Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,318 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,317 μηνύματα σε 96,277 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 763 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιτυχία στις πανελλήνιες

katerina16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katerina16
H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 21:04, 31-03-12:

Εγώ ένα πράγμα ξέρω,ότι για να πετύχεις πρέπει να δουλέψεις σκληρά...πολύ σκληρά και στην περίπτωση μας να διαβάσεις πολύ! Να στρώσεις τον κώλο σου (συγνώμη για την έκφραση) και να διαβάσεις...αλλά όχι 1 μήνα πριν δώσεις..να είσαι συνεπής και να διαβάζεις γενικότερα,δεν ζητάμε το άριστο προς Θεού..η επιτυχία θέλει προσωπική προσπάθεια πρώτα απ όλα!Να θυσίαζεις το χρόνο σου στο να διαβάζεις..να διαβάζεις συστηματικά,εννοείται να βγαίνεις να πηγαίνεις καμία βολτούλα γιατί συνέχεια διάβασμα δεν γίνεται..το μυαλό θα πρέπει να ξεφεύγει..επίσης θέλει και ψυχραιμία,όχι άγχος! Αργά ή γρήγορα θα δω και γω τη...γλύκα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χαρουλιτα
H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,728 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 21:08, 31-03-12:

Oσα λες Κατερινα , κατα την αποψη μου, ειναι σωστα! Η τριτη Λυκειου δεν απαιτει τρελα πραγματα!
Δεν παυουμε να ειμαστε ανθρωποι! Θα δεις και μονη σου οτι μεχρι τα Χριστουγεννα, εχεις χρονο να βγαινεις καθε Σαββατο! Μετα ζοριζουν περισσοτερο βεβαια αλλα και παλι πρεπει κανεις να βγαινει!
Ξεθολωνει με αυτο τον τροπο το μυαλο!
Τις προαλλες πηγαμε μονοημερη με το σχολειο και περασαμε καταπληκτικα! Ξεφυγαμε απο το διαβασμα! Δεν μιλησαμε καθολου για αυτο και ναι, ηταν ενα ευχαριστο διαλειμμα!
Συστηματικο διαβασμα πανω απο ολα και οταν λεμε διαβασμα, να εννοουμε διαβασμα! Οχι να απαντησω στο μηνυμα και τετοια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,228 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 21:12, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από katerina16
Εγώ ένα πράγμα ξέρω,ότι για να πετύχεις πρέπει να δουλέψεις σκληρά...πολύ σκληρά και στην περίπτωση μας να διαβάσεις πολύ! Να στρώσεις τον κώλο σου (συγνώμη για την έκφραση) και να διαβάσεις...αλλά όχι 1 μήνα πριν δώσεις..να είσαι συνεπής και να διαβάζεις γενικότερα,δεν ζητάμε το άριστο προς Θεού..η επιτυχία θέλει προσωπική προσπάθεια πρώτα απ όλα!Να θυσίαζεις το χρόνο σου στο να διαβάζεις..να διαβάζεις συστηματικά,εννοείται να βγαίνεις να πηγαίνεις καμία βολτούλα γιατί συνέχεια διάβασμα δεν γίνεται..το μυαλό θα πρέπει να ξεφεύγει..επίσης θέλει και ψυχραιμία,όχι άγχος! Αργά ή γρήγορα θα δω και γω τη...γλύκα!
Όλοι αυτά λέγαμε στη Β. Μετά ήρθε το καλοκαίρι, είπαμε οκ i will survive, τώρα σχεδόν 2 μήνες πριν, πάει ξεφύγει το μυαλό, έχει σαλέψει, η άνοιξη θα μας τρελάνει και εμείς παλιμπαιδίζουμε Μετά από κάτι σερί μήνες "στρωσίματος κώλου" λες οκ, είναι σαν την αποτρίχωση, θα το τραβήξεις γρήγορα και θα πονέσει λιγότερο. Αυτά που λες έλεγα και εγώ πέρσι αλλά εδώ που είμαι θα'ρθεις
Όσο και σε "διάβασμα mode" να μπεις, κάποια στιγμή στρίβει η βίδα και ας υπάρχει ισορροπία.

Πλέον παρακαλάω να έρθει η Δευτέρα γιατί τα σαββατοκύριακα έχουν πιο πολύ διάβασμα και λιγότερο ύπνο. Πάω να συνεχίσω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katerina16
H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 21:13, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Χαρουλιτα
Oσα λες Κατερινα , κατα την αποψη μου, ειναι σωστα! Η τριτη Λυκειου δεν απαιτει τρελα πραγματα!
Δεν παυουμε να ειμαστε ανθρωποι! Θα δεις και μονη σου οτι μεχρι τα Χριστουγεννα, εχεις χρονο να βγαινεις καθε Σαββατο! Μετα ζοριζουν περισσοτερο βεβαια αλλα και παλι πρεπει κανεις να βγαινει!
Ξεθολωνει με αυτο τον τροπο το μυαλο!
Τις προαλλες πηγαμε μονοημερη με το σχολειο και περασαμε καταπληκτικα! Ξεφυγαμε απο το διαβασμα! Δεν μιλησαμε καθολου για αυτο και ναι, ηταν ενα ευχαριστο διαλειμμα!
Συστηματικο διαβασμα πανω απο ολα και οταν λεμε διαβασμα, να εννοουμε διαβασμα! Οχι να απαντησω στο μηνυμα και τετοια...
Σωστά και γω που συζητώ με φίλους που δίνουν φέτος μου λένε ακριβώς τα ίδια...εγώ πάντως από μέρους μου θα προσπαθήσω να τηρήσω στο ΠΟΛΥ άμεσο μέλλον αυτά που προ ανέφερα ..νομίζω ότι θα ήταν το καλύτερο και για την ψυχολογία μου και συνεπώς την επιτυχία μου!

@αναστασία καλή δύναμη και κουράγιο! Σου εύχομαι να πετύχεις..και όπως είπες σύντομα θα έρθω και γω στη θέση σου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,728 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 21:15, 31-03-12:

Καλη συνεχεια Αναστασια! Και υπομονη κοριτσι μου!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,283 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:18, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Η πλειοψηφία αυτών που μπαίνουν ιατρική είτε πάνε σε ιδιωτικά σχολεία είτε κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα σε όλα (είτε κάνουν και τα δύο). Είτε έχουν συγγενή πρώτου βαθμόύ καθηγητές λυκείου. Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι ψωνισμένοι και δε το παραδέχονται.... και δε παραδέχονται ότι ένας λόγος που περάσαν ιατρική είναι τα λεφτά των γονιών τους (στηρίζονται μόνο στην προσπάθεια που βεβαίως κάνανε)
Sorry, αλλά όσο λεφτάς και αν είναι ο μπαμπάς/μαμά, αν δεν το πάρεις απόφαση να ξεσκιστείς, την Ιατρική (και άλλες υψηλόβαθμες σχολές) δε τις βλέπεις ούτε με το κυάλι.
Έχουμε και μεις μάτια και βλέπουμε. Το 80% των φοιτητών Ιατρικής (ΑΠΘ) είναι από άλλες μικρότερες πόλεις, οπότε τα ιδιωτικά απορρίπτονται. Επίσης η πλειοψηφία αυτών έκανε φροντιστήριο, οπότε και τα ιδιαίτερα απορρίπτονται στην πλειοψηφία των φοιτητών.
Αυτές οι γενικεύσεις σου με σκοτώνουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,437 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 21:21, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από _Evangeline_
Sorry, αλλά όσο λεφτάς και αν είναι ο μπαμπάς/μαμά, αν δεν το πάρεις απόφαση να ξεσκιστείς, την Ιατρική (και άλλες υψηλόβαθμες σχολές) δε τις βλέπεις ούτε με το κυάλι.
Έχουμε και μεις μάτια και βλέπουμε. Το 80% των φοιτητών Ιατρικής (ΑΠΘ) είναι από άλλες μικρότερες πόλεις, οπότε τα ιδιωτικά απορρίπτονται. Επίσης η πλειοψηφία αυτών έκανε φροντιστήριο, οπότε και τα ιδιαίτερα απορρίπτονται στην πλειοψηφία των φοιτητών.
Αυτές οι γενικεύσεις σου με σκοτώνουν.
Γράφει η πλειοψηφία στο ποστ του.
Κι εσύ τον απορρίπτεις με τα συμπεράσματα που έβγαλες από μόνο 1 τμήμα ιατρικής.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,283 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:24, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Γράφει η πλειοψηφία στο ποστ του.
Κι εσύ τον απορρίπτεις με τα συμπεράσματα που έβγαλες από μόνο 1 τμήμα ιατρικής.
Του απέρριψα την "πλειοψηφία" στο ποστ μου, δέχομαι ότι υπάρχουν τέτοια άτομα όμως.
Και δε νομίζω ότι έχει γυρίσει όλες τις Ιατρικές της Ελλάδας για έχει βγάλει συμπεράσματα απ' όλα τα τμήματα κι αυτός.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 21:26, 31-03-12:

Ευαγγελια συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Δεν απαιτουνται μονο τα λεφτα του μπαμπα...
Μπορει να καθοριζουν ως ενα βαθμο την επιτυχια μας, αλλα ως εκει!
Μην ξεχναμε πως υπαρχουν και παιδια που διαβαζουν μονα τους και ομως τα καταφερνουν...

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,675 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:27, 31-03-12:

Και στην επαρχεία υπάρχουν ιδιωτικά καθώς και ιδιατίτερα (και να μην υπάρχουν όμως εχουμε άλλες δύο παράγοντες).

Λοιπόν είμαστε ένα μαθητικό φοιτητικό forum που κατά το πλείστον γράφουμε φοιτητές ιατρικές , ημμυ και μαθητές με μεγάλες βλέψεις. Τα θέματα στις ιατρικές είναι πάντα ενεργά (αντιθέτως τα θέματα άλλων σχολών είναι άδεια)

Στους φοιτητές ιατρικής που έχει αυτό το forum λοιπόν (που είναι πάρα πολλοί) είναι κάποιος που πέρασε χωρίς να κάνε κάνει ιδαίτερα, να πηγαίνει ιδιωτικό να έχει συγγενείς πρώτου βαθμού καθηγητές (ή όλα μαζί ; ).

Βεβαίως για να περάσει κάποιος ιατρική κουράστηκε αλλά σίγουρα βοηθήθηκε από τα λεφτά. Φυσιά υπάρχουν και κάποια παιδιά που πέρασαν χωρίς αυτούς τους παράγοντες αλλά είναι η μειοψηφία.

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,437 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 21:29, 31-03-12:

Βεβαίως για να περάσει κάποιος ιατρική κουράστηκε αλλά σίγουρα βοηθήθηκε από τα λεφτά.
+++
Σίγουρα γίνεται χωρίς τα λεφτά, αλλά τελικά πόσοι το καταφέρνουν;

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 21:31, 31-03-12:

Δεν μπορεις να κρινεις εσυ ποιες ειναι οι υψηλες βλεψεις για τον καθενα!
Πραγματικα λυπαμαι, αν θεωρεις οτι ολοι απο εδω πρεπει να στοχευουν υψηλοβαθμες σχολες, κατι που δικο σου μυαλο εχει συνδεθει πως ειναι καλοι μαθητες! Μπορει καποιος να ειναι καλος μαθητης και να στοχευει και μια μετρια (βαθμολογικα) σχολη, επειδη την γουσταρει...
Για μενα, επιτυχια στην πανελληνιες ειναι να περνας στην σχολη πρωτης προτιμησης οποια και αν ειναι αυτη...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

O gregory, nub έγραψε στις 21:33, 31-03-12:

Δεν μπορεις να κρινεις εσυ ποιες ειναι οι υψηλες βλεψεις για τον καθενα!
Πραγματικα λυπαμαι, αν θεωρεις οτι ολοι απο εδω πρεπει να στοχευουν υψηλοβαθμες σχολες, κατι που δικο σου μυαλο εχει συνδεθει πως ειναι καλοι μαθητες! Μπορει καποιος να ειναι καλος μαθητης και να στοχευει και μια μετρια (βαθμολογικα) σχολη, επειδη την γουσταρει...
Για μενα, επιτυχια στην πανελληνιες ειναι να περνας στην σχολη πρωτης προτιμησης οποια και αν ειναι αυτη...
Χαλάρωσε, δεν έκανε επίθεση στο χημικό.
Ας μην ξεχνάμε την συμβολή της χημείας στην εξέλιξη των ανθρώπων, χωρίς την χημεία θα καταστέφονταν το μεγαλύτερο μέρος της σοδειάς από ζιζάνια-μύκητες κτλ κτλ.
Καταλαβαίνεις τι εννοώ

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 21:35, 31-03-12:

Ασε το γλυψιμο!
Δεν αναφερομαι μονο σε μενα!
Γενικα μιλαω! Δεν μου αρεσει η ισοπεδωση...

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:38, 31-03-12:

Λοιπόν είμαστε ένα μαθητικό φοιτητικό forum που κατά το πλείστον γράφουμε φοιτητές ιατρικές , ημμυ και μαθητές με μεγάλες βλέψεις. Τα θέματα στις ιατρικές είναι πάντα ενεργά (αντιθέτως τα θέματα άλλων σχολών είναι άδεια)

Στους φοιτητές ιατρικής που έχει αυτό το forum λοιπόν (που είναι πάρα πολλοί) είναι κάποιος που πέρασε χωρίς να κάνε κάνει ιδαίτερα, να πηγαίνει ιδιωτικό να έχει συγγενείς πρώτου βαθμού καθηγητές (ή όλα μαζί ; )..
Ναι.
(Δεν είμαι εγώ). Επίσης δε ντρέπομαι να παραδεχτώ πως το ότι πηγαινα σε ιδιωτικό με βοήθησε. Ωστόσο δε θεωρώ ότι η πλειοψηφία είναι έτσι.

Επίσης, σόρρυ αν κάνω λάθος, αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις ταυτίσει την επιτυχία με την εισαγωγή στις υψηλόβαθμες σχολές μόνο. Γιατί?

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,158 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 21:44, 31-03-12:

Όταν επιτύχω θα σας πω. (μήνυμα αυτοπεποίθησης)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,675 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:49, 31-03-12:

Επίσης, σόρρυ αν κάνω λάθος, αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις ταυτίσει την επιτυχία με την εισαγωγή στις υψηλόβαθμες σχολές μόνο. Γιατί?
εγώ όχι (περισσότερο το παίζω) αλλα η πλειοψηφία εδώ στο forum έχει ταυτίσει την επιτυχία με τους βαθμούς (το βλέπουμε από τα θέματα του γυμνασίου)

Και γενικά ο κόσμος βλέπουνε έναν στην ιατρική και λένε (διάβαζες πολύ ε: ) .

Μπράβο παιδί μου και τέτοια (άσχετα που μερικοί μπήκανε από την πίσω πόρτα (π.χ. νυχτερινό), εξωτερικό.

ήμουν φοιτητής 2 σχολών με θέμα την υγεία και δυστυχώς παρατηρώ φοβερές διαφορές. Τα παιδιά στη νοσηλευτική είχανε μικρότερους βαθμούς αλλά ήταν πιο σωστοί επαγγελματίες αντιθέτως τα παιδιά της ιατρικής νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα (πολλά έχουν πολλές γνώσεις) , εχουν μεγάλες βλέψεις αλλά δεν αγωνίζονται.... να μάθουν...

Ειδικά στο parking των σχολών. Στην ιατρική δε μπορείς να παρκάρεις και βλέπεις αυτοκίνητα που δε μπορέις να διανοηθείς ότι τα οδηγούν παιδιά κάτων των 20. Π.χ. bmw z4

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,111 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:53, 31-03-12:

Νομίζω ότι ο τέως fockos έχει δίκιο. Μην παίζουμε άλλο τις κουμπάρες..όταν πάνω από το μισό φόρουμ θα ήθελε να έχει σπουδάσει ιατρική. Γι' αυτό Βαγγελίνα και η ταύτιση της επιτυχίας με την εισαγωγή σε υψηλόβαθμη σχολή. Πολλά παιδιά εδώ μέσα μέσω μηνυμάτων θεωρούν αποτυχημένο κάποιον που πέρασε στο Χημικό ή στο ΑΤΕΙ Λογιστικής. Δεν μπορώ άλλο το θέατρο. Ας κοιταχτούμε στα μάτια μια φορά..

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,591 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 22:01, 31-03-12:

Ετσι ρε Αντωνη. Δωσε, γιατι πεφτουνε πολλες βλακιες εδω μεσα.

Ποσο μικρο μυνημα και ομως βγαζει ουσια. Οταν ο Αντωνης (και ο καθε Αντωνης) νοιωσει οτι πετυχε τοτε θα το καταλαβει. Δεν υπαρχει καποιος ορισμος.
Επιτυχια=Ιατρικη=ΗΜΜΥ ή Επιτυχια = 16000+ χωρις ιδιωτικα σχολεια και τετοια. Ο καθενας μπορει να αντιλυφθει αυτη την εννοια οπως το νοιωθει.

Το τι εργαλεια ειχε ο καθενας για αυτη την προσπαθεια ειναι αλο θεμα .

Για παραδειγμα εγω αντιλαμβανομαι την επιτυχια στις πανελλαδικες σαν το κατορθωμα ενος παιδιου να μπει σε μια σχολη της αρεσκιας του συμφωνα με τα δικα του κριτηρια. Αν αυτη ειναι η γυμναστικη ακαδημια τοτε πετυχε στη διαδικασια των πανελλαδικων. Αν παλι αυτη ειναι η Ιατρικη τοτε παλι επιτυχια θεωρειται για μενα.

Προφανως και δεν θα σχολιασω καν οτι το forum ειναι απο Ιατρικους, ΗΜΜΥ και καποιους αλλους ελαχιστους απο αλλα ιδρυματα. Οπως και εγω δεν εχω επιχειρηματα να σας πεισω για το αντιθετο ετσι κι εγω δεν ειδα καποιο επιχειρημα επι του παραπανω ωστε να πειστω.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:04, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Νομίζω ότι ο τέως fockos έχει δίκιο. Μην παίζουμε άλλο τις κουμπάρες..όταν πάνω από το μισό φόρουμ θα ήθελε να έχει σπουδάσει ιατρική. Γι' αυτό Βαγγελίνα και η ταύτιση της επιτυχίας με την εισαγωγή σε υψηλόβαθμη σχολή. Πολλά παιδιά εδώ μέσα μέσω μηνυμάτων θεωρούν αποτυχημένο κάποιον που πέρασε στο Χημικό ή στο ΑΤΕΙ Λογιστικής. Δεν μπορώ άλλο το θέατρο. Ας κοιταχτούμε στα μάτια μια φορά..
Δεν είπα ότι δεν είναι συνήθης πρακτική. Ρώτησα γιατί
Η επιτυχία στις πανελλήνιες για μένα προσωπικά είναι να περάσεις στην πρώτη σου επιλογή. Τώρα αν θα είναι Ιατρική ή ΤΕΙ Βιβλιοθηκονομίας...αδιάφορο. Και άσε τους άλλους να λένε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,111 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:10, 31-03-12:

Το πρόβλημα είναι ότι λένε. Λένε και διαμορφώνουν συνειδήσεις. Το γιατί μπορείς να το απαντήσεις εσύ, ούσα φοιτήτρια Ιατρικής. Τι είναι εκείνο που γοητεύει στην Ιατρική έναν φοιτητή; Μήπως τελικά οι προτιμήσεις και τα ενδιαφέροντά μας, ρυθμίζονται αποκλειστικά από τις φοβίες μας;

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 22:11, 31-03-12:

Δεν είπα ότι δεν είναι συνήθης πρακτική. Ρώτησα γιατί
Η επιτυχία στις πανελλήνιες για μένα προσωπικά είναι να περάσεις στην πρώτη σου επιλογή. Τώρα αν θα είναι Ιατρική ή ΤΕΙ Βιβλιοθηκονομίας...αδιάφορο. Και άσε τους άλλους να λένε.
Στο φόρουμ παρουσιάζομαι ως ψώνιο, οτι τα ξέρω όλα στην πραγματικότητα όμως είμαι ακριβώς το αντίθετο. Επυτχια στις Πανελλαδικές δεν υπάρχει αλλα μόνο επιτυχία στην ζωή και αυτή είναι να είσαι μετριοφρονων και να βάζεις στόχους σε όλη την διάρκεια της ζωής. Οποίος κάνει ότι τα ξέρει όλα όπως ο φωκος έχει χάσει το παιχνίδι.

Όποιος π.χ. νομιζει ότι ειναι τέλειος από το γυμνάσιο με ένα 20 μο στον έλεγχο έχει χάσει το παιχνίδι (το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνεις ένα καθηγητής γυμνασίου σε ένα μαθητή είναι να του βάλει 20).

Αντιθέτως κάποιος που κυνηγά το 18 το φτάνει κυνηγά το 19 το φτάνει και συνεχίζει μπορεί να φτάσει πολύ ψηλά....

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:50, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Το πρόβλημα είναι ότι λένε. Λένε και διαμορφώνουν συνειδήσεις. Το γιατί μπορείς να το απαντήσεις εσύ, ούσα φοιτήτρια Ιατρικής. Τι είναι εκείνο που γοητεύει στην Ιατρική έναν φοιτητή; Μήπως τελικά οι προτιμήσεις και τα ενδιαφέροντά μας, ρυθμίζονται αποκλειστικά από τις φοβίες μας;
Δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο για να απαντήσει σ' αυτή την ερώτηση, Νίκο. Δεν πήγα Ιατρική επειδή ήθελα να μου λένε "μπράβο" ή επειδή φοβόμουν ότι θα ξεπέσω αν γίνω κάτι άλλο. Η φοβία της μη αναγνώρισης δεν έπαιξε ρόλο στις επιλογές μου.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 11:39, 01-04-12:

Βαγγελίνα το ξέρω ότι εσύ δεν πήγες για την φιέστα των μορίων γιατί απλά είσαι συνειδητοποιημένη σε αυτό που κάνεις. Συνάδελφοί σου όμως; Άλλων υψηλομορίων επιστημών; Όταν είχα περάσει Πανεπιστήμιο άκουγα από άλλα παιδιά, αχχχ δεν μπορώ την φυσική ή τα μαθηματικά..αλλά ντάξει, πέρασα Ιατρική ή Πολυτεχνείο. Πιο εύκολες επιστήμες, περισσότερο διαθεματικές (χωρίς να κάνουμε μόνο μια επιστήμη) αλλά με περισσότερο κύρος. Εδώ τι έχεις να πεις;

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,372 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 12:07, 01-04-12:

Στις Πανελλήνιες αριστεύει ο καλύτερα διαβασμένος μαθητής παρά ο εξυπνότερος. Γιατί ο αρκετά έξυπνος μαθητής βασίζεται στις δυνάμεις του και δεν κάθεται να διαβάσει και στις εξετάσεις δε μπορεί να απαντήσει. Αντίθετα ο μαθητής που έχει διαβάσει με σωστό προγραμματισμό τα πηγαίνει καλύτερα.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 12:22, 01-04-12:

Στις Πανελλήνιες αριστεύει ο καλύτερα διαβασμένος μαθητής παρά ο εξυπνότερος. Γιατί ο αρκετά έξυπνος μαθητής βασίζεται στις δυνάμεις του και δεν κάθεται να διαβάσει και στις εξετάσεις δε μπορεί να απαντήσει. Αντίθετα ο μαθητής που έχει διαβάσει με σωστό προγραμματισμό τα πηγαίνει καλύτερα.
Στις πανελλαδικες,ο μαθητης που αριστευει ειναι ο παπαγαλος...αυτο ειναι επιστημονικα ( ) αποδεδειγμενο.
Ειδικα στην θεωρητικη,ο καθε αχρηστος με μυαλο αμοιβαδας προσπαθει να σωθει απο την ιστορια...βεβαια,αυτα τα παιδακια στην ζωη τους ειναι χαμενα απο χερι,αρα ας μην τους στερησουμε την προσωρινη πρεζα χαρας που προκυπτει απο την προσβαση στο πανεπιστημιο.
Απο την αλλη παλι,ενα πραγματικα εξυπνο ατομα,θα συνδυασει την παπαγαλια με την κατανοηση,και θα επιφερει μεγαλυτερα ποσοστα επιτυχιας φυσικα,γιατι,για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα,δεν θελουν ολα τα μαθηματα ξερη παπαγαλια

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 12:23, 01-04-12:

Και εννοειται πως μιλας καθαρα για την θεωρητικη καυεθυνση!

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 12:30, 01-04-12:

Και εννοειται πως μιλας καθαρα για την θεωρητικη καυεθυνση!
Στις αλλες κατευθυνσεις δεν ξερω τι παιζει...εκ προσωπικης πειρας μιλαω για θεωρητικη.

Παράθεση

ALEXX (Αλεξανδρος)

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη ALEXX
Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ALEXX έγραψε στις 12:32, 01-04-12:

ενδιαφέρων συγκέντρωση θέληση υπομονή το διάβασμα θα ερθει μετα απο αυτα μετα της πανελλήνιες θα εχει ο καθενας 5 με 6 μηνες να κανει αυτα που δεν εκανε ενα χρόνο διαβάσματος το θέμα ειναι πως περνάει αυτός ο χρόνος....

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 12:33, 01-04-12:

Πασο! Στις θετικες επιστημες ειναι διαφορετικα τα πραγματα...

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,236 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 12:35, 01-04-12:

Ο σωστός ο μαθητής δεν είναι παπαγάλος, σε καμία κατεύθυνση. Από την άλλη, αν είναι τρόμπας, είναι παντού. Μην μπαίνετε πάλι στο γνωστό τρυπάκι..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 12:45, 01-04-12:

Ο σωστός ο μαθητής δεν είναι παπαγάλος, σε καμία κατεύθυνση. Από την άλλη, αν είναι τρόμπας, είναι παντού. Μην μπαίνετε πάλι στο γνωστό τρυπάκι..
Καλα,χαιρω πολυ,ειμαι κατα της παπαγαλιας και υπερ της κριτικης σκεψης...πραγμα που εφαρμοζεται σε πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου ωστε να μπεις σε αυτα,αλλα εδω ειμαστε ελλαδισταν,και μιλαμε για το τι παιζει τωρα και οχι ιδεαλιστικα.
Το παρον συστημα σε θελει παπαγαλο ωστε να εισαθχεις σε ενα πανεπιστημιο...και σου εφερα το γνωστο παραδειγμα της κωλοιστοριας,που αμα εχεις ξεχασει ενα '','' ο αλλος που το εχει βαλει παιρνει περισσοτερες μοναδες...εδω τι γινεται?

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,236 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 12:50, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Καλα,χαιρω πολυ,ειμαι κατα της παπαγαλιας και υπερ της κριτικης σκεψης...πραγμα που εφαρμοζεται σε πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου ωστε να μπεις σε αυτα,αλλα εδω ειμαστε ελλαδισταν,και μιλαμε για το τι παιζει τωρα και οχι ιδεαλιστικα.
Το παρον συστημα σε θελει παπαγαλο ωστε να εισαθχεις σε ενα πανεπιστημιο...και σου εφερα το γνωστο παραδειγμα της κωλοιστοριας,που αμα εχεις ξεχασει ενα '','' ο αλλος που το εχει βαλει παιρνει περισσοτερες μοναδες...εδω τι γινεται?
Φταίμε και εμείς λίγο, λυπάμαι που το λέω.
Εγώ όταν έδινα πριν από τόσα χρόνια, δεν είχα κανένα θέμα παπαγαλίας. Τώρα μέχρι και ολόκληρες εκθέσεις μαθαίνετε απέξω.
(Το β' πληθυντικό, τρόπος του λέγειν. )

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 12:58, 01-04-12:

Φταίμε και εμείς λίγο, λυπάμαι που το λέω.
Εγώ όταν έδινα πριν από τόσα χρόνια, δεν είχα κανένα θέμα παπαγαλίας. Τώρα μέχρι και ολόκληρες εκθέσεις μαθαίνετε απέξω.
(Το β' πληθυντικό, τρόπος του λέγειν. )
Κοιτα,σοβαρα τωρα,ενα ατομο που μαθαινει απ'εξω εκθεση για να γραψει,δεν πρεπει να κατεχει εγκεφαλο,οπως προειπα εχει ξοφλησει εξ αρχης.
Μα φυσικα και φταιμε εμεις,ειμαστε οι πρωτοι που φταιμε.
Οπως εχω ξαναδηλωσει,πρεπει να γινει ολοκληρωτικη αλλαγη στον τροπο εισαγωγης,μπας και δουμε ασπρη μερα,αλλα μεχρι τοτε,τα πραγματα ετσι εχουν.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

H Revekka έγραψε στις 12:59, 01-04-12:

Μαζί σου αλλά διαφωνείς ότι υπάρχουν πολλά άτομα που το κάνουν; Μαθαίνουν ολόκληρες παραγράφους, εισαγωγές και επιλόγους. Και στις ασκήσεις δεν μπορούν να γράψουν ένα συνώνυμο. Δεν είναι λίγοι, είναι πάρα πολλοί. Και το αποτέλεσμα φαίνεται στο πανεπιστήμιο.

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 13:02, 01-04-12:

Τι να σας πω βρε παιδια, εγω οντας θετικη, ακουω απο παιδια και καθηγητες πως πρεπει να μαθω παπαγαλια την Βιολογια, αλλα εγω δεν μπορω με τιποτα! Αρκουμε μεχρι τωρα πως την καταννοω! Τωρα τι θα γραψω στις πανελληνιες και αν θα κοψουν κομματια λογω εκφρασης(επειδη δεν θα λειπει μονο ενα και, αλλα θα ειναι εντελως διαφορετικο) δεν ξερω...

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 13:08, 01-04-12:

Μαζί σου αλλά διαφωνείς ότι υπάρχουν πολλά άτομα που το κάνουν; Μαθαίνουν ολόκληρες παραγράφους, εισαγωγές και επιλόγους. Και στις ασκήσεις δεν μπορούν να γράψουν ένα συνώνυμο. Δεν είναι λίγοι, είναι πάρα πολλοί. Και το αποτέλεσμα φαίνεται στο πανεπιστήμιο.
Αν ελεγα οτι διαφωνω,το μονο σιγουρο θα ηταν οτι εθελοτυφλουσα.
Αλλα ξερεις,δεν με πειραζει ιδιαιτερα,σχεδον καθολου δηλαδη,οπως ειπες και εσυ,τα αποτελεσματα φαινονται στο πανεπιστημιο...αρα τι να την κανω εγω την εισαγωγη με παπαγαλια και την εξοδο απο την σχολη με 5...ο καλος θα φανει αργα η γρηγορα,και το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πετυχει στην κοινωνια.
Να θεσω και εγω και ενα αλλο παραδειγμα...στην θεωρητικη,μαθητες που γραφουν 10/10 μεταφραση γνωστο και εισαγωγες,στις ερωτησεις αναπτυξης ουτε το 8/15 μπορουν να πετυχουν...στην εκθεση παλι...τυφωνας κατρινα...ειναι γελοιο.Ουτε το μεγκα βγαζει τετοια ταλεντα δηλαδη.

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 13:12, 01-04-12:

Σου λενε συνεχεια στο σχολειο να μην παπαγαλιζεις,να αναπτυσεις την κριτικη σκεψη αλλα στις πανελληνιες η αποστηθιση επιβραβευεται,να την βρασω την παιδεια μας!

Παράθεση

ALEXX (Αλεξανδρος)

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη ALEXX
Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ALEXX έγραψε στις 13:57, 01-04-12:

Aν δεν κατανοείσεις κατι δεν θα το θυμασε ουτε για τα επομενα 5 λεπτα απο οτι το διάβασες παπαγαλία γίνετε μονό στην θεωρητική που αυτο που σου δίνουν αυτο γράφεις δεν μπορείς να παπαγαλίσεις ουτε την έκθεση γιατί ειναι δικη σου άποψη ουτε τα φυσικομαθηματικα γιατι ειναι άσκησης και όλους του τύπους απεξω να ξερεις αν δεν ξερεισ τον τροπο δεν κανείς τπτ...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,228 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 16:16, 01-04-12:

Κοιτάξτε, ο γνωστός παπαγάλος δεν καταφέρνει πολλά. Δυστυχώς στην κατεύθυνσή μου η παπαγαλία έγκειται στην Ιστορία (μίσοοοοςςς ), στα αρχαία (εισαγωγή, μετάφραση γνωστό δεν το συζητώ, αν ξέρεις αρχαία η μετάφραση βγαίνει όποτε κολλάς- εξάλλου δεν υπάρχει επίσημη μετάφραση) και στη λογοτεχνία που πρέπει να μαθαίνεις τα καλλιτεχνικά ρεύματα και τα χαρακτηριστικά του κάθε ποιητή/πεζογράφου.

Στο τμήμα μου υπάρχουν παιδιά που μαθαίνουν απέξω σχεδιαγράμματα στις εκθέσεις, που ξέρουν να σου πουν ένα ολόκληρο μάθημα ιστορίας απέξω αλλά άμα τους ρωτήσεις τι είπες δεν καταλαβαίνουν.

Και εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα προσαρμογής σε αυτό φέτος, γιατί ποτέ δεν μάθαινα απέξω μέχρι και το κόμμα. Πάντα διάβαζα, είχα μια ιδέα, το ζουμί και μετά έγραφα μόνη μου. Στην τρίτη λυκείου στη θεωρητική αν θες να γράψεις πρέπει να μάθεις κάποια πράγματα απέξω. Κακά τα ψέμματα. Ιστορία δεν γράφεις έτσι. Απλά το κλειδί είναι να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Προσωπικά αν δεν καταλάβω πχ ποιες ήταν οι συνέπειες του κινήματος στο Θέρισο, δεν μπορώ να το μάθω απέξω. Υπάρχουν άτομα που μαθαίνουν τόσο παπαγαλία τις μεταφράσεις των λατινικών που πολλές φορές, όταν το συντακτικό δεν συμπίπτει με την μετάφραση δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποια λέξη μεταφράζουν ή στη χειρότερη μαθαίνουν απέξω όλες τις αναλύσεις μετοχών, όλες τις μετατροπές στους πλαγίους λόγους.

@ALEXX τα ορθογραφικά σου μου βγαλαν το μάτι. Είναι "θυμάσαι" και "κατανοήσεις"και "γίνεται"

Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,413 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 16:32, 01-04-12:

Βρε παιδιά,ας είμαστε δίκαιοι,η παπαγαλεία έχει και τα θετικά της!
Πας στο εξωτερικό για ένα μεταπτυχιακό-που γενικά δεν υπάρχουν παπαγάλοι-και φτάνεις αισίως στο πρώτο διαγώνισμα.
"Topic A: Prove that......."
Να σου ο 'Ελλην,βλέπει θεώρημα-ΜΠΑΑΑΑΑΜ-σε 2 λεπτά έχει γράψει την απόδειξη

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 16:40, 01-04-12:

υπάρχουν άτομα που μαθαίνουν απ'έξω εκθέσεις?

ok δεν το σχολιάζω

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 08:18, 25-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos Sitys
Βασικα εγινε κατι πολυ σημαντικο για να προβλεψετε βασεις.Οι υποψηφιοι ειναι 10.000 λιγοτεροι απο περσι.Το ποσοστο επιτυχιας αυξηθηκε κατα 70% αυτο σημαινει οτι 2 στους 3 θα περασουν στο Πανεπιστημιο.Οποτε αυτο ηδη σημαινει πτωτικη ταση στις βασεις.Ψαξτε το στο neolaia.gr η στο fimes.gr το ανακοινωσαν πριν καιρο οταν ανακοινωσε το υπουργειο τον αριθμο τον υποψηφιων..
Το θέμα δεν είναι να περάσεις στο πανεπιστήμιο αλλά να περάσεις στη σχολή που θέλεις. Δηλαδή, αν περάσει κάποιος σε μια σχολή των ΤΕΙ με 2000 μόρια απλώς και μόνο γιατί τόσα έβγαλε (είδε φως και μπήκε), θεωρείται επιτυχία;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Πανελλήνιες 2012

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 25-04-12 στις 13:54. Αιτία: Σημείωση.
Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 08:23, 25-04-12:

Για μενα θεωρειται επιτυχια αν καταφερεις και μπεις στην σχολη που προγματικα θελεις! Οσα μορια και αν εχει!
Δεν μπορουμε να επιλεγουμε σχολες με βαση τα μορια...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elinaki49 (Ελίνα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη elinaki49
H Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H elinaki49 έγραψε στις 08:35, 25-04-12:

Χαρουλίτα συμφωνώ απολύτως! Αν περάσω εκεί που θέλω, ακόμα και με 10.000 μόρια (λέμε τώρα :Ρ) και τελευταία (να κλείσω και την πόρτα, που λένε) θα είμαι υπερ-ευχαριστημένη...!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 08:56, 25-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από qwerty111
Το θέμα δεν είναι να περάσεις στο πανεπιστήμιο αλλά να περάσεις στη σχολή που θέλεις. Δηλαδή, αν περάσει κάποιος σε μια σχολή των ΤΕΙ με 2000 μόρια απλώς και μόνο γιατί τόσα έβγαλε (είδε φως και μπήκε), θεωρείται επιτυχία;
Δεν θεωρείται επιτυχία, αλλά το "θέλω" με βάση το κωλοσύστημα εισαγωγής που υπάρχει στην χώρα μας, είναι τελείως υποκειμενικό και βασισμένο σε σάπια θεμέλια (γραπτές εξετάσεις σε μια ανασημένη ύλη δια της μεθόδου της παπαγαλίας). Εσύ θέλεις, μαγκιά σου. Μπορείς όμως να ανταπεξέλθεις στην λογική / δυσκολία μιας επιστήμης την οποία δεν έχεις δει ποτέ σου μέχρι ώρας (ή έστω με μια αμυδρή εικόνα); Το Πανεπιστήμιο δεν έχει την λογική του λυκείου. Προσοχή, για να μην πέσουν και με φάνε (π.χ. Χαρουλίτες κ.α.) δεν το γενικεύω. Μιλάω αρκετά με σαφήνεια. Δεν αποθαρρύνω κανέναν από τις σπουδές. Μπορεί ελεύθερα ο καθένας να κάνει την τρέλα του. Δωρεάν πουλάει το μαγαζί. Εξάλλου οι σπουδές στην χώρα μας έχουν καταντήσει σαν ένα είδος χόμπυ. Σπουδάζουμε για να σπουδάζουμε, ότι κάτι κάνουμε μιας και τελειώσαμε ..το λύκειο. Αν όχι όλοι, τουλάχιστον η μαζική πλειοψηφία που θα αποτελέσει τους μελλοντικούς καθημερινούς εργαζομένους..

Υπομονή μέχρι το 2ο έτος..για να πειστείτε Άπιστοι Θωμάδες.

Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα έγραψε στις 09:03, 25-04-12:

Δεν θα σας φαμε κυριε! Εννοειται πως το πανεπιστημιο δεν ειναι στην ιδια λογικη με το λυκειο!
Απο αποψη γνωσεων, περιμενουμε να ειναι πολυ καλυτερο!
Για αυτο βεβαια, ψαχνουμε οσο μπορουμε!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 09:13, 25-04-12:

Δεν θα σας φαμε κυριε! Εννοειται πως το πανεπιστημιο δεν ειναι στην ιδια λογικη με το λυκειο!
Απο αποψη γνωσεων, περιμενουμε να ειναι πολυ καλυτερο!
Είναι λίγο αστείο να περιμένεις να μάθεις ...όλη την επιστήμη (στον βαθμό που επιθυμείς) στα 4 ή 5 χρονάκια σπουδών. Γι' αυτό λέμε ότι απλά αποκτάς μια μητρική πλακέτα και εκεί και πάνω προσθέτεις τσιπάκια γνώσης και εμπειρίας χρόνο με το χρόνο, σε όλο τον εργασιακό βίο μέχρι τον θάνατο.

Στο Πανεπιστήμιο (εφόσον μιλάμε για Ελλάδα) μην περιμένετε να δείτε θεαματικές διαφορές από την νοοτροπία και την λογική..του σχολείου. Ειδικά στην χώρα μας, όπου δεν υπάρχει βιομηχανική / τεχνολογική βάση παραγωγής, οι Πανεπιστημιακές γνώσεις ανά μάθημα είναι αρκετές (άρχηστες από πλευράς ουσίας), χύμα και ολίγον θεωρητικές, δηλαδή, αποκομμένες από πρακτικές εφαρμογές. Προσοχή, εφαρμογές διδάσκονται (και σε μεγάλο βαθμό) απλά δεν έχουν σχέση με τις εφαρμογές της... εργασιακής καθημερινότητας.

Διδάσκουν πολλά και τίποτα. Μετά από καιρό, έχεις ξεχάσει πολλές λεπτομέριες, μιας και το κάθε μάθημα είναι συνήθως εισαγωγή σε έναν διαφορετικό επιστημονικό κλάδο της συγκεκριμένης επιστήμης που σπουδάζεις. Δεν διδάσκουν γιατί ή πως θα εφαρμοστεί αυτό που έμαθες στην παραγωγική διαδικασία (πράξη) ή πως θα σκέφτεσαι στην πράξη. Διδάσκουν μόνο αυτό που θέλουν να ξέρεις για να περάσεις το μάθημα. Αν το μάθεις όπως θέλουν αυτοί, πέρασες το μάθημα. Αλλιώς αυξάνεις τα εξάμηνα φοίτησης. Γενικά όλο και δυσκολεύουν το επίπεδο διδακτέας ύλης (χρόνο με το χρόνο) για να αποτρέπουν κόσμο από τις Πανεπιστημιακές σπουδές λόγω συνεχόμενης αποτυχίας στις εξεταστικές. Τόσο απλά.

Στο Πανεπιστήμιο διδάσκεται ο καθένας επίσημα το 1/3 της γνώσης και από εκεί και πέρα, υπάρχει η ελεύθερη βούληση από πλευράς του φοιτητή για το υπόλοιπο 2/3 της γνώσης, αν και με ποιον τρόπο θα αποκτηθεί. Γι' αυτό υπάρχουν τα βιβλία, το internet, τα μεταπτυχιακά, τα διδακτορικά, το δεύτερο πτυχίο σε κάποια συγγενική επιστήμη. Ο καθένας που αποφασίζει να μάθει περισσότερα με τον τρόπο που επιθυμεί, κινείται αναλόγως. Όμως με κάποιες θυσίες παράλληλα. Διότι στην ζωή, πάντα κάτι χάνεις για να κερδίσεις κάτι άλλο.

Παράθεση

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη θελω να πετυχω
Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O θελω να πετυχω έγραψε στις 16:58, 23-06-12:

Ρε παιδες εχω μια μεγαλη απορια....Εφοσον ενας μαθητης διαβασμενος αρκετα καλα στα μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης δεν μπορει να γραψει ευκολα ενα 14-15 συμφωνα με τα θεματα τα φετινα;;;; Γιατι ακουω απο πολλους πως τα μαθηματικα κατ. και φυσικη γινετε σκοτωμος...(Η ΓΝΩΜΗ Μου), αν εισε διαβασμενος αρκετα καλα μπορεις να γραψεις ενα 14-15 και εχεις περασει εκει που θες

Παράθεση

SiMoS43710 (Σίμος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SiMoS43710
Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

O SiMoS43710 Let me intergrate you. έγραψε στις 17:13, 23-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από θελω να πετυχω
Ρε παιδες εχω μια μεγαλη απορια....Εφοσον ενας μαθητης διαβασμενος αρκετα καλα στα μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης δεν μπορει να γραψει ευκολα ενα 14-15 συμφωνα με τα θεματα τα φετινα;;;; Γιατι ακουω απο πολλους πως τα μαθηματικα κατ. και φυσικη γινετε σκοτωμος...(Η ΓΝΩΜΗ Μου), αν εισε διαβασμενος αρκετα καλα μπορεις να γραψεις ενα 14-15 και εχεις περασει εκει που θες
Ένας αρκετά καλά διαβασμένος στην ύλη της Γ λυκείου όχι, δεν έφτανε το 14-15 φέτος σε κανένα από τα 2 μαθήματα.
Κι επίσης έχω ξαναδει πως κολλάς στις βάσεις παλαιοτέρων ετών. Αυτές καθορίζονται από τα θέματα που μπαίνουν και από τις προτιμήσεις, οπότε μη τους δίνεις και μεγάλη σημασία. Πας για να γράψεις 20, όχι με την ελπίδα "αααα, θα γράψω 15 και θα μπω εκεί".

Φιλικά πάντα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Stark21

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πρόχειρο στις πανελλήνιες - Από atheodor
      Το θέμα έχει λάβει 57 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλήνιες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-07-12 στις 23:42.
    • Δελτίο επιτυχίας - Από debby
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-09-09 στις 06:24.
    • Καλή επιτυχία! - Από moukelis
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-09 στις 14:23.
    • Στειρωθήκαμε χθες με επιτυχία - Από ELENIP
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-03-08 στις 18:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους