Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,145 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,505 μηνύματα σε 96,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 618 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,061 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 20:54, 11-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από giorgosHTML
Kατα ποσο ειναι ''κακό'' να χρησιμοποιουμε επικληση στην αυθεντια η ρητά και αποφθευγματα στην εκθεση μας?
Σιγουρα οχι πανω απο 1 -2 γιατι τοτε φενεται οτι στερεψαμε απο επιχειρηματα και χωνουμε οτι βρουμε...
Η γνωμη μου ειναι οτι οταν καποιος στην εκθεση παραθετει καποια σοφα λογια αλλων τα οποια εχουν σχεση με το θεμα βεβαια κανει την εκθεση πολυ πιο "overpower" να το πω ετσι.

Τι πιστευετε?
χμμ... θες να χρησιμοποιήσεις αυθεντία στην έκθεσή σου? να ξέρεις πως θα πρέπει να γράψεις το ρητό επακριβώς και μέσα σε εισαγωγικά. αλλιώς, αν δεν το θυμάσαι, ένταξε το σαν γενική ιδέα χωρίς να αναφερθείς στο ποιος το είπε. αν δεν είσαι σίγουρος, καλύτερα μην το γράψεις... βέβαια, δεν θα έβλαπτε να χρησιμοποιούσες μια φορά επίκληση στην αυθεντία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,882 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 21:32, 11-05-15:

Παιδιά κάτι άκυρο τι σας λένε για sos φέτος στην έκθεση οι φρονιστές σας.
Εμένα μου λένε:
Ειρήνη-Πόλεμος
Σχολική βία
Εγώ πιστεύω και για τον ηγέτη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_022

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 14:49, 12-05-15:

Δεν γνωριζετε να απαντησετε στην ερωτση μου ή απλα βαριεστε; σε μια βδομαδα περιπου δινω,θα ηταν πολυ χρησιμο,αφου δεν κανω φροντηστηρια ουτε παω σχολειο να ξερω τουλαχιστον πως ειναι σωστο ή οχι να γραφω,μην καω απο αυτο...

Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 390 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 21:04, 12-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_022
Γεια σας παιδια!Οπως λεει και ο τιτλος εχω μια απορια σχετικα με την εκεθση
Δινω 2η φορα,εχω τελειωσει το σχολειο 2 χρονια τωρα ετσι δεν θυμαμαι πολλα σχετικα με το μαθημα της εκθεσης (δε με ανχωνει ιδιαιτερα γιατι για μενα εχει μικρο συντελεστη σε σχεση με αλλα μαθηματα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχω ασχοληθει κιολας).Εδω και 1μηνα περιπου βλεπω παλια θεματα και γραφω εκθεσεις για εξασκηση,μαρεσει ο τροπος που γραφω,αυτο που με απασχολει ομως ειναι το επικοινωνιακο πλαισιο.Εχω ψαχτει στο ιντερνετ, αλλα εχω διαβασει πολλα πραγματα απο διαφορα σαιτ ετσι εχω μπερδευτει...
Λοιπον,καταρχας οταν ζηταει να γραψουμε ομιλια ,ξερω οτι παντα υπαρχει η προσφωνηση (Αγαπητοι καθηγητες κτλ),πρεπει να κανω αναφορα ομως και στη εκδηλωση ή οχι;; (πχ.με αφορμη τη σημερινη εκδηλωση θελω να εκφρασω κτλ) αλλα σαιτ λενε ναι ενω αλλα οχι. Επισης σε τι προσωπο απευθινομαι;Καπου λεει οτι δε γραφω ποτε σε α' και β΄προσωπο,αλλου ομως λεει οτι οταν αφορα ομιλια και απευθυνομαι σε κοινο πρεπει να χρησιμοποιο και α' κ β΄πλυθηντικο,οπως και στην επιστολη.Τα χω χασει...
Σας παρακαλω λοιπον,οποιος ξερει ας με βοηθησει λιγο σε αυτο,γιατι σε λιγο καιρο λιγο δινω και θελω να κανω ολοκληρωμενα πραγματα
Στην ομιλία (καμιά φορά και σε άρθρο ή επιστολή) α΄ πληθυντικό, όταν θέλεις κυρίως να διεγείρεις το ενδιαφέρον του κοινού. Ως αφορμή δεν είναι λάθος να αναφέρεις και την εκδήλωση.
Το α΄και το β΄ενικό απαγορεύονται ρητώς. Γενικά καλό είναι να χρησιμοποιείς γ΄ενικό.

Α, βέβαια το α΄ενικό εννοείται πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε κάποιο πρόλογο ή επίλογο (σε ομιλία ή άρθρο).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jims : 12-05-15 στις 21:08.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PiDefiner
Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O PiDefiner έγραψε στις 21:36, 12-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτηρης13
Παιδιά κάτι άκυρο τι σας λένε για sos φέτος στην έκθεση οι φρονιστές σας.
Εμένα μου λένε:
Ειρήνη-Πόλεμος
Σχολική βία
Εγώ πιστεύω και για τον ηγέτη
Χαχα, ηγέτης, ε; Και χάσμα γεννεών κάναμε σήμερα. Τουλάχιστον θα έχουμε να κατεβάσουμε ιδέες από ΑΟΔΕ

Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,746 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 21:56, 12-05-15:

Πιστεύω ότι όπως και άλλες χρονιές, τα θέματα θα βγουν από την επικαιρότητα. Θέματα σχετικά με το bulling, την έκρηξη βίας, το μεταναστευτικό, την οικονομική κρίση είναι πολύ πιθανά.

Παράθεση

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PiDefiner
Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O PiDefiner έγραψε στις 13:06, 13-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από VasiaVas
Εγώ νομίζω ότι όποιο και να είναι το θέμα το Β ζητούμενο θα έχει σχέση με τους νέους (πρώτη φορά αριστερά μην ξεχνάμε )
Θεωρώ πολύ χαζή τη νοοτροπία περί συσχετισμού κυβέρνησης και θεμάτων... Εδώ έχω ακούσει ότι θα μας βάλουν εύκολα, λέει, για να μας δείξουν τι καλοί που είναι και να τους ψηφίσουμε ως ενήλικοι.

Παράθεση

katerina_022

Μαθητής Β' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 20:41, 13-05-15:

Ευχαριστω πολυ!!!

Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dum spiro spero
H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 21:39, 14-05-15:

Γεια σας παιδια!! Πως παμε ; αντεχουμε; οκ την ξερω την απαντηση
Πως γραφετε τις εκθεσεις σας; και τι εννοω: γραφετε κατευθειαν στο πρωτοτυπο ή πρωτα στο προχειρο κι υστερα τα μεταφερετε;

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,155 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 21:45, 14-05-15:

Εγώ κάνω ΠΆΝΤΑ ένα σχεδιάγραμμα.Όταν δω τα θέματα,πρώτα θα φτιάξω το σχεδιάγραμμα της έκθεσης και μετά θα πάω στις ασκήσεις κτλ.

Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 22:26, 14-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Εγώ κάνω ΠΆΝΤΑ ένα σχεδιάγραμμα.Όταν δω τα θέματα,πρώτα θα φτιάξω το σχεδιάγραμμα της έκθεσης και μετά θα πάω στις ασκήσεις κτλ.
Ξερεις τι συμβαινει; κι εγω κανω σχεδιαγραμμα αλλα αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια να γραφω πρωτα στο προχειρο και να τα μεταφερω .Εννοειται πως μου παιρνει περισσοτερο χρονο και τελειωνω παντα οριακα!
Αν καταφυγω στη επομενη λυση , δηλαδη να γραψω κατευθειαν στο πρωτοτυπο , θα γινουν παμπολες μουτζουριτσες και δεν το θελω

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Φοιτητής

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,155 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 22:31, 14-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από dum spiro spero
Ξερεις τι συμβαινει; κι εγω κανω σχεδιαγραμμα αλλα αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια να γραφω πρωτα στο προχειρο και να τα μεταφερω .Εννοειται πως μου παιρνει περισσοτερο χρονο και τελειωνω παντα οριακα!
Αν καταφυγω στη επομενη λυση , δηλαδη να γραψω κατευθειαν στο πρωτοτυπο , θα γινουν παμπολες μουτζουριτσες και δεν το θελω
Αν σε βολεύει έτσι,το μόνο που μπορώ να σου πω είναι καλή διαχείριση χρόνου!

Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

H dum spiro spero έγραψε στις 22:45, 14-05-15:

Αν σε βολεύει έτσι,το μόνο που μπορώ να σου πω είναι καλή διαχείριση χρόνου!
Ναι ειναι παρακινδυνευμενο ,γι αυτο εθεσα το ερωτημα. Σκεψου ,μολις βαλω την τελευταια τελεια τελειωνει ο χρονος
Καλη μας επιτυχια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τυφών
Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 18:22, 03-11-15:

Καλησπερα. Ειμαι Β Λυκειου θετικη κατευθυνση, θελοντας και μη του χρονου θα δωσω και εκθεση. Φετος αρχισα φροντιστηριο μαθηματικα φυσικη χημεια και πηγαινω αρκετα καλα αλλα δεν κανω καποιο μαθημα για εκθεση. Παντα ημουν αρκετα καλος, χωρις να εχω διαβασει ιδιαιτερα εξωσχολικα βιβλια, δεν ξερω που οφειλεται αλλα παντα οι εκθεσεις μου ηταν οι καλυτερες τοσο σε λεξιλογιο οσο και σε επιχειρηματα. Δηλαδη δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι φετος κανενα προβλημα σε ο,τι αφορα την εκθεση, ωστοσο αρχιζω και σκεφτομαι για του χρονου. Πιστευετε πως βγαινει χωρις φροντιστηριο? σιγουρα ειμαι της αποψης οτι και ο καλυτερος καθηγητης του κοσμου να σου κανει μαθημα αν δεν διαβασεις μονος σου δεν θα καταφερεις τιποτα, αλλα δεν ειναι καπως "παρατολμο" να πας μονος σου για πανελληνιες? Δεν λεω οτι δεν γινεται, απλα θελω να γραψω εναν καλο βαθμο και πιστευω πως οπως κ να εχει εχεις καποιο μειονεκτημα εναντι των παιδιων που πηγαινουν φροντιστηριο.
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Φοιτητής

O ultraviolence έγραψε στις 19:11, 03-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Τυφών
Καλησπερα. Ειμαι Β Λυκειου θετικη κατευθυνση, θελοντας και μη του χρονου θα δωσω και εκθεση. Φετος αρχισα φροντιστηριο μαθηματικα φυσικη χημεια και πηγαινω αρκετα καλα αλλα δεν κανω καποιο μαθημα για εκθεση. Παντα ημουν αρκετα καλος, χωρις να εχω διαβασει ιδιαιτερα εξωσχολικα βιβλια, δεν ξερω που οφειλεται αλλα παντα οι εκθεσεις μου ηταν οι καλυτερες τοσο σε λεξιλογιο οσο και σε επιχειρηματα. Δηλαδη δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι φετος κανενα προβλημα σε ο,τι αφορα την εκθεση, ωστοσο αρχιζω και σκεφτομαι για του χρονου. Πιστευετε πως βγαινει χωρις φροντιστηριο? σιγουρα ειμαι της αποψης οτι και ο καλυτερος καθηγητης του κοσμου να σου κανει μαθημα αν δεν διαβασεις μονος σου δεν θα καταφερεις τιποτα, αλλα δεν ειναι καπως "παρατολμο" να πας μονος σου για πανελληνιες? Δεν λεω οτι δεν γινεται, απλα θελω να γραψω εναν καλο βαθμο και πιστευω πως οπως κ να εχει εχεις καποιο μειονεκτημα εναντι των παιδιων που πηγαινουν φροντιστηριο.
Παράτολμο δεν είναι γιατί ουσιαστικά δε πας μόνος,έχεις και ένα σχολείο όπου αν ο εκπαιδευτικός έχει μεράκι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα,ξέρω πολλά παιδιά που έδιναν μαζί μου πέρσι ενώ δεν έκαναν φροντιστήριο στην έκθεση και παρόλα αυτά έγραψαν μια χαρά!
Το point μου: Ας μην υποτιμάμε το σχολείο,θεωρω κουτη την αποψη (που επικρατει) οτι πρεπει να διαβαζω μονο για το φροντ και στο σχολείο δε πρέπει να δίνω ούτε σημασία .Δηλαδη τι; Εκει εκθεσεις δε θα γραφεις; Θεωρια δε θα σου μαθαινουν; Απ'όπου μπορείς πιασου και μάθε όσα περισσότερα γινεται.Μην απελπίζεσαι από τώρα με αυτά,έχεις καιρό μπροστά σου!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 19:32, 03-11-15:

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, γιατί να μην πας; Η έκθεση θα καθορίσει τη σχολή.
Παράθεση

nestgeor99

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Λάρισα) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 21:55, 03-11-15:

Παιδια,
Εγω πηγαινω β λυκειουβ θετικη κατευθυνση! Κανω ιδιαιτερα στην εκθεση και νομιζω πως τα πηγαινω αρκετα καλα σε αυτο το μαθημα! Ωστοσο ειναι καποια πραγματα που με μπερδευουν λιγο, διοτι η καθηγητρια μου στο ιδιαιτερο μου λεει αλλα και η κυρια στο σχολειο τα ανατρεπει ολα...(η καθηγητρια στο σχολειο βεβαια εχει την φημη πως κανει και αυτη ιδιαιτερα και μαλιστα τα παιδια που εκαναν μαζι της λενε τα καλυτερα..., και αλλα παιδια μεσα στην ταξη εχουν θεμα με αυτην καθως και αυτοι στο φροντιστηριο τα μαθαινουν καπως διαφορετικα)
Στο θεμα μας λοιπον , 1) Η καθηγητρια που μου κανει εκθεςη στο σπιτι μου λεει οταν εχω δυο ζητουμενα το πρωτο το βαζω στον προλογο και το δευτερο στην μεταβατικη που θα κανω ενω η κυρια στο σχολειο υποστηριζει πως αυτο ειναι μεγα λαθος και πρεπει στο προλογο να βρισκονται και τα δυο ζητουμενα! 2)Κατι που αναφερθηκε και παραπανω : στο σχολειο μας λεει στην ομιλια να εχουμε οπωσδηποτε επικοινωνιακο πλαισιο τουλαχιστον 2-3 φορες μεσα στην παραγραφο με καταλληλα ρηματα (λ.χ. Αντιλαμβανομαστε, καταλαβαινουμε, διαπιστωνουμε , και γενικοτερα α πληθ.) Αντιθετα, η καθηγητρια στο σπιτι μου θεωρει πως το σωστοτερο ειναι να χρησιμοποιουμε κατεξοχην γ πληθυντικο και να αποφευγω το α πληθυντικο γιατι προσδισει αμεσοτητα και προφορικοτητα στο γραπτο λογο πραγμα το οποιο οι εξεταστες βαθμολογουν αρνητικα!
Εσας τι σας λενε?

Τελος, Εγω εχω στο σπιτι και τον πειστικο λογο του κουτρα και τον κοινο νου , ποιο απο τα δυο θεωρειτε εςεις καλυτερο ? Και πως ακριβως πιστευετε πως θα ηταν καλο να μελεταω αυτα τα βιβλια? (γιατι πολλοι μεσα στην ταξη μου αποστηθιζουν κειμενα και παραγραφους)
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Τυφών έγραψε στις 22:51, 03-11-15:

Παράτολμο δεν είναι γιατί ουσιαστικά δε πας μόνος,έχεις και ένα σχολείο όπου αν ο εκπαιδευτικός έχει μεράκι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα,ξέρω πολλά παιδιά που έδιναν μαζί μου πέρσι ενώ δεν έκαναν φροντιστήριο στην έκθεση και παρόλα αυτά έγραψαν μια χαρά!
Το point μου: Ας μην υποτιμάμε το σχολείο,θεωρω κουτη την αποψη (που επικρατει) οτι πρεπει να διαβαζω μονο για το φροντ και στο σχολείο δε πρέπει να δίνω ούτε σημασία .Δηλαδη τι; Εκει εκθεσεις δε θα γραφεις; Θεωρια δε θα σου μαθαινουν; Απ'όπου μπορείς πιασου και μάθε όσα περισσότερα γινεται.Μην απελπίζεσαι από τώρα με αυτά,έχεις καιρό μπροστά σου!
Στο σχολειο η καθηγητρια που κανει εκθεση στην γ λυκειου ειναι αρκετα χρονια η ιδια και εχω να πω οτι μονο τα καλυτερα ακουγονται (την εχω αντιγονη φετος, δεν μπορω να κρινω) λενε πως δινει αρκετα φυλλαδια κλπ. Το θεμα ειναι οτι μπλεκονται στη μεση θεωριες κλπ δεν ειναι δηλαδη το μαθημα ετσι οπως γινεται μεχρι φετος..προσωπικα στα μαθηματα που με ενδιαφερουν προσεχω στο σχολειο γιατι απο εναν καλο καθηγητη παντα εχεις να κερδισεις κατι. Φαντασου ο φροντιστης μου στα μαθηματικα λεει πως αυτος που μας κανει μαθηματικα στο σχολειο κανει το καλυτερο μαθημα της περιοχης..ωστοσο ομολογω ο κυριος λογος που εθεσα το θεμα ειναι γιατι δεν ξερω πανω κατω πως ειναι το μαθημα της εκθεσης του χρονου, συν το γεγονος οτι οι περισσοτεροι μαθητες δεν πανε καλα στις πανελληνιες στην εκθεση
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 23:01, 03-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από nestgeor99
Παιδια,
Εγω πηγαινω β λυκειουβ θετικη κατευθυνση! Κανω ιδιαιτερα στην εκθεση και νομιζω πως τα πηγαινω αρκετα καλα σε αυτο το μαθημα! Ωστοσο ειναι καποια πραγματα που με μπερδευουν λιγο, διοτι η καθηγητρια μου στο ιδιαιτερο μου λεει αλλα και η κυρια στο σχολειο τα ανατρεπει ολα...(η καθηγητρια στο σχολειο βεβαια εχει την φημη πως κανει και αυτη ιδιαιτερα και μαλιστα τα παιδια που εκαναν μαζι της λενε τα καλυτερα..., και αλλα παιδια μεσα στην ταξη εχουν θεμα με αυτην καθως και αυτοι στο φροντιστηριο τα μαθαινουν καπως διαφορετικα)
Στο θεμα μας λοιπον , 1) Η καθηγητρια που μου κανει εκθεςη στο σπιτι μου λεει οταν εχω δυο ζητουμενα το πρωτο το βαζω στον προλογο και το δευτερο στην μεταβατικη που θα κανω ενω η κυρια στο σχολειο υποστηριζει πως αυτο ειναι μεγα λαθος και πρεπει στο προλογο να βρισκονται και τα δυο ζητουμενα! 2)Κατι που αναφερθηκε και παραπανω : στο σχολειο μας λεει στην ομιλια να εχουμε οπωσδηποτε επικοινωνιακο πλαισιο τουλαχιστον 2-3 φορες μεσα στην παραγραφο με καταλληλα ρηματα (λ.χ. Αντιλαμβανομαστε, καταλαβαινουμε, διαπιστωνουμε , και γενικοτερα α πληθ.) Αντιθετα, η καθηγητρια στο σπιτι μου θεωρει πως το σωστοτερο ειναι να χρησιμοποιουμε κατεξοχην γ πληθυντικο και να αποφευγω το α πληθυντικο γιατι προσδισει αμεσοτητα και προφορικοτητα στο γραπτο λογο πραγμα το οποιο οι εξεταστες βαθμολογουν αρνητικα!
Εσας τι σας λενε?

Τελος, Εγω εχω στο σπιτι και τον πειστικο λογο του κουτρα και τον κοινο νου , ποιο απο τα δυο θεωρειτε εςεις καλυτερο ? Και πως ακριβως πιστευετε πως θα ηταν καλο να μελεταω αυτα τα βιβλια? (γιατι πολλοι μεσα στην ταξη μου αποστηθιζουν κειμενα και παραγραφους)
Ευχαριστω εκ των προτερων!
1) Στον πρόλογο θα βάζεις μόνο το α' ζητούμενο και στην μεταβατική το β' ζητούμενο, για να μην αποκαλύψεις αμέσως το θέμα πάνω στο οποίο γράφεις.
2) Στην ομιλία πρέπει να κάνεις ΕΝΑΛΛΑΓΗ ρηματικών προσώπων (α' ενικό, α' πληθυντικό, β' πληθυντικό, γ' ενικό, γ' πληθυντικό) και να βάζεις αρκετές ρητορικές ερωτήσεις. Η ομιλία ΠΡΕΠΕΙ να έχει αμεσότητα, ζωντάνια και προφορικότητα, αφού είναι ΟΜΙΛΙΑ! Το να βάζεις μόνο προσφώνηση και αποφώνηση και στο κυρίως μέρος να μοιάζει με άρθρο, αυτό είναι που θα σου αφαιρέσει μονάδες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη formio4 : 03-11-15 στις 23:05.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 00:07, 30-11-15:

Πως σας φαινεται η εκθεση Γ λυκειου; διαφερει συγκριτικα με τις προηγουμενες ταξεις; υπαρχουν αυξημενες απαιτησεις; ρωταω γιατι ειμαι Β λυκειου και δεν εχω κανει καθολου φροντιστηριο στην εκθεση γιατι παντα μου φαινοταν πολυ ευκολο εως και γελοιο το μαθημα, αλλα εχω αγχωθει λιγο για του χρονου κυριως, εσεις πως το βλεπετε το μαθημα;
Παράθεση

thodoris kn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris kn
Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O thodoris kn έγραψε στις 15:27, 16-12-15:

Γελοιο με την καμια,παρα πολλοι αριστουχοι μαθητες πατωσαν στην εκθεση με αποτελεσμα να χασουν την σχολη που ηθελαν.Δεν υπαρχει γελοιο μαθημα στη 3η λυκειου ολα θα πρεπει να τα βλεπεις ισαξια.Παιδια στην εκθεση ποσες παραγραφους θα ηταν καλυτερο να γραψουμε.Εχω μαθει να γραφω 3 μεταβατικη και αλλες 2 η το αντιστροφο,ειναι καλα ετσι ήδεν υπαρχει σωστη κατανομη των παραγραφων στα δυο ζητουμενα?
Παράθεση

mariakl1

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mariakl1
H mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H mariakl1 έγραψε στις 20:46, 16-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από thodoris kn
Γελοιο με την καμια,παρα πολλοι αριστουχοι μαθητες πατωσαν στην εκθεση με αποτελεσμα να χασουν την σχολη που ηθελαν.Δεν υπαρχει γελοιο μαθημα στη 3η λυκειου ολα θα πρεπει να τα βλεπεις ισαξια.Παιδια στην εκθεση ποσες παραγραφους θα ηταν καλυτερο να γραψουμε.Εχω μαθει να γραφω 3 μεταβατικη και αλλες 2 η το αντιστροφο,ειναι καλα ετσι ήδεν υπαρχει σωστη κατανομη των παραγραφων στα δυο ζητουμενα?
μια χαρά είναι και εγώ αυτό έκανα τώρα αν σε κάποιο θέμα σε βολέψει και 2 +2 δε χάθηκε και ο κόσμος
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,631 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 21:47, 16-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από thodoris kn
Ας μην αναπαράγουμε στερεότυπα οτι ολοι πατώνουν στην εκθεση και οτι οι καλύτεροι μαθητές γράφουν χαλια. Αν το'χεις και αν εχεις ασχοληθεί,θα γράψεις,τελος.
Εγω προσωπικά δεν ειδα διάφορες στο μαθημα της έκθεσης στις αλλες τάξεις του λυκειου. Σε ολες εκθεση γραφεις ουσιαστικά. Μαθαίνεις καποια καινουρια πραγματα αλλα κατα τ'αλλα δεν αλλάζει κατι.
Παράθεση

Τυφών

Δραστήριο Μέλος

O Τυφών έγραψε στις 22:15, 16-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Ας μην αναπαράγουμε στερεότυπα οτι ολοι πατώνουν στην εκθεση και οτι οι καλύτεροι μαθητές γράφουν χαλια. Αν το'χεις και αν εχεις ασχοληθεί,θα γράψεις,τελος.
Εγω προσωπικά δεν ειδα διάφορες στο μαθημα της έκθεσης στις αλλες τάξεις του λυκειου. Σε ολες εκθεση γραφεις ουσιαστικά. Μαθαίνεις καποια καινουρια πραγματα αλλα κατα τ'αλλα δεν αλλάζει κατι.
Έχει θεωρία του στυλ να μάθεις κάτι παπαγαλία; Και γενικά χρειάζεται να αποστηθίζεις πράγματα;
Παράθεση

Mitsocc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mitsocc
Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Mitsocc έγραψε στις 17:08, 12-05-16:

ποτε ενας συλλογισμος ειναι εγκυρος;

ποτε ειναι αληθης;;
Παράθεση

wannabeconomist

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη wannabeconomist
Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O wannabeconomist έγραψε στις 17:19, 12-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsocc
ποτε ενας συλλογισμος ειναι εγκυρος;

ποτε ειναι αληθης;;
Έγκυρος ονομάζεται ο συλλογισμός όταν οι προκειμενες και το συμπέρασμα συνδέονται με λογικό τρόπο,το συμπέρασμα δηλαδή να προκύπτει λογικά και αναγκαία από τις προκειμενες.
Αληθής τώρα ονομάζεται ο συλλογισμός όταν οι προκειμενες και το συμπέρασμα του ανταποκρίνονται στην αντικειμενική πραγματικότητα,είναι δηλαδή γενικά αποδέκτες αληθειες
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 10:40, 09-07-16:

Μπορει καποιος να μου προτεινει δοκιμια να διαβαζω για να γινω καλυτερη στην εκθεση;Αν γινεται οχι βοηθηματα γιατι με επειγουν καποια αλλη πρωτα και δεν μπορω να τα παρω ολα μαζι.
Παράθεση

wannabeconomist

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη wannabeconomist
Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O wannabeconomist έγραψε στις 10:57, 09-07-16:

Εγώ από Παπανούτσο φέτος διάβασα:" Η παιδεία το μεγάλο μας πρόβλημα" και "το Δίκαιο της Πυγμής".
Την "Πρακτική Φιλοσοφία" του ίδιου δεν θα την πρότεινα αν και θεωρείται "καλή επιλογή"
Επίσης μπορείς να διαβάσεις τον "δεύτερο κλασσικό ", Ι.Μ Παναγιωτόπουλο.
Αλλά τα δύο πρώτα του Παπανούτσου τα θεωρώ πολύ ευεργετικά
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wannabeconomist : 09-07-16 στις 11:05.
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolok21
Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O nikolok21 έγραψε στις 13:55, 05-09-16:

Ιδεες για τους κινδυνους εξαρσης του εθνικισμου;
Παράθεση

panosedessa

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panosedessa
Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 459 μηνύματα.

O panosedessa έγραψε στις 16:26, 05-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από nikolok21
καταπατηση ανθρωπινων δικαιοματων , επικρατηση πολεμων , υπολειτουργεια πολυπολιτισμικων κρατων σε οικονομικους , κοινωνικους τομεις λογω ελλειψης συνεργασιων των αλλοεθνων με τους ντοπιους ,εκβαρβαρισμος ανθρωπινης συμπεριφορας
ελπιζω να βοηθησα
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 16:56, 05-09-16:

Κάντο ανά τομείς.
Για παράδειγμα, στον κοινωνικό τομέα: εμφάνιση ρατσιστικών φαινομένων, προκαταλήψεων, καταστροφή διαπροσωπικών σχέσεων, έλλειψη επικοινωνίας. Μετά στον ατομικό και στον πολιτικό. Μπορεις να σκεφτείς και άλλους τομείς.

Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O nikolok21 έγραψε στις 00:54, 06-09-16:

Σας ευχαριστω πολυυ και τους 2
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 20:26, 07-09-16:

Συνεληφθη εχοντας ναρκωτικα στη κατοχη του.Η καταδικη του ειναι βεβαιη ..μια βοηθεια στην αξιολογηση αυτουωτ συλλογισμου
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 20:44, 07-09-16:

Μια βοηθεια σε ενα συλλογισμο ..συνελφθη εχοντας ναρκωτικα στην κατοχη του. Η καταδικη του ειναι βεβαιη

Μια βοηθεια σε ενα συλλογισμο ..συνελφθη εχοντας ναρκωτικα στην κατοχη του. Η καταδικη του ειναι βεβαιη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolok21 : 07-09-16 στις 20:44. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 23:06, 07-09-16:

Συνεληφθη εχοντας ναρκωτικα στη κατοχη του.Η καταδικη του ειναι βεβαιη ..μια βοηθεια στην αξιολογηση αυτουωτ συλλογισμου
Νομϊζω ότι είναι έγκυρος, αληθής επομένως και ορθός.
Αλλά μη βασίζεσαι πάνω μου γιατί και εγώ φέτος τα έκανα αυτά και δεν έχω τελειώσει με τέτοιες ασκήσεις.

ΥΓ: θα μπορούσες να τον πάρεις και ως μη έγκυρο συλλογισμό διότι η κατοχή ναρκωτικών δεν σημαίνει και καταδίκη απαραιτήτως. Νομίζω ότι υπάρχουν όρια. Για παράδειγμα: αν έχεις 1Kg ηρωίνης τότε σίγουρα πας μέσα, αλλά αν έχεις 0.5gr; Εφόσον δεν το επισημαίνει, θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις αυτό ως επιχείρημα. Ειδικά αν πηγαίνεις για νομική.
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 23:41, 07-09-16:

Εγω σκεφτηκα οτι δεν ειναι εγκυρος γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα καταδικαστει .χαχαχα θα μπορουσα εαν δεν πηγαινα για ιατρικη
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 390 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 23:49, 07-09-16:

Νομιζω επαγωγη γιατι υπαρχει σχεση αιτιου αποτελεσματος μεταξυ προκειμενων και συμπερασματος ( με καθε επιφυλαξη).
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 00:06, 08-09-16:

Τι να σου πω... Αυτές είναι λεπτές έννοιες...
Συνήθως δεν βάζουν τέτοια. Και αν βάλουν θεωρώ πως θα πέσουν ξεκάθαροι συλλογισμοί, πχ: http://free.openeclass.org/modules/d...ΙΣΜΩΝ.pdf

Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 00:20, 08-09-16:

και εγω αυτο πιστευω ευχαριστω και παλι
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 00:24, 08-09-16:

και σαν αξιολογηση θα συμφωνουσες με υπεραπλουστευση αιτιου αποτελεσματος ? ευχαριστω πολυ παντως
Παράθεση

jims

Φοιτητής

O jims έγραψε στις 01:11, 08-09-16:

και σαν αξιολογηση θα συμφωνουσες με υπεραπλουστευση αιτιου αποτελεσματος ? ευχαριστω πολυ παντως
Οταν λες υπεραπλουστευση τι εννοεις; Συγγνωμη που ρωτω..απλα αυτο δεν το ξερω κ κοιταξα τις σημειωσεις που μου εχει δωσει η φιλολογος μου και δεν βρηκα αυτον τον ορο.
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 11:51, 08-09-16:

Αυτο ειναι στο κομματι της αξιολογησης ενος συλλογισμου ..με την υπεραπλουστευση αιτιου αποτελεσματος προβαλλω συνηθως μια αιτια ως μοναδικη αιτια ενος φαινομενου ..Συνεπως προκειται για μια ατελη επαγωγη με και ο συλλογισμος ειναι πιθαναλογικα ορθος
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 11:55, 08-09-16:

Ναι. Υπεραπλούστευση αιτίου-αποτελέσματος και ατελής επαγωγή. Θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι είναι και ατελής γενίκευση, αφού έχει ανεπαρκή δεδομένα.

Αρχική Δημοσίευση από jims
Οταν λες υπεραπλουστευση τι εννοεις; Συγγνωμη που ρωτω..απλα αυτο δεν το ξερω κ κοιταξα τις σημειωσεις που μου εχει δωσει η φιλολογος μου και δεν βρηκα αυτον τον ορο.
Η υπεραπλούστευση αιτίου-αποτελέσματος χρησιμοποιείται όταν έχουμε έναν συλλογισμό που έχει το αίτιο και το αποτέλεσμα. Εν προκειμένει περιπτώσει, το αίτιο είναι η κατοχή ναρκωτικών και το αποτέλεσμα είναι η καταδίκη του. Αλλά η αιτιώδης σχέση δεν είναι αναγκαία (αφού το δικαστήριο μπορεί να αποφασίσει να μην καταδικαστεί) ούτε επαρκής (διότι η κατοχή συγκεκριμένης ποσότητας ναρκωτικών δεν οδηγεί στην καταδίκη).

Αλλά επαναλαμβάνω. Αυτά είναι πολύ λεπτά θέματα και δεν γνωρίζω αν τα λέω σωστά. Ενδέχεται ένας φοιτητής Φιλολογίας/Καθηγητής να μπορούσε να μας βοηθήσει. Υπάρχουν πολλοί στο φόρουμ.
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 02:05, 09-09-16:

Καμια προταση για βοηθημα ;
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 03:28, 09-09-16:

έχω ακούσει καλά λόγια για τα εξής:
πειστικός λόγος (σαββάλας)
κοινός νους (ελληνοεκδοτική)
αλλά ξανασκέψου 'το να πάρεις βοήθημα στην έκθεση
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 18:21, 09-09-16:

Ελεγα οτι θα ηταβ πιο βοηθητικο για μενα θα εχεινκαιβτα κριτηρια αξιολογησεις εσυ τι πιστευεις;
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 18:31, 09-09-16:

Ελεγα οτι θα ηταβ πιο βοηθητικο για μενα θα εχεινκαιβτα κριτηρια αξιολογησεις εσυ τι πιστευεις;
Κοίταξε η άποψη μου είναι ότι το σχολικό(παίζει ρόλο και ο καθηγητής) σε συνδυασμό με το φροντιστηριακό(το οποίο πολλές φορές είναι και αντιγραφή βοηθημάτων) καλύπτουν τις ανάγκες του μαθητή .Αν σκεφτείς,επίσης,ότι τα βοηθήματα στην έκθεση είναι συνήθως σε τόμους (2-3)/20Ε ,το κόστος μεγαλώνει και παράλληλα ο όγκος πληροφοριών που πρέπει να διαχειριστείς,καθώς δε θα ξέρεις από που να πρωτοδιαβάσεις.
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 21:27, 09-09-16:

Ισως και ν εχεις δικιο
Παράθεση

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nikolok21 έγραψε στις 12:49, 25-09-16:

Η σημερινη εποχη φαινεται να εχει μετακινηθει απο τις ανθρωπιστικεςαντιληψειςσε απλουστερες που εκδηλωθηκαν απο την εμφανιση του ανθρωπινου γενους και χρειαστηκαν αιωνες αγωνων και κοινωνικων συγκρουσεων για να μετριαστουν...καταλαβαινει κανεις τι εννοει ?
Παράθεση

HeatHen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη HeatHen
Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O HeatHen έγραψε στις 13:16, 25-09-16:

Θελει να πει οτι ολες εκεινες οι πρωτογονες αντιληψεις που ο ανθρωπος μεσα απο την παροδο των αιωνων καταφερε να κατευνασει τωρα ξαναεμφανιζονται στο προσκηνιο, παραμεριζοντας τις εκσυγχρονισμες και ανθρωπιστικες αντιληψεις.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold, klean, meetmeinmontauk, Nefeloula

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους