Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,136 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,438 μηνύματα σε 95,995 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 680 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 00:37, 17-10-09:

εγω δηλωνω λατρης του υπεροχου αυτου μαθηματος!!!! οι περισσοτεροι ομως το κατηγορουν "δεν καταλαβαινω τιποτα", "το απαιχθανομαι"...να φανταστειτε ξερω ανθρωπους που δηλωνουν θεωριτικη κατευθυνση μονο και μονο για να γλιτωσουν τα μαθηματικα. εγω απο α'γυμνασιου διαβασα απο ενδιαφερον μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων (μεχρι και β'λυκειου ειχα διαβασει). θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας: γιατι τοση απαιχθεια? τι σας κανει να το μισειτε? μηπως σας αρεσουν αλλα δεν τα καταλαβαινετε?...αργοτερα ισως γραψω καποιες συμβουλες για το πως να διαβαζετε μαθηματικα με σωστη μεθοδολογια....απλα απαντηστε μου!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη orathac
Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O orathac έγραψε στις 00:39, 17-10-09:

Θεωρητικά μ'αρέσουν και στους πιο πολλούς φαντάζομαι, αλλά σκέτα μαθηματικά σε πράξη δεν. Οπουδήποτε όμως και αν συνδυάσεις τα μαθηματικά είναι ωραία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 00:44, 17-10-09:

και εγω ειχα προβλημα και δεν μπορουσα στην αρχη να τυπωσω στο χαρτι με τυπους αυτα που ηξερα σε θεωρια....γραψτε ολους τους μαθηματικους τυπους που υπαρχουν σε ενα τετραδιο (4-5 σελιδες πιανουν το πολυ), μετα μαθενετε τους απ'εξω με συνεχης επαναληψεις και προσπαθηστε να εντοπιζεται τις περιστασεις οπου χρησιμοποιουνται οι τυποι μεσα στις ασκησεις...+πολυ καλο διαβασμα τις ταυτοτητες!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη orathac
Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O orathac έγραψε στις 00:49, 17-10-09:

Αυτά τα ξέρω. Το θέμα είναι ότι τα προβλήματα των μαθηματικών είναι πολύ αόριστα και πολύ νουμερικά και ο εγκέφαλος αδυνατεί να φτιάξει εικόνες στο μυαλό του, ενώ της φυσικής πχ που έχει και μαθηματικά μέσα, είναι πιο εικονικά και μπορεί ο εγκέφαλος να τα επεξεργαστή και με εικόνα και με ήχο.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 00:53, 17-10-09:

ναι, αλλα μην ξεχνας οτι η φυσικη χρησιμοποιει στοιχειωδη μαθηματικα (τυπους, αλγεβρικες παραστασεις, εξισωσεις α' βαθμου κ.τ.λ). οντως η φυσικη ειναι πολυ ενδιαφερουσα....πρεπει να βλεπεις το προβλημα λυμενο και να δεις τι λειπει (οσον αφορα μαθηματικα).
-----------------------------------------
ειτε διαβαζατε απ'το δημοτικο ειτε οχι, το γυμνασιο ειναι μια βαση στα μαθηματικα. αν δεν διαβαζες δημοτικο και διαβασεις γυμνασιο τα κενα καλυπτονται με λιγη δουλεια. αν ομως περιμενεις το λυκειο...εκει δεν σε σωζει κανεις!! διαβαστε καλα στο γυμνασιο, και συνεχιστε δυναμικα στο λυκειο...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,319 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 18:18, 17-10-09:

Και εμένα μου αρέσουν αν και θεωρητική^^

Παράθεση

Pavlitos (Παύλος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Pavlitos
Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 684 μηνύματα.

O Pavlitos έγραψε στις 20:11, 17-10-09:

Μάλλον επειδή δεν διδάσκονται σωστά.

Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη djimmakos
Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 20:14, 17-10-09:

Tα μαθηματικά με του σχολείου δεν έχουν καμία σχέση με την επιστήμη των μαθηματικών.
Δεν προάγουν τη σκέψη.

Παράδειγμα
Μας λένε ότι για να βρούμε τη γωνία δύο ευθείων βρίσκουμε τα παράλληλα διανύσματα και μπλα μπλα μπλα...Λίγοι καθηγητές μπορεί να αναφέρουν και λιγότεροι μαθητές να σκεφτούν να προσαρμόσουν σύστημα συντεταγμένων στο σημείο τομής τους και να δουλέψουν με εφαπτομένες. Και αυτό γιατί δε μας αφήνουν να σκεφτούμε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 20:15, 17-10-09:

Αν τα αγαπησεις θα σ'αγαπησουν κι αυτα, ετσι παει. Πως να σου κανει κλικ ενα μαθημα το οποιο δεν εχεις παρει ζεστα;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 20:17, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
ναι, αλλα μην ξεχνας οτι η φυσικη χρησιμοποιει στοιχειωδη μαθηματικα (τυπους, αλγεβρικες παραστασεις, εξισωσεις α' βαθμου κ.τ.λ). οντως η φυσικη ειναι πολυ ενδιαφερουσα....πρεπει να βλεπεις το προβλημα λυμενο και να δεις τι λειπει (οσον αφορα μαθηματικα).
Τι λες βρε. Διαφορικες εξισωσεις, ολοκληρωτικο λογισμο, γραμμικη αλγεβρα, διαφορες γεωμετριες... μην κοιτας τη φυσικη που κανεις στο σχολειο

Παράθεση

tiger

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη tiger
H tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H tiger έγραψε στις 20:21, 17-10-09:

Εμεις μεχρι την γ γυμνασιου ειχαμε πολυ καλους καθηγητες και καταλαβαιναμε τα παντα αλλα στο λυκειο εχουμε καθηγητες που μιλανε ασταματητα 40 λεπτα και δεν καταλαβαινουμε τιποτα και ετσι δεν μας αρεσουν!!

Παράθεση

Pavlitos (Παύλος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Pavlitos
Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 684 μηνύματα.

O Pavlitos έγραψε στις 20:58, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Djimmakos
Tα μαθηματικά με του σχολείου δεν έχουν καμία σχέση με την επιστήμη των μαθηματικών.
Δεν προάγουν τη σκέψη.

Παράδειγμα
Μας λένε ότι για να βρούμε τη γωνία δύο ευθείων βρίσκουμε τα παράλληλα διανύσματα και μπλα μπλα μπλα...Λίγοι καθηγητές μπορεί να αναφέρουν και λιγότεροι μαθητές να σκεφτούν να προσαρμόσουν σύστημα συντεταγμένων στο σημείο τομής τους και να δουλέψουν με εφαπτομένες. Και αυτό γιατί δε μας αφήνουν να σκεφτούμε...
Το τόπικ είναι στη ΄Β Λυκείου στην θετική και τεχνολογική κατεύθυνση άρα μιλάμε για τα μαθηματικά του σχολείου. Και συμφωνώ μαζί σου στο ότι τα μαθηματικά που κάνουμε δεν προάγουν τη σκέψη.

Παράθεση

pianista@ss (Μελίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη pianista@ss
H Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H pianista@ss έγραψε στις 21:07, 17-10-09:

πιστεύω ότι φταίει η στάση που κρατάμε απέναντι στα μαθηματικά.....το θεωρούμε ως ένα δύσκολο και δυσνόητο μάθημα χωρίς να μπούμε στον κόπο να το κατανοήσουμε σε βάθος!!!! έτσι δημιουργούμε ταμπού απέναντι στο μάθημα και το θεωρούμε δύσκολο....!!!!!!!!!:thanks:

Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη djimmakos
Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 21:16, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Pavlitos
Το τόπικ είναι στη ΄Β Λυκείου στην θετική και τεχνολογική κατεύθυνση άρα μιλάμε για τα μαθηματικά του σχολείου. Και συμφωνώ μαζί σου στο ότι τα μαθηματικά που κάνουμε δεν προάγουν τη σκέψη.
Mίλησα εγώ για ανώτερα μαθηματικά; Δε νομίζω. Απλώς ανέφερα ότι ένας από τους λόγους που δεν αρέσουν είναι γιατί αποκρύπτουν την αληθινή ομορφιά των μαθηματικών. Μη βλέπουμε και ό,τι θέλουμε

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:31, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Pavlitos
Η διεύρυνση της μαθηματικής σκέψης μπορεί να επιτευχθεί μέσω διδασκαλίας απαγκιστρωμένης από την τεχνική της παπαγαλίας των θεωρημάτων και των...ασκήσεων και της εκμάθησης σωστής μαθηματικής γραφής κάτι που είναι άγνωστο στο Ελληνικό σχολείο. Καλύτερα να μαθαίνουμε λιγότερα αλλά καλύτερα. Δεν χρειάζονται οι "εκλαϊκευμένοι" διαφορικοί λογισμοί (και οι μιγαδικοί αριθμοί) της γ' λυκείου κατεύθυνσης και οι "εκλαϊκευμένες" αναλυτικές γεωμετρίες (ή και οι θεωρίες αριθμών) της β'λυκείου κατεύθυνσης. Είμαστε μάλλον οι μοναδικοί στην Ε.Ε. που διδασκόμαστε "εκλαϊκευμένη" πανεπιστημιακή ύλη μαθηματικών πρώτου εξαμήνου Μαθηματικού Τμήματος. Δεν υπάρχει πιστεύω, μεγαλύτερη ζημιά στην επιστήμη, από να την παρουσιάζεις εκλαϊκευμένη.

Φίλε Pavlitos, το ξέρεις πόσα παιδιά εισάγονται στο Πανεπιστήμιο και δεν γνωρίζουν πότε βάζουμε ισοδυναμία και πότε συνεπαγωγή, δηλ., την μαθηματική λογική μιας απόδειξης θεωρήματος; Ας μαθαίνουμε πρώτα αυτό και μετά ας επιδιώξουμε να μάθουμε τα "σωστά" μαθηματικά που θέλουμε.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 01:04, 18-10-09:

ε μα βγαινει ο αλλος και γαζωνει τον πινακα με συμβολα, πραξεις, μεταβλητες...χαμος!!! μετα καθεται και λεει, λεει, λεει μεχρι να κρουσει ο κοδον!!!! ετσι οι μαθητες παρεξηγουν αυτο το μαθημα...αν θελετε να μαθετε μαθηματικα διαβαστε εξω απ'το σχολειο συστηματικα γιατι αλλιως εχετε γεια βρυσσουλες!!!!! εμενα παντως ειναι το αγαπημενο μου μαθημα!!!!

Παράθεση

athinouli

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 09:13, 25-10-09:

παιδιά δε ξέρω τι λέτε αλλά καλύτερο μάθημα, απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
πιστεύω ότι αυτοί που λένε πως δε τα πάνε τα μαθηματικά, το κάνουν από συνήθεια όπως εγώ με την ιστορία, που μου λές ιστορία και χασμουριέμαι, αλλά αν καθίσω να διαβάσω κάτι γίνεται.. έτσι και αυτοί λένε και μόνο στην ιδέα, δεν αξίζει τον κόπο να κάτσω να διαβάσω γιατί είναι χάσιμο χρόνου αφού δε καταλαβαίνω με καμία κυβέρνηση..
εγώ προσωπικά στην α γυμνασίου δε τα συμπαθούσα και πολύ, αλλά λόγω καθηγητή από κει που έλεγά 5+5=25.. τώρα τα λατρεύω και δηλώνω πως δε θα πήγαινα σχολείο αν δεν είχαμε μαθηματικά! σιγά μην υπήρχε σχολείο χωρίς μαθηματικά..

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 15:34, 25-10-09:

λοιπον, καιρος να αποκαλυψω κατι......τα λατρευω κι εγω!!!!!!!! να φανταστητε απο το νηπιαγωγιο παρακαλουσα τον ξαδερφο μου (παθος κι αυτος με τα μαθηματικα) να μου μαθει....ετσι πριν παω πρωτη δημοτικου ηξερα τις 4 βασικες πραξεις απ'εξω κι ανακατωτα!!!! στην 6η αρχισα να διαβαζω μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων....μεχρι την β'γυμνασιου ειχα φτασει σε υλη γ'λυκειου (ενταξει δεν τα καταλαβαινα ολα, ουτε μπορουσα να λυσω ασκησεις αλλα ετσι που τα διαβαζα ξανα και ξανα κατι παραπανω εμαθα). φυσικη, χημεια, βιολογια τα ιδια αλλα αργησα καπως να παθιαστω (β'γυμνασιου).

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,699 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 17:15, 25-10-09:

-Καλά , εγώ τα υπεραγαπάω !
Γι'αυτό και θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου πάνω σε αυτόν τον κλάδο επιστήμης !
-Εγώ πιστεύω ότι όλα πρέπει να γίνονται στην ώρα τους !
Τώρα αν κάποιος κάθετε να διαβάζει από 6η δημοτικού λογάριθμους και ολοκληρώματα , τι να πω !?
Νομίζω ότι είναι κακό !
-Ελπίζω καταρχάς οι λογάριθμοι και τα μαθηματικά της Γ' , να μου αρέσουν τόσο και πολύ περισσότερο απ'ότι τώρα !

Παράθεση

athinouli

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 20:15, 25-10-09:

χαχα! Κρις, αυτό το ελπίζω και εγώ..!

Παράθεση

georg13pao

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη georg13pao
Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

O georg13pao www.e-parea.com έγραψε στις 20:27, 26-10-09:

Εγώ πιστεύω πως είναι στερεότυπο :cool:

Παράθεση

Nightwish 4 ever

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Nightwish 4 ever
H Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Nightwish 4 ever έγραψε στις 19:39, 28-10-09:

Τα μαθηματικα στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση δεν διδασκονται σωστα. Γιατι πολυ απλα μαθηματικα(κατα τη γνωμη μου) δεν ειναι η αποστηθιση τυπων.Μαθηματικα ειναι τροπος σκεψης. Και δυστυχως ελαχιστοι καθηγητες μπορουν να το μεταδωσουν αυτο στους μαθητες τους.
Εγώ πιστεύω πως είναι στερεότυπο
Συμφωνω και σε αυτο. Γενικα οταν απο το περιβαλλον σου εχει καλλιεργηθει η ιδεα οτι "τα μαθηματικα ειναι πολυ δυσκολα" μπορει ενας μαθητης να αποθαρρυνθει απο τη μελετη αυτης της επιστημης...

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:56, 28-10-09:

δηλ., θα ήταν καλύτερα, να καλλιεργείται το ψέμα ότι τα μαθηματικά είναι πανεύκολα;

ίσως, σαν άνθρωποι (μαθητές, φοιτητές,..κτλ) θέλουμε το εύκολο και το μασημένο, γι' αυτό και η κοινωνική κατρακύλα!

ο τρόπος σκέψης πώς θα μπορούσε να μεταδωθεί στους μαθητές, όταν τα μαθηματικά εκ φύσεως είναι αφηρημένα (δηλ., συνδυαστική σκέψη);

Παράθεση

dannaros (daniel)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dannaros
Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 992 μηνύματα.

O dannaros ύστερα από άλλα δύο γ@μήσια κάθησε και έγραψε στις 18:25, 29-10-09:

και εμένα μ'αρέσουν τα μαθηματικά, όταν έχουν μια λογική. δε μ'αρέσουν οι ασκήσεις που πρέπει να εφαρμόσεις όποιον τύπο να'ναι και αν είσαι τυχερός να σου βγει. και το πιο ωραίο είναι η γεωμετρία σε αυτήν η οποία σε βοηθά να σκέφτεσαι. άμα δεν ξέρεις γεωμετρία κατά την άποψη μου είναι μείον στα μαθηματικά. μακάρι να διάβαζα και εγώ τα φετινά μαθηματικά πέρυσι ώστε φέτος απλά να έκανα επαναλήψεις και ασκήσεις.

Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ραφαέλα33847
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 16:22, 05-11-09:

Η αντιπάθεια μου για τα Μαθηματικά δεν εξηγείται....

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 16:36, 05-11-09:

Οποιος θελει να μαθει την πραγματικη φυση των μαθηματικων του συνιστω το κλασσικο βιβλιο An introduction to mathematics του A. N. Whitehead ,δυσκολο να το περιγραψει κανεις , οσο για τον ιδιο τον Whitehead ,κεινος μαζι με τον Russell εγραψαν το Principia Mathematica ,το πιο σπουδαιο βιβλιο πανω στην λογικη/φιλοσοφια των μαθηματικων που χει γραφτει απο την εποχη του Αριστοτελη.

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 16:57, 05-11-09:

τα ολοκληρωματα και τα ορια-παλουκι δν προκειται να τα χωνεψω ποτε...παρολο που ειμαι πληροφορικη
ειδικα τα διακριτα μαθηματικα που εχουν κατι κουλαμαρες 2=1 εκει ειναι που τα παιζεις....:s:s

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 19:57, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από nefi
τα ολοκληρωματα και τα ορια-παλουκι δν προκειται να τα χωνεψω ποτε...παρολο που ειμαι πληροφορικη
ειδικα τα διακριτα μαθηματικα που εχουν κατι κουλαμαρες 2=1 εκει ειναι που τα παιζεις....:s:s
Το αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, δικαίωμά σου και άποψή σου! Μην υποτιμάς την επιστήμη των μαθηματικών επειδή δυσκολεύεσαι. Η επιστήμη των μαθηματικών έχει τόσα να προσφέρει αυτόν τον αιώνα σε επιστήμες όπως φυσική, βιολογία και ιατρική. Μην χρησιμοποιείς τον όρο "κουλαμάρες" για τα διακριτά μαθηματικά, έναν ζωντανό ανανεώσιμο κλάδο ο οποίος είναι θεμέλιος για την αλγοριθμική πολυπλοκότητα και τόσες άλλες επιστήμες όπως αύτοματα και τυπικές γλώσσες, νευρωνικά δίκτυα, θεωρία πληροφοριών, θεωρία πιθανοτήτων, επιχειρησιακή έρευνα, δίκτυα υπολογιστών, αστρονομία, οικολογία...κτλ.

Υ.Σ.: Προσωπικά, συχαινόμουν τον προγραμματισμό και μου φαινόταν δύσκολος στα πρώτα έτη. Όμως δεν διαμαρτυρήθηκα. Έστρωσα πωπό και έμαθα. Μπορεί να μην επέλεξα κλάδο σχετικό με πληροφορική, αλλά ενίσχυσα τις γνώσεις μου με κάποια μαθήματα προγραμματισμού, διότι είναι απαραίτητος στην σημερινή εποχή σε πολλές θετικές/ τεχνολογικές επιστήμες.

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 20:21, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Το αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά, δικαίωμά σου και άποψή σου! Μην υποτιμάς την επιστήμη των μαθηματικών επειδή δυσκολεύεσαι. Η επιστήμη των μαθηματικών έχει τόσα να προσφέρει αυτόν τον αιώνα σε επιστήμες όπως φυσική, βιολογία και ιατρική. Μην χρησιμοποιείς τον όρο "κουλαμάρες" για τα διακριτά μαθηματικά, έναν ζωντανό ανανεώσιμο κλάδο ο οποίος είναι θεμέλιος για την αλγοριθμική πολυπλοκότητα και τόσες άλλες επιστήμες όπως αύτοματα και τυπικές γλώσσες, νευρωνικά δίκτυα, θεωρία πληροφοριών, θεωρία πιθανοτήτων, επιχειρησιακή έρευνα, δίκτυα υπολογιστών, αστρονομία, οικολογία...κτλ.

Υ.Σ.: Προσωπικά, συχαινόμουν τον προγραμματισμό και μου φαινόταν δύσκολος στα πρώτα έτη. Όμως δεν διαμαρτυρήθηκα. Έστρωσα πωπό και έμαθα. Μπορεί να μην επέλεξα κλάδο σχετικό με πληροφορική, αλλά ενίσχυσα τις γνώσεις μου με κάποια μαθήματα προγραμματισμού, διότι είναι απαραίτητος στην σημερινή εποχή σε πολλές θετικές/ τεχνολογικές επιστήμες.

το 2=1 παντως μου φαινεται παρανοικο....συγγνωμη κιολας

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:23, 05-11-09:

το 2=1 παντως μου φαινεται παρανοικο....συγγνωμη κιολας
.....άρα η Μαθηματική επιστήμη είναι μια παρανοϊκή επιστήμη; Οι Μαθηματικοί απόφοιτοι (ερευνητές, καθηγητές,...κτλ) είναι παρανοϊκοί άνθρωποι; Δεν σου κάνει εντύπωση πως γίνεται όλες οι επιστήμες να προχωρούν βάση μιας "παρανοϊκής" επιστήμης;

Ok. Έχεις δίκιο. Εσύ ξέρεις καλύτερα...

Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη manos4
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 21:37, 05-11-09:

Εγώ πιστεύω ότι σε πολλούς δεν αρέσουν τα μαθηματικά επειδη είναι κάπως δύσκολα στην κατανόηση τους,πρέπει να σκεφτείς πως βγάινουν διάφορα κτλ.Οι περισσότεροι φαντάζομαι προσπαθούν να τα μάθουν απέξω επειδή βαριούνται να σκεφτούν,έτσι όμως δεν μαθαίνονται τα μαθηματικά.Επίσης πολλά θεωρήματα πιστεύω ότι είναι αόριστα και όχι απόλυτα ακριβή.

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 21:38, 05-11-09:

nefi χωρίς μαθηματικά όμως η πληροφορική..yok.

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 21:41, 05-11-09:

μου αρεσει να μου τα εξηγουν οχι να πετανε κατι και ν κανουν τς εξυπνους κ τους ανωτερους....κ τ περισσοτερα απ αυτα που κανω δν θα μ χρειαστουν πουθενα...

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:42, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από manos4
.Επίσης πολλά θεωρήματα πιστεύω ότι είναι αόριστα και όχι απόλυτα ακριβή.
Για το πρώτο μέρος των όσων είπες, συμφωνώ...:iagree::no1:
Για το δεύτερο μέρος, σου προτείνω:

πίστευε και μη ερεύνα διότι αν ερευνήσεις θα αναθεωρήσεις από το μηδέν

Μεγάλη μπουκιά φάε nefi, μεγάλη κουβέντα μην λες. Έτσι έλεγα και γω για την Γραμμική Άλγεβρα. Νόμιζα ότι δν χρειαζόταν σε μαθήματα φυσικής, που μου άρεσαν...μέχρι που προσγειώθηκα ανώμαλα. :p

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 21:45, 05-11-09:

Για το πρώτο μέρος των όσων είπες, συμφωνώ...:iagree::no1:

και ομως το σωστο φιλε μου ειναι.... "πιστευε και μη, ερευνα" ....δηλαδη ειτε πιστευεις ειτε οχι να ερευνας..

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:47, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanous18
και ομως το σωστο φιλε μου ειναι.... "πιστευε και μη, ερευνα" ....δηλαδη ειτε πιστευεις ειτε οχι να ερευνας..
εδώ έγινε σκόπιμη παραποίηση Θάνο! αμέσως ρε!

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 21:48, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kotatsuneko
Και εμένα μου αρέσουν αν και θεωρητική^^
και σε μενα αν και ημουν θεωρητικη ημουν απο τους ελαχιστους που εγραψαν 19 στη β λυκειου... λατρευα την αλγεβρα!!!
εδώ έγινε σκόπιμη παραποίηση Θάνο! αμέσως ρε!
ναι καλα...οχι οτι δεν το ξερες...:fss: δικαιολογιες..

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 21:54, 05-11-09:

Που το έχουν το 2=1 τα διακριτά μαθηματικά;

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:59, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Που το έχουν το 2=1 τα διακριτά μαθηματικά;
μάλλον εννοεί τα αδιάκριτα μαθηματικά...

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 22:00, 05-11-09:

μάλλον εννοεί τα αδιάκριτα μαθηματικά...
στ διακριτα μας τ εκαναν...

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 22:02, 05-11-09:

Ο Νίκος αστιεύεται

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

O thanous18 έγραψε στις 22:03, 05-11-09:

+10000 στον νικο!!! συμφωνω απολυτα....τα μαθηματικα χρειαζονται παντου για να καταλαβουμε τον κοσμο,παντου στην επιστημη... απλα πως να το κανουμε... δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για να τα καταλαβαινουμε ρε συ... αλλοι πιο ευκολα ,αλλοι πιο δυσκολα, αλλοι καθολου....
υ.γ. τρελαινομαι για απλοποιηση αλγεβρικων παραστασεων!!

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 22:04, 05-11-09:

Wow thanous

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 22:10, 05-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanous18
απλα πως να το κανουμε... δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για να τα καταλαβαινουμε ρε συ... αλλοι πιο ευκολα ,αλλοι πιο δυσκολα, αλλοι καθολου....
υ.γ. τρελαινομαι για απλοποιηση αλγεβρικων παραστασεων!!
...μα δεν ασκώ κριτική σε όποιον-α δεν μπορεί το βάρος των μαθηματικών. Ήμουν σαφής. Εξάλλου δημοκρατία έχουμε. Προσωπικά μου φαίνεται παλούκι, η στατιστική (εκτιμητική και έλεγχοι υποθέσεων) και ότι εμπλέκεται με αυτήν π.χ. επιχειρησιακά μαθηματικά (γραμμικός προγραμματισμός, μέθοδος simplex,...κτλ)...αλλά δεν βγαίνω να το κάνω ντου. ...με πονάει όμως πολύ, διότι συχαίνομαι το μάθημα αυτό (στατιστική) και πρέπει να το διαβάσω για να το περάσω.

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

O thanous18 έγραψε στις 22:12, 05-11-09:

...μα δεν ασκώ κριτική σε όποιον-α δεν μπορεί το βάρος των μαθηματικών. Ήμουν σαφής. Εξάλλου δημοκρατία έχουμε. Προσωπικά μου φαίνεται παλούκι, η στατιστική (εκτιμητική και έλεγχοι υποθέσεων) και ότι εμπλέκεται με αυτήν π.χ. επιχειρησιακά μαθηματικά (γραμμικός προγραμματισμός, μέθοδος simplex,...κτλ)...αλλά δεν βγαίνω να το κάνω ντου. ...με πονάει όμως πολύ, διότι συχαίνομαι το μάθημα αυτό (στατιστική) και πρέπει να το διαβάσω για να το περάσω.
κοιτα εγω δεν εκανα τετοια αλλα η στατιστικη του λυκειου ηταν χαλια...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 01:54, 06-11-09:

στ διακριτα μας τ εκαναν...
Αν μπορείς εξήγησέ το μου λίγο γιατι εχω κανει το μεγαλυτερο μέρος του μαθήματος και δεν το χω συναντήσει. Παίζει βέβαια να ειναι και στη συνδυαστική ανάλυση που ειναι το τελευταίο κεφάλαιο.

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 12:31, 06-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
εγω δηλωνω λατρης του υπεροχου αυτου μαθηματος!!!! οι περισσοτεροι ομως το κατηγορουν "δεν καταλαβαινω τιποτα", "το απαιχθανομαι"...να φανταστειτε ξερω ανθρωπους που δηλωνουν θεωριτικη κατευθυνση μονο και μονο για να γλιτωσουν τα μαθηματικα. εγω απο α'γυμνασιου διαβασα απο ενδιαφερον μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων (μεχρι και β'λυκειου ειχα διαβασει). θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας: γιατι τοση απαιχθεια? τι σας κανει να το μισειτε? μηπως σας αρεσουν αλλα δεν τα καταλαβαινετε?...αργοτερα ισως γραψω καποιες συμβουλες για το πως να διαβαζετε μαθηματικα με σωστη μεθοδολογια....απλα απαντηστε μου!!!!
γενικα ολα αυτα τα θεματα που ανοιγεις ειναι λιγο του στυλ

psychologist or psycho?

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 18:28, 06-11-09:

Για εξήγησέ το αυτό λίγο περισσότερο σε παρακαλώ...:what:

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 20:46, 06-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
Για εξήγησέ το αυτό λίγο περισσότερο σε παρακαλώ...:what:
ένας συνομιλητής είπε: «....επίσης πολλά θεωρήματα πιστεύω ότι είναι αόριστα και όχι απόλυτα ακριβή....»

Όταν λέω πίστευε και μη ερεύνα, εννοώ πως δεν υπάρχει λόγος να κάτσουμε να αποδείξουμε το αντίθετο, προσπαθώντας να πείσουμε κόσμο (όπως και τον συνομιλητή) που λένε και πιστεύουν τέτοια εξωπραγματικά πράγματα. Δημοκρατία έχουμε. Σε όσους αρέσουν. Και θεωρώ αδιανόητο να λέει ένας έφηβος ότι του αρέσουν τα μαθηματικά, από την στιγμή που έχει πλήρη άγνοια από τα αληθινά μαθηματικά... Τα μαθηματικά του λυκείου είναι ένα περιοδικό με τίτλους διαφημίσεων. Ξέρω άτομα που τρελένονταν με τα μαθηματικά του λυκείου, αλλά όταν ήρθαν σε επαφή με τα "αληθινά" μαθηματικά, έπαθαν την πλάκα τους και ξενέρωσαν...αδυνατώντας να μελετήσουν αυτήν την επιστήμη. Τα μαθηματικά, όπως και κάθε άλλη επιστήμη, θέλει στρώσιμο πωπού, συνεχή εξάσκηση και ψάξιμο και όχι ανυπόστατες φλυαρίες του καφενείου ...και δεν χρειάζεται να είσαι ιδιοφυϊας....

Συνήθως, η πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας έχει αρνητική (λόγω άγνοιας) στάση απέναντι στα μαθηματικά καθώς και αρτηριοσκλήρωση λόγω παγιωμένων ηλίθιων απόψεων περί "ασχήμιας", "απάνθρωπης δυσκολίας" και "μη χρησιμότητας" των "καθαρών" μαθηματικών...

Παράθεση

mixalismylife

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mixalismylife
H mixalismylife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H mixalismylife έγραψε στις 00:13, 07-11-09:

ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικες κλισεις..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους