Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,308 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,895 μηνύματα σε 92,474 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 565 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις σχετικά με το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 23:42, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Ευτυχώς το σχολείο μου είναι μη-κερδοσκοπικό
Ιδιωτικο και μη κερδοσκοπικο; Οξυμωρον... Επιχειρηση ειναι κι αυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,457 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 23:46, 11-06-09:

Kαι όμως δεν είναι:p

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειμαρμένη (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ειμαρμένη
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H Ειμαρμένη έγραψε στις 11:18, 12-06-09:

Εγώ έχω να καταγγείλω ότι όλοι οι συμμαθητές μου στο φροντιστήριο είναι από τα ιδιωτικά και όλοι ανεξαιρέτως:
1)Έχουν 20 σε όλα τα μαθήματα κι εκτός κατεύθυνσης,δηλαδή να βλέπεις μαθητή της θεωρητικής να έχει 20 στα μαθηματικά.(Εγώ μέχρι και αρχαία κατεύθυνσης είχα 19 στο πρώτο τετράμηνο για "επισήμανση" και χάνω 60 μόρια από αυτό.Δηλαδή αν παιχτεί στη λεπτομέρεια το πράγμα,που θα παιχτεί,τι κι αν εγώ είμαι καλύτερη στα αρχαία?Οι βαθμοί των ιδιωτικών θα με φανε λάχανο).
2)Δεν έχουν καν αγοράσει τα βιβλία γενικής.
3)Ζήτημα αν έχουν κάνει γενική παιδεία 10 ώρες όλη τη χρονιά.Πράγμα που σημαίνει περισσότερες ώρες κατεύθυνση.
4)Δε γράφουν ούτε το υποχρεωτικό διαγώνισμα της γενικής παιδείας του πρώτου τετραμήνου,ενώ εμείς γράψαμε κοινωνιολογία μέχρι και στο δεύτερο τετράμηνο.
5)Τώρα στις ενδοσχολικές τους δίνουν φυλλάδια με τα θέματα και τις απαντήσεις τους,τα βγάζουν πάνω στο θρανίο τους και αντιγράφουν.=Καλύτερο απολυτήριο με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
6)Δικαιούνται(άτυπα)ένα μήνα επιπλέον απουσίες.
7)Στις γιορτές,δεν κάνουν γιορτή ανήμερα της γιορτής αλλά την παραμονή και κερδίζουν έτσι κι ένα ωραιότατο 3ημερο.Θυμάμαι στην 25η Μαρτίου δεν πήγαιναν για μια εβδομάδα σχολείο.Αν συνυπολογίσεις τις μέρες που χάνουμε εμείς για καταλήψεις,είναι λιγότερες από αυτές που χάνουν με τις γιορτές.Το τραγικό είναι βέβαια ότι με ένα σνομπ υφάκι στη διάρκεια των καταλήψεων λένε:Α!Εσείς στα δημόσια κάθεστε κι επειδή είναι κι αδιάφοροι οι καθηγητές παίρνετε κι όλοι 20.Το δημόσιο,λένε,είναι η καλύτερη λύση για τρίτη Λυκείου.Μα έλα που επειδή ακριβώς οι καθηγητές είναι αδιάφοροι κι ένα βήμα πριν τη σύνταξη νοιάστηκαν αν θα περάσεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.
Ας μη σχολιάσω τις δραστηριότητες που γίνονται στα πλαίσια του σχολείου και την πληθώρα εκδρομών κατά τη διάρκεια της χρονιάς.Σε μια περίπτωση μάλιστα βρήκαν και παραθυράκι στο νόμο για να πανε εκδρομή ενώ δεν προβλεπόταν.

Αυτά θυμήθηκα.Συγγνώμη αν ήμουν επιθετική,αλλά ήμουν απόλυτη για τα συγκεκριμένα παιδιά που γνωρίζω και που προέρχονται από 4 διαφορετικά μεγάλα ιδιωτικά της Αθήνας.Δε σημαίνει ότι συμβαίνει το ίδιο και για τα υπόλοιπα παιδιά των ιδιωτικών.Είναι πάντως σπάσιμο νεύρων να ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει δημόσια δωρεάν παιδεία ενώ οι συνθήκες σπρώχνουν τους περισσότερους προς την ιδιωτική.Κι εγώ αν είχα την οικονομική δυνατότητα σε ιδιωτικό θα έστελνα το παιδί μου(αν και αν λειτουργούσε όπως τα παραπάνω,μάλλον ένα βολεμένο παιδί θα έκανα)γιατί δε θα ήθελα να φτύνει αίμα για να βγάλει ένα βαθμό από τη στιγμή που ο άλλος τον έχει
δεδομένο.Και καταλήγουμε πάλι,όπως πάντα,ότι οι συνθήκες δεν είναι ίδιες για όλους ούτε καν για το "αδιάβλητο"σύστημα των Πανελληνίων.Λυπάμαι που μπήκα σ'αυτή τη διαδικασία της σύγκρισης,αλλά είναι αναπόφευκτο σε ένα ανταγωνιστικό σύστημα.

Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη djimmakos
Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 11:30, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki
Συγγνώμη, αλλά κάνεις πολύ μεγάλο λάθος γιατί όποιος πάει στο ιδιωτικό δε βγάζει τέλειους βαθμούς. Καταρχάς αυτό εξαρτάται από το ιδιωτικό στο οποίο πας.(καποια ιδιωτικα συμφωνω ότι χαριζουν βαθμους).Εγώ πιστεύω ότι στα περισσότερα ιδιωτικά προσπαθουν να ανεβάσουν τους βαθμους στους κακούς μαθητές ωστε να περάσουν την τάξη και γι αυτό έχει δημιουργηθεί ηάποψη αυτή για τα ιδιωτικά . Στους άριστους όμωσ μαθητές αντιθέτως είναι πολύ αυστηροί. Εγώ πάω σε ιδιωτικό και για παραδειγμα από την τάξη μου έμειναν 7 παιδια και τρία έβγαλαν γενικό μέσο όρο πάνω απο 18.5.Οπότε δεν μπορεί να λες ότι όσοι πάνε στο ιδιωτικο παίρνουν τέλειους βαθμους. Εξάλλου, πολλά παιδια που εχουν ερθει από δημόσια σχολεια στο δικό μου και ειχαν μέσο όρο 18 , στο σχολείο μου βγάζουν 16 το πολύ 17. Οπότε δεν μπορεί να είσαι απόλυτος γιατί όλα τα ιδιωτικα δεν ακολουθούν την ίδια τακτική. Εγω για παράδειγμα, τώρα τελείωσα τη γ γυμνασίου και ήμουν η μόνη που εβγαλε γενικό μέσο όρο 20, αλλά για να το βγάλω αυτο το βαθμο διάβαζα όλη τη χρονια κάθε μέρα το λιγότερο 4 ώρες και στις εξετάσεις ειχα <<παιθάνει>> στο διάβασμα όλες τις ημέρες και εξάλλου οι μέσοι όροι και όλα αυτα φαίνονται από τους βαθμούς που παίρνεις στις εξετάσεις. Εκεί φαίνεται ο μαθήτης. Γι'αυτο μην είσαι απόλυτοσ γιατί αυτό δεν ισχύει πάντα.
20; :fss:

Τέλος πάντων, on topic.

Πιστεύω ότι καταντάει ολίγον τι χαζό να ζητάνε από τα παιδιά που έχουν αφιερωθεί όλο το χρόνο σε 6,7 μαθήματα να πάνε να γράψουνε εξετάσεις σε μαθήματα που δεν ξέρουν καν με το τι έχουν να κάνουν.

Παράθεση

Ειμαρμένη (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ειμαρμένη
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H Ειμαρμένη έγραψε στις 11:36, 12-06-09:

Εγώ ξέρω.Μου κανε ο Τζιμμάκος ιδιαίτερο μαθηματικά γενικής.

Παράθεση

dragonver

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dragonver
Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.

O dragonver έγραψε στις 11:48, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Πληρώνεις αλλά δεν έχει μέτοχο και ιδιοκτήτη.
Το ακούσαμε και αυτό.... Αρε κόσμε πόσο χόρτο τρως... Και στην Βέροια στο ιδιωτικό στην Γ' Λυκείου κάνουν μόνο μαθήματα κατ/σης... Και ισχύει αυτό που λέτε για τους βαθμούς. Ένας γνωστός μου πέρσι είχε απολυτήριο 18,5 και πανελλαδικές έβγαλε κοντά στα 8000 μόρια. Τι μου λέτε τώρα ότι δεν βάζουν βαθμούς και πράσινα άλογα. Δεν λέω ότι είναι κακό, πάντως συμβαίνει.

Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη djimmakos
Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 11:52, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ειμαρμένη
Εγώ ξέρω.Μου κανε ο Τζιμμάκος ιδιαίτερο μαθηματικά γενικής.
Κάνω πράγματα και δε θυμάμαι; Κακό αυτό.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,457 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 15:01, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από dragonver
Το ακούσαμε και αυτό.... Αρε κόσμε πόσο χόρτο τρως... Και στην Βέροια στο ιδιωτικό στην Γ' Λυκείου κάνουν μόνο μαθήματα κατ/σης... Και ισχύει αυτό που λέτε για τους βαθμούς. Ένας γνωστός μου πέρσι είχε απολυτήριο 18,5 και πανελλαδικές έβγαλε κοντά στα 8000 μόρια. Τι μου λέτε τώρα ότι δεν βάζουν βαθμούς και πράσινα άλογα. Δεν λέω ότι είναι κακό, πάντως συμβαίνει.
Όπως προείπα καλύτερα όταν δεν ξέρουμε κάτι να μην μιλάμε

Παράθεση

efoula18 (εφη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη efoula18
H εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H efoula18 έγραψε στις 20:53, 14-06-09:

μετραει αν πας να σπουδασεις στο εξωτερικο, εννοειται αφορα κυριως τους βαθμους που εχουν σχεση με το αντικειμενο σπουδων σου.
π.χ.αν πας για νομικη πρεπει να εχεις καλο βαθμο στα θεωρητικα ( των πανελληνιων κυριως).
κατ'αναλογια με αλλου τυπου αντικειμενα σπουδων.
αλλα οπου και να πας εξω πρεπει να εχεις αξιοπρεπες απολυτηριο.οχι οτι δε θα σε παρουν αν εχεις καλους βαθμους ( αποδεκτους απο το συγκεκριμενο παν/μιο), αλλα ποτε δεν ξερεις!
παντως ενα ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΦΗΜΙΣΜΕΝΟ πανεπιστημιο εξω σε σε δεχεται αν δεν εχεις καλο απολυτηριο!
για αλλα, λιγοτερο 'class' δε μετραει και πολυ!
συμπερασμα:και για πανεπιστημιακες και μεταπτυχιακες ( οχι τοσο για μεταπτυχιακες βασικα, ο αδερφος μου εχει απολυτηριο 13 και τον πηραν για μεταπτυχιακο σε καλη σχολη στην αγγλια!)
απαιτειται αξιοπρεπες απολυτηριο, αναλογα ΠΑΝΤΑ με το τμημα οπου θελεις να φοιτησεις!
οσο μεγαλυτερο το τμημα τοσο καλυτερο απολυτηριο!

Παράθεση

rafaela24

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη rafaela24
H rafaela24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H rafaela24 έγραψε στις 19:09, 27-06-09:

ακουσα πως αν καποιος εχει βαθμο απολυτηριου πανω απο 18 μπορει να εργαστει σε υπηρεσιες οπως ΔΕΗ, ΟΤΕ και αλλου!ισχυει κατι τετοιο?μπορει καποιος να μου πει????

Παράθεση

spystou

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spystou
H spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H spystou έγραψε στις 19:45, 27-06-09:

Ναι μπορείς να δουλέψεις σε δημόσιες υπηρεσίες σαν ΔΕ και να δώσεις εξετάσεις σαν ΔΕ αλλα κι αλλοι που το κάνουν έχουν ήδη ένα πτυχιο. Τώρα όμως πια καταργειται η μονιμοτητα και μόνο με συμβάσεις σε παίρνουν που είναι κάπως κουραστικό. Πάντως ένας ΔΕ με καλό απολυτήριο έχει αρκετές ευκαιρίες όπως εξετάσεις σε τράπεζες και τέτοια. Γνωρίζω μια κοπέλα που έχει μόνο απολυτήριο λυκείου και έδωσε εξετάσεις στη τράπεζα και δουλεύει παίρνει λίγα αλλά είναι καλή δουλειά.

Παράθεση

rafaela24

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη rafaela24
H rafaela24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H rafaela24 έγραψε στις 15:06, 29-06-09:

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια spystou!!!!!

Παράθεση

kiker

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη kiker
Ο kiker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O kiker έγραψε στις 05:49, 30-06-09:

Εχει κάποιος μεταφρασμένο απολυτήριο λυκείου?Αν ναι,θα εκτιμούσα ιδιαιτερα να μου εδινε ενα πρότυπο..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

acid_18 (Γιαννης)

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη acid_18
Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O acid_18 έγραψε στις 15:10, 30-08-09:

Έχω περάσει σε ΤΕΙ από ΕΠΑΛ και κοίταξα στα δικαιολογιτικά για την εγγραφή στο ΤΕΙ και λέει βεβαίωση πρόσβασης..
Τι είναι αυτό? Από που το παίρνω??

Παράθεση

Mariosxania (Μάριος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mariosxania
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O Mariosxania έγραψε στις 15:29, 30-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από acid_18
Έχω περάσει σε ΤΕΙ από ΕΠΑΛ και κοίταξα στα δικαιολογιτικά για την εγγραφή στο ΤΕΙ και λέει βεβαίωση πρόσβασης..
Τι είναι αυτό? Από που το παίρνω??
Από το σχολείο νομίζω...

Παράθεση

acid_18 (Γιαννης)

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O acid_18 έγραψε στις 15:36, 30-08-09:

Μακάρι να είναι από το σχολείο..
Αύριο θα πάω να δω..

Παράθεση

~NanTia

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ~NanTia
H ~NanTia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τηλεπικοινωνιακών Συστημάτων και Δικτύων ΤΕΙ Μεσολογγίου (Ναύπακτος) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ~NanTia έγραψε στις 18:29, 31-08-09:

ηθελα να ρωτησω κ εγω γι αυτο!απ το σχολειο το παιρνουμε τελικα?

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 18:34, 31-08-09:

οταν κανατε τα μηχανογραφικα σας δν σας ζητησαν την βεβαιωση προσβασης?

Παράθεση

~NanTia

Φοιτητής

H ~NanTia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τηλεπικοινωνιακών Συστημάτων και Δικτύων ΤΕΙ Μεσολογγίου (Ναύπακτος) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ~NanTia έγραψε στις 20:24, 31-08-09:

εγω δεν θυμαμαι κατι τετοιο!κατι χαρτια ειχαμε δωσει αλλα ελεγε για το σχολειο ποθ ειμαστε κ σε ποια ειδικοτητα ειμαστε:what:

Παράθεση

hale (Δημητρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη hale
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 464 μηνύματα.

O hale έγραψε στις 20:32, 31-08-09:

Τη βεβαίιωση πρόσβασης, κανονικά, πρέπει να την έχετε πάρει μαζί με το απολυτήριο πριν παραδώσετε το μηχανογραφικό γιατί όταν το καταθέτατε σας ζήτησαν και τα 2, οπότε τα έχετε. (εκτος αν τα έχετε χάσει)

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sxetlant
Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O sxetlant έγραψε στις 21:01, 31-08-09:

Την βεβαίωση την παίρνουμε απο το σχολείο!Δεν υπάρχει περίπτωση να την έχουμε ήδη!Στα ΕΠΑΛ αποκλείεται!Στο Γενικό δεν ξέρω!

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 21:06, 31-08-09:

τι να πω...εγω που ειμαι γενικο μου εδωσαν τν βεβαιωση πριν παραδοσω μηχανογραφικο γτ χρειαζοταν...

Παράθεση

hale (Δημητρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη hale
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 464 μηνύματα.

O hale έγραψε στις 21:14, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από nefi
τι να πω...εγω που ειμαι γενικο μου εδωσαν τν βεβαιωση πριν παραδοσω μηχανογραφικο γτ χρειαζοταν...
Aκριβώς! Γενικά νομίζω σε όλα τα Γενικά λύκεια τη δίνουν πριν παραδώσουμε τα μηχανογραφικά, για τα Επαλ δε γνωρίζω.

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O sxetlant έγραψε στις 21:37, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από hale
Aκριβώς! Γενικά νομίζω σε όλα τα Γενικά λύκεια τη δίνουν πριν παραδώσουμε τα μηχανογραφικά, για τα Επαλ δε γνωρίζω.
Φαίνεται άλλαξαν τα πράγματα...Τώρα πλέον στα ΕΠΑΛ τα δίνουν τώρα!Και στο φροντιστήριο μου που ρώτησα αυτό μου είπαν. Θα πάω αύριο απο το σχολείο μου να δω!

Παράθεση

biousra

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη biousra
H biousra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

H biousra έγραψε στις 03:11, 01-09-09:

ρε παιδια στα επαλ η ομαδα Α το μηχανογραφικο το κατεθεσε το μαρτιο και λογικο ειναι να μην ειχαν την βεβαιωση προσβασης οταν πηγαν για μηχανογραφικο!μαλλον τωρα θα το παρουν απο το σχολειο ή το πηραν οταν ειχαν παρει και το απολυτηριο απλα μπορει να μην το εδωσαν σημασια!

Παράθεση

~NanTia

Φοιτητής

H ~NanTia έγραψε στις 12:47, 01-09-09:

λογικα απ το σχολειο περνουμε την βεβαιωση προσβασης!με το απολυτηριο δεν μασ εδωσαν κατι

Παράθεση

hlias_7_

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη hlias_7_
Ο hlias_7_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O hlias_7_ έγραψε στις 18:49, 01-09-09:

τα δηκαιολογητικα που χρειαζονται
Από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων υπενθυμίζεται ότι οι εγγραφές των επιτυχόντων στα τμήματα και τις σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης από το Γενικό Λύκειο και από τα ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄), καθώς και των αποφοίτων του Β΄ κύκλου των ΤΕΕ και κατόχων απολυτηρίου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) που εισήχθησαν στα ΤΕΙ για το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 θα γίνουν ως εξής: 1. Από 16 Σεπτεμβρίου μέχρι και 30 Σεπτεμβρίου 2009 για όσους εισήχθησαν στα Πανεπιστήμια, στα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ), στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες και στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.
Ειδικά οι εισαχθέντες στο Β΄ εξάμηνο των ΤΕΙ, αν δεν εγγραφούν μέσα στην παραπάνω προθεσμία, μπορούν να εγγραφούν μέσα στο τελευταίο δεκαήμερο του Ιανουαρίου 2010. Αν όμως ενδιαφέρονται να υποβάλουν αίτηση για μετεγγραφή θα πρέπει οπωσδήποτε να εγγραφούν στο τμήμα της επιτυχίας τους από 16 μέχρι και 30 Σεπτεμβρίου 2009.
Για την εγγραφή τους οι επιτυχόντες ή νομίμως εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο, καταθέτουν στη γραμματεία της σχολής ή του τμήματος τα ακόλουθα δικαιολογητικά:
-Αίτηση για εγγραφή.
-Τίτλο απόλυσης: απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του σχολείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.
-Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
-Έξι (6) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.
- Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο (90% και 10%) και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90%) υποβάλλουν και αντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης.

Κατά την προσέλευσή τους για εγγραφή, οι εισαχθέντες πρέπει να έχουν μαζί τους την αστυνομική ταυτότητα ή άλλο δημόσιο έγγραφο, από το οποίο να αποδεικνύονται τα ονομαστικά τους στοιχεία και η ακριβής ημερομηνία γέννησης.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση οι εισαχθέντες μπορούν να απευθύνονται στις Γραμματείες των οικείων σχολών.

2. Μέσα στις ίδιες προθεσμίες υποβάλλουν αίτηση για εγγραφή μαζί με τα σχετικά δικαιολογητικά και οι εξής υποψήφιοι:
α) Οι απόφοιτοι Γενικού λυκείου οι οποίοι διακρίθηκαν στη Βαλκανική ή τη Διεθνή Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής, Χημείας ή Βιολογίας και τους έχει απονεμηθεί, πρώτο, δεύτερο και τρίτο βραβείο. Οι υποψήφιοι αυτοί, εκτός των ανωτέρω δικαιολογητικών, πρέπει να προσκομίσουν: i) Βεβαίωση της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, της Ελληνικής Εταιρείας Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών, της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών ή Χημικών, της Πανελλήνιας Ένωσης Βιοεπιστημόνων, αντίστοιχα και ii) Βεβαίωση της Δ/νσης Οργάνωσης και Διεξαγωγής Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας, από την οποία να προκύπτει ότι το μάθημα στο οποίο διακρίθηκαν και τα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας που λαμβάνονται υπόψη για την εισαγωγή στο συγκεκριμένο Τμήμα ανήκουν στα μαθήματα της κατεύθυνσης που παρακολούθησαν στο Λύκειο οι υποψήφιοι. Αντίστοιχα δικαιολογητικά υποβάλλονται από τους αποφοίτους ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που έχουν διακριθεί στη Βαλκανική ή τη Διεθνή Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Φυσικής ή Βιολογίας.
β) Οι κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) καθώς και οι κάτοχοι πτυχίου Β΄ κύκλου ΤΕΕ οι οποίοι κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους έχουν διακριθεί στην Ολυμπιάδα της Πληροφορικής και τους έχει απονεμηθεί πρώτο, δεύτερο ή τρίτο βραβείο (χρυσό, αργυρό ή χάλκινο μετάλλιο). Οι υποψήφιοι αυτοί, εκτός των ανωτέρω δικαιολογητικών πρέπει να προσκομίσουν: i) βεβαίωση της Ελληνικής Εταιρείας Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών από την οποία να προκύπτει η βράβευσή τους και το βραβείο που τους απονεμήθηκε, και ii) Βεβαίωση της Δ/νσης Οργάνωσης και Διεξαγωγής Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας, από την οποία να προκύπτει ότι το μάθημα στο οποίο διακρίθηκαν είναι συναφές με το μάθημα ειδικότητας στο οποίο εξετάζονται οι κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) και οι πτυχιούχοι Β΄ κύκλου σπουδών ΤΕΕ για την εισαγωγή τους στο συγκεκριμένο Τμήμα ΤΕΙ.
3. Η προθεσμία και η διαδικασία εγγραφής των επιτυχόντων στις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, στη Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού καθώς στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης Ρόδου και Αγίου Νικολάου Κρήτης θα ορισθεί και θα ανακοινωθεί από τις ίδιες τις σχολές.

Επισημαίνεται, ιδιαίτερα, ότι όλοι οι νεοεισαχθέντες πρέπει να φροντίσουν για την έγκαιρη εγγραφή τους μέσα στις παραπάνω προθεσμίες και σύμφωνα με το ειδικότερο πρόγραμμα κάθε Σχολής ή Τμήματος. Όσοι δεν θα εγγραφούν στο οριζόμενο χρονικό διάστημα, χάνουν οριστικά το δικαίωμα εγγραφής τους

Παράθεση

johnykim (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johnykim
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ Πειραιά . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O johnykim έγραψε στις 08:37, 02-09-09:

"Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο (90% και 10%) και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90%) υποβάλλουν και αντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης."

Οπότε η ομάδα Α δεν υποβάλλει βεβαίωση πρόσβασης...

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 16:28, 03-09-09:

Κοιτάξτε τι λεει ι σχολή μου:

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την Α΄ εγγραφή των σπουδαστών
είναι:

1. Απολυτήριο Λυκείου ή αποδεικτικό Λυκείου Φωτοαντίγραφο
νομίμως επικυρωμένο.
2. Αντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης, εκτός από τους
σπουδαστές ΤΕΕ.

3. Έξι (6) πρόσφατες φωτογραφίες.
4. Φωτοτυπία της Αστυνομικής Ταυτότητας.
5. Πιστοποιητικό γέννησης ( μόνο για τα αγόρια ).
6. Υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα δηλώνετε ότι δεν είστε
γραμμένος σε άλλη Σχολή Εσωτερικού ή Εξωτερικού και ότι η
επιτυχία σας πραγματοποιήθηκε με την Α΄ ή Β ΄ή Γ΄ συμμετοχή
σας στις Γενικές εξετάσεις.
http://www.aut.teihal.gr/Data_2009/e..._2009_2010.pdf

Τώρα ή με το ΤΕΕ εννοούν ΕΠΑΛ Ομάδα Α ή τα εχουν κάνει πάλι σαν τα μούτρα τους...

Παράθεση

biousra

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη biousra
H biousra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

H biousra έγραψε στις 18:07, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από sxetlant
Τώρα ή με το ΤΕΕ εννοούν ΕΠΑΛ Ομάδα Α ή τα εχουν κάνει πάλι σαν τα μούτρα τους...
επαλ ομαδα Α εννοουν πολυ πιθανον!

Παράθεση

acid_18 (Γιαννης)

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

O acid_18 έγραψε στις 21:34, 04-09-09:

από το σχολείο το παίρνουμε τελικά..

Παράθεση

Mariosxania (Μάριος)

Φοιτητής

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O Mariosxania έγραψε στις 23:29, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από acid_18
από το σχολείο το παίρνουμε τελικά..
Χρειάζεται δηλαδή για επάλ?Είσαι σίγουρος?

Παράθεση

~NanTia

Φοιτητής

H ~NanTia έγραψε στις 12:16, 05-09-09:

χρειαζεται σιγουρα?μην παω κ τσαμπα στο σχολειο :what:

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 12:41, 05-09-09:

Για υποψηφίους ΕΠΑΛ Ομάδας Β η προσκόμιση βεβαίωσης πρόσβασης στην γραμματεία της σχολής/τμήματος της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που επέτυχαν είναι υποχρεωτική.

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 13:30, 05-09-09:

Οχι παιδιά δεν χρειάζεται!Μόνο για την Ομάδα Β είναι αυτό τελικά!

Παράθεση

~NanTia

Φοιτητής

H ~NanTia έγραψε στις 13:45, 05-09-09:

κοιταξα τι θελουν για την σχολη μου!κ ελεγαν και για βεβαιωση προσβασης αλλα δεν ελεγε π.χ για επαλ ομαδα β!:what:

Παράθεση

Mariosxania (Μάριος)

Φοιτητής

O Mariosxania έγραψε στις 18:07, 05-09-09:

Οχι παιδιά δεν χρειάζεται!Μόνο για την Ομάδα Β είναι αυτό τελικά!
Ευχαριστούμε Αποστόλη για την ενημέρωση:thanks:

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 11:54, 06-09-09:

Παιδιά αύριο θα ξανά ρωτήσω για να είμαστε 1000% σίγουροι οτι δεν μας χρειάζεται!

Παράθεση

paris_2

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη paris_2
Ο paris_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O paris_2 έγραψε στις 16:21, 06-09-09:

οσοι ειναι απο επαλ ομαδα α εμενα μου ειπαν στ τει μ πως δεν δινουν βεβαιωση προσβασης.βασικα δεν υπαρχει τετοια βεβαιωση για τα παιδια που ειναι επαλ ομαδα α.

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 16:32, 06-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από paris_2
οσοι ειναι απο επαλ ομαδα α εμενα μου ειπαν στ τει μ πως δεν δινουν βεβαιωση προσβασης.βασικα δεν υπαρχει τετοια βεβαιωση για τα παιδια που ειναι επαλ ομαδα α.
Πολύ σωστός!Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην ομάδα Α απλά έτσι που ήταν φέτος το ΕΠΑΛ δεν τους πιστεύεις και εύκολα...!!

Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη dimosgr
Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O dimosgr έγραψε στις 21:36, 06-09-09:

Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, με όσα μας έχουν ενημερώσει μέχρι την Παρασκευή 4-9-2009.
1. Βεβαίωση πρόσβασης χρειάζονται οι απόφοιτοι της ομάδας Β των ΕΠΑΛ, οι οποίοι την έχουν ήδη πάρει πριν καταθέσουν τα μηχανογραφικά τους.
2. Στις περισσότερες σχολές λόγω του ότι οι γραμματείες δεν έχουν ενημερωθεί εγκαίρως για τα ΕΠΑΛ ομάδα Α είτε γιατί κατ' ουσίαν δεν έχει αλλάξει κάτι από τους μαθητές των ΤΕΕ, στις οδηγίες που εκδίδουν ΤΕΕ και ΕΠΑΛ ομάδα Α είναι το ίδιο.
3. Για καλό και για κακό πηγαίνετε στα σχολεία σας πριν πάτε στις σχολές που έχετε περάσει (ειδικά αν είναι μακριά από τον τόπο διαμονής σας) γιατί μπορεί να χρειάζεται κάποιο χαρτί΄ή κάποια επικύρωση. Για παράδειγμα γνωρίζω ότι σε αρκετά ΕΠΑΛ στου μαθητές της ομάδας Α δίνουν αντίγραφο της λίστας των επιτυχόντων επικυρωμένη!

Αυτά, και για κάθε άλλη απορία περιμένω μήνυμα.
Συγχαρητήρια και καλή τύχη ως φοιτητές!

Παράθεση

johnykim (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ Πειραιά . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O johnykim έγραψε στις 00:37, 07-09-09:

Επιβεβαιώνω κι εγώ οτι δεν χρειάζεται στην Α ομάδα.Ρώτησα στο ΤΕΙ και στο σχολείο.Στο σχολείο μου έδωσαν απλά αυτό που είπε ο dimosgr(ενα αντίγραφο της λίστας επικυρωμένη)αν σε περίπτωση μου ζητήσουν κάτι.

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 12:05, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από johnykim
Επιβεβαιώνω κι εγώ οτι δεν χρειάζεται στην Α ομάδα.Ρώτησα στο ΤΕΙ και στο σχολείο.Στο σχολείο μου έδωσαν απλά αυτό που είπε ο dimosgr(ενα αντίγραφο της λίστας επικυρωμένη)αν σε περίπτωση μου ζητήσουν κάτι.
Ναι δεν χρειάζεται και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ομάδα Α!Βασικά ούτε η λίστα χρειάζεται αλλά την δίνουν ετσι απλά μήπως και θέλουν κάτι απο το σχολείο!Καλό θα ήταν να πάρουμε την λίστα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!

Παράθεση

Mariosxania (Μάριος)

Φοιτητής

O Mariosxania έγραψε στις 12:06, 07-09-09:

Ναι δεν χρειάζεται και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ομάδα Α!Βασικά ούτε η λίστα χρειάζεται αλλά την δίνουν ετσι απλά μήπως και θέλουν κάτι απο το σχολείο!Καλό θα ήταν να πάρουμε την λίστα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!
Ποια λίστα ρε σύ?

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 19:13, 07-09-09:

Την λίστα επιτυχόντων απο το σχολείο!Εγώ αύριο λέω να πάω απο το σχολείο μου να δω τι παίζει με την περιβόητη λίστα...!!

Παράθεση

~NanTia

Φοιτητής

H ~NanTia έγραψε στις 21:16, 07-09-09:

εγω θα παω μεθαυριο απ το σχολειο να ρωτησω για την λιστα!παλι καλα που δεν χρειαζεται βεβαιωση!

Παράθεση

johnykim (Γιάννης)

Φοιτητής

O johnykim έγραψε στις 21:53, 07-09-09:

Ούτε η βεβαίωση ούτε η λίστα χρειάζονται ,αλλά για σιγουριά πάρτην(τη λιστα).Ευκαιρία να δεις και τους αγαπημένους σου καθηγητές..:p

Παράθεση

~NanTia

Φοιτητής

H ~NanTia έγραψε στις 12:47, 08-09-09:

χαχαχα καλη ιδεα!αν και δεν ειχα και πολλους αγαπημενους καθηγητεςμονο αυτους απ το εργαστηριο!:xixi:

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 16:35, 08-09-09:

Τελικά δεν υπάρχει καν βεβαίωση πρόσβασης στην Ομάδα Α αλλά και δεν χρειάζεται η λίστα!Αφού έτσι κι αλλιώς λίστα επιτυχόντων έχουν και στο ΤΕΙ!Μην αγχώνεστε παιδιά!Δεν χρειάζεται να πάρουμε τίποτα απο το σχολείο!100000000000000000% σίγουρο!!

Παράθεση

~NanTia

Φοιτητής

H ~NanTia έγραψε στις 17:06, 08-09-09:

ναι?δηλαδη να μην παω καθολου?:what:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους