Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,057 εγγεγραμμένα μέλη και 3,063,658 μηνύματα σε 93,778 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 418 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις σχετικά με το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης

maria122132

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη maria122132
H maria122132 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H maria122132 έγραψε στις 22:38, 28-06-08:

Κατα ποσο μετραει ο βαθμος αυτος αργοτερα?πχ σε κανα μεταπτυχιακο αργοτερα,μετραει?(αναφερομαι κυριως σε μεταπτυχιακα εξωτερικου)
Ή αν θελει καποιος να σπουδάσει εξωτερικο,κυριως Γερμανία,ζητάνε απολυτηριο?μεχρι ποιο βαθμο σε περνουν σε καλα τμήματα?πχ νομική,πολυτεχνεια κτλ..
Ευχαριστώ!
Καποιες αποριες συμμαθητων μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tolisman

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tolisman
Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 449 μηνύματα.

O tolisman έγραψε στις 23:37, 28-06-08:

για το εξωτερικό μετράει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fosa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fosa
Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 274 μηνύματα.

O Fosa έγραψε στις 12:57, 29-06-08:

Πάντως το θεωρώ γελοίο να μετράει,από τη στιγμή που όποιος πάει σε ιδιωτικο εδώ στην ελλάδα έχει άριστο βαθμό απολυτηρίου....

Παράθεση

QsLv

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 15:22, 29-06-08:

Για να περάσεις σε πανεπιστήμιο στη Γερμανία πρέπει να στείλεις αντίγραφο απολυτηρίου και βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στη χώρα σου. Πολλά πανεπιστήμια υπάγονται σε ένα σύστημα με αιτήσεις το οποίο σε χρεώνει για την εξέταση της αίτησης, αλλά υπάρχουν και πανεπιστήμια (ανάλογως το κρατίδιο) που έχουν την αποδοχή φοιτητών ως εσωτερική διαδικασία (οπότε αντί να στείλεις χαρτιά στην επιτροπή, το στέλνεις απευθείας στο πανεπιστήμιο). Ο βαθμός μετράει, σε κάποιες σχολές (αναλόγως πάλι το κρατίδιο και τη φύση της σχολής) αποκλειστικά, άλλες σχολές έχουν πχ. 80% το βαθμό πρόσβασης απ'τις πανελλαδικές και το υπόλοιπο 20% μοιράζεται στο interview ή σε κάποια extras που μπορεί να απαιτούνται. Η εισαγωγή στα πανεπιστήμια γίνεται με κύρια βάση το βαθμό πάντως, και λαμβάνεται υπ'όψην εκτός του βαθμού πρόσβασης (ή των βαθμών στα εκάστοτε μαθήματα που θεωρούνται βαρύτητας για τη σχολή), και ο βαθμός απολυτηρίου.

Ομολογουμένως σε σχολές μεγάλης ζήτησης, θα απαιτείται και υψηλότερος βαθμός (ή θα σε διευκολύνει αν είναι υψηλότερος και θα γλιτώσεις από αναμονές κτλ.).

Σημειοτέον οτι για υψηλές σχολές απαιτούνται και καλά γερμανικά (Oberstufe ή Kleines / Großes Sprachdiplom ή TestDAF ή DSH με συγκεκριμένη βαθμολογία).

Παράθεση

maria122132

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη maria122132
H maria122132 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H maria122132 έγραψε στις 15:27, 29-06-08:

Thanks!!
Μια φιλη μου εβγαλε βαθμο απολυτηριου 18 περιπου,θεωρειται καλος για να μπει σε ενα καλό πανεπιστημιο της γερμανιας?

Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 15:48, 29-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fosa
Πάντως το θεωρώ γελοίο να μετράει,από τη στιγμή που όποιος πάει σε ιδιωτικο εδώ στην ελλάδα έχει άριστο βαθμό απολυτηρίου....
Συγγνώμη, αλλά κάνεις πολύ μεγάλο λάθος γιατί όποιος πάει στο ιδιωτικό δε βγάζει τέλειους βαθμούς. Καταρχάς αυτό εξαρτάται από το ιδιωτικό στο οποίο πας.(καποια ιδιωτικα συμφωνω ότι χαριζουν βαθμους).Εγώ πιστεύω ότι στα περισσότερα ιδιωτικά προσπαθουν να ανεβάσουν τους βαθμους στους κακούς μαθητές ωστε να περάσουν την τάξη και γι αυτό έχει δημιουργηθεί ηάποψη αυτή για τα ιδιωτικά . Στους άριστους όμωσ μαθητές αντιθέτως είναι πολύ αυστηροί. Εγώ πάω σε ιδιωτικό και για παραδειγμα από την τάξη μου έμειναν 7 παιδια και τρία έβγαλαν γενικό μέσο όρο πάνω απο 18.5.Οπότε δεν μπορεί να λες ότι όσοι πάνε στο ιδιωτικο παίρνουν τέλειους βαθμους. Εξάλλου, πολλά παιδια που εχουν ερθει από δημόσια σχολεια στο δικό μου και ειχαν μέσο όρο 18 , στο σχολείο μου βγάζουν 16 το πολύ 17. Οπότε δεν μπορεί να είσαι απόλυτος γιατί όλα τα ιδιωτικα δεν ακολουθούν την ίδια τακτική. Εγω για παράδειγμα, τώρα τελείωσα τη γ γυμνασίου και ήμουν η μόνη που εβγαλε γενικό μέσο όρο 20, αλλά για να το βγάλω αυτο το βαθμο διάβαζα όλη τη χρονια κάθε μέρα το λιγότερο 4 ώρες και στις εξετάσεις ειχα <<παιθάνει>> στο διάβασμα όλες τις ημέρες και εξάλλου οι μέσοι όροι και όλα αυτα φαίνονται από τους βαθμούς που παίρνεις στις εξετάσεις. Εκεί φαίνεται ο μαθήτης. Γι'αυτο μην είσαι απόλυτοσ γιατί αυτό δεν ισχύει πάντα.

Παράθεση

leftkox (Λευτέρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη leftkox
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O leftkox έγραψε στις 16:10, 29-06-08:

Καλά στη Γ γυμνασίου τι περίμενες? Εγώ πάντως από παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικά ξέρω ότι βγάζουν άνετα 20άρια ακόμη και μαθητές που σε προηγούμενες χρονιές καθώς και στις πανελλήνιες βγάζουν γύρω στο 17. Και μετά βλέπω ότι έχασα 39 μόρια στις πανελλήνιες λόγω προφορικών βαθμών στα μαθηματικά κατεύθυνσης και είναι να μην τσαντίζομαι?

Παράθεση

fotini22589

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fotini22589
H fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H fotini22589 έγραψε στις 16:14, 29-06-08:

Για προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό πράγματι μετράει...αλλά για μεταπτυχιακά noway!!!:nono:

Παράθεση

QsLv

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 16:19, 29-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από maria122132
Thanks!!
Μια φιλη μου εβγαλε βαθμο απολυτηριου 18 περιπου,θεωρειται καλος για να μπει σε ενα καλό πανεπιστημιο της γερμανιας?
Εξαρτάται σε ποιο πανεπιστήμιο θέλει να μπει, σε τι τμήμα, τι γενικό βαθμό πρόσβασης έχει και τι προαπαιτούμενα έχει το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αν ξέρει γερμανικά μπορεί να ρίξει μια ματιά στο www.zvs.de και αν θέλει να προλάβει το ακαδημαϊκό έτος 2008-09 πρέπει να κάνει αίτηση πριν τις 15. Ιουλίου.

Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 16:40, 29-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από lefteris_91
Καλά στη Γ γυμνασίου τι περίμενες? Εγώ πάντως από παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικά ξέρω ότι βγάζουν άνετα 20άρια ακόμη και μαθητές που σε προηγούμενες χρονιές καθώς και στις πανελλήνιες βγάζουν γύρω στο 17. Και μετά βλέπω ότι έχασα 39 μόρια στις πανελλήνιες λόγω προφορικών βαθμών στα μαθηματικά κατεύθυνσης και είναι να μην τσαντίζομαι?
Κοίτα οι πανελλήνιες δεν έχουν καμία σχέση με το μέσο όρο του σχολείου. Στις πανελλήνιες δεν γινεται να βγάλεις είκοσι και γενικά για να γράψεις σε κάποιο μάθημα πάνω από 17, θα πρέπει να εχεις διαβάσει πάρα πολύ καλά και υπερβολικά πολλέσ ωρες(αν στο σχολείο εχεισ 20 και για παράδειγμα αρχαια η μαθηματικά γράψεις 17 είναι πάρα πολύ καλό και αυτό δε σημαίνει ότι το σχολείο χάρισε βαθμούς) . Επίσης όπως είπα και προηγουμένως εξαρτάται από το ιδιωτικο αλλα και στη γ λυκείου τα περισσότερα σχολεία είτε ιδιωτικα είτε δημοσια λίγο πολύ προσπαθουν να βοηθήσουν τους μαθητές στους βαθμούς των μαθημάτων και ιδιαίτερα αν οι καθηγητές βλέπουν ότι ο μαθητής προσπαθει και δεν είναι αδιάφορος.

Παράθεση

geo18

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη geo18
Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O geo18 έγραψε στις 13:05, 30-06-08:

Εγω παντως ξερω γονεις που τα παιδια τους πηγαιναν σε ιδιωτικο και χτυπαγαν το χερι στον διευθυντη να τους βαλει εικοσι! Κι εγω εχασα καποιο μορια απο τον βαθμο στην εκθεση επειδη η καθηγητρια μ δεν με πηγαινε και τοσο και ειναι οντως πολυ μεγαλη βλακεια! Στα ιδιωτικα νομιζω αν οι γονεις εχουν τσαμπουκα τοτε το παιδι παιρνει 20 ανετα!

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 13:18, 30-06-08:

Πάντως το θεωρώ μεγάλη αδικία να μετρά για το οτιδήποτε ο βαθμός του απολυτηρίου. Η βαθμολογία πολλές φορές είναι άκρως υποκειμενική. Επίσης μπορεί κάποιο παιδί να ήταν όλη τη χρονιά αφοσιωμένο στο στόχο του και να μήν καθόταν να διαβάζει μαθήματα του τύπου θρησκευτικά, κοινωνιολογία και δέ συμμαζεύεται. Χίλιες φορές καλύτερα να μετράει ο βαθμός πρόσβασης της τελευταίας φοράς που έδωσε κάποιος πανελλήνιες! Επίσης το θεωρώ αδικία να μετράει ο προφορικός στα μόρια. Πολλές φορές μαθητες που έγραψαν πολύ καλά χάνουν μόρια και κάποιοι άλλοι που έγραψαν μέτρια κερδίζουν! Και αυτές οι φαινομενικά μικρές διαφορές ειναι αυτές που τελικά κρίνουν το αποτέλεσμα!

Παράθεση

Panteras (dsdsds)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panteras
Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Πειραιά και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O Panteras έγραψε στις 19:49, 30-06-08:

Για μεταπτυχιακα στα Οικονομικα(που ξερω τουλαχιστον)δεν μετραει.Το μονο που μετραει ειναι ο βαθμος που εβγαλες στη σχολη.

Παράθεση

leftkox (Λευτέρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη leftkox
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O leftkox έγραψε στις 16:08, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από maraki
Κοίτα οι πανελλήνιες δεν έχουν καμία σχέση με το μέσο όρο του σχολείου. Στις πανελλήνιες δεν γινεται να βγάλεις είκοσι και γενικά για να γράψεις σε κάποιο μάθημα πάνω από 17, θα πρέπει να εχεις διαβάσει πάρα πολύ καλά και υπερβολικά πολλέσ ωρες(αν στο σχολείο εχεισ 20 και για παράδειγμα αρχαια η μαθηματικά γράψεις 17 είναι πάρα πολύ καλό και αυτό δε σημαίνει ότι το σχολείο χάρισε βαθμούς) . Επίσης όπως είπα και προηγουμένως εξαρτάται από το ιδιωτικο αλλα και στη γ λυκείου τα περισσότερα σχολεία είτε ιδιωτικα είτε δημοσια λίγο πολύ προσπαθουν να βοηθήσουν τους μαθητές στους βαθμούς των μαθημάτων και ιδιαίτερα αν οι καθηγητές βλέπουν ότι ο μαθητής προσπαθει και δεν είναι αδιάφορος.
Κοίτα άλλο οι πανελλήνιες. Μιλάω για τα προφορικά, όπου καμμιά φορά όπως έγινε με εμένα οι μαθητές δημοσίων χάνουν μόρια από αυτά ενώ στα ιδιωτικά δε χάνουν ποτέ αφού και του 15 μαθητής να είναι κανείς παίρνει ίσως και 19 στα μαθήματα πανελληνίων.

Το δεύτερο ζήτημα και πιο σημαντικό είναι ο βαθμός απολυτηρίου όπου τα προφορικά μετράνε πάρα πολύ. Και σου είπα. Μαθητές βγάζουν στα τετράμηνα ΚΑΘΑΡΟ 20 και 17 στις πανελλήνιες (!) σε πολλά ιδιωτικά. Μετά εγώ που πήρα 17 σχέδιο ενδοσχολικά και 17 θρησκευτικά με αποτέλεσμα να έβγαλα 19.4 στις πανελλήνιες και 19 στο απολυτήριο με ποιον πρέπει να τα βάλω όταν θα κοιτάξει ο εργοδότης το απολυτήριό μου και θα είναι χαμηλότερο από μαθητή ιδιωτικού??

Και για να μην πεις ότι ξυνόμουνα και πρέπει να τα βάζω με τον εαυτό μου, να σε πληροφορήσω ότι είχαμε Μ.Ο. τμήματος στα προφορικά στα αγγλικά 14.5! Είναι όλη η τάξη τόσο άχρηστη ώστε σε ιδιωτικά στο ίδιο μάθημα να έχει Μ.Ο. τμήματος 18?

Παράθεση

AgreSor (Γιώργος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη AgreSor
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O AgreSor έγραψε στις 07:51, 26-11-08:

Για να βγάλω απολυτήριο της τάξης του 17-18 πρέπει να γράψω πολύ καλά στις παννελήνιες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who
Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,371 μηνύματα.

O who έγραψε στις 10:21, 26-11-08:

Ο βαθμός του απολυτηρίου εξαρτάται, από τους βαθμούς που θα γράψεις στις ενδοσχολικές εξετάσεις στο τέλος και, από την βαθμολογία των τετραμήνων, όχι μόνο από τους βαθμούς των πανελληνίων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adiafthoros

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη adiafthoros
Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O adiafthoros έγραψε στις 10:24, 26-11-08:

Δεν έχει καμία σχέση.Μπορεί να πάρεις απολυτήριο 19+ και να γράψεις κατω απο 16 στις πανελλήνιες ή να γράψεις 18+ στις πανελλήνιες και να πάρεις απολυτήριο με 15.

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 11:13, 26-11-08:

Εγω στις πανελληνιες ειχα βαθμο προσβασης 16,67 και το απολυτηριο το πηρα με 18,7! Αυτο εγινε επειδη στις ενδοσχολικες εγραψα σε ολα 20 (εκτος απο τη λογοτεχνια που εγραψα 16). Ηξερα οτι δεν τα πηγα και τοσο καλα στις πανελληνιες, οποτε στις ενδοσχολικες διαβαζα αρκετα (σημειωτεον, δεν ανοιγα βιβλιο ολη τη χρονια στα γενικης παιδειας )! Επεσαν και αρκετα ευκολα θεματα, οποτε...

Παράθεση

AgreSor (Γιώργος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη AgreSor
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O AgreSor έγραψε στις 14:00, 26-11-08:

Οκ Ευχαριστώ πολύ παίδες!

Παράθεση

Κωστας Μακρης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Κωστας Μακρης
Ο Κωστας Μακρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Κωστας Μακρης έγραψε στις 10:37, 28-11-08:

καλα και αν δεν μετρανε οι πανελληνιες γιατι αναγραφωντεστο απολυτηριο??

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who
Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,371 μηνύματα.

O who έγραψε στις 11:15, 28-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Μακρης
καλα και αν δεν μετρανε οι πανελληνιες γιατι αναγραφωντεστο απολυτηριο??
Δεν είπε κανείς ότι δεν μετράνε. Είπαμε ότι δεν μετράνε ΜΟΝΟ οι πανελλήνιες στο βαθμό του απολυτηρίου.

Παράθεση

Jkgllnhll

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jkgllnhll
Ο Jkgllnhll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Jkgllnhll έγραψε στις 00:26, 27-01-09:

Γειά σας παιδεία
Ήθελα απλά να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως υπολογίζεται ο βαθμός απολυτηρίου γενικού λυκείου?
Έχω ψάξει παντού στο google και δεν βρίσκω τίποτα βάσιμο.
Με καίει πολύ το θέμα γιατί προορίζομαι για εξωτερικό που μου έχουν ζητήσει 17-18 και εγώ δεν έχω ιδέα αν αυτό περιλαμβάνει πανελλήνιες, συντελεστές, μαθήματα επιλογής και δεν συμαζεύεται!
Thanks πολύ!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:55, 27-01-09:

Στο γενικό βαθμό δεν υπολογίζονται αυτά που αναφέρεις.
Είναι απλά ο μέσος όρος των γραπτών (πανελληνίων εξετάσεων προφανώς) και των προφορικών, με τον τρόπο που υπολογίζονται και στο γυμνάσιο.

Αυτό με τους συντελεστές και τα επιλογής μαθήματα έχει να κάνει με το γενικό βαθμό πρόσβασης σου σε ΑΕΙ και ΤΕΙ πράγμα που απ΄ότι φαίνεται δε σε ενδιαφέρει.

Παράθεση

Letta

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Letta
H Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 232 μηνύματα.

H Letta έγραψε στις 13:40, 12-02-09:

Παιδιά λύστε μου μια απορία.

Αν κάποιος δώσει ξανα πανελλήνιες ας πούμε για 2η φορά και γράψει καλύτερα ή χειρότερα σε αυτά τα μαθήματα θα αλλάξει και ο βαθμός του απολυτηρίου ξανά ανάλογα?????

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 15:03, 12-02-09:

όχι..το απολυτήριο εκδίδεται μόνο μια φορα!

Παράθεση

Letta

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Letta
H Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 232 μηνύματα.

H Letta έγραψε στις 21:34, 12-02-09:

Είσαι σίγουρος?

Ρωτάω γιατί πήγε σήμερα μια φίλη μου να δηλώσει ξανα για πανελλήνιες, δεν είχε περάσει πέρυσι και μου είπε ότι κάτι ΄τετοιο της είπε μια καθηγήτρια...

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

O chris_90 έγραψε στις 23:08, 12-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Letta
Είσαι σίγουρος?

Ρωτάω γιατί πήγε σήμερα μια φίλη μου να δηλώσει ξανα για πανελλήνιες, δεν είχε περάσει πέρυσι και μου είπε ότι κάτι ΄τετοιο της είπε μια καθηγήτρια...
Αν πηρε απολυτηριο περυσι, δεν αλλαζει ο βαθμος του σε καμια περιπτωση.

Παράθεση

Iraklis7

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iraklis7
Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O Iraklis7 έγραψε στις 13:12, 13-02-09:

το απολυτήριο βγαίνει όπως και τις υπόλοιπες χρονιές.. δηλαδή.. από τους προφορικούς που έχεις στα τετράμηνα,δια 2, και τους γραπτούς στο τέλος. απλά στα μαθήματα που θα δώσεις πανελλαδικά στο απολυτήριο σου αναγράφεται ο βαθμός που πήρες στις πανελλήνιες ενώ στα υπόλοιπα ο βαθμός που πήρες στις ενδοσχολικές.
Το απολυτήριο ΔΕΝ αλλάζει. ότι πήρες τη πρώτη χρονιά.. απλά μπορείς να ξαναδώσεις και να περάσεις σε όποια σχολή γουστάρεις αλλά οι βαθμοί του απολυτηρίου σου δεν αλλάζουν

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,852 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 17:11, 25-05-09:

απο το μεσο ορο της γ η και απο τις 3 ταξεις. η απο την β και την γ?

Παράθεση

xanthouchristine (xristina)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη xanthouchristine
H xristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H xanthouchristine έγραψε στις 17:27, 27-05-09:

μονο απο τη γ ταξη

Παράθεση

termitis

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη termitis
Ο termitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O termitis έγραψε στις 20:34, 29-05-09:

θελω να ρωτησω..στις πανελληνιες πιανω περιπου 19.000..και μιας και μπαινω σιγουρα στη σχολη που θελω λεω ενδοσχολικες να τα "φορτωσω στον κοκορα"..θελω να ρωτησω..ο βαθμος του απολυτηριου ,που θα χαντακωθει λογω των χαμηλων βαθμων των ενδοσχολικων,επηρεαζει σε τπτ τον βαθμο προσβασης μου η παιΖουν ρολο μονο οι πανελληνιες κε οι βαθμοι που ειχα στα πανελληνιωσ εξεταζομενα στα 2 τριμινα?

Παράθεση

deadhorse

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη deadhorse
Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O deadhorse έγραψε στις 20:36, 29-05-09:

Μόνο οι πανελλήνιες και οι βαθμοί που είχες στα πανελληνίως εξεταζόμενα μαθήματα.

Παράθεση

kvgreco (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kvgreco
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

O kvgreco έγραψε στις 20:42, 29-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από termitis
θελω να ρωτησω..στις πανελληνιες πιανω περιπου 19.000
Τι? Τα διόρθωσαν κιόλας?

Παράθεση

termitis

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη termitis
Ο termitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O termitis έγραψε στις 08:32, 30-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από kvgreco
Τι? Τα διόρθωσαν κιόλας?
οχι απλα ξερω ποσο πιανω γιατι τα χω ελεγξει!

Παράθεση

deadhorse

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη deadhorse
Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O deadhorse έγραψε στις 13:38, 30-05-09:

Δε πιστεύω να σημείωσες πάνω τα λάθη ε; Το σύστημα άλλαξε και ο δεύτερος διορθωτής θα μπερδευτεί.

Παράθεση

Rene^^

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Rene^^
H Rene^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Rene^^ έγραψε στις 22:26, 10-06-09:

πρωτα απο ολα πραγματι στα ιδιωτικα 3η λυκειου γινεται χαμος απο παρανομιες...οι βαθμοι ειναι το λιγοτερο..θα ηθελα ομως να καω μα ερωτηση θελω να παω για μταπτυχιαο στην ιταλια...παιζει ρολο και το απολυτηριο?νομιζω πως ο βαθμος τ πτυχιου μετραει...τι ισχυει?
-----------------------------------------
και οκ ειναι ευκολο να γραψεις μεχρι και 18...παραπανω ειναι το πολυ δυσκολο..

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,465 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 23:00, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από renouka
πρωτα απο ολα πραγματι στα ιδιωτικα 3η λυκειου γινεται χαμος απο παρανομιες...οι βαθμοι ειναι το λιγοτερο..θα ηθελα ομως να καω μα ερωτηση θελω να παω για μταπτυχιαο στην ιταλια...παιζει ρολο και το απολυτηριο?νομιζω πως ο βαθμος τ πτυχιου μετραει...τι ισχυει?
-----------------------------------------
και οκ ειναι ευκολο να γραψεις μεχρι και 18...παραπανω ειναι το πολυ δυσκολο..
Mην είσαι απόλυτη

Παράθεση

dragonver

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dragonver
Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.

O dragonver έγραψε στις 14:22, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki
.....κάθε μέρα το λιγότερο 4 ώρες και στις εξετάσεις ειχα <<παιθάνει>> στο διάβασμα όλες τις ημέρες και εξάλλου οι μέσοι όροι και όλα αυτα φαίνονται από τους .....
Πώς γίνετε να πέθαινες στο διάβασμα και να έβγαλες 20 όταν γράφεις έτσι το "πεθάνει";;;;

ΧΕΧΕ ΠΛΑΚΙΤΣΑ!

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who

O who έγραψε στις 14:24, 11-06-09:

Χαχα Ηλία, μάλλον είσαι μικρός ακόμα.

Παράθεση

don_aris91 (Άρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη don_aris91
Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O don_aris91 έγραψε στις 14:45, 11-06-09:

εδω στα ιδιωτικα τουσ δινουν τα θεματα στην τριτη λυκειου και μου λετε για βαθμο απολυτηριου;

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,465 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 14:50, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από who
Χαχα Ηλία, μάλλον είσαι μικρός ακόμα.
Xαχα σε ιδιωτικό πάω

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who

O who έγραψε στις 23:18, 11-06-09:

Χα, το ξέρω. Αλλά κράτα και μια πισινή. Πολλά έχω ακούσει που δεν είναι ψέματα.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 23:20, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από who
Χα, το ξέρω. Αλλά κράτα και μια πισινή. Πολλά έχω ακούσει που δεν είναι ψέματα.
Σίγουρα αλλά δεν είναι παντού έτσι.Παράδειγμα.Την προηγούμενη Πέμπτη γράφαμε σε ένα από τα αμφιθέατρα η μισή α λυκείου και όσο γράφαν βιολογία γενικής.Σε πληροφορώ είχαμε 3 μηδενισμούς

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who

O who έγραψε στις 23:25, 11-06-09:

Ηλία, δε ξέρω, αλλά έχω ακούσει πάρα πολλά για τα μεγάλα ιδιωτικά της Αθήνας. Παράδειγμα; Μαθητές που δεν πατάνε ποτέ, έχουν σε όλα τα μαθήματα 20 χωρίς να το αξίζουν. Στις πανελλήνιες, έχουν επιτηρητές τους δικούς τους καθηγητές και αποφασίζουν που θα στείλουν τα γραπτά τους για διόρθωση οι ίδιοι, στις ενδοσχολικές, τους δίνουν τα θέματα και τους αφήνουν να αντιγράφουν. Και άλλα πολλά. Εξάλλου, δε μπορώ να διανοηθώ κάποιος που πληρώνει, να μην παίρνει τελικά αυτό που θέλει. Εξαιρέσεις υπάρχουν σίγουρα πάντως. Λίγες ίσως.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 23:31, 11-06-09:

Πάντως για το 20 είναι γραμμή και στο δικό μου σχολείο αλλά στα μαθήματα κατεύθυνσης.Άμα το αξίζεις και στη γενική γιατί όχι

Αυτό για τους επιτηρητές πρώτη φορά το ακούω πάντως

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who

O who έγραψε στις 23:35, 11-06-09:

Εδώ σου λέω γίνεται της παρανομίας. Σκέψου και τ' άλλο. Τα ιδιωτικά είναι καθαρά επιχειρήσεις. Ζουν με τη διαφήμιση των επιτυχόντων τους στις πανελλαδικές εξετάσεις. Δε θα έκαναν ό,τι ήταν δυνατό για να "διαφημιστούν" περισσότερο;

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 23:35, 11-06-09:

Αυτα που λεει ο who τα εχω ακουσει και εγω, τοσο για ιδιωτικα της Αθηνας, οσο και για ιδιωτικά της επααρχιας. Επισης, σε κάποια ιδιωτικά, δεν γινονται τα μαθηματα γενικής παιδειας στη Γ λυκειου, αλλά μοναχα τα μαθηματα κατευθυνσης. Με άλλα λογια, αντι για 5 κάνεις 12 ωρες μαθηματικα κατ κλπ...Εξαιρεσεις βεβαια παντα υπαρχουν

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 23:36, 11-06-09:

Ευτυχώς το σχολείο μου είναι μη-κερδοσκοπικό

Παράθεση

who

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη who

O who έγραψε στις 23:40, 11-06-09:

Πληρώνεις ή όχι;

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 23:41, 11-06-09:

Πληρώνεις αλλά δεν έχει μέτοχο και ιδιοκτήτη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους