Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,028 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,379 μηνύματα σε 93,715 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 728 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στο Σχέδιο

Nanou!!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nanou!!
H Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Nanou!! έγραψε στις 17:29, 05-08-08:

γεια σας παιδιά! σκέφτομαι να δώσω για αρχιτεκτονική, πράγμα το οποίο απαιτεί (πολύ καλές) γνώσεις σχεδίου. δίνει/έδωσε κανείς σας για ειδικό γραμμικό ή/και ελεύθερο σχέδιο. αν ναι, τι θα έπρεπε να προσέξω; και πώς αντέξατε το εξάωρο;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mord79 (αnνa)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mord79
H αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H mord79 έγραψε στις 06:41, 06-08-08:

Και εγω σκοπευω να δοσω σχεδιο.

Δεν εχω ακομα προσωπικη εμπειρια αλλα θα σου πω τι μου ειπαν φιλοι μου που εδοσαν.

Μια κοπελα που εδοσε πριν λιγα χρονια μου ειπε πως δεν υπαρχει κλιματισμος και επειδη ειναι καλοκαιρι πρεπει να προσεχεις λογω ιδρωτα στα χερια σου να μην το μουτζουρωσεις κλπ...
Για το γραμμικο παιδι που εδοσε φετος, μου ειπε πως τα χαρτια δεν ηταν πολυ καλης ποιοτητας και δε μπορουσες να το ξυσεις πολυ-πολυ με το ξυραφακι για να διορθωσεις γιατι το χαρτι ηταν λεπτο και καταστρεφοταν ευκολα.
Α, επισης για το ελευθερο δε μπορεις να χρησιμοποιησεις και πολυ μαλακα μολυβια, γιατι δε σε αφηνουν να το φιξαρεις, και φανταζεσε πως θα γινει αμα τριβεται απο δω και απο κει

τωρα για το εξαωρο.. τι να σου πω δεν ξερω
εγω κανω τριωρα στο σχεδιο μεχρι στιγμης και δεν ξερω πως θα μου φαινοταν το εξαωρο. :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Nanou!! έγραψε στις 09:53, 06-08-08:

καλα για τις συνθήκες που γινονται οι εξετασεις εχω ακούσει κ εγώ πάρα πολλά... δυστυχώς! αλλά αυτο για το fixateur δεν το ξερα! Ελεος!! Αυτό τα καταστρέφει τα σχέδια!!!

να σε ρωτήσω, στο ελεύθερο πώς κάνατε φωτοσκίαση; με τι μολύβια εννοώ; στο φροντιστήριό μου στη Σάμο χρησιμοποιούμε μεγάλη γκάμα μολυβιών (3Η-2Β), ανάλογα με το αντικείμενο, ομως έτυχε να κάνω εντατικά σε μεγάλο φροντιστήριο κ εκεί τα κάναμε όλα με 2Β. με μπερδεψε λίγο αυτό...

Παράθεση

mord79 (αnνa)

Φοιτητής

H αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H mord79 έγραψε στις 10:08, 06-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nanou!!
να σε ρωτήσω, στο ελεύθερο πώς κάνατε φωτοσκίαση; με τι μολύβια εννοώ; στο φροντιστήριό μου στη Σάμο χρησιμοποιούμε μεγάλη γκάμα μολυβιών (3Η-2Β), ανάλογα με το αντικείμενο, ομως έτυχε να κάνω εντατικά σε μεγάλο φροντιστήριο κ εκεί τα κάναμε όλα με 2Β. με μπερδεψε λίγο αυτό...

Εμεις χρησιμοποιουμε κυριως 2Β. Μερικες φορες χρησιμοποιουμε και 4,5,6,... Β
αλλα οχι Η.
αλλα τα Β εχουν το προβλημα οτι επειδη ακριβως ειναι πολυ μαλακα μουντουρωνουν ευκολα.

Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! έγραψε στις 12:41, 09-08-08:

μου φαίνεται ότι τλκ καθένας κάνει ό,τι του κατέβει... τελείως χύμα το ελεύθερο. στο ΥΠΕΠΘ που κοίταξα δν βρήκα κτ συγκεκριμένο πάντως... κ δυστυχώς δν κατάφερα να βρώ κ τα θέματα του γραμμικού. οι εικόνες που δίνει είναι φρικτής ποιότητας... οργανωμένες εξετάσεις σου λέει μετα...

Παράθεση

mord79 (αnνa)

Φοιτητής

H mord79 έγραψε στις 13:32, 09-08-08:

ε το ελευθερο ειναι.. ελευθερο, αυτο ακριβως
δεν ειναι συγκεκριμενο οπως το γραμμικο...
χρησιμοποιείς εσυ οτι πιστευεις για να βγαλεις το αποτελεσμα που θελεις..

Παράθεση

kay

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kay
H kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H kay έγραψε στις 11:46, 10-08-08:

εγω εδωσα φετος...
να πω οτι το ελευθερο ΔΕΝ ειναι ελευθερο...υπαρχουν πολλοι σημαντικοι κανονες που πρεπει να εχεις υποψιν σου ...επισης θα συμβουλευα να χρησιμοποιειτε απο Β εως 2Β διοτι στις εξετασεις τα σχεδια τα βαζουν το ενα πανω στο αλλο και αν εχεις χρησιμοποιησει πολυ μαλακο μολυβι θα μουτζουρωθει...το φετινο ελευθερο ηταν μαλλον ευκολο αλλα ηθελε λιγο παραπανω χρονο διοτι μας ειχαν αφησει για φοντο πισω το μαυροπινακα!δλδ ελεος ειχαμε να κανουμε ενα ετσι κ αλλιως μεγαλο θεμα και ολη αυτη η μαυριλα πισω μας αποτελειωσε!κανονικα επρεπε να εχει κατι πιο ανοιχτοχρωμο πισω(16.5 εγραψα).

το γραμμικο ηταν πολυ ευκολο ως θεμα(μιλαω ομως αν εχεις κανει τουλ. εναμιση χρονο προετοιμασια) αλλα εκει ειχες να αντιμετωπισεις αλλο προβλημα διοτι ειχε παρα πολυ ζεστη εκεινη τη μερα.προσπαθησε να διατηρεις τα μελανια σου δροσερα (εγω τα ειχα βαλει σε μια σακουλα με κρυα μπουκαλακια νερου και πορτοκαλαδες σε μια φαση και ευτυχως δε μου πολυχαλασαν) οποτε παρε κανενα φορητο ψυγειακι μαζι σου!!!(17.9 στο γραμμικο)

κυριως θα σ ελεγα να προσεξεις στη διαρκεια της χρονιας να δινεις πολυ σημασια στο σχεδιο διοτι εχει πολυ μεγαλο συντελεστη και μπορει να σε σωσει απο καποια ατυχια σε αλλο μαθημα...ετσι και αλλιως ειναι πολυ πιο ευχαριστο απο τα υπολοιπα!και θα ηταν καλο να εχεις φτασει σε ενα καλο επιπεδο τωρα το καλοκαιρι...και να πας σε μεγαλο οργανωμενο φροντιστηριο...

επισης να συνεχισω...λογω της ζεστης τα χερια ιδρωνουν πολυ ...στο ελευθερο ειχα παρει μαντιλακια οινοπνευματος αλλα τλκ πρεπει να ειχαν λιγη γλυκερινη μεσα και μ κολλουσαν λιγο τα χεριαα..στο γραμμικο ομως πηρα μαζι μου ενα μπουκαλι λευκο οινοπνευμα που ηταν το καλυτερο γιατι εξατμιζεται κατευθειαν και δροσιζει!(σε μια φαση εριχνα πανω μου οινοπνευμα μπας και δροσιστω!)επισης να ντυθειτε ελαφρα!οχι τζην και τετοια θα σκασετε !εγω ειχα παει και τις δυο μερες με σορτσακι και αμανικο ευτυχως!σημασια εχει η ανεση!και να ελεγξετε οτι εχετε μαζι σας ολα τα πραγματα!

παντως το εξαωρο περναει χωρις να το καταλαβετε και ειναι απιθανο να τελειωσετε πχ στο 5ωρο διοτι απλως τα θεματα ειναι φτιαγμενα για ακριβως 6 ωρες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! έγραψε στις 13:49, 10-08-08:

thanx για τις συμβουλές. ειλικρινά βοήθησες πάρα πολύ. εγώ κάνω σχέδιο απο καλοκαίρι γ' γυμνασίου, οπότε εχω αρκετή εμπαιρία ήδη. όσο για το μεγάλο φροντιστήριο... πολύ μανίκι. έκανα ένα μηνα Αθήνα κ τα παιξα... άσε που άλλα μαθαίναμε εδώ κ άλλα εκεί.

παντως δεν είχαν όλοι μαύρο πίνακα για φόντο. κάποιοι ήταν τυχεροί κ είχαν άσπρους (απ αυτόυς για το μαρκαδόρο). αυτό είναι πολύ άδικο όμως!

το θέμα του γραμμικού κατάφερα να το δώ κι εγώ. ναι, ήταν αρκετά απλό. δυστυχώς, γιατί οι καλύτεροι ξομοιώθηκαν με τους υπολοιπους... απ την άλλη όμως, έδωσε πολλά μόρια. ευτυχώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kay

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kay
H kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H kay έγραψε στις 15:05, 10-08-08:

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙ!Ἅ δεν το ειχα μαθει αυτο για τον ασπρο πινακα!τι ηλιθιοι!!!ε οχι!αισχος!προφανως επειδη ειναι ασχετοι ολοι εκει μεσα ...

καλα αν κανεις απο την τριτη γυμνασιου σχεδιο θα σου φανουν παιχνιδακι ολα!

Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! έγραψε στις 15:31, 11-08-08:

κι όμως ισχύει. ετυχε τις μέρες που δίντετε να κάνω μαθήματα στν Αθήνα κ άκουγα τις διαμαρτυρίες... Αχ μακάρι να ναι όπως τα λες! ακόμα νιώθω αρκετά ανασφαλής...

Παράθεση

kay

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kay

H kay έγραψε στις 10:41, 12-08-08:

στο σχεδιο αν πας με ηρεμια και δεν ειναι αντιξοες οι συνθηκες (πχ 44 βαθμοι κελσιου στην αιθουσα εξετασης) ειναι σιγουρο οτι θα γραψεις το μεγιστο των δυνατοτητων σου...δε χρειαζεται αγχος:no1:

Παράθεση

mord79 (αnνa)

Φοιτητής

H mord79 έγραψε στις 12:08, 12-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από kay
εγω εδωσα φετος...
να πω οτι το ελευθερο ΔΕΝ ειναι ελευθερο...υπαρχουν πολλοι σημαντικοι κανονες που πρεπει να εχεις υποψιν σου ...

καλα δεν ειπαμε να τους το κανεις κυβιστικο η σουρεαλιστικο αλλα οχι και οτι ειναι τελειως περιορισμενο απο κανονες οπως το γραμμικο

Παράθεση

kay

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kay

H kay έγραψε στις 22:34, 14-08-08:

οταν λεμε ελευθερο εννουμε ελευθερο απο γραμμικα οργανα σχεδιασης:thanks:

Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! έγραψε στις 21:32, 27-08-08:

ακριβως. το μονο που εχεις ειναι η βελονα, κι αυτη μονο στις μεγαλες αναλογιες κ τις κλισεις βοηθα. ολα τα υπολοιπα ειναι χερι κ ματι...

Παράθεση

starzy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη starzy
Ο starzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O starzy έγραψε στις 08:13, 11-07-09:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στο σχέδιο πρέπει ο υποψήφιος να περάσει τη βάση και στα δύο σχέδια ή αν αυτό δεν είναι απαραίτητο...
Για παράδειγμα αν κάποιος γράψει 9 και 11 τότε ο βαθμός του ειδικού μαθήματος είναι το 10 ή δεν έχει δικαίωμα να δηλώσει τις σχολές που το απαιτούν?

Παράθεση

mord79 (αnνa)

Φοιτητής

H mord79 έγραψε στις 08:30, 11-07-09:

ειμαι 95% σιγουρη οτι πρεπει να περασεις και τα δυο

Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! έγραψε στις 16:07, 11-07-09:

δυστυχως πρεπει να περασεισ και τα δυο... εχω φιλη που επαθε ακριβως αυτο και δεν περναει πουθενα τωρα... αλλα κι εγω που ειμαι λιγο πανω απ τη βαση, ε, δν εχω και τισ τρελες επιλογες... σκεφτεσαι να δωσεις? ή εδωσες?

Παράθεση

starzy

Φοιτητής

Ο starzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O starzy έγραψε στις 16:16, 11-07-09:

Όχι,έδωσα αλλά ευτυχώς πέρασα και στα δύο σχέδια...

Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! έγραψε στις 16:29, 11-07-09:

μπραβο! πως πηγες? που λες να εισαι??

Παράθεση

starzy

Φοιτητής

O starzy έγραψε στις 16:32, 11-07-09:

Καλά τα πήγα,Είμαι 400 μόρια πάνω από το ΕΜΠ οπότε μάλλον ΕΜΠ,ελπίζω δηλαδή.Εσύ?

Παράθεση

jean1991

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη jean1991
H jean1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H jean1991 έγραψε στις 00:31, 12-07-09:

Και τα δυο πρέπει να τα περάσεις.. τουλάχιστον 10 διαφορετικα κοβεσαι.. πως τα πήγατε γενικά στο σχέδιο? έδωσε η κολλητή μου και τα πήγε πολύ καλα γραμμικό αλλα ελεύθερο περίμενε περισσότερο.. τις βάσεις πως τις βλέπετε για φέτος?

Παράθεση

jean1991

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη jean1991
H jean1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H jean1991 έγραψε στις 12:31, 12-07-09:

starzy πως τα πήγες στις πανελλήνιες? και πόσο στο σχέδιο?

Παράθεση

starzy

Φοιτητής

O starzy έγραψε στις 17:29, 12-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από starzy
Καλά τα πήγα,Είμαι 400 μόρια πάνω από το ΕΜΠ οπότε μάλλον ΕΜΠ,ελπίζω δηλαδή.Εσύ?

Παράθεση

penny_22

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη penny_22
H penny_22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H penny_22 έγραψε στις 13:33, 13-07-09:

που λέτε να φτάσει η αρχιτεκτονική αθήνας;

Παράθεση

Αμαλιτσα (αμαλια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αμαλιτσα
H αμαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Αμαλιτσα έγραψε στις 21:19, 19-09-09:

Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε λεγοντας μου ποιες σχολες χρειαζονται να δωσεις και σχεδιο ?

προσωπικα με ενδιαφερει να μαθω για την σχολη Σχεδιασμου και Τεχνολογιας ξυλου και επιπλου .

Ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 21:20, 19-09-09:

οχι η σχολη αυτη δε χρειαζεται σχεδιο,εξακριβωμενο αυτο
σχεδιο γραμμικο και ελευθερο χρειαζεται σιγουρα η αρχιεκτονικη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 21:22, 19-09-09:

και η γραφιστικη

Παράθεση

Αμαλιτσα (αμαλια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αμαλιτσα
H αμαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Αμαλιτσα έγραψε στις 22:05, 19-09-09:

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ^.^

Παράθεση

mord79 (αnνa)

Φοιτητής

H mord79 έγραψε στις 08:40, 21-09-09:

Παράθεση

penspinner

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη penspinner
Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O penspinner έγραψε στις 16:39, 24-09-09:

Χαιρετώ,
ένας φίλος μου θέλει να περάσει γραφιστική και 3d animation και όπως μου λέει χρειάζεται να δώσει στις πανελλήνιες σχέδιο. Στο σχολείο είναι ο μοναδικός που θέλει σχέδιο και για αυτό δεν του φτιάχνουν τμήμα. Έτσι θα κάνει φροντηστήριο. Το ερώτημα είναι το εξής:

Χρειάζεται να έχει διδαχθεί το μάθημα στο σχολείο για να το δώσει πανελλαδικά?

Γιατί από όσο ξέρω το αοθ μόνο αν το έχεις διδαχθεί στο σχολείο μπορείς να το δώσεις. Για το σχέδιο? ξέρει κανείς?

Παράθεση

mord79 (αnνa)

Φοιτητής

H mord79 έγραψε στις 16:55, 24-09-09:

οχι, το σχεδιο δεν ειναι σαν το αοθ
εγω εδωσα χωρις να εχω κανει στο σχολειο

Παράθεση

ΚαπαΒητας

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη ΚαπαΒητας
Ο ΚαπαΒητας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O ΚαπαΒητας έγραψε στις 00:20, 26-09-09:

εγω επειδη εδινα ξερω οτι σε αλλα σχολεια ειναι πολυ αυστηροι ενω σε αλλα οχι τοσο...
αυτο που λεει για το μαυροπινακα ισχυει μαλιστα στη ταξη που ημουνα εγω ειχαμε μαυρο κ σε ολες τις αλλες αιθουσες μαυρο...
το χαρτι φετος οντωσ ηταν μαπα καπςσ σαν "λιγμενο"
τα πολυ μαλακα μολυβια δν μουντζουρωνουν απλα αλλα κ σε πολυ ακραιες συνθηκες θερμοκρασιας λιωνουν(:!::!::!...
οι οποιες βεβαια δν θα υπαρχουν γτ δινεις 8 το πρωι μαθημα...μη περιμενεις να μπεις κ να πεθανεις επειδη το συστημα εινα γτπ δν σημαινει οτι ειναι τοσο χαλια...
να φροντισεις να γραφει στο πινακα η σωστη ωρα εκκινησης (θα ρωτησεισ τον υπευθυνο οταν θα δωθουν τα θεματα κ θα του πεις να το γραψει στο πινακα)γιατι πολλοι καθηγητες βαριουνται να κατσουν 6ωρο(πανε μονο για παραπανω λεφτα πολλεσ φορες)κ τα περνουν πιο νωρις...στο γραμμικο δν θα επιτρεψεις για ΚΑΝΕΝΑ λογο σε οποιοινδηποτε να ακουμπισει το γραπτο παρα μονο οταν το δωσεισ κ δν θαα δανισεις σε ΚΑΝΕΝΑ (ουτε στη ξανθια με τα πλουσια προσοντα(εμενα μπροστα μου μια τετοια καθοτανε) ουτε στο δυμετρο κουκλο)τα πραγματα σου...
παρς κ υγρα μαντηλια(οχι με οινοπνευμα)αλλα κ χαρτομαντηλα για τν ιδρωτα...στη χειροτερη κ ενα μικρο ανμεμιστηρακι...μν ανησυχεις παντως ειναι ενδιαφερουσα διαδικασια κ μη περιμενεις οτι θα παε κ θα χαλασουν οι ραπιδογραφοι,θα κοπει το σκοινι του παραλληλου ο καφες του επιτηρητη θα καταληξει στο γραπτο σου η υπεροχη γραφη σου θα γινει μια μεγαλη μουντζουρα κλπ(βασικα με τη γραφη ψαξ'το εχει κολπο για να μη μουντζουρωνει τοσο οσο μια "χυμα")...ολα θα πανε καλα!

Παράθεση

giorgos46

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη giorgos46
Ο giorgos46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O giorgos46 έγραψε στις 16:07, 30-09-09:

Γεια σας παιδια ειμαι αποφοιτος λυκειου και φετος θα ξαναδωσω πανελληνιες γιατι δεν μου αρεσε η σχολη που περασα. Αν και λιγο καθυστεριμενα θελω να δωσω και γραμμικο και ελευθερο σχεδιο. Οσοι εχετε δωσει αυτα τα μαθηματα μπορειτε να με συμβουλεψετε ποια βιβλια να αγορασω; Εχω προμηθευτει μεχρι στιγμης το βιβλιο γραμμικου σχεδιου της β' λυκειου; Υπαρχει και το αντιστοιχο για γ' λυκειου; γιατι δεν το βρηκα... οπως δεν βρηκα ουτε για το ελευθερο σχεδιο. Ακομη αν υπαρχουν καποια αξιολογα εξωσχολικα και ποια ειναι αυτα... Ευχαριστω!

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 16:43, 30-09-09:

θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις μαθηματα σχεδιου σε φροντιστηριο...

Παράθεση

napstor

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη napstor
Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O napstor έγραψε στις 16:49, 30-09-09:

απο του οργανισμου θα βρεις
γραμμικο,ελευθερο σχεδιο για β+γ λυκειου.τεχνικο σχεδιο β+γ λυκειου.αρχιτεκτονικο σχεδιο,μονο για γ λυκειου.

οσο για εξωσχολικα,ψαξε και θα βρεις πολλα.

παντως,καλυτερα να αρχισεις φροντιστηριο γιατι πρεπει να τα δεις να εφαρμοζονται αυτα που θα διδαχτεις.

Παράθεση

Peter Punk

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Peter Punk
Ο Peter Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O Peter Punk έγραψε στις 13:14, 12-10-09:

Μολις εμαθα οτι η σχολη που με ενδιαφερει θελει ΣΧΕΔΙΟ...ΕΛΕΟΣ. . .
Πειτε ιδεες....τι να κανω;

Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 13:15, 12-10-09:

Να ξεκινησεις οσο προλαβαινεις.
Τι σχολη ειναι;
Τα ψαχνουν αυτα...

Παράθεση

Peter Punk

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Peter Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O Peter Punk έγραψε στις 12:41, 19-10-09:

ε ναι αλλα περυσι που ρωτουσα μου ελεγαν οτι δεν χρειαζεται!!!!!!!!!!
Τει Φωτογραφιας κ Οπτικοακουστικων ειναι..
Βασικα την βαση θελω να πιασω μονο!!!!!!!!
τι να κανω????????????????

Παράθεση

Peter Punk

Μαθητής Γ' λυκείου

O Peter Punk έγραψε στις 00:14, 10-01-10:

ρε παιδια γω θελω μονο βαση να πιασω και στα 2 σχεδια...ειναι πολυ δυσκολο???
εχω απελπιστει,πραγματικα...αν δεν γραω 10 , τον ΠοΥλΟ....

Παράθεση

Pemptousia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pemptousia
H Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Pemptousia έγραψε στις 15:43, 13-01-10:

καλά πήγαινες για μια σχολή και δεν ήξερες ότι ήθελε σχέδιο?
άρχισε μαθήματα... τι άλλο μπορείς να κάνεις?

Παράθεση

ΕΥΘΥΜΗΣ

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη ΕΥΘΥΜΗΣ
Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Ιδιωτική σχολή και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O ΕΥΘΥΜΗΣ έγραψε στις 16:17, 13-01-10:

E που να φανταστει ρε οτι για τμημα φωτογραφιας ηθελε σχέδιο??
Εγω ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να δινουμε το σχεδιο σε πανελλαδικο επιπεδο απλα οταν εισαγωμαστε σε μια σχολη που ειναι απαραιτητο να το διδασκομαστε εκει..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη garch
Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O garch έγραψε στις 16:49, 13-01-10:

Δεν είπε κανείς να το φανταστεί, αλλά όταν μια σχολή είναι μέσα στις επιλογές σου, ψάχνεις καλά να δεις τι απαιτείται, και στο internet και παντού.

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Δηλαδή γιατί το κάθε φυτό που μπορεί να πάρει καλούς βαθμούς σε προγραματισμό-ΑΟΔΕ-στατιστική-έκθεση ή μπορεί να γράψει καλά μαθηματικά-φυσική να περνάει σε μια σχολή αρχιτεκτονικής πχ, ενώ δεν έχει ιδέα για το αντικείμενο, δεν έχει καμμία αίσθηση του χώρου κλπ, και μάλιστα να στερήσει τη θέση από κάποιον που το θέλει πολύ και ίσως αποδειχτεί και πολύ καλύτερος στο μέλλον?
Το σχέδιο είναι ακριβώς το ίδιο με την αρμονία και τις ξένες γλώσσες. Για να σπουδάσεις κάτι πρέπει να έχει και τις απαραίτητες ικανότητες/γνώσεις. Δεν θα έρθει το πανεπιστήμιο που υποτίθεται ότι παρέχει και εκπαίδευση ενός επιπέδου να συμπληρώσει και να διορθώσει τις ελλείψεις του λυκείου. Ούτε είναι υποχρεωμένο το πανεπιστήμιο να πληρώνει τα κενά του καθενός που δεν ξέρει τι θέλει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 18:15, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Peter Punk
Μολις εμαθα οτι η σχολη που με ενδιαφερει θελει ΣΧΕΔΙΟ...ΕΛΕΟΣ. . .
Πειτε ιδεες....τι να κανω;
Η σχολή σου δεν θέλει σχέδιο, άμα πιάσεις την βάση γενικά μπορείς να μην δώσεις. Το σχέδιο είναι για να πάρεις extra μόρια, αν δεν θες δεν δίνεις...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

O garch έγραψε στις 19:01, 13-01-10:

Να πιάσεις τη βάση τουλάχιστον πρέπει και στα σχέδια. Είναι υποχρεωτικό απ' όσο ξέρω (μέχρι πέρσι τουλάχιστον ήταν, δεν νομίζω να άλλαξε κάτι).

Παράθεση

gogokostaki (Γωγώ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gogokostaki
H Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαιδευτικών Πολιτικών Δομικών Έργων ΑΣΠΑΙΤΕ Αθήνας και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H gogokostaki έγραψε στις 19:47, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από michael92
Η σχολή σου δεν θέλει σχέδιο, άμα πιάσεις την βάση γενικά μπορείς να μην δώσεις. Το σχέδιο είναι για να πάρεις extra μόρια, αν δεν θες δεν δίνεις...
Παιδιά όσες σχολές θέλουν σχέδιο το απαιτούν, δεν είναι προεραιτικό. Και φυσικά για να τις δηλώσει κάποιος πρέπει να πιάσει 10 και στα δύο σχέδια αλλιώς δεν έχει δικαίωμα να τις συμπεριλάβει στο μηχανογραφικό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 19:58, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από gogokostaki
Παιδιά όσες σχολές θέλουν σχέδιο το απαιτούν, δεν είναι προεραιτικό. Και φυσικά για να τις δηλώσει κάποιος πρέπει να πιάσει 10 και στα δύο σχέδια αλλιώς δεν έχει δικαίωμα να τις συμπεριλάβει στο μηχανογραφικό.
Α ναι; Ε θα τα έδινα έτσι κι αλλιώς οπότε δεν έχω πρόβλημα

Παράθεση

Βικτωρία39112

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Βικτωρία39112
H Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Φοιτητής του τμήματος Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Βικτωρία39112 ..................Ζzzzzzzzz έγραψε στις 22:33, 05-02-11:

καλησπερα ,δινω φετοσ στισ εξετασεισ ελευθερο σχεδιο ,με σκοπο να περασω σε καποια απο τισ σχεδιαστικεσ σχολεσ, και για αυτο το λογο θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε μερικεσ συμβουλεσ στο τι να προσεξω και τισ λεπτομεριες που θα κανουν την διαφορα....αν μπορει να με συμβουλεψει καποιοσ σχετικοσ καθηγητησ ή καποιοσ που εχει βαθμολογησει σχεδια για πανελληνιεσ .....θα ηταν ακομη καλυτερα ,merci....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xrusa!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xrusa!
H xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H xrusa! έγραψε στις 14:21, 11-02-11:

Εγώ δεν έχω δώσει πανελλήνιες γενικά... είμαι ακόμα β λυκείου και κάνω μαθήματα ελ. σχεδίου στο σχολείο (δεν θα δώσω πανελλαδικά) αλλά θα σου πω τι μας έχει πει ο καθηγητής μας.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιείς πολύ μαλακά μολύβια του τύπου 5B γιατί μετά δεν τα παιρνας με φεταφιξ και αυτοί βάζουν τα σχέδια το ένα πάνω στο άλλο και δημιουργούνται μουτζούρες. Χρησιμοποίησε πιο σκληρά μολύβια και εκεί που θέλεις να το κάνεις πιο σκούρο πέρνα το πιο πολλά χέρια. Επήσεις να ζητήσεις να αλλάξεις θέση αν γίνεται σε περίπτωση που σε βάλουν να έχεις φόντο κάτι πολύ σκούρο π.χ μαύρο πίνακα (από όσο ξέρω μπορείς να αλλάξεις θέση αλλά δεν είμαι κ σίγουρη)
Να μην κάτσεις πολύ μακρία αλλά ούτε πολύ κοντά από το αντικείμενο σχεδίασης για να μην κάνεις λάθος στις διαστάσεις. Αυτά από εμένα! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Βικτωρία39112

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Βικτωρία39112
H Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Φοιτητής του τμήματος Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Βικτωρία39112 ..................Ζzzzzzzzz έγραψε στις 22:13, 14-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από xrusa!
Εγώ δεν έχω δώσει πανελλήνιες γενικά... είμαι ακόμα β λυκείου και κάνω μαθήματα ελ. σχεδίου στο σχολείο (δεν θα δώσω πανελλαδικά) αλλά θα σου πω τι μας έχει πει ο καθηγητής μας.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιείς πολύ μαλακά μολύβια του τύπου 5B γιατί μετά δεν τα παιρνας με φεταφιξ και αυτοί βάζουν τα σχέδια το ένα πάνω στο άλλο και δημιουργούνται μουτζούρες. Χρησιμοποίησε πιο σκληρά μολύβια και εκεί που θέλεις να το κάνεις πιο σκούρο πέρνα το πιο πολλά χέρια. Επήσεις να ζητήσεις να αλλάξεις θέση αν γίνεται σε περίπτωση που σε βάλουν να έχεις φόντο κάτι πολύ σκούρο π.χ μαύρο πίνακα (από όσο ξέρω μπορείς να αλλάξεις θέση αλλά δεν είμαι κ σίγουρη)
Να μην κάτσεις πολύ μακρία αλλά ούτε πολύ κοντά από το αντικείμενο σχεδίασης για να μην κάνεις λάθος στις διαστάσεις. Αυτά από εμένα! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!
Ευχαριστω για την βοηθεια.βασικα αυτο που και εσυ ειπεσ οτι τα βαζουν το ενα πανω στο αλλο και κανουν σκιεσ το σκεφτηκα και εγω ,αλλα το αλλο για το μαυρο φοντο??γιατι ειναι χειροτερο απο ενα λευκο φοντο??αμα εχεισ και αλλεσ τετοιεσ συμβουλεσ αν μπορεισ να τισ δημοσιευσεισ ...θα σε ευχαριστουσα πολυ.

Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

O garch έγραψε στις 22:30, 14-02-11:

Το φόντο αποτελούσε πάντα πρόβλημα, και δεν υπάρχει standard συμβουλή. Το 2008 είχε γίνει χαμός γιατί τα μισά εξεταστικά κέντρα είχαν πράσινους πίνακες, άλλα μαύρους και άλλα λευκούς... Οπότε το καλύτερο είναι να δεις και να κρίνεις τι είναι καλύτερο τη μέρα που θα δώσεις.

Μάθε να δουλεύεις καλά το 2Β σε επίπεδο να μπορείς να κάνεις τα πάντα με αυτό, και να μη χρειάζεσαι πιο σκληρά μολύβια για τους ανοιχτούς τόνους. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς σκληρά μολύβια όπως το 2Η σπάνια, γιατί βγάζουν μια άλλη ποιότητα γκρίζου που μπορεί να "χαλάσει" το σχέδιο.
Και φρόντισε να αποδώσεις όσο είναι δυνατόν και τους ακραίους τόνους, το μαύρο και το λευκό να υπάρχουν μέσα στο σχέδιό σου για να υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Lilly27, Stark21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους