Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,648 εγγεγραμμένα μέλη και 3,079,111 μηνύματα σε 94,964 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1130 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Άγχος και Πανελλήνιες

eLina17 (Ελινα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη eLina17
H Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H eLina17 έγραψε στις 20:04, 12-09-08:

...παντα ημουν καλη μαθητρια...ποτε δεν ειχα Μ.Ο κατω απο 19 κ φετος που θα δωσω πανελληνιες κατι εχω παθειιι... δεν μπορω να συγκεντρωθω κ να κατσω να διαβασω...βαριεμαι κ ολο τεμπελιαζω// ! Μονο Χημεια Κατ μ'αρεσει να διαβαζω κ μαθηματικα Κατ...τα υπολοιπα κ κυριως Βιολογια κ Φυσικη..... ΒΑΡΙΕΜΑιιι/ Τι να κανωωω ??? Πειτεεεε κατι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 20:08, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από eLina17
...παντα ημουν καλη μαθητρια...ποτε δεν ειχα Μ.Ο κατω απο 19 κ φετος που θα δωσω πανελληνιες κατι εχω παθειιι... δεν μπορω να συγκεντρωθω κ να κατσω να διαβασω...βαριεμαι κ ολο τεμπελιαζω// ! Μονο Χημεια Κατ μ'αρεσει να διαβαζω κ μαθηματικα Κατ...τα υπολοιπα κ κυριως Βιολογια κ Φυσικη..... ΒΑΡΙΕΜΑιιι/ Τι να κανωωω ??? Πειτεεεε κατι...
Να αναγκάσεις, βασανιστικά τον εαυτό σου να διαβάσει.

Η βαρεμάρα καταπολεμείται με βαρεμάρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

savvena

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη savvena
H savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H savvena έγραψε στις 20:09, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από eLina17
το κλειδι ειναι να βρεις τροπους να τα κανεις ενδιαφεροντα οπως για παραδειγμα να βρισκεις τις πιο ενδιαφερον πλευρες του μαθηματος

Παράθεση

eLina17 (Ελινα)

Απόφοιτος

H Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H eLina17 έγραψε στις 20:12, 12-09-08:

λες ε ?

Παράθεση

nikosclick

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη nikosclick
Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O nikosclick έγραψε στις 20:13, 12-09-08:

Απενεργοποιείς οτιδήποτε (TV, κινητό, internet, etc...) μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή και συγκεντρώνεσαι. 8 μήνες έμειναν, υπομονή.

Επίσης, το να θέσεις ένα στόχο βοηθάει, δίνοντάς σου κίνητρο.

Παράθεση

savvena

Μαθητής Γ' λυκείου

H savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H savvena έγραψε στις 20:14, 12-09-08:

ναι λεω, απλα για να λεω και την αληθεια προσωπικα εγω δεν βρισκω κατι ενδιαφερον σε αυτα τα μαθηματα εσυ ομως ισως. ε;;;;;;;

Παράθεση

eLina17 (Ελινα)

Απόφοιτος

H eLina17 έγραψε στις 20:16, 12-09-08:

Μπα μη το λες....μονο στην Χημεια κ στα μαθηματικα τα υπολοιπα απαπαπα....αλλαααα Χημικο θελω να περασω δν μπορω να κανω κι αλλιως !

Παράθεση

savvena

Μαθητής Γ' λυκείου

H savvena έγραψε στις 20:20, 12-09-08:

σε καταλαβαινω εγω πηγα θεωριτικη μονο και μονο επειδη δεν συμπαθουσα αυτα τα μαθηματα τι να κανεις ομως υπομονη σκεψου οτι ειναι η τελευταια χρονια, ισως σε παρηγορησει

Παράθεση

eLina17 (Ελινα)

Απόφοιτος

H eLina17 έγραψε στις 20:21, 12-09-08:

Γ λυκειου εισαι κ εσυ τωρα ?

Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Proudqueen
H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 20:26, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikosclick
Απενεργοποιείς οτιδήποτε (TV, κινητό, internet, etc...) μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή και συγκεντρώνεσαι. 8 μήνες έμειναν, υπομονή.

συμφωνω! το να θεσεις ενα στοχο ειναι το σημαντικοτερο πιστευω..τουλαχιστον αυτο εκανα εγω.Ετσι καθε φορα που βαριεσαι ή θες να τα παρατησεις θα σκεφτεσαι το στοχο σου (τη σχολη που θελεις) και αυτο πιστευω θα σου δινει δυναμη.Υπομονη!

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,993 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:32, 12-09-08:

βαλε φωτογραφιες του brand pit στις σελιδες της φυσικης, ξερεις τωρα ταλαντωσεις

και βρες αλλους για τα υπολοιπα βιβλια

σοβαρα τωρα
εγω ελυνα ασκησεις με τα μουσικης

Παράθεση

Lady_Of_Carnage (Ελένα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lady_Of_Carnage
H Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Lady_Of_Carnage έγραψε στις 04:21, 13-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikosclick

:no1:

Παράθεση

savvena

Μαθητής Γ' λυκείου

H savvena έγραψε στις 08:30, 13-09-08:

ναι δυστηχως

Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη m3Lt3D
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε στις 15:03, 05-01-10:

Να σου πω κατι;Στα @@ που δεν εχεις αν θα απογοητευσεις καποιον αλλον.Το θεμα ειναι ο εαυτος σου.Μην σε νοιαζει τι θα πουν οι αλλοι γιατι σπανια εχουν δικιο.
Κατι αλλο:Εχεις αγχος και δινεις πανελληνιες;Λογικα ησουν απο πριν αγχωτικο ατομο.
Και γω ημουν και μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω εν μερει.Μετα την πρωτη λυκειου ομως, αρχισα να βλεπω αλλιως τα πραγματα.Πολυ πιο χαλαραααααα.Ηρθε η 3η λυκειου και δεν ειχα τσιπα πανω μου.Οι γονεις μου πιστευαν οτι δεν θα περασω ουτε μαθηματικο σαμου(γιατι αυτος ηταν ο χαμηλοτερος στοχος μου γιατι μπορω να παρω μεταγραφη αθηνα).Εγω ομως δεν τους εδινα σημασια γιατι ηξερα οτι γουσταρα αυτο που διαβαζα, γιαυτο και δεν χρειαζοταν να διαβασω πολυ.Τελικα;18100(σημασια δεν εχουν τα μορια, τοχω ξαναπει, αλλα το αν πετυχαινεις τον στοχος σου, και εμενα ηταν σεμφε/μαθηματικο).Και πιστευω πως αδικιθηκα στη φυσικη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

Θελω να σου πω πως αμα δεν εχεις αγχος, και περνας καλυτερα την ωρα σου και πιο χαλαρα, και εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να αποδοσεις οσο καλυτερα μπορεις.

Οσον αφορα αυτο με την νομικη, δεν υπαρχει 'κορυφαια σχολη'. ειναι υποκειμενικο αυτο.Αναλογα με το τι θελει ο καθενας, εχει τη δικια του 'κορυφη'.Π.χ. ο πατερας μου μπορουσε να παει νομικη αλλα προτιμησε παιδαγωγικα.(μιλαω για prehistoric age )

Το ξερω πως δεν βοηθησα και πολυ, γιατι ο,τι και να σου γραψει καποιος απο ενα φορουμ, δεν αλλαζει τιποτα, εκτος αν το αποφασισεις μονη σου.Οποτε...να η ροδος να και το πιδημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

superman

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη superman
Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O superman έγραψε στις 15:11, 05-01-10:

δε πειραζει ρε καλα εκανες και τα ειπες!ο,τι θες εδω ειμαστε!δυστυχως δε μπορω να σε συμβουλευσω γιατι κι εγω αντιμετωπιζω παρομοια προβληματα.Το θεμα εισαι εσυ.θα συμφωνησω με τον m3Lt3D στο οτι πρεπει να να δεις τι θελεις εσυ ο ιδιος κια να μη φοβασαι αν θα απογοητευσεις τους αλλους.Πανελληνιες δινεις,δε τρεχεις στο Μαραθωνιο.Κανε την ατομικη σου προσπαθεια κι ο,τι βγει.Ολα καλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Οδυσσέας
Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,338 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 15:42, 05-01-10:

ουτε την νομικη που θεωρειται η κορυφη απο την κατευθθνση μ μπορω να πιασω.
A δηλαδή διαλέγουμε σχολές με βάση το ποιά θα εντυπωσιάσει πιο πολύ τον περίγυρό μας.

Παράθεση

pessimistic

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη pessimistic
Ο pessimistic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O pessimistic έγραψε στις 16:01, 05-01-10:

κοιτα το θεμα μου ειναι πωσ ειμαι αγχωδησ σε καθε τομεα τησ ζωσ μου.χεστηκα για την νομικη κ τι θα μου πουνε οι αλλοι!!!θελω ομωσ να τα παω καλα κ να πιασω την ψυχολογια.αλλα αν δν πιασω ουτε αυτη?πιστευω οτι μ ταιριαζει.δεν αφησα ποτε κανεναν να κανει επιλογεσ για εμενα.απλωσ θελω να φυγω απο αυτη την πολη γιατι καταλαβαινω οτι μου κανει κακο.τεσπα δν μπορω να διαβασω εχω κολλησει τελειως!!!!!!!!!!κ ειλικρινα δν ξερω τι να κανω!!υπολογιζω συνεχεια μορια κ μαντευω τισ βασεισ διαβασμα 000000.
-----------------------------------------
μα ειπα οτι ψυχολογία θελω.οσο και να βγαλω αυτο θα δηλωσω απλωσ πιεζομαι δν ειμαι δηθεν ειλικρινα ουτε που θεωρω κ καμια σπουδαια σχολη την νομικη.η ψυχολογια ειναι επιστημη......

Παράθεση

Athanasoulini:)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Athanasoulini:)
H Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Athanasoulini:) έγραψε στις 16:22, 05-01-10:

[quote=pessimistic;780697]κοιτα το θεμα μου ειναι πωσ ειμαι αγχωδησ σε καθε τομεα τησ ζωσ μου.χεστηκα για την νομικη κ τι θα μου πουνε οι αλλοι!!!θελω ομωσ να τα παω καλα κ να πιασω την ψυχολογια.αλλα αν δν πιασω ουτε αυτη?πιστευω οτι μ ταιριαζει.δεν αφησα ποτε κανεναν να κανει επιλογεσ για εμενα.απλωσ θελω να φυγω απο αυτη την πολη γιατι καταλαβαινω οτι μου κανει κακο.τεσπα δν μπορω να διαβασω εχω κολλησει τελειως!!!!!!!!!!κ ειλικρινα δν ξερω τι να κανω!!υπολογιζω συνεχεια μορια κ μαντευω τισ βασεισ διαβασμα 000000.

Ωχ καημενούλα!!! μην κάνεις και έτσι... κοίτα, θα μιλήσω προσωπικά αλλά και με στοιχεία από εμπειρίες άλλων (συμμαθητών και μη). Ολοι έχουμε κάπου κάπου τις στραβές μας! Μέρες που αγχωνόμαστε λίγο παραπάνω, μέρες που δεν μπορούμε να μάθουμε λέξη, μέρες που δεν καταλαβαίνουμε και πολλά, μέρες που το κεφάλι μας βουρλίζεται,μέρες που έχουμε νεύρα, που ξεσπούμε, μέρες....(1000 παραδείγματα)!
Τι να το κάνεις όμως να τρελαινεσαι!..
Χαλάρωσε, σταμάτα να σκέφτεσαι τις σχολές, την αποτυχία, τα μόρια, κτλ
Κάνε κάτι που σε ευχαριστεί για λίγο!χίλιες φορές να ξεκουραστείς 1 βδομάδα και να συνεχίσεις με καθαρό μυαλό και καλή ψυχολογία, παρά να ρίχνεις τον εαυτό σ σταδιακά (Ασε που αυτή η περίοδος είναι λίγο, εως πολύ, κουραστική για τους περισσότερους! Σου βγαίνει όλη η κούραση μαζί με όλο το άγχος πακέτο!- είμαστε στη μέση της χρονιάς)
Δε μιλώ τυχαία! Και γω ήμουν σημαιοφόρος, απουσιολόγος...
Ωστόσο, δε χρειάζεται να τρελαινόμαστε κι όλας! Όσο για τη σχολή που θες , βάλε στόχο, με ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ...
Όταν έχεις όραμα, αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία, τίποτα δε σε σταματά!
Μίλα και λίγο με τον εαυτό σου, μην αυθυποβάλλεσαι και σκέφτεσαι αρνητικά ή ότι έχεις κάποιο πρόβλημα. Και πάνω απ όλα κλείνε και λίγο τα αυτιά σου όταν σε πρήζουν οι άλλοι με τις φαρφάρες τους! (καταλαβαίνεις)
Ελπίζω να σου έδωσα λίγο δύναμη
Υ.Γ. ξεκουράστηκες καθόλου στις γιορτές?

Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 17:13, 05-01-10:

Ειναι πολλα τα παιδια που αγχνωνοντε τοσο πολυ για τις εξετασεις....δυστυχως ετσι το εχουν καταντησει το σχολειο να διαβαζουμε για 2 βδομαδες κολοεξετασεων....ολοι μας εχουμε αγχος αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο...λυση??? πρωτα ηρεμησε σκεψου ψυχραιμα....μη βαζεις αρνητικες σκεψεις στο μυαλο σου πχ. τι θεματα θα βαλουν?θα γραψω καλα??θα πεσουν οι βασεις?? κτλπ

γτ αυτα ειναι η κυρια αιτια του αγχους(και γω οταν σκεφτομαι τον Μαιο και τις πανελληνιες αγχωνομαι).....μην αφηνεις τον καιρο να περναει,αρχησε να διαβαζεις λιγο οσο μπορεις και σιγα σιγα θα το συνηθισεις....5 μηνες ειναι παιδια καντε μια προσπαθεια να τελιωνουμε με αυτο τον βραχνα που λεγετε πανελληνιες...we can do itttttttttttttttttttttttttttttttttt!!~

Παράθεση

pessimistic

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο pessimistic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O pessimistic έγραψε στις 18:22, 05-01-10:

κοιτα διαβασα αρκετα τισ πρωτεσ μερεσ αλλα μετα τιποτα.δυσκολευομαι να συγκεντρωθω.σκεφτομαι ολα τα κενα που εχω.απο τν κυριακη ειμαι παρα πολυ χαλια ενω ειχα χρονο να διαβασω ολη τηνν ωρα σερνομαι κυριολεκτικα.(κ αυτο που μου την δινει ειναι οτι οταν οι φιλεσ μου περασαν απο αντιστοιχη φαση τισ στηριξα απολυτα.ασχετο αλλα......)πωσ το ξεπερνατε εσεισ ολο αυτο?εχω τρελο αγχοσ...που δν μπορει καποιοσ να φανταστει.κ παλι σορρυ για το πρηξιμο.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 18:34, 05-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από pessimistic
όλα απαίσια φέτος! είμαι φυσικά γ λυκείου για αυτό. αλλά νομίζω ότι είναι πάνω απο εμενα ολο αυτο με τις εξετάσεις. τις τελευταίες μέρες δε, δεν μπορω κ να διαβασω καθολου.το αγχος μου ειναι απιστευτο.παντα διαβαζα κ παντα ειχα παρα πολυ άγχος αλλα τισ προηγούμενες χρονιεσ ειλικρινα τα κατάφερνα με βαθμούς σχεδόν άριστους.φετοσ ομωσ τίποτα. γράφω στο φροντ κ πεθαινω απο το αγχοσ τελικα δν πηγαινω.εχω αρχισει να παιρνω ηρεμιστικα για το αγχοσ μου καθωσ κλαιω τοσο που δεν μπορω.ενω τισ πρωτεσ μερεσ των χριστουγεννων διαβαζα τωρα τπτ.στοχοσ μου ειναι η ψυχολογία.κ το θέλω πολυ.γιατι δν μπορω να προσπαθησω αν κ το θελω τοσο?θελω τοσο να περασω!!!κ στην τελικη αν δν φταιει το αγχοσ μου που δν διαβαζω κ απλωσ βαριεμαι γιατι σκεφτομαι συνεχεια τα μαθηματα.?δν βγαινω καθολου!.κ τα χριστουγεννα ημουν συνεχωσ μεσα και σκεπτομουν συνεχωσ τισ ωρεσ που περνουσαν κ δν διαβαζα.σκεφτομαι συνεχωσ την αποτυχια κ τον περιγυρο μ.δν θελω να απογοητευσω κανεναν.ολοι περιμενουν τα παντα απο εμενα γιατι ημουν σημαιοφοροσ απουσιολογοσ ολα τα χρονια κ εγω δν αντεχω το βαροσ.ουτε την νομικη που θεωρειται η κορυφη απο την κατευθθνση μ μπορω να πιασω.χιλιαααααααααααα συγνωμη για το πρηξιμο απλωσ ηθελα καπου να τα πω.(παω να κλαψω τωρα παλιιιι)
Αν συνεχίσεις έτσι, ειλικρινά σου μιλάω θα βγάλεις 19990 μόρια...Κάνε μια υποχώρηση και βγες και λίγο έξω, το πολύ-πολύ να βγάλεις 19500.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ανθρώπους με δυνατότητες που αγχώνονται τόσο πολύ αν κι αυτό ακούγεται καπως θεατρινίστικο μιας κι εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτή. Αν και γενικα αν ρωτήσεις τους δικούς μου, δεν εκδηλώνω και πολύ αυτα που έχω μέσα μου.
Πραγματικά, όμως, να καταλάβεις οτι παλευεις μονο για την πάρτη σου...Συγγνώμη που στο λέω, αλλά κανεις δεν περιμένει τίποτα από σένα γιατί έχουν τα δικά τους προβλήματα στο κεφάλι τους, απλώς αν "τολμήσεις" και παρεκκλίνεις λίγο απ'αυτό που σ'εχουν συνηθίσει, θα τους χαλάσεις τη ζαχαρένια. Γιατί ενδιαφέρεσαι γι'αυτό; Είναι δυνατόν να θέλεις να πετύχεις για τους άλλους; Λογαριασμό δίνεις μόνο στον εαυτό σου κι αν κάποιος γυρίσει και σου πεί τίποτα, να του πεις να πάει να γαμηθεί κι ότι εσύ απλώς άλλαξες κοσμοθεωρία...Α, και δεν είναι μόνο οι γιατροί κι οι δικηγόροι άνθρωποι...Κι εγώ θεωρώ το σκοπό της Ιατρικής ασύγκριτα πιο ιερό απ'οτι το σκοπό της λογιστικής, της μηχανικής, της πληροφορικής, των οικονομικών κλπ. αλλά αυτο δεν κάνει ένα γιατρό ανώτερο άνθρωπο.

Αρχική Δημοσίευση από m3Lt3D
Να σου πω κατι;Στα @@ που δεν εχεις αν θα απογοητευσεις καποιον αλλον.Το θεμα ειναι ο εαυτος σου.Μην σε νοιαζει τι θα πουν οι αλλοι γιατι σπανια εχουν δικιο.
Κατι αλλο:Εχεις αγχος και δινεις πανελληνιες;Λογικα ησουν απο πριν αγχωτικο ατομο.
Και γω ημουν και μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω εν μερει.Μετα την πρωτη λυκειου ομως, αρχισα να βλεπω αλλιως τα πραγματα.Πολυ πιο χαλαραααααα.Ηρθε η 3η λυκειου και δεν ειχα τσιπα πανω μου.Οι γονεις μου πιστευαν οτι δεν θα περασω ουτε μαθηματικο σαμου(γιατι αυτος ηταν ο χαμηλοτερος στοχος μου γιατι μπορω να παρω μεταγραφη αθηνα).Εγω ομως δεν τους εδινα σημασια γιατι ηξερα οτι γουσταρα αυτο που διαβαζα, γιαυτο και δεν χρειαζοταν να διαβασω πολυ.Τελικα;18100(σημασια δεν εχουν τα μορια, τοχω ξαναπει, αλλα το αν πετυχαινεις τον στοχος σου, και εμενα ηταν σεμφε/μαθηματικο).Και πιστευω πως αδικιθηκα στη φυσικη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

Θελω να σου πω πως αμα δεν εχεις αγχος, και περνας καλυτερα την ωρα σου και πιο χαλαρα, και εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να αποδοσεις οσο καλυτερα μπορεις.

Οσον αφορα αυτο με την νομικη, δεν υπαρχει 'κορυφαια σχολη'. ειναι υποκειμενικο αυτο.Αναλογα με το τι θελει ο καθενας, εχει τη δικια του 'κορυφη'.Π.χ. ο πατερας μου μπορουσε να παει νομικη αλλα προτιμησε παιδαγωγικα.(μιλαω για prehistoric age )

Το ξερω πως δεν βοηθησα και πολυ, γιατι ο,τι και να σου γραψει καποιος απο ενα φορουμ, δεν αλλαζει τιποτα, εκτος αν το αποφασισεις μονη σου.Οποτε...να η ροδος να και το πιδημα

Έχουν κι οι γυναίκες. Δεκατρία μη ανεπτυγμένα.

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 18:40, 05-01-10:

Εγω παλι αγχωνομαι μερα παρα μερα ενα πραγμα, αν και τελευταια τα εχω γραψει ολα στα @@ που δεν εχω. Αν ειχα θα το ελεγα παντως.
Διαβαζω το πολυ 3 ωρες τη μερα απο κει που διαβαζα 4-5. Οι περισσοτεροι μου λενε οτι εχουν κανει επαναληψη εκατο φορες καθε μαθημα ξερωγω, ενω εγω εχω κανει μονο μαθηματικα, αεππ, αοθ και μαθηματικα γενικης. Αοδε εδω και 5 μερες λεω να πιασω αλλα δεεεεν :p
Αλλα ακριβως επειδη τα εχω γραψει ολα τα ερεθισματα που δεχομαι απο τον κοινωνικο μου περιγυρο, δεν αγχωνομαι καθολου οταν ακουω ακραια "διαβαζα μεχρι τις 5 το πρωι". Εγω δεν χρειαζομαι 12 ωρες για να γραψω εναν αλγοριθμο, ουτε 5 ωρες για να λυσω μια ασκηση στην κυματικη, ουτε 10 ωρες για να μαθω απ'εξω 3 σελιδες Αοδε.
Ο καθενας εχει τους ρυθμους του, πανω απ'ολα αυτο. Το πιο σημαντικο, κρινοντας παντα απο μενα, ειναι να μην σε νοιαζει τι κανει ο διπλανος, η μπροστινη, ο παραδιπλα και ο γειτονας, τι θα πει η μαμα σου, τι θα πει ο μπαμπας σου, τι θα πει η συννυφαδα σου.

Τελικα πρεπει να ανοιξουμε ενα τοπικ ''πειτε τον καημο σας''. :p

Παράθεση

pessimistic

Μαθητής Γ' λυκείου

O pessimistic έγραψε στις 18:56, 05-01-10:

καλα ουτε 17 δεν θα βγαλω καθομαι ολη μερα σπιτι δεν βγαινω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι διαβαζω συνεχεια τουλαχιστον απο το αγχοσ μου.τεσπα με βοηθησε αρκετα η απαντηση σ.ευχαριστω πολυ.εχω κ δυνατοτητα μετεγγραφησ οποτε την σχολη θελω να πιασω.
δεν με νοιαζει ακριβωσ ποσο διαβαζουν οι αλλοι αλλα οτι δν μπορω εγω.τεσπα ειναι αληθεια οτι ο καθενασ εχει τουσ ρυθμουσ του.δεν με αγχωνει τι κανει ο καθενασ.ουτε μπορει να μου βρει καποιοσ λυση για το πωσ να ξεκολλησω και να ξεκινησω διαβασμα........

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 23:30, 06-01-10:

Το τσιγαρο κανει καλο στο ανγχος.
Το προβλημα ειναι πως θα το κοψεις, αμα εχεις δυναμη ψυχικη, αλλα εσει δεν εχεις καθολου αλιος δεν θα εκανες ετσι.

Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 23:34, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Το τσιγαρο κανει καλο στο ανγχος.
Το προβλημα ειναι πως θα το κοψεις, αμα εχεις δυναμη ψυχικη, αλλα εσει δεν εχεις καθολου αλιος δεν θα εκανες ετσι.
Αυτο τωρα που το στηριζεις??Γιατι το εχω ακουσει κιαλλες φορες...υπαρχει καποια επιστημονικη ερευνα που να λει τετοιο πραμα??
@@ καλο κανει αλλα λεμε...

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:35, 06-01-10:

Eγώ μερικές φορές αγχώνομαι γιατί δεν έχω άγχος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,338 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 23:56, 06-01-10:

Ακριβώς αυτο.Είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο αγχώνομαι.
Ακόμα δεν το έχω νιώσει και πολύ ότι είναι πανελλήνιες κτλ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

superman

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη superman
Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O superman έγραψε στις 23:57, 06-01-10:

οταν ησαστε β λυκειου αγχωνοσασταν καθολου SoZi και cris@te?

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:59, 06-01-10:

Πιο πολύ αγχωνόμουν στην Β Λυκείου για τις Πανελλήνιες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

O Οδυσσέας έγραψε στις 00:00, 07-01-10:

Εγώ το ίδιο με τώρα.
Αλλά φαντάζομαι πως αν ήθελα να περάσω πχ ιατρική,θα είχα άγχος.

Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zaraki
Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Zaraki έγραψε στις 11:26, 07-01-10:

Εγω τη μια ειμαι πολυ χαλαρος και λεω θα περασω ανετα και την αλλη κανω σχεδια για το ποιοι καθηγητες θα μου κανουν ιδιαιτερα του χρονου.Τη μεγαλυτερη πλακα θα τη σπασω οταν δινουμε.Υπαρχει περιπτωση να μην παω καν να δωσω απο το αγχος.

Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη blacksheep
Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 12:24, 07-01-10:

Λιγο αγχος.

Παράθεση

Lysippe

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 820 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 12:40, 07-01-10:

Βρε κοπέλα μου γιατί είσαι τόσο απαισιόδοξη κι αγχώδης; Ακόμα και το nick σου είναι έτσι... Μην είσαι pessimistic, αλλά optimistic.

Δυστυχώς, οι περισσότεροι είμαστε στη θέση σου, αλλά όχι κι έτσι όμως. Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι συνέχεια τις σχολές και τα μόρια, άδειασε το κεφάλι σου από τέτοιες σκέψεις, απόβαλλέ τα αυτά, γιατί σου κάνουν κακό. Καλό το λίγο άγχος, σε κάνει να προχωράς και να είσαι υπεύθυνος κι ευσυνείδητος, αλλά το πολύ άγχος είναι κακός σύμβουλος και μόνο κακό σου κάνει (ως προς όλους τους τομείς). Άλλωστε, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο πολύ, εσύ είσαι μαθητάρα. :no1:

Κι εγώ ήμουν σε φάση που δεν μπορούσα όχι μόνο να κάτσω να διαβάσω, αλλά δεν μπορούσα να κάτσω ούτε μέσα στην τάξη. Πνιγόμουν, δεν με χωρούσε ο τόπος.

Είναι και οι γιορτές τώρα που μεσολάβησαν και βγήκαμε απ' τη σειρά μας. Τι να κάνουμε όμως; Ας γυρίσουμε για 4-5 μήνες ακόμη στα σχολικά έδρανα και να κάνουμε λίγο υπομονή. Σε λίγους μήνες θα απολαμβάνουμε τη φοιτητική ζωή. :xixi:

Θα συμφωνήσω με ένα παιδί που είπε ότι καλύτερα να κάτσεις κάποιες μέρες χωρίς να κάνεις τίποτα, να βγεις λίγο έξω και να ξεκουραστείς. Καλό θα σου κάνει, θα φορτσάρεις καλύτερα μετά. Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τους καθηγητές σου, αλλά θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον καθηγητή ή καθηγήτρια που νιώθεις άνετα μαζί του/ης, θα σου δώσει κουράγιο. Έτσι κάνω κι εγώ και μπορώ να πω ότι με βοηθάει πολύ. Παίρνω δύναμη και συνεχίζω. Και τέλος, προσπάθησε όταν διαβάζεις να είσαι συγκεντρωμένη στο μάθημα και μόνο, μην ταξιδεύει το μυαλό σου.

Παράθεση

pessimistic

Μαθητής Γ' λυκείου

O pessimistic έγραψε στις 00:43, 11-01-10:

σασ ευχαριστω για τισ συμβουλεσ σασ!προσπαθω καπωσ και οτι κανω!130 ημερεσ έμειναν χι!
(α και δεν ειμαι δειλη:nono:!)

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 15:49, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από pessimistic
κοιτα το θεμα μου ειναι πωσ ειμαι αγχωδησ σε καθε τομεα τησ ζωσ μου.χεστηκα για την νομικη κ τι θα μου πουνε οι αλλοι!!!θελω ομωσ να τα παω καλα κ να πιασω την ψυχολογια.αλλα αν δν πιασω ουτε αυτη?πιστευω οτι μ ταιριαζει.δεν αφησα ποτε κανεναν να κανει επιλογεσ για εμενα.απλωσ θελω να φυγω απο αυτη την πολη γιατι καταλαβαινω οτι μου κανει κακο.τεσπα δν μπορω να διαβασω εχω κολλησει τελειως!!!!!!!!!!κ ειλικρινα δν ξερω τι να κανω!!υπολογιζω συνεχεια μορια κ μαντευω τισ βασεισ διαβασμα 000000.
μα ειπα οτι ψυχολογία θελω.οσο και να βγαλω αυτο θα δηλωσω απλωσ πιεζομαι δν ειμαι δηθεν ειλικρινα ουτε που θεωρω κ καμια σπουδαια σχολη την νομικη.η ψυχολογια ειναι επιστημη......
αχ, δεν δινουμε πανελληνιες για τον περιπτερα ή τον φουρναρη...για μας δινουμε!!! ξεκολλα, σπουδασε το ονειρο σου, αυτο που σου χαριζει χαμογελο. μην γινεις κατι σαν ταφος:nono:....μαρμαρινος, τριοροφος, με λουλουδια, λαμπερος κι ωραιος απ¨εξω, μα μεσα κρυβει ενα πτωμα, εναν νεκρο:iagree:....γινε κατι ζωντανο και γνησιο!!! ασε τα ματια του κοσμου και σπουδασε αυτο που ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!!!!!

μην αγχωνεσαι, μονο εχε στον εαυτο σου εμπιστοσυνη.:no1:

Παράθεση

johanio (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johanio
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O johanio έγραψε στις 22:31, 06-01-11:

Είμαι και γω λοιπόν ένας από τους φετινούς υποψηφίους που θα δώσει πανελλήνιες.

Σε όλους εσάς που ζήσατε αυτήν την εμπειρία εκείνης της περιόδου θα ήθελα να πείτε πως νιώθατε, πως ήταν η διαθεσή λίγο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την εξέταση ενός μαθήματος!!

Να έχουμε μια ιδέα και μεις βρε αδερφέ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,035 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 22:37, 06-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από johanio
Είμαι και γω λοιπόν ένας από τους φετινούς υποψηφίους που θα δώσει πανελλήνιες.

Σε όλους εσάς που ζήσατε αυτήν την εμπειρία εκείνης της περιόδου θα ήθελα να πείτε πως νιώθατε, πως ήταν η διαθεσή λίγο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την εξέταση ενός μαθήματος!!

Να έχουμε μια ιδέα και μεις βρε αδερφέ!!
Μπορώ να πώ οτι ήμουν ρεαλίστρια. Όταν έφτασε ο καιρός για τις εξετάσεις είπα στον εαυτό μου :
''Προετετοιμάζεσαι 9 μήνες για να μπείς στη σχολή που θέλεις,έχεις θυσιάσει τα πάντα,διάβασες ώρες ατέλειωτες,δεν έβγαινες έξω,μην τα κάνεις τασκα εξ αιτίας του άγχους σου''

Σε μένα μπορώ να πώ οτι όντως λειτούργησε.Πήγα με την ψυχολογία οτί απλά οι πανελλήνιες είναι το μέσο ώστε να περάσω εκεί που θέλω και να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα.

Λίγο πρίν τις εξετάσεις, λίγο πριν μπώ στην αίθουσα είχα το άγχος της αναμονής (τι θέματα θα πέσουν κ.α) αλλά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα οτι δεν επηρέασε καθόλου την επίδοση μου. Κατα τη διάρκεια των εξετάσεων,μου είχε φύγει όλο το άγχος,σχεδόν το είχα ξεχάσει.Ήμουν τόσο απορροφημένη στο να λύσω τα θέματα που δεν σκεφτόμουν το άγχος. Όταν δεν ήξερα κάτι προχωρούσα στο επόμενο ερώτημα,και κάπως έτσι κατάφερα να γράψω έναν πολύ αξιοπρεπή βαθμό και στα 7 μαθήματα.

Μετά τις εξετάσεις απέφευγα κάθε ειδους συζήτηση με καθηγητές και συμμαθητές περι θεμάτων.''Ότι εγραψα,έγραψα''σκεφτόμουν. Το να μου πουν οτι κάπου έβγαλα λάθος αποτέλεσμα,μόνο στο ηθικό μου έκανα κακό!

Ελπίζω να βοήθησα.Καλή επιτυχία σε όλους τους φετινούς υποψήφιους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

20 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Morelo έγραψε στις 23:52, 06-01-11:

Θα προσπαθησω να αποδωσω οπως καλυτερα μπορω,με την δικια μου εμπειρια απτις περσυνες πανελληνιες
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ
Στο παρακατω κειμενο περιεχοντε ανατριχιαστικες λεπτομερειες οποιος δεν αντεχει να μην διαβασει

Βραδυ πριν δωσεις το 1ο μαθημα

Το κεφαλι σου καζανι απτο διαβασμα και επιτελους αποφασιζεις να πεσεις στο κρεβατι να κοιμηθεις.Το μυαλο βασανιζει ανελλιπως η σκεψη γιατο τι θα γινει αυριο,ο υπνος πολυ δυσκολος,η νυχτα φανταζει αιωνιοτητα,αν εισαι τυχερος και κοιμηθεις σιγουρα το ονειρο θα εχει να κανει με το αυριανο μαθημα....
Πρωι,λιγες ωρες πριν το 1ο μαθημα
Κατα καποιο περιεργο τροπο ενω καθολη την διαρκεια της σχολικης χρονιας καθε πρωινο ξυπναγες με τη γνωστη κατσουφικη φατσα σκεπτομενος "ΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΤΩΡΑ ΣΧΟΛΕΙΟ??" αυτο το πρωινο ισως ξυπνησεις απο μονος σου πολυ νωρις το πρωι και η 1η σκεψη που θα σου ερθει στο μυαλο ειναι "ΑΜΑΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!"
Αμεσως σηκωνεσαι απτο κρεβατι πλενεσαι,σκουπιζεσαι,τρως,ριχνεις και μια ζεμπεκια,και αμεσως ισως πας να κοιταξεις καποιες τελευατιες σημειωσεις-σος που σου εχουν κολλησει στο μυαλο ή σου εχουν πει καθηγητες στο φροντιστηριο!

Η ωρα περναει γρηγορα, αγχος πολυ αλλα δεν πτοουμεθα!! Φτανεις στο σχολειο,σιγουρα θα αντικρισεις φατσες με ενα περιεργο γελιο στο προσωπο κα λες γιατι γελανε τωρα αυτοι?? Ειναι σπαστικο γελιο,εκφρασεις αγωνιας-αγχους αστειακια λιγο πριν μπειτε μεσα στην αιθουσα οπως "ρε δινουμε πανελληνιες!"

ΝΤΡΙΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ!!!! ΚΟΥΔΟΥΝΙ!Ο ηχος του ομως τωρα ισως ειναι ο πιο σπαστικος ανελεητος ηχος απο καθε αλλη φορα!! Στο ακουσμα του ολοι σαστιζουν και αρχηζουν με αργα σταθερα βηματα να πλησιαζουν προς το μερος οπου γινετε η προσευχη,οι καθηγητες με ενα περιεργο υφος στο προσωπο,πολλοι χαμογελαστοι και ευδιαθετοι αλλοι κατσουφηδες και ανεκφραστοι... κοινη φραση ολων "ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ",πρωτοτυπια ολοι!

Μεσα στην αιθουσα,ze time is up!
Για μενα αυτες οι στιγμες που καθεσαι στην ταξη με τους φιλους συμμαθητες σου λιγο πριν ανεβει ο καθηγητης με μια στοιβα γεματη φωτοτυπιες βροντοφωναζωντας ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ειναι οι στιγμες που για καποια λεπτα μπορει να μην εχεις καθολου μα καθολου αγχος,να κανεις χαβαλε με τα υπολοιπα παιδια,που γνωριζεσαι με τους επιτηρητες με τους οποιους ολα τα παιδια προσπαθουν να βγαλουν ακρη γιατο πως πρεπει να συμπληρωθουν σωστα τα κενα πεδια στο τετραδιο των πανελληνιων οπου πολλες φορες οι αποψεις να διοισταντε και στο τελος να χρειαζεται να παρεμβει ο καλλητεροτερος,υπερτεραστιος καθηγητης του σχολειου να λυσει το θεμα.... με αυτα και με αυτα ξεχνιεσαι για λιγο.

Τα θεματα κατεφτασαν... η εκφραση του προσωπου,η ψυχολογια,η γενικη διαθεση που ειχες μολις λιγα δευτερολεπτα πριν ανατρεποντε με το αντικρισμα και μονο του καθηγητη να εχει στα χερια του τα θεματα!
Ολοι αμεσως σοβαρευουν,αλληλοκαλοεπιτυχουντε με τα υπολοιπα παιδια,και εδω ειναι η στιγμη που εμενα προσωπικα το αγχος εφτανε στο ζενιθ!Απεριγραπτη στιγμη,τα χερια να τρεμουν,να μη θελεις να αντικρισεις τα θεματα,ενω να ακους φωνες απο διπλα του στυλ "ΓΕΣ ΕΠΕΣΕ Η ΠΑΙΔΕΙΑ" "ΟΧΙ ΡΕ ΠΟ..ΣΤΗ ΤΙ ΒΑΛΑΝΕ" "Ε ΤΟΥΣ ΜΑΛΑ..ΚΕΣ" "ΘΑ ΣΚΙΣΩ!",ενω αλλοι παραμενουν σιωπηλοι.
Εφοσον περασεις και απο αυτο το σταδιο υπερτατου σοκ,περνας σε μια φαση οπου εισαι απολυτα επικεντρωμενος σε αυτο που εχεις μπροστα σου,προσπαθεις να συγκεντρωθεις,και αρχιζεις να γραφεις τα θεματα.
Εδω το αγχος αρχιζει και περιοριζεται με το περασμα των λεπτων ειδικα αν το θεμα το γνωριζεις και η σχεση σκεψη-χερι-γραφω ειναι απεριγραπτη ειδικα σε θεωρητικα μαθηματα τυπου Βιολογια γεν.,ΑΟΔΕ οπου το χερι γραφει αδιακοπα,και γεμιζεις ολοκληρες σελιδες στην κολλα σε χρονο ρεκορ!!
Καποιοι θα τελιωσουν ισως πιο γρηγορα απο σενα,ισως αγχωθεις λιγο και να σκεφτεις "θα προλαβω??"
Το τελος της εξετασης πλησιαζει λιγα λεπτα απομενουν ακομα μεχρι να αντικρισεις ξανα το φως της ηρεμιας και να διαβεις εκτος της βασανιστικης αυτης αιθουσας!

Επιτελους τελιωνεις, τεραστια ανακουφιση!Οι παλμοι επανερχοντε επιτελους σε φυσιολογικους ρυθμους, χαμογελα,ευτυχια ή ακριβως τα αντιθετα αναλογα με το αποτελεσμα που πιστευεις οτι καταφερες.
Στη συνεχεια αρχιζουν οι συζητησεις!! Οποιος-Οποιον δεις σε ρωταει για τα θεματα,τι εγραψες εσυ τι ο αλλος ποιος το εχει σωστο αν ειναι εξακριβωμενο,ποσο μαλακες επιτηρητες ειχες εσυ ενω οι αλλοι οπως λενε τους αφηναν πιο χαλαρους,οι καθηγητες στο φροντιστηριο να περιφανευοντε για τον λογο οτι "Σας το ειπα παιδια οτι θα επεφτε αυτο το θεμα", αρχηζουν ΚΑΙ αυτοι τις ερωτησεις κρατωντας τις λυσεις των θεματων στα χερια τους,και εσυ με αγωνια να περιμενεις να δεις στις λυσεις ολα αυτα που εγραφες καποιες ωρες πριν!

Το μαρτυριο περιλαμβανει αλλη μια δοκιμασια,ΤΟ ΣΠΙΤΙ-ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ:γυρισες-τι-εγινε-πως πηγες-σκισαμε? οπου πρεπει να επαναλαβεις για αλλη μια φορα ολα αυτα που περασεις και πως τελικα τα πηγες!
Μετα απο αυτα επιτελους ηρεμεις,χαλαρωνεις,και.... μπαινεις στο ischool για να γραψεις στα θεματα τα οποια απο νωρις θα εχει ανοιξει ο Fockos,για το πως τα πηγες,πως σου φανηκαν τα θεματα κτλπ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morelo : 07-01-11 στις 00:02.
37 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

johanio (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O johanio έγραψε στις 00:55, 07-01-11:

Pure Seduction! Έχεις δίκιο πάντως σ' αυτό που έλεγες όταν έφτασε ο καιρός των εξετάσεων για να εξαφανίσεις το άγχος
''Προετετοιμάζεσαι 9 μήνες για να μπείς στη σχολή που θέλεις,έχεις θυσιάσει τα πάντα,διάβασες ώρες ατέλειωτες,δεν έβγαινες έξω,μην τα κάνεις τασκα εξ αιτίας του άγχους σου''
Καλά, Μήτσο φίλε! Υποκλίνομαι στο ποστ σου!!! Πιο πλήρη περιγραφή δε γινόταν να δω! Κάπως έτσι με φαντάζομαι και μένα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,035 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 00:57, 07-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από johanio
Pure Seduction! Έχεις δίκιο πάντως σ' αυτό που έλεγες όταν έφτασε ο καιρός των εξετάσεων για να εξαφανίσεις το άγχος

Καλά, Μήτσο φίλε! Υποκλίνομαι στο ποστ σου!!! Πιο πλήρη περιγραφή δε γινόταν να δω! Κάπως έτσι με φαντάζομαι και μένα!
Ηταν μια προσπαθεια να πεισω τον εαυτο μου,να το πιστεψω
το καταφερα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tzwrtzia
H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 01:35, 07-01-11:

δημήτρη, ομολογώ η περιγραφή σου ήταν ρεαλιστικότατη!! και μόνο που τη διάβασα με έκοψε κρύος ιδρώτας!

πωωω... αυτό ακριβώς μου συνέβαινε και όταν έδινα αγγλικά για lower και prof. η περιγραφή σου ήταν σα να με είχες φωτογραφίσει.. κι όσο σκέφτομαι ότι σε 4 μήνες θα ξαναπεράσω το ίδιο μαρτύριο για τις πανελλήνιες....ωχ παναγία μου!!

πάντως αυτό που έχω ξεκαθαρίσει ήδη σε φίλους και συγγενείς είναι να μην κάνουν το λάθος και αρχίσουν να με ρωτούν μετά από κάθε μάθημα πως τα πήγα και τι έγραψα στο τάδε θέμα και εννοείται πως δεν πρόκειται να μπω στο internet για να ψάξω τις απαντήσεις των θεμάτων!!..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzwrtzia : 07-01-11 στις 01:51.
Παράθεση

Superhuman (Νικηφόρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Superhuman
Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

O Superhuman έγραψε στις 01:48, 07-01-11:

Καλά Morelo,το post σου πρέπει να το στείλουμε στα χειρουργεία,όπου δεν έχουν παλμό οι ασθενείς.Εν τω μεταξύ,μία φόρα είχα καταφέρει να μην αγχωθώ(άγνωστο το πως το κατάφερα,απλά ξύπνησα και δεν είχα αγχωθεί) σε εξέταση.Όταν έδινα για lower.Πήγα εκεί και όταν είδα τα θέματα σκέφτηκα: "Καλά,τι μ...αρίες είναι αυτά μωρέ;" Τελικά τα είχα πάει πάρα πολύ καλά!Ελπίζω όλοι να έχουμε τέτοια ψυχραιμία.Καλή επιτυχία σε όλους μας εύχομαι!

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 03:01, 07-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Morelo
Το μαρτυριο περιλαμβανει αλλη μια δοκιμασια,ΤΟ ΣΠΙΤΙ-ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ:γυρισες-τι-εγινε-πως πηγες-σκισαμε? οπου πρεπει να επαναλαβεις για αλλη μια φορα ολα αυτα που περασεις και πως τελικα τα πηγες!
δεν έχει πιο εκνευριστικό κομμάτι η όλη διαδικασια...το κτλβαινω πως ενδιαφερονται ΑΛΛΑ ΓΑΜΩΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΓΑ, ειδικα σε κατι μαθηματα τυπου εκθεση ας πουμε που βαδιζεις στα τυφλα ασε που με ρωτουσε ο καθενας ξεχωριστα,μαμα μπαμπας θεια θειος ααααααααααααααααααα!!! το ειπα ηδη μια φορα,ποσες θα το πω?

Αρχική Δημοσίευση από tzwrtzia

πάντως αυτό που έχω ξεκαθαρίσει ήδη σε φίλους και συγγενείς είναι να μην κάνουν το λάθος και αρχίσουν να με ρωτούν μετά από κάθε μάθημα πως τα πήγα και τι έγραψα στο τάδε θέμα και εννοείται πως δεν πρόκειται να μπω στο internet για να ψάξω τις απαντήσεις των θεμάτων!!..
όντως, μην το κανεις, γιατι θα σε πιασει νευρικος κλονισμος οπως εμενα περσι,γιατι οι διαφορετικοι φροντιστες εδιναν διαφορετικες απαντησεις ακομη κ στα πιο αντικειμενικα μαθηματα π.χ. βιολογια! τι μαλακιες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 07-01-11 στις 03:05. Αιτία: Μerge.
Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Morelo έγραψε στις 16:50, 07-01-11:

Νταξει παιδια αρκετα τα εγραψα με 1,2,αντε 3 (μπορει και 4) δοσεις χουμορ, δεν ειναι και τοοοοσο τραγικα τα πραγματα.... ειναι πολυ περισσοτερο :P
Σε γενικες γραμμες παντως καπως ετσι θα βιωσουν την κατασταση καποιοι,αλλοι παλι οχι
Δεν χρειαζεται να πανικοβαλλεστε ειδικα απο τωρα

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:03, 07-01-11:

Εγω παλι ημουν σε γενικες γραμμες πολυ αναισθητο πλασμα...

Ειχα λιγο αγχος την ωρα που ανεβαινα την ανηφορα για το σχολειο πριν παω να γραψω το πρωτο μαθημα...

Εκει βασικα που σχεδον πεθανα ηταν τη μερα πριν την Βιολογια Κατευθυνσης... Ημουνα σχεδον ολη τη μερα με το βιβλιο στα χερια, νομιζα οτι δεν θυμομουν απολυτως τιποτα, επικοινωνουσα με τον κοσμο με γρυλισματα, ακομη και στο τηλ... Με ταισανε με το ζορι και με βαλανε για υπνο... Αθλια κατασταση εκεινη την μερα και καμια σχεση με ολες τις υπολοιπες...

Ευτυχως και το επομενο εκεινο πρωι, θυμομουν τα παντα, οποτε μικρο το κακο...

Αααααα... Σημαντικη συμβουλη... Μετα τπ μαθημα, μολις τελειωνει, δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο εναν καφε... Ειδικα αν εχετε και παραλια εκει που μενετε ακομη καλυτερα... Απιστευτη και απαραιτητη χαλαρωση... Γιατι η ενταση την ωρα που γραφετε χτυπαει κοκκινο...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

H tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H tzwrtzia έγραψε στις 23:57, 07-01-11:

καλησπέρα φίλοι μου. οι πανελλήνιες πλησιάζουν και εγώ αισθάνομαι το άγχος μου να δυναμώνει όλο και περισσότερο και πραγματικά έχω μεγάλη ανάγκη να μιλήσω σε ανθρώπους που έχουν κοινούς ή έστω συμβατούς στόχους με εμένα και που θα μπορούν να με καταλάβουν κάπως περισσότερο και να με βοηθήσουν. γι' αυτό και αποφάσισα να μιλήσω εδώ, στην παρέα του ischool!

ας μπούμε όμως στο κυρίως θέμα. από την α' λυκείου είχα αποφασίσει πως αυτό που θέλω να ακολουθήσω πρέπει να έχει σχέση με το σχολείο, γιατί είναι κάτι που αγαπώ πολύ. συγκεκριμένα ήμουν ανάμεσα στο παιδαγωγικό δημοτικής και στη φιλολογία. Ωστόσο, περνώντας ο καιρός και αργότερα στη β' λυκείου προσπαθούσα να δω τι ταιριάζει περισσότερο σε 'μένα και κατέληξα στη φιλολογία, καθώς λατρεύω τα φιλολογικά μαθήματα και από την άλλη δεν έχω την αναγκαία υπομονή για να διδάσκω σε δημοτικό.

με το πέρασμα του χρόνου η ιδέα της φιλολογίας άρχισε να μου αρέσει όλο και περισσότερο, ώσπου πλέον να αποτελεί το μοναδικό πράγμα που θέλω να κάνω και που πιστεύω πραγματικά πως θα με κάνει να νιώθω γεμάτη και ευτυχισμένη!! με άλλα λόγια η φιλολογία για μένα είναι το όνειρό μου!!..

ωστόσο, φοβάμαι πάρα πολύ πως δεν θα τα καταφέρω στις πανελλήνιες, καθώς στο μηχανογραφικό μου θα δηλώσω μόνο αθήνα, αφού οι γονείς μου δεν έχουν τη δυνατότητα να με στηρίξουν οικονομικά αν περάσω σε μία άλλη πόλη. βέβαια, τους κατανοώ απόλυτα και γι' αυτό συναίνεσα στην απόφασή τους κι ας αισθάνομαι κάποιες φορές πως με αυτό τον τρόπο έχουν βάλει ένα εμπόδιο στην πραγμάτωση του ονείρου μου. και η ιδέα που με τρελαίνει είναι πως εντάξει να μην περάσω πουθενά φιλολογία, αλλά αν περάσω και απλά περάσω σε μία άλλη πόλη, τότε τι κάνουμε; περιμένω μία ολόκληρη χρονιά για να περάσω πάλι τον ίδιο εφιάλτη;

βέβαια, οι καθηγητές τόσο στο σχολείο όσο και στο φροντιστήριο υποστηρίζουν πως οι δυνατότητές μου φτάνουν στο 19+, έλα όμως που εγώ δεν πιστεύω τόσο πολύ στον εαυτό μου. και αυτό είναι το δεύτερο θέμα που με αγχώνει απίστευτα πολύ. φοβάμαι πως αν δεν τα καταφέρω θα απογοητεύσω ανθρώπους που πίστεψαν σε 'μένα όπως γονείς, καθηγητές κλπ. ξέρω πως δεν πάω να δώσω για να ευχαριστήσω τους άλλους, αλλά για να πετύχω το στόχο μου, όμως αισθάνομαι πολύ άσχημα με τη σκέψη πως ίσως διαψεύσω τις προσδοκίες τους...

γιατί πιστεύω, τώρα, πως δε θα τα καταφέρω;

1ον γιατί η ύλη της θεωρητικής μου φαίνεται χαοτική. μάλιστα, μέχρι πριν τις διακοπές των χριστουγέννων αισθανόμουν πως όλα μέσα στο μυαλό μου ήταν μπερδεμένα. βέβαια,με τις επαναλήψεις που έκανα αυτές τις μέρες είδα ότι τα είχα αφομοιώσει αρκετά καλά και, επειδή ψάχνομαι λιγάκι, σε θέματα πανελληνίων προηγούμενων ετών μπορούσα να απαντήσω άνετα στα ερωτήματα που έχουν σχέση με την ύλη που έχω κάνει ως τώρα.

2ον. ακόμα και να ξέρω τα θέματα που θα πέσουν το άγχος μου είναι τέτοιο που δε θα με αφήσει να συγκεντρωθώ. αφήστε που γράφω και αρκετά έως πολύ αργά και φοβάμαι πως δε θα είμαι μέσα στους χρόνους μου.

3ον. θεωρώ αντικειμενικώς δύσκολο μέσα σε τόσες χιλιάδες άριστους μαθητές που θα έχουν δηλώσει φιλολογία εκπα να μπορέσω εγώ να εισαχθώ, τη στιγμή που η βάση ήδη είναι μεγάλη και απ' ότι διάβασα προσφατα ίσως μειωθούν κατα πολύ οι εισακτέοι(γενικότερα στα τμήματα υψηλής ζήτησης που οδηγούν σε κορεσμένα επαγγέλματα).

πφφφ.. τι να κάνω;; ειλικρινά θέλω πολύ να ακούσω τις συμβουλές σας για το πώς να νιώσω καλύτερα, γιατί με αυτό το άγχος που νιώθω προβλέπω πως πολύ σύντομα θα φρικάρω..

ευχαριστώ εκ των προταίρων!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzwrtzia : 08-01-11 στις 01:54.
Παράθεση

johanio (Γιάννης)

Φοιτητής

O johanio έγραψε στις 01:18, 08-01-11:

Λοιπόν tzwrtzia, είμαι μια ανάλογη περίπτωση με τη διαφορά ότι αυτές οι σκέψεις μου έρχονται περιστασιακά! Γενικά τις υπόλοιπες στιγμές σκέφτομαι πως δεν έχει νόημα να σκεφτόμαστε αρνητικά, ξέρω ότι το ακούς συνέχεια αλλά έτσι είναι! Ο φόβος και το άγχος επιβαρύνει ενώ η αυτοπεποίθηση, η αισιοδοξία και το τσαγανό σε ωφελεί όχι μόνο ψυχολογικά αλλά και στο να αποδώσεις καλύτερα στο διάβασμα σου, και βέβαια να γράψεις στο τέλος.

Να ξέρεις ότι όσο χαοτική και αν είναι η ύλη (αν και δν είμαι θεωρητική) μόλις πάρεις τα θέματα θα τα θυμηθείς όλα. Η σκέψη που κάνουν πολλοί λίγες στιγμές πριν γράψουν εξετάσεις: "Ααα!! Δε θυμάμαι τίποτα!" είναι καθαρά θέμα άγχους και έλλειψη αυτοπεποίθησης!

Εννοείται βέβαια ότι όλοι αγχωνόμαστε αλλά όσο μπορούμε να το καταπολεμήσουμε!

ΥΓ. και το τόπικ δε το άνοιξα φυσικά για να αγχωθούμε περισσότερο αλλά για να έχουμε μια ιδέα!
ΥΓ2. Αν και έτσι πως περνάει ο καιρός ούτε που θα καταλάβουμε για πότε θα χει έρθει ο Μάιος!

Παράθεση

tzwrtzia

Πτυχιούχος

H tzwrtzia έγραψε στις 01:28, 08-01-11:

ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου! δυστυχώς αυτές τις σκέψεις τις κάνω σχεδόν καθημερινά.

μου μίλησες για αισιοδοξία, αυτοπεποίθηση κλπ. ξέρω πως όσα σκέφτομαι δε βοηθάνε, αντίθετα κάνουν κακό αλλά είναι κάτι που δεν μπορώ να αποβάλλω. από το γυμνάσιο μέχρι και τώρα όποιον καθηγητή κι αν ρωτήσουν οι δικοί τους λέει πως είμαι άριστη μαθήτρια, δεν έχει να πει κάτι αρνητικό, αλλά εντοπίζιε υπερβολική ευαισθησία στο χαρακτήρα μου και τεράστια έλλειψη εμπιστοσύνης για τον εαυτό μου. πραγματικά εδώ και 6 χρόνια όλοι αυτά λένε, αλλά δεν ξέρω πως να το αλλάξω αυτό. δεν ξέρω καν αν αλλάζει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzwrtzia : 08-01-11 στις 01:41.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,383 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 01:34, 08-01-11:

Παιδιά, πέστε με χοντρόπετσο ή γάιδαρο (όπως με λέει η μάνα μου), αλλά δεν έχω (ακόμα) αισθανθεί αυτό που λέτε άγχος. Δεν είμαι αδιάφορος, διαβάζω αρκετά, αλλά δεν νοιώθω κάτι διαφορετικό από άλλες χρονιές. Όταν 2-3 φορές είπα "εντάξει ρε, εξετάσεις είναι και τι έγινε?", μερικοί με κοίταξαν περίεργα και κάποιοι φίλοι μου έριξαν σφαλιάρα. Από τότε δεν ξαναμιλάω. Όμως εδώ αισθάνομαι πιο ελεύθερος να το εξομολογηθώ. Είναι κακό που δεν έχω άγχος? Μήπως θα πρέπει να αγχωθώ για το αν θα αποκτήσω άγχος αργότερα?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 01:36, 08-01-11:

tzwrgia stn εκθεση δν εχεις προβλημα μαλλον

η ψυχολογια του καθενος διαφερει κ αλλιως αντιδρα ο καθε μαθητης στις πανελληνιες

γενικα προσπαθηστε να μην αγχωθειται κ μν αφησετε αλλους να σας αγχωσουν
κατα την διαρκεια της εκνευριστικης αναμονης αφιξης των θεματων πιαστε κουβεντα χαλαρη με τους γυρω γυρω η καντε καμια βολτα

οταν τελειωσετε ενα μαθημα ξεχαστε το σκεφτειται το επομενο οχι το τι κανατε λαθος

αυτα σε πολυ γενικες γραμμες

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    CYANEA, iakovosgreece, TigerHunt

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άγχος - Από ΓΙΟΥΛΗ22136
      Το θέμα έχει λάβει 126 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-09 στις 22:43.
    • Άγχος προσέγγισης - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-12-07 στις 23:09.
    • Άγχος χωρίς λόγο τελικά - Από Demelene
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-07 στις 19:03.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους