Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,027 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,372 μηνύματα σε 93,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 633 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,046 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 08:05, 16-09-09:

Πολλοι απο εσας ειστε ή ήσασταν πολυ προσφατα στο κατωφλι της Γ' Λυκειου. Αρα, εχετε ζησει το συστημα εκπαιδευσης απο μεσα, κουραστηκατε, ταλαιπωρηθηκατε, και καποιοι απο εσας καταφερατε να περασετε και σε καποια σχολη.

Στον λιγο καιρο που ειμαι στο forum του ischool, πολλες φορες εχω δει παιδια να αναφερονται στο συστημα ως αδικο, παπαγαλιστικο, καθολου ουσιαστικο, κτλ. Ωραια λοιπον.

Ποιο ειναι το ιδανικο συστημα για εσας; Και δεν μιλαω μονο για την Γ' Λυκειου. Ζηταω απο εσας να ξεχασετε ολα οσα ξερετε. "Γκρεμιστε" ολη την δευτεροβαθμια εκπαιδευση στο νου σας και ξαναφτιαξτε την απο την αρχη. Αν ειχατε λοιπον ενα μαγικο ραβδακι, μια μαγικη δυναμη ρε παιδι μου, σε τι συστημα θα βαζατε ενα παιδακι που μολις τελειωσε το δημοτικο;

Για να σας διευκολυνω, ας το θεσω με ερωτησεις:

1) Ποσα χρονια πιστευετε οτι πρεπει να διαρκει η δευτεροβαθμια εκπαιδευση;

2) Ποια μαθηματα να διδασκονται σε αυτα τα χρονια; Με ευκολοτερη, ή δυσκολοτερη υλη; Να δινεται βαση στην θεωρια ή στις ασκησεις; Ποια μαθηματα θεωρειτε απαραιτητα και ποια εντελως αχρηστα; Ποια μαθηματα πιστευετε οτι θα ηταν ενδιαφεροντα αλλα με αλλη υλη;

3) Πρεπει κατα την γνωμη σας να γινεται διαχωρισμος των μαθητων οσον αφορα το επιπεδο του καθε μαθητη; Για παραδειγμα, για καθε ταξη να σχηματιζονται τμηματα "δυνατα", με μαθητες ανω του 17, τμηματα με μαθητες αναμεσα στο 14-17, κτλ, αντι του αλφαβητικου διαχωρισμου;

4) Πρεπει κατα την γνωμη σας να γινεται διαχωρισμος των μαθητων οπως γινεται τωρα στην Β και στην Γ Λυκειου με τις κατευθυνσεις; Αν ναι, πως πιστευετε οτι θα επρεπε να γινει αυτος ο διαχωρισμος;

5) Και τι γινεται με τις εξετασεις; Να καταργηθουν; Να αλλαξουν; Πως να αλλαξουν; Να ειναι απλα απολυτηριες εξετασεις ή να συνδεουν την Γ' Λυκειου με το πρωτο ετος; Αν δεν συνδεουν οι πανελληνιες την δευτεροβαθμια με την τριτοβαθμια εκπαιδευση, τοτε πως πιστευετε οτι θα ηταν το ιδανικο σεναριο για να γινει καποιος πρωτοετης φοιτητης;

6) Τι να γινεται με τους καθηγητες που συμπεριφερονται σαν ρεμαλια;

Και φυσικα, ο,τι αλλο γουσταρετε, ελευθερα να το πειτε. Ειμαι πολυ περιεργος για το αποτελεσμα

[Α, και φυσικα μιλαω για την δημοσια εκπαιδευση, ετσι;]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη coheNakatos
Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

O coheNakatos έγραψε στις 11:55, 16-09-09:

Δεν το εχω τελιως ξεκαθαρω πως το θελω αλλα θα προσπαθησω να φτασω κοντα :

1)Εστω οτι το δημοτικο ειναι 6 χρονια η δευτεροβαθμια εκπαιδευση θα επρεπε να διαρκει 4 χρονια
2) θα πρεπει να μην υπαρχει αυτη υπερπληθωρα μαθηματων και κυριως μαθηματων οπως το "Δικαιο" στην Β'Λυκειου ! η τεχνολογια στην Α΄λυκειου , κυριως η τεχνολογια επικοινωνιων στην Β'λυκειου τεχνολογικης κατευθυνσης .Επειτα το μαθημα των Θρησκευτικων θα πρεπει να γινει πιο ΟΥΔΕΤΕΡΟ και οχι οπως ειναι τωρα δηλαδη να διδασκονται πραγματα για ολες τις Θρησκειες (μην σας ξεγελανε τα βιβλια που λενε οτι κανεις για ολες τις θρησκειες γιατι τα περνανε σαν να μην υπαρχουν τα συγκεκριμενα κεφαλαια!) . Επισης για τα υπολοιπα μαθηματα δεν μπορω να πω εκτος απο αυτα που προανεφερα οτι καποιο δεν ειναι απαραιτητο .Τελος , να δωθει ιδιαιτερη προσοχη στο μαθημα Σ.Ε.Π (αν το θυμαστε κιολλας ) που εγω προσωπικα δεν διδαχθηκα ΤΙΠΟΤΑ (να υπαρχουν τεστ ή οτιδιποτε αλλο που να βοηθαει το παιδι να ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΕΙ οσο γινεται στην ηλικια που βρισκεται).
3)Αυτο που λετε θα βοηθουσε την διεξαγωγη του μαθητη αλλα θα επικρατουσε χαος εκτος σχολικου περιβαλλοντος και μερικα παιδια θα αισθανονταν ασχημα ειτε λογω τοθ οτι βρισκουνται στα "δυνατα " τμηματα ειτε στα " αδυναμα " (σκεφτειτε το λιγο για την ψυχολογια των παιδιων μιλαω ).Αυτο το συστημα ομως χρησιμοποιουν τα φροντιστηρια με αποτελεσματικο τροπο.
4)Αυτο ειναι ενα δυσκολο ερωτημα γιατι η δυναμη της συνηθειας επιδρα και τωρα που προσπαθω να σκεφτω πως θελω το σχολειο και με περιοριζει ....Αλλα σιγουρα δεν θα επρεπε να υπαρχει αδιαφορια για μαθηματα γενικης παιδειας λογω της "κατευθυνσης".
5)Σιγουρα δεν γινεται να υπαρχει ελευθερη προσβαση σε καθε σχολη χωρις εξετασεις ειτε της ιδιας της σχολης ειτε του σχολειου .Επισης αποκλειω το ενδεχομενο παραπανω ταξης που ακουσα προσφατα . Θα προτεινα , εξετασεις απο την ιδια την σχολη ξεχωριστα με δικιας της επιλογης μαθηματα ,δηλαδη αποκοπει της προσβασης στην Τριτοβαθμια εκπαιδευση απο την Δευτεροβαθμια !
6)Δια βιου εκπαιδευση νομιζω ετσι το λενε κατι παρομοιο να γινει και εδω δεν μπορει να υπαρχει γνωση σε συγχρονα πραγματα και μηχανηματα δηλαδη ο καθηγητης Πληροφορικης να μην εχει ΙΔΕΑ απο υπολογιστες και προγραμματισμο για ονομα του θεου . Τελος, ελεγχος για το αν ο καθε καθηγητης ειναι ικανος πλεον να διδαξει ,και εαν κρινετε ανικανος να απομακρυνετε (φυσικα οχι για το παραμικρο να απολυουμε κοσμο αλλα δεν μπορει να εχουμε μεθυσμενο καθηγητη )

Συγχωρεστε με για τυχον λαθοι ορθογραφικα κυριως ή συντακτικα ειμαι λιγο ζαλισμενος απο το σχολειο (Υ.Γ: δεν ειναι τοσο ολοκληρωμενο θα ελεγα αλλα δεν πειραζει )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Black_Butterfly (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Black_Butterfly
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 930 μηνύματα.

H Black_Butterfly έγραψε στις 13:41, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri

12 που είναι ήδη, είναι αρκετά για έναν μαθητή, να πάρει κάποιες βασικές γνώσεις.

2) Ποια μαθηματα να διδασκονται σε αυτα τα χρονια; Με ευκολοτερη, ή δυσκολοτερη υλη; Να δινεται βαση στην θεωρια ή στις ασκησεις; Ποια μαθηματα θεωρειτε απαραιτητα και ποια εντελως αχρηστα; Ποια μαθηματα πιστευετε οτι θα ηταν ενδιαφεροντα αλλα με αλλη υλη;
Όλα όσα διδάσκονται και σήμερα, αλλά με πιο κατανοητά βιβλία και με δάσκαλους/καθηγητές που δεν βαριούνται την δουλειά τους.
ίσως θα έπρεπε να υπήρχαν και κάποια πιο 'πρακτικά' μαθήματα, ώστε ο μαθητής να καλλιεργεί τις κλίσεις του.

Το επίπεδο δυσκολίας της ύλης θα έπρεπε να αυξάνεται με την τάξη.
Ειδικά τα παιδάκια του Δημοτικού έχουν λαλήσει με την δυσκολία των βιβλίων και αυτών που μαθαίνουν. (Έχω παράδειγμα την αδερφή μου, πάει Δημοτικό και τα βιβλία άλλαξαν περίπου όταν ήταν στην Γ', άλλαξαν τόσο απότομα η δυσκολία αυτών που μάθαιναν και σαν αποτέλεσμα δυσκολεύεται πολύ.)

Εντελώς άχρηστο δεν θεωρώ κάποιο μάθημα, δεν νομίζω ότι οι επιπλέον γνώσεις μπορούν να χαρακτηριστούν άχρηστες.
Εντελώς απαραίτητο που όμως δεν γίνεται, είναι το ΣΕΠ.
Μετά την γ' λυκείου έρχεται σε μια φάση ένα παιδί, που δεν ξέρει τι θα ήθελε να κάνει σε 5-10 χρόνια, και καλείται να συμπληρώσει ένα μηχανογραφικό χωρίς να ξέρει σε τι έχει κλίση.

3) Πρεπει κατα την γνωμη σας να γινεται διαχωρισμος των μαθητων οσον αφορα το επιπεδο του καθε μαθητη; Για παραδειγμα, για καθε ταξη να σχηματιζονται τμηματα "δυνατα", με μαθητες ανω του 17, τμηματα με μαθητες αναμεσα στο 14-17, κτλ, αντι του αλφαβητικου διαχωρισμου;
Όχι, αν γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, θα χάσει την δυνατότητα ένας μέτριος ή ένας 'κακός' μαθητής να γίνει καλός, θα έχει στιγματιστεί από τον διαχωρισμό και δεν θα προσπαθεί να γίνει καλύτερος.
Φαντάζομαι επίσης κανένας καθηγητής δεν θα είχε κέφι να πάει στο τμήμα των "κακών" να κάνει μάθημα ε;
Επίσης φαντάζομαι πως το σύστημα τότε θα γινόταν καθαρά βαθμοθηρικό.

4) Πρεπει κατα την γνωμη σας να γινεται διαχωρισμος των μαθητων οπως γινεται τωρα στην Β και στην Γ Λυκειου με τις κατευθυνσεις; Αν ναι, πως πιστευετε οτι θα επρεπε να γινει αυτος ο διαχωρισμος;
Χμμ, οι μαθητές στο Λύκειο θα έπρεπε να μαθαίνουν γενικές γνώσεις.
Οι κατευθύνσεις που υπάρχουν στα σχολεία εξειδικεύουν τους μαθητές, αλλά τι γίνεται αν η σχολή που περάσεις χρειάζεται λίγο από όλα τα μαθήματα; Τρανταχτό παράδειγμα τα Παιδαγωγικά.
Κατά την γνώμη μου όχι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν μαθήματα κατεύθυνσης, όλα θα έπρεπε να διδάσκονται στο πλαίσιο της γενικής παιδείας.

5) Και τι γινεται με τις εξετασεις; Να καταργηθουν; Να αλλαξουν; Πως να αλλαξουν; Να ειναι απλα απολυτηριες εξετασεις ή να συνδεουν την Γ' Λυκειου με το πρωτο ετος; Αν δεν συνδεουν οι πανελληνιες την δευτεροβαθμια με την τριτοβαθμια εκπαιδευση, τοτε πως πιστευετε οτι θα ηταν το ιδανικο σεναριο για να γινει καποιος πρωτοετης φοιτητης;
όχι να καταργηθούν, αλλά με κάποιον τρόπο να αποσυνδεθούν από το Λύκειο.Ίσως μια παραπάνω 'μεταβατική' τάξη στο Λύκειο που ο μαθητής θα ξεκαθαρίζει πια σχολή θέλει και να διδάσκεται κάποια μαθήματα σχετικά με την σχολή και να δίνει αυτά;

Το σύστημα των πανελληνίων είναι πολύ ψυχοφθόρο και προετοιμαζόμαστε 3 χρόνια με φροντιστήρια (αφού στα περισσότερα σχολεία δεν γίνεται δουλειά) και υπάρχει η περίπτωση να περάσουμε σε μια σχολή που δεν θέλουμε πραγματικά και απλά να συμβιβαστούμε με αυτήν, δεν το θεωρώ δίκαιο αυτό.
Δεν θεωρώ δίκαιο επίσης ένα παιδί που χάνει μια σχολή για 5-10-50 μόρια να μην μπαίνει σε αυτό που πραγματικά θέλει.
Άλλο ο άλλος να κάθεται όλη μέρα και να μην διαβάζει, προφανώς αυτού δεν του αξίζει να περάσει σε κάποια σχολή, και ίσως θα πρέπει να κατευθύνθεί αλλού.

Ρεμάλια; Μουαχαχαχα!
Έλεγχος και πάλι έλεγχος. Δεν γίνεται αλλιώς. Να είναι ανίκανος ο καθηγητής και να διδάσκει σε σχολείο; Πληρώνεται για αυτό, άρα πρέπει να προσφέρει την υπηρεσία του.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη randy1989
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O randy1989 έγραψε στις 15:47, 16-09-09:

Πολλοι απο εσας ειστε ή ήσασταν πολυ προσφατα στο κατωφλι της Γ' Λυκειου. Αρα, εχετε ζησει το συστημα εκπαιδευσης απο μεσα, κουραστηκατε, ταλαιπωρηθηκατε, και καποιοι απο εσας καταφερατε να περασετε και σε καποια σχολη.

Στον λιγο καιρο που ειμαι στο forum του ischool, πολλες φορες εχω δει παιδια να αναφερονται στο συστημα ως αδικο, παπαγαλιστικο, καθολου ουσιαστικο, κτλ. Ωραια λοιπον.

Ποιο ειναι το ιδανικο συστημα για εσας; Και δεν μιλαω μονο για την Γ' Λυκειου. Ζηταω απο εσας να ξεχασετε ολα οσα ξερετε. "Γκρεμιστε" ολη την δευτεροβαθμια εκπαιδευση στο νου σας και ξαναφτιαξτε την απο την αρχη. Αν ειχατε λοιπον ενα μαγικο ραβδακι, μια μαγικη δυναμη ρε παιδι μου, σε τι συστημα θα βαζατε ενα παιδακι που μολις τελειωσε το δημοτικο;

6 χρονάκια είναι καλά.:no1:

Να υπάρχει η επιλογή κατευθύνσεων από Β γυμνασίου και όχι Β λυκείου. Εγώ από μικρός που ήμουν ήθελα να κάνω μόνο μαθήματα θετικής. Άλλα παιδιά μόνο θεωρητικής και άλλα τεχνολογικής. όλοι ξέραμε που θέλουμε να πάμε και εκεί πήγαμε. Δεν ισχύει αυτό που λένε "Είσαι μικρός και δεν ξέρεις τι θες ακόμα". Πότε δεν μου άρεσαν τα φιλολογικά μαθήματα και ούτε που συζήτησα με τους φίλους μου και τους γονείς μου για θεωρητική. Πολλοί νιώθουν έτσι για κάποια κατεύθυνσης, οπότε ποιος ο λόγος να τους βασανίσουμε στο γυμνάσιο. Βέβαια η Α΄ γυμνασίου να γίνεται κανονικά για να δουν και τα παιδιά πως είναι όλα τα μαθήματα. Φυσικά κάθε χρόνο να υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής κατεύθυνσης και στην Β λυκείου η επιλογή κατεύθυνσης να είναι οριστική. Με αυτόν τον τρόπο λύνεται και το πρόβλημα της υπερβολικά μεγάλης ύλης της οποίας διδάσκονται οι μαθητές. Έτσι θα έχουν όλοι την δυνατότητα να ασχοληθούν με μαθήματα που του αρέσουν και θα αγαπήσουν περισσότερο το σχολείο. Πιο μεγάλη βάση στην πρακτική εξάσκηση, δηλαδή στις ασκήσεις, για να καταλάβουν οι μαθητές μετά και την θεωρία.

Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον, αλλά δύσκολο να πραγματοποιηθεί. Χρειάζονται μεγαλύτερες εγκαταστάσεις, καινούργια βιβλία, περισσότεροι καθηγητές κ.ά.

Εννοείται βέβαια. Και από μικρότερη ηλικία. Είπα πως παραπάνω.

Να μείνουν όπως είναι, μέχρι να αποφασίσει το υπουργείο. Εγώ πολλές απόψεις έχω, αλλά φοβάμαι, μήπως δεν αρέσουν και πολύ σε κάποιους που δεν τα πάνε τόσο καλά με τα μαθήματα.

Να απολύονται, χωρίς πολλά πολλά φυσικά. Τι ρωτάς?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 05-06-11 στις 22:51.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

indiespyllak (Σπύλλα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη indiespyllak
H Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H indiespyllak Lost in shadow# έγραψε στις 16:47, 16-09-09:

Πιστεύω πως θα έπρεπε να διαρκεί 5 χρόνια.Νομίζω πως είναι αρκετά.
Λοιπόν τα τρία πρώτα χρόνια της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα ήθελα να ήταν σαν το γυμνάσιο.Τα παιδιά θα λάμβαναν την στοιχειώδη μόρφωσή τους η οποία θα περιλάμβανε όλα τα μαθήματα τα οποία διδασκόμαστε και σήμερα.Έτσι θα ήταν ικανά να ξεχωρίσουν τι τους αρέσει περισσότερο και που έχουν κλίση για να επιλέξουν κάποια κατεύθυνση μετά.
Όσον αφορά την ύλη,ας ήταν η ίδια αλλά με ποιο σαφείς εξηγήσεις στα βιβλία τα οποία θα ήταν σε στυλ βοηθήματος!
Βάση να δίνεται και στα δύο γιατί η πράξη είναι εξίσου σημαντική με τη θεωρία,ίσως και σημαντικότερη.
Νομίζω πως όλα τα μαθήματα είναι χρήσιμα μέχρι ορισμένου ορίου όμως.
Τα μαθήματα που θα ήταν ενδιαφέροντα με άλλη ύλη νομίζω πως θα ήταν τα μαθηματικά τα οποία αυτή τη στιγμή είναι υπερφορτωμένα!Λες και όλοι θα σπουδάσουν στο Μαθηματικό..:/

Χμμ..Πιστεύω πως ναι, θα ήταν καλύτερο να σχηματίζονται τα τμήματα έτσι.Αν σε ένα τμήμα υπάρχουν μόνο μαθητές που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο θα είναι πολύ πιο εύκολο και για τους καθηγητές και για τους μαθητές να διδάξουν και αντίστοιχα να παρακολουθήσουν καλύτερα το μάθημα αφού δεν θα έμεναν πίσω σε σχέση με αυτούς του 19. Ίσως αυτό να ακούγεται ρατσιστικό αλλά νομίζω πως πιο ρατσιστική είναι μια σημερινή τάξη.

Πιστεύω πως αυτό είναι σωστό. Ανάλογα με τους επαγγελματικούς στόχους του κάθε μαθητή θα έπρεπε να διδάσκονται και τα ανάλογα μαθήματα.Να υπάρχει δηλαδή η Θεωρητική για μαθητές που θέλουν να ασχοληθούν με επαγγέλματα που έχουν σχέση με τη γλώσσα,η Τεχνολογική για εκείνους που έχουν σκοπό να ασχοληθούν με μηχανολογικά και μαθηματικά επαγγέλματα,η θετική για τις φυσικοχημικές επιστήμες αλλά να υπήρχαν και άλλες οι οποίες θα είχαν σχέση με άλλους κλάδους όπως Οικονομία,Τουρισμό και Πληροφορική.

Οι εξετάσεις είναι ένας λογικός τρόπος κατάταξης των μαθητών αλλά όχι κατά αυτόν τον τρόπο. Θα μπορούσαν να αλλάξουν. Δηλαδή ο μαθητής επιλέγοντας μία από τις παραπάνω κατευθύνσεις θα μπορούσε να επιλέξει οποιαδήποτε σχολή ήθελε και να έδινε εξετάσεις στην ίδια την σχολή τα μαθήματα που σχετίζονται αυτού καθ' αυτού με το αντικείμενό της. Έτσι θα ήταν δίκαιο το αν θα πάει ή όχι εκεί πού ήθελε αφού κρίθηκε πάνω σ' αυτό και όχι σε μαθήματα που απλά μοιάζουν με αυτή.

Μετά από παράπονα,μια σύσταση από το υπουργείο παιδείας και αν τα παράπονα συνεχίζονταν κρυφή παρακολούθηση του μαθήματος και ανάλογα με τη συμπεριφορά τις ανάλογες ποινές. Όπως αφαίρεση άδειας επαγγέλματος.

Και επίσης να καταργούνταν τα φροντηστήρια τα οποία έχουν γίνει θεσμός πλέον!Έτσι μαθητές και καθηγητές θα συμβιβάζονταν και θα συνεργάζονταν δίνοντας στο σχολείο πίσω την έννοια του 'σχολείο'...Επίσης αφού κατά τη διάρκεια της φοίτησής μας στη Δευτεροβάθμια θα διδασκόμασταν Αγγλικά και κάποια άλλη γλώσσα, με τις απαραίτητες εξετάσεις να μπορούσαμε από κει να εφοδιαστούμε με τα κατάλληλα πιστοποιητικά. Αυτάάάά!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Adamsdoor
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Adamsdoor έγραψε στις 23:13, 24-09-09:

Ένα φλέγον ζήτημα στις μέρες μας είναι η καταπίεση των παιδιών με τις Παννελαδικές εξετάσεις και το εκπαιδευτικό σύστημα εν γένει το οποίο δεν αποβλέπει πουθενά με αποτέλεσμα τα παιδιά να καταπιέζονται χάνοντας χρόνια απο τη πιο τρυφερή τους ηλικία..Προτείνετε λοιπόν τρόπους βελτίωσης του εκπαιδευτικού συστήματος και εισαγωγής μιας νέας διδακτικής μεθόδου η οποία θα βοηθήσει περισσότερο τα παιδιά και θα αποσκοπεί στη βελτίωση της τωρινής κατάστασης η οποία δείχνει να ειναι επίπονη,ψυχοφθόρος και αναποτελεσματική...

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 23:35, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Adamsdoor
Ένα φλέγον ζήτημα στις μέρες μας είναι η καταπίεση των παιδιών με τις Παννελαδικές εξετάσεις και το εκπαιδευτικό σύστημα εν γένει το οποίο δεν αποβλέπει πουθενά με αποτέλεσμα τα παιδιά να καταπιέζονται χάνοντας χρόνια απο τη πιο τρυφερή τους ηλικία..Προτείνετε λοιπόν τρόπους βελτίωσης του εκπαιδευτικού συστήματος και εισαγωγής μιας νέας διδακτικής μεθόδου η οποία θα βοηθήσει περισσότερο τα παιδιά και θα αποσκοπεί στη βελτίωση της τωρινής κατάστασης η οποία δείχνει να ειναι επίπονη,ψυχοφθόρος και αναποτελεσματική...
εγώ προτείνω να αποδεσμευτεί το λύκειο από τα αει/τει και το κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα να διοργανώνει αυτόβουλα εξετάσεις για την εισαγωγή νέων σπουδαστών!

Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Adamsdoor έγραψε στις 23:46, 24-09-09:

Και κατι αλλο που με ενοχλει ιδιαιτερα ειναι το ζητημα με τους πολυτεκνους..που τα παιδια τους δικαιουνται να περασουν οπου θελουν.......σε οποια πολη θελησουν...επειτα καποιες σχολες με κυρος εχουν πολυ λιγα μορια (πχ αστυνομικος)..ενω αν το καλοσκεφτουμε θα ηταν πολυ καλυτερο οι τετοιου ειδους σχολες να εχουν εναν "αξιοπρεπη" βαθμο εισαγωγης..Τωρα οσον αφορα τις Πανελλαδικες δε μπορω να πω πως θα επιθυμουσα να καταργηθουν γιατι μετα τη καταργηση τους πιστευω θα δεποζει η αναξιοκρατια στο επακρον!!!

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 23:50, 24-09-09:

Και κατι αλλο που με ενοχλει ιδιαιτερα ειναι το ζητημα με τους πολυτεκνους..που τα παιδια τους δικαιουνται να περασουν οπου θελουν.......σε οποια πολη θελησουν...επειτα καποιες σχολες με κυρος εχουν πολυ λιγα μορια (πχ αστυνομικος)..ενω αν το καλοσκεφτουμε θα ηταν πολυ καλυτερο οι τετοιου ειδους σχολες να εχουν εναν "αξιοπρεπη" βαθμο εισαγωγης..Τωρα οσον αφορα τις Πανελλαδικες δε μπορω να πω πως θα επιθυμουσα να καταργηθουν γιατι μετα τη καταργηση τους πιστευω θα δεποζει η αναξιοκρατια στο επακρον!!!
Στο θέμα με τους πολύτεκνους είμαι κάθετη,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...η κατάσταση με αυτήν την κατηγορία είναι ανεξέλεγκη,πάνε όπου θέλουν και απολαμβάνουν και όλα τα προνόμια,ενώ άλλα παιδιά που κόπιασαν πραγματικά δεν λαμβάνουν ούτε το 1/3....Η Παιδεία στην Ελλάδα είναι χάος από μόνη της!! ό,τι και να γίνει πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχει!!

Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Adamsdoor έγραψε στις 23:58, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki love
Στο θέμα με τους πολύτεκνους είμαι κάθετη,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...η κατάσταση με αυτήν την κατηγορία είναι ανεξέλεγκη,πάνε όπου θέλουν και απολαμβάνουν και όλα τα προνόμια,ενώ άλλα παιδιά που κόπιασαν πραγματικά δεν λαμβάνουν ούτε το 1/3....Η Παιδεία στην Ελλάδα είναι χάος από μόνη της!! ό,τι και να γίνει πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχει!!
Ακριβως!Πιστευω σε ολους τους τομεις υστερουμε σε οργανωση και αυτο ερχεται εις βαρος των αξιοτιμων πολιτων που προσπαθουν και αγωνιζονται για ενα καλυτερο αυριο!Και ιδιαιτερα στο θεμα της παιδειας που ειναι ενα απο τα βασικοτερα ειμαστε πολυ πισω σε σχεση με τους αλλους λαους...γιαυτο και πολλα "μυαλα" στην Ελλαδα χαραμιζονται ενω αμα ηταν σε καποια αλλη χωρα θα ηταν σχεδον σιγουρο πως θα ειχαν μια καλυτερη ευκαιρια,ενα καλυτερο αυριο....αυτος ο λαος εχει ολα τα πολιτιστικα χαρακτηριστικα κληροδοτημενα,ειμαστε ομως ενας ανοδιοργανωτος λαος....χωρις αρχη και τελος..παντου η αδικια

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 00:00, 25-09-09:

Ακριβως!Πιστευω σε ολους τους τομεις υστερουμε σε οργανωση και αυτο ερχεται εις βαρος των αξιοτιμων πολιτων που προσπαθουν και αγωνιζονται για ενα καλυτερο αυριο!Και ιδιαιτερα στο θεμα της παιδειας που ειναι ενα απο τα βασικοτερα ειμαστε πολυ πισω σε σχεση με τους αλλους λαους...γιαυτο και πολλα "μυαλα" στην Ελλαδα χαραμιζονται ενω αμα ηταν σε καποια αλλη χωρα θα ηταν σχεδον σιγουρο πως θα ειχαν μια καλυτερη ευκαιρια,ενα καλυτερο αυριο....αυτος ο λαος εχει ολα τα πολιτιστικα χαρακτηριστικα κληροδοτημενα,ειμαστε ομως ενας ανοδιοργανωτος λαος....χωρις αρχη και τελος..παντου η αδικια
Για να ορθοποδήσουμε πρέπει να κυβερνήσει τη χώρα κάποιος "σωστός" που δεν υπάρχει!!! Όλα πλέον γίνονται στην τύχη! Ένας Βενιζέλος μας χρειάζεται!

Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Adamsdoor έγραψε στις 00:07, 25-09-09:

Συμφωνω απολυτα!Οι εκλογες που γινονται τωρα ειναι κατα τη γνωμη μ ανουσιες....και πισω απο το παραβαν η Ελλαδα καταστρεφεται....anyway..το θεμα ειναι πως το σημερινο εκπαιδευτικο συστημα ειναι τρισλαθλιο και πως πρεπει να γινουν ριζικες αλλαγες...πολλοι πιθανοι τροποι...και φυσικα οι Πανελλαδικες ειναι το χειροτερο....ωστοσο αρκουμαστε σε αυτο επειδη βαριομαστε να ψαχνουμε...βαριομαστε να σκεφτομαστε..η ισως ετσι εχουμε μαθει απο τα ανωτερα κεφαλια....απο αυτους που θεωρητικα ειναι ικανοι να μας κυβερνησουν....Οτι και να πω θα ειναι λιγο..χυνουμε αιμα στα θρανια και κανεις δε νοιαζεται

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 00:26, 25-09-09:

εγω θελω ενα σωστο εκπαιδευτικο συστημα απο την βαση του,ετσι προτεινω την αξιολογηση ολων των καθηγητων ,απο ειδικους ,ανωτερους και απο τους μαθητες τους και οταν πρεπει αυτοι να απαλλασονται των καθηκοντων τους,ειναι πολλα που πρεπει να γινουν αλλα αυτοι που το απαρτιζουν πρεπει να ονομαζονται επαξια παιδαγωγοι,γιατι αυτος ειανι ο πραγματικος τους ρολος και οχι να διδασκουν ξερα μαθηματικα και ιστορια!

λοιπον ποιος θα αναλαβει να συγκεντρωσει τα επιχειρηματα ολων μας σε ενιαιο κειμενο>>>?

οσο ακομα ειναι νωρις!

Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Adamsdoor έγραψε στις 00:32, 25-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης-Νάξος
εγω θελω ενα σωστο εκπαιδευτικο συστημα απο την βαση του,ετσι προτεινω την αξιολογηση ολων των καθηγητων ,απο ειδικους ,ανωτερους και απο τους μαθητες τους και οταν πρεπει αυτοι να απαλλασονται των καθηκοντων τους,ειναι πολλα που πρεπει να γινουν αλλα αυτοι που το απαρτιζουν πρεπει να ονομαζονται επαξια παιδαγωγοι,γιατι αυτος ειανι ο πραγματικος τους ρολος και οχι να διδασκουν ξερα μαθηματικα και ιστορια!

λοιπον ποιος θα αναλαβει να συγκεντρωσει τα επιχειρηματα ολων μας σε ενιαιο κειμενο>>>?

οσο ακομα ειναι νωρις!
Αν ειναι θα προσπαθησω να συγκεντρωσω τις αποψεις του καθενος και τα επιχειρηματα που παραθετουν για να εχουμε μια γενικη εικονα...ωστοσο θα περιμσνω να γραψουμε και αλλα μελη..

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 00:48, 25-09-09:

χαρας την υπομονη σου,εγω θα προτεινα να τα στειλουμε στον υπουργο παιδειας

καθως πιστευω οτι οι προτασεις μας θα ειναι πολυ πιο υλοποιησιμες και ευελικτες απο αυτες που διατυπωνουν οι καρεκλοκενταυροι

Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Adamsdoor έγραψε στις 11:27, 25-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης-Νάξος
χαρας την υπομονη σου,εγω θα προτεινα να τα στειλουμε στον υπουργο παιδειας

καθως πιστευω οτι οι προτασεις μας θα ειναι πολυ πιο υλοποιησιμες και ευελικτες απο αυτες που διατυπωνουν οι καρεκλοκενταυροι
Ακριβως!Ας μαζευτουν αρκετα ποστς και στη συνεχεια θα δουμε τι θα κανουμε..παντως πλ καλη η ιδεα σου

Παράθεση

anergos_84

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη anergos_84
Ο anergos_84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O anergos_84 έγραψε στις 13:53, 31-10-09:

Ένας απο τους τρόπους καλυτέρευσης του εκπαιδευτικού συστήματος θα είναι η δημιουργία ολοήμερων γυμνασίων-λυκείων. Έτσι ο μαθητής θα τελειώνει στις 4 περίπου η ώρα, και δε θα χρειάζεται να τρέχει στα φροντιστήρια μετά. Περισσότερος ελεύθερος χρόνος, εξοικονόμηση χρημάτων απο τον οικογενειακό προυπολογισμό. Ανάλογο γκρουπ υπάρχει στο φέισμπουκ με την ονομασία ''Να γίνουν τα Γυμνάσια και τα Λύκεια ολοήμερα!'', όπως και στο φόρουμ του pde.gr

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 13:58, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από anergos_84
Ένας απο τους τρόπους καλυτέρευσης του εκπαιδευτικού συστήματος θα είναι η δημιουργία ολοήμερων γυμνασίων-λυκείων. Έτσι ο μαθητής θα τελειώνει στις 4 περίπου η ώρα, και δε θα χρειάζεται να τρέχει στα φροντιστήρια μετά. Περισσότερος ελεύθερος χρόνος, εξοικονόμηση χρημάτων απο τον οικογενειακό προυπολογισμό. Ανάλογο γκρουπ υπάρχει στο φέισμπουκ με την ονομασία ''Να γίνουν τα Γυμνάσια και τα Λύκεια ολοήμερα!'', όπως και στο φόρουμ του pde.gr
ε με αυτη σου τη διαφημιση πια.. συμφωνω σε ολα τα παραπανω.... :no1:

Παράθεση

anergos_84

Πτυχιούχος

Ο anergos_84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O anergos_84 έγραψε στις 14:47, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanous18
ε με αυτη σου τη διαφημιση πια.. συμφωνω σε ολα τα παραπανω.... :no1:
χαχα!! Διαφήμιση το λες εσύ, αλλά ενημέρωση το λέω εγώ! Για το καλό μας είναι! Πρέπει κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε! Και απο πολύ νωρίς πρέπει. Πολλοί είστε φοιτητές (απ ό,τι κατάλαβα), και κάποια στιγμή θα βγείτε στον επαγγελματικό στόβο. Απο τώρα πρέπει να προβληματίζεστε έντονα. Εμείς το είχαμε σαν αστειάκι, και το λέγαμε σαν να μην το πιστεύουμε..σαν να μην πρόκειται να περάσουνε ποτέ τα φοιτητικά χρόνια. Εμ πέρασαν τα άτιμα και τώρα είμαστε αντιμέτωποι με αυτό που κάναμε ως πλακίτσα. Μόνο που τώρα δεν φαντάζει καθόλου πλακίτσα παιδιά...

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 14:50, 31-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από anergos_84
χαχα!! Διαφήμιση το λες εσύ, αλλά ενημέρωση το λέω εγώ! Για το καλό μας είναι! Πρέπει κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε! Και απο πολύ νωρίς πρέπει. Πολλοί είστε φοιτητές (απ ό,τι κατάλαβα), και κάποια στιγμή θα βγείτε στον επαγγελματικό στόβο. Απο τώρα πρέπει να προβληματίζεστε έντονα. Εμείς το είχαμε σαν αστειάκι, και το λέγαμε σαν να μην το πιστεύουμε..σαν να μην πρόκειται να περάσουνε ποτέ τα φοιτητικά χρόνια. Εμ πέρασαν τα άτιμα και τώρα είμαστε αντιμέτωποι με αυτό που κάναμε ως πλακίτσα. Μόνο που τώρα δεν φαντάζει καθόλου πλακίτσα παιδιά...
πω ρε συ....ωραια τα φοιτητικα χρονια...δικιο εχεις...μονο πλακιτσα δεν ειναι..

Παράθεση

anergos_84

Πτυχιούχος

O anergos_84 έγραψε στις 18:22, 31-10-09:

Την πλακίτσα την κάναμε όταν λέγαμε ''ε άνεργοι θα βγουμε!!''. Που τότε πλακίτσα το θεωρούσαμε. Αλλά τώρα δεν είναι καθόλου...Και όσοι είστε φοιτητές, θίξτε κάποια θέματα επαγγελματικής αποκατάστασης στις συνελεύσεις σας. Και όχι να μαλώνουνε μόνο για τα πόσα πάρτυ θα γίνουνε στο εξάμηνο...
Εκεί που είστε ήμουν, και εδώ που είμαι θα ρθετε. Δυστυχώς...

Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 18:27, 31-10-09:

Να σταματήσουν να γίνονται καταλήψεις και γενικά να αρχισουμε να σεβόμαστε το σχολείο.... να μην το λερωνουμε και να μην πεταμε και καίμε τα βιβλια ....,.

γενικά αν αλλαξουμε νοοτροπία εμεις οι ίδιοι θα αποκτήσουμε και καλυτερη παιδεία..

:no1:

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 14:37, 02-11-09:

Η νοοτροπία που έχουμε όμως ξεκινάει από την παιδεία!και όλες οι καταλήψεις γίνονται γιατί μερικοί-μερικοί που είναι ήδη ξεσικωμένοι βλέπουν και άλλα πρότυπα βίας και γίνεται χαμός!Όπως και τώρα στο σχολείο μου

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:12, 16-11-09:

Ακούγεται συνέχεια πόσο άσχημο είναι το εκπαιδευτικό σύστημα, πώς καταστρέφει και περιορίζει την δημιουργικότητα του μαθητή, πως δεν παρέχει χρήσιμες γνώσεις και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Δεν διαφωνώ με όλα αυτά. Αντίθετα είμαι από αυτούς που πιστεύουν ακράδαντα ότι το όλο σύστημα είναι απαράδεκτο.

Πώς πιστεύετε όμως ότι θα μπορούσε να γίνει καλύτερο; Να επιτευχθεί ο στόχος οι μαθητές να αγαπούν το σχολείο; Και γενικά το εκπαιδευτικό σύστημα να προσφέρει τα κατάλληλα εφόδια και να προετοιμάσει άτομα έτοιμα πνευματικά να αντιμετωπίσουν την κοινωνία; Να καταφέρει να προσφέρει μια μεγάλη γκάμα γνώσεων χωρίς να αναγκάζει τους μαθητές σε τυφλή αποστήθιση και ''παπαγλία''; Προσωπικά προσπαθώ να είμαι ρεαλίστρια και να καταλάβω πως ένα ιδανικό εκαπιδευτικό σύστημα που να πλήρει όλες τις παραπάνω (και πολλές ακόμα) προυποθέσεις είναι απίστευτα δύσκολο, αν όχι αδύνατον, να υπάρξει. Όμως η σημερινή κατάσταση είναι πλέον τραγική. Πώς θεωρείτε ότι μπορεί να βελτιωθεί; Τόσον όσο αφορά την εισαγωγή στα πανεπιστήμια και την παραπαιδεία, όσο και την εκπαίδευση από τις μικρές ηλικίες. Τι μαθήματα, θα έπρεπε ίσως, να προστεθούν ή να δημιουργηθούν; Πώς να είναι το βαθμολογικό σύστημα, ώστε να μην αποθαρρύνει το μαθητή, αλλά να παραμένει δίκαιο; Τι εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκες, γυμναστήρια, χώροι για μουσική, ζωγραφική) θα πρέπει να υπάρχουν σε όλα πλέον τα σχολεία και να μην αποτελούν πολυτέλεια αλλά κάτι δεδομένο;

Προσωπικά, πιστεύω ότι χρειάζονται ριζικές αλλαγές. Η διαδικασία της επιλογής πρέπει να ενταχθεί στο όλο σύστημα (και δεν μιλάω για το αν θα πάει κάποιος θεωρητική ή θετική ή τεχνολογική). Τα άθλια επίσης βιβλία, πιστεύω πρέπει να αλλάξουν εντελώς, το ίδιο και η νοοτροπία να ''βγει η ύλη όπως-όπως''. Ακόμα, πρέπει (όσο δύσκολο και να είναι) να γίνεται προσπάθεια προσέγγισης του μαθητή και των ξεχωριστών αναγκών του. Επιπλέον, θεωρώ ότι μαθήματα σχετικά με την τέχνη (σε όλες τις μορφές της), τον πολιτισμό, την κουλτούρα, την μουσική θα πρέπει να προστεθούν ή να αυξηθούν οι ώρες στα ήδη υπάρχοντα μαθήματα. Θέματα όπως η σύγχρονη μουσική ή ο σύγχρονος κινηματογράφος μπορούν να αποτελέσουν μεγαλύτερη πηγή έμπνευσης στους μαθητές από το να γεμίζουν το μυαλό τους με γνώσεις που θα έχουν ξεχάσει μετά από ελάχιστο διάστημα.

Ένα άλλο θέμα, βέβαια, είναι οι εισαγωγικές εξετάσεις, τα φροντιστήρια κλπ. Είναι πλέον προφανές ότι η δημόσια παιδεία δεν μπορεί να εγγυηθεί στον μαθητή την είσοδο σε μια αξιοπρεπή σχολή. Ούτε τον προετοιμάζει κατάλληλα για να επιλέξει τι θα ακολουθήσει. Πώς πιστεύετε θα διορθωθούν όλα αυτά;

Εάν υπάρχει κάτι παρόμοιο εντάξτε το εκεί.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 23:38, 22-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Ακούγεται συνέχεια πόσο άσχημο είναι το εκπαιδευτικό σύστημα, πώς καταστρέφει και περιορίζει την δημιουργικότητα του μαθητή, πως δεν παρέχει χρήσιμες γνώσεις και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Δεν διαφωνώ με όλα αυτά. Αντίθετα είμαι από αυτούς που πιστεύουν ακράδαντα ότι το όλο σύστημα είναι απαράδεκτο.

Πώς πιστεύετε όμως ότι θα μπορούσε να γίνει καλύτερο; Να επιτευχθεί ο στόχος οι μαθητές να αγαπούν το σχολείο; Και γενικά το εκπαιδευτικό σύστημα να προσφέρει τα κατάλληλα εφόδια και να προετοιμάσει άτομα έτοιμα πνευματικά να αντιμετωπίσουν την κοινωνία; Να καταφέρει να προσφέρει μια μεγάλη γκάμα γνώσεων χωρίς να αναγκάζει τους μαθητές σε τυφλή αποστήθιση και ''παπαγλία''; Προσωπικά προσπαθώ να είμαι ρεαλίστρια και να καταλάβω πως ένα ιδανικό εκαπιδευτικό σύστημα που να πλήρει όλες τις παραπάνω (και πολλές ακόμα) προυποθέσεις είναι απίστευτα δύσκολο, αν όχι αδύνατον, να υπάρξει. Όμως η σημερινή κατάσταση είναι πλέον τραγική. Πώς θεωρείτε ότι μπορεί να βελτιωθεί; Τόσον όσο αφορά την εισαγωγή στα πανεπιστήμια και την παραπαιδεία, όσο και την εκπαίδευση από τις μικρές ηλικίες. Τι μαθήματα, θα έπρεπε ίσως, να προστεθούν ή να δημιουργηθούν; Πώς να είναι το βαθμολογικό σύστημα, ώστε να μην αποθαρρύνει το μαθητή, αλλά να παραμένει δίκαιο; Τι εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκες, γυμναστήρια, χώροι για μουσική, ζωγραφική) θα πρέπει να υπάρχουν σε όλα πλέον τα σχολεία και να μην αποτελούν πολυτέλεια αλλά κάτι δεδομένο;

Προσωπικά, πιστεύω ότι χρειάζονται ριζικές αλλαγές. Η διαδικασία της επιλογής πρέπει να ενταχθεί στο όλο σύστημα (και δεν μιλάω για το αν θα πάει κάποιος θεωρητική ή θετική ή τεχνολογική). Τα άθλια επίσης βιβλία, πιστεύω πρέπει να αλλάξουν εντελώς, το ίδιο και η νοοτροπία να ''βγει η ύλη όπως-όπως''. Ακόμα, πρέπει (όσο δύσκολο και να είναι) να γίνεται προσπάθεια προσέγγισης του μαθητή και των ξεχωριστών αναγκών του. Επιπλέον, θεωρώ ότι μαθήματα σχετικά με την τέχνη (σε όλες τις μορφές της), τον πολιτισμό, την κουλτούρα, την μουσική θα πρέπει να προστεθούν ή να αυξηθούν οι ώρες στα ήδη υπάρχοντα μαθήματα. Θέματα όπως η σύγχρονη μουσική ή ο σύγχρονος κινηματογράφος μπορούν να αποτελέσουν μεγαλύτερη πηγή έμπνευσης στους μαθητές από το να γεμίζουν το μυαλό τους με γνώσεις που θα έχουν ξεχάσει μετά από ελάχιστο διάστημα.

Ένα άλλο θέμα, βέβαια, είναι οι εισαγωγικές εξετάσεις, τα φροντιστήρια κλπ. Είναι πλέον προφανές ότι η δημόσια παιδεία δεν μπορεί να εγγυηθεί στον μαθητή την είσοδο σε μια αξιοπρεπή σχολή. Ούτε τον προετοιμάζει κατάλληλα για να επιλέξει τι θα ακολουθήσει. Πώς πιστεύετε θα διορθωθούν όλα αυτά;

Εάν υπάρχει κάτι παρόμοιο εντάξτε το εκεί.
Άν ήθελαν να διορθώσουν, χρειαζόντουσαν μόνο μία νύχτα.
Όσο για συστήματα υπάρχουν στην Ευρώπη δοκιμασμένα πολλά.
Οι αθεόφοβοι οι δικοί μας ούτε να αντιγράψουν δέν μπορούν.
Συγνώμη, θέλω να πώ πως δέν θέλουν γι'αυτό και δέν μπορούν.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:28, 11-12-09:

Θα μπω πιο ειδικα επειδη δε θελω να γενικευω, καλυτερα να κανουμε φοκους στα δυσβατα σημεια, απο το λιγον θα φτασουμε στο ολον.
Εδωσες ηδη ιδεες διορθωσης Alis

Θα γραψω πεντε πραγματακια που χω διαπιστωσει αρχικως , για την ξενογλωσση διδασκαλια οσο πιο απλα γινεται.
Συμπερασματικα παντως, η κατασταση στην οικονομια μας, μας παει παρα πολυ πισω.

Βασικο βημα, ενα απο τα πολλα, να αλλαχθουν πολλα βιβλια.

Στο δημοσιο σχολειο σε γυμνασιο, περσυ εστειλαν νεα βιβλια για το μαθημα των Γαλλικων, μαθημα επιλεγομενο, που στην ουσια δεν ειναι ποτε και θα εξηγησω γιατι δεν ειναι:
Οταν τα παιδια εχουν να επιλεξουν αναμεσα σε 3 γλωσσες, το αμεσως επομενο βημα θα ειναι να μπουν σε ταξη της επιλογης τους.

Απαγορευεται απο το Υπουργειο να μην δημιουργηθει ταξη αποτελουμενη με λιγοτερα απο 7 ατομα(ο μεσος ορος των μαθητων μιας ταξης ειναι 15), δηλαδη οι μισοι.
Κατι το οποιο δεν υφισταται. Με αποτελεσμα να επιλεγεται σαν επιλεγομενο πχ το μαθημα των Ιταλικων και πολλα παιδια να βρισκονται στη δυσαρεστη θεση μη εχοντας δημιουργηθει τμημα των 7 ατομων(7 διαλεγουν γαλλικα, 6 γερμανικα, 2 ιταλικα) να διδασκονται γαλλικα(κατι το οποιο δεν επελεξαν ενω θα πρεπε, αλλιως ας ηταν υποχρεωτικο μαθημα κι οχι επιλεγομενο οπως θελουν να λεγεται).
Αποτελεσμα πολλοι μαθητες να δυσαρεστουνται με το μαθημα και να μην συμμετεχουν απαντωντας λογικα ''εγω, δεν το επελεξα''.

Κατα δευτερον, δε νοειται να ζουμε στο 2010, οι μεθοδοι διδασκαλιας να εχουν αλλαξει κι ακομα το Υπουργειο να αποστελλει διδακτικα βιβλια με μεταφραση*(η εκφωνηση των ασκησεων στα γαλλικα κι απο κατω σε παρενθεση στα ελληνικα), χωρις το απαραιτητο υλικο, τα βιβλια των καθηγητων.
Με την ελλειψη των βιβλιων των καθηγητων, οι καθηγητες βγαζουν το πλανο του μαθηματος τους μονοι χωρις τη βοηθεια ενος μανιουαλ, οποτε και ο καθε καθηγητης κανει τα δικα του συμφωνα με την κριση του(επικινδυνο!).

*Η ξενη γλωσσα δε μαθαινεται μεσω μεταφρασης. Αλλο πραμα η μεταφραση(για οσους θελουν να σχοληθουν μετεπειτα των λυκειακων χρονων) κι αλλο η διδασκαλια μιας ξενης γλωσσας που οφειλει να μη χρησιμοπιει την μητρικη.
Αυτο βεβαια μεσα στην ταξη και κατα τη διαρκεια των μαθηματων δεν ειναι εφικτο διοτι το επιπεδο των μαθητων διαφερει, κατα συνεπεια ο καθηγητης πρεπει να μιλα στην ελληνικη. Οχι ομως να συμβαινει αυτο στα βιβλια οταν πλεον εχουμε περασει στην μεθοδο MSGAV , δηλαδη οπτικοακουστικα μεσα, drillings, παραδειγματα μεσα κι εξω απο την ταξη.
Πχ. οταν σου ζητειται σαν ασκηση, ειτε στα αγγλικα ειτε σε αλλη ξενη γλωσσα να φανταστεις(!) πως εισαι στο σπιτι σου και να περιγραψεις τι τρως, αναγκαζεται το παιδι να μπει σε ενα παραμυθι και να φανταστει κατι το οποιο συμβαινει στην πραγματικοτητα.

Λανθασμενη μεθοδος και παλαιολιθικη(οταν διδασκομουν εγω τις ξενες γλωσσες)
Σημερα, ζητας απο τους μαθητες να φερουν το πρωινο τους στην ταξη κι ετσι ερχονται σε αμεση επαφη με τη γλωσσα.

Ειναι πολλα ακομα που θα ηθελα να γραψω, κι οχι γενικα.
Νομιζω πως η παιδεια εχει ευρεια θεματολογια και αν κι εχουν γινει αλλαγες, γινονται πολυ εως παρα πολυ αργα γιατι το κρατος δεν ενισχυει οικονομικα τα σχολεια.
Σημερα τα οπτικοακουστικα μεσα ειναι αναγκαια και σπουδαια για τη διδασκαλια και σε συγκεκριμενα σχολεια- πειραματικα, ημιδημοσια- τα βρισκεις!!(διαδραστικους πινακες και μαθημα μεσω υπολογιστων).

Λιαν συντομως, το τελευταιο θα το δουμε πρωτα στα ιδιωτικα σχολεια, επειτα στα δημοσια.
Αυτο θα χει θετικες συνεπειες αλλα κι αρνητικες οπως η ταση του να εξαφανιστει ο πινακας, δηλαδη η γραφη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 11-12-09 στις 02:07.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 17:13, 14-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Στο δημοσιο σχολειο σε γυμνασιο, περσυ εστειλαν νεα βιβλια για το μαθημα των Γαλλικων, μαθημα επιλεγομενο, που στην ουσια δεν ειναι ποτε και θα εξηγησω γιατι δεν ειναι:
Οταν τα παιδια εχουν να επιλεξουν αναμεσα σε 3 γλωσσες, το αμεσως επομενο βημα θα ειναι να μπουν σε ταξη της επιλογης τους.

Απαγορευεται απο το Υπουργειο να μην δημιουργηθει ταξη αποτελουμενη με λιγοτερα απο 7 ατομα(ο μεσος ορος των μαθητων μιας ταξης ειναι 15), δηλαδη οι μισοι.
Κατι το οποιο δεν υφισταται. Με αποτελεσμα να επιλεγεται σαν επιλεγομενο πχ το μαθημα των Ιταλικων και πολλα παιδια να βρισκονται στη δυσαρεστη θεση μη εχοντας δημιουργηθει τμημα των 7 ατομων(7 διαλεγουν γαλλικα, 6 γερμανικα, 2 ιταλικα) να διδασκονται γαλλικα(κατι το οποιο δεν επελεξαν ενω θα πρεπε, αλλιως ας ηταν υποχρεωτικο μαθημα κι οχι επιλεγομενο οπως θελουν να λεγεται).
Αποτελεσμα πολλοι μαθητες να δυσαρεστουνται με το μαθημα και να μην συμμετεχουν απαντωντας λογικα ''εγω, δεν το επελεξα''.
Σε πολλά σχολεία (όπως το δικό μου) δεν υπάρχει καν η επιλογή των ιταλικών. Προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω ιταλικά, αντί για γαλλικά, αλλά δεν μου δόθηκε ποτέ αυτή η ευκαιρία. Ήταν ή γαλλικά ή γερμανικά.Επίσης, όσοι ευελπιστούν τα παιδιά τους, ή και τα ίδια τα παιδιά, να πάρουν ένα δίπλωμα αγγλικών ή άλλης γλώσσας μόνο με το σχολείο, τσάμπα ελπίζουν. Τα φροντιστήρια πλουτίζουν και στο σχολείο δεν γίνεται καμία δουλειά. Και δεν φταίνε μόνο οι καθηγητές σε αυτό. Υπάρχουν εξαιρετικοί καθηγητές, που όμως δεν έχουν τα απαραίτητα μέσα για να δουλέψουν σωστά.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:27, 25-12-09:

Ετσι ακριβως. Εισαι ενα παραδειγμα που εδωσα παραπανω. Δεν προκειται να ''αγαπησεις'' τα γαλλικα ποτε επειδη ενω στα εθεσαν σαν επιλογη, δε στην εδωσαν ποτε. Και θα μαθεις τα ιταλικα μισα - μεσω σχολειου- αν δημιουργηθει τμημα- και θα αναγκαστεις(ενω υποτιθεται ειναι δικαιωμα σου) να τα μαθεις πληρωνοντας κι ακομα καλυτερα φευγοντας στην Ιταλια για να τα ενστερνιστεις, να κανεις την ιταλικη, δικη σου γλωσσα, που αυτο ειναι το ζητουμενο οταν μαθαινεις μια ξενη γλωσσα.
Αυτο ειναι πιεση και δυσκολια. Κατα συνεπεια, δε δινεται ελευθερια. Κι οταν παυεις να εχεις ελευθερια σε αυτο που θελεις, δυσαρεστεισαι.
Στα φροντιστηριο ο στοχος ειναι συγκεκριμενος - το πτυχιο.
Στο σχολειο ο στοχος ειναι επισης συγκεκριμενος και πιο σοβαρος - διαπαιδαγωγηση, επικοινωνια, γνωση.

Ο ρολος του δημοσιου σχολειου ειναι σημαντικοτερος απο αυτον του φροντιστηριου.
Αν ασχολουνταν με την παιδεια οι κυβερνησεις, που ειναι η βαση, πολλα προβληματα θα ειχαμε λυσει.
Η παιδεια ειναι η ριζα, δυστυχως την εχουν στο πλανο τους, πολυ χαμηλα.
Ακομα κι αν γινονται βηματα, γινονται αργα και βασανιστικα.

Παράθεση

Μάξιμος

Καθηγητής

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 01:40, 26-12-09:

Ετσι ακριβως. Εισαι ενα παραδειγμα που εδωσα παραπανω. Δεν προκειται να ''αγαπησεις'' τα γαλλικα ποτε επειδη ενω στα εθεσαν σαν επιλογη, δε στην εδωσαν ποτε. Και θα μαθεις τα ιταλικα μισα - μεσω σχολειου- αν δημιουργηθει τμημα- και θα αναγκαστεις(ενω υποτιθεται ειναι δικαιωμα σου) να τα μαθεις πληρωνοντας κι ακομα καλυτερα φευγοντας στην Ιταλια για να τα ενστερνιστεις, να κανεις την ιταλικη, δικη σου γλωσσα, που αυτο ειναι το ζητουμενο οταν μαθαινεις μια ξενη γλωσσα.
Αυτο ειναι πιεση και δυσκολια. Κατα συνεπεια, δε δινεται ελευθερια. Κι οταν παυεις να εχεις ελευθερια σε αυτο που θελεις, δυσαρεστεισαι.
Στα φροντιστηριο ο στοχος ειναι συγκεκριμενος - το πτυχιο.
Στο σχολειο ο στοχος ειναι επισης συγκεκριμενος και πιο σοβαρος - διαπαιδαγωγηση, επικοινωνια, γνωση.

Ο ρολος του δημοσιου σχολειου ειναι σημαντικοτερος απο αυτον του φροντιστηριου.
Αν ασχολουνταν με την παιδεια οι κυβερνησεις, που ειναι η βαση, πολλα προβληματα θα ειχαμε λυσει.
Η παιδεια ειναι η ριζα, δυστυχως την εχουν στο πλανο τους, πολυ χαμηλα.
Ακομα κι αν γινονται βηματα, γινονται αργα και βασανιστικα.
Βηματίζουν αυτοί που μπορούν, μπουσουλάνε αυτοί που δέν μπορούν να βηματίσουν.
Θέλω να πώ πως άν ήθελαν να δώσουν παιδεία όσο αφορά τις ξένες γλώσσες, δέν θα έπρεπε να αγοράζεις βιβλία ξένων γλωσσών για τα παιδιά σου στα δημόσια σχολεία.
Ευρώπη δέν έχουμε, άς μεταφράσουν τα αντίστοιχα βιβλία των γλωσσών που διδάσκονται οι μητρικές γλώσσες και να σταντάρουν το επίπεδο γνώσης στα δημόσια σχολεία.
Αλλά αυτό έχει <<διαφυγόντα κέρδη>> για όποιους εμπλέκονται.
Σε λίγο θα δούμε και τα βιβλία της Ελληνικής γλώσσας να γράφουν <<κατασκευή China>> έ τότε είναι που... Αλλά τί ψάχνεις να βρείς;
Υ.Γ. και τρέχουν αυτοί που ξέρουν να τρέχουν. Εννοώ πως για να έχεις το δικαίωμα να κάνεις κάτι χρειάζεται και κάποιο νομοσχέδιο να σε καλύπτει. Ένας νόμος. Εδώ τα αρχαία Ελληνικά ενώ διδάσκονται σε όλο τον κόσμο, μόνο στην Ελλάδα δέν... μα δέν...μπορούν να δούν τους λόγους; Να τους δώσουμε επίδομα οφθαλμοκαθαρισμού. Ε δέν πιστεύω πως είναι και τυφλοί. Εθελοντικά ουδείς τυφλώνεται θέλω να πιστεύω. Κάποιος δίπλα μου λέει πως εθελοτυφλούν. Απα - πα δέν το πιστεύω. Απα - πα δέν το πιστεύω. Απα - πα δέν το πιστεύω..................Μπούμ, θα σκάσω, τα είπα, ούφ...
Και μετά; Απομείναμε εγώ και εσύ να λέμε... αλλά πού ξέρεις ίσως ακούσουν και άλοι.
Και είναι αμελητέο άν γίνουμε κάποτε πολλοί.
Αυτό στο τέλος πού το βάζεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 26-12-09 στις 01:51.
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 14:41, 26-12-09:

Είναι προφανές ότι η δημόσια παιδεία δεν θα φτιάξει ποτέ σε αυτόν τον τόπο (οπως και τπτ αλλο δημοσιο δλδ αλλα αλλο θέμα αυτό..) και ο λόγος πολύ απλός....δεν ΘΕΛΕΙ κανένας να την φτιάξει...έχει πολύ μεγάλο πολιτικό κόστος...αν δεν ήταν απαραίτητη η παραπαιδεία τότε εγω και αλλες ποσες χιλιαδες κόσμος που ειναι αδιοριστοι και χωρις καμια ελπιδα διορισμου (ειπε καποιος ασεπ..?? χεχε..καλο..) θα μέναμε χωρις δουλεια...τοσο απλα..!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:50, 26-12-09:

Δε καταλαβα σε καποια σημεια,αν θελεις, πες μου

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
δέν θα έπρεπε να αγοράζεις βιβλία ξένων γλωσσών για τα παιδιά σου στα δημόσια σχολεία.
Δεν αγοραζουν στο δημοσιο οι γονεις τα ξενογλωσσα βιβλια, γιαυτο ειναι κατωτερας επιλογης βιβλια.
Καποτε ειχαν το c est clair στα γαλλικα, για την εποχη του καταπληκτικο. Ομως ακριβο και το απεσυραν, εφεραν ενα αλλο στο γυμνασιο αισχος(με μεταφραση που ειπα παραπανω- απαραδεκτη για τα παιδια σημερα αυτη η μεθοδος η μεταφραστικη, τα μπερδευει περισσορεο απο ο,τι ειναι!!)
Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
άς μεταφράσουν τα αντίστοιχα βιβλία των γλωσσών που διδάσκονται οι μητρικές γλώσσες και να σταντάρουν το επίπεδο γνώσης στα δημόσια σχολεία.
υτο δεν ειναι εφικτο, διοτι η ελληνικη γλωσσα και η διδασκαλια της ειναι εντελως διαφορετικη απο την ξενογλωσση. Δη΄λαδη, να μεταφραστει η ιστορια σε ξενη γλωσσα? Τι να την κανουν την ελληνικη ιστορια γραμμενη στα ιταλικα πχ τα παιδια? Σκοπος της διδασκαλιας της ξενης γλωσσας ειναι η γραπτη και προφορικη επικοινωνια σε αυτη, η γνωση για τον πολιτισμο και βασικες αρχες της γραμματικης, συντακτικου και λεξιλογιου. Κακα τα ψεμματα, πρωτα να μαθουμε τα ελληνικα κι επειτα την ξενη γλωσσα.
Πολλα ελληνοπουλα μιλουν καλυτερα τα αγγλικα απο ο,τι την ελληνικη, δε γνωριζουν λεξιλογιο.
Ακομα κι εγω που υποτιθεται προσπαθουσα να ξεστραβωνομαι διαβαζοντας κανα λογοτεχνικο ελληνικο, στα πρωτα χρονια του Πανεπιστημιου, ηξερα λεξεις στα γαλλικα και δεν ηξερα αυτες στα ελληνικα, ρωτουσα τι σημαινει Βεβαια, το παιδι- ενηλικας πια δηλαδη- απο κει κι επειτα ψαχνεται και μαθαινει. Το σχολειο ειναι απλως η βαση(το κυριοτερο δηλαδη).

σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σου, δεν το συζητω!

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Είναι προφανές ότι η δημόσια παιδεία δεν θα φτιάξει ποτέ σε αυτόν τον τόπο
Φτιαχνει κι εξελισσεται αλλα με υπερβολικα αργους ρυθμους...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 26-06-11 στις 19:12. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 17:08, 26-12-09:

Ένα πράγμα μόνο θα πώ.. ότι και να γίνει το παιδί να διαλέγει που θέλει να πάει και αυτό το βρομέρο σύστημα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να μην μετράει καθόλου.. Οι βαθμοί του λυκείου για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν πρέπει να έχουν ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση.. δεν είναι δυνατόν να μετράνε.. έχουν ήδη καταστρέψει πολλά παιδιά.. ΠΑΡΑ πολλά παιδιά.. εμένα πήγαν να με καταστρέψουν αλλά ήμουν ΠΑΡΑ πολύ τυχερός.. δεν είναι δυνατόν έπειδ'η έχεις άχρηστους καθηγητές που δεν ξέρουν να αξιολογούν, να σου στερεί κάτι τέτοιο το μέλλον, επείδη το σύστημα παιδείας στην ελλάδα είναι με λίγα λόγια τραγικο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 17:10, 26-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Ένα πράγμα μόνο θα πώ.. ότι και να γίνει το παιδί να διαλέγει που θέλει να πάει και αυτό το βρομέρο σύστημα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να μην μετράει καθόλου.. Οι βαθμοί του λυκείου για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν πρέπει να έχουν ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση.. δεν είναι δυνατόν να μετράνε.. έχουν ήδη καταστρέψει πολλά παιδιά.. ΠΑΡΑ πολλά παιδιά.. εμένα πήγαν να με καταστρέψουν αλλά ήμουν ΠΑΡΑ πολύ τυχερός.. αυτα
Πολύ σωστός..
Αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχουν το σχολείο και οι βαθμοί σε αυτό με την πανεπιστημιακή εκπαίδευση..

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 17:37, 26-12-09:

Πολύ σωστός..
Αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχουν το σχολείο και οι βαθμοί σε αυτό με την πανεπιστημιακή εκπαίδευση..
Δεν φτάνει που έχουν γεμίσει το δημόσιο σχολείο με ένα κάρο ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ και ΑΝΙΔΕΟΥΣ, τους δίνουν και τη δύναμη να καθορίζουν το μέλλον μας, αν είναι δυνατόν.. και ο μόνος λόγος φυσικά που το κάνουν είναι για να δίνουν αξία στο 'σχολείο', κάτι το οποίο οι ίδιοι έχουν καταντήσει μία σκέτη παρωδία για κάθε έλληνα μαθητη. Είναι ντροπή πραγματικά.. Αν μη τι άλλο αυτο το μέτρο ΜΠΟΡΕΙ και ΠΡΕΠΕΙ τα καταργηθεί με οποιοδήποτε τρόπο.. είχαμε καθηγητη στο σχολείο μας για παράδειγμα που δημιούργησε με όλους τους βαθμούς του προβλήματα σε όλα τα παιδιά.. Μία κοπέλα πέρασε στη σχολή που ήθελε άλλα σε άλλη πόλη και έχασε την πόλη της για ελάχιστα μόρια έξετείας αυτου του ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ. Εγώ έχασα γύρω στα 400-600 μόρια μόνο απο αυτόν γιατί με έιχε προφορικούς βαθμούς ΠΟΛΥ χαμηλότερους απο αυτά που έγραψα στο τέλος.. Ευτυχώς ε΄γω ήμουν πολύ τυχερός και αυτό μου βγήκε σε καλο.. Πόσα ακόμα παιδιά μπορεί αν έχουν χάσει ακόμα και αυτό που ονειρεύονταν να κάνουν για τέτοιους ΜΑΛ**ΕΣ.. Και δημιουργούνται επίσης και μαθητές 2 ταχυτήτων γιατι όσα παιδιά είναι στα ιδιοτικά έχουν παντού 20 για να τα βοηθήσουν(καλά αν δεν βάλει και το ιδιοτικό 20αρια ποιός θα βάλει, τέτοιο ψέμα).Με λίγα λόγια ανταγωνίζομαι με κάποια παιδιά που εξαρχής έχουν ένα πλεονέκτημα 600 μορίων(το έχω πολύυ ψαγμένο το θέμα) λόγω οικονομικής ευμάριας.. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.. ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσει πια αυτό το πράγμα εδώ και τώρα και είναι η ευκαιρία τώρα που πήραν απόφαση να αλλάξουν(και κάλα) αυτο το (και κάλα again) σύστημα..

1)Το σχολείο δεν πρέπει να έχει καμία ανάμηξη με το μέλλον του παιδιού
2)Το παιδί θα πρέπει να μπορεί να επιλέγει σε ποιά σχολή θέλει να σπουδάσει, και εάν έχει τα κότσια να τα καταφέρει να του δίνεται η ευκαιρία. Γιαυτό πλήρη ευθύνη έχουν τα πανεπηστήμια, θα πρέπει αυτά να επιλέγουν τους φοιτητές τους, βάση αξιολόγησης-εξετάσεων που ΑΥΤΑ θα πρέπει να διενεργούν. Έτσι θα μπορουν να φαίνονται τα πραγματικά ταλέντα..
Και επείδη όπως είπες για την παραπαιδεία πιο πριν υπάρχει όντως μεγάλο πολιτικό κόστος και είναι εντελώς φλώροι όλοι οι πολιτικοί της σήμερον ημέρα ας κάνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αυτά που αναφέρω παραπάνω.. αυτά δεν την εμποδίζουν i think..
Πιστεύω στη δημόσια δωρεάν παιδεία, που αν γίνεται με σωστό τρόπο είναι το ισχυρότερο όπλο που μπορεί να έχει ένα κράτος στα χέρια του.. Δυστίχως την ελλάδα δεν τη θεωρώ κράτος παρά ένα μάτσο τεμπέληδες που προσπαθούν με κάθε τρόπο να κερδίσουν εύκολο χρήμα(οι μισοί είναι στο δημόσιο και οι άλλοι μισοί βρίζουν που δεν είναι) και να κάνουν οποιαδήποτε λαμογιά για να αναδειχθούν.. θα μου πείτε σε άλλα κράτη δν γίνετε??? όχι τόσο όσο σε αυτή τη μπανανία που ζούμε..

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 17:58, 26-12-09:

Εκπαιδευτικο συστημα δεν υπαρχει σημερα στην Ελλαδα και καποιοι φροντισαν να μην υπαρχει γιατι θελουν την νεολαια μαs μονο στα ναρκωτικα και στην χαιβανιτιδα με προφανη σκοπο να καταστρεψουν τα παντα με οτι εχει σχεση με Ελλαδα.Αs φυγουν πρωτα αυτα τα λαμογια απο την μεση και τοτε μπορουμε να συζητησουμε πρωτα για το πωs θα χτισουμε το εκπαιδευτικο συστημα στην χωρα μαs και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα συζηταμε για το πωs θα μπορει να γινει και καλυτερο.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:00, 26-12-09:

Βρε παιδια (με αφορμη Φωτη) μηπως να μην κραζαμε και να προτειναμε?

καποιος θα μας διαβασει..

λεω εγω τωρα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Καθηγητής

O Μάξιμος έγραψε στις 19:32, 26-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Εκπαιδευτικο συστημα δεν υπαρχει σημερα στην Ελλαδα και καποιοι φροντισαν να μην υπαρχει γιατι θελουν την νεολαια μαs μονο στα ναρκωτικα και στην χαιβανιτιδα με προφανη σκοπο να καταστρεψουν τα παντα με οτι εχει σχεση με Ελλαδα.Αs φυγουν πρωτα αυτα τα λαμογια απο την μεση και τοτε μπορουμε να συζητησουμε πρωτα για το πωs θα χτισουμε το εκπαιδευτικο συστημα στην χωρα μαs και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα συζηταμε για το πωs θα μπορει να γινει και καλυτερο.
Εκπαιδευτικό σύστημα στο μηδέν, τα προϊόντα που αγοράζουμε made in china, τα μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα επιδοτήθηκαν για αλλαγή δηλ όταν ήταν να αρχίσουν να δίνουν για επισκευές σε Ελληνικές επιχειρήσεις το χρήμα να πάει για στήριξη των μεγάλων εργοστασίων και όχι σε Ελληνικά χέρια.
Όσο αφορά το ΠΑΣΟΚ, έχει δυνατά συνθήματα και φιλοδοξίες, μένει μόνο να τα πραγματοποιήσει.
Είπε, να κάτσει και να τα κάνει.
Απο εμάς επιείκεια μηδέν.
Φτάνει το παραμύθι.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:38, 15-01-10:

Παρολο που δεν ανεβασα εγω το θεμα, θα παρακαλουσα θερμα να μην συνεχιστει η αμπελολογια και ο κραξοκανιβαλισμος.
Απαυτον εχουμε πολλακις σιχαθει να ακουμε(εγω προσωπικα τον σνομπαρω οπως καθετι που δε μου κανει ωραιο στην αισθητικη μου) Θα προτιμουσα να εβλεπα ιδεες και προτασεις, δημιουργικες λυσεις με προοπτικες εξελιξης του εκπαιδευτικου μας συστηματος.

Τι σχεση εχουν κε Μαξιμε τα κινεζικα και τα αυτοκινητα με το θεμα μας?
Θα επανελθω ελπιζοντας να εχω δει ενα αρθρο μεσα στο θεμα(μεχρι στιγμης 2-3 ηταν)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 15-01-10 στις 21:51. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Μάξιμος

Καθηγητής

O Μάξιμος έγραψε στις 01:39, 16-01-10:

Παρολο που δεν ανεβασα εγω το θεμα, θα παρακαλουσα θερμα να μην συνεχιστει η αμπελολογια και ο κραξοκανιβαλισμος.
Απαυτον εχουμε πολλακις σιχαθει να ακουμε(εγω προσωπικα τον σνομπαρω οπως καθετι που δε μου κανει ωραιο στην αισθητικη μου) Θα προτιμουσα να εβλεπα ιδεες και προτασεις, δημιουργικες λυσεις με προοπτικες εξελιξης του εκπαιδευτικου μας συστηματος.

Τι σχεση εχουν κε Μαξιμε τα κινεζικα και τα αυτοκινητα με το θεμα μας?
Θα επανελθω ελπιζοντας να εχω δει ενα αρθρο μεσα στο θεμα(μεχρι στιγμης 2-3 ηταν)
Απαντούσα στον Φώτη και πίστεψέ με πως οι απόψεις μου, είναι διαμετρικά αντίθετες όσον αφορά την επιείκεια που απορρέει απο τα γραφόμμενά μου.
Η Ελλάδα δέν χρειάζεται τίποτα παραπάνω απο το να αφυπνιστούν οι Έλληνες και όσοι άλλοι συνυπάρχουν με τους Έλληνες και θέλουν να προσφέρουν σε αυτό το κράτος που λέγεται Ευρωπαϊκή χώρα ονόματος Ελλάδα. Εδώ παραδέξου πως αποφεύγω ρατσιστική τοποθέτηση.
Καλή μου mindcircus, είμαι 50 χρονών και θέλω να σου πώ και κάτι άσχετο με την πρώτη ματιά, αλλά άν προσπαθήσεις να δείς σε βάθος την ουσία των πραγμάτων, τότε ίσως καταλλάβεις.
Σήμερα σκάνε βόμβες στην Αθήνα αφού πρώτα ειδοποιούν για το συμβάν. Δηλαδή να προλάβουν.
Άρα εγώ σκέφτομαι πως ίσως να είναι σικέ το παιχνίδι.
Δηλαδή θέλω να πώ πως την στιγμή που νομοσχέδια και αποφάσεις που αφορούν τον μέσο Έλληνα άμμεσα και εξυπηρετούν αυτούς που απο το παρασκήνιο παίζουν τις τύχες μας, λένε.
Τϊ πρέπει να κάνουμε έτσι ώστε οι ιθαγενείς που ζούν μέσα στο σπήλαιο να απασχοληθούν;
Βάλτε μιά βόμβα. Άλλοι θα ειδοποιήσουν για να μήν έχουμε θύματα.
Έτσι ξαφνικά ακούμε ένα ΜΠΑΜ.
Έ καί; Ποιό το αποτέλεσμα;
Η μάζα, γιατι περι αυτού πρόκειται, κατευθύνεται εκεί που είναι σχεδιασμένο και χωρίς να λακίσουν πολλοί. Διαρροές πάντα θα υπάρχουν. Ο στόχος όμως είναι η ψίφηση των νομοσχεδίων δίχως αντιδράσεις. Δηλαδή οι διάφορες οργανώσεις πρωτίστως τους κρατούντες εξυπηρετούν. Είναι σαν τα μαντρόσκυλα που κρατούν τα πρόβατα μέσα στο μαντρί.
Απο αυτά (νομοσχέδια) κρίνεται η χρηματοδότηση των πάντων.
Εμείς όμως ακούσαμε το ΜΠΑΜ. Κύριο μέλημά μας είναι να αναρωτηθούμε. Άραγε ποιοί το ένα, ποιοί το άλλο, ποιοί το τραλαρίλοτράτέτρά... και άλλα ακόμα το ίδιο ασυνάρτητα.
Όμως πόσο επίκαιρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Υ.Γ. Ηθικό δίδαγμα, Κινέζικα; Ναί γιατί όχι; Όλες οι καθώς πρέπει Ευρωπαϊκές εταιρίες στην Κίνα παράγουν. ΕΔΩ ΑΠΛΑ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ.
Τώρα ίσως κατάλαβες Ιθάκες τί σημαίνουν. Με συγχωρείς, Κίνα ήθελα να πώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 16-01-10 στις 01:58.
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 12:01, 16-01-10:

1)Κατάργηση θρησκευτικών. Ο μισογυνισμός του Απόστολου Παύλου, ο βιασμός της κριτικής σκέψης και η δαιμονοποίηση της σεξουαλικότητας δεν χρειάζονται. Εδώ θα υπάρχει πρόβλημα με τους χιλιάδες καθηγητές. Στη χειρότερη περίπτωση να πάνε σπίτι τους με μισθό, από το να διδάσκουν καλύτερο είναι. Στα δημοτικά, τα θρησκευτικά θα μπορούσαν να καταργηθούν αύριο, αφού δεν υπάρχουν καθηγητές για αυτά.

2)Κατάργηση Αρχαίων. Οι μόνοι που χρειάζονται τα Αρχαία στην Ελλάδα, είναι αυτοί που τα ...διδάσκουν. Σε όποιον αρέσουν, υπάρχει η τριτοβάθμια εκπαίδευση.

3)Αύξηση της γυμναστικής. Η παχυσαρκία και η τραγική φυσική κατάσταση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα.

4)Ανώτερα μαθηματικά/φυσική. Παράγωγοι/ολοκληρώματα, θερμοδυναμική και δε συμμαζεύεται, δεν έχουν καμία χρησιμότητα σε κάποιον που θα γίνει μάγειρας, γραφίστας, γραμματέας, τηλεφωνητής, διαφημιστής. Ακόμα και ο μηχανικός αυτοκινήτων πιθανότατα δε θα χρησιμοποιήσει ούτε τα μισά της θερμοδυναμικής του Λυκείου. Μεταφορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

5)Καταπολέμηση της παπαγαλίας: εδώ χρειάζονται ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ μέτρα: π.χ Ιστορία: όριο αποστήθισης max. 5 ημερομηνίες/έτος και περιορισμός της εξέτασης σε multiple choice tests. Θέλω πίσω τις ώρες από τη ζωή μου που έχασα για να μάθω λέξη-λέξη τις 100 και βάλε σελίδες της Ιστορίας για τις πανελλήνιες. Από αυτές τις σελίδες δε θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ, όταν διαβάζω wikipedia για B'ΠΠ, νομίζω ότι διαβάζω τελείως καινούρια πράγματα.

Πιστεύω ότι δεν θα ήταν δύσκολο να αφαιρεθεί ένας χρόνος από το δημοτικό και ένας από το λύκειο και να τελειώνει η δευτεροβάθμια στα 16.

Έτσι οι νέοι θα έχουν 4-5 χρόνια πτυχίο, 2 μεταπτυχιακό, 3 διδακτορικό, 9 μήνες στρατό και θα ενηλικιώνονται/αποκτούν δικό τους σπίτι/οικονομική ανεξαρτησία στα 40.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 15:44, 16-01-10:

Ελεύθερα κάνε δουλειά σου. Αφού δεν τα λέω εγώ που ανέβασα το θέμα κάποιος πρέπει να τα πει. Ναι, ας μην αναλωθούμε σε άλλες κατηγορίες. Ας ανοιχτεί άλλο θέμα αν θέλουμε να ξεσπάμε για την παιδεία... Βέβαια έχετε κάποιο δίκιο που κατηγορείτε έτσι μερικά πράγματα, αφού η κατάσταση πράγματι είναι απελπιστική. Ας επικεντρωθούμε σε τρόπους διόρθωσης.

Παράθεση

Ciela

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 18:08, 16-01-10:

εγω θα ηθελα να μη διδασκονται ολα με αυτο το χρησιμοθηρικο πνευμα....(για να πας στο πανεπιστημιο, για να πιστοποιησεις τις γνωσεις σου, για να πιασεις δουλεια κτλ)
3)Αύξηση της γυμναστικής. Η παχυσαρκία και η τραγική φυσική κατάσταση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα.
συμφωνω απολυτα!
και ισως να συνοδευοταν με μαθηματα χορου. ετσι τα παιδια θα γνωριζαν το σωμα τους καλυτερα και δε θα γινονταν μονο οι κλασικες βαρετες ασκησεις που πολλες φορες προσπαθουσαμε να αποφυγουμε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:38, 16-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από zutmazut
2)Κατάργηση Αρχαίων. Οι μόνοι που χρειάζονται τα Αρχαία στην Ελλάδα, είναι αυτοί που τα ...διδάσκουν. Σε όποιον αρέσουν, υπάρχει η τριτοβάθμια εκπαίδευση. 4)Ανώτερα μαθηματικά/φυσική. Παράγωγοι/ολοκληρώματα, θερμοδυναμική και δε συμμαζεύεται, δεν έχουν καμία χρησιμότητα σε κάποιον που θα γίνει μάγειρας, γραφίστας, γραμματέας, τηλεφωνητής, διαφημιστής. Ακόμα και ο μηχανικός αυτοκινήτων πιθανότατα δε θα χρησιμοποιήσει ούτε τα μισά της θερμοδυναμικής του Λυκείου. Μεταφορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Τα μαθηματα που αναφερεις δινουν μια μικρη γενικη εικονα/ ιδεα στο παιδι για τον επαγγελματικο προσανατολισμο του. Αν δεν διδασκομουν στο σχολειο αρχαια, δε θα ηξερα αν θα μου αρεσε να ασχοληθω με αυτα. Με τα φυσικομαθηματικα το ιδιο.
Εδω, νομιζω πως το μαθημα του επαγγελματικου προσανατολισμου θα πρεπε να γινεται σε περισσοτερες ωρες ανα εβδομαδα, ετσι ωστε το παιδι να μην αποφασιζει για σχολες στην τυχη, μη εχοντας εντελως διαμορφωμενη αποψη (οσο ειναι δυνατο σε αυτη την ηλικια)

3)Αύξηση της γυμναστικής.
Συμφωνω. Τα παιδια σημερα ή ανορεξικα τα βλεπεις ή βουλιμικα. Δεν εχουν ιδεα περι διατροφικων συνηθειων. Δε γνωριζουν πως η σωστη διατροφη ειναι τροπος ζωης. Καταφευγουν στους πιο ανθυγιεινους τροπους διαβιωσης, γεγονος που πολυ γρηγορα τα αρρωσταινει, τα γεμιζει με στρες και αγχος, κακος παραγων για μια ομαλη ζωη.

5)Καταπολέμηση της παπαγαλίας: multiple choice tests. Θέλω πίσω τις ώρες από τη ζωή μου που έχασα για να μάθω λέξη-λέξη τις 100 και βάλε σελίδες της Ιστορίας για τις πανελλήνιες. Από αυτές τις σελίδες δε θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ, όταν διαβάζω wikipedia για B'ΠΠ, νομίζω ότι διαβάζω τελείως καινούρια πράγματα.
Ωραια η ιδεα με τις ερωτησεις πολλαπλης επιλογης.
Σε αρκετα σχολεια δουλευεται με παροτρυνση του καθηγητη σε διαγωνισματα και τεστς, χωρις επισημοτητα απο το κρατος σε εξετασεις κυρους, οπως πανελληνιες.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:41, 16-01-10:

1)Κατάργηση θρησκευτικών. Ο μισογυνισμός του Απόστολου Παύλου, ο βιασμός της κριτικής σκέψης και η δαιμονοποίηση της σεξουαλικότητας δεν χρειάζονται. Εδώ θα υπάρχει πρόβλημα με τους χιλιάδες καθηγητές. Στη χειρότερη περίπτωση να πάνε σπίτι τους με μισθό, από το να διδάσκουν καλύτερο είναι. Στα δημοτικά, τα θρησκευτικά θα μπορούσαν να καταργηθούν αύριο, αφού δεν υπάρχουν καθηγητές για αυτά.
Αντικατάσταση του μαθήματος με συγκριτική θρησκειολογία. Θα μπορούσε να χωριστεί σε διάφορα επί μέρους μαθήματα ανάλογα με την τάξη και την ηλικία των μαθητών, π.χ ένα μάθημα θα μπορούσε να λέγοταν "Εισαγωγή στη θρησκειολογία", ένα άλλο "Στοιχεία Φιλοσοφίας και σύγχρονη θεολογία".

2)Κατάργηση Αρχαίων. Οι μόνοι που χρειάζονται τα Αρχαία στην Ελλάδα, είναι αυτοί που τα ...διδάσκουν. Σε όποιον αρέσουν, υπάρχει η τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Με καμμία δύναμη, τα αρχαία ελληνικά μπορεί να είναι δύσκολα αλλά είναι απαραίτητα. Ο τρόπος που διδάσκονται πρέπει να αλλάξει, ίσως και να γίνουν τροποποιήσεις στην ύλη.

Συμφωνώ σ'αυτό το σημείο. Επιπλέον να καταργηθεί τελείως το μπάσκετ, το ποδόσφαιρο και όλα τα παιχνίδια (δεν ξέρω αν παίζουν ακόμα τα παιδιά την ώρα της γυμναστικής μπάσκετ, την εποχή που εγώ πήγαινα σχολείο αυτό που συνέβαινε ήταν ελάχιστη ώρα σοβαρή γυμναστική - αερόβια - μυική κλπ, και όλος ο υπόλοιπος χρόνος ήταν η ώρα του παιδιού και χαβαλές. 'Οταν μιλάμε για γυμναστική, μιλάμε για γυμναστική. Κάμψεις, ραχιαίοι, τρέξιμο, μονόζυγο και όλα αυτά. Επιπρόσθετα καλό είναι να προστεθεί και θεωρία παράλληλα με τις γυμναστικές ασκήσεις και πιθανόν διατροφολογία.

4)Ανώτερα μαθηματικά/φυσική. Παράγωγοι/ολοκληρώματα, θερμοδυναμική και δε συμμαζεύεται, δεν έχουν καμία χρησιμότητα σε κάποιον που θα γίνει μάγειρας, γραφίστας, γραμματέας, τηλεφωνητής, διαφημιστής. Ακόμα και ο μηχανικός αυτοκινήτων πιθανότατα δε θα χρησιμοποιήσει ούτε τα μισά της θερμοδυναμικής του Λυκείου. Μεταφορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Κρατάω μια επιφύλαξη ότι μπορεί να έχεις δίκιο επειδή δεν είναι ο τομέας μου. Πόσο ανώτερα όμως είναι τα μαθηματικά και η Φυσική στο σχολείο ; Τουλάχιστον δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο τα χρόνια που ήμουν μαθητής.

5)Καταπολέμηση της παπαγαλίας: εδώ χρειάζονται ΔΡΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ μέτρα: π.χ Ιστορία: όριο αποστήθισης max. 5 ημερομηνίες/έτος και περιορισμός της εξέτασης σε multiple choice tests. Θέλω πίσω τις ώρες από τη ζωή μου που έχασα για να μάθω λέξη-λέξη τις 100 και βάλε σελίδες της Ιστορίας για τις πανελλήνιες. Από αυτές τις σελίδες δε θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ, όταν διαβάζω wikipedia για B'ΠΠ, νομίζω ότι διαβάζω τελείως καινούρια πράγματα.
Διαφωνώ απόλυτα με το multiple choice σε όλα τα μαθήματα, όχι μόνο στην Παιδεία αλλά και στην παραπαιδεία, στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών π.χ. Πιστεύω δεν προάγει την ουσιαστική μάθηση και ενθαρύνει ένα είδος "τζογαδόρικης" νοοτροπίας, πολλοί μέτριοι μαθητές κάνουν επιλογές στην τύχη και συχνά αυτό βοηθά να πάρουν τη βάση χωρίς την αξία τους, δηλαδή διαβάζουμε τα μισά, έχουμε και λίγη τύχη και περάσαμε με λίγο φάρδος. Καταπολέμηση της παπαγαλίας, συμφωνώ, αλλά με ποιό τρόπο ; Αρκεί να μην υπάρχει τόση αυστηρότητα από την πλευρά των καθηγητών. Ακόμα με περισσότερες προφορικές από γραπτές εξετάσεις. Η Βικιπαίδεια που αναφέρεις είναι σκέτη παραπληροφόρηση, μπορεί να γράψει άρθρο στην Βίκι και η κουτσή μαρία και να πάψετε να στηρίζεστε στην Βίκι.

είναι πολλά που πρέπει να αλλάξουν, και σε τριτοβάθμια αλλά τώρα βαριέμαι,άλλη φορά

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:47, 16-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Καταπολέμηση της παπαγαλίας, συμφωνώ, αλλά με ποιό τρόπο ; Αρκεί να μην υπάρχει τόση αυστηρότητα από την πλευρά των καθηγητών. Ακόμα με περισσότερες προφορικές από γραπτές εξετάσεις.
Δε δινεται χρονος για κατι τετοιο. Η υλη ετησιως σε μαθηματα βασης ειδικα (αρχαια, φυσικομαθηματικα, νεοελλ. γλωσσα κ.ο.κ) βγαινει μετα ζοριου.
Ισως θα ηταν μια καλη λυση εδω να δινεται περισσοτερος χρονος στην εξεταση, παρα στην παραδοση.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:55, 16-01-10:

Δε δινεται χρονος για κατι τετοιο. Η υλη ετησιως σε μαθηματα βασης ειδικα (αρχαια, φυσικομαθηματικα, νεοελλ. γλωσσα κ.ο.κ) βγαινει μετα ζοριου.
Ισως θα ηταν μια καλη λυση εδω να δινεται περισσοτερος χρονος στην εξεταση, παρα στην παραδοση.
δυο λεπτά, γιατί δεν υπάρχει χρόνος ; Την ώρα του γραπτού τεστ ένα προφορικό χαλαρό τεστ με διάλογο με έναν καθηγητή όμως που να είναι φιλικός και ευγενικός απέναντι στο μαθητή, όχι μπαμπούλας. Εδώ θα πρέπει να κοιτάξουμε πολύ σοβαρά και το σύστημα αξιολόγησης των καθηγητών που ως τώρα είναι μάλλον απαράδεκτο. Ο έλεγχος των καθηγητών θα πρέπει να γίνεται και μέσα στο σχολείο από ειδικούς "επόπτες" που θα κάνουν έλεγχο κατά καιρούς. Τον μαθητή τον κρίνει ο καθηγητής, τον καθηγητή ποιός τον κρίνει ; 'Οπως στο Πανεπιστήμιο επίσης υπάρχει υποχρεωτική εργασία για τον καθηγητή, - παίρνουν σε κάποιες σχολές τις εκπαιδευτικές άδειες για να κάνουν έρευνα,- νομίζω καλό είναι να υπάρξει κάτι και για τον καθηγητή της δευτεροβάθμιας.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:32, 16-01-10:

Γιατι στο 45 λεπτο(40 λεπτο μεχρι να μαζευτουν στα θρανια τους και ηρεμησουν) θες 25 λεπτα για παραδοση με ερωτησεις κατανοησης και αλλα 20 για εξεταση. Ποια εξεταση να γινει σε 20 λεπτα γραπτη? Μεχρι να πιασουν τα στυλο στα χερια εχει περασει 10 λεπτο και δοθουν κολλες. Ειναι πολυ μικρο το 45 λεπτο γενικα και η εξεταση που λες γινεται ουτως η αλλως, εσυ προφανως μιλας για επιπλεον εξεταση, με παραπανω υλικο και πιο κουβεντολοι. Κι εμενα θα μου αρεσε αυτο!
Λαβε υποψην ομως πως κουβεντυα οπως τη φανταζεσαι με 25 παιδια δε γινεται.

Μεχρι στιγμης ανεφερα αλλα δυο προβληματα οποτε τα τμηματα πρεπει να χωριζονται σε μικροτερα γκρουπς(κατα συνεπεια, περισσοτεροι καθηγητες, λιγοτεροι αδιοριστοι) και ωριαιο μαθημα.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 19:50, 16-01-10:

mind εννοώ να γίνεται όπως γινόταν η εξέταση στο Πανεπιστήμιο, η καθηγήτρια μου μας έβαζε μέσα στην αίθουσα και μας εξέταζε προφορικά. Μπορεί αυτό να γίνει ανά 2 μικρές ομάδες ή πριβέ. Τα τμήματα είναι πολυμελή στο σχολείο και πρέπει να μειωθεί ο αριθμός εννοείται.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:50, 16-01-10:

Στις εξετασεις λες ή μια οποιαδήποτε μέρα?! Αυτο σου λεω κι εγω, πως αυτο (η εξεταση η προφορικη) καθε μερα σε καθε μαθημα, γινεται ουτως η αλλως!!!

Ή να ειναι προφορικες οι εξετασεις (πχ πανελληνιες?) παλι δεν ειναι εφικτο ουτε και σωστο! Η γραφη ειναι βασικη. Και σου δινει χρονο να σκεφτεις. Αν εννοεις αυτο.

* η παπαγαλια δεν εχει να κανει νομιζω με το τροπο εξετασης αλλα κυριως απο τις απαιτησεις του Υπουργειου καιτα κριτηρια που θετουν για να περασει καποιος. Αν ενας μαθητης γραψει με δικα του λογια και ειναι σωστα κι ενας αλλος τα γραψει οπως τα λεει το βιβλιο και ειναι παλι σωστα ο δευτερος περνα σιγουρα. Αφου ειναι η κοπια του συγγραφεα.(αν δε θεωρηθει σκονακι) Ο πρωτος ομως περνα πρωτα απο την κριση των διορθωτων και καθε διορθωτης εχει τα δικα του κριτηρια γιαυτο οι καθηγητες, νομιζω και παλι αποσο εχω καταλαβει προωθουν την παπαγαλια γιατι τα παιδια μπορει να νομιζουν οτι γραφουν σωστα αλλα στην ουσια να μην εχουν γραψει τιποτα σωστο. Στο χερι του παιδιου ειναι και να κατανοει βεβαια τα οσα γραφει και τις βασεις αυτες τις παιρνει το παιδι στο Δημοτικο σχολειο. Απο κει διαφαινεται η πορεια του και πως θα εξελιχθει.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:40, 16-01-10:

Πολύ σωστός..
Συμφωνώ μαζί σου αλλά σε καμία περίπτωση για τους λόγους (και τον τρόπο!) που αναφέρει ο Speedy στο ποστ του.

Θα έλεγα κατάργηση αυτών των θρησκευτικών. Στόχος η ευρύτερη πληροφόρηση πάνω σε θέματα θρησκείας και όχι η αποστήθιση των παραπάνω.
εδώ τώρα τι να πω? Τα διδάσκονται από τα 12 τους τα αγγλάκια και εμείς όχι... Εμπρός για ακόμα πιο αγράμματους Έλληνες! ΌΛΕ!
[συγγνώμη για τη δεικτικότητα του ύφους, αλλά αν και τυπική πρωτοδεσμίτισσα και μετέπειτα πολυτεχνίτισσα είναι ότι πιο απαράδεκτο έχω ακούσει για τη βελτίωση του συστήματος!]
Συμφωνώ και επαυξάνω!
Για την ενημέρωση (όλων) αυτά ΔΕΝ είναι ανώτερα μαθηματικά και ανώτερη φυσική. Είναι μέση. Ο μάγειρας και ο τηλεφωνητής ΔΕΝ ανήκουν στη "μέσο" απόφοιτο λυκείου. Το λύκειο είναι προσαρμοσμένο στον μέσο μαθητή. Ας μείνει έτσι. Για όποιον δεν θέλει υπάρχει και το (όπως κι αν λέγεται σήμερα) τεχνικό λύκειο.

Έτσι οι νέοι θα έχουν 4-5 χρόνια πτυχίο, 2 μεταπτυχιακό, 3 διδακτορικό, 9 μήνες στρατό και θα ενηλικιώνονται/αποκτούν δικό τους σπίτι/οικονομική ανεξαρτησία στα 40.
18+5+2+3+1(έκανα τους 9 μήνες 1 χρόνο)==29 Btw και όχι 40.

Παρόλο που θεωρώ ότι πολλά πράγματα είναι στραβά στο λύκειο, αναρωτιέμαι... όλοι εμείς που "δαιμονοποιούμε" την παπαγαλία, το κακό δημόσιο σύστημα, τους @#$@ καθηγητές, τα απαίσια αρχαία, την ακαταλαβίστικη φυσική κοκ... έχουμε ποτέ σκεφτεί ότι αν οι ίδιοι δεν ήμαστε τόσο αδιάφοροι ("θα τα μάθω το απόγευμα στο φροντηστήριο") πόσο περισσότερα θα μπορούσαμε να είχαμε μάθει από το σχολείο???

[mindcircus και το σχόλιο περί επιλογής ξένης γλώσσας excluded από την παρατήρηση]

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους