Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,624 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,463 μηνύματα σε 94,927 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 798 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βελτίωση επιπέδου στην Έκθεση

THIGG707

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη THIGG707
Ο THIGG707 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O THIGG707 έγραψε στις 20:47, 04-08-09:

Για σας παιδια,μηπως έχετε ιδέες για το πως θα βελτιώσω την εκθεση μου????

Υ.Γ. δηλ. το γλωσσικό επίπεδο μου και οτι αλλο συνεπάγεται με μια καλη έκθεση-περίλυψη???????????????

help:xixi::xixi::xixi::xixi::xixi:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

superman

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη superman
Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O superman έγραψε στις 20:56, 04-08-09:

Με το να διαβάζεις βιβλία και εφημερίδες...:no1:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 09:52, 05-08-09:

Έχει 2 βιβλία που τιτλοφορούνται πειστικός λόγος 1 και 2 αντίστοιχα...Έχουν μέσα τα πάντα,όπως και τα λεξικά εννοιών..:no1:

Παράθεση

superman

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη superman
Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O superman έγραψε στις 10:45, 05-08-09:

Μπορείς μες στο καλοκαίρι να πάρεις βοηθήματα στην Εκθεση και να τα διαβάζεις...Θα βοηθήσει πολύ...

Παράθεση

$eleni$

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη $eleni$
H $eleni$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H $eleni$ έγραψε στις 12:43, 05-08-09:

Κοίτα κι αυτό αν θες: http://users.otenet.gr/~aker/EisagogiEkthesi.htm
περιέχει τις προϋποθέσεις για μια καλή έκθεση! θεωρητικά βάβαια αλλά ίσως σε βοηθήσει στο πώς να δουλεύεις γενικά πάνω σε μια έκθεση!
α, μπες και σ'αυτό: http://thetidio.larisa.googlepages.com/έκθεση-έκφραση
εδώ μπορείς να δεις αναπτυγμένα θέματα εκθέσεων αλλά και διαγωνίσματα με λύσεις!
Ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά αλλιώς μπορείς να ψάξεις και μόνος σου στο internet για περισσότερη βοήθεια! και φυσικά συμφωνώ και με τις συμβουλές των παραπάνω!!!

Παράθεση

maria1025

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη maria1025
H maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H maria1025 έγραψε στις 20:23, 06-08-09:

Κοιτα να δεις: οσον αφορα την περιληψη μια καλη συμβουλη θα ηταν να κανεις 1 περιληψη την βδομαδα ενος αρθρου μιας σοβαρης κυριακατικης εφημεριδας και φυσικα να την δινεις στον καθηγητη σου για διορθωση. Αν αυτη η διαδικασια γινεται συστηματικα η βελτιωση θα ειναι εμφανης βδομαδα με τη βδομαδα. Οσον αφορα την εκθεση θα σου πω κατι που το εχω διαπιστωσει προσωπικα και αν θες ακολουθησε το: Μη γραφεις τετριμμενα. Ενταξει, δε λεω τα κλισε δεν μπορεις να τα αποφυγεις ομως προσπαθησε να σκεφτεσαι με το δικο σου μυαλο, και μη φοβασαι να γραψεις πραγματα που ξερεις οτι δεν γραφουν οι αλλοι. Ασε το μυαλο σου ελευθερο. Ετσι, θα γουσταρεις κι εσυ και η εκθεση δεν θα ειναι μια ''αγκαρια''. Τελος, να θυμασαι: στα απλα βρισκεται η ομορφια''. Γι αυτο η βαρυγδουπες εκφρασεις και ο βερμπαλισμος δεν βοηθουν. Αυτα απο μενα. Ελπιζω να σε βοηθησα και σταδιακα να βελτιωθεις! .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρηνάκι (Ειρηνάκι)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ειρηνάκι
H Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 308 μηνύματα.

H Ειρηνάκι έγραψε στις 23:24, 12-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από superman
Μπορείς μες στο καλοκαίρι να πάρεις βοηθήματα στην Εκθεση και να τα διαβάζεις...Θα βοηθήσει πολύ...
Και εγώ συμφωνώ πως ο καλύτερος τρόπος για να βελτιωθείς είναι να πάρεις ένα καλό βοήθημα στην έκθεση!εκεί θα βρεις πολλά θέματα εκθέσεων,με τα οποία βέβαια θα ασχοληθείς σ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς...Επίσης σε τέτοια βοηθήματα εμπεριέχονται κριτήρια αξιολόγησης με διάφορες ασκήσεις(όπως περίληψη,γραμματικά φαινόμενα,παράγραφοι κλπ) που σίγουρα θα σε βοηθήσουν!!:iagree::iagree:

Παράθεση

Melissos

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Melissos
Ο Melissos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Melissos έγραψε στις 16:15, 21-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki love
Έχει 2 βιβλία που τιτλοφορούνται πειστικός λόγος 1 και 2 αντίστοιχα...Έχουν μέσα τα πάντα,όπως και τα λεξικά εννοιών..:no1:
Φετος ειχαμε μια καθηγητρια απαιχτη στην εκθεση. παραπονό της ήταν πως οι μαθητές αποστήθιζαν το πειστικό λόγο, όπως τους έλεγαν στα φροντιστήρια, παρόλο που είναι άχρηστος μιας και αναφέρεται σε παλαιότερο σύστημα

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 16:31, 21-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melissos
Φετος ειχαμε μια καθηγητρια απαιχτη στην εκθεση. παραπονό της ήταν πως οι μαθητές αποστήθιζαν το πειστικό λόγο, όπως τους έλεγαν στα φροντιστήρια, παρόλο που είναι άχρηστος μιας και αναφέρεται σε παλαιότερο σύστημα
Εγώ ανάγνωση τα έκανα,δεν τα μάθαινα απέξω,προς Θεού!!! Δεν είναι άχρηστα τα βιβλία,αντιθέτως καλύπτουν όλα τα θέματα:iagree:

Παράθεση

armonia (χριστινα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη armonia
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H armonia έγραψε στις 17:35, 04-09-09:

εγώ προσωπικά κά9ομαι κ διαβάζω βιβλία λογοτεχνικά κ παράλληλα άρ9ρα απο εφημερίδες ώστε να καλύψω και το λογοτεχνικό και το πιο επίσημο ύφος γραψίματος..
αλλά κυρίως μ αρέσει το λογοτεχνικό κ αυτό μάλλον δεν 9α μου βγει σε καλό στις πανελλήνιες..ως τώρα μια χαρά έγραφα,στην τελική ευ9εία που ζητάνε άλλα να δουμε...

Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kansas Rocks!
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 984 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 14:51, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melissos

Ο Πειστικός λόγος, είναι καλός για να παίρνεις ιδέες και όχι για να τον αποστηθίζεις... Τα λογοτεχνικά βιβλία και οι επιφυλλίδες των εφημερίδων είναι όμως καταλληλότερα και λιγότερο τετριμμένα νομίζω...

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 13:29, 13-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kansas Rocks!
Ο Πειστικός λόγος, είναι καλός για να παίρνεις ιδέες και όχι για να τον αποστηθίζεις... Τα λογοτεχνικά βιβλία και οι επιφυλλίδες των εφημερίδων είναι όμως καταλληλότερα και λιγότερο τετριμμένα νομίζω...
και εγώ τον πειστικό λόγο είχα! καταπληκτικό βιβλίο για ιδέες!

Παράθεση

Mr strange

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr strange
Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O Mr strange έγραψε στις 10:06, 14-05-10:

παιδια σιγουρα βοηθαει το βοηθημα που λετε ''πειστικος λογος''???? εγω προσωπικα γραφω συνηθως στην εκθεση γυρω στο 27/40 ... και το παραπονο ολων των καθηγητων μου(σχολειο και φροντιστηριο.) ειναι οτι δεν εχω καλη δομη... που επισημαινουν ολοι πως εχω αψογο λεξιλογιο και πολυ καλη εκφραση λογου αλλα χανω στη δομη... δεν μπορω να συγκεντρωσω τις ιδεες μου στις παραγραφους που πρεπει..!!! τι μου προτεινετε..??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ioanna1993
H Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H ioanna1993 έγραψε στις 10:17, 14-05-10:

Και γω αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα μέχρι την αρχή της χρονιάς που άρχισα να κάνω έκθεση και υποχρεωτικά σχεδιάγραμμα οπότε σιγά σιγά βελτιώθηκα.Εγώ λοιπόν σου προτείνω να κάνεις πάντα σχεδιάγραμμα. Αρχικά γραπτό και μετά στο μυαλό σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

s@pph

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη s@pph
H s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H s@pph έγραψε στις 20:22, 16-08-10:

Γεια σας!!!!Θα παω β λυκειου,θεωρητικη και δεν ειμαι πολυ καλη στην εκθεση....θα ηθελα να με βοηθησετε ως πιο εμπειροι......τι να κανω για να βελτιωθω???ξερω οτι στο σχολειο δεν γινεται και καλη δουλεια(οσον αφορα την εμπειρια μου απο την α ταξη).....επισης θελω να δουλεψω μονη (χωρις φροντιστηρια και ιδιαιτερα).....εχω υψηλους στοχους και απο οτι εχω μαθει πρεπει να δωσω βαση στην εκθεση τωρα στη β γιατι στη γ δεν θα υπαρχει χρονος.....Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Παράθεση

Αμπελοφιλόσοφος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αμπελοφιλόσοφος
Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O Αμπελοφιλόσοφος δεν έγραψε στις 20:49, 16-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από s@pph
Γεια σας!!!!Θα παω β λυκειου,θεωρητικη και δεν ειμαι πολυ καλη στην εκθεση....θα ηθελα να με βοηθησετε ως πιο εμπειροι......τι να κανω για να βελτιωθω???ξερω οτι στο σχολειο δεν γινεται και καλη δουλεια(οσον αφορα την εμπειρια μου απο την α ταξη).....επισης θελω να δουλεψω μονη (χωρις φροντιστηρια και ιδιαιτερα).....εχω υψηλους στοχους και απο οτι εχω μαθει πρεπει να δωσω βαση στην εκθεση τωρα στη β γιατι στη γ δεν θα υπαρχει χρονος.....Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις εξωσχολικα βιβλια. Και αν γινεται μη λογοτεχνικα, αλλα φιλοσοφικα π.χ. (εχουν και ενδιαφερον). Αν θελεις να σου προτεινω μερικα δεν εχω προβλημα, αν εμπιστευεσαι την κριση μου φυσικα

Επισης μπορεις να κανεις περιληψεις απο κειμενα (εφημεριδων, αποσπασματα βιβλιων, κειμενακια απο τα βιβλια κ.λπ.) και να τα δινεις στην/στον καθηγητρια/-ητη σου να τα διορθωνει (δεν νομιζω να αρνηθει). Αν παλι δεν μπορει, τοτε ψαξε βρες καποιο γνωστο που να εχει τη δυνατοτητα (καποιον αλλο καθηγητη, καποιον μεγαλυτερο που να ασχολειται, ως φοιτητης π.χ., με αυτο που θες να ασχοληθεις κι εσυ και γενικα με καποιο ατομο που πιστευεις οτι η βαθμολογηση του αξιζει).

Το ιδιο μπορεις να κανεις γραφοντας και εκθεσεις και δινοντας τες σε καποιον να τις διορθωσει.

Και πανω απο ολα ορεξη (την οποια εχεις ηδη απο ο,τι καταλαβα).

ΥΓ: "θα ηθελα να με βοηθησετε ως πιο εμπειροι"... Στην περιπτωση μου δεν νομιζω να ισχυει το συγκεκριμενο σχολιο...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:04, 16-08-10:

Θα πρόσθετα στα όσα είπε ο από πάνω να πάρεις τον Πειστικό λόγο. Έχει διάφορα άρθρα, κειμενάκια, θετικά-αρνητικά διαφόρων θεμάτων που αφορούν όλες τις τάξεις του λυκείου. Είναι δύο τεύχη.
Κλικ.

Παράθεση

pam

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη pam
H pam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H pam έγραψε στις 14:29, 20-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Mr strange
παιδια σιγουρα βοηθαει το βοηθημα που λετε ''πειστικος λογος''???? εγω προσωπικα γραφω συνηθως στην εκθεση γυρω στο 27/40 ... και το παραπονο ολων των καθηγητων μου(σχολειο και φροντιστηριο.) ειναι οτι δεν εχω καλη δομη... που επισημαινουν ολοι πως εχω αψογο λεξιλογιο και πολυ καλη εκφραση λογου αλλα χανω στη δομη... δεν μπορω να συγκεντρωσω τις ιδεες μου στις παραγραφους που πρεπει..!!! τι μου προτεινετε..??

Πριν ξεκινήσεις να γράφεις κάνε σχεδιάγραμμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiLoOkOzz (Λίλη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiLoOkOzz
H Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

H LiLoOkOzz έγραψε στις 23:58, 30-08-10:

Ίσως επαναληφθούν οι συμβουλές αλλά και εγώ προτείνω να διαβάζεις πολλά βιβλία ή εφημερίδα σε καθημερινή βάση.
Έτσι το λεξιλόγιο σου θα αποκτήσει ποικιλία και θα διευρυνθούν οι γνώσεις σου αλλά και οι ιδέες σου για το κομμάτι της έκθεσης!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 11:29, 29-01-11:

Μπορείτε να προτείνετε κάποια εξωσχολικά βιβλία για βελτίωση της έκθεσης??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 02:15, 01-02-11:

Όλα τα βιβλία βοηθάνε.
Ένα όχι εξωσχολικό για την έκθεση είναι ο Πειστικός Λόγος και για τις 3 τάξεις του λυκείου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,388 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 02:50, 01-02-11:

Και τα δελτία ειδήσεων μπορούν να βοηθήσουν να βελτιώσετε το λεξιλόγιό σας και να εμπλουτιστούν οι ιδέες σας, όσοι έχετε προβλημα με την Έκθεση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 01-02-11 στις 03:01.
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 02:54, 01-02-11:

Όχι τόσο στο λεξιλόγιο. Ιδέες ναι, λεξιλόγιο τσου.

Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

O yozerehs έγραψε στις 02:57, 01-02-11:

Ναι, αν βλέπεις τις ειδήσεις του Star σίγουρα όχι.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 03:02, 01-02-11:

Χαχα.
Όχι, για σοβαρές ειδήσεις μιλάω. Ένα παράδειγμα είναι η πισώπλατη μαχαιριά (δεν το θυμάμαι ακριβώς, soz διαβάζω παράλληλα.)
Πάντως αν δεις αρθρογραφία για τους δημοσιογράφους θα καταλάβεις.
Σίγουρα ο γραπτός τους λόγος είναι καλύτερος.

Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

O yozerehs έγραψε στις 03:09, 01-02-11:

Όταν οι ειδήσεις παρουσιάζονται με επίσημο τρόπο και μάλιστα υπάρχει στο δελτίο και 1 σχολιαστής σοβαρός και δεν γίνονται τα γνωστά ξεκατινιάσματα στα παράθυρα, τότε ναι, μπορεί κάποιος να εμλουτίσει το λεξιλόγιό του. Ή έστω, βοηθά ώστε ο τρόπος που θα γράφει κάποιος μια Έκθεση να είναι πιο επίσημος...
Το ''στηλιτεύω'', ο ANT1 μού το έμαθε στη Β' Λυκείου.

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη santwno
H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 08:14, 01-02-11:

Βέβαια, να σας επιστήσω της προσοχή, γιατί είναι πολύ συχνο φαινόμενο να γίνονται πολλά γλωσσικά λάθη στις ειδήσεις.
Το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι κανείς να διαβάζει ηλεκτρονικές εφημερίδες (δλδ τις κανονικες σε ηλεκτρονική μορφή), ώστε να κρατάει και ένα αρχείο για όποια χρήση

Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 22:39, 01-02-11:

Ένα καλό φόρουμ και καμιά 20αριά άτομα ικανά να πουν δυο λόγια. Η συγκυρία να το πετύχεις αυτό δηλαδή και 2 περίπου χρόνια χαλαρής ενασχόλησης. Συνδύασέ το με το ελάχιστο έμφυτο ταλέντο με τις λέξεις κι έχεις ξεφύγει. Πολύ.

Αυτό για τους πιο ακραίους. Όχι τίποτα, κερδίζεις τις αναμνήσεις και 10 καλές γνωριμίες.

Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη santwno
H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 21:45, 02-02-11:

Πάντως να σας πω την αμαρτία μου...όταν είχα δώσει πανελλήνιες είχα πάρει τον χαμηλότερο βαθμό σε Έκθεση EVER. (13,κάτι)
Τώρα πώς εγινε αυτό; Μάλλον δεν τους άρεσαν όσα έγραφα...γιατί ήταν ένα θέμα σχετικό με την παιδεία και οι απόψεις μου θα τους φάνηκαν προχωρημένες
Και τελικά έγινα γλωσσολόγος (ειρωνία!)
Αυτό που θέλω να πω,δεν είναι μόνο το λεξιλόγιο και η δόμηση του λόγου οι παράγοντες που βελτιώνουν μια έκθεση, αλλά και οι ιδέες που έχουμε. Οι διορθωτές θα δουνε 100 εκθέσεις, και αν διαβάζουν τα ίδια και τα ίδια...βαριούνται. Όταν θα δουν κάτι πιο φρέσκο και διαφορετικό, όχι απαραίτητα επαναστατικό...πιστεύω πως θα τους κρατήσει περισσότερο.
Έτσι μου έχει πει διορθωτής

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 22:23, 02-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από santwno
Πάντως να σας πω την αμαρτία μου...όταν είχα δώσει πανελλήνιες είχα πάρει τον χαμηλότερο βαθμό σε Έκθεση EVER. (13,κάτι)
Τώρα πώς εγινε αυτό; Μάλλον δεν τους άρεσαν όσα έγραφα...γιατί ήταν ένα θέμα σχετικό με την παιδεία και οι απόψεις μου θα τους φάνηκαν προχωρημένες
Και τελικά έγινα γλωσσολόγος (ειρωνία!)
Αυτό που θέλω να πω,δεν είναι μόνο το λεξιλόγιο και η δόμηση του λόγου οι παράγοντες που βελτιώνουν μια έκθεση, αλλά και οι ιδέες που έχουμε. Οι διορθωτές θα δουνε 100 εκθέσεις, και αν διαβάζουν τα ίδια και τα ίδια...βαριούνται. Όταν θα δουν κάτι πιο φρέσκο και διαφορετικό, όχι απαραίτητα επαναστατικό...πιστεύω πως θα τους κρατήσει περισσότερο.
Έτσι μου έχει πει διορθωτής
Συμφωνώ!

Και εμένα ο καθηγητής μου, μου έχει πει πως αυτό το τυποποιημένο που μαθαίνουμε στο φροντιστήριο/ιδιαίτερο σε κάνει ναι μεν να είσαι εντός θέματος αλλά είναι ανιαρό και κουραστικό στον διορθωτή, ειδικά όταν έχει περάσει και ένας μεγάλος αριθμός γραπτών από τα χέρια του τα οποία είναι σχεδόν στο ίδιο κλίμα.
Οπότε, μη φοβόμαστε να δοκιμάζουμε. Να ανοίγουμε το μυαλό μας και να σκεφτόμαστε και κάτι παραπάνω.

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 22:26, 02-02-11:

Εγώ παιδιά δεν έκανα φροντιστήριο στην έκθεση, ούτε ιδιαίτερα ούτε τίποτα...Απλά πήγα και έγραψα έχοντας διαβάσει από δική μου τρέλα και μόνο άπειρα βιβλία παντός είδους και 2-3 εφημερίδες καθημερινά, κάτι που κάνω ακόμα.

Στη χρονιά μου είχε πέσει εκείνη η κοτσάνα για την τηλεργασία...Τι απαίσιο!!!!

Παράθεση

Εύα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Εύα
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H Εύα έγραψε στις 14:09, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Εγώ παιδιά δεν έκανα φροντιστήριο στην έκθεση, ούτε ιδιαίτερα ούτε τίποτα...Απλά πήγα και έγραψα έχοντας διαβάσει από δική μου τρέλα και μόνο άπειρα βιβλία παντός είδους και 2-3 εφημερίδες καθημερινά, κάτι που κάνω ακόμα.

Στη χρονιά μου είχε πέσει εκείνη η κοτσάνα για την τηλεργασία...Τι απαίσιο!!!!
Πόσο είχες γράψει αν επιτρέπεται??

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 14:12, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Εύα
Πόσο είχες γράψει αν επιτρέπεται??
18,2

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 17-04-11 στις 14:29.
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 23:45, 17-04-11:

Έτσι, κι εγώ νομίζω ότι είναι και να το 'χεις λίγο με τις λέξεις για να γράψεις. Μπορεί να 'χεις υλικό στο κεφάλι σου αλλά να μην έχεις το μέσο για να το περάσεις στην κόλλα.

Εκεί βλέπω εγώ και την περιέργεια του μαθήματος βασικά. Απλά ποτέ δεν ξέρεις, simple as that.

Παράθεση

dimitris321

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitris321
Ο dimitris321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dimitris321 έγραψε στις 09:05, 16-10-11:

Εγώ ανακάλυψα ένα άρθρο που με βοήθησε αρκετά για ρίξτε μια ματιά...
http://pesmoupws.gr/2011/10/05/%CF%8...5%CF%83%CE%B7/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 10:14, 16-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris321
Εγώ ανακάλυψα ένα άρθρο που με βοήθησε αρκετά για ρίξτε μια ματιά...
http://pesmoupws.gr/2011/10/05/%CF%8...5%CF%83%CE%B7/
Ενδιαφέρον.. Πιστεύω πως βοηθάει αρκετά..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νηρηίς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,190 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 16:58, 26-01-12:

απο τα σχολια που προλαβα να διαβασω, ειδα πως λετε οτι το βιβλιο ''πειστικος λογος'' ειναι καλο. Τι ακριβως περιλαμβανει ; γιατι ειμαστε εδω μικρη περιοχη και στο βιβλιοπωλειο δεν το εχει. Εν τω μεταξυ ειμαι τριτη λυκειου, γραφω καλα στις εκθεσεις, αλλα ορισμενες φορες ξεμενω απο ιδεες. Περιλαμβανει το συγκεκριμενο βοηθημα ιδεες που θα μπορουσαν να με βοηθησουν; οπως και ειδικο λεξιλογιο; σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,426 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 00:58, 26-05-13:

απορια..
μηπως εχει καποιος μαζεμενη την θεωρια της εκθεσης α β γ λυκειου; αν μπορει να μου τη στειλει, θα ημουν ευγνωμων; επισης που θα μπορουσα να βρω τι συμβολιζει το καθε σημειο στιξης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Thetikos (Θετικός)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Thetikos
Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Thetikos έχασε ένα ηλεκτρόνιο & έγραψε στις 01:23, 26-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΙΚΟΣ
απορια..
μηπως εχει καποιος μαζεμενη την θεωρια της εκθεσης α β γ λυκειου; αν μπορει να μου τη στειλει, θα ημουν ευγνωμων; επισης που θα μπορουσα να βρω τι συμβολιζει το καθε σημειο στιξης;
Για τη θεωρία κάτι σου έστειλα, για τα σημεία στίξης βρήκα αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 19:57, 31-08-13:

Συγνώμη αν γράφω σε λάθος θέμα .
Θα ήθελα να μου πουν οι μεγαλύτεροι του φόρουμ, κάποια πράγματα σχετικά με την έκθεση στην Β Λυκείου .
Δεν θα πάω φροντ φέτος, σχεδιάζω να πάω του χρόνου. Με καλύπτει το σχολικό βιβλίο για να διαβάζω μόνη μου ή θα ήταν καλύτερα να πάρω και βοήθημα; Αν ναι, ποιο προτείνετε;

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 21:05, 31-08-13:

Καλά ρε guys, κανείς;
Αφήστε τα μόρια για 10 λεπτά .

Παράθεση

olgalicious97

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη olgalicious97
H olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H olgalicious97 don't believe the hype έγραψε στις 21:54, 31-08-13:

εγώ διαβάζω blogs ( toportatif.blogspot.com , kospanti.wordpress.com , κ.ά.), φιλοσοφικά δοκίμια και -σπανιότερα- κοινωνιολογικά άρθρα. Ποτέ δε διάβαζα μυθιστορήματα συστηματικά. Τα βαριέμαι. Ούτε έχω πάει φροντιστήριο (εκθ.). Ακόμη, τουλάχιστον. :ρ Θα πάρω βοήθημα όμως φέτος, για να βλέπω ιδέες πάνω σε θέματα στα οποία ίσως δεν μπορώ να αναπτύξω δικές μου. Αυτά κάνω, και στην έκθεση χτυπούσα κάτι 95%. :ρ (ψώνιο) Κι άλλοι που έλιωναν στα φροντιστήρια (αρκετοί από το γυμνάσιο) έγραφαν 60%. (όπως και το topic, αναφέρομαι στην έκθεση μονάχα, όχι και στις νοηματικές)

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley έγραψε στις 22:20, 31-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από olgalicious97
εγώ διαβάζω blogs ( toportatif.blogspot.com , kospanti.wordpress.com , κ.ά.), φιλοσοφικά δοκίμια και -σπανιότερα- κοινωνιολογικά άρθρα. Ποτέ δε διάβαζα μυθιστορήματα συστηματικά. Τα βαριέμαι. Ούτε έχω πάει φροντιστήριο (εκθ.). Ακόμη, τουλάχιστον. :ρ Θα πάρω βοήθημα όμως φέτος, για να βλέπω ιδέες πάνω σε θέματα στα οποία ίσως δεν μπορώ να αναπτύξω δικές μου. Αυτά κάνω, και στην έκθεση χτυπούσα κάτι 95%. :ρ (ψώνιο) Κι άλλοι που έλιωναν στα φροντιστήρια (αρκετοί από το γυμνάσιο) έγραφαν 60%. (όπως και το topic, αναφέρομαι στην έκθεση μονάχα, όχι και στις νοηματικές)
Το θέμα μου δεν είναι πως να βελτιωθώ, γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν επαρκεί το σχολικό μάθημα και το βιβλίο, ή αν πρέπει να έχω και βοήθημα για περαιτέρω ιδέες/επεξηγήσεις .

Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993
H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βρεφονηπιοκομίας ΤΕΙ Ηπείρου (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 587 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε στις 22:22, 31-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Το θέμα μου δεν είναι πως να βελτιωθώ, γιατί δεν έχω πρόβλημα, αλλά αν επαρκεί το σχολικό μάθημα και το βιβλίο, ή αν πρέπει να έχω και βοήθημα για περαιτέρω ιδέες/επεξηγήσεις .
παρε ενα καλο βοηθημα αλλα μην το αντιγραφεις εμπλουτισε το και με δικες σου ιδεες

Παράθεση

olgalicious97

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη olgalicious97
H olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H olgalicious97 don't believe the hype έγραψε στις 23:15, 31-08-13:

αα, δεν απάντησα σ' εσένα. Γενικότερα :ρ Συμφωνώ με το ψαράκι, btw

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley έγραψε στις 23:18, 31-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΨΑΡΑΚΙ1993
παρε ενα καλο βοηθημα αλλα μην το αντιγραφεις εμπλουτισε το και με δικες σου ιδεες
Αρχική Δημοσίευση από olgalicious97
αα, δεν απάντησα σ' εσένα. Γενικότερα :ρ Συμφωνώ με το ψαράκι, btw
Έχετε να προτείνετε κάποιο;

Παράθεση

ΨΑΡΑΚΙ1993 (BLOODY MARY)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993
H BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βρεφονηπιοκομίας ΤΕΙ Ηπείρου (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 587 μηνύματα.

H ΨΑΡΑΚΙ1993 έγραψε στις 11:51, 01-09-13:

Έχετε να προτείνετε κάποιο;
αλεξανδρος μητσελος σπυρος μητσελος εκφραση εκθεση για την γ λυκειου εκδοσεις ελληνοεκδοτικη και εκανε γυρω στα 20 ευρω εγω αυτο ειχα παρα πολυ καλο βοηθημααν πας τωρα β λυκειο εχει και για αυτη την ταξη το ιδιο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΨΑΡΑΚΙ1993 : 01-09-13 στις 11:55. Αιτία: λαθος
Παράθεση

iDexter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iDexter
Ο iDexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O iDexter έγραψε στις 12:02, 01-10-13:

Γεια και απο μενα...
Στην έκθεση ,αν και θετική, πάντα είχα υψηλό επίπεδο...τόσο σε έκφραση και λεξιλόγιο όσο και σε περιεχόμενο...Ωστόσο τώρα στις πανελλήνιες στην ουσία ζητούν κάτι διαφορετικό.Το πρόβλημα που μου είπαν ότι έχω είναι ότι δεν εμβαθύνω αρκετά ..Τι πρέπει να κάνω?να αναπτύσσω πιο πολύ τις ιδέες μ κλπ για το κάθε επιχείρημα μ ή κατι τέτοιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oneiricocelot
Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O oneiricocelot έγραψε στις 12:27, 01-10-13:

Πάρε ένα λεξικό συνωνύμων αντωνύμων και ξεφύλιζέ το σε κανένα διάλλειμα που κάνεις από το διάβασμα..βοηθάει αρκετά!!

Κλασσικά επίσης παπαγαλία αποστήθιση τυποποιημένων φράσεων που ταιριάζουν σε κάθε θέμα αλλά και αίτια-τρόποι λύσης πχ

Παγκοσμιοποίηση
Κρίση ηθικών αξιών
Κρίση θεσμού οικογένειας

Ενεργοποίηση πνευματικών ανθρώπων κτλ κτλ κτλ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Italian dream... (Corteaurian)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 17:50, 23-11-14:

Έχει κανείς να μου προτείνει ένα καλό λεξικό συνωνύμων-αντωνύμων?? Πέρα από του Μπαμπινιώτη, που ναι μεν είναι Μπαμπινιώτης και σταθερή αξία αλλά ζυγίζει 50 κιλά και κοστίζει άλλο τόσο, βρήκα πολλά από διάφορους εκδοτικούς οίκους και δεν ξέρω ποιο να επιλέξω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold, eva_maleskou, Nefeloula

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους