Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,153 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,709 μηνύματα σε 96,023 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 915 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Άγχος και Πανελλήνιες

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:09, 04-06-11:

Μπορώ να πω ότι τους μήνες που προηγήθηκαν μέχρι και που τελείωσαν οι πανελλήνιες, δεν είχα άσκημη ψυχολογία. Έτσι, θέλω (και ας ακούγεται μελό) να ευχαριστήσω όλους αυτούς που με βοήθησαν να κρατήσω το ηθικό μου ψηλά:
--- Ευχαριστώ τους γονείς μου που ήταν πάντα διακριτικοί, δεν μου έκαναν ανούσιες ερωτήσεις, μου έδειξαν εμπιστοσύνη, δεν με ενοχλούσαν, πλήρωναν τα ιδιαίτερα μου και τα βιβλία μου, στάθηκαν αλεξικέραυνα στους ηλίθιους συγγενείς που ήθελαν να με ρωτάνε λακαμίες, μου είχαν πάντα το φαγάκι που ήθελα, δεν με έκαναν να νευριάσω και γενικά δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα.
--- Ευχαριστώ το κορίτσι μου που μου στάθηκε δίπλα μου όλο αυτό τον καιρό, χωρίς να είναι καταπιεστική σε κάτι, για την υπομονή της και την ανεκτικότητα της.
--- Ευχαριστώ τους καθηγητές μου (σχολείου και ιδιαιτέρων) που πίστεψαν σε μένα και με βοηθούσαν και με ενθάρρυναν συνεχώς.
--- Ευχαριστώ τους φίλους μου και τις φίλες μου που με την παρέα και τις εξόδους με βοήθησαν να μη χάνω το κέφι μου.
--- Ευχαριστώ το ischool που ήταν πάντα κοντά μου και όποια στιγμή ήθελα μπορούσα να ανταλλάξω σκέψεις με φίλους (και ...αντιπάλους).
*** Πιστεύω ότι μπορώ να πω: "Τέλος καλό, όλα καλά" - Άντε και καλά αποτελέσματα σε όλους....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,699 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 22:30, 04-06-11:

Για μένα οι πανελλήνιες και η όλη προετοιμασία μια απο τις πιο αγχώδης,άσχημες,ψυχοφθόρες εμπειρίες στη ζωή μου.....ελπίζω να κατάφερα να πιάσω το στόχο μου...αλλά αν παω και σε παραπλήσιο δε θα με νοιάξει...εγώ ΔΕΝ ΞΑΝΑΔΙΝΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

!sunny! (Μελίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !sunny!
H Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H !sunny! έγραψε στις 12:11, 10-06-11:

Ξεκίνησα πολύ αισιόδοξα και με μεγάλη όρεξη. Ήθελα να είμαι από τους μαθητές που δεν θα εξαντηληθούν ούτε σωματικά αλλά ούτε και ψυχικά. Ήθελα κατά κάποιο τρόπο να βγω εντελώς "αλώβητη" από αυτή τη διαδικασία, να έχω να τη θυμάμαι σαν μια περίοδο όσο το δυνατόν "αναίμακτη", κόντρα στην τρομολαγνεία των υποψηφίων. Ήταν δύσκολος στόχος γιατί πάλευα καθημερινά με τον εαυτό μου να μην επηρεαστώ από τους γύρω μου. Γενικά είμαι πολύ αγχώδης...έχω καταφέρει να το ελέγξω σε σημαντικό βαθμό εδώ και αρκετά χρόνια, τουλάχιστον σε σημείο που να μην επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο την όποια επίδοσή μου. Επομένως, θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές τα κατάφερα. Δεδομένου ότι δεν μπορούσα επ'ουδενί να διαβάσω μετά τις 12 (κάπου εκεί άρχιζα να βραχυκυκλώνω ) ,δεν ξενύχτησα καθόλου. Έβγαινα μια φορά την εβδομάδα μέχρι και το Μάρτιο...Και γενικά όλα πήγαιναν καλά. Όταν έφτασε το πρόγραμμα των Πανελληνίων, τραγουδούσα μέσα στο φροντιστήριο. Το μόνο άτομο... Οι καθηγητές θαύμασαν την ψυχραιμία μου καθώς δεν τους είχα συνηθίσει σε ανάλογες αντιδράσεις. Παρακινούσα τους πάντες να είναι ήρεμοι, να κάνουν την προσπάθειά τους, να μην ακούνε κανένα και να μην αγχώνονται γιατί αφενός δεν έχουν κάτι να φοβηθούν και αφετέρου γιατί δεν πάμε στον πόλεμο, πάμε να γράψουμε όπως και τόσες άλλες φορές. Όταν έφτασαν οι μέρες, εξακολουθούσα να υποστηρίζω με θέρμη τα ίδια, το έλεγα και το πίστευα. Μέσα στην τάξη το κλίμα ήταν ιδιαίτερα εύθυμο οπότε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα επιπρόσθετου άγχους πέρα από την καθιερωμένη και εύλογη αγωνία της αναμονής. Κατά τη διάρκεια, βλέποντας ότι διαχειρίζομαι λάθος το χρόνο μου και κινδυνεύω να μην παραδώσω έκθεση κατακλύστηκα από πανικό...που παραδόξως με βοήθσε διότι επιτάχυνα πολύ περισσότερο απ'όσο μπορούσα και κατόρθωσα να παραδώσω ένα γραπτό πολύ κατώτερο των προσδοκιών μου πλην όμως αξιοπρεπές. Πηγαίνοντας στο φροντιστήριο, ημουν σε κατάσταση άθλια κατηγορώντας αποκλειστικά και μόνο τον εαυτό μου. Παρά τις διαβεβαιώσεις των καθηγητών για καλό βαθμό, πολύ παραπάνω απ'όσο είχα τολμήσει να υποθέσω με ένα τέτοιο απαράδεκτο-κατ'εκτίμησή μου- γραπτό, γύρισα σπίτι και ξέσπασα σε κλάματα από τα οποία μου πήρε γύρω στο 3ωρο για να επανέλθω. Αποφάσισα όμως ότι δεν αξίζει να διακυβέυσω την όλη προσπάθεια για μια πιθανή αποτυχία στο πρώτο μάθημα. Έτσι συνέχισα με ηθικό (περίπου ) ακμαίο. Πάντως το μόνο βέβαιο είναι ότι τα αμφιθυμικά αυτά συναισθήματα δεν επηρέασαν τα υπόλοιπα μαθήματα! Και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν αισθάνομαι εξαντλημένη σε κανένα επίπεδο παρά το πολύωρο διάβασμα και την ψυχολογική κόπωση όλης της χρονιάς.Κατόπιν εορτής ένα έχω να δηλώσω: ΟΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΤΑΙ! ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ πέραν του διαδικαστικού! ΗΡΕΜΙΑ ΛΟΙΠΟΝ! Όλα θα πάνε καλά!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,900 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 10:46, 11-06-11:

Ας προσθεσω κι εγω την εμπειρια μου σε αυτες των υπολοιπων παιδιων....
Λοιπον,ξεκιναω το καλοκαιρι,γεματος περιεργεια...''Πως θα ειναι οι Πανελληνιες?Πως νιωθουν οι υποψηφιοι τις μερες της εξετασης και αλλα τετοια...Ξεκιναν τα καλοκαιρινα μαθηματα,οπου,μπορω να πω,δεν ηταν τοσο κοπιαστικα οσο θα περιμενα,αν και πανυγηριζα σαν τρελος οταν τελειωσαμε!
Ειχα αναγκαστει να αλλαξω φροντηστηριο,λογω...ανωτερας βιας(οχι οτι δεν ημουν ευχαριστημενος),και διαπιστωνω,προς μεγαλη μου εκπληξη,οτι στα περισσοτερα μαθηματα,το τμημα βρισκοταν πιο μπροστα απο μενα στην υλη και ειχαν,ως επι το πλειστον διαφορετικες σημειωσεις (πχ στα Αρχαια).Απο τοτε ειχα διαρκως μια ψυχολογια ηττοπαθειας η οποια με συνοδευε σε ολη τη διαρκεια της χρονιας.Θεωρουσα δεδομενο οτι δεν θα περασω εκει που ηθελα (Παιδαγωγικο Ρεθυμνου),οτι δε διαβαζα οσο επρεπε,οταν ακουγα τους αλλους να λεν οτι διαβασαν 6-7-8 ωρες συνεχομενα τα Σ/Κ.Μπορω να πω οτι διεπομουν απο ελλειψη προγραμματισμου καθως ελεγα τα Σ/Κ οτι θα κανω 5 πραγματα κι εκανα 3.
Απο Φεβρουαριο και μετα,παρατηρουσα οτι μετα το φροντιστηριο δεν ειχα πολλες δυναμεις να διαβαζω με συνεπεια τη μειωμενη αποδοση...Μετα την 5ημερη (8-14 Απριλιου) στη Θεσαλλονικη,ημουν στον κοσμο μου...Και φυσικα,που ορεξη για την απαιτουμενη μελετη κατα τις 2 βδομαδες του Πασχα...Πιο πολυ στρωθηκα κατα την τελευταια βδομαδα των διακοπων...Και παλι,οπως και τα Χριστουγεννα,διαβασα μεν,αλλα θα μπορουσα να χα κανει και παραπανω...Ωσπου φτανει η Δευτερα 9 Μαιου...Βγαινω εξω,παιζω μπαλα και μετα παω στην αγρυπνια που ειχε η εκκλησια για τους υποψηφιους...Και ετρεμα καθ' ολη τη διαρκεια της...Την παραμονη της εκθεσης,διαβΑζω το πρωι,σταματω κατα της 19.00,και μετα ακουω house music και μπαινω εδω για να παρω κλιμα...Και κοιμαμαι κανονικα στις 23.30,ξυπνωντας στις 6.00
Το πρωι της Εκθσης,ειχα λιγο αγχος,πιο πολυ για τη διαδικασια...Φτανω στο σχολειο και συναντω προσωπα με φανερο αγχος,αλλα με προσπαθεια να κρατηθουν χαμογελαστα.Ωσπου χτυπαει το κουδουνι,κι αφου δεχτουμε 1.000.000 ευχες,μπαινουμε στις αιθουσες!Το κλιμα πολυ χαλαρο,εγω αστειευομενος ελεγα ''Γιατι αγχωνεστε?Πανελληνιες δινουμε?''Ωσπου ερχονται τα θεματα,ολοι σοβαρευουμε,γραφουμε και αυτο ηταν...
Πιο πολυ αγχος ειχα στη Λογοτεχνια και στα Αρχαια,οπου,οταν μαθαινουμε οτι επεσε Πολιτεια,ξεσπαμε ολοι σε δυνατα χειροκροτηματα και μπαινει μεσα η υποδιευθυντρια φωναζοντας ''ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΙΝΕΤΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ???'
Στα Λατινικα,δε,ειχα τελειωσει τα θεματα σε 1ωρα(μετα εκανα τους ελεγχους,οπου βρηκα λαθη...),και κυριως χαζευα...
Εν κατακλειδι,οι Πανελληνιες ειναι απλες εξετασεις,απλα δεν κατανοω το λογο που ολοι μας τρομοκρατουμαστε...Μαλλον ειναι ο φοβος του αγνωστου(οχι των αρχαιων...).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sofia Hepburn

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Sofia Hepburn
H Sofia Hepburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Sofia Hepburn έγραψε στις 01:36, 12-06-11:

Εγώ πάλι ακριβώς το αντίθετο...Ενώ όλη τη χρονιά ήμουν τελείως χαλαρή και μες στην καλή χαρά όλα άλλαξαν όταν εφθασε η ριμάδα η μέρα των πανελλήνιων...Με έπιασε ένα τρομερό άγχος!!έκλαιγα συνέχεια,είχα ένα κόμπο στο στομάχι και φυσικά ανάμεσα σε όλα τα άλλα σκεφτόμουν και τα λόγια των καθηγηγητών του σχολείου και του φροντηστηρίου που έλεγαν''δεν έχεις ανάγκη μια χαρά θα τα πας ,όποιος διάβασε θα ανταμειφθεί''.Το αποτέλεσμα ήταν να κάνω λάθη παιδαριώδη σχεδόν σε όλα τα μαθήματα τα οποία δεν θα έκανα υπό φυσιολογικές συνθήκες και ειδικά στα αρχαία που ''υποτίθεται '' ήταν και το δυνατό μου σημείο...Πραγματικά δεν ξέρω πόσο έγραψα αλλά ακόμα και αν τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που περίμενα το σίγουρο είναι ότι δεν ξαναπεράσω αυτό το βασανιστήριο..Γιατί για μένα ένα βασανιστήριο ήταν.Πραγματικά δεν έχω βιώσει πιο ψυχοφθόρα διαδικασία που δεν άξιζε κιόλας γιατί δεν έχουμε βιώσει τίποτα ακόμα..Γι'αυτό και συμβουλεύωτα παιδιά που θα δώσουν να έχουν εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους και να μην αφήσουν να τους πάρει από κάτω ακόμα και αν έχουν και μια αποτυχία...Η ζωή δεν τελειωνει με τις πανελλήνιες...
Υ.Γ.Εγώ προς το παρόν κανονίζω τις διακοπές μου

Παράθεση

DOINA

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 16:22, 11-12-11:

Δημιουργησα αυτο το θεμα γιατι με απασχολει πολυ το θεμα του αγχους στις Πανελληνιες!
Αν και προετοιμαζομαι αρκετα για τις πανελληνιες ,φοβαμαι εκεινη την στιγμη μην αγχωθω και πατωσω γιατι γενικα ειμαι πολυ αγχωδης τυπος! Γι'αυτο θελω να ρωτησω παλιοτερους που δωσανε πανελληνιες ή τα παιδια που θα δωσουν τωρα πως ειναι το κλιμα εκεινη την στιγμη και αν ειχαν πολυ αγχος! Αν ναι,πως καταφεραν να το περιορισουν και γενικοτερα αν τους επηρεασε αρνητικα !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 16:26, 11-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από DOINA
Δημιουργησα αυτο το θεμα γιατι με απασχολει πολυ το θεμα του αγχους στις Πανελληνιες!
Αν και προετοιμαζομαι αρκετα για τις πανελληνιες ,φοβαμαι εκεινη την στιγμη μην αγχωθω και πατωσω γιατι γενικα ειμαι πολυ αγχωδης τυπος! Γι'αυτο θελω να ρωτησω παλιοτερους που δωσανε πανελληνιες ή τα παιδια που θα δωσουν τωρα πως ειναι το κλιμα εκεινη την στιγμη και αν ειχαν πολυ αγχος! Αν ναι,πως καταφεραν να το περιορισουν και γενικοτερα αν τους επηρεασε αρνητικα !
Θα μιλησω για μενα. Ανχος ειχα μονο την πρωτη μερα στην εκθεση, κατα το διαστημα που χτυπησε το κουδουνι (οταν ηρθαν τα θεματα δηλαδη) μεχρι τη στιγμη που μας μοιραζαν τα θεματα. Απο κει και περα φευγει το ανχος .Οσους εχω ρωτησει ,κατα την διαρκεια της εξετετασης , σχεδον κανεις δεν ειχε ανχος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pupilloscope
Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 16:28, 11-12-11:

O,τι και να σου πει ο αλλος,το αγχος θα το ζησεις

Μολις παρεις τα θεματα,θα χαλαρωσεις ομως γιατι θα δεις οτι θα ναι πραγματα γνωστα,πραγματα που χεις κανει μεσα στη χρονια.Οποτε,αρχιζεις και γραφεις

Προσωπικα,δεν ξερω καποιον μαθητη που να ειχε ΤΟΣΟ αγχος ωστε να γραψει χαλια,μιλαω για καλα προετοιμασμενο ατομο σε θεματα.Τωρα μπορει και να υπαρχει.

Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σεβαστή-Μαρία
H Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 23:54, 04-01-12:

Εγώ πάλι αγχώνομαι ΠΑΑΑΡΑ πολύ .
Τι θα κάνω εκείνη την ώρα ; Με σκέφτομαι να τρέμω σαν το ψάρι στη στεριά.
Ακόμη, δεν ξέρω αν είναι θέμα άγχους κι αυτό ενώ διαβάζω νομίζω ότι δεν αρκεί .
αλλά και να θέλω παραπάνω δε μπορώ. (η μάλλον από τώρα θα μπορώ)
Τόσο καιρό κοιτούσα και λίγο την ξεκούραση μου μα τώρα πρέπει να αυξήσω πάλι ταχύτητα.
Νομίζω πως ευθύνονται και λίγο οι διακοπές . Χαλαρώνεις και τουλ. εμένα δε μου κάνει καλό αυτό νομίζω ότι ξεχνάω ότι επαναπαύομαι κι ας είχα κανονικά φροντιστήριο. Δεν ξέρω , θέλω να κλείσω τα μάτια μου και όταν τα ανοίξω να έχει περάσει όλο αυτό.
Δε διαβάζω ούτε για τον κόσμο ούτε για κανέναν , για μένα και το όνειρο μου διαβάζω !!!
Κι ελπίζω να πετύχω!Όλοι να πετύχουμε

Παράθεση

Dmitsos (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dmitsos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O Dmitsos έγραψε στις 00:13, 05-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σεβαστή-Μαρία
Εγώ πάλι αγχώνομαι ΠΑΑΑΡΑ πολύ .
Τι θα κάνω εκείνη την ώρα ; Με σκέφτομαι να τρέμω σαν το ψάρι στη στεριά.
Όλοι έτσι λέγαμε!! Είναι μέχρι να πιάσεις στα χέρια σου τα θέματα και να καταλάβεις ότι δε δαγκώνουν! Τότε θα είναι η πιο ήρεμη όλης της χρονιάς, ειλικρινά! Όταν λύσεις το 1ο θέμα θα δεις ότι τζάμπα το τόσο άγχος!!

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,699 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 00:19, 05-01-12:

Εγώ πάντως είχα αρκετό άγχος , ειδικά την 1η μέρα (ευτυχώς που είναι και Έκθεση).Αλλά μετά το άγχος είναι περισσότερο παραγωγικό,πεισμώνεις και επειδή θέλεις να πετύχεις τον στόχο σου,τα δίνεις όλα!
Αν έχεις ξεκάθαρους στόχους,θα πετύχεις!

Γενικά,όταν ξέρεις ότι καλώς η κακώς , οι πανελλήνιες σου κρίνουν την εισαγωγή σου στο τμήμα που επιθυμείς, δεν γίνεται να μην αγχώνεσαι!Αφού περάσουν όμως οι μέρες , τελειώσεις και περάσει λίγο χρονικό διάστημα, καταλαβαίνεις ότι δεν ήταν τίποτα το τραγικό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

H Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 23:24, 05-01-12:

Φαντάζομαι πως νιώσατε όταν τελειώσατε ε?
Βασικά νομίζω ότι μετά τις εξετάσεις είναι το μεγάλο άγχος ...
Πέρασα??δεν πέρασα??πέρασα κάπου αλλού??
Αυτό είναι το δύσκολο :/

Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,191 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 23:26, 05-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σεβαστή-Μαρία
Φαντάζομαι πως νιώσατε όταν τελειώσατε ε?
Βασικά νομίζω ότι μετά τις εξετάσεις είναι το μεγάλο άγχος ...
Πέρασα??δεν πέρασα??πέρασα κάπου αλλού??
Αυτό είναι το δύσκολο :/
άμα θέλεις να βρείς πραάγματα να αγχωθείς αυτή τη χρονιά υπάρχουν μπόλικα..το θέμα είναι να μην το ψάχνεις καν όσο δεν υπάρχει άγχος τα πράγματα θα πηγαίνουν καλύτερα..και στο τέλος γιατί να αγχωθείς? θα έχεις κάνει το μηχανογραφικό και θα εχεις περάσει εκεί που είναι να περάσεις..δεν θα αλλάζει κάτι με το άγχος!

Παράθεση

Σεβαστή-Μαρία

Φοιτητής

H Σεβαστή-Μαρία Η αισιοδοξία είναι η αφετηρία κάθε νίκης έγραψε στις 23:44, 05-01-12:

Εγώ ζηλεύω τα άτομα που το έχουν δει πολύ cool το θέμα, δεν αγχώνονται , διαβάζουν με μέτρο και φροντίζουν τον εαυτό τους.
Το άγχος σκοτώνει στην κυριολεξία , έχει σχεδον 6 μήνες όταν έγραφα Βιολογία π.χ διάβαζα, διάβαζα , διάβαζα και δεν έγραφα καλα .
Σήμερα διάβασα 4 ώρες ίσα ίσα μια επανάληψη και πήγα με δεδομένο ότι δε θα γράψω , χωρίς ίχνος άγχους και απάντησα σε όλα !
Για μενα αυτό μέτρησε !Γιατί είμαι άτομο που δεν αποστηθίζει και λόγω άγχους είχα πρόβλημα στη σύνταξη!Σήμερα όμως οι συνθήκες ήταν δανικές

Παράθεση

Hawxis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hawxis
Ο Hawxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Hawxis έγραψε στις 20:53, 11-03-12:

Γεια σας , ειμαι 3 λυκειου . Με εχει πιασει πολυ αγχος τελευται και αισθανομαι λες και δεν εχω μαθει τιποτα ολη τη χρονια , ξαφνικα ξεχασα και οτι εμαθα. Μονο γω το παθενω αυτο :S ?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tiramisuu

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη tiramisuu
H tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H tiramisuu έγραψε στις 21:45, 11-03-12:

Μην ανησυχείτε αν δεν θυμάστε τίποτα. Οταν θα έρθει η ώρα των εξετάσεων θα καθήσετε συγκεντρωμένοι και θα σας έρθουν όλα. Με την προϋπόθεση να έχετε διαβάσει, ε

Εγώ άλλο θέλω να σας ρωτήσω: είμαι η μόνη που πιστεύει ότι δεν περνάει ο καιρός; Σαν να έχει κολλήσει και να πηγαίνει υπερβολικά αργά. Είναι δύο μηνάκια και μου φαίνονται βουνό!

Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ^natasa666^
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 22:18, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από tiramisuu
Μην ανησυχείτε αν δεν θυμάστε τίποτα. Οταν θα έρθει η ώρα των εξετάσεων θα καθήσετε συγκεντρωμένοι και θα σας έρθουν όλα. Με την προϋπόθεση να έχετε διαβάσει, ε

Εγώ άλλο θέλω να σας ρωτήσω: είμαι η μόνη που πιστεύει ότι δεν περνάει ο καιρός; Σαν να έχει κολλήσει και να πηγαίνει υπερβολικά αργά. Είναι δύο μηνάκια και μου φαίνονται βουνό!
εγω παλι δεν εχω καταλαβει πως περασε τοσο γρηγοραποτε αρχισαμε, ποτε ηρθαν τα χριστουγεννα ,ποτε ηρθε ο μαρτιος....

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,729 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 22:26, 11-03-12:

Kαι εγω μια απο τα ιδια...
Τελειωνει το σχολειο για μας...

Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 22:29, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Χαρουλιτα
Kαι εγω μια απο τα ιδια...
Τελειωνει το σχολειο για μας...
απο την μια θελω να τελειωσουμε...απο τη αλλη δεν θελω να τελειωσει το σχολειο....ωραια περναμε...

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,729 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 22:31, 11-03-12:

Και εγω το ιδιο πιστευω! Μπορει να εχουμε διαβασμα και να ειμαστε πιεσμενοι, ομως στο σχολειο περναμε καλα! Οι περισσοτεροι...

Παράθεση

tiramisuu

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη tiramisuu
H tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H tiramisuu έγραψε στις 22:35, 11-03-12:

Kι εγώ όταν πήγαινα σχολείο γρήγορα μου φαινόταν... τώρα πάλι, το αντίθετο!

Παράθεση

Hawxis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hawxis
Ο Hawxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Hawxis έγραψε στις 23:55, 12-03-12:

εμενα μου φενεται οτι περασε υπερβολικα γρηγορα η χρονια φετος... κριμα και ειναι η μονη χρονια που περναμε τοσο ωραια

Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 22:55, 13-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Hawxis
εμενα μου φενεται οτι περασε υπερβολικα γρηγορα η χρονια φετος... κριμα και ειναι η μονη χρονια που περναμε τοσο ωραια
σωστα!δεν εχεις αδικο....κατα καποιον περιεργο τροπο αυτην την χρονια περναω πολυ καλα στο σχολειοεπειδη μαλλον ειναι η τελευταία...

Παράθεση

JEDMARY (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JEDMARY
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H JEDMARY έγραψε στις 23:08, 17-03-12:

Εγώ έχω αγχωθεί τρελά...Όλη τη χρονιά διάβαζα πάρα πολύ και τώρα φτάσαμε στις επαναλήψεις και δεν τα θυμάμαι καλά και δεν προλαβαίνω να διαβάζω (αρχίζω μάθημα στις 3 ή στις 4 το μεσημέρι και είμαι θεωρητική,πράγμα που σημαίνει πολύ μπλα μπλα).Άσχετα που μας τα βάζουν 2-2 τα μαθήματα..Στο φροντιστήριό μου μας αγχώνουν πολύ,ακόμα και με ένα βλέμμα μόνο...Δεν αντέχω άλλο να θεωρούν πως δικαιολογούμαι όταν στην κυριολεξία δεν προλαβαίνω..Πόσα κομμάτια να γίνω πια;Το έχω και τύψεις που δεν προλαβαίνω γιατί μονίμως με κατηγορώ για όλα..Πιστεύετε πως από τις 23 Απριλίου μέχρι να αρχίσουμε,πως θα την έχω ξαναβγάλει την ύλη;Έχω βγάλει πρόγραμμα,αρκετά ρεαλιστικό και την βγάζω,αλλά θα την βγάλω σωστά;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 23:30, 17-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από JEDMARY
Εγώ έχω αγχωθεί τρελά...Όλη τη χρονιά διάβαζα πάρα πολύ και τώρα φτάσαμε στις επαναλήψεις και δεν τα θυμάμαι καλά και δεν προλαβαίνω να διαβάζω (αρχίζω μάθημα στις 3 ή στις 4 το μεσημέρι και είμαι θεωρητική,πράγμα που σημαίνει πολύ μπλα μπλα).Άσχετα που μας τα βάζουν 2-2 τα μαθήματα..Στο φροντιστήριό μου μας αγχώνουν πολύ,ακόμα και με ένα βλέμμα μόνο...Δεν αντέχω άλλο να θεωρούν πως δικαιολογούμαι όταν στην κυριολεξία δεν προλαβαίνω..Πόσα κομμάτια να γίνω πια;Το έχω και τύψεις που δεν προλαβαίνω γιατί μονίμως με κατηγορώ για όλα..Πιστεύετε πως από τις 23 Απριλίου μέχρι να αρχίσουμε,πως θα την έχω ξαναβγάλει την ύλη;Έχω βγάλει πρόγραμμα,αρκετά ρεαλιστικό και την βγάζω,αλλά θα την βγάλω σωστά;
καταρχην ηρεμησε!!σιγουρα ειναι δυσκολη αυτη η περιοδος για ολους μας αλλα δεν πρεπει να απελπιζομαστε.
Στην επαναληψη φαινεται ποσο ειχες διαβασει ολη τν χρονια,Εμενα καποια σημεια που βγαινουν πιο ευκολα και καποια πιο δυσκολακαι εγω θεωρητικη ειμαι κ εχω μαθηματα σχετικα νωρις...προσπαθησε να διαβαζεις για το μαθημα απο την προηγουμενη μεραΚαι εγω εχω φτασει φορες που δεν αντεχω και θελω να τα παρατησω αλλα αυτο δεν ειναι λυση...πιστευω αγχωνεσαι πολυ για αυτο εχεις τπ προβλημα με την επαναληψη....αμα διαβαζες ολη τν χρονια δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι.Οσο για την υλη...ολοι λιγο πολυ τοτε την βγαζουν....προσωπικα θα την βγαλω ολην μεσα στο πασχα
και γιατι να μην την βγαλεις σωστα...με ενα καλο προγραμμα μια χαρα θα βγειχρειαζεται ενα καλος προγραμματισμος και ολα θα πανε καλακαλη επιτυχια!

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 00:31, 18-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από JEDMARY
Ε , στην χειροτερη ,ξαναδινεις

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JEDMARY (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JEDMARY
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H JEDMARY έγραψε στις 17:44, 18-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^natasa666^
καταρχην ηρεμησε!!σιγουρα ειναι δυσκολη αυτη η περιοδος για ολους μας αλλα δεν πρεπει να απελπιζομαστε.
Στην επαναληψη φαινεται ποσο ειχες διαβασει ολη τν χρονια,Εμενα καποια σημεια που βγαινουν πιο ευκολα και καποια πιο δυσκολακαι εγω θεωρητικη ειμαι κ εχω μαθηματα σχετικα νωρις...προσπαθησε να διαβαζεις για το μαθημα απο την προηγουμενη μεραΚαι εγω εχω φτασει φορες που δεν αντεχω και θελω να τα παρατησω αλλα αυτο δεν ειναι λυση...πιστευω αγχωνεσαι πολυ για αυτο εχεις τπ προβλημα με την επαναληψη....αμα διαβαζες ολη τν χρονια δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι.Οσο για την υλη...ολοι λιγο πολυ τοτε την βγαζουν....προσωπικα θα την βγαλω ολην μεσα στο πασχα
και γιατι να μην την βγαλεις σωστα...με ενα καλο προγραμμα μια χαρα θα βγειχρειαζεται ενα καλος προγραμματισμος και ολα θα πανε καλακαλη επιτυχια!
Είναι και που δεν με εμπιστεύομαι!!Κι εγώ θα την ξαναβγάλω μέσα στο Πάσχα γιατί γράφω ΟΕΦΕ!

Παράθεση

Natassa.SP

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Natassa.SP
H Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Natassa.SP likethelife2.blogspot.gr/ My Blog έγραψε στις 14:00, 19-03-12:

Έχουμε 7 βδομάδες ακόμα μέχρι τις Πανελλήνιες(χωρίς Πάσχα), πως νοιώθετε; τελειώσατε την ύλη; έχετε ψάξει σχολές;

Προσωπικά πάει να σπάσει η καρδιά μου από το μείγμα χαρά+άγχος=πεταλούδες στο στομάχι!!!

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 14:05, 19-03-12:

Εγω νιωθω αγχος και παραλληλα ευτυχια που δεν προκειται να ξαναπατησω το ποδι μου σε σχολικο περιβαλλον.
Σχολες ξερω ηδη απο την αρχη της χρονιας ποιες θα δηλωσω..
Την υλη την εχω τελειωσει σε ολα τα μαθηματα εκτος απο τα αρχαια που και εκει τελειωνω σε λιγο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikoTexXx : 19-03-12 στις 14:15.
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 14:09, 19-03-12:

Υποψήφιοι κουράγιο

63 μέρες και σήμερα

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,651 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:15, 19-03-12:

αυτές οι εξετάσεις θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό το άμεσο μέλλον σας δε χρειάζεστε όμως να αγχώνεστε ένας δρόμος είναι η ζωή ένας δρόμος χωρίς επιστροφή οπου σε πάει πας.

65 μέρες ακόμα δηαλδή 2 μήνες. Λίγοι το έχουν συνειδητοποιήσει αλλά αρχίσαν οι ζέστες αρχίζει το καλοκαίρι και όλοι χαιρομαστε εκτός από τα παιδιά της 3η λυκείου.

Σαν όμως τελειώσουν οι εξετάσεις θα γυρίσει μπούμεραν το πράγμα (εσεις θα γελάτε και εμείς θα κλαίμε)

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
Εγω νιωθω αγχος και παραλληλα ευτυχια που δεν προκειται να ξαναπατησω το ποδι μου σε σχολικο περιβαλλον.
Σχολες ξερω ηδη απο την αρχη της χρονιας ποιες θα δηλωσω..
Την υλη την εχω τελειωσει σε ολα τα μαθηματα εκτος απο τα αρχαια που και εκει τελειωνω σε λιγο.
και τι θα έδινα. Ένα χρόνο ακόμη σχολείο να μη με νοιάζει τιποτα αλλο από τα μαθήματα μου

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dr.tasos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dr.tasos
Ο dr.tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,278 μηνύματα.

O dr.tasos Fuck y'all If you doubt me. έγραψε στις 16:05, 19-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Ε , στην χειροτερη ,ξαναδινεις

Ε μπορει να στραβωσει τιποτα την δευτερη φορα και να ξαναδωσεις .

"Ανθρωποι ειμαστε πολλα λαθη κανουμε" ειπωμενο απο καποιον συφιλικο ποιητη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dr.tasos : 19-03-12 στις 16:18.
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,438 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 16:52, 19-03-12:

Ρε παιδιά, μην αγχώνεστε, έτσι κι αλλιώς, ή διάβασες ή όχι, μην κλαιγόμαστε τώρα.
Ο διαβασμένος θα γράψει

Παράθεση

thanosnt

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη thanosnt
Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O thanosnt έγραψε στις 21:24, 08-04-12:

αισοδοξια και ολα καλα θα πανε......παντως μεχρι τωρα εγω δεν εχω καθολου αγχος...βασικα ειμαι φουλ αισοδοξος πως ολα θα πανε καλα!! περισυ τετοια εποχη ελεγα<<ωχ ωχ του χρονου τετοια περιοδο θα πρεπει θα πρεπει να χω πολυ αγχος βλεποντας τις εξετασεις να πλησιαζουν!!>> αλλα τελικα καμια σχεση μια χαρα ειμαι!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 21:34, 08-04-12:

Ούτε εγώ έχω άγχος γενικά αλλά κατά διαστήματα αγχώνομαι λίγο.

Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,191 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 18:34, 12-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από thanosnt
αισοδοξια και ολα καλα θα πανε......παντως μεχρι τωρα εγω δεν εχω καθολου αγχος...βασικα ειμαι φουλ αισοδοξος πως ολα θα πανε καλα!! περισυ τετοια εποχη ελεγα<<ωχ ωχ του χρονου τετοια περιοδο θα πρεπει θα πρεπει να χω πολυ αγχος βλεποντας τις εξετασεις να πλησιαζουν!!>> αλλα τελικα καμια σχεση μια χαρα ειμαι!!!
Και έτσι να παραμείνεις

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 14:38, 13-04-12:

Α ούτε γω έχω άγχος...'Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει.

Παράθεση

Nikos Sitys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos Sitys
Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,547 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 08:26, 17-04-12:

Το αγχος ερχεται οταν καθεσαι στην καρεκλα και αργουν να ερθουν τα θεματα.Εγω ετσι την επαθα περσι με τους ηλιθιους να περιμενουμε στην αναμονη για 20 λεπτα μεχρι να μας φερουν τα θεματα και εβλεπα ολα τα προσωπα των παιδιων να ιδρωνουν να πινουν νερο καθε γουλια που κατεβαινε καθε ηχος με εκανε να αγχονομαι ακομα περισσοτερο.....εγω παντως συνεχιζα να βλεπω τον τελειο πισινο της δασκαλας που θα μας ελεγχε εκεινη την μερα...με το ομορφο μαυρο κολανακι και το ασπρο εσωρουχακι να διακρινεται μπουχαχαχαχαχαχαχα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gate1319661
Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O gate1319661 έγραψε στις 15:52, 20-04-12:

ειναι λογικο να εχετε αγχος. προσπαθηστε να το περιορισετε αλλιως θα κανετε χαζα λαθη. εχασα απλα απο αγχος 2.5 μοναδες στα 20 στην φυσικη και 1.5 στα μαθηματικα.....μεταφραστε το σε μορια αυτο....να ειστε αισιοδοξοι και ολα θα πανε καλα...

Αρχική Δημοσίευση από Natassa.SP
Έχουμε 7 βδομάδες ακόμα μέχρι τις Πανελλήνιες(χωρίς Πάσχα), πως νοιώθετε; τελειώσατε την ύλη; έχετε ψάξει σχολές;

Προσωπικά πάει να σπάσει η καρδιά μου από το μείγμα χαρά+άγχος=πεταλούδες στο στομάχι!!!
μην ψαχνεις σχολες απλα να ξερεις μονο αν θες πολυτεχνειο,οικονομικες κτλ...παιρνεις βαθμολογια βλεπεις τι ψαρια επιασες και μετα διαλεγεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 20-04-12 στις 15:59. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,421 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 16:15, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από gate1319661
ειναι λογικο να εχετε αγχος. προσπαθηστε να το περιορισετε αλλιως θα κανετε χαζα λαθη. εχασα απλα απο αγχος 2.5 μοναδες στα 20 στην φυσικη και 1.5 στα μαθηματικα.....μεταφραστε το σε μορια αυτο....να ειστε αισιοδοξοι και ολα θα πανε καλα...

μην ψαχνεις σχολες απλα να ξερεις μονο αν θες πολυτεχνειο,οικονομικες κτλ...παιρνεις βαθμολογια βλεπεις τι ψαρια επιασες και μετα διαλεγεις...
Εσύ δεν ήσουν θεωρητική ένα φεγγάρι?

Παράθεση

pseutiko_fili

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pseutiko_fili
H pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H pseutiko_fili έγραψε στις 20:39, 18-05-12:

και εκει που ελεγα πως δεν θα αγχωθω παει τα εχω χασει.εχω καουρες στο στομαχι,τρωω με δυσκολια,πεταγομαι στον υπνο μου,τρεμω,με πιανει ταχυκαρδια και δεν μπορω να παρω ανασα.με βλεπω την δευτερα να λιποθυμαω.πως ειστε εσεις βρε παιδια?και για πειτε καμια συμβουλη οσοι εχετε ηδη δωσει πφφφφ

Παράθεση

Πανσέληνος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πανσέληνος
H Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) . Έχει γράψει 542 μηνύματα.

H Πανσέληνος έγραψε στις 21:17, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από pseutiko_fili
και εκει που ελεγα πως δεν θα αγχωθω παει τα εχω χασει.εχω καουρες στο στομαχι,τρωω με δυσκολια,πεταγομαι στον υπνο μου,τρεμω,με πιανει ταχυκαρδια και δεν μπορω να παρω ανασα.με βλεπω την δευτερα να λιποθυμαω.πως ειστε εσεις βρε παιδια?και για πειτε καμια συμβουλη οσοι εχετε ηδη δωσει πφφφφ
Σκέψου το καλοκαιράκι που έρχεται!!!Δε χρειάζεται να έχεις τόσο άγχος...σκέψου πως είναι ενδοσχολικές εξετάσεις(έχεις ξαναδώσει 5 φορές) απλά τα θέματα που γράφεις εσύ τα γράφουν κι άλλα σχολεία...Επίσης υπάρχει πάντα κι η 2η προσπάθεια αν δεν είσαι ευχαριστημένη με τα φετινά σου αποτελέσματα,,ούτε η 1η θα είσαι,ούτε η τελευταία!Ε δε θα καταστρέψεις την υγεία σου και για τις πανελλήνιες!!!

Παράθεση

tabarly (Κ.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tabarly
H Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H tabarly έγραψε στις 21:28, 18-05-12:

εγώ ήμουν ψιλοχαλαρή μέχρι τώρα, σήμερα με έπιασε λίγο άγχος...!! ελπίζω να μου περάσει!!

Παράθεση

pseutiko_fili

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pseutiko_fili έγραψε στις 22:49, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πανσέληνος
Σκέψου το καλοκαιράκι που έρχεται!!!Δε χρειάζεται να έχεις τόσο άγχος...σκέψου πως είναι ενδοσχολικές εξετάσεις(έχεις ξαναδώσει 5 φορές) απλά τα θέματα που γράφεις εσύ τα γράφουν κι άλλα σχολεία...Επίσης υπάρχει πάντα κι η 2η προσπάθεια αν δεν είσαι ευχαριστημένη με τα φετινά σου αποτελέσματα,,ούτε η 1η θα είσαι,ούτε η τελευταία!Ε δε θα καταστρέψεις την υγεία σου και για τις πανελλήνιες!!!
αχ τι καλα που τα ειπες με ηρεμησες ειναι η αληθεια.ενταξει δευτερη φορα θα προτιμουσα να μη δωσω κοπιασα τοσο φετος που ειναι κριμα

Παράθεση

Πανσέληνος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πανσέληνος
H Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) . Έχει γράψει 542 μηνύματα.

H Πανσέληνος έγραψε στις 22:53, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από pseutiko_fili
αχ τι καλα που τα ειπες με ηρεμησες ειναι η αληθεια.ενταξει δευτερη φορα θα προτιμουσα να μη δωσω κοπιασα τοσο φετος που ειναι κριμα
Στο εύχομαι κοριτσάκι μου να μη χρειαστεί!Καλή σου επιτυχία και καλά αποτελέσματα.Λίίίγη υπομονή ακόμα!!!

Παράθεση

pseutiko_fili

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pseutiko_fili έγραψε στις 23:04, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πανσέληνος
Στο εύχομαι κοριτσάκι μου να μη χρειαστεί!Καλή σου επιτυχία και καλά αποτελέσματα.Λίίίγη υπομονή ακόμα!!!
αχ σε ευχαριστω παρα παρα πολυ να σαι καλα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 19-05-12 στις 13:20. Αιτία: Προσθηκη spoiler στην παραθεση:)
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:15, 19-05-12:

παραθέτω ένα άρθρο από την εφημερίδα ''Τα Νέα''

Λιγότερο άγχος, κυρίως από αυτό που συνηθίζουν να μεταφέρουν οι γονείς στους μαθητές και καλύτερη διατροφή έχουν ευεργετικά αποτελέσματα στις επιδόσεις των μαθητών που καλούνται σε λίγα 24ωρα από σήμερα να εξεταστούν για την είσοδό τους στα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Εν μέσω προεκλογικής περιόδου γιατροί και ψυχολόγοι συμβουλεύουν τους γονείς να μην «πιέζουν» τους μαθητές και να τους παρέχουν «διακριτική» στήριξη, σωστή διατροφή και να φροντίζουν να μην ξενυχτούν πάνω στα βιβλία.

«Ο μαθητής κυριολεκτικά κολυμπάει μέσα στην πληθώρα του υλικού των εξετάσεων και ελπίζει ότι όταν έρθει η ώρα τους θα βρει στεριά να πατήσει» λέει για το άγχος των μαθητών ενόψει Πανελλαδικών, η ψυχολόγος Αλεξάνδρα Κορδόση.

«Σε ψυχολογικό επίπεδο η διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων είναι μία ιδιαίτερα στρεσογόνος διαδικασία. Εξελικτικά και ηλικιακά συμπίπτει με το πέρασμα του ανθρώπου από τη μετεφηβεία στην ενηλικίωση και συνοδεύεται από αλλαγές που περιλαμβάνουν το άγχος της απομάκρυνσης από την ασφάλεια του οικείου στην πρόκληση του καινούργιου.

Η μετάβαση, όμως, επιβαρύνεται στη χώρα μας από την ιδιαίτερη σημασία που δίνεται στο αποτέλεσμα των εξετάσεων, που σε πολλές περιπτώσεις εξισώνεται με το μέλλον και τη συνολική εξέλιξη των νέων, που κρίνεται, όπως πιστεύουν αρκετοί γονείς, από την επιτυχία ή την αποτυχία» συμπληρώνει η ίδια.

«Η μητέρα μου στην αρχή με πίεζε υπερβολικά» λέει ο Σπύρος Νικολάου, μαθητής της Γ' Λυκείου. «Αυτό δεν με βοηθούσε καθόλου μέχρι που τής ζήτησα αν δεν μπορεί να χαλαρώσει τουλάχιστον να μην το δείχνει σε μένα τόσο πολύ γιατί με εμποδίζει να συγκεντρωθώ και να διαβάσω. Είναι σημαντικές οι πανελλαδικές αλλά για όλους μας υπάρχουν και εναλλακτικές γιαυτό δεν χρειάζεται να μας «πνίγει» το άγχος».

«Η μεγαλοποίηση της σημασίας των πανελλαδικών ενισχύεται από την κουλτούρα της ελληνικής οικογένειας» επισημαίνει η κ.Κορδόση.

«Οι έλληνες γονείς έχουν βαθιά ριζωμένη την νοοτροπία του-να θυσιάσουν τα πάντα- προκειμένου να σπουδάσουν τα παιδιά τους. Έτσι συχνά εμπλέκονται υπερβολικά ιδιαίτερα κατά τη διαδικασία της προετοιμασίας για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Όμως, οι γονείς θα πρέπει να είναι σύμμαχοι στην προσπάθεια των παιδιών τους και όχι επιβαρυντικοί παράγοντες άγχους».

«Δεν περίμενα ποτέ έξω από το σχολείο και ούτε θα περιμένω και φέτος για το δεύτερο γιο μου που δίνει πανελλαδικές» λέει η κ.Μάρα Λεουνάκη μητέρα τεσσάρων αγοριών, εκ των οποίων ο πρώτος πέρασε με επιτυχία τις πανελλαδικές του εξετάσεις πρίν από 10 χρόνια και ο δεύτερος δίνει φέτος.

«Στον πρώτο ήμουν ακόμη πιο χαλαρή, ίσως επειδή ήμουν πιο νέα. Τώρα ανησυχώ μεν, αλλά δεν το δείχνω και δεν θέλω να τού μεταδώσω άγχος για κάτι που πιστεύω ακράδαντα ότι είναι δικό του θέμα και σε καμμία περίπτωση δεν θα καθορίσει το μέλλον του. Απλά είναι μία πιο επίπονη διαδικασία από τις άλλες καθώς χρειάστηκαν δύο χρόνια προσπάθειας στο σχολείο για να φθάσουμε στο παραπέντε των εξετάσεων. Προσπαθώ να είμαι υποστηρικτική, φροντίζω τη διατροφή του, τού δίνω κάποιες βιταμίνες και δεν τον αφήνω να ξενυχτάει με τα βιβλία. Επιδιώκω να κοιμάται τουλάχιστον οκτώ ώρες κάθε μέρα και συζητάμε μαζί θέματα εκτός σχολείου, όπως οι διακοπές ή τα αθλητικά».

Τα συχνά γεύματα και ιδιαίτερα τα μικρογεύματα μεταξύ των κυρίως γευμάτων (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό) σχετίζονται, όπως υποστηρίζουν οι διατροφολόγοι με καλύτερη πνευματική υγεία.

«Την περίοδο των εξετάσεων αυξάνουμε τις ποσότητες φρούτων και λαχανικών ημερησίως ενώ είναι εξίσου σημαντικές και οι πρωτεϊνες, δηλαδή κρέας και ψάρι καθημερινά όπως και οι υδατάνθρακες: ψωμί, μακαρόνια, ρύζι» λέει ο ιατρός και διατροφολόγος Γιάννης Αρκαδιανός.

«Φρούτα, 100% φυσικοί χυμοί, δημητριακά ολικής άλεσης και λαχανικά αποτελούν ιδανικά σνακ, όπως επίσης και η μαύρη σοκολάτα. Όχι λέμε στα αναψυκτικά και τα πολλά παγωτά όπως και στα πολλά λιπαρά».

Θυμηθείτε 2-3 φρούτα και 1-2 σαλάτες ή ωμά λαχανικά καθημερινά.

Εκτός από πολύτιμες βιταμίνες, προσφέρουν υδατάνθρακες που αποτελούν την τροφή του εγκεφάλου και αντιοξειδωτικά συστατικά που δρουν ενάντια στο άγχος και το στρες. Το μυστικό στην περίπτωση αυτή εκτός από την ποσότητα είναι η πολυχρωμία.

Οι υδατάνθρακες που βρίσκονται κατά βάση στο ψωμί, τα δημητριακά, τα ζυμαρικά, το ρύζι, τις πατάτες, τα φρούτα, τα γαλακτοκομικά και τα λαχανικά αποτελούν το βασικό καύσιμο του εγκεφάλου. Φροντίστε σε κάθε γεύματα της ημέρας να υπάρχει μία διαφορετική πηγή υδατανθράκων χωρίς να το παρακάνετε με την ποσότητα.

Δώστε σημασία και στις βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία και τα λιπαρά του «πνεύματος». Οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β (καλές πηγές τα όσπρια και οι ξηροί καρποί, ενώ για τη Β12 είναι κυρίως τα ζωικά προϊόντα) αποτελούν εξειδικευμένους 'εργάτες'. Δουλεύουν κυρίως για λογαριασμό του εγκεφάλου και του νευρικού μας συστήματος, οργάνων του σώματoς που είναι υπεύθυνα για τη μνήμη, τη συγκέντρωση και τη διάθεσή.

Παράθεση

άντζυ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 13:52, 19-05-12:

Σχεδόν όλα τα παιδιά που γνωρίζω αυτές τις μέρες τρέμουν απ'το φόβο κ το άγχος....Εγώ πάλι ούτε που το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη ότι ξεκινάμε τη Δευτέρα...! Είναι κ ο καιρός βρε παιδί μου που δεν σου δίνει την αίσθηση των εξετάσεων..Από χθες νιώθω ότι είναι Φεβρουάριος κ έχω ακόμη 3 μήνες μέχρι τις εξετάσεις..!! Ανωμαλίες, τι να πει κανείς...!!

Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:53, 19-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από άντζυ
Σχεδόν όλα τα παιδιά που γνωρίζω αυτές τις μέρες τρέμουν απ'το φόβο κ το άγχος....Εγώ πάλι ούτε που το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη ότι ξεκινάμε τη Δευτέρα...! Είναι κ ο καιρός βρε παιδί μου που δεν σου δίνει την αίσθηση των εξετάσεων..Από χθες νιώθω ότι είναι Φεβρουάριος κ έχω ακόμη 3 μήνες μέχρι τις εξετάσεις..!! Ανωμαλίες, τι να πει κανείς...!!
Δεν πειράζει , μείνε έτσι Μόνο μην ξεχάσεις οτι γράφεις και δεν ξυπνήσεις

Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 14:07, 19-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από άντζυ
ουτε εγω νιωθω ιδιαιτερα αγχωμενη....νιωθω καλα...........και οτι ειναι να γινει θα γινει
οτι μαθαμε μαθαμε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άγχος - Από ΓΙΟΥΛΗ22136
      Το θέμα έχει λάβει 126 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-09 στις 22:43.
    • Άγχος προσέγγισης - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-12-07 στις 23:09.
    • Άγχος χωρίς λόγο τελικά - Από Demelene
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-07 στις 19:03.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους