Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,312 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,039 μηνύματα σε 94,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 688 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιτυχία στις πανελλήνιες

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Psycho(Βασίλης)
Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 22:42, 24-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από nikosxdxd
ΕΛΕΟΣ ρε παιδια πανελληνιες ειναι, οχι πυρηνικη φυσικη..τα μεγαλοποιουμε ολα στην Ελλαδαρα.
βασικά παίρνοντας φυσική γεν. σαν επιλογή εξετάζεις πυρηνικά φαινόμενα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 22:50, 24-02-13:

Ναι αλλα και παλι στη μορφη που τα κανουμε σα να κλεβεις εκκλησια ειναι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 22:54, 24-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Psycho(Βασίλης)
βασικά παίρνοντας φυσική γεν. σαν επιλογή εξετάζεις πυρηνικά φαινόμενα
Τελικά είμαι πολύ hardcore τυπάς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 22:57, 24-02-13:

της φυσικής κι εσύ ε;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 22:58, 24-02-13:

ΝΑΙ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathisdim

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathisdim
Ο stathisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O stathisdim Music is feelings expressed in sound έγραψε στις 23:26, 24-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Notikos
Παιδια φετος δινω πανελληνιες και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το αμα θα γραψω καλα η οχι με βαση το διαβασμα μου.Διαβαζω κατθε μερα απο 2 με 4 ωρες και κανω 4ωρα στο φροντιστηριο καθε μερα.Εχω κενο σε ενα μαθημα το ΑΕΠΠ.Θελω να βγαλω απο 15.000 με 17.000 μορια στο 5ο πεδιο.Πειτε μου τη γνωμη σας και παρομοιες περιπτωσεις με παιδια που εχουν δωσει!!!Ευχαριστω!!!!(και βαθμολογιες αμα μπορειτε)..ευχαριστω προκαταβολικα!!
Δεν υπαρχει καποιος κανονας οσον αφορα το διαβασμα και τα αποτελεσματα, δεκα ατομα να ρωτησεις ειναι πολυ πιθανο να παρεις χιλιες διαφορετικες αποψεις. Ναι το περισσοτερο διαβασμα αυξανει της πιθανοτητες επιτυχιας αλλα δεν την εγγυαται. Εξαλου στο διαβασμα δεν μετραει μονο το ποση ωρα διαβαζεις αλλα και η συγκεντρωση, το ειδος του διαβασματος και η αποροφητικοτητα σου.
Αλλος με 3 ωρες διαβασμα την ημερα μπορει να βγαλει πολυ περισσοτερα πραγματα απο καποιον που διαβαζει 6.
Οσον αφορα το ΑΕΠΠ μην αγχωνεσαι το μαθημα ειναι βατο παρε ενα βοηθημα αν δεν σε καλυπτει το φροντιστηριο και αρχισε να λυνεις ασκησεις (εγω περσυ ειχα του Λαζαρινη της Ελληνοεκδοτικης κ ημουν ευχαριστημενος αλλα εχω ακουσει καλα λογια και για τον Ντζιο και Τσιοτακη του Σαβαλλα).
Το ΑΟΘ δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο αλλα βαζουν κομματια της θεωριας ακομα κ στις ασκησεις οποτε θελει σχετικα καλο διαβασμα, ενω το επιπεδο των μαθηματικων γενικης εχει ανεβει τα τελευταια χρονια (μην φανταστεις τπτ δραματικο το 100 ειναι προσιτος βαθμος).

Αρχική Δημοσίευση από DruidAlex
Αξιολογηστε τες!
Πραγματικα οποιος εγραψε αυτο το βδελυγμα πρεπει να διωχτει απο τα σχολεια με κλωτσιες, υπαρχουν παιδια που μεσα στο αγχος τους θα τον πιστεψουν και αυτο θα τους γυρισει μπουμερανγκ! Η λεξη υπερβολη δεν αρκει να το περιγραψει

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Notikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Notikos
Ο Notikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Notikos έγραψε στις 00:55, 25-02-13:

Ειμαι τεχνολογικη,με τα μαθηματικα τα παω καλα(σχετικα με τους στοχους μου) γραφω στο φροντιστηριο απο 80-95,θελω να γραψω στο τελος ενα 12-15(αναλογως τα θεματα) φυσικη και με ενα 12αρι ειμαι ικανοποιημενος..ΑΟΘ,Μαθ Γεν θελω 18+ και ΑΟΔΕ 19+,Εκθεση 14-15 και ΑΕΠΠ(Αναπτυξη Εφαρμογων σε Προγραμματιστικο Περιβαλλον) δεν ξερω..Στοχος μου ειναι 5ο πεδιο οικονομικων επιστημων.. η και Γεωπονικο..!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Markos T.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Markos T.
Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Markos T. έγραψε στις 01:16, 25-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Notikos
Ειμαι τεχνολογικη,με τα μαθηματικα τα παω καλα(σχετικα με τους στοχους μου) γραφω στο φροντιστηριο απο 80-95,θελω να γραψω στο τελος ενα 12-15(αναλογως τα θεματα) φυσικη και με ενα 12αρι ειμαι ικανοποιημενος..ΑΟΘ,Μαθ Γεν θελω 18+ και ΑΟΔΕ 19+,Εκθεση 14-15 και ΑΕΠΠ(Αναπτυξη Εφαρμογων σε Προγραμματιστικο Περιβαλλον) δεν ξερω..Στοχος μου ειναι 5ο πεδιο οικονομικων επιστημων.. η και Γεωπονικο..!
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση της ΑΕΠΠ, δεν ήξερα καθώς είμουν και της Θεωρητικής Κατεύθυνσης. Φυσικά και μετράνε αμα σου κάτσουν τα θέματα. Κρίνοντας τώρα με όσα μας έχεις πεί....Μαθηματικά και Έκθεση τα έχεις άνετα αμά αυξήσεις και λίγο το διαβασμά σου από μέσα Μαρτίου και μετά. ΑΟΔΕ αν και δεν το είχα, γνωρίζω πως μπορείς να γράψεις πολύ καλά. Μαθηματικά Γενικης Παιδείας με λίγη προσοχή θα πετύχεις χαλαρά άπο 16 και επάνω! Τώρα ΑΕΠΠ δεν έχω κάτι να σε συμβουλεύσω.
Κάτι γενικά πράγματα που μπορώ να σου πώ είναι πως με το προφανώς καλό επίπεδο που διαθέτεις , πιο πολύ διάβασμα ενδεχομένως ,συγκέντρωση και λίγη τύχη (ναί φίλε μου, τη χρειάζεσαι, άκου που σου λέω) μπορείς ΑΝΕΤΑ να χτυπήσεις 15.000 μόρια που θέλεις (δεν λέω παραπάνω για να μην έχεις ψεύτικες ελπίδες, να υπολογίζεις πάντα το...χειρότερο σενάριο ώστε να μην τρέφεις αυταπάτες και επαναπαύεσαι με την έννοια ελαττώνω το διάβασμα μου μιάς και τα ξέρω ήδη πολύ καλά και έχω σίγουρα 17.000 μόρια και βάλε στο τσεπάκι μου). Μακάρι να επιτύχεις στο 5ο πεδίο και να εισαχθείς σε μια σχολή επιθυμίας σου αλλά να ξέρεις πως από Τεχνολογική πιο εύκολα πας σε σχολές του 4ο πεδίου (απλά το αναφέρω, μη πτοείσαι). Απέφευγε το πολύ άγχος και το τι θα κάνεις αν δεν τα καταφέρεις, προσπάθησε να ξεκουράζεσαι και να έχεις έστω λιγο ελευθερό χρόνο, να είσαι χαλαρός και στο διάβασμα αλλα και ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΦΕΤΟΣ. Να σκέφτεσαι πως είναι απλές εξετάσεις δίχως μεγάλη σημασία προκειμένου να μπαίνεις....χαλαρός και με..άδειο μυαλό να γράψεις (εμένα με βοήθησε πολύ αυτή η σκέψη, δλδ έχοντας πάρει την εξέταση λίγο στην πλάκα και έτσι δεν είχα άγχος). Επίσης στόχευε σε σχολές που πραγματικά σε ενδιαφέρουν...μη σε ενδιαφέρει δλδ μόνο η σχολή που έβαλες στην πρώτη επιλογή αλλά ας πούμε οι ΠΡΩΤΕΣ ΔΕΚΑ σχολές να είναι οπωσδήποτε της επιθυμίας σου ώστε να μην απογοητευτείς ή το μετανιώσεις που δεν πέρασες 1η επιλογή (και εγώ ας πούμε 4η επιλογή πέρασα). ΓΕΝΙΚΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΟΥ!! Και μη σε απασχολούν οι ώρες διαβάσματος (διαφέρει από άτομο σε άτομο), αν κατάλαβες,κάλυψες την ύλη και έκανες τις επαναληψεις που πρέπει, μη συνεχίζεις κιάλλες ώρες, μη κουράζεσαι τζάμπα, τις θές τις δυνάμεις σου εξάλλου.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 04:17, 25-02-13:

ρε δεν παιζει το αρθρο να μην ηταν ειρωνικοο..
λιγο ελεος δλδ..

Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 07:57, 25-02-13:

Πραγματικά γέλασα με το post, διότι προσωπικά δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά και επέτυχα
Πάντως υπάρχουν αρκετοί μαθητές που τα πιστεύουν!!
Στο πανεπιστήμιο αναθεωρούν...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 07:58, 25-02-13:

δία η τριβή δε πρέπει να είναι δεξία;

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,375 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:50, 25-02-13:

Δία η τριβή δε πρέπει να είναι δεξιά;
ΤΣΟΥ! Ο Οβελίξ έχει σχεδιάσει ΣΩΣΤΑ τη φορά της τριβής. Δεν είναι τριβή ολίσθησης για να έχει αντίθετη φορά από την κίνηση. Είναι στατική τριβή. Επειδή υπάρχει αυτή, μπορούμε να βαδίζουμε. (Αν είχε αντίθετη φορά, θα κινούμαστε με την όπισθεν?). Για περισσότερα περί στατικής τριβής, δες ΕΔΩ. (Αν και θα την μάθεις καλά στη Γ λυκείου).

Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 20:56, 25-02-13:

Σωστός ναι.

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dhmh
H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 22:31, 26-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
ΤΣΟΥ! Ο Οβελίξ έχει σχεδιάσει ΣΩΣΤΑ τη φορά της τριβής. Δεν είναι τριβή ολίσθησης για να έχει αντίθετη φορά από την κίνηση. Είναι στατική τριβή. Επειδή υπάρχει αυτή, μπορούμε να βαδίζουμε. (Αν είχε αντίθετη φορά, θα κινούμαστε με την όπισθεν?). Για περισσότερα περί στατικής τριβής, δες ΕΔΩ. (Αν και θα την μάθεις καλά στη Γ λυκείου).

το θα την μαθεις καλα μου αρεσε. σκατα μαθαινουμε φετος.ουτε καν εισαγωγη πιστευω!

Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 22:40, 26-02-13:

Μου κόβεις τα φτερά.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,375 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:01, 26-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dhmh
το θα την μαθεις καλα μου αρεσε. σκατα μαθαινουμε φετος.ουτε καν εισαγωγη πιστευω!
Γιατί? Δεν κατανόησες ακόμα στη Γ λυκείου την έννοια της στατικής τριβής? Έχεις ακόμα περίπου 90 μέρες καιρό.
Μην ακούς φήμες.

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 23:04, 26-02-13:

Γιατί? Δεν κατανόησες ακόμα στη Γ λυκείου την έννοια της στατικής τριβής? Έχεις ακόμα περίπου 90 μέρες καιρό.

Μην ακούς φήμες.
χαχαχα αναφερομουν γενικα στην φυσικη. ειναι σπαστικο να την μαθαινουμε με μεθοδολογιες και απεξω πραγματα και να συνειδητοποιουμε οτι δεν ξερουμε ουσιαστικη μαγικη φυσικη

Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 23:19, 26-02-13:

Ακόμα θυμάμαι την κουβέντα του φυσικού μου (πάντα ήθελα να το πω αυτό) που μου είπε πριν 1 μήνα
Ο μεγάλος φυσικός είναι αυτός που δεν έχει σπουδάσει.Αλλά αυτός που έχει μάθει να παρατηρεί.Ο καλύτερος φυσικός μπορεί να βρίσκεται αυτή την στιγμή σε μία σπηλιά μόνο με ένα χαρτί και 1 μολύβι. (προσθέτω και την λάμπα,πως θα βλέπει ο χριστιανός; )

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 23:21, 26-02-13:

Ακόμα θυμάμαι την κουβέντα του φυσικού μου (πάντα ήθελα να το πω αυτό) που μου είπε πριν 1 μήνα
Ο μεγάλος φυσικός είναι αυτός που δεν έχει σπουδάσει.Αλλά αυτός που έχει μάθει να παρατηρεί.Ο καλύτερος φυσικός μπορεί να βρίσκεται αυτή την στιγμή σε μία σπηλιά μόνο με ένα χαρτί και 1 μολύβι. (προσθέτω και την λάμπα,πως θα βλέπει ο χριστιανός; )
εννοειται αυτο!

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 23:22, 26-02-13:

χαχαχα αναφερομουν γενικα στην φυσικη. ειναι σπαστικο να την μαθαινουμε με μεθοδολογιες και απεξω πραγματα και να συνειδητοποιουμε οτι δεν ξερουμε ουσιαστικη μαγικη φυσικη
Αν κάποιος μαθαίνει τη Φυσική με "μεθοδολογίες" και "απέξω πράγματα", το λάθος (και το κρίμα) είναι δικό του . . .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 23:25, 26-02-13:

Αν κάποιος μαθαίνει τη Φυσική με "μεθοδολογίες" και "απέξω πράγματα", το λάθος (και το κρίμα) είναι δικό του . . .

μωρε μαζι σου. απλως οι καθηγητες που εχω γενικα ειναι αυτου του στυλ

Παράθεση

Solmyr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Solmyr
Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 538 μηνύματα.

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 23:39, 26-02-13:

μωρε μαζι σου. απλως οι καθηγητες που εχω γενικα ειναι αυτου του στυλ
Οι περισσότεροι(και όχι μόνο οι φυσικοί) δίνουν έμφαση στις μεθοδολογίες(και στην κατανόηση αλλά σε λιγότερο βαθμό) ώστε να προετοιμάσουν τα παιδιά για τις πανελλήνιες...Η πιο γνωστή ατάκα τους είναι η εξής:Μόλις πάτε στο πανεπιστήμιο θα μπορέσετε να μάθετε και να κάνετε ότι θέλετε...Φέτος όμως ο στόχος σας είναι να γράψετε καλά.

Τώρα δε ξέρω αν όντως είναι σωστή η λογική τους,επειδή από τη μία το να μπορέσει κάποιος να κατανοήσει πλήρως αυτά που διαβάζει θέλει πολύ χρόνο και κόπο(πράγμα κακό για τις πανελλήνιες μιας και τα μαθήματα είναι 6),ενώ από την άλλη είναι ανεπίτρεπτο ένας μαθητής να τα κάνει όλα μηχανικά χωρίς να σκέφτεται(για αυτό και γίνονται πάρα πολλά χαζά λάθη στις πανελλήνιες.Επειδή ο μαθητής χρησιμοποιεί αυτά που ξέρει σε κάθε περίπτωση είτε είναι πχ περιστρεφόμενη ράβδος,κεκλιμένο κλπ(ένα απλό παράδειγμα από αυτό που έκαναν πολλοί μαθητές στις πανελλήνιες))

Παράθεση

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 14:25, 27-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Solmyr
Οι περισσότεροι(και όχι μόνο οι φυσικοί) δίνουν έμφαση στις μεθοδολογίες(και στην κατανόηση αλλά σε λιγότερο βαθμό) ώστε να προετοιμάσουν τα παιδιά για τις πανελλήνιες...Η πιο γνωστή ατάκα τους είναι η εξής:Μόλις πάτε στο πανεπιστήμιο θα μπορέσετε να μάθετε και να κάνετε ότι θέλετε...Φέτος όμως ο στόχος σας είναι να γράψετε καλά.

Τώρα δε ξέρω αν όντως είναι σωστή η λογική τους,επειδή από τη μία το να μπορέσει κάποιος να κατανοήσει πλήρως αυτά που διαβάζει θέλει πολύ χρόνο και κόπο(πράγμα κακό για τις πανελλήνιες μιας και τα μαθήματα είναι 6),ενώ από την άλλη είναι ανεπίτρεπτο ένας μαθητής να τα κάνει όλα μηχανικά χωρίς να σκέφτεται(για αυτό και γίνονται πάρα πολλά χαζά λάθη στις πανελλήνιες.Επειδή ο μαθητής χρησιμοποιεί αυτά που ξέρει σε κάθε περίπτωση είτε είναι πχ περιστρεφόμενη ράβδος,κεκλιμένο κλπ(ένα απλό παράδειγμα από αυτό που έκαναν πολλοί μαθητές στις πανελλήνιες))
πανεπιστημιο

Παράθεση

~rosi~

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ~rosi~
H ~rosi~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 248 μηνύματα.

H ~rosi~ έγραψε στις 15:09, 27-02-13:

Βλέπω εδώ λέτε για μεθοδολογίες.. Η μεθοδολογία είναι το τελευταίο. Σημασία έχει να κατανοήσεις το πως συμβαίνει και το που οφείλεται το φαινόμενο που εξετάζεις (πήρα για παράδειγμα τη φυσική). Μαθαίνεις ΚΑΛΑ θεωρία όχι παπαγαλίες και απ'έξω, και αφού έχεις πλέον κατανοήσει το φαινόμενο, ΤΟΤΕ εξειδικεύεις σε ασκήσεις που βασίζονται είτε σε όλο το φαινόμενο, είτε σε ένα μέρος του. Τη μεθοδολογία όμως δεν την μαθαίνεις απ'έξω. Μαθαίνεις γενικά το πνεύμα της, δηλ. τι είναι στόχος σου να αποδείξεις αρχικά και κοκ.. Αυτά.

Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Raiseonce
Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O Raiseonce έγραψε στις 17:06, 29-08-13:

Από το πρωί σήμερα με το που βγήκαν οι βάσεις έχω βαρεθεί να λέω συγχαρητήρια σε επιτυχόντες των πανελλαδικών και μου ήρθε πάλι στο μυαλό η ακόλουθη σκέψη.
Στην Ελλάδα για να μην μπεις σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ πρέπει να κάνεις αίτηση.Ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλά σχεδόν το σύνολο των αποφοίτων από τον Οκτώβριο θα είναι φοιτητές σε σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.Όλοι πέτυχαν να μπουν κάπου και όλοι είναι χαρούμενοι.
Για άλλη μια φορά πιστεύω πώς σε αυτή τη χώρα αδικούνται οι άριστοι.
Προκειμένου να μην στεναχωρηθούν κάποιοι κατεβάζουμε τους καλούς στο επίπεδο των μέτριων και κακών.
Και πώς γίνεται αυτό.Μα φυσικά κάνοντας σκουπίδια τα πτυχία από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης.Το πτυχίο πλέον τείνει να γίνει σαν το απολυτήριο λυκείου.Σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση όταν δηλώσεις απλός πτυχιούχος.
Κάθε πόλη και μια σχολή(τουλάχιστον).
Ακούω από μεγαλύτερους πως παλιότερα το να περνούσες στο πανεπιστήμιο ήταν μεγάλη επιτυχία.Θεωρούνταν σπουδαίο επίτευγμα που σε έκανε να ξεχωρίσεις μιας και δεν ήταν πολλοι αυτοί που κατορθώναν να περάσουν γεγονός που σήμαινε σχεδόν σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.Γιατί όμως;Πολύ απλά γιατί υπήρχαν λίγα πανεπιστήμια, και αυτά μόνο στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη κυρίως,και έτσι έμπαιναν μόνο οι καλύτεροι.
Τότε το να εισαχθείς στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ήταν κάτι για το οποίο μπορούσες να σαι περήφανος για τον εαυτό σου.Σήμερα πολλά παιδιά απλά χαίρονται που θα φύγουν από το σπίτι τους και θα μπορούν να δηλώνουν φοιτητές.
ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 225-307 προήλθαν από νήματα με παρόμοιο θέμα συζήτησης με το παρόν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 30-08-13 στις 13:34. Αιτία: Εισαγωγή σημείωσης συντονιστή.
-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,638 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 17:11, 29-08-13:

Βρε μπας και δε πέρασες πουθενά και τα λες αυτά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O Raiseonce έγραψε στις 17:13, 29-08-13:

Έχω περάσει στη Φαρμακευτική πριν 3 χρόνια.

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 17:14, 29-08-13:

όλοι είναι χαρούμενοι
Υπεργενίκευση

Όλοι πέτυχαν να μπουν κάπου
Μπήκαν όμως εκεί π ήθελαν;

Το πτυχίο πλέον τείνει να γίνει σαν το απολυτήριο λυκείου.
Αυτό δε γίνεται για να μειώσουμε τους καλούς αλλά επειδή τα standards στην αγορά εργασίας έχουν ανέβει κατακόρυφα.

,και έτσι έμπαιναν μόνο οι καλύτεροι.
Τι ορίζεις ως "καλύτεροι"; Δηλαδή οι άλλοι π γραφαν απο 16.000-17.000 είναι κακοί και επειδή δεν πέτυχαν τρελους βαθμους μια χρονιά σε κάτι εξετάσεις ας μη σπουδάσουν τίποτα στη ζωή τους;

Μυρίζομαι trolling

Παράθεση

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dimitris_Väinämöinen
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 970 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 17:16, 29-08-13:

Η μορφωση ειναι δικαιωμα ολων τυπε. Και οσο και αν σου ακουγεται περιεργο στο πανεπιστημιο μπαινεις κυριως για να μορφωθεις.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

O Raiseonce έγραψε στις 17:17, 29-08-13:

Εσείς μάλλον με τρολλάρετε αλλά δεν πειράζει.Αναμενόμενο.Αν δε σκεφτόταν οι περισσότεροι έτσι δε θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε.Μετά μη γκρινιάζετε όταν φίλοι και συγγενείς με πτυχία θα φεύγουν στο εξωτερικό.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 17:21, 29-08-13:

Εσείς μάλλον με τρολλάρετε αλλά δεν πειράζει.Αναμενόμενο.Αν δε σκεφτόταν οι περισσότεροι έτσι δε θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε.Μετά μη γκρινιάζετε όταν φίλοι και συγγενείς με πτυχία θα φεύγουν στο εξωτερικό.
Ισχυρίστηκες ότι:

1) Σε μια χρονιά με τις πιο δύσκολες πανελλήνιες όλοι βγήκαν χαρούμενοι.
2) μάλλον οι καλύτεροι πρέπει να εισάγωνται και οχι τα κακά μπαζάκια
3) το πτυχίο και το απολυτήριο λυκείου είναι πλέον κουρελόχαρτα

και μετα λες "Εσείς μάλλον με τρολλάρετε". ... what?

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 17:23, 29-08-13:

Οι βάσεις έπεσαν ανεξήγητα τόσο πολύ ειδικά στην Θεσ/νίκη κ Αθήνα.
Στο 5ο πεδίο έχασε η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα.
Αλλά και σε τοπ σχολές που παλιά έδινες μάχη για το 0.1 στην έκθεση τώρα περνάς αέρα. Κι αυτό το παρατήρησα κυρίως στο σχολείο μου.
9 επιτυχόντες μόνο στην ιατρική είχαμε! 15 χρονιές να μαζέψεις ποτέ δεν είχαμε 9 στο σύνολο.

Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

O Raiseonce έγραψε στις 17:25, 29-08-13:

Ούτε που καταλαβαίνω αυτά που λες πώς λέω έτσι όπως είναι γραμμένα.Το τι λέω μπορεί κανείς να το διαβάσει αυτούσιο.
Να πω πως δεν έχω διάθεση για αντιπαράθεση.Εγώ απλώς έγραψα την άποψη μου.Δεν έχω την απαίτηση να συμφωνήσετε.

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 17:26, 29-08-13:

Οι βάσεις έπεσαν ανεξήγητα τόσο πολύ ειδικά στην Θεσ/νίκη κ Αθήνα.
Ναι... μεταφυσικα φαινομενα... Θα μπουν εξωγηίνοι στις ασυνήθιστα πλεονάζουσες θέσεις.

Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:27, 29-08-13:

Σωστά αυτά που γράφεις, αλλα το να το συζητάμε δεν έχει νοημα. Άλλωστε το χουμε κανει πολλές φορές εδώ περα. Θα σου πω απλα μια περίπτωση που μου έχει μείνει στο μυαλο. Πριν καιρο είμασταν οικογενειακα σε φιλικό σπίτι και πανω σε κουβέντα για οικονομικη κριση, ανεργία κτλ ο φίλος του πατέρα μου μιλούσε αγανακτισμένος για τις οικονομικές υποχρεώσεις που έχει. Μέσα σε αυτές ήταν οι σπουδές της κόρης του που ήταν 2α και τώρα πάει για 3η γυμνασίου. Έλεγε πως τώρα πληρώνει φροντιστήρια αγγλικών και μαθήματα η/υ κι όταν η μικρή θα πήγαινε λύκειο θα άρχιζε φροντιστήρια για πανελλήνιες. Όταν θα περνουσε σε καμια σχολή σε αλλη πολη θα χε κι αλλα έξοδα κι αν έφευγε μετα για μεταπτυχιακό ακόμα παραπανω χρηματα. Δηλαδή είχε κανει πλανο για τα επόμενα 10 χρόνια για την 14χρονη κορη του και τα λεγε και σοβαρα κιολας.
Αυτό που πες ότι το πτυχίο πλέον τείνει να γίνει σαν το απολυτήριο λυκείου, έχει γίνει ήδη δεδομένο εδώ και πολυ καιρο...

Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

O Raiseonce έγραψε στις 17:29, 29-08-13:

Να διευκρινίσω πως δεν αναφερόμουν μόνο στις φετινές εξετάσεις.Μιλώ για μια κατάσταση που υπάρχει 20 χρόνια.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,692 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 17:48, 29-08-13:

Δυστυχως αυτο που περιγραφει ο φιλος πιο πανω δν μπορει παρα να ειναι μια λυπηρη αληθεια. Η τριτοβαθμια εκπαιδευση στην Ελλαδα εχει γινει ο απολυτος στοχος καθε οικογενειας, να καταφερει να σπουδασει το παιδι της. Τα πανεπιστημια και τα τει ειναι ατελειωτα. Η ελληνικη οικογενεια χρεωνεται απιστευτα επενδυοντας λεφτα στην παραπαιδεια και στην προοπτικη αποκτησης ενος πτυχιου. Ποσοι και ποσοι φοιτητες χαλασαν ενα καραβι λεφτα για φροντιστηρια και τελικα παρατησαν τις σχολες σου ή τις τελειωσαν και ασχολουντια με κατι τελειως ασχετο.

Τα πανεπιστημια επρεπε να βγαζουν θεσεις αναλογα με τις αναγκες της χωρας, μονο ετσι δν θα δημιουργουμε στρατιες νεων ανεργων. Ενα απλο παραδειγμα. Φετος μονο απο Γενικη Σειρα και αν δν κανω λαθος μπηκαν 855 παιδια Ιατρικη, μαζι με τις ειδικες κατηγοριες θα ξεπερασουν τα 1.000 ατομα. Υπαρχει αναγκη για 1.000 νεους γιατρους στην Ελλαδα αυτη τη χρονια? Θα απορροφηθουν απο το συστημα? Προσθεστε και ολους που τελειωνουν σε αλλες χωρες κι επιστρεφουν για δουλεια εδω. Ποιο το νοημα να τους κανεις γιατρους και τελικα να τους εχεις ανεργους? Τους σπουδαζεις για να σου φυγουν για τη Βρετανια και τη Γερμανια? Και ποιο το νοημα να υπαρχουν τοσες ιατρικες σχολες διασπαρτες ανα την Ελλαδα? Αλλα βεβαια, αν φυγει μια σχολη απο την πολη, οποιαδηποτε, η τοπικη κοινωνια θα αντιδρασει με τραμπουκισμους, καταληψεις κλπ γιατι οι φοιτητες φερνουν χρημα και νοικιαζουν σπιτια ωστε καποιοι να ειναι εισοδηματιες και αργοσχολοι. Πολλα πανεπιστημια σημαινει μικροτερο κομματι απο την πιτα για το καθενα οσων αφορα την χρηματοδοτηση. Λιγοτερη χρηματοδοτηση σημαινει χαμηλοτερη ποιοτητα σπουδων. Ειναι κυκλος. Αλλα βεβαια η ελληνικη οικογενεια θελει οπωσδηποτε να σπουδασει τον κανακαρη της, ασχετως αν μετα περιμενει απο το δημοσιο να του βρει δουλεια.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

O Raiseonce έγραψε στις 17:51, 29-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Δυστυχως αυτο που περιγραφει ο φιλος πιο πανω δν μπορει παρα να ειναι μια λυπηρη αληθεια. Η τριτοβαθμια εκπαιδευση στην Ελλαδα εχει γινει ο απολυτος στοχος καθε οικογενειας, να καταφερει να σπουδασει το παιδι της. Τα πανεπιστημια και τα τει ειναι ατελειωτα. Η ελληνικη οικογενεια χρεωνεται απιστευτα επενδυοντας λεφτα στην παραπαιδεια και στην προοπτικη αποκτησης ενος πτυχιου. Ποσοι και ποσοι φοιτητες χαλασαν ενα καραβι λεφτα για φροντιστηρια και τελικα παρατησαν τις σχολες σου ή τις τελειωσαν και ασχολουντια με κατι τελειως ασχετο.

Τα πανεπιστημια επρεπε να βγαζουν θεσεις αναλογα με τις αναγκες της χωρας, μονο ετσι δν θα δημιουργουμε στρατιες νεων ανεργων. Ενα απλο παραδειγμα. Φετος μονο απο Γενικη Σειρα και αν δν κανω λαθος μπηκαν 855 παιδια Ιατρικη, μαζι με τις ειδικες κατηγοριες θα ξεπερασουν τα 1.000 ατομα. Υπαρχει αναγκη για 1.000 νεους γιατρους στην Ελλαδα αυτη τη χρονια? Θα απορροφηθουν απο το συστημα? Προσθεστε και ολους που τελειωνουν σε αλλες χωρες κι επιστρεφουν για δουλεια εδω. Ποιο το νοημα να τους κανεις γιατρους και τελικα να τους εχεις ανεργους? Τους σπουδαζεις για να σου φυγουν για τη Βρετανια και τη Γερμανια? Και ποιο το νοημα να υπαρχουν τοσες ιατρικες σχολες διασπαρτες ανα την Ελλαδα? Αλλα βεβαια, αν φυγει μια σχολη απο την πολη, οποιαδηποτε, η τοπικη κοινωνια θα αντιδρασει με τραμπουκισμους, καταληψεις κλπ γιατι οι φοιτητες φερνουν χρημα και νοικιαζουν σπιτια ωστε καποιοι να ειναι εισοδηματιες και αργοσχολοι. Πολλα πανεπιστημια σημαινει μικροτερο κομματι απο την πιτα για το καθενα οσων αφορα την χρηματοδοτηση. Λιγοτερη χρηματοδοτηση σημαινει χαμηλοτερη ποιοτητα σπουδων. Ειναι κυκλος. Αλλα βεβαια η ελληνικη οικογενεια θελει οπωσδηποτε να σπουδασει τον κανακαρη της, ασχετως αν μετα περιμενει απο το δημοσιο να του βρει δουλεια.
Πολύ σωστός φίλε! Αυτά ακριβώς που αναφέρεις βλέπω και γω και άνοιξα το θέμα.

Παράθεση

nikosgr123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikosgr123
Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O nikosgr123 έγραψε στις 18:02, 29-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Raiseonce
Από το πρωί σήμερα με το που βγήκαν οι βάσεις έχω βαρεθεί να λέω συγχαρητήρια σε επιτυχόντες των πανελλαδικών και μου ήρθε πάλι στο μυαλό η ακόλουθη σκέψη.
Στην Ελλάδα για να μην μπεις σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ πρέπει να κάνεις αίτηση.Ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλά σχεδόν το σύνολο των αποφοίτων από τον Οκτώβριο θα είναι φοιτητές σε σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.Όλοι πέτυχαν να μπουν κάπου και όλοι είναι χαρούμενοι.
Για άλλη μια φορά πιστεύω πώς σε αυτή τη χώρα αδικούνται οι άριστοι.
Προκειμένου να μην στεναχωρηθούν κάποιοι κατεβάζουμε τους καλούς στο επίπεδο των μέτριων και κακών.
Και πώς γίνεται αυτό.Μα φυσικά κάνοντας σκουπίδια τα πτυχία από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης.Το πτυχίο πλέον τείνει να γίνει σαν το απολυτήριο λυκείου.Σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση όταν δηλώσεις απλός πτυχιούχος.
Κάθε πόλη και μια σχολή(τουλάχιστον).
Ακούω από μεγαλύτερους πως παλιότερα το να περνούσες στο πανεπιστήμιο ήταν μεγάλη επιτυχία.Θεωρούνταν σπουδαίο επίτευγμα που σε έκανε να ξεχωρίσεις μιας και δεν ήταν πολλοι αυτοί που κατορθώναν να περάσουν γεγονός που σήμαινε σχεδόν σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.Γιατί όμως;Πολύ απλά γιατί υπήρχαν λίγα πανεπιστήμια, και αυτά μόνο στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη κυρίως,και έτσι έμπαιναν μόνο οι καλύτεροι.
Τότε το να εισαχθείς στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ήταν κάτι για το οποίο μπορούσες να σαι περήφανος για τον εαυτό σου.Σήμερα πολλά παιδιά απλά χαίρονται που θα φύγουν από το σπίτι τους και θα μπορούν να δηλώνουν φοιτητές.
ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ
Ευχαριστουμε που μας ανοιξες τα ματια. Εισαι ο εξυπνος

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 18:03, 29-08-13:

Παρατηρώ μία αδικαιολόγητη εμπάθεια για τις σπουδές και το πτυχίο γενικά, όπως παράλληλα μία τεχνοκρατική, αποκλειστική θεώρηση των σπουδών ως προθαλάμων της εργασίας.

Το πρόβλημα δεν είναι οι 1000 νέοι γιατροί. Το πρόβλημα είναι ότι από τους 1000 αυτούς, μόνο οι 400 ξέρουν τι είναι ιατρική και μόνο στους 100 μπορεί πραγματικά να αρέσει. Το πρόβλημα είναι ότι από τους 1000 αυτούς, λίγοι θα πρωτοπορήσουν και θα ασχοληθούν με κάτι διαφορετικό στην ιατρική, το 90% θα γίνουν παθολόγοι, καρδιολόγοι κλπ κλπ επειδή αυτό ήταν το όνειρο της μαμάς.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν να σπουδάσουν μια επιστήμη. Το θέμα είναι πως η θέληση αυτή δε συνοδεύεται από αγάπη για το αντικείμενο, αλλά από αγάπη για ικανοποίηση των γύρω.

Πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι θέλουν να γίνουν γιατροί - δικηγόροι - μηχανικοί ανεξάρτητα του τι πραγματικά θέλουν.
Πρόβλημα είναι η ανάγκη ύπαρξης παραπαιδείας.
Πρόβλημα είναι ότι η τεχνική εκπαίδευση έχει τόσο απαξιωθεί που, ακόμα κι αν σε κάποιον αρέσει, θα προτιμήσει τα ΑΕΙ για να μη λενε ότι πέρασε σε ΤΕΙ.

Παρ' όλα αυτά, η είσοδος στο πανεπιστήμιο είναι γεγονός ευχάριστο. Η συστηματική ενασχόληση με μία επιστήμη που σου αρέσει, όχι μόνο σου προσφέρει ικανοποίηση, αλλά αποτελεί και προϋπόθεση για γενικότερη ανάπτυξη.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ο πληθυσμός μιας χώρας πρέπει να αποφασίζει τι θα ακολουθήσει βάσει των (μεταβαλλόμενων αξίζει να σημειωθεί) αναγκών της χώρας και όχι βάσει των πραγματικών προτιμήσεων, κλίσεων και ενδιαφερόντων του.Γιατί κάποιος πρέπει να αποφασίζει τι θα ακολουθήσει στο μέλλον σκεπτόμενος το αν τα ενδιαφέροντά του απειλούν τους δείκτες ανεργίας και κάτι που, στο τέλος, θα επιστρέψει στον ίδιο; Ή μήπως οι σπουδές αποσκοπούν μόνο στην παραγωγή εργατικού δυναμικού; Ή μήπως πρέπει να σπουδάζουμε αυτά που θα μειώσουν την ανεργία και όχι αυτά που μας αρέσουν;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη transient : 29-08-13 στις 18:28.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

O Raiseonce έγραψε στις 18:10, 29-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από nikosgr123
Ευχαριστουμε που μας ανοιξες τα ματια. Εισαι ο εξυπνος
Στην ειρωνία παίρνουμε διδακτορικό σαν χώρα.Εννοείται πώς τέτοιες απόψεις δεν αρέσουν σε πολλούς.Κάποιοι έχουν αλλεργία στο να ακούν αλήθειες.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα?Και στο δημόσιο όλοι μιλούσαν αρνητικά για τους υπαλλήλους αλλά μόλις είπαν να διώξουν τους πλεονάζοντες και τους κοπανατζήδες όλοι ξεσηκώθηκαν.Είναι δύσκολο να ξεβολεύεσαι.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,065 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:23, 29-08-13:

Τα πτυχία όμως γιατί έγιναν κουρελόχαρτα; Αυτό κανένας δεν έχει την πυγμή να εξηγήσει. Τα ελαφρολαϊκά περί "όλοι έχουν δικαίωμα για μια θέση στον Ήλιο" (ας δίνει το μάθημα χ φορές, όπου χ>8 ) σε μια εποχή όπου ο ανταγωνισμός είναι διεθνής, φαντάζουν αδιάφορα. Αν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια λειτουργούσαν με μια "λογική" πιστοποιητικών γλωσσομάθειας Cambridge ή Πανεπιστημίου Cambridge (και συναφών ιδίου επιπέδου): περνάς / κόβεσαι με στόχο το κύρος του Ιδρύματος / Τμήματος, τι θα λέγαμε ως κοινωνία; Θα μπορούσε η κυρα ΝίτσαμουΝίτσα, να δεχτεί ότι ο γιός της δεν πέρασε στο Πανεπιστήμιο και πέρασε η κόρη της κυρα Λέτας από το διπλανό ρετιρέ; Ενημερωτικά, αν και η χώρα μας λειτουργεί με παραισθησιογόνα, σε αρκετά καλά Ελληνικά μεταπτυχιακά προγράμματα ισχύουν δεδομένα που θα έπρεπε να ισχύουν και προπτυχιακά: 2 φορές το κάθε μάθημα και η 2η αποτυχία να σημαίνει οριστική διαγραφή. Εκεί θα βλέπαμε πόσοι θέλουν να σπουδάσουν και πόσοι επειδή έτυχε να γράψουν είπαν να σπουδάσουν. Έχει διαφορά το θέλω από το αναγκαστικά μου έκατσαν τα θέματα και έγραψα. Στο δεύτερο, δεν φαίνεται πουθενά η λέξη θέλω διότι τα κίνητρα είναι πολυσύνθετα (π.χ. οικογενειακά).

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 18:24, 29-08-13:

Τα πτυχία όμως γιατί έγιναν κουρελόχαρτα;
Από ποιους έγιναν κουρελόχαρτα;

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,665 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:25, 29-08-13:

Το δικό μου πτυχίο δεν ειναι κουρελόχαρτο ούτε αυτό που πήρα ούτε αυτό που θα πάρω

Παράθεση

lenbias

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη lenbias
Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O lenbias έγραψε στις 18:31, 29-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Τα πτυχία όμως γιατί έγιναν κουρελόχαρτα; Αυτό κανένας δεν έχει την πυγμή να εξηγήσει. Τα ελαφρολαϊκά περί "όλοι έχουν δικαίωμα για μια θέση στον Ήλιο" (ας δίνει το μάθημα χ φορές, όπου χ>8 ) σε μια εποχή όπου ο ανταγωνισμός είναι διεθνής, φαντάζουν αδιάφορα. Αν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια λειτουργούσαν με μια "λογική" πιστοποιητικών γλωσσομάθειας Cambridge ή Πανεπιστημίου Cambridge (και συναφών ιδίου επιπέδου): περνάς / κόβεσαι με στόχο το κύρος του Ιδρύματος / Τμήματος, τι θα λέγαμε ως κοινωνία; Θα μπορούσε η κυρα ΝίτσαμουΝίτσα, να δεχτεί ότι ο γιός της δεν πέρασε στο Πανεπιστήμιο και πέρασε η κόρη της κυρα Λέτας από το διπλανό ρετιρέ; Ενημερωτικά, αν και η χώρα μας λειτουργεί με παραισθησιογόνα, σε αρκετά καλά Ελληνικά μεταπτυχιακά προγράμματα ισχύουν δεδομένα που θα έπρεπε να ισχύουν και προπτυχιακά: 2 φορές το κάθε μάθημα και η 2η αποτυχία να σημαίνει οριστική διαγραφή. Εκεί θα βλέπαμε πόσοι θέλουν να σπουδάσουν και πόσοι επειδή έτυχε να γράψουν είπαν να σπουδάσουν. Έχει διαφορά το θέλω από το αναγκαστικά μου έκατσαν τα θέματα και έγραψα. Στο δεύτερο, δεν φαίνεται πουθενά η λέξη θέλω διότι τα κίνητρα είναι πολυσύνθετα (π.χ. οικογενειακά).
" έτυχε να γράψουν είπαν να σπουδάσουν" δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό στις πανελλαδικές.Και επιπλέον, εσύ που μας κάνεις μαθήματα, έκανες αρκετό καιρό να πάρεις πτυχίο(μάλιστα όχι με τόσο καλό βαθμό).Άρα όλα τα αρνητικά που γράφεις μήπως ισχύουν για σένα πρώτα από όλα???

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,065 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:35, 29-08-13:

Πλέον δεν μετράει αν είσαι πτυχιούχος αλλά τι δεξιότητες σου ανέπτυξε το πτυχίο. Πρόσφατα άκουσα από συγγενή μου που έχει γεννηθεί στο εξωτερικό, ότι έτυχε να έχει συμφοιτητές από Ελληνικά Πανεπιστήμια: ΑΠΘ, ΠαΠεί, ΕΚΠΑ... και τα παιδιά αυτά ζορίστηκαν πολύ να τελειώσουν ασχέτως αν είχαν πτυχία με άριστους βαθμούς. Η αιτία ήταν ότι είχαν μάθει σε ένα μοντέλο μελέτης αρκετά ξένο στην διεθνή κοινότητα: την παπαγαλία ακαδημαϊκού επιπέδου (που συναντάται κατά κόρον στα Ελληνικά Πανεπιστήμια). Εφόσον το σύστημα παιδείας της χώρας μας είναι έτσι, λογικό και επόμενο τα Πανεπιστήμιά μας να είναι στο ίδιο πλαίσιο. Παίζει ρόλο ότι δεν υπάρχει και η επιχειρηματική πρακτική. Απουσιάζουν τα κίνητρα, οι νέες ιδέες, οι νέες εφαρμογές. Πεπαλαιωμένες διδακτικές μέθοδοι σε αμφιθέατρα, οι κλασικές κομματικές συνελεύσεις και μια από τα ίδια. Κανέναν δεν απασχόλησε και δεν απασχολεί το μετά, οι φοβερές προοπτικές που ακούμε όλοι ότι έχουν "γκλαμουράτες" επιστήμες. Μήπως είναι στα χαρτιά μόνο;

Αρχική Δημοσίευση από lenbias
" έτυχε να γράψουν είπαν να σπουδάσουν" δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό στις πανελλαδικές.Και επιπλέον, εσύ που μας κάνεις μαθήματα, έκανες αρκετό καιρό να πάρεις πτυχίο(μάλιστα όχι με τόσο καλό βαθμό).Άρα όλα τα αρνητικά που γράφεις μήπως ισχύουν για σένα πρώτα από όλα???
Eξετάζουμε πρώτα κάποια δεδομένα π.χ. 2 χρόνια καταλήψεις, χαμένα μαθήματα, απουσία οργάνωσης, μαθήματα με τραγικά ποσοστά αποτυχίας,... Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια έχουν αρκετά προβλήματα που ξαφνικά όλοι μας θέλουμε να ξεχνάμε. Καλώς ή κακώς, κάποιοι έτυχαν να έχουν νορμάλ σπουδές. Δεν ήταν όμως έτσι. Κάποιοι άλλοι έπεσαν πάνω σε πολιτικές τηλε-αστάθειες χωρίς να ήταν επιλογή τους. Επίσης δεν κρίνω το πτυχίο μου ως κουρελόχαρτο για τους λόγους που παρουσιάζεις. Γνωρίζω πολύ καλά τι έχω μάθει και πόσο καλά γνωρίζω την επιστήμη μου γιατί ποτέ δεν αρκέστηκα στο διάβασμα της εξεταστικής για τον χ βαθμό. Η επιστήμη για μένα είναι πιο σύνθετη έννοια. Η κοινωνία το έχει ταξινομήσει έτσι για δικούς της λόγους. Ας εξετάσει η ίδια η κοινωνία, πόσο εντάξει είναι απένατι στις Πανεπιστημιακές σπουδές. Κοινωνία δεν είναι μόνο το 2013 αλλά και το 1990, το 1995, το 2000, το 2003, το 2005, το 2006, το 2007,...όπου τότε ήταν όλα μέλι γάλα αλλά οι καταλήψεις γίνονταν για χαβαλέ με αδιάφορο κόστος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 29-08-13 στις 18:44. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 18:36, 29-08-13:

Η εργασία, κοινωνια, ..., δεν αναγνωρίζει την αξία του πτυχίου => το πτυχίο δεν έχει αξία.

Όχι.

Παράθεση

Raiseonce

Φοιτητής

O Raiseonce έγραψε στις 18:43, 29-08-13:

Αφού θέλετε ο καθένας να σπουδάζει ό,τι θέλει ασχέτως με το αν θα βρει δουλειά στο μέλλον τότε ας μπαίνουν με επετυρίδα στα πανεπιστήμια και όχι με εξετάσεις.Θα περιμένει ο καθένας τη σειρά του μέχρι να τον καλέσουν από το πανεπιστήμιο να φοιτήσει και να παραλάβει το πτυχίο του.Και μετά να το κάνει μια ωραιότατη κορνίζα και να πάει να δουλέψει στο εργοστάσιο της Γερμανίας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 18:47, 29-08-13:

έκανες αρκετό καιρό να πάρεις πτυχίο(μάλιστα όχι με τόσο καλό βαθμό).
Αυτό δεν καταλαβαίνω τι αποδεικνύει. Να εξετάσουμε πόσο συνεπές ήταν το Τμήμα απέναντι στις υποχρεώσεις του ή το "καθεστώς" που έχει ορίσει για τις σπουδές που παρέχει. Επίσης δεν σε αφορά τι κάνω. Υπάρχει και ένα όριο διακριτικότητας. Επίσης ποιος σου είπε ότι δεν έχω καλό βαθμό;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 29-08-13 στις 18:56.
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 18:47, 29-08-13:

Θέλω ο καθένας να σπουδάζει αυτό που θέλει αφού αποδείξει πως ανάμεσα σε όλους που θέλουν το ίδιο πράγμα είναι ο πιο αποφασισμένος και εκείνος που προσπάθησε πιο πολύ για να πετύχει τους στόχους του.

Τώρα το αν θα βρει δουλειά είναι μια παράμετρος που θα εξετάσει ο ίδιος και όχι κάποιος τρίτος.

Και επαναφέρω μια προηγούμενη διαπίστωση: Γιατί οι σπουδές πρέπει να είναι αποκλειστικά οδός για εργασία;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη transient : 29-08-13 στις 18:54.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chanyeol, maniamanitsa, seferhs2001, TigerHunt, Νίκοs

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πρόχειρο στις πανελλήνιες - Από atheodor
      Το θέμα έχει λάβει 57 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλήνιες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-07-12 στις 23:42.
    • Δελτίο επιτυχίας - Από debby
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-09-09 στις 06:24.
    • Καλή επιτυχία! - Από moukelis
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-09 στις 14:23.
    • Στειρωθήκαμε χθες με επιτυχία - Από ELENIP
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-03-08 στις 18:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους