Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,298 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,339 μηνύματα σε 92,447 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 875 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προς όλους τους υποψήφιους πανελληνίων εξετάσεων

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 13:51, 05-08-10:

Η νεα χρονια σιγα-σιγα ξεκιναει, οποτε κρινω σκοπιμο -και ας με συγχωρεσουν οι admins- να αναδημοσιευσω ενα κειμενο που ειχα γραψει και δημοσιευσει για πρωτη φορα περσι, τοσο στο blog μου οσο και εδω μεσα.

Ωστε λοιπον, "αυτη ειναι η χρονια σου". "Ετσι θα ειναι", σκεφτεσαι, για να στο λενε ολοι γυρω σου. Αυτην την στιγμη, ειναι τελη Ιουλιου και μετρας μερες μεχρι να αρχισει η τελευταια σου χρονια στο σχολειο. Το μονο που σκεφτεσαι ειναι η πιεση που θα φας κατακεφαλα. Θελεις δεν θελεις, οι γονεις σου και ολο σου το σοι, καθως και οι καθηγητες σου περιμενουν πολλα πραγματα απο σενα. Θελουν οπωσδηποτε να σε δουν να περνας σε μια σχολη. Για αυτο αλλωστε σου εχουν φορτωσει το προγραμμα σου, πληρωνοντας μερικες χιλιαδες ευρω σε φροντιστηρια ή σε ιδιαιτεραδες. Εσυ, το μονο που σκεφτεσαι, ειναι να περασει γρηγορα αυτη η χρονια. Ισως εχεις βαλει καποιον στοχο, ισως και οχι. Ομως σιγουρα καπου στο πισω μερος του μυαλου σου ειναι το καλοκαιρι της επομενης χρονιας, το καλοκαιρι της ενηλικιωσης σου [καλα, εδω που τα λεμε, μπορει να εχεις "ενηλικιωθει" ηδη σε καποια θεματα :Ρ].

Πριν συνεχισεις να διαβαζεις, απαντησε μου σε μια ερωτηση:

Σε ελκυει η προοπτικη να περασεις σε καποια σχολη;

Αν ναι, τοτε μπορεις να συνεχισεις να διαβαζεις αυτο το κειμενο. Αν οχι, βρες κατι καλυτερο να κανεις. Internet ειναι, σιγουρα εχει πολλα πιο ενδιαφεροντα πραγματα εκει εξω

Υποθετω λοιπον πως, αφου διαβαζεις αυτες τις γραμμες, εισαι διατεθειμενος να κανεις την προσπαθεια σου για να περασεις καπου.

Σε βλεπω λιγο αγχωμενο, αγαπητε μου 17χρονε. Νιωθεις το αγνωστο να σε φοβιζει. Ολοι γυρω σου μιλανε για τις πανελληνιες και εσυ σκεφτεσαι τι εχει να γινει τον επομενο Μαϊο . Εφοσον θελεις να κανεις αυτην την προσπαθεια, φανταζομαι δεν θελεις να απογοητευσεις και ολους οσους σε στηριζουν. Και αυτο ειναι κατι που σε αγχωνει πιο πολυ. Η σκεψη της αποτυχιας στο μυαλο σου υπερισχυει της σκεψης της επιτυχιας, σωστα; "Και τι θα γινει αν δεν περασω/αν κανω καμια μαλακια/αν κατι παει στραβα;", ειναι μια αρκετα συχνη σου σκεψη.

Καταρχην, ρηλαξ. Οσο και αν θελουν οι γονεις σου να σου περασουν τα δικα τους, βαλε καλα στο μυαλο σου το εξης: Φετος, θα διαβασεις για σενα, θα προσπαθησεις για σενα, γιατι δικη σου ειναι η ζωη, δικο σου ειναι το μελλον, δικη σου ειναι η επιλογη για το τι θελεις να σπουδασεις. Τελεια και παυλα. Οι γονεις σου μπορει να σου λενε να διαβασεις γιατι εχουν δωσει εναν σκασμο λεφτα, αλλα εσενα αυτο δεν θα πρεπει να σε επηρεαζει. Αν θελεις να διαβασεις, θα διαβασεις για την παρτη σου: για κανεναν μπαμπα, καμμια μαμα, κανεναν θειο. Το κινητρο σου πηγαζει απο μεσα σου. Απλα, μπορει να μην το ξερεις ακομη.

Το αγχος σου ειναι υπαρκτο, αν μη τι αλλο. Σε καθε ευκαιρια, κανεις διαφορες ερωτησεις για τις πανελληνιες. Πολλες φορες ομως προτρεχεις. Ωπα, one thing at a time kid. Παμε, με την σειρα:

-Με αυτα και με εκεινα, μου εχει δημιουργηθει η αισθηση οτι φετος θα ειναι μια χρονια σκλαβιας. Απο τα οσα ακουω, νομιζω οτι θα πρεπει να διαβαζω 63526234634 ωρες την μερα. Ειναι δυνατον αυτο;

Λοιπον, κοιταξε: Τα παντα γινονται, αν μπορεσεις να κανεις εναν καλο καταμερισμο των ωρων που εχει η καθε μερα της εβδομαδας. Σε καθε περιπτωση, μην παραμελεις την ημερησια ξεκουραση σου, οσο αυτο γινεται. Θα σου προτεινα αν μπορεις, να χωρεσεις στο προγραμμα σου εναν μεσημεριανο 45λεπτο υπνο. Προσεξε ομως, οχι παραπανω! 45 λεπτα υπνου ειναι ακριβως οσα χρειαζεται ο οργανισμος σου για να τονωθει μεχρι το τελος της μερας. Αν κοιμηθεις παραπανω, θα πεσεις σε βαθυτερο υπνο, και θα ξυπνησεις σκατα.

Επισης, προσπαθησε την καθε ωρα διαβασματος σου να την σπασεις σε 50 λεπτα διαβασμα και 10 λεπτα διαλλειμα. Στο διαλλειμα σου, πηγαινε και ριξε λιγο νερο στα μουτρα σου, βγες στο μπαλκονι να παρεις λιγο καθαρο αερα, κανε και κανενα ντουζ αν προλαβαινεις. Οσον αφορα τα 50 λεπτα διαβασματος, φροντισε να ειναι διαβασμα και οχι πασαλειματα.

Κρατα σημειωσεις σε ο,τι δεν καταλαβαινεις, ετσι ωστε να ξεκαθαρισεις τα θολα σημεια οσο πιο γρηγορα γινεται με τον καθηγητη σου. Και προσπαθησε να μην σου αποσπαει την προσοχη τιποτα. Κινητα, pc, τηλεορασεις κτλ, καλο θα ειναι να ειναι εξαφανισμενα στο δωματιο που διαβαζεις. Λιγο μουσικουλα παντως, νομιζω κανει καλο [Αρκει να μην ειναι καμια μεταλλια :ΡΡ].

Επισης, ποτε μα ποτε μην παραλειπεις τον βραδινο σου υπνο. Μην κοιμηθεις ποτε λιγοτερο απο 7-8 ωρες. Ο βραδινος υπνος ειναι αυτος που θα σε κρατησει την επομενη μερα ορθιο. Και πιστεψε με, 7-8 ωρες βραδινου υπνου δεν αναπληρωνονται ουτε με 15 ωρες ημερησιου υπνου.

-Δηλαδη, κομμενες οι βολτες;

Οχι φυσικα. Εννοειται οτι θα βγαινεις και εξω με τους φιλους σου. Αν στο κοψουν και αυτο, κανε ο,τι περναει απο το χερι σου για να το διεκδικησεις. Καθε στιγμη μεσα στην μερα που βλεπεις οτι σου περισσευει [οσο λιγες και αν σου φαινονται], ειναι δικη σου, οπως φυσικα και το Σαββατοβραδο. Απλα φροντισε να κανεις πραγματα που σε κανουν να ξεσκας και μην βαραινεις το μυαλο σου παραπανω. Βγες εξω και περπατα, πανε και πιες κανεναν καφε, πηγαινε και κανε σεξ με τον φιλο/η/εαυτο σου, ακου μουσικη, αλλα μην μου πας και γινεις λιαρδα απο το ποτο, μην αποβλακωθεις σε κανεναν υπολογιστη οπως τωρα καλη ωρα, και προπαντος: απεφυγε καθε ειδους καυγα με γονεις, φιλους, γκομενους. Αν δεις οτι σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αποφυγεις, τοτε τι να σου πω... Κανε ο,τι σε φωτισει

-Και τι γινεται οσον αφορα τα μαθηματα; Που να δωσω περισσοτερη βαση;

Θα ειμαι ειλικρινης μαζι σου. Το συστημα στο οποιο μπηκες και χορευεις, ειναι φοβερα βαθμοθηρικο. Ενας ειναι ο κανονας, οτι μερικες χιλιαδες μορια θα σου πουν που περνας. Αυτα τα μορια κυνηγας. Οποτε πολυ απλα, γαμησε τα ενδοσχολικα μαθηματα. Το ξερω οτι δεν ειναι και πολυ επικοδομητικο οσον αφορα την εκπαιδευση σου, αλλα αφου ετσι θελουν να χορεψεις, ετσι χορεψε.

Παμε στα πανελληνιως εξεταζομενα μαθηματα λοιπον: Εχεις τα τεσσερα της κατευθυνσης σου, την εκθεση, και το εκτο μαθημα, που συνηθως ειναι τα μαθηματικα ή η βιολογια γενικης παιδειας. Αν παλι θελεις και οικονομικες σχολες, εχεις και τις ΑΟΘ.

Καταρχην, ας αναγνωρισουμε οτι δεν εχουν ολα τα μαθηματα την ιδια ποσοτητα και τον ιδιο βαθμο δυσκολιας στην υλη τους. Αλλο πραγμα ειναι τα μαθηματικα κατευθυνσης, και αλλο η βιολογια γενικης, οπως και να το κανουμε.

Παρολαυτα, μην σκεφτεις ποτε να υποτιμησεις εστω και ενα μαθημα. ΟΚ, συμφωνω, τα μαθηματα με την λιγη και ευκολη υλη δεν εχουν τοσο... "κυρος" οσο τα παλουκια. Ομως, κοστιζουν σε μορια αν τα υποτιμησεις. Σου μιλαει ενας ανθρωπος ο οποιος ειχε γραψει 85/100 στα μαθηματικα κατευθυνσης και 75/100 στις ΑΟΔΕ και στην Αναπτυξη Εφαρμογων [τα συγχαρητηρια, μετα]. Ξερεις γιατι; Γιατι υποτιμησα τα 2 αυτα μαθηματα, λεγοντας "ελα μωρε, γαμησε το, βγαινει ευκολα" και αφηνα τις μερες να περνανε χωρις να αφομοιωνω την υλη οπως την αφομοιωνα στα μαθηματικα. Ισως, αν εγραφα κανενα 90ρι σε αυτα τα 2 μαθηματα να περνουσα και στην πρωτη μου επιλογη.

Για αυτο λοιπον, οσον αφορα τα πανελληνιως εξεταζομενα μαθηματα, μην αφησεις να περασει ουτε μια μερα που να μην εχεις δωσει το 100% της πνευματικης σου δυναμης σε ολα τα πανελληνιως εξεταζομενα μαθηματα. Μην σκεφτεσαι "ελα μωρε, εχω 8 μηνες μεχρι να δωσω εξετασεις, θα καλυψω τα κενα μου μετα", γιατι αφενος οι 8 μηνες θα γινουν 8 μερες πριν καν το παρεις χαμπαρι, και αφετερου γιατι το "μετα" ειναι για επαναληψη και οχι για να καλυψεις τα κενα σου. Ή τουλαχιστον, ετσι θα επρεπε να ειναι.

Εξαλλου, στις πανελληνιες δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει κατι που να μην το εχεις διδαχτει. Βαλτο καλα στο μυαλο σου αυτο. Οταν το συνειδητοποιησεις, θα διαπιστωσεις οτι ενα βαρος θα εχει φυγει απο πανω σου. Για αυτο φροντισε οσα διδαχτεις, να τα μαθεις.

Επισης, μην ψαχνεις για "ΣΟΣ", ή "πιο πιθανα θεματα". Καθε θεμα μπορει να πεσει, ακομη και αν πιανει 5 μοναδες στις 100. Αν αφησεις εστω και ενα σημειο της υλης ακαλυπτο, παιρνεις ενα επικινδυνο ρισκο. Καλο ειναι να ξερεις ολη την υλη.

-Δεν μου λες, σκεφτομαι να μην παω 5μερη για να κατσω να διαβασω, τι λες;

Καλα, μαλακας εισαι; Το σκεφτηκες πολυ για να το πεις αυτο; Αν ο μονος λογος που δεν πας 5μερη ειναι "για να κατσεις να διαβασεις", σε διαβεβαιω οτι θα κανεις ενα πολυ μεγαλο λαθος.

Αφενος, η 5μερη ειναι κατι που θα σου μεινει για πολλα χρονια. Περα απο το οτι ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να τα γαμησεις ολα [αν πατε στην Ελλαδα] ή να ανοιξεις τους οριζοντες σου [αν πατε στο εξωτερικο]. Για σκεψου, 5 μερες ξενοιασιας ακριβως πριν τις εξετασεις σου! Νομιζω οτι ειναι απο τις πιο τονωτικες ανασες που θα μπορεσεις να εχεις.

Αφετερου, ας πουμε οτι καθεσαι σπιτι σου με σκοπο να διαβασεις. Να διαβασεις τι ρε φιλε; Ολα αυτα που θα επρεπε να εχεις διαβασει μηνες πριν; Ενω ταυτοχρονα θα σκεφτεσαι τι κανουν οι φιλοι σου και ποσο καλα θα περνανε;

Αν βεβαια οι λογοι που σε κρατανε μακρια απο την 5μερη ειναι αλλοι, οπως το οικονομικο, τοτε πολυ απλα παω πασο.

-Ακουω διαφορα πραγματα για τις σχολες και εχω μπερδευτει!

Κοιταξε, οι αποψεις ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες: Ολοι εχουν απο μια. Μπορει οι γονεις σου να θελουν να σε δουν γιατρο, οι καθηγητες σου να νομιζουν οτι ταιριαζεις στη Νομικη και ο θειος σου να σου λεει "δηλωσε και πολιτικος μηχανικος, ειναι καλη σχολη". Γαμησε τους ολους. Μην ακους κανεναν. Φροντισε να ενημερωθεις για τις σχολες που μπορεις να περασεις απο την κατευθυνση σου: τι αντικειμενο εχουν, ποσα χρονια διαρκουν, που μπορεις να δουλεψεις, κτλ. Κανε και κανενα ψαξιμο στο internet. Μετα, ρωτα τον εαυτο σου πως τον φανταζεσαι να δουλευει: αν θελεις να εχεις συγκεκριμενο ωραριο, αν σε ενοχλει να πρεπει να ντυνεσαι καλα, αν θελεις να εχεις αφεντικο πανω απο το κεφαλι σου, κτλ.

Το αν η ιατρικη ειναι "καλη σχολη" θα πρεπει να μην σε ενδιαφερει. Η καλυτερη σχολη του κοσμου ειναι αυτη που θα σου αρεσει, τελεια και παυλα. Τι να το κανεις αν ειναι να περασεις σε μια "καλη σχολη" και να τυραννηθεις οχι μονο για να την βγαλεις, αλλα και να δουλεψεις σε ενα αντικειμενο αλλο απο αυτο που πραγματικα σε ενδιαφερει; Μαλακια δεν ειναι;

Μπορει να σου φαινεται νωρις για την ζωη σου το να παρεις τωρα μια τετοια αποφαση. Κακα τα ψεμματα, ειναι απο τις πιο σημαντικες αποφασεις που μπορει να παρει ενα παιδι της ηλικιας σου. Μην διστασεις να ζητησεις βοηθεια, μην διστασεις να κανεις ερωτησεις, μην διστασεις να ψαξεις. Καποια στιγμη θα καταληξεις, να εισαι σιγουρος για αυτο.

Ετσι, οταν ερθει η ωρα του μηχανογραφικου σου, φροντισε να το συμπληρωσεις σωστα: Αυτο σημαινει οτι στο μηχανογραφικο δηλωνεις τις σχολες ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ και οχι με οποιοδηποτε αλλο σκεπτικο. Αν η πρωτη σχολη που δηλωσες θελει 13 και η δευτερη 15, εσυ με το 17 σου περνας στην πρωτη. Ειναι τεραστια μαλακια να μην μπορεσεις να διαχειριστεις σωστα τα μορια σου. Εχω δει πολλα παιδια να περνανε οπου να'ναι, αν και ειχαν τα μορια να περασουν εκει που ηθελαν, απλα και μονο επειδη δεν συμπληρωσαν σωστα το μηχανογραφικο. Επαναλαμβανω: ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ

Αυτα για την ωρα, αγαπητε μου 17χρονε. Αν νιωσεις την αναγκη να προσθεσεις κατι [ειτε καλο ειτε κακο] ή να ρωτησεις κατι σε αυτα που σου ειπα, ακριβως απο κατω μπορεις να βρεις τα σχολια του κειμενου ή να μου στειλεις email στο sourotiri παπακι gmail τελεια com.

Καλη δυναμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

72 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,578 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 14:06, 05-08-10:

Eξαιρετικό τόπικ! Θα γίνει sticky

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη petran_r21
Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 618 μηνύματα.

O petran_r21 έγραψε στις 14:10, 05-08-10:

Το να κρατας σημειωσεις ειναι οντως εξαιρετικα χρησιμο.Τ προτεινω ανεπιφιλακτα.sourotiri ποια ηταν η πρωτη σου επιλογη?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariza_93

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mariza_93
H mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 14:59, 05-08-10:

θα γράψω πολλά αλλά δεν φταίω εγώ! ας μην το έβαζες!
Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri

ετσι λέω!

είναι εύκολο να λες α θα διαβάζω μόνο για μένα είναι ευκολο και να το πιστέψεις άλλα δεν είναι λίγες οι στιγμές που θα τα βρεις σκούρα και θα πεις α πρέπει να διαβάζω περισσότερα γιατί οι γονείς μου θα δώσουν ένα σκασμό λεφτά....οποτε δεν γίνεται να το ξεχάσεις με τίποτα!

χμ οι ώρες διαβάσματος δεν είναι ανάλογα το άτομο? εγώ πάντως τώρα το καλοκαίρι δεν κατάφερα να κάτσω να διαβάσω πάνω από 4 ώρες! κακό αυτό! απο το χειμωνα ομως εχω σκοπο να διαβαζω καπως οπως τα λες και συ!

εννοείτε πως θα βγαίνουμε βόλτες! χαχα

χμ από την μια έχεις δίκιο.....
εγώ μεχρι και περυσι που τελειωσα την β ελεγα δεν θα παω στην γ να ειμαι σαν και αυτους που πανε στα γενικης μονο και μονο για τις απουσιες γιατι ετσι κανουμε το εκπαιδευτικο συστημα ακομα χειροτερα! όλα αυτά μέχρι και το καλοκαίρι που αρχισα μαθηματα.....οπου και αλλαξα γνωμη γιατι ειδα οτι τα πραγματα δεν ηταν τοσο απλα οσο φαίνονται!
αλλά ακόμα το σκέφτομαι......

χαχαχα έχεις απόλυτο δίκιο!

ευχαριστούμε!

α και συγχαρητήρια για τους βαθμούς σου!
τελικά δεν έγραψα πολλά!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη akiroskirios
Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 15:10, 05-08-10:

όντως πολύ ωραίο το κείμενο του sourotiri αλλά πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να διαμορφώσει μόνος του το πρόγραμμά του...(ώρες διαβάσματος/ώρες ύπνου κλπ. )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pirloandr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pirloandr
Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O pirloandr έγραψε στις 20:06, 06-08-10:

μακαρι να το χα διαβασει και εγω αυτο το κειμενο..πριν δωσω πανελληνιες!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zaraki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zaraki
Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Zaraki έγραψε στις 21:12, 06-08-10:

Σε γενικες γραμμες καλα τα λεει ο Sourotiri, οπως και στα περισσοτερα κειμενα του που εχω διαβασει αλλωστε.

Ομως ο καθενας μας ειναι διαφορετικος και πιθανον καποια πραγματα να μην ειναι εφαρμοσιμα απο ολους.Εγω πχ διαλεξα να μην παω 7ημερη και εκατσα και εβγαλα την υλη Αοδε διοτι εχω τεραστιο προβλημα με την παπαγαλια και μου βγηκε φυσικα σε καλο.Οπως βολευεται ο καθενας.Αυτο που επιβαλλεται να ακολουθησουν ολα τα παιδια στη μεγαλυτερη διαρκεια της χρονιας κατα τη γνωμη μου ειναι οι 7-8 ωρες υπνου την ημερα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,842 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 21:26, 06-08-10:

ωραιο το κειμενακι σου. Καλη μας επιτυχια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harry920 (Χάρης.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη harry920
Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O harry920 έγραψε στις 21:49, 06-08-10:

Πολυ ωραιο κειμενο.Πραγματικα ενα μπραβο στον δοκιμιογραφο μας.Λεει τα πραγματα με το ονομα τους...οπως πρεπει να σκεφτεται ενας μελλοντικός υποψήφιος με τα δικά του κριτήρια και τις δικές του ανάγκες.Πολύ σωστή και η αναφορά στις εξόδους .Είναι αναγκαίες μέσα στη ρουτινιάρικη και μηχανιστική ζωή του μαθητή.

Παράθεση

Donald (Δονάτος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Donald
Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Donald έγραψε στις 14:27, 19-08-10:

Πω φίλε τα σπας μπράβο σου τρομερό!!!!

Παράθεση

spieler (Λουκία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spieler
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H spieler έγραψε στις 20:15, 24-08-10:

Πολύ ωραία τα λες! Και νομίζω πως όποιος λειτουργεί έτσι είναι πιο κοντά στον στόχο του. Καλή μας επιτυχία!!

Παράθεση

Ryuzaki (Lost in Infinity)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ryuzaki
Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 354 μηνύματα.

O Ryuzaki έγραψε στις 00:37, 25-08-10:

Πολύ καλα τα λέει αυτός που τα ο sourotiri...
Το μόνο μου πρόβλημα είναι ο μεσημεριανός ύπνος γιατί αν κοιμηθώ... Δε με ξυπνουν ούτε τουφέκια που λένε!
Anyway είμαι ένας απο τους χιλιάδες υποψήφιους φέτος...

Κάτι που θεωρώ αρκετά σημαντικό είναι κατά τη γνώμη μου το κίνητρο το οποίο ήθελε περισσότερη έμφαση...
Ο καθένας έχει τους στόχους του, εμένα πχ είναι το να περάσω σε μια μεγάλη πόλη να σπουδάσω κάτι που μου αρέσει και να ασχοληθώ με τη μουσική παράλληλα..
Το κίνητρο είναι αυτό που σου δίνει δύναμη κ πείσμα για να τα βγάλεις πέρα αυτή τη χρονια
Γι'αυτό το λόγο πιστεύω παρόλο των ιδιαιτέρων που έκανα για ενάμιση μήνα τον Ιούνιο και που πλεον σιγά σιγά θα ξαναρχίσω, συν το καθημερινό διάβασμα που κυμαίνεται από 5 και μπορεί να εκτοξευθεί στο 7αωρο δεν με κουρασαν ιδιαίτερα (ακόμη χαχα)

Μόνο για ένα πράγμα θα διαφωνήσω με τον κ Sourotiri και είναι τα διαλείμματα. Πιστεύω πως όταν κάθεσαι να διαβάσεις μια ώρα η οποία διακόπτεται δεν αρκεί για πλήρη αφομίωση της ύλης...
Θα θεωρούσα λοιπόν ότι καλύτερο είναι το διάλειμμα να γίνεται κάθε 2 ωρες...
Αυτό βέβαια είναι ανάλογο με τον καθένα i suppose..

Όσο για το άγχος, ποιός ο λόγος να υπάρχει;
Το 80% του άγχουν εκτός βέβαια αν είναι στο χαρακτήρα σου σου το δημιουργούν όσοι σου λένε ότι "θα αγχωθείς" και "μην αγχώνεσαι"
Καλώς η κακώς για τις υψηλόβαθμες σχολές πάντα, χρειάζεται σκίσιμο πραγματικό, ιδρώτας κ κόπος
Κακώς μάλλον
Ας πιείς και 10 καφέδες λιγότερους ρε αδερφέ στο κάτω κάτω, τι θα πάθεις;

Όπως και να χει το πράγμα καλή επιτυχία σε όλους φέτος και καλή αρχη σιγά σιγά!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ryuzaki : 25-08-10 στις 01:29.
Παράθεση

Molivi (Τασος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Molivi
Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Molivi έγραψε στις 23:47, 26-08-10:

Έρχεται η ώρα μας και μας... Δυναμικά και χωρίς τις τεμπελιές του αυγούστου!! καλά περάσαμε όλοι μας αλλά πρέπει να φτιάξουμε πρόγραμμα!
Δεν μπορούσα καν να συγκεντρωθώ τις πρώτες μέρες διαβάσματος αλλά τώρα αυξάνω το διάβασμα μου κατα 1 ώρα περισσότερο κάθε μέρα!
PS: Μπράβο κ. Sourotiri! Είστε και γαμώ!!

Παράθεση

Mariw

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mariw
H Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H Mariw Let the good times roll.... έγραψε στις 17:18, 28-08-10:

Παιδιά όλα καλά θα πάνε υπομονή επιμονή και μην ακούτε τους άλλους...Όσο για το άγχος όταν είσαι σωστοί απέναντι στον εαυτό σας δεν υπάρχει λόγος για άγχος...Στο τέλος θα καταλάβετε οτι τελικά δεν ήταν τίποτα οι Πανελλήνιες μόνο ένα ακόμη βήμα στην ζωή το οποίο καλώς ή κακώς έχει μεγαλοποιηθεί για διάφορους λόγους...Καλή επιτυχία παιδιά!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Superhuman (Νικηφόρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Superhuman
Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 553 μηνύματα.

O Superhuman έγραψε στις 02:49, 12-09-10:

Πολύ εμψυχωτικό κείμενο και απαντά σε θεμελιώδη ερωτήματα που έχουμε όλοι όταν πάμε τρίτη λυκείου.Θα συμφωνήσω πολύ στο σημείο που λέτε για τη βαρύτητα των μαθημάτων.Ένας Θεός ξέρει πόσα μόρια έχουν χαθεί από παιδιά που δεν έδωσαν σημασία στα μαθήματα που θεωρούσαν πιο εύκολα.Πιστεύω οτι το συγκεκριμένο κείμενο θα έπρεπε να μοιράζεται σε κάθε μαθητή/τρια που ξεκινάει την τρίτη λυκείου.Εξαιρετική δουλειά!

Παράθεση

nikh17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikh17
H nikh17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H nikh17 έγραψε στις 14:09, 05-11-10:

ρε παιδια ισχθει οτι για να περασεις εμποροπλοιαρχων γραφεις πανελληνιες??? και αν ισχυει αυτο ποσο ειναι η βαση αυτης της σχολης??? η' απλα χρειαζετε το απολυτηριο λυκειου??ευχαριστω...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 00:50, 06-11-10:

Βρήκα αυτό: http://www.rotise.gr/erotisi/re-paid...i-aytis-t.html

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 16:08, 07-11-10:

Ο υπνος ειναι το πρωτο μου μεγαλο προβλημα. Αν κοιμηθω μετα τις 11-11:30, θα σερνομαι ολη την υπολοιπη μερα
Προσπαθω λοιπον να τελειωνω σχετικα νωρις -αν και ειναι αδυνατον αυτο-, αλλα αγχωνομαι υπερβολικα -2ο μεγαλο προβλημα-, πανικοβαλλομαι και τρεχω το επομενο πρωι να προλαβω οσα δεν εκανα το βραδυ.
Κατα τα αλλα υγεια.
Δεν εχω ιδεα που θελω να περασω, δεν ξερω τι μου αρεσει και τι οχι, γενικα ψαχνομαι και καθε μερα αλλαζω αποψη.
Εχω να βγω κανα μηνα, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.

Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ioanna1993
H Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H ioanna1993 έγραψε στις 16:15, 07-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Miss Brightside
Ο υπνος ειναι το πρωτο μου μεγαλο προβλημα. Αν κοιμηθω μετα τις 11-11:30, θα σερνομαι ολη την υπολοιπη μερα
Προσπαθω λοιπον να τελειωνω σχετικα νωρις -αν και ειναι αδυνατον αυτο-, αλλα αγχωνομαι υπερβολικα -2ο μεγαλο προβλημα-, πανικοβαλλομαι και τρεχω το επομενο πρωι να προλαβω οσα δεν εκανα το βραδυ.
Κατα τα αλλα υγεια.
Δεν εχω ιδεα που θελω να περασω, δεν ξερω τι μου αρεσει και τι οχι, γενικα ψαχνομαι και καθε μερα αλλαζω αποψη.
Εχω να βγω κανα μηνα, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.
Συμπάσχω απόλυτα!!!

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 16:18, 07-11-10:

+το ότι είμαι υπερβολικά απαισιόδοξη. Πιστεύω ειλικρινά ότι όλοι οι άλλοι θα αριστεύσουν και εγώ θα πατώσω.
Χαζό, αλλά το πιστεύω. Και όλοι οι υπόλοιποι πιστεύουν ότι θα πάω τέλεια. Απορώ που το βλέπουν..

Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη alex2395
Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 16:51, 07-11-10:

καλη επιτυχια σε οσους δινουν
ευχομαι να περασουν εκει που θελουν και να τους αρεσει
θα τις θυμαμαι τις συμβουλες σου

Παράθεση

tiffanykal

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tiffanykal
H tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H tiffanykal έγραψε στις 17:16, 07-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Miss Brightside
+το ότι είμαι υπερβολικά απαισιόδοξη. Πιστεύω ειλικρινά ότι όλοι οι άλλοι θα αριστεύσουν και εγώ θα πατώσω.
Χαζό, αλλά το πιστεύω. Και όλοι οι υπόλοιποι πιστεύουν ότι θα πάω τέλεια. Απορώ που το βλέπουν..

Θυμήθηκα κάποια που ξέρω πολύ καλά...
Θετικά κύματα μόνο, Μαρία, και όλα θα πάνε μια χαρά. Αυτοί που πιστεύουν ότι θα τα πας τέλεια κάτι ξέρουν. Εσύ απλώς δεν το βλέπεις τώρα γιατί είναι πολλά αυτά που ζητούν από εσάς να αφομοιώσετε σε σύντομο χρονικό διάστημα. Με περισσότερη αισιοδοξία, η δοκιμασία θα μοιάζει ευκολότερη. Να σκέφτεσαι πως είναι μια απλή εξέταση, όπως αυτές στις οποίες ανταποκρίθηκες επιτυχώς μέχρι σήμερα.
Καλή τύχη

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

H Miss Brightside έγραψε στις 20:32, 07-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από tiffanykal
Θυμήθηκα κάποια που ξέρω πολύ καλά...
Θετικά κύματα μόνο, Μαρία, και όλα θα πάνε μια χαρά. Αυτοί που πιστεύουν ότι θα τα πας τέλεια κάτι ξέρουν. Εσύ απλώς δεν το βλέπεις τώρα γιατί είναι πολλά αυτά που ζητούν από εσάς να αφομοιώσετε σε σύντομο χρονικό διάστημα. Με περισσότερη αισιοδοξία, η δοκιμασία θα μοιάζει ευκολότερη. Να σκέφτεσαι πως είναι μια απλή εξέταση, όπως αυτές στις οποίες ανταποκρίθηκες επιτυχώς μέχρι σήμερα.
Καλή τύχη
Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

vavlas (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vavlas
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

O vavlas έγραψε στις 12:57, 08-11-10:

Παιδιά καλή μας επιτυχία και καλό κουράγιο.
Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.
Πιστεύω θα τα καταφέρουμε.

Παράθεση

Libertaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Libertaaa
H Libertaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Libertaaa έγραψε στις 01:02, 10-11-10:

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι...Μεχρι πριν απο 2 βδομαδες δεν διαβαζα αρκετα λογω καποιων οικογενιακων προβληματων. Να σημειωσω οτι ειμαι θετικη κατευθυνση. Παρολο που δεν διαβαζα αρκετα δεν εχω καθολου κενα σε κανενα μαθημα,απλως δεν ελυνα αρκετες ασκησεις πχ στα μαθηματικα και στη φυσικη. Πιστευετε οτι τωρα που εχω αρχισει να διαβαζω πολυ και διαβαζοντας αριστα αυτα που εχουμε κανει μεχρι τωρα,θα τα καταφερω να περασω ιατρικη??
Ευχαριστω εκ των προτερων...

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,060 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 01:32, 10-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Libertaaa
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι...Μεχρι πριν απο 2 βδομαδες δεν διαβαζα αρκετα λογω καποιων οικογενιακων προβληματων. Να σημειωσω οτι ειμαι θετικη κατευθυνση. Παρολο που δεν διαβαζα αρκετα δεν εχω καθολου κενα σε κανενα μαθημα,απλως δεν ελυνα αρκετες ασκησεις πχ στα μαθηματικα και στη φυσικη. Πιστευετε οτι τωρα που εχω αρχισει να διαβαζω πολυ και διαβαζοντας αριστα αυτα που εχουμε κανει μεχρι τωρα,θα τα καταφερω να περασω ιατρικη??
Ευχαριστω εκ των προτερων...
Αφού όπως λες διαβάζεις τόσο καλά δεν έχεις λόγο να ανησυχείς!
Και τις ασκήσεις που δεν έλυσες το διάστημα αυτό, μπορείς να τις δουλέψεις τώρα και αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα να το λύσεις...μην αφήσεις να περάσει ο χρόνος.
Αλλά φαίνεται ότι κάνεις καλή δουλειά και το έχεις πάρει ζεστά, οπότε γιατί να μη μπεις Ιατρική; Καλά θα πάει.

Παράθεση

stevedionys

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη stevedionys
Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O stevedionys έγραψε στις 17:26, 12-11-10:

παιδιά είναι το πρώτο κείμενο - σχόλιο που κάνω... ... καταρχάς συγχαρητήρια στον δοκιμιογράφο μας, έκανε εξαιρετική δουλειά .. έχω μια απορία όμως... είμαι τεχνολογική κατ. Καθημερινά , πρέπει να διαβάζω maths και physics??? ρωτάω gt τα διαβάζω μέρα παρα μέρα λόγω χρόνου και φροντιστηρίων .. μαλακια?? :/ (το ξέρω ότι είναι ανάλογα το άτομο , αλλα θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις )
p.s. και τα maths και την physics , gnk , τα ''κατέχω' ...
ευχαριστώ για το χρόνο σας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 12-11-10 στις 17:37. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

mr.thewritikos (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mr.thewritikos
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O mr.thewritikos έγραψε στις 17:50, 14-08-11:

Λοιπόν σαν απόφοιτος πλέον που είμαι πήρα το θάρρος να γράψω μερικά πράγματα για αυτή την υπερτιμημένη γ'λυκείου που αναστατώνει χιλιάδες νέους κάθε χρόνο και τους έχει στη ''τσίτα''! Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο..! Ξεκινάμε:

1) Πρέπει να κατανοήσουμε ότι οι πανελλαδικές εξετάσεις είναι ένας ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ..!!!! Ως γνωστόν ένας διαγωνισμός για να θεωρηθεί ορθός πρέπει στο τέλος να αναδείξει τους υποψήφιους που άξιζαν πραγματικά το 18-20, μετά αυτούς που άξιζαν το 15-18 και πάει λέγοντας. Η λογική λέει ότι οι υποψήφιοι ''18-20'' θα είναι λιγότεροι από τους ''15-18'' κ.τ.λ.. Για να γίνει λοιπόν αυτό θα πρέπει να υπάρξει μία διαβάθμιση δυσκολίας των θεμάτων τέτοια ώστε να μην επιτρέψει την συσσώρευση υποψηφίων σε μία κλίμακα (π.χ. στην βαθμολογική κλίμακα 15-18 ) αλλά να τους ''μοιράσει'' ομοιόμορφα και ως πρέπει σε όλες τις βαθμολογικές κλίμακες. Με αυτόν και μόνο με αυτόν τον τρόπο θα φανεί πραγματικά ο ΤΕΛΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ από τον ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ και συνεχίζει έτσι.

2) Όσον αφορά τον κάθε υποψήφιο μεμονωμένα θα πρέπει να καταλάβει ότι στην γ'λυκείου ''δεν σταματάμε να ζούμε και απλά πεθαίνουμε στο διάβασμα''. Αυτό είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!! Θα πάμε και την βόλτα μας, θα βγούμε να ξεσκάσουμε και να δούμε κόσμο, γενικά δεν θα ζούμε έναν ολόκληρο χρόνο μέσα σε μία ρουτίνα ''σχολείο-σπίτι(διάβασμα)-φροντιστήριο ή ιδιαίτερα-σπίτι(διάβασμα)-ύπνο και φτου απ'την αρχή.! Με αυτόν τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να κουραστούμε μία ώρα αρχίτερα και να μην αποδίδουμε όπως πρέπει!

3) Δεν υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη να ακούτε τι κάνουν οι γύρω σας όσον αφορά το διάβασμα τους...Ο καθένας διαβάζει τόσο όσο χρειάζεται για να αφομιώσει την ύλη.Το ότι ο κολλητός/ή σου διαβάζει 8 ώρες και εσυ 3 την μέρα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα....Εάν εσύ στο τρίωρο μέσα τα ''βγάζεις'' και τα καταλαβαίνεις ''μαγκιά'' σου!

4) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΩΘΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ!!!!! Το να διαβάζουμε όλη μέρα μόνο και μόνο για να δείξουμε στον εαυτό μας ή στους άλλους ότι διαβάζουμε δεν θα μας ωφελήσει πουθενά.Εάν το κάνετε αυτό θα παρατηρήσετε ότι μετά από κάμποση ώρα θα ''πελαγώσετε'' και ο εγκέφαλος θα σκέφτεται άκυρα πράγματα σε τέτοιο βαθμό ώστε να μην μπορείτε να τον ελέξετε! Μην ξεχνάτε ότι ο εγκέφαλος δεν μπορεί να μείνει συγκεντρωμένος όλη μέρα πάνω απο τα βιβλία . Αυτό δεν γίνεται. Και προς θεού άμα όλη σας τη ζωή διαβάζετε μέρα ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΜΕΡΑ...Εάν δεν μπορείτε το ξενύχτι τότε απλά μην ξενυχτάτε στα βιβλία (πείτε στον εαυτό σας π.χ. ότι ''11 ή 12 τα βιβλία κλείνουν'').

5) Δυστυχώς το διάβασμα δεν είναι μόνο αυτό που θα σας οδηγήσει στην επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις. Το διάβασμα είναι ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν πρέπει να αμφισβητηθούν. Θα πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και στις δυνατότητες μας. Θα πρέπει να είμαστε γενικά ΧΑΛΑΡΟΙ την ώρα της εξέτασης (και μην ακούσω τώρα τα κουλά του στυλ ''ναι εύκολο να το λες'' γιατί είναι απλά μια ΙΔΕΑ και καταλάβετέ το αυτό). Κακά τα ψέματα το άγχος μπορεί να μας κάνει να πάθουμε ''black out'' και έτσι ο παράγοντας διάβασμα να αναιρεθέι από τον παράγοντα ψυχολογία!!!

6) Δείτε τα πράγματα πρακτικά..Επικεντρωθείτε στα μαθήματα βαρύτητας πιο πολύ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παρατάμε τα άλλα).Μόνο να σκεφτείτε ότι τα 2 μαθήματα βαρύτητας καθορίζουν περίπου το 45% της συνολική σας βαθμολογίας φτάνει για να καταλάβετε ότι αν αφήσετε αυτά τα μαθήματα ''το καράβι έφυγε''!

7) Ο ΤΕΛΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ. Τα πράγματα είναι απλά. Εάν τα θέματα είναι μέτρια το 18-20 θα το προσσεγγίσει σίγουρα ο τέλεια διαβασμενος μαθητής αλλά θα το προσσεγγίσει επίσης και ο μέτρια διαβασμένος μαθητης. Άρα ο χαμένος της υπόθεσης βγάινει ο τέλεια διαβασμένος γιατί ο εξέταστης που δεν σας ξέρει δεν θα καταλάβει ότι εσείς προσπαθήσατε περισσότερο από τον μέτρια διαβασμένο!!!!!

8 )Μην φοβάστε να κάνετε λάθος στα διαγωνίσματα στο σχολείο ή στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα..Από τα λάθη μαθαίνουμε.! Το θέμα είναι να μην κάνουμε την ώρα των πανελληνίων!!!!

9) Η γ'λυκείου θέλει διάβασμα,πείσμα,υπομονή,καλή ψυχολογία και που και που βόλτες!!!!

Αυτά είχα να πω..!!!! Ελπίζω να τα βρείτε χρήσιμα!!!! Και να θυμάστε ότι ''Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ''!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mr.thewritikos : 14-08-11 στις 21:38.
22 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη {~*1rèNe*~}
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,018 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 17:55, 14-08-11:

Ως απόφοιτη κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και το Εμπόριο ΤΕΙ Ηπείρου (Ηγουμενίτσα) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 18:05, 14-08-11:

Και εγώ ως απόφοιτη συμφωνώ..

Και θα ήθελα να πω, πως η Γ' Λυκείου ήταν η καλύτερη και ταυτοχρόνως η χειρότερη σχολική χρονιά από όλες.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 18:14, 14-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από RunawayDreamer
Και εγώ ως απόφοιτη συμφωνώ..

Και θα ήθελα να πω, πως η Γ' Λυκείου ήταν η καλύτερη και ταυτοχρόνως η χειρότερη σχολική χρονιά από όλες.
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για εμάς που καιγόμαστε

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:28, 14-08-11:

Με βρίσκεις σύμφωνη με όσα έχεις γράψει και νομίζω αξίζει να προσθέσουμε κάτι ακόμη...

Δεν θα πρέπει να αγχώνεστε και να δίνετε βάση σε σχόλια τύπου:
Συμμαθητής Χ: Εμείς στο φροντιστήριο ΤΑΔΕ βγάλαμε ήδη την ύλη Ψ φορές!
Συμμαθητής Ζ: Μόνο?? Εμείς την έχουμε τελειώσει Ω φορές!

Σαν μαθήτρια συνεχώς άκουγα τέτοια σχόλια και κάποια από αυτά τον πρώτο καιρό με τρομοκρατούσαν αρκετά. Αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι δεν έχει σημασία. Κάθε φροντιστήριο έχει το δικό του πλάνο σπουδών και την δική του φιλοσοφία σύμφωνα με την οποία διαχειρίζεται τον χρόνο. Αν ο χρόνος σας φτάσει για να κάνετε δύο γερές επαναλήψεις στο φροντιστήριο - ανεξάρτητα με το προσωπικό σας διάβασμα, τότε είναι όλα εντάξει.
Εμπιστοσύνη στις δικές σας δυνάμεις αλλά και στους καθηγητές σας. Για να επιλέξατε τους συγκεκριμένους, κάποιος λόγος θα υπήρχε!

Η καθηγήτριά μου, μας υπενθύμιζε κάτι που με έχει προσωπικά βοηθήσει πολύ:
Οι πανελλήνιες δεν είναι μια κούρσα ταχύτητας - ποιος θα βγάλει πρώτος την ύλη. Είναι μια κούρσα αντοχής. Για αυτό, είναι αναγκαίο να φροντίζετε τους εαυτούς σας, να διαβάζετε αρκετά, αλλά να κινείστε πάντα μέσα στο μέτρο!

Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψηφίους!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pagitas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pagitas
Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 343 μηνύματα.

O Pagitas Μονο t(h)rash ρε! έγραψε στις 18:55, 14-08-11:

Αυτο που θα οριζα ως "μυστικο" των πανελληνιων ειναι να σου αρεσει αυτο που κανεις. Αυτοματα, το διαβασμα θα γινει πιο ευκολο, λιγοτερο εξαντλητικο και πιο ευχαριστο, τολμω να πω. Και θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες, μη δινετε βαση στα σχολια περι του ποσες φορες εχει κανει ο καθενας την υλη. Μικρη σημασια εχει. Πιο συγκεκριμενα, αν ακουτε "εγω εβγαλα την υλη απο το Δεκεμβρη", κατι δεν παει καλα.

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 19:06, 14-08-11:

Πολύ όμορφα τα είπες, μπράβο.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,514 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 19:30, 14-08-11:

Σωστός.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,497 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:36, 14-08-11:

εγω διαφωνω.Εαν καποιος θελει να παει π.χ.Ιατρικη(τυχαιο παραδειγμα εννοω γενικα υψηλοβαθμες σχολες) δεν θα πρεπει να ξεσκιστεί;;;δεν θελω να μιλησουν οι εξαιρεσεις αλλα οι κανονες....ποσα ατομα ειλικρινα πιστευεται απο αυτους που εβγαλαν τοσα μορια εβγαιναν 1 φορα την εβδομαδα μετα τα Χριστούγεννα;;;

Σε αυτο το οποιο συμφωνω απολυτως μαζι σου ειναι στο να μην εχουνε κανενα αγχος τα παιδια.ΔΕΝ επαναλαμβάνω ΔΕΝ κερδίζεται τπτ απο αυτο και ειναι κριμα απο το Θεο να ναρκοθετούνται απο εσας τους ιδιους οι προσπαθειες σας (5)
και
Να μην χάνετε πολυ χρονο σε ενα ερωτημα/θεμα αλλα να προχωρήσετε στο επομενο και να αφηνετε τα δυσκολα για το τελος.....(6)

Παράθεση

Εύα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Εύα
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H Εύα έγραψε στις 19:37, 14-08-11:

Ευχαριστούμε Γιάννη για τις συμβουλές!

Παράθεση

Dmitsos (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dmitsos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O Dmitsos έγραψε στις 20:45, 14-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
εγω διαφωνω.Εαν καποιος θελει να παει π.χ.Ιατρικη(τυχαιο παραδειγμα εννοω γενικα υψηλοβαθμες σχολες) δεν θα πρεπει να ξεσκιστεί;;;δεν θελω να μιλησουν οι εξαιρεσεις αλλα οι κανονες....ποσα ατομα ειλικρινα πιστευεται απο αυτους που εβγαλαν τοσα μορια εβγαιναν 1 φορα την εβδομαδα μετα τα Χριστούγεννα;;;
Eγώ, που και σχέση είχα, και τα σάββατα (εντάξει, όχι και ΚΑΘΕ σάββατο) έβγαινα, και στα παρκάκια την έβγαζα όταν είχα free time, και το Πάσχα καλά πέρασα και μέσα στις πανελλήνιες πήγαινα και για καφέ.
Και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είμαι εξαίρεση, ούτε διάνοια είμαι ούτε γεννήθηκα ξέροντας μαθηματικά ξερω' γω.
Δεν είναι θέμα να ξεσκιστείς. Είναι θέμα να κατανοήσεις αυτά που διαβάζεις. Θα διαβάσεις πολλές ώρες αν θες πολλά μόρια αλλά τη ζωή σου δε θα τη βάλεις σε δεύτερη μοίρα γιατί θα σου γυρίσει μπούμερανγκ στο τέλος. Όταν υποβαθμίσεις τον εαυτό σου και υπερβείς τα όρια σου σε μεγάλο βαθμό κάποια στιγμή θα πάθεις μπλακ αουτ, χωρίς να το επιδιώκεις. Αποτελεί απλά φυσική άμυνα του οργανισμού. Εγώ στην αρχή είχα πάθει κρίση, διάβαζα τον ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ, μετά που άρχισα να κουράζομαι έβαλα ένα φρένο και το πήγαινα με πιο ανθρώπινους ρυθμούς. Έβλεπα τα παιδιά από την κατεύθυνσή μου στο σχολείο να τρέχουνε σαν τρελά μ ένα βιβλίο στο χέρι λύνοντας ασκήσεις και μπλα μπλα μπλα και αισθανόμουν τύψεις που διάβασμα σχεδόν τη μισή ΠΟΣΟΤΗΤΑ, όχι ποιότητα. Όταν διάβαζα όμως διάβαζα. Συγκεντρωνόμουν και από τα χείλη του καθηγητή κρεμιόμουν σαν βδέλλα. Προσπαθούσα να ρουφήξω ότι και αν έλεγε.
Το αποτέλεσμα; Εγώ, που μ' είχανε πει και κωλόπαιδο στο σχολείο, ότι ασχολήθηκα μ' έρωτες και τα παράτησα, ότι έκανα μεγάλη στροφή, ότι παίζω με την μοίρα μου, ότι δε διαβάζω, να βγάλω υπεραρκετά μόρια για τη σχολή μου, να περάσω περίπου 2.000 μόρια τα παιδιά που τους είχε γίνει ο κώλος ΝΑ από το διάβασμα και να είμαι και καλά με τον εαυτό μου.

Μην ακούω ξεσκίσματα και μαλακίες, όλα με μέτρο. Αυτό θα σας σώθει. Όταν πιάσετε το στυλό να λύσετε το θέμα των πανελλαδικών, οι ώρες διαβάσματος δεν παίζουνε κανένα ρόλο. Εκεί θα μετρήσει το πόσο ξεκούραστο είναι το μυαλό σας και πόσο σίγουροι είστε για τον εαυτό σας. Και πιστέψτε με, αν ξεσκιστείτε θα σας μείνει συνήθεια και μια μέρα πριν γράψετε θα θέλετε να βγάλετε ΠΟΛΛΑ, δε θα προλάβετε, θα πάτε με χάλια ψυχολογία και θα φάτε τα μούτρα σας.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ ΡΕ.

Κατανοητό;

Κατανοητό;

ΜΕ ΜΕΤΡΟ

Το καταλάβετε ρε τομάρια;

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 20:58, 14-08-11:

Μην διαβάζετε. Μελετήστε.
Έχει τεράστια διαφορά °_^

Πεταξε την ατάκα του ο Αντώωωνης κι εφυγε...

Παράθεση

mr.thewritikos (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mr.thewritikos
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O mr.thewritikos έγραψε στις 21:01, 14-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dmitsos
Μην ακούω ξεσκίσματα και μαλακίες, όλα με μέτρο. Αυτό θα σας σώθει. Όταν πιάσετε το στυλό να λύσετε το θέμα των πανελλαδικών, οι ώρες διαβάσματος δεν παίζουνε κανένα ρόλο. Εκεί θα μετρήσει το πόσο ξεκούραστο είναι το μυαλό σας και πόσο σίγουροι είστε για τον εαυτό σας. Και πιστέψτε με, αν ξεσκιστείτε θα σας μείνει συνήθεια και μια μέρα πριν γράψετε θα θέλετε να βγάλετε ΠΟΛΛΑ, δε θα προλάβετε, θα πάτε με χάλια ψυχολογία και θα φάτε τα μούτρα σας.
Σε αυτό ειδικά συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω!!!!

Παράθεση

Pagitas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pagitas
Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 343 μηνύματα.

O Pagitas Μονο t(h)rash ρε! έγραψε στις 21:22, 14-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
Αρκετοι. Ειπαμε, το διαβασμα παιζει πολυ σημαντικο ρολο, αλλα ειναι και θεμα σκεψης, ακεραιοτητας χαρακτηρα κλπ.
Και (αποψη μου) για ολα πρεπει να "ξεσκιστεις", οχι μονο για Ιατρικη, Πολυτεχνειο και Νομικη.
Το σωστοτερο ειναι να προσπαθεις παντα να αποκομιζεις οσο το δυνατον περισσοτερη γνωση. Μη ξεχνας, ο διαφορικος λογισμος (ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ) δεν ειναι απλα ενα "μαθημα". Ειναι μια ολοκληρη επιστημη με απιστευτα μεγαλο ενδιαφερον και μπορει να βοηθησει πολυ τη σκεψη σου.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,497 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 21:31, 14-08-11:

Eγώ, που και σχέση είχα, και τα σάββατα (εντάξει, όχι και ΚΑΘΕ σάββατο) έβγαινα, και στα παρκάκια την έβγαζα όταν είχα free time, και το Πάσχα καλά πέρασα και μέσα στις πανελλήνιες πήγαινα και για καφέ.
μια εξαιρεση μπραβο δεν λεω....δεν ισχυει ομως αυτο για ολους
Και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είμαι εξαίρεση, ούτε διάνοια είμαι ούτε γεννήθηκα ξέροντας μαθηματικά ξερω' γω.
ναι αλλα με αυτα ναρκωθετεις τις προσπαθειες των μελλοντικων υποψηφιων.Θα νομισει ο καθενας οτι γινεται με οχι τρομερο διαβασμα να περασει Ιατρικη(εξηγησα απο πριν why αυτο το παραδειγμα) και οταν δεν περασει θα απογοητευτει ιδιαιτερως.Περα απο αυτο για ρωτα τους υψηλοβαθμους ετσι,ευκολα βγηκαν τα μορια....Σε καθε ατομο υπαρχει ενα ταβανι αν εισαι του 10 και κατω δλδ ΚΑΚΟΣ δεν προκειται να γραψεις 18+ δεν εχεις τις προαπαιτουμενες βασεις,που ειναι το δυσκολο να το αντιληφθειται αυτο;;;
Δεν είναι θέμα να ξεσκιστείς. Είναι θέμα να κατανοήσεις αυτά που διαβάζεις. Θα διαβάσεις πολλές ώρες αν θες πολλά μόρια αλλά τη ζωή σου δε θα τη βάλεις σε δεύτερη μοίρα γιατί θα σου γυρίσει μπούμερανγκ στο τέλος.
τα οποαι για να τα κατανοησεις πρεπει να ξεσκιστεις .Στην τεχνολογικη κατ.κυριως που ειναι για τα πολυτεχνεια αν βρεις ατομο που εγραψε 19+ στο ΑΟΔΕ και το ειχε καταλαβει εγω θα σου κατσω....περα απο αυτο την θεωρια δεν χρειαζεται να την κατανοεις κτλπ,δεν συνεχιζω...
Όταν υποβαθμίσεις τον εαυτό σου και υπερβείς τα όρια σου σε μεγάλο βαθμό κάποια στιγμή θα πάθεις μπλακ αουτ, χωρίς να το επιδιώκεις.
δεν υποβαθμιζεις κυνηγας (αν εισαι κακος μαθητης)ενα ουτοπικο στοχο
Αποτελεί απλά φυσική άμυνα του οργανισμού. Εγώ στην αρχή είχα πάθει κρίση, διάβαζα τον ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ, μετά που άρχισα να κουράζομαι έβαλα ένα φρένο και το πήγαινα με πιο ανθρώπινους ρυθμούς.
what's your point???
Έβλεπα τα παιδιά από την κατεύθυνσή μου στο σχολείο να τρέχουνε σαν τρελά μ ένα βιβλίο στο χέρι λύνοντας ασκήσεις και μπλα μπλα μπλα και αισθανόμουν τύψεις που διάβασμα σχεδόν τη μισή ΠΟΣΟΤΗΤΑ, όχι ποιότητα.
και ποιος καθοριζει τι ειναι ποιοτητα;;δλδ καλυτερα μια ασκηση με πολλες μεθοδολογιες μεσα παρα 100;;;αυτο λες;;;αοριστολογεις φιλε
Όταν διάβαζα όμως διάβαζα. Συγκεντρωνόμουν και από τα χείλη του καθηγητή κρεμιόμουν σαν βδέλλα. Προσπαθούσα να ρουφήξω ότι και αν έλεγε.
πολλοι μαθητες εκαναν ακριβως το ιδιο αλλα δεν επιασε....στην τυχη θα πω διοτι ηθελαν και αλλες ασκησεις...τις ασκ.τις λυνεις για να εμπεδωσεις ,οσες πιο πολλες τοσο καλυτερα.-
Το αποτέλεσμα; Εγώ, που μ' είχανε πει και κωλόπαιδο στο σχολείο, ότι ασχολήθηκα μ' έρωτες και τα παράτησα, ότι έκανα μεγάλη στροφή, ότι παίζω με την μοίρα μου, ότι δε διαβάζω, να βγάλω υπεραρκετά μόρια για τη σχολή μου, να περάσω περίπου 2.000 μόρια τα παιδιά που τους είχε γίνει ο κώλος ΝΑ από το διάβασμα και να είμαι και καλά με τον εαυτό μου.
ειλικρινα μπραβο αλλα πιστευεις οτι εισαι παραδειγμα προς μιμηση;;;δλδ εστω οτι ειμαι ενας μαθητης του 10, διαβαζω αυτη τη στιγμη αυτο το post σου και πιστευω οτι θα γραψω 18++.Αυτος ο βαθμος δεν ερχεταια παρα ενα 16(π.χ) και αντι να γλεντησω κτλπ με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπερβαση που εκανα θα στεναχωριεμαι επειδη ατομα σαν εσενα εχουν νοθευσει τα ονειρα μου....

Μην ακούω ξεσκίσματα και μαλακίες, όλα με μέτρο.
οκ αλλα ποιος το καθοριζει;;;;
Αυτό θα σας σώθει
θαααααααα και αν δεν το κανει τοτε τι θα φταιει;;;ατυχια κακος εξεταστης οι αλλοι που ηταν πιο τυχεροι απο εμας;;;;διαφωνω απολυτως με τετοιες λογικες.Χρειαζεται πειθαρχεια για να πετυχει καποιος τους στοχους του...
Όταν πιάσετε το στυλό να λύσετε το θέμα των πανελλαδικών, οι ώρες διαβάσματος δεν παίζουνε κανένα ρόλο.
ναι ρε εννοειται καθολου τι να εχεις διαβασει 1ωρα τι 500 ωρες παραπανω,ιδιο πραγμα...μα καλα τι λες;;;;εισαι με τα καλα σου;;;
Εκεί θα μετρήσει το πόσο ξεκούραστο είναι το μυαλό σας και πόσο σίγουροι είστε για τον εαυτό σας.
και να μην εχεις αγχος επισης και ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ(που αποκτουνται συνηθως απο τις ωρες διαβασματος)
Και πιστέψτε με, αν ξεσκιστείτε θα σας μείνει συνήθεια και μια μέρα πριν γράψετε θα θέλετε να βγάλετε ΠΟΛΛΑ, δε θα προλάβετε, θα πάτε με χάλια ψυχολογία και θα φάτε τα μούτρα σας.
δεν ισχυει γενικα αυτο,δεν θα τα κανεις ολα επαναληψη αλλα τα βασικα σημεια δεν μπορεις ασφαλως να κανεις επαναληψη ΟΛΗ την υλη(ή εστω πολυ δυσκολα)

αν δεν υπερβάλλεις εαυτον δεν πετυχαινεις κατι ιδιαιτερως αδυνατο ποσο μαλλον αν εισαι κακος μαθητης που αποτελει ονειρο

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dmitsos (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O Dmitsos έγραψε στις 21:44, 14-08-11:

Αυτά κάνουμε και μετά καταλήγουμε με ηρεμιστικά λίγες μέρες πριν τις πανελλήνιες.
Δε θα ξεσκιστείς στις πανελλήνιες, δεν είναι αυτή η τακτική που θα στείλει στην υψηλόβαθμη σχολή. Το λέω και το πιστεύω.
Το παν είναι να έχεις μεθοδολογία. Άμα διαβάσεις 500 ώρες μπορεί να μη μάθεις και τίποτα. Άμα διαβάσεις 5 ώρες μπορεί να μάθεις και 2 από τα 8 στη βιολογία. Ναι, όσο παράξενο και αν φαίνεται.
Όταν παει κάποιος να δώσει πανελλήνιες θα τον βοηθήσει η σωστή προετοιμασία και ΟΧΙ το ξέσκισμα, τέλος.
Και φυσικά το 10 μπορεί να γίνει 19 και 20. Άνετα. Άμα έχεις στόχο, πρόγραμμα, αποφασιστικότητα και διαβάσεις μπορείς να το καταφέρεις. Οι πανελλήνιες δεν είναι για έξυπνους αλλά για προετοιμασμένους, οπότε το τι έχει κάνει κάποιος τα προηγούμενα χρόνια είναι απλά μαλακίες. Άτομα που ήταν άπιαστα πάτωσαν και άτομα που πάτωναν βλέπουν τους άλλους από ψηλά στις πανελλήνιες και γελάνε. Έτσι είναι.

Όταν υπερβαίνεις τον εαυτό σου παίζεις ρώσικη ρουλέτα. Ο ανθρώπινος νους έχει τεράστιες δυνατότητες τις οποίες εμείς δεν ξέρουμε να χρησιμοποιούμε. Έλα εσύ και διάβαζε 10 ώρες την ημέρα για 10 μήνες για να πιάσεις την τοπ σχολή, άμα δεν καταλήξεις στο νοσοκομείο και εν τέλει στο ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής κωλοπετινίτσας εγώ θα γίνω στριπτιζεζ.
Το θέμα είναι να δώσεις το 101% των δυνατοτήτων σου αλλά με το σωστό τρόπο, όχι τον μπακάλικο και τον πιο "γεμάτο'. Ξαναλέω, το να έχεις διάβασει 23525262469469234064 ώρες δε σε κάνει καλύτερο από κάποιον που έχεις διαβάσει 1252246460406934063434 ώρες λιγότερες...Με κανένα τρόπο.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 22:23, 14-08-11:

Αυτά κάνουμε και μετά καταλήγουμε με ηρεμιστικά λίγες μέρες πριν τις πανελλήνιες.
Δε θα ξεσκιστείς στις πανελλήνιες, δεν είναι αυτή η τακτική που θα στείλει στην υψηλόβαθμη σχολή. Το λέω και το πιστεύω.
Το παν είναι να έχεις μεθοδολογία. Άμα διαβάσεις 500 ώρες μπορεί να μη μάθεις και τίποτα. Άμα διαβάσεις 5 ώρες μπορεί να μάθεις και 2 από τα 8 στη βιολογία. Ναι, όσο παράξενο και αν φαίνεται.
πρακτικα η δικια μου εχει πιο πολυ νοημα...διαβαζεις-λυνεις ασκησεις εξοικιωνεσαι περισσοτερο με το αντικειμενο αρα αποκτας περισσοτερες γνωσεις=παιρνεις περισσοτερα μορια στις πανελ.
Όταν παει κάποιος να δώσει πανελλήνιες θα τον βοηθήσει η σωστή προετοιμασία και ΟΧΙ το ξέσκισμα, τέλος.
why;;;το ξεσκιμα δεν αποτελει και αυτο μια καλη προετοιμασια;;;δλδ αν κοιμασαι μια χαρα απλα οταν εισαι ξυπνιος διαβαζεις σαν τρελος(δλδ πολλα) που ειναι το κακο;;;
Και φυσικά το 10 μπορεί να γίνει 19 και 20. Άνετα.
says who???
Άμα έχεις στόχο, πρόγραμμα, αποφασιστικότητα και διαβάσεις μπορείς να το καταφέρεις.
μα θα σου λειπουνε οι βασεις.σε καθε ανθρωπο υπαρχει ενα οριο.Αν πραγματι αυτο που λες ισχυει γιατι δεν αριστευουν ολοι οι υποψηφιοι;;;;
Οι πανελλήνιες δεν είναι για έξυπνους αλλά για προετοιμασμένους, οπότε το τι έχει κάνει κάποιος τα προηγούμενα χρόνια είναι απλά μαλακίες.
Τρομερο επιχειρημα....που το στηριζεις;;;
Άτομα που ήταν άπιαστα πάτωσαν και άτομα που πάτωναν βλέπουν τους άλλους από ψηλά στις πανελλήνιες και γελάνε. Έτσι είναι.
δεκτων,πιο ειναι πιο συχνο φαινομενο;;; ο 10 να γινει 20 ή ο 20 να γινει 10(σπανια περιπτωση προφανως...);;;;

Όταν υπερβαίνεις τον εαυτό σου παίζεις ρώσικη ρουλέτα.
οχι,στην προσπαθεια και στον αγωνα του καθε υποψηφιου ξεχωριστα εγκυται η επιτυχια ή αποτυχια=αποτελεσμα=μορια..
..Ο ανθρώπινος νους έχει τεράστιες δυνατότητες τις οποίες εμείς δεν ξέρουμε να χρησιμοποιούμε. Έλα εσύ και διάβαζε 10 ώρες την ημέρα για 10 μήνες για να πιάσεις την τοπ σχολή, άμα δεν καταλήξεις στο νοσοκομείο και εν τέλει στο ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής κωλοπετινίτσας εγώ θα γίνω στριπτιζεζ.
γινε,ξερω προσωπικα 2 φιλους μου τετοια φαση και εχω ακουσει αλλες 1000 τετοιες ιστοριες,που δλδ ειναι το παραλογο,επειδη εσυ δεν αντεχεις-αντεξες/εκανες δεν ισχυει;;;;
Ξαναλέω, το να έχεις διάβασει 23525262469469234064 ώρες δε σε κάνει καλύτερο από κάποιον που έχεις διαβάσει 1252246460406934063434 ώρες λιγότερες...Με κανένα τρόπο
υπαρχει διαφορα μεταξυ του καλα διαβασμενου του μετριου κτλπ.Αυτη παει αναλογα τις ωρες και προσπαθεια του καθενα,δεν ειναι λογικο(δεν ισχυει στην πληθωρα των περιπτωσεων) ο μαθητης που εχει διαβασει 500 ωρες λιγοτερες να γραψει καλυτερα απο αυτον που μοχθησε και εφτυσε αιμα για τα μορια του->στοχο του.-

Παράθεση

Dmitsos (Δημήτρης)

Φοιτητής

O Dmitsos έγραψε στις 22:30, 14-08-11:

Ένας έξυπνος αν δε διαβάσει δε γράφει στις πανελλήνιες.
Υπάρχουνε πολλές περιπτώσεις ατόμων που διάβασαν λιγότερο και έβγαλαν περισσότερο.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 22:50, 14-08-11:

Ένας έξυπνος αν δε διαβάσει δε γράφει στις πανελλήνιες.
Υπάρχουνε πολλές περιπτώσεις ατόμων που διάβασαν λιγότερο και έβγαλαν περισσότερο.
και υπαρχουν ακομη περισσοτερες ατομων που και διαβασαν περισσοτερο και εγραψαν περισσοτερο(μα πολλες παραπανω....).και ξαναρωταω
what's your point???

Παράθεση

Dmitsos (Δημήτρης)

Φοιτητής

O Dmitsos έγραψε στις 23:07, 14-08-11:

Δεν υπάρχει αναλογία ωρών διαβάσματος και αποτελέσματος, de facto.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 23:27, 14-08-11:

Δεν υπάρχει αναλογία ωρών διαβάσματος και αποτελέσματος, de facto.
οχι σιγουρα αλλα δεν υπαρχει και αποτελεσμα με χαλαρο διαβασματακι....

Παράθεση

Εύα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Εύα
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H Εύα έγραψε στις 10:02, 15-08-11:

Γνωρίζω μαθητές που μία μέρα πριν γράψουν στις πανελλήνιες ξενυχτούσαν πάνω στο βιβλίο, κουράζονταν με αποτέλεσμα την άλλη μέρα να μην γράψουν ούτε αυτά που ξέρανε. Θέλω να πω ότι δεν μετράει πόσες ώρες διαβάζεις αλλά όταν διαβάζεις να είναι αποδοτικό το διάβασμά σου. Και για να αποδόσεις στις πανελλήνιες θέλει να είσαι ξεκούραστος. Δεν είπαμε να κάθεσαι όλη την μέρα αλλά να έχεις μέτρο στο διάβασμα σου. Να μην ξενυχτάς και μετά να πας να γράψεις χωρίς να έχεις δυνάμεις!

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 15:31, 15-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Εύα
Γνωρίζω μαθητές που μία μέρα πριν γράψουν στις πανελλήνιες ξενυχτούσαν πάνω στο βιβλίο, κουράζονταν με αποτέλεσμα την άλλη μέρα να μην γράψουν ούτε αυτά που ξέρανε. Θέλω να πω ότι δεν μετράει πόσες ώρες διαβάζεις αλλά όταν διαβάζεις να είναι αποδοτικό το διάβασμά σου. Και για να αποδόσεις στις πανελλήνιες θέλει να είσαι ξεκούραστος. Δεν είπαμε να κάθεσαι όλη την μέρα αλλά να έχεις μέτρο στο διάβασμα σου. Να μην ξενυχτάς και μετά να πας να γράψεις χωρίς να έχεις δυνάμεις!
ναι οκ δεν ειναι αυτο το θεμα μας ομως τοσο οσο το αν ενας του 15-16 μπορει να φτασει 20 χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια...
σε αυτο που λες εχεις δικιο δεν λεω σιγουρα τα ξενυχτια δεν κανουν καλο αλλα πολλες φορες ειναι αναποφεκτα...σιγουρα τον τελευταιο καιρο και κυριως την προηγουμενη μερα απο την γραπτη εξεταση δεν ξενυχταμε....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Margaret2001

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους