναι υπεραρκετες.. Κι εγω στη θεση σου ομως θα ξεκουραζομουν εστω και το μισο καλοκαιρι.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 11:50, 06-06-16:

Ο λογος που αποφάσισα να κανω ιδιαιτερο ειναι κυριως οτι στο φροντιστήριο εβλεπα ασκησεις που εγω ειχα κανει με αποτελεσμα να υπαρχει χασιμο χρονου.. Εννοείται πως σκοπευω να διαβασω πολυ εξαλλου δεν υπάρχει λόγος να δωσεις τοσα λεφτα και να μην διαβαζεις..Θα κανω κ το καλοκαιρι σιγουρα σε ολα τα μαθηματα και μαθηματικα λογικα θα κανω και καλοκαίρι και μες την χρονια 4 ωρες ιδιαιτερο..Ρωταω αν φτανουν για να βγει η υλη κ να γινουν επαναλήψεις γιατι στο φροντιστηριο μας ειχαν πει οτι ιανουαριο θα τελειωναμε την υλη κ θα αρχιζαμε επαναλήψεις
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 01:52, 21-06-16:

Για κάποιον που δίνει δεύτερη φορά, πόσες ώρες φροντιστήριο πιστεύετε ότι πρέπει να κάνει; Είμαι κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών (με 4ο μάθημα τα λατινικά). Εγώ λέω: 2 ώρες έκθεση, 2 ώρες γνωστό, 2 ώρες άγνωστο, 2 ώρες ιστορία, 1,5 ώρα λατινικά. Αλλά επειδή το γνωστό και την ιστορία τα έχω χιλιοπεράσει (δλδ δεν τα βλέπω για πρώτη φορά), μήπως είναι υπερβολή το δύωρο; Μήπως είναι καλύτερο να βάλω 1 ώρα ιστορία και 1 ώρα γνωστό (ή έστω 1,5) και ότι αφαιρέσω από αυτά να τα βάλω στο άγνωστο; Εσείς τι λέτε;

Οχ! Μόλις συνειδητοποίησα ότι το ποστ αυό αφορά την β λυκείου. Συγγνώμη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jims : 21-06-16 στις 01:59.
Παράθεση

evelina p.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evelina p.
H evelina p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H evelina p. έγραψε στις 10:54, 23-06-16:

γεια σας παιδια!! ειμαι αποφοιτη της β λυκειου και θεωρητικη και τωρα θα παω τριτη. θα ηθελα να ρωτησω ποια μαθηματα ειναι αναγκαιο να κανει καποιος για να γραψει καλα στις πανελλαδικες και να περασει ψυχολογια (18.000 μορια περιπου). μου λενε στο φροντιστηριο που παω οτι πρεπει να κανω και ιστορια εκτος απο αρχαια, εκθεση και λατινικα. συμφωνειτε με αυτο; επισης εκθεση ειναι απαραιτητο να κανεις; εχω μπερδευτει παρα πολυ οχι μονο γιατι τα χρηματα ειναι πολλα αλλα και για τις ωρες που βγαινουν συνολικα 13. ευχαριστω!!!
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 11:15, 23-06-16:

Γεια σου και καλή επιτυχία προκαταβολικά!! Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω, αλλά θα σου πω την επιτυχία μου με το παλιό σύστημα! έκανα φροντ άγνωστο, λογοτεχνία, λατινικά -αλλά όχι κανονικά, μόνο για να λύνω απορίες κλπ- και ιστορία...
Γνωστό δεν έκανα, ούτε και βιολογία γενικής, και τελικά συγκέντρωσα αρκετά μόρια για να περάσω άνετα στη σχολή μου.
Γενικά πιστεύω ότι καλό είναι να κάνεις άγνωστο, γιατί στο σχολείο δυστυχώς δεν αρκεί ο χρόνος για να γίνει η απαραίτητη προετοιμασία -2 ώρες τη βδομαδα για λιγότερο από 45'.
Το ίδιο ισχύει και για την έκθεση -αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι δυνατόν να γράψεις χωρίς φροντιστήριο, απλά κάτι τέτοιο απαιτεί περισσότερη προσωπική προσπάθεια.
α, και λατινικά καλό είναι αν δεν κάνεις κανονικά, να έχεις κάποιον να σου δίνει κατευθύνσεις...ασκήσεις, μεθοδολογία επίλυσης των δύσκολων συντακτικών ασκήσεων...αυτά. Τώρα ιστορία και γνωστό, θεωρώ μπορείς και χωρίς φροντιστήριο, με ένα καλό βοήθημα σε συνδυασμό με το study4exams.
-προσωπική μου γνώμη, έτσι?

ΥΣ; σ' αυτό που λες για τις ώρες έχεις πολύ δίκιο...πιστεύω ότι αν είσαι όλη μέρα φροντιστήριο -μεταφορικά μιλώντας, μην παρεξηγηθούμε - δεν έχεις χρόνο να διαβάσεις, πράγμα που -πάλι κατά τη γνώμη μου- είναι βασικότερο από το φροντιστήριο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη miss marple : 23-06-16 στις 12:05. Αιτία: προσθηκη
Παράθεση

evelina p.

Νεοφερμένος

H evelina p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H evelina p. έγραψε στις 13:31, 23-06-16:

Σε ευχαριστω πολυ. Βασικα ο καθηγητης στο φροντιστηριο με απογοητευει και δεν μου λεει οτι μπορω χωρις μαθημα στην ιστορια. Αλλα εγω πιστευω οτι με ενα βοηθημα και καμια σημειωση αν χρειαστει κατι θα βγει. Βεβαια κανεις δεν θα πει οτι γινεται να περασεις χωρις καθολου φροντιστηριο και δυστυχως ειναι μια ταξη που δεν μπορεις να ρισκαρεις.
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 13:38, 23-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από evelina p.
Σε ευχαριστω πολυ. Βασικα ο καθηγητης στο φροντιστηριο με απογοητευει και δεν μου λεει οτι μπορω χωρις μαθημα στην ιστορια. Αλλα εγω πιστευω οτι με ενα βοηθημα και καμια σημειωση αν χρειαστει κατι θα βγει. Βεβαια κανεις δεν θα πει οτι γινεται να περασεις χωρις καθολου φροντιστηριο και δυστυχως ειναι μια ταξη που δεν μπορεις να ρισκαρεις.
κοίτα, είναι φυσικά και θέμα ανθρώπου, αν αισθάνεσαι αδύναμη σε κάποιο μάθημα, να ξεκινήσεις φροντ
από την άλλη, εαν νιώθεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις να το παλέψεις...κι αν τυχόν δεις ότι κάπου υστερείς, μπορείς να ξεκινήσεις φροντ και μέσα στη χρονιά...
α και αν βλέπεις ότι σε κάποιο μάθημα έχεις κενά, φυσικά μη το διακινδυνεύσεις
Παράθεση

evelina p.

Νεοφερμένος

H evelina p. έγραψε στις 13:03, 11-07-16:

παιδια πιστευετε οτι ειναι απαραιτητο το φροντιστηριο στην εκθεση γ λυκ ή με ενα βοηθημα μπορω να τα καταφερω και να γραψω καλα;
Παράθεση

JayTheKing

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JayTheKing
Ο JayTheKing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O JayTheKing My darkness is darker than yours. έγραψε στις 13:13, 11-07-16:

παιδια πιστευετε οτι ειναι απαραιτητο το φροντιστηριο στην εκθεση γ λυκ ή με ενα βοηθημα μπορω να τα καταφερω και να γραψω καλα;
Στη Γ'Λυκειου ειναι απαραιτητο και το φροντιστηριο ΚΑΙ το ιδιαιτερο στην εκθεση.Ναι και φροντιστης και ιδιαιτερας.Πρεπει καποιος να διορθωνει τα κριτηρια αξιλογησεις που γραφεις, δεν αρκει να κοιτας τις απαντησεις του βοηθηματος για αυτοδιορθωση.
Παράθεση

valantis21

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 13:35, 11-07-16:

τι απαιραιτητο ρε φιλε? δεν πηγα καθολου φροντηστηριο φετος διαβασα απο ενα βοηθημα και εγραψα 14.8 εκθεση..σιγα μη δωσω τα λεφτα στους φροντηστες..
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,581 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 15:17, 11-07-16:

Νομίζω πως είναι το κατ΄ εξοχήν μάθημα που χρειάζεσαι καθοδήγηση, εξάσκηση και διόρθωση από κάποιον ειδήμονα. Δεν είναι συντακτικές και γραμματικές ασκήσεις ούτε λύση ασκήσεων μαθηματικών για να πάρεις το λυσάρι και να δεις αν τις έκανες σωστά. Αν έχεις παρατηρήσει όλοι όταν βγαίνουν λένε ότι έγραψαν καλά, ότι ήταν εύκολα τα θέματα, ότι ακόμα και με μη αναμενόμενα θέματα, "το πάλεψαν" και περιμένουν καλή βαθμολογία και πολλά άλλα παρόμοια.΄Οταν ανακοινώνονται τα μόρια, "τους πέφτει ο ουρανός στο κεφάλι"! Είναι το πιο απρόβλεπτο μάθημα. Φέτος υποψήφιοι που έγραψαν στο 3ο πεδίο 20άρια στη Φυσική, Χημεία και Βιολογία εξαρτώνται από τον βαθμό που πήραν στην ΄Εκθεση για να μπουν στις top σχολές που επιθυμούν. Νομίζω ότι ειδικά αυτό το μάθημα δεν θα πρέπει να το διακινδυνεύσεις προσπαθώντας το μόνη σου. Τουλάχιστον να το σιγουρέψεις όσο περνάει από το χέρι σου με τη βοήθεια ενός καλού καθηγητή.
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 15:43, 11-07-16:

Δεν είναι απαραίτητο το φροντιστήριο αν διαβάσεις πάρα πολύ με βοηθήματα.
Επίσης, μπορείς να γράφεις από μόνος σου εκθέσεις και περιλήψεις και να στις διορθώνει ο καθηγητής στο σχολείο.
Με θέληση όλα γίνονται!

Αν έχεις βέβαια την οικονομική δυνατότητα προσπάθησε να κάνεις μάθημα, γιατί θα σε βοηθήσει.
Παράθεση

JayTheKing

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JayTheKing
Ο JayTheKing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O JayTheKing My darkness is darker than yours. έγραψε στις 15:45, 11-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από formio4
Δεν είναι απαραίτητο το φροντιστήριο αν διαβάσεις πάρα πολύ με βοηθήματα.
Επίσης, μπορείς να γράφεις από μόνος σου εκθέσεις και περιλήψεις και να στις διορθώνει ο καθηγητής στο σχολείο.
Με θέληση όλα γίνονται!

Αν έχεις βέβαια την οικονομική δυνατότητα προσπάθησε να κάνεις μάθημα, γιατί θα σε βοηθήσει.
Δεν νομιζω ο καθηγητης του σχολειου να δεχτει να διορθωσει παραπανω απο 2 κριτηρια αξιολογησης εκθεσης χωρις να τον πληρωσεις.
Τα βοηθηματα δεν αρκουν,ορισμενες εννοιες απαιτουν περεταιρω επεξηγηση απο ειδημονα.
Γιαυτο ,αμα δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα,τουλαχιστον καθε 15 1 ιδιαιτερο σε καθε μαθημα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JayTheKing : 11-07-16 στις 17:18.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tweetyslvstr
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 500 μηνύματα.

O tweetyslvstr έγραψε στις 19:45, 11-07-16:

καλησπέρα evelina, έχοντας δώσει πανελλήνιες μπορώ να σου πω πως το μάθημα της έκθεσης, θέλει αρκετή εξάσκηση όχι ότι αυτό δεν είναι απαραίτητο στα άλλα μαθήματα σε όλα απαιτείται βαθιά κατανόηση εννοιών και πολύ γράψιμο. Η έκθεση για εμένα θέλει φροντιστήριο και εάν θες ο καθηγητής να ασχοληθεί αποκλειστικά με εσένα θα σου πρότεινα καλύτερα ιδιαίτερο 2 με 3 ωρες την εβδομάδα, έχοντας κάνει το υλικο που σου εχει δωσει ο καθηγητής αλλά και κάνοντας και παραπάνω περιληψεις-εκθεσεις που θα του τις πηγαίνεις να τις διορθώνει και μελετώντας αυτά που χρειάζονται θεωρώ πως θα πας αρκετα καλά, εάν πάλι δεν έχεις την οικονομικη δυνατότητα αναζήτησε και για κάποιο κοινωνικό φροντιστήριο κοντά στην περιοχή σου.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλό κουράγιο, προσήλωση στο στόχο σου και όλα θα πάνε καλά.
Παράθεση

evelina p.

Νεοφερμένος

H evelina p. έγραψε στις 19:53, 11-07-16:

συμφωνω με την αποψη οτι οταν εχεις θεληση ολα γινονται και σκεφτομουν μηπως με βοηθουσε καποιος καθηγητης απο το σχολειο αλλα δεν ξερω αν θα δεχτει χωρις λεφτα. Εδω στο ιδιαιτερο που ειχα μιλησει με δασκαλο μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει μαθημα καθε 15 γιατι εχει προγραμμα και δεν μπορει να κανει ο,τι θελω εγω. Πραγματικα εχω μπερδευτει πολυ.

Αρχική Δημοσίευση από tweetyslvstr
καλησπέρα evelina, έχοντας δώσει πανελλήνιες μπορώ να σου πω πως το μάθημα της έκθεσης, θέλει αρκετή εξάσκηση όχι ότι αυτό δεν είναι απαραίτητο στα άλλα μαθήματα σε όλα απαιτείται βαθιά κατανόηση εννοιών και πολύ γράψιμο. Η έκθεση για εμένα θέλει φροντιστήριο και εάν θες ο καθηγητής να ασχοληθεί αποκλειστικά με εσένα θα σου πρότεινα καλύτερα ιδιαίτερο 2 με 3 ωρες την εβδομάδα, έχοντας κάνει το υλικο που σου εχει δωσει ο καθηγητής αλλά και κάνοντας και παραπάνω περιληψεις-εκθεσεις που θα του τις πηγαίνεις να τις διορθώνει και μελετώντας αυτά που χρειάζονται θεωρώ πως θα πας αρκετα καλά, εάν πάλι δεν έχεις την οικονομικη δυνατότητα αναζήτησε και για κάποιο κοινωνικό φροντιστήριο κοντά στην περιοχή σου.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλό κουράγιο, προσήλωση στο στόχο σου και όλα θα πάνε καλά.
σε ευχαριστω πολυ. Μου αρεσει να ακουω γνωμες απο παιδια που εχουν δωσει και ξερουν τι σμαινει πανελληνιες. Με αγχωνει ιδιαιτερα η εκθεση. Στην β λυκ εκανα μαθημα και επειδη ειδα τον τροπο που δουλευουν ειπα να το προσπαθησω μονη μου φετος απο το να καθομαι 2 ωρες καθε εβδομαδα και να κανουν ο,τι μπορω να κανω και μονη μου. Εχω ηδη 11 ωρες τη βδομαδα και για αυτο ελεγα μηπως γλιτωσω κατι απο την εκθεση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evelina p. : 11-07-16 στις 19:53. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 500 μηνύματα.

O tweetyslvstr έγραψε στις 20:00, 11-07-16:

συμφωνω με την αποψη οτι οταν εχεις θεληση ολα γινονται και σκεφτομουν μηπως με βοηθουσε καποιος καθηγητης απο το σχολειο αλλα δεν ξερω αν θα δεχτει χωρις λεφτα. Εδω στο ιδιαιτερο που ειχα μιλησει με δασκαλο μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει μαθημα καθε 15 γιατι εχει προγραμμα και δεν μπορει να κανει ο,τι θελω εγω. Πραγματικα εχω μπερδευτει πολυ.
Λοιπόν evelina θα σου πω το εξής.
Πρώτα από όλα πρέπει να ξέρεις πόσο όσα χρήματα έχεις, θα πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά που θα τα δώσεις και για ποιο λόγο, όπως επίσης θα πρέπει μέχρι τώρα να γνωρίζεις τις αδυναμίες σου στα μαθήματα και εκεί που είσαι πολύ καλή.
Έτσι γνωρίζοντας τις δυνατότητες σου και έχοντας μερικά χρήματα, μπορείς να καταφέρεις πολλά όμως αυτό που θα πρέπει ακόμα να ξέρεις είναι πως δεν πρέπει να πανικοβάλλεσαι επειδή είναι πανελλήνιες( δεν είναι τιποτα το ιδιαίτερο σωστο, και καλά προγραμματισμένο διάβασμα, που θα έχεις πραγματικα κατανοήση αυτά που έχεις διαβασει δεν ειναι κατι εξωπραγματικό) . Αυτη την περίοδο θα ακούσεις αρκετά από μαθητές, γονείς , καθηγητές όμως εσύ πρέπει να μείνεις προσηλωμένη στο στόχο και τα όνειρα σου, δεν θα καθορίσουν τα χρήματα την επιτυχία σου αλλά το διάβασμα σου, όπου και εαν πας και στο καλύτερο φροντιστήριο, με τον καλύτερο καθηγητή να κάνεις μάθημα δεν θα γράψεις καλά εάν δεν διαβάσεις μόνη σου( μπορεί όταν το διαβάζεις αυτό που σου γραφω να σου φαινεται δεδομένο όμως δεν είναι).
Και βέβαια θα κάνεις ότι θέλεις εσύ, εσύ πληρώνεις εσύ οφείλεις να βρεις και τον καθηγητή οπου θα μπορεσεις να συνεργαστεις ολη την χρονια, γι ΄αυτο πάρε ένα καλό βιβλίο έκθεσης καθισε διαβασε το και κανε περιληψεις-εκθεσεις των εννοιων και αναζητησε οπως ανεφερα σε προηγουμενο μηνυμα κάποιο κοινωνικο φροντιστηριο( ψαξε της Αρχιεπισκοπης ακουγονται καλά, βέβαια δεν εχω προσωπικη εμπειρία ή κάποιο άλλο κοντινό κοινωνικο φροντιστηριο μεχρι να ξεκινησεις καποιο ιδιαιτερο, εαν εχεις και διαδικτυο μπες και αναζητησε φιλολογικους ιστοτοπους και θα βρεις πολλα
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

O tweetyslvstr έγραψε στις 13:48, 30-09-16:

Γεια σας!!
Λοιπόν θέλω να ρωτησω το εξής και να προσπαθήσετε να μου απαντήσετε όσο το δυνατόν περισσότεροι \
Φίλος μπαίνει στη διαδικασια να δώσει πανελλήνιες φέτος( αποφοιτος 3 χρόνια) , έχοντας αποτύχει σε πανελληνιες την προηγουμενη χρονιά με μόρια περίπου 13.000 και έχοντας στόχο υψηλόβαθμη σχολή πολυτεχνειο ΕΜΠ , 2ο πεδίο φοιτητής καμια σχεση με πολυτεχνειο με καλό υπόβαθρο φυσικη, μαθηματικά, χημεια και με βαθμολογια στις πανελληνιες και τις δυο φορες που εδωσε εκθεση 14,3.
την πρωτη φορα ειχε βγαλει μορια περιπου 16000. Είχε ξεκινησει προετοιμασια το καλοκαιρι σε φροντιστηριο ωστόσο διαπίστωσε πως το να κανει μαθημα με μαθητές της γ'λυκειου δεν αποδιδει, καθως αυτος εχει ηδη μια προυπαρχουσα γνωση και αρκετα καλή. Θεωρώ από όσο εχω καταλαβει πως η περσινη του αποτυχια οφειλοταν στο γεγονος οτι δεν ειχε προγραμμα και καλη ψυχολογια.
Τώρα έρχομαι στο ζητούμενο. Θέλει την γνώμη μου εαν και ο ιδιος στρεφεται προς το ιδιαιτερο, τι να του προτεινω? υ.δ δεν υπαρχει στο φροντιστηριο τμημα αποφοιτων
Δηλαδη, να συνεχισει φροντιστηριο και απο εκει να κανει ιδιαιτερα?
'Η να κάνει μόνο ιδιαίτερα? Και τι θα προτεινατε εσεις να κανει στα ιδιαιτερα με δεδομενο ότι εχει τελειωσει καποια βοηθηματα, βιβλιο -ασκησεις-θεωρια.
Ακόμη εαν παει σε ιδιαιτερο λογω του φροντιστηριου θα κανει με τους καθηγητες του φροντιστηριου, όμως δεν γνωριζει τιποτα για αυτους( ποιος ειναι καλός και ποιος όχι)
Τι προτεινετε??
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

O tweetyslvstr έγραψε στις 20:07, 30-09-16:

Μπορεί κανείς να εκφρασει την αποψη του?? Θα βοηθούσατε αρκετά
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tweetyslvstr : 30-09-16 στις 22:33.
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

O tweetyslvstr έγραψε στις 11:30, 01-10-16:

???
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Margaret2001

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους