Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,149 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,660 μηνύματα σε 96,016 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 733 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη gdespina
H deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 20:05, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από gianniskeeper
Δε θυμαμαι τωρα αλλα μηπως ειναι ο αριθμος προτιμησης σου?
δε νομίζω.. μετά από αυτή τη στήλη έχει μια άλλη που λέγεται ΣΕΙΡΑ
κ σ' εκείνη βάζουμε τον αρι9μό προτίμησης
το Κ.Α. σίγουρα είναι κάτι άλλο

Στον DIAS:
στο σχολείο μου είπαν να πάμε αύριο να πάρουμε τη βεβαίωση κ το απολυτήριο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 20:09, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από gdespina
στο μηχανογραφικό που έχει όλες τις σχολές όλων των πεδίων..
σε κά9ε μια έχει Α/Α που είναι ο αύξοντας αρι9μός κ δεξιά από τη σχολή ένα Κ.Α.

τι είναι το Κ.Α.?
κωδικοι των σχολων πρεπει να ειναι,βαζουν τους αριθμους στο Η/Υ και βγαινει η σχολη μαλλον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

myri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη myri
H myri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H myri έγραψε στις 20:10, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από stathis125
και εγω μια απορια. η δευτεροβαθμια ελεγε στις εφημεριδες οτι θα δεχεται υποψηφιους για μηχανογραφικο με το 10% μεχρι σημερα ομως εγω δεν το ειχα δει. μπορω να παω αυριο η δεν θα μου καταθεσουν το μηχανογραφικο;
δεν ειναι ως τις 20/7?

Παράθεση

stathis125

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη stathis125
Ο stathis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζαγορά (Μαγνησία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O stathis125 έγραψε στις 20:33, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από myri
δεν ειναι ως τις 20/7?
ναι αλλα λεω μηπως ισχυει κατι αλλο για το 10% αλλιως γιατι να το αναφερουν;

Παράθεση

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

H deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 20:36, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από myri
δεν ειναι ως τις 20/7?
είναι μέχρι τις 20, αλλά κά9ε κατεύθυνση κ σχολείο πηγαίνει διαφορετική ημερομηνία

Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 21:02, 08-07-10:

μεχρι 20/7 αστους να λενε... και να μην πας τη καθοριμενη ημερομηνια για το λυκειο σου δεν σου λενε τποτα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathis125

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη stathis125
Ο stathis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζαγορά (Μαγνησία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O stathis125 έγραψε στις 21:08, 08-07-10:

δεν πιστευω για το 10% να ισχυει κατι αλλο;

Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Morelo έγραψε στις 21:11, 08-07-10:

οχι

Παράθεση

johnsfk17 (Sfakianakis Yiannis)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη johnsfk17
Ο Sfakianakis Yiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O johnsfk17 έγραψε στις 21:12, 08-07-10:

Οι βάσεις για το 10% είναι πιο υψηλές απο του 90%? Θέλω να ξανακάνω μηχανογραφικό, πότε θα μπορώ?

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 21:34, 08-07-10:

είναι μέχρι τις 20, αλλά κά9ε κατεύθυνση κ σχολείο πηγαίνει διαφορετική ημερομηνία
πφ,εμας μέχρι 16 μας είπαν.

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 21:35, 08-07-10:

Εκανα σημερα την καταθεση.
Λοιπον, πας με το απολυτηριο σου και την βεβαιωση, σε στελνουν σε ενα αλλο δωματιο οπου στα πληκτρολογουν, μετα ξαναπας στο αρχικο δωματιο, τα τριπλοτσεκαρεις με τους υπαλληλους εκει, βαζεις 3 τζιφρες, παιρνεις ενα αντιγραφο απο το μηχανογραφικο και εφυγες.
Κανα 20λεπτο πηρε σε μενα, ηταν λιγο αργος αυτος που τα περναγε στην ηλεκτρονικη φορμα, φαντασου να εβαζα καμια 20αρια σχολες τι θα κανε.
Επισης εμεις ειμαστε λιγοι και δεν μας εβγαλαν καποιο χαρτι με προτεραιοτητες κλπ. Εγω ειμαι το Νο1 παντως.
Αντε παιδια καλη μας επιτυχια!

Παράθεση

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 21:39, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από DESPOINA
πφ,εμας μέχρι 16 μας είπαν.
αφού ο υπουργός παιδείας το ανακοίνωσε...
κ είπε η υποβολή του μηχ/κού 9α είναι 7-20 ιουλίου

Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη petran_r21
Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 618 μηνύματα.

O petran_r21 έγραψε στις 21:42, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
Εκανα σημερα την καταθεση.
Λοιπον, πας με το απολυτηριο σου και την βεβαιωση, σε στελνουν σε ενα αλλο δωματιο οπου στα πληκτρολογουν, μετα ξαναπας στο αρχικο δωματιο, τα τριπλοτσεκαρεις με τους υπαλληλους εκει, βαζεις 3 τζιφρες, παιρνεις ενα αντιγραφο απο το μηχανογραφικο και εφυγες.
Κανα 20λεπτο πηρε σε μενα, ηταν λιγο αργος αυτος που τα περναγε στην ηλεκτρονικη φορμα, φαντασου να εβαζα καμια 20αρια σχολες τι θα κανε.
Επισης εμεις ειμαστε λιγοι και δεν μας εβγαλαν καποιο χαρτι με προτεραιοτητες κλπ. Εγω ειμαι το Νο1 παντως.
Αντε παιδια καλη μας επιτυχια!
Στο σχολειο σου ολα αυτα ετσι?

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 21:46, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από petran_r21
Στο σχολειο σου ολα αυτα ετσι?
Οχι, στο γραφειο 2βαθμιας.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 21:47, 08-07-10:

Δεν έχω ιδέα. Μήπως τα θέλουν νωρίτερα κάποια σχολεία...

Παράθεση

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 21:55, 08-07-10:

Δεν έχω ιδέα. Μήπως τα θέλουν νωρίτερα κάποια σχολεία...
εε.. δε νομίζω!!

Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 22:07, 08-07-10:

Ξεκιναει απο 7 και τελειωνει 20 η καταθεση τους, αλλα για καθε σχολειο αντιστοιχει διαφορετικη ημερομηνια

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,810 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 22:13, 08-07-10:

Πάρτε τηλέφωνο στο σχολείο σας και ρωτηστε τους που πρέπει να τα καταθέσετε. Άλλους τους στέλνουν σε σχολεία, άλλους σε γραφεία

Παράθεση

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 22:36, 08-07-10:

ο αδελφός μου πέρσι στη νομαρχία πήγε... κ οι γονείς μου είπαν να πάω εκεί!!

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 22:50, 08-07-10:

ο αδελφός μου πέρσι στη νομαρχία πήγε... κ οι γονείς μου είπαν να πάω εκεί!!
Επειδή δεν μπορείς να ξέρεις αν ισχύει και την επόμενη χρονιά το ίδιο, για να μη πας τσάμπα, χτύπα ένα τηλεφωνάκι για καλό και για κακό.
Και εμείς δεν θα δηλώσουμε στο σχολείο μας =/

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,651 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:56, 08-07-10:

Εγώ είχα δηλώσει στα γραφεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μου.
Βρείτε το γραφείο που αντιστοιχεί στην περιοχήσας στο παρακάτω link και πάρτε τους ένα τηλέφωνο αύριο....

http://www.asda.gr/gym11per/TeachersGrafeia.htm

Παράθεση

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 22:57, 08-07-10:

Επειδή δεν μπορείς να ξέρεις αν ισχύει και την επόμενη χρονιά το ίδιο, για να μη πας τσάμπα, χτύπα ένα τηλεφωνάκι για καλό και για κακό.
Και εμείς δεν θα δηλώσουμε στο σχολείο μας =/
πωωω!! μη μου κάνεις τέτοια!!
9α ρωτήσω αύριο που 9α πάω στο σχολείο!!

Παράθεση

karxarini (Κλαιρη)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη karxarini
H Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H karxarini έγραψε στις 09:57, 09-07-10:

Σαν απόφοιτη που έδωσε δεύτερη φορά έχω μόνο μία συμβουλή να σας δώσω, ενημερωθείτε όσο πιο σύντομα γίνεται.Μην αφήνετε τις μέρες να περνάνε γιατί μαζί μ'αυτές μπορεί να περάσει και η ημερομηνία κατάθεσης μηχανογραφικού στο σχολείο που πάτε. Για σιγουριά πείτε στο site της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας, π.χ για τη Θεσσαλονικη μπείτε στα
http://dide-a.thess.sch.gr/portal/
και
http://dide-v.thess.sch.gr/portal/

Για όσους ρωτάνε για το 10%, οι ημερομηνίες 7 και 8 είχαν οριστεί για την κατάθεση μηχανογραφικού με το 10%,μιας και δεν θα χρειαζόταν να περιμένουν για τη βεβαίωση πρόσβασης (αφου οι βεβαιώσεις δίνονται 8 και 9). Στις 20 γίνεται η κατάθεση των μηχανογραφικών από όσους δεν κατέθεσαν μηχανογραφικό στην προκαθορισμένη ημερομηνία για σοβαρους λ/ογους και από όσους έδωσαν πανελλήνιες με τους αρρώστους.
Το ότι θα σας δεχτούν οποιαδήποτε ημέρα ενώ έχει παρέλθει η ημερομηνία που έπρεπε να πάτε, ΔΕΝ είναι σίγουρο, γι'αυτό ΜΗΝ το ρισκάρετε.

Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Morelo έγραψε στις 10:24, 09-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εγώ είχα δηλώσει στα γραφεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μου.
Βρείτε το γραφείο που αντιστοιχεί στην περιοχήσας στο παρακάτω link και πάρτε τους ένα τηλέφωνο αύριο....

http://www.asda.gr/gym11per/TeachersGrafeia.htm
Πηρα σημερα την βεβαιωση προσβασης απο Λυκειο και το απολυτηριο κλπ!Ρωτησα ποτε ειναι να καταθεσω το μηχ/κο και δεν ηξερε κανεις! o διευθυντης και ενας καθηγητης που ηταν εκει δηλαδη,καλα για τον διευθυντη το περιμενα οτι δε θα το ηξερε!
Πηρα μολις τηλεφωνο στην δευτεροβαθμια.... απανταει μια γυναικα!
-Γεια σας μπορειτε να μου πειτε ποια ημερομηνια εχει καθοριστει για το 3ο Λυκειο για να κατεθεσω το μηχ/κο?
-Ναι,περιμεντε 1 λεπτο
ακουω απτο ακουστικο "Νικη ξερεις ποια ημερομηνια ειναι για το 3ο λυκειο" οχι απανταει εκεινη! "Μιχαλη εσυ??" ουτε εκεινος ηξερε.... "ο Θανασης μιλαει στο τηλεφωνο?" ξαναρωταει αυτη δυνατα "ποια ειναι η ημερομηνια για το 3ο λυκειο??' πεταγεται καποιος "περιμενε να τελιωσει ο Θανασης"
-Ναι περιμενετε λιγο?
-Ναι...
ε μετα απο 5 λεπτα μαθανε ποτε ειναι και μου ειπανε... 15/16!
τους ρωτησα και αν θα υπαρξει προβλημα αν δεν μπορεσω να ερθω καποια απο εκεινες τις ημερες και μου ειπαν "οχι αγορι μου μεχρι τις 20 θα ειμαστε δω"...! τωρα να την εμπιστευτω αυτη που μου το ειπε?

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,651 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:39, 09-07-10:

Συμβουλή: Όταν παίρνετε τηλέφωνο σε δημόσια υπηρεσία για να μάθετε κάποια πληροφορία να ζητάτε ευγενικά το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου που σας εξυπηρετεί για ευνόητους λόγος....

Morelo τουλάχιστον ξέρεις που θα το καταθέσεις κάτι είναι και αυτό. Εχω την εντύπωση πως αυτές οι ημερομηνίες δεν είναι δεσμευτικές... πηγαίνεις όποτε θέλεις ακόμα και την τελευταία μέρα.... Οι ημερομηνίες μπαίνουν για να μην πάνε όλοι στο τέλος. Προσωπικά το είχα καταθέσει τελευταία και όταν τους ρώτησα μου το είπαν. Αλλά ήμουν σε επαρχία πιθανόν στα αστικά κέντρα να μην επιτρέπεται αυτό

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 19:13, 09-07-10:

στο σχολείο μας είπαν να πάμε τη συγκεκριμένη μέρα που λέει το πρόγραμμα στο χαρτί ανακοίνωσης στα τζάμια του σχολείου!!
κ έχει ώρα .. πρωί 8 μέχρι τις 2μμ!

να ρωτήσω κάτι?
όταν 9α πάμε να υποβάλουμε το μηχ/κο.. 9α τους δώσουμε αντίγραφο του απολυτηρίου κ βεβαίωσης πρόσβασης?
γτ έτσι μου είπαν στο σχολείο... όμως να έχω μαζί κ τα πρωτότυπα?
μπορούμε να πάμε κ πριν την ημέρα που λέει το πρόγραμμα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gdespina : 09-07-10 στις 22:17.
Παράθεση

alex4ndros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alex4ndros
Ο alex4ndros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O alex4ndros έγραψε στις 09:43, 10-07-10:

Γεια σας...
Ενδιαφερομαι να περασω γερμανικη φιλολογια και εχω μια απορια...Στο σχολειο μου δωσανε απολυτηριο και βεβαιωση ,ομως δεν αναφερει πουθενα το ειδικο μαθημα (γερμανικα) αφου δεν εχουν βγει τα αποτελεσματα...Μολις βγουν και τα στειλουν στο σχολειο πρεπει να παω να μου δωσουν καποιο χαρτι??

Παράθεση

Swanilda

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Swanilda
H Swanilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Swanilda έγραψε στις 11:52, 10-07-10:

Λοιπόν καταθέτω μηχανογραφικό την Τρίτη και έχω την εξής απορία: έχω συγκεντρώσει 18873 και θα δηλώσω πρώτη επιλογή την Νομική Αθήνας και δεύτερη τη Θεσ\νίκη. Θέλω όμως να δηλώσω και το τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ Παντείου για το οποίο απαιτείται ειδικό μάθημα αγγλικά, το οποίο και έχω δώσει. Όμως δεν ξέρω(ακόμα) τον βαθμό μου ούτε έχω κάποιο αποδεικτικό ότι το έδωσα. Θα υπάρξει πρόβλημα με την κατάθεση του μηχανογραφικού; Τί χαρτιά θα πρέπει να συγκεντρώσω; (Για τα υπόλοιπα μαθήματα, απολυτήριο, βεβαίωση πρόσβασης είμαι εντάξει).
Μπορεί η απορία μου να σας φανεί ηλίθια, αλλά σας παρακαλώ, ας με βοηθήσει κάποιος, γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με αυτό το κ**οσύστημα....

Παράθεση

summer life

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη summer life
Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O summer life έγραψε στις 12:48, 10-07-10:

ρε παιδια επειδη συμπληρωνω το μηχανογραφικο θελω να ρωτισω κατι. πειραζει αν βαλω μια σχολη με υψηλοτερα μορια μετα απο μια με χαμηλοτερα. τυχαινει απλα αυτη η σχολη να μου αρεσει περισσοτερο χωρις βεβαια να θελω να αποκλεισω τελειως την αλλη. γινεται η πρεπει να τις βαλω κατα σειρα μοριων?? πρωτα την υψηλοτερη και μετα αυτη?? παρακαλω απαντηστε γιατι δεν θελω να κανω κανεν λαθος

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:59, 10-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από summer life
....πειραζει αν βαλω μια σχολη με υψηλοτερα μορια μετα απο μια με χαμηλοτερα. τυχαινει απλα αυτη η σχολη να μου αρεσει περισσοτερο χωρις βεβαια να θελω να αποκλεισω τελειως την αλλη. γινεται η πρεπει να τις βαλω κατα σειρα μοριων?? πρωτα την υψηλοτερη και μετα αυτη?? παρακαλω απαντηστε γιατι δεν θελω να κανω κανεν λαθος
Το λογικό είναι να βάλεις τις σχολές με τη σειρά που σου αρέσουν. Αν τις βάλεις με τη σειρά μορίων μπορεί να μπεις σε κάποια που δεν σου αρέσει και να χάσεις αυτην που σου αρέσει. (Έλεος!!!!!)

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 13:01, 10-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από summer life
ρε παιδια επειδη συμπληρωνω το μηχανογραφικο θελω να ρωτισω κατι. πειραζει αν βαλω μια σχολη με υψηλοτερα μορια μετα απο μια με χαμηλοτερα. τυχαινει απλα αυτη η σχολη να μου αρεσει περισσοτερο χωρις βεβαια να θελω να αποκλεισω τελειως την αλλη. γινεται η πρεπει να τις βαλω κατα σειρα μοριων?? πρωτα την υψηλοτερη και μετα αυτη?? παρακαλω απαντηστε γιατι δεν θελω να κανω κανεν λαθος

Τη σχολή που σου αρέσει θα βάλεις! Πάντα μας το τόνιζαν...Με σειρά προτίμησης...Δεν ξέρεις πως θα πάνε τα μόρια φέτος...

Παράθεση

ff.c

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ff.c
H ff.c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ff.c έγραψε στις 13:09, 10-07-10:

στο σχολείο μας είπαν να πάμε τη συγκεκριμένη μέρα που λέει το πρόγραμμα στο χαρτί ανακοίνωσης στα τζάμια του σχολείου!!
κ έχει ώρα .. πρωί 8 μέχρι τις 2μμ!

να ρωτήσω κάτι?
όταν 9α πάμε να υποβάλουμε το μηχ/κο.. 9α τους δώσουμε αντίγραφο του απολυτηρίου κ βεβαίωσης πρόσβασης?
γτ έτσι μου είπαν στο σχολείο... όμως να έχω μαζί κ τα πρωτότυπα?
μπορούμε να πάμε κ πριν την ημέρα που λέει το πρόγραμμα?
Εμας μας ειπαν οτι χρειαζεται να εχουμε μαζι μας αστυνομικη ταυτοτητα,επικυρωμενο αντιγραφο του απολυτηριου ,φωτοαντιγραφο της βεβαιωσης προσβασης αλλα επιπλεον και την πρωτοτυπη βεβαιωση.Οχι,πρεπει να παμε την ημερα που εχει οριστει.

Παράθεση

gdespina (deppy!)

Μαθητής Γ' λυκείου

H gdespina 10 miLLioN TruEbiEs gET cRa2y! m2 -XD- έγραψε στις 15:37, 10-07-10:

οκ! ευχαριστώ

Παράθεση

electro_Jo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη electro_Jo
Ο electro_Jo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O electro_Jo έγραψε στις 15:53, 10-07-10:

Όχι αυτό δεν ισχύει. Εγώ ήταν να παραδώσω το μηχανογραφικό στο σχολείο στις 8 Ιουλίου -και την ίδια μέρα μας έδωσαν τις βεβαιώσεις, τα απολυτήρια κλπ. Οι ημερομηνίες που δίνει το σχολείο είναι συγκεκριμένες για να παραδώσουμε τα μηχανογραφικά σ'αυτά. Από κει και πέρα μπορείτε να τα δώσετε στη διεύθυνση Δευτεροβάθμιας όποτε θέλετε μέχρι την λήξη της προθεσμίας (20 Ιουλίου). Εγώ θα το πάω στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας την Τρίτη. Δεν υπάρχει πίεση, έχουμε περιθώριο αρκετό ακόμα.

Εν τω μεταξύ έγινε ένα λάθος με το λογότυπο του υπουργείου παιδείας στις βεβαιώσεις και τα απολυτήρια και πήραν ξανά τα χαρτιά την Παρασκευή να τα φτιάξουν. Έλεος. Το θέμα είναι ότι στα νέα χαρτιά η φωτογραφία της ταυτότητάς μου έχει βγει κατάμαυρη. Ελπίζω να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα, έτσι;

Παράθεση

Swanilda

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Swanilda
H Swanilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Swanilda έγραψε στις 16:09, 10-07-10:

Παιδιά αν ξέρει κανείς κάτι για τα ειδικά μαθήματα, ας απαντήσει παρακαλώ!!!!!!!

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 16:10, 10-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από electro_Jo
Εν τω μεταξύ έγινε ένα λάθος με το λογότυπο του υπουργείου παιδείας στις βεβαιώσεις και τα απολυτήρια και πήραν ξανά τα χαρτιά την Παρασκευή να τα φτιάξουν. Έλεος. Το θέμα είναι ότι στα νέα χαρτιά η φωτογραφία της ταυτότητάς μου έχει βγει κατάμαυρη. Ελπίζω να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα, έτσι;
Πω, καλά τι ταλαιπωρία ήταν αυτή. Όταν πήγα να πάρω το δικό μου, ήταν ήδη η δεύτερη μέρα που τα δίνανε, και εκείνη την στιγμή είχε έρθει ένας απόφοιτος ο οποίος είχε πάει για κατάθεση μηχανογραφικού αλλά δεν μπόρεσε να το ολοκληρώσει για αυτή τη σφραγίδα. Και η λυκειάρχισα, ουυ τρομαχτική εκείνη τη στιγμή. Πολλές κατάρες για το υπουργείο ακούστηκαν Τους φωνάξανε όλους και σκίζανε τα απολυτήρια τα ''καλά'' και τελικά πήραμε φωτοτυπία του καλού απολυτηρίου... Εμάς μας βάλανε κανονική φωτό στο φωτοαντίγραφο. Ε, δεν παίζει πρόβλημα φαντάζομαι... Σε όλους θα έγινε αυτό του σχολείου σου...Θα το καταλαβαίνανε αν ήταν κάτι λάθος.

Παράθεση

Empristis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Empristis
Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O Empristis έγραψε στις 16:12, 10-07-10:

Παιδια οσοι το καταθεσατε ηδη,η διαδικασια ηταν χρονοβορα?

Παράθεση

electro_Jo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη electro_Jo
Ο electro_Jo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O electro_Jo έγραψε στις 16:54, 10-07-10:

Καλά για τα ειδικά μαθήματα καλό ξημέρωμα. Αργά το απόγευμα θα βγουν όπως το πάνε. Έλεος.

Δέσποινα άσε σου λέω. Χάος όλα σ'αυτή τη χώρα πια. Ντάξει στην φωτογραφία τουλάχιστον φαίνονται τα μάτια μου Ε, λογικά θα μου πουν και στη Δευτεροβάθμια αν υπάρχει πρόβλημα και αφού θα πάω την Τρίτη στην έσχατη περίπτωση θα έχω άλλες 7 μέρες περιθώριο να το ψάξω το θέμα στο σχολείο. Αλλά αφού δεν είπαν τίποτα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Παράθεση

summer life

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη summer life
Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O summer life έγραψε στις 13:26, 11-07-10:

ρε παιδια να σας ρωτησω κατι το να μπει καποιος σε μια σχολη πρεπει ντε και καλα να ειναι αριστουχος στον τομεα αυτο?? νταξει δεν γνωριαζω το συστημα με το οποιο λειτουργουν τα πανεπιστημια αλλα ελπιζω να μη θεωρουνται πραγματα δεδομενα και προσπερνωνται. πχ εμενα μου αρεσουν τα μαθηματικα και μπορει να τα βαλω. βεβαια δεν ειμαι και ο καλυτερος στα μαθηματικα. αρκετες φορες τα καταφερνω αρκετες φορες δυσκολευομαι. δεν τα εχω σαν πρωτη επιλογη στο μηχανογραφικο. αν τυχει και μπω εκει λετε να ανταπεξελθω? εγω αυτο που θελω μονο ειναι να μη θεωρουνται πραγματα δεδομενα απο αλλες χρονιες. αυτο δε το μπορω. ας με φωτισει καποιος που ξερει

Παράθεση

pop corn

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,115 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 15:35, 11-07-10:

Φυσικό ή Πληροφορική και γιατί; Πείτε μου τη γνώμη σας... ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Παράθεση

Admiral

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Admiral
Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O Admiral έγραψε στις 15:44, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Φυσικό ή Πληροφορική και γιατί; Πείτε μου τη γνώμη σας...
Δεν ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα... Σου αρεσει καποια απο τις δυο επιστημες? Και αν ναι με ποιο τροπο?

Παράθεση

pop corn

Φοιτητής

H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,115 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 15:49, 11-07-10:

Γουστάρω τρελά Φυσική (όχι οτι η Πληροφορική δεν μ' ενδιαφέρει) αλλά μου λένε ότι το Φυσικό είναι πολύ θεωρητική σχολή ενώ η Πληροφορική έχει περισσότερες πρακτικές εφαρμογές και μπορείς ευκολότερασ να ανοιξεις την δική σου επιχείρηση (πχ εταιρία λογισμικού). Δεν ξέρω τι να κάνω... Εχω μπερδευτεί. Τι είναι καλύτερα κατά τη γνώμη σας?

Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη petran_r21
Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 618 μηνύματα.

O petran_r21 έγραψε στις 15:55, 11-07-10:

Γουστάρω τρελά Φυσική (όχι οτι η Πληροφορική δεν μ' ενδιαφέρει) αλλά μου λένε ότι το Φυσικό είναι πολύ θεωρητική σχολή ενώ η Πληροφορική έχει περισσότερες πρακτικές εφαρμογές και μπορείς ευκολότερασ να ανοιξεις την δική σου επιχείρηση (πχ εταιρία λογισμικού). Δεν ξέρω τι να κάνω... Εχω μπερδευτεί. Τι είναι καλύτερα κατά τη γνώμη σας?
φυσικη στην ελλαδα μονο καθηγητης μπορεις να γινεις

Παράθεση

Admiral

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Admiral
Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O Admiral έγραψε στις 16:09, 11-07-10:

Τι παει να πει "στην Ελλαδα"? Πλεον η Ευρωπη εχει γινει χωρα μας. Ξερω προσωπικα ενα παιδι που σπουδασε φυσικος και τωρα κανει μετεκπαιδευση μεσα στο CERN! Αρα οι επαγγελματικες προοπτικες ας μην γινονται το Νο1 κριτηριο. Αν σου πω τη γνωμη μου θα κλινω υπερ της Πληροφορικης γιατι ηταν ο ενας απο τους δυο τομεις που σκεφτομουν για τον εαυτο μου. Η Πληροφορικη σου δινει σιγουρα περισσοτερες δυνατοτητες, απο την αποψη του σχετικα ανεξερευνητου ακομα τομεα. Επισης αν εχεις τα κοτσια και την τυχη θα μπορουσες να φτασεις σε θεσεις με πολυ prestige και να σε βλεπουμε στις μεγαλες διεθνεις εκθεσεις software . Ενω η φυσικη ειναι λιγοτερο "cool" επιστημη. Ακομη και αν φτασεις σε μια θεση που οι φυσικοι μεταξυ τους θα λενε "wow, ειναι ο ταδε", ο πολυς κοσμος δεν θα καταλαβει τη σημασια της θεσης σου.
Ηθελα απλα να αναφερω το στοιχειο prestige στην επιλογη σταδιοδρομιας. Ασφαλως υπαρχουν και τα στοιχεια της δυσκολιας/ελευθερου χρονου/επαγγελματικης ασφαλειας/χρηματων. Πρεπει να δεις ποια κριτηρια ειναι πιο σημαντικα για εσενα και επειτα θα δουμε ποια επιστημη τα ικανοποιει.

Παράθεση

pop corn

Φοιτητής

H pop corn έγραψε στις 16:11, 11-07-10:

Με μεταπτυχιακό μπορείς να μεταπηδήσεις σε πολλούς άλλους κλάδους. Υπάρχει πχ μεταπτυχιακο στη
Ηλεκτρονική και Ραδιοηλεκτρολογία (Διατμηματικό με το Τμήμα Πληροφορικής) που απ όσο ξέρω είναι πολύ καλό. Αλλά δεν ξέρω αν τελικά έχω περισσότερες διαξόδους από το Φυσικό ή την Πληροφορική.

Παράθεση

nex.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nex.
Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Αθήνας . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O nex. έγραψε στις 16:26, 11-07-10:

γειααα σας παιδια και βοηηηηθειαααα !!! μεχρι αυριο εχω να συμπληρωσω μηχαν και δεν εχω επιλεξει ακομα.... εχω ακριβως την ιδια αποροια με την ποπ κορν ( γεια! τι κανεις? ) φυσικο εκπα? ή τηλεπικοινωνιων και πληροφορικης εκπα? αντε να αναφερω και σεμφε ! εχω λιωσει ολα τα τοπιξ και ακομα ... γενικα μια ερωτηση ειναι για το μελλον αυτων των τριων σχολων που προανεφερα .... Ξ Ε Ρ Ε Ι Κ Α Ν Ε Ι Σ ΤΠΤ?????????

Παράθεση

pop corn

Φοιτητής

H pop corn έγραψε στις 16:40, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από nex.
γειααα σας παιδια και βοηηηηθειαααα !!! μεχρι αυριο εχω να συμπληρωσω μηχαν και δεν εχω επιλεξει ακομα.... εχω ακριβως την ιδια αποροια με την ποπ κορν ( γεια! τι κανεις? ) φυσικο εκπα? ή τηλεπικοινωνιων και πληροφορικης εκπα? αντε να αναφερω και σεμφε ! εχω λιωσει ολα τα τοπιξ και ακομα ... γενικα μια ερωτηση ειναι για το μελλον αυτων των τριων σχολων που προανεφερα .... Ξ Ε Ρ Ε Ι Κ Α Ν Ε Ι Σ ΤΠΤ?????????
Γεια σου Nex! Ρε συ όχι ΣΕΜΦΕ δεν έχει κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Δεν σου εξασφαλίζει καν το δικαίωμα στην εκπαιδευση (καθηγητης κλπ) άσε που οι ανάγκες καλύπτονται από τα αντστοιχα τμήματα του Καποδιστριακού. Τωρα για τα αλλά δεν μπορω να βοηθησω κι εγω δεν ξέρω τι θελω. Εχω τρελα με τη Φυσικη αλλά δεν μπορω να αγνοησω ουτε το ποσο δυσκολη ειναι και μαλιστα οταν υπάρχει θεμα στην επαγγελματική σταδιοδρομία. Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή κι αν τελικά βρεθουμε στην ιδια σχολή θα τα πουμε...

Παράθεση

nex.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nex.
Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Αθήνας . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O nex. έγραψε στις 16:40, 11-07-10:

Αυτο τωρα τι ηταν??? Πολλα ατομα ερχονται και μου το λενε αυτο ... και χωρις παρεξηγηση τους θεωρω οτι δεν εχουν ιδεα στο θεμα αυτο. Εχω ενα καταπληκτικο βιβλιο το ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ και λεει ξεκαθαρα οτι εχει παρα πολλες διεξοδους περα τις εκπαιδευσης οπως θεωρειτε μεχρι σημερα . Καλο θα ηταν να μην παραπληροφορουμε επιδροντας καταστροφικα στα σχεδια των αλλων.

Γεια σου Nex! Ρε συ όχι ΣΕΜΦΕ δεν έχει κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Δεν σου εξασφαλίζει καν το δικαίωμα στην εκπαιδευση (καθηγητης κλπ) άσε που οι ανάγκες καλύπτονται από τα αντστοιχα τμήματα του Καποδιστριακού. Τωρα για τα αλλά δεν μπορω να βοηθησω κι εγω δεν ξέρω τι θελω. Εχω τρελα με τη Φυσικη αλλά δεν μπορω να αγνοησω ουτε το ποσο δυσκολη ειναι και μαλιστα οταν υπάρχει θεμα στην επαγγελματική σταδιοδρομία. Σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή κι αν τελικά βρεθουμε στην ιδια σχολή θα τα πουμε...
Μου το λες λες και φευγεις , ενω στην πραγματικοτητα δεν εχεις να πας πουθενα ! εχω φαει ολο το i-school ανθρωπο με ιδιο διλλημα δεν βρηκα . Και να 'σε! Καταρχας η σεμφε μολις περσυ μαζι με τα εφαρμοσμενα μαθηματικα κρητης αποκτισαν το δικαιωμα διορισμου στη δευτεροβαθμια (απορω αν δεν ειχαν αυτο τοτε... τι?) Λενε οτι ειναι παλουκι σχολη , οτι δεν βγαζει ουτε μηχανικο ουτε επιστημονα παρολο τον τιτλο και το εμπ.
Τωρα οσο και να θες η πληροφορικη ειναι και θα ειναι επαγγελμα ες αει... μονο που το τμημα που αναφερω εχει παρα πολυ λιγο φυσικη και μαθηματικα και ειδικευεται ( χερω πολυ θα μου πεις ) στην πληροφορικη και στις τηλεπ. το φυσικο εχει λιγο απ ολα .... και πληροφορικη ! και εχει και μεταπτυχιακο για εκει . επισης εχει μεταπτυχιακο που εμπλεκετε με ιατρικη αλλα και με ναυτιλιακα ! για το τηλεπ δεν ξερω και πολλα . αν ηξερες εσυ κατι? εσυ τι εχεις στο νου σου και αν επιτρεπετε ποσα μορια εβγαλες?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 11-07-10 στις 18:19. Αιτία: merge
Παράθεση

alex4ndros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alex4ndros
Ο alex4ndros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O alex4ndros έγραψε στις 18:17, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από alex4ndros
Γεια σας...
Ενδιαφερομαι να περασω γερμανικη φιλολογια και εχω μια απορια...Στο σχολειο μου δωσανε απολυτηριο και βεβαιωση ,ομως δεν αναφερει πουθενα το ειδικο μαθημα (γερμανικα) αφου δεν εχουν βγει τα αποτελεσματα...Μολις βγουν και τα στειλουν στο σχολειο πρεπει να παω να μου δωσουν καποιο χαρτι??
Mπορει καποιος να βοηθησει...επειδη μου ειπαν στο σχολειο οτι μεχρι τεταρτη πρεπει να παω να καταθεσω το μηχανογραφικο....

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:49, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από alex4ndros
Γεια σας...
...Στο σχολειο μου δωσανε απολυτηριο και βεβαιωση ,ομως δεν αναφερει πουθενα το ειδικο μαθημα (γερμανικα) αφου δεν εχουν βγει τα αποτελεσματα...Μολις βγουν και τα στειλουν στο σχολειο πρεπει να παω να μου δωσουν καποιο χαρτι??
Τα αποτελέσματα των ειδικών μαθημάτων βγαίνουν στο ίντερνετ και μετά τα κολλάνε και στο σχολείο. Δεν θα χρειαστείς κανένα χαρτί από το σχολείο. Υπολογίζεις μόνος σου τα μόρια σου και καταθέτεις το μηχανογραφικό.
Υ.Γ.1. Ναι, είμαι σίγουρος, έχω κολλητό φίλο Γ λυκείου που περιμένει τα σχέδια.
Υ.Γ.2. Λογικά αν πιάσεις τη βάση στα Γερμανικά, μπαίνεις γερμανική φιλολογία?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους